GEKLEURDE ZAKDOEKJES I I WIENKEN EN RAADGEVINGEN a T i ere w ---1 MET NAALD EN DRAAD !k V t' OP VERZOEK voor jongens van 3 4 jaar ir IL Door onwetendheid Veroordeel niet te vlug zich uitstekend verwijderen met een sterke oplossing van borax. GEBAK EN WARME DRANKEN sollend gebak. WARME DRANKEN ISWi Om niet te vergeten (OP VERZOEK) OVERNËiMlNG UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN De costumes' herkrijgen met den dag meer hun vrouwelijk karakter. Alle tiere lantijntjes, die we een tijd lang uit den booze vonden, komen weer in de gratie. Er is bijna geen japon, hetzij tweed, ma- rocain of zijde, of zij heeft een fichuutje of kraagje van crème, wit, ro6e of bleu. De winkels toonen dan ook heele etalages vol vestjes, kragen en manchetjes, ge schulpt, uitgetand of geborduurd, die alle één bezwaar hebben, nj. dat ze erg duur zijn. De economische vrouw zal het daarom prefereeren, zich zelf de een of andere halsafwerking te maken. We zien hiervoor een paar aardige voorbeelden. No. 1 bestaat uit aan elkaar genaaid licht en donker lint, dat van voren los geknoopt wordt. Voor no. 2 nemen we bij voorkeur ba- Gelijmde voorwerpen laten dikwijls los in warm water. Om dit te voorkomen bestrijkt men ze met formaline. Paneermeel kan men goed en goedkoop zelf .ereiden. In iedere huishouding komt dikwijls een verzameling oud brood en korstjes van brood voor. Deze worden in den oven gelegd en men laat ze geheel uitdrogen tot de kleur heel licht bruin is; anders wordt het paneer meel bitter. Na bekoeling wordt het brood door den vleeschmolen gedraaid, die zoo fijn mogelijk gesteld is. Als alle korstjes doorgemalen zijn, wordt 't verkregen meel nog eenmaal er doorheen gedraaid. Heeft men geen vleeschmolen dan het geroos terde brood fijn rollen of stampen en dan door een heel fijne zeef wrijven, net zoo lang, totdat alle grove korrels ver dwenen zijn. Dit paneermeel bewaren in een goed gesloten trommel en telkens aanvullen. Op die manier worden brood korstjes, waarmede men anders dikwijls geen raad weet, productief gemaakt en men heeft zuiverder en beter paneermeel dan in pakjes verkocht wordt. Fruit- en groentevlekken krijgt men zoo licht in huishoud- of tafellinnen. Ze aten Het hieronder beschreven patroon is heel ai. dig wanneer het gebreid wordt in verschillende tinten, bijvoorbeeld 3 of 4 tinten geel, waarvan bi) lederen pa- troontoer een andere tint begonnen wordt, van licht naar donker oploopend. Er worden 12 st. opgezet, verdeeld over 4 naalden. lste toer; 1 omslaan, 1 st. breien; dit telkens herhalen, 2 toeren r. breien; 4de toer: als lste, 2 t. r. breien; 7de toer: 1 omslaan, 2 st. r. breien. Van nu af wordt het 'patroon voortdu rend in de rondte herhaald (24 maal), 2 t. r. breien; 10de toer: telkens 1 omslaan 3 st. r. breien, 2 t. r. breien; 13de toer: 1 omsl. 4 st. breien. 2 t. r. breien; 16d'. toer: 2 st. r. breien, 1 omsl. 1 st. r. breien, 1 omsl. 2 st. r. breien, 4 t. r. breien. 21ste toer: 2 st. aver, samenbr., 1 st. r. breien, 1 omslaan. 1 st. r., 1 omsl., 1 st. ii, 2 st. aver, samenbr., 4 t, r. breien; 2Sste toer: 2 r. 1 omsl., 1 r., 1 omsl., 1 r. 1 omsl., 1 r. 1 omsl., 2 r., 4 t r. br. 31ste toer: 2 maal 2 st. aver, samen- breien, 1 omsl. 1 r. St., 1 omsl., 1 r. st., 1 omsl., 1 r. st., 1 omsl., 2 maal 2 st. aver, samenbreien, 4 t. r. orelen. 36ste toer als de 31ste, 4 t. r. breien. 41Ste t. als 31ste 4 t. r. breien; 46ste toer: 2 aver, samenbr., 1 r. 1 om slaan.- Deze beide 5 maal herhalen, dan 1 r. 2 aver, samenbreien, 5 t. r. breien. 52ste toer: 2 maal 2 st. aver, samen breien, 1 r. 1 omsl.; deze beide 5 maal herhalen; dan 1 r., 2 maal 2 st. aver, samenbr., 5 t. r. breien. 58ste toer: 3 maal 2 st. aver, samenbr. 1 omsl. 1 r. br. .deze beide 4 maal her halen, dan 1 omsl. 3 maal 2 st. aver, samenbr., 5 t. r. breien. 64ste toer: als 58ste toer. 5 t. r. breien, 70ste toer: 2 maal 2 st. aver, samen breien, 1 r., 1 omsl., deze beide 7 maai herhalen, 1 r. 2 maal 2 st. aver, samen- breien, 6 t. r. breien; tist, daar dit een weinig in de hoogte moet blijven staan om den medicis-kraag te vormen. We laten hiervoor een flink stuk batist fijn plisseeren en knippen daaruit kraag en vestje. Natuurlijk is dit model alleen geschikt voor vrouwen met een normaal langen hals. Dames met 'n korten of met een zwanenhals zal het niet goed staan. Hetzelfde moet ook gezegd worden van ons derde model. We nemen hiervoor soepel satijn lint in de kleur van ons toilet en maken dit tot een strik. We moeten het echter niet telkens weer strikken, doch het juist onder den knoop met 'n paar drukknoopen bevestigen. Zoo kunnen we door een halsafwerking telkens aan onze japon een heel ander aspect geven. POLA Messen polijsten gaat beter en vlugger, wanneer men de lemmeten eerst in ko kend water heet maakt en daarna stevig afdroogt. In een badkamer heeft men al gauw last van stoom, wanneer er geen venti lator ergens is aangebracht. Men kan de stoomvorming toch eenigszins voorkomen door een lange gummislang aan de warm waterkraan te bevestigen. Deze laat men in het bad hangen, dat de uitmon ding flink onder water is. Het uit- stroomende warme water zal dan wei nig of geen damp geven. Mikaruitjes van kachels en haarden maakt men schoon, door ze te wrijven met een sponsje met azijn en water. Is het mika erg vuil, dan de ruitjes even er uit nemen en in azijn leggen. Een ander middel om de ruitjes te reinigen is terpentijn met keukenzout. Muf geworden rijst, havermout of meel kan men weer bruikbaar maken, wan neer men ze droog flink in een pan ver warmt en blijft roeren tot de lucht geheel verdwenen is. 77ste toer: 3 maal 2 st. aver, samenbr., 1 r., 1 omsl.; deze beide 7 maal herhalen, 1 r., 3 maal 2 st. aver., samenbreien 6 toeren r. breien; 84ste toer: 4 maal 2 st. aver, samen breien, X omsl. 1 br.; deze beide 6 maal herhalen, 1 omsl. 4 maal 2 st. aver, sa menbreien, 6 t. r. breien. 91ste toer: als 84ste, 6 t. r. breien; 98ste toer: als 84ste t., 6 t. r. breien; 105de toer: 3 maal 2 st. aver, samenbr. 1 r., omsl.; deze beide 9 maal herhalen, 1 r., 3 maal 2 st. aver, samenbreien, 6 t. r. breien; 112de toer: 4st. aver, samenbr. 1 r. 1 omsl.; deze beide 9 maal herhalen, 1 r. 4 maal 2 st. aver, samenbr., 6 t. r. breien; 119de toer: 5 maal 2 st. aver, samenbr, 1 omsl., 1 r.; deze beide 8 maal herhalen, 1 omsl. 5 maal 2 st. aver, samenbreien, 7 t. r. breien; 127ste toer: als 119de, 7 t. r. breien; 135ste toer: als 119de, 7 t. r. breien. De lampekap heeft, als men zoo ver Is, al een respectabele lengte bereikt. Mis schien is ze al te groot voor het kapje, dat een onzer lezeressen gaarne wil maken. Vóór eiken nieuwen patroontoer echter kan het werk beëindigd worden, zoodat men de kap op iedere gewenschte grootte kan breien. Zulk breiwerk komt pas goed tot zijn recht, wanneer het, na de afwerking, ge spannen wordt. Het wordt dan eerst vochtig gemaakt. Wil men de kap eenigs zins ruim over het onderstel laten han gen, dan spant men ze plat uit op een vochtigen doek. Wil mer ze meer in vorm hebben, dan spant men ze strak om het onderstel met roestvrije spelden en laat ze daarop drogen. Men kan gebreide kant even opstijven als men ze door een oplossing haalt van suiker, aardappel meel of Arabische gom De kap wordt afgewerkt door een kwastje of to paar houten kralen aan elke punt. MONICA Benoodigd: 150 gram wol, 4 breinaal den, no. 2 y, of 3, 8 knoopen. Er is gerekend, dat er 6 st. op 2K c.M. komen. De heupwijdte is 76 c.M., lengte jasje 40 c.M. De 4 c.M. breede afgetee- kende rand is in ribbels gebreid (recht heen. en recht terug). Verder wordt het patroon in 10 toeren gebreid, nJ. lste, 3de, 5de en 7de toer recht, 2de, 4de, 6de en 8ste toer averecht, 9de toer: 2 recht, 2 aver., 2 r., 2 aver., 10de toer: 2 aver., 2 r., 2 aver., 2 r. Het averecht komt dus boven het recht en omgekeerd, zoodat het randje verspringt. Voor den rug worden 96 st. opgezet, waarop men pion. 10 rib bels breit. Daarna breit ge het patroon dus lste, 3de, 5de en 7de toer recht, 2de, 4de, 6de en 8ste toer averecht, 9de toer: 2 r., 2 aver., 10de toer: 2e aver., 2 r. Aan het begin, öf aan het eind van den Isten toer van elk patroontje wordt één steek weggeminderd. Van den rand tot het armsgat is pl.m. 12 patroontjes; er wor den ook pl.m. 12 st. weggeminderd. Bij het lste, 3de, 5de, enz. patroontje wordt aan 't begin van de naald dan één steek weggeminderd; bij het 2de, 4de, enz. pa troontje wordt aan het eind van den lsten toer één steek weggeminderd. Bij het armsgat mindert ge èn aan 't begin, én aan 't eind van lederen oneven toer één steek weg, tot ge 74 st. over hebt. Dan breit ge op deze 74 st. verder, tot ge van onderen af gemeten een lengte hebt van 40 c.M. Rechter voorpand, 64 steken opzetten. Hierop breit ge weer pl.m. 10 ribbels. Daarna breit ge aan 't begin van iederen oneven toer 9 st. recht, zoo ook aan 't eind van iederen even toer, voor den ge- ribbelden rand. Verder wordt in patroon gebreid. Tot het armsgat is pl.m. 12 patroontjes; in 't 2de, 4de, 6de enz. patroontje mindert ge aan 't eind van den eersten toer een steek weg. Bij het armsgat mindert ge eiken oneven toer aan 't eind van de naald één steek, tot ge 53 st. over hebt. Op deze 53 st. breit Eierbrood. Hiervoor neemt men hetzelf de deeg als voor gewoon wittebrood, waar bij men dan, om het smakelijker te maken, een of meer eieren voegt. Voor een brood van 2 pond bloem heeft men noodig 30 gr. gist, 20 gr. zout en lA liter lauwwarme melk. Het deeg moet stevig wezen en daar eieren vocht afgeven gebruikt men minder melk naar mate men meer eieren heeft. Men doet de bloem met het zout in een kom, maakt in het midden een kuiltje en legt daar de gist in met 'n weinig suiker erop. De gist wordt dan met lauwe melk verdund, waarna men, met de hand, de omringende bloem er door mengt, telkens een klein scheutje melk toevoegend, tot alles tot een stevigen bal geworden is, die van iie handen loslaat. Wil men eieren in het brood gebruiken, dan mengt men die een voor een door het deeg, eer de melk ge bruikt is. Is het deeg klaar, dan laat men het toegedekt op een lauwwarme plek ongeveer 'n half uur rijzen, doet het dan in het broodblik, dat men tevoren met een kwastje goed heeft ingesmeerd met slaolie of boter en laat het weer een half uur rijzen, liefst toegedekt met een in warm water uitgewrongen doek. De oven moet voor het bakken van brood goed heet wezen; daarom steekt men hem aan 10 minuten voordat het brood erin gaat. Dan laat men de oven- kraan nog een kwartier op vol staan, waarna men de kraan half dicht kan draaien. In het geheel heeft zoo'n brood 40 minuten noodig om gaar te worden. De oven moet gedurende het bakken steeds gesloten blijven. Zoodra het brood uit den oven komt strijkt men er met een kwast water overheen daardoor wordt het mooi glanzend. Van verschillende koekjes heb ik hier nog niet zoo heel lang geleden recepten gegeven en ik moet natuurlijk oppassen dat ik niet in herhalingen val. Maar ik heb nog wel een paar recepten die juist geschikt zijn voor iemand die pas met koekjes bakken begint. Kletskoppen. Op 'n half pond donker bruine suiker neemt men 1 ons amande len, 1 ons bloem en 75 gram boter. De amandelen worden gebroeid, gepeld en in grove stukjes gesneden. Dan worden ze met de suiker ,de boter en de bloem tot 'n stevig deeg gekneed. Daarvan wor den balletjes gevormd, ongeveer zoo groot als 'n knikker. Die balletjes legt men op een flinken afstand van elkaar op een met boter bestreken bakblik en laat ze in ongeveer 10 minuten in den oven bruin en gaar worden. De koekjes vloeien onder het bakken dun uit, daarom moet men er voldoende ruimte voor laten. Vloeien ze niet genoeg uit, dan geeft men er even 'n tikje op met to mes. Kattetongen. Op anderhalf ons bloem heeft men hiervoor noodig: an derhalf ons poedersuiker, 1 ons boter, 2 eiwitten en wat uitgeschrapt vanille- ge in patroon verder, tot ge een lengte hebt van 40 c.M. De eerste 14 st. wor den afgekant, de overige steken worden op een draadje genomen. Linker voorpand 64 st. opzetten, pl.m. 10 ribbels breien. Daarna breit ge aan 't eind van iederen oneven toer en aan 't begin van iederen' even toer 9 st. recht. Dan wordt in patroon verder gebreid, waarna ge bij het lste, 3de, 5de enz. patroontje bij den eersten toer aan 't begin van de naald een steek wegmin- dert; bij het armsgat mindert ge bij eiken oneven toer aan 't begin van de naald één steek, tot ge 53 st. over hebt. Hierop breit ge verder in patroon, tot ge een lengte hebt van 40 c.M. De eerste 39 st. worden op een draadje genomen, waarna de laatste 14 st. worden afgekant. Mouwtje. Hiervoor zet ge 44 st. op, waarna ge hierop pl.m. 10 ribbels breit. Hierna breit ge weer in patroon verder, waarbij ge aan 't begin van den lsten toer van de oneven patroontjes een steek meerdert; evenzoo aan het eind van den eersten toer bij het 2de, 4de, 6de enz. patroontje, tot ge 56 st. hebt. Hier na mindert ge aan 't begin en aan 't eind van iedere oneven naald één steek, tot ge weer 44 st. hebt. Dan kant ge deze steken af. Voor de schouders worden 25 st. van voor- en achterkant aan elkaar gemaasd. Bij den rug houdt ge dan 24 st. over, bij de voorpanden elk 14 st., zoodat ge voor 't kraagje 52 st. hebt. Bij den over gang van den schouder neemt ge aan iederen kant 3 lussen op, zoodat het kraagje op 58 st. wordt verder gebreid. Hierop breit ge pl.m. 20 ribbels, totdat het kraagje een lengte heeft van pl.m. 8 c.M. Hierna wordt afgekant. Daarna kunt ge de mouwtjes innaaien, waarna ge ook de mouw- en zijnaadjes verbindt. Hierna wordt liet jasje opgeperst. Aan de linkerhelft maakt ge 4 lussen, waarna ge de 8 knoopen aanzet. In een volgend artikel hoop ik u het patroon van de muts en de slobbroek te geven. DINY. Op koude avonden en bij de algemeen heerschende verkoudheden heeft men gewoonlijk behoefte aan veel warm drin ken. En in plaats van de gewone thee willen we dan ook wel eens wat anders hebben. Heete kwast staat dan gewoon lijk eerst op het programma en ook thee met 'n scheutje citroen in plaats van melk is een geschikte drank voor grie perige menschen. In veel gevallen zal heete melk echter te verkiezen wezen; dan kan men, met weinig moeite, de melk een aangenaam smaakje geven en door dat smaakje tel- 'kens te varieeren zal men ook de zieken eerder tot 't drinken van melk krijgen. Daarom geef ik hieronder eenige een voudige recepten: Anijsmelk. Hiervoor kan men tablet ten koopen, voldoende voor een kop anijsmelk. Heeft men veel noodig, dan kan men ze natuurlijk voordeeliger zelf bereiden. Op 1 L. melk neemt men 10 gr. anijszaad, dat men er langzaam in laat aftrekken (in een dun lapje). Verder heeft men er nog 40 gr. suiker voor noodig. Citroenmelk en Sinaasappelmelk krijgt men als men de afgeraspte schil van n citroen of 'n sinaasappel bij de melk voegt met 35 gr. suiker. Als de melk kookt wordt ze gebonden met 'n beetje maïzena of sago. Vanillemelk maakt men op dezelfde manier met lA stokje vanille, dat men langzaam in de melk laat trekken. Saffraanmelk wordt ook op dezelfde wijze gekookt, met 1 gram saffraan op 1 Liter melk. Chocolademelk. Men neemt 30 gram cacao en 70 gram suiker op 1 Liter melk. Slemp. In een dun lapje doet men 1 theelepel thee, 4 kruidnagelen, 'n klein stukje pijpkaneel, 'n klein stukje foeli en 'n gram saffraan. Dit laat men lang zaam trekken in 1 Liter melk, voegt er nog 40 gram suiker bij en bindt de melk ten slotte met sago of maizena. Eierpunch is 'n meer feestelijke drank, waarvan ik, op verzoek, ook nog het recept geef. Men heeft er 'n flesch wiln voor noodig, 4 eierdooiers, 1 ons suiker en het sap van een sinaasappel en van 'n halyen citroen. De dooiers worden eerst goed geroerd met de suiker, dan wordt de wijn erbü gevoegd met het sap van sinaasappel en citroen en au bain Marie, dus in een pan met kokend water, wordt dit mengsel in een kom geroerd tot het mooi gebonden is. ADRIAÜA SNVIST-gSLLEggt' Tegenwoordig, nu men zoo veel ge kleurde lingerieën draagt en deze dik wijls thuis zelf vervaardigt, houdt men geregeld grootere en keinere lapjes daarvan over. Gekleurd katoen, kunst zijde, batist, van alles heeft men wat over. Daarvan gaan we dan leuke zakdoekjes maken. Eerst knippen we mooie lapjes van 35 of 40 c.M. in het vierkant. Nu kunnen wij ze gewoon heel smal met de machine zoomen en er dan met een overhandsch steekje een smal fijn linnen kantje glad langs naaien of een kantje er om heen haken, wat ook een aardig effect maakt, doch 't is wat meer werk. Om de hoeken geeft men 't kantje iets toe om 't mooi vierkant te laten vallen. We kunnen ook een open zoom er aan maken. Daarvoor worden rondom onge- Er zullen maar weinig menschen meer zijn, die de werkmethode van hun groot moeder toepassen. Het gezegde: Ze doen het zooals hun moeder en grootmoeder het deden, zal in dezen modernen tijd weinig meer van toe passing zijn. Ieder grijpt tegenwoordig naar moderne werkapparaten en gaat te werk volgens den meest practischen weg. Men hoort 'n enkelen keer nog zeggen: „Ik veeg of klop net zoo lief het kleed in plaats het te stofzuigeren." Er komen soms vooroordeelen bij en dit gebeurt meestal door onkundigheid. Veie menschen denken bijvoorbeeld, dat het geregeld gebruik van een stofzuiger het veer 2 c.M. van den kant af enkele draden uitgetrokken, dan de zoom er in gevouwen en met waschechte zijde of garen in de kleur van de doekjes de zoom ingewerkt met een open zoom steekje, zooveel mogelijk zorgende ge lijke bundeltjes draadjes op te nemen. Eerst aan de rechterzijde en daarn» nog eens aan den linkerkant van het doekje. Wil men het heel mooi maken, dan werkt men in één hoek nog een monogrammetje of een takje bloempje» met waschechte zijde. Aldus krijgt men een aardige, gosdkoope verzameling zak doekjes en sterkere dan die men koopt, We houden ze voor eigen gebruik, maar voor kleine verjaarsgeschenkjes zijn z» ook niet te versmaden. LINA GERBSEN. Het gebruik van zout bij het schuieren kan u echter heel wat ongemak bezorgen. Zout is zeer hygroskoplsch, dat wil zeg gen, dat het in staat is een groote hoe veelheid water te absorbeeren, en het ia gemakkelijk oplosbaar. Wanneer het in het kleed dringt, ia het buitengewoon moeilijk om het daaruit te verwijderen en wanneer er dan in d» lucht veel vochtdeeltjes aanwezig zijn, zal het karpet altijd vochtig en kleverig aanvoelen, waardoor het verwijderen van net vuil moeilijker wordt in plaats van gemakkelijk. denkt verschrikkelijk uw best te doen als u twee of drie maal per week hot Eerst zal ik 'n paar lezeressen tevreden stellen, die om recepten vragen van ver- Eierkoek. Op 4 eieren neemt men 2 ons bloem, 2 ons suiker en het merg van ee.: stokje vanille. De eierdooiers worden goed geklopt met suiker en vanille. De gezeefde bloem wordt daarbij gevoegd en ten slotte het stijfgeklopte wit van de eieren. Men doet dit beslag In een met boter bestreken en met bloem bestrooiden vorm en laat het 15 20 minuten bakken in den oven. Van dit zelfde beslag maakt men kleine eierkoekjes. Men legt dan kleine bergjes van het beslag op een met boter bestre ken bakblik en laat de koekjes in den oven licht bruin van kleur worden. merg. De boter wordt tot room geroerd; dan gaan daar de eiwitten doorheen en als dat goed geklopt is, om en,om, poe dersuiker (gezeefd of fijngestampt) en bloem, tot alles verbruikt is. Dit beslag doet men in een spuitzak met glad spuitje en op een met boter besmeerd bakblik spuit men er rechte streepjes van, op flinken afstand van elkaar. In ongeveer 8 minuten worden de zeer dünne koekjes lichtbruin en gaar ge bakken. Voor deze beide koekjessoorten en ook voor eierkoekjes hoeft de oven enkel matig warm te wezen. Men behoeft de ovenkraan dan maar 5 minuten geheel open te zetten. linoleum boent. U denkt het daardoor mooi te houden en u bent juist be zig de verkeerde methode toe te pas sen. Een behandeling, welke ten gevolge heeft, dat de Hjnzaad- olie, een van de hoofd- bestanddeelen bij de fabrikatie van die vloerbedekking, verwij derd wordt, met het resultaat, dat het op pervlak met putjes en kuil 363 komt en ruw wordt. Vuil en vet trekken er nu nog gemakkelijker in en de boenmethode zal nog meer noodzake lijk zijn. Dan loopt het wa ter ook nog tu»- schen de naden en lasschen van het linoleum en dringt er onder, met het zelfde gevolg als we hebben met een vochtigen grond: *t linoleum gaat weg rotten, verteert. Dit verklaart, dat men herhaaldelijk lino leum ziet, aan de kanten vergaan en gehavend. Het herhaald» karpet vlug doet slijten. Dezelfde menschen zul len wel geregeld het kleed afrossen met een harden schuier, of de vezels kapot slaan bij 't kloppen. Zij nemen niet aan, dat het schoon- maakproces, hetwelk door den stofzuiger plaats vindt, het kar pet veel minder doet slijten. Het is moeilijk een minder schadelijke me thode te be denken om stof en vuil uit 'n karpet te verwijde ren, dan het er uit te zui gen. Al heeft u een stof zuigertype met snel draaiende borstels, uw kleed zal ook dan minder slijten dan met den handschuier, want de draaiende schuiers ra ken veel lichter de oppervlakte van uw kleed aan. Proeven werden gedaan met dit roleerende schuier-type: een nieuw stuk haarviltkarpet werd 1 uur achtereen op dezelfde plek behandeld en na net einde van die behandeling verkreeg men de zekerheid, dat het stuk kleed in geen enkel opzicht beschadigd was. Dit is van groote beteekenis als men bedenkt, dat dit tijdverloop gelijk Is aan vijftig jaar normaal gebruik van den stofzuiger. Bekend is het strooien van zout op een karpet, hetwelk geschuierd moet worden. Zout wordt op het karpet gestrooid om te voorkomen, dat het stof opstuift. De bedoeling is, het stof by elkaar te houden en bat zoo gemakkelijk op te vegen. toepassen van een weinig olie of was zal den levensduur daar entegen verlengen. Kom er liefst niet te veel met water aan en is het heelemaal een enkelen keer noodig, neem dan een vochtig zeepdoekje en wryf het linoleum er stijf mee af. Haalt men met boenen steeds van de oppervlakte af, by wry- ven en voeden met olie of was herstelt men weer krassen, of siytage door loopen veroor zaakt. Ten slotte nog dit. Er zyn vele vrouwen, die niet goed weten in welk soort pannen ze fruit en ander zuur voedsel moeten koken. Alu minium wordt door haar meestal uitge schakeld en het is juist aluminium, dat absoluut niet door vruchten of zuur wordt aangetast. U behoeft volstrekt nier. bang te zijn voor vergiftiging. Men ge bruikt om de laatste reden dikwyis goedkoope geglazuurde aardewerk-potten en men denkt, dat dit de oplossing is. Doch deze goedkoope geglazuurde rot ten zyn de schadelijkste. Van het lood In het glazuur van zoo'n pot lost iederen keer dat het met vruchtensap in aan raking komt een oeetje op, al is het dam ook to kleine hoeveelheden, en daar locxl- zouten nadeelig zfjn voor de gezondheid, is het verstandig juist aluminium te ge bruiken. ANEMOON.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14