Sport en Wedstrijden SCHOENEN VERVEN!! J. L0TTGER1NG li 1 V f 1.— per paar Ziet s.v.p. etalage Gr. Houtstraat 5a Ververij en Chemische Wasscherij VOETBAL D. W. S.Haarlem D. H. V B. HONKBAL Jaarvergadering N. H. B. DAMMEN Om de kampioenschappen van Haarlem en omstreken Om de kampioenschappen van Haarlem en omstreken De wedstrijdklok GYMNASTIEK Kennemer Turnkring R. K. S. V. „Hercules" PAARDENSPORT Vijf jaar Landelijke Ruitersport Doublé overtrokken Brilmontuur met verstelbaren arm f 2.25 AU ELN ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS KERKNIEUWS Kard. Maffi bediend GEMENGD NIEUWS Inbraken te Rotterdam BILJARTEN Tournooi B. C. „Haarlem" HOCKEY Duitschiand oefent BINNENLANDSCH NIEUWS Het Bossche Schouwburg vraagstuk Plotseling overgestoken Inbraak te Arnhem Achttien varkens geeiectrocuteerd UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE BLOEMENDAAL INGEZONDtt Men verzoekt ons te melden, dat de op 32 Februari afgestempelde plaatsbewijzen voor den wedstrijd D. W. S.Haarlem Zon dag as. geldig zijn. Bü de fa. Hillen Kruisweg zijn voorts nog enkele plaatsen voor de ontmoeting van Zon dag a.s. in voorverkoop. DISTRICT HAARLEM. Junioren-Competitie, rogramma 1 Maart a.s. 1ste klasse. G. Wit 4Conc. 4, 2 uur. B. S. M. 3—Onze Gezellen 4, 2 uur. H. B. C. 5Santpoort 4, 1 uur Bronstee. 2de klasse. Alliance 4—T. Y. B. B. 5, 1 uur. 3de klasse. Onze Gezellen 6—H. B. C. 6, 2 uur. Alliance 6B. S. M. 4, 2 uur. 4de klasse. Onze Gezellen 7T. Y. B. B. 7, 3 uur. De Competitieleider. Hoofdstraat 380, Santpoort. Door het bondsbestuur is bepaald, dat de algemeene vergadering van den Nederland- schen Honkbalbond zal worden gehouden op 20 Maart a.s., des avonds 8 uur, in huize „Parkzicht" te Amsterdam. In de „Korenbeurs" werden gisteravond voor bovengenoemde wedstryden de volgen de partyen gespeeld: Hoofdklasse: P. G. van Engelen remise met F. A. Berkemeier; J. van Looij wint van W. Stroo; F. A. Berkemeier wint van Chr. F. Visse. lste klasse: K. Leibbrand wint van T. Kerkman; J. van der Giessen remise met J. Koetsier; Joh. Fabel Jr. wint van J. van Berkum; J. P. van Eyk wint van T. Kerkman. De partij K. LeibbrandH. Greeuw werd afgebroken. 2de klasse: W. van Pelt wint van H. Berghuis; H. van Lunenberg Jr. wint van W. J. A. Matla; W. van Pelt remise met J. Balk. De partij J. H. ReedykJ. Balk werd af gebroken. Derde klasse: Jac. Fr. van Garderen wint van J. Groen; Th. Wesselman wint van H. C. Stappers; A. Kiel wint van H. G. J. Andriessen. De partij Th. WerdlerC. Dikkeboom werd afgebroken. De gisterenavond gespeelde partijen om het kampioenschap van Haarlem en om streken hebben in de rangiyst een geduchte verandering gebracht. Van Engelen speelde z'n schijnbaar verloren afgebroken party tegen Berkemeier op fraaie wijze remise en blijft hierdoor in de running. Van Looy ontnam Stroo's kansen op den titel door laatstgenoemde te kloppen. Thans hebben dus alleen nog Zitman (Damclub „Haarlem") en Sluiter en Van Engelen (bei den „Haarlemsche Damclub") een kans op den titel. De stand van dezen wedstryd luidt thans: gesp. gew. rem. verl. pnt. H. W. Zitman 8 4 4 o 12 J. B. Sluiter Jr. 8 4 3 1 n W. Stroo 9 3 4 2 10 P. C. van Engelen 6 2 4 0 8 F. A. Berkemeier 9 3 2 4 8 J. W. van Dartelen 9 2 4 3 8 B. Dukel 7 13 1 7 A. de Jong 8 2 3 3 7 Chr. F. Visse 8 1 3 4 5 J. van Looij 8 1 2 5 4 Het gebruik van wedstrydklokken vindt tegenwoordig by damwedstrijden hoe langer hoe meer ingang en tot ons genoegen kun nen wy constateeren, dat niet alleen de sterkste spelers met de klok spelen, doch ook de 2de en zelfs de 3de klasse spelers hiervan een dankbaar gebruik maken. Doch juist cjit spelen met de klok is dik wijls oorzaak van een bron van ongenoegen, omdat men omtrent het juiste gebruik daar van niet altyd dezelfde meening koestert. De schuld hiervan moet o.i. geheel op rekening gesteld worden van het wedstrijd reglement. dat omtrent het gebruik van de wedstrydklok zeer onvolledig is. Wij ondervonden nog kort geleden in de hoofdklasse-competite van den Nederl. Dam- bond, dat hieromtrent tusschen twee spelers verschil van meening ontstond. Wat toch was het geval? A. speelde en B.'s antwoord was een ver plichten slag. A. noteerde den zet en zette daarna de klok over. B. sloeg direct en zette onmiddeliyk de klok weder over en noteerde eerst toen den zet (dus in A.'s tyd). Het betrof hier een geval van uitersten tydnood, zoodat elk tydverlies hoe gering ook noodlottig kon zyn. Nu is 't eigen aardig, dat in het wedstryd-reglement niets wordt bepaald omtrent den vraag of de wedstrydklok alleen den tijd moet registree- ren waarin de speler heeft zitten denken, ot dat hierby ook nog de tyd komt dien hy noodig heeft voor het noteeren der zetten. Uit een sportief oogpunt lükt 't ons biliyk, dat iedere speler in eigen ty'd noteert en alleen dan de klok overzet wanneer hij z'n zet heeft opgeschreven. Vooral waar het verliezen of winnen van een wedstrijdpartij soms kan afhangen van de weinige seconden, die volgens de wed strydklok nog beschikbaar zyn, zou 't zeer wenscheiyk zyn, dat deze aangelegenheid eens grondig wordt bekeken en bepalingen worden gemaakt, waardoor het gebruik van de wedstrijdklok tot in de kleinste de tails nauwkeurig wordt omschreven. Nu wy het toch over de wedstrijdklok hebben, willen wy tevens eens wyzen op de o.i. zeer verkeerde handelwyze om in ge vallen van tijdnood de wedstrydklok buiten werking te stellen of zelfs wanneer het vlag getje gevallen is, de partij niet op te eischen en precies te doen alsof er geen wedstryd klok bestaat. Meermalen hebben wy het medegemaakt, dat een party op de klok verloren werd en dat de tegenspeler een grotesk gebaar maakte en toestond dat de partij werd uit gespeeld, zonder rekening te houden met t feit dat deze op de klok verloren was. Dit is o.i. een zeer verkeerd begrip van sportiviteit! Immers, wanneer beide spelers de party aanvangen met gebruikmaking van de wed strijdklok, dan behooren zij beiden ook de consequentie hiervan onvoorwaardelijk aan te nemen. Nog enkele jaren geleden nam men het een speler zelfs zeer kwaiyk, wanneer hy op de klok een partij gewonnen had en vond men dit niet sportief. Gelukkig komt men van deze meening meer en meer terug en gaat men inzien dat de wedstrijdklok onafscheidelijk verbonden is aan een serieuze partij en het spelen met de klok dan ook de verplichting medebrengt, dat men het bepaalde aantal zetten binnen den bepaalden tijd doet. Waarom gebruikt men anders de klok? Toch niet alleen om na eiken zet het hef boompje over te zetten, om dan, wanneer de tegenstander het overeengekomen aantal zetten binnen het uur niet heeft gedaan, precies te doen alsof er geen wedstrydklok bestaan had! Dit druischt o.i. geheel in tegen elk gevoel van organisatie en is hoogst inconsequent. Men spele niet met de wedstrijdklok of men spele er wel mede, doch dan zij men ook in 't laatste geval consequent en streng tegenover zichzelven! Op Zaterdag 7 Maart a.s. organiseert de Kennemer Turnkring ter gelegenheid van zyn 20-jarig bestaan een jubileums-uitvoe ring in het Gem. Concertgebouw te Haar lem. Eenige vooraanstaande vereenigingen uit het K. N. G. V. zullen deelnemen o. a. de Dames Gymnastiekvereenigingen „Tumlust", te Rotterdam en „Hygiea" te Den Haag, resp. onder leiding van de heeren Van Vel- zen en Boer, die het moderne rhythmische vrouwenturnen zullen demonstreeren. Massaal mannenwerk, volgens de nieuwste systemen zal worden geleverd door de G. V. „Bato", te Amsterdam, onder leiding van den heer A. de Jong. Voorts verleent het Dameskeurkorps van het K. N. G. V., met den heer A. Kleerekoper, zyn mede werking. Uit België komt een gelid Belgische keur- tumers, onder aanvoering van de heeren Gibens en Regnaart, resp. kampioen van België 1929 en 1930. De Belgen zullen hoog opgevoerd toestel werk laten zien. Voor deze uitvoering, die om 8 uur aan vangt, bestaat groote belangstelling. Waam. Sccr. M. Stal, Zuider Tuindorplaan 12 Onze uitvoering is achter den rug en geluk kig goed geslaagd. Wel kleefden hier en daar nog enkele fouten, doch dat neemt niet weg, dat er serieus geoefend wordt. Dat belooft weer veel voor de toekomst. Ons onderling feestavondje heeft eveneens den band tusschen de leden verstrekt en de sfeer die daar heersehte getuigde van een gezond en frisch vereenigingsleven. Er staat weer veel op 't werkprogram 1931. Vooreerst de onderlinge wedstryden en de gecombineerde uitvoering der onder-afdeelin- gen van den Volksbond. Ook daar moeten we goed voor den dag komen. Op de eerstvolgen de oefenavonden zullen hieromtrent nadere mededeelingen worden gedaan. In verband met de te houden bloementen toonstelling ter gelegenheid van 't 25-jarig bestaan van de vakafdeeling St. Isidorus is er voor de dames en meisjes zoowel afd. A. en B. a.s. Donderdagavond geen gymnastiek. Dat de asp. jongens j.L Dinsdagavond zeer teleurgesteld waren, dat er geen oefengele genheid was, kan ik me indenken, dat is een samenloop van omstandigheden geweest, ech ter het bestuur treft geen schuld. A.s. Vrydagavond om 8 uur zal de gemeen- schappelyke oefenavond zyn voor de dames van „Hercules" in de gymnastiekzaal van „Blauw Wit" op 't Teylerplein, een mooie ge legenheid om de oefenavond van Donderdag in te halen. „HERACLES." IVe Nationale Ruiterdag te Utrecht. Veel belangstelling. Bekendmaking van het groote werkprogramma 1931. 20 Februari j.l. werd te Utrecht in het Jaarbeursgebouw de groote IVe Nationale Landelyke Ruiterdag van de Nederlandsche Federatie van Landelyke Ry vereenigingen gehouden. Het was een feestvergadering, want de fe deratie vierde haar eerste lustrum en juist Trotsche moeder: „Ik geloof, dat u een kenner bent van goede muziek." Bezoeker: „Ja Mevrouw maar dat hindert niet, uw dochtertje kan gerust doorspelen." (Dublin Opinion) i v'" 1 V - HET VLIEGTUIG Z 18 is Dinsdag nabij de Kooy tijdens een vlucht neergestort. De beide inzittenden werden gewond. De vernielde machine wordt geborgen vyf jaar geleden was tot haar oprichting besloten. Groot was dan ook de belangstelling en 49 vereenigingen waren present, benevens vele eere-gasten en afgevaardigden. Zoo merkten we op een vertegenwoordiger van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, van den minister van defensie, van de Nationale Landsto-mcommissie, van de verschillende warmbloedstamboeken en de heeren propagandisten. In zyn openingsrede des morgens heette de voorzitter, Jhr. van Coehoom van Smini, allen hartelyk welkom en memoreerde nog in het kort de wordingsgeschiedenis van de federatie. Het woord werd daarna gegeven aan prof. Dr. Wester, die een zeer interessante cause rie hield over comage. In de middagpauze werd door het bestuur aan de eere-gasten en propagandisten een noenmaal aangeboden, waarby vele harteiy- ke woorden werden geuit. Voordat des middags de agenda werd af gewerkt spraken de heeren Kakebeeke en kol. André de la Porte nog namens resp. den minister van binnenlandsche zaken en defensie en de heer majoor van Schelven namens den voorzitter van de Nationale Landstormcommissie, uit wiens naam spr. de jubileerende vereeniging een fraaien voor zittershamei; aanbood. Ruiter de Gier (Gorinchem) bood namens de ruiters, die deel hadden uitgemaakt van de beide federatie-equipes 1928 en 1929 naar het buitenland het driemanschap Slob Sr., Van Sminia, Slob Jr., groote lauwerkransen aan met de nationale kleuren, voor hetgeen zy gedaan hadden voor het aanzien van den Nederlandschen landelijken ruiter in het bui- ten- en binnenland. Hierna werd aan het afwerken van de agenda begonnen en het woord gegeven aan den secretaris, den heer W. Slob, tot het voorlezen der notulen, jaarverslag en werk programma. Uit het jaarverslag van den secretaris, dat ditmaal bijzonder uitgebreid was, vermelden we het volgende: Wederom steeg in 1930 het ledental aan- merkelyk en zyn op den dag van heden reeds 58 vereenigingen aangesloten, terwijl er nog een aantal in oprichting zijn. Een byzonder succes was de oprichting van een landelyke rij vereeniging te Yerseke en Zee land werd door den secretaris een hartelijk welkom in den ruiterbond toegeroepen. Het was tot nu toe nog niet gelukt in de pro vinciën Utrecht en Friesland een rijvereeni- ging op te richten. Dé kans voor oprich ting van een dergelijke vereeniging in Fries land is door yverige propaganda grooter dan ooit. Dat Utrecht nog geen rijvereeniging heeft, acht spr. zeer wonderlijk, want als de talrijke paardenliefhebbers in die pro vincie het werkelyk wilden, dan had er vol gens spr. al lang een moeten zijn. Aller me dewerking werd hiertoe ingeroepen. Wat het aantal aangesloten vereenigingen betreft, staat de provincie Gelderland aan de spits, op haar volgt Noord-Holland en met een gelijk aantal Zuid-Holland en Groningen. Naar verhouding is het aantal vereenigingen in de provincie Overijsel het meest toegeno men, vooral dank zy het schitterende werk van den propagandist van die provincie. Het aantal werkende leden nadert reeds de dui zend en een ongeveer eren groot aantal paarden wordt in de afdeelingen gereden. Het aantal niet-actieve leden (gewone le den en donateurs) wordt op drieduizend ge schat. Met het oog op het propagandajaar 1931 werd een centrale pers- en propaganda-com- missie in het leven geroepen, die reeds enorm veel voorbereidingen heeft getroffen voor „het jaar der landelijke ruitersport." Woorden van waardeering werden deze commissie gewyd. Een propagandastelsel, waarvan men veel verwachting koestert, is ingesteld. De wintertijd werd besteed meer dan tot nu toe het geval was voor het voe ren van intensieve propaganda. Met dank baarheid wordt de medewerking van de pers gememoreerd. Uit het verdere gedeelte van het verslag bleek, dat de Federatie weer hulp en steun en advies had verleend naar vele zijden. Uit het overzicht betreffende de rijkunstige hoogte waarop de Nederlandsche ryvereeni- gingen staan, sprak een groot optimisme en bleek dat de uniformiteit in de prestaties steeds meer verkregen wordt. Met dankbaarheid werd de toenemende liefde voor het dressuurryden geconstateerd. Ook het wedstrydvoorsehrift heeft de een heid in het wedstrydwezen ten zeerste be vestigd. Met voldoening werd melding ge maakt van de talryke landelijke ruiters die wederom het zware federatie-examen heb ben afgelegd. Op rykunstig gebied hebben vooral de provinciën Noord-Holland en Gel derland reden tot tevredenheid gegeven. Van Zuid-Holland en Noord-Brabant werd ge zegd, dat zij hard zouden moeten werken om gelyken tred met deze provinciën te kunnen houden. Minder gunstig was het oordeel over de provincie Groningen, doch men hoopt daarin spoedig verandering te krygen. Werd er 5 jaar geleden nog geglim lacht wanneer men voorspelde dat in de toe komst de concoursen hippique in het teeken van de landelyke ruitersport zouden staan, dit jaar was het inderdaad het geval. In het afgeloopen jaar werden wederom tal van demonstraties gegeven en werd medewerking verleend by feesten optochten ed. Ook het rijden van den bok heeft nog steeds de byzondere aandacht van het bestuur en men hoopt daarin nog iets te bereiken. Tenslotte werd vermeld, dat met de lan den by den internationalen bond aangeslo ten een goede verstandhouding heerscht. Na het jaarverslag maakte de secretaris, de heer W. Slob, het groote werkprogramma voor 1931 bekend. Met belangstelling hebben honderden in den lande de publicatie van dit plan ver wacht en inderdaad het typeert op bijzon- der juiste wijze de Nederlandsche Federatie, die niet op haar lauweren wil rusten, doch met volle energie doorgaat om grooter uit gebreidheid te geven aan de landelijke rui tersport. Op het programma heeft de Federatie o.a. staan een estafetterit over meer dan 1000 kilometer door geheel Nederland (einde Aprilbegin Mei), internationale kampioen schappen op het Houtrustteriein te Den Haag (einde Juli) en tenslotte een massa demonstratie in het Olympische Stadion te Amsterdam (half September). Naast deze groote sportgebeurtenissen zal nog een uiterst intensieve propaganda over het geheele land worden gevoerd. Men ziet hieruit, dat onze landelyke ruiters nog durf en ondernemingsgeest hebban en inderdaad juist door die eigenschappen zullen zij ook hun organisatie nog veel grooter maken. Uit de stemming der verzamelde amazones en ruiters bleek wel hoe allen den heiligen wil hebben als één man achter hun bestuur te staan. De traditie getrouw werd van de gelegen heid gebruik gemaakt enkele oorkonden van verdienste uit te reiken. De heer R. A. Maarsingh te Stadskanaal werd als niet-lid der Federatie op deze wyze voor ziin ve-d'ensten gehuldigd. De andere oorkonde werd den eere-voorzittsr Mr. A. Slob, één der oprichters en oud-president van de Federatie, overhandigd. Ook werden nog volgens ouder gewoonte de diploma's voor hen, die slaafden in 1930 voor het Federatie-examen uitgegeven. In het bestuur werden wederom de af tredende leden R. van der Hoek, W. Slob en Jb. Maarsingh herkomen. Langdurige discussies lokten de reorgani satie-plannen van het bestuur uit en na- tuurlyk ook de kwestie der wedstrijdpaar- den. die volgens de wenschen van velen (Gelderland) alle in Nederland geboren moesten zijn, om het recht te hebben tot starten. Het reorgarisatiep'an werd aange nomen en het voorstel-Gelderland laatstge noemde kwestie betreffende, in beginsel aan genomen en aan een commissie ter bestu deering overgegeven. Tegen half zes werd de zeer druk be zochte vergadering gesloten en was het groote lustrumjaar der Nederlandsche lan delyke ruitersport begonnen. Uit Pisa wordt gemeld, dat Kardinaal Pietro Maffi, die reeds geruimen tyd ernstig ziek was en thans bovendien nog lijdende is aan een zware influenza is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. De Kardinaal stond er by zyn bediening op, om zijn bed te verlaten en voor zyn klein altaar de H. Communie te mogen ontvangen. Weenend hoorde de gryze Kardinaal de verschillende telegrammen van deeineming door zyn secretaris voorlezen, w.o. een te legram van Z. H. den Paus en voorts één van den koning en de koningin van Italië. In café „De wynberg" aan de Bartel- jorisstraat werden Dinsdagavond de eerste twee partyen gespeeld voor het sterkbezette H. B. C.-tournooi. Gehrels (H. E. T. E. Y.) wist in een uit stekend gestreelde match zijn stadgenoot Géestman op overtuigende wijze te kloppen. Hieronder de cijfers. pnt. brt. h.s. gem. L. Gehrels j 350 21 86 16.67 H. Geestman 215 20 44 10.75 Voor 't wederoptreden van den crack W. Kobus, oud-kampioen van Haarlem le klasse bestond begrypelyk eveneens zeer veel be langstelling. De H. B. C.-supporters werden niet te leurgesteld, want Kobus sloeg den sterken Amsterdammer C. Keyzer gedecideerd met de volgende cyfers: pnt. brt. h.s. gem. W. Kobus 350 20 53 17.50 C. Keyzer 208 20 69 10.40 Volgende week voortzetting. Zie het gepubliceerde programma. Zondag 1 Maart a.s. vindt te Hannover een cefenwedstryd plaats tusschen twee hockey teams, voor de interlandwedstrijden tegen Nedenand en Enge.and. De twee oefenploegen zyn zoo tegen elkaar opgesteld, dat in de A-ploeg vermoedelyk de internationa'e verdedigers zullen worden, evenals dat het geval is met de mHdeub'nie. In de B-ploeg speelt het vermoedeiyke Inter nationale aanva.squintet, aiaus een ïiucoige oefenwedstrijd voor de diverse 'inics. Defi nitief zal het elftal, dat op 8 Maart a.s. te Leipzig tegen Nederland uitkomt, te Hann over Zondag a.s. worden vastgesteld. De oefenploegen zien er als volgt uit: A-ploeg: Lincke, doel. Achter: Ueberle en Zander. Midden: Peter, Hobein en Hardeland. Voor: Horn, Heuser, Heller, Schmitz en Haminerschmidt. B-ploeg: Brunner, doel. Achter: Heymann en Bunge. Midden: Kirberg, Kleingeist en Habeck. Voor: Mehlitz, Muller, Kurt Weiss, Scher- barth en Wollner. „Casino" krijgt de gemeentelijke subsidie In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van 's-Hertogen- bosch werd met 14 tegen 11 stemmen besloten tot het toekennen van een subsi die aan de Sociëteit „Casino", voor het bouwen van een nieuwe schouwburgzaal, welke komt te staan op het terrein, waar thans de stalhngen zyn der artillerie, ge legen aan de Parade by de St. Janskerk. De daders gearresteerd Verleden week is ingebroken te Rotterdam bij den lakenhandel Huiskens en Apon in de Van Oldenbameveltstraat, by welke inbraak dertien stukken laken ter waarde van 2800 werden gestolen. Reeds kort na deze ontdekking rees de verdenking tegen den 21-jarigen W. M., toen bleek, dat deze man in contact stond met den 47-jarigen monteur W. K., die de aan dacht van de politie getrokken had, omdat hy stukken laken verkocht. Men heeft beide verdachten gearresteerd. W. M. heeft vry spoedig bekend te hebben ingebroken en de goederen met een handwagen te hebben ver voerd naar een pakhuis in de Tolenstraat. Als verdacht van heling zyn alsnog aan gehouden de 28-jarige timmerman J. A. en de 22-jarige chauffeur G. V. De gestolen party laken is grootendeels in beslag genomen. De drie helers hebben ook reeds een bekentenis afgelegd. Het vier tal is voorloopig in het Huis van Bewaring opgesloten. In verband met de inbraak die Vrijdag- nacht by de firma Hanno aan het Nieuw- land werd gepleegd en waarbij, zooals ge bleken is, 5.000 is gestolen, is door de politie aangehouden een 45-jarige koopman. Overreden en gedood Gisterenmorgen is het 6-jarig zoontje van den heer J. Twisk te Wognum, dat plotseling den weg overstak, door een autobus van de firma Keetman aangereden. De kleine kreeg een hersenschudding en overleed spoedig daarna. Groote hoeveelheid vleesch gestolen In den afgeloopen nacht heeft in de Beekstraat te Arnhem een brutale inbraak plaats gehad. Ingebroken werd in het filiaal van Ver- stegens slagerijen. Door middel van het weg nemen van het tuimelraam boven den in gang is men in de slagery gekomen. Eenige honderden ponden vleesch werden gestolen. Van de daders ontbreekt tot nog toe elk spoor. Door het doorbranden van een draad der geleidingen De dienstbode van den landbouwer v. d. G. te Heel, kreeg, toen zy by het inspectee- ren der varkenshokken met de omheining in aanraking kwam, een schok. Hevig ontsteld waarschuwde zy den zoon des huizes, die zich op de hoogte ging stellen; by de stal len gekomen, werd ook deze met een smak tegen den grond geworpen. Na den stroom der electrische leiding te hebben afgezet, ging men aan het onder zoeken wat er gebeurd was. Groot was even wel de ontsteltenis, toen men in een der groote hokken, waar zich 21 vette varkens bevonden, er 18 dood vond liggen. Het bleek, dat een draad der electrische leiding was doorgebrand, die op het hok was gevallen en dit onder stroom had gezet. Prijsuitreiking tentoonstelling Onder zeer groote belangstelling had Dinsdagavond de uitreiking plaats van de pryzen van de gehouden bloemententoonsteling, georga niseerd door de bloemistarbeiders-vereenl- ging „St. Deus Dedit". De voorzitter, de heer J. C. Behage, feli citeerde den bekerwinnaar, den heer P. van der Linden, die in een zwaren kamp het fraaie kleinood had veroverd, den vorigen bekerhouder, den heer Weijers, als blï^' herinnering een kleinen beker overhan gend. Dank bracht de voorzitter aan aUfr die hebben medegewerkt tot het goed gen van deze derde tentoonstelling. Ten slotte reikte de voorzitter der con^ missie, de heer L. Warmerdam, de talrde!, pryzen aan de winnaars uit, die heston uit fraaie kunst- en nuttige huishouden) artikelen. Deze derde tentoonstelling mag groot succes genoemd worden. s Propaganda-avond voor Volkszang a Dinsdagavond hield de Afd. Bloamen van de Vereeniging voor Volkszang Valerius-avond in de groote zaal van Jeugdhuis aan de Donkere Laan. jeo De bijeenkomst werd geopend door voorzitter, den heer G. Damstra. die verwelkomde en speciaal den spreker D de Vletter en met enkele woorden de b® kenis van Volkszang uiteenzette en de W» u de van het goede lied voor de geeste n volksgezondheid. Uit Valerius' Gadenckclanck werden nu f inleiding een paar liederen gezongen leiding van den heer P. de Nobel, en j „Wilt heden nu treden" en „Merck toch sterek". Dr. A. de Vletter nam nu het woord enkele opmerkingen te maken over Valer' Gedenckclanck. „(i Lantaarnplaatjes naar kopergravures het boek volgden op deze leerzame v yy dracht. Toen werden weer liederen van lerius gezongen, met als slot een groot e tal mooie liederen uit den bundel van VO zang. Q(fl De avond was een mooie propaganda het Nederlandsche lied. „Tuinbouw- en Plantkunde" DinS<Wr, avond vergaderde de afd. Bloemenda g, Ve'.sen van „Tuinbouw- en Plantkunde hotel „Vreeburg." De vergadering was slecht bezocht. De penningmeester, de heer P. p, bracht het financieel verslag uit over Wi Daaruit bleek, dat de finaneieele toes'* der vereeniging niet onbevredigend ncemd worden. Het batig saldo bedf' '158.88. he« De groote jubileumtentoonstelling in najaar gehouden, sloot echter met een te»" van 573.71. De heer Beunder bracht namens de K commissie verslag uit. Rekening en ver®11 woording waren prima in orde bevonden. Uit het jaarverslag van den secretaris melden we, dat het aantal leden in 1930 rug iep van 240 tot 233. jj Voor het puntenstelsel waren er slechts verschillende inzenders, die met 60 WZ®^ dingen 543 punten behaalden. De heers*1 Boegschcten en IJ. Mulder spanden kroon, èn met hun aantal inzendine én met het behaalde aantal punVn. g Een langdurig debat ontstond over j, vraag: zyn Cyclamen bollen of b» len. De meeningen hierover liepen u -„jf De vraag zal op een volgende vergader1 aan een deskundige voorgelegd weden. De heer Beunder beloofde op de Ma® vergadering een voordracht te zullen h1 over Clematissen. Bij de rondvraag stelde de heer Beuh0^ voor, den w.n. voorzitter, den heer E. tV. Hirschfeld, bij acclamatie te benoemen definitief voorzitter. „f Deze was wegens drukte in zaken, 0 te bewegen, een dergelyke benoeming aanvaarden. Voor de puntenlijst was slechts één inZ® ding, nJ. een paar pracht-exemplaren A1*, ryllis van den heer H. F. Hardeman. ZÜ haalden 10 punten. Tot slot vertoonde de heer Jac. Mol, recteur der MnUifilm Mij. een viertal een over de slijmzwam en de andere ovef 0 stinkzwam en ontluikende bloemen. df' Voor den inhoud van deze rubriek st^ de Redactie zich niet aansprakeR OOK HET ZIEKE KIND KRIJGT ONDERWIJS Mynheer, Ik vind het toch zoo dat ik niet lezen en schrijven kan". onlangs een jonge vrouw tegen my, „vootZ nu mijn jongen naar school gaat en telk®^ aan my vraagt, moeder, wat staat daar? moeder, leest u dat eens. Nu maak U* .jd nog maar wat van, maar gauw zal de komen, dat dat niet meer gaat en ik mosten zeggen: moeder kan niet lezen- toch kan ik er niets aan doen. Ik heb myn jeugd veel gesukkeld; van naar scb£, gaan was geen sprake, en thuis was er 11 mand, die my kon leeren." j Zcoals het die vrouw is gegaan, Is meerderen gegaan en meerderen gaat nog zoo. Niets aan te doen? Gelukkig wel. meer dan 10 jaar bestaat hier ter stede j commissie, gevormd ter voorziening in 'V onderwijs aan zieke of gebrekkige kinder®^ Waar de Leerplichtwet niet. heeft voor» j in het onderwys aan zieke kinderen, deze commissie het haar taak de ernst1»^ bezwaren van die leemte zoöveel mog®^ te ondervangen. Geen phiiantropie maar roeping. Met enkele leerlingen beê°:rt nen, werd in de laatste jaren reeds eit meer dan 30 leerlingen onderwijs terwyi dit aantal in 1930 steeg tot 50. Vafjjj 1 Januari j.l. tot heden werden weder nieuwe leerlingen aangenomen. Behalve te Haarlem, bestaat een derÊ lijke vereeniging ook te Amsterdam, Via* dingen, Rotterdam, Den Haag, Utre^ Groningen, Nijmegen en n»=r enkele and® Of De man, wiens portret geschilderd is: „Ja het is wel aardig, maar vind je niet, dat je de gelykenis wat al te sterk laat uitkomen?" (Dublin Opinion) plaatsen. Men moet er zich over verwon' ren, dat het bij deze steden is gebleven' Het op herstel van zyn gezondheid tende kind ontvangt, als het reeds op scb ging, zyn eigen onderwyzer(es) tweem^j per week aan zijn bed. Twee uren scb alzoo, tegen zyn gezonde kornuiten dik, de twintig. De ervaring heeft geleerd, deze twee uren in de meecte gevallen doende zyn om het kind op peil te houd Natuuriyk moeten de kinderen en ook ouders meewerken. Maar dat doen gaarne; de dagen, waarop ze les krygen, ze verlangend tegemoet, e De resultaten zijn voor de kinderen, nimmer ter school konden gaan, iets der. Maar toch rijkelijk voldoende om werk met kracht te blijven voortzetten. onkosten va.n deze onderwijs-organis® worden grootendeels bestreden uit de - meentelijke subsidie; verder uit de c0" butle der leden, terwyl de oudere naar v mogen bydragen. Ook kinderen uit de 0 liggende plaatsen worden aangenomen. Met groote opgewektheid vervult de missie haar ideale taak, daorby desgewens - rekening houdende met de kerkelijke zindte. De dankbaarheid van ouders leerlingen schenkt groote voldoening. de dames en heeren, die onderwy's SP doen dit met lust en oogewektheid. o, Kunnen de kinderen dus niet naar scb „et dan de school naar de kinderen. Kan eigenlijk logischer en eenvoudiger? Voor inlichtingen wende men ticb ondergeteekende, J. H. W. HABERMEHL, KinderhuissiiiS®1 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8