GEMEENTERAAD van BLOEMENDAAL DE ONEENIGHEID BIJ „ZANG EN VRIENDSCHAP" Mr. P. Dorhout Mees tot tijdeUjken wethouder benoemd Extra aflossing eener geldleening De wijziging der verordening op de Algemeene Begraafplaats aangehouden Besprekingen over de reorganisatie van den plantsoenendienst. BLOEMENDAAL CASTRICUM voor zachte mooie huid HEILOO STADSNIEUWS Een rustige vergadering, waarin verscheidene Z. en V.-leden zich uitspreken voor de naleving van het arbitrage-rapport t>e gemeenteraad van Bloemendaal ver- aderde gistermiddag onder voorzitterschap ®h den burgemeester. Afwezig de leden Laan, De Clercq en De waal Malefijt. Begonnen wordt met een geheime vergade- TUdeiUke wethouder Na opening der openbare vergadering ,?idt overgegaan tot de benoeming van een toelijken wethouder wegens ziekte van den toer Laan. Uitgebracht worden 7 stemmen op den eer P. Dorhout Mees, 3 cp den heer Schulz 11 3 op den heer De Waal Malefijt, zoodat frozen is de heer Dorhout Mees, die zijn ^hoeming aanneemt. Be VOORZITTER wenscht hem geluk met benoeming. Prijs beschikbaar stellen v, Naar aanleiding van het verzoek van den _K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", 'öeeling Overveen, om een prijsje beschik bar te stellen voor de in het laatst der toand te houden tentoonstelling van bloei- ifle bolgewassen, stellen B. en W. voor, om, j'enals ten vorigen jare, voor genoemd doel '5 beschikbaar te stellen. Aldus besloten. In orde maken terrein vB. en W. stellen voor, het verzoek van Mr. t M. J. van Lutterveld e.a. om het ter- eto aan weerszijden van „De Karmel" in „Ne te maken, voor kennisgeving aan te "toen. Aldus besloten Eervol ontslag v B. en W. stellen voor, den heer E. W. A. Jto Nederhasselt eervol ontslag te verleenen ls ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Aldus besloten. Subsidie hockeyclub jB- en W. stellen voor, de Bloemendaalsche jtokeyclub „Bloemendaal" een subsidie van t !000 te verleenen, ten einde haar ln staat stellen, op het hockeyterrein twee speel- eNen aan te leggen. Aldus besloten. Opbergen sporttoestellen .Ten einde sporttoestellen, welke gebruikt .orden op de speelplaats ln Bosch en Duin b'ioorlijk te kunnen opbergen, dient een ge- oawtje aldaar te worden gesticht. De daar- Jto verbonden extra uitgaven bedragen f 600 elk bedrag B. en W. verzoeken voor dit doel hunner beschikking te stellen. Bet credlet wordt verleend. Sluiting wandelplaats Overeenkomstig het advies van ae com- otssie van Bijstand voor Publieke Werken geilen B. en W. voor, het raadsbesluit van A September 1924, waarbij de wandelplaats >30 den Hoogen Duin en Daalscheweg voor publiek werd opengesteld, ln dien zin te „vzigen, dat de openstelling niet geldt voor i6 maanden October t.m. April, zulks in ver bid met minder gewenschte dingen, die toar gebeuren. s Bq heer KREMER betreurt het, dat dit e toje natuur geheel vernield wordt. Het zal j. een stullkuil met wat dor hout worden. terrein wordt in hoofdzaak gebruikt door „to combinatie niet-Haarlemmers. Ook doen ch daar wel ongewenschte toestanden voor. q^il men dit stukje natuurschoon behou- N. dan moet men het afsluiten. Bpr. zou het gaarne geheel willen afsluiten. .Bet voorstel van B. en W. wordt aange- t°toen, terwijl overwogen zal worden, het Beiri in den zomer des avonds af te sluiten. Goedgekeurd uitbreidingsplan Boor ged. Staten is goedgekeurd het uit- 1 e}dingsplan hoek Brederodeweg en Duin- toarkweg. Benoemingen de vacature-Bomwater wordt tot lid der toerwljzerscommlssie na een drietal stem- st'hgen gekoeen de heer A. P. Kremer met 7 tomen tegen 3 op den heer Prinsenberg. jTot lid der Commissie van Toezicht op 't wordt herbenoemd mr. A. Stoop; tot Jton der Commissie van Toezicht op L.O. P. his pzn. en G. A. v. d. Mei) en herbenoemd 'Buiper. jBe benoeming van een onderwijzer aan 'hooi C wordt aangehouden, j tot onderwijzer aan scnool E (in Vogelen- Jtog) wordt benoemd E. J. Gottschal, thans Y,ehjk te Vogelenzang. jjj verder worden benoemd de leden en hun totsvervangers van het hoofdstembureau van de stembureaux. OnderwUsvoorschotten over 1931 V B. en W. stellen voor, vast te stellen de verschotten over 1931 op de gemeentelijke rgoedingen, bedoeld ln art. 101 der L.O.- 1920. "^Nus vastgesteld. Onderwijsvergoeding q B. en W. stellen voor, aan het bestuur van Schoolvereenlglng „Aerdenhout-Bentveld", [3 behoeve van de door dat bestuur ln stand ^"Ouden school voor gewoon lager onderwijs jjer 1928 te vergoeden de jaarwedde van J. j. C. van der Hoeven over het tijdvak 1 v toari—31 Augustus 1928 tot een bedrag 832 en van E' van Zoest over bet tijd- van 1 September—31 December 1928, tot h bedrag van f 480, totaal f 1312. Ncius besloten. Extra aflossing geldleening .B. en W. stellen voor. de door het Ge meentelijk Gasbedrijf en het Gemeentelijk aterbedrijf aan de gemeente afgeloste gel- respectievelijk f 50.C00 en f 15.000 aan Wenden voor extra aflossing op 1 April, 3' op de met de N. V. „Nationale Levens- j.Nekeringsbank", gevestigd te Rotterdam, ,5to'°lge raadsbesluit van 19 Novermber, Lf aangegane 5 pCt. geldleening, oorspron- tok groot f 297.000. ■Mdus besloten. Aankoop grond Bloemendaalscheweg 3 en W. stellen voor. van J. G. van Dus- dorp, s. Frater Smid, mej. A J. Broek- ^jier en dr. P. Scheffelaar Klots grond aan O toopen ter verbreeding van den Bloemen- Nfcheweg. Aldus besloten. Aankoop grond MJlitairenwcg q ^an mr A. E. M- Fovei en M. N. ten Sel- q to wordt grond aangekocht, gelegen aan h Militairen weg. De Algemeene Begraafplaats ^B. en W. bieden ter vaststelling aan ont- toen van: K.a- een verordening op de Algemeene Be- tofplaats te Bloemendaal. 3?' een verordening op de heffing van rech- voor het gebruik van die begraafplaats, c. een verordening op de Invordering van de sub b genoemde rechten. Na bespreking wordt het voorstel aange houden, opdat, de leden hun bezwaren er te gen bij B. en W. kunnen Indienen. Ontheffing Bouwverordening B. en W. stellen voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleer>"n aan: de gemeente Bloemendaal; de N. V. van Ame- rongen; C. B. Posthumus Meyjes; F. W. Lettinga; J. H. Baggerman; A. v. d. Ham, J. Genls; W. Bisschoff; W. Swart: te weige ren aan: S. Zwaagman; L. W&rmerdam; G. Pijnacker. Aldus besloten, het voorstel betreffende het verzoek van Warmerdam wordt aangehouden. Met adressant zal nader aangehouden wor den. Woningbouw Gewijzigd en opnleu v vastgesteld worden de raadsbesluiten van 22 Januari 1.1. in zake ,'oningbouw uoor „Bloemendaal-Noord". Reorganisatie plantsoendienst Bij de bespreking van de reorganisatie van en plantsoendienst betoogt de heer KRE' viER, dat net z.i. een reden van fatsoen ls. .iet verzoek van den heei Laan tot aanhou ding der zaak aan te houden om het oude college van B. en W. in de gelegenheid te stellen, zich tegen een aanval te verdedigen. De heer LUDEN is van oordeel, dat uitstel komt ten nadeele van de plantsoenen. Verder heeft spr. zich over het schrijven van den heer Laan verwonderd, daar volgens diens eigen verklaring de heer Laan nooit iets met den plantsoenëndienst te maken heeft gehad. De heer SCHULZ voelt wel iets voor het •erzoek van den heer Laan. Men moet niet ergeten, dat het college van B. en W. ais én lichaam zijn besluiten neemt. De heer xjaan stelt zich dus mede verantwoordelijk voor hetgeen gebeurd is. Maar ook de voor zitter van B. en W. is hier aanwezig en hij kan de besluiten van dat college ook verdedigen. Uitstel kan tevens den dienst schaden. Bij 't uitoefenen van critiek zal spr. zich matigen, vooreerst, omdat het toch slechts praten is na afhandeling eener zaak en voorts, omdat de hoofdpersonen zich niet kunnen verdedi gen. Het gaat er voorts slechts om, of bet ge voerde beleid gecontinueerd moet worden. Wethouder DORHOUT MEES acht de zaak niet zoo urgent, dat zij niet even kan wachten. Wethouder BORNWATER heeft de zaak nauwkeurig onderzocht. De hem verstrekte ciifers zijn z.i. onaantastbaar en juist die cijfers nopen hem, een spoedige beslissing van den rtiad te vragen Door de benoeming van den heer Van Ne derhasselt heeft toen diens beleid gesanction- netrd, doch spr. kan zich met dat beleid niet vereenigen. Het is hem er om te doen, dat de raad zich nu uitspreekt, in welke rich ting het beleid over den plantsoenendienst gevoerd moet worden. Neemn de raad nu geen beslissing, dan kan en wil spr. zich niet verantwoordelijk stel len voor hetgeen bij den Plantsoenendienst geschiedt. De heer PRINSENBERG bepleit inwilliging van het verzoek van den heer Laan, te meer daar deze een weerlegging wil geven "van; de door de Commissie voor sociale belangen verstrekte ctjfers. Spr. "elf acht deze cijfers niet juist. Men voert bijv. bedragen aan, welke in het geheel niet te maken hebben met den dienst plantsoenen. Op deze wijze kan men wel aan een hoog bedrag komen. Als voorbeelden noemt spr. o.m. den aanleg van een plantsoen aan het Naaldenveld en verbetering van den Vogelen- zangscheweg. Als men deze bedragen wegneemt, is er van eenlge overschrijding geen sprake. De heer HOGENBIRK zal zich onthouden van critiek, omdat de heer Laan afwezig ls. Spr. wil slechts in de toekomst schouwen, HU wijst er op, dat de heer Springer geen adviseur is voor het Bloemendaalsche bosch. Hij is van oordeel, dat men binnen het ge raamde bedrag moet blijven voor den plant soendienst. Men moet niet f 13.000 meer uit trekken voor een kas, met welk bedrag de be grooting overschreden wordt. Slechts die za ken moeten gedaan worden, welke practlsch nut voor de gemeente geven. De heer SCHULZ meent, dat men bij re organisatie van den dienst eenerzijds een belangrijke versobering zal moeten betrach ten en wel ten aanzien van de aanschaffing van exotische planten, terwijl anderzijds de dienst eenige uitbreiding zal kunnen onder gaan. Nagegaan moet worden, op welke wijze de kas voor de exotische planten gebruikt kan worden. De heer PRINSENBERG wil aan het uit stel der bespreking over de reorganisatie ver binden een wensch van den raad dat de voor dit jaar geraamde begrooting voor den dienst niet overschreden wordt. Wethouder BORNWATER kan deze op dracht niet aanvaarden. De heer PRINSENBERG stelt dan voor, de bespreking over de reorganisatie aan te houden. Spr. houdt voorts een pleidooi voor het be houd van de kas met exotische planten, wel ker onderhoud z.i. niet veel geld kost en wel ke kas toch niet voor andere doeleinden te gebruiken is. De heer HOGENBIRK wijst er op, dat alle raadsleden het er mee eens zijn dat gewerkt moet worden binnen het bereik van de be grooting van f 40.000 a f 45.000. Over het voorstel-Prinsenberg, overeen komstig het schriftelijk verzoek van den heer Laan, de bespreking van de reorgani satie van den plantsoenendienst uit te stel len tot de heer Laan als wethouder terug is. staken de stemmen met 66. Voor de leden Koolman. Verdegaal, Prinsenberg, De Les- trieux Hendrichs, Kremer en Dorhout Mees. Tegen de leden Noorman, Hogenbirk, Luden, Cassée, Schulz en Bomwater. Rondvraag De heer KREMER vraagt, waarom het wandelpad bij het Kolkje nog niet in orde is gemaakt. De VOORZITTER antwoordt, dat er geen geld is. De heer PRINSENBERG meent, dat het betreffende raadsbesluit uitgevoerd moet worden. De VOORZITTER zal de zaak laten on derzoeken. De heer PRINSENBERG begrijpt niet, dat noch in de vorige, noch in deze raads vergadering waardeerende woorden zijn ge sproken aan het adres van een afgetreden raadslid, dat ongeveer 10 jaar tevens wethou der ls geweest. De voorzitter sluit de vergadering. Gevonden voorwerpen Als gevonden terug te bekomen-bij: Mej.-Rinse, Prins Hendriklaan 4, Overveen, een zwarte da- mestasch niet Inhoud; Bal, Rustenburger weg 8 te Bl.'daal, een-duif; Peltenburp. Zuider Stationsweg 3 te Bl.'daal, een tien- rittenkaart voor autobus, schoolkaart; A. van Kempen, Korte Zijl weg 10 te Overveen, een motorhandschoen; Max, Acrdenhours- duinweg 9b te Aerdenhout, een vulpen; P ter Voort, Schroeder v. d. Kolkweg 26 te Bl.'daal, een ruigharige fox-terrier; R. de Jong, Duinvliet 7, Haarlem, een stuca- doorsbroek; Schrader, Rozen Nobelstraat 2 te Zandvoort, een dameshandschoen; II. Bikkel, Stolberglaan 9a te Aerdenhout, éen knipmes; Tollenaar, Pieter Kiesstraat lOrd. te Haarlem, een gouden schakelarmband; Van Ooijen, Lage Duin en Daalscheweg 9b te Bl.'daal, een damesportemonnaie met inhoud; Jonker, Bloemendaalscheweg 136 te Santpoort, een wollen heerensjaal. Terug te bekomen aan het Bureau van Politie te Overveen; een huissleutel, gem. S; een grilze Engelsche pet; een jutezak; een dop van een benzinereservoir; een kin- derhandsehoen; een zakdoekje; een blauwe muts (clut). R. K. Kiesvereeniging. Woensdagavond had in de zaal van den heer Stuyt de jaar vergadering plaats van de R. K. Kiesver eeniging. Het aantal aanwezigen bedroeg ver over de 200. De voorzitter opende met den christelijken grost en weidde uit over den gang van za ken in verband met de a.s. Prov. Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen, gaf een overzicht van wat gebeuren moet en waar om wij één moeten blijven, willen we de macht ln Castricum behouden, gezien de veranderingen ln politieke richting van de meerderheid van de bevolking. Hierna volgden de notulen van den secre taris en het jaarverslag over 1930, waar uit blijkt dat het aantal leden van 1 Ja nuari 1930 tot X Januari 1931 is gestegen van 395 tot 530, wel een vooruitgang van beteekenis. Ten opzichte van het hierna volgende financieel verslag, blijkt dat dit sluit met een voordeelig saldo van f 189.32 R., In dit jaarverslag wekt hij aan het einde de leden op tot het medewerken aan een opgewekt politiek leven. Als leden van de Kascommissie werden benoemd de heeren Houtenbos en Stuif bergen, die hunne benoeming aannemen en in een volgende zitting verslag zullen uit brengen. Hierna kwam aan de orde de bespreking van de Statenverkiezing, waaromtrent de voorzitter mededeelde, dat a.s. Zondag voor en na de kerkdiensten en des middags van 2'"2 tot 5 uur in de zaal van Stuyt gelegen heid zal zijn tot stemming over het politiek advies. Thans kwam het hoofdpunt aan de orde, nl. bespreking raadsverkiezing. De voorzit ter deelde aan de hand van het reglement mede, wat gebeuren moet en hoe de candi- daatstelling zal geschieden en op welké wiize deze moeten worden ingediend als mede de samenstelling van het adviseerend college Alhoewel het bestuur het recht heeft de buiten het bestuur daartoe aan te wijzen leden zelf te benoemen, steit hij er prijs op dat hier door de vergadering namen worden genoemd waarmede het bestuur dan kan rekening houden. Hierover ontspint zich een uitgebreide discussie, welke hierop neerkomt, dat een deels wordt voorgesteld de raadsverkiezing geheel vrij te doen plaats hebben en niet alleen voor leden maar voor alle R. K. kiezers; anderdeels wordt gevraagd aan te besturen der sociale organisaties te vragen om namén op te geven voor het adviseerend College, dan zijn alle standen enz. daarin vertegenwoordigd. De Voorzitter antwoordt dat afwijking van het reglement niet mogelijk is, dat is vastgesteld en zonder wijziging mag daar van niet worden afgeweken. Als men daar aan begint dan ls de kiesvereeniging van de baan en thans nog wijzigen kan niet, dat had eerder moeten gebeuren. Alsdan volgt een uitgebreide discussie die eenige uren aanhoudt en waaromtrent het niet doenlijk is een uitvoerig verslag te geven. De voor zitter houdt zich aan het reglement en wil en mag daarvan niet afwijken. Na een pau ze wordt de gelegenheid geopend om namen voor het adv. college te noemen en krijgen we een lijstje te hooren, waarvan zich ver schillende terugtrekken. Opgegeven worden K. de Graaf, C. Lute, B. Piepers, P. Hol- lenberg, P. Vader, W. v. d. Berg, A. Lief- ting, C. de Wildt, W. Res, A. v. Benthem, J, Tromp en H. Steevers. Verschillende hee ren o.a. G. F. Res, C. Spaansen, H. Zomer dijk, W. Groot, Post enz. trekken zich terug. Bij de rondvraag komt de kwestie onder zoek naar gasvoorziening op andere wijze en onderzoek naar electra-levering door de provincie ter sprake. De heer G. F. Res vraagt waarom geen onderzoek is ingesteld. Meerdere leden spre ken over deze zaak, terwijl van de bestuurs tafel wordt gezegd, dat de raad wel drie maal deze zaak onder de loup heeft geno men en naar het oordeel van den raad geen onderzoek noodig is. Uitvoerig bespreken deze zaak de heeren Zandbergen, Louter en de Vries, terwijl van de andere zijde de heeren G. F. Res, Spaansen en B. Res meenen, dat onderzoek gewenscht is en dat daardoor de rust in de gemeente wordt hersteld. Men meent bovendien, dat dit geen wantrouwen is te genover den raad, maar alleen bedoeld tot vermeerdering van kennis. De voor- en te genstanders krijgen herhaaldde malen ap- piaus. Langzamerhand ls het half twaalf geworden en in herhaling wordt getreden waaraan geen einde komt. Ten slotte wordt door den heer P. de Wildt een motie ingediend van den volgen den inhoud: „De R. K. Kiesvereeniging, afd. Castri cum, ln vergadering bijeen, gehoord de be sprekingen over het beleid van den ge meenteraad inzake de economische gas- en electriciteltsvoorziening van Castricum; diep betreurende het besluit van den raad van Castricum om geen onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid of gas- en electriciteitsvoorziening van Castricum eco nomischer kan geschieden; overwegende, dat het zoowel voor de ver bruikers als voor de toekomst van de ge meente van vitaal belang is lagere gas- en stroomprijzen te hebbeh; besluit over te gaan tot het benoemen van een commissie, b..staande uit 5 personen, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de tarieven die door de ver bruikers betaald moeten worden bij het betrekken van gas en electriciteit resp. van Beverwijk en het P E. N., daarvan binnen den kortst mogelijken tijd rapport uit te brengen aan de vergadering en gaat over tot de orde van den dag. Wederom krijgen we een discussie, maar ten slotte wordt met briefjes gestemd. De vergadering raakt aan het verloopen. De stemmingsuitslag is, dat deze motie wordt aangenomen met 69 tegen 41 stemmen met 3 blnacos temmen. Dan krijgen we nog een motie over de stremming van de Schulpvaart ingediend door de heeren Hollenberg c.s. van den vol genden inhoud: „De R. K. Kiesvereeniging te Castricum, in vergadering bijeen, gehoord de bespre kingen over het afsluiten van de Schulp vaart voor het maken van een brug ten behoeve van den rijksweg HaarlemAlk maar. Kennis genomen hebbende van de mededeeling van den Burgemeester in den raad, dat geen schadevergoeding aan den gedupeerde schippers en schelpenvisschers zal worden verleend, betreurt deze mede-, deeling ten zeerste, dringt met kracht en., klem bij de betrokken autoriteiten aan, in dien geen rechtsgrond aanwezig is, op bil- lijkheidsgronden de gedupeerde schippers en visschers gedurende den tijd dat de Schulpvaart voor het waterverkeer zal zijn afgesloten, een schadevergoeding toe te la OooicD en Tuben 30-11 co 75 ct Potten I gld. Verkrijgbaar bij Uw Drogist kennen, besluit deze motie bij de betrok ken instanties kenbaar te maken en te pu- bliceeren in de pers en gaat pver tot de orde van den dag." De voorzitter heeft geen bezwaar deze motie aan te nemen en wat dan ook zonder stemming plaats heeft. Dan brengt de heer Vader, Borst en van Velzen de strandexploitatie ter sprake en worden deze door den voorzitter na eenige discussie geantwoord dat deze zaak opnieuw in behandeling zal komen in den raad en de betrokken personen zullen worden gehoord in het begin van de volgende week. Vooraf zijn na eindelooze discussiën nog benoemd in de commissie tot onderzoek In zake gas en electra de heeren G. F. Res, B. Res, A. Kaandorp, P. Borst en P. de Wildt. De raadsleden Louter en de Vries weigeren of willen het in beraad houden, terwijl de heer Spaansen ook daarom geen zitting wenscht te nemen. Eindelilk te ruim 12 uur komt het einde. Stemming A.s. Zondag zal hier de stem ming plaats hebben over de groslijst van catididaten voor de Provinciale Staten. De leden der R. K. Kiesvereeniging zullen daar toe gelegenheid hebben van 's morgens half negen tot half één in de navolgende loka liteiten: N. Hoebe, Rijksstraatweg; J. Tongeren, t. o. v. de R. K. kerk; Th. Bolter, Bibliotheek; en Wed. C. Noort, Rijksstraat weg nabij de Vierstaten. Hanze Woensdagavond werd in het Brunogebouw door de Hanze een vergadering gehouden welke tamelijk bezocht was. De voorzitter, de heer Hoetjes, opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. De notulen werden daarop gelezen en goed gekeurd. De waarn. voorzitter deelt vervolgens mede, dat de actie inzake verharding Groeneweg nog niet veel heeft uitgewerkt. De weg is in gewoon onderhoud opgenomen en in den ko menden winter zullen werkloozen daar te werk worden gesteld. De waarn. voorzitter deelt vervolgens nog mede, dat de Zeereerw. heer Pastoor verhin derd is en dat de heeren Rozing en van Die pen eveneens bericht van verhindering heb ben gezonden. Ingekomen ls een schrijven van het hoofd bestuur waarin o.a. gezegd wordt, dat dit rekent op den steun en medewerking van de afdeelingen. Verder werden nog eenige mede- deelingen van huishoudelijken aard gedaan, deeld. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat op de gehouden bestuursvergadering tot se cretaris is benoemd de heer B. Hoetjes en tot penningmeester de heer J. Kraakman. De bestuursverkiezing welke aan de orde komt wordt nu druk besproken. Daar er nu wéinig leden ter vergadering zijn stelt de heer Ranzijn voor om nog eens een vergade ring uit te schrijven en dan op een anderen dag. De heer Joh. Kroon stelt voor op Zondag te vergaderen. Ten slotte wordt de bestuursverkiezing uit gesteld en besloten een nieuwe vergadering te'houden en dan op Zondag. De vergadering wordt daarop bepaald op Zondag 22 Februari des namiddags kwart jsoor vier uur. Hierna komt het jaarverslag van den pen ningmeester. De ontvangsten bedroegen in het afgeloooen jaar f 89.25, de uitgaven f 22.55, batig saldo f 66.70. De rekening wordt goedgekeurd. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat, op een desbetreffende vraag aan het hoofd bestuur is geantwoord, dat het bestuur der gemeente een politieverordening in het leven kan roepen, waarbij een ventersbrlefje moet worden aangevraagd. Opgemerkt wordt, dat dit een beperking van vrijheid is. De heer Ranzijn zegt, dat het doel der ver- eeniglng is door eendracht sterk te worden en daardoor de concurrentie het hoofd te bieden. Hierna komt aan de orde bespreking spe ciaal tarief voor etalage-verlichting. Wan neer het bestuur voltallig is zal hierover ver der worden gesproken Voorgesteld wordt aan de besturen van ver- eenigingen lijsten te zenden van de leden met het verzoek bij georganiseerde leden te koopen of te laten werken. De heer Kroon stelt voor op de ledenlijst tevens het verzoek te plaatsen dat Indien er reden tot klagen ls, dit kenbaar wordt gemaakt aan het bestuur van hun vereeni- ging en dit brengt die klachten dan weer over aan het bestuur van de Hanze. Hierna komt de rondvraag. Eenige zaken van huishoudelijken aard worden daarbij be sproken. Ook wordt hierbij besproken het Sandersfonds. waarvan de bedoeling is kin deren van leden die T.B.C. zijn in sanatoria te doen verplegen. In de volgende vergade ring wanneer meer leden tegenwoordig zijn zal hierover gesproken worden. Besloten wordt de gelden van de vereeni- ging bij de parochiale spaarbank te beleggen. Hierna sluit de waarn. voorzitter de ver gadering onder dankzegging met den chris- te'üken groet. ..Zang- en Vriendschap We hebben dezen winter al heel wat mooie avonden in onze Bruno meegemaakt, mooie avonden op ve lerlei gebied. Kunst en wetenschap in den Katholieken kring, gezellige avonden bij onze tooneelvereenigingen, een hoogstaanden avond bij onze zangvereeniging toen door het oratorium de H. Aloysius ten gehoore werd gebracht, leuke avonden bij onze fanfare, maar een avond zooals Woensdagavond was iets buitengewoons. Heerlijke zang van de dames- en heerenleden, keurig vioolspel van den heer Schreurs, en fijn pianospel van den directeur der vereenlging, den heer Joh. Kuiper. En tusschen al dat mooi door optreden van den bekenden goochelaar prof. Antonini, met zijn onoplosbare raadsels. In stomme verbazing keek oud en jong naar de presta ties van dezen kunstenaar, die het eene vraagteeken op het andere deed volgen. Hoe? Ja hoe, dat is zijn geheim. Maar interessant was het zeer zeker. Met lange halzen keken allen naar het werken van den prof., maar niet een die er wat van begreep. De heer A. Tjeertjes was door ongesteld heid verhinderd zoodat we geen cello te hoo ren kregen. Het vioolspel van den heer W. Schreurs was keurig. Een adagio van Mozart en een menuet van Beethoven werden keurig uitgevoerd. Direct na de pauze kwam onder daverend applaus de heer Th. Bolten ten tooneele voor zijn solo-zang. „Het Woord" en „De Noord zee" waren twee nummers welke door dezen tenorzanger op sublieme wijze werden gezon gen. Ieder genoot. 't Was een heerlijke avond. Jammer dat door het vergevorderde uur het onmogelijk I ,wa.s. de verloting onder de aan.vezigen nog te houden. Da'pr. de. firma Holzmuller te Alkmaar wa ren verscheidene pakjes koffie en thee be schikbaar gesteld, evenals eenige pakjes bon bons enz. Een "taart was gegeven door den heer Krimp en door den heer Roovers waren eenige worsten geschonken. Ook het bestuur was een taart geschon ken. Nu is de verloting dezer prijzen toch ge- In de bovenzalen van „De Kroon" werd gisteravond een vergadering gehouden, uit geschreven door eenige leden van „Zang en Vriendschap", van werkende leden der Ko ninklijke Liedertafël, naar aanleiding van de Donderdag 12 dezer gehouden aige- meene vergadering, waarin h.i. de beslis sing om het bestuur te handhaven is geforceerd, niettegenstaande de bekende uitspraak van de Commissie van Arbitrage en waarmede naar hun meening een onrechtmatige daad is geschied, waardoor de Liedertafel zich tegenover de commissie en heel Haarlem heeft geblameerd. Zooals wij dezer dagen meldden, heeft de heer Lieven Duvosel, directeur van J>. en zich door de houding van het bestuur gerechtigd en genoopt gezien, zijn ontslag intrekking van 12 Februari j.l. in te trek ken en zijn ontslag-aanvrage van 8 No vember 1930 te handhaven. De vergadering, welke ten doel had, de middelen te bespreken, die zouden kunnen worden aangewend om den goeden naam van Z en V. zooveel mogelijk te herstellen, was tamelijk druk bezocht en stond onder leiding van den heer Schoorl, den 2den secretaris van Z. en V., die in de verga dering van 12 Februari ziin bestuursfunc tie neerlegde. In zijn openingswoord betreurde de heer Schoorl de niet groote opkomst van 65 leden op deze vergadering, waarop, naar spr. zeide, misschien voor het laatst de belangen van Z. en V. zullen worden be pleit. Spr. verzocht verder den leden, zich van Iedere bijvalsbetuiging te onthouden, op dat zij, die geen vaste meening hebben in deze zaak, zich geen verkeerd inzicht zullen vormen. Uit de vergadering werd het verzoek aan den voorzitter gericht, de vergadering over de aanwezigheid van de pers haar oordeel te laten uitspreken. De voorzitter achtte dit niet noodig, om dat de leiding de pers heeft uitgenoodigd en het geen vergadering van „Z. en V." is. Indien sommige leden hiermede niet ac- coord wenschten te gaan, verzocht de voor zitter hun, zich te verwijderen. Hierop verliet een zestal leden de verga dering. De ingekomen stukken, welke vervolgens werden voorgelezen, waren deels Instem mingen met deze vergadering, deels van tegenstanders van deze bijeenkomst. De voorzitter deelde hierna mede, dat jhr. Mollerus eerst van plan was, deze ver gadering bij te wonen, doch van dit voor nemen was terug gekomen, omdat de ar bitragecommissie niet den indruk wil ves tigen;- partij te willen trekken en niet wenscht te bespreken, zoolang de toestan den In Z. en V. zich niet wijzigen. Dan lichtte spr. toe eenige zaken uit de bestuursvergadering, gehouden vóór de laatste algemeene vergadering en hij wees er op, dat het geen standpunt van het be stuur is, in een bestuursvergadering niet vooraf de houding te bepalen, welke zal worden Ingenomen op de algemeene leden vergadering. Nu kwamen, naar spreker meende, verschillende bestuursleden voor een verrassing te staan. Verder werd door spr. medegedeeld, dat nog twee bestuursleden sinds de laatste algemeene ledenvergadering hun functie hebben neergelegd, n.l. de heeren Loomans en Bremer, zoodat het bestuur van Z. en V. van elf tot zes leden geslonken is. De voorzitter lichtte nog nader het doel dezer vergadering toe, n.l. alsnog te trach ten, de conclusies van het rapport der arbitragecommissie ten uitvoer te doen brengen en de mogelijkheid te overwegen, of een meerderheid gevonden kan worden om een motie in dezen zin aan te nemen. Indien de vergadering hierin niet slaagt, hebben de voorstemmers althans de over tuiging, dat zij alles gedaan hebben om het standpunt tegenover de arbitragecom missie te redden, De motie kwam alsnu in bespreking. De heer Stolk zegt, dat hij en, naar spr. meent, meer leden met 'hem van de interne feiten gespeend zijn gebleven en daardeoi hun houding niet konden bepaien. Hij wil de leden, die voor het bestuur gestemd hebben, alsnog van eenige urgente feiten ingelicht zien, zoodat er wellicht nog' van standpunt veranderen. rie voorzitter meent, dat, indien niet alle feiten bekend zijn, dit te wijten is aan het bestuur, dat in de vergadering van 12 Fe bruari plotseling aan sommige leden de gelegenheid ontnomen heeft, hun meening te zeggen, waardoor deze feiten niet be kend zijn geworden. De heer De Graaf zegt, dat het rapport en de conclusie hem uit de pers overvielen en hij daarvan niet in de vereenlging is in kennis gesteld. Hij had het beter gevonden, als het kiezen van een nieuw bestuur door het periodiek aftreden van de huidige be stuursleden zou zijn geschied. De heer Vierwind zegt. dat, als de com missie besloten had, den heer Duvosel weg te doen, men daarmede niet aceoord z«u zijn gegaan en het heeft hem verwonderd, dat. nu het bestuur weg moet, men daar over zijn verwondering niet te kennen heeft gegeven. Den meesten leden ls het, volgens spr., niet bekend, waarom zij dien avond tegen het bestuur zouden gestemd moeten heb ben en dus bleven zij aan de zijde van het bestuur. De voorzitter antwoordt hierop, dat men bi) informaties zoowel bi) directeur als be stuur alle feiten te weten had kunnen komen, indien men dat wilde. De heer Biel is van meening, dat het een partijstrijd geworden is. Zoowel directeur als bestuur verklaarden 27 Nov. 1930, zich bij het oordeel van de commissie te zullen neerleggen, en z.i. had dus de eenige oplossing geweest, dat her. bestuur 12 Februari bedankt had en een tusschentijdsch bestuur was gekozen ge worden. Dit ls niet geschied en daarom is spr, voor de motie, om zich aan het rapport te houden. 4 De voorzitter onderschrijft deze meeniug en zegt, dat bij iedere arbitrage de partijen zich kan dé uitspraak behooren te houden Hier zou het bestuur nog aangebleven zijn, totdat vier onpartijdige leden in Het tusschentijdsch bestuur zoüden gekozen zijn. Deze meening was spr. toegedaan en daarom was hij zoo verrast over de plotse- houden en wel des avonds daarna toen de vereenlging vergadering hield. De prijzen welke door de aanwezigen, want alle aan wezigen van Maandagavond hebben meege- loot, gewonnen zijn zullen thuis gebracht worden bij de winners. linge wending in de laatste ledenvergade ring. Spr. verbaast er zich verder over, dat niet alle bestuursleden direct tegen het be leid van den voorzitter opgekomen zijn. De heer Vring zegt, van meening ge weest te zijn, dat, toen de heer Kuiper 'n de bewuste vergadering zijn functie neer legde, dit inhield, dat het bestuur en bloc zou aftreden. De heer Hartel ziet er maar een oplos sing in, n.l. dat directeur en bestuur be danken. Dat zal dan een mooie opruiming zijn en meteen wordt dan een nieuwe toe stand geschapen. De heer Roodt constateert op hét oogen- blik weer verdeeldheid in de vergadering en is van meening, dat de vorige spreker goed gezegd heeft. De heer Stolk vraagt, of de 72 stemmen vóór het bestuur een meerderheid vormen bij een ledental van 195 leden. Volgens hem is dit niet het geval. Hij zou een referen dum willen houden en wanneer meer dan 100 leden hun handteekenlng hierop plaat sen, kan dit van groote waarde voor de navolging van het rapport zijn en aan het bestuur van Z. en V. worden kenbaar ge maakt. De heer Dankelman gelooft, dat men thans weer een verkeerde meening vormt en er glad naast staat. De arbitragecommissie ls ln het leven geroepen als gevolg van een schrijven van het lid Kornakker ln de November-verga- dering, welk lid dit een weg om tot betere samenwerking te komen noemde. Dit was alles nog buiten de leden. Toen kwam het rapport, aan welks conclusie de directeur zich wel en het bestuur zich niet heeft ge houden. Het bestuur forceerde onder de leden een stemming; Jullie zijn souverein, jullie kunnen besluiten, of het bestuur al dan niet blijft. Dat het bestuur zich niet aan het rap port gehouden heeft, is een groote blamage, maar de leden, die tegen deze handelwijze zijn, zijn nog niet vóór Duvosel, dat spreekt geenszins vanzelf. „We zitten er mee, allemaal hebben we verloren; en als de eer weg is, dan tellen we niet meer mee, staan wü onder de klein ste vereenigingen van Haarlem." Het eenige middel is daarom volgens spr., de eer en trouw te herstellen, wat z.i. in houdt, dat het bestuur moet aftreden. Andersom kunnen 't misschien de leden beter dragen, maar spr. vindt het een een voudige zaak; zoo klaar als twee maal twee vier ls; dat verandert ook niet. De heer Roosen had het een klare zaak gevonden, wanneer, toen de heer Duvosell was teruggeroepen, die bestuursleden, waar mee hij niet kon samenwerken, hadden be dankt. Dit had in het belang der Liedertafel geweest. Den directeur is volgens spr. on recht aangedaan, hij is verongelijkt en spr. meent dat beter eenige bestuursleden ge mist kunnen worden dan de directeur. De heer De Graaf zegt, dat het toch niet mogelijk was, het bestuur op zij te zetten, als men daarvoor de reden niet weet. De voorzitter zegt, dat het bestuur niet weg moest. Er zou een tusschentijdsch be stuur komen. Vervolgens spreekt de heer Andrea. Over de conclusies van het rapport spre kend, zegt spr. dat het geheel verkeerd is te meenen: het bestuur weg en Duvosel be houden. Het bestuur treedt af; wordt niet weg gejaagd. Een tusschenbestuur moest aange steld worden uit leden, die niet in 't con flict betrokken waren geweest. Spr. verheugt zich erover, dat zóó gerap porteerd is, dat bestuursleden, die buiten het conflict gestaan hebben, ook in het tusschentijdsch bestuur gekozen konden wor den. En als op deze wijze gehandeld was, zou de zaak op correcte wijze zijn opgelost. Na een jaar als de gemoederen weer bedaard zouden zijn had men dan den ouden toestand teruggekregen en zou de ledenvergadering kunnen beslissen, wie in het nieuwe bestuur zou komen. De voorzitter licht na deze duidelijke woorden nog toe, dat indien de conclusies zouden opgevolgd zijn, zelfs bepaalde be stuursleden door de arbitrage-commissie in het nieuwe bestuur geëischt zouden zijn. Hierna wordt de volgende motie voorge-- lezen „De vergadering van 62 leden der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", bijeen op Woensdag 18 Februari 1931 in de bo venzalen van „De Kroon", Groote Markt te Haarlem, gehoord de besprekingen inzake de 1.1. Donderdag 12 Februari gehouden algemeene vergadering van bovengenoemde liederta fel, betreurt ten zeerste de houding, aange nomen door het huidige bestuur, keurt ten strengste af, dat genoemd be stuur zich niet aan de uitspraak van den eereraad of commissie van arbitrage heeft willen onderwerpen, verzoekt genoemd bestuur alsnog ter wille van den goeden naam der Kon. Lie dertafel „Zang en Vriendschap" zich aan de door genoemde commissie gedane uit spraak te houden, en gaat over tot de orde van den dag." De heer Vierwind wil de motie onder alle leden laten clrculeeren om te onder teekenen. De voorzitter vreest echter, dat zij dan vooreerst niet zal terug komen. Besloten wordt, de motie een week bij de volgende leden <=r teekening te leggen: Th. van Haaren, Kleverparkweg 204; C. van Doe ven, Rustenburgerlaan 22; T. Blei, Kaarseladeveer, Spaarne 10; C, J. Roosen, Molenaarstraat 24; G. Wijkhuysen, Bin nenweg 204, Heemstede; Daudey, Kruis straat 31 en M. F. Scholten, Zijlstraat 86. De uitslag der onderteekening wees uit, dat 62 leden de motie onderteekend hadden en 4 adhaesiebetuigingen (bij de Ingeko men stukken) waren ingekomen. Aanwezig waren 78 leden, waarvan 6 de vergadering ln het begin verlieten. Na nog eenige bespreking sprak de voorzitter het slotwoord, waarin hü spe ciaal dank bracht aan den nestor der ver- eeniging, den 85-jarigén heer Montauban, voor zijn aanwezigheid, Te elf uur werd dé vergadering, die in tegenstelling met die van 12 Februari zeer ordelijk verliep, gesloten. C

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7