Franken's f f3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40. BIJ DE HERDENKING DER OVEREENKOMST VAN LATERANEN Broodfabrieken dit nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 11 FEBRUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17689 AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 1929 - 11 FEBRUARI - 1931 De OORSPRONG DER ROMEINSCHE KWESTIE KRISIS-ZORGEN Groote Kindercongressen Door een koelie gedood Opnieuw aardschokken op Nieuw-Zeeland 212 lijken geborgen - 950 gewonden in de ziekenhuizen De H. Stoel en T secho-Slowakije De uitvoering van den modus vivendi De griep in het leger 4.894.000 werkloozen in Duitschland Het Schelde-regiem VOORNAAMSTE cNIEUWS J. I. WEBFR ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem OPTICIENS FABRIKANTEN Telegrafisch Weerbericht Stormwaarschuwingsdienst LOOPT U MOEILIJK? De opening van 't Vaticaansche Radiostation Herdenking Motilal Nehroe BUREAUXNA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbeL By contract belangryke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle ahonné'* on dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden '««en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange ceheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van eer duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. (Van onzen Romeinschen correspondent) Wanneer wij eerst heden in plaats van Verleden jaar een korte herdenking wij- öeh aan de Overeenkomst van Late- rknen, dan is dit omdat er toen nog zoo Weinig merkbaar was van den gesloten vrede. Thans echter, nu alle wettelijke regelingen getroffen zijn, nu de stad van het Vaticaan zich als een zelfstan den staat gelden laat en nu zoowel de Stoel als Italië vandaag voor het eerst den verjaardag der Verzoening dren, nemen wij aan deze viering deel, en wij meenen zulks niet beter te kun nen doen dan door nog een maal de Ro meinsche Kwestie in herinnering te brengen, niet om oude grieven weer eens °P te halen of geheelde wonden weer eehs open te rijten, doch om den Vrede v&n Lateranen zoo helder mogelijk te belichten en op de juiste waarde te doen ^batten. De „zedelijke garantie" der tij delijke macht. De Romeinsche Kwestie ontstond niet ben 20sten September 1870, maar acht ten eeuwen vroeger, toen een kleine, in '°mpen gehulde Jood naar Rome, de hoofdstad der wereld, kwam, tot wien ®éne had gezegd: ,,Gij zijt Petrus en op beze steenrots zal ik mijn Kerk bouwen. ik zal u de sleutelen van het rijk b®r hemelen geven. Weid mijne lamme- ren, weid mijne schapen. Alles wat ge °P aarde bindt en ontbindt, zal ook in ben hemel gebonden en ontbonden zijn." Dit zijn de woorden van een gezag hebbend Italiaanschen schrijver. En al homen, wanneer het er om gaat hier ^bevooroordeelde bronnen aan te ha- 'eh, de Italianen ongetwijfeld niet het ®erst in aanmerking, toch kan men het haiiaansche standpunt niet verwaar lozen, zonder in zijn oordeel over de Romeinsche Kwestie tot een uiterst Soheeve voorstelling, tot een absoluut Wanbegrip te geraken. Wanneer de Paus gekroond wordt, 2egt de eerste der Kardinaal-Diakenen h>t hem: „Ontvang de tiara der drie hvonen en weet, dat ge de Vader zijt van Vorsten en Koningen, de Heer- Scher der wereld en de Plaatsvervanger van Christus, onzen Verlosser." Deze bovennatuurlijke zending, waar- °m de volken bij hem bescherming 2°chten tegen de onderdrukking en be keizers, van Karei den Grooten tot RApoleon hem hun kroon vroegen, maakt den Paus grooter dan Caesar belet hem om van iemand de onder- baan te zijn. En omdat men alleen geen °hderdaan zijn kan door vorst te wezen, eri onze wereld geen anderen vorm van soevereiniteit kent dan de tijdelijke macht, ontleent de Paus zijn grondge bied niet aan de welwillendheid van ^°nstantijn den Grooten of Pepijn, maar komt zijn recht om het te bezitten zijn plicht om het te verdedigen v°ort uit zijn goddelijke zending voor be juiste uitoefening, waarvan het de ■■Zedelijke garantie" is. Pogingen voor een vreedzame oplossing. Ten tijde van de Fransche revolutie en v°oral daarna, raakte de pauselijke tij- bsbjke macht in verval. De dood van s VI in gevangenschap, de jaren- Se ballingschap van Pius VII, de Riui iapj vibcht van Pius IX nsar Gaeta, het ^aren allemaal symptomen van het on- jjhvendbare dat komen ging. De Paus en e steeds kleiner wordende kring zijner ^trouwen hielden even moedig als on- J'erbiddelijk stand. De openbare meening ®Sbe zich, als gewoonlijk, bij het onver mijdelijke neer en probeerde een vreed- 2ame oplossing te verkrijgen. Het Itali- aahsche nationalisme riep Rome stout moedig tot hoofdstad van het vereenig- Öe Italië uit. ®en memorandum van Cavour aan Us IX had geen gevolg. De pogingen atl Bettino Nicasoli mislukten even ts. De plannen der Neo-Welfen en eralisten, die een vereend Italië wil- Redi ^eri onder de regeering van den Paus, aren tot mislukking gedoemd, omdat Itydelijke macht van Christus' Plaats- banger op aarde van nature juist ^a-nationaal moet zijn. Het gewelddadig ontnemen van zijn °ofdstad aan den Paus, stuitte den ^eesten tegen de borst. Gladstone stel- v°or dat Pius IX tn naam souverein 11 Rome zou blijven en het beheer der erkelijke staten afstaan aan den Ko- van Italië. Mamiani ging verder en wilde Rome als hoofdstad van Italië, Gladstone had Florence aangeduid, omdat niet twee hoven in één stad kun nen wonen; geregeerd door Italië, maar onder pauselijke souvereiniteit. Een koninklijk paleis, de ministeries, kortom, een heel nieuw Rome zou dan moeten verrijzen in het villadorp Fras- cati, een kleine dertig kilometer ten oosten der Eeuwige Stad. En ten slotte schreef Koning Victor Emanuel II per soonlijk aan Pius IX dat zijn troepen op weg waren naar Rome, echter alleen voor „het innemen der posities welke noodzakelijk zijn voor de veiligheid van Uwe Heiligheid en voor het bewaren der orde". Het ontstaan der Romeinsche Kwestie Na de korte doch hevige botsing bij Porta Pia in den morgen van 20 Sep tember 1870, werd in Villa Albani het verdrag geteekend waarbij Kanzier Rome overgaf en Cadorna den pauselij ken troepen de eer der wapenen liet. In dit verdrag en ook in het daarop vol gend decreet voor annexatie der Eeuwi ge Stad bij Italië, kende men den Paus een stad van het Vaticaan toe, welke beduidend grooter was dan de huidige. Ofschoon niet rechtstreeks, erkende men toch zijdelings nog een pauselijke soevereiniteit. Dit was voor de verschillende elemen ten welke alleen verbonden waren ge weest in den strijd om Rome, een aan- i leiding om hun juiste neigingen en be doelingen te toonen, en toen bleek eerst hoe anarchisten en vrijmetselaars, libe ralen en republikeinen, godsdiensthaters en nationalisten, een monsterachtige eenheid hadden gevormd. Dit was wel de meest ongunstige zijde der Romein sche Kwestie, welke daardoor veel meer een verachtelijke antikerkelijke hetze dan een zoo al niet vergeefelijke, dan toch begrijpelijke, nationalistische over drijving bleek. De befaamde garantie-wet waarmee Italië zich een jaar later van de Romein sche Kwestie probeerde af te maken, gaf den Vader dan ook wel het recht om vrij met alle landen ter wereld in ver binding te treden, om gezanten uit te zenden en te ontvangen en om een eere- wacht en andere vorstelijke voorrechten te hebben, maar van de vaticaansche paleizen kende zij den Paus alleen het gebruik toe en van territoriaal bezit was geen sprake meer. Wij zullen over deze wet niet uitwei den, vooral omdat ze practisch nooit van kracht is geweest. Ondanks dat men zulks in Italië altijd ontkend heeft, kan de Paus immers aan geen enkele wet onderworpen worden en alleen door mid del van een verdrag afstand doen van zekere rechten. Goed beschouwd, was dc garantie-wet een ontwerp-verdrag, aan genomen door Italië, geweigerd door Pius IX, en dus zonder eenige waarde. De scheiding van Vaticaan en Quirinaal. Zoo begon in Rome de paradoxale toe stand, welke eenig is in de geschiedenis der wereld, van twee hoven die zich bei de souverein verklaarden, hun eigen corps diplomatique en zelfs een eigen aristocratie hadden, en die wederkeerig elkanders bestaan ontkenden. Maar te gelijk moest de Paus voor het geestelijk bestuur, zooal niet van de wereld, dan toch van Rome, aanhoudend in verbin- binding treden met de regeering van Italië. En aan den anderen kant kon de Koning het balcon van het Quirinaal niet betreden om de toejuichingen van zijn volk te beantwoorden, zonder aar. zijn rechterhand den immenzen koepel van Sint Pieter te zien verrijzen. Offi cieel, 't is waar, kende men elkaar niet, maar practisch kende men elkaar goed, moest men zich eiken dag verstaan en helaas! maar al te dikwijls misver staan. De Katholieken onthielden zich van alle deelname aan het openbare leven. Waar de Koning zich vertoonde, bleef de „zwarte" adel weg. Het grootste ge deelte der romeinsche aristocratie onder hield geen betrekkingen met het Ko ninklijk hof. Verschillende romeinsche prinsen sloten, ten teeken van rouw, rie hoofdingangen hunner paleizen en draaiden in hun ontvangsalons den pauselijken t7oon naar den muur, alsot de Paus gestorven was. Achter de coulissen ging het er echter heel anders aan toe. Telkens toch wan neer Pius IX in het belang der KeiJt iets te regelen had, dat geen uitstel duldde, nam hij zonder aarzelen de pen op en schreef eigenhandig aan den Ko ning. En Victor Emanuel deed dan ook het onmogelijke om den Paus in diens minste verlangen en wenschen tegemoet te komen. De houding van Paus Pius IX Gedurende de acht jaren welke Pius IX in de Vaticaansche Gevangenschap doorbracht, moest hij vooral weerstand bieden aan twee stroomingen: De één kwam voornamelijk uit het buitenland en verlangde banvloeken, den demonstratieven uittocht uit dc Eeuwige stad en zelfs een kruistocht. De Paus echter had zijn plicht gedaan door te protesteeren en vertrouwde voor a'. het overige op God. „Nooit." moet hij gezegd hebben: „nooit zullen wij het Vaticaan verlaten om er met de huip van buitenlandsche bajonetten terug te keeren." De andere strooming leefde vooral in Italië en was die der verzoeningsgezin- den. De dolste plannen van geestelijken en leeken, van Katholieken en vrijmet selaars, verschenen in kranten, tijd schriften en brochures. Geen echter heeft het in het Vaticaan ook maar tot een greintje belangstelling kunnen bren gen. Intusschen had Pius IX, beroofd van zijn tijdelijke macht, zonder de door hem geweigerde „garantie" van Italië, voor de wantrouwige blikken van het buitenland, ongekreukt zijn waardigheid en prestige van onpartijdigen, extra- nationalen Vorst te handhaven. En hce hij daarin slaagde, zegt ons, behalve de overbekende geschiedenis, zeer treffend de liberaal en tegenstander van dezen Paus, Ruggero Bonghi: „Pius IX is iemand tegen wien de vloek mogelijk is, maar niet de verach ting Deze oude priester, ontdaan van zijn tijdelijke macht, beroofd van alle hulp, door bijna evenveel laster vervolgd als hij eens door toejuichingen omgeven was; die niet knielt voor wie hem ver dedigt, noch voor wie hem beleedigt; die zich met geen enkelen vijand door leu gen of vernedering verzoent die in zijn geloovigen de oude vlam probeert le doen oplaaien en de liefde tot het offer in zoo verschillende deelen der wereld opwekt en die onder zijn geestelijk heid en geloovigen een eenheid weet te handhaven, grooter en sterker dan ooit, en dat alleen door de macht van zijn woord; deze oude priester is het meest buitengewone en meest bewon derenswaardige feit onzer dagen." De overheid kan de wereldkrisis niet bezweren, noch ook afwenden van het eigen volk; wij moeten, graag of niet, de krisis, met alle gevolgen daarvan, ondergaan. De overheid kan de krisis-g e v o 1- gen voor zekere kategorieën van ge dupeerden alleen maar zooveel mogelijk verzachten en dat is dan ook haar dure plicht in naam der menschelijk- heid. Die dure plicht kost geld, veel geld; en Minister De Geer is op zoek gegaan naar beschikbaar geld. Dat was noodzakelijk, want de Rijks- begrooting voor 1931 werd samengesteld alsof er geen krisisvuiltje aan de lucht was, en op meevallertjes in de opbrengst der „middelen" kan in dezen tijd, nu ge leidelijk de gevolgen der krisis ook in de belastingopbrengsten zich moeten doen gelden, allerminst gerekend worden. Heel moeilijk kan de speurtocht naar beschikbaar geld voor den doorge- winterden finantiën-minister niet ge weest zijn: hij heeft zich natuurlijk terstond het Leeningfonds herinnerd, waaruit inder tijd de meer rechtstreeks met den oor log en den na-oorlog verband houdende krisisuitgaven werden bekostigd; dit fonds beschikt nog over een aardig ka pitaaltje, zij het dan ook dat men zich voor beduidende deelen daarvan reeds een bestemming gedacht heeft; op 1 Januari bedroeg het in 's Rijks kas belegde saldo van dit fonds nog 242,4 millioen, welk saldo in verband met de totstandgekomen verlaging der hef fingen ten behoeve van dit fonds op ultimo December 1943 geleidelijk ver minderen zal tot 41,4 millioen; daar echter (de Minister ziet wèl vooruit!) op 1 Januari 1944 de lasten van het Lee ningfonds door het wegvallen der 4 pCt. leening 1916 plotseling zullen verminde ren van 59,5 millioen in 1943 tot ruim 46 millioen in 1944 en volgende jaren, zal ook in die jaren het bedoelde saldo voor een verdere geleidelijke liquidatie der krisisschulden niet noodig zijn en zal alsdan zelfs een verdere verlaging der krisisheffingen mogelijk blijken. Dus mag volgens den voorzich- tigen Minister wel een deel van het hierbedoeld saldo aangewend worden tot bestrijding van „enkele" nieuwe krisis uitgaven. Het geld Is alzoo gevonden: de krisis- dienst, welke in 1924 o gelukkige tijd! werd afgesloten, wordt opnieuw geopend, het leeningfonds wordt aan gesproken. Maar, zoo zegt de voorzichtige Minis ter, men kan nooit weten, hoe lang zoo'n dure krisis duurt, en welke sommen deze krisis van de schatkist eischen zal, dus moet er meteen voor versterking der inkomsten gezorgd worden. En het gevolg van de ministerieele overpeinzing is, dat we in 't vervolg ons sigaretje 'n beetje duurder zullen moe ten betalen uit voorzorg, voor 't geval de krisis eens te lang zou duren en aan het Leeningfonds al te zware eischen zou gaan stellen. Dertig opcenten zullen er krijgt de Minister zijn zin op den tabaksaccijns op sigaretten geheven worden in de jaren 1931 tot en met 1933. En 5 millioen zullen deze opcen ten jaarlijks moeten opbrengen. Uit voorzorg. Niemand zal kunnen beweren, dat deze Minister een „gokkie" aandurft; hij stelt de Staatsfinantiën veilig voor de toekomst, ook al zouden buitengewone krisisomstandigheden al gemakkelijk tot een minder diep doordachte finan- tieelë politiek kunnen verlokken. Velen zullen geneigd zijn, dezen be windsman in zijn finantieele politiek al te voorzichtig te noemen het feit echter, dat hij zijn voorzichtigheid uit viert in belasting van een zekere luxe, waartoe het rooken van sigaretten toch zeker behoort, zal de meesten onder ons met 's Ministers politiek verzoenen. De rector van hét Leidsche gymnasium heeft, zooals wij de vorige week meldden, aan alle rectoren van gymnasia en lycea in Ne derland een schrijven gezonden, een oproep, mede te werken om een eind te maken aan „congressen" van scholieren, die „besloten worden door een bal en souper met alcoho lica en vermoedelijk aanleiding geven tot zeer ongewenschte tooneelen." Naar aanleiding van dit schrijven merkt de „Limb. Koer." op: „Dat zoo'n circulaire van rectoren van gymnasia en lycea moet uitgaan, is ver bijsterend. Moet men hier een gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel constateeren voor de jongelui-buiten-de-school, precies in de ge vaarlijkste jaren van hun leven? Een zich tevreden stellen met het verkoopen van wat wetenschap, terwijl men er zich niets van aantrekt of de leerling ook zóó gevormd wordt, dat die wetenschap in het latere leven van nuttig effect kan zijn! Is er gemis aan contact met de ouders? Schort het bij dezen zoo geheel aan ver antwoordelijkheidsgevoel, dat ze hun kin deren in het grootemenschjespelen zoover laten gaan als ze maar willen, jongens en meisjes samen naar „congressen" met fui ven en nachtelijke duinwandelingen in an dere plaatsen? Teekenend is deze oproep van dezen en kelen rector aan zijn collega's, nadat er al in verschillende plaatsen „iets" gebeurd is, nadat een burgemeester heeft moeten in grijpen. Teekenend dit initiatief van één zegge één rector, waar men toch billijk zoo wel in het belang van het onderwijs, als in het belang der kinderen verwacht mocht hebben, dat alle rectoren onmiddel lijk en met kracht hadden ingegrepen. En we hopen nog, met een sprankje hoop. dat deze rector van heel veel gymnasia en lycea zal hooren, dat reeds alle mogelijke maatregelen genomen zyn. De heer H. van IJzeren, waarn. adminis trateur der Onderneming Boekit Simpang in het Moeara Laboesche, werd door een koelie aangevallen en gedood. Nadere bijzonderheden Nader wordt gemeld, dat de heer Van IJzeren twee koelies gelastte, naar een an dere afdeeling te gaan. Beiden weigerden en zeiden: „Tida mau". („Wij willen niet"). De heer Van IJzeren onderhield den koelie hierover en wendde zich vervolgens tot een andere, waarop de eerste hem in den rug aanviel en hem een long doorstak. De heer Van IJzeren liep den dader 5 meter na en loste 4 schoten, welke echter geen doel troffen. Hij stapte in een auto en overleed op weg naar het hospitaal. De overledene was 28 jaar, gehuwd, doch had geen kin deren. Hij stond bij de directie der onderneming, de firma Tiedeman en Van Kerchem, uit muntend aangeschreven. De dader is gevat. Het Noordelijk deel van Nieuw Zeeland werd Dinsdag opnieuw door zware aardscook- ken geteisterd, ten gevolge waarvan een pa niek onder de bevolking ukbr'tk De bodem van net Tanpo rr err is gerezen. De kanonneerboot. Veronica die in ds ha ven van Napier werd opgehouden, kon Dins dag de haven verlaten. Volgens een mededeeling van -'en gouver neur-generaal van Nieuw--teeJand werd m trt nu toe 212 lijken geoorgen, terwij] het aantal gewonden, dat in de ziekenhuizen behandeld werd, ongeveer 950 bedraagt. dat goed brood U dagelijks ergernis bespaart Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Adv. Onze Romeinsche correspondent schrijft: Na de vele en aanhoudende berichten over allerlei aanvallen op de rechten der H. Kerk in Tsecho-Slowakije, ls er eindelijk ook eens eenig goed nieuws uit Praag naar Rome gekomen. De Minister van Buiten landsche Zaken toch beloofde in een rede over zijn regeeringsprogram, nog in den loop van dit jaar de volledige uitvoering van den modus vivendi, welke 2 Februari 1928 tusschen den H. Stoel en Tsjecho-Slo- wakije gesloten werd. In dezen modus vivendi zijn verschillen de regelingen getroffen welke niet konden wachten op het einde der onderhandelin gen welke binnen afzienbaren tijd wel tot een concordaat zullen leiden. In andere kwesties werd voorloopig voorzien, in af wachting dat ze door het concordaat defi nitief geiegeld zullen worden. De voornaamste bepalingen van den mo dus vivendi betreffen de kerkelijke om schrijving, het beheer der kerkelijke goede ren en de rechtspersoonlijkheid van religi euze orden en congregaties. Wat de kerkelijke omschrijving betreft, heeft Tsjecho-Slowakije als bijzonder be zwaar te kampen met de moeilijkheden welke zich voordeden in aUe staten die aan de ineenstorting van Oostenrijk-Hongarije hun ontstaan of de verwijding hunner grenzen te danken hebben. Om tot een vreedzame oplossing der geschillen te ge raken, heeft men in den modus vivendi voorzien in de vorming van twee commis sies, een kerkelijke en een statelijke, die ad vies zullen uitbrengen. Dë kerkelijke com missie is met haar arbeid gereed en de voorzitter er van, de Nuntius te Praag, heeft dezer dagen reeds verslag uitge bracht aan Z. H. den Paus. De staatscom missie is nog niet in staat haar besluiten en voorstellen aan de regeering aan te bie den. De commisies moeten een eind maken aan de gebrekkige afbakening der bisdom men, welke voortkomt uit de verandering der rijksgrenzen na den oorlog en ten ge volge heeft, dat zoowel een groot aantal katholieken van Tsjcvho-Slowakije onder twee duitsche Aartsbisschoppen valt, als dat drie tsjecho-slowaaksche Bisschoppen uitge strekte gebieden van Duitschland en Hon garije in hun diocees hebben. De regeling van het vrije beheer der ker kelijke goederen wordt opgehouden door de nieuwe wet op het grondbezit, welke reeds lang in studie is, zonder nog in het parle ment gebracht te kunnen worden. De regee ring sprak echter het vertrouwen uit, dat het ontwerp nog vóór 1932 tot wet zal wor den verklaard en de vooruitzichten voor het grondbezit der kerkelijke instellingen waarop de regeering in 1919 beslag legde, zijn betrekkelijk gunstig. Men verwacht dat het beheer ervan zal worden afgestaan aan de Bisschoppen. De kwestie van rechtspersoonlijkheid van religieuze orden en congregaties, ten slotte, biedt weinig moeilijkheden meer en heeft practisch reeds de oplossing bereikt. Het garnizoen Ede besmet Dienstplichtigen, die morgen moeten op komen en voor het garnizoen Ede bestemd zijn, worden voorloopig te 's-Gravenhage gelegerd. Voor zoover mogelijk, ontvangen de hierbij betrokken dienstplichtigen op dracht om zich naar 's-Gravenhage (Waals dorp) te begeven in plaats van naar Ede. Degenen, die te Ede opkomen, zullen bij aankomst dadelijk van daar naar 's-Graven hage worden vervoerd. Per 31 Januari j.l. stonden bij de arbeids beurzen in totaal 4.894.000 werkloozen inge schreven. Dit is 129.000 meer dan per medio Januari en 510.000 meer dan per 1 Januari. Het aantal crisiswerkloozen bedroeg per 31 Januari 2.555.000. Nieuwe onderhandelingen Een B. T. A.-telegram uit Gent meldt, dat gisteren in een commissievergadering uit den gemeenteraad, burgemeester Vander- stegen medegedeeld heeft, dat nieuwe on derhandelingen met Nederland over het Schelde-regiem geopend zyn. Nieuwe aardschokken in N.-Zeeland (biz. 1, 1ste blad) Brutale poging tot oplichting te Amster dam. (blz. 2, 2de blad) Het faillissement der Handels, en Land- bouwbank aanstaande. Een kantoorhouder gearresteerd. (blz. 2, 2de blad) Salomon Liebermann zal revisie aanvra gen van het arrest van het Amsterdamsche Gerechtshof. (blz. 2, 2de blad) Met 1 September a.s. is aan dr. C. J. Vin- kesteyn eervol ontslag verleend als inspec teur der gymnasia. (blz. 2, 2de blad) Curtius' rede over Duitschlands buiten landsche politiek. De Duitsche natronaal-so cialisten trokken zich terug uit den Ryks- dag. (blz. 1, 3de blad) Oustric voor de enquête-commissie. (blz. 1, 3de blad) De sigaretten-importeurs en de opcenten op den tabaksaccyns. (blz. 2, 3de blad) Oud-minister Kan als lid van den Raad van State beëedigd. (blz. 2, 3de blad) Jaar. en feestvergadsring van den Ned, R. K. Hanzebond van Slagerspatroons. (blz. 2, 3de blad) Het crediet voor de aardappelmeelindustrle in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 766 vooruit. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 5.34 uur. Hoogste barometerstand: 776.8 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand: 727.5 m.M. te Röst. Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuid westelijke tot Zuidelijken, later weer rui mende wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later opklarend, tijdelijk regen, aanvankelijk iets zachter, later zelfde temperatuur. Geseind van K. N. M. I. te Bildt om 9.Ik uur aan alle posten: Weest op uw hoede! koop dan een paar steunschoenen bij PRESBERG. Gr. Houtstraat 88, Haarlem en 't leed is geleden! Zal door den K. R. O. gerelayeerd worden Naar gisterenavond door den K. R. O. voor de microfoon werd medegedeeld, zal de uit zending der officieele openingsplechtigheid van het Vaticaansche Radiostation, waarbij zooals bekend Z. H. de Paus het woord zal voeren, Donderdagmiddag a.s. van 15.50 uur tot 16.50 uur (Amsterdamsche tijd) door den K. R. O. worden gerelayeerd. De luisteraars kunnen dus de uitzending over Huizen op golflengte 298 M. volgen. De eerste dag van de Sjradda (een rouw- plechtigheid der Hindoes) voor den over leden leider Motilal Nehroe valt aanstaan den Zondag. Gandhi heeft voorgesteld op dezen dag alle werkzaamheden neer te leggen. De natie moet de gelofte afleggen zich nog meer dan vroeger te wijden aan de zaak die Nehroe heeft voorgestaan en waarvoor hij geleefd heeft. Verder doet Gandhi een beroep op het volk om in grooten getale te posten, op tochten te houden met de nationale vlag en vergaderingen te beleggen waarin afgezien van de bovenvermelde gelofte geen woord gesproken zal mogen worden. Als een geschikt middel tot het boven vermelde doel beschouwt Gandhi het t>p vredelievende wijze posten van alle winkels waar alcohol en opium, alsmede buiten landsche textielgoederen worden verkocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1