'N FEU m ■If f3000.- f750.- f 250.- f125.- f50.- f40. F ranken's EEN SYMPATHIEKE JUBILARIS Drootifabrieken ,;r BUREAUX NA83AULAAN 49 ÖIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I DONDERDAG 19 FEBRUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17696 AANGIFTE MOET GP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTER GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Voorbarige inmenging 2waar weer boven geheel Italië Wr Een snuifje voor Albarda, van Zadelhoff, Marchanf, van Embden c.s. De focometlever-crder naar Dultschland „De Tribune" In de Openbare Leeszaal te Utrecht Een duur vischje De strijd in Macedonië Na 2V2 jaar beëindigd Raad voor de Scheepvaart G. Th. M. van den Bosch t Een verklaring van den Spaanschen Minister-President Onderdrukking van eventueele ordeverstoringen Het geopend zijn van winkels te Parijs Nieuwe haven te Vlissingen Notaris aangeklaagd Oude man overreden p° -«e Het brood van Franken is beter! Beschikbaarstelling f 100.000 aan- deelen Drukkerij „De Spaarnestad" Aanvaring bij Slikkerveer Te water geraakt en verdronken Aan de gevolgen overleden Auto door een trein aangereden Drie moordaanslagen in de gevangenis te Soerabaja Eén doode en een ernstig gewond Benoeming bij de directie van den landbouw VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Het beschadigde schilderij Motorongeluk T'X Telefoon No. 13866 (drie lUnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bU vooruitbet. B(J contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. All, e abonne's op dit blad ziln ingevolge de verzekeringsvoorwnarden feu ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een band. een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van *n anderen vin£er. Voor de laatste Grondswetherziening er door de linkerzijde een krachtige ^tie gevoerd tot opheffing van de Eer- 8^e Kamer en in de laatste jaren wordt in tal van organen vrij voortdurend ~*itiek uitgeoefend op dit hooge co-lege. is in 't bijzonder het geval tijdens den begrootingsarbeid, waarbij men in j*eh Senaat nog eens een herhaling ^"ijgt van de beschouwingen enkele baanden te voren in de volksvertegen woordiging gehouden. tegenwoordige voorzitter kan ech- niet nalaten, met nadruk te verkla- teh, dat volgens hem dit college in "fiderland's Staatsbestel allengs in klim mende mate een beteekenisvolle plaats 8 gaan innemen. Het heeft er den schijn Vah, alsof hij door dergelijke uitingen kritiek wil tarten. Toch meenen wij. "at dit onjuist is, want tal van bezwa ren. die tegen het werk van de Eers;e ^amer worden ingebracht, zijn zooda nig, dat daaraan een grond van waar heid niet kan worden ontzegd. Een Earner voor revisie en correctie moet nioh niet bemoeien met allerhande de tails, maar slechts de groote lijnen na- Saan. Helaas wordt hiertegen, vooral bij der, begrootingsarbeid, veel gezondigd; om hit te constateeren, behoeft men slechts hennis te nemen van de ook nu weder y®fschenen voorloopige verslagen over he verschillende hoofdstukken. Uit tal van opmerkingen kan men opmaker:, hat de Eerste Kamer neiging voelt om hiee te regeeren, wat niet tot haar taak behoort. Zij herhaalt het werk van ot Volksvertegenwoordiging, wil dat blijk baar verbeteren en poogt op deze wijze *e worden een doublure van de Tweede ^amer, wat toch niet anders kan zijn han een slechte, omdat het recht van Wtftendement gemist wordt. We zouden dit met tal van voorbeel den uit de stukken kunnen aantoonen. h^aar wënschen dat nu niet te doen. ^ger wordt het als de Eerste Kamer 2elfs al te voren in wil grijpen in net Werk van de Tweede Kamer, waarbij zij haar boekje geheel te buiten gaat, om hu niet direct de groote woorden te sPreken, dat zij daarmede handelt in 8trijd met de Grondwet. Een typeerend voorbeeld Is hiervan te vinden in het voorloopig verslag over de JOstitie-begrooting. Enkele leden verzochten te mogen Vornemen, wat de Minister voornemens is te doen ten aanzien van het wetsont werp tot wijziging van de Auteurswet- l9l2 met het oog op de bemiddeling m *ake het muziekauteursrecht. Deze leden achtten dat ontwerp geenszins gelukkig eh spraken de hoop uit, dat nadere °Verweging den Minister ertoe zoude k'den het in te trekken. Hit wetsontwerp is een jaar geledon °t> 6 Maart bij de Tweede Kamer inge diend. De schriftelijke voorbereiding is beëindigd. De commissie van rappor teurs heeft zelfs reeds op 28 Januari eindverslag uitgebracht, zoodat het ge- *eed is voor openbare behandeling. Het Uitspreken van de hoop, dat de minister hit wetsontwerp zal intrekken, is een °hgepaste inmenging in het werk van he Tweede Kamer. Dergelijke vragen hiogen volgens ons staatsrecht niet door he Eerste Kamer worden gesteld. Ais e®n ontwerp van wet door de Tweede Earner is aangenomen wordt het haar toegezonden met de opmerking, dat net 8°oals het daar ligt, door de Staten- Generaal behoort te worden aangeno men. Eerst dan is het tijdstip aangebro ken voor kritiek, zoodat hetgeen nu biaats heeft gehad als zeer voorbarig hloet worden aangemerkt. Hu weten we wel, dat niet alle leden van de Eerste Kamer het met den wensch t°t intrekking eens zijn, want in het J'erslag volgt er dadelijk op, dat andere eden zich met deze laatste opmerking hiet konden vereenigen, maar naar onze jheening had die opmerking in het voor lopig verslag in het geheel niet mogen Vorkomen. verhouding, die er moet bestaan tusschen de beide deelen van de Staten- generaal, wordt er niet beter door en het zou ons niet verbazen, als bij de oo- hehdeling van dit wetsontwerp in de ^veede Kamer, vermoedelijk na Pu shen, aanmerking zou worden gemaakt de hier geciteerde passage en ons hziens terecht. Hit alle deelen van Italië worden hevige e^Weders gemeld. In het Noorden des lands voeden zware sneeuwstormen en in het Zui- hevige regenbuien. Het Marcoplein te ^eristië staat tengevolge van den hoogen van het zeewater 20 c.M. blank. Milaan en omgeving wordt zware Hit "il Milaan en omgeving worm fUeeuwval gemeld, waardoor veel ongevallen ?6bben plaats gehad. De straatweg Farma— ^bezzia is op verscheidene plaatsen tenge- fl°'2e van sneeuwverstuivingen versperd. In haven van Livorno heeft de storm tal aU schcepsbotsingen veroorzaakt. Boven Rome en Napels hebben zich zwar.- Reders ontlast en Napels is op enkele P1Aatsen overstroomd. rt *1 het bergland van Belluno zijn verschei dene lamnps lnxcrphrnken. Het SDOOrwegver- lawines losgebroken. Het spoorwegve: - Belluno—Calazo is gestagneerd. Een ,a^lne heeft de hoogspanningsleiding ver- roken, zoodat Belluno gedeeltelijk zonder hcht is. Op een vraag in het Engelsche Lagerhuis op 10 dezer gedaan, of de (socialistische) Minister van Oorlog Shaw niet kon be zuinigen op de dure chemische onderzoe kingen, nu een chemische oorlog door het verdrag van Kellogg verboden was, ant woordde Shaw, dat hij als anti-milita:rist hoopte, dat ieder der contracteerende par tijen zich aan de overeenkomst zou houden en dat nooit een chem'sche oorlog zou uit breken, maar als minister van defensie wist hij evenzeer, dat er giftige gassen bestonden en gemaakt worden, zooöat het de plicht was van zijn departement al deze producten te onderzoeken om afdoende bescherming voor de bevolking te kunnen opleveren Is het niet precies of men Deckers, of Van Rappard, of welken door S. D. A. P. en V. D. voor ..militairisten" gescholden tegensfan- der van eenzijdige ontwapening hoort? zoo vraagt G. J. D in „De Vrijheid". Maar MacDonald-Shaw-Alexander zijn partijgenooten van Albarda, K. ter Laan. Van Zadelhoff enz. en „dus" pacifisten en anti-millta'risten. De wereld wil bedrogen zijn! Uiteenzetting omtrent de inschrijvingen Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: Onder het hoofd „De in Duitschland ge plaatste locomotievenbestelling. Waarom de order naar het buitenland ging,'' zijn in eeni- ge bladen beschouwingen verschenen, die omtrent het verloop van de zaak een verkeer den Indruk vestigen. In een werd gezegd o.a.: „Werkspoor schreef in voor een bedrag van ruim 90.000 per stuk. De goedkoopste aan bieding kreeg men in Utrecht echter van de Duitsche firma Henschell, die per locomotief 75 000 wilde ontvangen. Er zijn toen over deze kwestie uitvoerige onderhandelingen ge voerd met het resultaat, dat Werkspoor aan bood zijn bedrag tot 75.000 te verlagen, zijnde de uiterste prijs waarvoor geleverd kon worden. De zaak scheen hiermede geregeld en zon der twijfel had Werkspoor de order gekregen, als niet een andere Duitsche firma, n.l. de N. V. Schwarzkopf uit Berlijn, met een nieu we aanbieding was gekomen. Deze firma toch deed een offerte van 65.000 per locomotief." In werkelijkheid is het aldus gegaan Voor de bestelling van deze 12 locomotie ven waren inschrijvingen ingekomen van Werkspoor en van drie Duitsche locomotief- fabrieken, n.l.: van Krupp, Henschell en Schwarzkopf. Werkspoor schreef aanstonds in voor 76.000, Krupp voor 70.200, Hen schell voor 66.700 en Schwarzkopf voor 65.450 per stuk. De inschrijving van Werk spoor tot een bedrag van ruim 90.000 heeft betrekking op een vorige bestelling. Het is dus niet juist, dat men in Utrecht voor deze locomotieven de goedkoopste bui- tenlandsche aanbieding van Henschell voor 75.000 ontvangen heeft en evenmin is de voorstelling juist, dat een andere Duitsche firma, n.l.: Schwarzkopf, met een nieuwe aanbieding gekomen is. In het aanbod van Schwarzkopf wordt geen dumping gezien, wat ook wel volgt uit de betrekkelijk geringe prijsverschillen der Duitsche offertes. Schriftelijke vragen aan B. en W. Het besluit van het bestuur der Openbare Leeszaal te Utrecht om „De Tribune" niet uit haar lokaliteiten te verwijderen, heeft den heer Oomen, voorzitter der R. K. Raadsfactie aanleiding gegeven zich met schriftelijke vra gen tot B. en W. te richten. Hij informeert er naar of dezen zich met dit besluit kunnen vereenigen en zou indien het tegendeel waar is, gaarne vernemen of B. en W. bereid zijn, zo mogelijk, maatregelen te treffen en zoo ja, welke. Door den stoomtrawler „Gerbrig" IJmuiden 101 werd gisteren te IJmuiden een steur aan de markt gebracht, wegende 59 Kg., welke den hoogen prijs van f 118 opbracht. De gewone prijs is f 11.20 per Kg. De strijd tusschen de elkaar vijandig ge zinde Macedonische orden der Imro's en der Protogerowisten, die 2% jaar heeft geduurd en honderd slachtoffers heeft geëischt, is thans beëindigd, doordat de neutrale com missie van vooraanstaande Macedoniërs met haar werkzaamheden is gereed gekomen cn de leider der Protogerowisten, Cyril Perlit- schef, verklaard heeft, dat de Protogerowis ten den strijd opgeven en de verschillende groepen zich zullen op'ossen. In het hoofdkwartier der Imro's in Mace donië werden tegelijkertijd onderhandelingen gevoerd tusschen Ivan Michailow en den ont voerden leider der Protogerowisten, Pop- christoff, die evenrens een verklaring van den wapenstilstand hebben opgeleverd. De vredesvoorwaarden houden in, dat de thans onderworpen Protogerowisten amnestie zullen krijgen en dat hun leven en vrijheid als particuliere personen gewaarborgd is. Wie tegen de overeenkomst hande't, zal worden beschouwd ais een gewone misdadi ger. Te Sofia hecht men aan de overwinning der Imro's groote beteekenis en hoopt meu. dat hierdoor aan de reeks van misdaden en overvallen een einde zal zijn gekomen. Na een vrijlating van Popchrlstoff zullen de Imro's een officieele verklaring over het einde der vijandelijkheden publiceeren. Stranding bij Egmond aan Zee De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het aan den grond loopen tijdens mist van het stoomvissjhers- vaartuig „De Hoop II" IJ.M. 40 op de Hol- landsche kust, nabij Egmond aan Zee. De Raad spreekt als zijn oordeel uit, dat het ongeval mede is veroorzaakt doordien betrokkene onvoorzichtig heeft gemanoeu vreerd. Hij heeft, dooraien hij uit hoofde van het vloedtij, dat te 12 uur des nachts vol doorstond, slechts een streek van koers veranderde, terwijl hij met volle k acht voer, te weinig rekening gehouden met het feit, dat de vloed het schip, toen dit lang zaam is gaan varen, sterk om den Noord zette. In ieder geval had de tetr.k'.cene, in den mist varende volgens gegist bestek, rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat zij.i koers niet onbelangrijk zou kunnen afwij ken van dien op IJmu.dsn. In die omstan digheden heeft betrokkene zich aan nala tigheid schuldig gemaakt, doordien hij, ter wijl het nog geen laag-water was, 8j4 va dem loodende en moetende begrijpen, dat hij vlak bij de kust was, terwijl hij niet wist waar hij zich precies bevond, naar de kust is blijven doorvaren zonder het lood gaande te houden of langs de kust te gaan lig gen. De Raad oordeelt, dat op den betrokkene een disciplinaire straf moet worden toege past, doch dat ten deze kan worden vol staan hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip, als be doeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van acht dagen. Carbidontploffing „Derika V" Wat betreft de carbidontploffing aan boord van het stoomvissc'nersvaartulg „De rika V" IJM. 418, is de Raad van oordeel, dat dit ongeval aan de schuld van den be trokkene is te wijten. Ondanks alle waar schuwingen betreffende de behandeling van carbid tot den betrokkene gericht, onc'anks de volledige medewerking der reederijen, begaat deze machinist de onvoorzichtigheid om het carbid in een houten harington te bewaren. De daad van den betrokkene is des te meer te laken, omdat zij ook rechtstreeks ingaat tegen het bestaande ge bod om het carbid aan boord in de daar voor bestemde melkbussen te bewaren. De Raad meent, dat een strengs straf hier op haar plaats is. en straft den betrok ken machinist door hem de bevoegdheid te ontnemen om als machinist te varen .op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van veertien da gen. Woensdag is in het ziekenhuis „St. Joan nes de Deo" te Haarlem overleden de heer G. Th. M. van den Bosch. Ruim vijf en twintig jaren had de thans ontslapene zitting in den gemeenteraad van Alkmaar, waar hij een voorname plaats in het katholieke leven innam. Jarenlang was de heer Van den Bosch lid van de bisschoppelijke commissie van O. L. Vrouw ter Nood, waarin hij de functie van secretaris-penningmeester vervulde. Steeds heeft hij geijverd voor de belangen der bede vaartsplaats, die door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem aan deze Commissie waren toe vertrouwd. Van hooge kerkelijke zijde is meermalen openlijke waardeering uitgesproken voor zijn arbeid. Hij was een werker, die zich door zijn eenvoud zeer. bemind heeft gemaakt en zich vele vrienden had verworven. Sinds 1925 woonde de heer Van den Bosch in huize „Duinrust" te Overveen. Zaterdag a.s. vindt de begrafenis plaats. De nieuwe Spaansche minister-president Aznar heeft gisteravond een verklaring af gelegd, waarin hij o.m. het voornemen te kennen gaf, iedere poging tot ordeverstoring energiek te onderdrukken. Hij was echter van meening, dat de op positie haar bedreigingen niet in een daad zou omzetten. Het kabinet was eveneens stellig voorne mens, zich te beschermen tegen eiken on eerlijken aanval en maatregelen zouden hiertoe genomen worden. In de allernaaste toekomst zullen de ge meenteraadsverkiezingen plaats vinden, waarop de parlementsverkiezingen zullen volgen. Na deze verkiezingen zal men overgaan tot hervorming van de grondwet op demo cratische basis. Slachtoffer der onlusten. Nog wordt uit Madrid gemeld, dat de advocaat, die bij de onlusten van Dinsdag avond werd gewond, aan de gevolgen is overleden. Niet meer op Zondagen vóór feestdagen De Katholieke Bond van Winkelbedienden heeft een proces gewonnen tegen den com missaris van politie te IMrijs. Deze had n.l. bepaald, dat de winkels op de Zondagen vóór Paschen, Allerheiligen, Kerstmis en Nieuwjaar geopend moesten blijven. Nadat de Bond eerst getracht had om deze be paling ongedaan te maken, heeft het be stuur den commissaris van politie voor het Opperste Gerechtshof gedagvaard. Het proces werd door den Bond van Win kelbedienden gewonnen, omdat de bepaling van den commissaris van politie in strijd was met de wet. Opening op 17 April door de Koningin De Koningin is voornemens Vrijdag 17 April a.s. de nieuwe havenwerken te Vlissin gen officieel te openen. Wegens meineed In de strafprocedure wegens smaad tegen den heer A. Polak voor de rechtbank te Am sterdam verklaarde de aanklager, notaris M. S. M. te Amsterdam, als getuige onder eede, dat hij van Polak nimmer geld in bewaring had ontvangen. Eerder had hij echter voor den raad van orde en discipline van de orde van advocaten verklaard, wel geld van Polak te hebben ont vangen, en in een door Polak tegen hem aan- hang'g gemaakte civiele procedure werd hij veroordeeld tot het doen van rekening en ver antwoording. Hierin hebben de heer Polak en diens ver dediger, mr. E. G. S. Bourlier, aanleiding ge vonden, bij den officier van justitie te Am sterdam tegen dezen notaris een aanklacht wegens meineed in fe dienen. Dinsdagavond is de zeventig-jarige Dek ker, een verpleegde van het oudemannen huis te Enschedé, op den Hengeloscheweg onder de gemeente Lonneker, toen hij plot seling den weg overstak door een auto over reden en gedood. Op zijn hooge, ronde standplaats, Staat daar de verkeersagent, Die als koning van het kruispunt, Ieder ziet en ieder kent. Ferme kerels zijn die menschen, Plichtsgetrouw en steeds paraat, Pracht-agenten van politie, Heer en meester van de straat! Steeds omringd door veel gevaren, Midden in het snelverkeer, Altijd klaar om in te grijpen. Op hun post! Bij 't slechtste weer. Heel den dag is het te vreezen. Dat Je leven wordt bedreigd, Door roekelooze auto-rijders, Dat Je been-fracturen krijgt, Dat je arm wordt afgereden, Dat je hoofd zwaar wordt gewond, Dat je schoonheid wordt vernietigd, Door een oog, blauw, geel of bont! Van den staf verkeersagenten, Viert er één een jubilé, 'n Populaire, sympathieke, Iedereen leeft met hem mee! Wie is altijd frisch en vroolijk, Geeft een zondaar nog een kans? Is een op-en-top agentje? Stadgenoot, vriend Heeremans!! Maandag is hij juist een kwarteeuw, Als agent öi dienst der stad, Allen, die hem even kennen, (En dat zijn er heusch heel wat) Zullen Heeremans gedenken, Als model-verkeersagent, Altijd vroolijk, altijd lachend, Leuk, correct en.... steeds attent!! «CHILLES. 1 .aarlem Heemstede - Bloemendaal Adv. 81 pet. van de uitstaande obligaties 1922 heeft van zijr recht tot conversie in aa:»- deelen gebruik gemaakt. Nog werd ingeschreven voor 149.500. -, soodat iets minder dan 20 pot. op deze vrije inschrijvingen kan worden toegewezen. Twee booten gezonken Geen persoonlijke ongelukken Hedenmorgen omstreeks half 8 is tijdens den hevigen mist de passagiersboot II van de ..Reederij op de Lek" bij het afvaren van den steiger, juist toen de boot de rivier wilde oversteken, aangevaren door de vrachtboot „Stad Tiel" van de reederij Van der Schuyt te Rotterdam. De „Stad Tiel" trof de Lekboot in den voorsteven met zulk een kracht, dat beide booten binnen enkele minuten zonken. Zij konden in elkaar gehaakt in de haven van de scheepswerf „De Maas" aan den grond worden gezet. Op de Lekboct bevon den zich een groot aantal passagiers, voor al veel schoolkinderen, die op weg waren naar Rotterdam. Dank zij het feit, dat de vrachtboot „Koophandel" zich in de onmiddellijke na bijheid van de plaats van aanvaring be vond, konden allen aan boord van laatst genoemde boot worden overgenomen. Een paard en éenigé varkens aan boord van de Lekboot konden niet worden gered en zijn verdronken. Gisterennacht is te Assen mej. A. de J., die tijdelijk bij familie aldaar logeerde, in het Noord-'./dlemskanaal te water geraaKt en verdronken. Als gevolg van de bekomen verwondingen bij een auto-ongeval Donderdag j.l. op den straatweg tusschen Delden en Hengelo, is de zoon van den "ïeer Schipholt te Enschede, die in het ziekenhuis te Enschede werd op genomen, aldaar eerg'steren overleden. Geen persoonlijke ongelukken Gisterenmiddag heeft de locaaltrein, die te 12.45 aan het station Willemspark te Amsterdam aankomt, bij den overweg aan den Molenweg in de gemeente Nieuwer Amstel een vrachtauto aangereden. De auto wrd van achteren gegrepen, waardoor een stuk van den wagen afgeslagen werd. Van de locomotief sloeg een lantaarn af. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Eergisteren en gisteren geschiedden in de gevangenis te Soerabaja 3 moordaanslagen. Bij den eersten, welke Dinsdagmorgen plaats vond, verwondde een Ma 'oerees een Boe- gineeschen voerman met een stuk bandijzer levensgevaarlijk. De oorzaak moet waar schijnlijk worden gezocht in ziekelijken minnenijd. De tweode moordaanslag, welke gister morgen geschiedde en waarbij tijdens de uitdeeling van messen in dé zadelmakerij een Boeginees een Madoerees plotseling doodstak, vond zijn oorzaak in een ruzie op de slaapzaal. Een derde moordaanslag gebeurde even eens gisteren, toen een wild geworden Ma doerees, die gewapend was met een stuk hout, bij het passeeren van een smederij op een 4-tal Boegineezen toesprong, doch deze aanval werd tijdig verijdeld. De directeur van de gevangenis deelde mede, dat tegen den Poeasa-tijd wel meer geprikkeldheid en verbitterdheid onder de gevangenen is te bespeuren. Het ligt in de bedoeling, dat Mr. H. J. J. Scholtens, thans Burgemeester der gemeente Houten, bij de directie van den Landbouw de plaats zal innemen, thans bekleed door Mr. D. G. W. Spitzen, die met ingang van 1 Maart zijn nieuwe functie van Chef van de afdeeling Binnenlandsch Bestuur aan het Departement van Bianenlandsche Zaken zal aanvaarden. Drie moordaanslagen in de gevangenis to Soerabaja. (blz. 1, lste blad) Twee booten cp de Lek met elkaar in aanvaring, bijna onmiddellijk gezonken. Geen persoonlijke ongevallen. (blz. 1, lste oiad) Te Haarlem is overleden de heer G. Th. v. d. Bosch, oud-lid van den Alkmaarschen Raad en lid van de Bisschoppelijke Commissie van O. L. Vrouw ter Nood. (blz. 1, lste blad) De Tweede Kamer verwerpt alle moties, naar aanleiding van het werkloosheidsdebat ingediend. (blz. 2, 3de blad) De Koningin zal Vrijdag 17 April de nieuwe havenwerken te Vlissingen openen. (blz. 1, lste blad) De Eerste Kamer heeft het ontwerp-Han- Isovercenkomst van Genève zonder hoofde lijke stemming aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Pater B. H. Ooms S.J. in China overleden. (blz. 2, 3de blad) De moord in de Rubroekstraat te Rotter dam. (blz. 2. 3de blad) De Eerste Kamer behandelt de Tarwewct. (Dlz. 2, 3de blad) De Surinaamsche begrooting In de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) Het Spaansche kabinet-Aznar en de re- geeringsplannen. Juni verkiezingen. (blz. 1, 3de blad) De onderwijswet in Engeland. Neder laag voor de regeering. (blz. 1, 3de blad) Noodweer in Italië, (blz. 1, 3de blad) Vechtpartij m den Oostenrijkschen Natlo- nalen Raad. (blz. 1, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 764 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen opgestoken om: 5.49 uur. Hoogste barometerstand 765.3 te Stock holm en Haparanda. Laagste barometerstand 736.6 te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, veran derlijke wind. later waarschijnlijk uit wes telijke richtingen, nevelig tot gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, tempera tuur om het vriespunt tot lichte dooi. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt hedenmorgen te 9.50 uur aan alle posten: Attentiesein neer! De dader, die bleef zwijgen, vrijgelaten Omtrent den dader wordt nog gemeld, dat hij ook gisterenmiddag zijn rol van den zwijger heeft voortgezet. Op geen enkel* vraag, schriftelijk of mondeling gesteld, wenschte hij te antwoorden. Wel deelde hij mede, van zijn kinderjaren af doof te zijn geweest. En ook weigerde hij de proctssen- verbaal van zijn „verhooren" te teekenen. Alleen week hij af van zijn aanvankelijk voornemen om te eten noch te drinken want zijn voedsel nam hij gisteren wèi tot zich. Zijn vader verklaarde, dat zijn zoön ziek is, van storing zijner geestelijke vermogens schijnt geen sprake te zijn. Daar het politie-onderzoek geëindigd Is, is de man gistermiddag weer op vrije voeten gesteld. Het stuk wordt verdoekt De commissie van toezicht van schilde rijen der stad Amsterdam is gisterenmorgen bijeengekomen en heeft de beschadigde „Anatomische les" in oogenschouw geno men. De commissie heeft besloten tot ver doeking van het stuk over te gaan. Te Someren (N.-B.) is de ambtenaar ter secretarie, de heer J. B., met zijn motor in botsing gekomen met een bierkar. De h?er J. B. werd zeer ernstig gewond naar het Gasthuis te Helmond vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1