GARELS' BITTERKOEKJES DESKUNDIGEN EN SOVJET-RUSLAND PIJLTJES m uit Siciliaansche amandelen bereid 20 ets. per ens TWEEDE BLAD VRIJDAG 20 FEBRUARI 1931 BLADZIJDE 1 Een noodzakelijk kwaad Het leven in wantrouwen STADSNIEUWS De a.s. Gemeenteraads verkiezingen Kunstzaal „Reeker", Wagenweg 102 Fraude door een postambtenaar Uitbreiding der Centrale Werkplaats Het ongeval te Geldrop De nieuwe functionaris De Cura failliet verklaard Kind gedood Verbouw schilderswerkplaats eii wagenmakerij VAN ONZE RECHTBANK GEMENGD NIEUWS Autobusramp te Bierik ii Kllli Relletjes f: Amsterdam Vermist Captain Malcolm Campbell geridderd Bloedige gevechten in Nicaragua Charlie Charlin te Londen Kanonschoten in Berlijn Brand te Alpben a. d. Rijn Zaagmachines vernield Ongeveer f 40,000 schade Autodieven De werkloosheid in Amerika VRAGENBUS Kon zich in bed niet bewegi en Benige maanden geleden is bij het reclame proces tegen de Russische industrie-partij, de aanaacht weer eens gevallen op het probleem der deskundigen in Sovjet-Rus land. Dat is inderdaad een probleem, een eigenaardig probleem zelfs. In den eersten roes van hun overwinning in 1917 zijn de bolsjewiki met man en macht de bourgeoisie te lijf gegaan. In de straten van Petersburg en Moskou was niemand veilig, die een boordje en een hoed droeg. Losgelaten soldaten en matro zen hebben een flinke slachting gehouden onder de tsaristische ambtenaren, militai ren, industrieelen en intellectueelen. Met het natuurlijk gevolg dat een groot deel van al deze wenschen trachtte zich naar het buitenland in veiligheid te brengen Toen nu het eerste „revolutionnaire en thousiasme" wat gezakt was en men zich bewust werd voor de taak te staan een mil- lioenenrijk economisch weer op te bouwen toen het erop aankwam de industrieën weer op gang te brengen, de afzetmogelijk heden in het buitenland te verkennen, het heele economisch leven te organiseeren toen rees de vraag, waar men de geschikte krachten tot dit alles vandaan zou halen. Men had wel „houwe en trouwe" commu nisten, maar men had geen technische, fi- nantieele en economische deskundigen. Men stelde zich wel voor er zulke te laten oplei den uit de proletarische jeugd, maar voor eerst zou het zyn tijd noodig hebben vóór dat deze klaar waren en dón: voor de op leiding zelf waren deskundigen noodig. De behoefte was dus dringend. Hierom werden dan ook de ingenieurs, economisten, ambtenaren, bank-leiders. han delsvertegenwoordigers enz. na eenigen tijd weer in Rusland vastgehouden of binnen gelokt, terwijl hen een positie werd aange boden. Er werd een soort verbond gesloten met de bourgeoisie met de stille hoop. het spoedig te kunnen verbreken. Men liet de deskundigen in den staatsdienst treden, ge dwongen door de noodzaak als een nood zakelijk kwaad. Dat deze deskundigen echter in politiek opzicht steeds gewantrouwd werden en thans nog worden, is te begrijpen. Dit wantrouwen echter gaat zóó ver, dat het het leven der betrokkenen zelf tot een hel maakt en bo vendien daardoor gevaarlijk kan worden voor de Sovjets zelf. Politiek zijn er onder de deskundigen maar Weinig rascommunisten, iets meer aangeslo tenen bij de communistische partij. De ove rigen zijn „partijloos". Dat wil zeggen, zy behooren tot de chaotische massa van al len, die niet communisten zijn- want geen andere party is in Rusland bestaanbaar. Onder die partyioozen zyn er, die vroeger linksch-revolutionnair dachten en dus de Sovjets niet ongezind zyn; er zyn er bij die zich politiek indifferent hebben gemaakt; er zijn er die de eersten zullen zijn om het re giem een duw te geven als het dreigt te vallen en er zyn er ook, die geen gelegen heid voorby laten gaan om de heerschende clique een hak te .zetten, dié alles geoor loofd achten tegen „zoo'n stel dieven en moordenaars" en overal waar zy kunnen den staat benadeelen. Allen zijn echter diplomaten laten niets van buiten merken. Het wantrouwen der communisten strekt zich dan ook over allen geiykeiyk uit. Bij hun indiensttreding moeten zy een formulier invullen, waarin o.a. gevraagd wordt voor welke partij zij sympathie heb ben. Dat het antwoord van allen gelijk is en er geen enkel geloofd wordt, is licht te begrijpen. Onmiddeliyk na hun indiensttreding be gint het spionnage systeem te werken. Spionnen omringen hen in den vorm van chauffeurs, hotelbedienden, typisten, on dergeschikte ambtenaren, vriendinnen enz. Met cynische berekening naderen zy hun slachtoffer. Zy spreken spottend over het regiem, hekelen mistoestanden, keuren het gebrek aan politieke vryheid af en verach ten het spionnage-systeem. Uit men zich onvoorzichtig, dan is men er by. Pryst men het regime, dan wordt men niet geloofd. Houdt men zich onverschillig dan meent de spion, dat hy ontdekt is. Met de geringste Uitlatingen wordt rekening gehouden. Van de meest vooraanstaande deskundigen heeft men dossiers over hun gedragingen aange legd. De vergoeding, die de deskundigen ont vangen voor hun arbeid, is hooger dan het „loon" der volkscommissarissen, maar be trekkelijk zeer gering in vergeiyking met het buitenland. Het buitenland is dan ook niet alleen om deze reden intusschen het eldorado der Russische experts. Eenmaal daarheen gezonden op dienstreis, kunnen zy zich veel meer veroorloven dan in Moskou. Het min ste of geringste echter is in staat hun terug roeping te veroorzaken en met zorg waakt de Sovjet-regeering tegen een niet-nakomen van een bevel tot terugkeer, door eenvoudig de vrouw en de kinderen van den betrok kene als gyzelaars in Moskou te houden, zonder rekening te houden met een even tueel verwoesten van alle gezinsleven. Het is ook voor een deskundige uiterst moeilijk zich tegen een eventueele beschul diging te verdedigen. Vooral wanneer hem een van zyn beslissingen wordt voorgewor pen als bewys van een gebrek aan loyaliteit tegenover het regime. Het nemen van be paalde maatregelen vooral in de leiding van groote lichamen berust nu eenmaal dikwyis op een. persoonlijk Inzicht, dat on- mogelyk geheel te motiveeren is. Men waagt iets om te winnen en niemand zal op onfeil baarheid aanspraak maken. Niettemin eischt de regeering in voortdu rend wantrouwen rekenschap van elke han deling en elk besluit, vooral wanneer het resultaat ongelukkig is uitgevallen. Zy laat zich niet door zuiver zakelijke of economi sche motieven leiden. Zij eischt allereerst volkomen onderwerping en absolute gehoor zaamheid. Haar Justitie zoekt niet naar de objectieve waarheid van een vergrijp vraagt niet of het begaan is en hoe het begaan is zy vraagt alleen naar de ge zindheid van de beschuldigden en veronder stelt stilzwygend dat al hun handelingen ook de hun ten laste gelegde uit die ge zindheid voortkomen. Naar die gezindheid oordeelt en veroordeelt zij. Dat het leven der deskundigen in een sfeer van absoluut wantrouwen op den duur onhoudbaar is en nadeelig moet werken op den geest van initiatief en spontane behar tiging van de belangen der Unie, zal uit het bovenstaande hoewel slechts een korte schets duldeiyk zyn. De Sovjetregeering oogst hiermee datgene wat zy zaait: wan trouwen en afkeer. Weliswaar tracht zy eigen discipelen op te leiden tot experts. Dit lukt haar echter niet in de mate, waarin zy het zich had voorgesteld; het aantal ingenieurs en tech nici, vereischt door het vyfjarenplan, zal niet door de eigen party kunnen worden ge leverd. Het noodzakelyk kwaad der bour- geoisie-deskundigen biyft dus bestaan. wy zullen zien hoe lang het nog gaat! P. J. STEPHAN. Het Politiek advies voor de R. K. ïysl Door de betreffende commissie is het vol gende politieke advies uitgebracht vor de Sa menstelling van de katholieke ïyst: 1. W. J. B. v. Liemt. 2. M. L. A. Klein. 3. A. J. Loerakker. 4. J. Ph. H. Castricum. 5. Mr. dr. A. P. Byvoet. 6. H. J. L. Klein Schiphorst. 7. Ch. C. Wolff. 8. G. H. Weustink. 9. J. G. v. Kessel. 10. P. J. M. v. Tetering. 11. Mevr. J. A. HoekstraZethof. 12. Mr. dr. A. F. H. Schreurs. 13. H. J. Kuiper. 14. P. de Rooy. 15. Th. G. C. Hooy. 16. J. H. A. Beenders. 17. Dr. H. J. M. Janzen. 18. H. J. Nelissen. 19. Mevr. H. Weber—Strick. 20. J. A. A. v. Duren. 21. J. W. M. Rybroek. 22. J. J. v. Schie. Deze ïyst bevat 22 namen, maar 't is niet onmogeiyk, dat eenige candidaten, die geen genoegen nemen met de hun toebedachte plaats, voor een candidatuur bedanken. In dat geval zullen de namen der volgende op schuiven, zoodat een Ïyst met 20 namen kan worden ingediend. Overeengekomen is, dat, by eventueel tus- schentydsch bedanken van den heer A. J. Loerakker (waarvan sprake is in verband met zyn Kamerlidmaatschap en andere werkzaamheden) de heer H. J. Kuiper hem zal vervangen; by eventueel bedanken van den heer J. Ph. H. Castricum zal de heer P. de Rooy in diens plaats treden. De heeren de Rooy en Kuiper zyn dus vaste plaats vervangers resp. van de heeren Castricum en Loerakker. Schilderyen-expositie. In de partére-zaal der kunstzaal „Ree ker", zyn de werken geëxposeerd van M. Heynes, welke schilder frissche oorspronke- ïykheid in toon en onderwerp doet zien. De eerste nummers stellen voor: „geluidsver- beeldingen" en deze zyn zeer eigenaardig. Kleuren en vooral vormen zijn o.i. wel ge motiveerd en de bedoelingen van den schil der zyn met eenigen goeden wil te onder kennen. Deze moet wel een goed oor heb ben, want er bestaat in zyn „geluidsverbeel dingen" verschil in kleur en vorm tusschen het kweelen van een zwarte en een gryze lyster 1 Het zingen van den nachtegaal ver tolkte de schilder natuuriyk door geheel an dere impressies dan dat van de zwarte Uis ter. Zingt de eerste meer in gelen en blau wen, de lyster doet het in rooden, gelen, groenen! Ook in 't ïynenspel is merkwaar dig verschil. Het zingen van de zee heeft Heynes in derdaad goed weergegeven in een sterk rhythme en met harmonieerende kleur. 't Is weer eens wat anders en van varia-' tie houden de meeste menschen. Ook zelfs in de titels zyner werken houdt de schUder van iets ongewoons. Een ilroo- merig landschap, met fantastische boomen- toppen en een laat licht aan den hemel, noemt hij „Gebed", 't Is ook soms of de natuur in haar gewyde stUte bidt tot haar Heer en Schepper en als 't zoo bedoeld werd, kan er geen bezwaar tegen den titel bestaan. In verschillende zyner landschappen is de exposant nogal erg gedurfd van kleur. Toch went men daaraan en by langere beschou wing komt de waardeering van zelf voor zijn frischheid en oorspronkeiykheid, voor zyn sterke fantasie, uitgedrukt door de van de werkeiykheid afgeweken kleur. Enkele werkjes zonderen wy uit, b.v. de beide Kaag-stukjes, waar de kleur-fanta:ie minder gelukkig is o.i. en die van de niet aan te bevelen „atelierstukjes" nadert Kleur en licht in zyn Bretonsche kerk zijn fraai en feesteiyk en bUzonder. Ook de zelfportretten getuigen van een goede artisticiteit. In de boven:».al van Reeker's Kunsthan del hangen de werken van „De Club de Zes" uit Amsterdam, met name heeten deze jonge schilders: Toon Bakker, J. Barkhuijzen, H. Froonen, Jan Heesters, Loe Reelfs en Jac: Troquet. Van hen is weer een heele expositie te zien, waaronder zeker te pryzen werk. De Amsterdamsche kerktoren, verlicht in de donkerte van den avond, (van Froonen) heeft bepaalde waarden, óók van teekening, en is de aandachtige beschouwing overwaard. Voorts noteerden we als de beste inzen dingen naar ons inzicht, de fijn-kleurige aquarel van Bakker (met kachel), de „Stil levens" van Froonen en Heesters, waarvan het laatstgenoemde, om de heldere, schoone kleuren, dient te worden geapprecieerd. Het „Stilleven met haring" van Troquet is niet onverdienstelyk, evenals het Brugge- sche brugje. Reelfs is als bloemenschilder poëtisch, „Chrysanthen" doet soms wat tam. Van Earkhuyzen vinden we het „Interieur" en ook de „Papavers" belangrijker dan an der werk als: „Rozen", etc Frconen's „Woonschip" en Heesters' „To ledo" en „Jachttafereel", Bakker's „Slapende man" mogen ten slotte verdienstelyk en te apprecieeren worden geacht, waarmee niets gezegd wil zyn, dat er geen andere werkjes voor vermelding in aanmerking zouden ko men. Doch by een vlotte bezichtiging spron gen de genoemde schilderijen door enkele byzondere waarden in 't oog. K. de H. 7.2S maanden gevangenisstraf De Haagsche rechtbank veroordeelde den 29-jarigen geweren ambtenaar der P. T. T„ H. A. S., die zich verleden jaar te Ncord- wyk schuldig had gemaakt aan verduiste ring van gelden tot een bedrag van ruim f 403 ten nadeele van de Posteryen, tot een gevangenisstraf voor den tyd van zes maan den. De eisch luidde één jaar. De bestuurder opgespoord Dinsdagavond j.l. heeft, zooals wy reeds meldden, te Geldrop een auto twee personen aangereden, die ernstig werden gewond. D. bestuurder van den auto reed door, doe:: nadat de politie een onderzoek had ingesteld, heeft men den bestuurder, iemand uit Goirle. gisteren kunnen opsporen. De auto is in be slag genomen. Ook de directeur. De Haagsche rechtbank heeft gisteren in staat van faillissement verklaard de N. V. Verzekering- en Herverzekering Maatschap pij Cura, gevestigd Parkstraat 24a te Den Haag. De naam van deze Maatschappij were den laatsten tyd nogal veel genoemd in ver band met de in hetzelfde perceel gevestigde en reeds failliet-verklaarde Verzekering- Maatschappy „De Nieuwe Boerhaave"'. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. Klomp en tot curator mr. A. F. Visser van IJzendoom. De Haagsche Rechtbank heeft ook in staat van faillissement verklaard den heer G. G. Douwenga Wzn., directeur van de thans gefailleerde verzekeringsmaatschappy De Nieuwe Boerhaave en Cura. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. v. d. Boom en tot curator mr. van Meever- den. Gisterenavond is het drie-jarig kind van de fam. Vierhuizen aan de Nieuwe Maas straat te Schiedam, toen het plotseling de straat overstak, door een auto van de Rot- terdamsche Electrische Tramwegmy. aange reden en onmiddellijk gedood. Door de Nederlandsche Spoorwegen wor den aanbesteed: het verbouwen van wagen- makery I en schilderswerkplaats tot een gebouw voor greote herstellingen met bij- behoorende werken, op het terrein van de Centrale Werkplaats te Haarlem. Raming f 210.000. Deze besteding zal worden gehouden in het 3e hoofdadministratiegebouw der Spoor wegen te Utrecht, op 10 Maart, 's namid dags 2 uur. Door de Haarlemsche Rechtbank zijn de volgende uitspraken gedaan: J. D-, besteller by de Posteryen, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, diefstal, tien, maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hechtenis o.v. L. de W„ wonende te Velsen, thans gede tineerd, Art. 247 W. v. St., negen maanden en zes dagen gevangenisstraf m. aftrek prev. hechtenis en ter beschikking gesteld van de Regeering o.v. M. H., werkvrouw, wonende te Haarlem, appèl overtr. Jachtwet, twee geldboetprl leder van 15 subs. 10 dagen hechtenis voor iedere boete o.v. S. T„ electro-techniker, wonende te Am sterdam, appèl overtr. Motor- en Rijwiel- reglement, vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd met verbetering der gronden. J. Z., chauffeur, wonende te Bloemendaal, appèl overtr. Motor- en Rij wiel wet, vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. P. O. D. K„ chauffeur, wonende te Haar lem, dood door schuld, 75 boete subs 25 dagen hechtenis o.v. Begrafenis der slachtoffers Gisteren had onder groote belangstei 3 te Horst de plechtige begrafenis plaats van den 17-jarigen Piet Moorrees, die by het autobus-ongeluk te Bierik om het leven kwam. De H. Mis werd opgedragen door den Weleerw. heer L. J. H. M. Debye, met assis tentie van den Hoogeerw. heer Th. Cree- mers en de Weleerw. heer H. A. M. Leesens. By de ter aarde bestelling bevonden zich o.m. in den stoet de heer A. M. G. Esser, burgemeester van Horst, het lid der Prov. Staten van Limburg de heer F. Thomeer en mr. Louwers, kantonrechter te Venlo. Verschillende kransen dekten de kist, die door de buurtbewoners grafwaarts werd ge dragen. In Venray, waar de begrafenis der slacht offers J. Swinckels en F. Winckens plaats had, was de belangstelling nog grooter. Ook hier was de kantonrechter van Venlo mr. Louwers aanwezig, voorts de burge meester van Venray de heer O. van de Loo, en van Grubbenvorst de heer A. Gielen, de inspecteur der Ned. Spoorwegen uit Ny- megen en de heer Kraak Steehman, secreta ris van den Bond van Bedrijfsautohouders. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door aen Zeereerw. heer J. Thielen, pastoor te Venray, met assistentie van de Weleerw. heeren W. Geurts als diaken en M. P. J- Strykers als sub-diaken. Op het kerkhof werd het woord gevoerd door de heeren Kraak Steehman, Sala, vee arts te Venray, en Oudenhoven. Een zoon van den heer Winckens dankte voor de belangstelling. ,Hé baas! Ja kan beie .Hé baas! Je kan beter door dit venster naar binnen gaan, want je vrouw staat in de hal achter de deur met een bezem." (Judge) Een agent aangeval'en Twee arrestanten Gisterenmiddag te pl.m 5.30 werd te Am sterdam een aantal werkwillige stukadoors van een bouwwerk in de Scheldestraat, waar een groep stukadoors onlangs in staking is gegaan, door de politie naar hun huizen in de ICinkerbuurt begeleid. In de Kinkercïraat begonnen de stakers, daarin bijgestaan dooi te hoop geloopen buurtpubliek, op te dringen. De agenten sommeerden vervolgens de menigte om uiteen te gaan. Als antwoord op deze sommatie vielen een paar man een der agenten aan, die toen zyn revolver trok en eenige schoten in de lucht loste. Do menigte stoof uiteen; de politie wist de twee mannen, die den agent hadden aangevallen, aan te houden. Zij werden naar het posthuis-Bor- gerstraat overgebracht en daar in arreat ge steld. Een paar maal moest de politie hier en daar in de Kinkerbuurt tusschen 5.30 en 6 uur nog volksverzamelingen uiteendrijven. Te Valthe wordt sedert Zondag de 17- jarige dienstbode M. B. vermist. Men vreest dat haar een ongeluk overkomen is. De Koning heeft thans Captain Malcolm Campbell, die naar Engeland is teruggekeerd na een wereldsnelheiósreccrd voor automo bielen te hebben gevestigd te Daytona Beach, in den adelstand verheven. Campbell is gistermorgen aan boord van de „Maure- tania" te "Plymouth aangekomen en is te Southampton op enthousiaste wyze gehul digd aan een te zyner eere aangericht ban quet. Zijn benoeming tot Knight werd Campbell in een officieele nota van den Minister-President medegedeeld. De Premier biedt hem hierin zijn persoonlyke geluk - wensehen aan. Campbell verklaarde, dat de „Blue Bird" niet zoo hard geloopen had als men ver wachtte. Hy heeft het record gemaakt met 245 mijlen per uur en men had tevoren ver klaard dat de „Blue Bird" een snelheid van 300 mij'en per uur zou kunnen behalen. Campbell vertrekt morgen naar Londen, waar hem een groote ovatie wacht. Naar uit Nicaragua gemeld wordt, heeft bij El Tule in het Noorden des lands een bloedig gevecht plaats gehad tusschen een door Amerlkaansche officieren geleide af- deeling nationaal-gardisten en opstandelin gen, waarbij 25 opstandelingen gedood en verschillende anderen gewond werden. Een menigte van vele duizenden personen heeft aan het Paddington Station Charlie Chaplin verwelkomd, die een bezoek brengt aan de Engelsche hoofdstad. Charlie groette enthousiast terug en verklaarde, dat hij zoo spoedig mogelijk een bezoek zal brengen aan het stadsdeel Lambeth, waar zijn wieg heeft gestaan. Een gevaarlijke huisindustrie In het Westen van Beriyn heeft een ge beurtenis plaats gehad, die ongetwyfeld eenig in haar soort was. Door het venster van een woning op de tweede etage van een huis in de Pfalzburgerstrusse werden met een stuk geschut verscheidene schoten gelost. De scho ten veroorzaakten een hevige consternatie in de busrt en binnen zeer korten tyd was er een overvalcommando van de politie aan wezig, dat het huis binnendrong. Het kanon en de munitie werden in beslag genomen en de schutter, een 38-jarig man, werd mee naar het politiebureau genomen. Het betreft hier een voormalig officier, die geruimen tyd heeft gewerkt aan de uitvinding van een nieuw model kanon. Toen het eenmaal ge reed was, wist hy er geen raad mee. In een vlaag van uitvindersovermoed heeft hij door het venster afgevuurd. Gelukkig zonder iemand te treffen. De e „iwuuauscnef van Haarlem is deze week in functie getreden. In de plaats van den heer Feenstra is tot stationschef te Haarlem benoemd de heer W. Vliegen, oud-chef van het station te Heerlen. Vroeger was de heer Viegen onder stationschef te Rotterdam D.P. zouden moeten gebeuren, worden thans reeds uitgevoerd om de menschen aan werk te helpen. De Disschoppen hebben een oproep gedaan tot de katholieken om alles te doen wat in hun vermogen ligt om onverschillig welke werkgelegenheid te verschaffen en te verruimen. Kloosters, scholen, pastorieën en instellingen van liefdadigheid hebben gaar keukens en eetzalen ingericht waar de ar men tweemaal per dag kunnen komen eten en waar ze bovendien een geldehjken steun ontvangen en ioo noodig ook kleeren. Ook voor de brandstoffenvoorziening wordt ge zorgd. Ook de particuliere liefdadigheid werkt wonderen van barmhartigheid. In San Francisco heeft een katholiek, wiens naam niet bekend mag worden een gaarkeuken ingericht waarin 's morgens en 's avonds 2000 menschen mogen komen eten. De leiding van deze hulpactie is in handen van de Vincentiusvereeniging en van de Ridders van Columbus. Gisteravond heeft te Alphen a. d. Ryn een ernstige brand gewoed in een deel der gebouwen van de N.V. G. F. W. Herngreen's Fijnhouthandel aan het Goudsche Rypaa. Toen om zes uur het personeel der firma, het bedrijf verliet, bevond zich alles in de beste orde en nog geen uur later sloegen de vlam men uit de zagery, welke tevens als ma- ehineloods dienst doet. Vrywel onmiddellijk na het uitbreken van den brand waren de twee motorspuiten ter plaatse, die echter tegenover de geweldige vuurzee, welke ver in den omtrek zichtbaar was, weinig vermochten uit te richten. Naast de zagery was een groote hoeveelheid hout opgeslagen, die eveneens gevaar liep en al spoedig zag de brandweer zich dan ook genoodzaakt zich te bepalen tot het nathouden van deze stapels. De zagerij lag reeds na een uur geheel ln puin, terwijl mede alle hierin ondergebrach te houtzaagmachines en gasmotoren werden vernield. Met veel moeite slaagde men er echter ln, ook dank zy de gunstige wind richting, den brand tot de zagerij te be perken. Wel bleek het noodig de houtsta pels voortdurend nat te houden, doch ge vaar voor uitbreiding van het vuur bestona er niet meer. Naar de directie meedeelt, bedraagt de schade ongeveer f 40.000, welke gedeelteiyk door verzekering wordt gedekt. Of het be- dryf door een en ander stagnatie zal on dervinden, kon men nog niet meedeelen. De firma beschikt over groote voorraden, welke gespaard zyn gebleven, zoodat de leverantie van hout vermoedeiyk normaal voortgang zal kunnen hebben. Twee Duitschers aangehouden De recherche te Maastricht heeft Woens dagavond aangehouden twee Duitschers, Keulenaars, die bezig waren een auto te ver- koopen. Bij onderzoek bleek, dat de wagen in Duitsehland verduisterd was en dat ze bovendien twee andere auto's hadden ont vreemd. Deze wagens, die in andere gemeen ten zyn, zullen in beslag worden genomen. En Katholieke barmhartigheid De werkloosheid neemt in Amerika steeds dreigender afmetingen aan. Ondanks alle optimistische voorspellingen is de algemeen» toestand buitengewoon droevig. In alle groo te steden ziet men eindelooze scharen van werkloozen die staan te wachten op het uit- deelen van levensmiddelen. Van het platte land en uit de kleine steden komen de men schen naar de groote stad en door dezen grooten toeloop van hongerlijdende menschen is de toestand nog veel bedenkelyker ge worden. Deze menschen denken, dat ze in de groo te stad veel gemakkelyker aan werk zullen komen. De kerkelijke autoriteiten besteden hun volle aandacht aan de zorg voor cic werkloozen. Alle katholieke krachten in de Vereenigde Staten zijn gemobiliseerd om de zen grooten nood te helpen lenigen. Alle werk en reparaties, Sie feitelijk pas in 1932 Vraag I: Hoeveel zegels'most men geplakt hebben, om op 65-jarigen leeftijd trekbaar te zijn? .II: Ik melk "s ochtends en 's avonds voor een boer. Is deze nog verplicht, zegels voor mij te plakken? Antw. I: Voor arbeiders die reeds 35 jaar waren toen zy in de verzekering werden op genomen,. is-het aantal te plakken zegels afhankelijk van den leeftijd waarop men in de verzekering werd opgenomen. Voor arbeiders die nog geen 35 jaar wa ren toen zij in de verzekering werden op genomen, wordt de rente berekend naar de waarde en het aantal geplakte rentezegels. II: Wanneer niet meer arbeid in loon dienst verricht wordt. Ja. Wordt nog meer arbeid in loondienst verricht, dan gelieve U zich te wenden om inlichtingen tot den Raad van Arbeid. Vraag van A. te H. Antw.: Geef die zaakjes in handen van 11 deurwaarder. Vraag: Mag een gepsnsionneerd onderwy- zer zich in het buitenland vestigen zonder aanspraak op pensioen ,e verliezen? Antw.: Ja. Vraag: Ik heb een mantel blauw laten verven. Nu is er iets van de verf op een beige gabardine regenmantel gekomen. Hoe kan ik de verf verwijderen? Antw.: Laten uitstoomen in een chemi sche wasscherij zal wel de allerbeste op lossing zijn. Vraag onder letter A. Antw.: U bent verplicht inzage te verlee- nen van boeken en andere bescheiden, die tot staving der aangifte of van nadere be weringen kunnen dienen. Zoudt u ze. in uw geval niet geven, dan wordt verder geen acht geslagen op uw reclame. De zure en zoete druiven.... Eenige weken geleden stierf Frank- rijks 85ste ministerie (sinds 1870) een zachten dood. Het had veertig dagen i geleefd. Er zijn Fransche kabinetten, die een langer bestaan hebben gehad, er zijn er ook die vlugger aan hun eind kwamen. Zoo zijn er in Frankrijk meer ministers en oud-ministers dan ergens anders ter wereld. Minister worden is daar een sport apart, en een Fransch collega wist daarover eenige bijzonderheden te ver tellen, die het navertellen waard zijn. Soms wordt men er minister omdat men inderdaad de noodige bekv? am- heden er voor bezit, vertelt hij. Ook dat komt voor. Maar meestal wordt men het omdat men bevriend is met den kabinetsformateur of door te intrigee ren. Een enkelen keer wordt men het ook bij toeval. Men vroeg eens aan Clemenceau waarom hij een zeker, nog al raar, individu in zijn kabinet had opgenomen. Waarom ik dien genomen heb? Wel, omdat hij het mij heeft ge vraagd, antwoordde Clemenceau. Dat is geen sterk argument, maar zeker is het, dat tientallen Franschen op dien grond den een of anderen keer minister zijn geworden. Het moeilijkst voor hen is het den eersten keer om een ministersbaantje te krijgen. Later gaat het vanzelf en periodiek komen in Frankrijk de oud-ministers aan de beurt tenzij ze met een financieel «f zedenschandaaltje een ongelukje krijgen, waardoor een ontijdig einde aan de politieke loopbaan wordt gemaakt. Ah! zoo'n eerste benoeming tot minis ter! Wat een angstzweet dien dag te voren en wat 'n vreugde den volgenden dag! Dujardin-Beaumetz, die zeven keer onderstaatssecretaris voor schoone kun sten is geweest, heeft verteld van den eersten keer, dat hij benoemd werd. Het was in het kabinet-Rouvier. Ik had de stellige verzekering gekregen, dat ik minister zou worden. Ik en mijn vriend Clémentel. Maar noch ik, noch mijn vriend Clémentel hebjpen dien nacht gé- slapen. Clémentel was bij mij tehuis. Den heelen nacht wachtten wij op een telefoontje. Het kwam niet. Het zweet brak ons uit. 's Morgens om zes'uur ging ik de deur uit naareen kranten kiosk in de buurt en kocht een stuk of tien kranten tegelijk. De samenstelling van het nieuwe kabinet stond er in. Wij waren er bijallebeiClémentel had Koloniën gekregen en ik Schoone Kun sten. Ik liep direct terug naar huis om het nieuws aan mijn goeden vriend te vertellen. Geen van tweeën waren we in staat één woord te zeggen; wij omarm den elkander en schreiden als een paar oude wijven. Hoeveel Nederlanders zijn in dezen tijd van candidaatstelllngen aan beproe vingen van denzelfden aard blootgesteld. Vraag: Welke Is dé béste weg per autobus van Simpelveld naar Haarlem? Vr. II; Welke zyn de ponten, overzetveren en tollen? Vr. Ill: zyn u hiervan ook de kosten be kend? Vr. IV: Hoe staat het met den Haarlem- schen Jeugdherberg? Antw. I: Simpelveld, Ubachtsberg, Kunra- de, Heerlen, Heerlerheide, Amstenrade, Oirs- beek, Leyenbroek, Sittard. Susteren, Roer mond, Swalmen Reuter, Belfeld, Tegelen, Venlo, Velden, Arcen Afferden, Heyen, Gen nep, Piasmolen, Mook, Malden, Nymegen, Lent, Eist, Elden, Arnhem, Ede, De Klomp, Renswoude, Scherpenzeel. Woudenberg, Nieuw-Leusden, Amersfoort, Soest, Soestdyk, Eemnes-binnen. Eemnes-buiten, Laren, Naarden, Hakkelaarsberg, Muiden, Diemer- brug, Amsterdam, Sloterdyk, Halfweg,. Haar lem. Afstand 255.6 K.M. Antw. II en III: By Lent Gierpont. Auto 75 cent, en voor ieder inzittende 4 cent. Antw. IV: Wat bedoelt u met deze vraag? Er zijn in Haarlem en omgeving eenige (neu trale) jeugdherbergen. Vastgehouden door onzichtbare handen Onzichtbare handen hielden deze vrouw in haar bed. Zy hielden haar ledematen en gewrichten zoo vast, dat zy nauwelyks in staat was zich te-bewegen. Dat waren .de handen van den urinezuur-vfjand en diens greep werd sterker en sterker! Zij wanhoopte aan haar herstel, toen zy, zooals zy 't zelf noemde, „een wonderbaar lijke ontdekking" deed. Zij ontdekte Kru- schen Salts. Leest eens hoe 't haar genas: „Sinds langen tyd leed ik aan rheumatiek. De pyn daarvan kan ik U niet beschrijven! Zes maanden geleden begon ik met Kru schen en was zeer verheugd, dat ik reeds na een week 's nachts goed kon slapen. Pat was iets wat ik sinds lang niet meer kende. Mijn gewrichten schenen geheel verstyfd en ik kon my niet zonder pyn in bed om draaien. Nu slaap Ik goed, beweeg me zon der pyn en voel me gezond en myn ge wrichten schijnen geheel vernieuwd te zyn. Ik beschouw Kruschen als een wonderbaar- lyke ontdekking." Mevr. E. L. Het organisme van den rheumatieklyder produceert dat gevaarlijke lichaamsgif. be kend als urinezuur, dat uit naald-scherpe kristallen bestaat. Het wordt gevormd in opgehoopte afvalstoffen, welke de spysver- teringsorganen niet hebben afgescheiden. Kruschen is een sterk oplossingsmiddel van deze naa'd-scherpe kristallen. Het. verwij dert snel de scherpe kanten ervan en ver- wydert ze dan uit Uw lichaam. Uw pijnen verminderen: opzwellingen verdwynen; stiive gewrichten worden los. Beter nog, Kruschen tast de bron van het kwaad aan. Regelmatig gebruikt, houdt het Uw lever en nieren in perfecte conditie, zóo- dat deze afscheidsorganen U inwendig vrij houden van alle vergif vormende afval stoffen. Kruschen, zooals U ziet, maakt de vor ming van het gevaarPjke urinezuur voor alt'id onmogelijk! Kruschen Salts is ver krijgbaar by alle apothekers en drogisten k 0.90 en 1.00 per flacon. (Adv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5