Uit den Omtrek GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK Stofzuigerfruis MAERTEHS De pacht der gemeente-landerijen Het voorstel van B. en W. ten opzichte van het bouwland aangehouden De steunverlcening aan werk loozen Een toezegging van B. en W. Het Radiodistributie-vraagstuk Het wachten is op de concessievoorwaarden De vacantie-toeslag voor de gemeentewerklieden ingevoerd. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad HERINGA &WUTHR1CH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders HEEMSTEDE BLOEMENDAAL LISSE SASSENHEIM SASSENHEIM VIJFHUIZEN BEVERWIJK Barteljorisstraat IQ - Tel. 1G753 VAMPYR Stofzuigers f 103.- IJMUIDEN HEEMSKERK HAARLEMMERMEER MAPKTNIEUWS onder voorzitterschap van den Burgemees ter. Afwezig was de heer Brantjes. Installatie nieuw lid. Nadat de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer C. Versteeg (A.R.) door een commissie uit den raad zijn onder zocht en in orde bevonden, wordt tot toe lating besloten. De heer Versteeg legt in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden af, waar na hy door den voorzitter met enkele woor den wordt geïnstalleerd. Benoemingen. Tot lid van de Commissie van Overleg voor de werklieden wordt benoemd de heer C. Versteeg, die tevens wordt benoemd tot lid van de financieele commissie. Stembureaux. B. en W. stellen voor om ingaande 1 April 1931 te benoemen tot leden en plaatsver vangende leden van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad: Leden: Mr. A. Moens; H. Breukelaar; W. de Groot; H. J. Bilderbeek. Plaatsvervangers: J. J. Bisschop; C. Ding ier en K. Steijn. Aldus wordt besloten. B. en W. hebben verschillende wijzigingen aangebracht in het reeds door ons gepu bliceerde voorstel tot benoeming van voorzit ters, leden en plaatsvervangende leden der stembureaux. De wijzigingen zijn -als volgt: Stemdistrict II: In de plaats van J. Rijs- dorp wordt aangesteld als lid Com. Ver- rsteeg. Stemdistrict III: Het plaatsvervangend lid M. Tromp wordt vervangen door Ph. M. Eattes. Stemdistrict IV: De voorz. C. Slings wordt vervangen door L. Aardenburg. Het lid J. Steenvoorden wordt vervangen door G. We- lagen. Stemdistrict V: De voorz. Ph. M. Pattes wordt vervangen door M. Tromp. Het lid H. van Zutphen wordt vervangen door W. de Groot. Aldus wordt besloten. Verkoop grond. B. en W. stellen voor aan de N. V. Bouw bedrijf te verkoopen een perceel grond aan de Stumphiusstraat, groot 810 M.2 voor den prijs van f 6.50 per M.2 Op het terrein zul len vier woonhuizen worden gebouwd. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen radio-storingen. ïn verband met de vele klachten, welke B. en W. bereiken van bezitters van radio toestellen omtrent 't gebruik van hoogfre- quentapparaten, toestellen en machines welke apparaten zeer storend werken op de radlo-telefoonontvangst is het gewenscht in de politie-verordening een bepaling op te nemen, waarbij het verboden is om deze apparaten en toestellen enz. te gebruiken tusschen des middags 12 uur en des nachts 12 uur. Eveneens achten B. en W. het gewenscht te verbieden het hinderlijk geluid maken voor de omgeving door middel van een mu ziekinstrument of van een toestel, bestemd tot het hoorbaar maken van muziek of van "de menschelijke stem, hetzij in de buiten lucht, hetzij In een afgesloten ruimte. Zij stellen den raad voor artikelen hier omtrent ih de politieverordening op te ne men. Goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd het voorstel tot het ingebruik geven van gemeentegrond voor het plaatsen van een benzine-meet- pomp. Verbetering Roinerkerkweg. Met het Departement van Defensie zijn door B. en W. onderhandelingen gevoerd betreffende den verkoop aan de gemeente van een strook grond aan den Romerkerk- weg ten Westen der Marechaussee-kazerne, ten behoeve van de voorgenomen verbete ring van den Romerkerkweg ter plaatse. Deze onderhandelingen hebben geleid tot het aanbod van de zijde van het Rijk om den benoodigden grond, ter grootte van on geveer 181 M2. aan de gemeente te verkoo pen voor een totaalprijs van f 500 onder voorwaarde, dat de doomenhaag wordt op geruimd en op de nieuwe grenslijn ten ge noegen van den eerst-aanwezend ingenieur der genie door de gemeente een nieuwe af sluiting wordt gesteld. De kosten van deze afsluiting, bestaande in een ijzeren hek met harmonicagaas, worden geraamd op rond f 400, welk bedrag ten koste der gemeente komt. B. en W. stellen voor tot dezen aankoop te besluiten en voor de uitvoering van een en ander een credlet, groot f 900. toe te staan. Goedgekeurd. Vergoedingen Bijzonder Onderwijs. B. en W. bieden tér vaststelling aan, de drie-jaarlijksche afrekening der vergoeding, ingevolge art. 101 der L. O.-Wet over de Jaren 1925, 1926 en 1927 voor de R.K. Leer school, de R.K. Jongensschool, Hobbestraat, de R.K. Meisjesschool, Peperstraat, de Chr. School en de R.K. U.L.O.-school voor Jon gens aan den Kees Delfsweg. Eveneens wordt ter vaststelling aangebo den de driejaarlijksche afrekening der ver goeding voor de jaren 1926, 1927 en 1928 voor de R.K. U.L.O.-school voor meisjes aan den Arendsweg. In verband met een en ander stellen B. en W. voor de vergoeding (kosten van in standhouding) te bepalen als volgt: Dienstjaar 1927: voor het Lager Onderwijs op f 13.01 per leerling; voor het U. L. O. op f 24.48 per leerling. Dienstjaar 1928: voor het L. O. op f 14.46 per leerling; voor het U. L. O. op f 25.71 per leerling. Aldus wordt besloten. Goedgekeurd wordt verder het voorstel tot het verstrekken van voorschotten inge volge art. 101 der L. O.-Wet aan de vol gende bijzondere scholen: 1. Bestuur R.K. Leerschool voor L. O. Romerkerkweg f 2912; 2. Bestuur R.K. Jongensschool voor L. O. -Hobbestraat f 4312; 3. Bestuur R.K. Meisjesschool voor L. O Peperstraat f 5300; 4. Bestuur Bijz. Lagere School, Meere- steinstraat f 2756; 5. Bestuur R.K. Jongensschool voor U. L. O., Kees Delfsweg f 1572; 6. Bestuur RJK. Meisjesschool voor U. L. O. Arendsweg f 732.. Verbetering straatverlichting. In de raadsvergadering van 31 October 1930 werd in handen van B. en W. gesteld cm prae-advies een adres van J. E. Boer lagen e.a. houdende verzoek om het gedeelte der Breestraat vanaf de Hobbestraat tot einde Schans van een betere verlichting, bij voorkeur door middel van booglampen, te willen voorzien. In verband hiermede hebben B. en W. het advies van den Directeur der Lichtbedrijven ingewonnen. Genoemde Directeur is na on derzoek ter plaatse tot de conclusie gekomen, dat het voor een goede verlichting niet nood zakelijk is om overspanningen aan te bren gen. Naar zijn meening is het bijplaatsen van één, hoogstens twee lichtpunten voldoende. De kosten hiervan bedragen rond 200. B. en W. kunnen zich met dat advies ver eenigen en stellen dus voor in dien zin een besluit te nemen. De heer EIJKING vestigt de aandacht op de slechte verlichting van den Alkmaarschen- weg. De VOORZITTER antwoordt dat met de opmerkingen zooveel mogelijk rekening ge houden wordt. Wanneer échter aan aller wenseh wordt voldaan wordt de post straat verlichting veel te zwaar belast- Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt hierna besloten. De pacht der gemeente-landerijen. In de raadsvergadering van 29 December j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een adres van D. Liefting en zes andere huurders van gemeenteland, hou dende verzoek om in aanmerking te komen voor vermindering van huur voor het jaar 1931. De commissie voor O. W. is van meening dat verlaging van de landhuren voorioopig niet behoort te worden toegestaan. Om echter eenigszins aan het verzoek van de huurders tegemoet te komen, zou zij hen in de gelegen heid willen stellen de huur voor 1931 op te zeggen, waarna opnieuw een inschrijving voor de landerijen kan plaats hebben. B. en W. kunnen zich met dit advies zeer goed vereenigen en stellen den raad voor in dien zin een besluit te nemen. In dezelfde raadsvergadering werd in han den van B. en W. gesteld om prae-advies een adres van C. Verhorst en J. H. Harmeijer, houdende verzoek over 1930 en 1931 een ver mindering van landhuur te willen toestaan van 25 pCt. Ook ten aanzien van dit verzoek (grasland) geeft de commissie in overweging de huur ders in de gelegenheid te stellen voor 1931 op te zeggen. B. en W. kunnen zich hiermede vereenigen en stellen voor in dien zin een besluit te nemen. De heer EIJKING staat perplex, dat de twee laatste adressanten nul op het request krijgen. Overal wordt aangespoord om de landpachten te verlagen. De heer Docter heeft 10% reductie gegeven over 1930. Voor 1931 heeft deze eigenaar de pacht met 50. per H.A. verlaagd. Spr. heeft vernomen dat een voorstel gedaan zal worden om de huur van het bouwland te verlagen, dan mogen B. en W. niet met twee maten meten, maar behooren zij de verlaging ook toe te staan voor de huurders van grasland. De VOORZITTER antwoordt dat het land overvloedig gras heeft opgebracht. Deskundi gen oordeelen, dat verlaging van de pacht niet noodig is. B. en W. zijn van dezelfde meening. D« heer EIJKING hecht niet veel waarde aan het advies der commissie van deskun digen. De heer VISSER vraagt wat B. en W. ten opzichte van de huurders van bouwland voor stellen. De VOORZITTER: dat is een voorstel dat op zichzelf staat. Het heeft niets met elkaar te maken. De heer VISSER blijft van meening dat de pachters van grasland even goed als de huurders van bouwland recht op verlaging hebben. De heer VISSER zegt dat vele huurders van grasland te duur zitten. Zij kunnen ech ter niet anders. Een verhuring zou wellicht opnieuw een prikkel kunnen zijn om te duur te huren. De heer EIJKING stelt voor 't verzoek van Verhorst en Harmeijer te behandelen na het adres van Liefting c.s. Wethouder STEIJN betoogt dat er werke lijk verschil is tusschen de beide verzoeken. Huurders van bouwland moeten de producten verkoopen en zelfs een overvloedige oogst kan wanneer de prijzen slecht zijn, voor hen groote schade beteekenen. Huurders van grasland echter hebben het gras noodig voor hun eigen bedrijf, voor hun vee. Het voorstel van B. en W. Is tegenover de bouwlanden niet te handhaven, omdat de werkzaamheden daarop reeds gevorderd zijn. Het advies van B. en W. ten aanzien van het verzoek van Verhorst en Harmeijer wordt hierna aangenomen. Ten aanzien van het verzoek van Liefting deelt de VOORZITTER mede, dat de com missie voor openbare werken een gewijzigd advies heeft ingezonden. Het is de commissie nader gebleken dat de landhuren in het algemeen zijn gedaald. Om die reden en meer met het oog op de gevor derde werkzaamheden op de bouwlanden 1» het vorig advies niet te handhaven. Zij stelt dan ook voor, voor hen, die een landhuur be talen van meer dan 200.per H.A., deze te verlagen tot 200.per H.A. De heer EIJKING acht dit voorstel niet rechtvaardig. De verlaging zou volgens dit voorstel zeer onbillijk worden toegepast. Ook de heer VISSER is van dit gevoelen. Spr. wijst er op, dat een huurder van b.v. slecht land, die 200.per H.A. betaalt, niets krijgt, terwijl een huurder van b.v. best land, die 300.betaalt, een verlaging krijgi tot 200.— en dan dus voor zijn best land evenveel betaalt als een ander voor slecht land. Spr. stelt dan ook voor het voorstel van B. en W .aan te houden en een procentsge- wijze verlaging te overwegen. Hiertoe wordt besloten. Maatschappelijk Hulpbetoon. De aanbeveling voor de benoeming van vijf leden van het bestuur van .Maat schappelijk Hulpbetoon" luidt als volgt: L K. Steijn, wethouder. 2. J. F. Braun, lid van den gemeente raad. 3. Com. Versteeg (benoemd) lid van den gemeenteraad. 4. Jac. van Zutphen, bestuurslid R. K. Volksbond. 5. H. Rothe, voorzitter Beverwijksche Bestuurdersbond. De heer TROMP merkt op, dat het voor stel tot omvorming van het Burgerlijk Armbestuur in een instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon, uitgegaan is van de Sociaal Democraten. Het verwondert spr. daarom, dat op de aanbeveling geen S. D. voorkomt. De heer VISSER spreekt in denzelfden geest. De VOORZITTER merkt op, dat het een aanbeveling is. De raad is vrij om een an der te kiezen. De heer EIJKING heeft ook bezwaar te gen de voordracht. Bij de hierna volgende stemming wor den de voorgedragenen benoemd. Het Wcrkliedenreglefnent. In de raadsvergadering van 20 Juli jl. werd de behandeling van het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Reglement voor de werklieden op verzoek van enkele der leden aangehouden, teneinde gelegen heid te geven tot het indienen van amen dementen. In verband met enkele te hunner kennis gebrachte bezwaren van de hoofden der ge meentelijke diensten, hebben B. en W. an dermaal het advies der Commissie van Overleg voor de werklieden gevraagd. Ofschoon in het begin op enkele punten geen overeenstemming kon worden verkre gen, zijn later, na een bespreking met ge noemde diensthoofden, de verschillende ge schilpunten opgelost. Het resultaat van een eri ander is ge weest, dat de Commissie heeft geadviseerd om alsnog eenige wijzigingen en aanvullin gen in 't concept-reglement aan te bren gen. B. en W. kunnen zich met de wijzigingen en toevoegingen wel vereenigen en stellen mitsdien voor het aldus gewijzigde en aan gevulde Reglement vast te stellen. De meerderheid van het College hand haaft echter het bezwaar tegen het weder invoeren van een vacantietoeslag De VOORZITTER wijst er op, dat in het particulier bedrijf geen vacantietoeslagen worden gegeven, of het zou zijn bij hooge uitzondering. De arbeiders moeten zelf re gelen, wat zij voor de vacantie willen be steden. Acth men het loon daartoe te laag, dan behoort men direct het loon te ver- hoogen. De heer DE GROOT spreekt er zijn ver wondering over uit, dat in het reglement geen bepaling voorkomt betreffende den kindertoeslag. De heer WELAGE, lid van de commis sie van overleg, zegt, dat de commissie, juist omdat de werklieden In den mooien tijd een week vacantie achtereen kunnen krijgen, van meening was, om de arbeiders in de gelegenheid te moeten stellen om ook inderdaad van hun vacantie te kunnen ge nieten met hun gezin. Spr. is dan ook vóór handhaving van den toeslag. In verschillende particuliere bedrijven wordt op andere manier een toelage gege ven. De VOORZITTER merkt op dat wanneer men meent dat het loon niet voldoende is voor een vacantle-spaarpot. het loon dan verhoogd dient te worden. Om het met een tce'age te regelen kan sor. niet juist achten. De heer VISSER zegt. dat in een arbei dersgezin van sparen voor vacantie niet veel komt. Er moet te veel voor andere doelein den gespaard worden. In particuliere be drijven doen de patroons op andere ma nier nog eens iets. De heer ET.TKtnG onderschrüft dit. De heer TROMP zegt het te kunnen aan voelen, dat arbeiders in particuliere bedrij ven zich eenigszins ten achter gaan gevoe len. Vele narticuliere bedriiven echter bui ten de crisis uit ten nadeele van hun ar beiders. De arbeiders der Panierfabriek hebben hun Kerstgratificatie moeten missen als gevolg van de tijdsomstandigheden. Toen de napierfabrieken in de oorlogsjaren groote dividenden konden uitkeeren, heb ben de arbeiders niet mee kunnen profi teered Laat de gemeente echter een voorbeeld geven en haar arbeiders goed betalen. Laat zij ook een vacantie-toeslag geven. Een loonsverhooging zou er hier toch niet door komen. De heer DE GROOT Is In het algemeen een voorstander van vacantie-toeslag. Toch is het beter om er in de gegeven omstan digheden niet aan te beginnen. De loonen der werklieden zijn goed;'ze hebben premie- vrij pensioen en gezien juist de omstandig heden ontraadt spr. aanneming van den toeslag. Wethouder STEIJN betoogt, dat er inder daad door sommigen van de tijdsomstandig heden misbruik wordt gemaakt. De Pro vincie heeft voor haar ambtenaren en werk lieden den vacantietoeslag wederom inge voerd. Ook sommige gemeenten zijn er weer aan begonnen. Inderdaad komt er in een gezin heel weinig van om te sparen voor de vacantie. Wan neer men vacantie geeft, dan geve men ook gelegenheid om deze vacantie te gebruiken. Spr. kan zich dan ook wel vereenigen met het geven van den toeslag, zelfs in deze tijdsomstandigheden. Het voorstel van den voorzitter, om den vacantie-toeslag niet te verleenen, komt hierna in stemming. Het voorstel wordt verworpen met 2 tegen 9 stemmen. Vóór stemden de heeren Zwager en Braun. Het reglement wordt hierna goedgekeurd. De vacantie-toeslag blijft dus behouden. Voorschotten aan tuinders B. en W. stellen den raad voor de gemeen te voor 30 pet. garant te doen verklaren voor de aan noodlijdende tuinders en akkerbou wers te verleenen voorschotten, overeenkom stig de regelen, door de Provinciale Staten gesteld. Vcor de financiering der voorschotten heeft de R. K. Coóp. Land- en Tuinbouw- bank zich bereid verklaard om medewerking te verleenen. Goedgekeurd. Ingekomen stokken Ingekomen is een schrijven''van het lid J. Groot, waarin hij bedankt als raadslid. Be VOORZITTER herinnert aan de vriendelijke en beleefde omgangsvormen van den heer Groot, welke niettemin samengin gen met een durven zeggen waar het op aan kwam. De heer Groot, die sedert 1924 zitting in den raad had, heeft meegewerkt aan verschillende belangrijke besluiten, waarvoor "pr. hem dank brengt. De heer EIJKING acht deze pluim niet erg verdiend, gezien de manier, waarop de heer Groot zijn partijgenoot „in de wielen trachtte te rijden". De heeren MATERS en DE GROOT pro- testceren tegen deze uitlating en sluiten zich aan bij de woorden van den voorzitter. De heer VISSER merkt op, dat in elke fractie wel eens verschil van meening heerscht. De woorden van den voorzitter wa ren echter volkomen op hun plaats. Ingekomen is verder een verzoek van het bestuur der christelijke school aan de Mee- resteijnstraat, om medewerking te verleenen voor de betegeling der speelplaats. Dit verzoek wordt in handen gesteld van B, en W. om advies. - De steun aan werkloozen Door den R. IC. Volksbond, den Chr. Be sturenbond en den Beverwijkschen Bestuur dersbond is aan B. en W. een adres inge zonden, waarin aangedrongen wordt op hei uitbrengen door het college van een prae- advies op het adres, dat door genoemde or ganisaties aan den raad is verzonden. In dit adres werd verzocht, de uitkeering van gemeentewege aan uitgetrokken georga niseerde werkloozen, als volgt vast te stel len: 1. Voor een gezin, bestaande uit man en vrouw 13.50 plus 1.50 voor ieder kind, tot en met 6 kinderen onder de vijftien jaar. 2. Daarboven een toeslag te verstrekken op de huur a 2.50 per week, voor hen, welke meer dan 4 verwonen, plus 1 toe slag op brandstoffen. 3. Ongehuwde kostwinners daarmede ge- Hjk te stellen. 4. Ongehuwden bij ouders thuis, een uit keering gelijk deze geldend is bij de werk- loozenkassen. 5. Ongehuwden bij vreemden inwonend, 11 per week. 6. Den aftrek van het gezinsinkomen te stellen op 2/3 hiervan, doch echter een be drag van 4 van het totaal verdiende niet voor dezen aftrek in aanmerking te doen ko men. Ingekomen is voorts een adres van den Beverwijkschen Bestuurdersbond, waarin te kennen gegeven wordt, dat in verband met de groote werkloosheid en de krisisverschijn- selen, welke nog geen neiging vertoonen zich in gunstigen zin te wijzigen, het goed is om meer dan gewoon aandacht te schen ken aan het opsporen van middelen, welke voor de arbeidende bevolking de ernstigste gevolgen der werkloosheid kunnen voorko men. Adressant denkt hierbij dan aan het ver schaffen van productief werk. Als de voor Beverwijk haast voor de hand liggende objecten noemt adressant: le. het uitvoeren van het plan „Goed Wonen" om een aantal woningen te bouwen; 2e. het bouwrijp maken van industrie-terrein, gele gen ten zuiden van „De Pijp" en het maken van een behoorlijken weg daarheen; 3e. al thans voorloopige uitvoering van het haVen- plan en wel het gedeelte, aansluitende aan het industrieterrein: 4e. het verharden der staanplaatsen, rondom het speelveld van het Gemeentelijk Sportpark. Adressant vraagt dan of het niet mogelijk is om aan de regeering een verzoek te ricn- ten om steun voor door de krisis getroffen werkloozen. Zulks in verband met de toezeg ging, welke door de regeering is gedaan. De heer VISSER vindt het een bekrompen standpunt van het gemeentebestuur, dat 't niet aan het verzoek der organisaties heeft voldaan. Spr. hoopt dan ook, dat de Raad aan het verzoek der organisaties zal voldoen. Het verwondert spr. dat het gemeentebe stuur niet meer spoed zet achter de haven plannen. Dit zou toch productief werk zijn. Want de verdwijning van het genieslu.sje schijnt af te hangen van het gemeentebe stuur. Laten B. en W. toch in dit opzicht spoed betrachten. De heer DE GROOT kan zich met het voorstel der organisaties vereenigen. De heer WELAGE dringt er op aan dat allereerst de verharding van den weg langs de Pijp zal worden aangevangen. Dit zou een goede bestrijding der werk loosheid beteekenen. Spr. ondersteunt verdei het verzoek der organisaties inzake steun- verhooging. De heer TROMP wil zich bepalen tot het geen de organisaties vragen. Er beslaan toe standen onder de werkloozen, die schreiend zijn. Spr. durft de som, niet te noemen, waar van sommige huisgezinnen moeten bestaan. Aan dat bedrag hebben degenen, die den steun geven, nog niet één dag genoeg. S.V. bepleit daarom spoedige inwilliging van het verzoek. De VOORZITTER antwoordt, dat er elke week ongeveer f 500 uitgegeven wordt aan ondersteuningen. Spr. zal niet beweren, dat dit voldoende is. Maar B. en W. staan voor een moeilijke taak en zullen gaarne rekening houden met wenken uit den raad. Wethouder STEIJN zegt, dat de steun, welke gegeven is, getoetst is aan hetgeen men voor zich zag. De steunuitkeeringen zijn den laatsten tijd dan ook verhoogd. Het verzoek der organisaties is echter te generaliseerend. Het houdt geen rekening met de omstandigheden, waarin de betrokke nen verkeeren. Zoo wordt geen rekening ge houden met het loon, dat vroeger verdiend is. In de praktijk zal het verzoek dan ook moei lijk door te voeren zijn. Het is verder onmogelijk om aan de ha venplannen te beginnen, zoolang niet bekend is, wat het standpunt van Waterstaat zal zijn ten opzichte van den primairen weg. De verandering van het sluisje wacht hier ook op. Het houdt alles verband met elkaar. B. en W. hebben al het mogelijke gedaan. Spr. betoogt nog eens, dat de verzoeken der organisaties te generaliseerend zijn. Dit is dan ook het bezwaar, dat B. en W. er tegen hebben. De adressen geven blijk van een volkomen gemis aan inzicht in steun- verleening. Men vergeet ook, dat getracht moet worden, de werkloozen zoover te bren gen, dat zij zelf probeeren om zoo vlug mo gelijk weer in hun oude positie te komen. De VOORZITTER merkt op, dat de raad, zonder B. en W. bepaalde regelen voor te schrijven, het college in overweging kan geven met de verzoeken der organisaties rekening te houden. Het behoort bij B. en W. De heer VISSER is hier niet voor. Spr. kan wel goedvinden, dat B. en W. om bijzon dere gevallen de organisaties raadplegen, maar over het algemeen moet aan het ver zoek worden voldaan. De heer EIJKING vraagt om ook de ongeorganiseerden zoo goed mogelijk te steunen. De heer WELAGE geeft ook in overwe ging om het verzoek in te willigen en B. en W. uit te nooöigen in bijzondere gevallen de organisaties te hooren. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. dit laatste wel willen toezeggen. De heer VISSER stelt voor om B. en W. uit te noodigen aan 't verzoek der organi saties te voldoen en in bijzondere geval len de organisaties te hooren. De VOORZITTER merkt op, dat dit voor stel niet noodig is. B. en W. zeggen het ook zonder dit voorstel toe. De raad gaat hiermede accoord. De radio-distributie Aan de orde zijn hierna de adressen van de fa.'s De Weijer en Berlee, uit Beverwijk en de fa. Van Ingen, uit -Amsterdam, hou dende verzoek om concessie voor het ex- ploiteeren van een radio-distributie-inrich- ting. De VOORZITTER herinnert er aan, dat de raad indertijd besloten heeft, om de radio-distributie in handen te geven van particuliere firma's te Beverwijk. B. en W. hebben toen de Technische Bureaux Min- kema, Ntjman en v. Lunzen uttgenoodigd om met een plan te komen. 20 Seotember 1900. Thans is bij B. en W. bericht ont vangen, dat deze firma's de exploitatie wil len beginnen. B. en W. hebben aan den directeur der Bedrijven advies gevraagd over de voor waarden, welke gesteld dienen te worden. In afwachting hiervan stelt spr. voor de adressen in handen te stellen van B. en W. ter afdoening. De heer WELAGE zegt, dat de laatstge noemde firma's de zaak zoo lang getrai neerd hebben, dat de raad nu maar beslui ten moet om hen te passeeren en de dis tributie in handen van anderen te geven. De heer EIJKING is het hiermede e"" s. Dat de zaak zoo lang opgehouden werd, Is 1 niets anders dan zakenpolitiek, volgens spreker. Wethouder STEIJN merkt op, dat in elk geval toch eerst de voorwaarden moeten worden vastgesteld. Hiervoor is het tech nisch advies van den directeur der Bedrij ven noodig. Dit nu moet eerst worden af gewacht; het is immers heel goed moge lijk, dat adressanten deze voorwaarden niet kunnen aanvaarden. De heer WELAGE trekt hierop zijn voor stel in. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt besloten. Na de rondvraag volgt sluiting. ZILVEREN JUBILEUM J. VEEN Den 28sten Februari 1931 hoopt de heer J. Veen, hoofdagent van politie-rechercheur te Heemstede, den dag te herdenken, waarop het 25 jaar is geleden, dat hij bij de politie in dienst trad. Den 28sten Februari 1906 trad hij te Haar lem in dienst als agent van politie 3e klasse. Daar hij liever als politieman dienst deed in een buitengemeente, solliciteerde hij naar de gemeente Heemstede, waar hij met ingang van 1 Mei 1914 werd benoemd als agent van politie 2e klasse. Van 8 Februari 1917 tot en met 15 Sep tember 1918 is hij ais administratief amb tenaar werkzaam geweest bij het distributie bedrijf alhier, waar hij zich heeft onder scheiden als een ijverig persoon, vol plichts betrachting en waar hij zeer hoog in aan zien stond. Op 19 December 1918 werd hij bevorderd tot agent van politie 1ste klasse, waarna op 1 April 1921 zijn bevordering tot hoofdagent van politie-rechercheur volgde. Daar hij zoowel bij zijn superieuren als bij zijn ondergeschikten zeer hoog staat aange schreven, zal deze dag voor den jubilaris zeker niet ongemerkt voorbijgaan. Tuinbouw- en Plantkunde Dinsdag 24 Februari houdt de afd. Bloemendaai van „Tuinbouw- en Plantkunde" haar ledenver gadering in hotel Vreeburg alhier. De agenda vermeldt oa. eenige interes sante films op plantkundig gebied van de M'.'ltifilm-Maatschappij. Verder zal een uitnocdiging ter sprake komen van den heer Dr. W. Posthumas Meyjes, om deel te nemen aan een excursie onder leiding van Prof. Schroder naar Tes- sin en de Italiaansche Meren in de tweede helft van Mei a.s. Jubileumwedstrijden „Excelsior" In de 2e afdeeling speelde in café „De Duif' „Excel sior II" en „Het Blauwe Krijtje" uit Bever wijk. Na een zeer spannenden wedstrijd wist „Excelsior" met 13 car. te winnen en bleef dus ongeslagen in haar afdeeling. Totale uitslag. „Excelsior II" 483 en het „Blauwe Krijtje475 car, „Dierenbescherming" De afd. Sassenheim der „Ned. Veresniging tot Bescherming van Dieren" hield in hótel „Het Bruine Paard" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Speelman, opende met een woord van wel kom, waajna de notulen onveranderd werden goedgekeurd. Daar de penningmeesteresse door ziekte verhinderd was, werd de rekening en ver antwoording gedaan door den heer Kwakkel. Er was een batig saldo van f 58.31. De ont vangsten en uitgaven bedroegen f 982.65. De boeken en bescheiden werden in orde bevonden en de penningmeesteresse gedé- chargeerd. De begrooting voor 1931 sluitende met een bedrag van f 490, werd goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretary gaf blijk van een opgewekt vereenigingsleven. Er waren 175 leden. Herinnerd werd aan de goedge slaagde propaganda-avonden. Deze avon den vielen zeer in den smaak en verschillen de zuster-afdeelingen kwamen hier een kijkje nemen. Het comité voor het Dierenasyl te Leiden heeft door een op den propaganda- avond gehouden verloting ruim f 200 ont vangen. De aftredende bestuursleden mevr. Kap- teijn en de heer J. W. Koning werden bi) acclamatie herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer J. van Leeuwen. Hierna bracht de inspecteur der afdeeling, de heer Jac. Bakker, verslag uit over zijn werkzaamheden. Het blijkt, dat er op het gebied van dierenbescherming in de gemeente toch nog wel iets te doen valt. De Asyl-com- missie „Nationaal Dierenzorg" werd geïn stalleerd. Deze heeft tot taak bloembollen te verkrijgen, die dan geplant en in den bloei tijd geveild zullen worden. Bij de rondvraag kwamen verschillende za ken in bespreking, o.a. bescherming van de vcgelbroedplaatsen, de minder goede behan deling van honden door een Leidsch groen- tekcopman. Na verloting volgde sluiting der vergadering. R. K. Volksbond Woensdagavond ver gaderde de afdeeling Sassenheim van bo- vengenoemden bond in de K. S. A. De op komst der leden was maar matig te noe men. De heer Angenent sprak over het Dok tersfonds ofwel Ziekenfonds. De wekelijksche bijdrage per lid is nog niet vastgesteld, maar zal zeker niet meer dan 25 cent per week bedragen. Personen onder de 16 jaar ziin vrij, mits inwonend. De voorzitter deelde mede, dat al degenen, die in principe bereid waren toe te treden, dit dezer dagen op een formulier, dat aan huis zal worden bezorgd, kunnen mededee- len. Vervolgens sprak de heer Angenent over „de sociale beteekenis van ons georganiseerd zijn". Na de rondvraag volgde sluiting. Kopje onder Donderdagmiddag ge raakte spelenderwijze de 6-jarige B. de K. in de sloot. Hij schoot meteen kopje onder, maar zijn brostje Piet wist hem te grijpen en alhoewel met moeite gelukte het den jeugdi gen redder den kleinen drenkeling op het droge te brengen. Ned. R. K. Volksbond De jaarvergade ring wordt gehouden Maandag 23 Februari, jles avonds half 8 uur, in het gebouw der K. S. A., Peperstraat. De agenda vermeldt o.m.: Jaarverslagen van secretaris en. penningmeester; belang- rijke mededeelingen; bestuursverkiezing. AaB de beurt van aftreden zijn: Adr. v. d. Plas, H. Esseling, G. Schuit en J. N. Dekker. D® heer H. Esseling stelt zich niet meer her kiesbaar; bespreking omtrent de oprichting van een R. K, Speeltuinvereenigingbe grooting. Gewetensgeld. Bij den ontvanger der directe belastingen alhier, is onder letter» C. M. f 700 ingekomen wegens over vorig» jaren te weinig betaalde belasting. Personala Te 's-Gravenhage slaagde voor het machinisten-examen diploma C d» heer G. E. Rietdijk, alhier. BEEN GEBROKEN Aan boord van den gistermiddag te IJmui- den binnengekomen stoomtrawler Mary IJftt- 189 is de schipper C. B. wonende te Egmcnd door het stuurrad, dat was vastgezet ett door het breken van het touw plofc* ling ging draaien, tegen z'n beenen ge troffen, waardoor één der beenen brak. P. werd naar het St. Anfconius-ziekenhui® overgebracht. Dat de klap hevig moet zijn geweest blijk* wel daaruit, dat drie spaken van het stuur», rad braken. Verkoop weiland Donderdag IJ. vond ten overstaan van notaris Moens in cafó Flora de verkoop plaats van het weiland genaamd het Driemadje, groot 2.83.80 H.A, Hoogste bod f 5525. Kooper J. Schuyt# manufacturier Heemskerk. Bad- en Zweminrichting „Hoofddorp" In Hotel „De Landbouw" te Hoofddorp werd Maandagavond een buitengewone algemeen» ledenvergadering gehouden van de vereeni- ging „Bad- en Zweminrichting Hoofddorp"» Wegens afkezigheid van den voorzitter» den heer H. D. Nannings, werd de vergade ring geleid door den waamemenden secre taris, den heer I. D. Smits, die de bijeen komst opende met een woord van welkom tot de aanwezigen. Na afhandeling van eenige ingekomen stukken, had een bespreking plaats over de voorwaarden door den gemeenteraad gesteld voor het maken van een zweminrichting op het terrein nabij de Kagertocht. Het bestuur meende dat de voorwaarden niet kunnen worden aanvaard, omdat deze te bezwarend zijn voor de veresniging. Na breede discussie werd tenslotte bij meerderheid van stemmen besloten niet ia te gaan op de door den gemeenteraad ge stelde voorwaarden en dientengevolge de zweminrichting niet aan de Kagertocht t® doen maken. Het bestuur stelde vervolgens voor om n» verkregen vergunning de zweminrichting f0 doen maken in het z.g. geniekanaal, ter plaatse van de voormalige ijsbaan. Dit voorstel werd bij stemming aange nomen. Tot bestuurslid werd gekozen de heer S. Thuis Jr. De vaststelling van het huishoudelijk re glement werd aangehouden tot de volgende ledenvergadering. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Gouden echtpaar Woensdag herdacht het echtpaar P Groenewoud—E. M. Danen», wonende aan den Akerdiik te Rijk alhier z'a 50-Jarig huwelijksfeest. De echtelieden mogen zich nog in eeO goede gezondheid verheugen. De burgemeester en mevrouw Slob kwamd1 's middags het echtpaar persoonlijk in hua woning complimenteeren. ALKMAAR, 20 Febr. Kaasmarkt. Aan voer 48 stapels, wegende 51.000 K.G. Fa' brieks kleine f 36.50, Fabrieks commissi f 35.Boeren commissie f 34.Boeren kleine f 36.—. Handel vlug. NOORD-SCHARWOUDE, 20 Februari. -* 4800 K.G. wortelen f 1.60; 143.800 K.G. rood® kooi f 5—7.60; 57.800 K.G. gele kool f 2.40--» f 3.80, veld-gele kool f 4.70; 72 200 K.G» Deensche witte kool f 2.20—3.30; 29 800 K.G' uien f 1.80—2.40, grove f 2 50—2.70, drielin gen f 1.60—2.10, nep f 2.20. AMSTERDAM, 20 Februari. De aardappel prijzen waren heden onveranderd. Geen aanvoer. WARMENHUIZEN, 20 Febr. Uien f 1.2°"^ 2.30; Groote f 2.20—2.50; Drielngen f l-50» Gele kool f 3.20—3.70; 2de soort f 2.3^ 2.70; Peen f 1.902.20; Kleine peen f 1.30 1.50: Roods kool f 5.40—7.50; 2de soort f 3.50—6.80; Deensche witte kool f 2.703.2°' 2e soort f 1.80—2.70. BEVERWIJK, 19 Februari Door df bloembollenveiling „Beverwijk'' werden D0lJ' derdag per 100 de volgende prijzen gemaakt- Virginia 1012, 40 c.; L' Immaculi 10 op, 3 c.; Breuchlyensis 12 op, 4045 c.: Mont Gen 12 op, 1.50; id. 10—12, 90 c.; Pfitzers TriumP_r* 8.50, opgehouden; Souvenir 810, 5 c.; Brt nadetta 12 op, 1.45, opgehouden; idem 10 12, 90 c. idem; idem 810, 40 c. idem; ter Wietsen, niet zuiver, 12 op, 30 c.; Prinf, of Wales 12 op, 40 c.; Halley 12 op, 35 c.: *y' 10—12, 5—6 c.; War 12 op, 35 c.; idem 10—1* 5 c.: Prince of We'.es 12 op, 30 c.; Montb:etl, Miaflora 40 c.; Hülot 8—10, 6 c.; Odin 8—1J' 89 c.; Rubini 811, 7 c.; Jacoba van B-Ve' ren 8—12. 10—12 c.; Venus 10—12, 18 f' Prince of Wales z. 12 op, 30 c.; idem 10— 12 c.; Jacoba van Beüeren 10—12, 17 c.; ide®} 8—10, 8 c.; idem 6—8, 4 c.; Flaming SW°' 10—12, 19 c.; idem 6—10, 7 c.: War 12 ov' 40 c.; Red. Canna z. 10—12, voetstoots; Au1', Wiegman 12 op, 75 c.; Red. Canna 12 op. e.; Wilbrink 12 op, 45 c.; Halley 12 op. 50 J Flaming Sword 12 op, 45 c.; Jacoba v Beijeren 12 op, 40 c.; Faust 12- ■14, 45 c., oP gehouden; Breuschl. 12 op, 35 c.; Idem w brink 12 op, 45 c.; Willy Wigmann 12 50 c.; Prince of Wales 14 op, 75 c.; idem t- - 14, 15 c.; Lilac Wonder 14 op, EO c.; 'd"-i 1214, 35 c.; idem 1012, 17 c.; Genei'"'®1 Patain 12 op, 30 c.; idem 10—12, 18 c.: id%, 810, 6 c.; Scarletta 12 op, 35 c„ idem 16 c.; idem 8—10, 5—6 c.; Verta Tilly l2 50 c.; idem 10—12, 22 c.; idem 8—10, 6 Mrs. Alkemade 12 op, 45 c.; idem 10— c.; idem 8—10, 5 c.; Maicenblush z. 12 30—45 c.; idem z. 10—12, 12—15 c.: L'„m- cence z. 12 op, 60 c.; id. z. 10—12, 20 c.; "r" ce of Wales z. 10 op, 20 c.; Liebesfeuer 8 34—36 c.; White Giant 8—10, 22 c.; Vir?'1^ 810, 34 c., opgehoden; Rose Preccse 8"4g 14 c., opgehouden; Prim, gemengd 12 ®P' oP, c.; Pres. Hazding 12 op, 50 c.; Vesuvius 1- 1920 c.; Pink Perfection 12 op, 40 c. press of India 12 op, 50 c., id. 10—12, 20 Eurydice 12 op, 55 c.; White Giant 1°""" 60 c.; Krelage's Favorite 14 op, 70 c. HOOFDDORP, markt Tarwe (witte) 19 Febr. 1931 (r oo3B. 5—8, 5 50—7, Rogge 4—5, V/intergerst 4 50~ Tarwe n"" Gerst Chevalier 5.256, Haver 4.58 Duivenboonen 11—13, Paard, enboone 7.50, Groene Erwten 6.508, Karwij Gele Mosterd 13—19. B'auwmnanjas'l 30. Kanariezaad 9—10. Alles per 100 K_tf»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2