MEN0MH Franken's f 750.- f250.- f125. f50.- f40. Broodfabrieken BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN i 1 VRIJDAG 27 FEBRUARI 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17703 AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE HECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL OM TE ONTHOUDEN Gevecht onder kleurlingen te Rotterdam Het aardappelmeelgeval Eenige gewonden Dr. Swaving gaat met pensioen „De Tribune" uit de Openbare Leeszalen Vacature-FeJth in den Hoogen Raad Indische Prinsen naar Europa De Culemborgsche moordzaak Remarque's film wordt vervoerd onder politiebegeleiding Lijkverbranding in Belgie Wetsontwerp tot vergunning Notarisvacature te Apeldoorn Wijziging voorloopig Ned. elftal „Sportkroniek" De Zandvoortsche werkloozen Interessant debat in den raad Schotsche Voetballers baar Holland bij de keuze van Uw bakker Franken's brood maakt P, Bredius overleden Overstroomingen De moordzaak Lans Een razzia onder de koelies VOORNAAMSTE c^IEUWS J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht DE MIDDENSTAND De corruptie onder de New-Yorksche politie Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 3910. ABONNEMENTENvoor Baarkam en Agentechapp-n: per week 25 ct.; jr kwartaal 3.25; p>- r - jicr kwartaal 3.58 bij v«o: COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, l1 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer .15 ct.. bij vcoruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEBEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct- per regel. Alle abonné*» op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden V Jljslïl tegen ongevallen verzekerd vóór een der volgende uit keeringen I llUUlle"* Levenslange geheeïe ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ol beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van 'o anderen vinfler. Zooals men weet, zijn de sociaal- demokraten vreeselijk-principieel tegen eensuur gekant, iets, waarvan zij ook id deze dagen, nu er met „De Tribune" het een en ander aan de hand is, doen blij ken. De meeste liberalen denken anders over het „Tribune"-geval dan de sociaai- demokraten; in Den Haag b.v. hebben de liberale gemeenteraadsleden den maatregel van den leeszaal-directeur, die „De Tribune" afschafte, goedge keurd en verdedigd. Dies hoonde „Het Volk" de liberalen: „Men vraagt zich bij de liberalen, die tegenwoordige liebaugeln met de reaction - nairen, niet meer af, welke consequenties het verwijderen van een politiek dagblad uit de openbare leeszaal beteekent. Wij gaan een sombere toekomst in Nederland tegemoet, wanneer een gezonde democra tie de liberaliteit van de meerderheid van het volk niet langer verzekeren kan.* Maar de bal werd teruggekaatst door de liberale „Avondpost", welk blad er op wees, dat deze hoon nu afkomstig was van een sociaal-demokraat, dus een lid van een partij, die inderdaad aan een groep in haar midden, welke een eigen weekblad er "op nahield, den eisch steldp dat weekblad moet worden opgeheven, of gij wordt geroyeerd. Het weekblad werd niet opgeheven, en toen gooide men de redacteuren ervan uit de partij. Bedoeld weekblad heette„De Tri bune". Het tegenwoordige dagblad is er de voortzetting van. En als men het verwijderen van dit blad uit een openbare leeszaal toejuicht, is men „reactionnair". Wat moet dan wel de heele roode partij geweest zijn, die een eisch tot opheffing stelde! Balk en splinter! „Het Volk" probeert daar 'n beetle tegenin te sputteren, maar.... 't geval is hopeloos. Smoesjes als zouden b.v. indertijd de Tribunisten geroyeerd zijn niet om hun meeningsuiting, maar om de „kijve verige en lawaaiige manier", waarep zij hun meening verkondigden kunnen in zoo'n hopeloos geval natuurlijk gepn redding meer brengen. Maar wat ons in het antwoord van „Het Volk" merkwaardiger voorkomt is het ééne zinnetje, dat blijkbaar aan de pen van den rooden redacteur ont glipte: „Uiteraard is elke organisatie vrij, orde en eenheid in haar rijen te hand- haven." Precies hetzelfde als dezerzijds stééclt betoogd is, wanneer de sociaal-demo- kraten aan de Katholieke Kerk zekere maatregelen, b.v. tegen „katholieke" sociaal-demokraten, verweet. Dat zal „Het Volk" nu natuurlijk nooit meer doen. Het consequente, logische blad blijkt er nu eenmaal eindelijk! van over tuigd geworden, dat uiteraard elke orga nisatie vrij is, orde en eenheid in haai rijen te handhaven. Of moet er alleen voor de Katholieke Kerk een uitzondering gemaakt worden en moet alleen aan Haar deze vrijheid worden onthouden? buiten ons land binnenkomt, straks gevolgd door wie weet wat voor enorme quanta! Al dat gepeins en geredeneer en beraadslaag over steunverleening dreigt zoo vergeefsch werk te worden. Het zou een grap zijn, als 't niet zoo bitter ernstig was. Daar weergalmt de pers van klachten over den nood in de aardappel- meelindustrie. De Groningsche fabrieken hebben zulk een ontzaglijken onverkoop baren voorraad opgepot, dat de regeering eraan te pas moest komen, om hulp te ver- Ieenen. Een wetje tot het verleenen van credieten tegen lage rente werd Ingediend en reeds door de Tweede Kamer aanvaard. Nu zou de aardappelmeelindustrie over de moeilijk heden heen worden geholpen. Maar wat hooren we nu, vraagt de „Mor gen." Terwijl alle pakhuizen stikvol zitten met aardappelmeel, komt daar uit Rusland een schip vol aardappelmeel aangezeild. In Ham burg lost het een partij van 8100 balen, die worden overgeladen in een Nederlandsch schip en straks gaan een aantal Groning sche niel-coöperatieve dextrine- en glucose- fabrieken dit Russische product verwerken. De leiders der bedoelde fabrieken zeggen, dat ze 't ook niet graag doen. Maar ze moeten concurreeren met Amerika, dat ook Russisch aardappelmeel van f 8.— verwerkt, terwijl het binnenlandsche f 8.75 kost. Er is bij dit geval natuurlijk weer een groote en hooge boom op te zetten over „dumping". Mag men wat de Russen doen wel dumping noemen? Wordt hun prijs niet gecalculeerd volgens reëele gegevens van koopmanschap? Maar wat hebben we eraan, om dat alles theoretisch precies en haarfijn uit te pluizen? We staan voor het feit, dat de commissie- Lovink zich eerst naastig zet aan de be studeering van de moeilijkheden in de aard appelmeelindustrie, dan maatregelen ont werpt, om die moeilijkheden te verzachten, welke door de Regeering worden overgeno men en door de Kamer worden goedgekeurd. Waarna het kalmpjes kan gebeuren, dat er een groote hoeveelheid aardappelmeel yah Oorzaak: een aanmonster!ngskwestie» Zooals gewoonlijk bevonden zich gisteren morgen voor het Engelsche consulaat aan den Eendrachtsweg te Rotterdam een aantal zeelieden, die trachtten daar te kunnen monsteren op Engelsche schepen. Op een gegeven moment, omstreeks half elf, ontstond er onder eenige kleurlingen zonder eenige voorafgaande incidenten een wilde vechtpar tij. De mannen sloegen op elkander in met gummistokken, parapluies en wandelstokken, terwijl er zelfs een met een rijzweep in het rond sloeg. De agent van politie, die wacht heeft voor het consulaat, trachtte met zijn gummistok de vechtenden te scheiden, maar het mocht hem niet baten, want zoodra hij er eenigen gescheiden had, waren anderen achter zijn rug reeds weer aan het vechten. Pas toen er politie-assistentie kwam, werden de kleurlingen uiteengedreven en al verplaat ste zich een oogenblik het terrei nvan den strijd, ten slotte wist de politie tien man te arresteeren en naar het bureau in de Witte de Withstraat over te brengen. Een van de mannen was zoo zwaar gewond, dat hij op straat bleef liggen. Hij had een wond in den rug en bloedde uit den mond. In den loop van den ochtend is gebleken, dat nog drie andere mannen min of meer gevaarlijke steekwonden hebben opgeloopen. Een schildersknecht, die werkzaam was aan een huis naast het consulaat, heeft op straat een open scheermes gevonden, dat hij in de hitte van den strijd in de goot heeft weten te schoppen. Oijntrent de oorzaak van deze vechtpartij vertelde men, dat het gevecht geleverd is tusschen Somali-negers en Arabieren. De Somali-negers. ongeveer zeven acht man, zijn reeds geruimen tijd werkeloos, veel lan ger dan de Arabieren. Er ligt nu in de ha ven een schip, dat naar Saigon zal vertrek ken en naar men wist te zeggen zouden ae Somali-negers op dit schip hebben aange monsterd, evenwel na den eersten machinist met eenige Engelsche ponden te hebben ge stopt. Dit zou den Arabieren ter oore zijn gekomen en die hadden daarna hun arbeids kracht voor niets aangeboden. Hierover is oneenigheid ontstaan, welke gistermorgen in: een veehtparty ontaardde. De politie heeft verschillende wapens ln beslag genomen en teneinde herhalingen te voorkomen werden de straten in de omge ving van het consulaat afgezet. Ds. v. d. Heide schijnt zich over de verdwijning ongerust te maken Door den heer Van der Heide zijn aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de Minister van zins is, het Rijkssubsidie aan de openbare Lees zalen in te trekken, als deze „De Tribune" ter lezing willen laten blijven liggen? 2. Zoo het antwoord op deze vraag be vestigend mocht zijn, vindt dit voonemen van den Minister dan zijn grond in het ar tikeltje „Weg met het Kerstfeest" in het numer van 23 December 1930 en in een plaatje in het nummer van 19 Januari 1931? 3. Mocht op deze vraag het antwoord be vestigend zijn, acht de Minister dan zoowel het genoemde artikeltje, als het bewuste plaat'e moreel schadelijk? 4. En, zoo ook het antwoord op deze vraag bevestigend zou wezen, wil de Minister dan mededeelen, welke de gronden van dit oor deel zijn en verder of de gewraakte publica ties in wezen of in grond moreel schadelij ker te achten zijn dan hetgeensinds langen tijd in „De Tribune" voorkwam? 5. Acht de Minister zijn eisch niet in strijd met art. 5 van de „Voorwaarden be treffende de subsidieering van Rijkswege van Openbare Leeszalen, enz.*' dat voor schrijft, dat algemeene O. L. B. en algemee- ne O. U. B. het karakter van onpartijdig heid behooren te dragen en lectuur van elke richting dienen te bevatten? 6. En zoo bij uitsluiting van „De Tribune" er toch lectuur over het communisme en bolsjewime in anderen geest op de O. L. zal blijven, wordt dan toch de bij art. 5 ge- eischte onpartijdigheid niet geschonden als de dagbladen van alle andere politieke par tijen ter lezing mogen liggen, slechts niet het dagblad van de Communistische Partij? Lijst van aanbeveling Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van den Hoogen Raad der Neder landen, bevattende een lijst van aanbeveling van zes candidaten in de vacature van een raadsheerplaats, ontstaan door de benoe ming van den raadsheer jhr. mr. R. Feith tot vice-president van den Hoogen Raad. Deze aanbeveling luidt als volgt: 1. dr. J. L. M. Meckmann, rechter in de rechtbank te Amsterdam; 2. dr. Ch. van Oppen, advo caat en procureur te Maastricht: 3. dr. J. A F. van Asperen, raadsheer in het Gerechts hof in Den Haag; 4. dr. G. A. Servatius, vice-president van de rechtbank te Amster dam; 5. dr. J. E. van der Meulen, rechter in de rechtbank te Utrecht; 6. dr. P. van Regteren Altena, raadsheer in het Gerechts hof te Amsterdam. De Kroonprins van Serdang Pengkoe Anwar vertrekt in den loop van de maand Maart naar Europa- Gok de Kroonprins van Deli vertrekt fateftBafeort daarheen, ,y Met ingang van 1 April; wordt daarna tijdelijk adviseur van Binn. Zaken en Landbouw Dr. A. J. Swaving, inspecteur van het Zuivelwezen en waarnemend directeur-gene raal van den Landbouw, zal met ingang van X April a.s. zijn functie neerleggen. Na dien datum zal hij nog optreden als tijdelijk raadsadviseur van het departement van Binn. Zaken én Landbouw. Naar aanleiding van een artikel in „Het Volk" over de Culemborgsche moordzaak is door den heer Willy Collé te Culemborg bij de Justitie een aanklacht ingediend tegen genoemd blad wegens laster en aanranding van zijn eer en goeden naam. Een aanslag voorbereid? Nu van heden af de Remarque-film „lm Westen nichts Neues" te Nijmegen vertoond zal worden, schijnen Duitsche radicale ele menten plannen te koesteren om een reprise te geven van het voorgevallene te Enschedé. Reeds in het begin van deze week werd ir Kleef en omgeving sterke agitatie veroor zaakt door het aanplakken van reclamebiï- jetten en het rijden van een reclamewagen. Op last van de Duitsche autoriteiten werden de biljetten verwijderd en werd het rijden met den reclamewagen verboden. Gisteren middag echter werd direct contact gezocht met de bioscoop-directie. Deze werd n.l. op gescheld en een stem, in gebroken Duitsch- Hollandsch, vroeg of Vrijdag de film „lm Westen nichts Neues" vertoond werd. Op het bevestigend antwoord van de directie werd dreigend geroepen: „Maar u hebt hem nog niet iri huis!" waarop de verbinding werd verbroken. De bioscoop-directie stelde onmiddellijk de politie met het voorgevallene in kennis. Aangezien heden de film van Arnhem naar Nijmegen wordt overgebracht, zijn uitge breide maatregelen getroffen om op alle verrassingen voorbereid té zijn. De film wordt per auto overgebracht. Van Arnhem tot aan de grens van Nijmegen wordt de auto geëscort-erd door de Arnhemschq poli tie, terwijl het verder vervoer onder bewa king van de Nijmeegsche politie zal geschie den. Bovendien zijn uitgebreide maatregelen genomen, om het Olympia-theater gedu rende den tijd dat de film daar vertoond wordt, te bewaken. Bij de behandeling van het reglement van orde, gisterenmiddag in de Kamer, stelde de socialistische leider Vandervelde voor het wetsontwerp inzake de vergunning tot ïyk- vérbrahding op de agenda te plaatsen. De socialist Merlot kwam op tegen den brief van Kardinaal van Roey, waarin deze zien verzette tegen deelneming aan de nationale begrafenis van generaal Bernhelm, wiens stoffelijk overschot te Parijs was gecremeerd en te Brussel werd bijgezet. Hij noemde dezen brief beleedigend voor de Belgen, die de gewetensvrijheid, welke door allen dient te worden geëerbiedigd, liefhebben. Hij wil wel den voorrang geven aan een ander wets ontwerp, doch dat inzake de lqkverbanding moet daarna komen. De liberaal Devèze, zeide voor Vander- velde's voorstel te zullen stemmen. Hij meende, dat degenen, die zich na hun dood willen laten verasschen, dit in België moeten kunnen laten dóen. De Katholieke oud-minister Renkin, ver klaarde, dat hij niet voor het voorstel kon stemmen, daar het een blaam jegens kardi naal Van Roey Inhoudt. Het voorste1-Vandervelde werd daarop in stemming gebracht en met 86 tegen 70 stem men en vijf onthoudingen aangenomen, na dat minister Hymans de waarnemende premier had verklaard dat de leden der regeering zich vap stemming zouden onthou den, daar zij de Kamer de volle vrijheid willen laten haar agenda te regelen zooals het haar goeddunkt. Zal een Katholiek worden benoemd? De Vereeniging „Katholiek Apeldoorn" te Apeldoorn, waarbij alle R. K. Vereenigingen uit deze gemeente zijn aangesloten heeft zich met een verzoekschrift tot Zijne Excel lentie den Minister van Justitie gewend ten einde in de vacature Jhr. W. Bas Backer een Katholiek als notaris benoemd te krij gen. De vereeniging is de meening toegedaan, dat de Katholieken van Apeldoorn, waar van de 60.000 inwoners er ruim 9500 Roomsen Katholiek zijn, recht hebben op een notaris van hun richting, te meer daar in het ge heeïe kanton Apeldoorn van de elf notaris sen er ook niet een is, die den R. K. gods dienst belijdt. Ten slotte zij in herinnering gebracht, dat in Juni 1930 toen te Apeldoorn ook een no- taris-vaoature was, Katholiek Apeldoorn reeds moeite heeft gedaan een Katholiek benoemd te krijgen. De pogingen daartoe zqn echter zonder resultaat gebleven. Thans evenwel hoopt men te zullen slagen. In plaats van Adam, die wegens studie redenen verhinderd is, speelt v. d. Heyden (Wageningen) rechtsbuiten tegen Notts Forest. Voorts is. Visser, die geblesseerd is, vervangen door Van Nellen (D.H.c.) Hotel-exploitanten zijn genoodzaakt Duitsche meisjes te nemen In de Zandvoorts'che raadsvergadering van gisterenavond werd langdurig gedebatteerd over steunverleening aan werkloozen. De Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders vroeg nJ. verhooging van den steun. Dit alleszins frappante debat laten wij hier ter leering volgen:. De heer Druyff (Volkspartij) wijst op de verschrikkelijke toestanden in de noodlijden de gezinnen. Spr. acht het verzoek alleszins gegrond en stelt voor de eerste f 5 die door het gezin verdiend worden, niet van den steun af te trekken. Dat bevordert het zoe ken van kleine werkzaamheden. Verder zou spreker ook een kleedingfonds met bonnen stelsel willen oprichten, in veel gemeenten is men reeds in die richting werkzaam. De heer Molenaar (Wild) sluit zich daar- by aan en dringt aan op huurverlaging, elk geval afzonderlijk te beoordeelen. De heer Siegers (R.K.) wyst erop, dat er in vele gezinnen meisjes zqn, die rustig thuis blijven. Als er dan zoo'n nood is. laten ze dan als dienstbode gaan werken. Ir. Zand- voort zqn vele buitenlandsche meisjes aan den arbeid. Spreker zou nadere inlichtingen wenschen. De heer Forrer (S.D.A.P.) weet, dat ookrn Zandvoort groote werkloosheid heerscht. Spr. stelt voor de georganiseerde werkloozen f 13.50 per week te geven en f 1.50 voor ieder kind, dat geen geld inbrengt. De eerste f 5.moeten geen rol spelen, anders zou o.a. de vakopleiding van de jon gens in gevaar komen. De georganiseerden hebben een streepje voor, daar hebben ze voor betaald. De heer Termes (Wild) is van meening, dat steunverleening den arbeider degenereert. Verhooging van crediet voor arbeidsver- sehaffing juicht spreker toe. De heer Geers (R.K.) vindt steunverleening ook uit den booze, maar de toestand is nu eenmaal niet anders. Als men wérk verschaft, moet het ook productief zyn. De steunre geling behoeft inderdaad herziening, maar dit moet per persoon beoordeeld wor den. Spreker steunt het voorstel Forrer, in dien niet zonder meer steun verleend wordt aan elk, die zich daarvoor aanmeldt. Weth, Padt (Gem. Bei.) geeft aan hóe de zaken er in Zandvoort voorstaan, Georgani seerden krijgen i 12 per week, f 1.50 per kind tot een maximum van f S.ongeor ganiseerden krijgen f 11per week, zelfde vergoeding per kind. Thans zijn ér op 1 Maart 167 werk'oozen, te pen 59 verleden jaar; in Maart 1930 wart» er 9 ie werk ge steld, thans 1 Maart 75. Deze tewerkstelling mag volgens den wethouder gezien worden. Het betoog van den heer Forrer noemt spreker te academisch, hij heeft geen '-eke- ning gehouden met de Zandvoortsche toe standen. De commissie voor werkverschaf fing moet vooral elk geval op zich zelf be oordeelen, er moet groote ruimte aanwezig zqn. Spreker constateert in Zandvoort een voortdurende uitbreiding van het leger van ongeschoolde arbeidskrachten. In dit ver band wUst hy op de opmerking van den heer Geers. Er is ter plaatse een kapper, die al maanden lang een biljet voor zijn raam heeft hangen „leerjongen gevraagd!" Zandvoort is heelemaal ingesteld óp het seizoen. Als het Juni is, wil ieder weer vry zijn, de toestand is dan ook heel erg uit- zonderlqk. Voorzichtigheid ls geboden Als men de normen gaat verhoogen, wordt er een verkeerde „premie" gegeven. Laat de commissie in uitzonderingsgevallen vrijheid van handelen hebben; ook waar het bepaal de gezinsinkomsten betreft, die niet mede- gerekend moeten worden. Voor kleedtngbons gevoelt de wethouder niet veel; omdat de regeling zoo ontzettend moeilqk is". De heer Gunters (V.B.) brengt in het mid den, dat hy in zijn hotel deh zomers zeer veel meisjes in dienst kan hebben. Nog nooit, is er een uit Zandvoort komen opdagen. Spre ker geeft een loon van f 15.per week, vrij kost en inwoning en nog andere revenuen. Voor de zooveelste maal heeft spreker weer Duitsch personeel moeten aannemen, hoe wel hy er principieel niet voor is. Het is wel zeer opmerkelijk, dat zich eenvoudig nie mand uit Zandvoort aanmeldt, om met een zwart jurkje en een wit schortje te loopen. Men kan de menschen toch niet smeeken om asjeblieft te komen werken. De heer Druyff (Volksparty) verklaart er zich mee accoord, dat de meisjes van van daag niet graag als dienstbode in dienst gaan. Zoo'n veredelend baantje is het ook in de meeste gevallen niet. Spreker herhaalt zijn voorstel. De heer Geers (R.K.) zou er nog speciaal de aandacht op willen vestigen, dat er in veel gevallen voor Zandvoorters in Zand voort werk is te verkrqgen. Na deze discussie trekt de heer FORRER zyn voorstel in, daar hy van B. en W. de toezegging heeft, dat de noodige soepelheid betracht zal worden. Het voorstel Druyf wordt verworpen. De steunregeling blijft dus. zooals thans, met meer soepelheid gehand haafd. Uw keus eenvoudiè Haarlem - Heemstede-Bloemendaal Adv. Oud-directeur van de Twentsche Bank Na een korte ongesteldheid is te 's Gra- venhage in den ouderdom van vier en zeven tig jaar overleden de heer P. Bredius, oud directeur van de Twentsche Bank. In 1857 te Amsterdam geboren, was hy van 18721879 aldaar werkzaam bij de Twentsche Bankvereeniging B. W. Blijde- stein Co. In laatstgenoemd jaar vertrok hij naar de Maasstad, waar hij werkzaam was bij een verwante instelling, de Wissel en Effectenbank. Na een jaar volgde zijn benoeming tot procuratiehouder en nog een jaar later die tot directeur. Zooals men weet, werden de zaken van de Wissel- en Effectenbank sinds 1917 gevoerd onder den naam van de Twentsche Bank, onder direc tie van den heer P. Bredius. In '1923 werd de thans ontslapene, nadat hij ruim veertig jaren directeur der bijbank te Rotterdam was geweest, benoemd tot directeur van de hoofdbank te Amsterdam, welke functie hq tot 1929 vervulde. Na zyn aftreden had hq zitting in den raad van commissarissen. Behalve hét bankwezen trokken vooral het onderwijs en het katholiek sociaal leven zijn werkdadige belangstelling. Zoo was hij lid van het hoofdbestuur der Katholieken dagen in het bisdom Haarlem en secretari.- der Nederlandsche Vereeniging tot óestry- ding van Lupus, terwijl hy ook geruimen tyd deel uitmaakte van het bestuur der R.K. Vacantiekolonies. Nog valt te vermelden, dat de thans ont- slapèné ook geruimen tijd commissaris was van de Ned. Doktaiaatschappy. De heer Bredius was ridder in de Orde van den H. Gregorius en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Het water Meter hoog De groote postweg tusschen Madioen en Ngandjoek, is ter hoogte van Goojangan over een lengte van 100 Meter, overstroomd. Op sommige plaatsen staat het water Yi meter hoog. 0.a. de gast van H. F. C. Volgens de „Sportkroniek" zal gedurende de a.s. Paaschweek te Edinburg Univer sity Athletic Club een bezoek aan ons land brengen en de volgende wédstryden spelen: 29 Maart tegen Be Quick (Groningen), 3 April (Goede Vrijdag) tegen H. V. V„ 6 April (2e Paaschdag) tegen H. F. C. en 8 of 9 April tegen V. U. C. 480 «ragewenschte elementen aangehouden De Sumatrapost" meldt, dat, naar aan leiding van een ernstige veehtparty in het Merbausche het Binnenlar.dsch Bestuur en de veldpolitie een razzia hieldenontier de 1200 Chineesche koelies van de onderne ming Laboehandjl. Hiervan bleken 480 ongewenschte elemen ten, die werden aangehouden. De aangehoudenen zullen met een extra- trein naar Medaa worden opgezonden. Stille getuige vergeten Voor het Bossche Hof deed de advocaat- generaal, mr. Couvée, de mededeeling, dat hy in de papleren, bq het lijk van den heer Lans gevonden, nu een haar had ontdekt, die met bloed aan de papieren was gekleefd. Dóór Dr. Hesseling, die deze haar eenige dagen geleiden heeft onderzocht, is uitge maakt, dat dit een haar was van de bewuste mat, die in de gang van het kantoor van de firma De Haas lag. De Advocaat-Generaal achtte dit zeer be langrijk. Naar de Avondpost thans verneemt, is de ze haar niet pas kort geleden gevonden, doch reeds den dag na den moord ontdekt, zonder dat daaraan ooit verder eemge aan dacht is geschonken. Ook is het geen toeval, dat deze haar thans plotseling voor den dag is gekomen, doch een uitvloeisel van een Zaterdag dooi den ontslagen Rotterdams<-hen politicagent Brons aan den president van het Hof ge zonden brief. Brons beschuldigt in dezen brief den in- inspecteur Hermans een stille getuige te hebben weggemaakt. Hy deelt voorts in dezen brief mede, dat hij den dag na den moord in het pand der firma De Haas was, waar ook inspecteur Hermans in gezelschap van een "riend zich bevond. Deze vriend vond toen een haar van ongeveer 12 c.M. lengte met een bloed- «artikeltje er aan, en liet die aan inspec- teur Hermans zien. Deze bekeek de haar en i gaf haar daarna aan Brons, die haar in een enveloppe sloot, welke hq voor dit doel var een der kantoorbedienden kreeg. De enve loppe heeft hy vervolgens eer hand gesteld aan inspecteur Hermans. Deze heeft aan deze belangrijke stille getuige volgens Brons biyitbaar geen waarde geae-'bt. Er is althans nimmer meer over gesproken „Het is mij een raadsel" - zoo schrijft Brons tenslotte „waaraan inspecteur Her mans het recht ontleent, over deze stille getuige niet met de justitie te spreken." Blijkbaar heeft men in 's-Hevtogenbjsch dezen brief van een ontslagen agent, die door zyn superieuren, Commissaris van po litie Dykstra en Inspecteur Hermans alt onbetrouwbaar werd gedoodverfd, niet te- gep inspecteur Hermans willen uitspelen. Een en ander is echter weer een bewqs te meer, hoe onvoldoende en onvolledig bft onderzoek der Rotterdamsche politie is ge weest. Naar het oordeel van hooggeplaatste po- litle-deskundigen mag men in zulke geval len niets verwaarloozen. Naar hun oordeel zou het zeker zaak zyn geweest aanstonds deze haar bacteriologisch en- microsco- Piscö te öoeo onderzoeken. Het Tweede Kamerlid Van der Heide heeft vragen gesteld betreffende „De Tri bune" in de Openbare leeszalen. (blz. 1, 1ste blad) Ernstige vechtpartij tusschen vreemde zeelui te Rotterdam. (blz. 1, 1ste blad) Het comité van oeconomisch verweer uit de Nederlandsche land- en tuinbouworga nisaties overweegt een actie tegen de Duit sche tariefplannen. (blz. 1, 4de blad) De Indische begrooting in de Tweede Kamer. (blz. 1, 4de blad) De nieuwe G. G. van Ned.-Indië. Minis ter de Graaff weigert een benoeming. (blz. 1, 4de blad) Begrafenis luitenant-generaal De Bas. (blz. 1. 4de blad) Dr. A. J. Swaving, inspecteur van het Rqkszu!velwezen en wnd. directeur-gene raal van den Landbouw, zal per 1 April den rijksdienst verlaten. (blz. 1. 1ste olad) De vlootonderhandelingen te Rome. (blz. 2, 3de blad) De opstand in Peru uitgebreid. (blz. 2, 3de blad) De lijkverbranding in België. Een goed keurend wetsontwerp te verwachten. (blz. 1, 1ste blad) De Zondagsrust in Engeland. (blz. 2, 3de blad) De Engelsche vakvereenigïngswet. Nieu we moeilijkheden voor Mac Donald. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m. 764. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.04. Hoogste barometerstand 770.1 m.M. to Haparanda. Laagste barometerstand 745.0 m.M. t* Memel. Verwachting: Zwakke tot matigen, tijde lijk nog toenerpende Westelqke tot Zuid- Westelijken wind, aanvankelijk half be wolkt, later weer toenemende bewolking met waarschijnlijk regen, zelfde temperatuur des nachts, later iets zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt heden te 9.55 uur aan alle posten: Attentiesein neer! Leest heden in LICHTWEEK HAARLEM 1931 DE HAARLEMSCHE KERMIS DE VRIJE MIDDAG VAN HEX WINKEL PERSONEEL, enz. enz. „De Middenstand" voor den Middenstand!! Adm. GED. OUDE GRACHT 88, TeL 10144, Haarlem. Een hoofdgetuige vermoord Onder leiding van den commissaris Sea- bury wordt het onderzoek naar de corruptie onder de New-Yorksche politie en hare chantagepraktijken van een aantal hoogere politic-ambtenaren krachtig voortgezet. Een der hoofdgetuigen, die omtrent deze praktijken zeer veel bijzonderheden wist en celangrljke inlichtingen Kon geven, was de 32-jarige Lilian Kordon, ambtenaresse, die uit den aard van haar functie,met ver schillende bijzonderheden op de hoogte was. Vrydag j.l, zou zy gehoord worden> doch zy verscheen niet ter plaatse. Thans heeft men in een zeer stil gedeelte van een park haar lqk gevonden. Door middel van een koord had men haar geworgd, waarschynlqk nadat men haar, toen zij zich op weg had begeven, om haar getuigenis ate leggen, met geweld in een auto had gewrongen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1