IETS RINS Franken's f 750.- f250.- f125. f50.- f40. Broodfabrieken ARMENZORG DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 2 MAART 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17705 AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE FECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Een goede heken de ter grave - rr.rw^r VERSTANDIGE POLITIEK? Ernstige brand te Makassar Waar blijft het geld der Onderwijzers- Kloosterlingen Ernstig auto-ongeluk op den Amsterdamschen Straatweg Tengevolge van den gladden weg De P. H.A. G. R. op Schiphol II. Keunen t zoo'n lekkere boterham van Franken Het Moederhuis der St. Juliana- Congregatie De nieuwe rijksweg Den HaagAmsterdam VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEqRAFISCH WEERBERICHT Storm/waarschuwingsdienst De Vlootconferentie te Rome BUREAUXNA8SAULAAN 49 Telefoon No. 1386S (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. NIEUWE LEMSCHE ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné'* op dit Wad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f ^ll tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I VilU Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van fn anderen vinger. In dezen tijd van malaise is het begrijpe lijk, dat méér nog dan anders vele men- schen In zoodanige omstandigheden komen te verkeeren, dat zij aangewezen zijn op on dersteuning van anderen. Zoolang de be hoeftige bloed- of aanverwanten heeft, die ingevolge de wet tot, ondersteuning verplicht en daartoe ook in staar, zijn, kan er van steun vanwege het burgerlijk armbestuur of vanwege de gemeente geen sprake zijn. Evenmin mag er van gemeentewege of vanwege het burgerlijk armbestuur onder steuning verleend worden, wanneer de be hoeftige door een kerkelijke of particuliere Instelling van weldadigheid reeds wordt on dersteund. De Armenwet, zooals die in 1929 is gewij zigd, bepaalt zeer duidelijk, dat de burger lijke armenzorg slechts aan hen ondersteu ning mag verleenen, die zich het noodzake lijk levensonderhoud niet kunnen verschaf fen en het, hoewei een verzoek daartoe ge daan is, niet ontvangen van andere onder houdsplichtigen of van kerkelijke of bijzon dere Instellingen. Vóórdat een burgerlijk armbestuur of een gemeentebestuur mag helpen, moet dus vast staan, dat de arme die hulp gevraagd heeft, geen hulp ontvangt van onderhoudsplichti gen als ouders, kinderen, werkgever, verze keringsinstelling. noch van kerkelijke of bij zondere instellingen. Alleen in geval van gevaar voor leven of gezondheid kan terstond voorloopig geholpen worden, dus in spoed- eischende gevallen. De ondersteuning, Indien zij wordt ver leend, moet verstrekt worden In zoodanigen vorm en ln zoodanige mate. als met het oog op de behoeften en de persoonlijke eigen schappen in verband met de omstandigheden van den arme het meest gewenscht is, om hem wederom ln staat te stellen ln het on derhoud van zich en zijn gezin te voorzien. Om een voorbeeld te noemen: als een tim merman door ziekte is achteruit gegaan en zön gereedschap verpand heeft, dan is de aangewezen hulp, die hem weer ln staat zal stellen ln het onderhoud van zich en zijn gezin te voorzien niet bedeeling als weke- HJksche ondersteuning, maar het terugge ven van zijn gereedschap, waarmee hü weer aan den slag kan komen. Vóór de ijverige weduwe, die kan naaien, Is een naaimachine de aangewezen hulp. Bei den kunnen geholpen worden, desnoods on der verplichting tot terugbetaling. Een daar voor geschikt persoon (er moet gelet worden op de persoonlijke eigenschappen en op de omstandigheden van den arme) kan beter geholpen worden dcor hem een nerinkje te geven, waarvoor hü een (terug te betalen) voorschot krijgt, dan door hem wekelijks ka rig te bedeelen. /an armen, die tot arbeiden in staat zijn, moet ondersteuning zooveel mogelijk worden gegeven in den vorm van loon voor arbeid. Alleen wanneer opheffing uit den toestand van armlastigheid niet mogelijk d.w.z. indien blijvend ondersteuning gegeven moet worden, dan mag die de grens van het voor het levensonderhoud noodzakelijke niet over schreden worden Een voorschot voor een nering is veel meer dan wat oogenblikkelijk voor het levensonderhoud noodzakelijk Is. Hoever dat begrip „voor het levensonder houd noodzakelijke" reikt, is niet voor alle Bevallen te bepalen. Wat voor den zeer wei- hig ontwikkelde met weinig behoeften vol- d°ende Is, kan voor den meer ontwikkelde een doodelijke marteling zijn, ook indien Wordt vastgehouden aan den gezonden re- 8®!, dat wie door dei den geholpen wordt, "Uh behoeften moet inkrimpen. Bet burgerlijk armbestuur of bij gebreke <^®Arvan burgemeester en wethouders van de Bern een te L waar de arme zich bevindt, beslist eigens de armenwet zonder beroep op het Verzoek om ondersteuning. Het doet er niet toe, waar iemand woont of zijn brood ver ent. De wetgever heeft t. n volle de conse quentie der vrijheid van verkeer aanvaard; in de gemeente, waar iemand, wie ook en van waar ook gekomen, zich bevindt op het oogenblik dat de behoefte aan onderstand op treedt, moet beslist worden. Iemand, die door panicvlieren wordt on dersteund, staat tot de gemeente, waar hij verblijft, niet in de verhouding van een arm lastige tot zijn ondersteuner. Armlastig voor de toepassing der Armen wet wordt iemand op het oogenblik, waar op hij bij de burgerlijke overheid om steun vraagt en in de gemeente, waar hij op dat oogenblik is, moet op het verzoek orn steun beslist worden, ook al werl hij te voren el ders door een particulier ondersteund. Een minderjarige, waar hij zich ook be vindt, moet, indien hij door zijn vader niet kan worden onderhouden, ondersteund wor den door de gemeente of door het armbe stuur van de gemeente, waar de vader ver blijft. Tegen weigering van ondersteuning heeft de verzoeker geen beroep. De Armenwet sluit dat nadrukkelijk uit. Beroep doet zoo licht denken aan een reent op ondersteuning en van zoodanig recht wilde de wetgever te recht niets weten. Toch Is er in sommige gevallen een uitweg noodig Het is voorge komen, dat een gemeente of burgerlijk arm bestuur armen van de eene of andere gods dienstige gezindte kortweg uitsloot van alle hulp. Het kwam dan ook veelvuldig voor, dat door die weigering armen, die van elders hulp gevraagd hadden, maar niet konden krijgen, onverzorgd bleven. Zoo iets is in strijd met de taak van de burgerlijke armen zorg. Daarom bepaait de wet thans, dat, in dien ondersteuning wordt geweigerd met de kenlijke bedoeling om armen van ondersteu ning uit te sluiten op gronden, niet overeen komende met de bestemming van de burger lijke armenverzorging, door de Kroon kan worden beslist, dat ondersteuning moet wor den toegekend. De bedoeling behoeft dus niet uitgesproken te zijn; als zij maar kenljjk, dat Is: uit de handelingen kenbaar is, kan de Kroon tus- schenbeide komen. De arme kan zelf de aandacht van hooger autoriteit op het geval vestigen, maar anderen kunnen het ook doen. Hier is geen beroep; er is ook geen plicht om bij Koninklijk besluit een uitspraak te geven. Wordt beslist, dat ondersteuning moet worden gegeven, dan moet het burgerlijk armbestuur of het gemeentebestuur die be slissing uitvoeren. Weigert hei burgerlijk armbestuur die uitvoering, dan zfjn burge meester en wethouders daartoe voor rekening der burgerlijke instelling gehouden. Bij de wijziging van de Armenwet in 1929 is het verhaal geheel opnieuw geregeld. De kosten van verzorging kunnen verhaald worden op den ondersteunde, indien hij tot teruggave daarvan in staat is en na over lijden op zijn nalatenschap, alsmede op de wettelijke onderhoudspiientigen. Er bestond twijfel of de eene echtgenoot tegenover den andere tot de onderhoudsplichtigen moest worden gerekend. Thans worden de echtge- nooten nadrukkelijk onder de onderhouds plichtigen betrokken. Ieder onderhoudsplich tige zal een deel moeten betalen, dat over eenstemt met zijn draagvermogen. De gewijzigde Armenwet doet scherp uit komen het subsidiair karakter van net ver haal op onderhoudsplichtigen, doorlat de onderhoudsplichtigen slechts mogen worden aangesproken „voor zoover mag worden aan genomen, dat verhaal op den ondersteunde zelf, of indien hij reed- is overleden, op zijn erven, niet tot het doel zou leiden." Tenslotte is opnieuw geregeld wat verhaald mag worden, nJ. alle kosten van armenverzor ging, uitgezonderd loon voor arbeid, gemaakt ten laste van 'n instelling van weldadigheid of van een gemeente. Ondersteuning kan ook geschieden in den vorm van een renteloos voorschot. Het verhaalsrecht is hier niet bui tengesloten, zoodat ook hiervoor de onder houdsplichtigen kunnen worden aangespro ken. Ziedaar de wet, waarmede ln onzen krisls- en malaise-tijd zoo velen te maken hebben. De wet, welke echter, zoowel door de over heid als door den onderhoudsplichtige, zoo menschlievend mogelijk gehanteerd moge worden. HÉ - ff: Éf: JSÊg. Bet passagierestoomschip „Tambora" van den Rotterdamschen Ltoyd is aan Frank Rijs- duk'g Ind. Oud. te Hendrik Ido Ambacht voor slooping verkocht. Het schip op weg naar zijn plaats van bestemming. België heeft het vorige jaar met groote feesten en tentoonstellingen 1830 herdacht. Te voren waren er stemmen opgegaan om ons van die herdenking verre te houden, maar de regeering dacht er anders over en stelde zich op een ruim standpunt, zoodat wij door inzendingen op de tentoonstellin gen en zelfs door het zenden van eenige oorlogsschepen naar Antwerpen aan die feesten luister hebben bijgezet. In het najaar van 1930 kwam er echter in sommige legerkringen weder naijver en meende men, dat ook hier te lande, in het bijzonder in de weermacht, 1830 moest wor den herdacht. Veel medewerking werd niet ondervonden, met het gevolg, dat van die herdenking, tenminste in het openbaar, niet veel gemerkt werd. Toch liet men het hier niet bij, want de Van Speyk-hulde, die reeds zooveel stof heeft doen opwaaien, was een nieuwe po ging en nu de Marine is voorgegaan, zooais men dat noemt, komt de redactie van het orgaan der vereeniging van officieren van de Nederlandsche landmacht onder den titel „Eerbied voor het verleden" met een nieuw plan. Dezen zomer zal het 100 jaar geleden zijn, dat onze troepen, onder bevel van den Prins van Oranje, de Zuidelijke Provinciën zijn binnengedrongen en de Belgische legerscha ren hebben verslagen, zoodat het slechts aan de tusschenkomst van een Fransch leger te wijten is geweest, dat een intocht in Brussel en eene erkenning van onze rechtmatige aanspraken achterwege bleven. We meenen te mogen verwachten, zoo schrijft de redactie, dat de wijze, waarop onze weermacht hare taak heeft vervuld, ook heden nog in de harten van alle op rechte vaderlanders weerklank zal vinden en dat zulks officieel en niet-officieel zal blijken. Verder lezen wij in het artikel „Natuur lijk denken wij er niet aan om vuurtjes te willen stoken, of chauvinisme aan te blazen. Maar er zijn, ook qua lauwheid en gemis aan ruggegraat, toch grenzen! En waar nu zekere deelen van ons volk momenteel het mogelijke deen om een geest van defaitisme, van paniek-pacifisme, ja, van landverraad, aan te mosdigen, daar mo gen wij „den volksgeest van 1830—1831" toch zeker wel daartegenover stellen, liever dan Jan Salie spelen." Onze voorvaderen verrichtten hun plicht en bezegelden dien desnoods met het offer van hun leven De herdenking daarvan schijnt ons een daad van piëteit, maar.... ook van verstan dige politiek? Te voren is er reeds gezegd, dat men te genover deze herdenking stelt, alles wat in 1930 van Belgische zijde is vertoond en hoe ook daar in verschillende organen tal van artikelen over 18301832 zijn verschenen. Hiertegenover zouden wij de vraag willen stellen of een dergelijke herdenking, officieel en niet-officieel, wel verstandige politiek is en bovendien of het verstandig is deze her denking te propageeren door de organisatie van officieren. Men voelt zelf wel, dat dit niet geheel juist is, want begonnen wordt met de ver ontschuldiging, dat men geen vuurtje wil stoken en geen chauvinisme aanblazen, maar men kent het bekende spreekwoord, dat wie zich verontschuldigt, voor er een beschuldiging is uitgesproken, zichzelf be schuldigt. De vereeniging tot beoefening der Krijgs wetenschap, die ook dit najaar niet bereid was mede te doen aan de herdenking van 1830, zal ook nu naar reeds bekend is, aan een herdenking van 1831 in haar wereeniging niet deelnemen. Of dit nu wil zeggen, zooals schamper wordt opgemerkt, dat zij zich ste vig verschanst achter haar reglement, doet niets ter zake, want haar besluit lijkt ons ook zonder dit argument juist en daarom geeft dit standpunt te denken. België herdacht het vorige jaar zijn hon derdjarige onafhankelijkheid en nu zouden wij daar op antwoorden, door een herden king van hst feit, dat we een jaar later en 100 jaar geleden de Belgische legerscharen versloegen en dat onze rechtmatige aan spraken, dank zij Fransche tusschenkomst, verloren gingen. Natuurlijk behoeven de feiten niet ver zwegen te worden, maar een officieele her denking met het doel iets te stellen tegen over hetgeen de Belgen gedaan hebben en tevens als een actie tegen den politieken strijd voor de eenzijdige ontwapening, lijkt ons geen verstandige politiek. De redactie van het officieren-orgaan kan dit alles ech ter wel opzetten, maar de regeering, die toch altijd nog het hoogste gezag uitoefent in de weermacht, zal ook nog wel een woordje meespreken en het zou ons zeer verwonde ren, als zij daartoe dswerken. We hebben voor s vooral in dezen tyd, behoefte aan een go houding met onze Zuiderburen, en daartoe is verstandige poli tiek noodig, welke niet gevoerd wordt door officieele herdenkingen van nederlagen. Te Makassar is een Chineesche toko geheel uitgebrand. De schade bedroeg f 80.000, welke door ver zekering wordt gedekt. Een daarnaast liggende inlandsche toko vatte eveneens vlam en brandde gedeeltelijk uit. v Zes Chineezen, die "erdacht werden den brand gesticht te hebben, zijn gearresteerd. Over deze vraag sommige Kamer leden, zooals ds Lingbeek, Kersten c.s. zich soms erg ongerust. Daaraan dacht H. in het „Hutsgezin", toen hem een artikeltje onder de oogen kwam, in de Vacature van 30 Jan. jj. en ontleend aan „de Nederlander". Het handelt over het Bewaarschoolonder- wijs. Zooals men weten kan, is dat onderwijs nog niet bij de Wet geregeld, en wordt het niet uit de Staatskas betaald. Sommige ge meenten hebben bewaarscholen gesticht, neu trale; maar verreweg de meeste zijn bijzon der, hJ. 84 pCt. Van alle bewaarscholen zijn 20 pCt. Pro- testantsch-Christelijk en 30 pCt. R. K. Van alle leerlingen gaat 18 pCt. op de Prot. Chr. Scholen en 52 pCt. op de R. K. Slechts 8 pCt. op de neutrale bijzondere scho len. Wat zou de oorzaak zijn van dien geweldi gen voorsprong der katholieken? Lees het volgende „De statistiek van de salarissen der hoof den, onderwijzeressen, kweekelingen en help sters geeft ons het antwoord op de vraag, welke wij boven hebben opengelaten, n.l. hoe het mogelijk is, dat de Katholieken op het gebied van het voorbereidend onderwijs zulk een voorsprong nebben kunnen verwerven. Wat den lezer in de desbetreffende tabellen onmiddellijk opvalt, is het groot aantal onbe zoldigde leerkrachten, veelal religieuzen, het welk aan de Katholieke scholen verbonden is. Van de hoofden ontvangen 563 of 64 pCt. van het totaal, van de onderwijzeressen 610 of 53 pCt. van het totaal, van de kweekelingen 165 of 44 pCt. van bet totaal en van de help sters 163 of 59 pCt. van het totaal geen salaris. Bij de andere richtingen komt dit ver schijnsel veel minder dikwijls voor. Slechts 2 hoofden van openbare scholen, 12 van Pro- testantsch-Christelijke scholen en' 15 van an dere scholen verrichten hun arbeid zonder geldelijke belooning. Worden aan de leer krachten der Katholieke scholen salarissen toegekend, dan zijn de bedragen daarvan meestal zeer laag. De Katholieken beschik ken in dezen over mogelijkheden, welke de andere richtingen ontberen." Ziezoo, nu weten de in den aanhef ge noemde heeren, waar althans een deel der salarissen van de kloosterlingen blijft; het wordt gebruikt tot stichting en onderhoud der bewaarscholen, die, zooals iedereen tegen woordig erkent, zoo hard noodig zijn. Een rijksbelang) Natuurlijk, even goed ais alle ander onderwijs. Zoo profiteert de Ne derlandsche Staal dubbel van de salarissen, waarop kloosterlingen minstens evenveel recht hebben als andere ongehuwden. *t Geld is dus goed besteed. Lieb' Vaterland, kannst ruhig sein! In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks 2 uur heeft een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's nabij de Zwetbrug te Halfweg. Drie auto's achter elkaar reden in de richting Halfweg. Doordat de eerste auto in de bocht vaart minderde, moest de bestuur der van den tweeden auto, een Chandler, om niet met den eersten wagen in botsing te ko men, links uithalen. Hiermede bezig zijnde, kwam van de te genovergestelde richting een andere auto, merk Pontiac. De bestuurder van de Chand ler, dit ziende, haalde de remmen aan, doch door de gladheid van den weg tengevolge van de vorst, kwam de Chandler dwars op den weg te staan. De Pontiac botste in volle vaart op dien wagen, met het gevolg dat de Chandler ver nield over de trambaan terecht kwam. De Pontiac werd ook in elkaar gedrukt; alle ruiten werden vernield en het stuur was gebroken. De bestuurder van de Pontiac had een snij- wonde in de kin, miste eenige tanden en had een pink gebroken. Twee inzittende da mes k regen ook snij wonden en werden ver bonden in het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem. Een van haar is in dit gasthuis opgenomen. De bestuurder van de Chandler, afkom stig uit Haarlem, bracht het er goed af. Door de politie te Halfweg, welke spoe dig ter plaatse was, is proces-verbaal opge maakt. Te zelfder plaatse kantelde even na het ongeval een taxi en kwam tegen een boompje terecht. De chauffeur zag een ob stakel op den weg en remde met het ge melde gevolg. Het tiende retourvliegtuig, de P. H. A. G. R.. vertrok gistermorgen om 9 uur (M. E. T.) uit Neurenberg en landde om 12.15 uur op Schiphol.. De bemanning bestond uit de vlie gers Evert van Dijk en Veenendaal en den werktuigkundige Dunk. Zooals men weet ver trok het toestel op 20 Februari van Batavia. Zaterdag is op 93-jarigen leeftijd te Am sterdam overleden de heer H. Keunen, oudste makelaar van de hoofdstad. Haarlem - Heemstede-Bloemendaal Adv. Haarlem lie, zich ook deze week niet onbe tuigd. Een girozending van f 10, een gift van f 10 van iemand, die onbekend wenscht te blijven, f 2.50 v. d. Wed. S., f 2.50 van Mej. L. Den Haag voegde daar f 50 bij en van el ders mocht ik ook nog f 10 ontvangen, zoo dat deze week in het geheel f 85 opbracht en dus nog noodig blijft f 35659.14. Niet alleen noodig, maar hard noodig, want de bouw moet zoo spoedig mogelijk worden begonnen, er is hier werkelijk, „periculum in mora," zooals de oude Romeinen zeiden, d.i. te zeggen uitstel kan noodlottig zijn. Wat moet ik beginnen, als ik tot de even- tueele postulanten zou moeten zeggen: Voor u is er geen plaats, en dat terwijl men van alle kanten om Juliaantjes vraagt? Wie spoedig helpt, helpt dubbel! Van harte hoop ik, dat St. Joseph, in zijn maand, honderden, ja duizenden aanspoort om hun offertje voor het Moederhuis bij te dragen. J. JORNA, S.J., Pastoor. Bisschoppelijk Bestuurder der St. Juliana-Congregatie. Den Haag, 28 Febr. 1931. Da Costrastraat 44, Giro 88072 Onteigening voor wegvak Den Haag naar Noordkollandsche grens Aan het Voorloopig Verslag over het ont- eigeningsontwerp voor den aanleg van een nieuw wegvak in den rijksweg 's Gravenhage Noordhollandsche grens bewesten Oegst- geest wordt ontleend: Verscheidene leden hadden met groote be vreemding kennis genomen van de mede- deeling in de memorie van toelichting, dat rekening is gehouden met een aansluiting nabij de Postbrug op den in voorbereiding zijnden nieuwen rijksweg beoosten Sassen- heim door den Haarlemmermeerpolder naar Amsterdam. Van meening als zij waren, dat bij de behandeling van de begrooting voor het wegenfonds voor het loopende dienstjaar duidelfjk is gebleken, dat de Minister zijn standpunt ten aanzien van een grooten weg van Amsterdam door de Haarlemmermeer langs Sassenheim naar het Zuiden nog niet had bepaald, had het bij hen verwondering gewekt, dat de Minister blijkbaar thans een klein onderdeel van dien weg wil vastleggen zonder eerst een beslissing omtrent dien weg in zijn geheel uit te lokken. Deze leden meenden, dat het onderhavige wetsontwerp niet naar behocren zal kunnen worden behandeld, indien daarbij niet de volledige plannen inzake de verbinding van Amsterdam met Den Haag en Rotterdam bekend zijn. Zij spraken derhalve den wensch uit, dat de Minister de Kamer in de memo rie van antwoord over die plannen omstan dig zal willen inlichten. Met name zouden zij een volledige uiteen zetting op prijs stellen van 's Ministers standpunt in zake den bij de behandeling van genoemde begrooting van verschillende zijde ter sprake gebrachten weg van Am sterdam beoosten Sassenheim, Warmond, Leiden, Voorburg en Voorschoten over Delft naar Rotterdam. Welke de andere nieuwe verbindingen zijn, waarop in de Memorie van Toelichting wordt gedoeld, blijkt niet. Deze leden zou den het op prijs stellen, hieromtrent door de regeering te worden Ingelicht. Andere leden vonden de gemaakte opmer kingen aanleiding om er op te wijzen, dat. welke route voor de verbinding tusschen Amsterdam met Den Haag eri Rotterdam ook gekozen wordt, een verbetering van de wegen tusschen de Postbrug en Leiden De meelfabriek der firma Treurniet te Berkel en Rodenrijs bij Rotterdam afge brand. (blz. 2, 2de blad) Katholiek congres over het dansvraag- stuk te Tilburg. (blz. 4, 2de blad) Het besluit tot wering van „De Tribune" uit de openbare leeszalen. (blz. 4, 2de blad) Verschenen is het wetsontwerp tot steun aan de suikerbietencultuur. (blz. 4, 2de blad) Opnieuw een belangrijk proces te Mos kou. (blz. 2, 2de blad) Nieuwe organisatie van Mosley in Enge land. (blz. 2, 2de blad) Wederom doodende mist in het Luiksche. (blz. 1, 1ste O'ad) Succes te Rome. Belangrijk vlooiaccoord. (blz. 2,' 2de blad) Gunstige resultaten op de Landbouwcon- ferentie te Parijs. (blz. 2, 2de blad) Tot president van de republiek Peru is ge kozen Ricardo Elias. (blz. 2, 1ste blad) Scheepsrampen op de Engelsche kust. (blz. 2, 1ste blad) Voorstel van de regeering aan Amsterdam in zake het paleis-raadhuis-vraagstuk. (blz. 2, 1ste blad) De kali-kwestie: oplossing van het vraag stuk aanstaande. (blz. 2, 1ste blad) Barometerstand 9 uur vm.: 7.62 vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.10 uur. Hoogste barometerstand 766.7 m. M. te Akureyri Laagste barometerstand 742.8 m. M. te Rost. Verwachting: Zwakke tot matigen, latei wellicht toe- nemenden Zuidelijken tot Zuidoostelijken wind, toenemende bewolking, later weer re gen of natte sneeuw, temperatuur om het vriespunt des nachts, later iets zacnier. Geseind van De Bilt hedenmorgen te 9 uur aan alle posten: Attentiesein neerl eenerzijds, Haagsche Schouw anderzijds, in elk geval dringend noodig is. Zeker zal een aantal bochten in deze wegen moeten wor den verf.auwd of afgesneden. In het bij zonder dient te worden genoemd de bocht bij het Groene Kerkje, welke een zeer ge vaarlijk punt voor het verkeer vormt. Dia plaatselijke verbeteringen behoeven echter niet noodzakelijk te leiden tot de thans voorgestelde omlegging op groote schaaL Opgemerkt werd, dat ook hier weder een profiel is aangenomen, dat den aanleg van banen voor snel-, rijwiel- en ander verk :r naast elkander mogelijk maakt, terwijl het gewone verkeer zeer wel langs den bestaan- den weg kan plaats hebben. Tegen dit stel sel van wegenaanleg ln gevallen, waarin in de onmiddellijke nabijheid goede wegen voor gewoon verkeer bestaan, opperde men op nieuw bezwaar. SE2 Tn Palazzo Venetia te Rome Is een belangrijk vlootaccoord getroffen door Engeland, Frankrijk en Italië. De kwesties van de Lenden sche vlootconferentie werden daar opgelost. Deze foto is genomen tijdens de onderhandelingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1