Buiten landsch fcING fOÏUX KLOKZEEP DE KLOK FEUILLETON Model DE VIERDE SEPTEMBER pepermunt Minister Schiele over het agrarische program Zullen de soc. de regeering steunen? Na de ramp te Eschweiler Indrukwekkende begrafenis plechtigheid De Fransche legerbegrooting 35 pCt. van de staatsinkomsten voor het leger De vlootbesprekingen Tusschen Frankrijk en Engeland liet drankverbod in de Ver. Staten wèl rechtsgeldig Engelsche arbeiderspartij De Gemeenteraadsverkiezingen in Spanje Gemengde Buitenlandsche Berichten Noodweer in Italië en Sicilië Hoe de Amerikanen zelf over opvoeding en onderwijs denken Toenemend ongeloof in Duitschland Mussolini en de politiebeambte De scheikundige analyseert, het publiek proeft de aparte kwaliteit van De gertfisehlooze, debaaeriënvanger Cordate vrouw De werkloosheid in Duitschland FAILLISSEMENTEN RADIO-OMROEP DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE Elke doos die in Uw huis komt, geeft een moment van prettige spanning welke leuke waardevolle ver rassing er nu weer uit de doos zal komen Kent men ook bij U dit genot volle oogenblik N. V. ZEEPFABRIEK MEERDE electrische vuur uit en met behulp van êéfl schroevendraaier sloeg hij het vuur in stuk ken, terwijl hij zich onder dat werk tweemaal brandde. i zonk het ovale stuk hout naar beneden. (Wordt vervolgd). Bij de opening van de Rijksdagzitting werd overgegaan tot de uitgesteide stemming over de begrooting inzake verzorging en wacht gelden. De communisten stellen voor de wacht gelden van 23.253 officieren ten bedrage van 112.65 milüoen Mark te schrappen, evenals de riddersoldij ten bedrage van 300.000 Mark, bestemd voor de dragers van bijzondere mi litaire onderscheidingen. De voorstellen worden verworpen en de begrooting wordt aangenomen. De voorstellen der communisten inzake bijzondere belasting op vermogens, dividen den en inkomens, hooger dan 50.000 R.M., het z.g. millionairsbelastingplan. worden onder groot tumult van de communisten naar de commissie terugverwezen. MINISTER SCHIELE Dan volgx de tweede lezing van de begroo ting van het Rijksministerie voor Voedsel voorziening. Hierna volgt oen langdurig debat, waarbij verscheidene sprekers steun aan Minister Schiele toezeggen. De Communisten dienen intusschen een motie van wantrouwen tegen Schiele in. De beraadslagingen worden verdaagd tot hedenmiddag drie uur Verworpen werd nog een communistisch voorstel om te behandelen een voorstel tot onmiddellijke invrijheidstelling van den dichter Friedrich Wolff, die te Stuttgart ge arresteerd is wegens overtreding van arti kel 218. Gisterenmiddag hield de rijksminister Schiele in den Rijksdag een agrarisch po litieke rede. In het eerste deel gaf hij een uitvoerige algemeene toelichting van de agrarische politiek in het kader van de geheele Rijks politiek. Daarna ontwikkelde hij tot ln bij zonderheden het eigenlijke agrarische pro gram en vroeg in verband daarmede voor het kabinet van den Rijksdag de machtiging alle noodige maatregelen te mogen nemen. In deze machtiging is ook het invoerrecht op boter begrepen, waarover de regeering dan te gelegener tijd zal moeten be slissen. In het derde deel van zijn rede verdedig de de minister verder zijn beschermende politiek en zijn standpunt in het algemeen ten opzichte van de handelspolitiek, waarbij hij wees op de noodzaak van nauwe samen werking tusschen Industrie en handel. De minister herinnerde er ten slotte aan. dat hij in overleg met het Groene Front, de poging heeft ondernomen om den land bouw te hulp te komen. Zoolang hij het ver trouwen heeft van de agrarische organisa ties, denkt de minister niet aan aftreden Met een beroep eenerzijds op den Rijksdag om begrip te toonen voor den nood van den landbouw en anderzijds op de agrariërs, om zich niet al te wenden van den staat, die al het mogelijke doet om het land te redden, besloot Schiele zijn rede. In parlementaire regeeringskringen re kent men er op, dat de soc., niettegen staande alle bezwaren, ten slotte toch de regeering niet ir. den steek zullen laten, vooral daar de verwezenlijking van net landbouwprogram gebonden is aan een reeks voorwaarden. Tegen tien uur hadden zich ln de als chapelle ardente ingerichte Schut,terszaal te Eschweiler de deelnemers aan de rouwplech- tigheid voor de slachtoffert van de mijngas- ontplofring ln Je mijn „Eschweiler Reser ve" verzameld. Behalve familieleden en nabestaanden van de 32 slachtoffers waren aanwezig de verte genwoordigers der mijnwerkersorganisaties, vertegenwoordigers van de nnjndirectie, van Rijk en Prulsischen Staat, van het gemeente bestuur en van de gemeenten uit den om trek en verschillende andere autoriteiten. Het eerst sprak namens de Eschweiler Bergwerk Vereln dé mijndirecteur Wester- mann, die de nabestaanden der slachtoffers namens den Raad van Beheer en namens het bestuur zijn deelneming betuigde. Vervolgens sprak de voorzitter van den Bedrijfsraad van de mijn „Eschweiler Re serve", als vertegenwoordiger der moderne organisatie, de algemeene secretaris van den Duitschen Mijnwerkersbond Engelhardt en namens den confessloneelen vakbond, de se cretaris Ernst. Namens de Rijksregeering sprak de Minis- terial-Direktor Dr. Grleser. van het Rijks ministerie van Arbeid, die de achtergebleve nen de warme sympathie van den Rijkspre sident, den Rijkskanselier en van de andere Ministers betuigde. Vervolgens hielden Z. D H. Dr. Straeter uit Aken en de predikant Dr. Schroedter een korte rouwrede, waarna onder de tonen van het orgel de kisten uit de zaal werden ge dragen en op tien groote, zwart omfloerste wagens.' geladen. De droeve stoet werd geopend "door de mijnwerkerskapel, die trommels en vaandels met rouwfoers had behangen. Dan volgden de verschillende delegaties en daarna de kransen, die ieder afzonderlijk door een mijnwerker werden gedragen. Voor de lijk wagens schreden de geestelijken, terwijl de wagens werden gevolgd door de verwanten en vrienden van de overledenen, waarbij zich de autoriteiten hadden aangesloten. De stoet werd gesloten door de. talrijke vereenigingen, die met omfloerste vaandels de lijkwagens volgden. Communistische betoogingen. Ter gelegenheid van de teraardebestelling van de slachtoffers van de mijn „Eschwei ler Reserve", hebben op het kerkhof van Nothberg communistische betoogingen plaats gehad. De communisten trachtten opruiende re devoeringen te houden, doch de politie noodzaakte hen het kerkhof te verlaten. Later probeerden zij ten tweede male te betoogen. De politie ontbood toen een over- valcommando en liet het geheéle kerkhof ontruimen. Er hebben zich toen geen incidenten meer voorgedaan. Bij de behandeling van de Oorlogsbe- grooting in de Fransche Kamer, verklaarde de rapporteur Bouilloux-Lafont, dat het jaar 1931 op buitenlandsch politiek gebied in het teeken der onrust staat. De nationale verdediging treedt ondanks alle vredesbe- moeiingen van Frankrijk meer en meer op den voorgrond. Op het gebied van de ver mindering der bewapening heeft Frankrijk zich groote krachtsinspanningen getroost. Het Fransche troepeneffectief is heden ten dage half zoo groot als ln 1914. De effec tieve sterkte van de afgerichte en besohik- bare troepen bedraagt 200.000 man, terwiji er in Duitschland 269.000 man zijn, met een af richtingstij d van zes Jaar. Wat de natio nale verdediging betreft, staan Frankrijk en Duitschland dus ongeveer gelijk. Onder die omstandigheden is het dus niet mogelijk nog verder te gaan ten aanzien van de vermin dering der bewapening. De tegen verklarin gen van den socialistischen afgevaardigde Chouffet kwamen hierop neer, dat de Fran sche legeruitgaven ir totaal 19 milliard en 19 millioen francs bedragen en, omgerekend naar de huidige valuta, 12 milliard francs hooger zijn dan in 1913. Van alle staatsin komsten worden 35 pet. voor militaire doel einden gebruikt. Alleen in 1931 bedroegen de grensverster- kingen een milliard francs. Men heeft den oorlog gewonnen en Duitschland ontwapend De socialistische party wendt zich niet tegen de nationale verdediging, maar wel tegen militaire verspilling. In Marokko heeft men om een troep van 56.000 man te comma»; - deeren, 303 generaals en hooggeplaatste offi cieren noodig. Maginot aan het woord In de namiddagzitting van de Fransche Kamer heeft de Minister van Oorlog Magi not by de debatten over de Oorlogsbegroo- MAGINOT ting het woord gevoerd tot het doen tan enkele mededeelingen, waaruit biykt, dat Frankryk bij de komende ontwapeningsbe sprekingen geen verdere concessies meer kan doen. Frankrijk kan voor het oogenblik niet denken aan vermindering van zyn be wapeningsuitgaven, indien het zijn veilig heid niet in gevaar wil brengen. Veeleer denkt men over nieuwe organisatie van het leger. Indien Frankryk deelneemt aan in ternationale besprekingen ter vermindering van de bewapening, beteekent dit niet, dat het zy'n levensbelangen wil prijsgeven. Frankryk bedreigt niemand; het wil in vre de en veiligheid leven. In verband met de internationale besprekingen zeide Maginot, dat Frankryk in geen geval kan toestaan, dat men terugkomt op de militaire clausu les van het verdrag van Versailles. Onder deze voorbehouden en aan de hand van le bepalingen eener rigoreuze internationale contróle zal Frankryk alles doen om de Oe- neefsche Ontwapeningsconferentie tot een gunstig einde te helpen brengen. Vooraf had de voorzitter van de Leger- commissie, de afgevaardigde van de demo cratische en sociale actie, Fabry, verklaard, dat Ingeval van een gewapend conflict niet de massa van het materiaal, doch wel de soort en het gebruik, dat ervan gemaakt wordt, beslissend zyn. Modemlseerlng is, volgens Fransche opvattingen, het gebruik van het beste oorlogsmateriaal. Spr. be toogde, dat men Europa het best kan paci- ficieren door moreele ontwapening. Een ma- terieele ontwapening zal steeds weer door den bewapening worden gevolgd. De voorzitter van de radicaal-socialisti sche Kamerfractie Daladier wees er tydens de debatten over de oorlogsbegrootlng op, dat de totale uitgaven, die men onder de z.g. veiligheidsbegrooting heeft willen boe ken 16.4 milliard francs bedroegen. Frank rijk beschikt op het oogenblik over 240.033 beroepssoldaten, tegenover 140.000 in 1912 Geen land in Europa kan een gelykwaardig leger tegenover het Fransche stellen. Gisteren werden te Parijs de onderhan- lingen voortgezet betreffende de beperking van de bewapening ter zee, waarbij Frank ryk werd vertegenwoordigd door de minis ters van Buitenlandsche Zaken en Marine, Briand en Dumont, terwijl namens de En- gelsche regeering aanwezig waren Hen derson en Alexander. Naar verluidt, is by de besprekingen goede voortgang gemaakt, zoodat de En- gelsche ministers en hun technische advi seurs besloten naar Rome te vertrekken, ten einde daar de aangelegenheid verder te bespreken met de vertegenwoordigers van de Italiaansche regeering. Het resultaat der besprekingen zal lei den tot het sluiten van een Vijfmogsnd- hedenverdrag tusschen Engeland, de Ver- eenigde Staten, Japan en Italië, zulks als uitbreiding van d verleden jaar te Londen gesloten Driemogenhedenovereenkomst. De Engelsche delegatie is naar Rome ver trokken. Omtrent de byzonderheden van de bereikte overeenstemming is men voor het oogenblik nog niet volledig ingelicht. Het schijnt echter vast te staan, dat Frankrijk zich bereid verklaard heeft zyn totale ton nage tot 630.000 ton te verminderen. De oor spronkelijk door Frankrijk geëischte meer derheid van 224 000 ton tegenover de Ita liaansche vloot, werd eveneens verminderd en dit getal zou volgens de nieuwe afspraken omstreeks 170.000 ton bedragen. Aan de an dere zyde schijnen echter de Engelsche be moeiingen om Frankryk te bewegen tot het opgeven van den voorgenomen bouw van een 23.000 tons kruiser, zonder resultaat te zyn gebleven. Het Opperste Federale Hof te Washington heeft ln een revisieproces de opzienbarende uitspraak van den rechter Clark te Newark en New Jersey vernietigd. Het Hof overwoog, dat het 18e amendement van de Constitutie rechtsgeldig ls en dientengevolge het alco holverbod ln alle staten uitvoerbaar is. De rechter Clark had, gelijk bekend, eenl- gen Hid geleden beslist, dat de prohibitie- wetgeving in stryd is met enkele artikelen van de federale constitutie en derhalve niet rechtsgeldig kan zyn. Nieuw voorstel van Mosley. Een manifest, dat zou kunnen leiden tot een definitieve scheuring in de arbeiders party, is heden door sir Oswald Mosley en 16 andere arbeidersgedelegeerden gepubli ceerd. Zy stellen, om aan de nationale crisis het hoofd te kunnen bieden, o.a. voor: bescher ming der binnenland3Che markt door een stelsel van invoercontrole; mobilisatie van alle hulpbronnen en kapitaal voor den in- dustrleelen wederopbouw; vorming van een klein „noodcomltö" met de ministers zon der portefeuille, door welks beslissingen alle andere ministers gebonden zouden zyn. Op 12 April gesteld De Spaansche Ministerraad heeft besloten, dat de verkiezingen voor den gemeenteraad op 12 April a.s.. zullen plaats vinden. De algemeene verkiezingen zullen vóör het einde van den zomer worden gehouden. De verordening betreffende de buiten gewone vacantle voor de universiteiten ls ingetrokken. De rectors hebben de msdedee- ling ontvangen, dat het onderwys hervat mag worden. Verschillende dooden Tengevolge van de nog steeds voortduren de stormen en den aanhoudenden neerslag ln Zuid-Italië en op Sicilië wordt nog steeds aanzteniyke materiee'.e schade aangericht. De trein-, telegraaf- en telefoonverbindin gen zyn ten deele gestoord. Te Messina heeft een aardstorting de ineenstorting van een barak veroorzaakt. Twee vrouwen, die bedolven werden, konden op het laatste oogenblik nog worden gered. In de provin cie Messina hebben vrijwel alle plaatsen schade doordat de beken bulten hun oevers zyn getreden. Groote uitgestrektheden bouw land zijn ondergeloopen. De provincie Agrigent is door een hevige cycloon geteisterd. Te Catanzaro is de watervloed reeds tot aan de woonhuizen doorgedrongen, waardoor tal van gezinnen dakloos zyn. Te Ciro zijn 14 huizen Ingestort en te Paolo heeft een bergstorting het oude kloos ter verwoest en een boerenhoeve bedolven. Twee vrouwen werden hierdoor gedood. De golven van de Busento hebben de beide middenbogen van de belangrijkste verkeers- brug bij Orasseno weggerukt. Bij Catania deed de storm een zeilschip omslaan. Van de vyf opvarende srV.ppers konden er slechts twee gered worden. Te Cosilyppo bij Naoeis werden door een aardverschuiving zes kinderen bedolven, vyf konden er gered worden, het zesde kwam door verstikking om het leven. De stad New-York heeft ln het afgeloo- pen jaar voor hare ruim 800.000 lagere en middelbare scholen een bedrag uitgegeven van 85 millioen dollar, en voor lederen student aan de Universiteit 260 dollar. De vraag is echter of al dat geld ook voor het onderwys als zoodanig besteed wordt; een groot gedeelte komt terecht in handen van speculanten, die de terreinen waar de scholen gebouwd moeten worden hoog opdryven. Wat het onderwys zelf be treft, zoo schreef onlangs dr. Bernard Id- dings Bell een specialiteit op gebied van opvoeding en onderwys „heel ons opvoe dingssysteem is slechts door een enkele deur van de totale bandeloosheid gescheiden. Op onze volksscholen wordt de edele be- gaafheid van onze kinderen niet ont wikkeld: onze universiteiten zijn een soort cursus waar van alles een beetje geboden werdt. Onze colleges gelijken meer op een café of bar, waar een student uitzoekt, wat met z'n smaak het beste overeenkomt. WIJ moeten ons zelf niets wysmaken en ons zelf een mooie marmersoort voorspiegelen, ter wijl het nog geen aardewerk is. Eens zal de dag komen, dat zóó'n systeem van op voeding en onderwijs zich zal wreken. 't Is te hopen, dat Europa zoo verstandig is om uit eigen ervaring en de fouten van anderen haar voordeel te doen. Volgens de nieuwste statistieken zyn er in Duitschland sedert 1925 byna 228.000 menschen uit de kerk getreden. (Het juiste aantal bedraagt 227.883); er zyn thans in Duitschland anderhalf millioen menschen, die geen godsdienst hebben. De sociaal democratische vrydenkersvereeniging heeft 615.000 leden en de communistische afdee- ling 120.000 leden. Het succes van de vry- denkersbeweging is vaak veel grooter dan de leiders zelf durven vermoeden. Het be stuur van de Communistische Vrydenkers vereeniging in Rynland b.v. had zich ten doel gesteld om in het laatste kwartaal van 1930 te bewerken dat 1000 menschen uit hun kerkgenootschap zouden treden; thans is het resultaat van hun actie over het laat ste kwartaal van 1930 bekend geworden en daaruit biykt, dat er 4498 personen het lidmaatschap van hun kerkgenootschap hebben opgezegd, terwyi 3545 nieuwe leden tot de Vrydenkersvereeniging zyn toegetre den. Er Werden meerdere honderdduizenden vlugschriften en brochures verspreid. Alweer beleediging van den duce Eenige dagen geleden werd te Menton een Italiaan aangehouden en naar het politie bureau gebracht. De arrestant toonde zyn papieren, waaronder zich ook een foto van den duce bevond. Het portret ziende, zou een onderbrigadier der recherche hardop eenige onminzame dingen over denltaliaan- schen premier hebben gebezigd en daarby zelfs een weinig correct gebaar hebben ge maakt. Zoorira hy los werd gelaten ging de Ita liaan de zaak aan den Italiaanschen vice- consul te Nice vertellen; deze bracht het weer over aan den consul-generaal, die er op zyn beurt den Italiaanschen ambassa deur te Parijs van in kennis stelde. Zoo werd de zaak by de Fransche regeering aan hangig gemaakt. De minister van binnenlandsche zaken heeft den malre van Menton gelast den onder-brigadier van zijn functie te ont heffen in afwachting van de resultaten van een onderzoek. Dank zij het snelle optreden van een vrouw, bleef een som vn 5000 dollars in een brandkast in het theater Fox te Brook lyn uit handen van roovers, van wie er een werd gedood. De roovers dwongen een lid van het personeel een brief te schrijven aan den directeur met het verzoek de brandkast te komen openen. De vrouw van den direc teur, die uit het venster van haar kamer bemerkte, dat haar man met een revolver werd bedreigd, haalde de politie. Deze kwam juist bytyds, om de roovers op de vlucht te jagen. De politieagent werd echter zwaar gewond. Volgens een rapport over het tijdvak 1—15 Februari 1931 waren op laatstgenoemden da tum 4.991.000 werkzoekenden by de arbeids beurzen Ingeschreven. Het aantal van hen, die hoofdeiyke onder steuning ontvingen, was gestegen tot 2.802.000 tegen 2.318.000 ln het afgeloopen jaar. Het aantal werkzoekenden ls sedert 31 Januari met 2.8 pet, gestegen, 23 Februari opgegeven door v. d. Graaf en Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 20 Febr. J H. Hoskam, koopman, Rotter dam, Galerij 5. R.c. Mr. Dr. G. L. v. Oosten Slingeland. Cur. Mr. G. J. de Ruyter, Rot terdam. 20 Febr. C. Siebert, bontwerker, Rotter dam, Nieuwstraat 35. R.c. Mr. Dr. G. L. v. Oosten Slingeland. Cur, Jhr. Mr. P. Th. Six, Rotterdam. 20 Febr. A. Versteynen, schilder, Rotter dam, Spiegelstraat 3. R.c. Mr. Dr. G. L. v. Oosten Slingeland. Cur. Mr. J. J. W. v. d. Hoeve, Rotterdam. 20 Febr. A. J. Th. Helders Jr., caféhou der, Zwaanshals 295b. R'dam. R.c. Mr. Dr. G. L. v. Oosten Slingeland. Cur. Mr, S. de Waard, Rotterdam. 20 Febr. Johanna Maria Gysberdina van Wurmond, echtgenoote van Th. Netten, Rot terdam, Voorde 36 (Tuindorp). R.c. Mr. Dr. G. L. v. Oosten Slingeland. Cur. Mr. R. H. M. Hoogeweegen, Rotterdam. 20 Febr. Th. A. Klcin-Woud, kapoer, Rot terdam, Kerkhoflaan 71. R.c. Mr. Dr. G. L. v. Oosten Shnveland. Our, Mr. J. J. v. d. Berg, Rotterdam. 23 Febr. Chr. J. van Andel, koetsier, Am sterdam, Stuyvesantstraat 50 I. R.c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. J. Scheltema, Am sterdam, Von deritraat 45. 23 Febr. Th. H. M. Hogenboom, provisor, Hilversum, Busken Huetplein 1. Rc. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. F. H. Wilbrink Hoitsema, Hilversum. 23 Febr. N. V. Algemeene Handelsmaat- schappy „O Kay", Amsterdam, Lomanstraat 34, ten kantore van haar eenigen directeur J, P. Schade, welke N. V. mede handelt on der de firma Handelsonderneming „Selecta". R.c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. C. J. de Bruyn Kops, Amsterdam, Heerengracht 495. 23 Febr. H. Sibbel, metselaar en aanne mer, te zamen met N. Sibbel, handelende onder de firma Sibbel's Metselbedryf, Am sterdam. P. Langendijkstraat 34 hs. R.c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. J. Scheltema, Amsterdam. Vondelstraat 45. 23 Febr. N. Sibbel. metselaar en aannemer, te Zamen mbt H. Sibbel. handelende onder de firma Sibbei's Metselbedrijf, Amsterdam, Beukenweg 6 HI. R.C. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. J. Scheltema, Amsterdam, Von delstraat 45. Vernietigd na gedaan verzet: 23 Febr. R. A. van Ryn. Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 23 Febr. W. v. Dam, Amsterdam. 23 Febr. H. W. Thyssing, Amsterdam. 20 Febr. L. v. d. Vegt, Rotterdam. 20 Febr, J. v. Son, Rotterdam. DONDERDAG 26 FEBRUARI 1931 HUIZEN, 298 M. 8.00 K.R.O. 10.00—11.00 N.C.R.V. 11.00—2.00 KR.O. Daarna N.C. R.V. 8.009.15 Gramofoonplaten, 10 00 10.30 Zang Dameskoor NCRV. 10.30—11.00 Ziekendienst. 11.00—11.30 Gramofoonplaten, 11.30—12.00 Godsd. Causerie door Pastoor Perquln, 12.00—1.30 Concert KRO-Trio. 1.30 tot 2.15 Gramofoonplaten. 2.15—3.15 Cursus Handwerken, 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje, 4.005.00 Ziekenuurtje, 5.005.30 Gramo foonplaten, 5.306 30 Chrlsteiyk liederen- uurtje door Dr. J. H. Gunning met mede werking van het NCRV-dameskoor. 6.30 6.35 Gramofoonplaten. 6.457.00 Knipcursus 7.00—8.00 Afgestaan. 8.00 Uitvoering van „Die Jahreszeiten", Jos. Haydn, Chr. Orato- riumvereeniging „Halleluja", onder leiding van J Wagenaar, met medewerking van mevr. T. v. de Sluys (sopraan). M. Plooyer (tenor), H. Koning (bas). Chr. Radio-orkest. In de pauze K. Kruithof „Enke.'e opmer kingen over de positie van het C. N. V." Daarna Persberichten en Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO- Ultzending. 8 00—9.50 Gramofoonnlaten. 10.00—10.15 Morgenwyding. 10.30—12.00 Con cert AVRO-kwintet onder leiding van F. Lupgens. 12.302.00 Concert. Orkest van Asta-theater, Den Haag. onder leiding van Jos. Silbermann. 2.002.30 Vrouwenhalfuur tje. 3.004 00 Naaicursus. 4 005.00 Zieken uurtje. 5.006.30 Concert. Rembrandt-orkest, Amsterdam, onder leiding van David Har- togs. 6.30—7.00 Dr. Réné de Clercq: ,.Tyl Uyiensplegel", van Ch de Koster. 8.008.25 Sportpraatje H. Hollander. 8 25 Aansluiting Concertgebouw. Hierna Gramofoonplaten. Vervolgens de klucht „Huwelijksvoorwaar den", uit het Engelsch, door J. Hunsche Verkade, Ca. 9.50 Vervolg aansluiting Con certgebouw-orkest te Amsterdam. 10.45—11.30 Concert. Kövacs Lajos en zyn orkest. 11.30 12.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M 10 35 Morgen wyding. 11.051120 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.302.10 Kerkdienst. 2.25 Uitz. voor echoier. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje 6 20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.00 Piano-recital door E Isaacs. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 806 Fluitconcert door Edith Penville. 8.20 „Matinee." Kluchtige fantasie van P. H. Lennox. 9 20 Berichten. 9.40 Le zing. 9.55 Orkestconcert. 10.50—12.20 Dans muziek. 12.2012.25 Televisie. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Kinderuurtje. 8 20 Concert en tooneeluitzen- ding. 9.50 Paul Vidal-festivaL Solisten en kwartet. LANGENBERG. 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonplaten. 9 3510.05 Gramofoonplaten. 10.3511.15 Gramofoonplaten. 11.30 Gramo foonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. Zang. 4 20—5.20 Orkestconcert. 7.06—7.50 Gramo foonplaten. 7.50 „Rheinland und Westfa- len." Hoorbeeld. Daarna: Berichten et. tot II.20: Café-concert. KALUNDBORG, 1153 M, 11.20—1.20 Orkestconcert. 2.50—4.20 Orkestconcert. 4.20 —5.00 Kinderuurtje. 7.20—9.20 Concert Or kest en solisten. 9.35—11.50 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Berich ten. 1.20—2.20 Gramofoonplaten. 2.20—350 Voordrachten. 3.50—4.50 Concert. 4.50—750 Lezingen. 7.50 Opera „Oesterbottner". van L. Madetoja. 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. v 65STE JAARGANG NO. 22 Jan Hoek biedt ons met prachtige foto's en zakeiyken tekst nogmaals een breeden kyk in de stad van het Vaticaan, het meesterwerk der eeuwen. C. sluit in dit nummer zijn verhalend vervolg-artikel „Op de vlucht voor de Bolschewistisehë terreur". Mlchiel de Looper vertelt leuk van „De neef van Kobus-zaliger" en Patr. Comelis- sen verhaalt ln „De verborgen schat" ee» ongewoon avontuur. Onder de foto's mer ken we er op van de laatste myncatastro- phe in het Duitsche kolengebied en ver schillende aardige prenten, waaronder een van de Belgische kroonprinselijke familie. R. IJmer beklemtoont frappante gebeur tenissen, terwijl met Piet Konyn ln de „lachedlngskes" dit nummer wederom op de bekende wijze „af" is. (Adv.) 45. De haard en de schoorsteenmantel beston den niet uit losse stukken en de steenen. die langs den haard onhoog nepen, boden geen ruimte voor een schuilhoek. Ook het glas boven den haard met. Ook de raamgordijnen waren zich van geen bedrog bewust en de raamposten zaten stevig in den muur beves tigd, en het was duidelijk, dat men de richel daar binnen niet voor schuilplaats kon gebruiken. Hij sneed de kussens open, 'n werkje, dat hem onder de veeren bedolf, hij haaide stoelen en tafel uit elkaar, ook den divan, welken laatste hij ondersteboven haalde en van z'n oekleedsel ontdeed, ten einde te onderzoeken, of er losse pooten onder zaten, of dai.er een dubbele bodem in was, maar alles was tevergeefs. Zelfs de deur bleef niet onaangeroerd, en de paneeien werden beklopt, en het sleu telgat onderzoent, maar er kwamen geen fjacheren aan net licht. Teleurgesteld liet hij zich op een stoel vallen en trok hij het haardkleedje opzij. Nog ai niets. Hij smeet het opzij en Ontstemd staarde hij in het haardvuur. Als nam hit een plotseling besluit, draaide hij opeens het 't Was nutteloos. In een anderen hoek van de kamer legde Mandeville tuist een kwistig bewerkte, holle kroonlijst neer, die hij bekeken had en daarna onderwierp hij de gramophoon aan een uiterst nauwkeurig onderzoek 't hefboompje, de klankdoos, de reflector, 't kasne zelf, 't naal dendoosje, 't mechanisme, a.les wat ook maar iets kon verbergen, hoe klein het ook was. De dokter bromde ontstemd en smeet het slingertje neer. Zóó brak hij twee platen. Guest keek fronsend en drukte op een van de houtknoesten in den vloer, terwijl hij er. om maat iets te doen, met zijn voet over heen schuurde. Langzaam kwam er beweging in. Met een uitdrukking van verrassing bukte Guest zich en raakte hij den knoest met zijn wijsvinger aan. Snel trok hij zijn vinger terug en stak het bezeerde lid in z'n mond. „Daar loopt een stroom langs," zei hij met een beteekemsvol glimlachje. Mandeville kwam naderbij. „Heb je gummizolen onder je schoenen vroeg nij. Guest keek hem vragend aan. Die man was niet goed wijs. Gummizolen.V Te dek sel i Gummi was eea s.echte geleider l In gespannen verwachting zette hij z'n voet Op den knoest en drukte. Langzaam Dan keek hij de kamer rond. Dr was niets Veranderd. „Boven ie I" riep opeens Mandeville in de hoogste verrassing uot, terwijl hij naar het plafond wees. Guest keek en zag hoe in de voldering een kleine donkere opening zichtbaar geworden was. „Verduiveld netjes I" zei hij, liep de kamer door, klom boevenop de boekenkast, van waar hij bij de opening kon. Voorzichtig helde hij over en stak z'n vrije jand ten onderzoek uit, en eenige oogenblik- ken greep hij in een ijle ruimte. Even later wolkte de stof naar beneden, en dan «loeg hy tegen iets aan, wat op een klein, 'innen kistje- leek. Behoedzaam trok hij zijn hand terug en er kwam een langwerpig kistje voor den dag, en terwijl hij dit met de grootste zorgvuldigheid vasthield, daalde hij naar omlaag. Hij zette zich neer, maakte het voorzichtig open en nam er een stapel netjes opgevouwen papieren uit. Een uur lang bracht hij door met het na zien ervan en toen eerst kreeg hij een idee van de geweldige organisatie, welke die Japannees had ingesteld. Een lijstje bevatte de namen van Naisuki's afnemers, en het lezen daarvan verraste hem ten zeerste. Vijf leden van het Hooger- huis, drie leger-officieren, advocaten, man nen van zee- en luchtdienst, dokters een rechter en zelfs een minister ook stonden er namen op van menschen, die hij goed kende, namen van oude bandieten en bekende op lichters. Een ander document vermeldde de in komsten over het iaar, die tot zes cijfers beliepen. Hij zag, dat de inkomsten in drieën verdeeld waren en aan den datum zag hij, dat vóór twee dagen de balans nog opgemaakt was. Blijkbaar waren de sommen gelds voor Naisuki, Pressland en Hubert Chatterton, of misschien voor Wally Chatterton bestemd. Wat de organisatie betrof, deze was, naar hij ontdekte, véél uitgebreider dan hij ver wachtte. Over de geheele wereld had hij agenten, die in iedere stad van eenige be- teekenis werkten. Op heel verscmllende wij zen werden de verschillende klanten bediend. De organisatie had een leger van vracht auto's honderd twee-en-dertig voor Enge land alleen. Verder twee ééndekkers, die in een hangar in Kent ondergebracht werden een water- en een passagiersvliegtuig, om 't vaste land te bedienen. Ook stond er een vloot Van „losse" schepen in de papieren Vermeld, die alle havens van Europa voor zagen. Nog een andere lijst hield de namen in van drie mannen, die samen de eigenaats waren van de spoorwegen in het noorden, en die in een industrie-district Naisuki's waren aan den man brachten. En hoe was het mogelijk, de man had zelfs een eigen postkantoor. Dicht aan het strand geleeen, deed het schijnbaar dienst als correspondent lesclioo. maar in werkelijkheid werd er die correspon dentie gevoerd, die tot de organisatie behoor de. Ten slotte leunde Guest achterover en zuchtte. Naisuki's nauwgezetheid om alles tot in de kleinste bijzonderheden uit te wer ken, had hem als 't ware verbijsterd. Een uitgebreider organisatie was nog nooit op touw gezet. Maar wat hem van alles het meeste intri geerde en belang inboezemde, was 'n kleine portefeuille, dat mets anders bevatte dan krantenknipsels, die, naar het scheen, Uit de kolom van de verdwenen personen gêkilipt waren. Hij koos er drie óf vier uit en las ze. Ze waren uit een dagblad geknipt en de namen van de vier welbekende Dickens' typen stonden er op vermeld. Op deze manier „CHUZZLEWIT. HET RIALTO RESTAURANT. WOENSDAG. VIER. TWEEDE WAND-TAFEL. RECHTS. PICKWICK" dan „PICKWICK. COPPERFIELD'S HUIS. DONDERDAG. VIER. NICKLEBY." vervolgens s „COPPERFIELD, LAATSTE CON SIGNATIE OP WOENSDAG. GUILD FORD. PICKWICK." enzoo voorts. Daaruit leidde Guest de wijze af, waarop de vier leiders van dt bende zich verstonden en den tijd meedeelden, waarop zy tezamen kwamen. Vier uur was blijkbaar gekozen als het gunstigste tijdstip om zich te vrijwaren voor iedere hinderlaag, hun misschien door iemand gelegd, die op de hoogte was met den aard van hun onderhoud. Buiten dien gesteiden tijd zou zich niemand naar de vastgestelde plaats begeven. De afleiding der namen was duidelijk. Pickwick Pressland Nickleby Nai suki Chuzalewit Wally Chatterton. ert Copperfield Hubert Chatterton. Cttidat zijn huis vermeld stond en Wally geen eigen huis bezat. Dit was het eerste aanknoopingspunt naar den geheimziningen Pressland. Langs dezen draad hoopte hij den hoofdagent te bereiken en hem te arresteeren. Nog vele andere dingen werden hem thans duidelijker. Nu Hubert dood Was en Naisuki onschadelijk geworden, konden Pickwick en Wally Chatterton de profijten samen deeien. Bij die gedachte drong het tot hem door» dat het leven van Wahy in gevaar verkeerde» Maar dat was ook met Pressland het geval» zoo peinsde hij grimmtg. Iemand had zich tn de vingers gesneden. En dat sneetje zod verkeeren in een leelijke snee in Pressland'* zijl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6