LEEKEPREEKEN LET OP Franken's f3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- HENK FIBBE Voorschotten tegen Kerkelijke fondsen Broodfabrieken I I ZATERDAG 21 FEBRUARI 1931 AANGIFTE moet op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Rijkscommissie voor Werkverruiming Lawine-ongeluk Moordaanslag op den koning van Albanië De mist WONINGBUREAU Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 Ï'IT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN fcN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17698 De moord aan den Oostzeedijk Nog te dikwijls onze eigen industrie gepasseerd Hotel bedolven, verscheidene dooden Audiëntie De Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond en Ned. R. K. Landarbeiders- bond De koning ongedeerd Ojider een vrachtauto geraakt P. J. M. Verschure 70 jaar Twee trams in botsing Nieuwe studio van den K. R. O. VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Muiterij in een Fransche gevangenis De uitlating van Generaal Seyffardt BUREAUX N ASS AULA AN 40 Telefoon No. 13866 (drle Ujnen) Postrekening No. 5910. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaa^ 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT I EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p., plaatsing; elke regel meer 15 et- bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. ^"e abonné's op d!t blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwnarden ^8en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger.' 379 DE IJZEREN WET Op geen enkel punt van de christe- "jke leer heeft Christus zich zóó dui delijk uitgesproken als omtrent het huwelijk. Het is alsof de Zaligmaker, ^etende hoe de bedorven menschelijke latuur zich tegen zijn strenge huwe- ''Jksmoraal zou verzetten, alle excuses eu tegenwerpingen reeds te voren af heeft willen snijden. In zijn gesprekken met de apostelen eu zyn disputen met de schriftgeleerden °'er dit onderwerp is omtrent zijn bedoeling geen enkele vraag open ge bleven. De Farizeeën vroegen op zekeren keer dun den Meester: „Is het een man ge oorloofd zijn vrouw, om welke reden °ok, weg te zenden?" En Hij ant woordde hun met een wedervraag: „Wat heeft Mozes U geboden?" En zij zeiden: 'Afozes heeft toegestaan een scheids- hilef te geven en haar weg te zenden." daarop Jezus antwoordde: „Hebt ge hiet gelezen, dat Hij, die in het begin her schepping den mensch maakte, hen Oian en vrouw heeft gemaakt en gezegd: "daarom zal iemand vader en moeder "erlaten en zijn vrouw aanhangen en hie twee zullen één vleesch zijn"? Zij *fJn dus niet langer twee, maar één v'eesch. Wat God nu heeft vereenigd dal de mensch niet scheiden." Na deze zeer nadrukkelijke uitspraak boegen de schriftgeleerden opnieuw: "Waarom heeft Mozes dan bevolen een doheidsbrief te geven en de vrouw weg 16 zenden?" Waarop Christus ant woordde: „Om de hardheid van uw ge goed heeft Mozes u toegestaan uw Vrouw te verstooten, maar in den be- &öne was het zoo niet. Doch Ik zeg u: Wie een vrouw verstoot (tenzij inge val van overspel) en een andere huwt, hegaat overspel, en die een weggezon den vrouw huwt begaat overspel." De apostelen hadden dit dispuut blijkbaar met groote verbazing aange hoord. Immers de evangelist Matthaeus 'srhaalt ons dat zij, in huis terugge komen, den Meester daarover opnieuw "hdervroegen, waarop Hij hen nog eens jhi zoo mogelijk nog duidelijker ver gaarde: „Al wie zijn vrouw ontslaat en ®6n ander huwt begaat echtbreuk te- ^en haar en wanneer een vrouw haar Man verlaat en een ander huwt begaat echtbreuk." Hier is dus elke misvatting uitge goten. Ook de leerlingen hebben blijk- ®ar begrepen, dat hier geen tusscl^en- Weg of uitweg overbleef. Immers zij harkten op: „Als zóó de verhouding is van den man tot de vrouw, dan is het Maar beter niet te trouwen!" Hierop hield Christus toen zijn bekende Zalig spreking over den maagdelijken staat. Wij moeten hierbij in acht nemen, hat de leerlingen van Christus toen nog *Wakke, zinnelijke menschen waren, v°or wie de leer van Mozes als hoogste Wet gold. Daar kwam nu een leeraar, hie deze zoo natuurlijk schijnende, zoo Menschelijke leer omver wierp. Mozes' k'et was toch al zooveel strenger dan h® leefregels van de afgodendienaars, speciaal op het punt van het huwelijk. °k aan de joden was huwelijkstrouw v°orgeschreven. In hun wet kwamen ^enge voorschriften tegen overspel v°or, maar er was een grens: de man, Me door zijn vrouw werd bedrogen, Mocht haai wegzenden en een andere jMmen. Da lag zóó voor de hand, dat as zóó in de Oostersche mentaliteit Mgeroest, dat een andere opvatting Waas leek. En nu kwam de Meester, die °°r zijn wonderen en door heel zijn etsoonlijkheid bewezen had een pro- eet en meer dan dat te zijn, verkon den dat Mozes' leer op dit punt veel e slap was geweest. Het was maar een J'firganj ïaatregel; in de nieuwe leer Mil de oorspronkelijke bedoeling van eh Sche .per hersteld worden: alleen dood kan scheiding brengen tus sen man en vrouw; geen daad, zelfs k^en overspel verbreekt den huwelljks- JMhd; nver nog: een man, die begeerige Ükken Iaat op een vrouw, die niet de ihe i: idigt daardoor reeds tegen 6 huv vjkstrouw. Dat v is te veel, zelfs voor Christus' 6eriing:n, zoolang zij nog de beteeke- I 8 vaa het genadeleven niet hadden ^fen jegrijpen. Het ergste, het onbe- ^Mipelijse, het onmogelijke in deze leer 48 de gelijkstelling van de vrouw met man; dit was iets nieuws, iets Pgeuo .df voor de oosterlingen. In de van Mozes spreekt het valsche be- Mhp. dat in heel de heidensche wereld 6 vin., n is: de vrouw is het bezit van Ml a n wanneer zij zondigt, moet zij *r8to ten worden en de man heeft M:ht op een andere. Van de gevolgen .Ml de zonden van den man werd ech- r Biet gerept. Do» eenzijdige moraal kwam Chris tus verbeteren door zijn leer, dat voor God man en vrouw gelijk zijn. Voor beiden is de wet even streng. Maar dan moet het huwelijk ook onverbreekbaar zijn en mag in de huwelijkstrouw zelfs niet een schaduw van een ontrouwe gedachte worden geduld. Die leer is niet enkel verheven, zij is ook de eenig logische. Iedere verandering, welke men daarin wil aanbrengen, tast den grond slag zelf aan en doet het geheele stel sel in elkaar vallen. De wijze waarop het huwelijk oor spronkelijk als een onverbreekbaar ver bond werd ingesteld, na den zondeval bedorven werd, zelfs bij het uitverko ren volk niet ongerept kon gehandhaafd blijven en later weer door Christus in ongerepten staat werd hersteld, dit verloop wijst er op, dat het huwelijks ideaal feitelijk niet buiten de katho lieke kerk bereikbaar is. Dat wil niet zeggen dat er buiten de kerk geen ongerept huwelijk kan bestaan. Er zijn ten allen tijde hoogstaande menschen geweest en zij zijn er gelukkig nog, die zich in liefde met elkaar voor het leven verbonden en aan hun eed van trouw vasthielden tot den dood. Zulken waren er ook in het heidendom en zijn er ook in ons modem heidendom te vinden. Maar dit is eerder een bevestiging dan een tegenspraak van onze stelling. Deze menschen toch leven volgens de zuivere natuurwet en zijn een levend bewijs, dat het huwelijk van het begin af zóó is ingesteld als zij het, door reine liefde gedreven, onderhouden. Maar zij waren en zijn uitzonderingen. Het heeft voor niemand iets verwonderlijks, dat twee menschenharten elkaar in het groote concert van zielestroomingen op een bepaald oogenblik ontmoeten en éen dusdanige verwantschap gevoelen, dat zij als het ware ineensmelten en bijeen blijven totdat de dood de schei ding brengt. Maar het is in strijd met de menschelijke waardigheid, in strijd ook met de orde der samenleving, om de hechtheid van het huwelijksverbond van dit min of meer toevallige samen treffen afhankelijk te maken. En hier komt de katholieke opvatting met iedere andere huwelijksleer in botsing. Van de vroegste tijden af heeft de Kerk de boven aangegeven leer van Christus als de eenig juiste en onveranderlijke wet gepredikt. Niet zonder reden beroept de Paus zich in zijn beroemde huwelijks encycliek voortdurend op Augustinus, die reeds in zijn tijd, dat is dus in de eerste eeuwen van het Christendom, dezelfde opvatting omtrent den onver breekbaren huwelijksband verkondigde, als de Kerk door alle verdere eeuwen, tot op onzen tijd, is blijven volgen. Het behoeft niet te verwonderen, dat dit leerstuk de Kerk altijd in conflict heeft gebracht met de machtigen der aarde, die op grond van hun geld en goed, van him wereldsch gezag, of gedre ven door geestelijken hoogmoed, meen den, dat er voor hen een uitzondering moest zijn op den strengen regel. De Kerk liet het liever op een oorlog met den kerkelijken staat, op verlies van vorstengunst of aardsch bezit, ja op een afscheuring van heel een land aanko men, dan dat zij in dit punt ook maar het minste toegaf. Dit behoeft niet te verbazen; het geldt hier te zijn of niet te zijn: de Kerk beweert, en terecht, de bewaarster der zuivere leer van Christus te zijn. Door toe te geven, ook maar eenmaal, zou zij verraad hebben ge pleegd. Wanneer dit zoo in het verleden was, hoe zou de Kerk dan met den tegen- woordigen modern-heldenschen geest niet in botsing zijn gekomen? Het conflict is er openlijk in onze dagen; en voor wie maar zien wil, is het Juist de strenge Katholieke huwelijksleer, die eenerzij ds duizenden lauwen en laffen afstoot, duizenden anderen tot haters en minachters der Kerk maakt, maar ook vele edele naturen aantrekt. Dat is nu eenmaal het kenmerk der waarheid, dat zij is een teeken van tegenspraak. Het loont de moeite om een vol gende maal het karakter der onver breekbaarheid van het christelijk hu welijk en het wezenlijke verschil tus schen de christelijke trouwbelofte en de moderne „vrije liefde" te onderzoeken. HOMO SAPIENS. Een nieuw licht op de zaak te wachten? De „Nieuwsbron" van gisterenavond pu bliceerde het bericht, dat bü de behandeling van de moordzaak-Lans voor het Gerechts hof te Den Bosch a.s. Maar.dag o.m. als ge tuige zal opkomen een gedetineerde uit de strafgevangenis te Scheveningen, die zegt te kunnen verklaren, dat een borstelmaker, met wien hij in 1928 te Den Haag samen woonde, den heer Lans met een ijzeren staaf heeft neergeslagen en in getuige's te genwoordigheid te Den Haag deze staaf in het water heeft geworpen. SRAARNE BAIMK Dezer dagen vergaderde de Rijkscommissie Werkverruiming onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Met genoegen nam de Commissie er kennis van, dat haar schrijven inzake exportcrediet- garantie medegewerkt heeft tot het besluit van de Regeering om weder een exportcre- dietgarantie in het leven te roepen. Mededeeling werd gedaan van de bemoei ingen, welke de commissie had gehad ten aanzien van het uit den weg ruimen van administratieve moeilijkheden teneinde toe stemming te verkrijgen voor een afzanding, waardoor werkgelegenheid kan worden ge schapen. Besloten werd een schrijven van een- on derneming, rakende de handelspolitiek, ter kennis te brengen van den Minister van Ar beid. De bemiddeling der Commissie was inge roepen om te trachten de markt van een be paald product, hier te lande vervaardigd, dat eveneens uit het buitenland kan worden betrokken, te verbeteren. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de bedoelde prijzen een gevolg zijn van een scherpe concurrentie, tusschen vele on dernemingen, zoodat een verbetering van de markt, voor de betrokken onderneming, door de commissie niet zou kunnen worden be reikt. Uit een gemeente, waar een bepaalde on derneming de voornaamste werkgelegenheid biedt, was een verzoek ingekomen om daar de afzet van deze fabriek terug liep, steun te. verieenen. De commissie besloot tot het instellen van een onderzoek, terwijl bij de beraadslagingen er op gewezen werd van hoeveel belang het beleid van een bepaalde onderneming voor een gemeente of streek kan zijn, zoodat hierdoor op de leiders van dergelijke ondernemingen een buitengewone verantwoordelijkheid rust, welke niet altijd schijnt beseft te worden. Met leedwezen nam de Commissie er ken nis van, dat een opdracht voor levering van 6 zwaardere locomotieven niet aan de Ne- derlandsche industrie is ten goede gekomen, hoewel de Directie van de Nederlandschè Spoorwegen een hoogeren prijs dan den laagst bedongen prijs wilde besteden, en een overheidssubsidie tot behoud van de order hier te lande in het vooruitzicht was ge steld. Voorts werd mededeeling gedaan van eenige tientallen gevallen, waarin de bemiddeling van de Commissie werd ingeroepen. Hierbij kwam ter sprake het geval, dat zich voor deed in een onzer groote gemeenten, dat voor een motorboot zoodanige eischen aan den motor waren gesteld, dat voor alle mee in gewijden duidelijk bleek, dat men een be paald buitenlandsch merk wenschte, zoodat scheeps- en bootmotoren welke hier te lande van goede kwaliteit worden vervaardigd, practisch van mededinging waren uitgeslo ten. De commissie betreurt het, dat er nog ge vallen zijn, dat op dergelijke wijze de bestek ken worden ingericht, waardoor aan de pro ducten van de Nederlandsche nijverheid schade wordt berokkend. Eveneens kwam ter sprake, dat een maat schappij, welke veel arbeid verricht in ver band met werkverschaffing enz. er toe was overgegaan, ondanks een gering prijsverschil, buitenlandsch materiaal te koopen, terwijl dit materiaal hier te lande voor haar doel einden minstens even goed te krijgen is. In menig geval bleek de bemiddeling van de commissie het gewenschte resultaat te hebben opgeleverd. Met genoegen nam de commissie er ken nis van, dat eenige orders door de directie van de Nederlandsche spoorwegen, niettegen-i staande eenig prijsverschil, aan Nederland sche fabrieken zijn opgedragen. Ten slotte verwonderde de commissie zich er over, dat, niettegenstaande er reeds in de laatste jaren bij voortduring de aandacht op is gevestigd, dat het voor het gebruik van grint niet altijd noodig is een bepaalde grint- soort van buitenlandsche herkomst voor te schrijven, het nog meermalen voorkomt, dat Nederlandsche overheidslichamen, welke grint behoeven, in hun advertenties grint van buitenlandschen oorsprong ter levering eischen. In het Medelsertal heeft een ernstig la- wineongeluk plaats gehad. Door een groote lawine werd het hotel „Zur Post" in Blatta bedolven. Het gebouw werd aan de west- en noordzijde ingedrukt. Het werd bewoond door het bejaarde echt paar Wenzin en hun beide gehuwde zoons met hun gezin. Tot dusver zijn de lijken geborgen van de ongeveer 70-jarige oude moeder Wenzin en een zesjarig kind, terwijl de vrouw en drie kinderen van een der zoons nog vermist wor den. Het reddingswerk wordt bemoeilijk door 't nog steeds bestaande gevaar voor nieuwe lawines bij voortdurenden sneeuwval. Z. H. E. de Bisschop van Haarlem zal vol gende week Maandag, Dinsdag en Zater dag geen audiëntie verieenen. Z. H. Paus Pius XI heeft bü besluit der H. Apostolische Poenitentiarie d.d. 16 Jan. 1931 voor den tüd van 7 jaren toegestaan, dat de leden van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en van den Ned. R. K. Land- arbeidersbond onder de gewone voorwaar den een vollen aflaat kunnen verdienen op de feestdagen- van de Geboorte des Heeren, van het Allerh. Hart van Jezus, van Maria On bevlekt Ontvangen, van O. L. Vrouw van Goeden Raad, van O. L. Vrouw van Altyd- durenden Büstand, van St. Jozef den Brui degom der H. Maagd Maria, St. Deus dedit, St. Isidorus, St. Marcus, Evangelist, Aller heiligen en op één der Kruisdagen. Een persoon uit zijn gevolg' gedood Koning Zogoe van Albanië, die op het moment te Weenen vertoeft tot herstel Van gezondheid, woonde gisterenavond een opvoering bü, vergezeld van eenige heeren uit zün gevolg, van „Paljas" In de Ween- sche staatsopera. Toen hü na het einde der opvoering het theater wilde verlaten, vuurden twee jonge lieden, vermoedeiük studenten die den koning voor den schouw burg hadden opgewacht, verscheidene schoten af. De koning bleef ongedeerd. Een der heeren van zijn gevolg werd echter gedood. De beide daders werden gearres teerd. De politie heeft nog geen aanwüzingen kunnen krügen over nationaliteit en iden titeit der daders. Nadere bijzonderheden In verband met den moordaanslag op koning Zogoe van Albanië wordt nog het volgende gemeld: De koning verliet met het grootste ge deelte van zün gevolg, begeleid door 4 cri- mineele ambtenaren, het operagebouw door den hoofdingang, terwijl de Albaansche majoor Topola en een tweede Albaansche heer door een zü-uitgang naar buiten kwa men. Nauwehjks hadden deze beiden ech ter het gebouw verlaten of twee elegant gekleede jonge mannen, die den koning opgewacht hadden, vuurden ongeveer een dozün schoten op hen af, waardoor majoor Topola doodelijk gewond neerstortte. Hü overleed eenige oogenblikken daarna. De tweede heer werd ernstig gewond. De da ders poogden de vlucht te nemen, doch werden door het publiek gegrepen en aan de politie overgeleverd. Men vermoedt, dat het Albaneesche stu denten zün- De daders. Omtrent den moordaanslag op Koning Zogoe van Albanië wordt nog gemeld, dat de eerste gearresteerde is de artillerie kapitein Agaskami. De tweede is de student Gjelossi, die eveneens Albaneesch officier zou zün geweest. De geruchten, dat meer dan twee perso nen zouden zün gearresteerd, ontstonden, doordat het vuur door het gevolg van den koning zoo krachtig werd beantwoord, dat men op het eerste oogenblik niet wisi, wie van de schietenden den aanslag pleegde en wie uit verdediging schoot. Knaapje hersenschudding bekomen Gisterenmiddag ongeveer half 2 is het 8- jarig zoontje van den heer J. Mulder, wo nende Kerkstraat te Beverwük, toen hü op straat speelde, onder een bestelauto geraakt, welke bestuurd werd door P. G. Het ongeval gebeurde juist voor de ouderlijke woning. Het kind werd het huis binnengebracht, waar dr. Lünkamp spoedig geneeskundige hulp verleende. Het ventje moest later op den middag opgenomen worden in het St. Antonius-ziekenhuis te IJmuidenOost. Al daar werdt een zware hersenschudding ge constateerd. De heer P. J. M. Verschure, lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, lid van de Kamer van Koophandel te Amsterdam en oud-lid van den Amsterdamschen ge meenteraad zal op Woensdag 25 Februari a.& zün zeventigsten verjaardag vieren. dat je Bruinbrood van FRANKEN neemt Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Adv. Ten gevolge van den dichten mist is gis teren bü Swinderen nabij Hoogeveen een botsing geschied tusschen twee trams. De materieele schade is aanzienlijk. Een ma chinist werd uit de locomotief geslingerd en licht gewond. Tjalkschip aangevaren. De schipper en z(jn gezin gered. Gistermiddag te ongeveer half drie is een veerboot van den dienst Enkhuizen-Stavoren in aanvaring gekomen met een klipperschip. De schipper en zijn gezin werden op de veerboot overgenomen. Het schip is aan zijn lot overgelaten. Nader wordt gemeld, dat het schip, dat in aanvaring is gekomen met een van de pon ten van den veerdienst EnkhuizenStavo ren, is „De Volharding", schipper Van der Zande uit Lemmer. Het schip was geladen met ijzer en op weg van Antwerpen naar Groningen. De aanvaring geschiedde bü dikken mist, zoodat men niet dadelijk kon vaststellen of de schipper, zün vrouw en zeven kinderen, hoewel het schip geen water maakte, aan boord konden blüven. Veiligheidshalve is het gezin aan boord van de pont opgenomen, die daarna de reis naar Stavoren vervolgde. Het schip werd aan zijn lot overgelaten. In Stavoren is het schippersgezin aan wal gegaan. De schipper is daarop met een Sta- versche jol de Zuiderzee opgevaren om zijn schip te zoeken en te zien. of hü weer aan boord daarvan kon gaan. Twee veerbooten op de Zuiderzee in aanvaring. Gistermiddag is op de Zuiderzee nog een tweede aanvaring geschied. De veerbooten „Van Hasselt", komende van Stavoren, en de „Van Wijck", komende van Enkhuizen, zün bü zwaar mistig weer op de Ruggen in botsing gekomen. De schepen kwamen naast elkaar te liggen en vier palssagiers van de „Van Hasselt", die vreesden dat de aanva ring ernstiger gevolgen zou hebben, zün daar op op de „Van Wijck" overgesprongen. De aanvaring was echter van lichten aard. De schade is zeer gering. Alleen van de „Van Hasselt" is een stut van de verschansing ont zet. De beide veerbooten hebben op eigen kracht de reis kunnen vervolgen en kwamen met een uur vertraging op de plaats hunner bestemming aan. De passagiers, die op de „Van Wück" waren overgesprongen zijn, in plaats van naar Enkhuizen, weer mee terug gevaren naar Stavoren. Melkboot overvaren. De schipper en zijn knecht gered. Gisterenmiddag is in den Nieuwen Water weg, ter hoogte van de Nieuwe Matex bü Vlaardingen, de 36 ton metende melkboot „Hendrika" tüdens mist door de vrachtboot „Cromer" van de Harwichlün overvaren. Het schip is onmiddellük gezonken. De schipper van de „Hendrika". Huisman uit Spükenis- se, wist het anker van de „Cromer" te grijpen en zoodoende werd hü gered. De schippers knecht wist op een leege melkbus te komen en na eenigen tijd daarop te hebben rond gedreven is ook hü opgepikt, zoodat geen persoonlüke ongelukken bü deze aanvaring zün gebeurd. Het luchtverkeer. Tengevolge van den mist zün gisteren van het vliegveld Schiphol te Amsterdam geen vliegtuigen opgestegen. Ook is geen enkel vliegtuig bnnengekomen. Inwijding op 7 Maart a.s. Op 7 Maart a.s. zal in het gebouw aan de Emmastraat te Hilversum de opening plaats hebben van de nieuwe studio van den K. R. O. De inwüding zal geschieden door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. Cbartey Chaplin maakt momenteel een reis door Europa. Bü zijn aankomst in Londen, zijn geboortestad, werd hij door duizenden enthousiaste aanbidders en aanbidsters gehuldigd Zijn laatste film „City-lights" is reeds in Amerika opgevoerd. Binnenkort zal ook Europa de eer krijgen, den grooten fiimartist in zün laatste meesterwerk te zién. Bemoeiingen der Rijkscommissie voor werkverruiming. (blz. 1, 1ste blad) Moordaanslag op den koning van Albanië. De koning ongedeerd Persoon uit zün gevolg gedood (blz. 1, lste blad) Tengevolge van den mist zijn gisteren op de Zuiderzee twee veerponten en een veer pont en een tjalkschip in aanvaring geko men. Op den Nieuwen Waterweg is een boot overvaren. (blz. 1, lste blad) Lawine-ongelukken In Tirol 7 dooden In Medelsertal een hotel ingestort. (biz. 1, lste blad) Engelsch wetsontwerp tegen excentrieke erflaters. (blz. 1, 3de blad) Schietpartij in de wandelgangen van den Dnitschen Rijksdag Geen slachtoffers. «blz. 1, 3de oiad) Weer onrust in Brazilië Revolutie in Paraguay? (blz. 1, 3de blad) Geen verlenging van uitkeeringsduur der werkloozenkassen voor de bouwvakarbeiders. (blz. 2, 3de blad) De regeering overweegt de vaststelling van een urgentie-programma voor Waterstaat, in verband met de weinig rooskleurige vooruit zichten van het Rijksbndget. (blz. 2, 3de blad) Wetsontwerp tot wüziging o.m. van art. 100 der Kieswet, beoogende het euvel der kleine partijen te verminderen, in vergevor derden staat van voorbereiding. (blz. 2, 3de blad) Indische begrooting in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) Ontwapeningsresolutie S. D. A. P. Barometerstand 9 uur v.m.: 758, Achter uit. Licht op De lantaarns .moeten morgen worden opgestoken om 5.53 en overmorgen om 5.55 uur. Vier soldaten sluiten een bewaker op en nemen zelf de vlucht In de gevangenis van de marine-kazerne te Brest kwamen gisteren vier marine soldaten, die gemeenschappelük waren op gesloten, in opstand. Toen tegen midder nacht een der bewakers de ronde maakte en de vier gevangenen in hun cel liet aantre den voor het appèl, wierpen zij zich op hem, staken een prop in zün mond en bonden hem aan handen en voeten. Zü sloten den bewaker in de cel op en namen de vlucht. Hun vlucht werd eerst geruimen tijd later ontdekt, zoodat de vier soldaten gelegenheid hadden, zich in veilig heid te brengen. Antwoord van den minister op de vragen van den heer Schaepman Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Schaepman, in verband met een door den chef van den generalen staf door middel van de pers gedane verklaring, ter zake van de militaire plannen der Belgische regeering, heeft de minister van Defensie geantwoord: De minister heeft Kennis genomen van het artikel in de „N. R. Crt." van 3 Februari met het opschrift „De militaire plannen der Belgische regeering", waarin o.m. voorkomt hetgeen de heer Schaepman heeft gevraagd. Hü is van oordeel, dat de leger- en vloot- autoritelten bij mededeelingen betreffende de landsverdediging, ook al spreken zü al leen uit eigen naam, de omzichtigheid moe ten betrachten, welke met het oog op hun bijzondere positie is geboden j Hü heeft naar aanleiding van het onder havige geval dit oordeel ter kennis van deze 1 autoriteiten gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1