DE OPENING VAN 'N VLIEGSCHOOL DER N. L. S. TE AMSTERDAM PIJLTJES TWEEDE BLAD DONDERDAG 5 MAART 1931 BLADZIJDE 1 LUCHTVAART De electrificatie Altijd half ziek Plesman naar Indië Groot vlieg feest op Schiphol „Zang en Vriendschap" Door een drJjfrbm gegrepen Bouwmeesteres Revue „Champagne" Plesman naar 11:ë Huldiging Vair Tijsn De wereldvlucht van Evert van Dijk STADSNIEUWS De Aalsmeersche Ringvaartbrug verdwijnt? Verbetering van den Kruisweg in Haarlemmermeer Grondverkccping te Vogelenzang UIT DE STAD VAN HET VA TICAAN Het Vatïcaan en Griekenland Voortzetting der proefritten Een Algemeene Biddag voor de onderdrukte Sloveensche Katholieken in Italië Bloedarmoede de oorzaak MWBKB» .1 ■lüV.-arti'rtBWI Vertrek van den heer A. PJesman naar Indlë. iï^n'lerdagmr>rgen vertrok van S-jhiphoI .tc Amsterdam de directeur der IS. L. M., tie heer.A. Plesman, naar Ir.dië, ten eirulc rich ter plaatse op de hoogte te stellen van het bedrijf der IS. N. I. L. M., de Iudi he Larh'.vaart- Maatschappij, waarvan hij tevens de directie voert. VJ.n.r. Vcenenfiaal (mecanicien),. Duimelaar, A. Plesman, Sillevis, De Né (marconist) De vijf-en-dertlg-jarige G. M. uit Haar lem, als machinedrijver werkzaam in de Holiandia-waschfabriek te Zandvoort, werd gisteren bij/he overleggen van een drijfriem gegrepen. Na stopzetting der machine riep dé direc teur, de heer Weenink, onmiddellijk genees- kur.d'ge hulp In en dokter Gouwe achtte overbrenging naar de Maria-Stichting te Haarlem dringend noodzakelijk. Zaterdag a.s. zal, zooals reeds kort is ge meld, de vliegschool op Schiphol, welke een onderdeel vormt van de N.V. Nationale Luchtvaart School te Rotterdam, in tegen woordigheid van verschillende autoriteiten, officieel worden ingewijd. In verband met deze voor de hoofdstad en ln het algemeen voor de luchtvaart zoo be langrijke gebeurtenis, welke tevens met een vliegfeest waarvoor een zeer uitgebreid pro gramma Is samengesteld, zal worden gevierd, heeft gisternamiddag op Sch'phol een pers conferentie plaats gehad, waarin de heer C. Korff, voorzitter van den Raad van Beheer der Nationale Luchtvaartschool, eenige me- dedeelingen» heeft gedaan. Hieraan is het volgende ontleend; Het grondprincipe van de Nationale Lucht vaartschool, welke in 1927 is opgericht, is het geven van onderricht in de kunst van het vliegen op de beste er. veiligste manier. De contróle op de vliegtuigen dezer school geschiedt met een bijna pijnlijke serieusheid, de Instructeurs, die zij in dienst heeft, be- hooren tót de beste vliegers van het land. Wat da salarieerlng betreft, wordt geen zui nigheid betracht, het gevolg daarvan is ge weest, dat de sinds de oprichting uitgevoerde 5850 vluchten met een duur van gezamenlijk 2634 uur alle zonder eerig ongeval verliepen. Een Commissie van Toezicht, waarin de meest deskundigen op luchtvaartgebied zit ting hebben, is de beste waarborg, dat het enderwijs in de hoogste banen geleid wordt. Het tarief van een lesuur bedraagt f 40. Aanvankelijk is de N. L. S. opgericht met behulp van een uit vrijwillige giften bijeen gebracht kapitaal. Particulieren en enkele groote instellingen hebben door hun werke lijk genereuzen steun in de jaren 1927, 1928, 1929 en 1930 niet alleen de N. L. S. in stand gehouden, maar deze ook in staat gesteld zich belangrijk uit te breiden. De zeer aan zienlijke exploitatietekorten worden echter van 1 Januari 1930 af bestreden uit een rijkssubsidie. Voor uitbreidingen moet de N. L. S. zich echter blijven verlaten op parti culieren steun. Hoewel zij een naamlooze vennootschap Is, ligt het creeeren van 'n batig exploitatie saldo niet in hare bedoeling. Elke toename van het bedrijf, welke het radeelig exploita tiesaldo gunstig beïnvloedde, heeft zltóh dan ook steeds onmiddellijk in een wijziging der tarieven weerspiegeld. Zoo werden oa. in het einde van het vorige jaar alle leerlingen ontslagen van aansprakelijkheid voor scha de, hetgeen een zeer aanzienlijke, wel is waar Indirecte, tariefsverlaging beteekent. Hoewel op een verdere verlaging vooreerst niet ge hoopt mag worden, blijft de N. L. S. toch ln deze richting streven. In den beginne was het de bedoeling, uit sluitend sportvliegers op te leiden, doch reeds direct was er een groote toevloed van jon gelui, die hun toekomst zochten in de avia tiek. Steeds met groote voorzichtigheid wed den hieruit enkele leerlingen gekozen. De eerste stap !n deze richting geschiedde in December 1927 met een leerling, die het vlieg bewijs A (het z.g. sportbrevït) wilde behalen ten einde zich op deze wijze toelating tot den Marine Luchtvaart Dienst te verwerven. Dit is een volledig succes geworden; thans wordt er langzaam ln deze richting voortge- werkt. zoodat op het oogenblik de N. L. S. de rol van een Lagere School vervult ln een svsteem, waarin de vliegscholen van Marine en Leger de plaats van een H. B. S. inne men! Zij leidt ook op voer het brevet C (kunstvliegen)de opleiding voor het brevet B (verkeersvliegtuigen), valt buiten haar be voegdheid. Met het Departement van Defensie heeft de N. L. S. voorts een overeenkomst gesloten, volgens welke haai leerlingen de voorkeur hebben boven andere sollicitanten, mits zij physiek de gelijken van dezen zijn. Hij, die zich als leerling opgeeft, met het doel een positie bij de luchtvaart te verkrijgen, wordt er echter op gewezen, dat de school geen aspecten voor de toekomst geeft, de civiele luchtvaartdiensten toch putten hun piloten Uitsluitend uit de militaire luchtmachten De opleiding van sportvliegers is nog steeds een der voornaamste bezigneden der N. L. S. Behalve aan haar eigen leerlingen geeft de school ook vliegonderricht aan de leden der Rotterdamsche en Delftsche Aeroelub. In totaal zijn er momenteel 73 personen, die geregeld les nemen van wie 16 te Am- Sterdam. Van deze leerlingen behooren er drie tot het zwakke geslacht. De kosten, die aan het vliegen verbonden zijn, vallen zeer mee, zij zijn niet grooter dan die van een auto. Het benzineverbruik van een Pander- vliegtuig bedraagt ongeveer 18 L. per uur, waarmede een afstand van 110 K. M. door de lucht kan worden afgelegd. Het oliever- bruik is iets duurder dan dat van een auto; de slijtage is niet groot, terwijl de aanschaf- flngskcsten van een sportvliegtuig tusschen de zeven- en de tienduizend gulden liggen. Op 19 October 1929 werd een aanvang ge maakt met de proef-exploitatie van een school op Schiphol. Het lag in de bedoe ling de Amsterdamsche Vliegschool reeds in 1930 een definitief karakter te verleenen. Helaas bleek dit onmogelijk door het nood lottig ongeval aan den heer Elout in den militairen dienst overkomen. De keuze van een instructeur is van het (grootste belang. Het gaat met groote moei lijkheden gepaard om een geschikten func tionaris te vinden. Thans is echter de heer S. de Mul aangesteld. De Raad van Beheer Het vocrlooprg Nederlandsch elftal, dat gis'eren op Spangen met 13 door Notts Fores, v 2 -e 5,a:nüe van Ln.r. Faauwe Sr., v. Kol, v. Nellen, Tap, Volkers, v. Bun, Paan we Jr., v. d. Meulen. Knielend: Lagendaal, v. d. Heijden, v. Heel koestert de beste verwachtingen op grond van de bekendheid a!s bijzonder bekwaam vlieger dcor den heer De Mul te Soesterberg reeds verworven. De heer De Mui is vanaf Februari te Rot terdam reeds bij de N. L. S. in dienst. Tij dens. de proefperiode der Amsterdamsche af- deeling werd daar drie dagen per week les gegèven door den heer B. van der Graft, die o.a. eek den heer Van Tijen heeft opge leid. Voor de definitieve exploitatie der afdee- ling was verdere uitbreiding van het mate riaal noodig. Twee nieuwe vliegtuigen wer den besteld. Een hiervan is reeds afgele verd, zoodat de school thans over vijf, bin nenkort over zes vliegtuigen de beschikking heeft. Het laat zich aanzien, dat dit! aantal voor den komenden zomer weer uitbreiding zal behoeven. Het aantal leerlingen groeit in de laatste maanden op ongekende wijze Thans reeds werden ver over de honderd leerlingen ingeschreven sinds de oprichting. Men verwacht, dat de twee honderd in 1931 zal worden overschreden. Waar in een denkelijk nog verre toekomst vraag zal ontstaan naar privé-pi'.cten, zal wellicht eenmaal de K\ L. S. or> dit gebied belangrijk werk kunren verrichten. In En geland bestaat reeds sinds geruimen tijd een luchttaxi-onderneming en het mag verwacht worden dat dit idee mettertijd ook in ons land ingang vinden zal. Een eerste vereischte is in elk geval de aanleg van meer landingsterreinen. Het vliegfeest. De officieele inwijding der Amsterdam sche Vliegschool, waartoe de burgemeester is aangezocht, zal Zaterdag te half drie plaats hebben. De te houden redevoeringen zullen met behulp van luidsprekers worden gedistri bueerd. Onmiddellijk daarna vangen de demonstraties aan, welke zonder onderbre king tot vijf uur zullen duren. Het zoontje van den heer Plesman zou toch zoo dolgraag met zijn vader mee zijn gegaan! Er zulen meer nummers worden uitge voerd dan ooit bij een vorige gelegenheid het geval was. De bedoeling is vooral te laten zien, wat de kleinere vliegtuigen (Pan der's, Moth-toeste'.len enz.) in de lucht ver mogen; er komen echter ook een escadrille Fokker C 5 Z vliegtuigen der Marine lucbt- vaartafdeeling, die de laatste jaren terecht een bijzondere reputatie genieten, en de bekende „vijf vingers aan een hand" (5 Fok kers C 5 E), thans onder leiding van den kapitein vlieger Van Weerden Poelman, die op Europeesche vliegfeesten internationale triomfen hebben weggedragen. Het instructeurs-escadrille der N. L. S. (drie Panders) gevormd door de heeren Schmidt Crans, Van der Graft en De Mul zal een ongewone variant geven op het bijna ongeëvenaarde vliegen van de bekende leger- en vloot-escadrilles; genoemde drie heeren zullen ook afzonderlijk enkele bui tengewone prestaties laten zien. Verder is de bekende captain Broed een der groote attracties van dit programma. Het behoeft geen betoog, dat deze interna tionale beroemdheid aan boord van zijn „De Havilland Puss Moth" iets zeer bijzon ders zal bieden, evenals luitenant Bentley, die op zijn Shell-vllegtuig het sloteffect van dezen middag moet vormen. Op de groote Engelsche vliegfeesten is hij meestal een van de voornaamste figuren. V De Fly Pest van alle vliegtuigen, waaraan door zestien sporttoeste'len, alle overvloe dig met wimpels gepavoiseerd, zal worden deelgenomen, vormt van dit vliegfeest een waardig besluit. Een muziekcorps zal tijdens de demon strates spelen. Het betreden van het ter rein kan tegen het normale gemeentelijke entree van 15 cent geschieden; voor hen, Na gedurende twee maanden te Botterdam te zijn opgevoerd, wordt thans in Carré te Amsterdam de niéuwe revue van Bouwmeester „Champagne" vertoond, waarin Buzlau en Nieuwenhuizen de hoofdrollen vervullen met Henriëtte Davids, Buziau speelt hierin een Pharao, die na 5000 jaar levend gemaakt wordt en die in Amsterdam verzeild raakt. Onze combinatic-fcto vertoont Buziau in zijn grimekamer, waarin hij zichzelf van den gewonen mensch in onzen grootsten komiek omtoovert. De andere foto Iaat ons het lachwekkende trio: Jo Buziau, Henriëtte Davids en Siem Nieuwenhuizen, zien. die op meer comfort gesteld zijn, is het K. L. M.-padock gereserveerd. Ook vanaf het restaurant-terras boven op den dijk zijn de demonstraties uitstekend te volgen. Hier wordt ook een luidspreker opgesteld. Speciale maatregelen zijn getroffen voor het verkeer naar Schiphol en voor het auto park. Naar wij vernemen zal 28 Maart a.s. op Schiphol een officieele huldiging plaats heb ben van den heer J. C. van Tijen, die in zijn functie van export-manager bü van Houten's Cacaofabrieken te Weesp aan boord van een Pandersportvliegtuig een met vol ledig succes bekroonde solovlucht van Ne derland naar Nederlandsch-Indië volbracht. Definitief van de baan. Het plan van Evert van Dijk, om met een drie-motorig Fokker-vliegtuig een vlucht om de wereld te maken, is definitief van de baan. Het financieele gedeelte van den tocht, dat de directie van een groote petroleum- maatschappij voor haar rekening had ge nomen, was geheel geregeld, doch de di rectie der K. L. M. meende Van Dijk het gevraagde verlof om de vlucht te kunnen uitvoeren, te moeten weigeren, als motief opgevende, dat Van Dijk voor zoo langen t{jd niet gemist kan worden. Zoo nu en dan doen in Haarlemmermeer weer geruchten de ronde over het al dan niet verdwijnen van de brug over de Ring vaart bij Aalsmeer, in verband met den bouw van een nieuwe brug voor den pri- mairen weg, den Kruisweg, in deze ge meente. Wanneer deze geruchten waarheid bevat ten, dan is het vrij zeker dat deze brug verdwijnen zal. Voor de neringdoenden aan den Aals- meerderdijk en in het naburige Aalsmeer, zal dit verdwijnen ongetwijfeld een groot nadeel brengen. Er worden nog steeds pogingen in het werk gesteld om de brug te behouden. Naar wij vernemen is het verbreeden en verbeteren van den Kruisweg tusschen den Aalsmeerderweg en de ringvaart van deze gemeente en het maken van een weg vanaf de Ringvaart tot het stationsemplacement te Aalsmeer, door Ged. Staten van deze provincie opgedragen aan den aannemer jr. G. Strijland te Uithoorn, voor f 252.000. Per ziekenauto werd het slachtoffer daar heen vervoerd. Het bleek, dat M. een verbrij zelden duim. een dubbele armbreuk en kneuzingen aan rug en hals had opgeloo- pen. Hij is ter verdere verpleging opgenomen. Het complex der H. C. M. in veiling In den loop van de maand April zal, naar het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt, in openbare veiling verkocht worden het geheele complex tuinen en gebouwen van d? Hoilandsche Cultuur Maatschappij, welke in staat van faillissement verkeert. Het bloembollenland beslaat een opper vlakte van bijna 46 H.A. In 26 minuten van Beverwijk naar Amsterdam Gisteren zijn wederom proefritten gehou den met electrische treinen naar het nieuw geëlectrificeerde baanvak VelsenBeverwijk. Des v.m. om 11.42 was een trein uit Den Haag vertrokken naar Beverwijk. Deze trein arriveerde om 12.n in Haarlem en vertrok om 12.34 naar Beverwijk, waar men om 12.44, dus reeds na 10 minuten, arriveerde. Hierna vertrok de trein naar Amsterdam, waar men na 26 minuten arriveerde. Onder- we® was aan geen enkel station gestopt. De proefritten houden vermoedelijk ver band met de samenstelling der dienstrege ling voor de electrische treinen die op 15 Mei a.s. op het nieuw geëlectrificeerde baan vak zullen gaan rijden. Naar wij verder vernamen zullen morgen, 6 Maart, voor het eerst z.g. beugel-proefrit ten gehouden worden op het traject Uit geestCestricumHeiloo. Hierbij blijft het net stroomloos. De trein wordt door een stoomlocomotief getrokken, terwijl met de beugels beproefd wordt of alles in orde is. Onderhandelingen, welke wellicht tot een Concordaat zullen leidén Onze Romeipsche correspondent schrijft: De hevige anti-katholieke campagne, welke door de pers en een gedeelte der regeering van Griekenland maanden lang werd gevoerd en waarover wij meermalen uitvoerig bericht gaven, is thans geluwd; de gevolgen daarvan en wij noemen hier vooral de verschillende wetten tegen de katholieke jeugdopvoeding en de ka tholieke bijzondere scholen, blijven ech ter voortbestaan. Z. H. de Paus heeft daarom Mgr. Margotti tot Apostolisch Dele- gaat in Griekenland benoemd, met de op dracht, om namens den H. Stoel, met de regeering te onderhandelen. Bij de aankomst van Mgr. Margotti, die dadelijk uit Rome afgereisd is, te Athene, heeft het Grieksche Episcopaat een „ver klarende nota" gepubliceerd, waarin de Bis schoppen de gedachten en voornemens van den H. Stoel uiteenzetten, om alle mogelijk heden van misverstand en kwade trouw van te voren buiten te sluiten. Vooropgesteld, dat de opdracht van Mgr. Margotti niet definitief doch slechts tijdelijk is, zegt de nota, dat „de H. Stoel bereid is de voorstel len der Grieksche regeering te aanhooren om over de argumenten in kwestie van ge dachten te wisselen. In aansluiting op deze officieuze besprekingen, kunnen dan beide partijen hun diplomatieke vertegenwoordi gers benoemen voor de eigenlijke onder handelingen tot een Concordaat." De omstandigheden lijken uiterst gun stig voor het sluiten van zulk een Con cordaat, daar het godsdienstvraagstuk één der grootste problemen der Grieksche bin- nenlandsche politiek is, en talrijke leden der regeering bij herhaling hun verlangen te kennen gaven, om in deze zoo spoedig mogelijk een afdoende regeling të treffen. Ook in Vaticaansche kringen rekent men vrij stellig op het welslagen der pogingen van Mgr. Margotti, daar deze Prelaat in Griekenland, waar hij reeds andere missies waardig ten einde bracht zeer gezien is en hij, door zijn groote kennis van land en volk, zeer zeker het uiterste zal weten te bereiken van wat te bereiken is. Stormachtige Fascistische protesten Onze Romeinsche correspondent schrijft: Een grooten, ja, een geweldigen indruk heeft Mgr. Bauer, Aartsbisschop van Zagreb, die het vorig jaar wereldbekend werd door zijn enorifte actie voor de belangen der Ka tholieken in Joegoslavië, welke door de ver- eenigde loges van Frankrijk en enkele Bal- kanstaten ernstig werden bedreigd, voor al in Italië verwekt met 'n oproep dien hij richtte tot alle Katholieke geestelijken en ge- loovigen van zijn land en die werd afgedrukt in 't Katholieke Kroatische blad „Katoliski List" van 26 Februari. In dezen oproep wekt de Aartsbisschop zijn geestelijkheid en gelocvigen op tot het hou den van een algemeenen biddag voor de „broeders van ras en van godsdienst", die in Italië vervolgd worden als de Katholieken van Mexico en Litauen, als de christenen van Rusland. De algemeene biddag moet gehouden wor den op 19 Maart a.s.. feust van den H. Jo zef, den dag dus waarop Z. H de Paus het vorig jaar den internationalen biddag voor Rusland's vervolgde christenen stelde. De fascistische pers, die in Mgr. Bauer om zijn soms zoo scherpe critiek op de regeerihg van Belgrado, een bondgenoot zag, uit haar teleurstelling in stormachtige protesten. De beweringen van den Aartsbisschop als zouden de Sloveensche Katholieken niet meer het recht hebben om hun God in hun moedertaal te aanbidden, en onderworpen zijn aan ver volgingen van allerlei aard, worden brutaal weg geloochend, ondanks ce campagne welke dezelfde pers nu al maanden lang voert cm het gemeenschappelijk gebed en het pree- ken in het Sloveensch, waar het nog geduld wordt, toch eindelijk te verbieden. Nog dezer dagen werd de lofbazuin gesto ken, omdat de fascistische regeering einde lijk met krachtige hand de Sloveensche gees telijken en kloosterlingen was beginnen te verdrijven, en te vervangen met ItadaanscHe priesters van wier „nationale gevoelens" men zeker kon zijn. Met groote woorden elscht men, dat de H. Stoel den biddag zal verbieden. Naar wij vernemen, is ook de Italiaansche regeering langs diplomatieken weg onderhan delingen in die richting begonnen. Maar na de zijdelingsche klachten welke de Paüs herhaaldelijk in deze uitte en na de dikwijls strenge afkeuring van de handel wijze der Italiaansche regeering. door de „Oss. Rom.", lijkt het niet waarschijnlijk dat het Vaticaan het houden van den biddag zon der meer verbieden zal. Velen lijden aan bloedarmoede zonder het zelf te weten. Zij voelen zich altijd lusteloos, werken moeilijk, genieten nief mee; van ge zonde ontspanning en zien t steeds moe en afgemat uit. Terecht benijden zij degenen, voor wie het leven een lust is en die overal aan mee kunnen doen Indien U ook het leven als een last gaat voelen wordt het hoog tijd, dat U deze bloedarmoede afdoende bestrijdt. Wincarhis, het heilzame medische praepa- raat, bevat alle waardevolle bouwstoffen, die Uw organisme noodig heeft. Na een enkel glas zult U de uitwerking reeds merken en bij langer gebruik voelt U zien een ander mensch. Leest U eens dezen brief van een Wincar- nis-gobruikster: „Ik voel me verplicht U ie schrijven over het resultaat, dat ik met Wincarnis kreeg. Voordat ik er mee begon leed ik maanden aan bloedarmoede. Ik kan gerust zeggen, dat ik door het gebruik van twee flesschen Win carnis geheel hersteld ben." Mevr. J. G. te K. Wincarnis is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Prijzen vanaf f 2.45. Importeurs: N. V. Rowntree Handels Mij., Keizersgracht 124, Amsterdam-C. Adv. Sinds wij in deze rubriek over onza Koninklijke Liedertafel schreven, is cr heel wat gebeurd in den boezem van deze oer-echte Haarlemsche vereeni- ging, Haarlemsch om haar honderdjarig burgerschap, om de bijna spreekwoor delijk geworden oprechte corp3trouw harer leden, Haarlemsch om de gezellige cöterietjes, die er altijd onder de leden zijn geweest en, laten wij het maar ge rust zeggen, een deel van haar kracht uitmaakten, Haarlemsch ook door het zoo nu en dan in alle eer en deugd vlij tig. door haar leden beoefende" „kiften". Sinds wij eenige weken geleden in deze rubriek onze vreugde over het door de arbitrage-commissie uitgebrachte rapport uitspraken, wijl wij er een kans in meenden te zien om de bestaande tweespalt in de vereenfging bij te leg gen, zijn al de hierboven genoemde Haarlemsche vereenigingsdeugden nog eens stevig voor den dag gekomen. De corpstrouw der leden uitte zich wonder baarlijk, want liefde voor haar vereeni- ging kan geen der kijvende partijen ontzegd worden; de liefde voor hun ver- eeniging is het eenige wat vriend en vijand drijft. Het cöteriegcdoe kwam zelden zoo goed tot uiting als in de laatste weken en door hun veel en lang durig en overtuigd onder elkander kib belen hebben de Z. en V.'ers nieuwe glo rie aan Haarlems vermaardheid op dit gebied bijgezet. Maar gekheid op zij. Het rapport der arbitrage-commissie is door de leden verworpen. Men moge dat prettig vinden of niet, dat beteekent, dat de bemiddelingspo ging der commissie mislukt is. Mislukt omdat de commissie, ondanks allen goe den wil, blijkbaar den toon niet heeft weten te treffen, waarop de zangers een harmonieus accoord konden aanheffen. Men voere hier niet tegen aan, dat het rapport toch zóó prachtig was en dat het best iedereen had kunnen be vredigen (ook wij hebben dat wel be toogd) dat het de bewondering van dui zenden buitenstaanders heeft verkregen, enz., enz., want deze argumenten kun nen niet gelden. Een arbitrage, het werk van een verzoeningscommissie, is pas geslaagd als de verzoening inderdaad bereikt wordt. Dat is hier niet geschied en het werk der commissie is er geen zier minder om. Maar toen op de aangegeven basis geen toenadering tot stand was te bren gen, was er maar één oplossing moge lijk: den strijd verder in de vereeniging zelf uitvechten. De sterkste partij zou daarbij winnen en de zwakste partij waarschijnlijk de vereeniging moeten verlaten. Voor de gezondheid van de vereeniging was dit echter niet alleen het beste, maar zelfs noodzakelijk. Intusschen werd van het oogenblik af, dat er belangrijke tegenstand bleek te bestaan, de kwestie een zuiver interne aangelegenheid van de vereeniging, waar buitenstaanders niets mede te maken hadden. Wat zich nu in „Z. en V." afspeelt, Is een zuiveringsproces en behoeft niet te verontrusten. Immers om een goede vereeniging te vormen, moeten de leden er van gelijkgezind en gelijkwillend zijn. Toen het rapport niet con amore door alle leden kon wórden aanvaard, was het beter dat de ontevredenen uit de vereeniging traden. De oorzaak van het gekanker, dat reeds te lang veler leven had vergald, moest worden weggesne den. En ook zij, die heengaan, kunnen de heilige overtuiging meenemen, dat zij het goed met de Koninklijke hebben gemeend, maar dat hun zienswijze niet strookt met die van de meerderheid der leden. De overblijvenden zullen een moeilijks taak hebben om de vereeniging weer tos haar ouden bloei te brengen. Zeker is het echter ook, dat zij daarin zullen sla gen en de sympathie der Haarlemmers zullen verwerven als de prestaties der vereeniging daar recht op geven. Wat er dus voor Z. en V. moet worden gedaan, is: ijverig en met liefde aan haar bloei werken. Zij, die deze zuivering en den nieuwen opbouw bekwaam zullen hebben geleid, krijgen een eereplaats in de geschiede nis van de Liedertafel. En die zal blij ven, als deze onaangename episode reeds lang zal zijn vergeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5