A Stadsnieuws SCHOENEN VERVEN!! J. L0TTGERING ii BESTUURSVERGADERING R.K. STAATSPARTIJ RUWE HU/D PIJLTJES f 1per paar TWEEDE BLAD DINSDAG 24 FEBRUARI 1931* BLADZIJDE 1 Centrale leiding bij de verkiezingen - Vredespolitiek - Jeugd organisatie - Instituut van schriftelijke vragen - Naar een federatie van R.K. Gemeenteraadsleden zMUZIEK Voordracht over Lieven de Key Provincialestatenverkiezingen Een nieuwe type schoolbank Comité tot bestrijding van de gevol gen der werkloosheid te Haarlem Vaststelling der kiezerslijst „J. J. Cremer" en „Haarlem's Tooneel" CONTANT OF TERMIJNBETALING MEUBELFABRIEK A. F. DE BOER Eigen waterwinning van het P. W. B. te Bennebroek Gemeente Haarlem Jubileum Roode Kruis en „Snel verb and" Concours St. Vincentius-Vereeniging Personalia Opdracht BINNENLANDSCH NIEUWS Teraardebestelling Jhr. M. J. Th. van de Poll GEMENGD NIEUWS Weerschommelingen In weken de laatste Het K. T. K.-jubileum Het vervoer van gevangenen Ziet s.v.p. etalage Gr. Houtstraat 5a Ververij en Chemische Wasscherij Griep dreigt overal Op Zaterdag, 21 Februari j.l., 11 uur van. hield het Partijbestuur der R. K. Staatspar tij een vergadering In het Parkhotel te Am sterdam. Met kennisgeving van verhindering waren afwezig de heeren De Bruijn (Dag. Bestuur), Van Hout (Den Bosch), Van Berckel (Leiden) en ter Steege (Overijsel). De overige bestuursleden waren aanwezig. Van de ingekomen stukken zij in dit kort verslag vermeld de uitnoodiging van het Bestuur der Unie van R. K. Studentenver- eenigingen in verband met eene internatio naal te organiseeren vredesactie. De voor zitter mr. Goseling, deelde mede, dat het Dagelljksch Bestuur deze uitnoodiging heeft aanvaard, en dat door hem en den Partij secretaris de onder leiding van den R. K. Vredesbond voor dat doel gehouden bijeen komst werd bijgewoond. Het P. B. hechtte daaraan zijn volle goedkeuring. Inleiders. De voorzitter deed daarna eenige mede- deelingen namens het D. B. over de werk zaamheden der verschillende commissies (Cle. voor Sociale Kamer, Indische Cie., Kiesreglement Cie.), over de voorbereiding van de Partijraadsvergaderingen en van de aa. Amersfoortsche Bijeenkomst. Als inlei ders over het te behandelen onderwerp (Ka- pitalirme) zullen daar optreden de heeren Ir. M. Bongaerts, prof. Dr. W. Pompe en Pater Dr. G. Vrijmoed. Ook werd medege deeld, dat het D. B. naar aanleiding van een desbetreffende vraag op de bijeenkomst van R. K. Gemeenteraadsleden overweegt eenige centrale propagandaleiding te geven voor de gemeenteraadsverkiezingen, in gelijken geest als voor de Provinciale Statenverkiezingen werd voorgesteld. Hierna werden behandeld de ter goedkeu ring voorgedragen reglementswijzigingen van de Rijkskieskringorganlsaties Leiden, Zeeland, Gelderland en Limburg. Centrale leiding. Een voorstel van het D. B. om ten behoeve van de propaganda voor de Provinciale Sta tenverkiezingen eenige algemeene politieke richtlijnen te geven, werd aangenomen. Een ontwerp-circulaire, samengesteld aan de hand van eene enquête daartoe ingesteld bij de Katholieke leden van Gedeputeerde Sta ten, werd goedgekeurd. Deze gegevens zullen ook verwerkt worden in den vorm van eeni ge vlugschriften, welke door de centrale par tijleiding verkrijgbaar zullen worden gesteld. Vredespolitiek. Behandeld werd de resolutie inzake de vredespolitiek aangenomen in de vergade ring van het Uitvoerend Comité van de internationaal samenwerkende Katholiek politieke partijen, gehouden op 5 Januari j.l. te Parijs. Door den voorzitter der R. K. Staatspartij werd deze resolutie ondertee kend onder voorbehoud van goedkeuring der bevoegde partijorganen. Het P. B. besloot deze resolutie ter goedkeuring aan den Par tijraad voor te leggen, omdat de Partijraad het partijorgaan is bevoegd deze goedkeu ring in hoogste instantie te geven. Tevens biedt deze procedure dan de gelegenheid den Partiiraad over deze internationale samen werking nader in te lichten en de belang stelling daarvoor in onzen kring te ver- breeden. Jeogdorganisatie. Op voorstel van het D. B. werd besloten een schema voor de Jeugdorganisatie in de R. K. Staatspartij, ontworpen door het Par tijsecretariaat en in principe door het D. B. aanvaard, te stellen in handen eener com missie uit het P. B. bestaande uit de hee ren Mr. J. Houben, J. C. Berger, en den Partijsecretaris Pastoor Overmeer, lid der Jongeren-Commissie in Friesland- zal met deze commissie overleg plegen. Het is de bedoeling, dat in de eerstvolgende vergade ring van het P. B. een uitgewerkte regeling door deze commissie aan het P. B. wordt voorgelegd. Schriftelijke vragen. Het P. B. hechtte daarna zijn goedkeu ring aan een ontwerp-circulaire te zenden aan de Rijkskieskringorganisaties, waarin mededeeling zal worden gedaan over de uit breiding van het instituut van schriftelijke vragen aan de Partijleiding voor Partij raadsleden en Kieskringbesturen, n.l. ook buiten de rondvraag ter Partijraadsverga dering. De ervaring met de nieuwe regeling van de rondvraag, waarbij vragen van al gemeen staatkundigen aard vooraf moesten worden ingediend, heeft bij de Partijleiding de overtuiging gevestigd, dat op die wijze degelijke voorlichting kan worden gegeven aan belangstellende partijleden over actu- eele politieke vraagstukken. Hierdoor wordt ook gehandeld in den geest van de doel- steliipg in ons Partij reglement geformuleerd nJ. „het bevorderen van de staatkundige ontwikkeling der Katholieke kiezers". Dit contact van informatorischen aard met de centrale Partijleiding wordt thans uitgebreid en op breeder grondslag gesteld. De circu laire zal in de R. K. Pers worden bekend gemaakt. Federatie van R. K. Gemeenteraadsleden. Verslag werd uitgebracht over de verga dering op 24 Januari 1931 gehouden door het Partijsecretariaat (de voorzitter van het D. B. was wegens ongesteldheid verhind.-d) met de afgevaardigden van de 10 bestaande gewestelijke Centrales of Bonden van R. K. Gemeenteraadsleden. Op deze vergadering werd het initiatief van het D. B. om te ko men tot een landelijk federatief verband der bestaande en nog o» te richten Bonden of Centrales van R. K. Gemeenteraadsleden met onverdeelde instemming begroet. Ook is toen besproken de practische werkwijze der z.g. Advies-Centrale voor Gemeentepolitiek, onderdeel van het Partijsecretariaat welke in wording is. Het Secretariaat van de op te richten Federatie zal aan deze instelling worden opgedragen. Het Partijbestuur nam met voldoening kennis van het verslag van bovengenoemde vergadering. Van meening dat een landelij ke federatieve samenwerking der organisa ties van R. K. Gemeenteraadsleden, naast de werkzaamheid der z. g. Advies-Centrale en ter aanvulling daarvan, een gunstigen in vloed zal hebben op leiding en richting van het gemeente-politiek beleid overeenkomstig de Katholiek-staatkundige beginselen, keur de het P. B. het voorstel van het D. B. goed, en stelde de nadere organisatorische uit werking van dit plan in handen van het D.B. Vastgesteld werden datum, plaats en agenda der a.s. voorjaarsvergadering van den Partijraad. Na het reglementair voorgeschreven over leg met den voorzitter van den Partijraad daarover, zullen datum en agenda worden gepubliceerd. Na gehouden rondvraag werd de verga dering om half 5 gesloten. DON KOZAKKEN-KOOR Dirigent: Serge Jaroff 36 Schaljapins, Serge Jaroff een genie als Toscanini, aldus de pers in Amerika over de Don Kozakken! Nu, het publiek zal wel niet geheel op dc Amerikaansche humbug zijn afgegaan. An ders had het zeker zijn geld teruggeëischt. Zeer zeker is er immer bij den zang der Kozakken-koren veel te genieten. Men staat versteld over de diepte der tweede bassen, prijst de sonoriteit der barytons, bewondert de aanwending der kopstem bii de eerste tenoren, komt onder den indruk zoowel van het massale forte-geluid als van het wazige pianissimo, looft de scherpe, snelle articulatie, is verrukt over de aan grijpende tekstuitbeelding, enz., enz. En.... ziet verder veel door de vingers. Als één onzer Hollandsche mannenkoren, ook al trad het voor de eerste maal in een vreemde omgeving op, zoo ontoonvast. onevenredig tegenover de ruimte, gefor ceerd en onderling onzuiver zong, als thans menigmaal de Don Kozakken, dan zou het publiek (en misschien ook de pers!?) niet zoo hartelijk en gul met zijn bijval zijn. Van een anderen kant beschouwd is er een verklaring voor die toegevendheid te vinden. Behalve de steeds opvallende frap pante typeertng van den tekst, de geweldig sterke bezieling, waarmede de Russen zin gen, is er nog iets, wat op ons Hollanders een groote aantrekkingskracht uitoefende, namelijk de gezangen en hunne bewerking. Het zijn meest gewone volksliederen, niet zoozeer in een mannen koorwerk omgezet-, dan wel door verschillende stemmen beur telings voorgedragen en door de andere begeleid, waardoor zij weinig van haar oor spronkelijk karakter verliezen. Het best is dit in een nummer, zooals het Reigenlied, te bespeuren. Wat ons van den geheelen avond het sterkst heeft getroffen was het Credo. Ook al geen zuiver mannenkoorwerk. Verre van een z.g. liedertafel-Credo A la Ballade. Neen, een kloeke, echt-mannelijke geloofs belijdenis. Alleen bij het „Et incarnatus est" teruggehouden en ingetogen, overigens stoer en rotsvast. Zang en vertolking waren bepaald uniek. Daarnaast frappeerde ons het Wolga- sleeperslied. Zelden hebben wij ulk een langzaam wegsmeltend decrescendo ge hoord. Een verbluffend staaltje van tech nische beheersching. Iets wat ons vreemd, eenigszins onmuzikaal aandeed, was de enorme hooge ligging van een tweetal nummers: Bortnianskys „Ich bete an die Macht der Liebe" (meer Duitsch dan Russisch) en het volkslied „Der rote Sa rafan". Dat geleek meer op een gemengd koor met gekunstelde aanwending van jon gensstemmen. Een geluid, dat herinneringen opwekte aan dat der zg. sopranisten, dus on natuurlijk. Het program bevatte geestelijke en we reldlijke liederen en eindigde met dansliede ren. Deze laatste doen hier niet vreemd aan. Voor velen is het de clou van den avond. Serge Jaroff had niet te klagen over ge brek aan belangstelling en aan succes. Toch hadden we in Haarlem 'met zijn duizenden beoefenaars van den koorzang nog grootere opkomst verwacht. O. K. Zondag weer in Haarlem Wegens het schitterend succes, dat het Don-Kozakkenkoor gisteravond met zijn optreden in onze stad heeft mogen boeken, zal het a. s. Zondagavond nog eens Haar lem bezoeken en in de Gemeentelijke Con certzaal een afscheidsavond geven. De heer F. A. J. Vermeulen, hoofdcommies aan het Rijksbureau voor Monumentenzorg, zal Donderdag a.s. in het Vereenigingsge- bouw van „Haerlem" (de „hoofdwacht") een voordracht houden met lichtbeelden over Lieven de Key, stadsbouwmeester van Haar lem. Nu een zoo bij uitstek deskundige over dezen vermaarden bouwmeester komt spre ken, vertrouwt het bestuur, dat velen door hunne tegenwoordigheid blijk van hunne belangstelling zullen geven. Candidaten R.K. Volkspartij Door de R. K. Volkspartij zijn voor de pro vinciale Staten van Noord-Holland de volgen de candidaten gesteld: 1. J. J. Gemmet, Am sterdam; 2. J. A. J. van Winsen, Haarlem; 3. J. IJking, Beverwijk; 4. H. H. Hendriks, Amsterdam; 5. W. H. Kuil, Zaandam. Octrooi er op aangevraagd De heer J. H. Prins, electrische meubel fabriek ,,'t Posthuys", hier ter stede, is er in geslaagd een nieuw type schoolbank te ontwerpen, waarop hij octrooi heeft aange vraagd, welk type belangrijke voordeelen heeft boven de tot nog toe bestaande mo dellen. Zooals bekend is, behoort de hoogte van den lessenaar voor eiken leerling nauwkeu rig instelbaar te zijn, zelfs op een Yi c.M. na. Ook is het van belang, dat de schuinte van den lessenaar versteld kan worden, b.v. bij teekenlessen e.d. Door de nieuwe vinding nu, welke het eerst is toegepast voor de banken der Dag-Open- luchtschool, is bovengenoemde firma er in geslaagd, voor deze problemen een goede oplossing te vinden. Docr een vernuftig mechanisme is het mogelijk, met een enkelen druk den lesse naar op elke gewenschte hoogte vast te zetten, wat de kinderen zelf gemakkelijk kunnen doen, evenals het verstellen der schuinte van den lessenaar. Met dit systeem is het mogelijk, dat de kinderen zoowel staande als zittende in den lessenaar kunnen werken. Bij eiken lessenaar behoort een stevige armstoel en beide kunnen, doordat zij ge makkelijk verplaatsbaar zijn, gebruikt wor. den voor Buitenscholen, Montessorischolen e.d. Met hartelijken dank ontving het Comité de volgende bijdragen: H. J. L. f 25, J. A. v. d. A. f 2, Wed. E. D. K.—R. v. d. L. f 200, mevr. F. M.—-N. f 3, J. M. v. d.W. te Padang f 10, totaal f 240. Names het Comité, W. KORVINUS, Penningmeester. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat de door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19311932, van 24 Februari tot en met 17 Maart as. ter secre tarie der gemeente, 6e Afdeeling, Bureau Burgerlijke Stand en Bevolking. Ged. Oude gracht No. 18, voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift, en stemdistrictsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 10 Maart as. is een ieder be voegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkie zing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld pa pier worden gesteld. De tooneelwedstrjjd, uitgeschreven door de Kon. Ver.„Litteris Sacrum" te Leiden, waarvan wij gisteren den uitslag der afdee ling tooneelspelen en drama's publiceerden, bracht in de afdeeling blijspelen den vol genden uitslag: le prijs: Kon. Letterl. Ver. „J. J. Cre mer" te Haarlem, met Ramon Tamello (De Held van het Witte Doek), blijspel in drie bedrijven door H. Bakker, zilv. med. van den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en f 300. 2e prijs: Ver. Haarlem's Tooneel te Haar lem, met Phylis, comedie in drie bedrijven, door Mr. C. P. van Rossem, verg. zilv. med. van Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, Oud- Burgemeester van Lelden en f 200. 3e prijs: Amsterdamsche Dilettanten Too- neelvereeniging A. D. T. V. met „Reclame", blijspel in drie bedrijven naar Boy Cooper, Mc. Grue en Walter Hachett, bewerkt door B. Rannucci Beekman, zilv. med. van de afd. Leiden van het „Nederl. Tooneelverbond" en f 100. Eeereprijs voor de beste uitspraak: A. D. T. V.: zilv. med. van H. K. H. Prinses Ju liana. Prijs voor samenspel J. J. Crmer: zilv. med. van den Voorzitter van „Litteris Sa crum". Prijs voor regie de here Joh. Kaat Jr. van Haarlem's Tooneel: zilv. med. van de dir. „De Leidsche Courant". Prijs Dame Hoofdrol Mevr. L. Tljsseling als Phyllis van Haarlem's Tooneel: kleine gouden med. van de „Leidsche Schouwburg- vereeniging." Prijs Heer hoofdrol de heer J. Swaan als Ambroise Peale in „Reclame" van A. D. T. V.: zilv. med. van het Eere-lid van „Litteris Sacrum", den heer J. J van Bostelen. Prijs Dame Bijrol: Mevr. A. van Dongen als Mine van de Broecke in phylis": di ploma. Prijs Heer Bijrol: de heer H. v. d. Horst als George Straterus in „Phylis": diploma. Eeere-prijs ter beschikking van de jury: ,yj. j. Cremer" met Ramon Tamello: zilv. med. van Z. K. H. den Prins der Neder landen. L- i Heer des huizes: „Neem me niet kwalijk, m-maar-e ben jij onze vaste i-lnbreker?" KARPETTEN - GORDIJNEN - BEDSTELLEN - ENZ. - zonder rente of andere kosten BALATUM a 1.09 PER EL HAARLEM - KONINGINNEWEG 18 Prima kwaliteit (FILIAAL) - GEEN WINKEL Buitengewoon lage prijzen Naar wij vernemen, zal vanwege het Prov. Waterleidingbedrijf van Noord-Holland op de aan dit bedrijf toebehoorende gronden, die gelegen zijn tusschen de Kleine Sparrenlaan en de Duinlaan, een waterwinplaats en waterberging worden gebouwd. Behalve de pompinstallatie zal er een rein-waterkelder komen met twee voer- en twee na-filters. Er hebben op bedoelde gronden diepborin- gen plaats gehad, waarvan de resultaten al thans in zulke mate gunstig geweest zijn, dat het Prov. Waterleidingbedrijf, thans defini tief besloten is, den bouw van deze werken te doen doorgaan. De hiertoe benoodigde bouwvergunning is reeds bereids afgegeven. Zooals men weet, is vóór een ruim jaar sen dergelijke aanvraag geschied; echter be vatten toen de plannen den bouw van een watertoren. B. en W. haden aesthetische be zwaren en de raad besloot toentertijd accoord te gaan met het voorstel, een dergelijke bouwvergunning in deze gemeente te weige ren. Het thans te bouwen machinegebouw met werkplaats zal, zooals wij vernemen, in mo dernen stijl worden opgetrokken en 't aan zien krfigen van een landhuis, zoodat het natuurschoon geen ernstige bedreiging on dergaat. Kiezerslijst 19311932 De op 23 Februari 1931 vastgestelde kie zerslijst omvat 66468 personen, n.l, 30822 mannen en 35646 vrouwen. Daarvan zijn kiezers: Voor den Gemeenteraad: 29225 mannen, 33596 vrouwen, totaal 62821. Voor de Provinciale Staten: 30\)65 mannen, 34733 vrouwen, totaal 64798. Voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal: 30822 mannen, 35646 vrouwen, totaal 66468. De verdeeling der kiezers voor den ge meenteraad naar de Kieskringen is als volgt: Kieskring I (Stemdistricten No. 127) 9421 mannen, 12274 vrouwen, totaal 21695. Kieskring II (Stemdistricten No. 2851) 10077 mannen, 10915 vrouwen, totaal 20922. Kieskring III (Stemdistricten No. 5273) 9727 mannen, 10407 vrouwen, totaal 20134. Vrijdag 27 Februari hoopt de heer D. Mooij, hoofdagent, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij het politiekorps hier ter stede als politie-agent werd be noemd. 2 Maart a.s. hoopt de heer G. Evers den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar als fitter in dienst trad der Gemeentelijke Duin waterleiding alhier. Het zal dezen sympa thieken jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Zondag werden te Öisterwijk (N.-B.) wed strijden gehouden in Eerste Hulp bij Onge lukken ter viering van het eerste lustrum der vereeniging E. H. B. O. aldaar. 26 groepen der Nederlandsche Vereeniging „E. H. B. O." namen aan de wedstrijden deel, t.w. 7 juniores en 19 seniores-groepen. De Roode-Kruis-Transport-Colonne voor Haarlem en omstreken behaalde in de af deeling juniores den 3en prijs met 20 punten, en in de afdeeling seniores den 2en prijs met 25 punten. Tevens werd haar de derde leidersprijs met 23 punten toegekend. De damesgroep van ..Snelverband" uit Haarlem behaalde in de afdeeling seniores den 5den prijs met 20 punten en den 5den leidersprijs met 22 punten. Zondag werd een gecombineerde visch- wedstrijd op baars gehouden door de ver- eenigingen aangesloten bij den Bond van Hengelsportliefhebbers van Haarlem en Omstreken. De wedstrijd vond plaats in de Ringvaart tusschen Cruqius en Vijfhuizen. Hoewel het weer mooi was, werd er niet veel gevan gen. Ruim 12 uur arriveerde het gezelschap m het clubgebouw van „De Brasem", Paul Krugerstraat. De heer B. Larson, voorzitter van den Bond, bedankte allen, die hebben bijge dragen tot het welslagen van den wedstrijd en herinnerde er aan, dat deze de laatste was van dit seizoen. In de eerste plaats bracht hij een woord van dank aan den neer Slot voor den geschonken zilveren beker en den heer Soet voor zijn medaille. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat het volgende seizoen voorspoediger mocht wezen. Hierna overhandigde hij met een kort toepasselijk woord de prijzen, welke ten deel vielen aan de volgende vereenigingen: lste prijs De Grundel, zilveren beker; 2e prijs De Brasem; 3e prijs De Ruischvoom; 4e prijs Het Baarsje, 5e prijs De Dageraad, Haarlem-Noord. De St. Vincentiusvereenlging houdt haar algemeene jaarvergadering voor leden en weldoeners Donderdag 26 Februari, des avonds half 9 uur, in het St. Vincentius- gebouw, Zoetestraat 11. De Zeereerw. heer Pastoor W. Dessing zal de vergadering toespreken. Bij het politiekorps alhier is benoemd tot politieagent de heer J. Guldener, van de militaire politie-troepen te Amsterdam. Door den architect G. Stap, alhier, is na onderhandsche aanbesteding opgedragen aan de N. V. Aannemings Mij. v.h. P. Rosenhart, het bouwen van een boerderij met stallen te Halfweg. Onder zeer veel belangstelling heeft gis terenmiddag op de begraafplaats Westerveld te Velsen, de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van jhr. M. J. Th. van de Poll, jagermeester i. b. d. van de Koningin, eereridder van de Balije Branden burg der Johanniter Orde te Den Haag over leden. Aanwezig waren Prins Hendrik met zijn adiudant, kolonel jhr. W. Laman Trip; Prins Felix de Bourbon, groothertog van Luxem burg, (de overledene woonde op het kasteel Schönfels in Luxemburg); de heer M. W. R. van Vollenhoven, oud-gezant van Nederland te Madrid, en mevrouw Van Vollenhoven, geboren Prinses de Bourbon; de Spaansche gezant te 's-Gravenhage, graaf De Pr ader e: de Begische gezant in Den Haag, de heer Ch. Maskens; de zaakge'astigde voor Luxem burg in Den Haag, de heer Fr. de Colnet d'Huart; W. A. A. J. baron Schimmelpsn- ninck van der Oye, jagermeester van de Ko ningin voor Zuid-Holland; jhr. A. J. B. van Suchte'.en van de Haare, intendant van het koninklijk paleis en domein Het Loo. opper houtvester en jagermeester voor Gelderland; jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden te Velsen, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, kamerheer i. b. d. van de Koningin; jhr. G. Boreel van Westerhout, oud-burgemeester van Beverwijk; jhr. mr. P. Teding van Berkhout te Haarem; jhr. W. G. Roëll, Den Haag; F. W. baron van Tuyl van Serooskerken te Velsen; jhr. L. Boreel te Vo gelenzang; jhr. Gevers van Kethel en Spa- land te Noordwijkerhout; jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout te Bloemendaal; jhr. mr. F. Teding van Berkhout te Haarlem, en anderen. In de aula der begraafplaats, waar de kist met het stoffelijk overschot stond temidden van een schat van bloemstukken, heeft Pfarrer Bertheau, predikant te Kösen in Luxemburg, gesproken. Hierna speelde het orgel „Wie sie so sanft Ruhen" van Benneken, waarop de broeder van den overledene, jhr. A. v. d. Poll, wet houder van Heemstede, dankte. Pfarrer Bertheau sprak hierop een zegen- wensch uit over het stoffelijk overschot, dat onder de tonen van „Was mein Gott will, das gescheh' alzeitvan Bach, werd uitge dragen. Nadat het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, sprak de predikant daar over den Oud-Testamentischen zegen uit, waarep de familieleden, Prins Hendrik, Prins Felix en anderen bloemen op het graf strooi den. By de bloemstukken was er een van groot hertogin Charlotte van Luxemburg en haar gemaal. Er zijn dezen winter reeds verschillende gymnastiek-uitvoeringen gehouden, die meer dan gewone aandacht verdienden, maar de jubileum-uitvoering van den K T. K. zal in deze ongetwijfeld de kroon spannen. De belangstelling daarvoor is dan ook op 't oogenblik reeds zoodanig, dat het Concert gebouw op 7 Maart a.s. ongetwijfeld uit verkocht zal zijn. Ten opzichte van het aan die uitvoering medewerkende dames-keurkorps K. N. G. V., is de deelneming verzekerd van Wies Wol zak (kampioene K. N. G. V. 1931), Ali v. d. Bos, Annie Tiesler, Fien Flick en Stella Agsteribbe. Waarschijnlijk komt bovendien de kampioene 1930, Mies v. d. Berg; Jet Dresden zal eventueel in haar plaats treden. Van de Belgische keurturners werken ze ker mede Gibens (kampioen) van België '29) en Reijnaert kampioen 1930) en waarschijn lijk Deck, Gijsbrechts, v. d. Ven en Ver- straeten. De depressie-stroom houdt aan Het is een bekend meteorologisch verschijn sel dat in het tijdvak October tot en met Maart de luchtdrukschommelingen grootor zjjn dan in de resteerende zes maanden van i het jaar. Gezien de groote mate van popula riteit waarin zich de barometer mag verheu gen, aldus schrijft de weerkundige medewer ker van de „Tel.", zal het ongetwijfeld ook tal van niet-weerkundigen zijn opgevallen, dat de grenzen waartusschen de wijzer van dit instrument zich beweegt 's winters verder uit elkander liggen dan 's zomers het geval is. Zoowel de laagste als de hoogste standen worden in het koude jaargetijde geregis treerd; minima beneden 740 m.m. en maxi ma boven 775 nun. komen in het zomerhalf jaar nagenoeg nimmer voor. De winter 1930-'31 maakt op den gelden den regel geen uitzondering, althans niet voor zoover het de depressie betreft; de hoogdrukgebieden daarentegen kenmerken zich de laatste maanden in onze streken niet alleen door hun zeer onstandvastig karakter, doch tevens door een geringer intensiteit dan gewoonlijk. De verhoogde depressie-werkzaamheid moet als de directe oorzaak van het over wegend milde en regenachtige weertype van den ten einde spoedenden winter worden be schouwd. De kansen op een herhaling van de strenge koude der eerste twee maanden van 1929, waardoor zich met name Februari van dat jaar een prominente plaats in de mete orologische analen heeft veroverd, zijn legio geweest, doch even zoo vele malen deden de Oceaandepressies al heel spoedig de schaal wederom ten gunste der vochtigwarme zee winden overslaan. De ontwikkeling van den weerstoestand tusschen 17 en 19 dezer levert hiervan een sprekend voorbeeld. In den loop van Dinsdag j.l. kwam ten Noorden van ons een verbin ding tot stand tusschen twee hoogdrukgebie den welker kernen respectievelijk ten Westen van Ierland en over Midden-Zweden waren gelegen. Een uitgebreide depressie trok over ons land, gedeeltelijk in W.Z.W. richting naai de Golf van Biscaye en gedeeltelijk naar de Middellandsche Zee, waardoor ten onzent Sc/>ra/e Lippen Gesprongen Handen Men schrijft ons: Met groot genoegen heb ik gelezen, dat in het voorloopig verslag der Eerste Kamer op de Justitiebegrooting is aan gedrongen op afschaffing van den cel wagen. Vooral bij overbrenging van de eene gevangenis naar de andere trekt deze wagen sterk de aandacht van het nieuwsgierige publiek. Het zou een groote vooruitgang zijn als den gevangenen deze beproeving kon worden bespaard. Juist dezen morgen bewezen de ochtend bladen weer eens, door het publiceeren van foto's van het overbrengen van een gevangene, die als getuige moest ontre den in de zaak-Lans, hoe wreed dat transport is. De meeste der gedetineerden zijn geen beroepsmisdadigers en al wil ik de fou ten, waarvoor zij boeten, niet goedpra ten, de straf er voor hebben zij reeds dubbel en dwars in den regel door hun angst in den tijd, die aan de ontdekking voorafgaat, door hun verschijnen, dik wijls voor een overvolle publieke tribune, in de rechtszaal, door de publicatie van hun misstap in de kranten en ten slotte door den tijd, dien zij in de gevangenis moeten doorbrengen. De vernedering van hen in het openbaar te vervoeren kan hun gerust bespaard blijven. Vooral in Haarlem gebeurt het vele malen, dat gevangenen vervoerd moeten worden, hetzij om naar een andere gevangenis te worden overgebracht, hetzij om naar Amsterdam te gaan voor het bijwonen van een zitting van het Gerechtshof. Waarom worden deze menschen niet ver voerd in automobielen, die uiterlijk van gewone luxe auto's niet verschillen? Het is te hopen, dat onze voortvarende Minister van Justitie zijn volle aandacht aan dit onderwerp gaat wijden en dat alle colleges en vereenigingen, die daar toe geroepen en bevoegd zijn, de klach ten van de leden van de Eerste Kamer hartelijk ondersteunen. Het geval in Den Bosch is daartoe wederom een gereede aanleiding, want in het openbaar onder geleide van twee veldwachters te worden overgebracht, zooals den getuige in de zaak-Lans, den Rotterdamschen venter overkwam, kan ons allen overkomen. Zelfs om dan te worden gefotografeerd. Immers kan het iedereen overkomen, dat hij, zij het ten onrechte, een tijd lang onder verdenking staat van een ernstig misdrijf en in dien tijd vervoerd moet worden. Oostelijke winden de overhand kregen. Een IJsland verschenen nieuwe luchtdrukdaling vond den weg naar lager breedten door de zooevengenoemde svrook van hooge barome terstanden afgesloten en was genood zaakt in Noordoostelijke richting af te trek ken. Niettegenstaande het vergevorderd seizoen waren Woensdag de omstandigheden gunstig voor het eenigen tijd aanhouden der vorst, doch het weerkaartje van den volgen den dag toonde reeds weder een geheel an der beeld. Daaruit bleek n.l. dat de rug van hooge drukking sedert- de vorige waarneming aanmerkelijk in betsekenis had ingeboet; zoowel in de kernen ten Noordoosten als ten Zuidwesten van ons waren de barometers gedaald, de verbinding tusschen den isobaar van 765 m.m. was verbroken en het Noorde lijk deel der Britsche Eilanden meldde weder Westenwind en hooger temperatuur bij af- nemenden luchtdruk. Voor de zooveelste maal moest de anti-cycloon voor de opdrin gende depressies zwichten, hetgeen tevens insloot dat binnen afzienbaren tijd ook hier te lande wederom een stijging van tempera tuur kon worden verwacht. Het vonnis is inmiddels voltrokken en alles wijst er op dat wij een nieuwe periode van regenachtig weer tegemoet gaan. Men zal zich afvragen hoe het komt dat een gelijksoortige luchtdrukverdeeling nu eens een periode van wekenlange nijpende koude inleidt (19281929), dan wéér, zooals dit jaar, slechts voorbijgaand eenige lichte, hoogstens matige vorst brengt. Hierop moet de wetenschap vooralsnog het antwoord schuldig blijven; wellicht zal de nog immer rusteloos voortschrijdende ontwikkeling der meteorologie eerlang ook voor dit probleem de juiste oplossing vinden. Zorgt voor goede bescherming. De beste bescherming in tijden van epi demische ziekten is een goede gezondheid en daarbij behoorend weerstandsvermogen. De zwakke wien gezondheid en weerstand ontbreken zal niet alleen eerder vatbaar zijn, hij zal van de ziekte ook veel meer te Hjden hebben. Zorgt daarom in dezen tijd allereerst voor Uw algeheelen gezondheids toestand. Wincarnis, het bekende medische praeparaat werd door 18.000 doktoren aan bevolen ter versterking en ter verbetering van velerlei zwakte-toestanden. Leest eens wat de Heer A. G. B. te N. onlangs over Wincarnis schreef: „Mijn gezin en ik be schouwen Wincarnis als de beste bescher ming tegen verkoudheid, griep of influenza. Het is tegelijkertijd aangenaam opwekkend en versterkend, zoodat het werkelijk het meest ideale middel is, dat ik ken." Wincarnis bevat phosphor voor Uw ze nuwen, vleeschextract en vitamine-rijk mout voor lichaam en spieren en de allerbeste roode druivensappen voor Uw bloed. En het onschatbare voordeel van Wincarnis is, dat het zoo snel werkt! Reeds na één glas voelt U zich aanmerkelijk beter. Eiken dag een glas Wincarnis zal U tot een ander mensch maken Wincarnis is uitsluitend verkrijgbaar bij •e apothekers en drogisten. Prijzen vanaf i 2.45. Importeurs: N. V. Rowntree Handels- Maatschappii, Keizersgracht 124, Amster dam-C. (Adv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5