fORMAMlNT MARIASTICHTING DOODENDANS Het tekort aan arbeiderswoningen te Bennebroek de goedJkoope vloer bedekking PIJLTJES bedreigt U i WLEDE BLAD VRIJDAG 6 MAART 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT ITALIË Staatsschuld en werkloosheid - Oorlogsschepen en soldaten STADSNIEUWS Al weer een Pater Th. J. Kannegieter S.J. Statuten IEDEREN MIDDAGVAN 2-3 UUR POLIKLINIEK VAN ONZE RECHTBANK Vernieuwing brug LANDBOUW EN VISSCHERIJ Hollandsche trawlers in de Moray Firth KERKNIEUWS Pater Joseph H Meuffels S.J. Belangrijke verbetering van het westelijk entrêe dier Gemeente LEGER EN VLOOI Bijzondere Vrijwillige Landstorm SPORT EN SPEL VOETBAL Oefenwedstrijden voor 't Ned. Elftal WIELRENNEN De Zesdaagsche te Breslau De Zwaluwen naar Engeland Het weeksalaris zooals in Nederland vrijwel een ieder die in loondienst is, dat uitbetaald krijgt, is in Italië onbekend. Beneden de Alpen is men ofwel los-arbeider en ontvangt des avonds wat men den afgeloopen dag verdiend heeft, ofwel vast aangesteld op een maandsalaris. Het gebruik wil dat in alle ondernemingen, van de kleinste tot de grootste, het personeel op den zeven-en-twintigsten der maand zijn loon ontvangt. Valt deze dag der dagen op 'n Zaterdag of een Zondag, dan heeft de uit betaling op den vier-en-twintigsten plaats. De Italiaansche winkel-Zondag Deze gewoonte heeft het aardige gebruik in het leven geroepen dat wij den Italiaan- schen winkel-Zondag willen noemen. Italië kan er niet bepaald op bogen dat het den toon aangeeft op het gebied van mooie, practische en smakelijk ingerichte winkels. Het overheerschende type is nog steeds wat men in Nederland een „zaakje van-alles" pleegt te noemen: een donkere, benauwde, dikwijls tamelijk onzindelijke ruimte waar petroleum en bonbons, steartne- kaarsen en brood, bleekpoeder en maccheroni wordt verkocht De man die in Italië achter de toonbank staat, zelfs in een mode magazijn vindt men uitsluitend mannelijk personeel! is bovendien het meest afge trokken, meest onvriendelijk soort Italiaan dat men zich denken kan. Winkelen is, kort om, beneden de Alpen geen pretje, maar een harde noodzaak welke men zoo lang mogelijk probeert uit te stellen. 's Avonds tusschen acht-uur en half-tien worden met donderend geraas de rolluiken waarmee in de kleinste vesten zoo goed als in de grootste steden, het onbeduidendste koomenijsnerinkje tot de belangrijkste juwe lierszaak zijn inhoud tegen de booze buiten wereld beschermt, omlaag getrokken, en zelfs de meer luxueuze, moderne zaken waar van er langzaam-aan in de hoofdstraten en kele hun intrede beginnen te doen, weigeren hardnekkig met de kleuren en het licht der étalages wat leven te brengen in de saaie avondstemming welke voor Italië, waar men zulks toch heelemaal niet verwachten zou, kenmerkend is. Eenmaal in de maand nu, den Zondag na de uitbetaling der salarissen, gaan in den laten namiddag de rolluiken omhoog, de winkeldeuren open, en in een zee van elec- trisch licht kan men in de étalages, op stel lingen buiten, op de toonbanken binnen, kan men kortom overal de voorraden die van schreeuwende prijskaarten voorzien zijn voor de gelegenheid, bewonderen. De vaders en de moeders met heel de nakomelingschap-op- z*n-paaichbest trekken er op uit; alles wordt betast, bevoeld, gekeurd; er wordt vast bij voorbaat een beetje afgepingeld op den koop welke niet voor morgen kan worden gesloten; er wordt geluisterd naar de reclame-radio- muziek die mèt de voetbaluitslagen voor trekpleisters dient; men lacht om den schreeuwer voor de deur van de groote winkels, die kwinkslagen en lofprijzingen op z'n waar door elkaar rdengt; en heel de stad leeft op bfj dit maandelijksche feest van enkele uren. Loonsverlaging en werkloosheid Voor zoo ver wij kunnen nagaan, heeft de fascistische regeering op den winkel-Zondag geen enkele belasting verzonnen! Om de waarde van dit feest te kunnen beoordeelen, moet u natuurlijk rekening houden met het onmetelijk geldgebrek, waarin Mussolini al zoo veel jaren verkeert, en zijn daaruit voort komenden eeuwigen geldhonger; en ook weten, dat bijna de helft van wat u in een Italiaanschen winkel besteedt, niets uitstaan de heeft met wat u koopt, maar een bijdrage vormt in de belastingen, welke op de schou ders van den winkelier rusten! Maar al gebeurde zulks dan niet recht streeks door een nieuwe belasting, dan werd er toch zijdelings een klap aan het winkel- Zondagavondje gegeven door de loonsverla gingen van 12 tot 35 pCt. die onlangs werd doorgevoerd. Uit verschillende dagbladarti kelen, regeeringsberaadslagingen en redevoe ringen begint eigenlijk eerst nu te blijken, hoe de Italiaanschen arbeider er sindsdien voor staat. U weet waarschijnlijk al, dat de fascisti sche arbeidswet met den daaruit voortsprui tenden corporatieven staat Italië op het ge bied van arbeidswetgeving in de wereld de absolute leiding heeft gegeven. In de fas cistische pers kunt u alle dagen lezen hoe men overal, vooral in Amerika, er dag en nacht aan ploetert om Mussolini's voorbeeld na te volgen. Welnu, het wettelijk vastgestelde salaris van L 25 (f. 3.25) per dag, heeft men al lang laten vallen. Thans is vastgesteld dat 'n hoofdarbeider waarbij ook de kantoorbe diende inbegrepen is, minstens L 400 Cf 52.25), de arbeider minstens L 300 (f 39.50) per maand verdienen moet. Behalve voor hen, die in rijks- en gemeentedienst zijn, wordt als regel dit minimum uitbetaald en leidt men het in versneld tempo daarheen, dat de salarissen nergens het minimum zullen over treffen: dit om de productiekosten te verla gen en daardoor den uitvoer te verhoogen. Noodkreten echter zijn opgegaan uit ver schillende industrieën over de onmogelijkheid van zoo ontzettend veel salaris! En Musso lini is gezwicht en heeft een crisiswet ver vaardigd welke de fabrikanten machtigt om allen lossen arbeiders en 'n gedeelte van hun vast personeel voorloopig L 8 tot L 9.50 (f 1.05 tot f 1.20) per dag te betalen! En de textiel-nijverheid rondom Milaan probeert men nu nieuw leven in te blazen door een deel der gesloten fabrieken weer te openen en de arbeiders te verplichten voorloopig zonder salaris te werken! Intusschen groeit de werkloosheid angst wekkend. Italië heeft momenteel ruim 750 duizend officieel erkende werkloozen. Wat dit zeggen wil, valt vooral daaruit af te lei den dat er in totaal minder dan een millioen menschen zijn die voor werkloosheid in aan merking komen. In de industrie en daar is in Italië alles bij inbegrepen wat in loon dienst zijn eenvoudig niet meer arbei ders werkzaam. Een oplossing die geen oplossing is. Als bekend, moet men in Italië twee maanden zonder eenig inkomen en dus al tamelijk verarmd! zijn, voor men als werklooze kan worden ingeschreven. Steun door Mussolini een premie op de vadsigheid genoemd, wordt alleen in uiterste gevallen verstrekt. Om er voor in aanmerking te komen, moet men een onbe smet politiek verleden, een vrouw en min stens twee kinderen hebben, en mag men noch zelf, noch in zijn naaste familie meer iets bezitten dat verkocht zou kunnen wor den. En deze steun van de 752 duizend werkloozen zijn er 181 duizend die dezen genieten; bedraagt dan L 3.20 (f 0.42) per dag zonder eenigen toeslag. Liefdadigheid als het verstrekken van kleeren, brandstof, voedsel en geld, bestaat er, ondanks den ijver van enkele vereeni- gingen en kloosters, practisch niet. De prikkel om kost wat kost aan eten te komen, is er dus wel en blijkt trouwens ook sterkvoor de rechtbank! Maar be halve de prikkel tot den arbeid, is voor het overwinnen der werkloosheid ook de mo gelijkheid tot den arbeid noodzakelijk, en die mogelijkheid heeft men zoo als dat heet „geschapen met onzen wil van fascisten." Begonnen werd met alle bedrijven, van den landbouw tot de groot-industrie toe, te verbeteren en te modeiniseeren. De werk zaamheden daarvoor werden uitgevoerd door de regeering en konden niet gewei gerd worden, ook wanneer de toekomstige, verhoogde verdiensten niet in staat bleken de kosten te dekken. Vooral met den land bouw heeft men daardoor een uitbuiting van den grond bereikt welke nu reeds haar heillooze gevolgen begint te vertoonen en naar een catastroof dreigt te leiden. Later is het verboden geworden personeel te ontslaan. Ook al heeft men geen werk voor de heift van zijn knechts, ontslag is verbodenHet resultaat werd gewoonlijk een stevig faillissement. In 1930 had Italië, na Amerika, het hoogste aantal faillisse menten van alle landen der wereld! Als consequentie van deze beide bepa lingen moest natuurlijk ook het opheffen van alle handels- en industrieele onderne mingen verboden worden, omdat daardoor zoowel de modernisatie voorkomen als het ontslag doorgevoerd kon worden. Wie in Italië een zaak heeft, is wettelijk verplicht deze te blijven voeren, desnoods met direct verlies, tot de algeheele ruïne, het faillisse ment, uitkomst brengt. Failliet-gaan zon der dat men zijn heele hebben en houden absoluut verloren heeft, wordt als „fraude" ontzettend zwaar gestrafd Schrille tegenstellingen. Het besluit dat ten slotte eenige uitkomst brengen kon, was de algemeene loonsverla ging, hoe zwaar en hoe onbillijk die ook was. De lagere loonen konden ongetwijfeld de productie-prijzen drukken en daardoor het internationaal handelsverkeer bevorde ren. Na de eerste maand echter begon de regeering al het door de verlaging uitge spaarde geld bij alle bedrijven op te vor derenals een nieuwe belasting! Onlangs, toen Mussolini de openbare wer ken over het heele land deed stop zetten om van het daarvoor uitgetrokken geld oorlogs schepen te gaan bouwen, schatten wij aan de hand van onvolledige gegevens het aan tal arbeiders dat daardoor „op straat" kwam, op ruim 170 duizend. Thans publiceert de regeering statistieken waaruit blijkt, dat de arbeiders bij de openbare werken nooit min der dan 180 duizend waren, eenmaal de 482 duizend bereikten en gemiddeld 215 duizend bedroegen! Van harte hoopte men die bin nenkort weer te werk te kunnen stellen, doch het verre voornemen van Frankrijk om ce slagschepen van 23.000, ton (de capital ships van Washington) waarop het volgens de ver dragen recht heeft, te doen bouwen, was voor Italië aanleiding om ook dadelijk met zulke plannen te be ginnen. Deskundigen berekenden de kosten per stuk op 350 a 400 millioen! De openbare werken met hun honderdduizenden arbeiders hebben nooit meer dan 300 millioen per Jaar gekost De fascistische pers heeft een gehuil aan geheven, omdat Frankrijk 35 pet. zijner in behandeling zijnde begrooting aan militaire doeleinden besteedt. In het loopende boek jaar besteedt Italië ruim 60 pet. aan zijn oorlogsschepen en soldaten, en dit terwijl het krom ligt om de 15 millioen per da? bij el kaar te harken, die het noodig heeft voor de rente zijner binnenlandsche schuld. Aan de aflossing denkt men maar niet eens. Maar niettemin stelde een polemiek dezer dagen vast, dat Italië momenteel meer sol daten heeft dan Rusland, dan Amerika, dan Frankrijk en danEngeland met alle Do minions en koloniën te samen! De fascis tische pers gaf dat toe met de verzekering, dat er geen mensch wat mee noodig heeft. Hopen we ten minste dat Henderson met zijn komst naar Rome iets heeft bereikt in de bewapening ter zee. De huidige toestand, dat meer dan 35 pet. der kosten van het Italiaansche staatshuishouden wordt betaald door de belastingen op de tabak en de pros titutie, kan niet voortduren. Rome, 3 Maart 1931. J. H. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, staande voor een café aan den Jansweg. Naar wij vernemen, is de Zeererw. Pater Th. J. Kannegieter S.J., pastoor der St. Cani- siuskerk te Nijmegen, opgenomen in de Mariastichting alhier. De „Staatscourant" bevat de statuten van den Algemeenen Nederlandschen Stuka- doorsbond, gevestigd alhier.' Conducteur: „Wat zegt u? Een kaartje en een halfgeld? Hij is toch al boven den leeftijd niet?" Passagier: „Dat wel, maar hij is maar half goed snik". (Everybody's Weekly) Uitspraken van Donderdag 5 Maart 1931. W. F. Vkoopman, wonende te IJmuiden, gem. Velsen. Appèl overtr. Alg. Politiever ordening van Velsen". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd, behalve ten aanzien der aan het feit gegeven kwalificatie. H. G. B., hvr. J. v. d. Z., wonende te Haar lem. „Art. 251bis W. v. Strafrecht", een maand gev.straf o.v. W. H. v. d. W„ reiziger wonende te Haar lem. „Heling", twee maanden gev.straf o.v. J. A. v. G., koopman, wonende te Haar lem. „Appèl overtr. art. 453 W. v. S." f 15 boete subs. 10 dagen hecht o.v. L. v. W„ veehouder, wonende te Haarlem- merliede en Spaarnwouöe. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielverordening" f 3 boete subs. 3 dagen hecht. o.v. J. J. S„ automobielhandelaar, wonende te Amsterdam. „Appèl overtr. Motor- en Rij- wielwet". Vrijgesproken. Dijkgraaf en Heemraden van den Haar- lemmermeerpolder hebben aanbesteed het vernieuwen van den bovenbouw in gewa pend beton van de brug over de Vijfhuizer- tocht in den IJweg alhier. De uitslag is als volgt: W. v. d. Kort f 4131.50; fa. A. Kraak Zn. te Hoofddorp f 3430; IJmuidens Be tonbouw te IJmuiden f 3135; P. Turnhout te Aalsmeer f 2930; Gebrs. H. A. en G. de Graaf f te Halfweg f 2795; fa. Witziers en Honing alhier f 2726; fa W. Mienis Zn. te Hoofddorp f 2493; F. Middelkoop te Haarlem f 1993. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer Middelkoop. Het Engelsche Lagerhuislid McKenzie Wood heeft zich de vorige week tot tolk gemaakt van de Schotsche visschers, wier grieven weer opgelaaid zijn door de aan wezigheid van een groote Hollandsche trawler-vloot in de Moray Firth. Onbillijk verwijt. Een afzonderlijke internationale regeling voor de Moray Firth zou, naar de „Tel." meldt, alleen mogelijk zijn met goedkeuring van alle tot de Noordzee-conventie aange sloten naties, doeh reeds eerder heeft deze kwestie in de Noordzee-conventie een on derwerp van besprekingen uitgemaakt, zon- dat dat men tot eenig resultaat is gekomen. Het is dan ook hoogst onbillijk om, zooals sommigen doen, Nederland een verwijt te maken van de huidige situatie. Integendeel, ook Nederlandsche belanghebbenden onder vinden schade van den huidigen stand van zaken. De Britsche autoriteiten hebben name lijk bepaald, dat een trawler, die op inter nationaal gebied in de Moray Firth met een trawlnet visschende is aangetroffen, zich blootstelt aan inbeslagneming van zijn lading, wanneer deze binnen een tijdperk van twee maanden in een Engelsche haven wordt binnengebracht. Reedk is twee jaar geleden een dergelijk geval van inbeslag neming te Grims'oy voorgekomen; de ver- toogen der Nederlandsche regeering bleven toen zonder resultaat. Aan het verzoek, dat de Britsche regee ring telkenjare tot de Nederlandsche richt, opdat Nederlandsche trawlers bij het vis- schen in de Moray Firth omzichtigheid be trachten ten einde geen schade aan de netten der Schotsche visschers aan te rich ten. is steeds gevolg gegeven. Het feit, dat dit verzoek thans met zekeren aandrang ia herhaald, behoeft niet als een diploma tiek incident te worden aangemerkt. Er mogen in het hooge Noorden tusschen vis schers der beide landen conflicten zijn zulks behoeft zeker geen schaduw te wer pen op de goede oetrekkingen, die tusschen de regeeringen van beide landen bestaan Bij de familie te Susteren en Echt is be richt gekomen van den dood van Pater Jos. Meuffels S.J. te Belize, Britsch Honduras. Pater Meuffels werd geboren te Susteren op de hoeve IJzerenbosch den 17den Oct. 1853. Hij studeerde te Rolduc en op het Jezuïtencollege te Sitaard. Na de plechtige professie op 25 Nov. 1874, vertrok hij naar de Missie in Amerika. In 1888 werd hij priester gewijd. Langen tijd verbleef hjj tusschen de Indianen van Middel-Amerika, als pastoor van Oranje-Walk. Daarna was hij professor aan het Sint John's college te Belize, de hoofdstad van Britsch-Honduras, waar hij langen tijd overste was. Slechts éénmaal heeft hij zijn geboorte plaats en zijn familie weergezien. In 1925, na 51 jaar den .ast van de Missie en de hitte van de tropen gedragen te hebben, werd hij gekozen om de Missouri-provin- cie, waartoe de Britsch-Hond. missie be hoort te gaan vertegenwoordigen op het Missiecongres te Rome. Samen met zijn bis schop, Rt. Rev. J. Murphy S.J., bracht hij een bezoek aan zijn geboortestreek en zijn talrijke familieleden, waaronder zijn twee zusters en twee broers nog in leven zijn. Boven: Een der vele weinig karakteristieke heekjes in Bennebroek om welks verdwij ning wel niemand rouwig zal zijn. Onder: Nieuwetoestand. Er is te Bennebroek nog altijd een heel lijstje van bouwvallige krotten, dat voor af braak in aanmerkng komt. Het gemeentebe stuur ziet zich gedwongen geen woningen on bewoonbaar te verklaren vooraleer er een an dere huisvesting voor die gezinnen bestaat. En omdat van particuliere zijde op het ge bied van den arbeiderswoningbouw zoo wei nig te verwachten is (men zie maar eens naar andere steden en dorpen!) mag wel eens de aandacht worden gevestigd op de verbetering, die bij de Centenbrug wordt aan gebracht van particuliere zijde. Onlangs is de eigenaar van het complex huisjes langs de Leidschevaart nabij de Cen tenbrug, de heer L. v. d. Hulst, overleden. Zijn bezit ging aan de erven over. Het beheer daarvan werd toevertrouwd aan den heêr W. v. d. Hulst te Haarlem en het is vooral aan zijn initiatief te danken, dat de bestaande huisjes, waarvan twee onbewoonbaar waren verklaard, zoo goed als alle bijna geheel worden afgebroken. Daarvoor in de plaats zal, onder architectuur van den heer W. v d. Rotte, een serie frissche, ruime, goed inge richte arbeiderswoningen worden gebouwd, waaronder één winkel. Dat beteekent een groote verbetering voor deze buurt en voor de toekomstige bewoners een groot genot. Wij hoorden vertellen, dat de huur van deze hui zen, vooral wanneer die wordt vergeleken met de huren, die gevraagd worden voor der gelijke van gemeentewege gebouwde wonin gen, zeer zal meevallen. f OIT y O Of IT A C rheumaUek. Jicht, griep, hoofd-, hlu-en r«nwp«n wordt volleni m i- Olrl I eooo «™.h.eren OP d. mee.t .fdoende wU» be.tredln do™ A 5 r°Kalt«bletten. ToKal schaadt hart noch maag en knn du» worden A WLïAJLl Ingenomen dooi hen die engere middelen elecht verdienen. Togel hielp weer endore middelen teelden. Ba Apoih. fr UW tc.aa De verbeteringen zullen het geheele weste lijke entrée der gemeente rondom de Cen tenbrug een meer passend aanzien ge ven. De over de moderne onlangs heropende rij wielzaak annex smederij van den heer N. Hulsbosch gelegen kolenopslagplaats (onbe woonbaar verklaarde woningen) verdwijnt en maakt plaats voor een modern woon- en winkelhuis. De vier daarachter gelegen wo ninkjes worden gelijkelijk degelijk opgeknapt: verbouwd, vernieuwd en gemoderniseerd. Eveneens zullen zeven aan den overkant aan de Leidschevaart gelegen woningen gron dige vernieuwingen ondergaan en van mo derne gemakken worden voorzien. Er wordt met deze werkzaamheden veel spoed betracht. Morgen wordt de eerste steen gelegd. In JunJ a.s. zal reeds het geheel kunnen worden opgeleverd. Zooals i wij reeds eerder mededeelden, wordt het werk uitgevoerd door de Gebr. Botbijl uit Heemstede. Het glas-, schilder- en be- hangwerk is in handen van den heer D. Bakker uit Nieuw-Vennep. Het is dan ook te hopen, dat het daartoe bestemde lichaam de herstellingen uitvoert, die juist daar ter plaatse aan de schoeiing der Leidschevaart noodzakelijk zijn zonder welke verbeteringen toch maar weer half resultaat zou zijn bereikt. Dan kunnen wij nog mededeelen, dat de vier tegenover de Centenbrug, aan de Leid schevaart staande onbewoonbaar verklaarde woningen van de onlangs gefailleerd zijnde Hollandsche Cultuur Mij. overgegaan zijn in handen van den heer A. Weijers, die geluk kig slechts tijdelijk deze onsierlijke ruïne bezigt als opslagplaats van brandstoffen. Een rij ke keuze uit een prachtige verzame ling dessins. Elk pa troon is in een zeer sterke verf- en laklaag op 'tstevige Stragula- materiaal gedrukt Let op het meckteeken ..Stragula" op de achterzijde f 1.45 per el (68 cM.) 200 cM. br. f 1.35 per el (68 cM.) 183 cM. br. dij eiken winkelier verkrijgbaar De komende Plaatselijk-Leidersdag te Utrecht, tijdens de Jaarbeurs Op Donderdag 12 Maart a.s. zal te Utrecht een nationale Plaatselijk-Leidersdag gehouden worden, vanwege den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Deze dag een novum in de organisatie van den B. V. L. bedoelt de saamhoorigheidsgedachte van de Plaatselijke Leiders van alle, ruim 1100, plaatsen, die Nederland telt, te versterken Deze dag wil niet zijn een congres- of vergaderingsdag, doch iets anders De Nationale Landstormcommissie ziet gaarne in de groote beteekenls van den Plaatseiy- ken Leider voor het Instituut van den B V. L., en heeft dezen vorm van „Plaat selijk-Leidersdag" gekozen, om daar uiting aan te geven. De Plaatselijk-Leider toch js de spil van een plaatselijke afdeeling, te meer, wanneer hij als secretaris der Plaatse lijke Landstormcommisie de tusschenpersoon is tusschen Plaatselijke- en Gewestelijke Commissie, welke laatste Commissie weder in rechtstreeks contact staat met de Natio nale Landstormcommissie. De Plaatselijke Leiders hebben bijna allen een rang in het leger gehad; er zijn er bij, die zich sieren met de korporaalsstrepen; er zijn er echter ook bij, die als gewoon soldaat geregistreerd staan. Maar allen werken zij in eigen kring en plaats voor hetzelfde doel en allen trek ken zij Donderdag 12 Maart naar Utrecht, haar dezen eersten Plaatselijk-Leidersdag. De Plaatselijke Leiders komenvoor zoo ver zij niet van autobussen verbandsgewijze gebruik maken per spoor te Utrecht aan tusschen 9.33 en 10.58. Buiten het station verzamelt ieder korps, en marcheert naar het gebouw Tivoli, Witte Vrouwensingel. Met de Plaatselijke Leiders zullen hier tal van militaire en burgerlijke autoriteiten aanwezig zijn. Hier komen, behalve de leden van de Nationale Landstormcommissie, o.m. de Minister van Defensie, Mr. Dr. L. N. Deckers, met zijn adjudant, den kapitein van den Generaien Staf G. J. M. van Weel, de Inspecteur van den Landstorm, Luit.-generaal J. H. Borel. vergezeld van Majoor J. A. J. M. Schotman, van de In spectie van den Landstorm, de burgemees ter van Utrecht, Dr. J. P. Foekema An- dreae, de Garnizoenscommandant van Utrecht, enz. Na een openingswoord van den voorzit ter der Nationale Landstormcommissie, den heer L. F. Duymaer van Twist, zal de se cretaris dezer Commissie, de heer G. F. Boulogne een rede houden over het Plaat- selijk-Leiderschap. Hierna zal het woord gevoerd worden door den Minister van De fensie. De Regimentsmuziek aangeboden door den Commandant van het Regiment Genietroepen te Utrecht zal hare mede werking verleenen. Na afloop van deze samenkomst wordt gemarcheerd naar het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, waar gemeen schappelijk de lunch gebruikt wordt. Daarna is er gelegenheid de Jaarbeurs te bezoeken, waar de deelnemers van dezen dag dank zij een gunstige beschikking van het Jaarbeursbestuur vrijen toegang hebben. Woensdag 11 Maart wordt op het V. U. C.- terrein een oefenwedstrijd gespeeld tusschen het Nederlandsch elftal (De Sportkroniek spreekt van „het" Nederlandsch elftal) en een ploeg, samengesteld uit de overige spe lers die aan de wekelijksche Woensdagavond oefeningen deelnemen, een soort B-elftal dus. Deze wedstrijd vindt des avonds om acht uur bij kunstlicht plaats. Op 18 Maart volgt ten slotte de reeds aangekondigde wedstrijd tegen Charlton Athletic De samenstelling der elftallen die elkaar op 11 Maart op het V. U. C.-veld zullen be kampen, is als volgt: Nederlandsch A-elftal: Doel: Van der Meuien (H. F. C.). Achter: Van Run <P. S. V.) en Van Kol (Ajax). Midden: Pauwe Sr., Pauwe Jr. en Van Heel (Feijenoord). Voor: Voormolen (Sparta), Tap (A. D. O.), Lagendaal (Xerxes), Ruisch (D. F. C.) en Van Nellen (D. F. C). Nederlandsch B-elftal: Doel: Odijk (De Hollandiaan). Achter: Diepenbeek (Ajax) en Van het Kaar (Z. F. C.). Midden: Sterk (Het Gooi), ten Donkelaar (Enschedesche Boys), Breitner <A. D O.). Voor: Hendriks (Fevenoord), Steens (K. F. C.), Kluin (A. GOV. V.), van der Heij den (Wageningen), Kammeiler (Haarlem). De samenstelling van het, elftal, dat tegen Charlton Athletic speelt volgt na dezen oefen wedstrijd. Ieder zijn meug In Parijs is een dezer dagen een man door gasverstikking gestorven, omdat hij de gasslang, die hij al vijftien jaar had gebruikt, niet wilde laten reparee- ren. Ook kost in Parijs een geheel nieuwe slang maar een kleinigheid. Toch was de kerel niet arm. Hij was multimillionnair en bezat o.m. twee groote huurkazernes in Parijs, waar hij veel geld aan verdiende. Hij was ook niet stom, want een dertig jaar geleden was hij socialistisch kamerlid voor een Parijsch kiesdistrict, maar in 1897 gaf hij deze functie prijs om in zaken te gaan en geld te verdienen. Gebrek aan ondervinding kon ook niemand hem verwijten, want hij was tachtig jaar oud en hij herinnerde zich zelfs nog heel goed, dat zijn inmiddels overleden vrouw op een goeden nacht van hat jaar 1925 door hetzelfde gasslangetje bijna gestikt was, toen het oude ding was gebroken. Maar wat deed hij toen? Hij wikkelde lappen om de twintig ga ten van het gevaarlijke instrument. Hij trotseerde liever alle gevaren, zelfs den dood dan zich de geringste uitgave te permitteeren. Men vertelt, dat hij zijn voedsel uit vuilnisbakken bij elkaar zocht en op de markt alleen afval van groenten kocht om zich te voeden. Hij liet zijn bed maar ééns in de veertien dagen opmaken om niet te veel geld aan een werkster te moeten geven. Het zal wel waar zijn, wat men ver telt, dat een gierigaard uiterst moeilijk van zijn ondeugd kan afkomen, maar onze lezers zullen het er ook over eens zijn, dat de gierigheid een der stomste aanwendsels is, waarmede een mensch behebt kan wezen. Is er iets dommers dan dood te gaan om zijn geld maar te kunnen sparen? Toch hechten sommige lieden een waarde aan hun geld, dat die alleen zpu hebben als zij het ook uitgaven. Zij weten, dat zij nooit plezier van hun geld zullen hebben, omdat zij het niet laten rollen en toch kunnen zij er niet van scheiden. Dat men spaart is begrijpelijk, want sparen is een verzekering tegen ziekte en mi sère. Maar de gierigheid is in tegen spraak met zichzelf. Die arme Parijze- naar hield zooveel van geld, dat hij zich had aangeleerd het niet noodig te hebben. Hij gebruikte het niet om zich te voeden, niet om zich te kleeden, niet voor zijn woning, hij gebruikte het nergens voor, zelfs niet om zijn caduque gasslang door een nieuwe te vervangen. Toch bleef hij met de grootste harts tocht iets verzamelen, dat hij door zijn handelwijze voor zichzelf volkomen waardeloos maakte. Wie begrijpt jz.oo'n dolzinnigheid? Een ieder zijn meug, de mijne is het niet. en Ajaxploegen, welk? op initiatief van de Zwaluwen zal plaats vinden, naar Engeland. Voorts worden de volgende spelers even eens uitgenoodigd den toer mee te maken: Adam (Grasshoppers), var. der Meulen (H. F. C.), van der Heijden en Wanders (Wage ningen), ten Donkelaar (Enscbcdescae Boys), van Run en Visser (P S. V.), van 't Kaar (Z. F. C.) en Lagendaal (Xerxes). In totaal zijn dus 29 spelers van ie party. Het vertrek van het gezelschap is bepaald op Woensdag 1 April. De volgende wedstiijden staan op het pro gramma: 3 April: ZwaluwenBristol Rovers. 4 April: Zwaluwen—YeovU and Petters. 6 April: ZwaluwenGillingham. De spelers die op 4 April niet meedoen gaan naar den Leaguewedstrijd Arsenal- Chelsea kijken. Het zelfde geldt op Maandag voor den wedstrijd ArsenalPortsmouth, waarby opgemerkt moet worden, dat die dag tegen Gillingham een ploeg wordt opgesteld van spelers, die in de andere wedstryden niet zijn opgenomen. Van Kempen—Rieger winnen Donderdagavond werd de Zesdaagsche wlelerwedstryd te Breslau beëindigd. Als by- zonderheld zij vermeld, dat in plaats van 145 uur, ditmaal 146 uur werd gereden, waar door de wedstrijd om 12 uur hedennacht pas was afgeloopen. Na 145 uur waren afgelegd 3793 100 K.M. De laatste uren verliepen ta melijk monotoon; het koppel Van Kempen Rieger zorgde er voor dat geen uitloop pogingen meer werden ondernomen met kans op succes. Wel trachtte Pynenburg— Schön dit nog te doen, doch hun aanval mis lukte, waardoor zij zich met de tweede plaats moesten tevreden stellen In totaal werden afgelegd 3833.280 KM. De einduitslag luidt: 1. Rieger—Piet van Kempen, 274 punten. 2. Op een ronde: pynenburgSchön, 360 punten. 3. PreussResiger, 212 punten. 4. Op twee ronden: Goebel—Dinalej 311 punten. Op drie ronden: 5. KrtigerFunda, 165 punten. 6. Braspenning—Negrini, 137 punten. Op vier ronden: 7. Faudet—Peix, 236 pnt. 8. ThierbachSiegel, 178 punten. microscoop Bscterién gezien doof Van de Feyenoordpioeg gaat alleen Hen driks, van de Ajaxploeg alleen Strybosch niet mee met den Paaschtoer der Feyenoord- rORMAMENT overwint KEELPIJN BI) Apoth. «n Drog. IL- p. OeBch Bescherm Uzelf en Uw iamihe tegen infectie met de Keelontamenende Tabletten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5