(-Binnenlandsch Nieuws A Voor de Huiskamer Kalenderblaadje Bü HOOFDPIJN Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN WA 5 Mijnharrït's Poeders 11(11 EERSTE KAMER 1 De N.V. Reisbureau „Centropa" Begrooting Wegenfonds AmsterdamBoven Rijn Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers Versch brood bij het ontbijt A. R. K. W. V.-Federatie Verkeerd aangesloten Eerste hulpverleening bij verkeers ongevallen op de groote wegen LEGER EN VLQCtf Luitenant-generaal F. de Bas overleden KUNST EN KENNli Eduard Verkade en de K. V. Voorloopig Verslas Verschenen Is het voorloopig verslag over de begrooting van het Wegenfonds over 1931. Eenige leden hadden met leedwezen gezien, dat de regeering de bijdrage van vijf mil- lioen aan het fonds tot vier millioen heeft teruggebracht; zij drongen aan op herstel der vorige bijdrage op de volgende begroo ting. Wegens bestrijding der heerschende werkloosheid hoopten veel leden, dat de regeering verdere plannen ten opzichte van het wegennet met spoed zou doen uitvoeren. Verscheidene leden waren van oordeel, dat gewaakt moet worden tegen het opdrijven der uitgaven voor het fonds. Naar de mee ning van sommige leden zal nevens de in komsten uit de Wegenbelasting, naar an dere bronnentot versterking van het We genfonds moeten worden omgezien. Deze leden vroegen, gezien de raming van 430 milioen voor het herziene wegen plan, of de eischen voor het nieuwe plan niet te hoog zijn opgevoerd en of in een kruinsbreedte van 23 tot 43 M. geen over drijving schuilt. Andere leden wezen er op, dat roekeloos met 's Rijks gelden wordt omgegaan, nJ. door de wegen veel kostbaarder te maken dan noodig is voor het verkeer. Tertiaire wegen Een der leden achtte het onbillijk, dat aan de tertiaire wegen niets wordt gedaan; eenige leden noemden de verdeeling der op brengst van de wegenbelasting buitengewoon onbillijk voor de onderhoudplichtigen van de tertiaire wegen, die niets van de f 18 millioen 's jaars aan wegen- en rijwiel belasting ontvangen, terwijl het onderhoud van hun wegen door het autoverkeer kost baarder is geworden en him belastingplich tigen bij moeten dragen in genoemde be lastingen. Veiligheid der wegen Verschillende wenschen werden geuit met betrekking tot de veiligheid der wegen. Sommige leden zouden gaarne vernemen, hoe de minister denkt over een algemeene regeling van het verkeer in den geest van de onlangs in werking getreden wet in Groot-Brittannië, terwijl mede aangedron gen werd op scherper toezicht op het na leven der bestaande verkeersvoorschriften. Met betrekking to„ dit laatste vestigden zij de aandacht op de vergelijkenderwijs lichte straffen, opgelegd aan bestuurders van motorrijtuigen, die letsel of den dood ver oorzaakten. Andere leden konden dit laatste niet beamen. Bruggen Aangedrongen werd op het bouwen van voldoend hooge bruggen, opdat de schippers daar met bovenlast vrijelijk onderdoor kun nen varen. Vele leden drongen aan op snellen bouw van bruggen over de groote rivieren in de hoofdverkeerswegen en stel den de vraag, of ook aan bruggen over het Hollandsch Diep en de Schelde wordt ge dacht. Voorts drong men aan op spoedige totstandkoming van een vaste brug bij De venter. Eveneens drong men aan op spoe dige uitvoering van de overbrugging van de Waal bü Nijmegen door middel van een hangbrug. Gevraagd werd of de bouw van een brug over het Merwedekanaal bij Die- men spoedig verwacht kan worden. Verschillende leden drongen aan op het instellen van een Wegenraad. Dat in Noord-Holland alle tollen met 1 Jan. Jd. zijn verdwenen, stemde tot waar deering en men hoopte op navolging. De wensch werd uitgesproken, dat spoedig zal worden overgegaan tot asphalteering van het gedeelte klinkerweg HalfwegAm sterdam, zoodat ook dit gedeelte in den beteren toestand van het deel Halfweg Haarlem gebracht wordt. Gevraagd werd, waarom een nieuwe weg van Laren naar Utrecht noodig wordt ge acht, en of er inderdaad plannen bestaan voor den aanleg van een weg van 's-Gra- venhage langs of door het duin naar het Noordzeekanaal. organiseert van 8 tot 20 Mei een reis naar Rome, tot bijwoning der officieele herden- kingsplechtigheden van de Encycliek „Rerum Novarum", onder Geestelijke leiding van Mgr. G. Raps te Würzburg, namens het permanent Pelgrim-Comité van de R. K. Stands-organisaties. Alhoewel uitsluitend met dagtreinen wordt gereisd en in prima hotels zal worden gelogeerd, zijn de prijzen nog lager dan gewoonlijk, zoodat voor zeer velen de gelegenheid open staat, deze reis mede te maken, terwijl deelname aan de officieele plechtigheden wordt gegarandeerd. Verder van 30 Maart tot 13 April een Paaschreis naar Rome, de plechtigheden in de Goede Week worden bijgewoond, terwijl een officieele Audiëntie bij Z. H. den Paus is verzekerd. Van 22 tot 29 April een Bede vaart naar Padua, onder leiding van het Nederl Comité tot regeling van Bedevaart, waarvan de alom bekende heer J. P. Brogtrop te Bergen op Zoom, de Directeur is. Tenslotte van 22 Juni tot 9 Juli, de Francis- caansche Bedevaart naar PaduaAssisië Rome, onder Geestelijke leiding van den ZeerEerw. Pater Richardus O.M. Cap. te IJmuiden Oost. Geïllustr. programma's van al deze reizen op aanvrage verkrijgbaar bij de kantoren der Reisbureaux Centropa tq Utrecht, Oude gracht 75. Het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van Wet tot aanleg van een scheepvaart-verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn, ten behoeve van de Rijnvaart en verbetering van den vaarweg naar Vreeswijk ten behoe ve van de binnenscheepvaart. Vele leden brachten den Minister hulde, dat hij deze, reeds zoo lang hangende zaak betrekkelijk spoedig na zijn optreden ter be slissing had voorgelegd. Sommige leden verklaarden met ingeno menheid hun stem te zullen geven aan dit wetsontwerp, waardoor Amsterdam verlost zal worden uit den onhoudbaren toestand, waarin deze stad ten aanzien van haar ver binding met den Boven-Rijn verkeert. Ook werd met het oog op de ter sprake gebrachte verbinding AmsterdamRotter dam nog aangevoerd, dat die een geheel sa menstel van kanalen omvat, hetwelk welis waar voor de binnenvaart van groot belang is, maar dat vele schepen, welke daarvan ge bruik maken, niets uit te staan hebben met de z.g. Keulschevaart, zoodat daarvan in dit verband niet mag worden gesproken. Enkele leden betreurden de oplossing, die de Minister ten slotte aan het Amsterdam— Rijn-vraagstuk heeft gegeven, na aanvan kelijk de voorkeur te hebben gegeven aan het Geldersche valleiplan. Nu echter de keuze is gevallen op de rich ting UtrechtWijk bij DuurstedeTiel, zal van een groot kanaal door de Geldersche Vallei uiteraard geen sprake meer kunnen zijn. Niettemin hoopten de leden, hier aan het woord, dat de Minister bereid zoude mogen worden bevonden, de totstandkoming van een kleiner kanaal door de Geldersche Vallei mede te helpen bevorderen, opdat althans een deel van de van deze kanalisatie verwachte voordeelen alsnog zoude kunnen worden verkregen. Gaarne zouden zij 's Mi nisters gevoelen daaromtrent vernemen. Bij uitvoering van het Geldersche Vallei plan krijgt men twee ruime moderne scheep vaartwegen voor 75 millioep, bij uitvoe ring van het Wijk bij Duurstede-plan een ruim en smal plan voor 72 millioen. De conclusie wordt getrokken, dat de on zekerheid betreffende de volgorde van de inpolderingen der Zuiderzee den Minister niet van meening had behoeven te doen veran deren en dat de uitvoering van het Gelder sche Valleiplan overeenkomstig het Rijksbe lang is. De leden hier aan het woord, spraken de hoop uit, dat de Mi Als ter er alsnog toe zou kunnen besluiten van inzicht te veraderen. ALGEMEENE BONDS-, TEVENS VOORZITTERSVERGADERING Onder voorzitterschap van den heer P. J. Hol uit Utrecht, werd te Rotterdam een alge meene Bonds- tevens voorzittersvergadering gehouden van den Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers, op welke vergadering alle afdeelingen op twee na vertegenwoordigd waren. Tot lid van het Hoofdbestuur werd ge kozen de heer Corn. Goedemans te Amster dam, in de plaats van den heer Joh. Lathou wers uit Tiel, die wegens zijn benoeming tot Bondspropagandist als lid van het Hoofd bestuur had bedankt. Ter sprake kwam o.m. de verkoop door middel van automaten. De vergadering meende, dat het geen aanbeveling verdiende hieromtrent een algemeene gedragslijn vast te stellen het werd wenschelijk geacht deze kwestie, in verband met plaatselijke omstan digheden, plaatselijk uit te maken. Door den voorzitter werden enkele mede- deelingen gedaan over de plannen voor een nieuwe actie tegen verkoop beneden bande- rolleprijs, zulks als een vorm van oneerlijke concurrentie en daarom de medewerking in te roepen van het Departement van Justitie tot het verkrijgen van een aanvulling van het Wetboek van Strafrecht. In een te Utrecht gehouden vergadering van een elftal belanghebbende organisaties is een commissie benoemd om deze actie voor te bereiden. Daarin namen zitting de heeren H. v. d. Putt, R.K. Ver. van Sigarenfabrikanten F. J. v. d. Leeuw, gedelegeerde van den Kon. Nederlandschen MiddenstandsbondW. Goubitz, Eerste Ned. Bond van Kleinfabri- kanten P. J. Hol, Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers en J. Bekkering, R.K. Ver. van Handelsreizigers „St. Christoffel". De heer Mr. J. van Hellenberg Hubar, lid van de Tweede Kamer en directeur van het Nat. Hanzebureau te Rijswijk, hield een met groote aandacht door de vergadering gevolgde inleiding over „Coöperatieve Inkoop". Na een geanimeerde gedachtenwisseling werd een commissie benoemd om het onder werp Coöperatieve Inkoop in studie te nemen en hierover aan den Bond rapport uit te brengen. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren Bas Sluis te Delft, H. J. van Veen te Breda, terwijl het Hoofdbestuur nog een lid uit zijn midden zal aanwijzen. Voorts werd uitvoerig besproken het wetsontwerp inzake tijdelijke heffing van 30 opcenten op de n tabaksaccijns op siga retten. Tegen de opcentenheffing als zoo danig had men geen bezwaar, doch wel werd als een groöt bezwaar genoemd, dat de winke liers in zooverre er weer de dupe van zullen worden, dat zij met de niet op 1 Mei ver kochte sigaretten van de oude voorraden blijven zitten, daar de clientèle versche sigaret ten wenschen en dus de na 1 Mei van den ouden voorraad overgebleven sigaretten, waarop dan een surplus-banderolle zal komen, niet zullen worden verkocht. Men achtte wenschelijk overbanderol- leering van de overgebleven sigaretten met de als een gevolg van deze wet vereischte nieuwe banderolles of wel een termijn van zes maanden, in plaats van die van één maand in het wetsontwerp bepaald, voor het oprui men van de oude voorraden. Voorts werd de wenschelijkheid bepleit van onderling over leg tusschen fabrikanten, importeurs en win keliers en vertegenwoordigers van het be trokken Departement, over de uitvoering van de nieuwe wet. Mr. v. Hellenberg Hubar zeide toe, deze kwestie op het Departement te zullen be spreken. Na rondvraag werd de goedgeslaagde vergadering gesloten. logies is in de zaak altijd de prijs van het ontbijt inbegrepen, dat wordt genuttigd in de ontbijtzaal van het hotel. Verdachte nu was van meening, dat hij de arbeidswet niet overtreden had. Hij stelde zich n.l. op het standpunt, dat in de keuken van het hotel geen arbeidslijst behoeft te worden opgehangen, omdat het hoofdstuk van de Arbeidswet, dat betrek king heeft op het hotel- en koffiehuisbe- drijf. nog niet in werking is getreden. Een afzonderlijke broodbakkerij houdt hij er niet op na, in verdachte's bedrijf wordt het eigen gebakken brood op gelijke wijze ver strekt als bijv. met de bestelling van een biefstuk het geval is. Van 612 v.m. houdt in de keuken een employé zich met de broodbereiding onledig, de overige uren verricht deze persoon koks werkzaamheden. De ambtenaar van het O. M., mr. Meisch- ke, vroeg acht dagen uitstel voor 't nemen van zijn requisitoir, welk verzoek, met goedvinden van den verdediger, mr. Herz- berg, door den kantonrechter werd toege staan. De heer Staal deelde vervolgens nog me de, dat het hier een testcase geldt. Óveral in het buitenland kan men bij het ontbijt versch brood krijgen, alleen in ons land niet. Daar de op andere wijze gevoerde ac tie voor versch brood tot dusverre geen enkel positief resultaat heeft opgeleverd, had hij den thans ingeslagen weg gekozen. teneinde een principieele uitspraak te ver krijgen. Het geding is daarom met zijn goedvinden en medewerking begonnen. Speciaal crisisprogram Dezer dagen kwam het cag. bestuur der A. R. K. W. V.-Federatie in vergadering bijeen onder het waarnemend presidium van den vice-voorzitter, den heer H. W. D. Hel lebrekers. Naar aanleiding van den heerschenden in ternationalen crisistoestand op nagenoeg elk industrieel gebied werden diepgaande be sprekingen gevoerd Vanzelfsprekend kwam bij de behandeling van dit punt naar voren de gebrekkige Departementsindeeling en de groote behoefte aan een betere outillage van den economischen voorlichtingsdienst. Het loonvraagstuk, het werkloosheidsvraagstuk en de houding van de regeering vormden belangrijke punten van bespreking, terwijl de export-mogelijkheid naar Ned. Indië, de Duitsch-Nederlandsche onderhandelingen en het dumpings-probleem onder de loupe wer den genomen. Besloten werd ook in de R. K. Werkgever een reclamecampagne te beginnen voor het Ned. Fabrikaat, terwijl door de A. R. K. W. Met een smak klapte George Lindsay het groote boek dicht en keek slecht gehumeurd het verlaten bureau rond. Hij voelde zich buitengewoon terneergeslagen en bedrukt en dat stond ook duidelijk op zijn gezicht te lezen. Het gerinkel der telefoonbei, die plotseling de stilte verbrak, maakte een einde aan zijn droevige overpeinzingen. „Hallo!" zei George scherp, terwijl hij den hoorn nam. „Ben jjj het George?" vroeg een stem een heldere,' muzikale vrouwenstem, waar aan zelfs de telefoon haar natuurlijke aan trekkelijkheid niet kon ontnemen. „Wie?" zei George, die geheel onder den indruk was geraakt van die betooverende stem. ,Ja, ik ben het wie is daar dan?" Een test-casc. Voor den kantonrechter te Amsterdam heeft eergisteren terzake van overtreding van de. Arbeidswet, terechtgestaan de heer Staal, directeur van hotel „Suisse" in de Kalverstraat te Amsterdam. Volgens de tenlastelegging had verd. in een tot de onderneming behoorende ruimte en ten behoeve dezer onderneming brood laten bakken of stoffen een daartoe strek kende bewerking doen ondergaan, zonder dat in die ruimte een arbeidslijst aanwe zig was. Op vragen van den kantonrechter gaf verd. toe, dat in de ruimte de keuken van bedoeld perceel, dat, behalve als hotel ook als koffiehuis wordt geexploiteerd geen arbeidslijst was opgehangen, ook be kende hij dat ter plaatse door een em ployé van het bedrijf brood was gebakken. Dit brood werd gebruikt door de gasten van het hotel en door de bezoekers van het koffiehuis; wat de laatsten betreft, kwam het niet voor dat dit vóór 10 uur 's morgens geschiedde, In den prijs van het „Mary. Hoe gaat het met je schot in den rug?" „Met wat?" zei George, die met recht trotsch kon zijn op zijn lichamelijke gezond heid. „Laten we er niet meer over praten. Hoor eens, George, ben je morgen vrij?" „O ja", zei George treurig, „vrij als een vogel. Maar ik ben bang, dat ik er niet veel mee winnen zal al ben ik vrij!" „En of! Wij zouden graag hebben, dat je 's middags „Pardon, ik ben helaas niet degene, die u zocht. Ik ben....?" „Wat? Bent u George niet?" „Jawel, maar niet de George., een andere George." „Wat voor een George?" „Een heel gewone George, maar niet uw George." „Och wat!" zei de stem, met een zweem van ongeduld. „Wat praat u daar toch alle maal. Heb ik misschien een verkeerd num mer gekregen? Hebt u niet 1217?" „Neen, ik heb 1712." „O, exuseer me dan. Goeden „Een oogenblik" zei George haastig en ernstig. „Ik., ik wilde.." „Hallo?" George schrok een oogenblik van zijn eigen durf. Hij haalde diep adem en verza melde al zijn krachten. Voor deze stem voor goed uit zijn leven ging verdwijnen, voelde hij zich in staat zich boven alle etiquette en gewone goede manieren te stellen. „Bent u.. dat wil zeggen., van waar spreekt u?" „Ik?" vroeg de teere stem verrast. „Van Kensington. Waarom?" „Goed. Bent u.. bent u voor vanavond al iets anders van plan?" Er ontstond een pauze. „Hoe bedoelt u dat?" vroeg de stem koel. Neen, neen", zei George angstig. „U moet het niet verkeerd opvatten. Ziet u, de zaak zit zóó; Ik ben pas 14 dagen in Lon den en ik ken hier geen sterveling. Ik moet den avond op een gehuurde kamer in Bays- water doorbrengen. Hebt u wel eens ooit een avond in een kamer in Bayswater doorge bracht?" „Neen", zei de stem nog altijd even koel. „Geloof me, dan kunt u van geluk spreken. Toen u opbelde, wist ik zelf nog niet, of ik me den hals zou afsnijden of van de Water- loobrug af zou springen. Maar nu., zeker, ik weet niet, wie u is en waar u is, maar wilt u mij een genoegen doen?" „Maar waarom zou ik dat?" zei de stem en voegde er toen niet erg logisch aan toe: „en wat is dat dan?" Zoudt u niet vanavond met mij willen soupeeren?" Een nieuwe, langere pauze. Toen kwam het plotseling, zoodat George er heftig van schrok. „U durft nogal wat, vindt u niet?" zei de stem. „Maar hoe weet u, dat u juist graag met mij zou soupeeren?" „Uit uw stem," meende George onbekom merd. „Ik zie u heel duidelijk. U bent groot, slank en ongeveer twintig jaar. U hebt grij ze oogen en houdt van honden. Komt het uit?" „Die man is een toovenaar," zei de stem rustig. „En u bent klein en dik en gaat naar de 40heb ik gelijk. U hebt een dikken buik en een rooden neus heb ik het geraden?" „Prachtig!" zei George lachend. „Wacht, tot u me ziet." „Ik moet zeker nog lang wachten?" „Een uurtje maar. U kent toch Romero in de Greekstreet? Om half 8. Ik zal 'n blauwe das met witte stippen dragen. Kom tochEerlijk gezegd, u redt mijn leven." „En wanneer ik nu eens kwam, hoe zoudt u me dan herkennen? Ik draag mijn stem niet aan den buitenkant van mijn lichaam mee." „Ik zal u zeker herkennen," hield George vol. „Wilt uja?" Weer een pauze een heel korte. „Hebt u," zei de stem, „ooit een avond met een ongetrouwden neef in Kensington doorgebracht?" „Wat?" vroeg George. „NeenikO! dus.... u komt toch.... Hallo! hallo!" Maar de stem had blijkbaar niets n.eer te zeggen Een uur later stond een jonge, keurig ge- kleede gentleman, die blijkbaar op iemand wachtte, en een blauwe das met witte stip pen goed zichbaar droeg, in de kleine hal van het Romero-restaurant. Herhaaldelijk keek hij op zijn horloge en monsterde aan dachtig alle personen, die door de draai deur binnenkwamen. Een minuut of tien kon hij daar zoo gestaan hebben wel dertig keer had hij in dien tijd zijn horloge ge raadpleegd toen plotseling een stem in zijn stip- oor fluisterde: „Blauwe das witte penJa, pardon, bent u George?" George kromp plotseling in elkaar stiet een rauw geluid uit en draaide zich als een wervelwind om. Naast hem stond een kleine oude dame, met witte haren, gerim peld gezichtje en eenvoudig in het zwart ge kleed. Een paar diepblauwe oogen fixeerden hem achter brillenglazen met gouden mon tuur. „Het spijt me, dat ik zoo laat kom," sprak de kleine oude dame, „maar ik kon mijn Zondagschen hoed niet vinden." „Bent...." zei George, die een gevoel had, alsof hij in het donker de trappen was af gevlogen. „Bentbent uMary?" „Ja," antwoordde het oude dametje, stra lend. „Het was lief van u, mij uit te noodigen." „Hoehoe aardig van u, om te komen," zei hij hartelijk. „Willen we hier binnen gaan?" Tot groote verrassing van George werd het souper een buitengewoon succes. Op deze manier verliep de tijd zóó snel, dat hij verrast opkeek toen zijn gast op de klok keek, zuchtte en met spijt opmerkte: „O jé, al half 10! Ik moet gaan. Om 10 uur moet ik in bed liggendat wil de dokter. Ik dank u hartelijk George. Ik heb me kostelijk geamuseerd." „Werkelijk," meende George hartelijk. „Moet u dan per sé al gaan? Dan zal ik u thuis brengen." „O neen," zei het oude dametje, „dat hoeft nietMijn nichtje haalt me af. Dat is afgesproken. Onnoodig dus.... Ah, daar is ze reeds." Ze waren nu weer in de hal gekomen. En daar zat iemand op een rooden pluchen stoel; toen George dat meisje aankeek, ver anderde hij als 't ware in een zoutzuil. Een slank; aardig meisje, met grijze oogen en een prachtige rooden hoed. „Mary, lieve", zei het oude dametje, „het spijt me, dat ik je zoo lang heb laten wach ten. Ik heb me heerlijk geamuseerd. Georgeja, hoe heet u eigenlijk nog meer?" „L.Lindsay," antwoordde George, die een prop in de keel scheen te steken. „Dat is Mary Deacon, mijn nichtje. Ze woont bij mij, weet u. Het geeft wel eens verwarring, wanneer men dezelfde namen heeft." „Neen," meende George, zonder nu te den ken, „of nog veel meer." „Het zou schande zijn," zei het oude dame tje lachende, „wanneer we hem nog langer op de pijnbank hielden, nietwaar, Mary?" „Zie eens, mijnheer Lindsay George, het was tamelijk brutaal van u, Mary uit te noodigen niet waar? Nu besloten wij het zoo aan te leggenEen aardig avontuur tje voor mij, begrijpt u en ik was ook nieuws gierig u te zien. Overigens is hij een nette jongen, Mary. Hij moet vreeselijk teleurge steld zijn, maar hij heeft niets laten merken." „Dat wilde ik ook graag geweten hebben," meende de andere Mary. „Ik denk," zei de oude dame, „dat we hem geiust te dineeren kunnen vragen. Ik geloof dat het op een gehuurde' kamer in Bays water tamelijk ongezellig moet zijn. Wij zijn heelemaal alleen George, omdat mijn neef die met lendenschot ligt niet komen kan, begrijpt u. Het is me toch iets, twee Mary's en twee George's. Wat een toeval. Nu, komt u. George?" George keek besluiteloos naar de andere Mary. Zij lachte en George kreeg een uit drukking van verrukking in de oogen. „Of ik wil?", zei George„Of ik wil! Enhartelijk dank V. een speciaal crisisprogram naar voren zal worden gebracht. Dit programma zal in een gecombineerde vergadering van de A. R. K. W. V. en het R. K. Verbond van Vakver- eenigingen zoo spoedig mogelijk worden be sproken om vervolgens aan de Regeering te worden aangeboden. De retraite in het jaar 1931 voor de leden der A. R. K. W. V. zal, zoo mogelijk, wor den gehouden in begin October te Vught. Na de bespreking van het ontwerp-Zie- kenfondswet, waarbij gewezen werd op den goeden bestaansgrond der onderneming van Ziekenfondsen, werd de rondvraag gehouden en de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Inspectietocht Den Haag- grens -Belgische In het afgeloopen jaar kon reeds enkele malen melding worden gemaakt van voor bereidende werkzaamheden der Commissie, die, door het Nederlandsche Roode Kruis in het leven geroepen, met medewerking van de Regeering, van de Nederlandsche Vereeniging E.H.B.O. en van de belang rijkste verkeersorganisaties hier te lande, de taak had aangevat een systeem te ont werpen en door te voeren voor de verleening van eerste hulp bij verkeersongevallen op den grooten weg. De bovenbedoelde voorbereidende arbeid heeft thans hare bekroning mogen vinden in de tot siandbrenging van een eersten keten van hulpposten langs den drukken verkeers weg AmsterdamHaarlemDen Haag Rotterdam Freda Dordrecht Zundert Belgische grens. Langs dezen weg zijn op onderlinge afstanden van 4 tot 5 K.M. een 36-tal posten ingericht, aangeduid door borden die het sprekend embleem van het Roode Kruis vertoonen, vergezeld van de initialen EHBO op rood-wit-blauwe palen. Voor de inrichting dezer posten werd meest partij getrokken van bestaande garages of koffiehuizen. In enkele gevallen ook van marechaussee kazernes of andere gebouwen, met welker houders of bewoners een doelmatige overeen komst werd getroffen ter verzekering van de verleening van spoedige en afdoende hulp binnen den kortst mogeliiken tijd, nadat zich binnen den globalen radius van 2,5 K.M. om dien hulppost een verkeers ongeval zou hebben voorgedaan. De outillage der posten bestaat uit een permanente telephomsche verbinding (eene lijst der op te roepen nummers van medici, leden van transportcolonnes en naastbijzijnde zieken huizen is aangebracht in de onmiddellijke nabijheid van het toestel) een raam de Mooy van het nieuwste model, met een tweetal stoeltjes, eene volledige verbandkist en een pak spalken. Het Nederlandsche Roode Kruis zorgt ten spoedigste voor de aanvulling. Vrijdag heeft Z. K. H. Prins Hendrik als voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, vergezeld door een aantal leden der commissie, van den A.N.W.B., van de K.N. V., van de K.N.A.C. en den Bond van Bedrijfsautohouders de route geïnspecteerd. Te ongeveer kwart voor elf arriveerde Z.K.H. Prins Hendrik van uit Den Haag te Breda, vergezeld van zijn adjudant Jhr. Laman Trip, benevens een achttal leden van het Dage lij ksch Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Vanaf Breda werd naar de Belgische grens gereden. Even buiten Breda sloten de ver tegenwoordigers van het Belgische Roode Kruis zich bij het gezelschap aan. Baron de Traux de Wardin, secretaris van Z. M. den Koning van België en hoofd bestuurslid van het Belgische Roode Kruis was o.m. vergezeld door den heer E. Bronsart, directeur-generaal van het Belgische Roode Kruis. Nadat de verschillende posten tot de grens waren bezichtigd werd teruggereden en te Rijsbergen werd een demonstratie gehouden bij post vier, gevestigd ten huize van den burgemeester den heer A. L. M. Rupert. Eerste en tweede oproep werden afgegeven en binnen vijf minuten was dr. A. de Weert uit Zundert aanwezig. Tien minuten na het signaal was ook de gemeentelijke geneeskun dige - dienst uit Breda op het terrein van de „ramp" gearriveerd. Ten huize van den burgemeester werd het geheele gezelschap ontvangen. In Hotel „De Schuur" te Breda werd het noenmaal gebruikt. Z. K. H. sprak een kort woord, om zijn groote tevredenheid te be tuigen betreffende de ingerichte posten. Z. K. H. wees op het groote belang van sa menwerking tusschen België en Nederland en bracht dank aan het Nederlandsche Roo de Kruis. Baron de Traux de Wardin sprak namens het Belgische Roode Kruis, na herinnerd te hebben aan de hulp ,die het Roode Kruis in den grooten oorlog had geboden aan de Bel gische vluchtelingen, bracht ook hij dank voor de uitstekende organisatie. In snel tempo werd vervolgens via Moer- dijk-Dordrecht en Rotterdam langs de ver schillende posten gereden. Even benoorden Delft werd wederom een demonstratie ge houden bi) post 23. In den tijd van vier mi nuten was Dr. Mulder uit Delft, benevens een ziekenauto en personeel ter plaatse. In Den Haag aangekomen bracht het ge zelschap nog eenigen tijd door in het hoofd gebouw van het Nederlandsche Roode Kruis aan de Prinsessegracht. De nieuwe Amerikaansche gezao' 23 Februari Wat staat er in zoo n kra^ toch een boel! Mr. Nathan William Chesney wordt gezant van de Vereenigd® Staten in Den Haag. Mr. Mac Chesnw (santé!) is avocaat. Een der meest vooraf* staande juristen van Chicago.. Hij staat sident Hoover zeer na. Is zelfs een persoon lijk vriend van hem. Mr. Mac Chesney heeft een typisch Amefj' kaansche carrière achter den rug. Dient zu land, zijn staat, zijn stad als ambtelijk ju1'1® Beweegt zich op het gebied van gevangen' wezen en industrieele wetgeving en stadsui breiding. Luchtvaart, weldadigheid, HeilslsS" politiek en economie. Huwde in 1904 met Lena Frost uit Riv®* side. In den wereldoorlog bracht hij 't tot W, tenant-kolonel. Eeresabel, „Distinguish® Service Medal," eervolle vermelding voor bw tengewone verdiensten. Consul-generaal van Siam. Lid van talrqke wetenschappelijke vereen gingen. Publicaties over Lincoln. fl Drinkt zijn kina zeer licht. Van levertra® en caviaar heeft hij een afschuw, daare® tegen begaat hij een moord voor gebakk® bokking met roodekool. Hij houdt van bo®\ men, maar haat vogels. Heeft een groote b®^ wondering voor ons land, waarvan hij vCJ, scheidene prentbriefkaarten bezit. Heeft z® 1 eens getracht, Marken en Volendam voor zil buitengoed in Califomië aan te koopen, geen afstiet op het verzet der bevolking, daarmede zijn onbegrensde bewondering v® wierf. Is onmiddellijk begonnen Engelsch te st® deeren, als overgang naar het Nederland®®® dialect. Zware Havanasigarén, gelegenheid gedichten, kauwgummi. Geliefkoosde verpoozing: hinkelen. Laatste berichten: Bericht omtrent ben®' ming uit de lucht gegrepen. Biographie echt®1 van a tot z juist. Luitenant-generaal F. de Bas is gister® in den leeftijd van 90 jaar te Den Ha®» overleden. Luitenant-generaal De Bas werd 10 Sep 1840 te Den Haag èeboren. Den 35st®^ Augustus 1856 werd hij als cadet bij b wapen der cavallerie toegelaten aan K. M. A. Na verschillende rangen te bebb® doorloopen, werd hij op 22 November l8.. bevorderd tot kapitein eerste klasse, kapitein van den generalen staf heeft verschillende belangrijke betrekkingen b® :ra® it' tit kleed, om. na benoemd te zijn tot lee: aan de Hoogere Krijgsschool, en nog v® - schillende functies te hebben vervuld, 7 November 1887 tot kolonel te worden b® vorderd. In 1880 gaf hij den stoot tot oprichting van de krijgsgeschiedkund'8 afdeeling van den generalen staf, van w®'® afdeeling hij in 1897 tot directeur werd b® noemd. De her Eduart Verkade heeft 't volged schrijven verzonden aan het Gedelege®r Lid van de Kon. Ver. „Het Nederlands® Tooneel": Volgens de dagbladen moet de WethoU" voor de Kunstzaken Donderdag j.l. in Raad hebben medegedeeld, dat voor de gestelde commissie een engagement van de^ heer Verkade bij de K. V. voor het seizoen zou worden overwogen. In verba® hiermede deel ik u mede, dat een verbint®® bij de huidige K. V. voor mij geen mogeüi® heden inhoudt en daarom door mij ®iC' wordt gezocht. en ziek door gevatte koude, alsmede bjj pijnen van velerlei aard, zullen een v® de hieronder genoemde U spoedig helpen Mijnhardt's Hoof®* pijnpoeders. - Grieppoeders. - Verko®® heidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. matiekpoeders. Op poeders en doos st*, de naam Mijnhardt. Let bij het koop®,, hierop Prijs per poeder 8 ct. en doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drojpj 199 Aan zijn zweeftocht kwam dan een eind De kruiwagen hem een rustplaats bood. Verschrikt stond de vischboer te kijken En zijn verbazing was heel groot. ,-11 Begrijp er niets van", zei het boertje, „Ik ben heelemaal in de war, Ik ging van huls met bot en schelvisch Nu heb ik walvisch op mijn kar." 200. Pim kwam nu boven een groote haven Vol schepen in een blauwe zee. Vele booten in Genua's haven. Vele schuiten op de ree. Daarbij zag hij oude huisjes en poorten. Op hooge heuvelen gebouwd. Ook bruggen, waarvoor oude poortjes, „Porta Pila" is al heel oud. laaaaBaaaaaaaaaaBaaBBaBaaaaaaaaaaaaaaa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8