Stadsnieuws EET WERK DER HAARLEMSCHE R.K. VEREENIGING VOOR GROOTE GEZINNEN PIJLTJES TWEDS BLAD DINSDAG 10 FEBRUARI 1931 BLADZIJDE 1 He kinderfeesten Schrale huid Jub'teum van den heer Vincent Lcosjes Ned. R. K. Blindenbond „St. Odilia' MUZIEK Laten die chronische hoofdpijnen U een waarschuwing zijn Een leerzaam verslag Enige dagen geleden hebben wij reeds een verslag gegeven van de jaarvergade- rini, die door de Haarlemsche R.K. Ver lenging voor Groote Gezinnen werd Selouden. Wij laten hieronder echter nog Uit-oerig het jaarverslag volgen, opdat het Voctreffelijk werk der vereeniging grootere belendheid verwerve. Artikel 4 van het Huishoudelijk Regie- bent van onze Vereeniging legt aan den Stcretaris de verplichting op om op de Jsarvergadering verslag uit te brengen van verrichtingen van de vereeniging. Voor den Secretaris van de Haarlemsche &.K. Vereeniging voor Groote Gezinnen is Qe voldoening aan die verplichting steeds {en aangename taak, wijl bij elk jaarver dag de gelegenheid wordt geboden te wij ten op nieuwe verrichtingen welke de ver eniging binnen het gebied van hare werk zaamheden heelt getrokken. Speeltuinwerk in Haarlem-Noord Mocht in het vorige jaarverslag met ver klaarbaren trots mededeeling worden ge daan van het nieuwe terrein van werk zaamheid der Vereeniging door de Com missie voor het Speeltuinwerk en onschool sche samenkomsten, in het Amsterdam- sche- en Slachthuiskwartier tot stand ge- kracht, thans kan wederom worden gewe zen op een soortgelijk werk, dat in dezen Ginter begonnen is in Haarlem's Noorder kwartier, het gebied van de drie parochies ®t. Elisabeth en Barbara, St. Liduina en St. Bavo buiten de veste. Met dankbaarheid moeten wü hier onge- twijfeld melding maken van de succesvolle Werkzaamheid van den WelEerwaarden ■Heer Kapelaan van Woesik, die, door on- Zen voorzitter bekend gemaakt met de re sultaten van ons werk in het Oosten van Haarlem, aanstands met een ontembaar ehthousiasme aan het werk is gegaan om °ok voor het Noorden van onze stad een öeugdelijken grondslag te leggen voor de °rganisatie van onschoolsche samenkom sten voor de kinderen van de leden onzer Vereeniging. Aan het groote enthousiasme v%n Kapelaan van Woesik is het ongetwij feld te danken, dat, toen ZijnEerwaarde da korten tijd een andere standplaats kreeg, een Commissie, camengesteld uit vertegenwoordigers uit de drie parochies feeds was geïnstalleerd en de plannen met Broote voortvarendheid tot uitvoering kon Baan brengen. De Voorzitter dier Commissie, de heer J. J. Rosier werd, in afwachting van de be krachtiging door de Algemeene Vergadering als Commisie-lid in onze Bestuursvergade- ffcig opgenomen, teneinde het contact met de Vereeniging te verzekeren. De Commissie is aanstonds begonnen met de vorming van een aantal leidsters voor ket werk der onschoolsche samenkomsten, kie daartoe een cursus hebben gevolgd in houtsnijwerk, pitrietbewerking enz. Daarna Zijn de onschoolsche samenkomsten begon nen in een drietal lokalen, respectievelijk hl de drie onderscheidene parochies gelegen. De aanvankelijke resultaten geven gegronde koop, dat ook hier succes zeker niet zal uit heven. Wij zouden zeker te kort schieten, Wanneer wij van dat succes niet een groot keel boekten op de rekening van den opvol ger van Kapelaan van Woesik. den Weleerw. Heer Kapelaan Lukkien, die ook ten opzich te van dit werk de voetstappen van zijn en thousiasten voorganger op waardige wijze bkift drukken. CAansluiting bij den 'Hond Als een tweede novum in het leven onzer ^ereeniging moet zeker worden geboekstaafd ke aansluiting aan den Nederlandschen Bond v°or Groote Gezinnen, waartoe in de Alge- hieene Ledenvergadering van 25 April 1929 Werd besloten. De ervaring met dat besluit opgedaan geeft ahe reden om de Vereeniging met die aan sluiting geluk te wenschen. De Bond be- ?®kikt over een uiterst voortvarend Hoofd bestuur, dat steeds krachtig op de bres staat, "zar het geldt de belangen van de groote Bezinnen te bevorderen. De geregelde lezing ah het orgaan „Het Gezin" geeft daarvan zeer duidelijk beeld. Het is zeker ook niet in de laatste plaats hit orgaan, dat er krachtig toe bijdraagt aan ke ouders van groote gezinnen het gevoel jSm eigenwaarde bij te brengen, waar helaas *ah andere zijden zoo dikwijls schampere "Pmerkingen moeten worden vernomen aan ?®t adres van hen, die zich nauwgezet kwij- I®0 van de verplichtingen, aan het Heilig pramen t van net Huwe'ijk verbonden. Het was juist het ideëele gedeelte van het W®rk eener Vereeniging voor Groote Ge winnen, dat bij een op zich zelf staande Plaatselijke groep steeds meer in het ge- kfang moest geraken, gezien de weinige rPimo, welke in de laatste jaren voor ver- B^kenngbezoek bestaat. Daardoor toch was yet wel haas ondoenlijk, om door het uit nodigen van sprekers aan onze leden de h°odige voorlichting te schenken. Het or- ah van den Bond komt hierin op geluk kige wijze tegemoet. Het bestuur heeft daar om ook gemeend de proef, welke aanvanke lijk is genomen met toezending eenmaal in de zes weken te moeten omzetten in het definitieve besluit om het „Gezin", in gaande 1 Januari 1931, halfmaandelijks aan alle leden te doen toekomen. Als een bewijs, dat de Haarlemsche R.K. Vereeniging voor Groote Gezinnen om haar organiseerend vermogen wordt ge apprecieerd, moge herinnerd worden aan het verzoek van den HoogEerwaarden Heer Plebaan om medewerking te verleenen ten behoeve van de beplanting van het terrein achter de Kathedraal. Ons bestuur, eener- zijds gedachtig aan het groote voordeel, hetwelk er voor de vereeniging als de onze in gelegen is, dat haar naam verbonden is aan eene zoo heuglijke gebeurtenis en an derzijds bedenkende, dat aan dit werk voor onze vereeniging geen kosten verbonden waren, heeft de van hem gevraagde mede werking volgaarne verleend. Het behoeft nauwelijks te worden gememoreerd, dat, waar aan ten slotte de kinderen van al onze Katholieke scholen hebben medegewerkt, uitstekend is verloopen, hetgeen te meer tot vreugde en voldoening stemt, wanneer be dacht wordt, dat tusschen het opperen van het plan voor den boomplantdag en de uitvoering daarvan, slechts een tijdverloop van nog geen veertien dagen verliep, het geen verband hield met het eindigen van het voor boomplanten gunstige seizoen. He Vacantie-uitstapjes Wat de overige werkzaamheden van de vereeniging aangaat, mag worden gecon stateerd, dat het werk der vacantie-uit stapjes bij voortduring vooruitgaande is, Hadden wij in het voorafgaande jaar te kampen met een tekort aan dames-geleid sters, waardoor noodgedrongen het aantal uitstapjes voor de kinderen moest worden verminderd, deze omstandigheid is aan den anderen kant wederom gelukkig geweest, inzooverre zij ons tot de over tuiging heeft gebracht, dat bij de voortdu rende stijging van het aantal deelnemende kinderen het vrijwel onmogleijk moest wor den de beschikking te verkrijgen over vol doende belangelooze hulp. Deze overtuiging eenmaal gevestigd zijnde, was het duidelijk, dat bij het groote aantal dagen, waarop ons door dames geleidsters diensten werden bewezen, het toekennen van eene vergoeding daarvoor de financieele krachten van onze vereeniging zou te boven gaan. Met het oog daarop is reeds tijdens den loop van de vacantie- uitstapjes over 1929 aan het gemeentebe stuur van Haarlem eene aanvrage om sub sidie ingediend, welke aanvrage door den gemeenteraad goedgunstig werd ingewilligd. Als gevolg daarvan kon in het afgeloopen jaar aan die dames, die daarop aanspraak wenschten te maken, een kleine vergoeding worden verstrekt, hetgeen op het verkrijgen van de noodzakelijke hulpkrachten van goeden invloed is geweest. Jammer was het, dat het slechte weer in de afgeloopen zomervacantie ons parten heeft gespeeld, waardoor het werk voor de kinderen en hunne ouders niet die resultaten heeft kunnen opleveren, welke daarvan als regel verwacht mogen worden. Vermeld mag nog worden, dat 526 gezin nen zich voor deelneming aan de vacantie- uitstapjes hebben aangemeld, met een totaal van 1103 kinderen, te weten 658 meis jes en 545 jongens. De Commissie voor de vacantie-uitstapjes is dankbaar voor het succes in den loop der jaren behaald, doch ook voor haar zijn nog voldoende punten aanwezig, die tot zorg zaamheid aanleiding geven. Als zoodanig moge in de eerste plaats worden genoemd de langzame vermindering van speelterrei nen in de omgeving van Haarlem, terwijl juist de toeneming van het aantal kinderen en de wenschelijkheid van uitbreiding van het aantal iutgaansdagen per kind de be hoefte aan geschikte terreinen grooter doet worden. CMeer speelterreinen noodig Reeds werden door de Commissie stappen overwogen om voor onze kinderen toegang te verkrijgen tot niet voor het publiek open gestelde terreinen, een desideratum met een tweeledig nut, inzooverre een afgesloten terrein het toezicht op de groep eenvou diger maakt, terwijl bovendien daarbij allicht een gelegenheid zou kunnen worden gevonden tot het inrichten van een een voudige schuilplaats voor de regenbuien, waaraan helaas de vacantietijd zoo bij uit stek rijk schijnt te zijn. Een moeilijkheid hierbij vormt intusschen de afstand van de stad. Reeds thans geeft het terugkomen van de kinderen van eenigs- zins afgelegen speelterreinen bijzondere be zwaren. Daarom behoort bij de overweging van de mogelijkheid van uitbreiding dei- speelterreinen zeker in de eerste plaats on der de oogen te worden gezien het vinden van eene gelegenheid om de kinderen op eenvoudige, veilige en tevens weinig kostba- P II Februari is het 2 jaar geleden, dat het theater „Flora" in de Amstelstraat te Hsterdam door brand vernield werd. Kalman Knaacfc, Mathien van Eysden en Rau Janssen* betreuren het verlies bij het verbrande klavier in het theater. re wijze naar en van de speelterreinen te vervoeren. Het vorenstaande moge voldoende zijn om de overtuiging te vestigen, dat de Commissie voor de Vacantie-uitstapjes geenszins de ge dachte koestert, dat aan haar werk niets meer te verbeteren zou zijn. Op zich zelf is dit een gelukkige omstandigheid, want niets is ten slotte fnuikender voor de uitvoering van een taak, dan de gedachte dat niets meer te verbeteren zou zijn. Het speeltuinwerk in het CA.K. Rest ons nog enkele mededeelingen te doen omtrent het zegenrijke werk, gewrocht door de Commissie uit onze Vereeniging voor het Speeltuinwerk en de Onschoolsche sa menkomsten in het Amsterdamsche- en Slachthuiskwartier, onder de bezielende lei ding van ons Bestuurslid den heer J. D. Fe lix. Bij dit werk zijn thans 300 leden van de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen aangesloten met een totaal-aantal van ongeveer 900 kinderen. Gedurende het zomerseizoen maken deze kinderen onder toe zicht van daarvoor beschikbare heeren en dames gebruik van den Gemeentelijken Speeltuin aan de Zomervaart. In het winter seizoen worden zü bezig gehouden in de on schoolsche samenkomsten. Voor de verschil lende cursussen werden in het thans afge loopen winterseizoen niet minder dan 350 kinderen ingeschreven, tegen 120 in het daaraan voorafgaande jaar. zoodat aan toe neming van de belangstelling voor dit werk van de zijde van ouders en kinderen in derdaad geen gebrek bestaat. Gevormd wer den cursussen in handwerken, reidansen, fröbelen, houtsnijden, figuurzagen, voorts een gymnastiekclub en een operetteclub. Aan het einde van het seizoen werd een tentoonstelling gehouden van de vervaar digde werkstukken, terwijl op een tweetal uitvoeringen, zoowel voor de ouders van de kinderen als voor verdere belangstellenden werd gedemonstreerd, wat in het afgeloopen jaar met de kinderen was ingestudeerd. Hoezeer eene dergelijke tentoonstelling en openbare uitvoering als het ware noodzake lijk moeten worden geacht om de belangstel ling van de kinderen levendig te houden en hun ijver te prikkelen, mag toch niet worden voorbij gezien, dat het groote belang van dit werk daarmede toch slechts voor een zeer gering deel tot uiting wordt gebracht. Het nut. dat door de onschoolsche samenkomsten wordt bereikt voor de ouders, bovenal de moeders, die haar kinderen op de vrije mid dagen aangenaam en nuttig bezig gehouden weten, leent zich uiteraard niet voor demon stratie. Toch is dit zeker niet de minst ver dienstelijke kant van dit werk. Met grond kan zelfs worden beweerd, dat ook de open bare orde er mede gebaat is, dat de bij dit werk betrokken schooljeugd op de vrije mid dagen niet alleen van de straat is, doch daarenboven gewend wordt aan de methode om zich in vrijen tijd aangenaam en nuttig bezig te houden, hetgeen in sterke mate kan bijdragen tot vermindering van baldadigheid en straatschenderij, als regel een gevolg van doelloos rondslenteren van de schooljeugd in vrijen tijd. Het zijn ongetwijfeld overwegingen van dezen aard geweest, welke het gemeentebe stuur van Haarlem hebben geleid bij zijne beslissing om ook voor dit werk een subsidie uit de Gemeentekas beschikbaar te stellen, waarvoor hier gaarne dank wordt gebracht Een woord van lof aan hen, die zich met de leiding van dit werk hebben belast en daarvoor een groot deel van hun vrijen tijd ten offer hebben gebracht, is hier ook alles zins op zijn plaats. Wanneer thans nog in herinnering wordt gebracht het stijgende succes, waarin zich onze jaarlijksche kinderfeesten mogen ver heugen, dan geloof ik thans alles te hebben vermeld, wat door onze vereeniging ten bate van de jeugd wordt en werd gedaan. Dit verslag zou zeker onvolledig zijn, wan neer daarin niet met een enkel woord mel ding werd gemaakt van de viering van ons 10-jarig bestaan, het tweede lustrum van onze vereeniging, waarbij wij ons mochten verheugen in de vereerende tegenwoordigheid van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem. De gloedvolle feestrede, uitgesproken door kape laan Van Bemmelen, zoon van een bekende Haarlemsche familie, de indrukwekkende tonen, aan het prachtige Paleisorgel onttoo- verd door den bekwamen organist van de Kathedraal, de heer J. L. Schouten, de lieflijke reidansen en spelliedjes, uitgevoerd door de kinderen, aangesloten bij het speeltuinwerk van onze vereeniging in het Amsterdamsche- en Slachthuiskwartier, het waren evenzoovele factoren, welke de feestvreugde hooger deden oplaaien. Doch het glansount van den avond was toch ongetwijfeld het gevoelvolle en van sympathie met onze vereeniging getuigende woord van onzen Hoogvereerden Bisschop. Indien 't den aanwezigen leden van de vereeni ging is' vergaan als ons, bestuur, dan hebben allen zich op dat onvergetelijke oogenblik trotsch gevoeld deel uit te maken van de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. We zijn dan ook overtuigd, dat de leden van het Hoofdbestuur van den Nederland schen Bond voor Groote Gezinnen, op dien avond tegenwoordig, van den bloei van onze vereeniging een onuitwischbaren indruk hebben meegenomen. Ten slotte moet nog vermeld worden, dat voor onze vereeniging een tweetal uit voeringen plaats had van het tooneelstuk „Millionnair tegen wil en dank", door den R. K. Kring en wel in den Stadsschouw burg, terwijl de uitvoering van „Mr. Forster van Chicago" door hetzelfde gezelschap in dezelfde zaal nog versch in het geheugen ligt. Het groote aantal leden van onze ver eeniging is oorzaak, dat zelfs bij twee uit voeringen niet de zekerheid kan gegeven worden, dat voor elk lid twee plaatsen be schikbaar zijn. Deze omstandigheid heeft ons er toe moeten leiden op verschillende plaatsen in de stad kaarten beschikbaar te stellen, welker aantal natuurlijk niet toe reikend is om alle leden van een plaats te verzekeren. De overweging, dat het in ieder geval aangenamer is vooraf te weten, dat geen plaats beschikbaar is, dan op den avond van de uitvoering tevergeefs te komen, heeft ons tot dezen maatregel geleid. Er is slechts één middel om aan deze moeilijk heid te ontkomen, n.l. te zorgen, dat het aantal leden, dat thans ruim 900 bedraagt zoodanig wordt opgevoerd, dat het de moeite loont drie uitvoeringen achtereen te geven. Als een zegenrijk werk, waarin onze ver eeniging van terzijde betrokken is, moet Opnamen uit de film „Van Bol tot Bloem' Wwi »- - TL. bol, .4 till 11CC lliua.tbll Vu.l LC Bv„u.u<n om de wond te doen genezen. (Zie verdere mededeelingen op pag 2, le blad). en gesprongen handen genezen direct en blijven heerlijk zacht en lenig met j AKKER'* KLOOSTERBALSEM bijt niet! P^Geen goad too goed." hier vermeld worden de Woningbouw voor Groote Gezinnen, welke wordt uitgevoerd door de R. K. Woningbouwvereeniging St. Joseph op een terrein, gelegen in het Noor den van Haarlem. Dank zij eene overeen komst met de Woningbouwvereeniging zijn een aantal van de woningen bestemd om door de daarvoor in aanmerking komende leden onzer vereeniging te worden betrok ken. Het is na de uitvoerige beschrijving, welke daaromtrent zoowel in het orgaan van den Bond voor Groote Gezinnen en de plaatselijke pers gegeven is overbodig hier te wijzen op de practische indeeling van de woningen en de ruimte, welke er inderdaad op ingericht is aan een groot gezin huis vesting te verschaffen. Wij moeten hier ongetwijfeld hulde brengen aan het ge meentebestuur van Haarlem, dat niet alleen met voortvarendheid den bouw der wonin gen heeft bevorderd, doch bovendien door het toekennen van bijdragen in de exploi tatiekosten er toe heeft bijgedragen, dat de woningen, ook wat de huurprijzen betreft, voor een groot gezin toegankelijk zijn. Moge St. Joseph er in slagen de plannen, welke in voorbereiding zijn om ook in het Westen der stad een complex woningen voor groote gezinnen te stichten binnen korten tijd tot uitvoering te brengen. He woningen voor groote gezinnen De financieele toestand van onze ver eeniging mag, ondanks de lage contributie en de bijzondere lasten, welke de aanslui ting aan den Bond en de verzending van het orgaan aan ons oplegt niettemin gun stig worden genoemd. Sloot het jaar 1929 met een totaal aan ontvangsten van 2967.93 en een batig saldo vaa 778.19, het jaar 1930 wees een bedrag aan ont vangsten aan van 3648.38 met een batig saldo van 1278.99. Aan contributies werden ontvangen over 1929 1770.30 en over 1930 1784.10. Aan steun werd uitgegeven over 1929 455.85 over 1930 424.64. Vermeld dient nog te worden, dat in ver band met de halfmaandelijksche toezen ding van het orgaan, waardoor het nog meer dan anders noodzakelijk is geregeld op de hoogte te blijven van adresveranderin gen van de leden der vereeniging, wijziging is gebracht in de controle op de inning dei- contributies. Als gevolg daarvan zijn de tot nu toe gebruikelijke jaarlijksche contri- butiekaarten afgeschaft en wordt in de plaats daarvan voor elko maandelijksche contributie, zoomede ook voor de kwartaal contributies een afzonderlijke kwitantie op naam afgegeven. Het afstempelen van de kaarten, dat dikwijls tot bezwaren aanlei ding gaf, is daardoor onnoodig geworden. Gekomen aan het eind van dit verslag mogen wij met vreugde constateeren, dat onze vereeniging zich in den besten wel stand bevindt. De verschillende acties zoowel door het Bestuur, als door de onderscheidene commissies geleid, geven tot volle tevreden heid aanleiding. Met dankbaarheid moeten wij nog melding maken van het verdienste lijke werk door onzen Eere-Voorzitter, den heer Mr. Heerkens Thijseen, in samenwerking met onzen Voorzitter gedurende een lange reeks van jaren verricht, waardoor het tot nu toe mogelijk is gebleken de kosten van onze Kinderfeesten, zelfs nu die op drie achtereenvolgende jaren worden gegeven, geheel te bestrijden uit bijdragen, door beide heeren hij persoonlijken rondgang ingeza meld. Moge Gods zegen bij voortduring op het werk door en voor onze schoone Vereeniging blijven rusten opdat zij steeds beter moge beantwoorden aan het doel, waartoe zij is. opgericht n.l. de geestelijke, zedelijke en stoffelijke belangen te behartigen van de groote gezinnen. Omtrent het jubileum van den lieer Vin cent Loosjes, lid van den Haarlemschen Ge meenteraad, schrijft men ons nog het vol gende: 17 Februari zal de heer Vincent Loosjes vijf en twintig jaar lid zijn van den gemeen teraad. Hij had daarin zitting voor de li berale partij en was acht jaar wethouder van onderwijs. In beide functies heeft hij be langrijke diensten aan de gemeente bewezen, terwijl hü in tal van andere Haarlemsche instellingen een leidende positie innam. Hij was o.a. voorzitter van de commisssie van toezicht op het middelbaar onderwijs en is nu nog voorzitter van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, voorzitter van de oudheidkundige vereeniging „Haer- lem", voorzitter van „Trou moet Blijcken", directeur van Teyler, enz. enz. Ook heeft de Nazorg zijn bijzondere belangstelling. Er heeft zich een huldigingscomité ge vormd uit den Raad, bestaande uit de hee ren A. G. Boes, W. A. J. van de Kamp, W. J. B. van Liemt, J. Miezétus, M. A. Relnalda, G. Wolzak Hzn. en G. Adrian, secr., terwijl mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wethou der van Haarlem, zich bereid heeft ver klaard het voorzitterschap te aanvaarden. De huldiging zal plaats vinden 17 Febr., des namiddags 2 uur, op het stadhuis. Per sonen en corporaties, welke den heer Vincent Loosjes een bewijs willen geven van nun sympathie, zullen daar ook gaarne gelijk tijdig worden ontvangen en in de gelegen heid worden gesteld hun gelukwenschen aan dezen verdienstelijken burger van Huariem aan te bieden. Afdeeling Haarlem en Omstreken.. Bovenstaande afdeeling biedt haar leden een feestavond aan op Vrijdag 13 Februari a.s. in het gebouw van de R. K. Militairen- Vereeniging, Zoetestraat 14, alhier. Wel willende medewerking zal verleend worden door de R.K. Mandolineclub „Sancta Lucia", onder leiding van den heer A. J. P. Hakken bergvan Gaasbeek en door het Haar- lemsch R. K. Mannenkoor onder leiding van den heer J. Nibbering. Tevens zal op dezen avond als humorist optreden de heer G. de Vos, zoodat het gehetl een aardige feest avond voor onze blinden belooft te worden. Liedertafel „Haarlem's Zanggenot" De concertgevende liedertafel had zich geen te zware taak gesteld. Ze zong slechts vier koornummers, terwijl het programma achttien nummers telde. „Zanggenot" kweet zich echter zoo goed mogelijk van haar taak. En waar zij niet geheel voldeed, lag het meer aan het ge kozen werk dan aan de uitvoering. „De Broederschap" door Wierts, op tekst van Bernard Verhoeven getoondicht, is geen dankbaar koorwerk. Al bevat dit werk en kele fragmenten, waarin een volle, afgeronce forto-, of een mooi, warm-getimbreerde pianoklank kan worden ontwikkeld, dan het nog geen kunstwerk. Het mist een aan trekkelijke melodische lijn, voldoende har monische afwisseling en bovenal een frap pante tekstuitbeelding. Tot dit laatste gaf het gedicht van één onzer veelbelovende jonge dichters voldoende aanleiding. In het bijzonder viel ons de verklanking tegen van het slot van het 3e couplet: „De tijd voor het blinde gezicht te heffen het stralende Licht!" en van de slotregels: „De mensch roept God leeft God in ons." Daar voc-rai hadden we iets verhevens verwacht. In de „Serenade d'Hiver" van Saint-Saëns kwamen de goede qualiteiten van het koor beter tot hun recht, maar dit is dan ook n en al zang. Op een enkel minder welluidend fortissimo na werd deze Serenade, ei klank en uitbeelding, superbe voorgedragen. Jammre dat in 't slotnummer „Omhoog" van Heinze, de barytons te enthousiast zongen en daar door het toonpeil ongelijkmatig opdreven. Het moge geen realistisch, modem nummer zijn, het doet toch aangenamer aan dan het eerstgenoemde werk. De liedertafel opende met „Ecce quomodo moritur" van Handl, als een In Memorram Anna Pawlowa. Wij hebben het niet gehoord, doch nemen aan, dat het stemmingsvol en met toewijding is gezongen. Mevrouw Gretha Wijnschenk-Hogenbirk, sopraan, droeg in het eerste deel Franscne, na de pauze Hollandsche liederen voor. De Fransche liederen stelden ons teleur. ,.En prière" van Gabriel Fauré werd te be wogen, niet rustig en feeder genoeg gezongen. Uit „La Procession" van César Franck, sprak geen sterk, innerlijk gevoel Alleen met klank en dynamische schakeeringen komt men er niet. De Hollandsche liederen van Hendrika van Tusschenbroek werden beter vertolkt. De stem klonk warmer van timbre (wellicht door de middenligging, warin deze liederen stonden) en het woord kwam niet op de laatste plaats. Bovendien trad nog een jon genskoor op met een- en tweestemmige liede ren en in vereeniging met 'n klein heerenkoor met eenige deelen uit Cherubini's Requiem en „Die Vesper" van Beethoven. De uitvoering van Cherubini's muziek was een totale mislukking. Sopranen en tenoren dreven voortdurend den toon op en ue eerst genoemde partij was te zwak bezet. „Die Vesper" ging iets beter, doch van een even redigen koorklank was geen sprake 't Succes van den avond werden die eenvoudige Hol landsche liederen, zooals „Avondrust" van Cath. van Rennes en ..Te laat" van T. Tlerie. Al zongen de alten wel eens te sterk (enkele van hen te nasaal) en de sopranen te ijl. door de juiste typeering sloegen ze geweldig in. Nog wat meer tijd aan stemvorming be steden en dit jongenskoortje :al vruchten afwerpen voor de toekomst. Dirigent L. C. en pianist L. W. D. Keere- weer vervulden hun taak zooals gewoonitlk: con amore. O. K. Elke medaille heeft een keerzijde Niet omdat wij meenen, dat het dem pen van de Zuiderzee er om zal worden stopgezet, plaatsen wij onderstaande klacht, die ons door een bewoner van Volendam wordt toegezonden, maar wel om onze lezers te overtuigen, dat ook de schoone zaak van de drooglegging der Zuiderzee een keerzijde heeft. Wij zijn zoo gewoon te rekenen op de mil- lioenen, die de nieuwe Zuiderzeeprovin- cie ons land aan tarwe en andere land bouwproducten zal opbrengen, maar de cijfers aan het slot van onderstaande verzuchting toonen wel zeer duidelijk aan, dat de Zuiderzee ook nu geen renteloos bezit is. De Volendammer schrijft ons het volgende: Een dezer dagen werd ons een film vertoond, welke uitging van de Generale Commissie der Zuiderzee-Steunwet. De film droeg den voor ons, Volendammers, veelzeggenden titel: „Wat nu?" In drommen waren de belangstellende Vo lendammers opgekomen om de perspec tieven te zien, welke de Generale Com missie ons zou openen voor den tijd dat de Zuiderzee droog zal zijn, want wan neer er iets is wat ons, Volendammers, verontrust, dan is het de vrees voor de toekomst. Als ooit iets is tegengevallen, dan is het deze film geweest. Gaarne zouden wij het tegendeel gezegd heb ben, maar na gezien te hebben datgene wat ons de Generale Commissie kan bieden, ziet de toekomst er voor ons visschers en alle overige belanghebben den treurig uit. Een film om te laten weten, dat er buiten de visscherij nog andere takken van industrie zijn, zoo als een aardewerkfabriek te Huizen en een knoopeftfabriek te Spakenburg, had den wij niet noodig. Ook weten wij zeer goed, dat er rijwiel- en motorenfabrie- ken zijn in de wereld. Maar ook weten wij, dat het tegenwoordig werkloosheid is al wat de klok slaat en dat alleen de .Zuiderzeevisscherij een bloeiend bedrijf is. Zouden wij ons, op aansporing van de film. gaan toeleggen op den land bouw, ook dan gaan wij een zekeren ondergang tegemoet. De eendenhouderij wordt in die film ook met een paar keurige foto's eere aangedaan, maar het is toch proefondervindelijk bewezen, dat zonder visch een eendenzaak niet rendabel is Technisch was de film keu rig verzorgd, maar de vraag: „Waf nu?" heeft zij ons, Volendammers, niet be antwoord. Wat voor ons, Volendammers, verloren gaat, wil ik u met enkele cij fers, welwillend door de directie van den Coöp. Vischafslag afgestaan, illustree- ren. In het jaar 1930 is aan den Coöp. Vischafslag te Volendam aangevoerd: 373475 K.G. spiering, verkocht voor 42.790.00; 60991 tal haring, verkocht voor 135.745.09; 533386 K.G. bot, verkocht voor 156.548.14; 886 manden sprot, verkocht voor 3.462.65; 291201 K.G. aal, verkocht voor 320.601.61; 60089 manden garnalen, verkocht voor 187.063.35; 19837 K.G. schol, verkocht voor 4.970.50; 2400 K.G. schar, verkocht voor 357.40; 220 K.G. tong, verkocht voor 427.24; 1292968 K.G. ansjovis, verkocht voor 301.833.77. Dat is dus voor een totale waarde van 1.153.799.75. Hierbij is niet aangegeven de aanvoer van nest, die zeker op 100.000 geraamd mag worden. En dat alles te Volendam. Dit alles gaat voor ons, Volendammers, verloren en wat zal men ons daarvoor terug kunnen geven? Bij guur en vochtig Weer o B0RSTPASTILLE5 30cten 50ct perdooj alleen bij Apothekers en Drogisten. Veelvuldige hoofdpijnen wijzen er op. dat er'iets aan Uw gezondheid hapert. Sla deze waarschuwing niet in den wind. Het is niet noodig eiken morgen te moeten opstaan met dat dompende, moede gevoel in 't hoofd; het is niet noodig, overdag onder het werk steeds door hoofdpijnen gekweld te worden en het is evenmin noodig, dat Uw avonden vergald worden omdat hoofdpijn U alle lust tot ont spanning beneemt. Vermoeid gaat U naar bed, om den volgenden dag vermoeid weer op te staan. Uw geheeie gestel, Uw werk en Uw omgeving moeten hieronder lijden. Neemt daarom tijdig Wincarnis. Duizenden medici over de geheeie wereld raden in dergelijke gevallen Wincarnis aan, dat phosphor bevat om Uw zenuwen te sterken en vitaminen- houdend mout en roode druivensappen, om Uw lichaam nieuwe levenskracht toe te voe ren. Dr. M. B. te L. schreef ons o.a.: „Ik schrijf reeds jaren Wincarnis voor by geval len van uitputting en lichaams- of zenuw zwakte. Het is zoowel voedsel als geneesmid del en heeft mij nog nooit in 't gebruik te leurgesteld" Wincarnis is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Prijzen vanaf f 2.45. Importeurs: N. V. Rowntree Handels Mjj., Keizersgracht 124, Amsterdam-C. Adv.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5