Uit den Omtrek I Heringa-Johnson-Oliebranders Stofzuigerhuis MAERTEP1S Sli Haarlemmermeer Offieieete Mededee hn&en HAART.FMMFRUFDE en SPAARNWOUDE HILLEGOM LISSE HERINGA &WÜTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming NOORDWIJKERHOUT ZANDVOORT SASSENHEIM VOORHOUT LIJNDEN VIJFHUIZEN CASTRICUM Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR Stofzuigers f 105.- Het veilen der visch te IJmuiden Het electrisch mijntoestel in gebruik genomen MARKTNIEIJWS I VALSCHE RIJKSDAALDERS In de omgeving van Vijfhuizen schijnen een paar personen er werk van te maken om net te doen, alsof zij met een rijksdaal der betalen en dan daarvoor ter hand stel len, wel een zilveren geldstuk, maar een Belgisch vijf-francstuk. Het is voorgekomen, dat iemand ter goeder trouw meende, met een Hollandschen rijksdaalder te doen te hebben en later aangifte deed een valschen rijksdaalder te hebben ontvangen. Maar deze opvatting was onjuist, want hij was betaald met een gaaf en wettig geld stuk, maar van veel minder waarde, dan onze rijksdaalder. Het zal dus zaak zijn goed uit te zien Wanneer een zilveren geldstuk ter grootte van een rijksdaalder in betaling wordt aan- geboden. GRONDWERKEN Tot en met Maandag 16 Maart 1931 is er gelegenheid om in te schrijven voor allerlei grondwerken in het dorp Zwanenburg, be trekking hebbende op de verbetering van Olmenlaan, Esschenlaan en enkele andere wegen. Bestek en voorwaarden zijn vanaf heden verkrijgbaar in het kantoorgebouw naast het raadhuis aan het bureau van den gemeente opzichter, bij wien tevens nadere inlichtin gen te bekomen zijn. 3EVONDEN EN VERLOREN VOORWER PEN. EN DIEREN Gevonden: een portemonnaie met inhoud, een nummerplaat van een auto; een auto band. Verloren: een belastingplaatje. Komen aanloopen: een hond. Hoofddorp, 5 Maart 1931. De burgemeester, Mr. A. SLOB. Burgerlijke Stand. Geboren: Apollonia Ida Maria, d. van C. W. J. van der Bijl en van A. C. G. de Koning. Wilhelmina, d. van Th. van Lieshout en van J. A. Spigt. Ondertrouwd: Jan Koetsier en Geertje Verhoog. Getrouwd: Jacobus van der Woude en Sijgje Anna van Gammeren. Overleden: Agatha Cornelia Nelis, oud - vier maanden. Stille Omgang. Gisteravond hield de Afd. Hillegom en Omstreken van het Genoot schap van den Stillen Omgang in hotel Sistermans voor een goed bezette zaal haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Joh. A. Gerritsen, opent te ruim half 8 de ver gadering met den Christelijken groet en heet allen hartelijk welkom, in het bizon der den wnd. directeur Kap. A. Verhaar van St. Joseph en Kapelaan Schrama van Bennebroek, spr. van dezen avond. De voorzitter wijst op den bloei van het Ge nootschap overal en wij blijven in dezen niet achter: ruim 800 mannen en jongens trekken op ter beevaart naar de H. Stede. Openlijk demonstreeren die allen voor het hoogheilig Altaarsacrament. Met genoegen mogen we constateeren, dat bij de nachte lijke bedetochten alle. ordeverstoring uit blijft. Dank wil spr. brengen aan de voor bidders, die door hun stichtend voorbeeld zooveel bijdragen ter vermeerdering van de devotie. Hulde en dank brengt de voorzitter aan den heer W. van Trigt, den ijverigen secretaris-penningmeester, wiens organisa tie-talent alles zoo schitterend doet verloo- pen. Drie onzer leden verloor de vereeni- ging door den dood; moge God hun reeds het hemelsch loon hebben gegeven! Bizon der brengt de voorzitter naar voren de bi- zondere intentie van de a.s bedevaart: dat de ramp der werkloosheid en van de we reldcrisis spoedig voorbij moge zijn. (Ap plaus). Het zangkoor „Gloria in Excelsis Deo" van de St. Josephkerk zong nu onder lei ding van zijn Directeur, den heer R. J. J. Heirman twee Sacramentshymnen meer stemmig en keurig, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering las, die onveranderd onder dankzegging voor de trouwe weergave werden gearresteerd. De ontvangsten hadden in het geeindigde boek jaar bedragen f 364.80, de uitgaven f337.33, zoodat er een batig saldo is van f 26.47. De contróle-commissie van het vorige jaar ver klaarde alles punctueel in orde, terwijl tot nieuwe verificateurs werden gekozen de hh. W. Spierings en Th. Adams. Nadat het Zangkoor gezongen had „Ecce panis Angelorum", werd het woord verleend aan Kap. Schrama. Deze heeft de uitnoo- diging om een opwekkend woord te spreken dankbaar aanvaard, waar de devotie van den Stillen Omgang zich groepeert om het centrum van onzen godsdienst: het H. Sa crament. Uit historische gegevens, zoo van den hofdichter Willem van Hildegaarsberg, als van andersdenkenden, toont de gewijde redenaar de waarachtigheid der H. Stede en van haar Mirakel glashelder aan en gaat de vereering en de processies, de groote en de „stille" omgangen aan de hand der ge schiedenis na. Nog nimmer hoorden we zulk een be langrijk betoog, leerzaam in hooge mate en sterkend het geloof in het Wonder en de kracht, die door meer dan 5 eeuwen van hetzelve is uitgegaan. Kap. Schrama eindigt met de bede, dat - God het Roomsch Geloofsleven moge ze genen, tot heil van Nederland en van onze streken. Een luid applaus beloonde deze gloed volle rede en de directeur sprak namens de 'ergadering een woord van hartelijken dank voor zooveel schoons. Het Zangkoor zong nu nog een hymne waarna de a.s. bedetocht verder werd be sproken. Vervolgens zong de solist A H Copint het Mirakellied, welks refrein door allen werd medegezongen uit volle borst. De rondvraag was poover. De voorzitter verzocht nog aan de jongelui tijdens den bedetocht (ook voor 12 uur) niet te rooken. De directeur sloot den moolen avond met een dankwoord aan allen, vooral ook aan het zangkoor voor zijn belanglooze mede werking en aan Kap. Schrama voor diens rede waarna de Chr groet. Rijwieldiefstal in deze gemeente werd een rijwiel gestolen. De dader heeft zich in Amsterdam bij de politie aangemeld. Hij bleek geen beroepsdief te zijn, doch een net persoon die wegens broodgebrek zich ten einde raad bij de politie heeft aangemeld om zoodoende zich een onderdak te verschaffen. Hij is ter beschikking gesteld van de Jus titie te Haarlem. R.K. Coöp. „Onderling Belang" Gister avond hjeld de R. K. Coöperatie „Onderling Belang U. A." haar twaalfde jaarvergade ring in de groote zaal van den Ned. R.K. Volksbond. De voorzitter, de heer C. Schra ma, opende deze bijeenkomst met gebed. Het verheugde spr. zooveel leden (pl.m. 400) voor zich te zien, en hij constateerde, dat de coöperatie zich steeds in een bloeienden vooruitgang mag verheugen. Spr. beval vooral aan de nieuw opgerichte afdeeling, n.l. de manufacturenzaak en hoopte, dat ook deze afdeeling het vertrou wen zal genieten van de leden. De notulen werden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Vervolgens bracht de boekhouder-penningmeester verslag uit, waaruit wij het volgende ontleenen: Afa. Winkel inkoop f 197690.74 Loonen f 19093.55, onkosten bedrijf f 7947.05, onkosten expedi tie f 1903.01, exploitatie gebouwen f 630.50, interesten f 796.59, gegarandeerde korting f 7233.97, afschrijvingen f 1056.92, electrische installaties f 274.03. Aan verkoopen f 249756.09, alzoo een overschot van f 13129.72%. Afd. Bakkerij. Inkoop f 42.041.39», brand stoffen f 2543.74, loonen f 13661.13, onkosten bedrijf f 3231.04, onk. expeditie f 2728.94. Exploitatie gebouwen f 181.24. Gegaran deerde korting f 4080.91)4. Interesten f 482.15. Afschrijving Inventaris f 607.82. Afschrijving Oven f 1350.49. Aan verkoopen f 85299.20. Al- zoo een overschot van f 14390.34. Afd. brandstoffen: Inkoopen f 10892.68. Loonen f 1941.50. Onk. Bedrijf f 206.59. Onkosten Expeditie f 710.14. Afschrijving Loodsen f 174.28. Interesten f 62.89. Afschrijving f 6.48. Aan verkoopen f 13910.57. Alzoo een nadeelig saldo van f 83.99. Afd. Manufacturen: Inkoopen f 12665.09)4. Loonen f 2154.28. Onk. Bedrijf f 14.14. Afschr. Oprichtingskos ten f 161.02. Exploitatie Gebouw f 162.50. Af schrijving Inventaris f 249.27. Afschr. Electr. Installatie f 33.94. Interesten f 146.74. Aan verkoopen f 18617.98 Alzoo een overschot van f 3031.00. Namens den Raad van Toe zicht bracht de heer Van Kesteren dank aan den boekhouder-penningmeester voor zijn nauwkeurig beheer, evenzoo aan het ijverige bestuur. Dan kwam aan de orde het cardinale punt der vergadering, n.l. voorstel dividend. Voor zitter stelde voor het dividend als volgt vast te stellen. Afd. winkel 8 pet., afd. bakkerij 13 pet., afd. manufacturen 6 pet. Met dank baar applaus werd deze medeóeeling begroet. De uitkeering zal als volgt plaats hebben: Voor Lisse op Donderdag 12 Maart voor de nos. 1 tot 300, op Woensdag 18 Maart voor de nos. 300 tot de laatste, telkens des avonds 7.30 uur. Voor Sassenheim van Beekbrug af, Noordwijkerhout, en Voorhout in het K. S. A.-gebouw op Zaterdag 21 Maart van 4 tot 6 uur. De gratificaties voor Moederzorg, Liefda digheid, Lighal en Kapel Herwonnen Levens kracht werden evenals verleden jaar vast gesteld, uitgezonderd Liefdadigheid; dit werd gebracht van 100.op 150.—. Vervolgens gaf de heer A. H. Schrama een zakelijk overzicht van de bedrijven, waaruit bleek dat de zaken onder leiding der chefs naar beste wenschen marcheeren. Er is een totale omzet van 367667.83 en de coöperatie is met 80 leden vooruitgegaan. Vervolgens was aan de orde bestuursverkie zing wegens aftreding van de heeren A. van Zonneveld, P. v. Kesteren en H. Elfring, allen bestuursleden; aftredend raad van toezicht de heer J. Kortekaas. Bij enkele candidaat- stelllng werd deze herkozen. Voor het bestuur waren candidaat gesteld de heeren A. v. Dijk en Jer. Koele wijn. Gekozen werden de heeren A. van Zonneveld, P. v. Kesteren en H. El fring. De voorzitter feliciteerde de aftredenden met hun herbenoeming en hoopte nog vele jaren met hen samen te werken. De heer Kortekaas dankte de leden voor 't vertrouwen in hen gesteld en brak vervolgens nog een lans voor de afdeeling manufacturen. Bij de rondvraag werd een voorstel van den heer S. Langelaan om voor het nieuwe Sanatorium 2 Aren grond aan te bieden van 80.met algemeene stemmen aangeno men. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de aangename samenwerking, met gebed. Lisse Vooruit. Het comité „Lisse Voor uit" van de winkelbeurs 1931 verzoekt ons mede te deelen, dat op de tijdens de win kelbeurs uitgegeven bons op de volgende nos. prijzen zijn gevallen: No. 6124 f 100.—; No. 4781 en 3181 elk f 50.—; en Nos. 6322, 6538, 4831, 7018, 6712, 1016, 6887, 5343, 2266 en 3737 elk f 10.—. De bonnen zijn tot en met Zaterdag 14 Maart bij den heer G. Buurman te verkrij gen. L. U. T. O. Gisterenavond zijn de ne derlaagwedstrijden van de R. K. Biljart club L. U. T. O., onderafdeeling van den R. K. Volksbond begonnen in het clubge bouw. Totaal uitslag L. U. T. O. n 455 car. Ex celsior II 425 car. Propaganda-avond. Gisterenavond werd in café „De Zwaan" een propaganda-ver- gadering gehouden, uitgeschreven door het bestuur van de plaatselijke afdeeling van den bond van R. K. Overheidspersoneel „St. Paulus." De voorzitter, de heer P. Venten, opende deze druk bezochte vergadering met den Christelijken groet en heette alle aanwezigen onder wie den Weleerw. geestelijke adviseur, kapelaan J. v. Stralen en den spr. van dien avond, den hr. Perd. Spit, hoofdbestuurder van den bond, welkom. Het deed spr. ge noegen, dat zoovelen aan de uitnoodiging van het bestuur hadden gehoor gegeven. Spr. zag hieronder ook vele nog niet geor ganiseerde vrienden maar hoopt, dat na hetgeen hier zou gezegd worden, dat allen als één man hun plicht als katholiek zou den doen. Vervolgens kreeg de heer Spit het woord. Deze zette op zeer duidelijke wijze uiteen, hetgeen door het hoofdbestuur in de ge voerde actie was gedaan. Het doel dezer actie was het bereiken van een erkende rechtspositie voor het personeel der betrok ken gestichten. Vooruit zeide spr. reeds, dat dit een actie van langen duur zal zijn, maar wanneer allen trouw bleven aan den bond dan zal het succes zeker niet uitblijven. Na een opwekkend woord, om trouwe le den te zijn of te worde», sloot spr. zijn met applaus beloonde rede. Van het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Een langdurige en soms heftige discusie ontstond over de vraag of de hier optreden de bond, wel bij machte was de belangen van het verplegend personeel te behartigen. Op schitterende wijze werd door den heer Spit aangetoond, dat het recht om zich te organiseeren in dezen bond aan niemand kan ontnomen worden, Nadat ook de Geestelijke Adviseur nog eenige opwekkende woorden gesproken had, volgde sluiting onder dank aan den heer Spit en de aanwezigen met den Christelijken groet. Herijk maten en gewichten. In het gym nastieklokaal van school D zal zitting wor den gehouden voor den herijk van maten en gewichten en wel op Maandag 9 Maart a.s. voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters A tot en met K. Op Dinsdag 10 Maart voor hen, wier ge slachtsnaam begint met een der letters L tot en met R. Op Woensdag 11 Maart voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters S. tot en met Z. De zitting wordt telkens gehouden van half tien tot twaalf en van één uur tot half vijf. Brandbluschmiddelen. De gebouwen van de gemeente en van de bedrijven en de scho len zijn voorzien van een snelbluschapparaat volgens het systeem „Knock Out". Met dit toestel werden eenigen tijd geleden op Plan Noord bluschproeven genomen in tegenwoor digheid van de autoriteiten, welke een zeer bevredigend resultaat gaven. Burg. Stand. Geboren: Johanna Maria, Emma, d. van J. A. Schuren en E M. Uil. Overleden: A. van Duijn, 76 jaren. Gevonden en verloren voorwerpen Ge vonden: Een auto-slinger, een enkel en een dubb. reserve auto-wiel met banden, een ko nijn, een broche, een ijzeren wieltje. Verloren: een nummerplaat II 55084, een vulpotlood (wit metaal), een auto-slinger. Nadere inlichtingen worden door de politie alhier verstrekt. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Elizabeth, d. van M. J. van Breda en M. van Leeuwen. Overleden: P. J. Preenen, oud 80 jaar, wedn. van E. M. Swinkels. Gemeenteraad (vervolg) Vervolgens stellen B. en W. den raad voor, om wanneer het nieuwe gebouw in gebruik zal worden genomen, een huistelefoon aan te schaffen voor het gemeentehuis en bijplaatsing van een derde toestel op het buitennet. De voorzitter licht een en ander nader toe en dost voorlezing van de offertes van de navolgende firma's voor het aanleggen van een huistelefoon berekend naar zeven toe stellen: P. IJsselmuiden te Voorhout f 474. of f 693.al naar gelang de kwaliteit van de toestellen B. P. Schulte te Voorhout f 546.en de N.V. Mij. Huistelefoon f 735. B. en W. achten de prijsopgave van IJssel muiden ad f 474.het meest gewenscht voor dit gemeentehuis. De installatie wordt geleverd onder een jaar garantie, waarvoor opgave is verstrekt. Na eenige discussie wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Hierna kwamen aan de orde de voorstellen van B. en W. inzake meubileering en in richting van het verbouwde gemeentehuis. De voorzitter zegt dat de verbouw van het gemeentehuis thans in zulk een stadium is gekomen dat thans over de meubileering en inrichting daarvan gesproken moet worden. Het verbouwde raadhuis heeft van buiten af geen mooi architectonisch aanzien. B. en W. hebben daarom gemeend het interieur een beter aanzien te geven, vooral de raadzaal. Het gemeentehuis is immers het middelpunt der gemeente en mag als zoodanig dan ook wel goed ingericht zijn. De meubileering van de raadzaal hebben B. en W. zich ongeveer als volgt ingedacht: Op den grond zal een tapijt komen te liggen, terwijl de wanden zullen worden behangen met een bijpassende stoffeering. De radiatoren van de verwar ming zullen worden weggewerkt eveneens door bekleeding met stof, het piafond zal worden beplakt met leerpapier; gemeubileerd wordt de raadzaal met een hoefijzer- en een voorzitterstafel, de stoelen zullen worden op geknapt en eenige worden bijgemaakt enz., zoodat het aanzien der raadszaal zal geven een mooi geheel, waarin zoowel de stoffee ring als de meubileering een geheel zullen worden. Voorts zullen de secretarie, commis siekamer, kamer voor den gemeente-opzich ter, den veldwachter enz. worden voorzien naar behoefte. De stoffeering en meubilee ring van de raadzaal zal volgens kosten opgaaf van een deskundige ongeveer een be drag vorderen van f 2500.terwijl voor de verdere aankleeding van het gemeentehuis een bedrag benoodigd zal zijn van f 1000. De meerderheid van B. en W. vraagt den Raad hiervoor een crediet van totaal f 3500.—. Wethouder Van Reisen, de minderheid van B. en W., vindt dat de opzet van de meubileering en stoffeering in de raadzaal te duur en had zich liever gehouden aan de oorspronkelijke raming van den gemeente opzichter, die ongeveer f 1800.bedroeg. Wethouder Van der Laan is van gevoelen, dat het gemeentehuis en vooral de raadzaal, waarin de gemeenteraad, de vertegenwoor- dinging van de gemeente zetelt er behoorlijk moet uitzien. Bovendien zal deze meubilee ring en stoffeering goed zijn, zonder dat men zeggen kan dat het er luxueus uitziet, omdat hier de eenvoud zooveel mogelijk is betracht. De overige raadsleden spraken zich even eens eenparig uit over het voorstel van B. en W. en waren het geheel eens met de zienswijze van de meerderheid van B. en W. Nadat men nog eenigen tijd over dit punt had gediscussieerd omtrent de finesses van de zaak, werd het voorstel van de meerder heid van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag klaagde de heer Nfjesen over de gasstraatverlichting in de Engelsche laan en den Prinsenweg. De voorzitter zegt dat hierover onderhan delingen worden gevoerd met de lichtfabrie ken. De heer Van der Voet vraagt in art. 94 van de algemeene politieverordening dezer gemeente de bepaling op te nemen, dat het verboden is met handkarren, kruiwagens en dergelijke te rijden op de trottoirs, omdat hiertegen nogal veel gezondigd wordt en hierdoor het voetgangersverkeer op die trot toirs wordt belemmerd. De voorzitter neemt hiervan nota en zal het inlasschen in de eerstvolgende wijziging dier verordening. Hierna ging men over in comité-genèraal, ter behandeling van belastingreclames. Van een visschersschuit Velen zullen zich nog wel kunnen herinneren, dat ver leden zomer een persoon uit Amsterdam, die met een z.g. totebel aan het visschen was in de Nieuwemeer, werd aangevaren en jam merlijk verdronk. Het lijk werd opgehaald, maar de aangevaren schuit werd aan zijn lot overgelaten. En daar deze een gevaar vormde voor de scheepvaart werd de schuit door personeel van den Haarlemmermeer polder opgehaald en aan den overkant van de Ringvaart nabij de Lijnden gedeponeerd. Nu scheen dit vaartuig-je los geraakt te zijn en dreef het „tusschen water en wind." Dit had ten gevolge, dat een diep geladen mo torboot er met de schroef op kwam en deze stuk sloeg, zoodat dit schip niet meer op eigen kracht verder kon. Om dergelijke averijen te voorkomen zou het wel wenschelijk zijn dat dit wrak werd opgevischt. Bruggenbouw Gisteren is men begon nen met de werkzaamheden voor de nieuwe brug over de Vijfhuizertocht, hoek IJweg. Om het verkeer gaande te houden zal een noodbouw worden gelegd. De brug zal 1.80 M. breeder worden dan de nu bestaande, zoodat dit zeker een verbetering zal worden voor het verkeer. Steun aan werkloozen De strand-exploitatie Woensdag vergaderde de Raad dezer ge meente. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter burgemeester Lommen. De agenda vermeld niet veel punten. Toch is in tegenstelling met andere vergaderingen veel publiek aanwezig. Waarom? Omdat he denmiddag een beslissing zal vallen over de wijze van de exploitatie van het strand. Na opening worden terstond de ingeko men stukken aangepakt, die met enkele kleine opmerkingen onder den hamer door gaan. Hierbij is o.a. een stuk betrekking heb bende op de doortrekking van den Noorder straatweg, waarvoor de gemeente zich een uitgaaf heeft getroost van f 1000. De heer De Nijs zal gaarne zien dat het werk dat door de provincie wordt tot stand gebracht door de ingezetenen zal worden uit gevoerd. De voorzitter zegt, dat een en ander zal getracht worden te bereiken. Dan komt een voorstel ter tafel vgn het raadslid De Vries betreffende steun aan uit getrokken werkloozen. waarbij wordt voorge steld dat aan gehuwden en kostwinners uit- getrokkenen een uitkeering van f 10 per week wordt gegeven met een kindertoeslag van 50 cent per kind voor gezinnen pene den 3 kinderen, en daarboven voor elk kind f 1.00 per week met een maximum van f 18.00. Aan kostgangers georganiseerde uitgetrok- kenen f 5.00 per week en aan ongeorganiseer de kostgangers f 2.50 per week. De heer De Vries zijn voorstel toelichten de, deelt mede, dat de Commissie voor werk loozen tot dit voorstel is gekomen, na rijp beraad. Nu had hij gedacht dat dit voorstel al dan niet gewijzigd door Burgemeester en Wethouders zou worden overgenomen en daarop op de raadsagenda zou worden ge plaatst. Dat was niet het geval, althans het kwam niet op de agenda' voor, waarom hij omdat een regeling ten aanzien van c'it punt urgent is, een voorstel van gelijken geest heeft gedaan. Hierop geeft hij aan waarom men tot deze cijfers is gekomen. De voorzitter deelt mede, dat in B. en W. dit voorstel principieel zeer juist is gevon den, maar uit overweging, dat de menschen liever werken voor hun geld, terwijl produc tief werk nog wel is aan te wijzen hebben B. en W. besloten om de georganiseerde uit getrokken gehuwden en kostwinners te doen werken 9 dagen in de 14 dagen, waardoor bij de bestaande loongrens een bedrag gehaald wordt van f 36, dus iets meer dan bij een week werker, en een week stempelen, maar daar krijgt men dan ook werk voor. Kost gangers zullen 1% dag te werk worden ge steld waardoor deze een inkomst hebben van f 6.00 Alle gevallen zullen door de commissie van bijstand worden bezien en de bedoeling is, dat alleen daar, waar noodig, wordt ge holpen. Elk geval dient, vooral wat kostgan gers betreft en kostwinners, op zichzelf te worden bekeken. In verband met de a.s. seizoenwerkza.amhe- der op het land, meenen B. en W. dat voors hands niet verder behoeft te worden gegaan en dat een nadere regeling tot het volgende jaar kan worden uitgesteld. De heer Hellinga uit zijn groote verwonde ring en verbazing over het verloop van dit voorstel, dat nu plotseling door het raadslid de Vries wordt ingediend, terwijl de leden van de commissie van meening waren, dat een dergelijk voorstel van B. en W. zou uit gaan. Op de agenda komt het niet voor, zoo dat geen enkel raadslid het heeft kunnen bekijken, terwijl dan nog B. en W. een ge heel ander voorstel doen. Hij protesteert te gen deze wijze van handelen. De heer De Vries verdedigt zijn houding. Het is niet bedoeld als vliegen-afvangerij, maar omdat de werkloozen moeten geholpen worden. Hij had ook liever gezien dat een voorstel van B. en W. was uitgegaan, dan had dit ook op de agenda gestaan. De heer Aukes is het in groote trekken met het gesprokene door den heer Hellinga eens. Hfj meent ook, dat tegen deze wijze van handelen het reglement van orde zich ver zet. De heer Twisk vraagt: Als aan uitgetrok- kenen in 9 dagen 36.— wordt uitbetaald, waarom kan daarvoor geen 14 dagen gewerkt werden? De heer Res waarschuwt er voor, dat door werkloozen geen misbruik moet worden ge maakt van deze regeling. Zoodra bij parti culieren werk te krijgen is, moet de gemeen telijke regeling worden gestaakt, anders werkt men het werkloos-zijn in de hand. De voorzitter deelt hierop mede, dat het voorstel van de commissie ampel door B. en W. is besproken en het toen niet tot een besluit is gekomen. Nu de heer De Vries dit voorstel aan den Raad inzond, zijn B. en W. direct bijeengekomen om deze aangelegen heid nader te bespreken en om mogelijk te maken dat' een regeling heden kan worden vastgesteld. Wat het reglement van orde betreft, dit is, zegt de voorzitter, nageleefd, hetgeen hij na der aantoont. Wat de opmerking van den heer Twisk betreft, dezen heeft de raad in handen. B. en W. hebben niets anders gedaan dan de hand gehouden aan het raadsbesluit inzake de loonen bij de werkverschaffing. De heer Res beantwoordt hij met de me- dedeeling, dat wanneer B. en W. het met den heer Res ooit eens zijn geweest dit nu zeker het geval is. De commissie ziet zeer nauwkeurig toe, dat aan hen die werk kun nen krijgen geen steun wordt verleend. Dat behoort ook niet te geschieden. De heer Memmer, wethouder, kan zich cle houding van den heer Hellinga indenken. Het heeft hem zelf ook gefrappeerd, dat dit voorstel niet op de agenda prijkte, maar de voorzitter heeft daaromtrent reeds de toelichting gegeven. Wat de loonen betreft, door den heer Twisk aangehaald, merkt hij op, dat de raad daaromtrent de beslissing in handen heeft. De Commissie werkt zeer serieus en ziet toe, dat als er werk bij particulieren is, dat dan ook geen werk meer wordt gegeven. Mis bruiken, als er die zijn, zullen bovendien gaarne worden vernomen. De heer Res zegt, dat hij verleden Jaar heeft vernomen dat iemand niet naar de fabrieken ging, omdat de loonen hier beter waren. De voorzitter merkt op, dat dan beter was geweest direct hiervan kennis te geven. De heer Hellinga vraagt nog eens voorle zing van het nadere voorstel van B. en W. De heer Twisk wijst er op, dat kinderen die vrijw het ouderlijk huis hebben verla ten niet voor steun als kostganger in aan merking moeten komen. De commissie gaat elk geval op zichzelf na, hetgeen door wet houder Hemmer nog eens wordt aangetoond. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel tot niet verleenen van ophef fing van de rooilijnenbepaling aan den van der Mijleweg wordt na eenige bespreking aangenomen. De opcenten gem. fondsbelasting worden vastgesteld voor het belastingjaar 1931-'32 op 60. Hierna komt in behandeling de motie van de Hanze inzake de strand-exploitatie. Hierover wordt het debat ingeleid door den heer De Vries, die enkele inlichtingen vraagt naar aanleiding van de bewoordingen van de motie, meer ten opzichte van wie de Hanze inlichtingen heeft gegeven. De voorzitter zegt, dit niet te weten. In een uitvoerig betoog deelt de heer Aukes zijn meening inzake strand-exploi tatie. De motie van ae Hanze spreekt alleen uit wat de bestaande exploitanten voor be langen hebben, terwijl de raad niet alleen naar het belang van een enkeling, maar r.aar het algemeen belang heeft te zien. De mid denstand meent hij, moet leeren hoe men een zaak moet exploiteeren. De bedoeling van den raad inzake de beslissing strand- exploitatie was om het mogelijk te maken, dat een behoorlijk café-restaurant-hotel zou verrijzen waardoor het bezoek aan het strand en aan de gemeente zeer zeker bevorderd wordt, terwijl de belangen van de bestaande zooveel mogelijk moesten worden behartigd, wat z.i. is geschied. Hij bespreekt nader, dat thans B. en W. met een ander voorstel ko men dat door den raad is gewild en hij zal daarmee alleen mele kunnen gaan als de exploitant van het badhotel zich daarmede kan vereenigen. De heer Res betreurt het, dat de huidige exploitanten niet in de gelegenheid zijn gesteld om een hotel te bouwen enz. aan het strand. Deze menschen worden nu zonder meer opzij geschoven, terwijl zij altijd hun best hebben gedaan om de gelegenheid aan het strand behoorlijk te kunnen doen gaan. Dat vindt hij hard. Dan bespreekt hij de vroegere voorgedragen regeling van f 100 huur en dan verkrijging van een tent van den nieuwen exploitant en nu f 50 huur en eigen tent. Voorts wijst hij er op, dat de- ex ploitant Koelewijn geheel wordt buitenge- schakeld waardoor deze zwaar financieel wordt getroffen. De heer De Nijs kan zich de diepe veront waardiging van de Hanze wel eenigszin3 in denken, als men aanneemt, dat die exploi tanten. waar zij van uitgaat, niet zouden kunnen huren Dat is echter niet zoo. De zaak staat geheel anders, dat slechts een consumptietent zou worden toegestaan, was bekend. De heer Hellinga meent, dat de Hanze met algemeene stemmen deze motie heeft aan genomen, dus ook van wethouder Heminer, die daarvan voorzitter is. Hij kan zich niet indenken, dat dit juist is. Na uitvoerig de geschiedenis en het prae- advies te hebben besproken wijst hij er cp, dat een groot bezwaar is, dat het vrije strand zal verplaatst worden naar het zuiden, vooral voor de bewoners van het kampeerterrein die dan een grooten omweg zullen moeten ma ken. Voorts wijst hij er op. dat de heer Kockx nu wel de bestaande badgelegenheid wil overnemen terwijl vroeger de opzet was alles nieuw, hetzelfde geldt ten aanzien van de tentjes op het strand. Dan wijst hij er op dat voor de vooruitgang van het algemeen de Raad moet opkomen en dat daartoe veel zal medewerken, dat een behoorlijk hotel enz. en een behoorlijk geoutilleerd bad zal worden geëxploiteerd. Hierna is het woord aan den voorzitter. Deze zet de zaak zooals deze aanvankelijk was opgezet nog eens uiteen. Dat daarin wij ziging is gebracht is niet te verwonderen als men weet, dat het een toer is alle hoofden in een zak te krijgen. Uitvoerig gaat hij hier op na wat door B. en W. is getracht te be reiken en wat ten slotte na veel over en weer praten is bereikt. Met deze voorwaarden gaat de heer Kockx accoord. Dan bespreekt hij nog de aanbieding voor de bestaande bad- exploitatie en de consumptietent van Koele wijn. Voorts geeft hij aan waarom nu de badgelegenheid wordt verplaatst van zuid naar noord, en daarom ook het vrije strand meet worden verplaatst. Indien de raad dit voorstel zou verwerpen dan is de mogelijkheid groot dat van een exploitatie van een hotel niets zal komen. De raadsleden voeren hierop nog het woord, zoodat de vergadering steeds wordt gerekt. Na nog even in besloten zitting te zijn ge weest op verzoek van het raadslid De Vries wordt de vergadering heropend en wordt ge stemd. Het voorstel van B. en W. wordt hier na met 83 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Twisk, Res en Kuijs. Na benoeming van stembureaux en een korte rondvraag volgt sluiting. Ziekenhuisverzekering Castricum Woensdag vergaderde te Bakkum in café Borst de onderlinge ziekenhuis- en opera tiekostenverzekering Castricum. Niettegen staande het gure weer waren een 34-tal le den opgekomen. De vice-voorzitter, de heer Louter, open de de vergadering en deelde mede dat de voorzitter, burgemeester Lommen, door an dere bezigheden niet in staat was de ver gadering te leiden. De notulen der vorige algemeene vergadering passeerden zonder opmerkingen. De penningmeester bracht zijn financieel rapport uit. Hieruit stippen wij aan: Ontvangen is aan contributie 4062.37)4, aan rente 125.62 en donaties 5.—, ter wijl daartegenover staan uitgaven aan verpleeggelden 3727.aan operatiekosten 823.67, aan vervoer en onkosten 443.79» zoodat in tegenstelling met 1 Januari 1930 op 1 Januari 1931 het reservefonds groot is 3216.58 tegen in 1930 4017,65 een terug gang van 801.07. Den penningmeester werd decharge ver leend, waarna vaststelling overeenkomstig de gegevens volgde. Uit het jaarverslag dat hierna volgde stippen we aan dat op 1 Januari 1931 het getal gezinnen dat toegetreden was tot de vereeniging voor ziekenhuisverpleging be droeg 529 en voor operatie 304, dat het ge tal leden reep. bedroeg 2698, waarvan be- talenden 2104; voor ziekenhuis en voor operatie 1348 en 1130 tegen in 1930 2495, waarvan betalenden 1960 voor ziekenhuis en 1343 en 1093 voor operatiekosten. Aan verpleeggelden werd uitgegeven 107 dagen 1.— per dag, 203 dagen k 2.— per dag en 1071 dagen a 3.per dag, zoodat de gemiddelde verpleegprijs beroeg ongeveer 2.70 per dag. Aan operatie-uitkeeringen of wat daar ondervalt werd over 29 gevallen uitgekeerd een bedrag van 823.67 of gemiddeld per geval van 28.40. Dit jaarverslag werd onder dankzegging vastgesteld. Hierna deelde de secretaris mede, dat dank zij de medewerking van de directie van Duin en Bosch, een groot aantal ge zinnen, ongeveer 120, tot de vereeniging is toegetreden. Bij de bestuursverkiezing wreden de hee ren Louter en Van Lunen bij acclamatie herkozen. Na aangename gedaphtenwisselirg werd de vergadering gesloten, nadat tot leden van de contröle-commisie waren gekozen de heeren: Vervoort. v. d. Wolff en Zaal. Burgerl. stand Geboren: Geertje, doch ter van K. van Dalfzen en B Sieveklng; Abram Pieter, zoon van A. Kuperus en G. Hofstede: Plorentius, zoon van F. Twisk en J. G. Scheerman Overleden: Jacobus Woudt, oud 40 jaren, wonende te Amsterdam. Gevonden cn verloren voorwerpen Ge vonden: 1 portemonnaie mét inhoud; verlo ren: 1 taschje met inhoud. Officieele belangstelling Hedenmorgen is, nadat de laatste dagen nog druk was geoefend, het electrisch mijn- toestel in den Rjjksvischafslag te IJmuiden bh wijze van proef in gebruik genomen. De directie van het Staatsvisschershavenba- drijf had de vangsten van twee van de aan den afslag aanwezige trawlers, de „NeHy" en de „Walvisch" niet op de gewone wijze verkocht, doch deze voor den verkoop met behulp van de mijnklok gereserveerd. Alle vischsoorten van deze trawlers wa ren van te voren öp de gewone wijze ver kaveld en elke vischsoort was genummerd, zoodat eventueele koopers hunne notities) konden maken. Om 9 uur wgjrd begonnen met den ver koop van boot „A". i.e. de „Nelly".- Zooals zich laat denken was er veel belangstelling voor deze voor het halbedrijf zoo belang rijke gebeurtenis. Zoo waren o.a. aanwezig Ir. A. Ringers, directeur-generaal van het departement van Waterstaat, Mr. Draaijer, referendaris, Ir. Gelinck, hoofd-ingenieur- directeur van den Waterstaat te Haarlem, Ir. Fabricius, de heeren F. J. H. Schneiders en C. Oud, resp. directeur en onder-direc teur van het Staatsvisschershavenbedrijf, de besturen van de Reedersvereeniging en van de IJmuider Vischhandelvereeniging, eenige bestuursleden van werknemers-organisa ties, enz. Toen alle vischkoopers hun plaats had den ingenomen, werd hun een specificatie van de vangsten der beide treilers uitge reikt. Het eerst kwam een partij bot onder den hamer, of beter gezegd, „onder de klok". Deze was spoedig aan den man en gelei delijk kwamen de andere partijen aan de beurt. Over het algemeen ging alles zeer vlot. Een enkele vergissing werd door de vingers gezien, maar dank zij de veelvuldige oefening kwamen er weinig vergissingen voor. Boot „A" vergde een half uur. Boot ,3" ging reeds veel beter. Deze was in een kwartier afgeslagen. Weliswaar zijn deze tijden nog verre van gunstig, maar wanneer zoowel de de administratie als de koopers meer routine hebben verkregen, zal de ver koop ongetwijfeld vlotter gaan en niet mser tijd vergen dan bij het tot nu toe gevolgde systeem. Na den verkoop in het mijngebouw vond de toewijzing van de verkochte visch aan de onderscheidenlijke koopers plaats. Deze eerste practische toepassing van het nieuwe systeem, dat op zooveel tegenkantin gen, zoowel van de zijde van de reeders als van de koopers stootte, kan als geslaagd worden beschouwd. HOOFDDORP, 5 Maart 1931 Graan markt. Tarwe (witte) 5—8, idem roode 53, Rogge 45, Wintergerst 4»—5, Gerst Chevalier 5.256, Haver 41<;5, Duive- boonen 11—13, Paardeboonen 6.75—7.50, Groene Erwten 7—8», Karwij 25»— 26», Gele Mosterd 13—18, Blauwmaanzaad 29— ALKMAAR, 6 Maart. Kaasmarkt. Aan voer 52 stapels, wegende 62000 K.G„ Fa- brieks kleine f 37.50, aFbrieks commissie f 35.Boeren commissie f 85.Handel goed. NOORD-SCHARWOUDE 6 Maart. Aan voer 3600 K.G. Wortelen 2.10—2.40, 124.200 K.G. Roode Kool 8.90—13.20, 75600 K.G. Gele Kool 5.00—7.40, 64000 K.G. Deensclre Witte Kool 4.70—5.70 26200 K.G. Uien 2.10 3.10, idem groote 2.30—3.—, Drielingen 2.40—3.30. 1800 K.G. Bieten 3.40—4.80. BROEK OP LANGENDTJK, 6 Maart. Aangevoerd werden: 2300 Kg. wortelen 1.90— 2.20; 40000 Kg. roode kool 9.50—13.10; idem doorschot 5.40—12.10; 163000 Kg. gele kool 46.70; Idem doorschot 2.906: 37000 Kg. Deensche witte kool 2.S05 60 32000 Kg. uien 2.202.80; groote 2.202.50; drielingen 2 2.40 per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 6 Maart 1931 Uien f 2.60—2.80; Groote uien 2.40—2 70; Drielingen 1.50—1.70; Wortelen 1.30— 1.50; Kleine Wortelen 0.901.00; Roode Kool 11.40—11.60, 2e soort f 9.60—11.60; Deensche Witte Kool 5.105.50, id. 2e s. 3.10. BEVERWIJK, Gladiolenveiling. Betaald werd per 100 stuks voor: Ri-d Can-.ra 10 op 26 ct., Hulot 810 6 ct., L'Immaculée 810 18 ct., BrenchlyensL 1012 1418 ct., Fla ming Sword 12 op 40 ctnem 10—12 17 ct., idem 810 34 ct., Early Sunrise 12 op 40 ct., Crimson Glow 12 op 40 ct., idem 10—12 20 ct., Brenchlyensis 12 cp 4045 ct., idem 10—12 16 ct., idem 8—10 b ct.. Blcriot 10—12 66 ct., Mr. Franc Pendleton 12 oo 110 ct., id. z. 10—12 42 ct., Wilbrink 10 op 17 ct., Venus 1012 20 ct., America 1012 22 ct., Yellow Hammer 1012 24 ct., Orange Queen 1012 44 ct., Empress of India 10 op 28 ct Mar. Foch z. 1012 22 ct., Flaming Sword 14 op 45 ct.. Prince of Wales 12 op 40 ct., Yellow Standard 8—10 12 ct., Maiden Blush 10—12 18 ct.. Peace 12 op 25 ct., Ruoini 12 op 40 ct., idem 1012 1819 ct., Foch 10 op 16 ct., Flaming Sword 10 op 24 ct., Halley 8—10 8 ct., Jacoba van Beieren 810 9 ct., Master Wietsen 810 16 ct., America 810 11 ct., Jacoba v. Beieren 10 op 24 ct., Loveliness 10 op 24 c£., Jacoba van Beieren 12 op 35 ct., Idem 1012 22 ct., idem 310 10 ct, Vesta Tilly 12 op 50 ct.. idem 10 -12 18 ct., Gene raal Pétain 12 op 45 ct., idem 1012 18 ct., Prince of Wales 10J2 20 ct., Peace 810 5 ct., Princ^bf Wales 8—10 7 ct., War 12 oo 50 ct., Brenchl. 8—10 7 ct War z. 10 op 20 ct., idem z. 810 10 ct., idem z. 6—8 5 ct Francis King z. 10 op 20 ct., idem z. 8—10 11 ct., White Giant z. 10 op 26 ct, Jacoba van Beleren 12 op 30 ct., iaem 1012 22 ct., America 810 910 ct., Brenchl. 10 op 18 ct.. Red Canna z. 12 op 50 ct., Golden West 8 op 14 ct., Panama 8 op 12 ct., White City 1012 1920 ct., idem 8—10 9 ct., America 12 op 40 ct., idem 1012 16 ct., Fiarning Sword z. 12 op 3540 ct.. idem z. 10—12 22 ct.. idem z. 810 10 ct., idem z, 68 6 ct., Red Em peror z. 10 op 17 ct. De prijzen voor grootere maten staan rots vast aan den lagen kant. In plantgoed begint even vraag te komen. ENKHUIZEN, 5 Maart 1931. Noteering „Bloemenlust" Bartigon 3.00—3.30, La Reine 2.30, Peack Blossom 3.003.30, Anemonen 1.302.00 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 4 Maart. Noteering Bloem- lust." Bartigon f 2.50—3 10. Prins van Oostenrfjk f 3 Ibis I 2, Copland 1 2.80, Le Nötre f 2.70, La Reine f 2.30. Panoromig f 2.30, Herman Schlegel f 1.80 per 100 stuks. WOGNUM, 5 Maart 1931 De Volhar ding Uien 0.70 k 1.50, Spruitkool 13.70 23.80. Witlof: 1ste soort 0.25 a 0.28, 2de soort 0.13 d 0 24, 3e soort 0.12 k f 0.16, per 100 K.G. Prei 1.70 a 5, Gele kool 1.80 4.20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2