Sport en Wedstrijden Diocesaan-Haarlemsche Athletiek-Kring VOETBAL D. H. V. Rectificatie Ajax en Feljenoord met Paschen naar Engeland RUGBY Rugbywdestrljd M. T. S.Delft ATHLETIEK Feestavond H. O. V. „Haarlem" Algemeene jaarvergadering BOKSEN De Kampioenschappen van Amsterdam Internationaal programma DAMMEN Nationaal Clubkampioenschap 2de Klasse competitie, afd. Noord N. D. B. PAARDENSPORT Hetgeen gebeurde BINNENLANDSCH NIEUWS Arbeid voor onvolwaardlgen De electrlsche treinen van Amster dam en Haarlem naar Alkmaar GEMENGD NIEUWS Het ongeluk te Blerik LANDBOUW EN VISSCHERIJ Bloembollen in warm klimaat FAILLISSEMENTEN VRAGEN BUS UIT DEN OMTREK BLOFMFNDAAL HEEMSTEDE VIJFHUIZEN A. D. O.—DE MEER II 3—2. In ons overzicht van gisteren vermeldden *e dat De Meer met 3—2 van A. D. O. had te wonnen. Dozen uitslag ontvingen wij uit Amster dam. Achteraf bleek dit onjuist. A. D. O. •eeft nl. met C—2 gewonnen. Niet A. D. O. maar T. Y. B. B. II bezet thans de laatste plaats in de le klasse B. In de Paaschweek zullen de elftallen van Ajax en Feljenoord op ultnoodiglng van de vei-eenlging „De Zwaluwen" een tournée toaken door Engeland, welkr 5 A 6 dagen tol duren. Het voornemen bestaat om op 25 April de Cup-final in het Wembley-stadlon bii te wonen. Belde teams zullen tegen ver schalende sterke Engelsche elftallen uitko toen. Zaterdag 21 Februari a.s. komt een team Öelftsche studenten een rugbywedstrijd spelen *®gen de Haarlemsche M. T. S.'ers. De wed strijd wordt gespeeld op het gemeentelijk told aan de Kleverlaan. Aanvang half drie. Uit propagandistisch °cgpunt ls de toegang vrij. De opstelling van 't Haarlemsche team zal hog nader worden bekend gemaakt. Waar schijnlijk komen Zaterdag 28 Februari de zoo sterke Amsterdammers (A. R. V. C.) aan de Kleverlaan de M. T. S.'ers weer bekampen. De groote familie der H. A. V. „Haarlem" was voltallig bijeen U. Zaterdag toen S. van ^usscher als voorzitter der feestcommissie ,°B origineele wijze de bijeenkomst opende. fiehalvo de uitreiking der Paulen- en Kreigsman-bekers, waarover wij reeds schre- ton, memoreerde hij nadrukkelijk de toewij- sing van den Thompsonbeker. Hiermede heeft, de K. N. A. U. een uitste kend brevet aan de H. A. V. gegeven en dit ^ordt door deze vereeniging op zeer hoogen Brijs gesteld. Groote belangstelling had men voor den Brijzenschat van „Haarlem" die door den heer V. d. Mei) m rito geheel geëtaleerd was. Vele zwaarbevochten tropheeën van het Broene veld prijkten daar. De heer Haitsma oogstte een groot succes toet uljn plaatjes „Ahtletiekrevue 1930." Tevens had hij nog 'n fraaie collectie aotle- foto s en als amusement nog ettelijke karika turen van Lutz. De talrijke Juniores genoten. Na de paure tooverde de heer v. d. Mei) Vele oude herinneringen op het doek en toen verschillende veteranen hun Jeugdige athle- tische pogingen weer aanschouwden, was het gelach niet van de lucht. Petri, Jur Haak en SchravendiJk versche den weer op het tooneel. Het kienconcours hield allen nog lang bij een. Onder de belangstellenden bi) deze ge slaagde reünie zagen wi) het K. N. A. U.-be- stuurslid, den heer Westerveld en den heer tV. Mulder, aecr. der A. T. O. „De Snelvoe- ters." Ook technisch was het voor de leden een toer nuttige avond, daar de verschillende on- derdeelen der athletlek de revue passeerden. Verschillende belangstellenden gaven zich aan het eind van den avond als lid op. Met voldoening kan de H. A. V. op dezen avond terugzien en met vertrouwen kan zij *831 beginnen. De Diocesaan-Haarlemsche Athletlek Kring zal haar 4e algemeene Jaarvergadering boudsn op Zondag 1 Maart, des namiddags Je één uur in Restaurant „Zomerzorg" te belden, tegenover het Station. be agenda van deze vergadering vermeldt e.?i. Jaarverslagen; A. Secretarls-penningmees- Jj; B, Technische Commissie; C. Pers- en Vfopaganda-Commissle; D. Record-Commis- 6«; e. Protest-Commissie; F. Kas-Commis- 'o. Bestuursverkiezing. Het geheele bestuur s. aftredend. De aftredende bestuursleden zlto terstond herkiesbaar. Verkiezing Tech- AJsehe Commissie, Kas-Oommlssle, Pers- en *rop. Comm., Record- en Protest-Commissie en de begrooting 1931. Gisteravond werden voor vrij groote be- telling de Amsterdamsche kampioen- ,°happen verbokst. Door ziekte van enkele okserg konden eenige partijen geen door is vinden. to het vlleggewicht werd een fraaie strijd Sfcleverd tusschen Cohen en Schaap. Cohen e\ve,6) technisch een veel beter bokser te g A. 2i)n voetenwerk, zijn duiken en pl&at- JlJh waren goad, doch hi) had een handicap eö°r het feit, dat hi) een stuk kleiner was [jto Schaap. De laatste moest heel wat in. ^toeren en verloor op punten. *h het vedergewicht won Wouters op pun- van To Nuyl. d to het lichtgewicht hield Houtkoop 2 ron- j/to gord tegen Bril vol. In de derde ronde ltlS Houtkoop 3 x neer en gaf ten slotte op. j Gs laatste parti) ging tusschen Miljon en J^koot ln het halfzwaargewicht. De eerste °nde was voor Miljon, die meer aanvallend B»r&d. Zoo verliep ook de tweede ronde. In opzichten was Miljon beter en won ten °''te verdiend. Los koot hield herhaaldelijk tost. Ge uitslagen luiden: Klasse B., 3 ronden van 3 minuten: ^Vlleggewicht: Snater (Hercules) wint op uhten van Bcheffers (Joe Becket). n "toeffers wordt Amsterdamsch kampioen, -dat Snater te zwaar is. Vedergewicht: Blom (Krieger) wint vai Jansen (Joe Corbett) door opgeven ln de 2de ronde. Beiden boven gewicht. Middengewicht: Kroet (Krieger) Amster damsch kampioen door diskwalificatie van Akersloot (Haarlem). Halfzwaargewicht: Herman (Krieger) Amsterdamsch kampioen wint van Smit (Haarlem) op punten. Zwaargewicht: Sluyters (D. O. S.) wint op punten van Schippers (D. A. B.). Sluy ters kampioen. Klasse A: Vlleggewicht: Cohen (Olympia) wint op punten van Schaap (Carpentler). Cohen kampioen. Vedergewicht: Wouters (D. A. B.) wint van Te Nuyl (D. O. S.) op punten. Lichtgewicht: Bril (Olympia) wint door opgeven van Houtkoop (Hercules) in de derde ronde. Middengewicht: Van Beercn (Carpentler; wint op punten van Nassau (D. O. S.). Half zwaargewicht,: Miljon (D. A. B.) Wint van Loskoot (D. O. S.) op punten. Naar wij vernemen, wordt op 23 Maart a.s. een wedstrijd georganiseerd tusschen een aantal bokrers van Parijs en Amster dam, welke ontmoeting onder leiding staat van de wedstrijdcommissie van den Am- sterdamrehen Boksbond. Op 20 April volgt dan een wedstrijd tegen Duitschers, terwijl op 18 Mei tenslotte nog een Internationale wedstrijd tegen Engelsche boksers plaats vindt. Alle drie internationale ontmoetingen zullen in „Bellevue" te Amsterdam plaats vinden. Naar wij vernemen zal de competitie om het nationaal clubkampioenschan, waaraan ook de „Haarlemsche Damclub I" deelneemt, direct na afloop van den a.s. wedstrijd om het persoonlijk clubkampioenschap van Ne derland een aanvang nemen. Te Amsterdam speelde gisteravond het tweede tiental der „Haarlemsche Damclub" tegen het eerste tiental der Damclub „Blij- ricnsteln". De Haarlemmers troffen de ex-hoofdklas- sers in goede conditie en verloren dan ook den wedstrijd met voorl. 10—8. Het eind resultaat zal vermoedelijk 11—9 voor Am sterdam worden. De gedetailleerde uitslag luidt: 1. P. N. FaureJoh. Fabel Jr. 20 2. W. Vos—J. v. d. Giessen 20 3 A. van 't Schip—H. Greeuw xx 4. C. VeltmonJ. van SteenwiJk x—x 5. B. VosJ. C. van Waard 20 6. J. Vos—J. Balk 1—1 7. E. SpeiJer—H. van Lunenburg Jr. 2Q 8. J. B. Brozelman—W. van Pelt 1I 9. C. DrechmitJ. Wielenga 02 10. K. Pistor—G. A. Ottollnl Jr. 0—2 Voorl. uitslag voor „Blijdenstein" I 106 In het brandpunt der belangstelling stond de laatste weken het Berlijnsche concours- hippique, waarin ook een Nederlandsche équipe startte, zooals ons blad reeds met enkele woorden meldde. De équipe bestond uit de officieren: ritm. De Kruyff, Brevet, kapt. Versteegh en luit. Van Schaick. De verrichting van ritm. De Kruyff op Preten in „den grooten prijs der republiek" zal in de annalen onzer hippische sport ge schreven blijven. Het was een prachtstaaltje van rijkunst, zooals we van ritm. De Kruyff kunnen verwachten en waarop ons landje trotsch kan zijn, niettegenstaande de Berlijn sche bladen in ohavinisme het succes klei neerden door het als een puur toeval te be schouwen. Neen, de Spsrt-Welt had het bij het rechte einde toen de redacteur schreef „de besten hebben gewonnen". Inderdaad onze ritmees ter doet zijn leermeesters, de Italianen, alle eer aan en ook zij beschouwen hem als een van hun gevaarlijkste concurrenten. Een nieuwe kracht hebben we gekregen in een leerling van ritm. De Kruyff en lt. v. d. Voort v. Zijp, in den res. It. Mr. v. Schaick op Mascotte. Deze ruiter, die dus niet tot het actief-dienende gedeelte van ons officiers-corps behoorde, heeft enkele prach tige ritten getoond en was verschillende keeren bovenaan in de prijzen bij zeer zware concurrentie. Deze combinatie zal zonder twijfel nog dikwijls van zich doen spreken en kan ln bultenlandsche équipes voor de eer van onze vlag wel eens van bijzondere be- teskenis zijn. In het binnenland was het natuurlijk nog vri) rustig. Alleen de diverse Jaarvergade ringen gaven enkele interessante zaken ter bespreking, zoo werd te Den Haag bi) de Jaarvergadering der „Nationale Vereeniging ter bevordering der paardenfokkerij in Ne derland" nogal ernstig gediscussieerd over de vraag of ook de rijpaarden voor het leger (cavalerie) in ons land zouden kunnen wor den geremonteerd. Men wees daarbij er vooral op, dat de landelijke rijvereenigingen bij verschillende gelegenheden wel bewezen hadden, waartoe het inlandsche paard in staat is. Wel stelde men zich op het stand punt, dat de inlanaer in het algemeen ge sproken niet voor cavalerie-paard geschikt is, doch dat de uitzonderingen in dezen vol doende aanwezig zijn om de noodige aanvul ling tot stand te brengen. De militaire ver tegenwoordiger meende echter dat de door de sprekers voorgestelde proefneming van de landelijke rijvereenigingen en van de fokkers moest uitgaan en niet van het leger. Dit is o.i. voor discussie vatbaar en geeft den In druk, dat men er weinig voor voelt bij de militairen om den Ier als rijpaard voor een inlander ln te wisselen. De „Nederlandsche federatie van rijscho len" heeft haar eerste succes reeds te boe ken Zooals we reeds meldden, heeft deze Jeugdige organisatie een diploma ingesteld, indien ruiters en amazones voor een bepaald „ruiter-examen" slagen. Het eerste examen van dat soort werd te Arnhem afgeno men en 't succes wa:. enorm. 18 deelnemers hadden zich aangemeld en slaagden allen zeer goed. Dit aanvankelijk succes Zal, naar we hopen, deze nieuwe organisatie tot spoe- digen bloei brengen. Zij stslt zich ten doel de rijkunst in goede banen te leiden en meer uniformiteit er in te brengen. Dit is zeer noodzakelijk en daarom doet ons dit eerste mooie resultaat reeds veel genoegen. Uit de jaarverslagen, de bladen en uit lezingen en redevoeringen is wel gebleken, dat de „Nederlandsche federatie van lande lijke rijvereenigingen" zich in steeds groeien de belangstelling mag verheugen. Niet alleen blijkt dit uit het steeds toenemende aantal rijclubs, doch meer nog uit de steun en sym pathie, die deze plattelands-organisatie van personen en organisaties van allen rang en stand en soort mag ondervinden. Natuurlijk werkt hiertoe ook mede het feit, dat de landelijke ruitersport dit jaar haar eerste lustrum viert en de federatie, haar centrale organisatie, haar vijfjarig be staan herdenkt. 1031 heeft men daartoe ge proclameerd tot „Het jaar van de landelijke ruitersport" en dit jaar zal zich door een grootsch-opgezetten propaganda-veldtocht kenmerken. Wanneer Vrijdag a.s. ter gelegenheid van den IVen Nationalen Ruiterdag te Utrecht het werkprogramma wordt bekend gemaakt, kunnen we van een en ander meer mede- deelen. Wei ls bekend, dat er reeds hard gewerkt wordt met propaganda-briefkaaiten, sluit- zegels, reclame-biljetten, enz. Ten slotte zij vermeld, dat reeds een groot aantal data van concoursen-hippique zijn bekend gemaakt, o.a. Tilburg (10 Mei). Bre da (14 Mei), Den Bosch (17 Mei), Bergen- op-Zoom (25 Mei), Dordrecht (17 Juni), Al- blasserdam (22 Juli), Den Haag (30, 31 Juli en 1 Aug.), Meppel (5 Aug.) en Naarden (20 en 21 Aug.). Het Hoofdbestuur der „A. V. O." kwam dezer dagen onder leiding van prof. mr. P. J. M. Aalberse bijeen, om verschillende vraagpunten onder de oogen te zien, die door de Commissies uit den Raad van Advies aan het bestuur waren voorgelegd. Besproken werd o.a. de mogelijkheid om in de collectieve arbeidsovereenkomsten be palingen op te nemen, waardoor het moge lijk ls onvolwaardige arbeidskrachten bene den de contractvoorwaarden voor volwaar - digen te werk te stellen. In 't algemeen blijkt in de praktijk de medewerking van werkgevers- en werknemersorganisaties hiertoe vrij groot. Echter is in nog te weinig contracten deze mogelijkheid legaal gere geld. In verband met de bijzondere taak, die hier ligt voor de overheidsdiensten en -bedrijven, werd besloten de Commissie voor het bedrijfsleven, bestaande uit vertegen woordigers der landelijke werkgevers- en werknemersverenigingen, aan te vullen met afgevaardigden der Gemeentelijke en Rijks- overheidsbedrijven. De Zomerdienst Met ingang van 15 Mei a.s. zal op de baanvakken HaarlemIJmuiden/Uitgeest en AmsterdamAlkmaar het vervoer van reizi gers met electrlsche treinen geschieden, zoo lezen wij in „Spoor- en Tramwegen". De werkliedentreinen, de seizoentreinen Bergen aan ZeeAmsterdam v.v. en de goederen treinen zullen stoomtractie behouden. Even als op het baanvak AmsterdamRotterdam zullen de electrlsche treinen samengesteld worden uit motorrijtuigen met aanhangrijtul gen. Electrlsche locomotieven zullen niet ge- zigd worden. Teneinde het aantal beschik bare zitplaatsen zooveel mogelijk aan te pas sen aan het benoodigde aantal, zal een nieuw type AB (le en 2e kl.) rijtuig gebezigd wor den, dat behalve eene vestibule aan elk der kopwanden. nog eene ln het midden van het rijtuig heeft. Ten behoeve van het vervoer yan bagage en bestelgosd wordt de bagage ruimte grooter dan in de op het baanvak AmsterdamRotterdam gebezigde rijtuigen. Te Alkmaar zullen de treinen naar en van Den Helder en Hoorn beginnen en eindigen, zcodat de reizigers, die Alkmaar transitee- ren. aldaar moeten overstappen. Van het doorvoeren dezer stoomtreinen te Alkmaar wordt afgezien, omdat op de reeds geëlectrl- ficeerde baanvakken gebleken is, dat de stoomtreinen slechts in geringe mate ge bruikt worden en de reizigers zelfs overstap pen, teneinde gedeeltelijk met een electrl- schen trein te reizen, ook als zij de geheele reis met den stoomtrein zonder overstappen kunnen afleggen. In het algemeen zijn de treinen ingelegd met eene snelheid van 90 K.M. per uur. Hembrug en Velserbrug De dienstregeling is zoo geschikt, dat zi) per uur openingen toelaat van 8, 9 en U min. van de Hembrug en van tweemaal 8 min. van de Velserbrug. De opening van de eene brug valt anderhalf uur na en voor de ope ning der andere. Verhaal van een ooggetuige De „N. V. Crt." publiceert het volgende verhaal van een ooggetuige over 't ernstige ongeluk aan den spooroverweg te Blerik: De bus, die gevuld was met marktbezoe- kers uit Grubbenvorst, Horst en Venray, werd in het midden gegrepen en 165 meter meegesleurd. De machine nam de autobus op de buffers en droeg deze in volle vaart mede voor zich uit. Enkele inzittenden werden al vrij spoe dig uit de opengereten bus geslingerd, terwijl anderen tegen en om de machine bleven „De dokter heeft toch gezegd, dat je niet met je bloote hoofd in de zon moet gaan zitten?" „Je ziet toch, dat ik in de schaduw van dezen boom zit?" (Pages Gales) hangen of wel tusschen de overblijfselen van het voertuig beklemd raakten. Een erbarmelijk gekerm en gekreun steeg op uit den chaos der overblijfselen, terwijl enkele inzittenden stervend langs den spoor weg lagen. Een slachtoffer moest deerlijk verminkt onder de machine vandaan gehaald worden. De passagiers stapten gillend van schrik uit den trein en liepen in het wilde rond. Vanaf de grindery „De Sondert" werd tele fonisch hulp gevraagd, welke spoedig aan wezig was. Een tweetal verpleegsters verleenden voor zoover mogelijk was, de eerste hulp, toen zy uit den trein waren gestapt. Spoedig na het vreeselijk ongeval waren geestelijke en geneeskundige hulp aanwezig, terwijl een locomotief met verbandmiddelen en handbrancards, gedetacheerd aan het Platte gebouw te Blerik, eveneens weldra op de plaats des onheils arriveerden. Onmiddellijk na t ongeval speelden zich vreeselijke tooneelen af. Nauwelijks 10 M. van de plek, waar de aanrijding plaats had, lag een oude vader stervende op een kussen uit één van de eerste klasse coupé's, welke men uit den trein had genomen. Zijn dochter met haar zoon, die mede in de bus gezeten waren, hadden geen letsel bekomen en zaten geknield aan deze onver wachte stervenssponde van hun vader en grootvader, in gebed verzonken, terwijl een geestelijke de laatste H. Sacramenten toe diende. Enkele meters verder lag eveneens een ernstig verminkte, terwijl verderop de heer H. Joosten, wethouder van Grubbenvorst, in de greppel langs de spoorlijn lag en om een dokter vroeg. Een slagveld gelijk Het terrein der ramp geleek een slagveld, waar gewonden en daartusschen een enkele stervende lagen. Deelen van den wagen en allerlei voor werpen, door de slachtoffers op de markt ingekocht, als: klompen, sinaasappelen, si garen, koekjes enz. lagen over het terrein der ramp verspreid, meer dan honderd me ter uit elkaar. Onmiddellijk werd met de verpleging der gewonden begonnen. Na voorloopig ver bonden te zijn, werd een zestal gewonden in café-Engels binnengedragen en van daar uit op brancards en ladders per auto naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. Ook de overige gewonden, die op de plaats der ramp zelve voorloopig waren verbonden, werden vervolgens door gerequireerde auto's naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. Twee der slachtoffers overleden binnen twintig minuten na de ramp, zonder to zijn bijgekomen. Een der slachtoffers lag vreeselijk verminkt onder de machine, zijn hoofd was totaal in de schouders gedrukt. De ongelukkige moet op slag dood zijn geweest. Een ieder deed wat hij kon, om hulp te verleenen. Politie en marechaussée's zorg den voor de afzetting van het terrein, het geen wel nopdig bleek, want nauwelijks had de mare van dit vreeselijk ongeval zich verspreid, of van alle kanten kwamen be langstellenden per auto, rijwiel enz. naar de plaats der ramp. Tal van autoriteiten waren spoedig ter plaatse. Later arriveerde ook het parket, teneinde de situatie op te nemen, waarna het zich ook naar het Ziekenhuis begaf. De geheele omgeving van het terrein der ramp was weldra zwart van belangstellen den. Er stond een file van auto's, welke zich tot aan de boerderij „Sondert" uitstrekte. De trein vertrok met drie kwartier op onthoud. Een onderhoud met den chauf feur De tweede maal aan den dood ontsnapt.. In een gesprek met den chauffeur, J. Wie- ferink, deelde deze aan het Venlosche blad nog het volgende mede: „De boomen waren open, ik heb geen trein gezien en ik heb ook nog een sein ge geven, dat ik den overweg in wilde s'aan. Ik ben altijd erg voorzichtig bij over wegen, ook bij bewaakte, omdat me acht jaar geleden ook bijna een ongeluk bU een bewaakten overweg was overkomen. Ik was toen chauffeur bij een dokter; ik kon toen gelukkig zoo remmen, dat ik plotseling stil stond: de trein passeerde op een dec,meter afst. nd." Op de vraag, hoe hij gered was, deelde hij mede, aanstonds er aan gedacht te heb ben, zich te grijpen aan de lamp, wat hem ook lukte. Zoo is hij er alleen met een ge weldigen schok afgekomen. Op de machine geslingerd De 14-jarige Harie Vollenberg, uit Ven ray, een der gewonden, die er nog wel het beste is afgekomen, vertelde o. m.: „Ik werd, nadat de bus door den trein werd gegrepen, boven op de machine geslingerd, alwaar ik bleef liggen. Hieraan heb ik hoogstwaarschijnlijk mijn leven te danken. Toen de trein tot stilstand kwam, werd ik vry spoedig door omstanders van deze on gewone plaats van vervoer bevrijd." „Ja, u gaat eerst rechtuit en dan rechts den hoek om. Maar u dost goed, juffrouw, eerst de kleur van uw gelaat af te vegen, want onze stier staat altijd daar op den hoek, weet u," (Lustige Blatter) Wat proefnemingen uitwezen De firma L. Stassen Junior te Hillegotn deelt naar aanleiding van het bericht over het mislukken van bloembollen in Zuid- Amerika, mede, dat zij na Jarenlange proef nemingen tot het volgende resultaat geko men is. Het is een meer voorkomend verschijnsel dat hyacinten en tulpen, die van hier door een bloembollenkweeker naar een land met een warm klimaat gezonden worden, daar geheel mislukken. Dat dit ook het geval is geweest met een zending naar Venezuela, kan o.i. geen ver wondering wekken. Indien de bloembollen voor zulk een klimaat geleverd worden in de grootte, zooals zi) in Europa gewoonlijk gebruikt worden, m.a.w. de kwaliteit,, die de kweekers betitelen als „leverbaar", zullen zij zeker niet bloeien. Voor landen met een tropisch klimaat moeten kleine bloembollen geleverd worden: de verpakking moet zoodanig zijn, dat zij niet kunnen verstikken en ten slotte moe ten zij op den Juisten tijd geplant worden. Wordt op deze manier gehandeld, dan is men van succes ln warme landen zoo goed als verzekerd. 13 Februari opgegeven door v.d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken ïi Febr. B. C. Knoops, zonder beroep, Rotterdam, Lindtstraat 44, R.C.Mr. Dr. B. I. Zijlstra. Cur. Mr. A. Bosman, Rotter dam. 11 Febr. A. van Rijsdijk, smid, Rotterdam, Nassaustraat 40. R.C. Mr. Dr. B. I. Zijlstra. Cur. Mr. H. Bavinck, Rotterdam. 11 Febr. L. van Hecke, zonder beroep, Rotterdam, Noordplein 25, R.C.Mr. S. N. B. Halbertsma. Cur. Mr. L. E. Roes, Rotterdam, 11 Febr. A. A. van der Burg, winkelier, zijn bedrijf uitoefenende Rauwenhofplein 16a, wonende Schiedamscheweg 229b, Rot terdam. R.c. Mr. S. N. B. Halbertsma, Cur. Mr. L. v. Dantzig, Rotterdam. 11 Febr. T. Blommers, koffiehuishouder, Rotterdam, Slaghekstraat 118. R.c.Mr. S. N. B. Halbertsma. Cur. Mr. J. J. v. d. Berg, Rotterdam. 11 Febr. J. Doejaaren, Rotterdam, Cronjé- straat 2, R.c.Mr. S. N. B. Halbertsma. Cur. Mr. S. Naaijen, Rotterdam. 11 Febr. C. Pape, landman, Sommelsdijk R.c.Mr. S. N. B. Halbertsma. Cur. Mr. W. J. C. A. Nijgh, Hcllevoetsluis. 11 Febr. H. J. J. Lucas, koopman, Utrecht, Bemuurde Woerd 69 O.Z. R.c.Mr. J. J. Wijnstroom, Cur. Mr. T. Olthoff, Utrecht. 12 Febr. W. J. Kersten, warmoezenier, Huissen, Drieveldschestraat F 10. R.c.Mr. C. van Nievelt, Cur. Mr. J. W. Frowein, Arnhem. ia Febr. S. Rijpma, winkelier in kruide nierswaren, Buitenpost. R.c.Mr. J. Mei huizen. Cur. Mr. B. Dorhout, Leeuwarden. 12 Febr. A. P. van der Sluis, timmerman aannemer, Drachtster-Compagnie. R.c.Mr. J. Meihuizen. Cur. Mr. J.Walvius, Drachten. 12 Febr. J. Jorna, groentenhandelaar, Harlingen, Kerkstraat. R.c.Mr. J. Meihuizen. Cur. Deurwaarder E. Kuipers, Harlingen. 13 Febr. L. Böhncke, Amstelveen. Gem. Nieuwer Amstel, Marg. v. Clevelaan 4. R.C. Mr. C. W. Thöne. Cur. Mr. P. Wester- dijk, Amsterdam, Heerengracht 57a. 13 Febr. N.V. de Nederl. Metaalfabrieken, Amsterdam Nes 1115. R.c. Mr. C. W. Thöne. Cur. Mr. W. C. van Heuven, Am sterdam, Keizersgracht 636. Opgeheven wegens gebrek aan actief 11 Febr. L. v. Wessel, Rotterdam 11 Febr. J. v. d. Kevie, Rotterdam. 11 Febr. H. v. Kasteel, Rotterdam. 12 Febr. H. J. Gerrits. Arnhem. 14 Febr. opgegeven door v.d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken ia Febr. J. H. C. Wallaart, electro- Technicus, den Haag, Kaapscheplein 13. R.c.Mr. H. W. E. Klomp. Cur. Mr. P. C. E. Keulen, den Haag. 12 Febr. F. D. G. Schutte, den Haag, Papestraat 12a, R.C.Mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh. Cur. Mr. H. J. Viotta, Den Haag. 12 Febr. D. Harberts, bakker, den Haag, Vermeerstraat 206. R.c.Mr. A. N. Kuhn. Cur. Mr. P. A. v. d. Oever, den Haag. 12 Febr. G. Thomas, koopman, den Haag, van Limburg Stirumstraat 27. R.c.Mr. A. S. Rueb, Cur. Mr. Tj. Mobach, den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief 12 Febr. C. C. van Straaten, den Haag. 12 Febr. E. J. Choufour, Leiden. 12 Febr. J. Korsloot, den Haag. In de week van 914 Februari zijn in Nederland uitgesproken 50 faillissementen. Vr.: Mijn kater heeft vermoedelijk droge schurft. Wat kan ik daartegen doen? Antw.: Wendt u daarvoor tot een dieren arts. Vr.: Hoe moet men rauwe andijvie be reiden (als sla)? Antw.: Andijvie wordt, na gewasschen te zijn, aangemaakt met een saus van mosterd, peper, zout, sla-olie en azijn, desverkiezend een paar hard gekookte eieren. Vr.: Hoe kan ik het beste goudvischjes in het leven houden? Ik heb geen leiding water. Hoe dikwijls moet men het water ververschen? Wat voor voedsel moet men ze geven? Antw.: Men plant eenige waterplanten en vooral brengt men het zoogenaamde zwem mende pijlkruid in 't water. Als voedsel is aan te bevelen gedroogde misrenpoppen, ge schaafd rund- of kalfsvleesch, stukjes regen worm, nadat deze vooraf door heet water gedood zijn. Men voert zomers dagelijks in den winter is 2 maal *s weeks voldoende. Het water blijft door de p'anten in goeden toestand, vooral als men niet meer voert dan gebruikt wordt, anders dient de rest weg genomen te v/orden. Vr.: 1. Zoudt u mij een recept op willen geven van oliebollen? 2. Hoe komt het, dat er van 590 M. tot 1071 M. geen radiostation uitzendt? Antw.: 1. Oliebollen, 200 gr. bloem, 25 gr. gist, pl.m. 2 d.L. lauwe melk, 100 gr. krenten of 100 gr. krenten, sultanen en sucade, 5 gr. zout, een ei, boterolie om te bakken. Maak een stevig gistbeslag. Laat dit op een lauw warme piaats H 1 uur dlcht-gedekt rijzen. Vermeng het dan luchtig met het zout, de goed gewasschen en gedroogde krenten, sul tanen en de gesnipperde sucade. Verwarm in een ijzeren pannetje de boterolie tot er een blauwe damp afkomt. Vorm tusschen 2 lepels kleine, ronde balletjes van het deeg: laat deze in het heete vet g'ij den en bak ze hierin lichtbruin en gaar, pl.m. 5 minuten. Laat ze daarna even uitdruipen op grauw papier. Stapel de oliebollen op een schotel en bestrooi ze met poedersuiker. 2. Ons onbekeend. Vragen van de V. te H. Antw.: Ja, zij heeft recht op levensonder houd. Laat de vrouw zich zoo spoedig moge lijk vervoegen bij het R.K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat Dinsdagsavonds zitting houdt in gebouw „Sint Bavo", Smedestraat, Haarlem, of tot het Consultatiebureau, Vrij dagmiddag 2 uur, in Paleis van Justitie, Jansstraat. Voor dit laatste moet zij voor zien zijn van een bewijs van onvermogen, dat zij op het Stadhuis kan krijgen. Vr.: Mijn zoon is student op het seminarie te Warmond en heeft twee jaar geleden ge loot voor de mi'it ie. Op het gewone verzoek om vrijstelling wegens geestelijke studie ontvingen wij van den burgemeester het be richt, dat hij vrijstelling had wegens broeder- dienst, dus dat dit voldoende was. Nu wordt ons vanwege het bestuur van het seminarie dringend aangeraden alsnog vrijstelling te vrfegen wegens studie, of liever, het werd aangevraagd door den directeur zelf. De burgemeester bericht ons nu echter, dat dit niet meer mogelijk is. Wat moet ik nu doen, of tot wien moet ik mij wenden? Antw.: Wendt u eens tot den minister van Oorlog en vertel hem hoe de zaken in den steel steken. Vr.: Is hier ter stede ook een R.K. Ziekte verzekering voor eventueele opneming ln een ziekenhuis? Antw.: Nog niet, maar over de oprichting wordt wel gesproken. Vr.: Hoe is het juiste adres van M. E. T. R. O. te Haarlem? Antw.: Ons niet bekend. Vr.: Heeft iemand het recht om vergif voor de ratten neer te leggen, terwijl in de omgeving een kat verblijft? Antw.: Ja, maar u zult toch goed doen te voorkomen, dat de kat er nadeel van ondervindt. U zoudt b.v. den eigenaar van de kat kunnen waarschuwen. Vr.: Kunt u mij ook zeggen of Van Dijk's kantoor, Paul Rrugerkade 42, in Haarlem is of in IJmuiden? Antw.: Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vr. 1: Hoe kan ik patentolie-vlekken uit een karpet verwijderen? 2. Behalve een voor Rijks- en Gemeente inkomstenbelasting ontving ik ook nog een aanslagbiljet voor de gem. Porensenbe'asting. Wanneer mijn Inkomstenbelasting b.v. f 60 bedraagt en mijn Forensen 20, behoef ik dan slechts 40 inkomstenbelasting te oe- talen pi. 20 Forensen, of wordt de te oe- taien som gezamenlijk 80. Ik heb meer malen gehoord, dat men de Forensen mag aftrekken van de Inkomstenbelasting. Antw.: 1. Met petroleum-aether; 2. de ge gevens, die u verschaft, zijn niet erg duide lijk. Maar wij veronderstel'en, dat u een annslagbi'jet van 60 en een van 20 hebt gekregen. U moet dan tezamen 80 be lasting betalen. Vraag I: Hoeveel ribben heeft een vrouw? Hoeveel een man? Vraag II: Als een gehuwde vrouw er Iets bi) verdient, moet zij van die verdienste be lasting beta'en? 1 Vraag III: Indien iemand een commen saal heeft moet hij dan apart belasting' be talen? Vraag XV: Hoeveel inwoners heeft Doitschland? Antw. I; Eeiden 'nebben 24 ribben. Antw. II: Ja, ook dit inkomen is belast baar. Antw. III: Neen. Antw. IV: Volgens de laatste volkstelling van 1925 63.180.619 Inwoners. Vr. I: Hoeveel K.M. is de afstand Amster dam—Moskou? II: Idem Amsterdam—Rome? Antw. I: 2668 K.M. II: 1839 K.M. Vraag: Kunt u mij een middel opgeven om bontkragen te reinigen? Antw.: Met benzine. Vragen over loten. Antw.: Geen enkel uitgeloot. Vraag I: Hoe moet men eieren inmaken? II: Hoe kan men het best wollen dekens wasschen? Antw. I: Neem versehe eieren. Wasch ze schoon. Zie goed na of de schaal geheel gaaf ls. Leg de eieren laag om laag in den inmaakpot met een laagje gebluschte kalk. Schenk er zooveel water op, dat de eieren flink onder staan. Na eenigen tijd moet zich op het water een vlies hebben gevormd van koolzure kalk. Voeg anders nog wat kalk toe. Antw. II: De beste methode om wollen dekens te wasschen is eenvoudig met zout; zij behouden dan steeds een nieuw uitzicht. Hierbij gaat men als volgt te werk: Voor één grooten deken rekent men I pond zout. Los het zout op in warm water en voeg er zooveel koud water bij tot de oplossing lauw is en men zooveel heeft, dat de deken goed nat is. Hierin laat meq de deken een nacht staan, haal ze dan uit de zoutoplossing. (Nooit wringen). Wanneer de deken erg vuil is, maakt men nog een zwakkere zoutoplossing, spoel ze daar nog eens door en ten slotte blijft men zoo dikwijls in schoon water spoelen, totdat het water heelemaal helder ziet, wat na 4 4 5 maal wel het geval zal zijn. Wanneer zU uit het laatste snoelwater komt, klopt men de deken aan beide zijden flink, om de haren los te krygen. (B.v. met den mat tenklopper) Zitten er strepen in de deken, dan moet men ze zóó hangen, dat de strepen naar beneden loopen om doorloopen te voorkomen. Onder het drogen klopt men hem nog eens een paar maal op. Wanneer ze droog is, is ze weer als nieuw. Vraag: Was is hooger bij het pandoerspel, pandoer-so'o met een vierde of pandoer-solo met twee derde en stuk? Antw.: Pandoer-solo met een vlerkaart. Deze vlerkaart keurt den roem van de beide driekaarten af. .„R'ocmendanls Bloei" De Ver. Bloemen- claels Bloei houdt Vrijdagavond 20 Februari haar jaarvergadering ln liótel „Van Ouds het Raadhuis Onder de agenda punten komt voor: Ver kiezing van drie bestuursleden wegens pe riodiek aftreden van de heeren J. Th. Born- water, W. F. C. Dankbaar en C. J. Bruyn. Badhuis In het Badhuis aan de- Post- lian werden in de week van t.m. 14 Fe bruari genomen 554 douchebaden, 48 kuipba den. Aan 40 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tuscchen 5 en 8 uur werd door 8 volwastenen gebruik gemaakt. Een proefneming Op een der boerde rijen van den heer Reinders Folmer in den IJweg wordt bij wijze van proef op een stuk land de grond op een diepte van ongeveer twee meter opgegraven. Hierdoor wordt ver kregen. dat een zear kalkrijke grond naar boven komt en een verbetering brengt in de bodemstructuur. Men verkrijgt hetzelfde als met de boormachine, die ln den Haarlemmer- meerpolder op verschillende plaatsen aan het werk is geweest en naar men zegt met succes. Mocht deze proefneming slagen, dan zal dit in de toekom: een mooie werkgelegen heid geven, hetgf 'eer zal worden gewaar deerd. De griep 1 v-v/ei niet van ernstlgen aard, komen hier ook veel gr: o verschijnselen voor. Wij hoorden van gevallen, dat geheele gezinnen door deze ziekte waren aogetast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7