B 0 Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN i M "MO Rijksbegrocting voor 1931 Een „Burgerlyke Stand" voor honden Qccn wo/. EERSTE KAMER Voorlcopig verslag TWEEDE KAMER GEMENGD NIEUWS Inbrekers gearresteerd Vervalscbor van postwissels gearresteerd Groote haai aangevoerd Tank uit elkaar gesprongen Meisje in een auto ontvoerd Jeugdige autobandieten Café verbrand ONZE OOST Indische Dienst ^aOrWybe'*t/ tv. STOOMVAARTLIJNEN Aan het Voorl. Verslag (Eerste Kamer) omtrent de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1931 ls het volgende ontleend: Het Kabinet Sommige leden konden niet anders dan een ongunstig oordeel vellen over het beleid der regeering in het afgeloopen jaar. Tegen over de ernstige crisis, die, zooals elders, ook ten onzent heerscht, is de houding der regee ring zwak en weifelend. Andere leden hadden daarentegen waar deering voor den arbeid van het Kabinet, al waren ook zij niet zonder critiek. Een hunner grieven was, dat het Kabinet nu eens te wei nig leiding geeft, zooals bij de behandeling van het wetsontwerp tot herziening der Ge meentewet in de Tweede Kamer, dan weder in de Kamers de door haar gewenschte be slissingen forceert, zooals bij de accijns- verhooging van het gedistilleerd, het amende ment-Boon-Oud bij het ontwerp-Tarwewet en bij andere gelegenheden. Een derde groep van leden was van mee ning dat er niet veel lijn zit in de afgemeene politiek van het Kabinet. De meening, dat de Regeering bij hare crisismaatregelen geen stelsel volgt, vond anderzijds evenzeer bestrijding. De leden, hier aan het woord, betoogden, dat de Re geering aanvat, wat hare hand vindt te doen. In verband met het extra-parlementair karakter van het Kabinet werden opnieuw nadere beschouwingen gewijd aan de verhou ding tusschen het kabinet en de groepen der rechterzijde. Zoo werd o.m. ook nu weder aangedrongen op een democratisch parle mentair kabinet. Hierbij werd nogmaals de meening geuit dat de vroegere rechtsche coalitie heeft afgedaan en een nieuwe demo cratische meerderheid afstuit op de houding der R-K. groep. Van andere zijde werd hiertegenover het oude argument aangevoerd dat de R. K Staatspartij eene volkspartij is, bestaande uit economisch en sociaal geheel verschillen de groepen der maatschappij; zij tracht Je tegenstrijdige belangen zoo nauwkeurig mo gelijk tegenover elkander af te wegen en met elkander in overeenstemming te brengen. Voorts: dat men het de R.K. Staatspartij toch niet euvel kan duiden, Indien zij samen, werking met de sociaal-democratische en de v. zinnig-democratische partijen nu eenmaal niet aannemelijk acht. De economische crisis Vrij algemeen kwam zooals reeds gezegd ontevredenheid, althans ongerustheid tol uiting, om lat de Regeering niet alleen op ,1e crisis in geen enkel opzicht bleek voorbereid en zich daarop ook niet tijdig ingericht had, maar vooral omdat zij ook nu nog geen blijk gaf, het geheel der verstoringsverschijnselen in oogenschouw te nemen en op grond daar van een samenhangend plan van maatrege len bekend te maken en ter hand te nemen. Het.zijn ook niet alleen landbouwbelangen, waarop gelet moet worden, de moeilijkheden van industrie en handel vragen evenzeer de aandacht. O.m. wreekt zich thans de fout, dat de economische werkzaamheden der Regeering over verschillende departementen verspreid zijn geraakt. De opheffing van het dep. van Landbouw, N. en H. is een misgreep geweest, waarvan ten spoedigste dient te worden teruggekomen. Verscheidene leden klaagden over gebrek aan activitei. der regeering ten aanzien van de bestrijding der werkloosheid en waren van oordeel, dat de regeering in dezen crisis tijd bijzondere maatregelen moet nemen. Moet thans, zoo vroegen zij, geen algemeene 1 wettelijke regeling worden ingevoerd? Sommige leden klaagden, dat de minister van financiën zijn grooten invloed in deze laat gelden, en niet schijnt mede te willen werken tol bestrijding der werkloosheid door bespoediging van openbare werken, maar aanstuurt op het forceeren van loondaling. Andere leden konden het aansturen op eeni- ge loondaling niet afkeuren, al betreurden zi) de hardheid, die daarin gelegen is. Anderzijds ontkende men, dat de Regee ring verplicht zou zijn, alle kosten voor haar rekenl g te nemen, waarin thans door de bijdragen der arbeiders wordt voorzien, maar zij erkenden, dat in tijden van crisis de Regeering bijzonderen steun behoort te verleenen, daar de berekeningen, waarop dc regeling voor normale tijden berust, dan falen. Eenige leden vreesden, dat de werkverrui ming, die thans door de Regeering wordt bevorderd, een te eenzijdig karakter draagt. Financieel beleid Dankbaar waren vele leden voor het voor zichtig beleid van den minister van Finan ciën. Te verwachten toch is in de eerste jareneen aanzienlijke daling van de op brengst der belastingen, veroorzaakt door de malaise bij industrie en landbouw en de daaruit voortvloeiende aanzienlijke vermu- gensdaling bij de kapitaalbezitters, bepaal delijk ten aanzien van industrieele en ko loniale fondsen en algemeene vermindering van inkomsten. Eenige leden bepleitten, dat de batige saldi, waarover men nu nog beschikt, besteed zullen worden om de moeilijkheden der magere fis cale jaren, die op handen zijn, te boven te komen zonder belastingverhooging. Echter merkten enkele leden op, dat de groote overschotten, waarop zoo herhaalde lijk wordt gewezen, eigenlijk niet bestaan. Immers zij, die daarvan gewagen, zien over het hoofd de tekorten bij de Spoorwegen en de groote kosten der Zuiderzeewerken. Volgens eenige leden is versobering, be zuiniging, vermindering van uitgaven een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Zij wil den een Staatsdienst met het grootst mo gelijke nuttig effect. Verscheidene leden waren van oordeel, dat in de gegeven omstandigheden naar vermin dering der uitgaven moet worden gestreefd en zy hadden daarbij in de eerste plaats op het oog de uitvoering van verschillende grootsch opgezette waterstaatswerken. Zoo achtten enkele leden het oogenblik gekomen om af te zien van verdere werken tot droog legging der Zudierzee. Enkele andere leden vroegen zich voorts af, of op onderwijsge bied bezuiniging wellicht mogelijk zou zijn. Sommige leden keurden de buitenland- sche politiek van het Kabinet af, als te be scheiden en te vreesachtig. Om verschillende redenen betreurden vele leden levendig het standpunt, in redevoe ringen en geschriften van den laatsten tijd. Ingenomen door de S. D. A. P. en de Vrijz. Dem. party ten aanzien van hun houding by eventueele mobilisatie. Eenige leden verweten de regeering haar houding inzake de radio-zendtijdverdeeling, welke geschiedt naar politieke groepen, als of niet meer nog dan politieke, andere fac toren het geestelijke en maatschappeiyke le ven van ons volk beheerschen. Vergadering van Woensdag. INTERPELLATIE-VAN DEN TEMPEL Aan de orde is het verzoek van den heer Van den Tempel (S.-D.) om vragen te rich ten inzake de werkloosheid, enz. De VOORZITTER stelt voor het verlof te verleenen. De heer WIJNKOOP (CP.) acht het vreemd, dat de heer Van den Tempel verlof vraagt voor een zoo langademige interpella tie, nu reeds de interpellatie-De Visser over hetzelfde onderwerp op de agenda staat. De VOORZITTER antwoordt dat hy, al vorens hy zijn voorstel deed, heeft moeten onderzoeken, of het onderwerp der interpel latie-aanvrage het houden ervan rechtvaar digde. Nu is het onderwerp van de aanvrage van den heer Van den Tempel in casu iets anders, dan dat van de interpellatie-De Visser, welke zich uitsluitend beperkt tot steun aan werkloozen. De heer Van den Tempel wil blijkbaar ook critiek oefenen op enkele maatregelen van de regeering, welke nog niet genomen waren, toen de heer De Visser zijn aanvrage deed. Spr. meent, dat de kwestie, door den heer Van den Tempel bedoeld, urgent is en dus een interpellatie gerechtvaardigd mag worden %oacbt De heer VAN DEN TEMPEL (S.-D.) stelt zich geheel op het standpunt van den voor zitter. Van concurrentie is geen sprake. Het is hier: „Zoo de waard is, vertrouwt hij zyn gasten." De heer DE VISSER (C.P.): „Vertrouw jü je zelf dan wel?" De heer VAN DEN TEMPEL: „Er was in Januari geen aanleiding een interpella tie aan te vragen omdat de maatregelen der regeering nog niet bekend waren. De interpellatie van spr. gaat dan ook over den geheelen crisistoestand, die van den heer De Visser uitsluitend over maatregelen in ver band met de werkloozen. De heer DE VISSER (C.P.) bestrydt den heer Van den Tempel en betoogt, dat ae communisten ongelijk behandeld worden. Het ware beter beide interpellaties geiyk te houden. De interpellatie-Van den Tempel wordt toegestaan en besloten wordt deze interpel latie tegelijk te doen houden met die van den heer De Visser. De VOORZITTER stelt verder voor de interpellatie-Wijnkoop over de oorlogstoe rusting in West-Europa en de uitlatingen van den chef van den Generalen Staf, niet toe te staan, omdat nog onlangs gelegenheid was het defensie-beleid te bespreken. De heer WIJNKOOP (C.P.) zegt dat dit illustreert wat hy zoo juist zeide. De Neder- landsche regeering dient zich uit te spre ken over hetgeen aan de orde is op dit ge bied. Een regeeringsblad als „Het Huisge zin" heeft er zelfs op aangedrongen. De heer VLIEGEN (S.DA.P.), acht het be ter dat deze Interpellatie niet wordt toege staan. Bespreken van deze kwestie zcu zyn het opwerpen daarvan. Het is niet gebleken, dat ons land internationaal ln een moei lijke positie verkeert. Het voorstel van den voorzitter wordt aan genomen met 77 tegen 2 stemmen. Steun aan de aardappelmeel- industrie. Voortgezet wordt de behandeling van het ontwerp tot verleenen van crediet aan de aardappelmeelindustrie. Minister RUIJS DE BEERENBROUCK zet uiteen, dat de boeren in de veenkolonies thans geen middelen hebben om kunstmest, zaal- en pootgoed aan te schaffen. Hiervan kan een schrale oogst het gevolg zyn met de daaraan verbonden economische nadeelen. De rijksoverheid heeft hier den plicht in te grypen. De vraag is echter op welke wyze. De regeering wenscht nu de industrie over het doode punt heen te helpen. De finan ciering van den opgehoopten voorraad ls nu de hoofdzaak van het voorstel. De heer Ebels vroeg, of de eisch niet kon worden los gelaten, dat het crediet verband moet hou den met den onverkochten voorraad meel. Het laten vallen van dezen eisch zou de strekking van deze wet te zeer uitbreiden. Echter zegt de regeering toe, dat de onder scheiden bepalingen zeer ruim en soepel zullen worden toegepast. Aan de huidige omstandigheden op de geldmarkt ligt het, dat de rente op 2 pet. kon worden gesteld Een renteloos voorschot zou kosten 90.000 gulden per Jaar. Denkt men nu met zulk een bedrag een geheele streek te kunnen helpen? Voor de banken mag de Inmenging van den Staat geen voor of nadeelen medebrengen. Van die zyde is geen tegenwerking te ver wachten, dat is spr. wel gebleken. Van verschillende zyden ln de Kamer ls aangedrongen op een soepele regeling van de aflossing. In dit verband is de regeering bereid een wyziging aan te brengen, dat slechts dan f 4 per baal moet worden terug betaald, indien de prys f 10 of hooger is. By lageren prys wordt de aflossing naar ver houding minder. De heer v. d. HEUVEL (A.R.) vraagt hoe het moet gaan als de afzonderiyke verbou wers het crediet niet kunnen terugbetalen. De heer KORTENHORST (R.K.) dringt aan op overleg by de uitvoering met den Minister van Arbeid. De heer COLIJN (AR.) vraagt, of de rente moet worden doorbetaald by uitgestelde af lossing. De heer KERSTEN (S.G.) meent, dat de hulp aan den landbouw te incidenteel wordt geboden. Dezen maatregel acht spr. totaal onvoldoende. Hy geeft slechts een schyn van hulp. Spr moet nog beslissen of hy dit ont werp zal aanvaarden. MINISTER RUYS antwoordt nog, dat de aansprakeiykheid natuuriyk niet kan worden uitgeschakeld. Hoe in de practyk een en an der zal loopen, is vooruit niet te zeggen. Indien noodig, zal de minister overleg plegen met den minister van Arbeid. Den heer Coiyn antwoordt spreker, dat jaariyks de situatie zal worden bezien. De regeerings-commissaris zal daarby advisee- ren. Er zal vastgehouden moeten worden aan het beginsel, dat voorschot en rente moeten worden opgebracht. Een en ander zal echter gebeuren op de voor de be dry ven meest ge makkelijke wyze. De heer v. d. HEUVEL (A.R.) licht een amendement toe om de rentevergoeding te doen vervallen. De heer KNOTTENBELT (V.B.) zegt, dat dit amendement een subsidie beteekent, het geen aan het ontwerp een ander karakter geeft. De heer COLIJN (A.R.) merkt op, dat als het percentage stygt op de markt, dit per centage op 2 biyft. Dan ontstaat dus ook subsidie. Het argument van den minister is niet zeer sterk. Als de minister op spreKers vraag, by de replieken gedaan, kan ant woorden: „tot het onmogelijke is niemand gehouden", dan zal spr. tegen het amende ment stemmen. De heer LOERAKKER (RJK.) hoopt, dat de minister bevredigende toezeggingen zal doen Inzake rentebetaling. Anders zal de Kamer het amendement moeten aanvaarden. De heer SNOECK HENKEMANS <C.H.) meent, dat het beter is het amendement niet aan te nemen als daardoor het ontwerp in gevaar komt. De MINISTER wyst er nogmaals op, dat het hier geen steun, maar hulp betreft en dat het amendement het ontwerp dena tureert. Indien het amendement wordt aangeno men, wordt het wetsontwerp niet in stem ming gebracht. Wordt het niet aangenomen, dan zal een soepele regeling worden toege past. De heer v. d. HEUVEL trekt het amende ment in. Het ontwerp wordt hierna aangenomen met SI tegen 2 stemmen. Interpellatie—De Visser en Van den Tempel Aan de orde i3 de InterpellatieDe Visser in verband met den buitengewonen noodtoe stand, waarin een reeks van werkloozen op het oogenblik verkeert en in verband met de dringende maatregelen, die noodig zyn om aan dien nood tegemoet te treden. Tevens is aan de orde de interpellatie-van den Tempel inzake crisismaatregelen met be trekking tot de werkloosheid. De heer DE VISSER (Comm.) constateert, dat van allerlei levensbehoeften een over vloedige voorraad in de wereld aanwezig is, terwijl desondanks een groot deel van de be volking gebrek lijdt. We kunnen, zegt spr., gerust vaststellen, dat over de geheele wereld 130 millioen men- schen werkloos zyn. Het ls aan het kapitalis tisch stelsel te wyten, dat millioenen men- schen onvoldoende verbruiken. Wat Neder land betreft het aantal werkloozen kan op 200.000 worden geraamd. Ket kapitalisme is in een labyrinth ge raakt en het kan zich er niet meer uit hel pen. Alleen de revolutie kan volgens spr.. redding brengen. De bourgeoisie is de schuld van alles; op haar moeten dan ook de kosten van maatregelen tot leniging van den nood worden verhaald en in geen geval op de ar beiders. Toch heeft minister De Geer alweer een ontwerp ingediend, t.w. het sigaretten- wetje, dat 5 millioen moet opbrengen, het geen alweer voor het overgroote deel door de groote massa zal moeten worden betaald. De werkloozen, die hun uitkeering niet meer ontvangen en verschillende categorieën, die geen werkloozenkas hebben zooals markt kooplieden', worden eenvoudig naar armen zorg verwezen. De loonen by de werkverschaffingen zijn geheel onvoldoende. Tenslotte stelt spr. een aantal vragen. Te 5.15 uur wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Te Emmerik zyn gisteren gearresteerd een dertigjarige man uit Bergh en een 28-jarig uit Doetinchem. De politie heeft met dit tweetal de aaders in handen van de vele in braken, de laatste weken in den Achterhoek gepleegd Omtrent de arrestatie wordt gemeld, dat een douanebeambte in een café te Emmerik zag, dat zy een party koffie verhandelden. Toen de ambtenaar hen wegens smokkelarij wilde arresteeren, gaven zij hem een slag en namen de vlucht. Buiten liepen zy echter in handen van twee juist passeerende agenten. De twee mannen hebben zich eerst voor diefstal en smokkelen in Duitschland te verantwoorden; zy zullen dan uitgeleverd worden. De Posterüen voor pl.m. f 7000 benadeeld In de laatste weken zyn op de hoofdpost kantoren te Amsterdam en Rotterdam ern stige postwisselvervalschingen vastgesteld, waarvan bleek, dat zy door één persoon wer den gepleegd. Men ontdekte verscheidene valsche postwissels, waarvan de stempels zeer bedriegelijk waren nagemaakt. De Posteryen waren hierdoor benadeeld voor een bedrag van 6 ft 7000 gulden. De Rotterdamsche Centrale Recherche, aan wie het onderzoek werd opgedragen, vatte verdenking cp tegen een zekeren H., die drie jaar geleden, geheel op dezelfde Als bewijs dat ook voor den hond de tyden niet al te rooskleurig zyn, diene het volgende: Binnen het tijdsverloop van een jaar daal de het aantal der in Berlyn levende honden van ongeveer 240.000 tot 180.000. Voor den vyand van onzen viervoeter misschien een reden zich te verheugen nu hy het geblaf niet meer hoort; toch is het jammer dat velen zich thans de bescheiden weelde een hond te huisvesten moeten ontzeg gen. Ook de handelaar in deze diersoort klaagt over de houding, die de mensch ten opzichte van zyn artikel aanneemt. Gedurende den Kersttyd gingen de zaken slecht; óf herders hond of snoezig schoothondje, het publiek was niet te bewegen dure prijzen te betalen, zoodat de verkoop meestal een nadeelig saldo opleverde. Een snoeperige Fransche Bulldog, zeldzaam klein en beslist een curiositeit speelt onbe kommerd voor de etalageramen van den handelaar. Het diertje is minstens 600 gld. waard, aldus de handelaar, graag zou hy dit exem plaar voor 150 gld. verkoopen, maar niemand wil zön diertje. Aan de mode is ook het hondenras onder hevig. Zoo worden momenteel vooral de langharige Schotsche terriers gevraagd, waarvoor men zeker 125 gld. betaalt; maar dikwyls krygt de handelaar klanten, die slechts 15 gld. voor een echten rashond bie den. Doggen ziet men nog sporadisch, ter- wyl de mopshondjes nagenoeg geheel zyn verdwenen. Trots de benarde tijden zyn echter de hondenkweekers, noch de hondenvrienden ontmoedigd. Enkele weken geleden vergaderden zy in de Zoölogische afdeeling der Beriynsche universiteit en richtten er een vereenigir.g voor kynologisch onderzoek op, waarvan de bekende directeur van den Berlynschen Die rentuin Prof. Heek tot voorzitter benoemd werd. By de oprichtingsvergadering waren aanwezig: de vertegenwoordigers van het ministerie van Arbeid en van Ryksweer, ver schillende Pruisische ministers, het Wur- tembergsche Blnnenlandsch Ministerie, de staatsspoorwegen, de politie, de veeartseny- kundige hoogeschool, vele vereenigingen en een groot aantal onderzoekers. Bovenaan prijkt op de ledeniyst het Rijks- weerminlsterie. Het was niet uit sportieve beweegredenen, dat de overheid tot deze vereeniging toetrad. Want groot ls de rol, die de hond in het menscheiyk leven speelt. Kan men zyn pres taties door toedoen van wetenschappeiyke personen en kynologen verhoogen, dan wordt de moeite, die men zich zal getroosten, ruim schoots beloond. Verreweg de meeste honden behooren tot het honden-„proletariaat", dat door toeval lige omstandigheden in het leven werd ge schopt. Een zekere liefde voor deze mormels is den mensch niet vreemd; maar in tel zyn slechts de aristocraten in de hondenwereld, die op een hondententoonstelling door „ken ners" werden bekroond of van bekroonde ouders afstammen. Van de betere honden kent men de fa milierelaties; de edele ,/toaldmann" b.v. heeft een stamboom, hiervan heeft de ge lukkige eigenaar bewysstukken. Talryke hondenfokvereenigingen leggen stamboeken aan, om een bepaald ras voor verbastering te vrywaren. Bovendien bestaat er sinds 1879 In Beriyn een centraal bureau „Het Duitsche Hondenstamboek", waarby onge veer 70 vereenigingen en bonden aangeslo ten zyn. Het aantal zyner leden loopt in Je 100.000. Jaariyks wordt een boek in druk gegeven, waarin de namen van alle nieuw- ingeschreven honden vermeld worden. Het instituut telt 7600 fokkers, die allen het ai- leenrecht hebben van den „soortnaam" dien zy beschermen en dien alle handen zyner fokkerU als familienaam dragen. Voor de roepnamen, dezen honden toegedacht, gelden zeer speciale regels. Reuen krygen manneiyke namen, de teef jes vrouwelijke, die beginnen met de eerste letter v<an het alphabet. By iederen nieu wen worp van het teefje wordt de roep naam der nieuwe generatie met een letter van het alphabet verschoven. Zoo worden de reuen van den eersten worp b.v. Arend, Adelaar, Achat; de teefjes b.v. Anna, Astra, genoemd. De volgende generatie krygt als beginlet ter voor den roepnaam een B. Heel dikwyis zal de fokker een anderen roepnaam gebruiken. Dit neemt evenwel niet weg, dat de officieele naam geldend blijft by gelegenheden als hondententoonstellin- gen, enz. Hy staat op een stamboekblad ver meld by de foto van het dier met een vol ledige beschryving. Ook de geslachtsbrief ontbreekt niet, zoodat we terecht kunnen spreken van een hondenpas. Deze geslachtsbrieven gelden als juridische oorkonden, waarvan de vervalschlng straf- rechterlyk wordt vervolgd. Uiterlijk een half jaar na de geboorte van het dier, wanneer zyn kleur en haarsoort niet meer aan verandering onderhevig zyn, worden de namen van de Jonge honden ais aristocraat ln het stamboek ingeschreven. Terzelfdertyd krygt de eigenaar een stam- boekkaart. Hierdoor wordt voorkomen dat rashonden zonder identiteitsbewijs rondloo- pen. Moeitevol en lastig zyn de bekwaamheids- proeven, die de Dobermann op poppen en goed gewatteerde menschen moet afleggen alvorens hij in staat is de misdadigers te grypen zonder hem in den hals of op het hoofd te springen. De goed gedresseerde Dobermann moet een mensch tegen den grond kunnen wei-pen door op zyn rug te springen, waarby het knallen van pistolen noch stokslagen hem mogen afschrikken. De onfeilbare speurzin van den hond wordt vooral de laatste jaren erg betwy- feld, ook speciale hondenkenners durven hem deze byzondere eigenschap nog niet toekennen. By het aan 't licht ..rengen van diefstal len en 't opsporen van verborgen van dief stal afkomstige goederen bewust de Dober mann nog altijd goede diensten. Als bewys hiervoor moge dienen dat 6U0 honden in dienst staan der Staatsspoorwe gen, waar zij zeer bruikbaar zyn. Als blindengids opent zich voor hem een nieuw en verdienstelyk arbeidsveld. Vooral in de na-oorlogsche jaren is de dringende noodzakeiykheid gebleken den oorlogsblinden een betrouwbaar geleide te geven. Tot aanschaffing van hiervoor bruikbare honden bestaat in Duitschland een bond. waarby de Duitsche Blindenvereeniging en ook de Duitsche Vereeniging voor Roode- Kruis-honden te Oldenburg zyn aangeslo ten. Oorspronkeiyk hield deze vereeniging zich bezig met de vorming van speurhonden voor oorlogsdoeleinden, waarmede zy zich een wereldnaam verwierf. Na den oorlog regelde het Duitsche Ministerie van Oorlog de ver zorging van oorlogsblinden met honden; tn Maart 1920 werden reeds 870 oorlogsblinden door trouwe viervoeters geleid, hun aantal steeg In 1930 tot 1500, waarnaast nog 1200 andere blinden geholpen werden. In April 1925 werd door de Duitsche Blin denvereeniging in Breslau een school opge richt voor speurhonden, het jaar daarop volgde in Potsdam de „Vereeniging voor Duitsche herdershonden" met een inrichting voor hondendressuur. De opleiding duurt er twee maanden en kost 200300 gld., welke som gedeeltelijk door vereenigingen en de overheid wordt betaald. Dat de gelukkige bezitters dezer blindenleiders zou het in Duitschland anders mogeiyk z.yn weer onderling ver- eenigd zyn, spreekt van zelf. De organisatie telt ruim 1000 leden. wyze, postwissels had vervalscht en des wege was veroordeeld. Drie maanden geleden was H. vrygekomen uit de gevangenis. Er kwam aan het licht, dat hy te Rot terdam een kamertje gehuurd had, waar hij zoo nu en dan eens kwam om een vast adres te hebben en waar hy postwissels van kleine bedragen aan zichzelf stuurde en ontving. Deze postwisesls werden niet gebruikt voor de oplichting, maar de stempels daar van werden door H. vergeleken met de val sche stempelafdrukken, die hy maakte. Het gelukte niet H. te aresteeren, daar hy naar het buitenland was uitgeweken. Dezer dagen heeft men er de lucht van gekregen, dat hij onder den naam Van den Berg in een hotel te Spa logeerde en daar is hy thans aangehouden. Door den stoomtrawler Fram IJM 80 is aangevoerd een haai, een z.g. apicou, die de respectabele lengte had van ongeveer iy M. en een gewicht van oa. 400 K.G. Het kolossale monster trok in den Rijks afslag veel belangstelling. Twee gewonden Terwyi de arbeiders v. d. K. en v. Z., werkzaam aan de Nederlandsche Gruyère Blokmelkfabriek te Frankhuis bezig waren met de fabricatie van suikerpoeder, sprong plotseling een tank, gevuld met de vloeibare kokende suiker, uit elkander. De vloeistof vloog door de geheele loca'iteit en bracht aan de arbeiders verschillende brandwonden tee. v. d. K. was er het ergst aan toe, hoewel er ook by hem geen edele deelen zyn ge raakt. Spoedig geroepen geneeskundige hulp heeft hen verbonden, zy zullen eenigen tyd hun arbeid niet kunnen verrichten. Te Klarenbeek heeft eergisteren een tot nu toe onbekend gebleven persoon ln een luxe-auto een 8-jarig boerenmeisje, biykbaar met oneerbare bedoelingen, meegevoerd. Op het alarmgeschreeuw van het kind heeft hij het kind weer vrijgelaten en is er toen snel van door gegaan. Dinsdagmiddag heeft een viertal jongens te Utrecht, waarvan de oudste 14 jaar, zich meester gemaakt van een geparkeerden auto in de Albatrosstraat. Met een mes wisten zy in het gemis aan een contactsleuteltje te voorzien, waarna een tochtje door de omlig gende straten volgde. Een burger maakte de politie op een en ander attent. By aanhou ding werd achter het stuur een 11-jarige chauffeur gevonden. De jongelui zyn overge bracht naar het bureau der 2de afdeeling, waar hun ouders hen konden afhalen. Be bewoner nit het dakraam gesprongen Gisternacht is het café Halfweg van den heer J. Wind, aan den Harlingerstraatweg te Leeuwarden geheel uitgebrand. De eige naar, die alleen thuis was en door zyn hond werd gewekt, is toen het pand in volle vlam stond, uit een dakraam gesprongen. Van den inboedel is niets gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Bestemd voor den dienst in Suriname: Mr. P. Kikkert, Gouvem.-secr, van Suri name, 's-Gravenhage. Verlofgangers (O.-Indië) Mevr. de wed. M. J. C. Ch. de Meulder- Pasche, onderw. 1ste kl. b.h. openb. Wes- tersch lager onderw., 's-Gravenhage; H. ter Brug, onderw. lste kl. b.h. openb. Westersch lager onderw., Den Helder; mr. J. C. de Jongh, lid v. d. Raad van Justitie te Makassar Amsterdam; ir. F. H. Stoll, hoofdlng. afdee- lingschef b.d. Staatssp. en Tramw., 's-Graven hage; F. A. Sleeking, hoofdpolltieopz. b. d. Alg. Politie, Eindhoven; J. P. E. de Corte, ambt. 4de kl. b.d. Dienst der In- en uitvoerr. en Acc., 's-Gravenhage; H. Berger, boekh. lste kl. b.d. Volkslectuur en aanverw. aange- legenh., Amsterdam; P. Ouborg, leeraar b.d. Koning Willem III school te Weltevreden, Haarlem. Een das verwent Uw hals- Neem Wybert. Het beste afweermiddel tegen verkoud heid en besmetting. (Itlpli diHHPO li. 4S en bS Cth STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (thuis reis) II Februari te Genua. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ALMELO, 11 Febr. v. Amsterdam te Rot terdam. AMSTERDAM, 14 Febr. 's morgens van de Zd. Pacific te Antwerpen verwacht. AURORA, 10 Febr. v. Valencia n. Amster dam. BENNEKOM (thuisr.), 10 Febr. te Callao- BERENICE, 10 Febr. v. Malaga naar Rot terdam. BRION. 10 Febr. v. Amsterdam te Bor deaux. DOROS, 10 Febr. v. Piraeus naar Naupl»- ERATO, 10 Febr. v. Amsterdam te DanziS* HEBE, 11 Febr. v. Amsterdam n. Brems"- IRENE, 11 Febr. v. Amsterdam te Rotter dam. JASON, 10 Febr. te en v. Cavalla na»r Salonica. PERSEUS, 11 Febr. v. Aalborg te Amst. POLLUX. 10 Febr. v. Cadix n. Centa. 8ATURNUS, 10 Febr. v. Carthagena naar Alcante. THESEUS, 10 Febr. van Kopenhagen te Stettin. TELAMON, 10 Febr. v. Valencia te Gandla- KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ N.-HOLLAND, 9 Febr. v. Sydney te Mel bourne. KON. HOLL. LLOYD EISENBACH (uitr.), 7 Febr. te Pemam- buco. GELRIA (thuisr.), 10 Febr. v. Rio Janeiro- IRMGARD (thuisr.), 6 Febr. v. Santos. MONTFERLAND (thuisr.), pass. 10 Feb" nam. 2 uur Ouessant. HOLLAND—AMERIKA-LIJN DAMSTERDIJK, 9 Febr. van Rotterdam te Vancouver. VOLENDAM. 11 Febr. v. New York naar W.-Indië. WESTERDIJK, New York n. Rott„ pas'- 10 Febr. Lizard. HOLLAND—AUSTRALIë-LIJN ARENDSKERK, (thuisr.), 11 Febr. te Ant werpen. HOLLAND—OOST-AZIc-LÏJN OUDERKERK. 11 Febr. v. Amst. n. Rott. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN KOUDEKERK (uitr.), pass. 10 Febr. Gi braltar. MEERKERK (uitr), pass. 11 Febr. VI»- singen n. Antwerpen. ROTTERDAMSCHE LLOYD GAROET (thuisr.), 11 Febr. v. Padang. KOTA PINANG (uitr.), 1 Febr. v. SueZ- SLAMAT (thuisr.), pass. 10 Febr. nam. 1 uur Ouessant. SOEKABOEMI (uitr.), 11 Febr. te Ant werpen. 5 ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN'. ALPHERAT (uitr.), pass. 5 Febr. Madeira- ALWAKI, 11 Febr. v. Hamburg te Rotter dam. EMZETCO LIJN JONGE ELISABETH, Valencia n. Rott- pass. 10 Febr. Ouessant. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ARY SCHEFFER, 9 Febr. v. Rott. te 'HaVf* BATAVIER H, 11 Febr. vjn. 9 u. 40 v. Rot te Gravesend. r BOOMBERG, 10 Febr. v. Hamburg naa' Liverpool. BUSSUM, 10 Febr. v. Barry n. Rosario. COLYTTO, 10 Febr. v. Rio Janeiro na"1 Tahia Blanca. - DELFLAND, 9 Febr. v. Boca, Grande naar Tampico. f HARDERWIJK, 10 Febr. v. Swansea naar Boston. KERKPLEIN, 11 Febr. Udsire gep. Narv» naar Rotterdam. LEKHAVEN, 10 Febr v. Las Palmas, R° naar B.-Ayres. t MAASHAVEN, 9 Febr. van Monrovia naa' Libreville. MEUSE mb„ 10 Febr. v. Middlesbro naar Rotterdam. PETRONELLA, 9 Febr. V. Sydney n. Af haal. SLIEDRECHT, II Febr. v. Antwerpen v Londen. f STAD ZAANDAM, 10 Febr. Lorient na»1 Bilbao. r STOLWIJK, 10 Febr. v. Salta Cabella naa* Rouaan. 131 Toen de vrouw eindeiyk wat moe was, Van het zeer veelvuldig slaan, Zei ze, nog steeds dreigende den man, „Zeg, nu mag je wel weer gaan. En baas, val nu nooit weer door de ruiten, En sla nooit weer een armen knaap En ga niet pardoes in 'n wiegje liggen, Van myn lief onschuldig schaap." 182 Over 'n andere rivier dreef Pim verder, Dieper in 't schoone Fransche land. Langs die rivier zag hy palelsjes Opryzend aan den oeverkant. Hy zag het kasteel van Blois aan de Loire Maar hij wist het niet d' arme vent Hy wist met dat dit paleis beroemd is, En ln de geschiedenis bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10