rk Laatste Nieuws Amsterdamsche Beun Cheque-koerseb THESSMOÉÈMg Stofzuigerhuis fiüAERTEfSS Agenda HERINGA WUTHRICH, HAARLEM PHILIPS* RADIO-TOESTELLEN Storm waarschuwingsdienst De moordzaak Lans N.V. NederJanifrche Seintoestellen Fabrtak De wereldkampioenschappen schoonrijden Oost-NednrlnndWest Duitschland Bestrijding der werkloosheid in Frankrijk Fransch watervliegtuig in gevaar Ongeval in de Italiaansche Alpen Nieuwe verwoestingen door lawines De productie van geslepen diamant STADSNIEUWS 26 Februari Een wacht" en gemakhuisje aan het Lorentzplein Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest SI Tuinders vakbond L. T. B. Aig. Vergadering Gemeenteraad Baggermolen defect geraakt Gevonden voorwerpen en dieren BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK VELSEN-NOORD VELSEN IJMUIDEN aan onze week-abonné's, om het abonnementsgeld op MAANDAG, uiterlijk Dinsdag aan de bezorgers te willen betalen, aange zien zij verplicht zijn op tijd af te rekenen. Wij rekenen daarom op Uwe medewerking. Administr. N. H. Courant Barteljorisstraat 18 - Tel. 10756 ALLE MERKEN STOFZUIGERS MARKTNIEUWS MEDEGEDEELD DOOF DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Intern. Nickel MEDEGEDEELD DOOl5 DE SPAARNEBAN# Haarlem - Amsterdam*1 waraohau 12. lijf Geseind van De Bildt heden om 8.45 uur aan alle posten: „Weest op Uw hoede". Prof. Dr. P. v. Item, hoogleeraar te Lei den en Dr. Johanna Steenbergen, assistente van Prof, Item werden daarna als deskun digen gehoord. Zij moeten hun meeningen zeggen van het onderzoek naar de bloedspatten, zooals dat door Dr. Hesseling is ingesteld. Uit de toelichtingen der brjefschgikundi» gen bleek als conclusie, dat aan de bloed- spatten op de broek door Dr. Hesseling wel waarde wordt gehecht, maar Dr. van Item was van meening, dat hieraan geen aan dacht moest worden geschonken. De President trok hierop de conclusie, dat op die spatjes geen veroordeeling kon volgen. Dr. Gerhard, scheikundige te Rotterdam, geeft eveneens zijn toelichting over het bloed. Recht tot zekere conclusie is er niet bü Dr. Gerhard. „Wat er tenslotte gebeurd is daar hecht ik tenslotte geen waarde aan het feit is, dat Lans door den hals is gesneden" zegt de President. Daarna volgt de handdoek, waarop bloed van Lans zat. Hiermede is het getuigenverhoor ten ein de en wordt overgegaan tot het verhoor van verdachte. De president memoreerde de bekentenis sen van verdachte, nopens de fraude, om dat verdachte van zijn salaris niet kon rond komen. Verdachte bekent opnieuw de fraude ge pleegd te hebben en tevens in de kasboe ken te hebben geknoeid en dat hy begreep, dat teen de heer .tans de kasboeken wilde laten nazien de onregelmatigheden moesten uitlekken. Hij bekent te weten, dat het zoover zou gekomen zijn, dat Lans voornemens was de kashoeken te onderzoeken. „U bent den avond tevoren met bruine actetasch op het kantoor gekomen?" vraagt de president. „.Ta", zegt verdachte. „En door welk hek, door het achterhek?" „Neen, door het voorhek. Op Zaterdag avond ben ik door het achterhek gekomen," Verder verklaarde verdachte; „Ik ben langs den Oost-Zeedijk gegaan en nam de electrische tram naar Den Haag. Mijn broek scheurde verder bij het instappen, hij was echter reeds eerder gescheurd. Ik heb mij later bezig gehouden met muzieklessen en ben vervolgens naar mijn schoonzuster ge gaan, waar ik opgebeld werd over den moord op Lans." Vevd. is toen naar het kantoor gegaan en heeft daar alles opeh gevonden. Hij zocht naar het chèo.ueboek.ie. Verdachte verklaarde, dat hij den volgen den dag dezelfde schoenen droeg als den da gte voren. Hij bekent, dat hij na den dood van Lans zoo spoedig mogelijk ge tracht heeft de zaak over te nemen en her kent het tafelmesje en den sleutel van het achterhek, die als overtuigngsetukken aan wezig waren. Verd. heeft den sleutel In zenuwachtigheid en vrees Voor mogelijke verdenking aan zijn schoonzuster in bewaring gegeven en bekent alles wat hij reeds voor de Rotterdamsche Rechtbank had verklaard. Do president merkt op, dat er veel aan wijzingen tegen verdachte zijn, dat hij al leen de eenige was, die belang had bij den dood van Lans om zijn zaak te krijgen. Als procuratiehouder had hij direct naar het perceel van den moord moeten gaan, toen hij van den agent hoorde, dat er Jets gebeurd was, in plaats van naar zijn schoon zuster te gaan. Hebt u Lans vermoord" vraagt de pre sident. „Neen. ik heb Lans niet vermoord. Er is slechts één, die weet, dat ik Lans niet ver moord heb en dat is God." „Roep God maar niet aan", zegt de Pre sident' „want als u den moord hebt gepleegd, spreekt u nu een Godslastering uit." (De zitting duurt voort). (Ongecorrigeerd) Vermindering van werktijd De Directie der N.V. Nederlandsohe Sein» toestellen Fabriek te Hilversum heeft, ten einde in het thans aanbrekende slappere seizoen het ontslag zooveel mogelijk te be perken, aan het fabriekspersoneel bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Maart a.s. de werkweek voor de verschillende afdeelin- gen zal worden teruggebracht van 48 op 42 uur. De directie hoopt, dat het haar mogelijk zal zijn om eerlang de aldus minder ge werkte uren weer in te halen. Aan bepaalde categorieën van z.g.n. „vaste veeklooners" blijft het volle weekloon door betaald. Aan een deel van de overige vaste weeklooners worden de onder de 44 uur per week gewerkte uren bij wijze van voorschot uit een speciale steunkas uitbetaald; de verrekening van het voorschot zal plaats vinden met het loon van later te maken overuren. Zaterdag 28 Februari en Zondag X Maart a. s. worden te Berlijn de wereldkampioen schappen schoonrijden voor dames en hee- ren gehouden. De inschrijvingen zijn gesloten. Heeren: Roger Turner, George Hill, belden Vereenigde Staten; L. Meyer-Labergo, Haartal en E. Beyer, allen Duitschland; J. Sliva en A. Sliva, beiden Tsjecho-Slowakije; P. Brunet, Frankrijk; Karl Schafer, Oosten rijk; Nikkanen, Finland; Sr. Distier, Oos tenrijk en Vadas, Hongarije, Karl Schafer is wereldkampioen 1930, Dames: Sonja Henie, N. Egedius, Edel Randen, Randi GuUichsen, Arna Andersen, ellen Noorwegen; Yvonne de Ligne, Bel gië; Else Flebbe, Duitschland; Vivian Rulthen, Zweden; Maribal Vinson, Ver eenigde Staten; Fritzi Burger en Hilde Holnvsky, beiden Oostenrijk. Sonja Henie is titelhoudster. In een zitting van den West-Duitschen Voetbalbond heeft men ais datum voor den wedstrijd Oost-Nederland West-Duitich- land, voorgesteld Zondag 31 Mei a.s, De ontmoeting vindt te Arnhem plaats. Nederlaag der regeering Ondanks de verklaring van den premier, dat een bedrag van 100 millioen in plaats van 12 voor de werkloozen, zoowel in het binnen- als in het buitenland, een ongunsti- gen indruk zou maken, heeft de senaat het sociaal-democratische voorstel om 100 mil lioen voor de werkloozen uit te trekken, met 285 tegen 288 aangenomen. Deze nederlaag van de regeering Laval zal echter geen politieke gevolgen hebben, daar de regeering niet de kwestie van vertrouwen had gesteld. Weinig hoop op redding der bemanning Een Fransch watervliegtuig van den pas- sagiersdienst AriërsMarseille, moest gis teren, op weg naar Marseille, In de Midden- landsche Zee een noodlanding maken, dicht bh de Fransch-Spaansche grens. Er voeren onmiddellijk eenige reddingsbooten uit, maar ten gevolge van de hooge zeeën kon men het vliegtuig niet bereiken. Men vreest, dat de drie leden der bemanning, die zich aan boord bevonden, onder het oog van hun redders en in het gezicht van de kust zullen ver drinken, aangezien de kans groot ts, dat het vliegtuig ondersteboven wordt geworpen. Twee ervaren skiloopers uit Turijn die de zer dagen een tocht in de Stubaier Alp s1 maakten, sneeuwden in bij de Pecher Hut bij de Oostenrijksch-Italiaansche grens en waren gedwongen, eenige dagen in de hut te blij ven. Toen hun levensmiddelen echter op raakten en het weer iets beter scheen te worden, besloten zij te vertrekken, Echter op 200 meter afstand van de hut werden zij door een lawine overvallen. Een hunner slaagde er in zich pit de sneeuw te werken, doch de' ander bleef bedolven. Eeh gewaar schuwde hulpbrigade heeft ziph paar de plaats van het ongeval begeven, doch men heeft weinig hoop het slachtoffer, dr. Maz- zalanan uit Turijn, die als schermer groote bekendheid heeft, nog levend te vinden. Tengevolge van den hevigen sneeuwval van de laatste dagen, zijn de plaatsjes Sulden en Trafai in het Ortler-gebied geheel van de buitenwereld afgesneden. Het Grand-Hotel te Sulden werd door een lawine getroffen, waardoor de eetzaal en een daarnaast ge legen magazüntje vernield werden. Oqk de electrische centrale werd getroffen, waar door kortsluiting ontstond en de machines gedeeltelijk verbrandden. Door lawinen werden gisteren in de Alpen dalen der provincie Trient veertien kleine boerenhuizen vernield. Een persoon werd gedood en velen liepen verwondingen op. Te Antwerpen is bericht uit Johannesburg ontvangen, dat de bi) de werkgeversorgani satie aangesloten producenten "an geslepen diamant in Zuid-Afrika besloten hebben, vrijwillig toe te treden tot de bestaande overeenkomst inzake de beperking van de productie. In België wordt deze regeling uit gevoerd door de diamantfabrieken om de maand stop te zetten, in Amsterdam door het stopzetten der fabrieken om de week. Sociëteit „Sint Bavo" Bestuursraad R. K. Volksbond, 8 uur. Bestuur R. K. Melk- yereenlging „St. Joseph", half 9 uur. Zangvereeniging „Proza", 8 uur. Over heidspersoneel, groep Openbare Werken, 8 uur. St. Vineentius-Gebouw Algemeene jaar vergadering der Haarlemsche St. Vincen- tius-Vereeniging, half 9 uur. Gebouw „Zang en Vriendschap" Leden vergadering der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", half 9 uur. Gebouw Nutsspaarbank Jaarvergadering der Vereeniging tot bestrijding van den woeker, 8 uur. Raadhuis, Heemstede Gemeenteraad, 8 B. en W- schreven aan den Raad; Bij de voorstellen tot reorganisatie van het Houtplein, is uwen Raad medegedeeld, dat het in het voornemen lag de schakelkast en het te'efoon-gebouwtje op den hoek van den Wagenweg-Dreef te deen verwijderen en te trachten deze met een gemakhuisje te combineeren. De wenseh is daarna uitgesproken een dergelijke combinatie niet meer ter plaatse te stichten, waarop het denkbeeld is geuit een dergelijke inrichting ondergronds aan te brengen. Hieraan zijn echter technische moeilijkheden verbonden. Wij hebben daarom naar een andere op lossing uitgezien en meenen die gevonden te hebben door in de onmiddellijke nabijheid van het Plein en wel aan het Lorentzplein, een terrein aan te koopen waar een derge lijke inrichting gou kunnen worden gemaakt, terwijl dan tevens een waaht'okaaltje, voor hen, die van de autobussen gebruik willen maken, sou kunnen worden ingericht. De eigenaar van het perceel aan den Wagenweg, hoek Lorentzplein, heeft zich bereid verklaard het gedeelte tuingrond, dat met arceering op de voor uwe leden ter inzage gelegde teekening is aangeduid, groot ongeveer 12x12 M„ aan de gemeente in koop af te staan, tegen een bedrag van f 10.000.—. Wij verwachten, dat 't te stichten gebouwtje ongeveer voor een bedrag van 8.000.tot stand zou kunnen komen. Het zou dan, evenals dat aan het Kennemerplein, kunnen worden verpacht. Het komt ons daarom gewenscht voor, dat de gemeente tot aankoop van dien grond overgaat, Wü stellen u voor het hierbijgevoegd ont- werp-beslult te bekrachtigen. De minderheid in ons College kan zich met dezen aankopp niet vereenigen, omdat zij den hiervoor genoemden prijs, bijna 70 per M2., belangrijk te hoog acht. Een vel dezer watten bestrijdt met succes Doozen van 45 ct. cn 75 ct.bij Apotb- en Drag. In gebouw St. Bavo te Haarlem, kwam de tuindersvakbond L. T. B. in algemeene ver gadering bijen. De voorzitter hield de volgende openings rede: Momenteel wordt het bedrijfsleven in den Tuinbouw door buitengewoon zwareom standigheden beheerscht. Het is vooral de tuinbouw-groen- tentaelt, de vollegronds- en platglascul- tuur, het bedrijf waarin tot heden dui zenden kleine tuinders een bestaan vonden, die het zwaarst getroffen is en nog steeds wordt. In zeer veel kleine, maar ook wei grootere tuinbouwbedrijven, is reeds een tweetal jaren mst verlies gewerd, althans van een loonende teelt geen sprake geweest. En wij weten, dat bij die menschen geen kapitaal, geen uithoudingsvermogen is. En WÜ begrijpen volkomen tot welke gevolgen dit voor een massa gezinnen heeft geleid. In andere bedrijven is de toestand minstens zorgelijk. Mochten er nog menschen zijn, die JJeraan twijfe'en, dan mogtn dezen zich eens op de hoogte stellen van het groote aantal bedrijven waarin eigenlijk' geen loon meer kan worden betaald en die, om staande te kunnen blijven, alleen nog maar zijn aangewezen op een voorschot van Overheidswege verstrekt; iets waarvan men heuseh niet van harte gebruik maakt En hij, die een beeld wil hebben van den a.lgemeenen toestand, vergelijke eens de omzetten aan de veilingen, die bij meer normale jaren een achterstand van mil- lioenen aantconen. Ik aarzel niet om te verklaren, dat de Ned. Tuinbouw, zelfs met inachename van de nog goed gaande cultures, nog nooit zoo'n triest beeld heeft vertoond als te genwoordig. Hoe zullen wij, R. K. Tuinders, thans staan in dezen zwaren tijd, ten opzichte van elkaar, in onze organisatie, en voor datgene, waarmede allicht verlichting en verbetering in dien noodtoestand kan wor den gebracht? Vóór alles moeten wij ons oog richten naar boven. Er is weinig uitzicht, volgens onze men- schelijke berekening. In de algemeene malaise komt nog steeds geen schijnbare verbetering. De moeilijkheden, die men ons op exportgebied in den weg legt, dreigen zelfs nog vergroot te worden. En toch mag dit alles ons niet ontmoedi gen en tot pessimisme leiden. Wantach ter de wolken schijnt de zon. Dat is maar een spreekwoord, maar als zoodanig zegt het zelfs iets voor een materialist. Voor ons katholieken zegt het echter méér. God laat het water wel tot de lippen komen, maar niet er overheen. Niemand wordt boven zijn krachten beproefd en Hij die de Zijnen nooit verlaat, maar het vertrouwen op Zijn Voorzienigheid steeds beloont, geeft kracht, naar kruis, Hij zendt ons de beproeving over als een middel voor ons welzijn. Wie onzer heeft dat in zijn leven niet al meer malen ondervonden? En daarom, wij mogen berekeningen ma ken, tegen de toskomst als een berg aanzien, maar Hij, Hij alleen weet wat in ons belang is en tegen Zijn beschikking vermag geen enkele tegenstrevende macht ook maar iets in te brengen, En daarom is er voor den ge- loovigen Christen nooit, ook nu niet, reden om met het hoofd naai' baneden te loopen. Het zal zeker weer in orde komen en in dit vertrouwen mogan wij met nieuwen moed het nieuwe bedrüfsja&r weer tegemoet gaan- Alléén.,,, ons vertrouwen zij niet verme tel. Wij moeten medewerken, de hulpmidde len gebruiken, dis ons in den levensstrijd ter beschikking staan. En niet olk middel past den geloovigen katholiek. Daarom moet ook onze belangenstrijd staan in den christelijken geest, willen wij een goad succes verwach ten. Wij mogen vragen om Staatsbescherming, om steunmaatregelen van de Overheid, om verbetering van de handelspolitiek, maar eigen hulp is de beste hulp. Het is mijn vaste overtuiging, dat wij succes zullen heb ben naar de mate, waarmede wij "elf in eigen bedrijf en te zamen in onze organisa tie de middelen aanpakken, waarmede wij ons bedreigde bedrijf omhoog kunnen bren gen. Wij moeten niet ophouden te streven naar nog betere cultures, naar nog meer dere ontwikkeling en vergrooting onzer vak kennis. Het treedt steeds duidelijker aan den dag, dat slechts door één middel onze tuin bouw, onze bollen- en bloementeelt zullen kunnen behouden worden, n.l. door het le veren van producten, die uitstekend van kwaliteit ziin. Intensiviteit, die in de richting gaat van hot kweeken van het grootst denkbare kwantum op de kleinst mogelijke opper vlakte, zal mogelijk tot overproductie kun nen leiden, maar als meerdere vakkennis, zaadveredeling, proefnemingen, selecties en ziektenbestrijding tot gevolg hebben de ver betering, de opvoering der producten in kwaliteit, dan kan dit slechts voordeel bren gen, want met een goed produet zullen wij tenslotte den strijd op de wereldmarkt winnen. Verder dienen wij ons zelf nog meer te ontwikkelen, dpor het deelnemen aan cur sussen voor volwassenen of het bijwonen van voordrachten en lezingen op tuinbouw kundig gebied, door vakliteratuur, proef nemingen of anderszins. Onze jongens moeten naar de lagere Tuin bouwschool of naar een algemeenen cursus. En als de middelen het eenigszins toelaten, moeten er ook velen naar Beverwijk, want in Noord- en Zuid-Holland zijn genoeg be drijven, die minstens zouden moeten worden geleid door hoofden, welke meer hebben ge had voor het vak dan lager onderwijs. Op het gebied van zaaizaadveredeling, zoowel als bestrijding van plantenziekten is nog ontzaglijk veel ten goede te doen en beide zijn een voorwaarde voor het teelen van kwaliteit-producten. En daarom moeten wij verder en verder ook op het gebied der keuringen. Ik moge in dit verband ook nog even wij zen op de solidariteitsgedachte, die ons tot het werken voor al die zaken, moet prikke len. Ook dit moeten wij zien in het licht onzer beginselen. En hierbij denk ik nog niet eens aan de sociale plichten t.o.v. onze on dergeschikten. Maar naast de gelukkig nog vele tuinders en bloemisten, die dezen zwaren tijd nog best kunnen dragen en verduren, staan er honderden die uit zich zeiven niet veel kun nen, al is hun bereidheid nog zoo groot. En dit is het mooie in onze organisatie: het werk wordt voor allen verricht. Ons deelnemen aan zooveel goede zaken zal de voordeelen hiervan ook aan die anderen brengen. Hier kom ik aan het tweede deel van ons program; de taak van de Overheid ten op zichte van den Tuinbouw en wat wij meenen van die Overheid in het belang van den Tuinbouw te mogen vragen. Ik hoop hierop straks terug te komen, omdat hierover door afdeeüngen voorstellen zijn ingediend. Wanneer het gaat over een beroep op den Staat tot het verleene.n van steunmaatrege len en het voeren van een goede welvaarts- politiek, dan mogen wij eerstens bedenken dat deze elk middel hiervoor niet zal mogen of kunnen aanwenden. En als het verder schijnt dat de Overheid maar weinig wenscht te doen, dan mogen wij hierbij bedenken, dat in wezen de meeste tegenwerking komt van een groot deel van onze Volksvertegenwoor diging, die daarbij meent te steunen op het volk dat hen heeft afgevaardigd. Is het niet teekenend dat tot heden de meeste crisiswetjes aan een vinnige bestrij ding hebben blootgestaan in en buiten de 3taten-Generaal en wanneer het gaat om den land- en tuinbouw te hulp te komen, daartegen bergen van bezwaren worden aan gevoerd? Laten wij toch goed opletten, vanwaar meestal de tegenwerking komt en ons voor al niet van de wijs laten brengen, als spe ciaal van liberale of socialistische zijde wordt beweerd, dat te dezen opzichte van deze Regeering niets is te verwachten. Wordt ook niet beweerd, dat, de Regeering den land- en tuinbouw in den distributie- tijd wel wist te vinden en dezen thans in den steek laat? Mag ik er aan herinneren, dat de regeering van toen een liberale re geering was (denk aan Posthuma) en wie zijn thans de felste bestrijders van de maat regelen, die de rechtsche regeering voor stelt? Hebben wij van liberalen en socia listen verbetering van de welvaartspolitiek te verwachten? Onze strijd zal moeten gaan tegen alle groepen in den staat, die omdat zij ons leven en stroven niet kennen, met den land- en tuinbouw nooit rekening houden. Wij moeten het Nederlandsche volk in al zijn geledingen overtuigen van het groote belang van land- en tuinbouw voor land en volk. Dan zal men er ten slotte, want daar komt het per saldo op aan, ook een Offer voor willen brengen. Nadat de notulen waren goedgekeurd, las de secretaris, de heer Ir. W. Dekker, het jaarverslag voor. Geconstateerd werd, dat de Kringen West-Friesland en Langendijk zeer actief waren. De groep Bloembollenkweekers heeft haar voortdurende zorg voor het Collectieve Arbeidscontract. Een pensioenfonds voor ouden van dagen is ingesteld. Gememoreerd werden de credietfaciliteiten, verleend door de Overheid. Verkiezing bestuur. Tot leden van het Vakbondbestuur werden herkozen de heeren J. D, de Kok te Loos duinen, Fr. Lommerse te Bennebroek en Jac. Groen te Zuid-Scharwoude. Laatstge noemde werd bij acclamatie tot voorzitter herbenoemd. De heer De Kok richtte eenige woorden van waardeering tot den voorzitter, dien hij roemde als een waardig leider in het Katho lieke organisatieleven. Krachtstroomtarieven. De Kring Hoorn stelt voor, het Vak- bondsbestuur te verzoaken, pogingen in het werk te stellen, dat de krachtstroomtarie ven voor de electromotoren, dia benoo- digd zijn om kassen en warenhuizen van water te voorzien, zullen worden verlaagd. Het tarief van het P. E. N. ad 14 cent per K.W.U, wordt te hoog geacht. Het Vakbondsbestuur deelt genoemden Kring mede, dat het Hoofdbestuur van den L- T. B. reeds eenigen tijd in contact is met het P. E. N„ om verlaging van de ta rieven te verkrijgen, zulks naar aanleiding van het verzoek van de afdeeling Blokker. Het voorioopige resultaat van de bespre kingen is bereids in het Bondsorgaan me degedeeld. Overigens is het Vakbondsbe stuur bereid in deze zaak diligent te blijven. De afgevaardigde van Hoorn zou de leden van de Prov- Staten in deze zaali Willen moeien, doch de voorzitter antwoordde, dat het P. E. N. beloften heeft gedaan en dat eerst moet worden afgewacht, of deze al dan niet zullen kunnen worden nagekomen. Besloten wordt ten spoedigste een beslis sing van het P. E. N. uit te lokken. De Kring Hoorn stelt voor in overleg met het Boerenvakbondsbestuur, te trach ten, dat het tarief voor leidingwater wor de verlaagd, opdat dit water meer voor Bedrijfsdoeleinden zal kunnen worden ge bruikt. Het Vakbondsbestuur is bereid te doen, wat in deze kan worden bereikt. Een woordje van den Geest. Adviseur, De geestelijke adviseur, rector J. P. Kok, noemde het een behoefte een enkel woord tot de tuinders te spreken. Men moet blij ven hopen op de Voorzienigheid, ook al wordt daardoor de crisis, die internationaal is, niet onmiddellijk opgelost, God geeft het goede, maar ook de kruisjes. Hij weet wat de menschen kunnen dragen. Wanneer het altijd even goed ging, zou het niet goed gaan in de wereld. We zitten volop in het materieele, aan het spiritueele moet ook gedacht worden. Bij zijn bezoek aan Z. H. den Paus heeft de adviseur voor alle R.K. boeren en tuinders een vollen aflaat op verschillende dagen ver kregen. Dit is uniek voor sociale ve~e°nigin- gen en spreker dringt er dan ook op aan, dat men op die dagen zal zorgen aan de gunsten deelachtig te kunnen worden. De adviseur wijst ook op de retraites, de crisis zal toch niet al het geld weggenomen heb ben! Spreker feliciteerde de vergadering met de herbenoeming van den voorzitter, hij is in alle opzichten de rechte man op de rechte plaats. Voor het onderwijs moet vooral in de afdeeüngen goed gezorgd worden. Ont wikkeling is een van de krachtigste midde len om de menschen uit den put te helpen. Door wetenschappelijke voorlichting kan eco nomischer gewerkt worden. Verschillende subsidies zijn van provincie en gemeente verkregen, tot het oprichten en instand hou den van scholen of tot het geven van on derwijs. De totale onkosten voor het onder wijs bedragen f 135,000 per jaar. Spr. spe cificeerde dit cijfer voor de onderscheidene plaatsen. Ook aan het landbouwhuishoud- onderwijs wordt gewerkt terwijl het jeugd» vraagstuk de volle aandacht heeft. Met den diocesanen jeugdraad wordt geconfereerd, binnenkort zal een beslissing wel vallen. Veel hebben de leden aan hun organisa tie te danken, spreker liet een en ander nogmaals de revue passeeren. Daarvoor is echter krachtige financleele steun noodig. Spreker besloot met een aansporing altijd en overal actief en propagandist te zijn, Daarna werd gepauzeerd. Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig bij den aanvang der vergadering de leden Hoekstra, Koppen, Meijers en Adrian. De VOORZITTER least de (reeds, gepubli ceerde) vragen van den heer Peper over de werkverschaffing te Oastricum voor. De s, d. A, p.-fractie steunt deze vragen. De interpellatie-Peper over de niet ter le zing liggen van „De Tribune" In de openbare leeszaal zal aan het einde der vergadering behandeld worden. De communistische vragen over de x-elletjes worden niet gesteund. Aan het einde der agenda zal ook de vraag behandeld worden van den heer Joosten over „De Tribune". De beschuldiging jegens den heer Van Driel. De heer VAN KESSEL Is van oordeel, dat de door hem aangeroerde zaak zeer toege spitst is. (De vergadering duurt voort.) Gisterenmiddag is van een der baggermo lens van de fa. den Breejen van der Bout, Eggende bij de Noordersluis te IJmuiden de geheele emmer-transportinrichting door het breken van een koppeling uit de stelling ge vallen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet-voor. Men heeft onafgebroken doorgewerkt om de te water geraakte emmers op te visschen. Hedenmiddag hoopte men de schade weer hersteld te hebben. Bureau van Politie, Smedestraat, auto- lantaamgias; Snoeks, Duvenvoordestraat 85, armbandje; Hooijer, Alb. Thijmstraat 34, beenpijpen; Dursch, Nic. v. d. Laanstraat 8, dop van kinderwagen; v. Gend Loos, Ged. Oudegracht 100, dop van radiateur; Bureau van Politie, Smedestraat, deken; Kennel Fauna, zwart hondje; v. d. Steijle, Nassau- laan 34b, handschoen; Roelofs, Hasebroek» straat 2, kinderhandschoentje; Scheelings, Oranjeboomstraat 49, handschoen; Tolle naar, Tuinstraat 7rood, idem; Kennel Fauna, witte kat, grijze kat en grijs-witte kat; Van Duijn, Bisschop Ottostraat 24, portemonnaie met inhoud; De Kwant, Brouwersstraat 55K, idem; Pelser, Lombardsteeg 3, potlood; Sou dorp, Nadorststraat 4, hondenpennmg; Nie- man, Thorbackestraat 55zw., rozenkrans; Hulsbergen, 2e Hoogerwoerddwarsstraat 27, rijwiel; Lansdorp, Kleverlaan 135, sleutels; Taag, Witte Heerenstraat 7rood, schaar; Sierveld, Gen. Bothastraat 116, schoen; Reith, Cruquiuastraat (schooi) sleutel; Van Ling, Heerensingel 105, tasch met inhoud; Bureau van Politie, Smedestraat, tasch met inhoud; Weitersma, IJselstraat 9, tasch je met inhoud; Pelser, Lombardsteeg 3, vulpen houder; Rentzen, Korte Begijnestraat 13, weekkaart N.Z.H.T.M.; Swart, Berkheijde- straat 4rood, want, Geboren: 21 Februari z. van K. G. v. Nimwegen-v. Mourik. z. van S. O, M. v. Maanen-Tienhoven. d. van J, Hoekstra- Booi, z, van H. Jongbloed-v. Rooijen. 22 Februari van J. J. Peper-Bosch. Z. van J. E. de Vendt—Gerritsen. z. van P, L. v. d. Zeep-Zwiers. d. van D. Berg meier-Wagenaar. z. van C. W. Groot» Fejje. 23 Februari d, van J. Bloem-Mink. d. van H. A. Klaassen-v. Dijk. 24 Februari d. van E. v. Wees-Roos. Overleden: 15 Februari P. J, Knauff, 6 mnd„ K. Marparethastraat. 21 Februari A. Baars, 11 j., L. Annastraat. 22 Februari J. Fortgens, 71 j„ Ged- Oude Gracht. 23 Februari I. Wapstra, 73 J., Kam-oersin- gel. J. P. G. Kraak, 57 J., Heerensingel. O. Heemskork-Gijzen, 75 j., Spaansche- vaartstraat. Propaganda-vergadering R.K. Vereeniging voor Groote Gezinnen Nadat ln eerste In stantie door de plaatselijke afdeeling van den R.K. Volksbond met de R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen gecorrespondeerd werd over de mogelijkheid van het oprichten van een plaatselijke afdeeling, werd het initiatief tot het nemen van maatregelen hiertoe over gedragen aan den Weleerw. neer H. Sehrama, kapelaan der parochie, omdat men de juiste opvatting toegedaan was, dat het hier een algemeen parochieel belang geldt. Daarom is onder leiding van kapelaan Sehrama morgen, Donderdag, een bijeen komst belegd, die 's avonds om 8 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw zal worden ge houden. De secretaris van de R.K. Vereeni ging van Groote Gezinnen, de heer J. H. Krag, zal dien avond spreken over doel, strekking en beteekenis van deze vereeni ging. Er wordt verwacht, dat vesl parochianen van hun belangstelling zullen getuigen. R. K. Kies vereeniging „Recht en PUeht". De R. K. Kiesvereeniging houdt Donderdag 2C dezer een ledenvergadering 's avonds 8 uur, in 't R. K. Vereenigingsgebouw, Daar deze vergadering wordt belegd tot het stellen van candidaten voor de gemeen teraadsverkiezingen, worden alle leden, zoo wel dames als heeren, dringend aangespoord, de vergadering bü te wonen. Candidaatslijs- ten kunnen vóór en tijdens de vergadering bü het bestuur worden ingediend. Tevens zal een korte rede over gemeente politiek gehouden worden, door den heer G, Langendük en zal door den heer H. Meijer gesproken worden over: „Politiek en Provin ciale Staten." Stemming voor den Gemeenteraad Naar wü vernemen, is de datum der stem ming voor den Gemeenteraad door B. en W, vastgesteld op 24 Juni. Het aantal kiezers bedraagt volgens de op 1 April a.s. van kracht wordende klezerslüst 18420 tegen 10733 in 1939. De op 23 Februari 1931 vastgestelde kie zerslijst, welke van kracht wordt op 1 April bevat 19560 Statenkiezers en 20247 Kamer kiezers. De kiezerslijst 1929—1930 bevatte resp. 17586 en 18097 namen. Vechtparty Maandagmiddag werd door den caféhoudt- v. d. S., polltle-assisCent'.e verzocht voor een vechtpartij. Een zekere l, verkeerende in kenlijken staat van dron kenschap. Hü werd aangehouden en in ar- rest gesteld. Ten einde verdere onaangenaamheden w voorkomen, werd het oafé 's avonds gesloten gehouden. NOORD-SCHARWOUDE, 25 Febr. A SB* voer 4600 K.G. Wortelen 1.8Ö2.4480" K.G. Roode Kool 6.108.80, 56200 K. O Gele Kool 3.00—4.—, 86600 K.G. Deensclrf Witte Kool 2.70—3.50, 26400 K.G. UieD 2.§03.—, idem groote 2.803.20, id. drie* lingen 1.701.90, Nep 1.90. AMSTERDAM, 25 Febr. Veemarkt. Aan voer 238 vette kalveren: le kwal. 1.001.08. id. 2e kw. 0.90—1.00, id. 3e kw. 0.74—0.88. per K.G. levend gewicht, 90 nuchtere Kal veren 6.0012.— per stuk, 580 Varkens^ vleeschvarkens, wegende van 90110 K. O- 0.50051, zware varkens 0.490.50, vette varkens 0.460 48, per K.G. slaehtgewicht. Een enkel varken boyen noteering. HOORN, 25 Febr. Veemarkt. Vette Var kens f 0.40f 0.42 per K.G. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, veiling van 25 Febr. Aanvoer 6200 K.G. Wortelen 1.80 —2.10, 47.000 K.G. Roode Kool 4.00 —8.80. 132.000 K.G. Gele Kool 2.00—3.80, «2.000 K.G. Deensche Witte Kool 1.00—3.30. 24.600 K.G. Uien 2.20—2.90, idem grove 2.409JB0' id. drielingen 1.00—1.50. AMSTERDAM, Aards ppelprüzen, 25 RebO Zeeuwsche bonten 5.75—6.25, Zeeuwsohe blau wen 5,25—5.75, Zeeuwsche Eigenheimers 4.70 —4.90, Redstar 4.75—5.00. Bontestar 4.50—4.76. Friesche borgers 4.604.80. Poters 2 80—3.00> Bevelanders 4.755.00, Industrieaardappelen 3 754.00, alles per H. L. Malta's 11—12 ct- per kilo. Aanvoer 1 lading 1000 H. L. •n WOENSDAG 25 FEBRUARI 1931 Vorige Koersen Koer* 2.1» Staatsleeningen 6% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4H Nederl. 1916 4% Nederl. 1917 4'4 N.Ind. 1626 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MÜ- Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzüde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Aocoustiek Ned, Ford Indnstr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. S. Leather •MM». Mijnbouw Boeten Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubo. Rott. Tapanoeü Serbadjadl Stlau V, I. O, O. Allied intercontin Rubber Scheepvaart Hojl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. 8tpomb 3cheepvaart- Unie Marine comm. Marino pref. Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden MIMI Actions Idem Tabak Deli Batavia Oude Dell Oostkust 3enembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paal Kansas Oity South Erie Railr Prolongatie 101% 101 102% 102% 98% 146% J3C% 148% 204 103l8/j6 67% 59% 229% 89% 271 83% 19»/„ 74% 100 294 23% 310 162% 10% 11'% 108% 84 61'/, 38 66 33% 56% 36 4% 14% 13% 55% 128% 16 16% 372% 30 102 30 275% 273% 64 317% 45 H« 44% 38% 1% WOENSDAG 25 FEBRUARI 1931 Parijs Brussel Londen New-York (cable) Berlijn ZUrich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen •MMtMtt" 9.75 34.75 12.11 2.49 59.20 48.— 13.— 26.60 66.65 66.70 66.65 7.35 34.95 27. - 9.80 34.80 249 V* 59.30 48.05 13.10 26,80 66.75 66.8 0 66.75 7.40 35.10 29.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2