do d £i Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN j BINNENLANDSCH NIEUWS EERSTE KAMER Vogeleieren Mr. D. C. W. Spitzen Hollandsche boter in België De nieuwe studio van den K. R. O. LUCHTVAART Het K.N.I.L.M.-vliegtuig terecht GEMENGD NIEUWS Kolendampvergiftiging Echtpaar aan de gevolgen overleden Oeldwisselende Zigeuners De Bolsheek doorgebroken Wrak van een Nederlandsch schip ontdekt Doodelijk ongeluk In de kokende verf gesmeten Inbreker gearresteerd Ijs op de Zuiderzee Verdronken Brand Inbraken KERKNIEUWS Pater Castas Vermey O.F.M. t Een oom in benauwdheid RECHTSZAKEN Hyalos contra Philips STOOMVAARTLIJNEN te RIJKS BEGROOTING VOOR 1931 I Aan het Voorl. Verslag over hoofdstuk VII B (dep. van Financiën) der Rijksbegroo- ting voor 1931, is het volgende ontleend: Beurser isis Een der leden maakte eenlge opmerkin gen inzake de beurscrisis, waardoor tal van fondsen ten zeerste zijn getroffen. De groote verliezen aan de beurs geleden drukken zwaar op het geheele Nederlandsche volk. Er is dan ook zeer groote schade veroor zaakt. Het zijn, volgens hem, voornamelijk de baissiers, die een immoreel spel aan de beurs spelen, en met betrekkelijk gering kapitaal zich hooge winsten verzekeren. Is het niet mogelijk, zoo vroeg hij, daaraan een einde te maken? Zou de Regeering niet een onderzoek willen instellen naar den om vang van het kwaad en zoo mogelijk maat- iwtseien daartegen nemen, wellicht op grond van de althans in theorie nog van kracht zijnde Beurswet 1914? Andere leden wezen er op, dat de uitvoe ring van hetgeen hier wordt gevraagd, op groote moeilijkheden zal stuiten, daar het hier internationale beurspracttjken betreft. Weder andere leden betoogden, dat specu- leeren met geld van anderen altijd onbe hoorlijk is en het geheele beursspel te ver- oordeelen. Belasting op buitenlandsche handelshuizen Enkele leden waren van oordeel, dat de tijd is gekomen, om ^ettelijke maatregelen te nemen ter invoering van een belasting op buitenlandsche handelshuizen, die hier te lande zaken drijven. In Duitschland bestaat een dergelijke belasting onder den naam van Körperschaftssteuer en in Engeland wordt die als Incometax geheven. Belastingen Verschillende leden drongen aan op her ziening van de bepalingen omtrent den kin deraftrek. Wederom kwam ter sprake de druk welke In steeds toenemende mate op den grond gelegd wordt: in het bijzonder had men hier het oog op het opdrijven der opcenten der grondbelasting. De aandrang, door ta! van landbouworganisaties uitgeoefend, om zoo spoedig mogelijk tot afschaffing der cri- sisopcenten te komen, vond bij vele leden steun. Ook nu drongen weder eenige leden aan op afschaffing der Rijwielbelasting voor de landarbeiders. Verscheidene leden meenden evenwel, dat er geen reden is voor afschaf fing dezer belasting, of verleening van vrij stelling daarvan. Gevraagd werd, of de indiening van het verslag der Commissie tot herziening van het fiscale strafrecht en strafprocesrecht, spoedig kan worden verwacht. Betwijfeld werd of de Centrale Beleg- gingsraad wel aan zijn doel beantwoordt. Het zoeken en verkoopen Het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grut to's, tureluurs, meerkosten en waterhoentjes ls toegestaan van heden af tot en met 23 April aa. Het ten verkoop ln voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoe ren van eieren van genoemd waterwild ls toegestaan van heden tot en met 30 April aanstaande. Het zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwa nen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, watersnippen en goudplevieren, wordt niet toegestaan. Referendaris Departement Blnn. Zaken Naar wij vernemen zal rar. D. G. W. Spit zen, thans referendaris bi) de directie van den landbouw, in denzelfden rang beroemd worden bi) het Departement van Binnen- landsche Zaken en Landbouw. De heer Spitzen zal aan het hoofd wor den geplaatst van de afd. Binnenlandsch bestuur (vacature mr. Frederika, die tot aecr.-gen. is benoemd). Geen verhooging van invoerrechten Een Nederlandse!) blad had gemeld, dat men in België in overweging had genomen, de invoerrechten op Hollandsche boter met 2 frs. per k.g. te verhoogen, doch dat men later gekomen is op een verhooging van frs. 1.40 per k.g. Het blad in kwestie voegde hier aan toe, dat de regeering voor een ver hooging der rechten evenwel niet veel ge voelt. Aan de hand van Inlichtingen uit de beste bron kan de „Msb." mededeelen, dat aan de Belgische regeering geen enkel verzoek is gedaan, om de Inkomende rechten te ver hoogen en dat anderzijds de regeering zelf geen enkele verhooging in dezen geest in overweging heeft genomen. Het blad kan hier nog aan toevoegen, dat in strijd met andersluidende beweringen, als de kwestie aan de orde van den dag zou komen, de Belgische regeerlhg er wel iets voor zou gevoelen, om de inkomende rechten op Hollandsche boter te verhoogen. Te openen door Mgr. Jansen. In zijn toespraak op den propagunda- avond van den K. R. O. te Groningen deel de de voorzitter, pastoor Perquin, mee. dat over eenige weken de nieuwe studio van den K. R. O. door Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jan sen, aartsbisschop van Utrecht, zal worden geopend. Bij deze gelegenheid zal de aarts bisschop voor de microfoon het woord tot alle katholieken van Nederland richten. Een der passagiers gearresteerd. Hieronder laten wij volgen de telegram men, die achtereenvolgens over de weer vinding van het vermiste vliegtuig binnen kwamen: BATAVIA, 15 Febr. (Aneta). De heer Nieuwenhuys, directeur van de K. N. I. L. M., seint uit Pakan Baroe: Allen gezond ge vonden. Ook de mail en de goederen zijn in veiligheid. BATAVIA, 16 Febr. (Aneta). Uit Pakan Barie 'wordt gemeld, dat Schott een nood landing moest maken op een open terrein in Langgan, op 40 KM. afstand van Pakan Baroe .Dit geschiedde Zaterdagmiddag om 13.55 (Javatijd). Hij werd hiertoe gedwon gen door den zeer hevigen regenval, die het onmogelijk maakte Pakan Baroe te berei ken. Het landingsgestel van het vliegtuig en de middelste motor werden licht beschadigd. De opvarenden van het vliegtuig, die al len ongedeerd gebleven waren, maakten een tocht van twintig uren met sampans stroom opwaarts, waarna zij Zondagmiddag per auto te Pakan Baroe arriveerden. Het toestel zal op vlotten worden geladen en naar Pakan Baroe worden gesleept, waar het zal worden gerepareerd. MEDAN, 16 Febr. (Aneta). Het hulptoe- Stel van de K. N. I. L. M. bracht heden morgen alhier de opvarenden aan van het vermist geweest zijnde toestel der K. N. I. L. M. De burgemeester van Medan de heer baron Mackay sprak een woord van wel kom. De heer Lettinga (een der passagiers) werd op verzoek van den officier van Jus titie bij den raad van Justitie te Batavia gearresteerd. De politie te Stellendam werd gewaar schuwd, dat het huis van den heer Van Oostende langer gesloten bleef dan gewoon lijk. Daarop is de politie overgegaan tot het forceeren van de huisdeur, waarna zware kolendamp naar buiten sloeg. Men trof v. Oostende en zijn echtgenoot» bewusteloos te bed aan. Door kunstmatige ademhaling en met een zuurstofapparaat heeft men getracht de le vensgeesten op te wekken, maar de man is aan de gevolgen overleden. Voor het leven van zijn vrouw wordt ge vreesd. Nader wordt gemeld, dat ook de vrouw overleden is. Den laatsten tijd wordt Nijmegen onvei lig gemaakt door z.g. zigeunertypen, die vooral bij winkeliers, maar ook wel bij par ticulieren hun slag trachten te slaan met de bekende truc van geldwlsselen. Onder al lerlei verhalen en voorwendsels probeeren zij dan zilvergeld met een bepaalde beeltenis of bankbiljetten met een zekere serieletter te krijgen en het eind van het lied ls meest al, dat het ongure volkje kans gezien heeft een geldsbedrag heimelijk te doen verdwij nen. Ondanks dat herhaaldelijk tegen deze praktijken gewaarschuwd werd, is thans weer een winkelierster de dupe van een zi geunervrouw geworden, die na het wisselen tot de ontdekking kwam, dat een bedrag van f 12 verdwenen was. Uit Markelo meldt men: Niettegenstaande men dag en nacht de wacht hield, is de rechter Bolksbeekkade weer doorgebroken. Thans is in het Stoe- velerbroek een gat geslagen. Door het met kracht uitstroomende water was al spoedig een opening van acht meter gevormd. Met behulp van eenige zakken zand, planken en palen is het gelukt het gat te dichten. Ver scheidene hectaren grond staan onder wa ter, doch directe overlast ondervinden de omliggende bewoners thans nog niet. Na 32 jaren Op 26 Maart 1898 is op de reede van Duinkerken vergaan het Nederlandsche stoomschip „Bussum", van de reederU Vlnke Co., te Amsterdam, nadat de be manning met groote moeite was gered, door een zich ln de nabijheid bevindend, stoom schip. De „Bussum", welke met hout gela den was, kreeg tijdens zwaar stormweer zware slagzijde en toen bovendien de ket tingen braken en het schip een speelbal van de golven werd, was het pleit spoedig be slecht. Dezer dagen nu is het wrak ontdekt. Het schip ligt geheel onder het zand bedolven. Men is bezig het uit te graven, om te zien, of er nog wat geborgen kan worden. Zondagmorgen ls de ongeveer 30-jarige spoorwegarbeider H., wonende te Oost en West Souburg, toen hij op de treeplank van een rangeerenden trein stond op het stationsemplacement te Vlissingen, met het koofd tegen een seinpaal geslagen. De man die nog slechts enkele maanden gehuwd was, is kort daarop aan de beko men verwondingen overleden. Zaterdagmorgen waren twee Jonge man nen in de ververij van de Artsllk te Breda, aan het twisten, waarbij de oudste hunner zich zoo opwond, dat hijn kameraad, den 18-Jarlgen van B. opnam en ln kokende verf plonste. De politie arresteerde den dader en stelde hem na verhoor weer op vrije veeten. Het i? niet onwaarschijnlijk, dat do dader ver volgd zal worden wegens het veroorzaken Van zwaar lichamelijk letsel. Het slachtoffer werd oogenbiikkelijk uit de kuip getroskerv en naar' het St. Ignatiusziekenhuis overge bracht. Gisterenmorgen was zijn toestand tame lijk goed. Hoe diep de wonden zijn inge brand is nog moeilijk uit te maken, omdat het lichaam nog vol verfvlerJten zit. Te Vries (Dr.) is aangehouden een 20-Ja- rige, voor een Jaar ontvluchte, verpleegde uit het rijksopvoedingsgesticht te Avereest, L„ wegens inbraak in de villa van den heer B. te Zeegse. Er is thans zeer weinig ijs meer voor Lemi sterhaven, welke thans voor stoom- en motor] schepen weder toegankelijk is. De Groningen] Lemmer-Stoombootmaatschappij en de Hol- land-Friesland-Groningen-lijn hebben de ge-r regelde diensten op Amsterdam hervat. Zeil schepen worden op kosten der gemeente Lem mer door sleepbooten binnengebracht. In de rivier de Regge te Ommen Is het lijk gevonden van een zekeren S„ machinist op een der in die rivier werkzaam zijnde bag germolens. De man is Zaterdagavond op on verklaarbare wijze te water geraakt. Gisteren brak brand uit ln het groote per ceel van den heer Nijkamp staande In de Heerenstraat te Slagharen, waarin was ge vestigd een boerderij, een manufacturen-zaak en 'n rijwielhandel. De brandweeren van De- demsvaart en van Hardenberg waren spoedig ter plaatse en wisten verdere uitbreiding van den brand te "voorkomen, etaoin shrdl shrdl ceel en de inboedel brandden uit; de aangren zende huizen kregen brand- en waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Gisterennacht is ingebroken in den likeur winkel van den heer C. Jolie aan den Stra- tumsche Dijk te Eindhoven. Alle kasten wer den opengebroken en doorsnuffeld. De kassa uit den winkel had men mee genomen en bui ten op de'plaats geopend. De inhoud, circa f '200, werd ontvreemd. in de stoomschoenfabriek van de Jong te Gilze, is voor den vijfden keer sinds korten ttfd ingebroken. Ongeveer 20 paar schoenen worden vermist, benevens een lichte wissel stroom - electromotor. In het klooster der Minderbroeders te Weert overleed Zondagmorgen na een onge steldheid van eenige dagen pater Castus Vermey, lector in de H. Schrift, in den leef tijd van 31 jaren. Pater Castus Vermey werd geboren te Amsterdam, trad na zijn gymnasiale studies te Venray volbracht te hebben, in 1917 in de Orde der Minderbroeders en werd pries ter gewijd ln 1924. Na zijn priesterwijding studeerde hij aan de universiteiten van München en Münster en werd na een kort verblijf te Nijmegen op 11 Mei 1928 be noemd tot lector in de H. Schrift te Weert. De overledene was tevens verbonden aan Natuurlijk ging ik regelrecht naar me vrouw Medhurst. Zij is zoo iemand, aan wie iedereen alles vertelt; en bovendien kan ze zoo buitengewoon goed met oom Gregory overweg. ,3este Geoff," zei ze, „ik feliciteer je van harte. Elsie Travers is een pracht van een vrouw voor je. Maar wat zal oom Gregory wel zeggen?" „Zeggen?" vroeg ik. „Wat kim hij zeg gen!" „Nou," zei Lydla Medhurst, „je kent zijn vooroordeelen tegen het tooneel, en je weet, dat hij voorzitter is van die antieke Vereeni- ging tot Verdrukking van Verderfelijke Ver maken hij zal een massa te zeggen heb ben als hij hoort, dat zijn neef zich met een actrice verloofd heeft." „Zeg hoor eens," stoof ik op, „Elsie is zoo'n keurig beschaafd meisje, als je er op of buiten 't tooneel maar zelden „Maak Je toch niet zoo dik!" viel Lydla me in de rede. „Ik heb toch al gezegd, dat ik Je keuze toejuich? Elsie is een vriendin van me, en geen mensch moet me iets van haar durven zeggen. Maar we hadden 't over oom Gregory, ziet u." „Maar die hoeft er toch niets van te we ten?" „Wel allemachtig jongen, waar zitten je hersens? Dacht je, dat je 't stil kon hou den? Bestaan er bijvoorbeeld geen kranten die zich wei voor jouw verloving interes seeren, maar heel zéker voor de verloving van Elsie?" „Ja, dat is zooMaar hij heeft toch geen recht „Hü heeft alleen 't recht, je toelaag ln te houden," zei Lydia nuchter. „En dat zal hij ook doen, zoodra hij hoort, dat hij een ac trice of een gewezen actrice in de familie krijgt. Er is maar één weg. Houd je enga gement voorloopig diep geheim Ik zal in middels mezelf op Rockley-Hall inviteeren, en ik zal Elsie meenemen. Een vriendin van me, zal ik zeggen, die wat rust noodig heeft. We geven haar veertien dagen den tijd, om den ouden baronet in te pakker, met de vele bekoorlijkheden, waarvoor jij bezweken bent. En als ze een bevredigend wit voetje bij hem heeft, kom Jij vertellen, dat je a.pt een char mante jongedame trouwen wilt.'' Dit was de aanleiding tot de fameuze lo geerpartij op Rockley-Hall. In 't begin was oom Gregory niet erg ingenomen met den dEmesinval in zijn vrijgezellenbestaan; maai al spoedig bleek de opzet volkomen te ge lukken. Sir Gregory liet zich inderdaad in palmen, en hij had er geen flauw vermoeden van, dat zijn nieuwe gunsteling Dezelfde dame was, die onder den naam Stella Gwynne zooveel succes had geoogst op de planken. Op bevel van mevrouw Medhurst was ik uit de voeten gebleven tot den laatsten dag van hun verblijf op Rockley Toen ik kwam hoorde en zag ik, hoe volkomen Lydia's list, althans voor de eerste helft geslaagd was. Ik had mijn oom nog nooit zoo opgewekt ge zien. nog nooit zoo zachtzinnig en hoffelijk ais 'hij zich dien dag aan de lunch tegen Elsie betoonde. Zijn vaderlijke hartelijkheid tegenover mijn geliefde vervulde mij met blijde hoop. Den volgenden dag praatte sir Gregory over niets anders dan over Elsie. Morgen, middag en avond zong hij haar lof. Den tweeden dag eveneens. En den derden dag barstte de bom. Oom besteedde den heelen middag aan het inpakken van een kerncol lectie bloemen, en toen hij het pak weg had laten brengen, vertelde hij me, dat die voor zijn lieftallige Jonge vriendin waren; en in den loop van die ontboezeming drukte hij er zijn verbazing over uit, dat zoo'n engel, die in de stad toch bewonderaars genoeg moest hebben, nog niet verloofd of getrouwd was. Toen zag Ik mijn kans en greep die. Ik wou het ergste maar het eerst van de baan hebben, en gaf oom dus een beknopt verslag van Elsie's artistieke loopbaan. Ilc was voor bereid op een knal, maar dat het zoo'n ont ploffing zou worden, had ik toch niet ver wacht. „Wit?" riep de oude heer, opspringend alsof hij met een mes was gestoken, „heeft Lydia Medhurst, die mijn principen heel goed kent, een vrouw van het toonéél in mijn huis en ln mijn gezelschap durven brengen?" „Elsie Travers is niet meer op het tooneel, oom," betoogde ik. „En al was ze het wèl wat hinderde het dan nog? Ze wordt in Londen overal ontvangen „Wat 't hindert?" schreeuwde sir Gregory. „Kerel, begrijp je dan niéts? Die brief, dien ik vanmiddag gepost heb, was een formeel aanzoek! Groote genade ik heb de hand gevraagd van een actrice!" Ik zat als geslagen bi) die ontdekking; mijn oom liep als een brieschende leeuw door de kamer. „Ik zal direct aan Lydia telegrafeeren," berichtte oom. „ZIJ is voor 't heele geval aansprakelijk zij moet den boel maar zien te redderen ook." Ik ging Lydla den volgenden middag na tuurlijk van den trein halen, en begon het verhaal van de bittere catastrophe. Maar zij dwong mij met een schaterlach tot zwijgen. „Ik weet er alles van," zei ze. „Elsie heeft me den brief al atén lezen. Een verliefdheid, jog! Ik heb nooit kunnen denken, dat oom Gregory zulke zoetigheden zou kunnen uit denken. Maar we hebben ons plan uitvoerig besproken en nu ben ik hier, om het uit te voeren." Zonder veel hoop kwam ik op Rockley aan. Daar volgde een ontzettende scène. Sir Gregory speelde op als een bezetene, op 't randje van vloeken af. Maar Lydia bleef er doodkalm onder ik verbeeldde me zelfs, dat ze hem nog wat aanvuurde en telkens nieuwe uitbarstingen ontlokte. Ze nam hem zelfs de scherpe verwijten aan haar eigen adres niet kwalijk, al hield ze vol, dat ze vol strekt geen schuld had. „Je had me moeten waarschuwen", riep sir Gregory. „Wat doe je een actrice in mijn huis te brengen? En me dan te laten „Onzin," viel Lydla hierop ln. „Als ik had kunnen voorzien, dat u zich zoo bespottelijk zou maken, had ik u natuurlijk gezegd, dat u op moest passen. Maar er is nu niets meer aan te doen. U hebt haar gevraagd, dus u zult haar moeten trouwen ook." Op dat moment werd er gebeld, en een huisknecht bracht een telegram, dat hij mij overhandigde. Ik scheurde het open en las: „Dank voor de bloemen en brief. Antwoord is ja. Brief volgt. Elsie Travers." Op het adres stond duidelijk en voluit: „Geoffrey Northwood, Rockley-Hall." Ik keek op en zag Lydia glimlachend naar me kijken. Verbluft gaf ik haar het telegram, zij las het en gaf het door aan sir Gregory. Zijn verbazing was minstens even groot als de mijne. „Ik begrijp er niets van," wendde hij zich tot mij. „Stuurt ze dataan jou?" Lydia schaterde het opeens uit. „O domme mannen!" riep ze. „Begrijpen jullie 't nu nog niet?" Oom schudde het hoofd. „Hoe hebt u den brief onderteekend dat aanzoek aan Elsie?" „Hoe?" zei sir Gregory, „als gewoonlijk na tuurlijk met oprechte hoogachting G. Northwood." „Dat kan net zoo goed Geoffrey beteeke- nen!" riep Lydia. „En Elsie dacht natuurlijk geen oogenblik, dat het aanzoek van u kwam ze vond 't vanzelfsprekend, dat 't de neef was, en ze heeft ja gezegd tegen Geoff!" Het duurde een paar minuten, eer het er bij sir Gregory ingedrongen was. Maar toen dit was geschied, na uitvoerige studie van het telegram, viel hij met een zucht van ver lichting achterover in zijn stoel. „God zi) dank, dat ik niet voluit onder teekend heb!" riep hij. „Ik weet niet, of u daar wel zoo dankbaar voor hoeft te zijn," zei mevrouw Medhurst ernstig. ,.U moet natuurlijk direct aan de dame schrijven, dat ze zich vergist heeft. U brengt uw neef Geoffrey in een buitenge woon hachelijke positie." Sir Gregory schrok. Toen kwam hij naar mij toe en legde de hand op mijn schouder. „Daar had ik geen oogenblik aan gedacht," zei hij. „Beste Geoff, ik kan Je niet zeggen, hoe 't me spijt Lydia keek me fronsend aan, en ik begreep dat 't nu mijn beurt was. „Oom," zei ik, „maak u geen zorg over mi). Ik vind 't niets erg. Ik had er zelfs al eens aan gedacht, Elsie Travers te vragen, als de omstandigheden het toelieten." Sir Gregory staarde me aan, greep toen plotseling stevig mijn hand. „Beste jongen," liep hij. „ik feliciteer je van harteII:ik ben 't volkomen eens met je keuze 't is een allercharmantst meisje, voor Jou werkelijk een heel ge schikte partij heel geschikt. En wat de omstandigheden betreft, nou, ik zal wei zor gen, dat je van dien kant geen zorg krijgt." het Centraal Bureau der Derde Orde te Weert, aan de redacties van verschillende tijdschriften en was secretaris van het Co mité tot voorbereiding van het zevende eeuwfeest van den H. Antonius van Padua. De Nederlandsche provincie der Minder broeders verliest in pater Casten een veel belovend priester, die zich in korten tijd reeds groote verdiensten had verworven. De Zwitsersche rechtspersoonlijkheid be zittende Vennootschap „Hyalos Aktienge- sellschaft' te Ziirich had in eersten aanleg als houdster van het Nederlandsch Octrooi 13547 voor een uitvinding, die betrekking heeft op een werkwijze en inrichting voor het trekken van gesmoltne glas, tot bui zen of staven, en als cessionaris van de vroegere rechthebbenden Hugo Stinnes A.G. en The Libbey Glass Co. scha devergoeding van de N. V. Philips Gloei lampenfabriek te Eindhoven gevorderd wegens Inbreuk, welke door Philip» op ge noemd octrooi zou zijn gemaakt. Gevraagd was een schadevergoeding van ongeveer 2500 per ag, hetgeen zou neer komen op een totaal bedrag dat in de miliiocnen zou loop>en. De Haagsche rechtbank verwierp alle door Philips tegen deze vordering aange voerde verweren, en liet Hyalos toe de door haar gevraagde schade door getuigen te bewijzen. In hooger beroep heeft thans het Haag sche gerechtshof dit vonnis vernietigd en alsnog de vordering van Hyalos ontzegd uit overweging, dat Philips met beroep op art. 2 der z.g. Noodwet 1920 gerechtigd was de door het octrooi beschermde handelwijze toe te passen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU BRASS, 16 Febr. van Batavia te Amsterdam. CHR. HUYGENS (uitr.), pass. 13 Febr. Ouessant. KANGEAN (thuisr.), 15 Febr. van Port Soedan. POELAU LAUT, 14 Febr. van Amsterdam naar Batavia. TAWALI (uitr.), 14 Febr. van Catania. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AGAMEMNON, 15 Febr. van Genua te Alexandrië. AMSTERDAM (thuisr.), 14 Febr. te Ant werpen. ARIADNE, 15 Febr. van Alicante naar Barcelona. BAARN (uitr.), 14 Febr. te Curasao. BERENICE, 17 Febr. van Malaga te Rot terdam verwacht, pass. 15 Febr. Ouessant. BODEGRAVEN, 15 Febr. van Hamburg te Antwerpen. BRION, 14 Febr. van La Pallice naar Amsterdam. COLOMBIA (uitr.), pass. 15 Febr. Lizard. COSTA RICA (thuisr.), 15 Febr. van Plymouth naar Havre. COTTICA, 14 Febr. te en van Lissabon naar Havre. DEUCALION, Algiers-Amsterdam, pass. 14 Fabr. Gibraltar. DOROS, 15 Febr. v. Nauphia te Syracuse. EOS, 15 Febr. van Venetië naar Triëst. ERATO, 14 Febr. v. Danzig te Amsterdam. HEBE, 15 Febr. van Hamburg te Amster dam. JASON, 15 Febr. van Piraeus n. Gythion MARS, 16 Febr. 's middags 12 uur van Valencia te Rotterdam verwacht. MEROPE (thuisr.), 14 Febr. van Sanchez naar Havre. MINERVA, Rotterdam-Alexandrië, pass. 14 Febr. Gibraltar. NEREUS, 15 Febr. v. Vigo naar Havre. NERO, Delfzijl-Nakskov, pass. 15 Febr. Holtenau. NICKERIE, 14 Febr. van Amsterdam te Paramaribo. ODYSSEUS, 15 Febr. van Uddevalla te Amsterdam. ORION, Amsterdam-Taragona, pass. 14 Febr. Dungeness. ORPHEUS, 15 Febr. van Kopenhagen te Odense. PERSEUS, Amsterdam-Kopenhagen, pass. 15 Febr. Holtenau. PLUTO, Aarhuus-Amsterdam, pass. 15 Febr. Brunsb. SATURNUS, 14 Febr. van Barcelona naar Tarragona. SIMON BOLIVAR (thuisr.), 14 Febr. van Cristobal naar Cartegena. STELLA, 14 Febr. van Amsterdam te Hamburg. TELAMON, 15 Febr. van Valencia naar Rotterdam. v THESEUS, 15 Febr. van Stettin naar Amsterdam. TRAJANUS, 14 Febr. van Hamburg naar Bremen. ULYSSES, 14 Febr. van Amsterdam te Hamburg. ZEUS, 14 Febr. van Tanger te Gibraltar. BOSKOOP (thuisr.), 11 Febr. te Antofa- gasta. EUTERPE, 14 Febr. van Rotterdam Tunis. ij IRENE, 14 Febr. v. Rotterdam n. IRIS, 14 Febr. v. Rott. te Amstera»1 KON. HOLL. LLOYD IMMO, 14 Febr. van Bahia te Ams dam. IVO, 15 Febr. van Bremen te Amstera< MONTFERLAND, 15 Febr. van Amerika te Amsterdam. ar IMMO, 16 Febr. van Amsterdam p Hamburg. nsa* HOLLAND—AFRIKA-LUN. ALDABI, 14 Febr. van East-London Mozambique. MELISKERK, 14 Febr. van Rotter- GIEKERK (thuisr.), pass. 15 Febr. Pe1"^ NIJKERK, 16 Febr. van Hamburg v" Antwerpen. M WAALKERK, 16 Febr. van Antwerpen Hamburg. KLIPFONTEIN (uitr.), 14 Febr. te MELISKERK, 15 Febr. van Rotterdam Hamburg. a BILLITON (thuisr.), 14 Febr. te Geli naar Hamburg. NIAS (uitr.), 14 Febr. te Port Natal. naaf HOLLAND—AMERIK A - LI JN BREEDIJK, 14 Febr. van Rotterdam New-York. m KINDERDIJK, Pacifick. naar Rotterdam 14 Febr. te Cristobal. .r NEBRASKA, 14 Febr. van Rotterdam n»» San Francisco. BREEDIJK, van Rotterdam naar Ne York, pass. 15 Febr. Prawlepoint. h. MICTHEROY, Vanc.-Rotterdam, 14 PeB te Hamburg. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN. AAGTEKERK (uitr.) 14 Febr. te Fr» mantle. ARENDSKERK, 16 Febr. van Antwerp6 te Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN OLDEKERK (thuisr.), 15 Febr. van hal-Wei. OUDERKERK, 15 Febr. van Rotter®» te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD PATRIA (thuisr.), 15 Febr. van Port Sal® 19 Febr. 's, middangs 12 u. te Marseille v wacht. - SOEKABOEMI (uitr.), 16 Febr. te Lond6" ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LlJ^ ALPHAECA (thuisr.), 14 Febr. van Ri° d Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN LAERTES, 15 Febr. van Java te AmsteI" 1» dam. PEISANDER, Amsterdam-Java, pass< Febr. Perim. f PHILOCLETES, Japan-Rotterdam, 14 PeD te Penang. PYRRHUS, Japan-Amsterdam, pass. Febr. Gibraltar. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALBLASSERDAM, 16 Febr. van Ril Gent. ALLOR, 13 Febr. Canarische Eiland gep. Barry Doek naar B.-Aires. BATAVIER I, 14 Febr. van Rotterdam te Hamburg. BATAVIER rr, 15 Febr. v.m. 8 u. 10 va Rotterdam te Gravesend. BATAVIER Vn, 16 Febr. van Rotterdam te Middlesbro. DORDRECHT 15 Febr. van Houston Londen-Manchester. EMMAPLEIN, 15 Febr. Ouessant gsp- Plata naar Rotterdam. HAVIK Z. v. v. d. Veen, 14 Febr. v Hamburg naar HILLEGOM, 15 Febr. van Las Paim9 Port Gentil naar Havre. rg JANTIENA, m.s„ 13 Febr. van Hamt>ü naar Stubbetejöbing. KATENDRECHT, 13 Febr. van Orleans naar Bordeaux-Rouaan. j PALEMBANG, 11 Febr. van SingaP® naar Pladjoe. 0 PARKLAAN, 15 Febr. St. Vincent &v' Bahia Blanca naar Londen. PATRIA, m.s., 13 Febr. van Hamb,ire naar RAPID, m.s., 15 Febr. van Rotterdam Kingslinn. SASSENHEIM, 16 Febr. Ouessant gep. P°r Centil naar Bremen. 6LIEDRECHT, 14 Febr. Ouessant Sev' Londen naar Constantinopel. g STAD ZAANDAM, 14 Febr. van Bil"9 naar IJmuiden. TARA, 15 Febr. van Antwerpen n£l' Montevideo. TIRA, 15 Febr. van Oran te Melih9' TWEED, 14 Febr. van Celte te Tunis- WILLEMSPLEIN, 14 Febr. Ouessant Rotterdam naar Savona. USSELHAVEN, 15 Febr. van Brem81 haven naar Antwerpen. AGATHA, 12 Febr. Stamboel gep. v Constanza naar Granosa. ALETTA, 12 Febr. van Pladjoe te Si"®* pore. w AUGUSTINA, 12 Febr. van Pladjoe Singapore. 0 BOOMBERG, 15 Febr. Prawlepoint ®ep Hamburg naar Liverpool. i TROMPENBERG, 15 Febr. Oessant ®'J Rochefort maar Rotterdam. - I r t Ve'l 189 Maar nu ging hij weer aan 't racen, Diepgebogen over 't stuur, Keek hij rond met arendsblikken. En zijn oogen schoten vuur. En hij trapte, trapte als 'n dwaze, In een uur wel een veertig mijl. En zijn jasje wapperde achter hem. Als 'n door den wind bewogen zeil. 190 Boven 't kasteel van Langeaia gekomen, Plm *t binnenplein heel prachtig vond. Een mooie tuin vol kleurige bloemen, Standbeelden stonden in het rond. Vele mooie slanke torens rezen In de heldere klare lucht. „Ik wou, dat ik hier kon blijven", dacht Plm Met een diepen zwaren zucht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10