Van Alles en van Overal KLOKZEEP DE KLOK PIJLTJES rWEFDE BLAD MAANDAG 23 FEBRUARI 1931 De post uit Indië De Qj/Iittovos iwlilllfls» EERSTE KAMER Radio-beleid der regeering Beschouwingen in het Voorloopig Verslag GEMENGD NIEUWS Ernstige aanrijding De brand te Follega Winkel uitgebrand Scheepsongelukken Ex-administrateur gearresteerd Verduistering van f 50.000 Ernstige tramstoring in Den Haag Inbraak te Rotterdam Gevechten iö Nicaragua Auto omgeslagen Elke doos die in Uw huis komt, geeft een moment van prettige spanning welke leuke waardevolle ver rassing er nu weer uit de doos zal komen Kent men ook bij U dit genot volle oogenblik N. V. ZEEPFABRIEK ERDE r" r 04rJ k\J is 273 In het nummer van den 30sten December schreef ik een „Van-alles-en-van-overalletje" daarboven ook stond „De Post uit Indië" en waarin ik klaagde over de late bezorging der met de Indische mail aangekomen brie- Ven hier in Haarlem. Dat artikeltje schijnt tusschen hier (het Haarlemsche postkantoor) en Den Haag (het hoofdbestuur der P. T. T.) tot een nogal drukke gedachtenwisseling aanleiding te hebben gegeven en ik heb in den tijd, die er sedert verloopen is, verschillende brieven £yer het geval gezien, hetzij aan mijzelf, hetzij aan de hoofdredactie gericht en ook telefoongesprekken gevoerd en van door an deren gevoerde gesprekken gehoord, die alle maal over dat artikeltje gingen. Ik had na tuurlijk, dat was de algemeene strekking van het gekorrespondeer en het getelefoneer, £hgelijk; ik wist er niets van, ik had nota hene geschreven dat als de mail om zooveel dnhuten over negenen in Amsterdam aan kwam, dat je dan toch zou verwachten, dat de brieven 's middags om half vier wel in H&arlem besteld zouden worden, ende ■hail komt heelemaal niet In Amsterdam: Men wilde mij echter wel in de gelegenheid stellen om eens de verwerking van een mail- uncling by te wonen, dan zou ik kunnen aen, dat het onmogeiyk is dat alle mailbrie- *eh in eenzelfde bestelling meegaan en dat het dus wel kam voorkomen, dat ik, of een jhïder, eens een brief uit Indië later ontvang dan m'n buurman, en de vorige week, nadat over m'n artikeltje anderhalve maand te doen geweest was hulde aan het hoofdbestuur, dat klachten zóó nauwgezet tracht te onderzoeken werd ik uitgenoo- d%d jj. Vrydagavond by het verwerken van de mail van de „-Patria" in het postkantoor te Rotterdam tegenwoordig te zijn. Zeer dankbaar heb ik die uitnoodlging aangenomen; als ik dan ongelijk had, dan ^11 de ik daar wel eens van overtuigd wor sen. En ik wil al dadelijk erkennen, dat ik heusch ongelijk had, toen ik sprak over' de in Amsterdam aankomende mail die homt daar werkehjk nooit aan; ze wordt ot in Rotterdam (Rott. Lloyd), óf in Arn hem (Mij. Nederland) gesorteerd. De mail, ^aax ik in December over schreef, was er een van de Lloyd en dus in Rotterdam be handeld, zoodat m'n brief, die rechtstreeks 'au daar naar Haarlem verzonden werd, hier zeker niet later geweest kan zijn, dan Wanneer hy via Amsterdam verzonden was. Maar daar ging liet niet in de eerste plaats over. Mijn klacht was, dat een brief, die Zaterdagsmorgens vroeg in het land komt, has Maandagsochtends in Haarlem bezorgd *ordt. En dat mhg niet, dat is mij Vrijdag- avond óók duidelijk geworden! Zoodat ik, ik •hag nan verkeerdelijk Amsterdam hebben Beschreven, waar dat Rotterdam had moeten in de hoofdzaak geiyk had met m'n Wacht. Men was daar in Rotterdam uiterst wel willend en liet my alles zien en legde mij alles uit. Zoo werd my by voorbeeld getoond, hoe de mail aankomt. De brieven bevinden öch in groote zakken, die van de verschil lende postkantoren in Indië afkomstig zijn. Neem een zak uit Bandoeng (mijn vorig artikeltje ging over een brief uit die plaats). P°or een der ambtenaren werd die in mijn hijzyn opengemaakt en daaruit kwamen ver killende pakjes brieven, netjes bij elkaar Sebonden, waaronder er ook een was, waar op stond: Bandoeng—Haarlem. Daar waren hus uitsluitend brieven voor Haarlem in en het was dus heel eenvoudig, dit pakje in zyn Seheel in den voor Haarlem bestemden zak te werpen, die daarvoor aanwezig is in den kgenaamden zakkenring (een hoefijzervor mige ruimte, waarin zakken, voor een groot Aantal der voornaamste plaatsen bestemd, hangen en waarin de brieven, die van ver killende kanten aankomen, worden verza meld, tot het tyd is, ze naar den trein te hrengen). Dat pakje ging dus al heel spoe dig naar Haarlem door, vooral ook, omdat het toevallig uit den eersten zak kwam, die Werd opengemaakt. *h dienzelfden zak zat echter ook nog een !ker pakje, waarop stond: Bandoeng— Sterdam Passé, wat wil zeggen, dat dit PWtje Rotterdam moet passeeren, daar het mieven bevat, die bestemd zijn voor plaat ten voorbij Rotterdam. Nu kan het gebeuren en in den regel zhl het ook wel gebeuren, dat het pakje Ban- hoeng—Haarlem in Indië reeds is gereed !®ttiaakt en dat er daarna nog brieven voor Naarlem op het postkantoor in Bandoeng bezorgd worden. Die komen dan in het pakje ^otterdam Passé, waar ook brieven voor ahdere plaatsen in zijn en kunnen dus niet kniddeiiijk in den zak voor Haarlem ge- haan worden, maar moeten eerst worden ge fleerd. Ze worden daarvoor gebracht naar f z.g. storttafel, vanwaar ze gaan naar de krsorteertafels, waar een achttal personen, me ieder twintig vakjes voor zich hebben, he brieven daarin sorteeren op de voornaam ste Plaatsen en hun omgeving. Van die voor- kteering gaan de dus al eenigszins uitge kochte brieven naar de z.g. uitwerkkasten, Waar ze nader gesorteerd worden en ieder fh een vakje komt te liggen, waarvan de Jkud voor één bepaalde plaats bestemd is. j is daarbij dus ook een vakje voor Haar- .ph en daarin komen dus ook de brieven uit et Pakje Rotterdam Passé. Al die vakjes w°rden van tyd tot tijd geleegd en de inhoud ^an wordt gestort in den betreffenden zak h den zakkenring. «et is my dus duldeiyk geworden en het 1 hu ook wel iedereeh duidelijk zyn, dat het kan gebeuren en zelfs vaak zal gebeuren, dat intusschen de zak uit den ring, die voor Haarlem bestemd is en waarin dadelijk het pakje BandoengHaarlem was geworpen, reeds is leeggehaald en de inhoud al onder weg naar den trein is, dus eerder in Haar lem komt dan de brieven uit het pakje Rot terdam Passé. Het is dus ook heel goed mo gelijk, dat de eerste zending hier aankomt op een tydstip dat ze nog juist in de eerst volgende bestelling kan worden opgenomen en de tweede komt, wanneer die bestelling al onderweg is. Mijnheer A. krijgt dus mis schien zijn brief een bestelling later, dan mynheer B., wiens brief toch met dezelfde mail is aangekomen. Dat was mij, toen ik dat alles gezien had, volkomen duidelijk. Maar ik heb nog meer gezien. Ik heb ook gezien, dat de mannen, die de brieven uit de Rotterdam Passe-pak- jes sorteeren, dat uiterst handig doen en deze brieven wel later komen dan die uit de rechtstreeks geadresseerde pakjes, maar toch werkelijk niet zoo heel veel later en dat gaf mij aanleiding om te vragen: „Kan dat sor teeren nu wel zóóveel vertraging geven, dat, wanneer een mail hier 's-morgens vroeg aankomt, er zóó laat brieven naar Haarlem worden verzonden, dat die niet meer op dienzelfden dag bezorgd kunnen worden?" Ik heb dat niet ééns, maar twee, of drie maal gevraagd, om toch vooral zeker te zyn van wat ik zou schreven en telkens werd my geantwoord: „Uitgesloten". En eenmaal weid aan dit antwoord zelfs toegevoegd: „Dan moet er ergens iets haperen". Door welk antwoord mijn klacht over het bezorgen van een Zaterdagsochtend vroeg in het land gekomen brief op Maandagmorgen dus gerechtvaardigd werd. En nu herhaal ik nog eens, wat ik ook in myn eerste artikeltje al zei, dat ik zeer zeker over dit geval geen woord zou hebben geschreven, wanneer het een op-zich-zelf- staand geval betrof een vergissing is overal mogelijk en kan iedereen maken ik heb echter al meermalen dergeiyke erva ringen opgedaan en het zou toch wel heel toevallig zyn, wanneer dat juist altyd met mijn brieven gebeurde en niet met die van anderen, zoodat ik meende er in het alge meen belang eens op te moeten wijzen. Onze posteryen, dat wil ik graag erkennen, zyn heel wat betrouwbaarder en beter dan in vele andere landen en doordat we dus eigen lijk wel een beetje verwend zijn, mopperen we ook eer, als er eens iets aan mankeert. Maar zouden we hier niet van een wissel werking kunnen spreken en ook het goed- zijn van onze post voor een deel kunnen stellen op rekening van de mopperzucht van den Nederlander? Intusschen ben ik de directie der P. T. T. dankbaar, dat ze mij in de gelegenheid heeft gesteld de behandeling van de Indische mail eens by te wonen ik heb er in elk geval van geleerd. En nu nog even over iets anders. Door myn aanwezigheid in het Rotterdam- sche postkantoor en het daar achter de schermen kyken, heb ik nog een primeur ge snapt ook. Ik heb er de eerste, nog geen maand oude sorteermachine in werking gezien, een ma chine, die nog geen enkele journalist heeft aanschouwd en waarover nog in geen enkele krant is geschreven waarvan zelfs nog maar weinigen ter wereld het bestaan ken nen. Het is een wohderlijke machine, waarmee de inkomende brieven, die natuurlyk als ze uit de brievenbussen komen, voor alle rich tingen door elkaar liggen, netjes gesorteerd worden op de plaatsen waarvoor ze bestemd zyn! Dat klinkt ongeloofeiyk en toch is het waar. Het is natuurlyk voor een leek op technisch gebied niet zoo gemakkelyk om de werking van de machine te beschryven, maar ik kan toch wel in hoofdzaak vertellen hoe dat machinale sorteeren in zijn werk gaat. De bediening geschiedt door drie meis jes, die ieder een hellenden bak voor zich hebben staan, waarin de brieven worden ge legd, met de adreszijde naar hen toe. Van boven worden die brieven aangedrukt en de voorste komt daardoor boven een gleuf. Is hij daar, dan leest het meisje den er op staan- den plaatsnaam, die correspondeert met een bepaald nummer. Zoo is byvoorbeeld Haar lem nummer 17. Het meisje drukt nu op een toetsenbord voor zich het cyfer 17 aan en de Brief valt door de gleuf en wordt met kracht gedreven in een plat bakje, waarvan er een aantal aan een rondloopende ketting bevestigd zijn. Door het aanslaan van het toetsenbord wordt tevens dit bakje een be paalde richting gegeven; het kan namelyk om zyn as draaien en tien verschillende standen naar rechts en tien naar links aan nemen. De ketting met de bakjes loopt nu verder en komt boven een kast met twintig vakjes, waaraan zich een inrichting bevindt, om de bakjes aan den onderkant te openen, zóó, dat bijvoorbeeld het bakje met den brief voor Haarlem, het bakje dat door het aan slaan van het cyfer 17 een bepaalden stand gekregen heeft, alleen geopend kan worden, wanneer het boven het vakje, dat Haarlem tot opschrift heeft, is gekomen. Door twintig van die kasten, elk met twintig vakjes achter elkaar te plaatsen, kan men op die manier de brieven op 20 X 20 400 plaatsen sor teeren. Daar er evenwel ongeveer 1500 plaat sen in Nederland zyn, worden slechts 390 der vakjes gebruikt voor met name aange wezen plaatsen, in negen der overblyvende Schoolgebouw van de Christelijke School tot Opleiding voor 611 Middelbaar Onderwijs aan de Dreef te Haarlem Gymnasiaal Gisteren werd door de leden van de verschillende subcommissies een bezoek gebracht aan het gebouw der Bloem bollenveiling aan den Kleinen Houtweg, waar in October a.s. de „Mittovos" zal worden gehouden. De groep bezoekers vóór het gebouw tien komen de brieven voor de kleine plaats jes, die maar zeer weinig brieven ontvan gen, in richting-groepen gesorteerd, waarop ze dus nog een na-sorteering moeten onder gaan, terwijl in het tiende vakje de brieven voor Rotterdam zelf bestemd komen. De machine kan op verschillende snelhe den gesteld worden; zooals ze nu stond, kon ieder der drie meisjes 2640 brieven per uur verwerken, een snelheid, die, wanneer de meisjes wat meer routine hebben verkregen, nog kan worden opgevoerd tot 3000 per uur per persoon. De machine kan dus 9000 brie ven per uur sorteeren. Het is werkelyk een ingenieuse machine en het doet goed te vernemen, dat het een Nederlandsche uitvinding is, die nog nergens ter wereld in gebruik is, dan alleen in Rot terdam. Ze is een vinding van de Technische Maatschappy Marchand—Andriessen te 's-Gravenhage, die er ook patent op geno men heeft. Het idee is van den heer Mar chand, die, doordat hij vroeger by de pos teryen werkzaam is geweest, begreep, dat een dergelijke machine van veel nut zou kunnen zijn. De heer Andriessen, die inge nieur is, heeft voor de technische uitwerking gezorgd. De P. T. T. komt een woord van waardee ring toe, dat ze het heeft aangedurfd zich als eerste deze machine aan te schaffen, zoodat we het niet beleven, dat van een Ne derlandsche vinding het eerst in het buiten land geprofiteerd wordt. ARTHUR TERVOOREN. Verschenen is het Voorloopig Verslag over de begrooting van het Staatsbedryf der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie voor 1931. We ontleenen er aan: Posterijen Een der leden vroeg, wanneer de toege zegde vredespostzegel zal worden uitgegeven. Hy drong aan op een mooie, kunstzinnige uitvoering van den postzegel, hetgeen door andere leden werd ondersteund. Verscheidene leden geven uiting aan hun ne groote voldoening over de totstandkoming van den postvliegdienst tusschen Nederland en Indië. zy achtten het noodzakeiyk, de tarieven voor de luchtpost zoo laag mogelijk te doen zijn, en spraken het vertrouwen uit, dat de Regeering daarnaar zal streven. Telefonie Eenige leden waren niet r.vertuigd, dat de ervaring tot nog toe met net gisprek<en- tarief voor het lo aai telefoonverkeer opge daan, gunstig Kan worden genoemd. Men vroeg inlichtingen over de vermindering van he! aantal gesprekken. Men betreurde, dat sedert 1925 de vorming van streeknetwn is stopgezet. Het bij automatiseering wegval'en der be- dreningskosten, welke blijkbaar het grootste gedeelte der kosten by deze interlocale ge sprekken op korten afstand veroorzaken, maakt automatische streeknetten zeer wel mogelyk. Vooral het platteland zou daarmee zeer zyn gediend. Oorzaak van den grooten achterstand van Nederland op telefoonge- bied is grootendeels de ook in vergelijking met andere landen abnormaal hooge winst per abonné. Dat per abonné per jaar gemiddeld 20 wordt gevorderd om het verouderd tele- graafbedrijf op den bestaanden voet te kun nen handhaven, werd een onjuist beleid ge acht. Radio-uitzending Eenige leden noemden het beleid van den minister in zake het radio-vraagstuk, sedert de behandeling der vorige begrooting, zeer ongelukkig en de gevolgen daarvan beden- keiyk. De indeeling van ons volk naar het aantal in de stembus gevonden stemmen moge zeer eenvoudig zijn, voor de oplossing van het inderdaad niet gemakkelyke vraag stuk achtten zij deze methode ondeugdelyk. De fout van den minister, zoo meenden zy, lag in het aanvaarden van de leiding der omroeporganisaties, waardoor o.a. aan de N.C.R.V. een veel te groot deel van den zendtyd is toegestaan, een chaos is veroor zaakt en bij het groote publiek, dat meer nationaal dan politiek of kerkelyk dogma tisch gevoelt, eene spontane, zeer duidelyk gebleken, groote verbittering is ontstaan. Naar hun oordeel had de minister eerst moeten zoeken, naar hetgeen vereenigt en gelukkig nog sen zeer groot gemeenschappe- lyk terrein beslaat, waarop men door con centratie had kunnen komen tot een zoo uit nemend mogelij ken nationa'.en omroep. De Regeering behoort, zoo werd betoogd, den bouw van zenders ter hand te nemen en de leden, hier aan het woord, /roegen, of de minister dit zou willen bevorderen. Verscheidene .eden vroegen of er kans be staat, dat de uitzendingen over den voortref felijk werkenden Pliohi-zender worden her vat. Eenige leden juichten de oprichting van afzonderlijke omroepverenigingen toe. Evenals zulks het geval is bi: het onderwijs en de pers, moet er, volgens hen, ook op het gebied van de radio voor de onder scheidene geestesstroomingen in ons volk gelegenheid zyn, zich te uitrn Een en ander behoeft echter samenwerking tusschen de verschillende verctnigingen op omroepgebied niet uit te sluiten en zij spraken den wensch uit, dat de minister deze samenwerking zoo veel mogelyk zou willen bevorderen. Deze leden achtten voorts de vroeger be staande verdeeüng van den zendtyd onbil lijk, aangezien b v. de V.A.R.A. zich slechts acht uren per week kon doen hooren. Radio-censuur Een ander punt, waaromtrent vsrscheidene leden met den minister van cv -Ion ver schilden, betreft de regeling v; de censuur vooral voor ons confessioneel en politiek zoo veideeld !and een teer punt. Geheel ia stryd met het beginsel, nederge'egd in art. 7 der Grondwet, is onze, volgens deze leden, onbeholpen en kleinzielige radiocensuur. Ook bij dit nieuwe en belangrijke middel tot uiting van gedachten en gevoelens be hoort ieder vry te zijn, te hooren of niet te hooren, wat hij verkiest. Uiteraard kan daarbij niet alle Overheidstoezicht worden gemist, evenmin als dit het geval is op het stuk van de drukpers. Kwetsende of zede- bedervende uitingen van den menschelyken geest behooren in beide gevallen te worden onderdrukt. Maar daarvoor is geen vooraf gaande keuring noodig, evenmin ais dit het geval is met de door de drukpers verspreide voortbrengselen van wetenschap en kunst. Vele andere leden hadden tegen deze op vatting groot bezwaar, vooral voor de vele gezinnen, waar kinderen, belust op zooge naamde sexueele voorlichting, aanwezig zijn, die het radiotoestel gemakkelyk kunnen instellen voor e7k willekeurig station. Zonder preventieve censuur vreesden deze leden een verwildering onzer jeugd, welke verderfelyke gevolgen zou hebben. Voorts konden zij ook geen middelen aan de hand doen om te verhinderen, dat onge- wenschte redevoeringen uit het buitenland hier te lande worden verspreid, zooals b.v. het geval is met voor onzen strafrechter onbereikbare, opruiende redevoeringen in de Nederlandsche taal, op vooraf aangekondig de uren eenige malen per week door den zeer sterken zender van 75 kilo-watt te Stche'kovo uit Moskou gezonden tot propa- gandeering van het bolsjewisme onder de Nederlandsche arbeiders. Om te bewijzen, dat preventieve censuur in ons staatsrecht geenszins onbekend is, werd gewezen op art. 188 der Gemeentewet en op de Bioscoopwet. Acht men intusschen censuur noodig voor de controle, dan is ook controle noodig voor de censuur, die in de laatste instantie thans berust by den minister, en welke regeling niemand bevredigt. Eenige leden vroegen, of de minister maat regelen zou willen nemen, cudat de hinder lijke storingen van de stations Hilversum en Huizen worden voorkomen. Een doode Gistermiddag heeft de tandarts dr. Roosen, die met zyn auto van Malden op weg was naar Nymegen, het ongeluk gehad, ter hoogte van den scheidingsweg, onder de gemeente Malden, een meisje aan te ryden. Het kind kwam onder den auto en was na enkele oogenblikken overleden. De auto botste vervolgens tegen een boom. Dr. R„ die hem zelf bestuurde, werd gekwetst. Hij werd naar het Canisius-Ziekenhuis vervoerd. Zyn toestand was gisteravond gunstig. In aansluiting op een bericht in een vorige editie omtrent den brand te Follega bij Lemmer, waardoor een kapitale boerdery in asch werd gelegd en 33 hoornbeesten en twee paarden omkwamen, wordt nader gemeld, dat de veehouder Krol was opgestaan en De heer P. J. M. Verschure, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol'and, lid van de Kamer van Koophandel te Amsterdam en oud-lid van den Amsterdam- schen gemeenteraad, hoopt Woensdag 25 Februari zün 7Os ten verjaardag te vieren een petroleumlantaarn had aangestoken, die tegen een schot tusschen de hooiafdeeling en koestal was bevestigd. Hierop ging hy den knecht wekken, en in dit korte tydsver- loop is de brand ontstaan, daar de lantaarn, die in brand was geraakt het hooi aantastte. Eenige kistjes met geldswaardige papleren konden in veiligheid worden gebracht en ook konden nog zeven koeien uit de vlam men worden gered. Omgekomen zijn, zooals reeds gemeld, 33 koeien w.o. 10 éénjarige, voorts twee paarden, eenige kippen en een hond. Van den inboedel kon niets worden gered, evenmin van de landbouwwerktuigen en gereedschappen. Alles was verzekerd. De brandweer voor den spooroverweg opgehouden In den manufacturenwink-J van den heer G. van Hoof, Broekscheweg 169 te Eind hoven, ontstond Zaterdagavond brand. Voordat de brandweer, die aan den Woen- selschen overweg werd opgehouden, aan wezig kon zijn, stond de geheele winkel in lichte laaie met het gevolg, dat het pand geheel uitbrandde. De brandweer wist het vuur tot het perceel te beperken. Van den inboedel kon slechts een klein gedeelte in veiligheid worden gebracht, doch van den uitgebreiden voorraad manufactu ren bleef zoo goed als niets gespaard. Het pand met inboedel is verzekerd. De oorzaak is onbekend. Vrijdagavond is de Marker botter, ge merkt M.K. 95, schipper Peereboom, op een der blinde dammen by den vuurtoren De Ven vastgeloopen. Zaterdagmorgen is de botter door de sleepbooten „Breezand" en „Urk" in zinkenden toestand de haven te Enkhuizen binnengebracht. Ook is gerapporteerd, dat een schip met een sleepboot op het Enkhuizensch strand is geloopen. In het najaar van 1930 werden onregel matigheden ontdekt in het beheer van het Weduwen- en Weezenfonds van de „Maat schappy Arti en Amicitiae" aan het Rokin te Amsterdam. Uit een bcieken-onderzoek bleek, dat de administrateur ruim 50.000 verduisterd had. De man werd geschorst en later ontslagen, doch daar zyn familie be reid bleek tiet tekort geheel of gedeeltelijk aan te zuiveren bleef aangifte bij de politie achterwege en maakten ook de bladen van het geval geen melding. In het begin van dit jaar gelastte de Officier van Justitie te Amsterdam evenwel ambtshalve een onder zoek naar de gepleegde fraude, welk onder zoek door de politie van het bureau Singel werd ingesteld. Naar aanleiding van de des betreffende processen-verbaal is dezer dagen de 44-jarige ex-administrateur te zynen huize te Aerdenhout gearresteerd en naar het huis van bewaring te Amsterdam over gebracht. Geen persoonlijke ongelukken Gisterenmiddag is omstreeks half twaalf op het Buitenhof te Den Haag, een uit de richting Rijswyk komende tram ontspoord, doordat de contrarail onvoldoenden steun gaf. De lange motorwagen reed meer dan 10 meter dwars over den verkeersweg, waarby het een wonder mag heeten, dat op dit drukke punt zich geen enkele wielrijder of auto bevond. De beugel van den gederail- leerden wagen scheurde een gedeelte van het bovennet uiteen, waardoor ook het tramverkeer van de iyn 3 (een nevenspoor) werd stopgezet. Personeel van de hulpbri gade van de H. T. M., benevens een kraan wagen van de politie-brandweer uit Den Haag, slaagden er in, na verschillende werk zaamheden, om ruim half twee den wagen weer in het goede spoor te brengen. De lijnen 8 en 9 naar Scheveningen, benevens de interlocale lyn naar Rijswijk en Delft werden over het reservespoor in de Korte Poten gaarne gehouden, terwijl lijn 3 via de Jan Hendrikstraat en de Groote Mark straat, waar gewisseld werd, de Heerengracht bereikte. Een en ander trok op Zondagmid dag een zeer groote belangstelling. Eerst 'n den namiddag zag men kans den defec- 'n motorwagen naar de centrale te sleepen. Het Hildebrand-monument Nu de termijn, waarbinnen de heer Bronner zijn veelbesproken Hildebrand- monument moet afleveren, verstreken Is. zoo schrijft ons een lezer, is er alle aan leiding om in de Pijltjes-rubriel: op maatregelen aan te dringen, die een einde maken aan de lange-baanschui- verij van de uitvoering dezer zaak. Het is nu precies zeventien jaar ge leden voorjaar 1914 dat de heer Bronner de opdracht kreeg, of liever, dat hij een schetsje maakte, waaruit een jury de conclusie trok, dat de heer Bron ner in staat zou zijn een Haarlem waar dig gedenkteeken te vervaardigen. Na dat hij daarvoor ook nog het professo raat aan de Academie voor Beeldende Kunsten had gekregen, is er niets meer vernomen en op alle vragen om inlich tingen heeft de heer Bronner nimmer willen antwoorden. Laten wij daar nu eindelijk een eind aan maken. Eenige jaren geleden heeft het Nationaal Comité voor het Hilde brand-monument met prof. Bronner eer. contract weten te maken, waarbij deze zich verbond zijn opdracht binnen twee jaren uit te voeren of anders de bestel ling terug te geven. Die termijn is in deze maand verstreken. Moge de op dracht nu aan iemand anders worden verleend. Wij meenen, dat inzender de zaak een beetje erg eenvoudig bekijkt. Het is waar, dat de uitvoering van de opdracht zeer lang op zich laat wachten, maar wij dienen toch ook respect te hebben voor den kunstenaar, die zijn taak niet al te licht opvat. Het monument zal in Haar lem nog lang nadat het ongeduld van inzender zal zijn geluwd tot de burgers moeten spreken en als het kan den goe den naam van Haarlem eeren. Wij kun nen daarom nu beter eenige jaren wachten dan een prullig stukje werk in onzen Haarlemmerhout zetten. Daar is te meer reden voor, omdat wij uit goede bron vernemen, dat de heer Bronner inderdaad met zijn werk bezig is. Van B. en W. van Haarlem en van het comité kan niet anders worden verwacht, dan dat zij de grootst mogelijke tegemoetko ming tegenover den kunstenaar be trachten. nacht was ingebroken. Omdat er geen sporen van braak zyn gevonden, vermoedt men, dat de daders met valsche sleutels zf]n binnengekomen. In een klein kantoorlokaal op de eerste etage vond men de brandkast aan de voorzijde „a la sardine" opengesne den. De geheele inhoud is daaruit ont vreemd. Het vermiste bedrag bedraagt 5000. De daders zyn naar alle waarschijniyk- heid door de voordeur van het kantoorge bouw naar buiten gekomen. Veertig dooden aan regeeringszjjde. Uit Mexico wordt gemeld, dat dr. Zapeda, vertegenwoordiger der Nicaraguaansche op standelingen van generaal Sandino, verklaart dat de regeeringstroepen by gevechten, in de afgeloopen week geleverd ln de buurt van El Tule, veertig man aan dooden en tien aan gewonden verloren. De opstandelingen hadden 7 dooden en 17 gewonden. 5000 gestolen Zaterdagmorgen heeft een werkster van het kantoor van de firma Heinrich Ha::.. Co., graanfactor aan het Nieuwland te Rotterdam ontdekt dat in den afeelooDen 1 Twee Inzittenden gewond Gisteravond circa half zes reed een auto te Muiden op den nieuwen verkeersweg naby de Hakkelaar, toen, door tot nu toe onbe kende oorzaak, de wagen eensklaps kantelde en geheel op zyde kwam te liggen in den drassigen wegberm. Van de vier inzittenden werden een heer en dame gekwetst. Eerst genoemde ontwrichtte een schouder en kon niet meer loopen, zoodat hy vermoedelyk ook aan de beenen gewond werd, hetgeen echter niet dadelijk kon worden uitgemaakt. De dame klaagde over inwendige pynen. Twee jongelui, van wie er één chauffeerde, bleven ongedeerd. Een passeerende motorrijder stelde dr. Niekerk te Muiden met het voorgevallene in kennis, die onmiddeliyk hulp verleende. Per auto werden de gekwetsten naar de woning van dr. Niekerk vervoerd, waar zij, naar de „Crt." meldt, voorloopig behandeld werden. De gekantelde wagen was deerlyk bescha digd. De kap had ernstig van den val te lyden gehad de zijruiten waren geheel ver nield, beide portieren ingedrukt; ook de spats'ehermen waren ernstig beschadigd. De familie, die in den gestranden auto had ge zeten, bestemd uit vader, moeder en twee zoons, die te Amsterdam woonachtig waren; men had den auto gehuurd van een auto verhuurder in de Oosterparkstraat te Am sterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5