i 13000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- Een blij verschiet VRIJDAG 6 MAART 1931 De perverse mode De Rijkszeewering op Texel Ruw weer aan de kust van Nieuw-Schotland Hongersnood in China De sterfgevallen te Lubeck bureaux nassaulaan 49 °1T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17709 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL JA, TOCH CENSUUR Reymer contra Holdert De ramp van de „Noordpool" Officieel bevestigd dat het de „Noordpool" is Verhooging en verzwaring Invoer van rozen in Canada Typisch proces te Berlijn Champagne uit schalen, caviaar met lepels Jeanne d'Arc feesten te Rouaan Het veilen der visch te IJmuiden Het electrisch mijntoestel in gebruik genomen Netelige positie voor eiland bewoners Millioenen zelfmoorden VOORNAAMSTE cTRIEUWS J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Uitkeering aan de ouders der kinderen De FranschItallaansche Vloot- overeenkomst Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTËNTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. ahonné's °P dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoor waarden eSen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij «verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger *t Wordt vervelend, goed! maar wij Ceven geen kamp. Het beginsel, waar 't hier om gaat, is ^aar te belangrijk voor: Biag en moet een organisatie beoor delen (vandaar het woord: censuur), dike hoedanigheden een individu moet bezitten om tot die organisatie te kun- dn behooren en (of) daarin een rol te sPelen? Wij schreven, dat de sociaal-demo craten óók aan censuur doen en dden: dat indertijd de „Tribunisten' ult de partij geworpen werden, omdat z'j niet schreven, zóó als het der partij leiding behaagde; wij schreven, dat bet aanbod van een door „Tfibunisten redigeeren bijvoegsel van „Het Volk'" bók censuur inhield, omdat dit bijvoeg- Sel natuurlijk (zij het dan indnect) °hder de leiding de censuur van be toenmalige „officieel-socialistische bitsmijters" zou zijn komen te staan; schreven, dat een dergelijke censuur °ok (zelfs) over het „Populair Weten- schappelijk Bijvoegsel" van „Het Volk' ^ordt uitgeoefend; wij schreven, ten slotte, dat nog stééds de socialistisch? Sensor waakt, hetgeen wij lieten blijken bit het actueele feit, dat een lezer van »Het Volk" een protest tegen de wijze, daarop dit blad een enquête over de ^enschelijkheid van een anti-godslas- teringswet instelde, in „Het Volk" niet geplaatst kon krijgen. He redactie van „Het Volk", evenals Wij de belangrijkheid van het hier m Aanmerking komende beginsel aanvoe lend en beseffend, komt hier wéér tegen °P; de redactie schrijft: „Het ..Tribunistisch bijvoegsel" zou niet onder „officieele" censuur staan. Het zou vrijelijk geredigeerd kunnen worden door een TribuniStische redactie. Natuurlijs zou het zich buiten de kijf- en scheldpar tijen moeten houden, wegens welke do ..Tribune" verboden werd. En ons „Pop. Wet. Bijvoegsel" staat niet „indirect onder officieel-socialistische uitsmijters", maar Wordt geredigeerd door den door het par tijcongres benoemden politieken hoofdre dacteur van „Het Volk", die het uitdruk kelijk instelde o.a. om voor minderheids- nreeningen ruimte te bieden. Terwijl het door „Het Volk" afgewezen stuk over onze Godslasteringsenquête slechts geweigerd Werd, omdat het van een objectief onjuiste bewering uitging, de bewering n.l., dat wij iets geschreven hadden, dat wij in 't gs- heel niet geschreven hadden." Wij vragen: Wat zou er van het „vrijelijk" redl- Seeren door de Tribunistische redactie terecht gekomen zijn, als de officieele leiders het recht en de taak hadden ge- bad, het bijblad te zuiveren van de ..kijf- en scheldpartijen", „wegens welke be „Tribune" verboden werd"? Waarom moesten vóór eenige jaren nog de linksche S. D. A. P.-ers (ondanks bet bestaan van het „Populair Weten schappelijk Bijvoegsel" van „Het Volk") een eigen orgaan „De Socialist" stich ten? Omdat dit „Bijvoegsel", dank zij de ..censuur" van den door het partij-con gres benoemden politieken hoofdredac teur van „Het Volk" er (terecht) voor 2ou passen, de copie van de linksche Partijgenooten, zooals deze in „De Socia list" gedrukt staat, op te nemen. Het ingezonden stuk over de Gods- lasterings-enquête, ten slotte, zou slechts door den censor van „Het Vois" afgewezen zijn, omdat het uitging van een. bewering, welke door de redactie van „Het Volk" heelemaal niet neerga- schreven was. Maarwat lette de redactie dan om het stuk te plaatsen en er doodleuk onder te schrijven: „de inzender is abuis; wij hebben zoo- Iets heelemaal niet geschreven; integen deel...." De redactie had hiermede beslist suc ces geoogst. Maar neen, de socialistische censor beschikte het anders: zijn lezers mochten van het stuk geen kennis nemen. Censuur! „Het Volk" treft het niet bijzonder. Want terzelfder tijde, dat het blad tegen over ons verzekert: de soeiaal-demokra- tie doet niet aan censuur, deelt de secretaris van het partijbestuur der S. D. A. P„ de heèr Woudenberg, in het zelfde blad mee, dat bij het dagelijksch bestuur schriftelijk bericht is ingeko men van het afdeelingsbestuur van Beekbergen dat R. Stenhuis zich als lid van deze afdeeling heeft teruggetrok ken, en dat het dagelijksch bestuur besloot in verband hiermee aan het partijbestuur voor te stellen, de voorge nomen schorsing der afdeeling Beekber gen niet te doen doorgaan. Geen censuur? De heer Stenhuis werd eruit gegooid, omdat hij der partijleiding (begrijpe lijk!) onwelgevallig was; het afdeelings bestuur van Beekbergen wilde hem weer lntroduceeren, en toen dit bestuur dit Willetje 'n beetje vastberaden wildr dóórzetten, werd schorsing van de par tij-afdeeling „voorgenomen". Heel genadig zal men nu misschien beslissen, dat het voorstel tot schorsing der afdeeling niet zal doorgaan, omdat de heer Stenhuis zich als lid dier afdee ling terugtrok. Geen censuur? De leiding in de S. D. A. P. beslist er over, wie lid der organisatie mogen zijn (gezien hun persoon, hun denkbeelden en hun gedragingen). Heel terecht. Maar dan smale men ook niet langer op de Kerk, die, met nog veel méér recht, hetzelfde recht voor zich opeischt. De V.A.R.A. heeft aan Minister Reymer voorgesteld, dat deze de vier omroepveree- nigingen zou bijeenroepen ter oplossing van het zendervraagstuk. Ik zou wel willen, antwoordt de Minister, maar wat schieten wij ermee op? De oplossing van het zendervraagstuk ligt in de erkenning, op voet van gelijkheid, van alle vier de omroepvereenigingen. Maar één der omroeporganisaties weigert de anderen als gelijkgerechtigden te erken nen. Ik ben de A.V.RO. van Holdert en ik eisch niet enkel de vetste brok en de groot ste kluif, maar heel den schotel. Den besten zender en deze alle dagen en nachten van de week. Zoolang er éen zoo schrokkerig is. schrijft de Minister aan de V.A.R.A., „zoolang een der omroeporganisaties zich op dit stand punt blijft stellen," is er „geen resultaat te verwachten" van een samenspreking. Daarin heeft de Minister schoon gelijk, schrijft de „Gelderlander". Nu zal men vragen, waarom de V.A.R.A. zich tot den Minister heeft gewend en niet tot de A.V.R.O. De V.A.R.A. weet, wie achter de A.V.R.O. staat, wie er aan de touwtjes trekt en om welke redenen de heer Vogt heeft aange papt met den heer Oudegeest Langs dien weg Is er geen oplossing van het zendervraagstuk te wachten. De V.A.R.A. mag met de A.V.R.O. samenwerken om de confessioneele vereenigingen te breken en daarna zelf gebroken te worden, doch daarmee is de vrede in den aether niet be reikt. Er moet geconfereerd worden op voet van gelijkheid, naar de Minister het uit drukt, doch daartoe is de A.V.R.O. niet te bewegen. Misschien de A.V.R.O. wel, dat wil zeg gen, hare leden, of althans een groot deel ervan. Doch men weet, welke dictator er achter deze omroeporganisatie zit en wat er ge schiedt met degenen, die zijn plannen dwars- boomen. Mr. Van Doorne, Wouter Hulstijn, Dr. Juda, Dr. Westerling. om slechts de namen van de jongste slachtoffers te noe men liggen buiten. En de vuist blijft ge bald tegen wie 't waagt zich te verzetten. Reymer contra Holdert, staat hierboven. Voor wie die de geschiedenis van de A.V.R.O. heeft gevolgd, behoeft deze titel geen verdere toelichting. Een journalist haalt zijn copy, waar hij ze vinden kan, en dus moet men er zich niet ever verbazen, dat de „Limb. Koer." gebogen heeft gezeten over een artikel in een libe raal blad, dat reclame maakt voor.... de mémoires van den nu uitgerangeerden Pa- rijschen mode-koning Poiret. 't Kon immers niet onbelangwekkend zijn iets te vernemen over de mentaliteit van een man, wiens decreten door zooveel vrouwen op de wereld gehoorzaamd zijn. Hij schrijft er nu over: ,,'t Is trieste lectuur geweest. En ik heb geen zin, er u iets anders uit voor te zetten dan dit walglijke, dat deugd moge doen: Een van zijn eerste mannequins, Antoi nette, geeft hij den raad, een vriend te ne men. „Want ze was een deugdzaam, oud achtig meisje, en deze bijzonderheid ver hinderde haar, in voldoende mate de zin nelijke bekoring te ondervinden, die het karakter van een kleed bepaalt. Het mag voor leeken merkwaardig schijnen, dat een dergelijk gezichtspunt bü de waardeering van personeel een zoo belangrijke rol speelt. Het is echter, wat het kleermakers vak aangaat, volgens mijn meening een onloochenbaar feit, dat personeel, zonder verfijnd zinneleven, slechts begrensde krachten voorstelt." Voor dat „verfijnde zinneleven" eischt de heer Poiret dus een zich weggooien; hij ver eenzelvigt het er mee. De „L. K." zegt van dezen gruwel „Er is wel eens zeer hevig geprotes teerd, en zelfs van dufheid en huichelarij ge scholden wanneer beweerd werd, dat de mo derne mode geïnspireerd leek op het soort vrouwen, die in fatsoenlijk gezelschap liefst niet worden genoemd en met welke geen be- hoorlilk man zijn vrouw aan één tafel zou wenschen te zien. Men heeft de dolste explicaties uitgezocht om te bewijzen, dat dit niet het geval was. En nu komt de „modekoning" in zijn me moires groote mannen-in-ruste hooren nu eenmaal memoires te schrijven zoo cynisch mogelijk beweren, dat een meisje, dat haar deugd bedaart, niet in staat is, de costuums tc dragen, zooals hij ze heeft bedoeld. Dit immers en niets anders is de korte, duidelijke, maar ook brute beteekenis van den langen woordenomhaal, waarmee Poiret zijn gedrag motiveert." Wel. dat is een fijn berichtje; Dat ik dezer dagen las. Ernstig, waardig, kort en krachtig En naar inhoud juist van pas. Aan een chemiker in Spanje, Waar de nood al even drukt, Is het kunststuk goud te maken Tot tevredenheid gelukt. Het geheim werd mee verraden, En dat gaf me juist zoo'n schik. Om het goud te fabriceeren Bezigt men alleen maar kwik! Kwik! dat is nog te betalen, Kwik! het is toch maar een weet! En ik koop thans thermometers. Thermometers bij de vleet! Goud uit kwik, wie kon het denken! Heb je kwik, dan heb je goud, Dat wellicht de eigenschappen Van het kwik ook nog behoudt! Aan het einde van de maanden, Ais ik anders voorschot vroeg, Ga ik maar mijn beurs verwarmen En dan heb ik weer genoeg! En des zomers! welk vooruitzicht! Smelt mijn geld niet meer als sneeuw. Ik moet zeggen, zulk een vinding Is de grootste dezer eeuw! MARTIN BERDEN. Indrukwekkende begrafenis van twee slachtoffers Namens de Reedersvereeniging te IJmui- den, wordt medegedeeld, dat het thans zeker is, dat de trawler „Noordpool" IJm. 132 met man en muis ter hoogte van de Sehotsche kust is vergaan Om 4 uur gisterenmiddag is van een en ander officieel mededeeling gedaan aan de familie der slachtoffers. Naar wij vernemen heeft de burgemees ter van Maassluis, waar ook groote deer nis over deze ramp, waarbij zes ingezetenen om het leven kwamen, heersoht, het daar heen trachten te leiden, dat de lijken van de uit zijn gemeente afkomstige leden der bemanning in Maascluls begraven worden. Opnieuw een lijk geborgen. Gisteren werd te Rosehearty opnieuw een lijk, dat op 300 meter afstand van het wrak gevonden was, geborgen. Het volle dige onderzoek van het wrak zal heden plaats vinden. De teraardebestelling van de eerste twee geborgen lijken vond gisteren te Rosehearty plaats, in tegenwoordigheid van de gemeen teraadsleden, de autoriteiten van den ha vendienst en honderden visschers. Het wrak van de „Noordpool" bereikt. Blijkens een Reuter-telegram is men er gisteren in geslaagd, het wrak van de „Noordpool' IJm. 132, te bereiken. De correspondent van de „Tel." meldde gisteren uit Roseheariy: Even voor het vallen van den avond is men er in geslaagd het wrak van den ver- ganen trawler van de kust af te naderen. Het water liep bij het ebgetij zoover terug, dat het mogelijk werd over de rotsen heen bü het schip te komen. Het staat nu on- omstootelük vast, dat de trawler inderdaad de IJm. 132 is en „Noordpool" heet. Twee visschers zijn er in geslaagd een deel van het wrak binnen te dringen doch zü hebben geen slachtoffers gevonden. De kustwacht bleef gisteren weer den geheelen dag dreg gen in de Sweet Pool en slaagde er in, het lük van een ongeveer 17-jarigen jongen aan land te brengen. Begrafenis van twee slachtoffers. De begrafenis der twee slachtoffers, die het eerst werden geborgen, heeft gisteren middag plaats gehad en het diepe medele ven der bevolking met de ramp kwam hier- bü op treffende wüze tot uiting. Een groote menigte had zich om twee uur bij het ziekenhuis verzameld van waar de stoet zou vertrekken. Voordat de twee zwaar met koper beslagen kisten, waarop groote tuilen bloemen lagen, uit het zieken huis werden gedragen, hielden ds. Macken zie en de havenpredikant een indrukwek kende toespraak. Onmiddellijk achter den lijkwagen volg den de leden van den gemeenteraad van Praserborough en het bestuur van net zie kenhuis, daarna volgde een lange stoet van 400 visschers en tenslotte de havenmeester, de vertegenwoordiger van Lloyd, twee in specteurs als vertegenwoordigers van het politiecorps, leden van de kustwacht en de wacht van den vuurtoren op Kinnaird Head. Bü de groeve vond opnieuw een plechtigheid plaats, welke giooten indruk op de aanwezigen maatke. De begrafenis van de andere slachtoffers zal morgenmiddag plaats nebb-jn. Vanwege den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland, werd hedenmorgen te Haarlem aanbesteed: het verhoogen en verzwaren van de Rijkszeewering, het ver hoogen van den havendijk en het verruimen van den haveningang te Oudeschild op Texel, met bijkomende werken. Ingekomen waren vüf biljetten. De inschrüvingen luidden als volgt: G. W. Boltje, Heerenveen, f 924.000; Chr. Roozen- daal, Enkhuizen, f 689.500; N. V. Mü- tot Aanneming van Waterbouwwerken v. h. A. Hofman, te Haarlem, f 755.000; J. de Vries te Beemster, f 729.600; Koojjman, Har- lingen, f 762.480, Invoer van vóór 1 Dec. 1930 verkochte rozen struiken op oude voorwaarden verzekerd, mits invoer vóór 16 April a. s. geschiedt Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Lovink, in verband met de door de Canadeesche regeering geheven wor dende buitengewone rechten ten aanzien van invoer van Nederlandsche rozen, heeft de minister van buitenlandsche zaken ge antwoord, van meening te zün. dat een willekeurige vaststelling va nde „fair market value", als hier bedoeld, ook voor verschil lende andere Nederlandsche artikelen ern stige gevaren biedt, mede in verband met het feit, dat deze regel niet geldt voor Britsche uitvoerartikelen. De minister beschouwt de handelwüze der Canadeesche regeering als niet in overeen stemming met hel systeem der ad valorem rechten, dat o. m. Is vastgelegd in het Fransch-Canadeesch handelsverdrag, van welke voordeden Nederland als meest- begunstigde natie geniet. Reeds hebben de stappen, ondernomen ten einde te verkrügen, dat de maatregel werd opgeheven ten aanzien van rozenstruiken en dat al terstond de toezegging werd gedaan, dat de reeds bestelde struiken onder de oude voorwaarden zouden worden toegelaten en mogen worden afgeleverd, voor 'wat het laat ste punt betreft, het gewenschte gevolg gehad. Krachtens besluit van 13 Febr. j.l. is de toelating in Canada van de voor 1 De cember 1930 verkochte rozenstruiken onder de oude voorwaarden verzekerd, mits de invoer geschiedt vóór 16 April a.s. De vermelde stappen worden thans ge volgd door verder overleg voor wat betreft de zaak ten principale. Onder zeer groote belangstelling van de züde van publiek en pers begon voor de rechtbank Berlün-Midden het beleedigings- proces tegen Leo Sklarek, een der gebroeders Sklarek uit de Sklarek-affaire, wegens belee- diging van den Berlünschen burgemeester Scholz. In een civiel beleedigingsproces van den directeur van de „Berliner Verkehrsgesell- schaft" Brolat tegen drie redacteuren van de Communistische „Röte Fahne", ln Juli van het vorige jaar, had Leo Sklarek, dien toen maals in voorarrest zat, als getuige verklaard, dat burgemeester Scholz en diens echtgenoote op het groote Presseball van 1929 urenlang de gasten van de gebroeders Sklarek waren geweest en de champagne en Sekt bü fles- schen gedronken en caviaar met lepelsvol ge geten hadden. Als getuigen waren 'n aantal leden van den gemeenteraad en eenige wethouders gedag vaard, o.a. dr. Lange en Benecke, beiden met hun echtgenoote, verder de directeur van de Stadsbank, Schmidt, de echtgenoote van den vroegeren Oberbürgermeister Böss en ae echt genoote van burgemeester Schneider, alsmede de voorzitter van de rechtbank, waarvoor het beleedigingsproces tegen de „Rote Fahne" werd behandeld. Bü zün verhoor protesteerde Leo Sklarek heftig tegen de woorden van burgemeester Scholz, die in het proces-Brolat verklaard had, dat hij slechts een kwartiertje aan de tafel der Sklareks had gezeten en nie meer dan één glas rooden wün had gedronken. De waarheid was echter, dat de burgemeester zoo lang aan tafel had gezeten als alle anderen. Leo Sklarek had voor het couvert 45 Mark en voor de Sekt 40 Mark betaald: hü ver klaarde, dat het een echte „Fress- und Sauf- abendgeweest was. De president stelde een vergelijk tusschen de beide partüen voor, doen Sklarek wilde hier niet van weten. Vervolgens werd burgemeester Sch >iz ver hoord, die verklaarde dat nty Sklarek emvan- kelük heelemaal niet kende en hem siechts een enkele maal had gezien '"oen nfj cp net Presseball even rond 'iep ontmoette hü het Raadslid Rosenthal, die hem voorstelde aan Max Sklarek, met wien hü samen eèn taiei had. Op uitnoodiging van Rosentnal was hij toen even aan deze tafel gaan zitten en had 'n glas rooden wün gedronken. Ten slotte had hij op kosten van Rosenthal een stukje visch gegeten, doch van Sekt of van caviaar had hü niets gezien. Met Sklarek had hü verder nooit eenigen maatschappelüken omgang ge had. Ten slotte verklaarde een aantal andere ge tuigen, dat er wel caviaar was gegeten en Sekt gedronken, maar dat burgemeester Scholz daar niet aan had meegedaan. Bü het verdere verloop van het proces deed de president van de rechtbank nogmaals een bemiddelingspoging. Na een pauze van ongeveer een half uur zei Leo Sklarek te betreuren dat hü in de opwinding van het Brolalproces, had beweerd, dat burgemeester Scholz op het Presse-bal 1929 de champagne uit schalen en de caviaar met lepels gegeten had en dat deze woorden niet op burgemeester Scholz betrek king hadden. Na deze verklaring trok burgemeester Scholz zün aanklacht in. Er worden grootsche toebereidselen ge maakt te Rouaan, voor de feesten ter her denking van den dag, dat Jeanne d'Arc, 500 jaar geleden ter dood is gebiacht. De feesten, die door d° gemeente georga niseerd worden, duren van 23 tot 30 Mei, den eigenlijken jaardag. Gedurende deze Jeanne d'Arc-week zullen talrüke hooge Fransche en buitenlandsche autoriteiten Rouaan bezoeken, waar ook een congres zal worden gehouden gewüd aan ge schiedkundige en archeologische studie, als mede een iconografische tentoonstelling. Op het programma staar verder theater- en cinemavoorstellingen, caroussel-rijden door militairen, optochten, een bloemententoon stelling, excursies en bezoeken aan de groote Normandische abdijen, concerten. De dag zal ook kerkelijk met groote plech tigheid worden herdacht, Officieele belangstelling Hedenmorgen is, nadat de laatste dagen nog druk was geoefend, het electrisch mijn- toestel in den Rüksvischafslag te IJmuiden bü wü'ze van proef in gebruik genomen. De directie van het Staatsvisschershavenbe- drijf had de vangsten van twee van de aan den afslag aanwezige trawlers, de „Nelly" en de „Walvisch" niet op de gewone wijze verkocht, doch deze voor den verkoop met behulp van de mijnklok gereserveerd. Alle vischsoorten van deze trawlers wa ren van te voren op de gewone wijze ver kaveld en elke vischsoort was genummerd, zoodat eventueele koopers hunne notities konden maken. Om 9 uur werd begonnen met den ver koop van boot „A". i.e. de „Nelly". Zooals zich laat denken was er veel belangstelling voor deze voor het halbedrijf zoo belang rijke gebeurtenis. Zoo waren o.a. aanwezig Ir. A. Ringers, directeur-generaal van het departement van Waterstaat, Mr. Draaijer, referendaris, Ir. Gellnck, hoofd-ingenieur- directeur van den Waterstaat te Haarlem, Ir. Fabius, de heeren F. J. H. Schneiders en C. Oud, resp. directeur en onder-direc teur van het Staatsvisschershavenbedrijf, de besturen van de Reedersvereeniging en van de lJmuider Vischhandelvereeniging, eenige bestuursleden van werknemers-organisa ties, enz. Toen alle vischkoopers hun plaats had den ingenomen, werd hun een specificatie van de vangsten der beide treilers uitge reikt. Het eerst kwam een partij bot onder den hamer, of beter gezegd, „onder de klok". Deze was spoedig aan den man en gelei- delük kwamen de andere partüen aan de beurt. Over het algemeen ging alles zeer vlot. Een enkele vergissing werd door de vingers gezien, maar dank zij de veelvuldige oefening kwamen er weinig vergissingen voor. Boot „A" vergde een half uur. Boot „B" ging reeds veel beter. Deze was in een kwartier afgeslagen. Weliswaar zün deze tijden nog verre van gunstig, maar wanneer zoowel de administratie als de koopers meer routine hebben verkregen, zal de ver koop ongetwijfeld vlotter gaan en niet meer tüd vergen dan bü het tot nu toe gevolgde systeem. Na den verkoop in het müngebouw vond de toewijzing van de verkochte visch aan de onderscheidenlüke koopers plaats. Deze eerste practische toepassing van het nieuwe systeem, dat op zooveel tegenkantin gen, zoowel van de züde van de reeders als van de koopers stootte, kan als geslaagd worden beschouwd. Gedurende eenige dagen heerschen reeds hevige stormen aan de kust van Nieuw- Schotland. De zee is buitengewoon woest en golven, zooals men nog nooit heeft ge zien, slaan over de kust en richten groote schade aan. In het stadje Digby sloegen de golven over de kademuren en vernield m eenige huizen en straten. Te Halifax was de zee zoo woest, dat de golfslag in de haven sterk genoeg was, om eenige dokken belangrük te neschadigen. Het voor de kust van Nieuw-Schotland gelegen Duivelseiland, dat bewoond wordt door 75 menschen verkeert in een netelige positie. Ten gevolge van het ongekend ruwe weer zijn groote stukken van de zand duinen, die het eiland tegen de zee bescher men, afgeslagen, zoodat de bewoners, die gisteren nog met Halifax konden telefonee- ren, het ergste vreezen. Reeds meer dan 30 maanden woedt er een vreeselijke hongersnood in het stroomgebied van de Gele Rivier in China en hü heelt thans zooveel menschenlevens als slacht offers geëischt, dat men gerust mag zeggen, dat dit de grootste catastrophe is, die zich ooit in de geschiedenis der menschheid heeft afgespeeld. De Europeanen kunnen zich nauwelüks een voorsteling vormen wat een hongersnood beteekent. Honderden kilometers in den omtrek zün alle bakkerijen en magazünen van levensmiddelen gesloten. Er is niets te koop dan een handvol graan, waaraan men z'n heele weekloon moet besteden. Er zijn geen spoorwegen, waarmede men de levens middelen van de eene naar de andere pro vincie kan verzenden, ook geen automo bielen of andere middelen van vervoer. Want de lastdieren, die de wagens moesten trek ken, zün reeds lang geleden van honger gestorven of door hongerige menschen ge slacht en opgegeten. De landerüen zün absoluut uitgedroogd en verdord, want sinds maanden is er geen druppel regen gevallen. In sommige stre ken van het land heerscht in den winter een bittere koude en de inwoners kunnen zich met hun armoedige kleeding daartegen niet beschutten, terwül hout en andere brandstoffen absoluut ontbreken. Deze noodtoestand duurt thans reeds meer dan twee en een half jaar, en millioenen Chineezen zien geen anderen uitweg dan zelfmoord. In een dorp, waar 800 huisgezinnen wo nen, hebben de bewoners al een jaar lang niets anders gegeten, dan wortelen en bladeren. En in Europa zit men zich het hoofd te breken, wat men met den over vloed van graan moet gaan beginnen. Aanbesteding van de verhooging van d'Z Rijkszeewering op Texel. (blz. 1, 1ste blad) Hongersnood in China. Millioenen zelfmoorden. (blz. 1, 1ste blad) De sterfgevallen tc Lubeck. Uitkeering aan de ouders der gestorven kinderen. (blz. 1, lste blad) Typisch proces te Berlin. (blz. 1, lste blad) Ruw weer aan de kust van Nieuw-Schot land. (blz. 1, lste blad) „Zang en Vriendschap" te Haarlem heeft een nieuw bestuur gekozen. (blz. 2, lste blad) Algemeene beschouwingen in de Eerste Kamer voortgezet. (blz. 2, 2de blad) De Tweede Kamer over de Indische on- derwijsbegrooting. (blz. 2, 2de blad) Massa-arrestaties in de Oekraine. (blz. 1, 3de blad) Het huwelük van Prins Umberto en prinses Marie-José is gelukkig. (blz. 1, 3de blad) Briand candidaat voor het president schap der Fransche Kamer? (blz. 1, 3de blad) Het plan tot organisatie van de Kon. Ver. „Het Nederl. Tooneei" door den Amsterdam- schen Raad aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Duitschland heeft het invoerrecht op rogge gebracht van 15 op 20 mark per 100 K.G. (blz. 2, 3de blad) 5$ Barometerstand 9 uur v.m. 766. StUstahd. OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op. De lantaarns moeten morgen wo:den opgestoken om 6.17. Hoogste barometerstand 781.1 te Andenes. Laagste barometerstand 745.8 te La Co- runa. Verwachting: Matige tot krachtigen, Oostelijke tot Noordelüken wind, zwaar be wolkt tot betrokken, mogelijk eenjge sneeuw, matige tot lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. De senaat van Liibeck heeft, naar do „Bezet" meldt, aan de „Biirgerschaft" van Lübeck een arbitrage-overeenkomst ter goedkeuring voorgelegd, waarin de staat den plicht, om de personen, die bü de toepas sing van een middel tegen tuberculose be nadeeld werden, schadeloos te stellen, ten volle erkent, en het aan een scheidsgerecht wordt overgelaten, deze schade vast te stel len. De uitspraken daarvan zullen, met uit sluiting van de gewone rechterhjke proce dure, beslissend zün. Tegelijkertüd stelde de senaat voor, om, tot dekking van de verplegingskosten van de volgens het Calmette-procéde behandel de kinderen, een bedrag van 200.000 Mark voor het begrootingsjaar 1930 en een geluk bedrag voor het jaar 1931 op de begrooting te plaatsen. Ouders, wier kinderen door de behande ling met het Calmette-vaccin gestorven zijn, ontvangen op verzoek, zonder een speciaal bewüs 300 Mark voor eenmaal. Goedkeuring van Hoover. President Hoover en Staatssecretaris Sttm- son hebben een officieele verklaring gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat de Fransch- Italiaansche vlootovereenkomst het succes volle resultaat is van de werkzaamheden, die twee jaar geleden zijn begonnen om te ko men tot een vermindering van de bewape ning ter zee. ZÜ maakt een einde aan den bewapeningswedstrijd tusschen de vüf groota zeemogendheden. Deze verklaring werd gepubliceerd nadat het Staatsdepartement door den ambassa deur Daden volledig van de bijzonderheden der overeenkomst op de hoogte was gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1