Cheque-koersen Laatste Nieuws Muzmi I Stofzuigerhuis MAERTENS BLIKSEMBEVEILIGING HERINGA &WUTHB1CH, HAARLEM De toestand in Spanje Republiek of monarchie? Agenda STADSNIEUWS 13 Februari De a.s. Raadsverkiezingen Wat was de bedoeling? Bureau van Consultatie en Raad van Rechtsbijstand in Strafzaken Tweede uitvoering door leerlingen der Muziekschool der Mij. tot Bev. der Toonkunst Ned. Roomsche Relsvereeniging Brand ln de Scheeperstraat Plechtige Eerste H. Mis Weldadigheid naar Vermogen Haarletnsche Bachvcreeniging Toebrengen van lichamelijk letsel Laagste Inschrijver Besmettelijke ziekten VAN ONZE RECHTBANK i R. K. Volksbond De doofstomme die nog niet zoo stom was Film over Jeanne d'Arc Afscheids-voorstelilng Van een auto gevallen Commissie van Toezicht op hst Lager Onderwijs Annie Woud Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN Uitvoering Johe. -Harmonie Voor de werklcozen BURGERLIJKE STAND De geheele pers spreekt over de proclama tie der Republiek in 1873. De linksche bladen eisqhen, dat er een republiek zal komen, terwijl de liberale bladen wijzen op de aan staande verkiezingen en de regeering aan raden op haar hoede te zijn, dat de kroon niet op het spel zal worden gezet. Zij wijzen er op, dat de Cortes een parlement zullen moeten vormen, dat in waarheid een natio naal parlement is. Om de 20 meter een agent.... In de straten in het centrum van Madrid is op de trottoirs om de twintig meter een poli tieagent geposteerd. Op de boulevards patrouilleeren agenten te paard. Sommige professoren geven bui tengewone lessen in hun particuliere wonin gen. De ministerraad heeft een communiqué Uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de partijen en de vooraanstaande personen, welke niet aan de verkiezingen willen deel nemen, verkeerd handelen, maar dat de vele burgers, welke zich gereed maken om wel aan de verkiezingen deel te nemen, verstan dig handelen, daar zij medewerken met de regeering om de huidige moeilijkheden op te lossen. Het atheneum van Madrid werd geopend in bijzijn van den bestuursraad, die onmid dellijk naar binnen ging, gevolgd door 200 jongelieden. De politie snelde toe, omsingelde het ge bouw en waakte ervoor, dat niet nog meer personen naar binnen gingen. Het hoofd der politie beval, dat men het gebouw weer zou verlaten, maar toen hieraan niet werd voldaan, werd de geheele bestuursraad ge arresteerd, benevens nog eenige personen. De overigen werden bij kleine groepen uit het gebouw verdreven. Het bezoek der familieleden van de gede tineerden in de modelgevangenis te Madrid duurde bijna twee uren. Een groote menigte had zich op het plein voor de gevangenis verzameld en honderden gaven met toe stemming der politie hun kaartje af. Inci denten hadden echter niet plaats. Sociëteit „Sint Bavo" Bestuur R. K. Me taalbewerkers, 8 uur Uitvoering „Al- berdingk Thijmten bate der werkloo- zen, 8 uur Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. R. K. Militairenvereeniging, Zoetestraat Feestavond R. K. Blindenbond „St. Odi- lia", 8 uur. „Central", Groote Houtstraat Vergadering R. K. Handelsreizigers, half 9 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Gymnas- tiekuitvoering, 8 uur. Kreiagehuis Wlnter-Bolbloemententoon- stelling, 10 tot 10 uur. Rèmbrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen (alleen voor volwassenen) half 3, kwart voor 7 en kwart over 9 uur. De Katholieke lijst Naar wy vernemen zal het politiek advies voor de samenstelling van de katholieke UJat de volgende week definitief worden vastgesteld. Wij zullen dat dan pub'iceeren. De berichten, die een ander blad daarom trent heeft gegeven, zijn uit de lucht ge grepen. Poging tot inbraak of brandstichting In perceel Keizerstraat 3 ls gevestigd de winkel van den radiohandelaar v. d. P. Deze heeft om 8 uur Dinsdagavond den winkel verlaten en toen hy Woensdagmorgen bin nenkwam bieek hem, dat was ingebroken. Een ruitje van een deur aan de achterzijde van het perceel was gebroken, waarna de span 'o'.et geopend is en r.'-n zoo kor binnen komen. Er werd echter niets vermist. Een geldkistje met Inhoud was onaange roerd gelaten. Verschillende radiokasten. het bureautje en andere voorwerpen, als mede matten waren echter met petroleum overgoten en ln de gang lag een byna ver brande mat. De politie tast volkomen in het duister, doch stelt een grondig onderzoek in. THEE-MIDDAGEN R. K. VROUWEN BOND Het programma der thee-middagen van de afd. Haarlem van den R. K. Vrouwen bond is gewyzigd en ais volgt vastgesteld. De bijeenkomsten worden gehouden in restaurant Brinkmann in plaats van in de Kringzalen, Jansstraat 49. Eerste byeenkomst 20 Februari, Spreekster Mej. F. A. M. Peeters. Onderwerp: „Dingen van den dag." Tweede byeenkomst 27 Februari. Spreek ster Mej. S. Proot. Onderwerp: „Uit de mu ziekgeschiedenis, W. Mozart." Derde byeenkomst 6 Maart. Spreker, prof. dr. Alph. Steger. Onderwerp: „Een kykje in de logica." Vierde byeenkomst 13 Maart. Spreekster mej. Lldulna Dlepenbrock. Onderwerp: „Letterkundig leven in Zuld-Afrika". Vijfde byeenkomst 20 Maart. Spreekster mevr, Alb. Steenhof-Smuiders. Onderwerp: „Lectuur voor groote én kleine menschen." Zesde byeenkomst 27 Maart. Spreekster nader bekend te maken. Onderwerp „Kunst geschiedenis." De middagen beginnen te 3 uur precies. Bö de Arrondlssementa-Rechtbank Bovengenoemde colleges hebben het aan- vangsuur van de zittingen gewyzigd van half twee ln twee uur. Het Bureau en de Raad zullen nu ln den vervolge zitting houden eiken Vrydag te twee uur fc» het Paleis van Justitie, Jans straat 81, Haarlem. In het jaar 1931 zal voorts, ln verband met het uitvallen van twee Vrydagen wegens Kerstmis en Nieuwjaar, een zitting worden gehouden op Maandag 28 Decem ber, twee uur. Toen we het programma zagen van deze tweede uitvoering door de leerlingen der bo vengenoemde Muziekschool begrepen we de enorme belangstelling welke er dezen avond bleek te zijn voor de prestaties van klein en groot. Dat was zeker wel op de allereerste plaats de alleraardigste kinderoperette van M. A. Brandts-Buys „Goudmuiltje", waarvoor er reeds weken geleden in de zalen der Muziek school zulk een drukke repetities hadden plaats gevonden, zoodat na afloop alle cor ridors met jeugdige executanten als bezaaid waren, allen bezig hun gymnastiekschoentjes uit en hun daagsche schoeisel weer aan te trekken. Medegewerkt werd door de rhyth- mische zangklasse van mej. Proost en door de koorzangklasse van mevr. Sybrandi-Hal- berstadt. Het orkestklasje van den heer Draaisma verzorgde, met eenige versterking, de aardige muziek. Andere bezigheden be letten ons dit eerste gedeelte by te wonen, maar we hoorden dat de opvoerenden er heel veel succes mee mochten boeken. Het tweede gedeelte van deze openbare les was gewyd aan een ernstig muzikaal pro gramma, dat aan verscheidenheid niets te wenschen overliet en waarvan de keuze ons in alle deelen 'n zeer gelukkige leek. Wegens ongesteldheid van een der leerlingen van den heer Vincent, die ons de Polonaise in es. kl. t. van Chopin zou hebben ten gehoore ge bracht, werd het programma eenigszins ge wijzigd en begonnen met het eerste deel der Fantasie Apassionato van Vieuxtemps, door een leerlinge van onzen bekenden stadge noot-violist De Clerck. 'n Allesbehalve ge makkelijk werk, dat toonde met welk 'n dege lijke techniek deze leeraar z'n leerlingen weet uit te rusten. Wat zoo mogelijk nog sterker bleek uit de vertolking door een zijner man nelijke leerlingen van de moeilijke Sympho- nle espagnple (in d. kl. t.) van Ed. Lalo, waar reeds teekening te bespeuren was in de vastere teongeving zoowel als in de op vatting van den leerling, die er veel en wel verdiend succes mee had. De leeraar bege leidde zelf beide malen z'n discipelen aan den vleugel. 'n Viertal leerlingen van mej. Proost tra den daarna op met eenige welgekozen zang nummers. De eerste, in da zoo vlot geschre ven Hollandsche liedjes van Zweers nog wat onvast, aarzelend, en 'n tikje zenuwachtig, de tweede in een fragment uit Pergolese's Stabat Mater ook nogal door de zenuwen be ïnvloed, de derde met Liebestreu en „der Schmied", beide van Brahms reeds voor al ln 't laatste vrijmoediger en met aar dige voordracht. De jongedames zullen, wan neer ze 't nog niet wisten, wel ervaren heb ben, dat het heusch nog niet meevalt in 't openbaar op te treden en dat Bühnenfieber 'n leeiyk ding is. De vierde was een reeds meergevorderde leerlinge, en vooral wat stemgebruik betreft, reeds op den goeden weg. De Fransche uitspraak der nasalen kan nog winnen, evenals 'n enkele verbinding, maar de goede voordracht maakte op ons een uit stekenden indruk. Op pianistisch gebied hoorden we van 'n tweetal leerlingen van den heer De Jong 'n wals (in As. gr. t.) en een Nocturne (in f. k.) van Chopin. Daar stelden techniek en voordracht reeds hoogere eischen en vooral de executante der nocturne mocht op succes by de toehoorders aanspraak maken. •n Leerling van den heer Vincent sloot den avond met 'n uitstekende interpretatie van Rachmaninoff's Prélude in cis. kl. t„ 'n echt mannelijk werk, waarin techniek en voordracht hand in hand gingen om het ge heel te maken tot 'n alleszins prijzenswaar dige vertolking, en een waardig slot. We weten, dat directeur, leeraressen, leeraren en leerlingen der Muziekschool aan de Nieuwe Gracht met dankbaarheid en vol daan kunnen terugzien op deze beide uit voeringen, welke zoo 't nog noodig was, eens te meer hebben getuigd van, en gepleit voor 't uitstekende onderwys dat op deze Toon- kunstafdeeling wordt gegeven. tl. S. Vastenavondviering Gisterenavond hield de Nederlandsche Roomsche Relsvereeniging in het gebouw van den Haariemschen Kegelbond haar jaariyk- sehe vastenavondviering. Bestuur en excursie-commissie hadden het feest zorgvuldig voorbereid, opdat er niets aan zou ontbreken en het één der genot volste avonden van het- geheele jaar zou worden en wy kunnen hier dadeiyk aan toe voegen, dat men daarin volkomen geslaagd is. Daar er verleden jaar moeliykheden wa ren ontstaan met introduces had het be stuur gemeend, thans slechts leden en dona teurs te moeten uitnoodigen, maar ondanks dit feit was bijna ieder tafeltje bezet. Begonnen werd met een promenade. Voor het muzikale gedeelte had men de welbekende „Singing Fooi Syncopators" ge ëngageerd, die al dadeiyk de stemming er in brachten. Jong en oud deed mee. Op vastenavond is iedereen vrooiyk en gaat iedereen wel eens een beetje buiten zyn boekje. Gezonde hu mor verhoogde de vrooiykheid, en voerde haar ten top. Aan het begin van den avond heette de voorzitter, de heer Joh, Beyk, allen harte- ïyk welkom. HU memoreerde het harde wer ken van de dames der excursie-commissie, die eveneens de prijzen voor den te houden kienwedstryd, met zooveel goeden smaak hadden gekozen. Spr. bracht haar hiervoor dank. Vervolgens werd begonnen met een groo- ten kienwedstrijd, waarvoor vele en zeer mooie pryzen beschikbaar waren gesteld. Menigeen kon zyn geduld haast niet be dwingen, om toch maar een prijs te winnen en misschien zelfs wel met een konyntje naar huis te gaan. De avond werd afgewisseld door dan9, spel en „kien," waarbij vooral de uitstekende band, welke onder leiding van Jo Roosen staat, zeker niet het minste tot de gezellig heid bydroeg. Deze band bracht muziek ten gehoore waar pit in zit. Alles te zamen was het een zeer vrooiyke avond voor de leden der Roomsche Relsver eeniging. Geen groote schade In den afgeloopen naoht omstreeks half 3 ontstond brand in perceel Scheeperstraat 57, bewoond door den winkelier A. v. R. Een der kinderen ontdekte den brand en waarschuwde dadeiyk zyn ouders. Vrouw en kinderen zyn vervolgens vla de dakgoot by de buren gebracht, terwyi de bewoners en buren hierna den brand met emmers water wisten te blussehen. De achterkamer, benevens een kast met kleeren, zyn nagenoeg geheel uitgebrand. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon onverrichter zake weer inrukken. De oorzaak van den brand ls waarschyn- ïyk, dat een rek met kinderkleertjes tegen de kachel gevallen is qn daardoor vlam ge vat heeft. Pater Faustinas O. M. C. Na Zondag J.l. te 's Hertogenboseh uit de handen van Mgr. Pacificus Bos O.M.C. de H. Priesterwijding te hebben ontvangen, droeg hedenmorgen de Esrw. Pater Faustinus (G. J. Houtkamp) van de orde der Minder broeders Capucijnen, zoon van de parochie van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans (Spaame), in deze kerk zyn eerste plechtige H. Mis op. Een groot aantal parochianen gaf door hun tegenwoordigheid biyk, met dit paro- chiefeest geheel en al medé te leven. Het altaar en priesterkoor prykten in een ryke bloem- en palmversiering, den luister waarvan het vele waslicht nog verhoogde. Het zangkoor der parocnie „Cantate Do mino" zong voor de H. Mis het meerstem mige „Veni Creator" van Jac. de Jong. en voerde daarna onder leiding van zyn direc teur-organist J. de Jong de vierstemmige Missa in honorem B. M. V. de Loreto van V. Goller voor gemengd koor uit. De neomyst werd geassisteerd door de Eerw Paters Justlnus O M.C. en Floren tine us O.M.C., resp. als diaken en subdia ken, den Zeereerw. heer J. de Vlieger, pastoor der parochie, als presbyter assistens en den Weleerw. heer H. Haselaar, kapelaan der parochie, ceremoniarius. Na het evangelie beklom de eerw. pater Cyprianus O.M.C. den kansel tot het uit spreken der feestpredikatie. Tot tekst had de eerw. spreker gekozen: Paulus' woorden uit zyn brief aan de Co- rintiërs: „In naam van Christus derhalve treden wy op als ZUn gezanten", in welken brief de apostel verder aantoont, dat Chris tus is de middelaar, de Hooge Priester, en concludeert, dat de priesters derhalve zyn aangesteld afs Christus' piaatsbekleeders in hun bediening, welke zy in groote heiligheid van leven moeten uitoefenen, opdat zy nie mand aanstoot geven. De geloovigen moeten hen door vurig bid den helpen, opdat de priesters hun taak in heiligheid en naar waarde kunnen vol brengen. De eerw. spreker noemde de waardigheid van den priester een zeer hooge, eerstens omdat zyn bediening een zeer verhevene is; tweedens omdat zy zeer verantwoordelijk en ten laatste omdat zy zeer zegenryi: is. Zeer verheven is het priesterambt, omdat met dit ambt de Kerk en Christus' Koning schap staat of valt. De kerk eischt van haar priesters het volmaakte, omdat ze, uit de menschen ge nomen. geroepen zijn om te offeren, om hen in verband te brengen met God. De waardigheid van den priester bereikt haar hoogtepunt op het oogenblik dér Con secratie, wanneer hij gelijk Christus in het Laatste Avondmaal zegt: Hoc est enim cor pus Meum, en over den kelk: Dit is Myn bloed; en a'zoo het grootste wonder in de bovennatuurlijke orde gewrocht wordt. Hoe verheven is het priesterambt, daar de priester hier in plaats treedt van den han delenden persoon van God, Die alleen won deren kan doen. Over de verantwoordelijkheid aan 't pries terambt verbonden, sprekend, zegt de eerw. spr. geen post en positie te kennen, waar de verantwoordelijkheid zoo groot en zwaar is als btj den priester. Niemand ter wereld heeft ooit voor groo- ter schatten gestaan als de priester, staan de voor de zielen, vrijgekocht door Chris tus' bloed en waarvoor hy groote verant woording schuldig is. Indien de priesters heilig willen zyn, kun nen zy alles, want dan drijft hen de liefde in Christus zonder grens, en in dezen tlld, nu de vulkanen van bolsjewisme en ontucht, zinnelijkheid en atheïsme hun verderfelijke lava over het menschdom uitspuwen, met als gevolg, dat vrede uit de harten gebannen wordt, oorlog, twist en verdeeldheid ontstaan een tooneel dat de laatste dagen der wereld schijnt in te luiden, blijven zy dan de Goede Herder, met als voorbeeld Jezus Christus, tot heil van aller menschen antsterfeiyke zielen. Na vervolgens nog de zegenrykheid van de bediening van den priester aangetoond te hebben, richtte de eerw. spr. zich tot de fa milie van den neomyst en wenschte hij den oudera geluk met hun zoon, die tot zulk een verheven verantwoordeiyk en zegenrijk ambt was uitverkoren. Ook den pastoor der parochie en de paro chianen wenschte hy geluk met het feit, dat wederom een zoon tot het H. Priesterschap was gekomen. Tot den neomyst sprak hy: Ga uw offer voortzetten, biddend voor U zelf en Uw dier baren tot heil der menschneld, voor leven den en dooden, door Jezus, met Jezus en in Jezus, tot eer en glorie van God, door alle eeuwen der eeuwen Amen. Onder het Offertorium zong het zangkoor het meerstemmige „Ave Maria" voor ge mengd koor van L. Bots en na de H. Mis „O Priester", van Guldo Gezelie, getoonzet door Mgr. J. A. S. van Schaik. In de gisterenmiddag gehouden buitenge wone algemeene vergadering van de Ver- eenige Weldadigheid naar Vermogen, werd de heer E. Th. Geesink, Westerhoutpark 5, Haarlem, tot bestuurslid gekozen. Genoemde heer zal het secretariaat dezer vereeniging van den heer O. J. Kroess over nemen. In het verslag van het laatste concert der „Bachvcreeniging" is een zin uitgevallen. Na „het was een lastig probleem" leze men: want de „Tableaux" zyn niet alleen te orkestraal gedacht voor pianomuziek, doch tevens te pianistisch geschreven voor orkest muziek. De chauffeur O. M. W. te Heemstede is door de rechtbank te 's-Gravenhage wegens overtreding van art. 308, Wetboek van Strafrecht (toebrengen van lichameiyk let sel) veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf. Het Haagsohe Hof veranderde deze straf ln één maand hechtenis. Te 's-Gravenhage heeft de directeur- generaal der Zuiderzeewerken gisteren aan besteed het verhoogen en verzwaren van den zeedyk van de dertig gemeenschappeiyke polders op Texel, benoorden de haven van Oudeschild, met bykomende werken in 2 perc. Voor massa was laagste inschrijver M. J. v. Hattum en Van Biankenvoort's Aann.- Bedryf te Beverwyk en Haarlem voor 551.500. In de afgeloopen week hebben zich alhier 7 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheria voorgedaan. DE AANRIJDING TE LISSE Voor de Haarlemsche Rechtbank stond 14 dagen geleden terecht M S.. wonende te Haarlemmermeer, die op 5 Juni 1930 roeke loos en onvoorzichtig reed te Llsse, waardoor hy een motorrijder aanreed, die een ernstige beenfractuur opliep. De eisch was F 75.— boete. De rechtbank sprak verdachte hedenmorgen vry. Meineed. Twee vrijspraken. De groentenboer R. G. te IJmuiden legde op 1 Mei 1930 te Amsterdam ter terechtzit ting van het Gerechtshof aldaar, opzettelijk een valsche verklaring onder eede af in de strafzaak tegen L. H. Voor hetzelfde feit stond zyn vrouw, S. J. G—D„ terecht. De officier van justitie vroeg voor de vrouw vryspraak; tegen den man werd 6 maan den gevangenisstraf geëischt m. a. v. p. De rechtbank deed hedenmorgen uitspraak en sprak beide verdachten vry. D. G„ arbeider, wonende te Wormer, thans gedetineerd. „Art. 244 W. v. Str." Een jaar gev. met aftrek van prev. hecht. o.v. F. D„ chauffeur, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rywielwet." f 20— boete subs. 20 dagen hechtenis en toewyzing civiele vordering. P. J. v. L., schillenophaler, wonende te Haarlem. Ontslagen van rechtsvervolging. H. J. v. E„ vleeschverkooper, wonende te Zandvoort. Vrijgesproken. P. G„ vleeschverkooper, wonende te Haar lem. „Appèl overtr. Vleeschkeuringswet." f 50— boete subs. 20 dagen hechtenis o.v. J. L. v. B., automobielhandelaar, wonende tc 's Gravenhage. Appèl overtr. Motor- en Rywielwet." Drie weken hechtenis o.v. E. P., koopman, wonende te Amsterdam. „Appel overtr. Motor- en Rijwielwet." Drie weken hechtenis o.v. Men verzoekt ons, te melden, dat de be stuursvergadering van den R. K. Volksbond wegens ziekte van den voorzitter, heden avond niet doorgaat. HU stichtte brand met verkeerd succes Het eenvoudige schoenmakertje uit Mon nikendam stapte bedeesd, het petje ip de hand, de rechtszaal binnen. Hy was doof stom geboren, doch wist zich door allerhan de hulpmiddelen verstaanbaar te maken En zoo had hy na veel ontkennen te ver staan gegeven, dat hy inderdaad brand ge sticht had in zyn woning aan het Noord einde 47. En daaruit bleek, dat hy nog niet zoo stom was geweest, althans dacht te zyn. De schoenmaker klopte niet aan doove- mansooren toen hy twee verzekeringsagen ten opdroeg een hooge polis samen te stel len. Want, rekende hy, als de boel af brandt. kryg ik een aardig duitje in handen. En het eenvoudige schoenmakertje zette de volgende scène in elkaar: on een kast'e, dat tegen den muur stond, plaatste hy een brandende kaars 7óó dicht tegen het be hangsel, dat er wel brand mo-st ontstaan. Vervolgens zocht hij zijn twee kostbare oo- lissen op. stak ze veilig in zijn zak en ging uit wandelen. Toen hy 's avonds terugkwam, stond de veldwachter Schouten voor ziin woning. Deze had o'ikke rookwolken uit het dak zien komen, was naar binnen gedron gen, terwlil de vlammen hem tegemoet kwa men. De brand kon nog geblnsc^t worden, doch de geheele inventaris verkoolde. Spoedig kwam de opzet uit en het eenvou dige schoenmakertje werd gearresteerd, ver dacht van brandstichting. En zoo kwam htj vanmorgen voor de Haarlemsche rechtbank. De heer H. G, Chr. Meyer, schrijver ten parkette te Haarlem fungeerde als tolk, dat wil in dit geval zeggen, dat hij de eenige was in de rechtszaal, die met den doof stomme overweg kon. Als de president iets wilde weten, werden de woorden eerst om gezet in gebaren. Op meesterlijke wyze wist do tolk een en ander aan het verstand van verdachte te brengen. De schoenmaker dacht niet meer aan ontkennen en hij antwoordde op alles „ja", voorzoover dit althans moge- ïyk was. De Officier van Justitie achtte de brand stichting bewezen, hij wilde echter rekening houden met het gebrek van verdachte, waarom hy niet de zwaarste straf eisch te. „Zes maanden gevangenisstraf' vertelde de tolk met zijn vingers. Verdachte knikte. Uitspraak over 14 dagen. Gisterenavond werd voor de leden van den R. K. Volksbond, in het gebouw „St. Bavo" de bekende film „La Passion de Jeanne d'Arc" vertoond, een der meest opmerkeiyke films, welke tot nu toe werden vervaardigd. Voor een stampvolle zaal opende de voor zitter van de ontwikkelingsclub van den R. K. Volksbond, de heer P, J. Dekker, den avond en heette alle aanwezigen van harte welkom. Spr. hoopte, dat allen iets van deze interessante film zouden lee- ren. Hierna nam de heer Jan Beerends het woord en gaf een zeer duideiyke uiteen zetting van de film, van het leven van Jeanne d'Arc en van de visie van den cineast op het leven dezer ontroerende heiligen-figuur. Deze causerie werd met zeer veel inte resse aangehoord. Aan het einde sprak de voorzitter der ontwikkelingsclub een dankwoord aan den heer Beerends voor zyn leerzame explicatie en aan de aanwezigen voor hun belang stelling. Pawlowa-Ballet te Haarlem Maandag, 16 dezer, zal het Pawlowa-Bal let in den Jansschouwburg te Haarlem esn tweede en laatste voorstelling geven. Ter uitvoering komt een geheel nieuw program ma. O.a. de balletten „Scheeflocken", „Hin doe-Bruiloft". „Paquita" en voorts twee uit gebreide nieuwe Divertissements. Alle solo-danseressen en dansers en het geheele Corps de Ballet zullen op deze af- scheid8voorstelling medewerken. Donderdag, 19 Februari, vertrekt het Bal let naar Engeland, waar 21 dezer in het Hippodromo-Theater te Londen een herden- kings-voorstelling zal worden gegeven, waar ook alle dansers en danseressen zullen me dewerken, die vroeger deel hebben uitge maakt van het Pawlowa-Ballet. Laurent Novikoff, die op het oogenblik Balletmeester in Amerika is, zal extra hier voor overkomen. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur is de 28- jarige G. de S. op de Amsterdamsohe Vaart van een vrachtauto, waarop hy achteraan stond gevallen. De bestuurder heeft waarschynlijk niets gemerkt en is doorgereden. Een juist passeerende andere auto, heeft den man vervolgens naar het St. Elizabeth's Gasthuis vervoerd, waar bleek, dat hy een lichte hersenschudding had opgeloopen. Ten stadhulze vergaderde gisteravond, onder voorzitterschap van den heer Vincent Loosjes, de Commissie van Plaatselijk Toe zicht op het Lager Onderwys te dezer stede. In zijn openingswoord heette de voorzit ter speciaal welkom de nieuwe leden der commissie, mevrouw Ras en den heer C. A. W. Ruijs. Na goedkeuring der notulen en voor lezing der ingekomen stukken, kwam aan de orde het advies in zake schoolbaden. De afdeeling Haarlem van de Vereen'ging „Het Witte Kruis", verzond 23 December 1.1. aan B. en W. het volgend schrijven: „De regeling der schoolbaden in onze bad huizen, geeft ons sinds geruimen tüd groote moeilijkheid. Willen de belangen van an dere baders niet in het gedrang komen, dan kunnen slechts enkele uren voor de school baden beschikbaar worden gesteld, terwijl onze badhuizen gedurende vele uren per dag vrij improductief zijn en dan ruimte zouden kunnen bieden voor de schoolbaden. Daar komt bij, dat het aantal schoolbaden voor een stad als Haarlem veel te gering is en het bestuur onzer afdeeling in het belang der schoolkinderen gaarne zou zien. dat op grooter schaal van onze badhuizen gebruik werd gemaakt. De eenige oplossing is, dat de schoolbaden onder de schooluren worden gegeven. Wij hebben mitsdien de eer uw College te verzoeken te willen be vorderen, dat de douchebaden voor de hoogste klassen der lagere scholen verplicht in den lesrooster worden opgenomen. In haar prae-advies aan B. en W. er kent de commissie, van theoretische zyde bezien, het groote belang van schoolbaden onder schooltijd en zü staat sympathiek tegenover de vragen van de Vereeniging „Het Witte Kruis". Doch in de practische toepassing ziet zy verschillende bezwaren. 1. Wie zal de begeleiding der kinderen op zich nemen? Als de klasse-onderwijzer met de jongens gaat baden, wie zorgt dan voor de meisjes uit dezelfde klasse? En omge keerd, wie zorgt voor de Jongens, als de on derwijzeres met de meisjes naar het school- bad is? 2. De ruimte in de badhuizen is in zekeren zin beperkt, er is niet meer plaats dan voor ongeveer 20 kinderen tegeiyk. Daarom kunnen niet de jongens (of de meisjes) uit twee klassen gecombineerd wor den, om een begeleider uit te winnen. 3. Het tijdverlies ls te groot, vooral voor die scho len, welke niet dicht bij het badhuis gelegen zyn. Met heen en weer loopen en baden gaat allicht een uur verloren en het zal niet zoo gemakkelijk zijn voor dit uur op liet leerplan plaats te vinden. De prakrijk zal moeten uitmaken of de bezwaren, aan het schoolbaden verbonden, overwonnen kunnen worden. Een der mogeiykheden, die misschien tot een oplossing zou kunnen leiden, dunkt de commissie een regeling, waarbij de onderwUzer(es) met de jongens (of meisjes) het badhuis bezoekt op het uur, dat de vakonaerwijzer(es) voor licha melijke oefening de andere groep leerlingen der klassen onderricht geeft. De commissie acht het vanzelfsprekend, dat voor het gebruik der schoolbaden de toestemming der ouders verkregen wordt. De heer L. M ,A. Klein zou den tyd voor schoolbaden gesteld willen zien ln het laatste half uur van den schooltijd. Z. i. spaart dit een begeleider uit, daar de kin deren er dan zonder geleide wel heen. kunnen gaan. De secretaresse, mej. M. O. Berdenis van Berlekom, antwoordde, dat dit op groote moeiiykheden zou stranden, daar vele scho len van één badhuis gebruik moeten maken en dus het aantal kinderen In dit uur te groot zou worden. De heer Max en de voorzitter zyn van meening, dat het baden onder schooltijd veel bezwaren medebrengt. Reeds genomen proeven, hebben nog maar zeer weinig ver betering gebracht. Hierna werd het advies van het bestuur aangenomen, en beslotqn, aldus B. en W. te adviseeren. Het jaarverslag over 1930 werd hierna goedgekeurd, onder dank aan de samen stelster, mej. M. C. Berdenis van Berle kom. Het volgende punt was aanbeveling in de vacature, ontstaan door de ontslag neming van de secretaresse met ingang van 1 April a.s. De voorzitter stelde voor half Maart een vergadering te beleggen, waarin speciaal van de secretaresse, die veel voor de commissie gedaan heeft, afscheid genomen zal worden. Hiervoor acht hij alle reden aanwezig en hy vindt het voor de functionaresse en de commissie een aardige herinnering, wan neer aldus het afscheid plaats zal vinden. Onder applaus betuigde de vergadering haar instemming met dit voorstel. Na eenige bespreking werden op de aan beveling geplaatst: 1. de heer A. Beets. 2. mevrouw Maarschall—Komin. De nu volgende bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de periodiek aftredende leden bij acclamatie herkozen werden. Ben de rondvraag vroeg de heer Max of de commissie haar aandacht zou willen wy- den aan het rumoer op de straten, veroor zaakt door het auto- en wagenverkeer, orgel- en radiomuziek, straatroepers enz., waardoor het onderwijs schade lijdt, doordat de onderwyzers bii het lesgeven gestoord worden. 'Spr. zou geruischlooze bestrating bij de scholen willen zien aangebracht. De voorzitter en de secretaresse antwoord den, dat men in deze steeds actief geweest is en zyn zal. doch dat reeds eenige Jaren geleden door B. en W. in het vooruitzicht gestelde proeven nog niet genomen zyn. De heer Seholl deed daarop de toezeg ging, deze zaak nogmaals in den gemeente raad ter sprake te zullen brengen, waarna de vergadering gesloten werd. De Münchener pers is unaniem vol lof over onze stadgenoote Annie Woud, die onlangs ln Sursum Corda van Arthur Piechler te Mün- chen de altparty heeft gezongen. Byna alle bladen schrijven, dat van het solistenkwartet de Hollandsche zangeres het meest uitblonk. Zoo schrijft „De Münchener Neueste Nach- richten": Van de solisten onderscheidde zich bijzonder Annie Woud, een diepe alt, zooals wy tegenwoordig nog maar zelden h dor en." De Augsburger Absndzeitung: „Haar klank rijke, uitstekend gecultiveerde altstem straalt warmte uit en wordt door een innige voor dracht bszield", en de Bayersche Kurler: „Van de solisten moet allereerst de Hollandsche alt Annie Woud genoemd worden, die niet alleen een klankryk orgaan bezit, maar bo venal ook den geest van deze ook vroeger door haar reeds gezongen party volkomen tot uitdrukking weet te brengen. Het concert werd - schryft dit blad ver der -- o.a. bijgewoond door zyn Eminentie Kardinaal Faulhaber, den Pauseiyken nun tius, den Beierschen minister van Onderwys en vele vooraanstaande personen der Mün chener muziekwereld. Annie Woud ia thans uitgenoodigd haar medewerking als soliste te verieenen aan de uitvoering van de Messias op Goeden Vry dag te Essen door de Essener Bachverein. Met medewerking van het gem, koor ..Semprc Crescendo" De naam „Joher-Harmonie" zal den*mees' ten Haariemschen muziekliefhebbers nieu^ en vreemd aandoen. Het is echter een nl®3' we naam voor de reeds lang bestaand® vereeniging „Lourens Jans. Coster", bij all® blaasmuziekliefhebbers welbekend. Dit eerste concert onder een nieuwe b»' nier kan met lof vermeld worden. Ond®f dirigent J. A. Meng is er gaaf en verdienste' lijk gemusiceerd. Reeds het openingswerk, d® „Florentiner-Marsch" van J. Fucik, gaf de3 indruk, dat er serieus en „con amore" ëe' studeerd was. In dit werk zou evenwel no* wat meer nuance kunnen worden aanf?®' bracht, het koper het hout wat mind®3 overstemmen, doch de totaalindruk was b®' vredigend. De welbekende ouverture „Die lustig® Weiber von Windsor" van Nicolai (naar b® gelijknamige blijspel van Shakespeare' werd ook goed weergegeven. Het is all®®" jammer dat, als men dergelüke werken do®3 cymphonie-orkest heeft hooren uitvoered' men niet zoo gemakkeiyk kan wennen a®3 een blaasarrangement. De strykers worde" niet zoo gemakkelijk gesuggereerd door clarinetten, vooral als het koper nogal d0' mineert. We zijn echter de laatsten om dl' soort transcriptie te verwerpen.. Een piano-transcriptie b.v. kan zich het origineel verhouden als de fotograf® van een schilderij tot dit laatste zelf, bo®' veel te meer dus een bewerking voor haf' monie, waarbij nog vele coloristische mog®' lykheden zyn. Dit wil evenwel niet zegge"; dat we ons altyd kunnen vereenigen met »3' rangementen, bijv. het verhaspelen van D® een of ander meesterwerk door een „strijkje". In principe zyn we zelfs eenlg5' zins tegen bewerkingen, doch zien er so«b (om bovengenoemde redenen) het bestaan®' recht van in. In de verdere nummers de interessam® balletsuite „Marion" van Vlessing en ouverture „Das Goldene Kreuz" van IS natlus Brüll, viel ook veel te waardeeref3 Het succesnummer van de Weener-Wal®' koning Joh. Strauss, „An der schonen blau®3 Donau", oogstte natuurlijk, zooals altijd ®3 overal, veel byval en gejubel. Als walsm3; ziek is het ook niet te versmaden, dit é3' kende o.a. zelfs Joh. Brahms. De interpretatie was ook zeer verdienste^ ïyk, alleen kunnen we ons niet geheel veri eenigen met de zwaarwichtige lento-lent'® simo rallentando van de eerste maat va" het eerste thema. Alle overdrijving schaad" een kleine ritenuto was niet misplaatst do®3 wel deze exceptioneele verrassingvoorbC' reidende terughouding. Vocale medewerking werd verleend do®| het gemengde koortje „Sempre Crescendo dir. Plet Hespe. Wil men werkelijk „semp3? crescendo", dat is in zuiver Hollandse»; „steeds vooruit", dan zal men moeten W' glnnen met geen werken meer van Olm»' en Wierts te zingen. Voor een mensch m" eenigen smaak is het suiker- en kaneel product ,,'t Is lang geleen" van J. P. Wierts, een gruwel. Over Isr. J. Olman zu len wij zwygen. De tijd maakt reeds, hop®' we, dat dergeiyk werk, dat geen een werk® lijk musicus kan apprecieeren, niet meer 2® worden gezongen. Het eenige gezongen wei wat qua compositie niet te verwerpen w»s' was het „Salve Regina" van Schubert. Over het zingen kunnen we met w schryven. Piet Hespe liet met goede voordracht mooie nuanceering zingen. Dat de sopran® wat strak klonken lag meer aan het mat® riaal dan aan de manier van zingen. E® paar warm getimbreerde stemmen er by - er is een goed-kllnkend geheel. De direct: van Piet Hespe bevat vele goede ding®»' laat hij z'n krachten dus wijden aan beter composities dan die van Olman en Wh*** wy vestigen er nogmaals de aandacht oP' dat morgenavond in gebouw „St. Bavo" h®^ successtuk: „De Roman van een Kranteü jongen" opgevoerd zal worden door Rederijkerskamer „Alb. Thijm". De baten komen ten goede aan de werk loozen. Geboren: 8 Febr,: d. van H. Using-*: Noggeren 9 Febr., z. van C. I. M. Kühlemeier—Rappard. Ondertrouwd: II Febr.: J. M. Meens F. A. Goijaerts F. J. Sooor en J. v. B. Hage en F. de Boer J. W. Mey Slempkes en E. Dykhuis J. P. A. Brokaar en C. T, Moojen G. A. v. Lee», wen en J G. Kruyswyk J. Fel en T. Koo# W. J. Mooy en M. Buitenhuis A. Be' laart en A. G. v. d. Zee J. C. Caderi3» v. Veen en M. A. Orth B. Posma en F. Bockelbrink. Getrouwd: 11 Febr., H. KriJnen en M. F. Kohlschein H. Luyten en C. P. v. Putten C. M Gcezinnen en J. C. Hoog®3 vorst P. Lommerse en W. Lueouw G Houweling en J. Hendriks J C. v. Kr»' llngen en J. A. A. Velema F. A, Rovers H. Beukers W. K. F. Tyman en G. l' Timmermans J, T. A. de Nils en J. T. s' d. Mei A. J. de Koning en P. Peetoom J. Moonen en M .A. C. v. Kesteren Koning en E. C. C. Perlagan J, Then"® en R. C. de Bruyn A, J. G. Tuning e" W. C, v. Schie. Overleden: 8 Febr., S. 3. Klein, 72 J-1 Korte Houtstraat 9 Febr., H. Natte, 66 Garenkokerskade 10 Febr., A. W. G. J' Hartmann, 60 j„ Leidsche Vaart A. H. v' Kalken, 80 j., Kleverparkweg - M. A. La®' schuit—v. d. Berg, 56 j., Ged. Oude Grac»' C, MatenaStuiver, 76 j., Kenaustraat. DONDERDAG 12 FEBRUARI Parys Brussel Londen New-York (cable) BerlUn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 34.65 12. ld/, 2.481^ 59.20 48.C5 13.— 4.80 66.55 66.65 66.55 7.35 34.95 9.80 34.75 12.11J4 2.49$ 59.30 48.15 13.1 25.— 66.70 66.80 66.70 7.45 35.05

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2