cIBuitenlandsch cJ^Cieuws FEUILLETON 37Ê J& SIERADEN ANDRÉA EHB005E*. ZUID-AMERIKAANSCHE GEBOUWEN DE VIERDE SEPTEMBER Slechts èevels Duitsche Rijksdag Het reglement van orde Sovjet-Rusland en Pan-Europa Nota aan het Volkenbondssecre tariaat Marine-begrooting Ver. Staten De a.s. verkiezingen in Spanje Frankrijk's Leger De schuld van Australië aan Engeland Ontwapening Rede van Henderson voor de vrouwen Nieuwe gouverneur-generaal van Canada Gemengde Bultenlandsche Berichten Brand in een renstal te Oakland De aanslag op Mussolini Eigenaardige benoeming van een Noorsch opperbevelhebber Opzienbarende onthulling uit den oorlog RADIO-OMROEP De staking op Madeira KORT NIEUWS in De verschillende revoluties en politieke woelingen van den laatsten tijd in Zuid- Amerika hebben de belangstelling van velen weer eens doen uitgaan naar dit interes sante stuk van onzen aardbodem. Opvallend was daarbij de eigenaardige, van ons, kalme en nuchtere noorderlingen, zoo. totaal verschillende mentaliteit van de meer vurige bewoners van die vele Zuidelijke staten en staatjes, yich uitend in den bijna tooneelachtigen opzet en uitvoering van een revolutie of een staatsgreep. Typisch is in verband hiermee een corres pondentie in de Voss. Ztg., die een duidelijk licht laat schijnen over den algemeenen aard en de opvattingen van de meeste bewoners dier republieken. Wij ontleenen eenige in drukken aan genoemd schrijven van Richard Katz uit Ambato (Ecuador). In bijna elke staa staat daar op de markt een onafgewerkt gebouw. Een schooi, een kerk, of een stadhuis. Het had buitengewoon grootsch moeten worden maar naderhand schoten de middelen te kort. En zoo staat zooba gevel er, als gètuige van den goeden wil. Prachtig materiaal, beelden er bovenop. Bronzen beelden misschien zelfs. Het eerste wat het stadsbestuur aan 'n vreemde toont, is deze gevel. Is 't niet ge weldig? Wat? Waarom er geen ruiten in zit ten? En waarom die gevels er maar staan als coulissen, met niets erachter? (Slechts vreemdelingen vragen zoo zonder tact!) Wel, omdat 't nog niet af is! Na tien jaar, of twintig, nog niet af. Maar is die gevel niet indrukwekkend? Ziet u die beelden eens! Niets is karakteristieker voor de toestanden aldaar dan dergelijke gevels. En de gevels zijn als de menschen. In China of Japan bijvoorbeeld verbergen zich paleizen achter onooglijke leemen mu ren. En als een eenvoudig gekle&l iemand u uitnoodigt in zijn „nederige hut" dan kunt u naar alle waarschijnlijkheid rekenen op goud-gelakte schalen en allerlei delicatessen. In Zuid-Amerika echter verdringen de overladen gevels elkaar langs den weg, en er is niets achter, of een ellendige aanbouw. Als t goed regent, gaat 't er doorheen. En wanneer iemand u beide armen uitge strekt inviteert voor een dejeuner in zijn palazzo, dan hebt u alle kans op een lomito, zoo taai als leer, op een beschadigd bord, ter wijl vier kinderen ln dezelfde kamer drenzen. Er zijn natuurlijk uitzonderingen; maar zooiets is regel.. En als deze regei zich niet met zoo een galante gemakkelijkheid uitte dan zou men zich geneigd voelen, dat alles grootdoenerij te noemen. Het is ook wel eens moeilijk zich aan te passen in een land waar voor vele dames een avondjapon veel belangrijker is dan een maaltijd, en de meeste mannen veel liever een titel hebben dan een beroep. Wie hier gaat trouwen, rekent eerst de afbetalingstermijnen uit voor 'n auto. Liefst een met zilveren wielen en purperen kus sens. Heeft hij nog wat geld, dan schaft hij een gramofoon aan. en blijft er daarna nog wat over, dan koopt hij meubelen. Maar daarvoor is er zelden genoeg. Dat kan wat overdreven zijn, maar 't is toch een feit, dat een auto eerder noodig is dan een bed. En zoo gaat 't eveneens in 't groot. Cuenca heeft geen rijwegen, maar wel een universi teit! Want wat zou 't leven zijn zonder dok- terstitel' Ecuador heeft drie universiteiten, die zoo'n titel verleenen kunnen. Drie uni versiteiten voor drie en een half millioen in woners, waarvan er nog geen half millioen lezen of schrijven kan.... Maar prachtige gevels! „Tienduizend sucre voor een ruiter-stand- beeld!" jammerde een Duitscher, „en we heb ben nog niet eens een waterleiding! Voor tienduizend sucre kunnen we toch een bron boren! Maar neen, liever een monument voor Garcia Moreno, dien ze notabene zelf vermoord hebben!" Och, een volk is nu eenmaal zooals 't is. En 't is daarom nog niet minder waard dan een ander, omdat 't zijn levensvreugde naar buiten uitdraagt. Het is de vraag nog maar of die men schen niet veel meer plezier hebben met hun kleurige en fleurige gevels dan wi) met on zen eenvoud. Of iemand meer prijs stelt op een mooi costume dan op proper linnen, is op slot van rekening een kwestie van smaak. Maar, gezien de gevels van steen en stof en woorden, kan één ding toch veilig ge zegd worden; Sla de politiek van die staten niet te hoog aan! De regeeringsprogramma's niet, en ook niet de betuigingen van vriendschap of afkeer. Zelfs de revoluties zijn niet zoo ge wichtig als men soms denkt. Ook in dit op zicht bouwt men graag gevels. Met beelden van de vrijheid en den vooruitgang, met voorstellingen van helden en heerschers. Maar: als die nieuwe gevel er staat, dan zijn meestal ook de middelen uitgeput, om er een inhoud achter te bouwen. Ecuador, Peru en Columbia hebben de meest vrije grondwetten ter wereld. Maar toch leeft 't grootste deel van hun gekleurde bevolking nog in een staat van halve lijf eigenschap. Wat geeft 't? Men toont hun den gevel. Is die niet geweldig? Ziet die beelden toch eens! En als 't volk daarmee niet tevreden is wel, dan bouwt men een nieuwen gevel, met nieuwe beelden. En dat heet daar dan „revolutie". Wat? Niets er achter.? Slechts vreemdelingen vragen zoo zonder tact! H. K. De sabotage der oppositie De Rijksdagzitting, die om drie uur giste renmiddag begon, werd reeds om 3.20 uur gesloten, daar bleek, bij een stemming inge volge een voorstel van de nationaal-socialis- ten, dat er niet voldoende leden aanwezig waren. By het opnemen der stemmen bleek, dat de nationaal-socialisten, de D.-nationalen. de communisten en eenige leden der Land volkparty ln de zaal niet aanwezig waren. Voorzitter Loebe riep een nieuwe zitting tegen vier uur byeen, met een zelfde agen da. In de zitting van den Rijksdag, welke om 4 uur werd geopend, stelden de Natlonaal- Socialisten opnieuw voor de vergadering te verdagen, Waarbij zij opnieuw de bevoegd heid van het Huis besluiten te nemen aan vochten. Intusschen waren evenwel de ontbrekende leden binnengekomen, zoodat ten slotte bleek, dat 291 leden aanwezig waren. Het Huis was toen derhalve bevoegd tot stemmen. Hierna werd overgegaan tot de beraadsla ging over het voorstel van den Centrum- afgevaa-digde Dr Bell, strekkende wijziging in het Reglement van Orde. De president van den Rüksdag Loebe stelt een spreektüd van drie kwartier per fractie voor. De Communisten en Nationaal-Socia- listen stellen 2 uur spreektijd voor. Over dit voorstel wordt hoofdelijk gestemd. Dit voorstel wordt met 297 tegen 170 stem men verworpen. Hierna wordt een Duitsch-Nationaal voor stel in stemming gebracht, strekkende den spreektijd op l'A uur vast te stellen. Dit voorstel wordt met 294 tegen 91 stem men verworpen. De Nationaal-Socialistische afgevaardigde Dr. Prick verklaart, dat slechts het Senio renconvent den spreektijd op minder dan het gebruikelijke uur kan vaststellen. President Loebe bestrijdt deze opvatting. Onder groot tumult voeren dan nog eeni ge sprekers het woord. Ten slotte wordt het compromisvoorstel van den Rüksdagpresident den spreektijd op een uur per fractie vast te stellen, aange nomen. Onder groot tumult van de zyde der Com munisten licht Dr. -Bell vervolgens zijn voorstel toe. De Communistische afgevaardigde Muhsal wordt dan voor drie zittingsdagen geschorst. De president dreigt vervolgens met nog krasser maatregelen, indien de oppositie voortgaat de orde te verstoren. Onder ont zettend kabaal van zyn partügenooler, en levendigen byval bij de leden tel rege ringspartijen wordt de communis» Kreuzberg voor acht zittingsdagen uitgesloten. Dr. Bell zet dan zijn rede voort Hij verklaart, dat de financieele voorstel len der partijen vergezeld moeten gaan van dekkingsvoorstellen. Het gaat er om agitatie- voorstellen tegen te gaan. De verdere voor stellen van spreker betreffen moties van wantrouwen, de interpellaties en de bevoegd heid sprekers het woord te ontnemen. De tegelijkertijd voorgestelde wijziging der pers wet beoogt een einde te maken aan het veelvoorkomende misbruik maken der immu niteit. Spr. eindigt zyn rede met er op te wyzen, dat de parlementaire hervorming in het ka der valt van de maatregelen die dan een bevrijdende bultenlandsche politiek en een bevredigende oplossing van het Herstel- vraagstuk mogelijk zullen maken. De zitting, welke voortdurend rumoerig is, wordt voortgezet. By de verdere beraadslagingen van den Rijksdag over het voorstel Bell, werd nog het woord gevoerd door den nationaal socialist Dr. Prank, die herhaaldeiyk tot de orde werd geroepen, daar hy zich voortdurend in scherpe bewoordingen over de huidige regee ring uitliet zyn rede werd door zyn fractiegenooten luide toegejuicht. Vervolgens stelde de nationaal socialist Goering voor de zitting te verdagen, aange zien hij het Huis onbevoegd verklaarde te stemmen. De voorstellen tot wUzlglng van het reglement van orde aange nomen Verschillende voorstellen tot verdaging der vergadering en tot onbevoegd verklaring tot stemming werden verworpen, waarna de de batten werden gesloten. In stemming kwamen dan het voorstel- Bell, benevens eenige voorstellen der oppo- 32. Eindelijk kwam hij aan de East India Dock Road, waar hij zich in ieder geval veili ger gevoelde. 's Morgens om vier uur kwam hij thuis, vermoeid, toegetakeld en met pijn in al z'n ledematen nadat hij een eindeloozen rit per trein en ondergrondsche baan achter den rug had. Maar de kostbare doos was in zijn bezit gebleven. HOOFDSTUK XI Mr. Moody, Tabakshandelaar De postambtenares, die her loket bediende, waarboven het oordje „Telegrammen" hing. stak haar bleeke. magere hand vooruit en zocht russchen de zestien telegrammen, die daar op een pen gestoken waren. De geshingelde postzegel ver koopster naast haar trok in deftige verrassing haar wenk brauwen op. „'n Flink pak," opperde ze. „Telegrammen," knikte de andere in stemmen! toe. Zestien telegrammen tegelijk en van denzelfden persoon 't wits ,,'a flink sitiepartyen, zoomede een voorstel-Esser om over te gaan tot de orde van den dag. Het voorstel Frick (nat. soc.) de onder handelingen te beëindigen, subs, alle voor stellen ln handen te stellen van de Commis sie voor de Orde, werd verworpen. Onder groot rumoer der oppositie werd dan tot stemming overgegaan van het voorstel- Esser via de wyzigings-voorstellen over te gaan tot de orde van den dag en het voor- stel-Bell (Centrum) tot wyziging van het reglement van orde. Deze voorstellen werden aangenomen met 300 tegen 160 stemmen. Verdere voorstellen tot verandering van andere bepalingen van het Reglement van Orde werden verworpen met 286 tegen 173 stemmen. Verandering perswet aangenomen De Ryksdag heeft in zyn nachtzitting het wetsontwerp tot verandering van de pers wet aangenomen. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Russische Volkscommissaris van Buitenland- sche Zaken, Litwinov, Maandag ln een uit voerige nota aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, het standpunt van de Sov- jetregeering uiteengezet en verklaard, dat zy bereid is aan de Conferentie der Europee- LITWINOV sche Commissie deel te nemen, en zich daar te doen vertegenwoordigen. Of de Russische regeering aan de verdere werkzaamheden der Europa -Commissie zal deelnemen, kan eerst worden beslist, wan neer het noodzakeiyke materiaal daarvoor aanwezig zal zyn. Vervolgens behandelt Litwinov de kwestie van de inleiding tot de Europeesche Confe rentie, in dit verband verklaart hij dat de beslissing over de voorbereiding niet geval len is in den door de Sovjet Unie verwachten zin. Pan-Europa moet die landen vereenigen die geografisch in Europa liggen. Zooals bekend, omvat de Sovjet Unie 45 pet. van Eurcpa, terwijl Zwitserland slechts pet. omvat. De conferentie moet werkelijk het belang van den vrede in Europa dienen en mag niet worden uitgebuit voor een stryd tegen die politieke machten, oie zich tot nu toe nog niet hebben aangesloten by de Pan- Europa-gedachte. De Sovjet-regeering, aldus eindigt de nota, bewyst door haar deelneming aan deze con- feientie opnieuw haar -goeden wil, om den vrede in Europa te consolideeren. Turkye en Pan-Europa. De Turksche regeering heeft de uitnoodi- ging der Europastudiecommissie aangeno men. Een definitief antwoord zal binnenkort volgen. Catalaansche partijen doen niet mee Gelijk voorzien werd, zyn de twee Cata laansche republikeinsche partijen, de Cata laansche Actie en de Republikeinsche Actie, tot overeenstemming gekomen over haar ge- meenschappelyke politiek. Haar plan is de stichting eener groote politieke party, welke alle linksche Catalaansche elementen groe peert. Er is een voorloopig directorium inge steld onder het voorzitterschap Bofile y Matas. In een verklaring van het directorium wordt gezegd dat tengevolge van de onthou ding der Spaansehe republikeinen en socia listen, en zelfs van eenige monarchstsche fracties, de Cortes niet in staat zal zijn na mens Catalonië besluiten in democratischen zin te nemen, noch een grondwettelijke op lossing te vinden voor de Catalaansche auto nomistische aanspraken. Om deze reden hebben de beide Catalaan sche partijen besloten zich van deelneming aan de a.s. verkiezingen te onthouden. Ten bedrage van 344 millioen dollars goedgekeurd. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft de begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden de Marinebegrooting ten be drage van 244 millioen dollars goedgekeurd. De onderhavige begrooting is 36 millioen lager dan die van verleden jaar. In den loop van het komende jaar zullen drie nieuwe kruisers van 10.000 ton elk, op stapel worden gezet, terwijl bovendien een aanvang zal worden gemaakt met den aan bouw van twee groote gevechtsvliegtuigen. De Marine zal aan het einde van het vol gend jaar over 1000 vliegtuigen beschikken. De minister voor Marine Adams heeft in de begrootingscommissie verklaard, dat de regeering niet voornemens is de 1000 man marinetroepen, welke in Nicaragua zyn ge detacheerd, te verminderen. Tegen Luchtaanvallen In den gisteren gehouden ministerraad heeft de president der republiek, overeenkom stig een op 8 Januari 1931 door den Opper sten Oorlogsraad genomen besluit, het door den Minister-President, de Ministers van Binnenlanösche Zaken, Oorlog, Marine en Luchtvaart voorbereide decreet inzake het treffen van eenvormige voorzorgsmaatrege len tegen luchtaanvallen onderteekend. Maarschalk Pétain werd met het ten uit voer brengen dezer maatregelen belast. Hy heeft dientengevolge zijn functie van vice- president van den Oppersten Oorlogsraad en van inspectfeur-generaal van het leger nser- getegd. In zyn plaats is generaal Weygand Dm- noemd, terwill generaal Game'-in de functie van Weygand als chef vap den generalen staf overneemt. Voorstel tot staking der betalingen Te Canberra is een conferentie gehouden van Australische ministerpresidenten. Hier werd een plan aangenomen, volgens hetwelk de financiën van het' land binnen drie jaren gesaneerd moeten zijn. Van de afzonderiyke staten wordt geëiseht, dat zy hun begrootingen sluitend maken. Groot opzien baarde een voorstel van den premier van Nieuw Zuid Wales, waarbij di recte staking der schuldbetalingen aan En geland wordt geëiseht, zoolang geen regeling is bereikt op de basis der regeling der En- gelsche schuldbetalingen aan de Vereenigde Staten. De Australische premier Scullin bestreed dit voorstel. Tijdens de door den Internationalen Vrou wenbond georganiseerde Ontwapeningsde monstratie heeft de minister van Bulten landsche Zaken Henderson een rede uitge sproken over de beteekenis van de Ontwape ningsconferentie. Spreker begon met er op' te wyzen, dat thans algemeen wordt Ingezien, dat Ontwa pening een internationale zaak is, aangezien de legers, vloten en luchtmachten der ver schillende volkeren geen zaken zyn die alleen henzelve betreffen, doch mede van belang zyn voor de andere volkeren. Algemeen wordt erkend, dat de militaire voorbereidingen niet langer onbeperkt kunnen worden gere geld door de afzonderlijke volkeren, doch dat zy van algemeen belang zyn voor de inter nationale gemeenschap. HENDERSON Wanneer werkt! yk een volgende oorlog zou ontstaan, dan zou deze onvergelijkeiyk erger zyn dan de vorige. De ervaring heeft ge toond, dat het onmogelyk is het voeren van een modernen oorlog te humaniseeren. Wan neer een oorlog eenmaal begonnen is, is geen mensch of regeering in staat dezen te contro leeren. De eenige methode om derge.yke bar- baarschheden tegen te gaan, is den oorlog zelf tegen te gaan. wy kunnen er zeker van zyn, dat een volgende oorlog een vernietiging van levens met zich brengt, zoo groot als wy ons dit nooit hebben kunnen indenken. Een vernietiging, welke de beschaving zelve, waarin wy leven, mede te niet zal doen. Vervolgens sprekende over de strikt econo mische redenen, welke ten grondslag liggen aan de politiek van Henderson, wees deze er op. dat de nasleep van den vorigen oorlog Ruwe Huid Ruwe handen Ruwe Lippen Doos 30 cent bestaan heeft in economische crisis en werk loosheid. De economische wereldcrisis kan alleen bestreden worden door een wereldactie. Een wereldactie echter beteekent internatio nale samenwerking by alle soorten economi sche problemen en dit kan nooit bereikt wor den, zoolang de politiek der verschillende mogendheden gebaseerd is op een voortdu rende vrees voor oorlog. Tariefmuren, het streven naar onafhankelijkheid van de pro ductie van het buitenland, handelsbelemme ringen, economisch nationalisme, dit alles zijn de gevolgen der opvattingen, welke ge schapen zijn door vrees voor oorlog. Europa is op het huidige moment nog even vol moei- lyke politieke problemen als vyf jaar geleden. Als minister van bultenlandsche zaken van een groote mogendheid verklaarde spreker ten slotte, dat de sleutel tot de vreedzame op lossing dezer problemen te vinden was in ontwapening. De Koning heeft Earl Bessborough be noemd tot gouverneur generaal van Canada, als opvolger van Lord Willingdon, die Lord Irwin als onderkoning van Indië zal opvol gen. Lord Bessborough is 50 jaren oud en heeft een groote handelsondervinding. Zeven en twintig jaren geleden trad hij tot de balie toe. Voordat hy den titel van zyn vader erfde was hy Lagerhuislid. Drie staljongens en 80 renpaarden verbrand. Door een geweldigen brand is de voor een concours hippique uitgebreide renstal te Oakland verbrand. Drie staljongens en 80 renpaarden zyn in de vlammen omgekomen. Helsche machines. By het onderzoek van de beide bommen, die gevonden zyn in de kamer van den gear resteerden anarchist Schirru, is gebleken, dat zy van buitengewoon verwoestende kracht zyn geweest. De grootste van de twee was in een thermosflesch gehuld en toont aan, dat de vervaardiger van deze helsche machine een buitengewone ervaring heeft op dit gebied. De „Vossische Zeitung" meldt uit Oslo dat de benoeming van kolonel Laake tot opper bevelhebber van het Noorsche leger ln het heele land groote verbazing heeft gewekt en door de rechtsche partyen heftig wordt aan gevallen. De benoeming heet een belooning te zyn voor politieke diensten die hy bewezen heeft aan de thans aan het roer zijnde link sche regeering. Door zyn bevordering zijn 15 oudere generaals en kolonels gepasseerd. Kolonel Laake Is pacifist en een aanhanger der linksche regeering. Hy heeft den minister van defensie als deskundige ter zyde gestaan en heeft beperking der bewapening en ver mindering van het leger bepleit. Geheim Britsch- Braziliaansch verdrag? De „Herald Tribune" publiceert een uit voerig uittreksel uit een door George Henvy Payne, den voorzitter van het burgercomité voor landsverdediging geschreven boek, dat den titel draagt: „Engeland en zijn behande ling van Amerika", dat heden in den boek handel verschijnen zal. Het stuk van de „Herald Tribune" gaat uitvoerig in op de opdracht die de in den zomer van 1918 onder leiding van Sir Mau rice de Bunsen, naar Zuid-Amerika gezonden Britsche commissie had ontvangen. Oogenschijnlyk had deze tot taak, de La- tynsch-Amerikaansche volken over het oor logsdoel der geallieerden in te lichten, lil werkelijkheid was zij echter belast met het sluiten van een geheim Britsch-Braziliaansch verdrag, dat Engeland groote economische voordeelen zou verschaffen. President Wilson en de Amerikaansche re geering kwamen echte.- op de hoogte van het bestaan van dit reeds gereedliggende ont- werp-verdrag en verhinderden de ratificatie. De Amerikaansche regeering zorgde er ech ter voor dat dit incident niet publiek werd. daar men vreesde dat de uitwerking ervan op de Amerikaansche publieke opinie dermate ongunstig zou zyn, dat de voortzetting van den oorlog er door ln gevaar zou worden ge bracht. WOENSDAG II FEBRUARI 131 HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. LA.R.A- uitzending 8.00 Gramofoonplater 9.30 Orgelspel Joh. Jong 10.15 Vervol. Orgel spel 10.30 P. J. Kers: „Onze Keuen" 11.00 Gramofoonplaten 11.05 Mev. N. L. Heybroek d'Ancona: „De lichameiye ver zorging van den kleuter" 11.35 ïramo- foonplaten 12.00 Politieberichten - 12.15 Concert V.A.R.A.-septet o. 1. v. Is. )yl. En Gramofoonplaten 2.15 Gramofoonplten 2.25 Vrouwenuurtje 3.15 Gra mofoonplaten 3.20 S. de la Bella: „Vakbeweging en de Coöperatie 3.35 Gramofoonplaten 3.40 „Maak he zelf" door C. Schaake-Verkozen 4.30 Vor de Kinderen 6.15 Gramofoonplaten 630 Mandolinecursus Joh. B. Kok 7.00 Prof. Dr. H. J. Jordan: „Denken en ervarir* oij den mensch" 7.30 Politieberichten 7.45 Demonstratie met Hohner's Automatsche Accordeon 8.00 Gramofoonplaten 8.10 Vervolg Demonstratie 8.25 Gramofion- platen 8.35 Uitzending voor de Ned. ter een. v. Fabrieksarbeiders. Mw. J. Hekken- Van Eysden (zang), mw. Rodie Modenlach (voordracht), Joh. Jong (piano), K. de Jcnge (toespraak) 9.35 Gramofoonplaten 1.40 Concert V.A.R.A.-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 1010 Klokkenhoorspel in 15 tate- reelen door Geno Ohlischlaeger en Walti er Gronostay. Vertaald door Martien Bevir- sluis. Het Groot Volkstooneel o. 1. v. Hcram Bouber, Willem van Capellen en Ben Gros- neveld 10.40 Slot concert 11.10 Vtü Dias 11.2012.00 Gramofoonplaten. HUIZEN, 298 M. Uitsluitend N. C. R. V.- uitzending Frieseh Programma 8.15— 9.00 Carillonconcert door den heer J. Nauta, stadsbeiaardier te Sneek 9.009.30 Prie- sche Bybellezing, W. Santema 9.3010.30 Orgelspel uit de Koepelkerk te Leeuwarden door R. Beintema 10.3011.00 Zioken- dlenst 11.00—12.00 Lezen van Friesche Lectuur door W. Santema. Voordrachten door Mej. R. Kuipers 12.00—2.00 Concert. Chr. Gemengde Zangvereer». „Crescendo" o. 1. v. J. Dijkstra 2.002.40 H. Hofstra: „Wie het jongvee heeft, heeft de toekomst" 2.402.45 Gramofoonplaten 2.453.00 B. W. Bosma: „De modem ingerichte Boer derij van onzen tyd" 3.003.30 Conqert Chr. Muziekvereen. „Melodia-Oranje" o. i v. Joh. Boorman 3.304.00 Lezing over Grie kenland en Rome door dr. R. Mulder 4.C0 —4.30 Concert. Chr. Zangvereeniging „Laus Deo" o. 1. v. H. v. d. Water 4.30—5.00 Vervolg lezing door Dr. R. Mulder 5.00 5.30 Concert „Laus Deo" 6.008.00 te verzorgen door het Kristltk Frysk Selskip 8.0011.00 Concert. Mej. Chr. Rudolphl (so praan), J. Paardekooper (zang en orgel) en S. Schuitema (orgelbeleleiding). Causerieën door jhr. mr. J. M. van Beijma en H. Algra, alsmede ds. W. H. den Houting. Ca. 10 30 Vaz Dlas 11.0011.30 Gramofoonplaten, DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.0511 20 Lezing 12.20 Con cert. P. Selby (piano), Trio 1.20 Orkest concert 2.20 Concert. B. Beaufort (so praan), J. Christopher (mezzo-sopraan) 2.45 Uitzending voor scholen 3.50 Con cert. Orkest, J. Chlng (piano) 5.05 Orgel spel door R. New 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Berichten 7.20 Piano recital door S. Munn 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.20 Concert. W. Backhaus (piano), Radio-Koor, Orkest 9.10 Berichten 925 Vervolg concert 10.30 Lezing 10.45 Be richten 10.50 Concert. Sextet. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten 12.50 Gramofoonplaten 4.05 Gramofoonplaten 6.50 Gramofoon platen 9.05 Gramofoonplaten 9.20 So listen-concert. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra- mofoonplateen 9.3510.35 Gramofoon platen 11.30 Gramofoonplaten 12.25— 1.50 Orkestconcert 4.205.20 Orkestcon cert. 7.209.20 Hongaarsche avond. Her-u'tz. van Budapest 9.4510.00 Liederen-voor dracht door bariton 10.05 Uit Budapest: Militair Concert. KALUNDBOP". 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert 2.204.20 Orkestconcert 7.209.20 Concert. Orkest en solisten 9.35 11.50 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. en .LEUVEN 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orgelconcert 6.05 Gramo foonplaten 7.20 Gramofoonplaten 7.50 Gramofoonplaten 8.20 Piano-recital 8.50 Symphonle-concert 338.2 M.: 5.20 Gra mofoonplaten 6.20 Dansmuziek 6.50 Liederenrecital 7.20 Gramofoonplaten 7.50 Gramofoonplaten 8.20 M'litair concert met vocaal intermezzo 9.20 Vervolg con cert. De orde hersteld. Volgens de laatste berichten is de algeme ne staking op Madeira afgeloopen en de or de weer hersteld. De uit Lissabon gezonden troepen zyn Maandag op het eiland aangekomen. Voor zoover bekend, hebben geen buitenlanders van de gebeurtenissen schade ondervonden. Sjaljapin wint zyn proces tegen de Sovjets en krijgt 10.000 frs. schadevergoe ding. ZILVER en BRONS LANGE 5 PEL OEN BROCHES HANGERS» GR.HOUTSTR. 163 TEL.12.393 pak". Waarvoor ter wereld moest dat kleine kereltje al die telegrammen verzenden Hij zag er uit als een vreemdeling, een van die Chmeezen, waar ie over kunt lezen in „Miranda's Monthly", in die serie, die deze maand verscheen, en die allen schreven over dat onschuldige, blanke meisje in een opium- hol. Zoo'n grappig gedrochtje I En op z'n mond bovendien nog een afschuwelijk lid- teeken. Zij glimlachte lief tegen het kleine kereltje, maar een koude, harde blik diende voor antwoord. Kwaad schudde ze met haar hoofd. Zoo'n pedante hansworstDat was 't beroerdste van die vreemdelingen. Maar die telegrammen zouden hem een aardigen duit kosten. Ze zou hem eens netjes bedienen Zóó naar haar te kijken, als zij lief trachtte te doen. Ze „griste" bijna het „Pond" biliet uit de hand van het mannetje. Nog steeds woedend, schoof zij het bankbiljet tusschen de andere, die door een gummiband te zamen gehouden werden. Nu, hij kreeg geen cent terug. Vermaak scheppend in die gedachte keerde zij hem een verachtelijken schouder toe en zocht zij vriendschappelijke aansluiting bij „Post zegels". „Wat denk jij daarvan, Felo vroeg zij. „Kijk z'n mond eens. heele maal doorkorven en verbrijzeld. Iemand heeft hem zeker een pak ransel gegeven. Of zou hij met 'n meisje op stap zijn geweest en 't met haar galant aan den stok gehad hebbenJe. kunt ze niet verder vertrouwen, dan je ze ziet. Zag je hoe hij naar me keek En kijk eens wat 'n telegrammen „Postzegels", blij met een klein verzetje, gleed van haar kruk en samen met haar vriendin, las ze de telegrammen door. „Stop Leverantie Specialen. Beantwoord geen vragen. No." Alle zestien bevatten dezelfde woorden, alleen de adressen, elk in een verschillend district, verschilden. „Die vreemde snoeshanen schijnen geld te hebben," bromde „Postzegels". „Ja, geen wonder dat Engeland voor de haaien is," antwoordde „Telegrammen" somber. „Postzegels" was nog gaarne wat doorge gaan den vreemden invloed af te kammen, waaronder Engeland gebukt ging, maar was gedwongen heen te gaan, wijl een oude dame ongeduldig tegen het loket stond te kloppen, terwijl ze met ontevreden stem om twee postzegels van anderhalve penny vroeg. Onderwijl zat het kleine mannetje met den zeeren mond in de telefooncel, waar hij gloeiende waarschuwingen uitzond naar „mteekenaars", Mr. Moody had een drukken ochtend. Z'n jas had hij allang uitgegooid en nog zweet te hij geducht, terwijl hij van de toonbank naar de vakken achter zich drentelde en hij dacht er sterk over na, om z'n vest ook nog uit te doen. 't Was een van die dagen, dat de hitte als plotseling uit den hemel gevallen kwam. Het speet Mr. Moody vreeselijk, dat hij den vorigen avond de bediening van den winkel aan zijn zoon en opvolger had over gelaten. Die duivelsche jongenDe hemel wist hoeveel sigaretten die jonge dief ge durende zijn oppassen gestolen en gerookt had. Mr. Moody keek boos en verwijderde een etiket, waarop „St. Bruno" stond uit de nabijheid van een kist, die „Afrikaner" tabak bevatte. Misschien als hij een minuut tijd had om tot zich zelf te komen, zoo dacht Mr. Moody, kon hij het weieens probeeren otn 'ns tot dien kaal uitzienden heer, die nu al tien minu ten of langer op hem stond te wachten, het woord te richten. „Ja, mijnheer Lange „Gouden Vlok Dank u. Ja, veel warmer. Goeden dag." „Kleine Kensita's En een doos ie Vesta's Zeven en dertigen een half. In orde, mijnheer. Kopergeld O, dat geeft niets, dat is voor ons gemakkelijk. Ja, 't wordt weer koeler. Mógen." „Twintig Manilla's, mijnheer? 't Spijt me zeer, ik heb juist de laatste verkocht, mijnheer. Is iets anders ook goed „Zeker mijnheer, in orde. Ja, 't kon we! 'ns gaan regenen, 't zier erg betrokken. Goe den morgen." „Kleine „Turf"-sigaretten Zeker, laat ik 'ns kijken. Die aap van een jongen Jimmy, waar heb je „Turf" gelaten Waar O ja. Merci." Mr. Moody haalde met 'n zuur gezicht de vermiste „Turf" uit het vak, dat voor „Army Club" bestemd was. Die iongen zou zijn dood zijn met alles overal rond te slingeren. Mr. Moody keek naar de vier pakjes „Player" die in de doos lagen, waar „Woodbines" op stond, maar hield zich in, terwijl hij de tabak en de sigaretten zorgvuldig schifte. Hij had een goede faam. De eene klant beweerde, dat „Bliksem" het bij de op handen zijnde paardrennen zou winnen. Een ander gaf aan „Yvette" de voorkeur, 'n Derde beweerde dat „Swift" en „Sure" zeker waren. Na tien minuten praten kreeg het den schijn, dat van acht verschillende paarden eeneik de „race" zou winnen. Tweemaal moest hij instemmen met twee tegenstrijdige beweringen Eindelijk kwam er schot in 't werk en nu wijdde Mr. Moody zijn aandacht aan den heer. die tegen de toonbank was blijven leu nen. De blik, dien hij op dien geduldig wachtende wierp, was nu iuist niet liefelijk. Met weerzin keek hij naar het niet al te schoone boordje met overhemd, dat schel- kleurige strikje vond hij afschuwelijk, en al had hij geen andere schoenen, waarom waren ze niet proper En dan die flabberige broek Had die vent wel eens een scheermes gezien En had hij niets anders, dan dat ellendige wrak om z'n hoofd te dekken „Wat is er van uw verlangen vroeg Mr. Moody op 'n toon, dien de hardnekkigste optimist onmogelijk hartelijk zou hebben genoemd. Mr. Moody bewaarde de qualifica- tie „mijnheer" alleen voor menschen, die iets meer noodig hadden, dan een half ons tabak en twintig sigaretten. En voor zoover Mr. Moody dezen knaap kon beoordeelen- zag deze er niet uit als een „leegloopende geldzak". Leegloopend misschien wel. Maaf 'n geldzak in geenen deele. Ten hoogste ver wachtte Mr. Moody 'n pakje „Red Fox" aan hem te slijten. Zonder te antwoorden, leunde de vreemde over de toonbank, en nadat hij een sigaretten koker uit z'n zak had opgediept, waarin niet meer dan drie sigaretten zaten, bood hij ze aan Mr. Moody aan. Mr. Moody keek vreemd naar den man op, doch aanvaardde de sigaret met een aanmer kelijk warmer „Dank u". Juist wilde hij ze tusschen z'n lippen steken, toen hij een klein Japansch merkteeken in het midden van de sigaret waarnam. Nu wierp hij een verdach ten blik op den man, van wien hij ze gekregen had, dan liet hij zijn hand zakken en legde hij de sigaret op de toonbank voor zich. Was dit de kwestie Nu hij had het wel kunnen raden. Die snaak .eek een door draaier. Dat verrieden die kwabben onder z'n oogen en die onrustige lippen. De man zag er uit alsof hij geen cent in de mars had, laat staan geld om sigaretten te koopen en dan sigaretten van dat soort, peinsde Mr. Moody. Zijn oogen werden spleetjes. „Wel lokte hij voorzichtig uit. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6