cTBuitenlandsch cPCieuws de beroemdste engelschman L feuilleton MODERNE"! MEUBELEN VAN ONZEN TIJD ÉS viERDE SEPTEMBER BRIEVEN UIT ENGELAND Charlie Chaplin, een welkom bezoeker De landbouwpolitiek van Schiele Voor het Rijkskabinet Duitsche Rijksdag Hindenburg en de Dultsch- Nationalen De oolltieke moeilijkheden op Malta De Landbouwconferentie te Parijs Openingsrede van Brland De Pruisische Landdagzitting geschorst De vloot-onderhandellngen tusschen Frankrijk en Engeland De opstand in Peru Oorlogsschepen op weg Een contra-revoSutlonnaire beweging in Argentinië? iÉÉ»* M: Dwangarbeid In Rusland De Amerikaansche vlootbegrooting Gemengde 1buitenlandsche (Berichten Het alarm voor den Engelschen Koning Hevige ontploffing te Kronstadt RADIO-OMROEP Arme Mussolini Weer beleedigd Wanorde In een danszaal Duitsch stoomschip gezonken GP.HOUT-* MnDCAHAARLFM 3AIMUKCA' 5TR.163J TEL12393 dat hij den Japanner slechts bij zijn kleeren had beetgepakt. Hij zette zich neer en luisterde naar het Londen, 21 Februari '31 .Bismarck, ijzeren kanselier, gewetenloos batsman, maar in zijn particulier leven een luchtaardig man, een voorbeeldig echtge- J°°t, een toegewijd huisvader; Napoleon, on- A'biddellyk tiran, veroveraar en onderdruk- maar in zijn particulier leven een groot 8'genzinnig kind, die met een mooi stuk l&eelgoed kon worden zoet gehouden; Dlsrae- de scherpzinnigste, veelzijdigst-ontwikkel- staatsman zijner eeuw, verafgood door ^'Uioenen zijner landgenooten, aanbeden 'Qor de trotsche koningin Victoria, maar in 'Jn particulier leven de naïeve minnaar zy- eigen vrouw, die den grooten man na jke politieke teleurstelling troostte met moe ilijke woorden van simpele wijsheid Bat alles is heel belangwekkend, maar t Wets vergeleken bij: Mr. c. Chaplin, in het dagelijksch leven hariie Chaplin. Aan boord van de „Mauretania" is hij te Vfnouth aangekomen. Met hem waren twee jAdere beroemdheden: Captain Malcotm 'fnpbell, de motor-racer, die aan gene zijde d den Oceaan een schitterende triomf voor Uh land bevochten heeft, en Steve Do- ?°Shue, de vermaardste jockey van onzen '(id. 0 Be bladen hebben ontelbare foto's afge rukt van Charlie Chaplin, maar er is één, v'e men in bijna elke krant vindt: Chaplin, -onoghue en Campbell gearmd aan boord ah de „Mauretania". 1 Be populaire bladen drukken onder dezen als tekst: Mr. Charles Chaplin, met (in midden Steve Donoghue en rechts Capt. Malcolm Campbell. Afaar de meer „exclusieve" balden druk- er onder: Capt. Malcolm Campbell, met JA het midden'1 Steve Donoghue, (links) "U\ Charles Chaplin. Capt. Campbell is, van Engelsch standpunt aezien, de belangrijkste van de twee. Hij is thuiskomend triomphator, die gestreden U overwonnen heeft in naam van zijn land. Cliaplin heeft voor Engeland niets ge- |jaan, dat hij niet voor ieder ander land ge- aaa.n heeft. Hij is een kind van de Londen- "''he volkswijk Kennington, maar zijn lauwe rt behaalde hij ver weg, in Amerika. Voor jbigeland en voor Kennington is hij sinds Jbfier dan twintig jaren verloren; naar zijn aationaliteit is hij „Holywooder"; hij is een «ofdpeiler van de machtige, Amerlkaansche 'Irninclustrie, en die van zijn geboorteland bfieft aan hem niets anders te danken dan deel van de onoverwinnelijke Amerl kaansche concurrentie. .,Be „deftige" pers heeft dus gelijk: kapt. :ampbell is een groote nationale figuur, die .'fSelands dank verdient. Hij moet op de efste plaats genoemd worden. klaar de volkspers heeft óók gelijk. Zij rteft zelfs nog méér gelijk. Kapitein Camp- heeft de Engelschen weer eens trotsch 8t°P gemaakt dat zij Engelschen zijn. Maar ctarlie Chaplin heeft de Engelschen, en Me volken van de aarde, die wetenwat 11 bioscoop is. jarenlang dat groote aard- ehe geluk doen smaken: dat van den sym- ^thieken lach om onze eigen menschelijke Makheden. De Engelschen zijn trotsch op kapt. ratnpbell, maar zij houden van Charlie Cha- Mn. zy zouden niet trotsch zijn op kapt. Umpbell wanneer deze een Amerikaan, een far.schman of een Duitscher was, maar zij •ouden van Charlie Chaplin, al was deze een Mrk, een Patagonlër of een Laplander. En daarom hebben de volksbladen gelijk. °or 't volk gaat „houden van" boven „be donderen", genegenheid boveneerzucht, een *®lukklge lach boven den bedwelmenden oem, een internationaal levenskunstenaar Ooven een nationale held. Binds Chaplin meer dan twintig jaren ge- ®den. arm en onbekead, Londen verliet, is hier mar eenmaal geweest. Dat was in w2l, en hij vertoefde toen, op een door is naar Parijs en Berlijn, niet langer dan Okele uren in zijn geboortestad. Maar dit- Jb^al geldt deze zijn bezoek. Hij is gekomen •u Londen weer te zien, om te dwalen door straten van JCennington, waar hij met Mdere kwajongens gespeeld en gestoeid j®eft, om oude vrienden te herkennen en a® hand te drukken. Aan de ovaties van het volk heeft hij niet Mnnen ontkomen, evenmin als aan het ge- 'ganiseerde offensief van een machtig leger ah verslaggevers. Ontzagwekkende batterijen camera's heeft hij op zich gericht ge- g'en, en toen hij aankwam in Paddington Ration werd hij bijna in stukken gescheurd b°or een volksmenigte van aanbidders en Mhbldsters. Maar, ofschoon gehavend, wist fbJ zelf een vrouw, die in het gedrang der P'ooddronken menigte flauw viel, er voor e behoeden onder den voet te geraken. Hij j^eep haar in zijn arm, en hield met zijn geinen, smallen rug het opdringende volk 8®fug: de Charlie van de filmen, altijd hulp vaardig, altijd bereid een nog zwakkere bij e staan. Het ontbrak er maar aan dat niet aven later een New-Yorksch politieman bêtn in de uitvoering van zijn goede daad storen om hem te arresteeren voor ®eti of ander vergrijp dat hij of een Meier begaan had. Het volk houdt met hart en ziel van den '■Charlie" der filmen; maar gisteren heeft het bewezen dat het die liefde weet over te brengen op den „echten" Chaplin, op den schepper van het kluchtigste en meest dra matische fllmtype, dat ook gecreëerd ge worden is. Het heeft het dwaze kneveltje, j de dwaze mimiek, het dwaze jasje, het dwaze j rottinkje, de onsterfelijk dwaze voeten niet noodig om den man te danken die als koning van den levenshumor zijn onderdanen steeds zoo kwistig bedacht heeft. En wat de ontmoeting met ons aller boe zemvriend nog aantrekkelijker maakte voor het volk van Londen, was dat Charlie inner lijk noch uiterlijk ver-amerikaniseerd is. Hij spreekt het milde, wellluidende Engelsch van den beschaafden, maar niet academisch-ge- vormden Engelschman, zonder de energieke en nasale accenten, die men in de States zoo licht t» pakken krijgt; hij heeft in zijn voorkomen de old-world-gemoedelijkheid, waardoor de Brit zich onmiddellijk vam den buskruit-achtigen Amerikaan onderscheidt. Charlie Chaplin is Engelse11 gebleven. Hij heeft het druk gehad dien eersten dag. Maar tegen den avond werd medege deeld dat hij zich, doodmoe, te slapen had gelegd. De nieuwsgierige menigte trok weg van het Carlton hotel. Charlie legde zich te rusten, maar niet langer dan enkele uren. Toen verliet hij het hotel door een achter deur. En hij maakte zijn eerste wandeling door zijn geboortestad. Hij zag het strand terug en Piccadilly, bleef staan staren naar de lichten van Piccadilly circus. Niemand herkende dien bescheiden bezoeker uit de provincie. Niemand stelde meer belang in hem dan in een der honderden bezoekers, die 's avonds rondom Piccadilly circus fla- neeren. En de beroemdste Engelschman van onzen tijd was gelukkig, omdat hij, evenals meer dan twintig jaren geleden, onbekend door Londens straten kon drentelen. NESSUNO. Het rijkskabinet hield drie zittingen, welke gewijd waren aan de behandeling van het landbouwprogramma van dr. Schiele. Hieruit leidt men af, dat het kabinet alles er op wil zetten, om tot overeenstem ming te geraken. Minister Schiele zal heden de behande ling van zijn begroojing in den rijksdag inleiden met een groote redevoering, waarin hij natuurlijk nadere mededeeling over zijn program wil doen. De rijkskanselier had ook nog afzonderlijke besprekingen met den minister van financiën en met den minister van arbeid. Een en ander wijst er echter op-, dat nog belangrijke meeningsverschlllen bestaan. Over de kwestie van den houtinvoer moet overeenstemming zijn bereikt en wel in den zin van minister Schiele, waarbij hem een zekere volmacht wordt verstrekt, echter op voorwaarde, dat het gelukt met Zweden en Oostenrijk tot overeenstemming te gera ken. De hoofdzaak blijft echter het vraag stuk van de „Veredelungswirtschaft", waartegen vooral de minister van arbeid en ook handel en industrie ernstige bezwaren hebben in verband met de boycotbeweging, die hiervan in het buitenland te wachten is, terwijl ook verschillende handelsver dragen in strijd met dit programma komen. De besprekingen eindigden gisteren tegen half 9. Omtrent de genomen beslissingen is nog geen communiqué verschenen. Minister Schiele zal echter het resultaat dezer be sprekingen morgen in zijn aangekondigde rede mededeelen. Herdenking van de slachtoffers van de mijnramp Bij de opening van de Rijksdagzitting ver zocht president Loebe den Rijksdag een oogenblik te willen wijden aan de herdenking van de slachtoffers van de mijnramp te Nothberg. Het zou onmogelijk zijn, iets aan de smart der achterblijvenden te veranderen, maar het was te hopen, dat men ter aange- wezener plaatse spoedig maatregelen zou treffen om den materieelen noed der achter blijvenden te lenigen.. De communisten dienden een voorstel in, om terstond een bedrag van drie millioen Mark voor de slachtoffers en hun nabestaan den ter beschikking te stellen en de verant woordelijke bedrijfsleiding te arresteeren. Het voorstel werd naar de sociaal-politieke com missie verwezen. Het Duitsch-nationale rijksdaglid Wege heeft aan rijkspresident Hindenburg een brief gezonden, waarin hij hem vraagt er voor zorg te dragen, dat zonder verwijl een ingrijpende maatregel ten behoeve van deri landbouw worde genomen. Hindenburg heeft daarop geantwoord, dat de regeering krachtig optreedt en dat het aan zijn medewerking daarbij niet heeft ontbroken. Hij betreurt echter, dat hij die der Duitsch-nationalen bij de wet geving moet missen en doet daarom op hen een dringend beroep om Zich bij den a.s. voor den landbouw zoo belangrijken wet- gevenden arbeid niet afzijdig te houden. De nazi's wensclien niet te komen Het beroep van den rijkspresident op de Duitschnationalen, om weder aan de rijks dagzittingen deel te nemen, is vergeefsch ge weest. Zij waren gisteren niet verschenen, evenmin als de nat.-socialisten. Voor de eerste maal werd gisteren de be paling van het nieuwe reglement van orde toegepast, volgens welke voorstellen inzake het toekennen van gelden terstond naar de commissie moeten worden verwezen, en wel ten aanzien van een voorstel der communis ten om drie millioen mark toe te staan voor de slachtoffers te Eschweiler. Aan de voor waarde, dat het voorstel tevens een dekkings- voorstel moet behelzen, hadden de commu nisten voldaan door het indertijd verworpen belastingontwerp betreffende hooge inkomens, dividenden en tantièmes opnieuw in te die nen. Aan de gisteren gehouden zitting van het seniorenconvent uit den rijksdag nam de voorzitter der Duitsch nat. fractie, dr. Ober- fohren wèl deel, ook aan de discussie. De nat.-socialist Stöhr, die enkele dagen geleden zijn fractiegenoot Feder heeft vervangen, was echter niet verschenen. Behandeld werd het verzoek van Stöhr om over het voorstel van diens fractie omtrent de presentiegelden der nazi's in hun afwezig heid te beraadslagen en hun 107 stemmen te roteeren als vóór het voorstel uitgebracht. Het seniorenconvent sloot zich aan bij de opvatting van president Löbe, dat het mee tellen der stemmen van afwezigen niet moge lijk is en dat de betrokkenen er zelf voor moeten zorgen dat hun voorstel op de agenda moet worden geplaatst. Een der aanwezigen maakte terecht de op merking, dat de nazi's by hun uittocht uit het parlement de verklaring hebben afgelegd dat zij geen enkele door dezen rijksdag aan genomen wet als rechtsgeldig zouden be schouwen, en dat zü dus aandrongen op de aanneming van een wetsontwerp, dat zü zelf als niet van kracht zouden verklaren. Commissie van onderzoek benoemd Snowden, de kanselier van de schatkist, heeft meegedeeld dat de koning de benoe ming heeft goedgekeurd eener koninklijke commissie, die Malta zal bezoeken ten einde aldaar den bestaanden politieken toestand te bestudeeren en adviezen te geven met be trekking tot het oplossen der moeilijkheden, speciaal wat de mogelijkheid betreft een constitutioneele regeering te vestigen. De landbouwcrediet-oonferentie der Euro- peesche volkenbondsstaten, is op het Fran- sche departement van buitenlandsche zaken onder presidium van Briand, geopend. De onderstaatssecretaris van 't departe ment van den premier, Francois Ponoet, werd tot waarnemend voorzitter gekozen. Hij stelde onmiddellijk de instelling voor van een uit ambtenaren bestaande sub-com missie, welke de voorraden en de kwaliteit van het in Europa voorradige graan-restant zoude vaststellen. VERTES BRIAND In zijn openingsrede releveerde Briand het feit dat byna alle Europeesche regeeringen, voor zoover zy lid zijn van den volkenbond, vertegenwoordigd zijn bij de bestudeering van dit probleem, dat de economie van een gedeelte van Europa aangaat. Spreker zag daarin een bewijs van de algemeene solida riteit, waarvan zich thans alle leden der Europeesche gemeenschap bewust worden. Het is de taak der conferentie, het eerste concrete probleem van de studie-commissie der Europeesche unie op te lossen. Dit pro bleem is echter slechts een van de vele zij den van het algemeen probleem, dat de commissie te bestudeeren zal hebben, nj. de economische wereldcrisis, voorzoover zij de Europeesche landen betreft. In het verder verloop van zijn rede wees Briand er op, dat de gedelegeerden steeds bi) de verdere besprekingen over getallen el kaar tegemoet moeten komen en bij alles steeds het hoofddoel moeten voor oogen hou den, nl. de zorg voor den vrede in Europa. By de opening van den Pruisische» Land dag kwam het tot een rumoerig debat over de orde. Het senioren-convent had voorge steld, by de behandeling in tweede lezing van de mynbouw-begrooting den spreektyd te distribueeren. De communisten, die vyf kwartier spreektyd hadden gekregen, eisch- ten echter onbeperkten spreektijd, aangezien zij de vyf kwartier niet voldoende achten, omdat inmiddels de mijnramp te Nothberg had plaats gehad, die zü hier aan de orde wilden stellen. Ook de Duitsch-Nationalen en het Centrum verlangden verhooging van den spreektijd tot anderhalf uur. Nadat president Barthel erop gewezen had, dat de Landdag aan het besluit van het Senioren-Convent niets kon veran deren, werd de zitting geschorst om het Se nioren-Convent in de gelegenheid te stellen een andere regeling te treffen. Na heropening der zitting deelde de voor zitter mede, dat besloten was om den frac-e ties 1 3/4 uur spreektijd toe te kennen op voorwaarde, dat de münbouw-begrooting nog denzelfden dag beëindigd zou worden. Henderson en Alexander naar Parijs De Britsche minister van Buitenlandsche zaken, Henderson, en zijn collega van Ma rine, de eerste Lord der admiraliteit, Alexan der, zün in gezelschap van Robert Craigle van het Foreign Office en een adviseur van de admiraliteit, naar Parijs vertrokken om de besprekingen over de vlootbeperkingen, in aansluiting op de besprekingen die Craigle te Parijs reeds heeft gevoerd, voort te zetten. De reis van den Engelschen Minister van Buitenlandsche zaken Henderson en den eer sten Lord der Admiraliteit naar Parijs wordt alhier beschouwd als een aanwijzing, dat de vlootbespreklngen tot dusverre gunstig ver- loopen zün. Het schijnt thans de moeite te loonen persoonlijk naar Parijs te gaan en de onderhandelingen officieel te voeren en zoo mogeiyk tot een goed einde te brengen. De bevoegde instanties te Londen demen teeren thans een uit Parys ontvangen be richt, volgens hetwelk reeds een definitieve overeenstemming is tot stand gekomen tus schen de deskundigen van Engeland en Frankrijk en de Engelsche Admiraliteit reeds haar goedkeuring zou hebben gehecht aan de betreffende getallen, zoodat Frankrijk reeds thans het Londensche vlootverdrag zou kun nen onderteekenen. Dit bericht wordt van allen grond ontbloot genoemd. Uit Lima wordt gemeld, dat in geheel Pe ru de censuur Is afgekondigd. De ernst van den toestand zou voomameiyk biyken uit het feit, dat de regeering 1600 reservisten heeft opgeroepen, alsmede vrywilligers, om de regeeringstroepen te versterken. Heden begint voor den krijgsraad het proces tegen de 39 gearresteerde revolutionnairen uit Cal- lao. Officieel wordt slechts toegegeven, dat Arequipa zich in handen der opstandelingen bevindt. In Zuid-Peru vinden de revolution nairen echter grooten aanhang en zouden nog slechts de garnizoenen van Cuzco, Puna en Juliaca de regeering trouw zyn gebleven. Ook zouden zich de twee grootste schepen van de Peruaansche vloot by de opstande lingen hebben aangesloten. De opstandelingen meester in het Zuiden? Vliegmachines lieten te Arequipa pam fletten vallen, waarin zy den opstandelingen mededeelden, dat de solidariteitsopstand te Calao was onderdrukt. Verklaard wordt dat de oopstandelingen zich van de staten in het Zuiden meester hebben gemaakt. Santos Cerro trekt zyn candidatuur in. Santos Cerro, de voorloopige president, heeft zyn candidatuur van het president schap der republiek ingetrokken. De „Prenza" meldt, dat de politie een contra-revolutionnaire samenzwering op het spoor is gekomen, die geleid zou worden door aanhangers van den gevallen president Irigoyen. In het midden in de stad gelegen klooster San Francisco vonden de byeen- kosten der revolutionnairen plaats. Als hoofdschuldigen werden de monnik Gabriël en de aanhangers van Irigoyen Emillo Cuello gearresteerd. Ook de vroegere inspec teur-generaal van het leger, generaal Toranzo en verscheidene andere vooraan- ^«ili Oude dame: „Die visch ziet er niet erg mooi uit." Vischhandelaar„Als uwes ze neemt om d'r schoonheid, waarom koop u dan geen goudvisschies, dame!" (Pearsons Weekly) staande militairen, waren in het complot. De beweging zou uitbarsten tijdens de afwe zigheid van generaal Uriburi, die sedert eenige dagen in de Noordelijke provincie Salal, zijn geboorteland, vertoeft. De revolu tie is echter in den kiem gesmoord en zal geenerlei gevolgen hebben. Een onderzoek naar den toestand buiten het land Uit Moskou wordt gemeld, dat een aantal Sovjet-organisaties als antwoord op de be schuldigingen tegen de Sovjet-regeering, dat zy gebruik maakt van dwangarbeid bij de vervaardiging van haar export-artikelen, hebben besloten, een bijzondere commissie te benoemen, die een onderzoek zal instellen naar het gebruik van dwangarbeid in Euro pa, Amerika en in de koloniën. Hierby zullen ook de arbeidsvoorwaarden in bepaalde West- Europeesche industrieën, waarin van dwang arbeid geen sprake is, worden onderzocht. Aan het hoofd van deze commissie staat de voermalige voorzitter der Komintern, Sinof- jew. De commissie zal zoo spoedig mogelijk beginnen met het verzamelen van materiaal om aan te toonen, dat in de kapitalistische landen veeleer sprake is van dwangarbeid dan in de Sovjet-Unie. De Senaat heeft de marinebegrooting, slui tende met een som van 358.000.000 dollar aan genomen. Aan het ontwerp, zooals dit door het re presentantenhuis was aangenomen, werd een som van 10.000.000 dollar toegevoegd voor het maken van een aanvang met het werk aan elf torpedojagers. Grappig Incident Een grappig incident deed zich gisteren middag voor in de Royal Akademy, waar de Koning en de Koningin hun particulier be zoek brachten aan de aldaar ondergebrachte Ferzische kunst-tentoonstelling. Het werd den Koning vergund de kostbare juweelen- verzameling van den Shah van Perzië van zeer dichtby te bekijken, waardoor de Koning, die om de vitrine heen wandelde, de onzichtbare straal, die voortdurend op de vitrine gericht is, onderbrak, waaraoor de geheele installatie van alarmschellen, elec- trische seinen en roode lampen In werking werd gesteld, met het gevolg, dat van alle kanten bewakers toesnelden, die zich echter eerbiedig terugtrokken, toen zy bemerkten, dat de alarm-installatie slechts den Koning had gesignaleerd. Dooden en gewonden Gisteren is in de opslagplaats van de film- maatschappy „Concordia" te Kronstadt door onbekend gebleven oorzaak een brand uitge broken, die zeer snel om zich heen greep. Op een gegeven oogenblik had er een ont ploffing plaats, waardoor drie vrouwelyke employés gedood en vele andere arbeider0 en arbeidsters gewond werden. WOENSDAG, 25 FEBRUARI 1931 HILVERSUM, 1875 M. 9.00 Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong 11.00 Gramofoonpl: 11.35 Gramofoonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Concert. VARA septet o.l.v. Is. Eyl. Gramofoonpl. 2.15 Gramo- foonplaten 3.15 Gramofoonplaten 4.25 Gramofoonplaten Ó.30 Mandoline-cursus Joh. B. Kok 7.30 Politie-berichten •*-_ 7.4?Concert. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. Sophie Haase-Pleneman (zang) en Harry Wiggelaar (viool) 10.15 Vervolg concert 10.45 Persberichten 10.5512.00 Gramofoonpl. HUIZEN, 298 M. Uitsl. NCRV-Uitzending. 8.00—8.15 Schriftlezing 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30—11.00 Ziekendienst 11.0012.00 Concert. M. F. Jurjaanz (harmo nium) en Mej. A. Geest (sopraan) 12.00 —12.30 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert Mevr. C. v. RavenzwaayMöllenkamp (zang), H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), Mevr. R. A. v. d. Horst Bleekrode (piano) 2.00—2.30 Gramofoonpl. 2.30—3.00 Le zen van Christ. Lectuur 3.004.30 Concert Mevr. J. HekkertVan Eysden (sopraan), Mevr. Ina Mulder—Belser (alt-mezzo), Nico Huisman (bas-bariton), G. Hengeveld (piano) 4.304.45 Gramofoonplaten 5.006.00 Kinderuurtje 6.00—7.00 H. Pilon: „Onze hoenderrassen en hun waarde voor den boer" 7.007.30 H. Burger: „De verbetering van onzen kerkzang." 7.30—8.00 Dr. G. Esse- link: „Ons bestaan een worsteling om het leven." 8.008.45 Concert. Arnhemsche Orkestvereen. o.l.v. M. Spanjaard. M.m.v. Marianne Kuranda (piano) 8.459.15. G. Eijkenduin: „Agnes' Offer," van H. Ibsen 9.1510.10 Vervolg concert 10.1010.20 Vaz Dias 10.2011.30 Gramofoonpl. DAVENTRV, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 12.20 Concert. R. Araujo-(viool), J. Bonner (cello), L.Isaacs (piano) 1.20 Orkestconcert 2.20 Con cert M. Browne (sopraan), I. Walters (tenor) 2.45 Uitz. voor scholen 3.50 Concert 'Orkest, Anita Harrison (plano) 5,05 Orgel spel door R. New 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Berichten 7.00 Piano-recital door Edw. Isaacs 7.20 Lezing —7.45 Lezing 8.20 Concert. Orkest, A. Sammons (viool) 9.30 Berichten 9.45 Vervolg concert 10.40 Lezing 10.55 Berichten 11.00-12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS," 1725 M. %5 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl, 6.50 Gramofoonpl. 9.05 „Hoffmann's Vertellin gen" van Jacq. Offenbach. Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonplaten 9.3510.35 Gramofoonpl. 10.4011.20 Muziekultz. voor scholen 11.30 Gramofoonpl. 12.25—1.50 Orkestconcert 4.205.20 Orkestconcert 7.057.50 Orkest concert 7.508.05 Vrooiyke avond 9.05— 9.40 Lezing. Daarna berichten ett tot 11.20 Concert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—t.2o Orkestconcert 3.005.0 Orkestconcert en voordracht 7.208.20 Dansmuziek 9.00 9.25 Liederen-voordracht 9.4010.20 Kwin tet-concert 10.2011.50 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 'Lezingen 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Be richten 1.202.05 Gramofoonpl. 2.05 3.50 Voordrachten 3.504.50 Concert' 4:507.20 Lezingen 7.20 Franz Lehar-uür- tje 8.30 Hoorspel „Die Gefangnissonate" M. Kunath 9.30 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. Nauweiyks zyn veertien dagen verloopen na de rede van generaal Butler tegen Mus solini, of een nieuwe rede wordt uitgespro ken, thans door John Lord O'Brian, adjunct- a Horney-general der Vereenigde Staten, die Mussolini opnieuw aanleiding zou kunnen geven genoegdoening te eischen. O'Brian zeide dat Amerika geen regeering bezit zoo als die van Italië, waar de diotatuur van één man een algemeene verlaging der loonen kan decreteeren. Tien schoten op 800 personen Gisterenavond werd groote wanorde ver wekt in een danszaal te Brooklyn, waar acht honderd personen vereenigd waren, doordat een tiental schoten werden geslost door het venster, waardoor een man werd gedood, een andere doodelyk getroffen en een groot aan tal werden gewond. Ter hoogte van Terschelling In den nacht van Zondag is het Ham- burgsche s.s. „Kurland," metende 1349 bruto reglstertonnen en toebehoorende aan de ree- derij Robert Bomhofen te Hamburg, op 15 myi ten N.W. van het vuurschip by Terschel ling gezonken. De bemanning, bestaande Uit 12 koppen, werd door een Engelschen visch- trawler overgenomen en op een loodsscbip afgezet. ontwierp J BRUMOTT 5PECIALE MODELKAMERA *4. .,Ik zinspeel op mijn beide helpers," Guest met ernst toe. „Drie man om je te Pakken, Naisuki. 't Is een compliment." „Neen, 't is een noodzakelijkheid," ant woordde de ander, ,,'t Is mogelijk," mompel- "e hij vervolgens, „dat de sleutel het werk Was van onzen vriend den moordenaar, k Weet niet. Maar laten we Randall ns verlossen, die buiten twijfel, wel 'n beetje aii;r zaï zijn van de langgerekte eh ont dekking aan den dienst." Met behulp van Guest bevrijdde hij Ran dall dan liep hij terug naar de deur, nam zijn Onachtzame houding weer aan en keek vrien delijk glimlachend naar den man in burger. „Aanvaaru de betuiging van mijn ieed- ™ezen voor het ongemak, dat ik u heb la- *en doorstaan," zei hij. „Soms kan men niet ahders als de duivel er achter zit." en dan mei een flauw lachje „Dat Engelsch Ook." Randall, die z'n -eetc gewrichten wreef, aeek hem met woedende blikken aan, en Vervolgens schonk hij z'n aandacht aan "jaisuki's bewusteloozen compatriot, waar d>j beweging in meende te ontdekken. Maar Naisuki's bezoeker bleef bewegingloos uit gestrekt liggen. Naisuki bleef maar geregeld de draaischijf liefkoozen en ook de franje van de lamp, twee dingen, die een vermoeden deden oprijzen in het brein van den inspecteur. Veelbeteekenend rinkelde hij met de boeien. Dan eensklaps sprong de inspecteur op hem toe om hem te overmeesteren en de boeien aan te doen. Naisuki, die dezen onverhoedschen aan val niet meer verwachtte, temeer wijl hij alleen tegenover twee egenstanders stond, sloeg z'n handen om zich heen, teneinde zijn evenwicht te bewaren. Hierbij raakte z'n linkerhand de draad leiding van de dictaphoon, die langs de deur liep en steunde z'n rechterhand in de on middellijke nabijheid van den stroomschake- laar van de lamp, die op de tafel stond. Onder den druk van het gewicht van Guest school z'n rechterhand achteruitEen geweldige schok doorvoer z'n magere lijf, terwij Guest zelf eenige passen achteruit- geslingerd werd. Naisuki stortte voorover, en sleepte in zijn val de lamp mee. Levenloos plofte hij neer. Randall had Guest opgevangen en ver bouwereerd keken ze efkander aan. 't Was als had een hoogere macht hier het vonnis voltrokken. 'n Oogenblik keek Guest als van den blik sem getroffen, 't Was zijn behoud geweest, Hij sprong over de ijselijk verwrongen gestalte heen en snelde de kamer uit. „In 's hemelsnaam, sluit den electrischen stroom af, Mitchell," gilde hij. „In de be nedenverdieping Haast je Even later klonk't,,'t is klaar" van be neden van de trap en ging Guest de kamer weer binnen, waar hij de lamp uit Naisuki's slappe hand losmaakte. Randall stond nog steeds als versuft te staren naar den dooden man. Terwijl Guest aan Naisuki's zijde knielde, schoten hem eensklaps de woorden te binnen, die de Japannees tot hem gesproken had. 't Kwam hem voor, als was die voorspelling veeleer voor andere ooren bestemd geweest. Hij deed alsof hij wilde opstaan, maar zijn besluit kwam te laat. Met een sprong stond Naisuki's bezoeker overeind en Randall kegelde door één slag onderste boven, zoodat hij boven op den inspecteur neerplofte. Guest, die zich ijlings vrijmaakte, vuurde nog juist op een been, dat over het raamkozijn verdween. Hij sprong overeind en vloog de deur uit. „Naar buiten, Mitchell," riep hij, „bewaak de brandladder, Weston, klim op het dak Vlug 1" Ijlings snelde hij de kamer weer binnen „Randall, loop achterom en zorg, dat hij niet door de stegen ontsnapt." Dan stapte hij op 't raam toe en keek langs den gevel omhoog, maar van den Japannees, die daar langs z'n weg gevonden had, was geen spoor meer te bekennen. De bovenste helft van het reddingstoestel, dat langs den gevel liep, was reeds in 't duister gehuld. Een minuut of tien later kwamen de man nen rapport uitbrengen. Mitchell wreef over Zijn kaak. ,,'k Kwam er gelijk met hem aan, meneer," meesmuilde hij. ;„Je hebt nog wat meegekregen ook, is 't niet bromde Guest. ,,'k Ben vier tanden kwijt," mopperde Mitchell. „Die Jap is verduiveld vlug met z'n vuisten." Randall knikte instemmend, terwijl ook hij liefkoozend zijn kaak streelde. Tegelijkertijd viel het oog van Mitchell op de gestalte van Naisuki. „Daar hebt u 'm, meneer riep hij opge wonden uit. „Wat drommels „Dat is Naisuki," mompelde|de inspecteur half spijtig. „Toen ik hem wilde boeien, sloeg hij z'n handen uit en de electrische stroom verbrandde hem. De man, die jullie te gauw af was, was zijn broer. Daar staat de lamp, die 't onheil aanrichtte." „Dat moet een sterke stroom geweest zijn, die hem op die manier het levenslicht uit doofde, mijnheer," zei Mitchell, terwijl hij de lamp bekeek. „Dat was *t," beaamde Guest kortaf. „Ga onmiddellijk naar Mandeville, en bestel den lijkdienst. Wat is er vannacht voorge vallen, Randall verhaal van Randall. „Niet dat ik hem eenigen wrok toedraag, mijnheer," besloot de man in burger. „Hij was een dappere duivel." Guest knikte en Randall voelde nog eens voorzichtig aan zijn kaak. „Wie was die andere gladde vogel, mijn heer," vroeg hij, „die 't eerst buiten gevecht gesteld werd „Vermoedelijk zijn broer die dwaas wilde me van achter bespringen en toen diende ik hem een veeg met de stalen boeien toe 1" Dan keek hij weer met een zonderlingen blik naar Randall. „Een groen mes met een kattenkop," mompelde hij beteekenisvol. HOOFDSTUK XV Waarom een inspecteur een autodief wordt Afdeelings-inspecteur Jeremias Guest, de tective van beroep, krabde zich achter z'n ooren. Een uur lang zoeken in Naisuki's schrale keuken en woonkamer, hadden niets aan het licht gebracht. Evenmin gaf de slaap kamer eenige aanwijzingen en nu werd hij eenigerma e i 1 zijn bewegingen gehinderd door de tegenwoordigheid van Mandeville. t Sturen om den dokter was niet meer dan een formaliteit. JVTet hun tweeën konden zij getuigenis afleggen van het ongeluk, dat Naisuki getroffen had, en verder was de aanwezigheid van Mandeville geheel over bodig. Ontstemd overwoog hij zijn vruchte- looze pogingen. Nadat hij een voor een de schilderijen van den muur genomen en ze uit elkaar gehaald had, beklopte hij de muren doch bevond, dat ze alle massief waren en dat er zich dus geen schuilplaats achter bevond. Overtuigd als hij was, dat Naisuki toch ergei» in het huis zijn papieren moest heb ben opgeborgen, ging hij weer verder met zijn onderzoek, en schonk zijn aandacht nu aan de bekleeding van het meubilair, die hij, in Z'n pogingen te ontdekken wat hij zocht, meedoogenloos van het houtwerk afstroopte. Z'n moeiten waren vergeefsch. Het schrijfbureau gaf geen beter resultaat en terwijl hij daar zat, alle laden op den vloer rondom zich heen, fronste hij geërgerd het voorhoofd. Dan onderwierp hij de boekenkast aan een onderzoek, maar buiten het kleine nisje, dat hij al een paar weken geleden ont dekt had, vond hij niets. Evenmin in de kast, die zich daaronder bevond. Toen hij het vloerkleed wegtrok, zag hij een geverfden vloer, die ontsierd werd door vele kwasten in het hout; maar zijn regelmatig kloppen bracht geen echo teweeg en ook vond hij geen losse planken, die hij op kon tillen. (Wordt vervolgd>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7