Uit den Haarlemschen Gemeenteraad TWEEDE BLAD DONDERDAG 26 FEBRUARI 1931 BLADZIJDE 1 Gevaarlijke zwakteperiode na griep STADSNIEUWS MUZIEK H. O. V. Stadsschouwburg WÊmm Kruisverbond Vereeniging van varkensfokkers en mesters GEMENGD NIEUWS Inbraken te Eindhoven Ontvlucht en aangehouden Door een laadboom getroffen Slecht geweten Een conducteur uit den trein gevallen Het einde van een zwerver MEUBELFABRIEK A. F. DE BOER Auto op het trottoir Diefstal van verdoovende middelen De belangwekkendste van de giste renmiddag gehouden raadsvergadering Waren de laatste vijf minuten. In die spanne tijds werd de injterpel- latie-Joosten over de „Tribune-kwestie" gehouden. Wij hadden den heelen mid dag niet zonder spanning op die dis cussie zitten wachten en ten slotte liep het met een sissneen, het werd toch geen teleurstelling, want het verloop kon moeilijk anders zijn Onze lezers kennen de kwestie. Op Vragen van den heer Visser hadden B. en W. medegedeeld, dat „De Tribune" op hun bevel van de openbare leestafel op het Prinsenhof was verwijderd. De meerderheid van den Raad, links tegen rechts, nam daarop, na felle discus sie, een motie aan, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd „geen maatrege len tegen De Tribune te nemen". Aan dat verzoek van de raadsmeerderheid hebben B. en W. niet voldaan; De Tri bune was en blijft de openbare leeszaal uit. Daarover was door den heer Joos- ten een interpellatie aangekondigd. Wethouder Roodenburg antwoordde den interpellant, dat B. en W. in dit seer speciale geval hebben gemeend, niet te moeten voldoen aan de uit spraak van de meerderheid van den Raad. Dit antwoord was kort en klaar en wel in staat een, laat ons zeggen, frisch debat te ontketenen. Maar dat kwam er niet van. Het is een vreemde geschiedenis, zeide de heer Joosten quasi-verbaasd, een nieuwe figuur die B. en W. van Haarlem invoeren in ons staatsrecht. Niet meer de gemeente raad staat dus, volgens hen, aan het hoofd der gemeente, maar B. en W. blijkbaar. En hij las daarna een ver klaring voor namens de leden van den Vrijheidsbond, die van den Vrijzinnig- Democratischen Bond en die van de S D. A. P., waarbij zij, lettende op art. 143 en 144 van de Grondwet en op art. 134 van de Gemeentewet, waarbij de Raad wordt aangewezen als het hoofd van de gemeente en op art. 179 van de Ge meentewet, waarbij 't Dagelij ksch Be stuur van de gemeente voornamelijk is belast met de uitvoering van de verordeningen van den Raad en ge hoord de mededeeling van het Dage- lijksch Bestuur der gemeente Haar lem, dat het heeft besloten, om geen uitvoering te geven aan het door den gemeenteraad van Haarlem uitgespro ken verlangen, bij zijn besluit van 28 Januari 1931, om geen maatregelen te nemen tegen het ter lezing liggen van het blad „De Tribune", op de openbare leeszaal der gemeente, hun teleurstel ling uitspreken over dit besluit van het Dagelij ksch Bestuur der gemeente, dat zij in strijd achten met goede staats rechtelijke verhoudingen in het ge meentebestuur. x In ons blad heeft de heer mr. dr. Bijvoet op 20 en 21 Januari jX echter als zijn meening te kennen gegeven, dat B. en W. wel degelijk mochten hande len. zooals zij deden. De burgemeester keek, na de verkla ring van den hees Joosten, eens rond, keek naar den heer Joosten. die blijk baar uitgepraat was, keek naar de andere raadsleden, waarvan niemand het woord vroeg, keek naar de leden van het college van B. en W. en hier ont moette zijn blik dien van den heer mr. Slingenberg. Deze knikte eens en hield zijn oogen gevestigd op den voorzit tershamer; de burgemeester begreep den wenk. „Niemand verlangt meer het woord?" vroeg hij en toen geen vin verroerde, ook die der communisten niet, viel de hamer. De interpellatie was afgeloopen en iedereen was zoo was onze indruk over den afloop tevreden. Het rechtsche deel van het college zat bovendien nog zonder letsel in het zadel. Dat Tribune-debat in den Haarlem schen Raad is dus wel een wonderlijke geschiedenis geworden. Consequent zouden de linksche partijen gisteren middag over de houding van B. en W. natuurlijk een leven hebben moeten maken als een oordeel. Het is immers geen kleinigheid de raadsmeerderheid te trotseeren op een wijze als door B. en W. is aangedurfd. De linksche par tijen hebben echter blijkbaar begrepen, dat zij de zaak niet moesten toespitsen, na den ontzaglijken weerklank, dien zc Haarlemsche debatten over „De Tri bune" in den lande hebben gehad. En de rechtsche fracties hadden den goe- Storm over Spanje Zelfs de Spaansche cavalerie kan niets uit richten tegenover de verwarringen den smaak dezen terugtocht niet door op- of aanmerkingen te bemoeilijken; zij onthielden zich van debat over de verklaring van den heer Joosten. Zoo is deze Tribune-kwestie 'n fraaie zege voor de rechtsche raadsfractie ge-, worden, een zege, die zich nog voortzet door het heele land en nog geruimen tijd zijn propagandistische waarde zal houden. Van Haarlem ging het parool uit: „De Tribune moet weg uit de open bare leeszalen"; deze leuze is met enthou siasme door duizenden in den lande overgenomen. De heer Peper hield over de werkverschaffing te Castricum een in terpellatie, waarvan hij de overbodig heid grif erkende. Het gaat op dit oogenblik goed in Castricum, zeide hij zelf. Toch nam hij zijn kans waar, om wat propaganda te maken. Hij stelde een motie voor, waarbij de Raad verklaart, dat bij de werkverschaffing te Castricum een vast loon dient te wor den betaald van 22.50. Dat is altijd de bedoeling geweest van den Raad, zeide de heer Peper. Dat een vast loon van 22.50 per week zou zijn gegaran deerd, werd echter ontkend door den wethouder, den heer Gerritsz, die uit de stukken aantoonde, dat immer hét geven van tariefwerk in de bedoeling heeft gelegen. Ook de heer Loerakker onderschreef deze meening en fulmi neerde tegen degenen, die werkstakin gen provoceeren bij werkverschaffin gen. Hij vroeg den wethouder om voor taan bij eventueele stakingen vooral niet zooveel lankmoedigheid meer te betrachten met de stakers en confe renties alleen te laten loopen over de vakorganisaties. Die zijn er in Haar lem genoeg. Het werd een hartige discussie, voor al tusschen de S. D. A. P. en de com munisten, over de werkverschaffing en de rol, die de communisten hierbij spelen. Deze schijnt vooral den sociaal democraten zeer hoog te zitten. Er zat echter weinig nieuws in de gedachten- wisseling. Ten slotte werd de motie- Peper verworpen, omdat bij deze soort werkverschaffing tariefwerk on ontbeerlijk is en door den minister voorgeschreven. Maar het verwerpen van de motie-Peper beteekent, volgens de uitdrukkelijke verklaringen van de heeren Reinalda en Loerakker, geens zins, dat de Raad een loon van 22.50 te hoog of zelfs maar voldoende acht. Integendeel. De wethouder verzekerde, met instemming van den geheelen raad, dat het tarief zoodanig moet worden gesteld en ook is, dat het grondloon van 22.50 kan worden ge haald. Over het stichten van een markt in Haarlem-Noord is bijzonder weinig ge zegd. Na de afwijzende adviezen van de Middenstandscentrale en de Kamer van Koophandel hadden wij een prin cipieel debat over de wenschelijkheid van een Zaterdagavondmarkt verwacht. Er werd alleen maar gesproken over de plaats van de markt. Moest het Preto- riaplein of moest het Soendaplein (Ju- lianapark verbeterde de heer Loerak ker) daarvoor worden aangewezen? De heer Peper was voorstander van het Soendaplein en Julianapark, de wet houder Pretoriaan, omdat het Preto- riaplein beter beschut is bij slecht weer. Hij vond steun bij den heer Joos ten. De Raad koos het Pretoriaplein, vooral toen de wethouder nog had verklaard, dat nog altijd veranderd kan worden als blijkt, dat de markt op het Pretoriaplein niet opneemt. De heer Lindeboom, bouwkundige en makelaar, was in beroep bij den Raad gekomen van een beschikking van B. en W., waarbij hem geweigerd werd twee woon- en winkelhuizen te mogen bouwen aan den Wagenweg hoek Ein- denhoutstraat. Het geval loopt al een paar jaar en komt neer op de vraag of de Raad op die plek winkelhuizen wenscht of niet. De oude verordening van Heemstede verbood dat. In den regel halen dergelijke beroepen op den Raad niet veel uit en gaan zij zonder meer afgewezen onder den hamer door, maar dezen keer interesseerden zich daarvoor de heeren Klein Schiphorst en Bijvoet, die beiden een aardig betoog leverden, de een van het standpunt van den practicus, de ander uit den gezichtshoek van den jurist. Bij hen voegde zich de heer Visser en slechts met een neuslengte verschil werden de heeren geslagen, doordat het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 181 stemmen. Een voor den heer Van Kessel ietwat pijnlijke discussie werd in het begin van de vergadering gevoerd over het onderzoek, dat B. en W. hebben inge steld naar de bewering van dit raads lid, dat de directeur van Centraal Vervoer niet geheel vrij zou staan te genover inschrijvers bij dat bedrijf. Dit onderzoek is geheel ten voordeele van den directeur afgeloopen en de heer Van Kessel was gisterenmiddag bereid, zijn spijt te betuigen over de door hem geuite verdenking. Hij deed dat ook en had hij het daarbij gelaten! Maar hij beklaagde er zich daarna over dat zijn woorden te ernstig waren opgevat. Het werd een zelfs felle discussie, waarbij hij zich beklaagde over den heer Reinalda en een der plaatselijke dagbladen. De heer Van Kessel had echter volkomen ongelijk. Praatjes brengt men niet in een openbare vergadering, zeker niet in een raad van een standing als den Haarlemsche. Het voorstel van B. en W. betreffen de de overeenkomst met den speeltuin het Oosterkwartier werd na een korte discussie ongewijzigd aangenomen. Er werd nog een open doekje gege ven, dat verdiend was. Het viel ten deel aan den heer A. J. Meijerink, den bekenden gymnastiekleeraar, die we gens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd eervol ontslag had gevraagd als leeraar in de- gymnastiek. Dit ontslag werd hem op de meest eer volle wijze verleend en met dankbe tuiging van B. en W. voor de aan de gemeente bewezen diensten. Zooals gezegd, applaudisseerde de Raad har- lijk Soliste: Di Moorlag. Vóór de pauze van twee werken de eerste uitvoering bij de H. O. V. Van Wilhelm Friedrich Bach een Sinfonia en van Tele- mann een tamelijk uitgebreide Cantate voor sopraansolo met orkest, „Ino" genaamd. De geschiedenis verhaalt, dat Uach's oud ste zoon Wilhelm als organist grootsr dan zijn vader was. Dergelijke beweringen zijn natuurlijk moeilijk, zelfs met historische ge gevens, zuiver te controleeren. Met dén componist is het anders gesteld. Over zijn composities kan men thans nog een oordeel vellen. Bij het aanhooren der Sinfonia komt men tot de conclusie, dat Wilhelm geheel en ai in den stijl van zijn vader, den grooten Jo- hann Sebastian schrijft. Nieuws ontdekt men er geenszins in. Het werk is degelijk con- trapuntisch en streng In vorm geschreven. Diepgaand is het werk niet zoozeer, het klinkt aangenaam en onderhoudend. De Sinfonia vormde een goedé, stijlvolle inleiding voor Telemann's Cantate. Tele- mann was een respectabele tijdgenoot van Bach. Dat van hem en andere Bach-tijdge- nooten in verhouding \,ot hun geheele oeuvre zoo weinig bekend is, moet niet zoo zeer worden toegeschreven aan de waarde van hun werk dan wel aan de z.g. ontdek kers van handschriften. Wanneer een of an der musicoloog zich maar de moeite ge troost dergelijke oude composities te bestu- deere, te bewerken en te propageeren, dan behoort zoo'n componist aldra tot de be roemde ouden. Weet hoeveel Bach's er nog sluimeren in de oude, Italiaansche biblio theken, schreef eens zeer terecht Matthijs Vermeulen. Telemanr. Solo-cantate „Ino" is een mooi stuk werk. Het werk is zeer afwisselend ge schreven. Het omvat drie aria's, alle voor afgegaan door Recitatieven. De aria's zijn melodieus en niet al te gerekt, de recitatie ven fraai van zeggingskracht, mooi bege leid en soms afgewisseld met onderhouden de tusschenspelen. In het tweede recitatief wordt zelfs door enkele korte, sterk spre kende figuren de tekst op trefende wijze geïllustreerd. Wij zouden haast durven be weren, dat Haydn er voor zijn „Schopfung" een voorbeeld aan heeft genomen. Wanneer de cantate op den duur iets mo notoon aandeed, lag dat o.i. aan te weinig dynamisch verschil in de orkestbegeleiding en den wel wat vlakken zang van de soliste. Juist omdat het bijna in hoofdzaak strijk orkestbegeleiding is, dienen er zooveel moge lijk dynamische schakeeringen te- worden aangebracht. De zangpartij kon ietwat dra matischer getint worden. Het werk zou er zeker door winnen. Het orkestspel was ove rigens te loven op een in den aanvang on zuiver fluitspel na. Na de pauze hebben we genoten van een begeesterende vertolking van Brahms' eerste symphonie. Het slot had triomfantelijker kunnen klinken, maar dat kan men nu een maal met die kleine bezetting niet. Het was wel jammer, want men mist als het ware de kroon op het werk. Doch al het overige deed hoogst muzikaal aan. Het was prachtvol orkestspel, dat sterk boeide. Al-trad er een soliste op, de opkomst was er niet grooter door. Dat toch Haarlem eens meer belangstelling gaat toonen voor haar eigen orkest. De getrouwe bezoekers toonden zich ui terst voldaan. O. K. Een interessant trnn^nnrt Helen Henschel, zang. Deze 4e kamermuziekavond van „Toon kunst" is weer geweest één van de vele, die onvergetelijke indrukken heeft achterge laten. Een veelzijdig, rijk gevarieerd programma van Engelsche, Duitsche en Fransche liede ren, vertolkt door een kunstenaresse als Helen Henschel, wat kan het zelfs meest ver wende oor nog meer verlangen? Het is ondoenlijk de indrukken en emoties die Helen Henschel ons dezen avond met haar onvolprezen zang bezorgde, juist en naar waarde weer te geven. Dergelijke kunst laat zich niet met woorden weergeven, ze is slechts te beleven door den gelukkige, die He len Henschel zelf hoort zingen. Hoe heeft ze het auditorium den adem bijkans ontnomen in haar smartelijk fluisteren in „Black is the colour" (English Folk song), hoe ons doen medejuichen in de heerlijke Sehubert-liede- ren. hoe ons de reins'e blijdschap doen onder gaan in het oud-Fransche kerstlied D'oü viens-tu, bergère? Deze zangeres staat boven critiek, Beet hoven zou van haar gezegd kunnen hebben: „Waarlijk, in deze gloeit de Goddelijke vonk.'* Hoort men Helen Henschel zingen, dan ge voelt men in werkelijkheid dat de kunst etisch is, de werkelijke kunst, die ons verheft boven le materie, veredelend en vergeestelij kend. Daarom is de kunst een stuk cultuur, dat in geenen deele onderschat moet worden. Daarom ook moet tegen de auasi-kunst, het muzikale fabrikaat den strijd aangebonden worden. Het muzikale fabrikaat verstompt de ontvankelijkheid voor het betere, dooft in den regel het gevoel voor de ware aestetica. De onvergetelijke indrukken, fia Helen Henschel ons gaf, werden niet bezorgd door een buitengewoon fraai stemgeluid. Evenmin als Hona Jurigo of wijlen Johan Messchaert speciaal uitmuntten1 met een schitterend stemorgaan, zoo ook niet deze zangeres. Maar de dictie, op hoe een onnoemelijk hoog peil staat die bij deze kunstenares, evenals bij de twee bovengenoemden. De eerste indruk van Hensohel's alt stem was zelfs minder prettig, doch na de eerste drie regels had ze allen in de boeien gevangen van haar warme bezielde voor dracht. Eerst werden zeer mooie oud-Engelsche Ue- Gistermorgen arriveerde te IJmuiden liet Noorsche motorschip „Belmoira", dat met een lading van 40 locomotieven van Engeland onderweg is naar Zuid-Amerika Te IJmuiden werd een groote motorboot op geladen, welke te Haarlem gebouwd is Hierboven een foto van het aan dek brengen van de motorboot deren gezongen uit de 17e eeuw, daarna wer den Schubert, Schumann, Brahms en Wolf vertolkt. We zijn geen uitgesproken bewon deraars van dé liederen van. Robert Schu mann, ondanks dat de klavierbegeleiding bij deze soms nog meer illustratief is dan bij Schubert. Bij Schubert is de sfeer gezonder en fris- scher, by deze zijn het potseling ontsproten bloemen, by gene zorgvuldig gekweekte kas bloemen. De geest van Schumann s oeuvre is ons toch over 't algemeen niet sympathiek. Dit is echter een persoonlijke meening. De o.i. ziekelijke geest van een E. T. A. Hoffmann en een Jean Paul kan men ook uit meerdere Schümannwerken proeven. Daarom noemt zelfs Textor het subjectieve van Schumann soms minder gewenscht voor muziekstudeerende kinderen. Het Schumannlied van dezen avond „Auf- trage" zal echter niet veel tegenstanders ge vonden hebben. Na de pauze werden nog eenige Fransóhe en Engelsche werkén vertolkt, waa~van wel byzonder frappeerde de „English Folks songs.'' Ook de „Chansons populaires Canadiennes" werden superieur geïnterpreteerd. De kunstenarese heeft zichzelf den gehee len avond op zeer fynzinnige wiize begeleid. T. d. V. In hét gebouw van de R. K. Militairen- vereeniglng hield het Kruisverbond gister avond zyn jaarvergadering onder leiding van den heer H. B. van der Sande. De voor zitter maakte in zyn openingswoord enkele opmerkingen aangaande den toestand der vereeniging. Al was er nog geen reden tót pessimisme, het bleek toch noodzakeiyk, dat er door het ontwikkelen van meer activiteit frisch leven in de gelederen kwam. Over de trouw der leden ten opzichte van hun ont- houdings-belofte viel niet te klagen, en het was bekend, dat leder in zyn eigen kring de- beginselen der katholieke drankbestrij ding krachtig voorstond, maar het vergade- ringbezoek liet veel te wenschen over. Het bestuur was actief genoeg en een kleine kern van propagandisten hielp yverig mede om het vereenigingsleven in stand te houden, doch de leden- in het algemeen toonden te weinig belangstelling. Het mocht niet ver geten worden, dat alleen door toswyding en samenwerking van allen de invloed naar buiten 'kon worden verkregen, die. zoowel voor den bloei der vereeniging als voor het bereiken van haar doeleinden noodzakeiyk was. Onder de mededeelingen behoorde tot de voornaamste de regeling van de z.g. Offer- week. Evenals vorige jaren werden ook nu weer de leden aangespoord de aanstaande Goede Week in het teeken van het offer te plaatsen door zich op byzonderé wyze van weelde-uitgaven te onthouden. Tevens, werd gewezen op een actueel propaganda-middel: anderen te bewegen, gedurende den Vasten- tyd zich te onthouden van het gebruik van alcoholische dranken. Door de toepassing hiervan heeft menigeen de groote voldoe ning der vrywillige onthouding lèeren ken nen, waardoor toenadering tot de drank- bestryding werd gewonnen. De heer W. Rybroek bracht als eerste se cretaris het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het Kruisverbond ook in 1930 niet stil heeft gezeten, en vooral door de „Blauwe- Maand-Actie" stevige propaganda heeft gé- maakt. Het ledental was op dezelfde hoogte gebleven. De voorzitter bracht den yverigen secretaris dank. hetwelk door de vergadering met warm applaus wérd onderstreept. Door familie-omstandigheden kon de penning meester niet aanwezig zyn, zoodat het fi nancieel verslag tot de eerstvolgende verga dering werd uitgesteld. Aangaande de „Nieuwe Richting" werd besloten, dit punt door een spreker op een groatere byeenkomst te laten behandelen. In de toewijzing der diploma's voor, langdu- rigen, trouwen dienst in de drankbestrijding was stagnatie gekomen.door de bescheiden heid van de gegadigden, zoodat een rege ling werd ontworpen, waardoor deze zaak voortgang zal kunnen hebben. Nadat nog eens gewezen was op de nood- zakeiykheld van het kwéeken van propa gandisten en het voeren van actie naar bui ten, werd de vergadering met het gebrui kelijke gebéd gesloten. Woensdag is in hotel „Bellevue te Leiden een vergadering gehouden van varkensfok kers en -mesters, ter bespreking van de moéiiykheden, welke zich op dit terrein voor doen en hoe het bedrijf meer rendabel ge maakt zou kunen worden. De heer Ir. P. Verhoeven, Ryksveeeteelt- consulent te Den Haag gaf in een keurig ver zorgde lezing verschillende richtingen aan, welke tot het gewenschte doel kunnen lelden. Op deze zeer leerzame uiteenzetting volgde een breedvoerige bespreking en nadat de heer J. Paul te Zevenhuizen nog het een en an der had medegedeeld omtrent zyn ervaringen met het fokken en mesten van Groot Yorks hire varkens, werd met algemeene stemmen besloten tot oprichting van de „Vereeniging van Varkensfokkers en -mesters te Leiden". Als voorioopig bestuur werden gekozen de heeren C. Bakker, Oegstgeest; P. Heemskerk, Rypwetering; C. Keil, Wassenaar; M. A. Verdel, Haarlem en C. Wassenaar te Noord- wyk. De heer Verhoeven juichte dit beslist op treden zeer toe en dankte den voorzitter dezer vergadering, den heer J. W. Bonda te Leiden, voor het nemen van het initiatief dezer actie, en verklaarde zich bereid deze nieuw opgerichte vereeniging met alle kracht te zullen blijven steunen. Dinsdag 10 Maart zal in hotel „De Burcht" te Leiden een vergadering worden gehouden, waartoe zullen worden uitgenoodigd alle be langhebbenden by de varkensfokkery en -mesterij uit de omgeving van Leiden. Op deze vergadering zullen de verder te nemen maatregelen worden besproken, alsmede het vaststellen der statuten. Aaan brandwonden overleden De 80-jarige juffrouw J. J., die voor eenige dagen ih haar woning in het Jan Michelshof te Leiden met een brandend petroleumstel in aanraking is gekomen, is aan de daarby be komen verwondingen overleden. Dinsdagmiddag is te Eindhoven wederom op drie plaatsen ingebroken. De percee.'en 35, 36 en 42 in de Van Kinsbergenstraat als mede een woning in de Schoolstraat werden op klaarlichten dag geheel doorzocht. I> in brekers hadden zich toegang vèrscnaft door de achterdeuren of door de serre. Zy zyn ■.erfrokken met medeneming van al het ge vonden geld. Voorts is er in den nacht een inbraak ge pleegd in het kantoor van de coöperatieve broodbakker^ .,Het Volksbelang". Hier werd echter slechts een klein bedrag aan geld me degenomen. Door de politie te Enschede is aangehou den H. S„ die geruimen tyd geleden uit het psychopatengesticht te Heiloo was ont vlucht. Hy had zich schuil gehouden in een woning te Enschede. Heden wordt hy weer naar het gesticht overgebracht. Gisterennacht om drie uur is aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Clio", liggende aan de Lekhaven te Rotterdam,, de 22-Jarige matroos H. Meyer uit de Korte Baanstraat door een laadboom getroffen ten gevolge waarvan de man verwondingen kreeg aan hoofd, schouders en rug, zoodat hy be wusteloos per Havendienst n naar het bureau van de rivierpolitie is vervoerd en vandaar per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hy by aankomst bleek te zyn overleden. Men schrijft uit Grypskerk: Dezer dagen reed een meelhandelaar op de flets met een zakje meel voorop naar het dorp. De meelhandelaar is een zeer recht schapen man, volgens velen niet sljm ge noeg om oneeriyk te zijn. Daar zag hy twee marechaussees aankomen waarop de schrik den man om het eeriyke hart slaat. Hy durft dezen niet passeeren. Heel luid weerklinkt plots zyn stem: „O man, wat is het glad, ik kan haast niet ryden hier," en tegeiykertyd draaide hy een zijstraatje in. De marechaussées wandelen door en zien, komend op de bewuste gladde plek, tot hun verbazing, dat het daar in 't geheel niet glad is. Een .van hen keek toevallig om en zag uit het straatje den meelhandelaar te voor- schyn schieten. Zoo gauw kon hy daar nooit een boodschap hebben gedaan. Als goed ma- rechaussée deduceerend en combineerend, roept hy: Halt, afstappen! De meelhande laar staat met de handen zwaaiend, zenuw achtig te roepen: „Ja, heeren, ik zit er in; jullie hebt me gesnapt, ik zit er in. De marechaussées inspecteeren man en rywiel en vragen: aar zit je in? je hebt een reflector, een bel, goede remmen en een fletsplaatje". „Ja, maar dat is al twee jaar oud." De man kreeg zyn proces-verbaal. (Historisch). Dinsdagavond werd op het station te Al melo de conducteur Stuivenberg van den trein van elf uur vermist. Na zoeken langs de iyn werd de man gevonden op de spoor brug in Ryssen, waar deze over de Regge voert. Hy was dood en had zware hoofdwon den. Het slachtoffer was 36 jaar oud. gehuwd en vader van 6 kinderen. Hy woonde te En schede. Het is een raadsel, hoe de man uit den trein is geraakt. CONTANT OF TERMIJNBETALING zonder rente of andere kosten KARPETTEN - GORDIJNEN - BEDSTELLEN - ENZ. BALATUM a 1.09 PER EL HAARLEM - KONINGINNEWEG 18 - (FILIAAL) - GEEN WINKEL Primair kwaliteit Buitengewoon lage prijzen Door den trein gegrepen en gedood Op een onbewaakten overweg by wacht post 6 van den spooriyn Tilburg-Baarle- Boshoven werd gisterenmorgen met den trein, die om 9.38 uit Tilburg vertrekt, een man gegrepen en gedood. Het bleek te zyn de 70-jarige zwerver G. van Lier, geboortig uit Vlijmen. De man liep gewooniyk met negotie langs de deuren en is waarschyniyk tegen den trein opgeloopen. Hy is althans niet door de locomotief, doch door een der volg- wagens gegrepen. Het ïyk 's met denzelfden trein naar Riel gebracht en later naar Tilburg ver voerd. Een ernstig gewonde. Gisteren is op den Soesterweg te Amers foort een vrachtauto door onbekende ooi - zaak plotseling het trottoir opgereden, met 't gevolg, dat de aldaar wandelende 57-jarige T. Zaager werd aangereden. De man werd ernstig gewond opgenomen en naar het zie kenhuis gebracht. Hy zal een oog moeten missen. Einde Januari werd een groote diefstal van verdoovende middelen ontdekt, welka by een te Dortmund gevestigde firma was gepleegd. Bedoelde firma had een kist, Inhoudende 3 K.G. cocaïne, 500 gram morphine en 1 K.G. opium, verzonden naar de fabrieken van een Beriynsche firma. Toen de kist op de plats van bestemming arriveerde, bleek z{j slechts een steen te bevatten. Het is een beambte van de crimineele po litie gelukt zich in verbinding te stellen met eenige personen, die hem de gestolen narcotica aanboden voor een prys van 15.000 Mark. De party is in beslag genomen. Zes personen zyn gearresteerd. Hoedt U voor weder - instorting. De ziekte heeft veel van Uw krachten ge vergd. U voelt zich nu hersteld, maar lang nog niet flink en sterk. Gebrek aan eetlust, gebrek aan slaap, lusteloosheid, belemmeren dikwyis een volkomen herstel. Weest dan uiterst voorzichtig, want dit is de gevaar- lyke periode, waarin velen weer instorten ende ïydensgeschiedenis opnieuw be gint. Wincarnis, het door duizenden dokto ren aanbevolen versterkingsmiddel, zal U snel en zeker over deze gevaariyke periode heenhelpen. Wincarnis zal niet alleen .een rustigen slaap en gezonden eetlust herstel len, het zal U inwendig de noodige gezond heid en kracht opbouwen. Dr. L. P. te L. schreef onlangs: „Ik heb de vaste gewoonte om herstellenden, na welke ziekte ook, Win carnis voor te schrijven. Voornameiyk tér opwekking en versterking in gevallen van bloedarmoede en wanneer men de maag van den patiënt niet te veel belasten wil." Wincarnis bevat phosphor voor Uw zenu wen, vleeschextract en vitamine-houdend mout voor lichaam en spieren en rooda druivensappen voor Uw bloed. Drinkt dage lijks een glas Wincarnis en begint hier morgen mee. Uw gezondheid zal beter wor den dan zy ooit geweest is! Wincarnis is uitsluitend verkrygbaar bij alie apothekers en drogisten. Prijzen "anaf f 2.45. Importeurs: N. V. Rowntree Handels Maatschappij, Keizersgracht 124, Amster dam-C, CAdvJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5