Buiten landsch c?Cieuws FEUILLETON Bij Griep derde blad DE VIERDE SEPTEMBER WOENSDAG 4 MAART 1931 BLADZIJDE 1 Buïtenkndsche Zaken in de Fransche Kamer Een groote rede van Briand Na de Ronde-Tafel-Conïereniie Accoord tusschen Gandhi en den onderkoning De Vlootovereenkomst De slavernij in Liberia Britsche politiek in China Duitsche Rijksdag Bevroren vleesch-invoer Dr. Schacht houdt een redevoering te Stockholm De Poolsche grondwetsherziening voor den Sejm Het aftreden van Sir Charles Trevelyan Gemengde (Buitenlandsche Berichten De vrouw in Sovjet-Rusland De schouwburgbrand te Mexico De moord in den sneltrein OstendeKeulen Een prairiebrand door vlieg machines gebluscht Is mijnheer de burgemeester te spreken? De emancipatie der Aziatische vrouwen KORT NIEUWS RADIO-OMROEP FAILLISSEMENTEN Mijnhardt's Grieppoeders De voormalige Minister van Financiën heeft in den loop der Fransche Kamer de batten over de Begrooting van Buitenland sche Zaken verklaard, dat het crediet aan Duitschland niet een bankaffaire doch een kwestie van groote politieke draagvx'dte betreft. Er dient op gelet te worden, dat de kwestie van het laatste crediet eerst gere geld worat, alvorens aan Duitschland een hieuw crediet wordt verleend. Franklin Bouillon besprak de gevaren van een Duitsch-Fransche toenaderingspolitiek. De revisie is een zeer netelige kwestie. Duitschlands revisiepolitiek is er op gericht een Duitsch-Fransche toenadering op het graf van Polen op te bouwen. Spr. vroeg den Minister of hij ook in de toekomst Duitschland credieten wil verstrekken, of 'rij ter Ontwapeningsconferentie het Verdrag van Versailles als punt van uitgang zal be schouwen en of hij bereid is tegen de revisie- propaganda van Duitschland stelling te hemen. BRIAND De Minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, kwam daarna aan het woord en ver klaarde, dat indien de poging tot handha ving van den vrede inzonderheid gebaseerd Is op de Duitsch-Fransche toenadering, dit dan alleen mogelijk kan zijn indien van de Duitsch-Fransche betrekkingen leven of dood van de Europeesche politiek afhangen. Men denke niet, dat spr. zich zoo maar in een avontuur zal storten. Hij heeft meerma len over de situatie nagedacht, inzonderheid toen hem de resultaten van de Duitsche Verkiezingen werden medegedeeld. Maar juist op oogenblikken als deze, ging Briand hiet stemverheffing voort onder levendigen bijval der Kamer, moet een Minister toonen. dat hij moed bezit. Thans valt echter een zekere vordering te bespeuren op het gebied der internationale toenaderingspolitiek. Spr. herinnerde in dit verband aan de regeling Van de Minderhedenkwestie. Het is al een Vooruitgang, dat vroeger vijandig tegenover eikaar staande volkeren thans reeds tot on derhandelen bereid zijn. Duitschland heeft bij tal van gelegenheden de belofte afgelegd hiet tot geweldmiddelen zijn toevlucht te hemen. Spr. schetste vervolgens de voorberidingen Voor de Ontwapeningsconferentie en ver klaarde, dat de Fransch-Italiaansche Vloot- overeenkomst de beteekenis van deze confe rentie niet vermag te verminderen. Frankrijk heeft de verplichtingen, die het in art. 8 op zich genomen heeft, uitgevoerd Uit een en ander moet men echter niet af leiden, dat Frankrijk in alle vitale kwesties denkt te transigeeren. De Duitsch-Fransche toenaderingspolitiek dient voortgezet te Worden. Moreele ontwapening is even noodzakelijk als matsriesle en Duitschland heeft den plicht het houden van Hetze-redevoeringen te verhinderen. Spr. trad nog even in bijzonderheden over de vlootovereenkomst en noemde de harmo nie in de Italiaansche en Fransche opvat tingen een groot succes van zijn politiek. Als de Kamer spoedig bijzonderheden over deze Vlootovereenkomst verneemt, zal zij tevens ervaren, dat geen der beide mogendheden buitengewoon groote concessies heeft ge daan, welke niet met de veiligheid in over eenstemming zijn. Briand eindigde met er op te wijzen, dat hij, wat de resultaten van zijn politiek betreft, zich niets te verwijten heeft. De verklaringen van Briand werden door de Kamer zonder interrupties aangehoord. Toen hij de tribune verliet, werd hem een ovatie gebracht, die schier geen einde nam. Na de rede van Briand besteeg Franklin Bouillon wederom de tribune om te consta- teeren, dat de Minister hem geen antwoord op zijn vragen heeft gegeven. Hij wilde we ten of op de a.s. Ontwapeningsconferentie de inhoud van de bepalingen wn het Ver drag van Versailles onaangetast zal blijven, zulks omdat de Conferentie wederom tot een débacle zal leiden. Briand wees er op, dat het Verdrag van Locarno de practische verwezenlijking betee- kent van de art. 42 en 43 van het Verdrag van Versailles. De Duitsche Rijkskanselier zelf heeft betoogd, dat de Duitsch-Fransche grens in de toekomst onaantastbaar zal zijn. Het Young-Plan bestaat nog steeds en Duit sche Ministers hebben spr. verklaard, dat zij 51. Tien minuten nadien reed de inspecteur heen en kwam den nog steeds jammerenden Mac Pherson voorbij, draaide de poort uit en sloeg den weg in naar Londen. De Viscount oogde hem na van achter een 'boograam en liep daarna haastig op de tele foon toe. Zeventien minuten later zat hij als een wanhopige te bellen om de hoofdlijn, waar voor hem dooi een schelle vrouwenstem een aanmerking werd gemaakt en toen legde hij boos den hoorn terug. „Onze mooie neef is voor de haaien," Zei hu met 'n verstoorde uitdrukking op z'n gelaat. „Voor de haaien De Maikies van Castleborough keek mi-- troostig naar zijn kleinzoon. „Inderdaad, Frans 't Verdere gesprek werd onderbroken door de onstuimige en robuste binnenkomst van 'Mac Pherson. Met zijn armen zwaaiend schreed de Schot naar voren, terwijl een flauwe razernij op Zijn gelaal stond uitgedrukt. «Meheei/' stiet hij uit, „heb u ooit zoo'n de onderteekening ervan zullen eerbiedigen Hierna werd gestemd over het eerste ar tikel van de begrooting Buitenlandsche Za ken, nadat de overige artikelen reeds in de middaguren waren afgehandeld. Met 551 tegen 14 stemmen werd dit artikel en daarmede de geheele begrooting, goedge keurd. Dit stemmingsresultaat beteekent een groot succes voor de politiek van den Minis ter van Buitenlandsche Zaken. Gandhi's besprekingen. De afgevaardigde ter Londensche Ronde- Tafel Conferentie Sir Tej Bahadoer Saproe, d'e thans de rol van bemiddelaar tusschen de regeering en het Indische Nationale Con gres vervult, heeft verklaard, dat er alle reden bestaat om op een definitieve over eenstemming tusschen Gandhi en den on derkoning te hopen. Nader wordt gemeld, dat er definitieve overeenstemming bereikt is over de zout- kwestie tusschen Gandhi en den Indischen minister van financiën Schuster. Krachtens deze overeenstemming zullen de kustbewoners bevoegdheid krijgen zout te verzamelen, te vervaardigen en te verkoo- pen. Dit zout wordt als een geschenk der natuur beschouwd. De erkenning van dit beginsel zal waar schijnlijk geen invloed hebben op het regee- ringsmonopolie op grond waarvan de regee ring zout zal blijven leveren aan het groot ste deel van Indië. Er wordt groote voldoening geuit over het sluiten dezer overeenkomst, die een der voornaamste hinderpalen verwijdert op den weg eener regeling en eener deelneming van het congres aan een ronde-tafel-confe- rentle. De besprekingen tusschen den onderkoning en Gandhi eindigden in een accoord, dat aan de betrokken instanties zal worden voorge legd en heden nader bevestigd. Henderson voldaan. Henderson legde een verklaring af, waarin hij o.m. zeide: Wij zijn zeer voldaan over de resultaten van ons bezoek aan Rome en Parijs. Dit succes had op geen enkele andere wijze kunnen worden verkregen, dan door persoonlijk contact met de voornaamste be trokken ministers in Frankrijk en Italië. De belangrijkste factor van het succes is niet de beperking van een of andere cate gorie schepen, maar het politieke werk, dat is verricht. Het accoord belet de hervatting van den wedloop in bewapening ter zee tus schen de voornaamste belanghebbende lan den en een onmiddellijk gevolg van het ac coord zal zijn, dat onze -drie landen naar de ontwapeningsconferentie in 1932 zullen gaan in een geest van de nauwste vriendschap en zonder eenige overeenkomst te zullen slui ten tegen welk ander land ook. Naar aanleiding van de veronderstelling, welke is geopperd, dat het resultaat zou zijn een combinatie van drie betrokken landen tegen een vierde, wees Henderson er op, dat bij de discussie het denkbeeld van een Mid- dellandsche zee- of ander pact volstrekt niet is genoemd. Hij voegde er bij, dat het accoord de tus schen Frankrijk en Italië bestaande vriend schappelijke betrekkingen ten zeerste zal ver sterken, doch hij weigerde iets mede te dee- len omtrent de bijzonderheden er van, die aan de Ver. Staten, Japan en de Dominions zullen worden voorgelegd. Hoewel een officieele publicatie van de Vlootovereenkomst nog niet heeft plaats gehad, werden gisteren de belangrijkste pas sages ervan reeds in politieke kringen be sproken. Het occoord zou de volgende cfj- fe~s behelzen. In het jaar 1914 bezat Frankrijk een to taaltonnage van 975.000 ton en Italië 600.000 ton. Volgens de nieuwe overeen komst 1931—1936 zullen deze cijfers bedra gen: Frankrijk 650.000 ton en Italië 525.000 ton. Betreffende de 10.000 tons kruisers heerscht ten aanzien van de zeven eenhe den gelijkheid. Overigens vermoedt men in politieke kringen, dat de Fransche Minister van Bui tenlandsche Zaken aan de Italiaansche re geering bepaalde politieke of financieele concessies zou hebben gedaan of in het vooruitzicht zou hebben gesteld. Verslag der commissie De Commissie welke door den Volkenbond benoemd was, om te overwegen welke hulp aan de regeering van Liberia zou kunnen worden geboden om de aanbevelingen der internationale commissie van onderzoek, inzake de slavernij en dwangarbeid uit te voeren, heeft gisteren onder voorzitter schap van Lord Cecil haar laatste bijeen komst gehouden. De Commissie concludeerde, dat het advies der technische deskundigen in admi- gek gezien? Die perken daar heb 'k van kindsbeen af verzorgd. En nu kom u 'ns kijken. Ik twijfel am 't verstand van dien vent. Hij is niet toerekenbaar. Laat ie niet onder mijn knuisten komme. Zoo iemands huis binnen te gaan, den tuin te reneweere en de poorten mee te neme. 'k Kon 'm z'n kop wel inslaan, die kale gek. Wil u zelf niet eens zien, wat ie voor schade aangerichi heeft Met een geduldig glimlachje beduidde de Markies den woedenden knecht hem voor te gaan. HOOFDSTUK XVII. Pressland betaalt. Kort na middernacht stond inspecteur Bryce. puffend van de hitte, onder de stof en doodmoe voor de woning van Viscount Medway in Lancaster Gate. Hij ontving geen antwoord op z'n herhaalde en luid ruchtige dagvaarding en eindelijk maak e hij schouderophalend rech'.som keer. daalde de stoep van het huis af, stapte weer in de prachtige Hispano die hii tot voor de stoep gereden had en reed heen, getroost dooi de wijze overweging, dat het spoedig genoeg dag zou zijn, en hij dan den moordenaar zou inrekenen. De volgende morgen was er getuige van hoe Bryce krachtige, maar vruchtelooze pogingen aanwendde om zijn opwinding te beheerschen, een opwinding, waaraan hij nistratieve. financieele en hygiënische aan gelegenheden noodzakelijk in een concreet schema moet worden vervat. De Commssie stelt voor dat de deskun digen een reis naar Liberia zullen onder nemen ten einde den huldigen toestand in nauwe samenwerking met de regeering van Liberia te bestudeeren. Zjj zullen eveneens de kosten, welke de uitvoering der voorstellen met zirch zal brengen, bestudeeren, zoomede de bronnen nagaan, waaruit deze kosten zullen kunnen worden bestreden. De regeering van Liberia heeft verklaard den deskundigen alle faciliteiten en hulp te zullen verleenen. De kwestie der ex-tcrritorialiteit Sir Miles Lampson, de Britsche gezant te Peking, is Zondag te Nanking aangekomen. Tijdens zijn verblijf aldaar zullen de be raadslagingen met de nationa'e regeering betreffende de kwestie der ex-territorialiteit worden voortgezet. Voorbereidende besprekingen met den Cbineeschen Minister van Buitenlandsche Zaken zijn reeds aangevangen. Men hoopt deze aangelegenheid tot een goed einde te brengen. De huidige Britsche politiek in China is ribaseerd op het memorandum van De cember 1926. Het memorandum erkende dat bij de bestendiging der pohtieke om standigheden. de ex-territorialiteit, welke in de afgeloopen dertig jaren aanzienlijke wijzigingen heeft ondereaan, niet zou kun nen worden gehandhaafd. In verband met binnenlandsche t'oebelen zijn de onderhandelingen in 1929 afgebro ken. Aangezien de regeering van Nanking thans geconso'ideerd schijnt, wordt de tijd riio geacht voor een hervatting der bespre kingen. Dienovereenkomstig heeft Lampson in September j.l. een ontwern-verdrag bij de Chineesche regeering ingediend, welke in December met een tegen-ontwerp ant woordde. Deze documenten zijn nauwkeurig bestu deerd en hebben den weg geëffend voor de huidige onderhandelingen welke hervat zijn in de onderstelling dat de Chineesche re geering thans den Binnenlandschen toe stand meester is. Motie van wantrouwen verworpen. De rijksdag heeft de beraadslagingen over de bcrooting van landbouw voortgezet, waarbij een uitvoerig debat werd gevoerd over de communistische en socialistische voorstellen betreffende het contingent bevro ren vleesch, dat jaarlijks kan worden inge voerd. De bestrijders van deze voorstellen en ook minister Schiele wezen er op, dat de pro ductie van vleesch in Duitschland thans grooter is dan voor den oorlog. Ook werd er op gewezen, dat te Keulen het gesmolten rundvet door de slagers thans voor 25 30 pfenning per pond wordt ver kocht. De communistische snreker daarente gen betoogde, dat het teveel aan productie een gevolg is van de vermindering van den afzet, daar de lavere volksklassen het vleesch niet kunnen betalen. Het communistische voorstel, om de hoe veelheid bevroren vleesch, die per jaar vrij van belasting kan worden ingevoerd, on 120.000 ton vast te stellen, werd ten slotte met 305 tegen 68 stemmen yerworpen. Een motie der volksconservatieven, om den invoer van bevroren vleesch eerst met 1 Juli vrij van belasting te stellen werd even eens verworpen. De sociaal-democratische motie om de hoeveelheid, die vrij van belasting kan wor den ingevoerd, op 40.000 ton vast te stellen, te rekpnen vanaf 1 Maart werd met 218 te gen 152 stemmen en 1 onthouding in twee de lezing aangenomen en in derde lezing met 223 tegen 149 stemmen bij 4 onthou dingen. President Loebe stelde daarop de vraag, of na de aanneming van het sociaal-democra tische voorstel nog een stemming noodig was over de besluiten der commissie, om versch vleesch voor de minder bemiddelden beschikbaar te stellen tegen de prijzen van het bevroren vleesch. De communisten verlangden stemming, waarop het desbetreffende voorstel met 305 tegen 68 stemmen verworpen werd. De rijksdag heeft met 316 stemmen tegen de 60 communistische de communistische motie van wantrouwen tegen minister Schie le verworpen. Gisterenavond heeft Dr. Schacht te Stockholm een redevoering gehouden over de „economische en moreele geldcrisis" waar in hij o.a. het volgende zeide: Wanneer men de economische oorzaken, waaruit de crisis ontstaan is, zoekt, vindt men als eerste en ernstigste natuurlijk den oorlog met zijn beperking van de omzetten van den wereldhandel en het gedeeltelijk verleggen van het zwaartepunt van Europa naar Azië—Amerika. Deze veranderingen en de tegenwoordig heerschende wanorde op de geldmarkten zijn een gevolg van de vredes verdragen. De internationale oorlogsschulden, of het nu intergeallieerde schulden of Duitsche re paratiebetalingen betreft, laten de Interna tionale geldmarkt niet tot een herstel ko men. Vervolgens keerde Dr. Schacht zich tegen de' Kriegschuldluege om ten slotte nog als voorwaarde voor een herstel van Duitsch land te noemen de teruggave van de kolo niën. Op ds agenda van de Sejmzitting stond slechts één punt, n.l. het voorstel van het re- geeringsblok tot herziening van de bestaan de grondwet. De debatten werden geopend door den vice-voorzitter van het regeeringsblok, afge vaardigde Jendrzejewicz, die er op wees, dat Polen een grondwet noodig heeft, die volko men beantwoordt aan de geografische en po litieke noodzakelijkheden. Het huidigs voor stel is opgesteld in den zin en op verlangen van staatspresident Pilsocdski. Als tweede redenaar trad op prof. Ma- kowski, de opsteller van de voordracht, welke hij verdedigd. Als eerste spreker der oppositie verklaarde uit naam van de vereenigde boerenpartijen afgevaardigde Rug, dat de boerenpartijen tegen het grondwetsontwerp zouden stem men. De overige oppositicredeuaars gaven uiting aan hetzelfde voornemen. Sir Charles Trevelyan heeft in een bijeen komst van de parlementsleden der Labour- partij de redenen uiteengezet welke hem hebben genoopt uit de regeering te treden en later medegedeeld, dat hij geen persoonlijke verklaring in het Lagerhuis zal afleggen. De premier, die de bijeenkomst presideer de, noemde het Liberale amendement op de Vakvereenigingswet, ten eenenmale onaan vaardbaar. Na afloop der bijeenkomst deelde de at torney general mede, dat de regeering be sloten had het ontwerp terug te nemen. Zet aan, geweer! Op 8 Maart a. s. wordt er In Moskou een groote massa-demonstratie gehouden en een „Dag der Bolsjewistische Vrouw". De regeering heeft een proclamatie ge richt tot alle vrouwen en meisjes der Ver eenigde Sovjet-republieken, om, evenals de Jonge Communisten, Vrijwiliigers-bataljons en Stoottroepen te vormen, die dienst zullen len doen in de verschillende industrieele ondernemingen en landbouwbedrijven van Sovjet-Rusland. Onze Russische berichtgever deelt ons verder mede, dat de Sovjet-regeering in haar oproep er den nadruk op legt, dat het Vijf jarenplan dan alleen kan slagen, wanneer de bevolking eensgezind al hare krachten ter beschikking van de regeering stelt. Ver der wijst de regeering op de verantwoor ding, die er drukt op de schouders der vrou wen van Sovjet-Rusland, wanneer er eens een oorlog zou uitbreken: de vijandige stemming, die in Europa en Amerika tegen Sovjet-Rusland gemaakt wordt is van dien aard, dat de kapitalistische wereld binnen afzienbaren tijd een aanval zal doen op Rusland. Het Roode leger en de mannelijke bevolking van Rusland alleen is niet in staat om dit gevaar te trotseeren en der halve moet iedere vrouw bereid zijn, om in geval van nood Sovjet-Rusland te helpen verdedigen met de wapenen in de vuist Daarom moeten de vrouwen-bataljons ook een militaire opleiding ontvangen. Slachtoffers onder actrices en personeel. Een nader bericht omtrent den schouw burgbrand te Mexico meldt, dat een aantal balletdanseressen, die zich den uitweg door de vlammen zagen afgesneden, gered wer den. Een actrice die uit het brandende ge bouw had kunnen vluchten keerde naar de vuurzee terug om een vriendin te redden en kwam in de vlammen om. Een andere actrice en verscheidene leden van het personeel kwamen eveneens om. Hoe de dader te werk ging Ben Ahmed Moulay, de Algerijn, die aan gehouden werd, verdacht van den moord op den Hongaarschen handelsreiziger Schwartz in den sneltrein OstcndeKeulen, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij had den sneltrein genomen te Brussel, waar hij eerst in een bazar een hamer had gekocht. Toen hij op den trein gestapt was, koos hü het compartiment uit waarin de jonge handelsreiziger zat, die weldra zijn slachtoffer zou worden. Hij legde den hamer in het net en een weinig voor Brussel veins de hij te slapen. De handelsreiziger strekte zich op zijn beurt uit en sliep weldra in. Toen stond de moordenaar zachtjes op, nam den hamer uit het net, liet hem inge pakt en bracht er verschillende slagen mede toe op het hoofd van den ongelukkigen sla- penden man. Daarna opende hij het venstei van het compartiment en wierp zijn slacht offer op de spoorlijn. De moordenaar opende vervolgens de handkoffer van den vermoorde en haalde er een pyama uit. Hij gebruikte dit kleeding- stuk om het bloed van den vloer op te vegen. Daarna wierp hij het bebloede kleedingstuk, evenals de overjas en een zakdoek, door het venster van den trein. Te Luik stapte de moordenaar uit. Hij ging naar een hotel, waar hij zijn koffer neer zette. Pas den volgenden dag werd hij gear resteerd. De moordenaar heeft in zijn voorloopige hechtenis gepoogd zich van het leven te bé- rooven, doch hij slaagde hierin niet. Uit de lijkschouwing, door het parket van Luik, is gebleken, dat de Hongaarsche han delsreiziger Victor Schwarz nie gedood werd door de hamerslagen van zijn aanvaller, en dat hij dus nog leefde op het oogenblik toen de moordenaar hem 'rit den trein wierp. Het vliegveld van het Amerikaansche le ger te March-Field in Californië werd de zer dagen in gevaar gebracht door een feilen prairiebrand die zich met groote snelheid in de richting van het vliegveld uitbreidde. Op het critieke moment kwam een leerling-vlie genier op het gelukkige idee om den vlam men den weg te versperren met behulp van de propellers. Niemand kon vooruit zeggen of de vliegmachines in den strijd tegen de woedende elementen zouden zegevieren. Het vuur vond gretig voedsel in het droge gras en in de korenvelden en met groote snelheid naderde het vuur het terrein waar de vlieg machines stonden geparkeerd. Toen men vreesde dat het vuur het vlieg veld zou aantasten onderbrak de leeraar zijn les om te trachten om met den wind van de propellers het vuur te keeren. De vliegtuigen werden in orde gemaakt, de mo toren sloegen aan en de propellers draaiden hun grootst aantal toeren. Dientengevolge ontstond zoo'n geweldige luchtstroom dat het vuur dat reeds op 6 meter afstand ge naderd was tot staan gebracht werd. Geluk kig keerde na eenigen tijd de wind en zoo gelukte het de vlammenzee te blusschen. Eenige dagen geleden wilde iemand den opperburgemeester van Berlijn spreken. Het was een buitenlander, die niet wist, dat Duitschlands grootste stad al meer dan een jaar geen opperhoofd meer had. Men vertel de hem dus, dat de opperburgemeester op vacantie was. Best! Dan wilde hij met den plaatsvervangenden burgemeester spreken. Dat is nl burgemeester Scholz maar hij was jammer genoeg ziek. Best! Dan wilde hij den heer spreken, die den plaatsvervan genden burgemeester verving. Dat was de stadsraad Wutzki maar die is helaas met verlof de stad uit. Best! Dan wilde hij den mijnheer spreken, die den plaatsvervanger van den plaatsvervanger van den op perburgemeester verving. Dat was de stads raad Hakn maar die lag al weken te bed. Best! Dan wilde hij den volgenden ambte naar spreken. Dat was de stadsraad Ahrens, directeur van de brandweer. Maar die was niet in het raadhuis, maar had de wacht. Toen sloeg de buitenlander brandalarm maar toen kwam alleen de brandweer want mijnheer Ahrens was juist ter inwij ding van een nieuwe afdeeling naar een voorstad In het Oosten geraden. De Pan-Aziatische Vrouwenbond heeft thans haar groot congres beëindigd. Er wa ren op het congres tal van afgevaardigden uit China, Japan, Perzië, de Philippijnen en andere Oostersche landen. Op dit congres werden belangrijke beslui ten genomen omtrent de afschaffing van de veelwijverij, afschaffing van de kinderhuwe lijken, en het opeischen van gelijke burger lijke en politieke rechten voor mannen en vrouwen. Er werd op het congres een be langrijke lezing gehouden over de ontwikke ling der Aziatische vrouw. In een van de conclusies werd de aandacht er op gevestigd dat ook de geestelijke ontwikkeling der vrou wen op peil gehouden diende te worden, al het mogelijke moet worden gedaan om de vrouwen te vrijwaren van den materialisti- schen geest van onzen modernen tijd. In school en universiteit moet de geschie denis der verschillende godsdiensten worden onderwezen: van jongsaf moet de verdraag zaamheid worden geleerd: er moet christe lijke liefde en eendracht heerschen onder de verschillende godsdienstige gezindten. In een der conclusies werd ook vastge legd dat in alle Oostersche landen, vooral in Japan, de volksgezondheid bevorderd moet worden. Er werd ook een belangrijk bedrag be schikbaar gesteld voor de bestrijding van bepaalde Oostersche ziekten. Het congres eischte voor ieder land zelf bestuur. Er werd ook een motie aangeno men om het werk van den Volkenbond te steunen. Tenslotte werd er po aangedrongen om te bevorderen dat er zoo spoedig mogelijk een internationale regeling kwam van den arbeid van vrouwen en meisjes, terwijl ook het arbeidsloon wettelijk verzekerd dient te worden. Uit al deze conclusies blijkt duidelijk dat het Oosten werkelijk is ontwaakt. De Letlandsche regeering is af getreden in verband met economische moeilijkheden. „Dat hebben ze 'm vlug gelapt, niet vroeg hij met een zelfgenoegzaam lachje Op de voorpagina prijkte een foto van Wally Chatterton, met bijgaande beschrij ving en in enkele regels stond vermeld, dat hij door de politie gezocht werd. als hebbende gereden op dusdanige wijze, dat de publieke veiligheid in gevaar werd gebracht, en wegens het onwettelijk bij zich dragen en gebruiken van vuurwapenen op den openbaren weg. Guest gaf hem de krant terug en prutste wat met z'n pen, maar verried geen enkel van zijn gevoelens Die publicatie had z'n plannen in 't hon derd gestuurd 't Bericht van Pressland kwam uit 'n krant die drie dagen oud was Press- and zou deze krant zien en schrikken Hij kon er tusschen uit knijpen gelijk Wally hij kon honderd richtingen inslaan maar 'n eit was. dat er niet de minste kans bestond dat hij op een rendez-vous zou ingaan naar een groot restaurant om daar iemand te ontmoeten, die dooi het gerecht werd ge zocht. en zich ophield in 't land van Kent. Die stomme Bryce 1 Er bestond zeifs geen grond om Wally Chatterton te arresteeren en die voorbarge handelwijze van Bryce had alles in de war gestuurd. Zoo'n uil van 'n vent 1 Maar geen enkele trek op z'n gelaat ver ried z'n innerlijke misnoegdheid. Bryce echter zou zulks nie' eens bemerk' hebben druk als hij het had me' 1 beramen van piannen. die a beraamd waren En als slot van alles promotie 1 't Was een DONDERDAG 5 MAART 1931. HUIZEN, 288 M. 8.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO. Na 2.00 NCRV. 8.00—9.15 Gra- inofoonpl. 10.0010.30 Zang NCRV Dames koor. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Orgelconcert (Gramofoonpl.). 11.3012.00 Grdsd. Halfuurtje Pastoor Perquin. 12.00 1.30 Concert KRO Trio. 1.30—2.15 Gramo foonpl. 2.153.15 Handwerkcursus. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.30 Concert. Mevr. S. Haase—Piene- man (sopraan), A. J. Rodenhuis (piano). 8.30—6.45 J. Westerhoud: „Het nieuw ver schenen reisprogramma-boekje". 6.457.00 Knipcursus. 7.007.30 K. Sluis: „Het broe den en opfokken van kuikens". 7.30—8.00 Vragenhalfuurtje. 8.008.50 Coneer-. Truus Versteege (zang), Dirk Vos (viool), G. Stam (orgel). 8.509.10 Mr. A. Slob: „Landelijke Ruitersport" 9.10—10.00 Concert (vervolg). 10.Q.O—10.10 Vaz Dias. 10.10—10.30 Vervolg concert. 10.3011.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO Uit zending. 8.009.50 Gramofoonpl. 10.°0 10.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert AVRO kwintet o. 1. van F. Lupgens. 12.30— 2.00 Concert door het Orkest van het Luxor Palast te Rotterdam o. 1. van Mare. Velt. 2.002.30 Vrouwenhalfuurtje. 3.004.00 Naaicursus. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.00 6.00 Concert door Kovacs Lajos en zfjn or kest. 6.00—6.30 Sportpraatje door H. Hol lander. 6.30—7.00 Dr. René de Clercq spreekt over „Don Quichotte" van Cervantes. 7 00 7.30 EngeJsch voor gevorderden door Fred Fry. 8.008.15 Gramofoonpl. 8.159.00 Con cert, Marek Weber en zijn orkest. 9.009.30 Mr. Dr. J. de Vrieze: „Amerikaanscne Reis indrukken". 9.3010.15 Concert door het Concertgebouw-orkest o. 1. van Dr. Willem Mengelberg en met medewerking van L. van Tulder (tenor). 10.1510.30 Nieuwsberichten Vaz Dias. 10.3012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20- -1.20 Orgelspel door R. Foort. 1.30—2.10 Kerkdienst. 2.25 UitZ. voor scholen. 4-.50 Orkestconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.00 Pianospel door Elsa Karen. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Orkest. Isolde Menges (viool). 9.10 Lezing. 9.25 Vervolg concert. 10.05 Nieuwsber. 10.20 Berichten. 10.25 Le zing. 10.4012.20 Dansmuziek. (11.20 en 12.25 ca. Verkiezingsuitslagen). BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.20 Kinderuurtje. 7.20 Gramo foonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Or kest en solisten. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.20 Kinderuurtje. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Orkest en solis ten. 9.50 Orkestconcert. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1J25 Gra mofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 8.20 Orkest- concert. 9.50 Kamermuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.20 Gramofoon platen. 11.30 Gramofoonpl. 12.25 Orkestcon cert. 4.20 Operetteconcert. 7.05 Orkestcon cert. Rhapsodieën en Dansen. Hierna tot 10.35 Concert en van 10.3511.20 Gramo foonpl. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijkor kest. 8.20 Orkestconcert. 7.20 Wekelijkscho Revue. 7.30 „Hanen" Dialoog v. Lucianos van Samosata. 8.00—1.20 Radio Bal. Dans muziek. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Voordrach ten. 11.20—12.15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Berichten. 1.20—2.15 Gramofoonpl. 2.153.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.50-—7.50 Le zingen. 7.50 Symphonieconcert. 9.35 Be richten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. 2 Maart opgegeven door V. d. Graaf Co, N.V. (Afd. Handelsinformaties) UITGESPROKEN: 20 Febr.: J. van Dun, koopman. Eindho ven, Gerarduslaan 24. R.c. mr. Vo'igraff. Cur. mr. J. J. A. v. d. Putt, Eindhoven. 20 Febr.: C. Smits, aannemer. Geldrop, Groot Braakhuizen 66. R.c. mr. Sassen. Cur. mr. G. Jurgens, Eindhoven. 20 Febr.: Fa. Kuyken Zn., „Willem de Zwijger" Sigarenfabriek, Bergrijk. Firman ten J. C. Kuyken en H. P. Chr. M. Kuyken, Bergrijk. R.c. mr. Jhr. van Meeuwen. Cur. mr. B. Perridon, Eindhoven. 27 Febr.: C. G. de Graauw, caféhouder, Rotterdam, Molensteeg 41. R.c. mr. G. C. B. E. Suringar. Cur. mr. C. Huntz, Rot terdam. 27 Febr.: H. J, Th. Helders, caféhouder en koopman, Rotterdam, Zwaanshals 295b. R.c. mr. dr. G. L. v. Oosten Slingeland. Cur. mr. J. J. v. d. Berg. Rotterdam. 27 Febr.: J. J. van Toom, los werkman, Rotterdam, Hendrik Idoplein 23. R.c. mr. dr. G. L. van Oosten Slingeland. Cur. mr. D. A. v. d. Linde, Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 20 Febr.: J. Bergmans, Eindhoven. 20 Febr.: A. Beeks, Nuenen. 20 Febr.: P. H. Hermans, Eindhoven. 27 Febr.: R. J. Bom, Rotterdam. 27 Febr.: L. van Hecke. Rotterdam. 27 Febr.: J. Blommers, Rotterdam. 27 Febr.: M. J. de Geus Jr.. Rotterdam. Vernietigd op grond van verzet: 2o Febr.: J. v. Lieshout, Gennep. Influenza en gevatte koude zullen U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 cent en per doos 45 cent. Zoowel op de poeder als op de doos staat de naam Mijnhardt. Let hierop. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. goede but, de moordenaar. In den geest klopte hij zich zeil op den schouder Dat was 't immers waar die geweldig knappe mr. Guest op loerde. Dien avond stapte Bryce warmpes in gepakt z'n logies in B'oomsbury uit terwijl z'n opgetogenheid sprak uit z'n glim ach, uit z'n loop en de houding, die hij zich gaf, ia. zelfs uit z'n hoed. die scheel op z'n bol stond en hij nam de richting naar Lan caster Gate Gedurende z'n tocht brak hij meermalen zijn opgewkten gedachtengang al om eens even om zich heen te spieden Sedert het oogenblik, dat hij zijn ogies dat ra de buurt van het Bntsch Museum 'ag veriaten had, Kon hij de gedachte maar met uit z n hoofd verbannen dat hij door iemand gevolgd werd. maar door wien dat kon hij niet achterha.en Maai zón herhaald omkijken maakte hem niets wijzei en ten laatste besiooi nij daar onverschillig voor te blijven en concentreerde hij zijn gedachten weer op den persoon van den moordenaar Toen hn het huis van Viscount Medway bereikt had belde hij aan :n wachtte. Maar 't bleet sti en met een zelfbewust achje naaide hij een sleutelbos te voorschijn dien mj iot z'n spijt den vo ïgen nach met bij zich had gehad, en nadat hij er een 'ooper uitgepik' had. opende hij de deur en ging de hall binnen (Woidt vervolgd*. uiting gaf, door den heelen tijd rusteloos in de kamer op en neer te loopen, terwijl hij telkens op de klok keek, naar links en rechts schuwe blikken wierp en vinnige antwoorden gaf. Zijn typisch gedrag scheen Guest te amuseeren. ,.'n Bron ontdekt vroeg hij achteloos, terwijl een geheimzinnig lachje over zijn donker gelaat zweefde. Bryce bromde iets binnensmonds. Zoo'n knappe mr Guest dacht hij, ra z'n nopjes Maar toch nog niet zoo héél knap. Hiet had hij ten minste de hand niet tn Nu zo z'n eigen nietig persoontje den moordenaar en den roem eens gaan inpalmen Guesi zou dan wel eens met één wang kunnen lachen dacht Bryce vergenoegd. Hij was_ tot de overtuiging gekomen, dat het om- elf uur 's avonds de beste tijd zou zijn om den geheimzinnigen moordenaar aan te grijpen en daarom had hij thans zijn over-- val beraamd, 't Zou een interessante avond' worden Guest eveneens was ten prooi aan een sterke opwinding. In z'n hand hield hij een krantenknipsel en alhoewel hij in tegenstelling met zijn collega, mets van z'n gemoedstoestand bloot gaf. scheen het lezen van dat stukje papier hem toch 'n bijzonder genoegen te ver schaffen. „CHUZZLEWIT KOMT WOENSDAG PICKWICKS"- Hij las dat en glimlachte. 't Was geluktZelfs al las Wally dat bericht, wat heel goed mogelijk was, dan Zou zijn aanwezigheid enkel dienen om duidelijker aan te wijzen, wie tusschen al die slenterende menschen bij den hoofdingang van het Restaurant Mr. Press- land was. Pressland en Chatterton zouden er zich wel spoedig van bewust zijn dat hun een strik was gespannen, maar dat hinderde niet. Guest wilde hem slechts even opnemen. Had hij bem eenmaal gezien hij zou hem Zoo noodig aan de Noordpool achterhalen. „Tusschen twee haakjes wat is ie gisteren overkomen vroeg hij aan Bryce. „*k Heb Wally Chatterton achterna ge zeten." antwoordde zijn collega opgewekt „Gisterenmorgen maakte hij zich uit de voeten. Ik zag, dat hij zijp woning verliet en volgde hem." en hij vertelde hem kort en bondig zijn achtervolging. „Maar 't zal hem niet gemakkelijk gaan om vandaar weg te komen." besloot hij in opgeruimde stemming „Z'n wagen hebben ze onbeheerd gevonden en z'n jacht kan de haven niet uit, en zoo meen ik, dat we hem hebben Byce hield één troef achter en vertelde anke' over z'n achtervolging 't Voornaamste hield hu achterbaks Hij grinnikte bij voor baat van genoegen Wat zou Guest er ieelijk naast grijpen I Zoo n stuk werk moest promotie beteeke- nen En nu zou het eens niet Gues' zijn 1 Hij overhandigde een krant aan Guest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9