(~Bin nen landsch Nieuws M\ KM De GRIEP Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN aker* ABDIJSIROOP e MOOR^ 1 Mac-Donaldjes Voorstudie Arbeidswet 1919 Geen natuurboter in het leger Commissie Rechtsbescherming Katholieke Kamerleden tegen verhoogden kindertoeslag De vooravond van den Katholiekendag Crislssteun voor werkloozen Het Notariaat Buitenlandsche handel van Perzië Voor moeder v~ heerscht TWEEDE KAMER RADIO-OMROEP Queer»1 "Y'Tao Naar gemeld wordt, heeft de Britsche luchtmacht haar geheime proeven voltooid met een nieuw type van een een-persoons- vechtvliegtuig met twee dekken dat, naar men denkt, een omwenteling in het luchtge vecht zal brengen. Het nieuwe toestel is fei telijk een vliegend artillerie-platform met een snelheid van 320 K.M. in het uur en toege rust met zes machine-geweren, die de vlie ger tegelijk kan bedienen. De kogelbanen komen in „brandpunten" samen. Het toestel voert ook 4 bommen van twintig pond mede en kan op een hoogte van 27.100 voet ope- reeren. Ziedaar het bericht, dat uit Engeland tot de wereld komt, teekent de .Avondpost" aan. Een nieuw type vliegtuig. Buitengewoon geschikt voor den strijd, zóó geschikt, dat het „een omwenteling in het luchtgevecht" zal brengen. Eén man, menéér, éen man zal zes mitrailleurs tegelijk kunnen bedie nen. Hebt u het ooit zóó democratisch ge geten? Zes machine-geweren tegelijk. Ultra techniek. Het is een socialistische regeering, onder wie deze „omwenteling", deze radicale her vorming, plaats heeft. Het zijn socialistische ministers, die er allereerst aansprakelijk voor zijn. En als in ons vaderland de liberalen en de rechterzijde een bescheiden veiligheids macht, zonder eenige vooruitstrevende „om wenteling", op de been willen houden, wor den ze door de Nederlandsche sociaal-demo craten tot farizee-ërs en militairisten uitge roepen. Wij adviseeren het nieuwe luchtmonster Mac-Donald te noemen. Hoeveel honderd Mac-Donaldjes zal de Britsche Regeering voorloopig bestellen? Gaat het zien en gaat het hooren! So cialistische omwenteling. Nog nooit vertoond. Zes machine-geweren per man. En in het knetteren daarvan hóórt u de Internatio nale: Niet met de waapnen der barbaren, Met kruit noch kogels strijden wij, Het geestes-zwaard der vrijheids-scharen, Brengt slechts de zege aan onze zij! Werktijden In het Zuivelbedrijf. De minister van Arbeid. Handel en Nij verheid heeft gedurende het tijdvak van 1 Maart 1931 tot en met 29 Februari 1932, in afwijking van het bepaalde in art. 24, eer ste lid, der Arbeidswet 1919, vergunning verleend aan hoofden of bestuurders van: le. boter- of kaasfabrieken in alle ge meenten des Rijks dat gedurende 26 weken 10 uren per dag en 55 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits behalve voor wat betreft arbeid in kaasfabrieken in Noord- Holland. waarin ten hoogste 7 personen werkzaam zijn gedurende 13 weken niet langer dan 7 uren Der dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht: 2e. boter- tevens kaasfabrieken in alle gemeenten des Rijks, dat: a. hetzij arbeid wordt verricht, als onder le omsohreven; b. hetzij gedurende 13 weken 10 uren per dag en 57 uren per week arbeid wordt ver richt door mannen en 10 uren per dag en 55 uren per week door vrouwen en door jeugdige personen van 16 jaren of ouder, en gedurende 13 weken 10 uren per dag en 54 uren per week door arbeiders van 10 ja ren of ouder arbeid wordt verricht, mits gedurende 13 weken niet langer dan 7 uren per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht; 3e. fabrieken van gecondenseerde melk en melkproducten in alle gemeenten des Rijks, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht; 4e. melkinrichtingen te Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Nijmegen en Apeldoorn, dat ge durende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 Jaren of ouder arbeid wordt verricht; 5e. melkinrichtingen, voor zoover niet ge legen ba de gemeenten, hierboven onder 4e. genoemd, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en geduren de 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits gedurende 9 weken niet langer dan 8 uren per dag en 45 uren per week arbeid wordt verricht. Gedurende het onder I genoemde tijd vak is tevens aan hoofden of bestuurders van de daar genoemde ondernemingen vrij stelling verleend van de verplichting om het uur van aanvang en dat van einde van den rusttijd der arbeiders, welke gelegen ls in de tijdsruimte tusschen het uur van aan vang van den dagelijkschen arbeid en het uur van aanvang van den eersten onafge broken rusttijd van ten minste één uur, op de arbeidslijst te vermelden, zulks onder voorwaarde, dat genoemde tijdruimte ten hoogste een half uur meer bedraagt dan het aantal werkuren. Op het verzoek van de F. N. Z. aan den Minister van Defensie voor leger en vloot na tuurboter in plaats van margarine te betrek ken, is afwijzend beschikt. In zijn antwoord zegt de Minister, dat ik het uit zuinigheids overwegingen niet gewenscht acht om aan het Leger en, ook in Nederland, aan de Vloot, boter in plaats van margarine te verstrek ken. In verband hiermee is het verzoek, ver vat In uw vorenvermeld schrijven, niet voor Inwilliging vatbaar. Ik vestig er intusschen uw aandacht op, dat uitslutiend margarine verstrekt wordt, afkomstig van de Neder landsche nijverheid." Heden geïnstalleerd De Minister van Justitie hééft heden ge ïnstalleerd de adviescommissie inzake ver hoogde rechtsbescherming tegenover de overheid met een rede, waarin hij het vraagstuk, dat aan de commissie wordt voorgelegd nader preciseerde als het vraagstuk der administratieve rechtspraak, door de Grondwet reeds in 1887 op de dag orde van den wetgever gebracht, doch nog nimmer tot afsluiting gekomen. De voorzitter der commissie, mr. dr. Koo ien, dankte den minister. In „Het Gezin", het orgaan van den Ned. R.K. Bond voor groote gezinnen, roept de heer J. W. F, van Meegeren, voorzitter van dien Bond, de R.K. Kamerleden, die tegen standers van den verhoogden kindertoeslag zijn, op om eens hun mond open te doon en ,op onderwijzersvergaderingen te komen verklaren: jullie hebt op onzen steun niet te rekenen. Er zjjn onder de katholieke Kamerleden, zoo deelt de heer Van Meegeren mede, die er, helaas, niet voor voelen den kindertoe slag te verhoogen. „Ik wou dat ik namen mocht noemen", zoo gaat hij verder, „maar als ik die zou publiceeren, dan zouden mis schien de onderwijzers het raarst staan kijken van welken kant het verzet tegen verhoogden kinderaftrek komt". De heer Van Meegeren deelt ten slotte mede, dat de mededeellng hem binnens kamers zijn gedaan en dat dus het fatsoen meebrengt de namen te verzwijgen. Wel acht hij zich echter gerechtigd het feit te vermelden, opdat men daar rekening mee kan houden. Opvoering van een mysteriespel In het Stadion Naar thans kan worden medegedeeld, heeft het Amsterdamsch Comité voor den Vijfden Nederlandschen Katholiekendag het besluit genomen, om den vooravond van den Katholiekendag, den avond van Pinkster- Maandag, een bijzonder karakter te doen dragen. Op dien avond toch zal in het Am sterdamsch Stadion een mysteriespel worden opgevoerd. Een der motleven van dit spel is de her denking van het Mirakel van Amsterdam, waar het „Gezelschap van den Stillen Om gang" dit Jaar zijn vijftig-jarig bestaan her denkt. Dit motief echter is niet het eenige. waar getracht zal worden in dit spel in de vormen en den geest van den nieuwen tijd de tegenstelling tusschen de vernielende ele menten van het heden en den overwinnen- den opmarsch van het Katholicisme, dat vooral de jeugd aantrekt, uit te beelden. Uitvoerige bijzonderheden over het plan kunnen thans nog niet worden medegedeeld, doch zullen later volgen. De algemeene spel- lelding is toevertrouwd aan Paul Huf, ter wijl Willem Nieuwenhuis den tekst schrijft. Door architect A. J. N. Boesten uit Maas tricht is reeds een tooneelbouw ontworpen. Op verschillende katholieke vereenigingen, vooral op de jongere elementen uit die ver eenigingen, zal een beroep worden gedaan om mede te werken. Al de nieuwste techni sche hulpmiddelen voor het weergeven van geluid en voor de belichting zullen worden aangewend. De ontwerpers van het plan stellen zich voor, dat deze vooravond van den Katholie ken-dag worden zal een groote cultureele manifestatie, zoowel van als voor het Ka tholieke volk. Welke organisaties er in opgenomen zfjnu. De maatregel van de regeering, waarbij do werkloozenuitkeering met zes weken zal worden verlengd, ls thans van toepas sing verklaard voor de volgende organi saties: Fabrieksarbeidersbonden (ook de R. K. Steenfabrieksarbeidersbond), de Transportarbeidersbonden, de Textielarbel- dersbonden, de Metaalarbeidersbonden, de Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbon den. de Bonden in de Kleedingindustrie en die in de Meubelmakers- en Behangers branche (waarin begrepen de houtbewer kers). Ten aanzien van een verzoek van de Bouwvakarbeidersbonden om opneming in de regeling, zal spoedig een beslissing wor den genomen. Een universitaire opleiding? Door de Broederschap der Notarissen in Nederland en de Broederschap van Can- didaat-Notarlssen ln Nederland en zijn Ko loniën is ingesteld een commissie aan wel ke ls opgedragen te rapporteeren inzake de wenschelilkheid en de mogelijkheid eener universitaire opleiding voor het No tariaat. Als voorzitter dier commissie zal fun- geeren de heer prof. mr. E. M. Meyers, hoogleeraar te Lelden; medeleden zijn de heeren P. J. A. Adriani, inspecteur der registratie en domeinen en candidaat-no- taris, privaatdocent voor het fiscaalrecht te Amsterdam; F. H. Charbon, notaris te Am sterdam; F. M. van Hasselt, candidaat-no- taris te 's-Gravenhage en dr. Ph. B. Llbou- rel, notaris te Delft, terwijl als secretaris zal optreden de heer R. Remmelts, candl- daat-notaris, Koninginnegracht 113 te 's-Gravenhage. Tot regeerlngsmonopolie verklaard. De afd. handel en nijverheid van het departement Arbeid, H. en N. deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van den gezant te Teheran op 25 dezer een wets ontwerp ls aangenomen, waarbij de buiten landsche handel van Perzië tot regeerlngs monopolie is verklaard. Voor particuliere ondernemingen ls de handel met het buitenland alleen geoor loofd na verkregen vergunning van de re geering. In de verslagen der ramp van Eschweiler kwam het roerende geval voor van een jon gen werkloozen musicus, een kind van zon en zang, die in den nacht der mijn onder dook, omdat moeder ziek was en geld noo- dig had, dat hij op geen andere manier kon verdienen. De „Llmb. Koerier" schrijft er over: De jongen is dood en de zieke moeder, den avond van de ramp bediend, is hem mis schien reeds in het graf gevolgd. En haast zijn we de ramp dankbaar, dat ze ons dit nog geopenbaard heeft van den musicus-mijnwerker en zijn kinderliefde; wij hooren zooveel van kinderen-ondankbaar heid, kinderen-„emancipatie", klnderenzelf- zucht, dat het zonde geweest zou zijn, wan neer zich boven dit ongekende offer het zwij gende graf van een dooden zoon en de doode moeder hadden gesloten. Want wij hebben dit voorbeeld noodlg, om ons te zonnen in het geluk, dat er over het graf heen uitspreekt, moedergeluk en fier heid om zoo'n goeden zoon, kindergeluk om de blijdschap en den trots der moeder. Tot sterking der kinderen, die htm ouders op de handen dragen en ook in moeilijkhe den niet vergeten, dat ze hun nooit kunnen vergoeden, wat ze van hen ontvingen. Tot beschaming van de kinderen, die onverschillig zijn heengegaan, met him egoïstische verlangens en levenseischen, die hun ouders een karig kostgeld aanbieden, zoolang ze niet anders kunnen en voor zich zelf niets te goed achten; die vergeten heb ben dat ze zelf hun ouders lang tot last zijn geweest en den minsten inruil met wrevel afschudden; wier eenige gedachte: voordeel is en die honderden methoden weten om dat voordeel juist te berekenen. Hun zij dit voorbeeld van dezen jongen voorgehouden, die alles voor moeder heeft opgeofferd, zijn kunstenaars-idealen en droomen, om werk te gaan doen, dat hem het meest moest tegenstaan, maar daarvoor ook de gerustheid en de veilige zekerheid van een nobel offerleven behield en zijn geluk kreeg uit de dankbare oogen van moeder. Aan haar dankbare hand zal hij naar het andere leven veilig gaan. Hij heeft zijn moeder geëerd, zooals geboden is, als een voorbeeld. K reeds ln vele gezinnen. De zieken hoesten en kuchen van belang. Past op. Koopt onmiddellijk de beroemde Akker's Abdijsiroop, die de ziektekiemen doodt, de vast zittende slijm oplost, de hoest» aanvallen verdrijft. Gebruikt: Vergadering van Vrijdag Aangenomen worden o.m. de volgende punten: Wetsontwerp onteigening van den aan leg en de verbetering van een weg van Amstelveen naar Duivendrecht, in de ge meenten Nieuwer-Amstel en Ouder-Amstel. Wetsontwerp onteigening voor den aan leg van een weg van Limmen naar Bak- kum (gem. Castricum), in de gemeenten Limmen en Castricum. Wetsontwerp tot onteigening voor over brugging van de Waal bij Zaltbommel. Schadevergoeding aan den heer Vrijman Wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbe- grooting voor 1930 (uitkeering van vergoe ding aan den gewezen Rijksbouwmeester J. A. W. Vrijman). Bij dit ontwerp betoogt mevr. VAN ITAL- LIE—VAN EMBDEN (V.D.), dat zij het eens is met den Minister, dat het leed, dat den heer Vrijman getroffen heeft, niet in even redigheid staat met de gepleegde feiten. Spr. zou graag willen, dat de Minister nog wat verder wilde gaan en ook iets wil doen voor andere personen, bij deze zaak betrok ken, en die, naar spr. meent, te zwaar ge troffen zijn. MINISTER DE GEER zal, hetgeen me vrouw v. Itallle zeide, nog eens nagaan, maar kan op hét oogenblik geenerlel uit zicht openen. Het ontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Indische begrooting Voortgezet wordt de behandeling van de In dische begrooting. De heer BEUMER (A.R.) wijst o.m. op het oordeel van den Soc.-democraat J. J. Be- kaar, die het een ramp zou vinden, als Ne derland zich plotseling terugtrok. Het staat onomstootelijk vast, dat het Nederlandsche gezag in Indië niet kan worden gemist. Er is geen ander land met zulk een groote bevolking, waar de bevolking het zoo rede lijk goed heeft. Trok Nederland zich terug, dan zou Indië zijn ondergang tegemoet gaan. Spr. bestrijdt voorts nog het standpunt dat vrouwen in den Volksraad moeten Worden benoemd en wel op grond van de structuur der Indische maatschappij, die geheel anders is dan de onze. Minister DE GRAAFF betoogt dat men bij het uitvoeren van groote werken rekening moet houden met het crediet. In dezen tijd mag de staat geen bezit aanvaarden, dat niet rendabel is. Wat de benoeming van de vrouw in den Volksraad betreft, acht spr. het niet juist een nieuwen koers in te slaan voor dat de drang daartoe uit de Indische maatschap pij zelf opkomt. E enkortlng op de ambte naarssalarissen moet als uiterste noodzake lijkheid en dan nog met gematigdheid worden toegepast. Een bezuiniging op ziekteverloven heeft spr. juist uitgezonderd. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. De heer JOEKES (V. D.) dringt erop aan de bezuiniging van 4 pet. op personeelsuitga ven ook toe te passen op het commissariaat voor Indische Zaken in Nederland en indien dit niet mogelijk is het bedrag te brengen ten laste der Nederlandsche begrooting. De Minister antwoordt, dat geen algemee ne bezuiniging van 4 pet. wordt toegepast en dat hij niet voornemens is in het wilde weg bezuinigingen toe te passen. Mevr. BAKKERNORT (V.D.) dringt aan op regeling van de rechtspositie van de Euro- peesche vrouwen, die met Inlanders getrouwd zijn. De heer CRAMER (S. D. A. P.) zou het be treuren als, tengevolge van de bezuiniging, de rechtsgelijkheid van Chineezen en Euro peanen zou worden uitgesteld. Voorts dringt spr. aan op uitbreiding van de arbeidsinspectie, welke zeer noodlg is, het geen wel blijkt uit aan den dag gekomen misstanden. Spr. verzoekt den Minister een onderzoek in te stellen naar de arbeidstoe standen in de suikerindustrie. De thans bestaande toestand werkt een ge prikkelde stemming der assistenten ln de hand en lokt aanslagen uit, die meerendeels het gevolg zijn van het optreden der assis tenten. Het mishandelen van koelies heeft dikwijls den dood tengevolge, omdat vele koelies aan malaria lijden en daarom een op gezette milt hebben. Een klap of trap in de lendenstreek kan de milt doen scheuren, het geen den dood tengevolge heeft. De heer v. BOETZELAER (C.H.) betoogt, dat ten aanzien van doodstraf en lijfstraffen in het algemeen zijn standpunt niet veran derd is. In sommige omstandigheden acht hij lijfstraffen beter dan eenzame opsluiting. Spr. meent, dat het gewenscht is, dat zoo veel mogelijk ook aan de inlandsche recht banken Nederlandsche juristen worden ver bonden. De heer KNOTTENBELT (Lib.) betoogt, dat in verband met de voorgenomen gelijk stelling van Chineezéïi en. Europeanen vele rechterlijke ambténaren noódig waren, waar om onder de Juristen aan de universiteiten propaganda' voor sollicitatie werd gemaakt. De vergadering worat te 5.15 uur verdaagd tot Dinsdag 1 uur. Ronald Dawson sloot zijn boek met een slag, en draaide het licht boven zijn bureau uit. Daarna worstelde hij zich in zijn jas en haastte zich de kamer uit. In de hal botste hij bijna tegen een meisje op, waardoor hij genoodzaakt was haar aan te kijken en een verontschuldiging te mompelen. „Dat is in orde", zei het meisje. „U bent nogal laat aan. 't werk, is 't niet?" „Ik.... eh.ik heb er niets van ge merkt", zei Ronald een beetje verward. ,.Watriep het meisje verbaasd. Haar oogen waren erg blauw en ze zag er snoezig uit met haar pittig kortgeknipt haar. „Ja, eh.... ziet u ik probeer vooruit te komen, 't Iseh.... ik let nooit op de klok." Dit laatste was waar, ook, dat het baantje, dat hij op 't oogenblik had, niet meer betaalde dan honderd dollar per maand. „O," riep het meisje verrukt, „maar dat is juist prachtik bedoel, dat uw pa troon het wel erg zal waardeeren". Ronald knikte ernstig. „Ik hoop het," zei hij. Inderdaad hoopte hij, dat zijn baas niet vergeten was, dat ook zijn naam op de loonlijst stond. „Moet u ook naar beneden?" ging hij een beetje stoutmoediger voort. Het meisje lachte en drukte op het knop je, waarop stond Parterre. 25e stapten samen in de lift, die hen naar beneden suisde. „Ik had gedacht", murmelde Ronald, toen ze beneden bij den ingang van het gebouw stonden, .,dat we misschien als u er tenminste idee in heeft wel eens een avondje uit zouden kunnen gaan." „Dat zou heerlijk zijn", antwoordde het meisje, „hoe denkt u over vanavond?" „Ik zou *t'.werkelijk, ik wil dolgraag. Voor één keer kan ik best eens een les ver zuimen/' „O, gaat u op een avondschool?" Ronald knikte. „Ik wil wedden, dat u correspondentie-les sen neemt!" „Dat doet ik ook. Den één of anderen dag komt er een vacante plaats en dan wil ik gereed zijn, die te vervullen." „De advertentie heb ik ook gelezen," lach te het meisje. „En ik twijfel niet, of u zult gereed zijn!" „Dat zal ik zeker!" zei Ronald vol ver trouwen. 25ooals afgesproken was, verzuimde Ro nald dien avond zijn les en ging met het meisje naar de bioscoop. En in de daarop volgende maanden verzuimde hij wel eens meer zijn lessen, om andere te kunnen vol gen. Hij leerde dansen en cocktails drinken. Het meisje haar naam was Betty Brown, zei ze was hier wel een beetje de schuld van, maar ze zorgde toch, dat hij zijn stu dies niet heelemaal verwaarloosde. Bovendien, Ronald kon zich dat ook niet permltteeren, hij had nu een nieuw doel, waarvoor hij werkte. Er lag een halve be lofte in Betty's glimlach, als hil haar ont moette, en er was soms een tinteling in haar oogen en een trekje om haar lippen, dat hij niet kon begrijpen. „Ik zal klaar zijn, als de kans komt", riep Ronald wel eens, „en dan.... en dan,...l" .,En dan?" vroeg Betty altijd gretig. Maar Ronald lachte alleen maar gelukkig. En de kans kwam. Op een dag, terwijl Ronald zich van niets bewust was, werd hij bij den baas geroepen. „Kdh jij," snauwde de patroon, „het baan tje vervullen van negende assistent-accoun tant?" Ronald's hart miste eerst een paar slagen en hamerde dan als een bezetene „Ik heb gestudeerd, eh eh ik kan „'t Salaris is vierhonderd dollar per maand. Je begint vandaag", vervolgde zijn patroon. ,,Dat was alles." Maar Ronald weifelde. „Ik ik moet u bedanken", stotterde hij. „Ik weet zeker, dat ik het wel kan. Ik zal mijn uiterste best doen." De baas knikte. Hij had het erg druk. „Ik ik heb me er op voorbereid", be sloot Ronald. „Ja, dat weet ik", zei de baas droogjes. .,Ik heb een dochter, die Betty heet." ZONDAG 1 MAART 1931 .HUIZEN, 298 M. 8.30 N. C. R. V. 10.15— 5.50 K. R. O. 5.50 N. C. R. V. Daarna K. R. O. 8.309.30 Morgenwijding onder leiding van E. C. B. Kok. mej. L. van Arkel (sopraan), H. J. Meijer (orgel) 10.15 Uitzending van de Hoogmis uit de St. Doinlnteuskerk, Amsterdam 12.00150 Concert K. R. O.-sextet onder leiding van P. Lustenhouwer 1.302.30 Driegesprek over de economische crisis 2.304.00 Concert. Kwartet: Jans Bierma (leiding en zang), T. Vredenburg (piano), C. Voute (viool) M. Spoor (fluit) 4.005.00 Zieken- lof 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Mijnshaerenland 7.458.10 Prof. P. J. M. Heskes: „Christus' lijden, dood en heerlijkheid" 8.108.15 Voetbaluitslagen 8.158.20 Intenties van het Apostolaat des Gebeds 8.2010.30 Aansluiting van het Christoffelhuis te Roermond. Concert. K. R.O.-orkest onder leiding van Joh. Ger ritsen, met medewerking van Chr. Alard zang) en Fr. Boshart (piano) 10.30 11.00 Epiloog door het klein Koor onder lei ding van Jos. H. Pickers. HILVERSUM, 1875 M. 850 Voetbalnieuws 8.55 S. S. Lantinga: „Zaaibloemen" 9.35 Concert V. A. R. A.-orkest onder leiding van Hugo de Groot met medewerking van het Arbelderszangkoor „Morgenrood", on der leiding van S. H. Englander 10.15 Vervolg concert 11.05 Slot concert 12.30—2.00 Concert AVRO-octet o. 1. v. L. Schmidt 2.00250 Boekenhalfuurtje 2.304.00 Aansluiting Concertgebouw 4.00 4.30 Declamatie door Eduard Verkade 8.00—8.15 Vaz Dias 8.15—10.00 Fragmen ten uit de opera Carmen van G. Bizet. Stu dio-uitzending m. m. v. solisten, versterkt Omroeporkest, AVRO-koor. Muzikale leiding A. van Raalte. In de pauze: Beelden uit het Spaansche volksleven. 10.0011.00 Vroolijk programma met Pierre Palla, Egt>ert Veen en „The Singing Babies'. 11.0012.00 Gra mofoonplaten. DAVENTRY, 15544 M. 3.20 Kerk-cantate no. 56 van Bach 4.05 Kinderkerk 4.35 Kamermuziek. Het Kolisch Strijkkwartet 5.50 Concert. O. Groves (sopraan), E. Walker (piano) 6.20 Lezing 6.25—6.40 Lezing 6.50 Kerkdienst 8.20 Kerkdienst 9.05 Lezing 9.10 Berichten 9.25 Concert. Or kest. D. Noble 'bariton) 10.50 Epiloog. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 8.20 Concert» Orkest 6.20 Gramofoonplaten 7.20 Koorconcert 7.50 Gramofoonpla ten 8.20 Orkestconcert en soli. Lezing 338.2 M.: 5.20 Concert. Kwintet 6.05 Orkest concert en zang 7.20 Gramofoonplaten 8.20 Orkestconcert en soli. Lezing. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. —8.05 Gramofoonplaten 11.50 Gramofoonplaten 12.50 Gramofoonplaten 1.20 Dansmu ziek 2.20 Gramofoonplaten 4.20 Gra mofoonplaten 7.50 „Guignol Radio-Paris" 8.20 Orkestconcert 9.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.20 Concert 7.20 Gramofoonplaten 12.20 Orkestcon cert 3.50 Solistenconcert 7.05 „Stabat Mater" voor solisten, orgel, cembalo en strijkorkest van G. B. Pergolese. .Requiem" van Mozart. Daarna berichten. KALUNDBORG, 1153 M. 9.20 Kerk dienst 11.20 Orkestconcert 1.20 Vocaal concert 1.50 Orkestconcert en zang door Per Knudsen 7.20 Orkestconcert 8.00 Hoorspel „John. D. verovert de wereld", F. Wolf 9.10 Zang door Vera Nielsen 9.40 Orkestconcert 10.20 Dansmuziek tot 11.50. ZEESEN, 1635 M. 6.20 Orkestconcert 7.208.10 Berichten enz. 8.10 Morgen wijding 10.20 Ouderuurtje 10.50 Orgel concert 11.20 Algemeene herdenking van de ln den oorlog gevallenen 12.20 Orkest concert 1.50 Jeugduurtje 2.20 Concert op .twee vleugels 3.05 Lezing 3.35 Con cert 4.20 „Die schweigende Glocke", opera in 1 acte van Alice Fliegel 5.20—7.20 Voor drachten 7.20 Kerkconcert. Zang en orgel 8.20 Hoorspel „Die Totenfeier" van Leo Weismantel 9.50 Orkestconcert. MAANDAG 2 MAART 1931 HUIZEN, 298 M, Uitsl. NCRV-Uitzending 8.008.15 Schriftlezing 8.159.30 Gramo- foonpl. 10.3011.00 Ziekendienst 11.00— 11.30 Lezen van Christ. Lectuur 11.30 12.30 Gramofoonpl. 12.301.45 orgelcon cert Jan Zwart 1.452.00 Gramofoonpl. 2.002.35 Uitzending voor scholen 2.35 3.15 Gramofoonpl 3.153.45 Knipcursus 4.00—5.00 Ziekenuurtje 5.00—5.45 Cur sus Handenarbeid voor de Jeugd 5.45— 6.45 Concert. Sybilla Wlngerood (liederen bij de lult) 6.45—7.00 Dr. K. van Eyber- gen. „Loonende exploitatie" 7.00—7.10 Gramofoonpl. 7.10—8.00 Zangcursus Jac. Ph. Caro. M.m.v Mej. Ina Caro (planobege leiding) 8.0010.20 Uitzending vanuit de Stichting 's-Heerenloo te Ermeloo. M.m.v. de Chr. Zangvereenlging „Tot ons Genoegen" o.l.v. H. Leene Jzm G. v. d. Burg (orgel) en verschillende sprekers 10.2010.30 Vaz Dias 10.3011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO-Uit- zending 8.009.50 Gramofoonpl. 10.00 10.15 Morgenwijding 10.3012.00 Con cert AVRO-kwintet o.l.v. F. Lupgens 12.30 —2.00 Concert door het Rembrandt-orkest, Amsterdam o.l.v. D. Hartogs 2.303.00 Concert. Maria Jongklndt (piano), Victoire v. d. Werff (zang) 3.003.30 Gramofoonpl. 3.304.30 Concert. Frans Hasselaar (orgel), Sophie Haase-Pleneman (sopraan) en Lud- wig Werner (cello) 4.30—5.30 Kinderuur- Pr! ma ver» (Proeve van klinkklaar neo-impressionisn1 in dichtvorm). De jaren verbeiden bezwijmende pracht, De maanden verglijden in machtlooze krach" De uren verhaamren heelallen tot puin. Seconden verkonden der jonkheid bazuin» De boomen ontkómen hun groenenden stronk. De planten ontbloomen in schaatrende pronk" De bloemen verbloeden tot daverend rood. De grassen ontgroenen een weeldrig tapo° Van alle kapijzen vergloert nu de smij, De zwegels en zwatels verkwengen de De ponkele pitjak zingt schalvend zijn l'cci' De mijmrende wiekwak fluit droevig:^ In 't bosch zijn de beemekens opengeblets'' De zwimmekens springen van weeke naar wet® Het glimmerke bouwt nu meimoedig zijn wrüik Mei- Een bongelke leidt er zijn wijfke ten blW)£' Een zwerm zamaltijnen strijkt bletterend nee"1 Een groep tamarijnen zoekt mieuwerend vlee*- De Koning der Wolvers verschijnt in 't parko0" Hasei! Welkom Sire, de Lent' zij u Looi' De zon heeft de stegen in gloeper gezet, De warmte doorsintelt tot 't kleinste plnke De straatsteenen schijnen wel blakel te g®^ De vensters der woningen plieren mij o-® De mensch echter huivert van Blijheld's blazoe" De menigte muitert voor 't schallend klaroeh- Millioenen verkneizen. Een mare: „Ontbloot' ....Een eenzame knizzelt in grijzig verdroo®" Ontwazelt, o Menschdom, Natuur schalmuleer*- Herademt, ontkwemelt. vergrijzelt uw Hoe menig verzapig en bloek ordolaat Verloochent de gijzing van Lente's „Chloraat"..'* Eerste prijs voor Dichtkunst 1970. PHILIPS- en „ERREM 3" TOESTELLEN- SPECIALISTEN Tel. 14609 KONINGSTB- tje 5.30—7.00 Concert. Rotterd. Philhartf^ nle o.l.v. E. Flipse M.m.v. Mevr. FWg (zang) 7.00—7.30 Boekenhalfuurtje ®.0 9.05 Concert. Omroeporkest o.l.v. f' Treep 9.059.50 Concert. L. Zimmerinfh (viool), M. Loevensohn (cello), J. Spaande man (piano) 10.10 Vaz Dias 9.50—10'^ Concert door Marèk Weber en zijn orkest 10.2010.45 Vervolg concert door Marek Weber 10.4512.00 Gramofoonpl. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Morgen*" ding 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel do E. T. Cook, D. Bettger (sopraan) 1-35 u kestconcert 2.25 Uitz. voor scholen 3.40 Dansmuziek 4.05 Concert voor 2 pi®1® door Adeline de Lara en Eileen Joyce t 'nO Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje Lezing 8.05 The Ridgeway Parade. Cab®, ret 9.20 Berichten 9.35 Berichten tal door Elsa Karen 7.20 Lezing fij Lezing 9.55 Zang door The English Sing v. Gordon Woodhouse (spinet) 10.50 Zing 11.2012.20 Dansmuziek. -j, BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 5.20 Dansmuziek 6.20 Concert 7.20 C* mofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 tair concert 9.50 Dansmuziek 338.2 5.20 Gramofoonpl. 6.20 Dansmuziek 6.35 Concert en lezing 7.20 Gramofoonk 8.20 Trio-concert 8.50 Concert. Orkest solist.. Declamatie. „5 PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. *'$g Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. Ag Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert Kamermuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.20 GramO«°' pl. 9.35 Gramofoonpl. 10.35 Gramof0 pl. 11.30 Gramofoonpl 12.25 Orkest^ eert 7.05 Militair concert. Hierna tot 1«' Nachtmuziek en daarna tot 11.20 Gramof00 platen. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijkc0' eert 3.40 Kamermuziek 4.20 Orkestco eert 2.50 Orkestconcert. Ellen Kornf,ietj (declamatie) 7.20 Kluchtspel „Fanw Hansen", J. Locher 7.35 Groenlandsc avond 9.15 Orkestconcert 9.50 Opere» concsrt. jlO Berichten 1.202.10 Gramofoonpl. —3.50 Voordrachten 3.50—4.50 Concert 4.507.20 Lezingen 7.20 Koorconcert 7.50 Lezing 8.20 Militair concert 9.35 P" richten en daarna tot 11.50 Dansmuziek ZEESEN 1635 M. 5.40—11.50 Voordraf ten 11.5012.15 Gramofoonpl. 12 a t 209. Aan een tafeltje werd plaats genomen, Wim voelde zich als een meneer. Hij deed alsof hij het zoo gewoon was, Al was het ook de eerste keer. Met het eene been over- 't andere, Voelde hij zich zeer op zijn gemak. HU dacht: „Ik bestel ijs voor een kwartje, Al heb ik slechts twee „dubbies" in mijn zak." 210. Ook de Pieterskerk zag de jongen. Aan een mooi reusachtig plein. Waaromheen prachtige vleugels, In het midden een fontein. „Wie had/' dacht Pim weer, „kunnen droomen, Dat ik Rome eens zou zien. En dan nog wel hangend aan een stokje, De meest gekke vliegmachien." ■■•■■•■■■luuuuuunuuiiMiinHaiuuMHiinuiMiuniMuiauiiiHiuiiMHMU*"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10