GEMEENTERAAD VAN HAARLEM ©e Leidsche Courant De beschuldiging van een hoofdambtenaar Nieuwe R. K. school voor L. O. aan de Rijnstraat Een Zaterdagavond-markt op het Pretoria- plein Aankoop van gronden Het speelterrein aan de Zomervaart Woningbouw aan de Laurierstraat De rentevergoeding bij den Incassodienst Een geweigerde bouwvergunning De werkverschaffing te Castricum is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENT1EN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Gistermiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig bij den aanvang der vergadering de leden Hoekstra, Koppen, Meijers en Adrian. De VOORZITTER leest de (reeds gepubli ceerde) vragen van den heer Peper over de werkverschaffing te Castricum voor. De S. D. A. P.-fractie steunt deze vragen. De interpellatie-Peper over de niet ter le ring legging van „De Tribune" in de open bare leeszaal zal aan het einde der vergade ring behandeld worden. De communistische vragen over de relletjes worden niet gesteund. Aan het einde der agenda zal ook de vraag behandeld worden van den heer Joosten over ,,De Tribune". De beschuldiging jegens den heer Van Driel. De heer VAN KESSEL is van oordeel, dat jie door hem aangeroerde zaak zeer toege spitst is. De heer Reinalda is daarmede begonnen. Hij poogt wel meer als zedenmeester op te treden. De heer REINALDA: „Tracht niet de jollen om te keeren." De heer VAN KESSEL verwijt ook een deel der neutrale pers, dat zij den heer Van Driel als martelaar heeft voorgesteld. -Dat was een courant, die zich neutraal aandient, maar nu de zaak voorstelt, alsof spr. beschuldigd heeft. Dat heeft spr. niet gedaan. Hij heeft zijn vragen niet te voren Wan den heer Van Driel kenbaar gemaakt, omdat deze tegen "\em gericht waren. Men heeft sprekers woorden uitgelegd als een beschuldiging en achteraf be schouwd wil spr. erkennen, dat het hem 'spijt, dat hij de betreffende woorden geuit heeft. Ook in de commissie heeft spr. reeds "gezegd, dat hij niet eens een onderzoek Wenschte, omdat de houding van den di recteur boven allen lof verheven was. Had spr. alles van te voren geweten, dan zou jtüj de zaak niet aldus aangeroerd hebben. Dat de zaak zoo ernstig geworden is, is niet sprekers schuld, maar die van de vrienden van den heer Van Driel, die spre kers woorden geheel anders uitgelegd heb ben. De heer Van Driel kan nu terecht zeggen: „Van je vrienden moet je het hebben." Spr. spijt het voorts toch, dat het werk niet aan den laagsten inschrijver gegund is en wel op gronden, niet ontleend aan aanbestedingsvoorwaarden. Wethouder HEERKENS THIJSSEN ant woordt op dit laatste, dat B. en W. wel meer moeten komen tot gunning aan den niet-laagsten inschrijver. Daar hebben zij goede redenen voor. Dat afgeweken zou zijn van de aanbestedings voorwaarden, is spr. niet bekend. De heer REINALDA citeert, wat de heer Van Kessel in de vorige vergadering ge legd heeft en wat spr. daarop geantwoord %ecft. Thans voert de heer Van Kessel aan, dat de betrokken directeur verdedigd wordt. ■Van toespitsing der zaak is geen sprake Men moet de zaak wel subjectief beschou wen, om de rollen om te draaien. Door een verantwoordelijk man is in een openbaar lichaam „gemompel" overgebracht, een „legende" en nu moet zoo Iets altijd aan- reiding zijn voor een college van B. en W„ een zaak te onderzoeken. Het spijt spr., dat de heer Van Kessel de zaak wil voorstellen, alsof hij niet de oorzaak is van wat er nu van gekomen is. .Hij raadt den heer Van Kessel aan, voor taan voorzichtiger te zijn bij het beschul digen van een hoofdambtenaar in een openbaar college. De bevolking denkt zoo ).,gauw, dat er wat aan den knikker is. De heer Van Kessel heeft zich op een aller slechtste manier van de zaak afgemaakt. De heer BAAS sluit zich volkomen aan Jbji hetgeen de heer Reinalda gezegd heeft. Ook hij is van oordeel, dat de heer v. Kessel laakbaar gehandeld heeft. Nu hij het wil voorstellen, alsof anderen de schuldigen -Zijn, wil spr. ook zeggen, dat hfj de han- .deiwijze van den heer Van Kessel afkeurt. De heer VAN KESSEL constateert, dat de heer Reinalda vergeten of wetens en willens verzuimd heeft, een raadslid in bescherming te nemen tegen een hoofd ambtenaar. Want de heer Reinalda heeft -niet afgekeurd de houding van den heer Van Driel tegenover -spreker. Spr. kan zich voorstellen, dat de heer Reinalda het niet prettig vindt, dat spr. dit zegt, omdat hij -steeds als zedenmeester optreedt. De heer REINALDA: „Dat is geen zeden meester spelen. Dat is het politieke fat soen, dat u nog moet leeren, mijnheer Van s Kessel." De heer VAN KESSEL wil zich verdedi gen tegen den geniepigen aanval van den heer Reinalda en blijft er bij, dat de gun ning is geschied op gronden, buiten de aanbestedingsvoorwaarden. Wethouder HEERKENS THIJSSEN ant woordt, dat hetgeen de heer Van Kessel bedoelt, ook door B. en W. is afgekeurd. Maar die zaak staat gescheiden van de thans behandelde kwestie. Spr. had ge hoopt, dat de heer Van Kessel zich bepaald had tot zijn spijtbetuiging. Dat zou de heele raad toegejuicht hebben. Spr. heeft het buitengewoon gefrappeerd, dat men zich beijverd heeft, op het zwarte bord in de Groote Houtstraat dadelijk neer te schrijven uitingen, die hier gedaan zijn. Is dat de taak van de pers? Dan juist komt het publiek er zoo gauw bij, om te zeggen: „Er zal wel wat aan de hand zijn." Het zal je gebeuren, dat de dochter van een directeur daarlangs komt en aldus het onbesproken gedrag van een vader aan de kaak gesteld ziet. Spr. hoopt, dat de pers in deze beter haar taak zal gaan begrijpen. De discussies worden gesloten. Eervol ontslag - A. J. Meyerlnk wordt eervol ontslag ver- - leend uit zijn betrekking als leeraar in de Lichamelijke Oefening aan de school voor TJ. L. O. letter A, met ingang van 1 Sep- -tember 1931. Dank wordt gebracht aan den heer Meye- rink voor de vele en langdurig bewezen "diensten. Mej. J. E. H. Boelhouwer wordt met Ingang van 19 Maart 1931 eervol ontslag Verleend als onderwijzeres bij het Vervolg- '-onderwijs. Mevr. D. E. Mobach—Droogendijk wordt •eervol ontslag als onderwijzeres aan den Vervolgcursus verleend, Ingaande 1 Januari 1931. A. Kingma wordt eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de O L. school no. 42 te Haarlem, zulks ingaande 14 April a.8. Goedkeuring balans B. en W. stellen voor, de ba'ans met ver- lies- en winstrekening over het jaar 1929 betreffende de 143 arbeiderswoningen, 8 winkelhuizen en 1- kantoortje, der Woning stichting „Ons Huis" goed te keuren. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, de balansen met verlies- en winstrekeningen per 31 Decem ber 1929 betreffende de complexen van 37, 52 en 99 ééngezinsarbeiderswoningen van de in voormalig Schoten gevestigde Wo- ningbouwvereeniging „St. Bavo" goed te keuren. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, de balansen met verlies- en winstrekeningen per 31 Decem ber 1929 betreffende complexen van 108, 32, 31 en 9 arbeiderswoningen van de Coöp. Woningbouwvereeniging „Eigen Woning" goed te keuren. Goedgekeurd. Kohier schoolgelden B. en W. stellen voor, het kohier der schoolgelden voor het Openbaar Vervolg onderwijs, het Openbaar Buitengewoon en Voorbereidend Lager Onderwijs en het Bij zonder Buitengewoon Lager Onderwijs de zer gemeente voor het cursusjaar 1930 1931 vast te stellen tot een bedrag van 3614.40. Aldus vastgesteld. Overneming grond De N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" is bereid aan de gemeente gratis, met de be stemming voor openbaren weg, over te dra gen een strook grond (Kinderhuisstraat). Aanvaarding van den aangeboden grond achten B. en W. in het belang van het verkeer gewenscht. Zij stellen mitsdien voor daartoe te be sluiten. Aldus besloten. Uitneming grondbedrijf B. en W. stellen voor, uit het grondbe drijf te nemen perceelen, gelegen aan den Wagenweg, de Emauslaan en de Zuider- houtlaan. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, den grond aan het Prinsen Bolwerk, waarop de school voor buitengewoon onderwijs gebouwd is, uit het grondbedrijf te nemen. Aldus besloten. Ruiling grond B. en W. vragen machtiging, met P. Hoo- geveen ruiling van grond aan te gaan aan het Frederikspark. De machtiging wordt verleend. Kosten boventallige onderwijzers B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat van vergoedingen voor boventallige onderwijzers. Aldus vastgesteld. Kosten instandhouding scholen B. en W. stellen voor te besluiten: I. Het gemiddeld bedrag (per leerling), voor de „kosten van instandhouding" over het jaar 1928, te bepalen: a. voor de bijzondere scholen voor ge woon lager onderwijs op 18.21 en b. voor de bijzondere scholen voor uitge breid lager onderwijs op 27.64; met uitzondering van de scholen der Vereeniging „Instituut Oranje-Nassau" aan het Nassauplein 2, ten aanzien waarvan het gemiddeld bedrag (per leerling) wordt bepaald: c. voor de school voor gewoon lager on derwijs op 14.52 en d. voor de school voor uitgebreid lager onderwijs op 25.15. Aldus besloten. Kosten openhaar vervolgonderwijs B. en W. stéllen voor het gemiddeld be drag hetwelk per leerling van het open baar vervolgonderwijs over het dienstjaar 1928 ten laste der gemeente is gebleven, vast te stellen op 73.97. Aldus besloten. Vergoeding vakonderwijs B. en W. stellen voor, het gemiddeld be drag per wekelijksch lesuur per jaar over 1928, dat ten laste der gemeente is geko men voor het gegeven vakonderwijs, vast te stejlen: a. voor de scholen voor gewoon lager onderwijs op f 167.34 en b. voor de scholen voor uitgebreid lager onderwijs op 166.39. Aldus besloten. Voorschotten onderwijs B. en W. stellen voor, aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende bij zondere scholen voor lager onderwijs voor 1931 toe te kennen, als voorschot op de vergoedingen In de kosten van instandhou ding en in de kosten voor vakonderwijzer^) bedoeld in art. 101, le en 9e lid der Lager- onderwijswet 1920, de bedragen, zooals die in een staat achter elk der scholen zijn vermeld. Aldus besloten. Onderwjjsvoorschotten B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat, waarin opgenomen is het verleenen van voorschotten over 1931, volgens de Ij. O.-wet 1920 te verleenen aan besturen van 44 bijzondere scholen voor de kosten van instandhouding. Aldus vastgesteld. B. en W. bieden ter vaststelling aan eert staat, bevattende de voorschotten, voor vergoedingen over 1931 te verleenen aan de besturen der daarvoor in aanmerking ko mende bijzondere vervolgcursussen. Aldus vastgesteld. Uitbreiding school Koningstraat B. en W. stellen voor, aan de Mariascho- len (meisjesscholen) medewerking te ver leenen voor den bouw van een gymnas tieklokaal en tot uitbreiding van gymnas- tiektoestellen, waarvan de totaal-kosten op 29.000 geraamd worden. Aldus besloten. Loonregeling werklieden B. en W. bieden ter vaststelling aan een aanvulling van de loonregeling voor werk lieden. Aldus vastgesteld. Rente Incasso-dienst B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van de verordening betreffende den Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst, waar door het maximum te goed, waarover rente wordt vergoed, verhoogd wordt van f1000 tot f 2400. Verkoop grond. B. en W. stellen voor, te verkoopen aan; C. P. Laan 620 M2. grond aan de Pegasus- straat, tegen f 14 per M2.; H. W. Robin 205 M2. grond aan de Per- seusstraat, tegen f 15.50 per M2.; M. J. Henneman en J. v. d. Veen 468 M2. grond aan de Rechthuisstraat, tegen 15 per M2.; N. Vooges 549 M2. grond aan de Obis- straat. tegen f 14 per M2.; 'de N.V. „Lebeemo" 492 M2 grond aan de Wilgenstraat, tegen f 13 50 per M2.; J. Russ en J. Buys 481 M2. grond aan de Rechthuisstraat, tegen f 15 per M2.; Gebr. Kraak 544 M2. grond, gelegen aan de Perseusstraat tegen f 14.50 per M2. Overeenkomstig deze voorstellen wordt be sloten. De brandweerkazerne. De eigenaar van het perceel, gele gen achter den grond aan de Gedempte Oude Gracht 135, welke bestemd is voor brandweerkazerne met oefenterrein, heeft zich bereid verklaard aan de gemeente in koop af te staan voor den prijs van f 4800.een gedeelte van dat perceel, ter grootte van pl m. 231 M2. B. en W stellen voor tot aankoop van be doeld nerceel grond te besluiten. Aangehouden. Aankoop perceel. B. en W. stellen voor, voor 3800.aan te koopen een perceel aan de Pieter Kies- straat, kadastraal bekend gemeente Haar lem, sectie A. no. 3911, groot 174 c.A. Tot aankoop wordt besloten. Aankoop tuingrond. B. en W. stellen voor, voor f 10.000aan te koopen tuingrond aan het Lorentzplein, Aangehouden. Aankoop gronden. B. en W. achten het in het belang der volkshuisvesting gewenscht 8.57.60' H.A. grond, gelegen aan den Rijksstraatweg (HaarlemNoord), aan te koopen, waarvoor zij een totaal crediet van f 205.700.— aan vragen. Aangehouden. B. en W. vragen een crediet van f 146 200. aan voor den aankoop van 0.3120 H.A. grond nabij de Westergracht ten Westen van de spoorbaan. Het crediet wordt verleend. B. en W. stèllén voor, den aankoop te be krachtigen van de door hen in openbare vei ling gekochte gronden aan het Zuider Bui- tenspaarne, groot 8.74.00 H A„ waarvan de aankoopprijs bedraagt f 108 037.50. De aankoop wordt bekrachtigd. Rechtsvordering. B. en W. stellen voor te bepalen, dat de gemeente Haarlem met betrekking tot de onteigening van peroeelen nabij de Kamper laan en aan den Kleine Houtweg, zoo noodig een rechtsvordering zal instellen, zoowel in eersten aanleg als in cassatie. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, te bepalen, dat de gemeente Haarleir. met betrekking tot ont eigening ten name van de gemeente Haar lem, in het belang van de volkshuisvesting, van perceelen gelegen aan de westzijde van den Rijksstraatweg, tusschen de Algemeene begraafplaats en de R. K begraafplaats „St. Barbara", zoo noodig een rechtsvordering zal instePen, zoowel in eersten aanleg als in cassatie. Aldus besloten. Onteigening perceelen. B. en W. stellen voor, over te gaan tot onteigening van perceelen aan de Antonie- straat en aan den Ztjlweg. Aldus besloten. Namen van straten Nu het terrein ten Westen van den Rijks straatweg en ten noorden van de Jan Gij- zenvaart in exploitatie wordt gebracht, stel len B. en W. voor aan die straten de na volgende namen te geven aan het straatgedeelte, gemerkt A den naam Rijnstraat; idem B den naam Lek straat; idem C den naam Ecmstraat; idem D den naam Lingestraat; idem E den naam Diezestraat; idem F den naam Jan Gijzen- kade. Aldus besloten. Bouw R.K. buitengewone school B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging in het besluit tot garantstel'ing voor den bouw der R.K. school voor bui tengewoon L. O. De heer JOOSTEN heeft als voorloopigen Indruk, dat men niet bereikt, wat men wil Hij gelooft, dat door voldoening van de schuld de borgstelling afgeloopen zal zijn. Man: „Maar waarom spel Je niet schoppenaas, vrouw?" Vrouw: „Och, man baby was er juist zoo aardig mee aan 't spelen,'' (Punch) Dit was eerst niet het geval. Die juridi sche kwestie moet, naar spr. meent, nader beschouwd worden, waarom, hij aanhou ding van het voorstel verzoekt. Wethouder ROODENBURG merkt op, dat ter wille van spoedbetrachting B. en W. met Ged. Staten mede gaan. Het schoolbestuur zal echter geen geld krijgen, voor hypotheek op het terrein geplaatst is Gebouw en grond zullen eigendom van de gemeente blijven. Het eerste deel der over eenkomst wordt nu ter vaststelling aange boden. De heer JOOSTEN blijft zich afvragen, wat na aflossing der leening zal geschie den. Blijkens de regeling valt dan de borg weg. Daarom gelooft spr., dat in dat geval school en terrein niet aan de gemeente komen. Wethouder ROODENBURG verzekert nogmaals, dat na aflossing het geboüw aan de gemeente komt. Voor een tegen overgestelde meening bestaat geen enkel gevaar. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. Aldus besloten. Stichting R.K. school voor L. O. B. en W. stellen voor, in verband met een verzoekschrift van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van „St. Bavo" te Haarlem, om ingevolge artikel 72 der Lageronder- wijsw. 1920, de benoodigde gelden uit de gemeentekas te ontvangen voor de stich ting en de eerste inrichting van een school voor gewoon lager onderwijs op een ter rein, gelegen aan de Rijnstraat binnen deze gemeente, voor deze stichting ter be schikking van hun college te stellen een bedrag van hoogstens 124.000. Aldus besloten. Zaterdagavondmarkt Pretoriaplein B. en W. stellen voor, tot instelling van een Zaterdagavondmarkt op het Pretoria- plein over te gaan. Als tijdstip van invoe ring der markt achten zij het voorjaar het meest gunstig. Met het houden der markt zou alsdan op den eersten Zaterdag in April kunnen worden aangevangen. Mej. VAN VLIET vraagt, of bij de ver pachting der standplaatsen voorkeur gege ven zal worden aan gegadigden, die in de Oeneraal Cronjéstraat staan. De heer PEPER keurt het af, dat de Mid denstandscentrale in haar advies te kennen durft geven, dat de marktkooplieden goede ren van inferieure kwaliteit verkoopen. Als marktplein acht spr. het Pretoria- plein ongeschikt; daarvoor had het Soenda- plein bestemd moeten worden. De heer LOERAKKER acht het Pretoria- plein ook ongeschikt als marktterrein. Het is een „dood gat". Toen vroeger daar een markt georganiseerd werd, is dat ook reeds mislukt. En toen was het Schoterkwartier nog een volkskwartier en nu is daar een uit gebreid stadsgedeelte gekomen. Spr. acht het voorste gedeelte van het Ju llanapark meer geschikt als marktplaats. De heer GROENENDAAL is van oordeel, dat ëen markt in het Noordelijk deel der gemeente niet ten nadeele der winkeliers aldaar zal zijn. De heer JOOSTEN acht het Pretoriaplein veel geschikter dan het Jullanapark, vooral omdat het eerste veel meer Ingesloten ls, wat den marktmenschen, vooral bij slecht weer, ten goede zal komen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN merkt op, dat een aantal straatkooplieden zich des Zaterdagsavonds in de Cronjéstraat is gaan posteeren, hetgeen tot verkeersstremming leidt. Deze menschen zullen allereerst onder gebracht worden op de nieuwe markt. Er zijn bezwaren ingebracht tegen het Pretoria- plein, doch reeds nu zijn vele aanvragen, öm daar een plaats te mogen innemen, in gekomen. Het Soendaplein is ongeschikt, o.m. door het tramverkeer en het rangeeren; het Ju- lianapark is te klein. Daarenboven is het Pretoriaplein een ingesloten plein, waar de menschen het beste beschut zijn bij slecht weer. Blijkt deze plaats ongeschikt, dan kan la ter eventueel naar een andere plaats uit gekeken worden. Een voorstel-Peper, om als marktplaats aan te wijzen het Jullanapark, wordt ver worpen met 277 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt dan aan genomen met 2410 stemmen. t Gebruik speelterrein Zomervaart De heer Joosten heeft voorgesteld te be sluiten: I. B. en W. uit te noodigen, in de over eenkomst met de Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" alleen te regelen het ge bruik van het speelterrein aan de Zomer vaart tot des namiddags 7 uur. II. Het gebruik van het speelterrein aan de Zomervaart na des middags 7 uur te re gelen overeenkomstig de voorwaarden tot het gebruik van de gemeentelijke sporttereinen. B. en W. stellen voor, op bedoelde voor stellen van den heer Joosten niet in te gaan. De heer JOOSTEN acht de tegen zijn eerste voorstel Ingebrachte bezwaren van beteekenis en trekt het daarom in. Wat het tweede voorstel aangaat, ten slotte heeft het „Oosterkwartier" bij het af staan van het terrein toegegeven en het waakt er nu voor, de zaak niet erger te maken dan zij is. De raad staat echter op een ander stand punt en kan niet zeggen: Eerst de algemeene vereeniging en daarnaast een bepaalde ka tholieke. Spr. heeft liefst hèelemaal geen onderscheid, maar als men dit niet wenscht, moet ieder er toegelaten worden. Wethouder ROODENBURG gaat na, dat t „Oosterkwartier" nooit de algeheele beschik king over het terrein gehad heeft. Er zijn nog geen andere aanvragen Ingekomen, om van het terrein gebruik te maken; voorts betreft het hier een tijdelijke regeling. Zou een oproep om liefhebbers geplaatst worden, dan zou het „Oosterkwartier" misschien nog veel minder beschikking krijgen over het ter rein. En dat is ook niet de bedoeling van B. en W. Als sportterrein moet voorts het terrein niét hoog aangeslagen worden. De heer JOOSTEN vindt het niet juist van den wethouder, den Raad te paaien met be loften van meer speelterreinen, waarvan de plannen op het oogenblik zwak staan. Het voorstel-Joosten wordt met 1915 stemmen verworpen. Voorschot woningbouw B. en W. stellen voor aan de woning bouwvereeniging „Bloemenhof" een voor schot van f 84.400 te verleenen voor den bouw van 22 woningen aan de Laurierstraat. Aldus besloten. Weigering vergunning woningbouw B. en W. stellen voor te verwerpen het be roepschrift van B. W. Lindeboom tegen een besluit van B. en W„ waarbij aan hem ver gunning is geweigerd tot het bouwen van twee woon- en winkelhuizen aan den W«"crwpf eu rtp T^ndpnhoutstraat. De heer KLEIN SCHIPHORST verwijst naar zijn indertijd reeds gehouden uitvoerig betoog in deze zaak. De man is door de Kroon in het gelijk gesteld en nu wordt hem weer een vergunning geweigerd. De Schoonheidscommissie heeft mede daartoe geadviseerd, maar zij gaat buiten haar be voegdheid, meent spr. Spr. meent dat ter plaatse moet komen een winkelhuis of pakhuis. Als een behoor lijke oplossing gevonden kon worden, zouden de buren er zeker mede gebaat zijn. Spr. stelt voor, de bouwvergunning te ver leenen, onder voorwaarde, dat de plannen goedgekeurd worden door B. en W. De heer BIJVOET heeft de vorige maal .voor het afwijzend voorstel van B. en W. gestemd. De Kroon heeft art. 15bis van de Bouwverordening van Heemstede vernietigd, op grond waarvan de vergunning geweigerd is. Ipso facto is het afwijzende besluit ver dwenen. Had men 2 jaar geleden geweten, dat het betreffende artikel geen rechts geldigheid bezat, dan had men de vergun ning niet kunnen weigeren. Met die weige ring heeft de raad dus iets gedaan, wat onjuist is en op dien grond acht spr. het niet juist, de nieuw aangevraagde vergun ning te weigeren. De eenigste fout, welke aanvrager begaan heeft, is, dat hij een nieuwe aanvrage in gediend en niet de oude gehandhaafd heeft. Die oude aanvrage zou, aldus spr., niet ge weigerd kunnen worden door den Raad. De heer VISSER zou liever een winkelhuis ter plaatse zien verrijzen dan handhaving van hetgeen nu bestaat en veel gelijkt op een stukje vuilnisbelt. Wethouder GERRITSZ is van oordeel, dat de nieuwe weg, door adressant gevolgd, den ouden weg heeft doen vervallen. Ware dit niet het geval, waar bleef dan de rechts zekerheid? De raad heeft niet op formeele gronden de vergunning geweigerd; de beslissing van de Kroon hield niet in, dat ter plaats..) een winkelhuis moest komen; consequent zijnde, moest de raad nu op dezelfde ma- terieele gronden als twee jaar geleden een zelfde besluit nemen als toen. De gronden voor afwijzing van het verzoek zijn niet veranderd, hetgeen spr. nader aangeeft. Door de afwijzing zal men de situatie ver krijgen, welke men dacht te bereiken, toen 2 jaar geleden het verzoek afgewezen werd. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 1817 stemmen. Benoemingen Benoemd worden tot: lid der Commissie van Toezicht op de Haarlemsche Orkestvereeniging Mr. M. van Toulon van der Koog; de leden der hoofdstembureaux voor de verkiezing van leden van de gemeenteraad; de leden der vijf Commissiën tot Wering van Schoolverzuim deskundige voor de herschatting van ver gunningslokaliteiten: H. H. van Asch vak-onderwijzer in het boekheden bij het Openbaar Lager Onderwijs: R. Prosée. De werkverschaffing te Castricum Wethouder GERRITSZ geeft aan, de voor waarde van den minister voor de werk verschaffing betreffende accoordwerk, door welke voorwaarde, volgens spr., de grond slag aan de vragen van den heer Peper ont valt. De heer PEPER gaat na, dat niet een der raadsleden er aan gedacht heeft, dat be langrijk minder verdiend zou worden dan ƒ22.50. Over accoordwerk is niet gesproken, wel over een minimum-loon van ƒ22.50. De wethouder heeft er nog voor moeten vechten, om het loon van 19 tot ƒ22.50 verhoogd te krijgen. Spr. gaat dan de uitgekeerde loonen na, waarbij hij er op wijst, dat B. en W. de loonen van de derde week niet publiceeren. En juist In die week werd belangrijk minder dan 22.50 uitgekeerd. Aan enkele arbei ders is toen bij wijze van gunst een toe slag verleend. De vorige week is 25 of meer uitge keerd, maar dat komt, omdat er toen gun stiger werk was te verrichten. Spr. wtist er op, dat Dinsdagavond 1.1. aan verschillende arbeiders 3 toeslag is gegeven en uit zijn vrees, dat de loonen in de toekomst belangrijk kunnen dalen. Spr. meent, dat een minimum-loon van 25 moet vastgesteld worden, desnoods met opoffering van rijks- en provinciale subsidie. Verder oefent hij nog critiek uit op het feit. dat de arbeiders onder toezicht van politie hebben moeten werken en in colonne. De politiebewaking is thans weer minder geworden, maar zal weer terug komen, als men dat noodig acht. Wethouder GERRITSZ geeft allereerst aan, dat door den heer Reinalda en hem geregeld is gesproken van een week-inko- men en niet van een weekloon. Bij het spre ken van een inkomen heeft men tarieven op het oog. Ook is gesproken over een basis. Het was slechts de bedoeling, volgens tarieven te werken. De raad heeft de vorige maal bedoeld, dat de tarieven op een dus danige hoogte moesten worden gebracht, dat een week-inkomen van 22.50 f 25. bereikt zou worden. De raad kon dus weten, dat geen garan tieloon gegeven kon worden. Bjj de regeering is geen andere regeling te verkrileen, zoodat men het week-mkoinen op 22.50 moet laten staan. Sor. geeft dan aan, wat te Castricum verdiend is. Er heeft een selectie plaats ge had door de arbeiders zelf en dat is voor de physielt-zwakken eensdeels te betreu ren, zoodat overwogen moet worden, of die nog zoodanig te werk gesteld kunnen wor den. dat deze selectie door hen minder ge voeld wordt. De extra toelagen ziin uit zuiver men- scheiuke overwegingen toegekend. Wat de politie-aanwezigheid betreft, kan spr. zich voorstellen, dat het hoofd der politie te Castricum niet meer de risico wil loopen, dat er weer personen op het landgoed komen, die er niet thuis hooren. Oversteegen heeft bij de staking een ac tieve rol gespeeld. Spr. legt men verschillende zaken in den mond, welke hi) niet gezegd heeft. En spr. moet hieraan kwade trouw gelooven. Ovérsteegen heeft aan de stakers beloofd, het geld. dat de stakers zouden missen, te vergoeden. En die schuld moet hij nog aan de stakers inlossen. De heer OVERSTEEGEN ontkent dit laatste. De heer LOERAKKER heeft de vorige maal de zaak begrepen, zooals de wethouder nu uitgelegd heeft. De toeslagen golden, om de menschen zich te laten aanpassen aan den arbeid. Op die manier kan een gunstig gemiddelde bereikt worden. Spr. stelt het op hoogen prils in het college van B. en W„ dat zij alle moeite doen, de werkloozen aan arbeid te helpen. En spr. vindt het afschuwelijk, dat men durft spre ken, als hier nu gebeurd is. De menschen zouden gaan denken, dat staken op een werkverschaffing het summum is van wijs heid. Het tegendeel is waar. Men maakt de menschen dan ongelukkiger. En spr. hoopt, dat, als er weer zoo'n staking uit breekt, de wethouder anders zal handelen. Er zijn organisaties, waarvan men een dele gatie ontvangt, maar men ontvangt geen Eskimo-kind: „Mammie mag ik een beetje water!' Eskimo-moeder: even wachten is het morgen." „Nee je moet nog over drie maanden (Passing Show) delegaties van te hoop geloopen werkloozen. De heer PEPER dient een motie in, vol gens welke de raad als zijn meening uit spreekt, dat een weekloon van 22.50 moet worden gewaarborgd en dat bij accoord werk bij gemiddelde praestatie een behoor lijk loon moet worden gegeven. De heer REINALDA zet uiteen, dat de S. D. A. P. deze motie niet kan steunen. Bij de werkverschaffing moet verband be staan tusschen arbeiderspraestatie en weekinkomen. Laat men dit verband los, dan komt er van arbeidspraestatie niets terecht. De interpellatie-Peper ls zoo'n slappe po ging, om Iets te bereiken, dat de arbeiders er uit zullen leeren, hun oor niet te luiste ren te leggen bij de geestverwanten van den heer Peper. B. en W. moeten regelmatig overleg ple gen, aldus meent spr., met de vakcentrales in overeenstemming met haar een regeling treffen. De motie-Peper wordt verworpen met 331 stem. Hierna las de heer JOOSTEN de elders in dit nummer opgenomen verklaring over het niet ter lezing liggen van „De Tribune" in de openbare leeszaal voor, waarna de verga dering werd gesloten. MEDEDEELINGEN RVA$ D.D. 25 FEBR. 1931 Ingekomen zijn: Besluiten van Gedeputeerde Staten, waarbij worden verdaagd hunne beslissin gen omtrent de raadsbesluiten van 14 Ja nuari 1931 no. 28 tot het aanvaarden van grond en no. 29 tot het aanvaarden en rullen van grond. Een brief van dezelfden ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 20 Januari 1931 no. 8, houdende goed keuring van de op 29 October 1930 onder no. 19 en op 26 November 1930 onder no. 4 vastgestelde verordening tot classificatie van de gemeente Haarlem voor de heffing der Personeele belasting. Brieven van dezelfden ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van 19 Maart 1930 no. 15 tot vaststelling van een uitbreidingsp'an voor gronden, gelegen tusschen de Delft, de Zaanenlaan, de Pla taan- en Laurierstraat en de Wilgen- en Acaciastraat en tot wijziging van het bij raadsbesluit van 13 Maart 1929 no. 20 vast gesteld uitbreidingsplan, detail 6 van het plan „Noord". Een verzoekschrift van E. J. Beuverij om eervol onts'ag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarjgen cursus (Hoo gere Handelsschool en Hoogere Burger school met 3-jarigen cursus met aparte handelseindklasse) met ingang van 1 Sep tember 1931. Een adhaesie-betuiging van de Amster- damsche Federatie van Beeldende Kunste- naarsvereenigingen met het verzoekschrift van H. J. Wesseling e.a. om gelden be schikbaar te stellen voor den aankoop van kunstwerken van alhier woonachtige kun stenaars en het uitvoeren daarvan in openbare gebouwen, zoowel op het gebied van schilder- als beeldhouwkunst. Een verzoekschrift van het bestuur der Vereenigde Huiseigenaren voor Haarlem en Omstreken om aan de eigenaren der bij raadsbesluit van 24 September 1930 onbe woonbaar verklaarde woningen een schade vergoeding toe te kennen. Een adres van A. M. Stut e.a., allen vrachtrijderspatroon te Haarlem, waarin zi) verschillende op- en aanmerkingen maken inzake de gunning ten behoeve van Cen traal Vervoer In December 1930. Een verzoekschrift van P. de Boer Wzn„ te Landsmeer, om in aanmerking te komen voor het geregeld doen verwijderen van de dagelijksche hoeveelheid vuilnis, van de gemeente Haarlem afkomstig. Vragen van de heeren L. Peper en G. Oversteegen omtrent de loonen bij de werkverschaffing te Castricum. Vragen van dezelfden ten aanzien van: le. het treffen van uitzonderingsmaatre gelen tegen het dagblad „De Tribune"; 2e. het optreden tegen groepen werkloo zen op 31 December 1930 en 6 Januari 1931- Vraag van den heer J. Joosten inzake uitvoering raadsbesluit, beoogende, geen maatregelen te nemen tegen het ter lezing liggen van „De Tribune" op de openbare leeszaal. Een brief van Burgemeester en Wethou ders, houdende aanbieding van het rapport der commissie, welke zij uit hun midden hebben aangewezen ter onderzoek van do door den heer J. G. van Kessel in de raads vergadering van 28 Januari j.l. geuite be schuldiging tegen den directeur van het Centraal Vervoer. Gesteld worden in handen van Burge meester en Wethouders om prae-advies de navolgende verzoekschriften om in koop te ontvangen perceelen bouwterrein, gelegen aan 'e achter de namen vermelde straten: N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Hoger' veka" (Heussenasstraat), C. Mul (Centaurusctraat), A. P. Winnubst (Orionweg). Een verzoekschrift van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem om ten behoeve van de algeheele restauratie der Bakenesserkerk een subsidie te verleenen van ten minste 20 pCt. der restauratiekos ten. Besloten wordt Burgemeester en Wet houders te machtigen aan de gemeente Bloemendaal, behoudens de rechten van derden, het medegebruik van de Spoorweg aansluiting van de gemeente Haarlem naar het pompstation der Haarlemsche Ge meentelijke Duinwaterleiding te ver'eenen tegen een jaarlijksche vergoeding van een gulden. ■ilnu ■.oirJiaMM*»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6