Berichten uit onze vorige oplage KINADRUPPELS De accijns op sigaretten Uitzending van zwakke kinderen in ons Bisdom Door een vrachtauto overreden Twee meisjes aangereden Het repertoire van een dief en oplichter Kippendieven gepakt De aanslag op Koning Zogoe Het wereldhoogterecord Kleeren koopen in Moscou Een humoristisch systeem Een muizenregen Duizenden muizen vreten een stapel tiendollar-biljetten op STADSNIEUWS Het cadeaustelsel O Jhr. A. G. van Lennep t Personalia De regeling bij het taxi bedrijf De concessie-voorwaarden vervallen Een treurige geschiedenis Dr H NANNING'S CETLU51 -OPWEftftfcND 1.30 p. A. j BURGERLIJKE STAND SPORT EN WEDSTRIJDEN 1 ZWEMMEN De Rotterdamsche zwemsters uit Zuid-Afrika terug DAMMEN Om het kampioenschap van Nederland De wedstrljdkiok SOCIAAL LEVEN Arbeidsduur en loon Belangrijk artikel in de „Osservatore" UIT DEN OMTREK LISSE HAARLEMMERMEER Kosten op den rocker te verhalen Maandagmiddag hebben de sigaretten- fabrikanten wederom vergaderd in Kras- napolsky te Amsterdam, ter bespreking van de ministerieele plannen inzake de verhooging van den accijns. De fabrikanten, die reeds eerder een onderhoud hebben gehad met den minister, hebben thans officieel kunnen vaststellen, dat het inderdaad in de bedoeling van den Minister ligt de hoogere banderollen- kosten op het publiek te verhalen. Zooals men weet, hebben zoowel de pro ducenten als de winkeliers ernstig bezwaar gemaakt tegen een eventueelen opdruk op de banderollen of een ander kenteeken, waaraan het publiek den ouderdom der sigaretten zou kunnen kennen. Getracht zal worden voor deze moeilijk heid alsnog een oplossing te vinden. Onder meer in verband hiermede zullen de fabri kanten zich nog schriftelijk tot den Minis ter wenden. Een diocesane centrale noodig Zooals bekend, ls het de dringende wensch van Z. H. Excellentie den Bisschop van Haar lem, dat alle vereenigingen of personen die zjch bezig houden met het werk van de uit zending van zwakke kinderen naar buiten, zich concentreeren in één diocesane centrale, wel ke op haar beurt federatief zal samenwerken inet de reeds bestaande landelijke centrale. Om dit te bereiken heeft de jongste Sy node in ons Bisdom het werk van de kin deruitzending ondergebracht bij den Dioce- sanen Jeugdraad, waarbij alle katholieke uit- zend-organisaties in ons Bisdom zich moeten aansluiten. Tot voorbereiding van deze diocesane cen trale is door het bestuur van den Diocesa- nen Jeugdraad, in overleg met den Bisschop van Haarlem, een commissie van voorberei ding benoemd, waarvan als voorzitter optrad rector J. A. Voorham uit Amsterdam, voor zitter Dekenalen Jeugdraad aldaar en als se cretaris rector S. Braakman van Groenesteyn in Den Haag. Verder wérden in deze com missie benoemd rector Kerkvliet, voorzitter van den Dekenalen Jeugdraad in Rotterdam, pater G. v. d. Schoot O.F.M. te Gouda en de heeren C. Fluitman te Enkhuizen, dr. J Gribling te Delft, J. Hulsman te 's-Graven- hage en P. de Lange te Amsterdam. Deze commissie heeft de afscheidingson derhandelingen met het hoofdbestuur in Den Bosch gevoerd, in overleg met den Diocesanen Jeugdraad de grondslag gelegd voor de dio cesane organisatie en een ontwerp Statuten en Huishoudelijk Reglement voorbereid, als mede die maatregelen getroffen, dat met in gang van 1 April a.s. het nieuwe diocesane centraal bureau gereed is, dat is gevestigd in Den Haag, Regentesselaan 199, zoodat op dien datum de uitzending via dit bureau in ons bisdom kan geschieden. vOm thans definitief tot de oprichting van de diocesane centrale over te gaan, is op ver zoek van Z. H. Excellentie den Bisschop van Haarlem door het bestuur van den Dioce sanen Jeugdraad een oproep gericht tot alle uitzendende katholieke vereenigingen in ons bisdom om aanwezig te zijn op de oprich tingsvergadering van de Diocesane Vereeni ging van Kinderuitzending in ons bisdom, welke zal worden gehouden op Woensdag 11 Maart 1931, des middags te 4 uur, in het St. Bavo-gebouw, Smedestraat te Haarlem, welke vergadering zal gepresideerd worden door den voorzitter van den Diocesanen Jeugdraad, prof. Niekel, uit Warmond. Het is de dringende wensch van den Bis schop, dat alle katholieke uitzendende ver eenigingen in ons bisdom hier in Haarlem met een' bindend mandaat tot toetreding aan wezig zullen zijn. Na 1 April a.s. zal, Ingevolge de overeen komst met Den Bosch, door uitzendende ver eenigingen in ons bisdom, geen uitzending meer mogelijk zijn noch van kinderen voor gezinsverpleging, noch voor kolonieverpleging over de centrale in Den Bosch. Dit zal voortaan moeten gaan via het Centraal Bu reau van de nieuwe diocesane organisatie. Te Schaesberg iszekere B. op weg naar zijn werk door een vrachtauto overreden. Hij liep een zware schedelbreuk op en is in het hospitaal te Heerlen aan de beko men verwondingen overleden. HELMOND, 3 Maart Heden vernemen wü, dat Zondagavond een ernstig ongeluk heeft plaats gehad op den weg langs het ka naal Zuid-Willemsvaart tusschen de sluizen 9 en 10 onder de gemeente Lierop. Twee aldaar fietsende meisjes uit Asten, v. d. V. en v. D. genaamd, werden door een auto aangereden. Een even later passeerende fietser en een schipper yonden de meisjes kermend van pijn langs den weg liggen. De auto was doorge reden. De fietser haalde geneeskundige hulp in het een uur verder gelegen Asten en waar schuwde aldaar de marechaussee. Intusschen was de chauffeur, die de aan rijding veroorzaakte, uit Helmond terugge keerd. HU heeft toen de meisjes, die beiden het linkerbeen hadden gebroken, terwijl me juffrouw v. D. bovendien een ernstige enkel- ontwrichting had,, naar Asten vervoerd. De toestand van mejuffrouw v. D. was zoo ern stig. dat zU naar het ziekenhuis te Helmond moest worden overgebracht. De marechaussee uit Asten heeft den auto Van den heer R. uit Helmond, waarmede de aanrijding plaats vond, in beslag genomen en doet verder onderzoek naar de schuld vraag. Door de Justitie van 69 plaatsen gezocht De Gendarmerie te Kofermarkt in Op per—Oostenrijk heeft den 47-jarigen Max Gustav Oswald uit Saksen gear: esteerd, die gezocht wordt door de Justitie uit 60 Duit sche en 9 Oostenrijksche steden, wegens verschillende soorten van oplichting en diefstal, waarvan hij beschuldigd wordt. Volgens het door de politie t« Ziegen- reck in Pruisen verspreide signalement zon hy doofstom moeten zyn, wat echter onjuist bleek. Dank zy dit verkeerde signalement kon hy zoo langen tyd op vrije voeten rond- loopen. HELMOND, 3 Maart Door de mare chaussee zyn alhier aangehouden, zekere J. B. uit Uden en zekere K. uit Schijndel, die in deze streken vermoedelijk op ongeoor loofde strooptochten waren, zy werden ver dacht van diefstal van kippen bij den land bouwer V. te Bakel. Dat de politie hier een goede vangst heeft gedaan staac vast, J. B. uit Uden heeft al vyftien jaar in de gevan genis doorgebracht wegens diefstallen enz. Zij zyn hedenmorgen naar het Huis van Be waring te Roermond overgebracht. Een aanklacht De weduwe van den bij den aanslag op koning Zogoe om het leven gekomen adju dant Topollaj. heeft een aanklacht tegen de moordenaars ingediend. Koning Zogoe heeft zich bereid verklaard, vóór zijn vertrek den rechter van instructie alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Door Italiaansche vliegers verbeterd. De Italiaansche vliegers Domenioo, Anto- nini, Spartacó en Trevisan hebben het we reld-hoogterecord voor lichte vliegtuigen op hun naam gebracht door met een Caproni- sportvllegtuig, dat nog geen 1100 pond woog, te stygen tot op een hoogte van 5324 meter. Het oude record stond op naam van de Duitsche vliegers Zimmermann en A. Schinzinger, wier record 4614 meter bedroeg. U moet niet denken dat men in Moscou zoo maar in de eerste de beste zaak een overjas kan koopen. Ook niet al is men staatsburger van de vereenlgde Sovjet Re publieken. Daarvoor is noodig dat men een „bon" heeft en die wordt alleen gegeven aan arbeiders en bedienden in de regeeringsbe- dryven en in de communistische coöperaties. Dat de arbeiders op de eerste plaats komen' dat is voor een land waar de arbeiders baas zyn vanzelfsprekend, ofschoon er in de Ver- eenigde Sovjet republieken op de totale be volking slechts een gering percentage arbei ders voorkomt. Men zou toch aannemen, dat men voor zien van een bon wel een overjas kon koo pen: absoluut onjuist! Al zou men een bon hebben, waarmee men meent uit den nood te zyn, dan moet er ook nog een overjas zyn, die past. In de „Rabotschaja Moskwa" stond dezer dagen te lezen: Iemand die groot van gestalte is heeft al in geen drie maanden in Moscou een overjas kunnen koopen! In de af deeling confectie van een winkel te Moscou werpt de verkooper een zeer kritischen blik op de „bon": U heeft een overjas noodig, maat 52." De bon kan niet liegen. „Ja, geeft u mjj maat 52." Maar in deze zaak heeft men alleen overjassen van maat 42 voorhanden. „Gaat u eens er gens anders, in een andere zaak kyken", zegt hem de verkooper. En de „gelukkige" bezitter van een bon voor kleedingstukken stevent verder van de eene winkel naar de andere. Overal echter hetzelfde resultaat: „Voor uw postuur zyn geen passende overjassen voorradig!" Het is gebleken dat de grootc regeeringsfabrieken slechts één maat over jassen maken. Eerst moeten deze artikelen uitverkocht zyn, anders worden er geen an dere maten afgeleverd; want de regeering heeft het volgende plan ontworpen: Van Januari tot Maart worden er overjaseen ver kocht voor kleine mensehen. Van April tot Juni voor menschen van middelmatig pos tuur, van Juli tot September voor menschen die groot van gestalte zyn en van October tot December kunnen de zeer groote men schen een overjas komen koopen. Met de abnormaal groote menschen wordt geen re kening gehouden. Er gaat toch maar niets boven een dergeiyk uitstekend doordacht plan voor de voorziening m de sociale noo- den en behoeften van een volk. In de vlakte van Nullabor zyn eenlge miilioenen muizen plotseling te voorschyn gekomen. Het was of ze uit den hemel vielen. De stationschef van het plaatsje Léongalla zag eensklaps eenige duizenden muizen zyn kantoor binnen rennen. De beesten haden in minder dan geen tyd een stapel tien-dollarbiljetten opgevreten, ter- wyi zij daarna de Inventaris, tot zelfs de meubelen, afknabbelden. In „De Middenstand", maandblad, gewyd aan de belangen van den middenstand van Haarlem en omstreken, schryft B. een arti kel „Op tegen het cadeaustelsel". Aan het slot ervan merkt hy op: „We mogen er aan herinneren, dat ter zake van het cadeaustelsel reeds een rap port is uitgebracht aan de regeering door een Staatscommissie. Uit dat rapport ls gebleken, dat het cadeaustelsel veel mis bruiken in de hand werkt, dat het voor veie deelen van dei. handel een plaag genoémd kan worden, dat het een onecono mische strekking heeft in zooverre het tot overigens niet verantwoorde uitgaven voert, dat er iets immoreels in zit, omdat net grootendeels gevestigd is op een basis van onwaarachtigheid en dat het tot veel mis bruik, misleiding, oneeriykheid en econo misch nadeel leidt. Het is er echter zoo mede, dat zooals minister Donner onlangs in de Kamer op merkte, het een groote moeiiykheid zal zyn;. „een goede juridische formule te vin den, om dat kwaad te treffen en niet an dere dingen, die men niet treffen wil en om dit kwaad te treffen in de groote ver- i scheidenheid van vorm, die het pleegt aan te nemen." De minister heeft verklaard zijn aan- T dacht aan de zaak te schenken. Is dat j genoeg? Kan de middenstand daarmede tevreden zijn? Of ligt het niet veeleer op den weg van den Middenstand, om, zeggen we het eens populair, „de zaak warm te houden", telkenmale den minister in audiën tie of in de vakbladen voor te houden: „het cadeaustelsel moet weg", tracht een wette lijke regeling ter bestryding er van voor te bereiden; want, dat is wel gebleken, van 't particuliere initiatief kan niet genoeg kracht uitgaan om het kwaad te weren. Net zoolang, totdat ook dit „Carthago" is verdelgd. Cato's voorbeeld uit de oudheid moge worden nagevolgd. De tegenwoordige minister van Justitie staat bekend als een knap jurist. Laat hy zijn krachten eens gaan wyden aan het zoeken naar een „goede juridische formule", ter bestryding van het kwaad van het cadeaustelsel. De middenstand zal hem er niet dan dankbaar voor zyn, indien hy er in slaagt!" Te Baarn is overleden," 68 Jaren oud, de heer jhr. A. G. van Lennep. Jhr. Adolf George van Lennep werd ge boren te Heemstede 8 Juli 1862. Hy bezocht de H. B. S. te Haarlem, daarna de Open bare Handelsschool te Amsterdam en trad daarna als lid in de firma W. Brumtner Schroder Co. te Amsterdam. Hy was daarin werkzaam gedurende het jaar 1893 1894 en trad toen op als directeur der Ja- vasche Bosch Expl. My. Vervolgens werd hy directeur der Cultuur My. „Tjikandi Oedik" en ln 1917 directeur der „Vereenlgde Javasche Houthandel My en"; deze drie di recteurschappen vervulde hy tot 1920. Jhr. Van Lennep was tevens commissaris der „Javasche Bosch Exploitatie MU,'", der Stoommeelfabriek „Holland", enz. Hij was van 18901923 bestuurder van het Vondel park, eerst als penningmeester, daarna se dert 1914 als voorzitter en werd in 1924 be noemd tot eerelid. De begrafenis is bepaald op heden Woens dag te half een op de Nieuwe Algemeens Begraafplaats te Baarn. By Koninkiyk besluit is, met ingang van 1 Mei 1931, aan den technisch-hoofdambte- naar van den Rijkswaterstaat Lofvers, alhier, op verzoek, eervol ontslag verleend. By Kon. besluit van 27 Februari is be noemd, by het wapen der infanterie tot lui tenant-kolonel, by den staf der nde infan- terie-brlgade, de majoor D. J. Gorter, van dien staf, commandant van het indeelings- district Haarlem. Met ingang van 1 Maart 1931 is benoemd by den vrijwilligen landstorm tot reserve- 2e-luitenant voor speciale diensten de dienst plichtige soldaat T. A. W. Ruys van de schoolcompagnie van den motordienst. By het politiecorps hier ter stede is be noemd als politie-agent de heer W. Hamer, van de marechaussee. Op de Eerste R. K. Mode-Academie (Ph. Jansen), alhier, slaagden voor het gehouden examen de volgende candidaten voor Cou peuse, Costumière: D. Spruyt, Beverwyk; M. v. Zanten, Heemskerk; M. de Haan, Velsen- Noord. Voor Coupeuse: C. Kluver, alhier. De heeren J. H. Avis te Overveen en H. A. Kroese te Haarlem behaalden respectleveiyk het diploma B. en A. van den door de Ne- derlandsche Heidenmaatschappy gedurende 19291931 gehouden cursus. Ieder jaar, en wel met ingang van 1 Januari, worden opnieuw de concessie-voor waarden geregeld, waaronder aan taxi-on dernemingen vergunning wordt verleend, met taxi's op de daarvoor in de stad aan gewezen plaatsen te statlonneeren. Ook dit jaar moest de vernieuwing der regeling weer aan de orde komen. Doch B. en W. verzochten ditmaal aan de taxi-on dernemers, voorloopig nog op de oude con cessie-voorwaarden de regeeling te handha ven. Daarin is door de ondernemers bewil ligd, doch tot nu toe hebben zy nog niets van het gemeentebestuur vernomen. Het gevolg hiervan is, dat de concessie voorwaarden nu zyn vervallen. Onder deze voorwaarden zyn o.m. begrepen de tarieven en de verzekering van de passagiers. Daar aan behoeft nu niet meer de hand gehou den te worden. Echter vernemen wy, dat de taxi-ondernemers zich nog aan de oude voorwaarden houden, omdat zy met de be staande regeling accoord gaan. By het gemeentebestuur bestaan evenwel plannen, een ingrüpende verandering in de voorwaarden te brengen. Vandaar dan ook, dat de nieuwe regeling wat lang Utblyft. De malaise in het boerenbedrijf Men schryft ons uit VUfhuizen: Maandagmiddag speelde alhier een zeer droevige gebeurtenis af. Het was reeds geruimen tyd bekend, dat de landbouwer M., wonende aan den Spie ringweg, slechtoffer was van den slechten tijd en van zyn boerdery, welke hy een reeks van jaren met noeste viyt en yver had bewerkt, af moest. Hy had, door de malaise, niet aan zyn Verplichtingen kunnen voldoen, wat ten gevolge had, dat de boerdery aan een an der werd verhuurd en dat hy deze binnen een bepaalden tyd moest ontruimen. Doch waarheen moest hy met zyn gezin, vrouw en negen Jeugdige kinderen, waar van de jongste nauweiyks twee maanden is? Waar een woning gevonden, geschikt voor zoo'n gezin? M. had nog een stille hoop, gezien de treurige omstandigheden, dat de landheer geduld zou hebben. Hij deed zyn uiterste best, om wat anders te krygen. Vol zorgen en angst wachtte het echtpaar de toekomst af, een klein sprankje hoop hebbende, dat ter elfder ure nog redding zou komen. Veel hadden deze menschen reeds geleden, want hun vee en landbouwgereedschap wa ren al van de boerdery gehaald. Maandagmiddag is het vonnis voltrokken. De deurwaarder met zyn helpers, als uit voerders der strenge wet, zijn gekomen en hebben den boedel op straat gezet. Een treurig gezicht; en hoezeer wU ook begaan waren met dit ouderpaar, moesten wy hen toch bewonderen om hun gelaten heid en berusting, waarmee zy hun lot droegen. Een ieder was zeer begaan met hun toestand en met ware edelmoedigheid werd door de buren bygesprongen, om dit zware leed te helpen dragen. De uitgedragen huisboedel werd opge laden en by de buren ondergebracht, terwyi M., zyn echtgenoote en kinderen bij familie en kennissen gastvryheid vonden. Geboren: 27 februari, K. F. BosStrem ming, zoon; 28 Februari, A. P. PeuteLeis, zoon; 28 Februari, A. Boot—Veenstra, zoon; 2 Maart, J. J. HaverTruschel, zoon; 28 Februari, J. M. AdmiraalMooi, zoon; 1 Maart, A. den EngelsePieterman, dochter; 1 Maart, A. C. van TunenVan Musscher, dochter; 28 Februari, J. HoogreefLage- veen; 26 Februari, C. E. G. LohuisBrums, dochter; 2 Maart, F. van WonderenErnst, zoon; 26 Februari, A. E. BinderSchillches, zoon. Overleden: 28 Februari H. Brauckmann, 22 jaar, Soutmanstraat; 28 Februari, W. H. J. van der Heyden. 78 Jaar. Aelbertsberg- straat; 27 Februari, L. Normann, 53 jaar, Parklaan; 28 Februari, H. G. van Hout, 59 jaar, Teding van Berkhoutstraat; I Maart. H. P. Roosen, 71 Jaar, Lange Heerenstraat; 1 Maart, H. C. J. Heeremans, 82 jaar, Hage- straat; 28 Februari, H. P. Vink, 40 jaar, SchalkwUkerweg; 27 Februari, G. M. W. Tack—Kroon, 50 jaar, Wagenweg. Een geestdriftige ontvangst Waalhaven. op Om half 4 Maandagmiddag zyn de dames Braun, Huybers, Grendel en Oversloot, ver gezeld van mevrouw Braun per vliegtuig aangekomen op het vliegveld Waalhaven. Maandagnacht om twee uur waren zy te Southampton gearriveerd, waar zy o.m. wer den opgewacht door den heer Philipsen Jr., den verloofde van Zus Braun. Op Waalhaven werd het gezelschap opge wacht door honderden belangstellenden, die hun onmiddeliyk na aankomst van het vlieg tuig een ovatie brachten. De zwemsters za gen er zeer goed uit. Omstuwd door him be wonderaars zyn zy naar het restaurant van het vliegveld gewandeld, waar de O D. Z.- vlag uithing. In de kleine ruimte, waar men opgepropt byeen stond, zyn de zwemsters door 'een reeks sprekers gehuldigd. In een persooniyk gesprek met de pers heeft mevrouw Braun nog verteld, dat de ontvangst, zoowel door de clubs als door de gemeentebesturen buitengewoon harteiyi: geweest was. Overal waren de burgemees ters aan de stations aanwezig. Eenmaal hadden ZÜ ge-tead by den Gouverneur van Rhodesia. Het zwemmen bood echter moeUykheden, in de eerste plaats door de berekening der tyden over yards, voorts door de andere temperatuur en tenslotte door de zware han dicaps. De zwembanen waren echter prach tig en bovendien alle aangelegd van over heidswege. In Durban had men gezwommen in zee water, hetgeen de tyden belangryk beter deed worden. Zus Braun heeft het beste ge zwommen, heelt geen enkele maal verloren en ln Utenhagen de 300-yards vrije slag in wereldrecordtijd gezwommen en in Durban de 500 yards vrye slag 1/5 sec. boven wereld- recordtyd De ploeg had slechts een keer verloren, nl. by de 4 x 5 Meterestafette in Pretoria, waar men de beste Zuid-Afrikaan- sche zwemsters by elkaar gehaald had. Tn Zuid-Afrika wordt geen schoolslag gezwom men. Men begint al direct met crawl, waar door mej. Huybers, specialiste in het school- slagzwemmen by de estafette een zware han dicap had. Toch is zy erin geslaagd de twee records van schoolslag van Ellen King te verbeteren. Hoe zwaar men het soms had blijkt uit het volgende: Na gezwommen te hebben in Durban, werd per auto gereden naar Pieter Maritz- burg, waar 's-avonds weer gezwommen werd. Vandaar ging men 's nachts om half twee per trein naar Dundee, waar den volgenden dag al weer gezwommen moest worden. Her- haaldeiyk maakte men dergelyke ver moeiende dagen mee. Per auto zyn de zwemsters van het vlieg veld Waalhaven naar huis gebracht. Zondag ving te Amsterdam het toumooi om het Nederlandsche damkampioenschap aan. De uitslagen der eerste ronde laten wy hieronder volgen: P. J. van Dartelen wint van J F. Kuyer. J. H. Vos remise met F. Ramen. W. Rustenburg wint van B. Ris. A. de Graag remise met L. de Haan. Te Rotterdam spelden voor bovengenoem- den wedstryd J. H. van Mill—W. C. J. Pol man. De uitslag van deze party was remise. De stand van dit toumooi luidt thans: No. Spelers gesp. gew. rem. vl. pt. 1. P. J. van Dartelen 1 1 0 0 2 2. W. Rustenburg 1 1 0 0 2 3. A. de Graag 1 0 1 0 1 4. L. de Haan 1 0 1 0 1 5. J- H. van Mill I 0 1 0 1 6. W .C. J. Polman 1 0 1 0 1 7. F. Raman .1 0 1 0 1 8. J. H. Vos 1 0 1 0 1 9. •I. F. Kuyer 1 0 0 1 0 10. B. Ris I 0 0 1 0 Het gebruik van wedstrydklokken vindt tegenwoordig by damwedstryden hoe langer hoe meer ingang en tot ons genoegen kun nen wy constateeren, dat niet alleen de sterkste spelers met de klok spelen, doch ook de 2de en zelfs de 3de klasse spelers hiervan een dankbaar gebruik maken. Doch juist dit spelen met de klok ls dik- wyls oorzaak van een bron van ongenoegen, omdat men omtrent het juiste gebruik daar van niet altijd dezelfde meening koestert. De schuld hiervan moet o.i. geheel op rekening gesteld worden van het wedstryd - reglement, dat omtrent het gebruik van de wedstriüdklok zeer onvolledig is. wy ondervonden nog kort geleden in de hoofdklasse-competlte van den Nederl.Dam- bond, dat hieromtrent tusschen twee spelers verschil van meening ontstond. Wat toch was het geval? A. speelde en B.'s antwoord was een ver plichten slag. A noteerde den zet en zette daarna de klok over. B. sloeg-' direct en zette onmiddeliyk de klok weder over en noteerde eerst toen den zet (dus in A :s tyd). Het betrof hier een geval van uitersten tydnocd, zoodat elk tijdverlies hoe gering ook noodlottig kon zijn. Nu is 't eigen aardig, dat in het wedstrijd-reglement niets wordt bepaald omtrent den vraag of de wedstrijdklok alleen den tijd moet registree- ren waarin de speler heeft zitten denken, ot dat hierby ook nog de tijd komt dien hy noodig heeft voor het noteeren der zetten. Uit een sportief oogpunt lijkt 't ons billyk. dat iedere speler in eigen tijd noteert en alleen dan de klok overzet wanneer hy z'n zet heeft opgeschreven. Vooral waar het verliezen of winnen van een wedstrydpartij soms kan afhangen van de weinige seconden, die volgens de wed strydklok nog beschikbaar zijn, zou 't zeer wenschelijk zyn, dat deze aangelegenheid eens grondig wordt bekeken en bepalingen worden gemaakt, waardoor het gebruik van de wedstrydklok tot in de kleinste de tails nauwkeurig wordt omschreven. Nu wy het toch over de wedstrijdklok hebben, willen wy tevens eens wyzen op de o.i. zeer verkeerde handelwyze om in ge vallen van tydncod de wedstrijdklok buiten werking te stellen of zelfs wanneer het vlag getje gevallen ls, de party niet op te eischen en precies te doen alsof er geen wedstrijd klok bestaat. Meermalen hebben wij het medegemaakt, dat een party op de klok verloren werd en dat de tegenspeler een grotesk gebaar maakte en toestond dat de party werd uit gespeeld, zonder rekening te houden met 't feit dat deze op de klok verloren was. Dit Is o.i. een zeer verkeerd begrip van sportiviteit! Immers, wanneer beide spelers de partij aanvangen met gebruikmaking van de wed strijdklok, dan behooren zy belden ook de consequentie hiervan onvoorwaardeiyk aan te nemen. Nog enkele jaren geleden nam men het een speler zelfs zeer kwalyk, wanneer hy op de klok een party gewonnen had en vond men dit niet sportief. Gelukkig komt men van deze meening meer en meer terug en gaat men inzien ciat de wedstrydklok onafscheidelyk verbonden is aan een serieuze partij en het spelen met de klok dan ook de verplichting medebrengt, dat men het bepaalde aantal zetten binnen den bepaalden tyd doet. Waarom gebruikt men anders de klok? Toch niet alleen om na eiken zet het hef boompje over te zetten, om dan, wanneer de tegenstander het overeengekomen aantal zetten binnen het uur niet heeft gedaan, precies te doen alsof er geen wedstrydklok bestaan had! Dit druischt o.i. geheel in tegen elk gevoel van organisatie en is hoogst inconsequent. Men spele niet met de wedstrijdklok of men spele er wel mede, doch dan zij men ook in 't laatste geval consequent en streng tegenover zichzelven! Nut van nnlformiteit Velerlei bezwaren Gezinsloon Experimenten Aan een artikel van de „Osservatore" van 1 Maart j.l. over dit onderwerp, ontleent de „Msb." het volgende: Eén van de meest besproken middelen, om de werkloosheid te verminderen, is de ver korting van den arbeidsduur. Over deze kwestie zyn de werkgevers en werknemers het echter niet eens kunnen worden -tydens de bijeenkomst der commissie van het internationaal arbeidsbureau, die van 26 tot 30 Januari j.l. gehouden werd en waarop ook het probleem der werkloosheid besproken werd. Het Internationaal christeiyk vakverbond gaf tydens het verloop van de by eenkomst van den bestuursraad op 28 en 29 Januari te Bordeaux o.a. als een van zyn wenschen te kennen: „een strengere beperking van den arbeidsduur". Uit deze verstandige nou- ding, die echter tevens een richtlijn aan- wyst, biykt, dat de Katholieken zich tenvolle bewust zijn van het delicate en ernstige karakter van het vraagstuk: minder arbeids uren en een geiyk loon. De eerste moeiiykheid is, zooals duidelyk is, een geiijktydige overeenkomst tot stand te brengen tusschen alle volken, om on rechtmatige concurrentie te vermijden. In zy'n brief van 6 Augustus 1893 aan Gaspare Decurtius schreef Z.H. Leo XIII: „Het is voor allen duidelyk, dat de bescher ming, die aan den arbeid der werknemers verleend wordt, zeer onvolmaakt zou zyn, indien deze werd geregeld door verschillende wetten, die ieder volk op zich zou uitwerken. Immers, daar op dezelfde markt verschil lende waren, die uit verschillende landen afkomstig zijn, te koop worden aangeboden, zou een regeling van den arbeid der werk nemers, die slechts hier en daar zou worden getroffen, ongetwyfeld ten gevolge hebben, dat de producten van de industrie van het eene volk zich zouden ontwikkelen ten nadeele van het andere". Hierom deed de bepaling van den acht- urigen werkdag haar intrede in de interna tionale wetgeving. Om tot een verdere ver mindering van den arbeidsduur te komen bestaat er echter thans niet alleen geen overeenstemming tusschen de verschillende volken, maar ook niet tusschen de arbeiders en werkgevers. Principieel ls echter een passende en voorzichtige verkorting van den arbeidsduur met betrekking tot de verhoogde productie der technische middelen geenszins in strijd met het beginsel van rechtvaardigheid, zelfs is het niets anders dan de tegenwoordige ontwikkeling van een beginsel, dat steeds door de Katholieken werd erkend en ge handhaafd en dat zyn grond zou vinden in den tegenwoordigen economischen toe stand, die verschilt van den "ooroorlogstyd. Indertyd, d.w.z. tot aan de helft der vorige eeuw, werkte men twaalf uren per dag en meer. Ketteler was een voorlooper, toen hy onder „de rechtmatige eischen der arbei ders" in 1869 ook noemde de vermindering van den arbeidsduur van 12 tot 10 uur. Op een by eenkomst van de Duitsche sociale groepen in 1894 te Keulen werd o.a. de vol gende resolutie aangenomen „Gezien de onrustbarende styging van het aantal werkloozen, drukken wy de hoop uit, dat de bondsregeeringen van het Duit sche ryk de middelen zullen toepassen, om een regeling van den arbeidsduur in te voeren, gewaarborgd en mogeiyk gemaakt door een internationale overeenkomst". En hetgeen op Katholiek sociaal gebied geschiedde, verwezenlijkte zich ook in het andere kamp, n.l.: een min of meer lang zame evolutie naar een vermindering van den arbeid, naarmate de industrie de capa citeit van haar productie-instrumenten vergrootte, totdat men ten slotte kwam tot den acht-urigen arbeidsdag, die alleen in het verdrag van Versailles zijn definitieve en algemeene bekrachtiging vond. Ook thans echter gelden bepaalde over wegingen, door de voorzichtigheid ingege ven, en bepaalde beginselen van rechtvaar digheid, die toenmaals duidelyk door Katholieke sociologen zyn uiteengezet, om ontgoochelingen te vermijden. Ketteler byv. waarschuwde er terstond voor, dat de groo- tere rusttijd, die aan den arbeider geschon ken wordt, gebruikt moest worden om hem geesteiyk, moreel en physiek te verbeteren, daar deze rust anders „zou dienen om hem naar lichaam en ziel des te vlugger te be derven en om hem zyn loon des te zekerder te doen verkwisten". En met betrekking tot het loon verklaarde hij, dat „het loon beantwoorden moet aan de wan verdienste van den arbeid en dat ook de looi-sverhooging haar grenzen heeft" In denzelfden geest spraken Manning, Gib bons, De Mun, La Tour-du-Pin, Decurtius, Perin, Pottier, Cathrein, Toniolo, Rezzara, kortom alle Katholieke sociologen en orga nisaties. Op de sociale week te Napels in 1925 openden zich reeds nieuwe gezictspunten met betrekking tot den arbeidsduur, toen Gobbi aan de hand van Pigou en Lipmann verklaarde: „Het beginsel van den acht- urigen werkdag is geen wetenschappeiyke en absolute formule, maar veranderlijk, naargelang var de verschillende takken van industrie, tyd en omstandigheden". Sinds 1920 eischten de bisschoppen van de Vereenigde Staten by hun verzet tegen een algemeene vermindering van de loonen voor ir.dividueele behoeften, die een minimum- eisch zyn van rechtvaardigheid, dat de arbeiders zouden deelen in de voordeelen van den technischen voöruitgang in geiyke verhouding tot ,de winst, die hieruit voor het xapitae' voortvloeit. Wij keeren daarom steeds weer terug tot het beginsel van een rechtvaardig loon, dat door Z.H. Leo XIII geëischt werd voor den .matigen en rechtschapen" arbeider en voor zyn gezin, tot net gezinsloon, dat Z.H. Pius XI onlangs opeischte in zyn encycliek over de heiligheid van het huweiyk. Men moet dus de beide beginselen van een rechtvaardig loon en van de opbrengst van den arbeid met betrekking tot den arbeidsduui met elkaar verzoenen. De socioloog, Max Turmann, van de uni versiteit van Freiburg, schreef in den „Cor respondent" van 25 Februari j.l.: Zooals van zelf spreekt, zou tengevolge van de voorgestelde verkorting van den arbeids duur, de productie aanmerkelyk verminde ren. Tegen dit systeem ryst echter terstond o.a. de moeiiykheid van het vaststellen van de loonschaal. Zullen by een verkorten ar beidsduur de loonen gelijk moeten biyven aan die, welke verdiend worden by een arbeidsduur van 8 uur? Zoo ja, dan zou dit een enorme prysverheoging ten gevolge hebben. Zoc niet en dit is het „short time"-systeem dan zou dit in zekeren zin overeenkomen met een toestand, als bestaande bij werkloosheid. Zooals men ziet, moet men met de uiterste behoedzaamheid te werk gaan, om geen nieuwen oneven- wichtigen toestand te scheppen, terwyi men er naar streeft, dezen te verbeteren. Intusschen gaat men over tot experimen ten, die van het hoogste nut kunnen *lyken. Eenige hiervan vermeldde Antoine De Tarli in den „Croix" van 25 Februari JJ. Ford heeft op zyn fabrieken reeds de arbeidsweek van vyf dagen ingevoerd. Vol gens sommigen heeft hy de loonen iets ver laagd, maar hy zelf verzekert, dat hy ze gehandhaafd heeft. Op de Bat'a-fabrleken van Zlin in Tsjecho-Slowakye heeft men de arbeidsweek van 40 uur ingevoerd, verdeeld in vyf dagen, waaronder een dag van negen uur. Ook in Engeland wordt dit vyf-dagen- systeem steeds meer en meer ingevoerd. Ten slotte heeft Hoover in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika de 44-urige ar beidsweek afgekondigd by de posteryen, om aan nieuw personeel werk te kunnen ver schaffen en in Engeland is, zooaïs bekend, de leertyd met een Jaar uitgebreid, om het toestroomen van nieuwe werkkrachten naar de arbeidsmarkt te vertragen. Een herziening van de soc'ale wetten en een aanpassing daarvan aan den nieuwen economischen toestand, biykt daarom logisch en noodzakeiyk. En daarom zyn alle buitengewone maatregelen, waardoor men het buitengewoon ernstige karakter van de crisis tracht te mltigeeren, pryzenswaard. En daar door de crisis in hoogere mate de gezinsloonen der arbeiders getroffen werden door langdurige werkloosheid of verminde ring van den arbeidsduur of van de loonen, hebben het kapitaal en de industrie de» plicht, om hun inkomsten te beperken en den meest behoeftigen tegemoet te komen. Ten slotte en bovenal moet die ware „partyenoorlog" op economisch gebied, die nu eens voortkomt uit een buitenmate stuitend optreden van patroons en dan eens uit de ongehoorde pretenties van arbeiders, die hun door de communisten worden inge fluisterd, plaats maken voor de „steeds grooter, steeds hechter en steeds effectiever vereeniging tusschen de verschillende ele menten van de nationale welvaart", waarover Z.H. Pius XI sprak, toen Hy den 19en Mei 1930 de bedevaart van „La France du tra vail" in audiëntie ontving, „de vereeniging n.l. van alle elementen der productie door middel van eer harmonische samenwerking tusschen kapitaal en arbeid, verstand, kracht en geldmacht". Dammen De R. K. Damclub „Ontwik keling" speelde gisteravond in 't Bondsge- bouw haar eersten wedstryd en wel tegen een damclub uit Leiderdorp. Wegens ziekte van enkele leden speelde „Ontwikkeling" met drie invallers. De uitslag is als volgt: W. J. v. d. VoortM. C. Degenaar 20 2. J. v. d. PoelN. Hoogervorst 20 3. P. de JeuH. v. d. Vegte 02 4. A. v. d. Poel_w. v. Heusden xx 5. Ph. PhilipsW. v. Tol 02 6. C. v. d Reep—A. Spier 2—0 7. N. v. d. Poel—P. Zwanenburg 1I 8. C. Jonkman—N Mol 02 9. W. KosterJ. Ramaker 02 10. T. MesmanJ. Goedhart 02 7—11 Het afgebroken partij aan bord 4 zal ver moedelijk door Lisse worden gewonnen, zoo dat dan de uitslag 911 wordt. Personalia. Tot bestuurslid der vereeniging „Vooruit" alhier werd gekozen in de plaats van den heer W. J. van Gulpen, die als zoo danig heeft bedankt, de heer P. G. Ran te vyfhulzen. Burgerlijke Stand van 27 Februari-2 Maart 1931. Geboren: Aart, z. van M. A. Bakker en H. v. d. Berg. Arie, z. van C. Joren en N. v. Andel. Maaike, d. van B. Visser en G. C. v. d. Tonnekreek. Wilhelmus Joseph, z. van J. J. v. d. Veldt en A. M. Bon. Ondertrouwd: Christiaan Odyk, 26 Jaar en Marigje van Wygerden 27 jaar. Getrouwd: Johannes Roodenburg 29 Jaar en Adriana Geertruida van der Beek 24 J. Overleden: Matje Burger 51 jaar, geh. met J. W. Pelsma.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6