DE ONEENIGHEID BIJ „ZANG EN VRIENDSCHAP" GEDENKWAARDIGE DATA VOOR HAARLEM WT LOMPENHANDEL -W. De Tuinbouw in Kennemerland aakt Elanl<c|ta n dén^ LANGE RAAMSTRAAT 30 STADSNIEUWS Een rustige vergadering, waarin verscheidene Z. en V.-leden zich uitspreken voor de naleving van het arbitrage-rapport De Augustinus-tentconsteJling in de R. K. Leeszaal Het jaarverslag der R. K, Coöp. Tuindersver. „Kennemerland" De jaarvergadering Boldoot Raad voor de Scheepvaart Een duur vischje Gebouw „De Centrale" Gevonden voorwerpen en dieren Geen Filialen Haarlem In de bovenzalen van „De Kroon" werd gisteravond een vergadering gehouden, uit geschreven door eenige leden van „Zang en Vriendschap", van werkende leden der Ko ninklijke Liedertafel, naar aanleiding van de Donderdag 12 dezer gehouden alge meene vergadering, waarin h.l. de beslis sing om het bestuur te handhaven Is geforceerd, niettegenstaande de bekende uitspraak van de Commissie van Arbitrage en waarmede naar hun meening een onrechtmatige «daad is geschied, waardoor de Liedertafel zich tegenover de commissie en heel Haarlem heeft geblameerd. Zooals wij dezer dagen meldden, heeft de heer Lieven Duvosel, directeur van Z. en V.,: zich door de houding van het bestuur gerechtigd en genoopt gezien, zijn ontslag- intrekking van 12 Februari j.l. in té trek ken en zijn ontslag-aanvrage van 8 No vember 1030 te handhaven. De vergadering, welke ten doel had, de middelen te bespreken, die zouden kunnen worden aangewend om den goeden naam v$n Z en V. zooveel mogelijk te herstellen, was tamelijk druk bezocht en stond onder leiding van den heer Schoorl, den 2den secretaris van Z. en V., die in de verga dering van 12 Februari zijn bestuursfunc tie neerlegde. In zijn openingswoord betreurde de heer Schoorl de niet groote opkomst van 65 leden op deze vergadering, waarop, naar spr. zeide, misschien voor het laatst de belangen van Z. en V. zullen worden be pleit. Spr. verzocht verder den leden, zich van Iedere bijvalsbetuiging te onthouden, op dat zij, die geen vaste meening hebben in deze zaak, zich geen verkeerd inzicht zullen vormen. Uit de vergadering werd het verzoek aan den voorzitter gericht, de vergadering over de aanwezigheid van de pers haar oordeel te laten uitspreken. De voorzitter achtte dit niet noodig, om dat de leiding de pers heeft uitgenoodigd en het geen vergadering van „Z. en V." is. Indien sommige leden hiermede niet ac- coord wenschten te gaan, verzocht de voor zitter hun, zich te verwijderen. Hierop verliet een zestal leden de verga dering. De ingekomen stukken, welke vervolgens werden voorgelezen, waren tdeels instem mingen met deze vergadering, deels Van tegenstanders van deze bijeenkomst. De voorzitter deelde hierna mede, dat jhr. Mollerus eerst van plan was, deze ver gadering bij te wonen, doch van dit voor nemen was terug gekomen, omdat de ar bitragecommissie niet den indruk wil ves tigen, partij te willen trekken en niet wehscht te bespreken, zoolang de toestan den in Z. en V. zich niet wijzigen. Dan lichtte spr. toe eenige zaken uit de bestuursvergadering, gehouden vóór de laatste algemeene vergadering en hü wees er op, dat het geen standpunt van het be stuur is, in een bestuursvergadering niet vograf de houding te bepalen, welke zal worden ingenomen op de algemeene leden vergadering. Nu kwamen, naar spreker meende, verschillende bestuursleden voor een verrassing te staan. Verder werd door spr. medegedeeld, dat nog twee bestuursleden sinds de laatste algemeene ledenvergadering hun functie hebben neergelegd, n l. de heeren Loomans en Bremer, zoodat het bestuur van Z. en V. van elf tot zes leden geslonken is. De voorzitter lichtte nog nader het doel dezer vergadering toe, n.l. alsnog te trach ten. de conclusies van het rapport der arbitragecommissie ten uitvoer te doen brengen en de mogelijkheid te overwegen, of een meerderheid gevonden kan worden om een motie in dezen zin aan tè nemen. Indien de vergadering hierin niet slaagt, hebben de voorstemmers althans de over tuiging, dat zij alles gedaan hebben om het standpunt tegenover de arbitragecom missie te redden, De motie kwam alsnu in bespreking. De heer Stolk zegt, dat hij en, naar spr. meent, meer leden met hem van de Interne feiten gespeend zijn gebleven en daardon hun houding niet konden bepalen. Hij wil de leden, die voor het bestuur gestemd hebben, alsnog van eenige urgente feiten ingelicht zien, zoodat er wellicht nog van standpunt veranderen. ne voorzitter meent, dat, indien niet alle feiten bekend zijn, dit te wijten is aan het bestuur, dat in de vergadering van 12 Fe bruari plotseling aan sommige leden de gelegenheid ontnomen heeft, hun meening te zeggen, waardoor deze feiten niet be kend zijn geworden. De heer De Graaf zegt, dat het rapport en de conclusie hem uit de pers overvielen ep hij daarvan niet in de vereeniging is in kennis gesteld. Hij had het beter gevonden, als het kiezen van een nieuw bestuur door het periodiek aftreden van de huidige ber stuursleden zou zijn geschied. Dc heer "Vierwind zegt, dat, als de com- nüssie besloten had, den heer Duvosel weg té doen, men daarmede niet accoord zou zijn gegaan en het heeft hem verwonderd, dat. nu het bestuur weg moet, men daar over zijn verwondering niet te kennen beeft gegeven. Pen meesten leden is het, volgens spr., niet bekend, waarom zij dien avond tegen het bestuur zouden gestemd moeten heb ben en dus bleven zij aan de zijde van het bèstuur. "De voorzitter antwoordt hierop, dat men bh informaties zoowel bij directeur als be stuur alle feiten te weten had kunnen kómen, indien men dat wilde. De heer Blei is van meening, dat het een partijstrijd geworden is. Zoowel directeur als bestuur verklaarden 27 Nov. 1930, zich bij het oordeel van de commissie te zullen neerleggen, en z.i. had dus de eenige oplossing geweest, dat her, bestuur 12 Februari bedankt had en een tusschentijdsch bestuur was gekozen ge worden. Dit is niet geschied en daarom is spr. voor de motie, om zich aan het rapport te hpuden. De voorzitter onderschrijft deze meeniug eh zegt, dat bij iedere arbitrage de partijen zich aan de uitspraak behooren te houden Hier zou het bestuur nog aangebleven zijn, totdar vier onpartijdige leden in het. tusschentijdsch bestuur zouden gekozen zijn Deze meening was spr. toegedaan en dfiarom was hij zoo verrast over de plotse linge wending in de laatste ledenvergade ring. Spr. verbaast er zich verder over, dat niet alle bestuursleden direct tegen het be leid van den voorzitter opgekomen zijn. De heer Vring zegt, van meening ge weest te zijn, dat, toen de heer Kuiper 'n de bewuste vergadering zijn functie neer- legde, dit inhield, dat het bestuur en bloc zou aftreden. De heer Hartel ziet er maar een oplos sing in, nJ. dat directeur en bestuur be danken. Dat zal dan een mooie opruiming zijn en meteen wordt dan een nieuwe toe stand geschapen. De heer Roodt constateert op het oogen- blik weer verdeeldheid in de vergadering en is van meening, dat de vorige spreker goed gezegd heeft. De heer Stolk vraagt, of de 72 stemmen vóór het bestuur een meerderheid vormen bij een ledental van 195 leden. Volgens hem is dit niet het geval. Hij zou een referen dum willen houden en wanneer meer dan 100 leden hun handteekening hierop plaat sen, kan dit van groote waarde voor de navolging van het rapport zijn en aan het bestuur van Z. en V. worden kenbaar ge maakt. De heer Dankelman gelooft, dat men thans weer een verkeerde meening vormt en er glad naast staat. De arbitragecommissie is in het leven geroepen als gevolg van een schrijven van het lid Kornakker in de November-verga- dering, welk lid dit een weg om tot betere samenwerking te komen noemde. Dit was alles nog buiten de leden. Toen kwam het rapport, aan welks conclusie de directeur zich wel en het bestuur zich niet heeft ge houden. Het bestuur forceerde onder de leden een stemming: Jullie zijn souverein, jullie kunnen besluiten, of het bestuur al dan niet blijft. Dat het bestuur zich niet aan het rap port gehouden heeft, is een groote blamage, maar de leden, die tegen deze handelwijze zijn, zijn" nog niet vóór Duvosel, dat spreekt geenszins vanzelf. „We zitten er mee, allemaal hebben we verloren: en als de eer weg is, dan tellen we niet meer mee, staan wij onder de klein ste vereen/gingen van Haarlem." Het eenige middel is daarom volgens spr., de eer en trouw te herstellen, wat z.i. in houdt, dat het bestuur moet aftreden. Andersom kunnen 't misschien de leden beter dragen, maar spr. vindt het een een voudige zaak: zoo klaar als twee maal twee vier is; dat verandert ook niet. De heer Roosen had het een klare zaak gevonden, wanneer, toen de heer Duvosell was teruggeroepen, die bestuursleden, waar mee hij niet kon samenwerken, hadden be dankt. Dit had in het belang der Liedertafel geweest. Den directeur is volgens spr. on recht aangedaan, hij is verongelijkt en spr. meent dat beter eenige bestuursleden ge mist kunnen worden dan de directeur. De heer De Graaf zegt, dat het toch niet mogelijk was, het bestuur op zij te zetten, als men daarvoor de reden niet weet. De voorzitter zegt, dat het bestuur niet weg moest. Er zou een tusschentijdsch be stuur komen. Vervolgens spreekt de heer Andrea. Over de conclusies van het rapport spre kend, zegt spr. dat het geheel verkeerd is te meenen: het bestuur weg en Duvosel be houden. Het bestuur treedt af; wordt niet weg gejaagd. Een tusschenbestuur moest aange steld worden uit leden, die niet in 't con flict betrokken waren geweest. Spr. verheugt zich erover, dat zóó gerap porteerd is, dat bestuursleden, die buiten het conflict gestaan hebben, ook in het tusschentijdsch bestuur gekozen konden wor den. En als op deze wijze gehandeld was, zou de zaak op correcte wijze zijn opgelost. Na een jaar als de gemoederen weer bedaard zouden zyn had men dan den ouden toestand teruggekregen en zou de ledenvergadering kunnen beslissen, wie in het nieuwe bestuur zou komen. De voorzitter licht na deze duidelijke woorden nog toe, dat indien de conclusies zouden opgevolgd zijn, zelfs bepaalde be stuursleden door de arbitrage-commissie in het nieuwe bestuur geëischt zouden zijn. Hierna wordt de volgende motie voorge lezen: „De vergadering van 62 leden der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", bijeen op Woensdag 18 Februari 1931 in de bo venzalen van „De Kroon", Groote Markt te Haarlem, gehoord de besprekingen inzake de 1.1. Donderdag 12 Februari gehouden algemeene vergadering van bovengenoemde liederta fel, betreurt ten zeerste de houding, aange nomen door het huidige bestuur, keurt ten strengste af, dat genoemd be stuur zich niet aan de uitspraak van den eereraad of commissie van arbitrage heeft willen onderwerpen, verzoekt genoemd bestuur alsnog ter wille van den goeden naam der Kon. Lie dertafel „Zang en Vriendschap" zich aan de door genoemde commissie gedane uit spraak te houden, en gaat over tot de orde van den dag." De heer Vierwind wil de motie onder alle leden laten circuleeren om te ondër- teekenen. De voorzitter vreest echter, dat zij dan vooreerst niet zal terug komen. Besloten wordt, de motie een week bij de volgende leden ter teekening te leggen: Th. van Haaren, Kleverparkweg 204; C. van Doeven, Rustenburgerlaan 22; T. Blei, Kaarseladeveer, Spaarne 10; C. J. Roosen, Molenaarstraat 24; G. Wijkhuysen, Bin nenweg 204, Heemstede; Daudey, Kruis straat 31 en M. F. Scholten, Zijlstraat 86. De uitslag der onderteekening wees uit, dat 62 leden de motie onderteekend hadden en 4 adhaesiebetuigingen (bij de ingeko men stukken) waren ingekomen. Aanwezig waren 78 leden, waarvan 6 de vergadering in het begin verlieten. Na nog eenige bespreking sprak do voorzitter het slotwoord, waarin hij spe ciaal dank bracht aan den nestor der ver eeniging, den 85-jarigen heer Montauban, voor zijn aanwezigheid. Te elf uur werd de vergadering, die in tegenstelling met die van 12 Februari zeer ordelijk verliep, gesloten. De opening uitgesteld tot Dinsdag Wegens onvoorziene omstandigheden zijn de opening van de Augustinus-tentoonstel ling en de lezing door den heer C. R. dc Klerk in de R.K. Leeszaal, welke morgen avond zouden plaats hebben, uitgesteld tot Dinsdag a.s., des avonds 8 uur, De aardbeienoogst een totale mislukking De toestand van de tuinders verre van roos- kleur^ Gestadige groei van de Bloëm- bollenveiling Het vraagstuk van het bloemen veilen Gistermiddag is te Beverwijk de jaarver gadering gehouden van de R. K Coöp. Tuindersvereer.iging „Kennemerland". onder voorzitterschap van den heer J P. Nijssen. Door den directeur, den heer W. de Groot, werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: De omzet heeft in 1930 bedragen: Aan greenten f 421396 92, tegen f 420265.56 in 1929, welke groentenomzet on zijn beurt de laagste was die de vereeniging sedert 1916 noteerde. Aan aardbeien 1032796 K.G. met een op brengst van f321448.31 (doorsnesprijs f31.12 per 100 K.G.) tegen 913692 K.G. voor f 751726.37 in 1929 en met een doorsneeprijs van f 82.27. Alzoo 1191P4 K G. méér in 1930, doch f 430278.06 minder dan in 1929. Prijs en oogst beiden zijn dus wel zeer te'eurstellend geweest. De aardbeienoogst was een totale misluk king. De oogst zoowel als de opbrengst. Bei de - werden slechts door het rampjaar 1923 overtroffen. Hoewel de teelt van aardbeien in deze omgeving wellicht tijdelijk wat ingekrompen is, meen ik toch, aldus gaat de directeur in zijn verslag verder, dat het slechte jaar voor het grootste deel op rekening komt van de groote tegenvallers bij de aardbeienoogst. Het is nu eenmaal de gewoonte dat van de opbrengst der aardbeien de meest buiten gewone uitgaven moeten wo-den bestreden. De meeste aardbeien werden voor fabrie ken gekocht en het kwantum wat per wagon naar Duitschlard werd vervoerd, is van wei nig beteekenis. Hier speelden natuurlijk de hooge invoerrechten en de slechte economi sche toestanden in Duitschland een groote rol. Aanvoer van bakaardbeion is hier nog een zeldzaamheid. Als men ziet wat daaraan b v. in Roelofarendsveen wordt gedaan, dan vraagt men zich onwillekeurig af, waarom kan dat in Beverwijk niet? Zooals gezegd de slechte bedrijfsuitkom- sten onder de leden zullen rel in hoofdzaak veroorzaakt zijn door de mislukking van de aardbeienoogst. De toestand. Algemeen is de toestand onder de tuin ders dus verre van rooskleurig, en in Vele gevallen zal men met hard werken er niet in geslaagd zijn het dagilijksch brood te verdienen De credietwaardiglieid van den tuinder is dus weer, voor de zooveelste maal omlaag gekomen en tot het vriespunt ge daald. Het is vooral daarom een geluk te noemen, dat door Provinciale Staten te sa men met de gemeentebesturen aan de kwee kers steun wordt geboden, om zich door deze moeilijke tijden heen staande te hou den. Aan de totstandkoming dezer regeling heeft de Provinciale veilingorganisatie neer veel bijgedragen. Op deze manier kan al thans aan de grootste credietbehoefte der tuinders worden tegemoet gekomen. Het is te hopen, dat de teelt van aardbei en als wisselbouw of tusschengewas niet te veel inboet, want wij kunnen voorloopig de aardbeien nog niet missen. Een slechte aardbeienoogst beteekent voorloopig nog een slecht jaar voor Bever wijk en omgeving; voor de Veilingen zoowel als voor de tuinders. De finantiéele uitkomsten van het bedrijf zyn door de mindere provisie aan aardbeien natuurlijk veel slechter dan in 1929. Alleen voor de aardbeien werd aan provisie circa f 12000.minder ontvangen dan in 1929. Echter verkeert .Kennemerland" in de gelukkige omstandigheid, dat na de gewone afschrijvingen nog een bedrag als overschot kan worden afgeboekt. Op verschillende an dere punten heeft de vereeniging weer iets voordeeliger gewerkt. De bloembollenveiling met een veel lage- ren omzet als verleden Jaar, kon ook slechts een bedrag restitueeren als vergoeding voor algemeen beheer en voor gemaakte onkos ten. Het overschot is echter te gering om daar van eenige uitkeeringen te doen op de Lee ning Deficit en aan de nieuwe leden. Den laatsten tijd was er ook een streven merkbaar tot samenwerking van de bloem bollen veilings vereen icingen in beide provin ciën Noord- en Zuid-Holland. Men heeft elkaar gezocht en gevonden, en het stichten van een Federatie of Bond van Bloembollenveilingen met de Directie van het H. B. G. wacht nog slechts op de beslissing van een algemeene vergadering der gezamenlijke besturen. Gisterenmiddag werd ir het Veilingge bouw aan de Breestraat te Beverwijk de jaarvergadering gehouden van de R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland." De druk bezochte vergadering stond onder leiding van den heer J P. Nessen, uit Sant poort, en werd o.a. bijgewoond door den Hoogeerw. heer J. M. Lucassen, Deken van Beverwijk; den Zeereerw. heer pastoor C. A. A. M. Wouterlood. geestelijk adviseur en den heer Kruithof, voorzitter van de „Vrije Vei ling." Het financieel verslag. Hierna werd door den accountant der vereeniging, den heer Keesom uit Alkmaar, het jaarverslag uitgebracht over het jaar 1930. Blijkens dit rapport sluit de balans met een eindcijfer van f 213.302 29. Het deficit is wederom met een bedrag van f 3086.70 verminderd en bedraagt thans nog f 45.485.81 tegen f 48.572.51 in 1929 In 1924 bedroeg het deficit nog f 154.000,—. zoodat het In den loop der laatste zes jaren tot niet meer dan 1/3 is teruggeloopen De exploitatie-rekening sloot met een be drag van f 50.433 50. Aan veilingsprovisie werd ontvangen f 28.238.36, dit is ongeveer f 11.000.— minder dan in 1929. Na aftrek van interest en afschrijvingen bleef er een netto winst-saldo over van f 3086 "0, welk saldo op het oude deficit werd afgeschreven, B(j de hierna volgende bestuursverkiezing werd de voorzitter, de heer Nijssen, met algemeene stemmen herkozen. Ook de af tredende bestuursleden, de heeren IJ. Schuit, P. Stam, G. Baltus en G. de Ruijter, werden herkozen, evenals de aftredende commissa rissen, de heeren F. Heeremans en Jcb. Zonneveld. van het vloedtij. dat te 12 uur des nachts vol doorstond, slechts een streek van koers veranderde, terwijl hij met volle k acht voer, te weinig rekening gehouden met het feit, dat de vloed het schip, toen dit lang zaam is gaan varen, sterk om den Noord Eette. In ieder geval had de tetrekkene, in den mist varende volgens gegist bestek, rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat zij a koers niet onbelangrijk zou kunnen afwij ken van dien op IJmuiden. In die omstan digheden heeft betrokkene zich aan nala tigheid schuldig gemaakt, doordien hij, ter wijl het nog geen laag-water was, 8)4 va dem loodende en moetende begrijpen, dat IpJ vlak bij de kust was, terwijl hij nist wist waar hij zich precies bevend, naar de kust is blijven doorvaren zonder het lood gaande te houden of langs de kust te gaan lig gen. De Raad oordeelt, dat op den betrokkene een disciplinaire straf moet worden toege past, doch dat ten deze kan worden vol staan hem de bevoegdheid te ontnemen cm als schipper te varen op een schip, als be doeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van acht dagen. Carbfdontploffing „Derika V" Wat betreft de carbidontploffing aan boord van het stoomvisschersvaartulg „De rika V" IJM. 418, is de Raad van oordeel, dat dit ongeval aan de schuld van den be trokkene Is te wijten. Ondanks alle waar schuwingen betreffende de behandeling van carbid tot den betrokkene gericht, ondanks de volledige medewerking der reederijen, begaat deze machinist de onvoorzichtigheid om het carbid in een houten harington te bewaren. De daad van den betrokkene is des te meer te laken, omdat zij ook rechtstreeks ingaat tegen het bestaande ge bod om het carbid aan boord in de daar voor bestemde melkbussen te bev/aren. De Raad meent, dat een strenge straf hier óp haar plaats is en straft den betrok ken machinist door hem de bevoegdheid te ontnemen om als machinist te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van veertien da gen. Door den stoomtrawler „Gerbrig" IJmuiden 101 werd gisteren te IJmuiden een steur aan de markt gebracht, wegende 59 Kg., welke dén hoogen prijs van f 118 opbracht. De gewone prijs is f 1—1.20 per Kg. Stranding bij Egmond aan Zee De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het aan den grond loopen tijdens mist van het stoomvisschers vaartuig „De Hoop II" IJ.M. 40 op de Hol- landsclie kust, nabij Egmond aan Zee. De Raad spreekt als zijn oordeel uit, dat het ongeval medé is veroorzaakt doordien betrokkene onvoorzichtig heeft gemanoeu vreerd. Hu heeft, doordien hij uit hoofde Met roode verf besmeurd Wij lezen in Het Volk: De heeren communisten, leden R.V.O. en W.A.O., hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag eens flink hun best gedaan, dooi den achteringang van het gebouw „De Cen trale" met roode verf te besmeuren. Ze wa ren niet alleen tevreden met die poort en hebben daarom de halve straat meteen maar vol besmeurd met „Rood front" en „Weg met de N.V.V.-verrajers" en nog meer van al dat moois. Dit werd gedaan aan het gebouw, hetwelk door de arbeiders zeiven tot stand is ge bracht, door week aan week hunne bijdrage te storten. Dit werd gedaan aan het ge bouw, waaraan vele arbeiders week aan week, avond aan avond gearbeid hebben, geheel belangelóos." Terug te bekomen bijWarmerdam, L. Boogaardstraat 21, autowieldop; Fasschier, Byzantiumstraat 53, boor met tandwleltja; Dir. Postkantoor, Ged. Oudegracht, bank biljet; Roosma, Spijkermanslaan 17, collier; Philippo, Leidscheplein 43zw., étui met schrijfbehoeften; Van Kessel, Antoniestraat 67, handschoen; Bur. van Politie, Smede- straat, kinderhandschoen; Ketel, J. van Zurenstraat 9, handschoen; Koldsrie, Gr. Houtstraat 97, kroes; Stoeltje, Verwu'ft 4, oorbel; Kaman, Kleverna-kweg 111, porte- monnaie met Inhoud: Bregonje, Potgieter straat 44, paraplule; Postkantoor Ged. Oude gracht, idem; De Veer, Garihu'sïaan 133, rijwielbelastingplaatje; Verlnga, A. L. Dy- serinckstraat 42, idem; Prins, Bu-gwal 55c, touw; Lassóy, L. Margarethastraat lrood, tasch met inhoud; Dir. Postkantoor, Ged. Oudegracht, vulpenhouders; Postkantoor, Plein, wandelstok; Tanis, Burgwal 52, zak mes. Tach, Wagenweg 1 rood, Rrmband: v. d. Sloot, Reitzstraat 51, idem; Bakker, Slamat- straat 22. bont; Van Kessel, Gierstraat 28, ceintuur; Korts, L. Veerstraat 27, hangertje; Kënnel Fauna, Park1 aan. kat, gebracht door: Saalman, Donkere Spaarne 48; Po'.itlebur. Smedestraat, 2 portemonnaies; Scheks, Pe- nljnstraat 39, pijn; Brockbernd. Leidschevaart 278, postzegels; De Vogel, Bisschop Ottostr. 4, auto-slinger; Deen, Slamatstraat 15, taschje; Kranendonk, Zülweg 38, vingerhoed. Terug te bekomen bij: Wlggers, Gen. Bothastraat 123, bont. Blenkwater, Wald. Pyrmontstraat 17, rijwielbelastingmerk. Nlx, Duvenvoordestraat 95, collier. Meyer. Lange Veerstraat 8a. handschoen. Kobs, Spaam- wouderstraat lOOrood, idem. Van Enk, 2de Zuidnolderstraat 66a, hond. Kennel Fauna, Parklaan, hond, gevonden door Hartman, Dr. Leijdsstraat 16. Kruyf, Gasthuislaan 144, handschoen. Houtkamn, Hofmeijerstraat 7, idem. Kuit, Alb. Thijmstraat 8, hondje. Smits, Hodsonstraat 2, handkar. Kennel Fauna, Parklaan, kat. gevonden door Kop- nen, Doelstraat 27B. Jansen, Anthonienteeg 8a, kwitanties. Feenis, N. Raamstraat 15, mes. Dekker, Van 'Marumstraat 36, schoen (gymn.). Bakker, Da Costastraat 32, tange tje. Visser, Leeghwaterstraat 6, taschje met inhoud. Vermeulen, Schouwtjeslaan 2B, idem. v. d. Broek, Koningstraat 35, vulpot lood. Terug te bekomen bij; Deursen, van, Cas- teleijnstraat 14, broche. Rekman, Gr. Heilig land 43, ceintuur. Uitenbosch, P. Kiesstraat 50, 2 hemden. Makkelenburg, Vaartstraat 2rood, handschoenen. Brouwer. Mr. Jcosten- laan 16, hondle. Zweris, Staringstraat 12, handschoen. Deaenaars, Raveiingsteeg 7rood, idem. Teske, Wilgenstraat 31, idem. Luske, Slachthuisstraat 85rood, lorgnet in étui. We- terings, Verspronckweg 43, muts. Wirker, Burgwal 97, oorbellen. Bergen van, Gen. de Wetstraat 19, portemon. met inh. Oomens, Jansstraat 71ro"d- pakje met inh. Laat ds, Rolland':traat 39, idem. Vught, Ged. Volders- gracht 7, portemon. met inh. Hermes, Oran- jeböomstraat 136, pomp. Meeuwig, Rolland straat 65, rijwlelbsl. merk. Leuvelink, Keizer KareMraat 16, ring. Print, Amstsrdamstr. 30, schoenen. Bron, Korteweg 1, teekening. Jansema, Olieslagerslaan 5, vulpenhouder. Woud, Crayenesferlaan 48. idem. Bruin de, Tuinlaantje 2, werkkiel. (Gedeeltelijk reeds geplaatst) In 1931 vallen voor Haarlem de volgende min of meer gedenkwaardige herinnerings- dala: 1431. 14 Januari. De „St. Remigiuskapel" of het ,.St. Remigius-Gasthuis" is in een giftbrief bekend. In 1617 werd dit „St. Re- migius-Gasthuis" opgeheven, terwijl zijn goederen met die van het Oude Mannenhuis vereenigd werd. 1431. 29 Juni. Scabinale acte, waaruit blijkt, c'.at het St. Gangolfs-Gasthuis op de Boter markt toen het Oude Gasthuis genoemd werd. In 1578 werd dit gasthuis door een hevigen brand, die 449 huizen van Haarlem verwoestte, geheel vernield. 1480/1. De St. Janspoort wordt opnieuw opgetrokken. In 1590 werd deze poort weer opnieuw opgebouwd ra"'at z?1 door de Span aarden tijdens het beleg van Haarlem b.ji. geheel vernield war. 1531. De Haarlemmer-, Spiering- en Leid- cche meren zijn nog niet vereenigd. Men rijdt nog van Haarlem door Vijfhuizen en Nieuwerkerk naar Amsterdam en Utrecht en van Hillegom over de Vennep, waar men met een schouw wordt overgezet. Men kan ook rijden door Aalsmeer, Rijk en Sloten naar Amsterdam en Utrecht. Het vaste land van den Ruigenhoek loopt tot aan het genoemde veer. Het Haarlemmermeer is 3040, het Leid- sche meer 2175, het Spieringmeer 850 en bet Oude Meer 520 morgen groot; dus te za- men 6585 morgen. 1581. De eerste rentmeester van de gees telijke goederen wordt aangesteld In 1795 wórdt het rentmeesterschap opgeheven en zijn werkzaamheden gaan over naar het Comité van Financiën. 1E81. 24 April. Nieuw verdrag tusschen den Prins van Oranje en de Staten van West- Friesland en Haarlem, waarbij de geestelijke goederen, bedoeld in het besluit Van 23 Mei 1577, thans volledig aan de stad afgestaan worden en deze, als vergoeding voor de ge leden schade b'j het beleg, het veer bij de Liede of Penningsveer, enz. benevens 200 000 pond, in 13 jaren te betalen, ver krijgt. B'j dit verdrag kwam ook de benoe ming van den stadccccretaris en van den stadsbode, die tot dusver aan de Grafelijk heid voorbehouden was, aan de stad. 1581. 15 Juli. De Prins van Oranje vermeer dert het aantal vroedschappen tot 32. 1581. Het St. Caeciliaklooster wordt opge heven. De nonnen bleven echter het klooster nog tot 1592 bewonen en tevens een ge deelte van den kloosterhof gebruiken. In dat jaar motsten zij het klooster verlaten en werd haar een woning op het Begijnhof aan gewezen. 1631. De trekvaart van Haarlem naar Am sterdam wordt gegraven, krachtens machti ging der Staten van 4 April 1631, en in 1632 geopend. In 1833 wordt deze verdeeld tusschen Haarlem en Amsterdam en Haar lem krijgt het gedeelte tusschen de stad en Houtrijk en Polanen. 1631. De Spaarnwouderpoort, wordt van een uur werk vcorzien. 1681. De Varkensmarkt, vroeger op de Krocht, wordt naar de Ossenmarkt uverge- bracht. Op 10 October 1690 wordt de Var kensmarkt naar het naar 'naar genoemde ter rein ir do nabijheid der Kennemerpoort overgebracht. 1731. 21 Juni. De Staten van Holland machtigen de stad Haarlem de tienden on der Schoten op te geven. 1731. De regeering beveelt, dat de R. K. Kerk „De Drie Klaveren" niet meer door Dominicanen mag, maar door de wereld geestelijken moet bediend worden. Gp 19 October 1700 wordt de nieuw opgebouwde R. K. Kerk „De Drie Klaveren", toegewijd aan den H. Dominicus, waarvan 27 Mei de eerste steen was gelegd, ingewijd. 1781. Oprichting van een „Vaderlandsch Fonds tot aanmoediging van des lands Zee dienst", dat zich nog in hetzelfde jaar met een dergelijk fonds te Amsterdam vereenigt. 1781. Het in 1519 op dan toren der Groote Kerk geplaatste ijzeren kruis wordt door een nieuw vervangen. Op 22 Mei 1801 sloeg de bliksem in den toren, doch het vuur wordt door eenige burgers met beleid gebïuscht. 1831. Het „Loffslick OsseweijersgUd", in de 17de eeuw opgericht, wordt tijdelijk ge schorst. In 1871 wordt het echter weer op nieuw in het leven geroepen. 1821. 2. Maart. Hec corp3 Noord-Holland- sche Vrijwillige Jagers, onder bevel van ka pitein Rcokmaker, vertrekt uit Haarlem naar de Belgische grenzen. In 1833 keeren zij ech ter weer terug. 1831. 30 April. De gedenksteen voor Ripper- da, door de Rederijkerskamer „De Wijn gaardranken", in de groote zaal van den Doelen geplaatst, wordt plechtig ontbloot. 1831. 23 December. Het stoffelijk overschot van den grootsn dichter mr. W. Bilderdijk, den 2J December overleden, wordt in de Groote Kerk plechtig begraven. 1856 1 Januari. De belasting op het ge maal wordt afgeschaft doch die op de li keuren en gedistilleerd verhoogd, en een plaatselijke directe belasting van hoogstens f 60.000, ingevoerd, waarbij de huurwaarde volgens parsoneele belasting als grondslag wordt genomen. 1856. Bij het Provinciaal Krankzinnigen gesticht „Meerenberg" worden eene Her vormde kerk en eene Roomsch-Katholieke kapel gebouwd. In Juni 1849 was het ge sticht geopend. 1856. 10 Mei. Het voormalige Maria Mag- dalenaklooster wordt aan het Rijk, ten be hoeve van een militair Ziekenhuis, afge staan. 1856. Mei. De Sociëteit „Vereeniging" wordt opgericht. 1856. 21 Mei. De raad schaft het marktgeld en het armengeld (belasting op de open bare vermakelijkheden) af. 1856. 5 Juni. Het steenen beèld van Lou- rens Janszoon Coster wordt van de Groote Markt naar den „Hortus Mgdicus" overge bracht. 1856. 23 Juni. Gebroeders Lurasco te Am sterdam schenken aan de gemeente een klein model in brons van het nieuwe stand beeld van Lourens Janszoon Coster. 1856. 29 Juni. De belasting op het schapen en varkensvleesch wordt afgeschaft. 1856. 15 Juli. Typografische tentoonstel ling; buitengewoon orgelconcert, en groot waterfeest op het Spaame, ter eere van onthulling van het nieuwe standbeeld van Laurens Janszoon Coster. 1836. 16 Juli. Plechtige optocht naar het gedenkteeken in den Haarlemmerhout; ont hulling van het standbeeld op de Groot© Markt; feestelijke optocht der typografische vereenigingen, volksfeesten; des avonds bloe- menfeest in den Hertenkamp en verlichting van het standbeeld. 1856. 17 Juli. Matinée musicals; groot or gelconcert en groot vuurwerk op het excerci- tieplein buiten de Nïeuwpoort, tot sluiting der feestelijkheden. 1853. De kerk van den H. Jozef in dé Jans straat wordt tot Kathedraal ingericht. In 1872 werd hieraan neg een pastorie gebouwd. 1856. Het Polderbestuur van den Haarlem- mermeerpolder vestigt zijn zetel te Haarlem. 1853. De bcekverkoopersvereeniging „Lau rens Janszóon Coster" wordt opgericht. Deze vereeniging is nooit ontbonden, doch lang zamerhand te niet gegaan. 1856. De eigenaar van het door Laurens Janszoon Coster bewoond geweest zijnde huis dost een borstbeeld van dezen in den gevel plaatsen. 1356. 1 Augustus. De raad bestemt het tot dusver tot Militaire Infirmerie gediend heb bende gebouw aan de Kraaienhorstergvacht (Nassaulaan) tot ziekenhuis voor de verple ging van lijders aan besmettelijke ziekten. Dit gasthuis wordt in 1873 opgeheven, terwijl aan het St. Elisabeth's Gasthuis een afdee- ling voor lijders aan besmettelijke ziekten in gebruik wordt gesteld. 1856. 67 Augustus. Nieuwe overeenkomst met de Imperial Continental Gaz-Association waarbij de bestaande voor 20 jaar, eindigen de 31 December 1878, verlengd wordt. 1856. 29 September. Directeuren van Tey» Iers Stichting schenken aan de gemeente een' verzameling in 12 öeelen van stukken betref fende de uitvinding en de beoefening der boekdrukkunst, door den heer J. Koning bijeengebracht en met vele aanteekeningen, afbee'dingen. autografieën, enz. verrijkt. 1856. 22 September. De „Concertzaal" wordt verkocht en daarna tot logement, het tegenwoordige „Hotel Funckler", ingericht. 1856. De fabriek van stoom- en andere werktuigen op de werf „Hubertinadoor de heeren J. Doedens en W. H. Jacobs opge richt. 1856. De ten laste der gemeente verpleeg den in het voormalige Diaconie- en Aalmoe zeniershuis worden naar het Buiten-Gast huis overgebracht, en dit wordt, onder den naam van „Stads Armen- en Ziekenhuis", tot zijne tegenwoordige bestemming Inge richt. 1856. 24 October. De R. K. Statie van den H. Thomas van Aquine wordt als zoodanig opgeheven en als hulpkerk aan de kerk ven O. L. V. Rozenkrans en den H- Dominicus toegevoegd. In Januari 1886 wordt deze kerk opgeheven en daarin het gebouw ingericht tot het „St. Franciscusgesticht" van de Zus ters Franciscanessen der H. H. Harten te Salzkotten, die zich aan ziekenverpleging wijden. 1856. 31 December. De gemeente telt 28.621 inwoners. 1881. 1 Januari. De gemeente telt 38.152 in woners. 1381. 6 Februari. Op verzoek van belang hebbenden worden de namen der straten in het zoogenaamde „Kamp" veranderd. D© Achterkamp verkrijgt dsn naam van Essen-- straat, de Noordkamp dien van „de Wit- straat", de Kamperbreestseg dien van „Bur- retïtraat" en de Kampersteeg dlsn van „de Haar$traat." 1881. 57 Maart. De afdeeling Haarlem der „Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur houdt in een lokaal van „Weten eri Werken" een tentoonstelling van bloeiende Bolgewassen. 1881. 10 Maart, Het maken van een nieuwe brug over de te vergraven Singelgracht, tegenover de Zijlstraat, het doorgraven van de Leidsche Vaart, het maken van riolen, enz. en het wegbreken van de Oude Zijlbrug, met de twee steenen bruggen in den Zijlsip- ge'.weg, wordt aanbesteed voor 33.760. 1831. Het „Flora-park" wordt door de fir ma J. D. Zocher en Co. aangelegd. 1881. 21 April. Het maken van een nieuwe brug over den singel bi) den Harmenjaps- weg wordt aanbesteed voor 3558.--. 1881. 27 April. De raad besluit om in ver schillende straten tro.toirs te maken, 1881. De afdeeling Haarlem der „Vereeni ging tct ondersteuning van verwaarloosden - en gevallenen" wordt opgericht. 1881. 16 Mei. Van den Stoomtramweg Haar lemLeiden wordt het gedeelte Leiden— Hillegom voor het verkeer geopend en den 29sfen Juni wordt de geheele lijn geopend. 1881. 17 Mei. Het 25-jarig bestaan der So ciëteit „Vereeniging" wordt feestelijk gevierd- 1881. Mei. Het gewezen Gasthuis voor lij ders aan besmettelijke ziekten aan de Kraaienhorstersgracht, de kleine Manége in de Magdaienastraat, enz. worden voor 2300 voer afbraak verkocht. 1881. 2 Juni. De spoorweg van Haarlem naar Zandvoort wordt feestelijk geopend. 1881. 22 Juni. De cricketclub „Rood en Wit" wordt opgericht. 1881. De „Recreatiezaal voor Militairen in de kazerne, opgericht door het Departement Haarlem der „Maatschappij tot Nut voor het Algemeen", wordt aan de militaire autoriteit overgegeven en de inventaris aan het Rijk afgestaan, onder voorwaarde, dat de Recrea tiezaal altijd aan de kazerne zal verbonden blijven. 1C81. Juli. De 104de Algemeene vergadering en het congres der „Nederiandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid' wor den te Haarlem gehouden. 1881. 17 Augustus. De straten ln het Nieu we Westelijk kwartier dér gemeente ontvan gen de namen van „Wllhelminastraat Alexandèrstraat", „Prins Hendrikstraat" „Oranjekade'' en „Wilsonsplein." 1831. 14 October. Hevige storm, waardoor vele boo men werden omvergewaaid. 1881. 23 November. De raad besluit tot hef fing van een gemeentelijk vergunningsrecht op den verkoop van snerken drank. 1881. 31 December. De gemeente telt 39-977 inwoners. De handel in het Lompenbedrijf is wel een van DE branches, die het meest in dezen crisistijd te lijden hebben. De oorzaak ligt wel het meest hierin: overproductie van nieuwe grondstoffen, weinig uitvoer naar het buitenland enzoovoort. De vóór-oorlogsche prijzen welke heden door ons betaa'd worden geven U daar wel een duidelijk beeld van. Nu is hét echter niet noodig uw Lompen of Metaalafvalien voor bijna niets weg te geven, zoolang de HAAR- LEMSCHE LOMPEN- en METAALHANDEL van VELLEMAN nog bestaat want wij blijven steeds DE prijzen betalen, we'ke de beurs eiken dag aangeeft. Het is dezen slechten tijd wel ieders taak van twee kwartjes 1 gulden te maken en dat kunt U door bij ons uw Vodden, Oud-IJzer, Koper, Lood, Zink. Papier of iets dergelijks te verkoopen. Heeft U dus Vodden, Metalen of Iets te verkoopen (ook Meubilair) bel dan op 14637. Wij komen direct per auto bU U. DE ZAAK IS ALLÉÉN GEVESTIGD GEOPEND VAN 8 TOT 8 UUR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6