JUIST DIT Franken's f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Broodfabrieken DINSDAG 3 MAART 1931 BUREAUX NASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN ADVERTENTIE*! 35 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17706 AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE PEGHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Toch censuur LEVE DE VLOEK! Nederland aan de spits Nergens beter De regenval bil Batoetebal De moord te Bennekom „Im Westen nichts Neues" Militaire stukken zoek geraakt? Kleeren koopen in Moscou Een humoristisch systeem Verschillende Duitsche steden opgelicht Door geknoei met oorlogsleeningen Als verpleegsters staken De op de Schotsche kust gestrande Trawler Waarschijnlijk toch een IJmuider Het nieuwe gebouw der Prov. Griffie is de oorzaak van ons succes Brood van de beste hoedanigheid" Z. Em. Kardinaal Ceretti De treinverbinding Hoofddorp Haarlem Beschermheer der Sf. Vincentius- vereeniging Brand te Rotterdam Concours hippique te Hoofddorp Woensdag 15 Juli VOORNAAMSTE cTflEUWS J. J. WEBER Si ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Doodelijk ongeval Onwenteling te Manilla voorkomen 150 vergiftigingsgevallen te Londen Telefoon No. 138S6 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet. Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEMNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Aüe bonne's op dit blad zijn ingevolge dé verzekeringsvoorwaarden 'j1 QÓOfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUUi" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogeo bij een ongeval met doodeliiken afloop bii verlies van een hand. een voet ot een oog bii verlies van een duimoi wijsvinger bij een breuk van been ot arm bii verlies van. 'n anderen vinger. Wij schreven, dat de sociaal-demokrn- tie, die nu weer zoo heftig fulmineert tegen de „censuur", welke minister Conner tegen godslasterlijke uitingen denkt in te voeren, zelf óók de censuur hiet versmaadt, wanneer zij dit in haar belang acht. En met instemming citeerden wij uit •.De Avondpost", dat de „Tribunisten" Indertijd geroyeerd werden, omdat rij hun (toch óók socialistisch) geschrijf ■hiet wilden staken. „Het Volk" beweerde, dat deze lieve partijgenooten Indertijd niet geroyeerd Waren om hun meeningsuiting, maar om de kijverige en lawaaiige mank-i Waarop zij hun meening verkondigden. Wjj waren zoo vrij, deze bewering een „smoesje" te noemen maar „Het Volk" komt daartegen op: uit ons arti keltje zou Slechts blijken, dat wij oio Socialistische partij geschiedenis van 1909 hiet kennen, of, haar wel kennende, tegen beter weten in schrijven. „Het Volk" zal de zaak verduidelijken; „Immers ging het bij ons zoo weinig tegen de mseningen der Tribunisten, dat onzerzijds goedgevonden werd, de „Tri bune" te vervangen door een door Tribu nisten te redigeeren bijvoegsel van „Het Volk", een aanbod, dat de geroyeerden echter afwezen. Erg censoriaal lijkt dat toch niet." Ja, dat lijkt ons wèl „erg censoriaal", en wij begrijpen heel goed, dat de „Tri bunisten" daar niet op in gingen. Want dit bijvoegsel zou natuurlijk onder redactioneele censuur van ae off leisel-socialistische uitsmijters zijn komen te staan, zij het misschien dan ook indirect, evenals thans b.v. het „Po pulair Wetenschappelijk Bijvoegsel" van „Het Volk"; en dat stééds de socia listische censor waaktdat blijkt. uiterst actueel, uit het feit, dat een lezer van „Het Volk" een ingezonden stuk (waarin hij protesteerde tegen de wijze, Waarop „Het Volk" een enquête over de Wenschelijkheid van een anti-godslaste Xingswet instelde) niet geplaatst kon krijgen èn daartoe terecht moest komen bij de a.-r. „Rotterdammer"! „Het Volk" heeft dezer dagen toch bovendien ook zelf verklaard, dat het natuurlijk bijdragen weert, welke het ongewenscht acht en dat tedere orga nisatie het recht heeft, de eenheid en de orde in haar rijen te handhaven, natuurlijk zooals het die organisatie goed dunkt? Wij zeggèn maar zóó: Ondanks alle smoesjes, tóch censuur' Wij voor ons vinden die censuur hes- lemaal niet erg, maar laat men den moed- hebben, de waarheid te erkennen. Het weekblad ae (groene) „Amster dammer" staat den laatsten tijd voor nièts meer. Onlangs liet de redactie door een toedewérker een pleidooi leveren voor de pornographie thans verleent zij hst Woord aan den kroniekschrijver F(rans» C(oenen) om het vloeken te verheerlij ken, een en ander naar aanleiding van het ministerieel voornemen om onder zekere omstandigheden de godslastering Strafbaar te stellen. Wij vragen excuus voor volgend citaat ....„En dan mogen wl) niet meer vloe ken en dat zal een hevig gemis zijn, want de gemiddelde Hollander vloekt altijd, bij alles, in vreugd of smart, in vroolijkheid of in woede. Waarom? Simpel omdat nij 't niet laten kan. Hij bedoelt geen kwaad er mee, hij weet amper wat hij zegt. Het zijn maar woorden, altijd dezelfde, die ge makshalve voor hem ongeveer alle emoties vertolken. Want zyn geest is niet rijk en zijn taal evenmin, en zoo behelpt hij zich met wat ieder begrijpt en niemand aan stoot geeft. Behalve dan de Christenen, die veinzen te meen en dat het zoo echt en zuiver Nederlandsch(vloekwoord) ook nog eenigen zin heeft. Terwijl het toch inder daad niet meer beteekent dan de aanmoe- digingskrest van de „supporters" bij een wedstrijd, of de herinnering aan zijn man lijkheid bij gevaar of schrik. Ja, daar was eens een tijd. dat de Hollander rijk en ge varieerd vloekte. In de dagen onzer Gou den Eeuw wist koen en robuust Oud-Hol land zijn ontroeringen te uiten in een schitterende, ruige en beeldrijke vloeken - taal, voorai aan den Bijbel ontleend. Maai die schoone dagen keeren niet weder en de Hollandsche Jan Salie stamelt een slap.... (vloek). Helaas, waartoe zijn we gezonken! Het stemt bitter, dat zelfs een Christelijke regeering niet inziet hoe ha ir taak, in stede van het vloeken te verbie den, moest bestaan in het aanmoedigen van zulk een manlijk krachtige, rijkge schakeerde vloektaal, als waarmee een maal de Geuzen onze gewetensvrijheid hebben veroverd." Wij vragen excuus voor het citaat, maar wij hebben gemeend deze lofrede op het vloeken te moeten signaleeren om aan te toonen, met welke elementen In onze samenleving de minister reke ning (of beter gezegd: geen rekening) zal hebben te houden, wanneer hij gaat beproeven, het kwaad der godslastering strafbaar te stellen, zij het dan oos alleen maar. omdat de mensch zieri daaraan ergert. Jan Greshoff riep: „Levé de porno graphie!" Frans Coenen propageert: „Leve de Vloek!" Wèl mocht deze laatste schrijven: „Helaas, waartoe zijn we gezonken!'' Het S. D. Kamerlid, de heer Cramer, is. zooals bekend, bij de jongste Kamerdebat ten over de begrooting voor koloniën, stevig te keer gegaan tegen de „overheerschings- en onderdrukkingspolitiek van Nederland"; tegelijkertijd echter heeft hij niet kunnen nalaten te verklaren, dat Nederland mis schien aan de spits staat ten aanzien van de koloniale politiek en dat er dus op ons koloniaal beleid in vergelijking met an dere „overheerschingen" nog het minst valt aan te merken. Maar en dat bleef 't hoofdbezwaar voor de sociaal-democraten staat nu een maal vast, dat alle koloniale overheersching berust op onrecht en dus ook de Neder - landsche, al is het dan de beste. En niet al leen de deskundige heer Cramer, de woord voerder sprak zoo, maar nadat hij was aan gevallen, stond de plaatsvervangende leider der partij op, om te onderstrepen, dat de heer Cramer natuurlijk niet Indië dadelijk los van Nederland wil gemaakt zien en inte gendeel royaal heeft erkend, dat Nederland aan de spits staat. Wat blijft er dan echter over, vraagt de Haagschea briefschrijver van „De Tijd". En hij antwoordt: Niets. Bij den algemeenen wereldtoestand en bij de wetenschap: dat als Nederland Indië los laat, een ander zijn plaats inneemt, kan men in dit gaval, nuchter en practisch blij vende, de zaken maar het best laten, zoo als ze zijn. Als zoo wordt gesproken door den woordvoerder en den leider der partij, die de communisten tellen wij niet mee het verst staat van den Minister van Ko loniën en zijn politiek, dan vervalt daarmeds in het Parlement reeds de mogelijkheid van een principieelen strijd. Men kan dan wel een of ander onvoorzichtig woord loslaten of een gewaagde stelling poneeren, maar oprecht warm loopen dat gaat niet. De Minister van Koloniën heeft dan ook nooit minder dan thans over de Kamer te klagen gehad en Heeft vermoedelijk nooit ge droomd, dat hij ooit met zooveel zachtheid zou worden behandeld. Dat dit gebeurde in een tijd als de onze, bij hooge enonomische en politieke spanning, doet den Haagschen briefschrijver Nederland, in vergelijking met andere landen, gelukkig prijzen. Het bèwijst toch, dét in het onderbewustzijn van ons volk de overtuiging leeft, dat wij, in het algemeen genomen, met onze Indische po litiek den goeden weg kozen en dat het daarom ieders plicht is, in het stil besef van zijn verantwoordelijkheid, bi) den ernst 'n tijd als den onzen, bij hooge economische niet te zoeken. Vier personen verdronken Gouverneur Gonggryp van Padang seint nog nader over de zware regens bij Batoe tebal, dat het aantal omgekomen personen vier bedraagt. De schade wordt geraamd op 56.000. Cassatieberoep verworpen De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van Jan Hoeke, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op een verpleegster te Bennekom. In het Zuiden politie-versterking Daar van Vrijdag a.s. af in de voornaam ste acht bioscopen in Zuid-Limburg de film „lm Westen nichts Neues" vertoond wordt, zijn langs de grensstreek aldaar uitge breide politie-maatregelen genomen, in ver band met een mogelijke invasie van Nazi's. Toezicht te Muiden verscherpt Naar de „Tel." verneemt, is een enveloppe waarin zich belangrijke militaire stukken be vonden, niet in het bezit gekomen van den chef van een der militaire bureaux *e Am sterdam. aan wien het stuk gericht was. De enveloppe hield een gedetailleerde be schrijving in van de fortificaties te Muiden, van de plaatsen waar de verschillende wa- penvoorraden geborgen zijn, alsmede van de bewaarplaatsen der onderdeelen dier wape nen. Geweren en revolvers worden n.l in de fortificaties a'.dus bewaa' d dat, wanneer zij ontvreemd worden, zij niet in den staat, waarin zij worden opgeborgen gebruikt kun nen worden. Of de enveloppe met sfukken welke niet aangeteekend verzonden we~d, bij de Posterijen verloren is geraakt, of dat zij hier of daar ontvreemd is, kon niet worden vastgesteld. Ko ten tijd vóórdat de stukken verzonden werden, is te Muiden een aldaar onbekend persoon gezien, die gevraagd heeft, waar zich een bepaalde kazerne bevond. Aan die kazer ne heeft hij zich echter niet gemeld. Ir ver band met een en ander hebben de militaire autoriteiten besloten het toezicht dat steeds door de militaire politie te Muiden wordt uitgeoefend te verscherpen Aanvankelijk be stond het voornemen den vasten bewakings post te Laren op te heffen en dien over te p'aatsen naar Muidsn. Daarvan is echter afgezien; men heeft zich bepaald tot een nauwlettend toezicht in de omgeving, waar van de beschrijving klaarblijkelijk in ver keerde handen is geraakt. U moet niet denken dat men in Moscou zco maar in de eerste de .bests zaak een overjas kan koopen. Ook niet al is men staatsburger van de vereenigde Sovjet Re publieken. Daarvoor is noodig dat men een bon" heeft en die wordt alleen gegeven aan arbeiders en bedienden in de regeeringsbe- drijven en in de communistische coöperaties. Dat de arbeiders op de eerste, plaats komen' dat is voor een land waar da arbeiders baas zijn vanzelfsprekend, ofschoon er in de Ver eenigde Sovjet republieken op ds totale be volking slechts een gering percentage arbei ders voorkomt. Men zou toch aannemen, dat men voor zien van een bon wel een overjas kon koo pen: absoluut onjuist! Al zou men een bon hebben, waarmee men meent uit den nood te zijn, dan moet er ook nog een overjas zijn, die past. In de „Rabotschaja Moskwa" stond dezer dagen te lezen: Iemand die groot van gestalte is heeft al in geen drie maanden in Moscou een overjas kunnen koopen! In de afdeeling confectie van een winkel te Moscou werpt de verkooper een zeer kritiochen blik op de „bon": U heeft een overjas noodig, maat 52." De bon kan niet liegen, „Ja, geeft u mij maat 52." Maar in deze zaak heeft men alleen overjassen van maat 42 voorhanden. „Gaat u eens er gens gnders, in een andere zaak kijken", zegt hem de verkooper. En ds „gelukkige" bezitter van een bon voor kleedingstukken stevent verder van de eene winkel naar de andere. Overal echter hetzelfde resultaat: „Voor uw postuur zijn geen passende overjassen voorradig!" Het is gebleken dat de groote regeeringsfabrieken slechts één maat over jassen maken. Eerst moeten doze artikelen uitverkocht zijn, anders worden er geen an dere maten afgeleverd; want de regeering heeft het volgende plan ontworpen: Van Januari tot Maart worden er overjassen ver kocht voor kleine menschen. Van April tot Juni voor menschen van middelmatig pos tuur, van Juli tot September .voor menschen die groot van gestalte zijn en van October tot December kunnen de zeer groots men schen een overjas komen koopen. Met de abnormaal groote menschel: wordt geen re kening gehouden. Er gaat toch maar niets boven een dergelijk uitstekend doordacht plan voor de voorziening in de sociale noq- den en behoeften van een volk. Na het van kracht worden der wet op de aflossing van Duitsche leeningen, is de stad Dresden voor een betrekkelijk groot bedrag opgelicht geworden door het indienen van valschelijk tot „oud bezit" omgewerkte obli gaties. Uit het politioneel onderzoek is gebleken, dat het indienen der stukken berustte bij een consortium, waarvan de leiding te Amster dam is gevestigd. Men had door bemiddeling van in Berlijn wonende personen groote posten obligaties van Duitsche steden en provincies laten aankoopen, die weer door tusschenpersonen naar Nederland werden gebracht. Het betreft, obligaties, niet alleen van Dresden en Leipzig, doch ook van Berlijn, Hamburg, Düsseldorf, Munster en andere plaatsen. In Nederland werden de stukken omge werkt tot „oud-bezit", die beduidend hooger berekend worden. Vcorzoov»r tot dusver kon worden vast gesteld, heeft de hoofddader in ongeveer 100 gevallen Duitsche gemeenten en provinciale besturen opgelicht en heeft daarbij naar schatting een zuivere winst gemaakt van meer dan een half millioen mark. De aan de stad Dresden toegebrachte schade bedraagt ongeveer Rm 38.000. Hiervan zijn echter reeds weer vrij groote bedragen terugbetaald. De stad Leipzig is voor ongeveer 120.000 mark benadeeld. Opschudding in een Engelsch stadje Gisteren heeft zich te. Middleborough het ongewone geval voorgedaan, dat 38 ver pleegsters van het North Briding Ziekenhuis in staking zijn gegaan als protest tegen net volgens haar ongemotiveerd ontslag van de huishoudster. Nadat zij het werk hadden gestaakt, ver klaarden zij, toen zij met ontslag werden bedreigd, het ziekenhuis ts zullen verlaten Het gerucht van de staking was in het stadje spoedig bekend en een menigte van duizenden menschen verdrong zich voor het ziekenhuis en belemmerde het verkeer, toen de verpleegsters het ziekenhuis gezamenlijk verlieten, luide toegejuicht door het publiek, dat dadelijk partij voor de staaksters had gekozen. Enkele vrijwillige verpleegsters, die waren opgeroepen, om het werk van het stakende personeel over te nemen, werden, toen zij zich naar hét ziekenhuis begaven, door de menigte verontwaardigd begroet met het woord „Blackleg", het Engelsche scheldwoord voor onderkruiper. De geheele bemanning omgekomen? In aansluiting op hetgeen wij .gisteren avond berichtten over het aandrijven van een visschersvaartuig op de Schotsche kust bij Rosehearty. kunren we nog melden, dat blijkens een later bericht uit Fraserburgh de achtersteven van een scheepsboot is aange spoeld. Dit wrakstuk was gemerkt „Sixteen per sons, 450, Mulder en Rijke, IJmuiden Deze firma Mulder en Rijke is een beken de sloepenbouwster en; heeft dus blijkbaar ook deze boot geleverd. Daai echter ook veel van haar sloepen naar het buitenland gaan, is daarmede nog niets gezegd, omtrent de nationaliteit van den trawler. Daarover kan het nummer 450 echter wel opheldering ge ven en wij vernamen, dat de sloep, die dit nummer draagt, inderdaad bij een IJmuider trawler behoort. De juiste naam is echter nog nier, bekend. Lijken aangespoeld- Uit Londen wordt nog gemeld, dat er drie lijken in dè nabijheid van Fraserburgh zijn aangespoeld. Het lijk dat het eerst werd ge vonden. versterkte het venroeden, dat het verongelukte schip een Nederlandsche traw ler is van ongeveer honderd tons Deze traw lers hebben gewoonlijk een bemanning van twaalf tot zestien koppen op de wintervaar- ten. Het lijk was getatoueerd en onder deze tatoveeringen kwamen Nederlandscne woor den voor. Verder ook een vaatje, waarop Neder landsche woorden staan, aangespoeld. Gisterenmiddag werden nog drie lijken ontdekt, n.l. van twee mannen en een onge veer twaalf jarigen jo-igen. Zij lagen in een diep gedeelte van de zee, op circa driehon derd meter afstand van het wrak, op een plaats tusschen de rotsen, waar het water met kracht in- en uitstroomt, zoodat het niet mogelijk was de lijken, waarvan er slechts één gekleed was. te bergen. Klaar voor de redding. De trawler ligt onderstboven op de rot sen en is aan de genade van vervaarlilke golven overgeleverd Men vreest; 'jat hij uit eengeslagen zal zijn vóór de reddingboot te water gelaten kan worden De bemanning van de reddingboot staat gereed om naar het wrak te gaan, wanneer de zee het toelaat dat de reddingboot uit vaart. Het wekt nog steeds bevreemding bij de visschers ter plaatse, dat geen noodsignalen van den trawler zijn vernomen, daar zij allen om twee uur "s nachts aan de haven zvn ge weest óm op hur schepen te letten die bij den zwaren storm gevaar hepen Waarschijn lijk zijn ten gevolge van den loelenden wind de fluitseinen niet gehoord. Het weer Is nu wat rustiger, ofschoon er nog steeds een hooge zee staat Men ver wacht niet, dat men het schip vóór Woens dag zal kunnen bereiken. Ook gisteravond maakten de storm en de kokende zee het onmogelijk, het wrak van den trawler, dat slechts tien meter van de kust op de- rotsen van Fiaserburgh ligt, te naderen. Het vergane schip is vi n 'ijzer gebouwd, doch men heeft niet kunnen vaststellen of het een stoom- dan wel een motortrawler is geweest. Aangezien er geen sporen van olie zijn ont dekt, neemt men aan, dat het vergane schip door stoom werd gedreven. Naar wij nader uit IJmuiden vernemen, wordt er daar niet meer aan getwijfeld of het schip is een trawler, welke te IJmuiden thuisbehoort. De naam van het schip kon echter nog niet met volle zekerheid worden opgegeven. De correspondent te IJmuiden van de „Tel." meldde nog aan zijn blad: In IJmuiden zijn drie stoomtreilers in welker naam het woordje .Tool" zooals men weet heeft men op het wrak nog de woorden .,IJ. Pool" kunnen onderscheiden voorkomt, n.l. de „Poolzee", de „Noordpool" en de „Zuidpool". De reeder van de Fooi- zee" deelde ons mede, dat genoemde treiler niet op de bedoelde plaats geweest kan zijn. Omtrent de „Noordpool" en de „Zuidpool" vernamen wij, dat beide treilers zich nog op zee bevinden: men kon ons echter niet zeg gen, of één dezer vaartuigen nabij de Schotsche kust heeft gevischt. Deze laatste treilers zijn gemerkt resp. UM. 132 en IJM. 46. Tot zoover de „Tel." Bij informatie te IJmuiden deelde men ons echter mede, dat dit bericht niet juist is. Geschenk der zes eilandgemeenten In het nieuwe Provinciale Gouverne mentsgebouw te Haarlem is dezer dagen een monumentale bank geplaatst, als geschenk aangeboden door de zes Noordhollandsche eilandgemeenten (Texel, Vlieland, Terschel ling, Wieringen, Urk en Marken). Haarlem -Heèmstede-Bloemendaal Adv. Verzoek om latere verbinding Omdat er 's avonds na 7.40 uur geen trein meer vertrekt van Hoofddorp naar Haarlem en het herhaaldelijk voorkomt dat reizigers om 8 of 9 uur dan van een ander vervoer middel moeten gebruik maken of zich genood zaakt zien langs een grooten omweg (station Willemspark en Centraal-station Amsterdam) Haarlem te bereiken is door een aantal bur gers uit Hoofddorp het verzoek gericht tot de directie van de Nederlandsche Spoorwegen, het daarheen te leiden dat het aantal op de Haarlemmermeerlijnen tusschen Aalsmeer en Haarlem loopende treinen met één lateren trein wordt uitgebreid. Dé benoemingsbrief van Z. H. den Pans Door Z. H. den Paus is het volgende schrij ven gericht aan Z. Em. Kardinaal Ceretti: Aan Onzen zeer beminden Zoon Bonaventura Ceretti, Kardinaal van de Heilige Roomsche Kerk, met den titel van St. Caecilia, PIUS XI, Paus. Geliefde Zoon, Heil en Apostolische Zegen. In het gebied van het Aartsdiócees van Parijs is gelegen de hoofdzetel van de zoo heilrijke vereeniging van den H. Vincentius Paulo, die op het oogenblik van een Be schermer bij de Romeinsche-Curie versto ken is. Dan, deze zelfde vereeniging van den H. Vincentius vraagt Ons, aan haar een dus- danigen Beschermheer" te willen verleenen. En Wij hebben geoordeeld, ten .einde in den Heer, het goede dat deze vereeniging ver richt, te verzekeren, aan zulk een wensch voldoening te moeten gev.en. Het is daarom, dat Wij uit eigen beweging en stellige over tuiging, na rijpe overweging, U, dierbaren Zoon, wiens uitmuntende en werkzame zorg, Wij zijn er van overtuigd, aan deze vereeni ging veel goed en verheffing zal aanbrengen, door deze Apostolische breven, krachtens Ons Oppergezag, verkregen, bevestigen en verklaren, voor Uw leven tot Patroon en Be schermheer namens Ons en namens dezen Apostolischen Stoel van voornoemde ver eeniging van St, Vincentius a Paulo en van al hare leden, met alle eerbewijzen, privile ges, rechten, bevoegdheden en lasten, daar-" aan toegekend, door gebruik of traditie. In overeenstemming hiermee, verordenen Wij aan alle bestuurders van deze vereeni ging en aan ieder, van hen. als ook aan al hare leden, U te beschouwen als hun Be schermheer en den eerbied te betuigen, dien zij U als zoodanig meeten bewijzen, met ver werping van al, wat daaraan tegenstrijdig is. Gegeven te Rome bij St. Pieter, onder den Visschers-ring, den eersten van de maand December van het jaar 1930, het negende van Ons Pontificaat. (w.g.) E. KARDINAAL PACELLI, Staatssecretaris. Zijne Eminentie Kardinaal Ceretti richtte 15 December d.a.v. het volgende schrijven aan den President van den Algemeenen Raad van de Vereeniging van den H. Vincentius Pau lo te Parijs: Mijnheer de President, Nu mijne benoeming tot Beschermheer van de Vereeniging van St. Vincentius Pau'.o bekend is geworden, reken, ik het mij tot plicht U opnieuw te betuigen de verzekering van mijn algeheele toewijding in alles, wat U nuttig zal kunnen zijn. Ik maak van deze gelegenheid gaarne ge bruik aan al de leden van den Algemeenen Raad, mijn beste zegeningen en hartelijkste wenschen te zenden voor het feest van Kerstmis en voor het Nieuwe Jaar. Aanvaard, Mijnheer de President, de uit drukking van mijn hoogachting. (w. g.) B. KARDINAAL CERETTI. Naar wij vernemen is de datum voor het te houden concours-hippique, uitgaande van de vereeniging „Vooruit" te Hoofddorp ter bevordering van de paardenfokkerij in Haar lemmermeer bepaald op Woensdag 15 Juli 1931. Gisteravond te kwart over zes is te Rot terdam in een groote schuur achter het woonhuis van den groentenimporteur Groe nenboom, gelegen aan den Dordtschen Straatweg brand ontdekt. Het vuur greep snel om zich heen zoodat 10 minuten later ds schuur, die steenen mq- ren heeft, en ongeveer 25 bij 15 M. groot is, in lichterlaaie stond. Het gemaakte middelalarm werd op de vreemde berichten over dezen brand die tot ver in den omtrek zichtbaar was, veranderd in groot alarm, waarop zien al het misbare groote materiaal naar den Dordtschen Straatweg spoedde. Kort nadat eenige handspuiten de blus- sching waren aangevangen met drie slangen op de waterleiding kwam een aantal reserve auto's en motorspuiten met de machinale ladder op het terrein van den brand aan. Het bleek niet mogelijk de schuur te behou den, zoodat de brandweer zich bepaald heeft tot het behouden van het woonhuis, dat slecht door een smalle gang van de schuur gescheiden is. Hiervoor waren nog drie stralen uitgelegd, I zoodat met zes stralen gewerkt werd. Omstreeks half acht is de gevel van de schuur, die het dichtst bij het huis staat, j plotseling omlaag gestort. Dif veroorzaakte een haastige vlucht van het brandweerper soneel, doch gelukkig werd niemand door de steenen getroffen. Een gedeelte van den muur ls door de deur van de woning terecht gekomen. Er deden zich gelukkig geen persoonlijke onge lukken voor. Toen de muur eenmaal geval len was, werd men den brand vrij spoedig meester. Het cassatieberoep van Jan Hoek ver worpen. (blz. 1, 1ste blad) Kardinaal Ceretti is door Z. H. den Paus benoemd tot beschermheer van de St. Vin centius-Vereeniging. (blz. 1, 1ste blad) IJmuider trawler op de Schotsche kust gestrand cn vergaan. De geheele beman ning waarschijnlijk omgekomen. (blz, 1, 1ste otad) Een brand in Mexico City maakt vele slachtoffers. (blz. 1, 2de blad) Trevelyan, de Engelsche minister van On derwijs, afgetreden. (blz, 1, 3de blad) Cijfers betreffende het Fransch-Italiaan- sche vlootaccoord. (blz. 1, 3de blad) Reconstructie van het Australische kabinet» (blz. 1, 3de oiad» Geruchtmakende ontslagnemingen in China. (blz. 1, 3de blad) De Fordfabrieken komen te Amsterdam. (biz. 2, 3de Diad) Inwijding van het Graalhuis te Leiden. (blz. 2, 3de blad) Uitvaart en begrafenis van wijlen den heer P. Bredius. (blz. 2, 3de blad) Mgr. Aengenent bezoekt het R. K. Werk- loozentebuis te Amsterdam. (blz. 2, 3de blad) Ongelukken op onbewaakte overwegen. Een bestuurder van een vrachtauto gedood. (blz 2, 3de blad) Een belangrijke aanwinst voor het Cen traal Museum te Utrecht. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.11. Hoogste barometerstand 764.3 te München. Laagste barometerstand 746.8 te Nordöyan. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid westelijke tot Zuidoostelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. De gehuwde werkman ter H., arbeider op de machinefabriek van Gebr. Stork <Ss Co. te Hengelo, was gistermorgen bezig aan de Electrische Centralè. Hij had hét ongeluk van een ladder te vallen, waarna, hem bovendien een zware ijzeren plaat op het lichaam viel. Zwaar gewond werd hy naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd, waar hy tegen den middag overleed. De- Amerikaansche bezettingsautoriteiten te Manilla zijn erin geslaagd, door snel in grijpen een poging tot omwenteling, onder nomen door de nationalistisch-religieuso secte der Colorums in de kiem te smoren. De aanhangers dezer secte waren voorne mens, het Amerikaansche garnizoen op het sterk beveiligde eiland Corregidor aan den ingang van de baai van Manilla te over weldigen en het geschut op de stad Manilla te richten. Dan zou de onafhankelijkheid der Philippijnen worden uitgeroepen. Zeven civiele ambtenaren van het garni zoen, die in contact met de secte stonden, zijn gedeporteerd. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Gisteren deden zich te Londen 150 vergif- t.igingsgevallen voor in verschillende deelen van de city. De patiënten toonden lichte vergiftigings verschijnselen, die alle met elkaar overeen kwamen, wat de aandacht trok der behan delende géneesheeren. Een onderzoek wees uit, dat alle 150 pa tiënten in den loop van den dag ijs hadden gegeten van een bepaalde firma. Een monster van het ijs is in beslag ge nomen en wordt onderzocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1