KARiA-STICHTING De oudste Bedevaartsplaats van het H. Sacrament in ons land i IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Iets over oorsprong en geschiedenis van Hasselts Heilige Stede (Slot) Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT tevreden zijt, zegt het anderen- Indien gij in een of ander opzicht niet tevreden zijt, zegt het óns- STADSNIEUWS De Haarlemscbe kunstenaar A. W. Kort Filmvoorstelling voor de werkloozen De werktijd bij de binnenscheep vaart Gemeentezaken BarteljorisstraatvereenJging Verkocpingen Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in kinderverzorging en opvoeding Gevonden dieren en voorwerpen KUNST EN KENNIS Het licht van de electrische gloeilamp Wie wordt Gouverneur-Generaal? Glorie en ondergang van groote vermogens BTNNENLA NDSCH NIEUWS Drooggelegde Zuiderzeegronden De „Tribune"-kwestie GEMENGD NIEUWS De aanslag in den trein KeutenBrussel Verplichte vingerafdruk in Michigan Griep en mazelen op Urk De burgemeester van Duisburg gewantrouwd VRAGEN BUS „Wat scheelt je maat?" „Reuze kiespijn, meneer!" „Waarom gaat ie dan niet naar den tandarts?" „Wat! In zijn schafttijd?" Caesarius von Heisterbach, een Cistercien- ser monnik in 1180 geboren en in 1240 over leden, verhaalt ons in zijn „Dialogus Mira- culomm Distincto VII E III" de volgende wonderbare gebeurtenis: „In het jaar 1218 werd Friesland geteisterd door een ovérstrooming der zee, die een groot aantal geweste». onder water zette, dorpen wegspoelde, van steen opgetrokken kerken tegen den grond wierp en meer dan honderd duizend menschen hun graf in de golven deed vinden. Zoo hoog rezen de baren, dat zij over de torenspitsen heenrolden, en daar storm op storm volgde, scheen het alsof het geheele vasteland een prooi der golven ging worden. Ja, zooals onze Abt vernam, zouden de woedende golven heel het land tot Keulen toe verwoest hebben, ware Gods toom niet verbeden door Zijne Heilige Moeder. De novice: Weet gij ook, wat de oorzaak was van deze ramp? De kloosterling: Zeer zeker. Er was daar een Fries, een kampvechter van beroep, die telkens als hij dronken uit de taveerne huis waarts keerde, zijn vrouw met slagen en stooten overlaadde. Nu geschiedde het, dat deze vrouw, uit vrees voor de mishandelingen van haar man. zich ziek hield en opdat haar bedrog niet zou ontdekt worden, verzocht zü. dat men haar de Heilige Teerspijze zou geven. Toen de priester de woning binnentrad, kwam de dronken kampvechter met een kan bier in de hand hem tegemoet en verlangde, dat de priester hem bescheid zou doen. De priester weigerde, zeggende: „Ik mag nu niet drinken, want ik draag het H. Sa crament". Over die weigering vertoornd sloeg de Fries met zijn bierkan tegen de ciborie, zoodat de H. Hosties er uitvielen en over den vloer verspreid lagen. De buurvrouwen, die waren opgekomen om de zieke te troosten, zagen boven elke H. Hostie een schitterend sterretje zweven. Intusschen verzamelde de p-iester al zuchtende en treurende de H. Hos tiën en keerde naar de kerk terug. De Fries werd door den deken van het district gedag vaard en in den ban gedaan, doch hij bekom merde zich daarover in het minst niet Eindelijk liet hij zich bewegen om tot uit boeting van zulk 'n ongehoorde heiligschen nis, zich onder de kruisvaarders te laten op nemen en met den priester naar Rome te trekken. Voor Paus Honorius beleed hij zijn misdaad en deze legde hem tot boete op, dat hij de zee moest oversteken en drie ja ren in het leger der kruisvaarders dienen. Om kort te gaan: beiden, priester en kampvech ter gingen scheep naar Damiate, waar zij bei den sneuvelden. Toen na hun dood i". het zelfde jaar, het land, zooals wij verhaald hebben, zoo vreeselijk door den hemel getuch tigd werd, en het volk zich afvroeg wat de reden van die kastijding wezen mocht, ver scheen de H. Moeder des Heeren aan een godvruchtige edelvrouwe, die moei van den heer Wigbold, abt van het St. Bemardus- klooster, een vrouw, die den Heer diende met vasten, bidden, nachtwaken en aalmoezen. De H. Maagd openbaarde haar de oorzaak van die kastijding en zelde: „De overstroo ming, die dit land getroffen heeft, is een straf voor de heiligschennis, Mijn Zoon in het Hoogwaardig Sacrament van Zijn Lichaam en Bloed aangedaan, en het 1and zal nog zwaarder gestraft worden, indien men draalt het verschuldigde eerherstel te bren gen". Uit deze woorden blijkt, dat niet alleen de euveldaad des kampvechters, maar ook de zonden des volks oorzaak waren van de ramp. De Moeder des Heeren vervolgde: „Hef uwe oogen op en zie naar den kant der zee." De vrouw voldeed aan het bevel en zag de ciborie, die door den kampvechter was om vergeworpen boven op de golven drijven. De golven stuwden den kelk strandwaarts. En toen hij zoover was aangedreven, dat men hem goed onderscheiden kon, vervolgde de H. Maa-d: „Ziedaar het Lichaam van Mijn Zoon. Welnu, ter plaatse waar de heilig schennis volvoerd is, moet een kerk gebouwd worden, die men eeren zal als het graf des Heeren. Weet ook, dat èn kamprechter èn priester beiden reeds zijn overleden. De kampvechter, die zonder berouw uit het le ven gescheiden is, werd in de hel begraven; doch de priester vertoeft nog in het vage vuur." Van den prior van Yesse heb ik echter veuomen, dat de kampvechter, naar het uiterlijk te oordeelen, bij zijn vertrek ondub belzinnige bewijzen van berouw aan den dag legde; nochtans moeten wij het woord van de Moeder Gods gelooven. Toen bisschop Sted- donius n Munster, onder wiens bisdom ook een groot gedeelte van Friesland behoorde, deze verschijning vernomen had, schreef hij een openbare plechtige acte van eereboete uit, welke hij, naar hij ons zelf verhaald heeft, bij den brief, dien hij door den kel dermeester van het H. Bemardusklooster, idi- da genaamd, liet rondbrengen, aan zijn dio- cesanen oplegde. Dat dit eerherstel niet voldoende was, blijkt hier uit, dat het vorige jaar, bij een nieuwe plaag over Friesland gekomen, weer vele duizenden in de golven jammerlijk ver dronken. Een zeer vermogende vrouw bouw de een kerk op de plaats, waar het huis van den kampvechter stond." Tot zoover von Heisterbach. Pastoor van Berkel thans te Arnhem, die tijdens zijn 7-jarig pastoraat te Hasselt, zeer veel heeft gedaan voor den opbloei van Has- selt's Heilige Stede als bedevaartplaats, haal de deze getuigenis van den 12den eeuwschen monnik in verschillende artikelen, die hij in den loop der jaren in onze vaderiandsche pers geschreven heeft, aan en ook de scherp zinnige geschiedvorscher deken B. P. Velthuy- sen meende in dit verhaal den oo-sprong ge vonden te hebben van de Heilige Stede. Wij wezen er reeds op, dat al zijn de ge- schiedvorschers het niet eens over den oor sprong der Heilige Stede, het feit dat reeds in de veertiende eeuw Hasselt een beroemde bedevaartplaats was, wordt ons bevestigd door talrijke authentieke diplomen en acten, zoowel van de Bisschoppen van Utrecht als van wereldlijke autoriteiten uit die dagen. In de „Nieuwe IJsselbode" van 1893 schrijft de Eerw. heer B. P. Velthuysen, destijds ka pelaan te Kampen, het volgende: Over de indrukwekkende processie, welke tijdens de middeleeuwen jaarlijks op Zondag onder het octaaf van het H. Sacramentsfeest, duizen den pelgrims naar het stadje lokte, zijn in het stedelijk archief enkele bescheiden be waard gebleven. Hieruit blijkt, met hoeveel plechtigheid dit heerlijke feest gevierd werd. Geen wonder dat de poorters van het stad je, het heiligdom waar Gods Almacht en Liefde zoo dikwijls en op zoo verheven wij ze tot hun vaderen had gesproken, op hoo- gen prijs stelden, kosten noch opoffering spaarden om de glorie hunner vaderstad met de heerlijkste kunstwerken te versieren en het hooge feestgetij der H. Stede te vieren met een plechtigheid, welke ternauwernood haar weerga vond. Immers in de H. Stede bezaten zij een heiligdom, dat voor de ver- maardste bedevaartsplaatsen in ouderdom niet behoefde onder te doen. Zoodat men Rome, Jeruzalem en Compostella uit, dan zal men moeilijk een bedevaartsplaats vinden welke met authentieke bescheiden kan aan- toonen, dat haar oorsprong verder ligt dan de dertiende of hoogstens veertiende eeuw De H. Stede bestond, zooals wij reeds in ons vorig artikel meenen te hebben aange toond, reeds in het begin der veertiende eeuw en zeer waarschijnlijk rees zij reeds meer dan een eeuw vroeger uit haar grondslagen op. Uit dit alles blijkt wel, hoe eerbiedwaardig Hasselts Heiligdom is. Nog veel fe weinig is dit bij de katholieken van Nederland bekend. Opgemerkt zij nog, dat bij Pauselijke Breve van 14 Januari 1905 de buitengewone aflaten hernieuwd zijn, die in December 3398 aan de H. Stede werden verleend. De Zeereerw. Heer Pastoor van Berkel heeft destijds van Z. H. den Paus de gunst verkre gen, dat iedere priester op welken dag des jaars ook in de H. Stede de Votiefmis van het H. Sacrament mag lezen. Thans, op den derden Zondag var. Pinkste ren, viert Hasselt het veertig-jarig jubileum van het herstel der H. Stede. Nog steeds is op deze eerbiedwaardige Dlaats zelfs geen een voudig kapelletje verrezen. Een oud boeren huis doet er dienst als „noodkapel". Indien wij door ons schrijven er iets toe hebben mogen bijdragen dat de belangstelling van Nederlands Katholieken zich meer richt naar deze historische bedevaartplaats, dan zouden wij onze moeite ruimschoots be loond achten. Wij besluiten met de „bede voor den op bouw van de H. Stede," van pater W. van Nieuwenhoff S.J.: De heerlijkheid en luister Van Hasselt's Heil'ge steé, Verdwenen in het duister Van onbeschrijflijk wee. Beloon, Heer, ons vertrouwen, Verhoor der harten bêe, Laat weer Uw Tempel bouwen In Hasselt's Heiige Stee. Arnhem, Februari 1931. J. H. M. POELMAN. In „Het Vaderland" geeft X de volgende beschouwing: Vijftig jaar geleden zag te Haarlem de schilder en graficus A. W. Kort het levens licht. In zijn geboorteplaats ontving hij van 1894 tot 1899 zijn opleiding aan de School voor Kunstnijverheid. In 1903 ging hij als leeraar naar Groningen, waar hij tevens enkele jaren op de avondmodelklasse van Minerva onder leiding van D. de Vries Lam teekende en in 1922 benoemd werd tot leeraar aan de Middelbaar Technische School. In 1920 begon hij met zijn lithographisch werk en zijn houtsneden. In Boek en Kunst van Januari 1924 noemt Plasschaert elf litho's en zeven houtsneden, die Kort tot d-t jaar maakte. Eén houtsnede, Bloeiende Cactus, voor het tijdschrift gemaakt, is er bij Afgedrukt! De zes andere houtsneden beeten: Wilg (1920), Kastanje in de sneeuw (1921). De wadde (1922), Drentsche boer derij (1922),, Park in de sneeuw (1923). Van de elf litho's zijn er vier die cactus sen voorstellen ,hij teekende deze beter dan hij ze lithographeerde, ofschoon drie aezer platen tot zijn verdienstelijke litho's behooren" (Plasschaert) één litho heet De Prins (1920), een andere Hadji (1920); dan heeft men Doode Zwaluw (1922); Doode patrijs (1923); Magnoliaknoppen (1923) en twee die Zonnebloem (1921 en 1922) heeten. Stond Kort onder invloed eerst van Duco Krop, zijn leeraar te Haarlem; is hij later een vereerder, volgens Plasschaert, van Van Hoytema's werk geworden „ge kunt dat in de cactussen zien, misschien nog meer in De doode patrijs, zeker in de vrij geteekende Magnoliaknoppen" nog later heeft hij onder Invloed en in navol ging van Chris Lebeau de grafische kunsten laten varen en is de vrije schilderkunst gaan beoefenen. Dit is vermeld door Albert'na DraayerDe Haas in een artikel in het Kerstnummer van Op de Hoogte van vorig jaar, dat opgeluisterd is door vijf tekst- illustraties en vergezeld gaat van twee bij lagen in kleurendruk. Behalve Lebeau heeft ook wijlen G. W. Dijsselhof, beu geworden van de verschil lende probeersels en „prinzipienreitereien" op kunstnijverheids- en grafisch gebied, de versierende en reproduceerende kunsten er aan gegeven en heeft hij op het laatst van zijn leven enkele zeer delicate landschapjes geschilderd. Die overgang van de beoefe ning der versierende en reproduceerende kunsten naar die der vrije kunst komt dus vaker voor, hoewel Dijsselhof reeds vroeger en zeer vroeg zijn aquarium-aquarellen gemaakt had. Op verschillende tentoonstellingen heeft Kort geëxposeerd. In Maart 1924 o.a. hield hij van zijn werk (tegelijkertijd A. de Vries Lam, de leider der Kunstnijverheidsafdeeling aan de Techn. School) een expositie bij Kleykamp. Kort heeft ook gebatikt. In deze kunst geeft hij ook les aan de Technische School te Groningen. Vanwege het Comité tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid wordt Woens dagmiddag aan de werkloozen met hun vrouwen een filmvoorstelling aangeboden in het Gem. Concertgebouw. Door de ver- eeniging „Volkenbond en Vrede" is namelijk de film van deze vereeniging ter beschik king van het Comité gesteld, om deze te ver- toonen, terwijl tijdens de voorstelling door een lid van het bestuur der vereen'ging „Volkenbond en Vrede" een kleine toelich ting zal worden gegeven. Verbeteringen gevraagd In een vergadering van den Centralen Bond van Transportarbeiders is geklaagd over den langen arbeidstijd in het binnen- scheepvaartbedrijf. De minimumwerktijd is 70 uur per week. Overwerk wordt niet uit betaald. Meermalen komt het voor, dat varend personeel twee dagen met den daar- tusschen liggenden nacht aan één stuk aan den arbeid is. De vergadering besloot metalgemeene stemmen, bij de betreffende lichamen op verbetering in het bedrijf aan te dringen. B. en W. stellen voor te besluiten behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, burgemeester en wethouders t<* machitgen aan de Gebr. Kraak alhier, tegen den prijs van 14.50 per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de zuidzijde van de Perseusstraat, groot 544 M2. Ingevolge den rooster vau aftreding is op 31 December 1930 in de Commissie van Toe zicht op de Haarlemsche Orkest Vereeniging een palats open gevallen van lid, door af treding van den heer Mr. M. van Toulon van der Koog. Ter voorziening in deze vacature stellen B. en W. voor, om den heer Mr. M. van Toulon van der Koog voornoemd opnieuw als zoodanig te benoemen. Vrijdag j.l. hield bovengenoemde vereeni ging haar jaarlljksche algemeene vergade ring in een van de bovenzalen van de Kroon. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer A H. Weijburg, dat de penningmeester wegens ziekte niet aanwe zig kon zijn en zijn functie tijdelijk werd waargenomen. Welk een moeilijken tijd de middenstand heden doormaakt, schetste spr. aan de hand van de vele mutaties, die zich in den loop van het jaar hadden voorgedaan. Na het voorlezen van de notulen, die on gewijzigd werden goedgekeurd, gaf het jaar verslag een uitvoerig beeld van de werk zaamheden in het afgeloopen vereenigings- jaar en kon men eveneens beluisteren, dat er in dezen tijd van algeheele depressie, toch nog straatbewoners gevonden werden, wier frissche zakengeest tot uiting kwam door verbouwing en modemiseering hunner inrichting en het aspect der straat ver hoogden, waartoe ook enkele nieuw geves tigde zaken meewerkten. Rekening en verantwoording werd door den waarn. penningmeester gedaan, door een commissie uit twee leden gecontroleerd en goedgekeurd, waarna décharge werd ver leend. Volgens rooster traden twee bestuursleden af. Beide heeren werden herkozen Besproken werden de plannen voor de ko mende liehtweek, nader toegelicht door den heer A. Weill, die als afgevaardigde van de vereeniging de vergadering van het Licht- week-Comité bijwoonde. Na de rondvraag ging de vergadering te circa half elf uiteen. De uitslag der gisterenavond in het Alge meen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht gehouden veling is als volgt: Ten overstaan van Notaris Mr. J. A. de la Hayze te Heemstede. No. 1. Het Heerenhuls met Voor- en Achtertuin Lieven de Keijlaan No. 2, hoek Hendrik de Keijzerlaan te Heem stede, nabij het Raadhuisplein, groot 3 A. 10 c.A. f 7580 D. F. W. v. d. Berg. Ten overstaan van Notaris T. Bruyn Pzn. Een huis en erve te Haarlem aan de Einden- houtstraat No. 15, groot 2 A. 31 c.A. f 8350 L. v. d. Wall. De (neutrale) vereeniging tot bevordering van het onderwijs in kinderverzorging en op voeding verzocht ons mede te deelen, dat zjj een cursus voor jeugdleiders(sters) organi seert. De vereeniging stelt zich daarmee ten doel, aan hen, die reeds op een of andere wijze zich met jeugdwerk bezig houden, in de gelegenheid te stellen, de noodige kennis daaromtrent te verzamelen of aan te vullen. Ook voor hen, die zich voor dit werk ge schikt achten of aangetrokken voelen, staat deze cursus open. De taak van den jeugdleider is verantwoor delijk en veelomvattend. Zijn kennis voor wat betreft opvoeding, verzorging, omgang met het kind zal, naast aangeboren liefde voor dit werk, aangekweekt moeten worden. De volgende lessen zijn o.m. in den cursus opgenomen: 6 lessen over de lichamelijke ontwikkeling en verzorging van het kind met lichtbeelden door Dr. H. A. de Vries te Haarlem; 10 lessen over opvoedkunde en zielkunde der rijpere jeugd, door den heer R. Ijzer, leeraar in de opvoedkunde bij de opleiding voor onderwijzeressen. Eerste hulp en verbandlessen: 20 lessen handenarbeid. Kring- en zangspel voor de da mes-deelneemsters. Leiding voor en bij spel en sport voor de heeren, enz. Het bestuur overweegt om hen, die den cursus geheel zullen hebben gevolgd een be wijs uit te reiken. Inlichtingen verstrekt de directrice mevr. S. M. Brandon, lokalen R. en O., Tuchthuis straat 3, school 3, Woensdag, Donderdag, Vrijdag 's middags van 24 uur en 's avonds van 8 tot 9% uur. Terug te bekomen bij: Gans, v. Loostraat 3, bril. Zwaart, Assendelverstraat 61, brei werk. Reith, Vrouwesteeg 15, ceintuur. Ver hoef, Rozenstraat 51, handschoen. Franse, Brouwersvaart 48, idem. v. Gunsteren Bree- straat 11, kinderhandschoen. Kennel Fauna, fox-hond en gele hond zwarte kat en grijze kat; Spruit, Barendsestraat 45, mand met inhoud. Silvester, Nieuwe Spaamwouder- straat 3rd., muts. v d. Vossen, Amsterdam- schevaart 198, klnderpartemonnaie. Jacobs, Hof v. Egmond 20, portemoimaie met in houd. Kruijn, Waldeck Pyrmontstraat 6rd„ idem. De Boer, Tempelierstraat 49rd., pan toffel. Braakman, Dr. Leijdsstraat 88, pakje met inhoud. Martens, Rozenhagenstraat 23, rijwielbelastingplaatje. v, Haarlem, Zomer- kade 67, rozenkrans Reith, Vrouwesteeg 15, schortje, v. Leersum, Gasthuislaan 157, sleu tel. v. Schaik, Oudeweg 91rd„ tasch. Koster, v. Loostraat 8, actetasch. Bur. v. Politie, Smedestraat, bal. v. d. Berg, Adr. Loosjesstraat 87, boekje. Arons, Borneo- straat 13, boorden. Kennel Haerlem. Schot- sche terrier, gebracht door de Politie te Heemstede. Bur. van Politie, Smedestraat, muts. Sieben, Keizer Karelstraat 34, num merplaat. Postkantoor,' Ged. Oudegracht, parapluie. v. Rossum, Bilderdijkstraat 42, portemonnaie met inhoud. Bur. van Poli tie, Smedestraat, sleutels, v. Dijk, Spaarn- hovenstraat 28, rijwielpomp. De Jong, Ted. v. Berkhoutstraat 36, sleutels. Broekman, L. Heerenstraat 48rd. taschje. Kuijk, Brou wersstraat 132. zakmesje. Terug te bekomen bij: Voge'ensang, Middenweg 28, abonnement (tram); Snellens, Zomervaart 18n, bril; Dursch, Niv. v. d. Laanstraat 8, dop van kin derwagen; Schouten, Pepijnstraat 22, huis- seutel; Schinkel, Sophiastraat 61, hand schoen; Morsult, Harmenjansweg 61, hand schoen;; Griffioen. Disderikstraat 22, horoge; Punt, Gen. Bothastraat 90, hond; Lodder, Raadhuispein 24, hakmes; v. d. Linde, Pijn boomstraat 100, pakje met inhoud; v. Thie- nen, K. v. Manderstraat 102, portemonnaie met inhoud; Dursch, Nic. v. d. Laanstraat 8, teekeningen; Faase, L. Margarethastraat 1, parapluie; De Haan, Oranjestraat 171, rozen krans; Pieters, Raadhuisplein 1 rood, rijwiel belastingplaatje; v. Dijk, Spaainhovenstraat 28, idem; Huibens, Amulfstraat 36, touw. maken Zuiderzeegronden. Het wordt echter wenschelijk geacht ook voor deze gronden zoodanig tijdelijk vr ijstelling te verleenen. De termijn gedurende welke vrijstelling wordt verleend is ook hier gesteld op 46 jaar. Voor gebouwen, gesticht op Zuiderzee gronden, wordt een vrijdomstermijn voor gesteld van 13 jaren, overeenkomende met den termijn, genoemd in artikel 27 van de wet op de grondbelasting. Dr. Colijn wensoht niet in aann.eiking te komen de dr. Jarres, dat het hem slechts er om te doen was geweest, het bestaan van duizen den menschen te redden. Hij was ervan overtuigd, dat over twee maanden een loonsverlaging van 20 pCt. ongetwijfeld zou komen en dat dan ook de hooge salarissen belangrijk zouden vermin-, deren. Over de communistische motie van wan trouwen werd gestemd. Deze werd verwor pen. Een sociaal-demokratische motie, waarin het optreden van den burgemeester werd af gekeurd en de Raad zijn wantrouwen in den burgemeester uitsprak, werd echter aange nomen met 30 tegen 24 stemmen. Rijkdom is niet bestendig Van hemds mouwen tot hemdsmouwen in drie generaties In den loop der jaren, sinds Edison zijn baanbrekende uitvinding deed, is de electri sche gloeilamp ontwikkeld tot de lichtbron bij uitnemendheid. Geen andere lichtbron is zóó eenvoudig, zóó gemakkelijk te bedie nen, zóó gevaarloos en zóó zindelijk in het gébruik. Geen andere lichtbron ook leent zich zóó bij uitstek voor het maken van een verlichting, die aan alle eischen be antwoordt. Tegenwoordig zijn de gloeilampen verkrijgbaar in elke gewenschte sterkte, in verschillende soorten, helder, mat en melk- glas voor diverse toepassingen en in spe ciale uitvoeringen, b.v. de „zonlichtlamp" voor gebruik in gevallen, waar bijzondere eischen worden gesteld. Sedert ruim een halve eeuw geleden in het laboratorium van Edison voor het eerst een bruikbare electrische gloeilamp brand de, heeft de gloeilampenindustrie zulk een vlucht genomen, dat tegenwoordig de wereld productie jaarlijks ongeveer 600 millioen stuks bedraagt. De straling van de lamp De electrische gloeilamp is een tempera- tuurstraler, dat wil zeggen, dat de stra ling afkomstig is van een op hooge tempe ratuur gebracht lichaam. Dit lichaam is de dunne gloeidraad van de lamp. Wordt een electrische stroom gezonden door een mate riaal, dat de electriciteit geleidt, dan wordt warmte ontwikkeld en onder bepaalde om standigheden kan deze warmteontwikkeling zoo groot worden, dat het materiaal be gint te gloeien en lichtstralen gaat uit zenden. Dit is het geval by de electrische gloeilamp. Door den gloeidraad van de lamp gaat een electrische stroom, die den draad op zeer hooge temperatuur brengt (b'.J mo derne gasvullings-wolfraamlampen bedraagt deze meer dan 2500 gr. O.), waardoor de draad een fel licht gaat uitstralen. Behalve licht, straalt de gloeidraad ook warmte uit; deze warmte beteekent bij de gloeilamp een verlies, dat nu eenmaal op den koop toe genomen moet worden. De electrische stroom door den gloeidraad, dien wü moeten betalen, wekt hierin zoowel warmte als licht op, en aan de ontwikkelde warmte hebben wij niets. Nu doet zich het verschynsel voor, dat in verhouding meer licht wordt uitgestraald, naarmate de temperatuur van het gloeiende lichaam hooger is. Zou de techniek er dus in slagen, lampen te vervaardigen, waarvan de gloeidraad op hooger temperatuur g'.oeit, dan in de thans gebruikelijke lampen, dan zou dit voor ons een belangryke verlaging van den prijs van het electrisch licht be- teekenen. Immers, met denzelfden stroom, dus met dezelfde kosten, zou meer licht worden verkregen. Als b.v. de gloeidraad de temperatuur had van het oppervlak van de zon ongeveer 620C gr. C.), dan zouden wij met lampen van de in huiskamers ge bruikelijke wattsterkte bijna 20 maal zooveel licht verkrijgen, als nu het geval is, of wel wy zouden voldoende licht hebben met lempen, die 20 maal minder stroom ver bruiken. Nu make men echter de gloeilampen- industrie geen verwyt, want haar treft geen schuld, zy is gebonden door het feit, dat er geen materiaal bekend is, dat tegen der- geiyke enorm hooge temperaturen ook maar een oogenblik bestand is. En daarom zullen wy het voorloopig nog wel met onze tegenwoordige gloeilampen moeten doen, die trouwens wat betreft de zuinigheid, vergeleken met vroeger, al veel verbeterd zyn. De eerste electrische gloeilampen hadden een gloeidraad van kool. Deze kon geen tem peratuur verdragen, hooger dan ongeveer 1800 gr. C. en gaf daardoor circa 5 maal minder licht dan een moderne gloeilamp van hetzelfde wattverbruik. De verbeterin gen, die daarna aan gloeilampen werden aangebracht, waren vooral gericht op het vinden van een materiaal, dat hooger tem peraturen kon verdragen, waardoor de lamp dus zuiniger zou kunnen branden. Ten slotte kon, als materiaal voor den gloeicraaa. het wolfraam worden genomen, dat eerst wordt gehamerd en daarna tot zeer dunne draden wordt getrokken. De wolfraamgloei- draad verdraagt in het luchtledige (wol- fraam-vacuumlampen) een tempertuur van 2000 gr. c., en in de moderne gasvull'ngs- lamp, waarin de gloeidraad een bijronderen vorm heeft, een temperatuur van 2500 gr. C. In den loop der jaren heeft de glos-lam pen techniek dus wel groote vorderingen ge maakt! Tüdciyke vrijstelling van grondbelasting Ingediend is een wetsontwerp tot tfjdellj- ke vrystelling van grondbelasting voor drcoggemaakte Zuiderzeegronden. De in de wet van 26 Mei 1870 geregelde tydeiyke vrij stelling van grondbelasting geldt nog niet ten aanzien van drooggemaakte of droog te In verband met het a.s. aftreden van jhr. mr. A. C. D. de Graeff als gouverneur-gene raal van Ned.-Indië is den laatsten tyd her- haaldelyk de naam van dr. H. Coiyn ge noemd. Naar de „Telegraafthans verneemt, is dr. Coiyn inderdaad officieel aangezocht voor de vervulling van dit hooge ambt, maar heeft hy te kennen gegeven, dat hy niet in aan merking wenscht te komen. Verder verneemt het b!ad, dat de burge meester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt thans a's een der zeer ernstige candi- daten moet beschouwd worden. Het blad ls moreel schadelijke lectuur Het bestuur van de Centrale Vereeniging van Openbare Leeszalen heeft op een verga dering dezer dagen zich verenigd met de meening van den inspecteur, dat het dagblad „De Tribune" als moreel schadeiyke lectuur moet worden beschouwd en dus volgens art. 4 der RyKssubsidie-voorwaarden uit de open bare leeszalen moet worden geweerd. De politie te Brussel is er in geslaagd den dader van den aanslag op 8 Februari in den sneltrein KeulenBrussel op den te Ant werpen wonenden Nederlandsehen koopman, Lcuis Rochman, te identificeeren. Het is een 26-jarige Algerijn, zekere Mouley Alde- loekar Ben Ahmed, die geruimen tyd te Brussel heeft vertoefd. Hu wordt thans uve- rig opgespoord. Uit de nieuwste criminieele statistieken is gebleken, dat de meeste misdaden niet ge beuren in Chicago of in New-York, maar dat Lansing, de hoofdstad van den Bonds staat Michigan, de twufelachtige eer geniet, om aanspraak te mogen maken op het grootst aantal misdaden. Althans Lansing behaalt het record voor zoover het aantal misdaden statistisch is vastgelegd. Wat het aantal zware misdrijven aangaat, staat dit „provinciestadje" ver achter by de hoofd steden van Oost en West Amerika. Lansing is de stad, waar de meeste inbraken plaats hebben en waar de meeste zakkenrollers wonen. Er is wel geen enkele stad ter wereld, waar zooveel kleinere diefstallen in particu liere huizen, zooveel inbraken in kantoren en fabrieken plaats hebben als in Lansing. Er gebeuren echter geen gewelddadige roof overvallen, waarbij machinegeweren gebruikt worden; zoo vooruitstrevend zün de misdadi gers in Lansing nog niet. Alle pogingen, die door de politieautoriteiten in het werk wer den gesteld, om de daders te arresteeren, hebben over het algemeen tot geen resultaat geleid; het aantal inbraken neemt eerder toe dan dat het vermindert. Thans is er een wetsontwerp ingediend, waardoor aan al die misdaden radicaal een einde gemaakt zal worden. In dit Wetsontwerp (wij gelooven echter niet, dat het aangenomen wordt) wil men wettelijk vastleggen, dat iedere man of vrouw van 16 jaar verplicht is, om zyn (haar) vingerafdrukken in te leveren by de politieautoriteiten. Deze wet zou toepasseiyk zyn op alle inwoners van den staat Michigan; in Lansing zou „het centraal bureau voor vingerafdrukken" gevestigd worden. Hierdoor zou het mogeiyk zijn, om na een gepleegde inbraak onmiddllijk vingerafdrukken te nemen en deze te vergeiyken met de vinger afdrukken uit het archief, waaruit onmiddel lijk zou biyken, wie de inbraak heeft ge pleegd. In de bladen stelt men veel belang in dezen veldtocht tegen de dieven en inbre kers, maar men verwacht niet veel resultaat van deze maatregelen, want alle moderne Inbrekers werken met gummi-handschoenen. Bovendien hebben sommige dieven valsche vingerafdrukken van gummi-vingers achter gelaten om de politie aldus op een dwaal spoor te lelden. Op Urk komen zeer vele gevallen van griep voor. De mazelen-epidémie onder de kinde ren heeft zich zoo uitgebreid, dat gisteren beide scholen zyn gesloten. Gisteravond vond te Duisburg een buiten gewone zitting van den Gemeenteraad plaats. De communisten dienden een motie van wantrouwen tegen den burgemeester in. Op de hem gemaakte ver wy ten, antwoord- Wat geschiedt er met de groote Amerl- kaansche vermogens, wanneer de eigenaars- sterven? Blüven zy voortbestaan of loopen zij na enkele generaties op niets uit! F- Plyrun, die deze zaak in onderzoek heeft, komt tot de conclusie, dat deze reuzenver- mogens meestal slechts een kort bestaan hebben. Een collega van J. J. Astor, John Wendell, liet zyn kolossaal vermogen achter in den vorm van grondbezittingen, in het midden van New York aan zyn zoon en ze» ongetrouwde dochters, met de bepaling, dat zy nooit mochten trouwen, noch het eigen dom verkoopen of verhuren. HU wilde het familiebezit onverdeeld houden. De nakome lingen hielden zich aan de bepalingen, leid den een vreugdeloos bestaan en toen kortge leden de laatste der zusters stierf, ver maakte zy haar bezit ter waarde van 100 millioen dollar aan liefdadige instellingen. Zoo nam de dwaze droom van een dynastie zonder huweiyk een einde. Beter ging het met de familie J. J. Astor, Toen deze in 1848 stierf, liet hy zyn zoon 25 millioen dollar na en toen deze zoon stierf, in 1890, kwamen zyn twee zoons in het bezit van een erfenis van 109 millioen Deze beiden hadden het zakendoen niet in groote mate van den va-'er geërfd, want terwyi de eene zün 50 rrmlioen tot 75 ver meerderde, bracht de andere zijn aandeel op 150 millioen. Thans bevindt zich het grootste gedeelte van dit kapitaal, nJ. 87 millioen, in handen van W. B. Astor. Hst totale familiebezit is tegenwoordig kleiner dan 20 jaar geyleden; toen bedroeg het nog 250 millioen. Deze vermogens vertoonden het grootste weerstandsvermogen. Er was. een tyd dat mevr. Astor de New-Yorksche rijkaards met yzeren hand beheerschte en slechts 400 dames ontving, daar haar recep- zaal niet meer personen kon bevatten. Hoe zeer de vermogens na korten tyd afnemen, biykt nog duidelijker by Van dér Bilt, wiens voorvaderen 50 jaar geleden stierf, toen hy 100 millioen rijk was. zyn zoon wist het kapitaal nog te verdubbelen, maar onder zun kleinzoon ging het kapitaal grootendeeels verloren; er bleef echter nog 35 millioen over, die toen in 4 parten ver deeld moesten worden. De staalkoning Carnegie bezat indertyd 300 millioen; tydens zyn leven schonk hd ongeveer 425 millioen aan de naar hem ge noemde stichting, en hy liet aan zijn vrouw en andere instellingen van liefdadigheid slechts 23 millioen na. Zün collega H. Q- Frick, vermaakte 107 millioen aan verschil lende instellingen van liefdadigheid en aan zyn kinderen slechts 25 millioen, waarvan nog 10 millioen successierechten betaald moest worden. Ook de 66 millioen, die Rus- sel Sage naliet, werden door zijn alleen staande weduwe voor liefdadige doeleinden bestemd. Van de 75 millioen die Goald voor het grootste gedeelte in spoorweg-aandeelen aan zün erfgenamen naliet, verloor zun zoon groote sommen, zoodat er by zyn dood slechts 30 millioen overbleef, welk bedrag toen onder verschillende bloedverwanten verdeeld werd. En zoo verdween ook het vermogen van veel andere rykaards. J. S. Kennedy ver maakte van zijn vermogen van 60 miUioen ongeveer 35 millioen aan verschillende stich tingen, de rest was voor zijn weduwe en familieleden. Altoman vermaakte 31 mil lioen aan het Metropolitan-Museum en an dere wetenschappeiyke doeleinden; een houtkoning van Michigan legateerde 50 millioen aan verschillende stiöhtingen. In de tweede generatie w sten slechts enkele families Widema, Weyerhauser, Rockefeller en Morgan hun rijkdom te be houden, ofwel ze konden hun vermogen ver tienvoudigen, zooals by de Guggenheims. Van de 20 rykste New-Yorksche families, grondbezitters, bankiers en kooplui, die 90 jaar geleden de Unie door hun kapitaal be- heerschten, kent men thans nog ternauwer nood de namen. En van de 59 personen, die volgens officieele lijsten op het oogenbilK de grootste geldmagnaten van Amerika zyn, kan men nagaan, dat hun voorouders drie generaties terug nog in hun hemdsmouwen stonden, d.w.z„ dat zy alm waren, zoodat het schijnt, dat het Amerikaansche spreek woord waarheid wordt: Van hemdsmouwen tot hemdsmouwen in drie generaties. Vr. Welke aannemer of firma voert de bruggenbouw by Zalt-Eommel uit? Antw. Een lezer antwoordt ons het vol gende: De betonnen onderbouw wordt uit gevoerd door de Ned. Betonmaatschappy te Breda; de stalen bovenbouw over de uiter waarden door de combinatie: van Enthoven te Delft; Kloos en Zn. te Kinderdijk en Penn en Bauduin te Dordrecht, terwyi de stalen bovenbouw over da rivier nog niet gegund is. Vr. Ik moet voor overschryvlng van myn brandverzekering 90 cent kosten betalen wegens verplichte verhuizing. Is dat juist? Antw. Dat hangt van de polisvoorwaar den af. Die kennen wy niet, omdat u ons die niet mededeelt en omdat u ook niet opgeeft welke maatschappy het betreft. Het is ech ter wel bekend, dat dergeiyke kosten door vele maatschappyen en rekening worden ge bracht. Vr. Hoe krijgt men fietsenolie-spatjes uit een witten slagerskiel? Antw. Probeer het met petroleum-aether. Vraag: Is het voldoende, een stuk op ze gel te nemen om daarin te schrijven, wat er met myn inboedel en geld moet gebeu ren bij mijn overiyden? Antw.: Ja.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6