Laatste Nieuws Cheque-koersen Electriciteit Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRIGH, HAARLEM Stormwaarschuwingsdienst Doodelijk ongeluk Japansch vrachtschip gestrand De Spaansche Kabinetscrisis Het vermoedelijke ministerie van Sanchez Guerra Botsingen in de haven van Le Havre Ontslag aan mijnwerkers door de Vereinigte Stahlwerke Reuzennieteoor gevonden in Afrika Poiitie-chantage te New-York Beschuldiging tegen den burgemeester van Chicago De nieuwe Finsche Minister- President Rusland als voorbeeld Een 5-jaren plan voor Engeland STADSNIEUWS Agenda 18 Februari De a.s. Statenverkiezing Auto In de Hoofdvaart TO O NE EL Tooneelclub „Ludamus" Meineed door een zaakwaarnemer De gezondheidstoestand in onze stad Jubileum „Spaarn-Lommer" „Im Westen nichts Neues" De kwestie „Zang en Vriendschap" De heer L. Duvosel handhaafd iljn ontslagaanvrage INGEZONDEN BINNENLANDSCH NIEUWS Trekking van „De Jocdsche Invalide" UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAÜtöPYR Stofzuigers f 105.- MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Geseind van het Kon. Ned. Met. Xnst. De Bilt: Hedenmorgen te 9.45 aan alle posten: „Attentiesein neer." KERKRADE, 17 Pebr. Gisteravond is de ongeveer 25-jarige K., uit Kerkrade, tij dens de camavalsdrukte op de Nieuwstraat, onder een tramwagen geraakt. De dood trad onmiddellijk in. Het duurde geruimen tijd alvorens men zijn Hjk onder den tramwagen vandaan kon halen. BATAVIA, 16 Febr. Hedennacht ver trok de sleepboot „Kraus" van de Ntd.- Indische Steenkolen Handel Mij. naar West- Australië, waar het Japansche vrachtschip „Shunsei Maru". groot 4000 tons, nabij Cloates Point is gestrand. Dit schip behoort aan de Yamahothosoji-MiJ. De reis van de „Kraus" gaat via Soerabaja, waar meerder pompmateriaal zal worden ontvangen. De positie van het gestrande schip wordt zeer "gevaarlijk geacht. Het 'schip is geheel door "riffen omringd en aan stuurboordzijde ge heel geboeid. Meerdere ruimen staan onder water. Het programma der nieuwe regeering Gisteren heeft Sanchez Guerra een bezoek gebracht aan de gevangenis, ten einde van de politieke gevangenen Alcala Zamorra, Fer nando de los Rios en Largo Caballero hun deelneming in het nieuw te vormen kabinet te verkrijgen. De gevangenen hebben echter geweigerd. Guerra heeft verklaard, dat hij eerst nog de resultaten van gelijke pogingen bij andere jpersonen wil afwacnten. Sanchez Guerra verklaarde gisterenmiddag, dat de zaken niet gingen zooals hij wei wenschte. Het belangrijkste ontbreekt mij nog, zeide hij. Hij was toen op weg naar Maranon. Men acht het waarschijnlijk, dat deze als bemid delaar zal optreden tusschen constitutiona- Hsten en republikeinen. Het program van de nieuwe regeering zal waarsenijnlijk de volgende punten behelzen, die Burgos Mazo in een brief aan een in het buitenland vertoevende persoonlijkheid heeft medegedeeld. Bijeenroeping der wetgevende Cortes drie maanden na ambtsaanvaarding der nieuwe regeering, nadat eerst de gemeentelijke en provinciale vertegenwoordigers zijn gekozen. —Zoolang de Cortes" de' dringenden -waag stukken niet zal hebben opgelost, zal de ko ning deze niet kunnen verdagen, noch op eigen initiatief het ministerie vervormen. De gang der politieke machine eischt ech ter een leitelijke hoogste macht om zekere bepalingen te sanctionneeren. - Deze macht moet met zekere beperking aan den koning worden opgedragen, lichamen, zal de senaat, die op grond van Daar de wetgevende Cortes den volkswil be- een beperkt kiesrecht wordt gekozen, gedu rende de zitting van de Cortes niet bijeen komen. Sanchez Guerra en Alvarez zouden het in hun jongste besprekingen over deze punten eens zijn geworden. Het nieuwe kabinet, dat hedenavond of morgenochtend zal worden gevormd, zal zoo goed als zeker de volgende namen bevatten: Minister-president Sanchez Guerra, Justitie Villanueva, financiën Bergamin, oorlog Bur gos Mazo of generaal Goded, marine admi raal Rivera, bmnenlandsche zaken Burgos Mazo, indien hij niet de portefeuille van oor log aanneemt. Voor de overige portefeuilles zal men ver moedelijk uit de volgende personen kiezen: Ortega y Casset, Ossorio y Galardo, Finies, Chapa Prieto, Luiz Armina, Fedegral. Men vermoedt verder dat de grondwet van 1876 niet meer van kracht zal zijn. - Ook de vorm van den eed zal veranderd moeten worden, daar deze een belofte van tróuw aan de grondwet inhoudt, die echter ■door menschen, die voornemens zijn de grond wet te veranderen niet kan worden afgelegd. 5 zwaar gewonden. In de haven van Le Havre kwam het gis- -teren tot ernstige botsingen tusschen sta kende havenarbeiders en werkwilligen. De havenarbeiders waren niet tevreden met de nieuwe loonbepalingen en trachtten den werkwilligen te beletten, aan het werk te gaan. Nog voor er voldoende politie aanwezig was, trokken de stakers in gesloten gelid naar de kade, waar 2 groote vrachtbooten werden gelost. Toen de werkwillige arbei ders geen gehoor gaven aan den oproep, om het werk neer te leggen, betraden de stakers de schepen en ontstond er een ge vecht tusschen hen en de werkwilligen. Gealarmeerde politie, versterkt door de Garde republicaine, slaagde er na eenigen tijd in, de vechtenden van elkaar te schei den en de stakers te verstrooien. Er bleven echter 5 zwaar- en 15 licht gewonden achter. Het zijn voornamelijk werkwilligen, die door de stakers zijn getroffen. Ook 3 havenopzichters moesten zich on der medische behandeling stellen. De mijnafdeeling Hambom van de Vereinig te Stahlwerke heeft vijftienhonderd mijn werkers per 1 Maart a.s. ontslag aangezegd. Deze nieuwe bedrijfslnkrimping is niet het gevolg van de stopzetting op 21 Febr. a.s. van het hogovenbedrijf Ruhrort—Meiderich. waardoor de behoefte aan cokes dèr Ver einigte Stahlwerke natuurlijk sterk vermindert. Het zijn voornamelijk de mijnen Friedrich Thijssen, IV—VIII en III—VII. alsmede de mijnen Westende en Beeckerwerth, die stop gezet tullen worden. Ten aanzien van de stillegging van het hoocovenbedrijf Ruhrort—Meiderich wordt medegedeeld, dat ruim negenduizend leden van het personeel van het bedrijf persoonlij-k een circulaire van den Ober-Bürgemeister van Duisburg, Dr. Jarres, die als bemiddelaar is opgetreden, hebben ontvangen met het verzoek hun houding vast te stellen ten aan zien van de door hem gedane voorstellen. De bedijfsraad en de vakbonden heb ben naar aanleiding hiervan hedenmiddag te twee en te zeven uur vergaderingen van 't personeel bijeengeroepen, om tegen dezen stap van Dr. Jarres te protesteeren. De Zuid-Afrikaansche landmeter Nott heeft tusschen het Tanganyika- en het Nias- sa-meer den grootsten meteoor ontdekt, die ooit in Afrika is gevonden. De meteoor be staat uit een solide massa nikkelijzer en heeft een lengte van ongeveer 414 Meter en een doorsnede van 1J4 Meter. De steen is ongeveer een Meter diep in de aarde ge drongen. De meteorologische afdeeling van de Universiteit var. Witwatersrand zal de samenstelling van den meteoor verder analy seeren; men gelooft, dat naast nikkelijzer chroom het andere voornaamste bestand deel van den meteoor is. De landmeter had zijn ontdekking geheim gehouden tot hij zich door het naastbij gelegen regeeringsbureau alle exploratie-rechten in het gebied van zijn ontdekking had laten verzekeren. Te New-York is ontdekt, dat een zekere politieagaent Harry Levey van zijn functie misbruik heeft gemaakt door in de sectie van Manhattan, waar hij dienst deed, maandelijks een inval te doen in de geheime kroegen en café's, waar alcohol wordt ge schonken, de z.g. „speakeas'es", waar hij de bezoekers brandschatte door te dreigen proces-verbaal op te maken of de namen der aanwezigen bekend te maken, waardoor vele personen, om niet gecompromitteerd te worden, zich geld lieten afpersen, zoodat Levey maanden had, dat hij op deze wijze 7500 dollar verdiende, die hij dan deelde rrrt zijn collega's James Quinlivan en William O'Connor, die mede in het complot zaten. Bij zijn verhoor verklaarde Levey in het afgeloopen jaar op deze wijze in totaal 90.000 dollar te hebben „verdiend". De vroegere officier van Justitie te Chicago, Frank Loesch, heeft in een publi catie den burgemeester van Chicago, Wil liam Hale Thompson ervan beschuldigd, dat vier jaar geleden zijn verkiezing zou zijn bewerkstelligd door den koning der onder wereld van Chicago. Al Capone, die zes en twintig duizend dollar voor de verkiezings campagne beschikbaar stelde op voor waarde, dat hij de controle zou krijgen over de geheele likeursmokkelarij en alcoholhan- del en dat men hem van officieele zijde verschillende voorrechten en faciliteiten zou verleenen, hierin bestaande, dat men het hem in een aantal opzichten met de nale ving der wettelijke bepalingen niet al te lastig zou maken. Opvolger van Svinhufvud Na zijn verkiezing tot president van de republiek Finland heeft Svinhufvud zijn functie van Minister-Pre.ddent onmiddellijk neergelegd. Zijn functie wordt voorloopig waargeno men door den huidlgen Minister van Finan ciën Vonnola. - ;T - r Gisterenavond brachten studenten den hieuwen President een groote hulde door 't houden van een fakkeloptocht, die langs zijn woning trok. Svinhufvud verklaarde, dat hij over zijn plannen als staatspresident nog niets kon zeggen. In verband met den desolaten toestand van de Britsche industrie, doen thans be richten de ronde, over plannen, die in som mige kringen zouden bestaan, tot het uit werken van voorstellen om het Britsche be drijfsleven van den grond af te reorganisee- ren en weder op te bouwen, door het op stellen van een 5-jarenpian naar Russisch voorbeeld. De industrie zou daartoe georganiseerd moeten worden en, evenals zulks in Rus land geschiedt, een scnema moeten hebben waarnaar de productie geregeld wordt. Een verdere uitwerking van het p'.an is gepubli ceerd in een bijvoegsel van de „British Week-end Review". Daarin wordt medege deeld, dat verscheidene vooraanstaande per sonen op economisch gebied in principe iets voor een dergelijk plan gevoelen. O.a. worden de namen genoemd van Hal- dane, Sir Oswald Mo3ley, Prof. Harold Laski, Duff Cooper en Sir Robert Donald. Sociëteit „Sint Bavo" „Kunst na Arbeid", 8 uur. Haarlemsch Inkoop Combinatie, half 9 uur. Ledenvergadering R. K. Overheidspersoneel. 8 uur. Bestuur R. K. Spoorwegpersoneel, 8 uur. Leden vergadering R. K. Fabrieksarbeiders, 8 uur. Adviescollege R. K. Kiesvereeni- ging, 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Restaurant Brinkmann Vergadering com missie Huisvesting, Ontvangst en orde der „Mittovos", half 9 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Ledencon cert H. O. V., kwart over 8 uur. Krelagehuis Winter-Bolbloemententoon- stelling, 10 tot 10 uur. Statenkieskring Haarlem De uitslag der Zondag gehouden gros lijst-stemming voor de candldaatstelling voor de Provinciale Staten In den Staten- krlng Haarlem is als volgt: Uitgebracht werden 718 stemmen, waar van 585 Pol. advies, 65 afwijkend, 68 van onwaarde, zoodat verkregen werden door: Mr. J. Bomans 3769 p., Th. G. C. Hooy 3170 p„ v. Kessel 2626 p., J. Roozen Hzn. 1989 a C. Siegers 1351 p., Mr. Westerwoudt 744 p. en zoodoende net politiek advies behouden blijft en in deze volgorde de officieele lijst zal worden opgegeven. De bestuurder redt zichzelf Maandagmorgen wilde de bestuurder van een met aardappelen beladen vrachtauto op den Hoofdweg nabij den Vijfhulzerweg te Haarlemmermeer zijn motorrijtuig van rich ting laten veranderen. Ilij reed daarbij wat achteruit, kon de remmen niet tijdig aan zetten, zoodat de vrachtauto in de Hoofd vaart terechtkwam. De bestuurder wist zich tijdig in veiligheid ts stellen. Het kostte heel wat moeite om den vracht auto en de lading aardappelen weer op het droge te krijgen. De tooneelclub „Ludamus", d.l. „Laten we spelen", van de Congregatie van O. L. Vrouw Praesentatle en de H. Gertrudis in de parochie van de H. Liduina is giste renavond in gebouw St. Bavo voor het eerst opgetreden met het opvoeren van twee too- neelstukjes. Vanzelfsprekend wilden velen van dit eerste optreden getuige zijn en dus was de groote Bavo-zaal zoo goed als geheel gevuld met ouders en huisgenooten van de congre- ganisten en andere belangstellenden. De directeur der Mariacongregatle, de Weleerw. heer kapelaan H. P. J. Figelet, sprak in het begin van den avond een wel komstwoord, daarbij den aanwezigen dan kend voor hun groote belangstelling en den dames-tooneelisten met hun eerste optreden veel succes toewenschend. De meisjes maakten, zooals wij reeds schreven, haar debuut met de opvoering van „De groote erfenis", een vroolijke schets in twee bedrijven, door Jo van Duin, waarop na de pauze .,Een mislukte speculatie", blij spel in één bedrijf, door Henriëtte Maria, volgde. Beide stukjes werden vlot voorgedragen, waartoe het thema, dat gelukkig niet boven de draagkracht der spelers gekozen was, niet weinig bijdroeg. Het applaus, waarmede de toespraak van den pastoor aan het einde der pauze en die van kapelaan Figelet aan het slot van den avond, vergezeld gingen, bewees, dat de tooneelclub „Ludamus" met genoegen op dezen avond kan terugzien en met een groot vertrouwen een volgenden keer wederom ten tooneele zal kunnen verschijnen. DE ZILVEREN BRUILOFT, Tooneelspel ln 4 bedrijven door Paul Gératdy. Het Schouwtoo- neel, Stadsschouwburg. De fijnzinnige Franschman, die met „Hé- lène" wist te boeien, al gaf hij een psycholo gisch verdiept spel mtt slechts drie optre dende personen, levert ons in „De Zilveren Bruiloft" een voortreffelijke schets van minder gecompliceerd, doch daarom niet minder belangrijk zieleleven. Een schets. Een drama kan men dit ont roerend verhaal van verinnigde en verlichte alledaagschheid bijna niet noemen; daarvoor mist het te zeer de geslotenheid van bouw om de eenheid der hoofdmomenten Maar boeiend, als met den fijnen vertel toon der betere Fransche romanciers, is dit stuk toch zeker. Men voeit zich aanstonds thuis in de sfeer van familieleven, door den auteur en zijn vertolkers geschapen, men is vertrouwd met de problemen, waarvan iedereen het bestaan meer of minder onder gaat, al wordt de beteekenls er van niet air tijd begrepen en doorvoeld. Hier is leven, dat niemand vreemd behoeft te zijn: het leven, dat zich in alle tijden herhaalt en daarom nooit zijn belangrijkheid v «lest. Sommigen zullen dit stuk niet medern noemen. Al beeldt het ook het leven van dezen tijd uit en al geeft het iets van de tegenwoordige gejaagdheid van denken en handelen, iets van het hedendaagsehe nuch tere egoïsme, dat de zelfzuchtige romantiek van het verleden verdringt, de wijsgeerige tcon van het geheel, de uitgesproken ge hechtheid aan de van ouds erkende 'levéhsf waarden, naast het (dankbaar geconstateer de) gemis aan de hypermoderne geestelijke ontwrichting, dit alles ls ons vertrouwd als iets van vroegere dagen. Daar tegenover staat een niet gering be zwaar; het leven en de strijd van deze men schen is louter ingesteld op het tijdelijke de eeuwigheidsgedachte ontbreekt vrijwel geheel in de filosophie dezei wezens van vleesch en bloed. Dit, gevoegd bij enkele vrijmoedigheden in den dialoog en een paar realistische tooneeltjes. maakt voorbehoud voor rijp-volwassenen noodzakelijk Overi gens gelooven wij, dat er een zekere mate van levenservaring en dieper levensbegrip vereischt wordt, om het werk van Géraldy gehéél in zich op te nemen. Het ongemotiveerde gelach, dat in de abonns- mentsvocrstelling van gisterenavond dik wijls storend werkte gedurende de zuiverste momenten, is daarvoor een bewijs ook al ontging het ons niet, dat in het algemeen spel en stuk een sterken Indruk maakten. Een schets van gezinsleven, als dit too neelspel uiterlijk is, laat zich niet gemakke lijk navertellen. Het is ten slotte een be kend verhaal. Voor de ouders komt er on vermijdelijk de dag, waarop zij hun kin deren verliezen wanneer zij zoo men- schelijk zelfzuchtig zijn, dat het vertrek uit het ouderhuis en het zich hechten aan an deren als een verlies wordt gevoeld. Suzanne Hamelin trouwt en op denzelf den dag, dat zij zich van de Innig liefheb bende ouders losmaakt, blijkt haar Jongere broer geen kind meer te zijn, maar door zijn ontwaakte hartstochten mtegesleept te wor den. Zóó verliezen de vader en de moeder hun beide kinderen tegelijk. Er is schuld, als het schuld heeten mag, dat er een af stand groeit, die oud en jong verhindert el kander te begrijpen. Méér schuld door het egoïsme, dat de wederzijdsche genegenheid beheerschte. Maar terwijl de ouders hier over piekeren en zich inspannen om het ver loren vertrouwen terug te winnen, gaan de jongeren hun gang: zij zijn een nieuw leven ingegaan en zonder om te zien naar die vereenzaamd en hunkerend achterbleven grijpen ze naar de vruchten, welke dat le ven hun schenkt De schrijver, die zijn personage* dikwijls, maar op goed gekozen oorenblikken, wijs geerige opmerkingen in den mond geeft, kiest geen partij. Hij vraagt dat ook niet van ons: hij noopt ons alleen te aanvaar den wat logisch en onafwendbaar schijnt. Dan blijft er ruimte voor het vestigen van een eigen meening. als reacHe op net aan schouwen van dat levensbeeld en de Ka tholieke toeschouwer heeft daar weinig moeitemee, omdat hij weet van nog een andere liefde dan die, welke uitsluitend de bevrediging van het menselijke hart dient. De liefde, die sterker is dan de schijnbaar oppermachtige zelfzucht, die als een Kruis in het hart den Plicht verheft. Voor het Schouwtooneel. dat een geheel eigen en zeker niet de minste plaats in ons tooneelleven inneemt, was dit een uitne mend stuk. Onder de regie van Ko van Dijk ls er een vertolking gegeven, die tot ln de finesses was afgewerkt en die gemak kelijk voorbij deed zien de min of meer nonchalante tooneelaankleeding, waardoor dit gezelschap, ln tegenstelling met enkele andere, opvalt. In de moederrol speelde mevrouw Allda TaftaudKlein als gast mee. Zij toonde zich weer de begaafde kunstenares met den warmen toon, die. hoe ingehouden ook bij dit karakter van eenigszlns stugge vrouw, onmiddellijk ontroert. In Marie Hoitrop, als de nog jonge „tante Eveline", vond zij een voortreffelijke - partner. Aangrijpend was het tafereel ln het tweede bedrijf, wanneer het verraad der vriendin Jegens de moeder blijkt, maar zuiverder nog, subliem in schoo- ne uitbeelding de meesterlijk sobere dialoog aan het slot, waar de twee vriendinnen in haar verlatenheid elkander ook innerlijk terugvinden. Dogi Ruganl was het jonggetrouwde vrouwtje, levendig en vrij, in toon en gebaar de verpersoonlijking van het onbewuste egoïsme. Enny Meunier, haar vriendin Jeanne, wint het van haar als tooneelver- schijning, maar is in actie haar mindere, al paste ze aardig in het geheel. Voor de stille vaderrol behoefde Ko Amoldi zich schijn baar slechts te geven, maar wie oplettend de fijne schakeeringen A zijn uitbeelding volgde, zag ook nu weer den serieuzen kun stenaar aan het werk. Jacques Snoek, de zoon, heeft ons op dezen avond meer vol daan dan ooit vroeger, waarschijnlijk omdat dit jeugdige hem het beste ligt. Hij gaf de verdwazing van een zinnelijk verliefden jon gen uitstekend weer. Er was door niets aangeduid, dat mevrouw Tartaud dezen avond bijzondere oplettend heid verdiende, maar toch scheen het tot het publiek door te dringen en ten slotte was er in den vollen schouwburg dan ook een ovatie voor de actrice, die met bloemen gehuldigd werd. C. v. d. S. Tot gevangenisstraf veroordeeld Het Gerechtshof te Amsterdam deed he den ln hooger beroep uitspraak in de straf zaak tegen den 46-jarigen zaakwaarnemer J v. G. en den 24-jarigen kantoorbediende C. F. W. P., beiden uit Haarlem. Wegen meineed in een civiele procedure van een scheepsbouwer tegen een schipper werden v. G. en P. docr de Vijfde Kamer der Rechtbank resp. veroordeeld tot drie jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf. Hst Hof veroordeelde den 24-jarigen C. F. W P. tot een gevangenisstraf van vier maanden benevens een voorwaardelijke gevangenis straf van acht maanden met een proeftijd van drie jaar. Hij zal zich gedurende dien tijd moeten stellen onder toezicht van het Nederl. Genootschap tot zedelijke verbete ring van gevangenen, afd. Haarlem. De Procureur-Generaal had een jaar gevange nisstraf voorwaardelijk geëischt. Het vonnis tegen den zaakwaarnemer P. werd door het Hof bevestigd, zoodat hij tot drie jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. Ook de procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt. De algemeene toestand gunstig. Naar ons ter oore was gekomen, waren gisterenavond, toen een patiënt in de Ma- riastichting opgenomen moest worden, alle bedden aldaar bezet. Naar aanleiding hiervan hebben wij In lichtingen ingewonnen bij den Gemeente lijken Geneeskundgen dienst, die echter ten volle gerust stelde wat den gezondheidstoe stand in onze stad betreft. Weliswaar zijn alle ziekenhuizen meer bezet dan anders, doch dit kan niet aan een bepaalde oorzaak toegeschreven worden, doch moet geweten worden aan een samen loop van omstandigheden. De algemeene ziektetoestand in Haarlem is nog al laat gekomen. In andere steden en streken van ons land en ook daar bui ten ls hij reeds veel eerder geweest. Doch met het oog op het reeds voor de deur staande te verwachten gunstige weer, be hoeft men voor een eventueele verslechte ring van den gezondheidstoestand niet bang te zijn. De griep heeft te Haarlem geen noemens- waardigen omvang aangenomen. Onder de opnemingen in de Mariastichting van de laatste 14 dagen bleek er slechts één we gens griep te zijn gebeurd, terwijl ln het St. Elisabeth's Gasthuis geen enkele opna me wegens griep viel te noteeren gedurende die periode. Ofschoon ook de sterfgevallen, hoewel niet noemenswaardig, eenigszlns verhoogd zijn, mag men dit toch niet aan een influenza- epidsmie toeschrijven. Met den gezondheidstoestand van Haar lem staat het dus niet zoo slecht. Vandaag herdacht de heer J. van Cuylen- borg, 1ste seinhuiswachter bij de Neder- landsehe Spoorwegen, den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst kwam. Zijn collega's schonken hem als blijk van belangstelling een fraaien rookstandaard, een inktstel en bloemen. De jubilaris ontving in den loop van den dag nog vele blijken van belangstelling. Verkocht voor f 100.500 Hedenmorgen werd in het Algemeen Ver kooplokaal, aan de Nieuwe Gracht, ten overstaan van notaris T. Bruyn Pz., ver kocht de boerenhofstede „Spaarn-Lommer". aan den Schalkwijkerweg no. 125, in den Romolenpolder, bestaande uit: woon huis met stalling, koetshuis, 5 roeden-kap- berg en erf en verschillende perceelen tuin-, wel- en hooiland, te zamen groot onge veer 8.75.00 Hectaren. Kooper werd de heer W. F. Selle, make laar te Heemstede, voor f 100.500. Naar wij vernemen, is de vertooning van de film „lm Westen nichts Neues" in het Rembrandt-theater alhier, wederom met een week. geprolongeerd. De kaarten kunnen twee dagen vóór de uitvoering besproken worden. Door het bestuur der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem is aan den heer L. Duvosel een brief gezonden, waarin hij wordt verzocht als dirigent aan te blijven. Hierop is door den heer L. Duvosel als volgt geantwoord: In antwoord op uw schrijven dato 13 Fe bruari 1931, waarin mij verzocht wordt mij bereid te verklaren met het bestuur op loyale wijze samen te werken, deel Ik u het vol gende mede: Een Commissie van arbitrage van 5 hoog staande Ingezetenen van Haarlem is aange zocht om de grieven te onderzoeken. Bestuur zoowel als ik hebben zich bi) voorbaat ver bonden zich bljde uitspraak dier Commissie neder te leggen. Aan die belofte heb lk mij mij schrijven dato 12 Februari J.l. op basis van het rapport, gehouden. Gezien evenwel uw houding tegenover de uitspraak der Commissie acht ik mij niet alleen gerechtigd, maar ook verplicht, mijn antwoord van 12 Februari j.l. in te trekken en mijn ontslag-aanvrage van acht Novem ber 1930 té handhaven. De wettelijke termijn van opzeggen is sindsdien verstreken; mijn belofte om het Januarl-concert van 1931 te lelden en het rapport af te wachten, heb lk ingelost, zoo- dat ik mij van heden af ontslagen acht van iedere verplichting jegens de Kon. Lieder tafel Zang en Vriendschap. EU nieuwe vergadering Naar wij vernemen hebben de heeren L. Schoorl, Th. van Haaren, C. J. Roosen, A. G. Maas en J. A. van Asdonk een oproep ge zonden aan alle werkende leden van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschapte Haar lem, waarin zij worden uitgenoodigd naar aanleiding van de J.l. 12 Februari gehouden Algemeene Vergadering van de Kon. Liedër- tafel, waarin h.i. de beslissing is geforceerd om het bestuur te handhaven, niettegen staande de bekende uitspraak van de Com missie van Arbitrage, en hiermede naar hunne meening een onrechtmatige daad is geschied, waardoor onze Liedertafel zich tegenover deze Commissie en heel Haarlem heeft geblameerd, tot een bijeenkomst op a.s. Woensdag 18 Februari om half negen in de bovenzalen van „De Kroon," ingang Gr. Markt, ten einde middelen te bespreken die zouden kunnen worden aangewend om den goeden naam van Zang en Vriendschap zoo veel mogelijk te herstellen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk DE GESCHILLEN IN „ZANG EN VRIENDSCHAP" Het lag aanvankelijk verre van mijn be doeling door middel van de dagbladen uiting ts geven aan mijn gedachten inzake het con flict in de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", omdat ik er van het begin af op aangedrongen heb dergelijke geschillen binnenshuis tot oplossing te brengen. Edoch, van andere zijde, waar men het zoo goed met Z. en V. voor heeft, wist men het bster en ging men, bij wijze van spre ken, aan de deur staan uitbazuinen dat er in de binnenkamer verschil van meening was. Zoodosnde verscheen er j.l. Zaterdag een „open brief" van één der werkende- leden, gericht aan zijn eigen Vereeniging. Ik voor mij heb den bewusten open brief beschouwd als een onjuiste handelwijze voor een werkend lid, die immers ten allen tijde zijn bestuur bereiken kan, hetzij schriftelijk of in een ledenvergadering. En hiermede komen wij als vanzelf tot hetgeen nog nimmer in deze kwestie werd belicht, noch door de Pers, noch in den boezem der Vereeniging, misschien ook niet door de Arbitrage-Commissie, nj, dat zich tot de thans tegenover het bestuur staande leden er slechts 4 of 5 zijn, behoorende tot de oudere zangers, d.w.z. tot diegenen, die in Z. en V. nog iets anders hebben mede gemaakt, waarvoor zij hun enthouslasmc- kunnen luchten, dan enkel en alleen voor den persoon van den directeur. Ik wil daar mede niet zeggen, dat de Jongere leden zich allen aan die zijde hebben geschaard; er zijn er gelukkig velen, die vereenigingszin genoeg bezit len om hun blikken ook naai den anderen kant te slaan, maar opmerke lijk mag het voor de buitenwereld zijn, dat de ouderen zich op een enkele uitzondering na, allen geplaatst hebben naast het bestuur Ik mag gevoeglijk aannemen, dat vele buiten de Liedertafel staanden een anderen kijk op de kwestie zullen krijgen, als zij zich eigen hebben gemaakt met hetgeen ik hierboven heb vermeld en wanneer zij daar bij een open oog hebben voor het groote verschil tusschen de persverslagen der alge meene vergadering en het commentaar, daarop gegeven door de redacties van enkele onzer plaatselijke bladen, dan zullen die velen toch ook respect moeten krijgen voor dat groot aantal werkende leden, ouderen zoowel als jongeren, die zich stellen: op het standpunt: Ons bestuur laten wij onder geer. voorwendsel ons ontnemen. Met beleefden dank voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, J. E. VOET. M. Verschillende Haarl. families hebben me er op gewezen, dat het wel gewenscht is er nog eens de aandacht van uw lezers op te vestigen, dat ik me als vanzelfsprekend aan het rapport der Comm. van Arbitrage heb gehouden en dus geen bestuurslid der Kon. ben. Ook de heer L. Schoorl te Bloemendaal heeft terstond als bestuurslid bedankt. Hoogachtend, Uw E.dn. C. DOEVEN. Afdeeling Amsterdam Gisteravond vond ln de stampvolle groote concertzaal van „Artis" te Amsterdam, de eerste trekking plaats van de 12 loterijen van „De Joodsche Invalide" en wel van de afdeeling Amsterdam. Reeds twintig minuten na het begin der trekking, welke volgens de bepalingen van de nieuwe wet plaats vond, kwam de hoofd prijs, het huls aan de Amstelkade 68 uit de bus. No. 8932 was de gelukkige. Na de pauze viel de tweede prijs, de Essex-auto op no. 2361. Medegedeeld werd nog, dat de trekkings- HJsten van Amsterdam vanaf Dinsdag 24 Februari door het geheele land gratis ver krijgbaar zijn. 12 <4-JARIG PRIESTERFEEST VAN KAPELAAN J. R. F. VERSTEEG Gisteren is de Weleerw. heer Versteeg, Kapelaan der Maria-Hemelvaartkerk aan het Valkenburgerplein (in ons verslag van gisteren meldden wij abusievelijk O. L. Vr Onb. Ontvangenis) ter gelegenheid van zijn 12 Ys -jarig priesterschap, meer door de jeugd gehuldigd. En dat Zijneerw. zich bemind heeft ge maakt onder het jongere volkje, werd voor al gisteravond gedemonstreerd. In de morgenuren was Zijneerw. met ouders en familie to gast bij de schoolkinde ren der St. Augustinusschool. Toespraakjes, versjes en tooneelstukjes, en tenslotte een geschenk in geld, gespaard door de jeugd, kortom een feeststemming ir optima forma. Des avonds was 't gymnastieklokaal meer dan overval met leden der meisjes- en jon- gens-Marlacongregatie en hunne ouders. Oeestdrlftig klinkt een welkomstlied als de jubilaris om 7 uur de zaal binnenkomt. Als no. 1 van het program reikte mej. M. Goedrie onder eenige toepasselijke woorden een geschenk aan, namens de leden der Mariacongregatle, als blijk van waardeering voor zijn ijzeren wil om de congregatie tot bloei te brengen. Op zeer geestige wijze memoreert mej. L Goossens in dichtvorm het ontstaan der Mariacongregatle en de prettige dagen onder leiding van haar directeur Kapelaan Ver steeg doorgebracht, als o.a. de reisjes naar Nijmegen en Amsterdam. Treffend was het gedicht „De Priester", door mej. D. Huisman, waarna mej. C. de Bruin met „De ladder van St. Jozef" er weer een feeststemming in bracht. Maar enkel met de Congregaties was de directeur niet tevreden. Naast het zielenheil is de ontwikkeling van den geest zijn parool. En onder zijn leiding ontstonden de gym nastiekclubs voor jongens en meisjes. De meisjes voerden, onder leiding van mej. Roozen, zeer verdienstelijk uit klompendans en reidansen. Wegens het te kleine tooneei konden de jongens, die stonden onder de goede leiding van den heer W. de Zwager, slechts eenige zeer fraaie standen uitvoeren. Voor geestesontwikkeling is tooneei al heel gewenscht. Keurig voerden de meisjes uit „De doove erftante", en het blijspel in 3 bedrij ven „De ontevreden waschvrouw". En de dames hebben succes gehad. Een treffend oogenblik was het als een der da mes onder eenige hartelijke woorden aan de moeder van den jubilaris bloemen aanbiedt, omdat ook zij een groot aandeel moet gehad hebben aan de geestelijke opleiding. Rest ons nog te melden, dat de heer W. de Zwager, namens zijn jongens onder eenige toepasselijke woorden den jubilaris een ge schenk aanbood, waarbij hij hulde brengt aan den jubileerenden kapelaan, omdat hij is geweest de stuwkracht, en als hij eenmaal geroepen zal worden in een andere plaats, men hier een stevig door hem gelegde fun deering heeft, waarop men gerust voort kan bouwen, zonder gevaar te loopen, dat de fundamenten het gebouw niet kunnen dra gen. Het is al bijna 11 uur als het doek voor het laatst dicht gaat en de jubilaris het woord neemt om allen dank te brengen voor dezen heerlijken en onvergetelijken avond. „Wij hebben gezien," zegt Z. E. „dat de Mariaeongregat.'.a, èn voor het zielenheil, èn voor lichamelijke ontwikkeling kan zor gen." Dank brengt spr. ook aan de velen, die ter H. Tafel waren genaderd. Met c'en psalmist zegt spr., dat de bouwers tever geefs bouwen, als de heer zijn zegen niet geeft. Gaarne wil Z. E. zich in de gebeden blij ven aanbevelen, opdat Gods zegen, zonder welken niets bereikt kan worden, op zijn verdere werk moge rusten. Zeer getroffen zegt Z. E. te zijn door de bloemenhulde aan zijn moeder gebracht, zijn moeder, die wel het meest heeft bijgedragen aan zijn priesteropvoeding en besluit met een beroep op alle kinderen die hun ouders nog hebben, voor hen de grootste liefde te blijven behouden. En hiermede eindigde deze zoo spontane hulde van de Mariacongregatles aan hun be minden directeur. Het was een treffende hulde, die zeker een blijvende herinnering zal zijn voor Kapelaan Versteeg aan de jaren hier in Heemstede doorgebracht. Tooneeluitvoering D. E. S. Alvorens iets over deze uitvoering te zeggen, past hier zeker een woord van hulde aan de vereeni ging, die na heel wat voor en tegen over wogen te hebben, besloten heeft in het ver volg met gemengd gezelschap te gaan spe len. Zeker, D. E. S. gaf goede en aardige stukken, maar er was meestal een leegte, Het zijn maar enkele stukken, waarin men de dames geheel kan missen, maar daar tegenover zijn er meer dan voldoende stuk ken, waaruit ook een Roomsche vereeniging een keuze kan doen. Nu was als stuk gekozen „Een die- niet geteld- wordt", spel in drie bedrijven door Joh. van Ëekelen en Jan Grcsveid. De groote zaal van het R. K. Verenigings gebouw was geheel uitverkocht, zeker een gevolg van het succes der vorige uitvoe ring, de eerste met een gemengd gezelschap. O. i. zou er heel wat uit sommige prologen geschrapt kunnen worden, waardoor het stuk niets van zijn waarde zou verliezen. Maar overigens was het een spel, dat verre stond boven hetgeen men hier altijd ge wend was. En dan noemen wij van de dames aller eerst Annie Bossers, die haar rol van eerst losbandig meisje en vervolgens van pleeg zuster uitstekend speelde. Bijna op gelijke lijn stellen we „mevrouw Hermsen", hoewel wat jeugdig voor een moeder van groote zoons, maar tot in de laatste minuten bleef zij de „stiefmoeder", niet willende tellen den Jongen van de eerste vrouw van haar echtgenoot. Henny Hermsen was het vroolijke vogel tje in het gezin, die wel de eenige was, die Alfred begreep, en Hef en leed met hem wilde deelen. Juffrouw van Bergen was het echte type van een kamerverhuurster. Van de heeren noemen wij op de aller eerste plaats „Alfred", dengene, die niet ge teld werd. Het meest trof ons zijn stille spel, al hl) voor zijn schildersezel gezeten, naar de heerlijke muziek zit te luisteren. Ook zijn overgang van den jeugd'gen losbol naar den ziekelijken gebroken man, was subliem. Arnold Hermsen streed zijn strijd tusschen zijn zoon uit het eerste huwelijk en zijn tweede vrouw, bijzonder goed. Tom Hermsen was in spreken en gebaren soms wat overdreven. Frits van Laren, den vriend en verleider van Alfred, hadden wij liever wat meer den verloopen student ge zien. Maar een gemakkelijke rol was het ook niet. Hein Bossers, verpleegde uit het Oude- Mannenhuis deed wel wat al te oud. Dit had ook gemakkelijk gekund, om:'at hl) toch de vader was van zulk een charman te dochter als Annle Bossers was. Dit geldt ook voor den ouden tuinman. Ook de dok ter deed wat houterig aan. Maar als geheel was het een succes, het geen wel bleek uit het publiek, dat het stuk met ongekende belangstelling volgde. Vooal na het derde bedrijf scheen er aan het ap plaus geen einde te komen. Vol belangstelling zien wij de volgende opvoering tegemoet. De Heemsteedsche Jazzband zorgde voor goede, afwisselende muziek. DINSDAG 17 FEBRUARI 1931 9.70 9.80 34.70 34.75 12.10 12.10 New-York (cable) 2.48 2.49 59.20 59.25 48. C5 48.10 13.— 13.10 24.70 24.80 66.60 66.70 66.65 66.70 66.55 66.65 7.35 7.40 34.90 35.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2