Gemengd cdCieuws Voor de Huiskamer ROMA Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN j ALGEMEENE BESCHOUWINGEN STAATSBEGROOTING EERSTE KAMES TWEEDE KA MEE KERKNIEUWS Pastoor J. C. v. d. Loos Retraite R. K. J. Werkgevers ONDERWIJS R. K. Universiteit Vechtenden in een sloot Een hunner verdronken Man verdronken Verduistering Dronken chauffeur achter het stuur r Het buitengewone Paard op hol De gezwollen rivieren Autobotsing Beschonken achter het stuur. Een man gedood, een zwaar gewond Been afgekneld Inbrekers aangehouden n smaakt a/s loom/ PUDDINQrABR-^J*/>Ö£jWL-GRONINGEN Door den rook van de tram De griep Voortdurend last van hoofdpijn Vergadering van Donderdag Voortgezet worden de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1931. De heer VAN LANSCHOT (R.-K.) noemt het een merkwaardige speling van het nood lot dat, hoewel de algemeene opinie was, dat er bij deze begrooting niet veel gespro ken zou worden, nog nooit zoo'n lijvig Voor- loopig Verslag is verschenen. De economi sche krisis is daarvan de oorzaak. Spreker betoogt, dat de R.-K. Staatspartij een volks partij is en spreker gaat daar prat op. Spr. beveelt de regeering aan een onder zoek in tp stellen naar de wenschelijkheid van een industriebank en dringt voorts aan op openbaarheid bij trustvorming, een zaak, die een internationaal karakter heeft. Een ander krisismiddel is de mobilisatie van het Nederlandsche bankkapitaal te!n gebruike in actieven zin. Heeft men wel eens bedacht, hoeveel honderden millioenen wij geleend hebben aan Duitschland? Kunnen wij daar voor geen tegenprestatie krijgen? Spr. ziet in deze regeering voor alles een krisisregee- ring, die met volkomen recht een beroep kan doen op de verschillende partijen in ons parlement. Zij kan de krisis niet opheffen, doch slechts lenigen. Laat de regeering zich niet de handen binden en de weinige verdedigingsmiddelen, die wij hebben, niet uit handen geven. Spr doelt op het verdrag inzake in- en uitvoer verboden, waaraan zij tot Juni gebonden is. Spr. wijst op de plannen van den Duitschcn minister Schiele, die een ernstige bedreiging voor onzen landbouw beteekenen. Is het Nederlandsch crediet aan Duitsch land niet een machtig wapen tegen deze be dreiging? Tegenover hen, die verlangen dat de R.-K. Staatspartij haar zelfstandigheid zal prijs geven om een parlementaire regee ring te vormen, zegt spr. dat de taak der politieke partijen niet in de eerste plaats is parlementaire regeeringen te vormen. Haar eerste taak is beginselen te verdedigen. De sociaal-democraten spreken van dicta tuur, maar vergeten, dat dictatuur niet alleen communisme of fascisme is, maar ook re/olutie. En wie zegt ons, dat, in geval van mobilisatie, de S. D. A. P. zich den mantel der dictatuur niet op de schouders zal hangen? De positie der regeering acht spr. ver sterkt. Men oefent kritiek, maar toch is de lust om in deze moeilijke omstandigheden de regeertaak over te nemen, tot het vries punt gedaald. De heer WIBAUT (S.D.A.P.) zou de In stelling van een industriebank aanvaarden, doch niet als middel tegen de crisis. Mobili satie van het bankkapitaal heeft weinig zin, wanneer daaraan niet een zekere beheerschlng van dat kapitaal vast zit. Spr. vraagt verder de aandacht voor den nood, waarin verschillende gemeenten reeds verkeeren als gevolg van de wet op de financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten. Reeds zijn 62 gemeenten tot heffing van de opcenten, en 16 zelfs tot 100 opcenten op de gemeentefondsbelasting overgegaan. Binnen het economisch draagvermogen moeten de gemeenten zelf in staat zijn; haar uitgaven te doen, die in het belang der gemeente npodig zijn. Prof. VAN EMBDEN (V.D.) zal de ver houding tusschen Regeering en volk be handelen ingeval van mobilisatie en oorlog. Hij is overtuigd, dat het toenemend verzet tegen het oorlogsbedrijf zich in de toekomst ook in onwettige basis zal bewegen. De militaire strijdmiddelen zijn sedert 1914 zoozeer veranderd, dat wie 's lands veiligheid zoekt in militaire machten, zich hoe langer hoe zenuwachtiger moet maken. De beslissing over mobilisatie geschiedt in werkelijkheid niet door de Regeering, maar door de hooge militairen. Zij zetten onmid dellijk het recht van vrijheid van vereeni- ging en vergadering op zij en plaatsen de drukpers onder cènsuur. Mobilisatie bcteekent bij ons geen volks wil, zelfs geen regeeringswil, maar gene- raalswil. De vrijzinnig-democratische partij doet ook in het heden niet anders dan zij in het verleden deed: waarschuwen tegen aan tasting van de democratie en in geval van oorlog zal zij het minder gevaarlijk achten een onwettigen maatregel aan te bevelen dan dat ons geheele volk in den afgrond wordt gestort. De beslissing over oorlogsverklaring moet. volgens het Volkenbondsrecht, uit handen van de Regeering in die van de Staten- Ceneraal worden gelegd. De heer SL1NGENBERG (V.D.) houdt financieele beschouwingen. Hij meent dat de cijfers nog wel wat meer zullen meeval len, althans wat de uitgaven betreft. Ook de Staatsschuld geeft, naar spreker becijfert, geen reden tot pessimisme; zij is niet hooger dan zij in 1914 was. Het verloop van het leeningfonds is even min ongunstig. De heer KOSTER (Lib.) zou wi'len zien nagegaan wat economisch mogelijk is om de gevolgen van de werkloosheidscrisis te ver zachten. Daarbij moet rekening worden gehouden met de groote dalingen van koer sen en indexcijfers in den groothandel. Wat de Staatsinkomsten en -uitgaven betreft, wanneer men rekening houdt met het tekort in het spoorwegpensioenfonds en den financieelen tegenslag van de droogleg ging der Zuiderzee, dan .bedraagt het over schot van de laatste 10 jaren uit de belas tingen heel wat minder dan 240 millioen gulden. In plaats van 9 millioen tekort op de begrooting van 1931 is volgens spr. wel op 20 millioen tekort te rekenen. Uitvoering van groote werken als wegen aanleg, bruggenbouw, enz. kan in de tegen woordige omstandigheden worden versneld. Voorts zou de zakelijke bedrijfsbelasting moeten worden afgeschaft en de werkver- Winkelchef (in de afdee'ing meu belen): „Kan ik u misschien ergens mee van dienst zijn?" Dame: „Nee, dank u! Ik wacht tot mijn jongens klaar zijn met spelen! Ze hebben zoo'n aardig springspelletje uitgevonden, zeggen ze." (Passing Show) ruiming door opdracht van leveranties aan binnenlandsche industrie bevorderd. Te 5.10 wordt de vergadering verdaagd tot hedenochtend 11 uur. Vergadering van Donderdag. Indische Begrooting. Voortgezet wordt de behandeling van de Indische begrooting afdeeling Onderwijs. De heer GERHARD (S.D.A.P.) bespreekt het herordeningsplan van het onderwijs. Hij juicht toe dat ten deele zal worden ge broken met het Nederlandsch als voertaal op de volksschool. Wat de verhouding van bijzonder tot openbaar onderwijs betreft, moet worden tegengesproken als zouden aan het bijz. onderwijs moeilijkheden in den weg worden gelegd. Spr. erkent dat de zending vaak op loffelijke wijze de taak van de over heid ten aanzien van het onderwijs heeft overgenomen. De heer SEVERIJN (A.R.) komt het voor dat de vraag naar openbaar neutraal onder wijs voor Indië al te Westersch georiën- teerd is De heer MOLLER (R.K.) bestrijdt de eenheidsschool en pleit voor de inheemsche taal als voertaal. Als naaste te vervullen wensch moet worden aangedrongen cp verbeterin g van de desaschool. De 4 of 5- jarige volksschool is voorloopig onbereik baar. De confessioneele school achti spr. voor wat karaktervorming en opvoeding aangaat veel beter geschikt dan de open bare. In de laatste 8 jaren is het aantal leer lingen der lagere scholen verdubbeld. Meer dan de helft van het analphabetisme in Indië is reeds overwonnen. De heer VAN BOETZELA^R (C.H.) zegt dat er groot verschil is tusschen de volks scholen in de verschillende deelen van Ned. Indië. Dit onderwijs' wordt nu over gedragen aan de autonome gemeenschap pen. Spr. betreurt, dat zoo weinig voortgang gemaakt wordt met de financieele schei ding tusschen Kerk en Staat. De kerk dient meer vrijheid te krijgen en nu is al thans een administratieve scheiding mo gelijk. De heer JOEKES (V.D.) wijst er op, dat er op het gebied van het onderwijs in In dië nog een belangrijke achterstand is in te halen. Het aantal confessioneele scholen, dat gesubsidieerd wordt, is de laatste jaren be langrijk grooter geworden. De vraag dient gesteld, of daaruit niet blijkt, dat het con fessioneel onderwijs bevoordeeld wordt. De heer TER LAAN (S. D.) constateert, dat vooral het onderwijs betrokken is in de bezuiniging. De Regeering dient voor het onderwijs echter meer te doen dan blijkt uit de cijfers der begrooting. Voor hei volksonderwijs wordt veel te weinig gedaan. Tegen subsidieering van het bijzonder on derwijs hebben de sociaal-democraten geen bezwaar, maar deze subsidieering heeft plaats boven het openbaar onderwijs uit, door de hypotheek-garantie van 85%. Veel meer waarde dient men toe te ken nen aan de openbare school, omdat die staat boven de geloofsverdeeldheid. Het maakt op de inlanders vaak een gekken indruk, dat er Christelijke scholen zijn van verschillend beginsel. De heer DE VISSER (C. P.) betoogt, dat er geen gebied is, waarop de verwaarloozing zóó groot is. als op dat van het onderwijs. Tot aan 1920 gingen nog geen 700.000 in- landsche kinderen op school. Mej. WESTERMAN (Lib.) komen de her ordeningsplannen niet geheel aannemelijk voor. Men moet zich daar niet blind staren op de Westersche scholen, aangezien de Oostersche toestanden geheel anders zijn. De MINISTER VAN KOLONIËN, de heer DE GRAAFP zal de aandacht van den Gouverneur-Generaal vestigen op de op merkingen, gemaakt ten aanzien van het herordeningsplan. In sommige streken is het zeer moeilijk de desaschool ingang te doen vinden, Daarbij komt nog een gebrek aan leerkrachten voor het desa-onderwijs. Spr. is het er mede eens, dat het confes sioneel onderwijs voor de karaktervorming meer kan doen dan het openbaar onderwijs. Dit ligt aan den aard daarvan. Wel gelooft spr., dat er een leemte is in het stelsel van subsidieering en dat de leeningen op kor ten termijn beter zijn dan hypotheek garanties. Voor beoordeeling van het confessioneele onderwijs heeft spr. geen bewijzen. Hij heeft de overtuiging, dat men in Indië bil lijk te werk gaat. Het ontwerp wordt goedgekeurd met aan- teekening, dat de heer Gerhard en De Vis ser tegen zijn De vergadering wordt verdaagd. Naar aanleiding van de viering door den Zeereerw. heer pastoor J. V. van der Lops te Uitgeest van zijn zestigsten verjaar dag, schrijft de zeereerw. heer pastoor W. Nolet in „De Tijd": Er zijn nu eenmaal menschen, die in hun leven buitengewoon geluk hebben. Onder hen mag wel gerekend worden de herder van Uitgeest, die gisteren den zestigjarigen leeftijd bereikte. Als jong priester kwam hij in intieme aanraking met Mgr. van Cooth, die den talentvollen jongeman over zijn eersten Bühnen-fieber heen hielp. Het kostte moeite, om den-jongen Van der Loos aan het schrijven te krijgen, en zijn eerste proe ven verraden duidelijk de hulp van zijn mentor. Maar de vrees was overwonnen en de pen heeft Van der Loos niet meer neer gelegd. Kort daarop werd hij benoemd tot kapelaan te Bovenkerk, waar de toenmalige deken, de met zooveel lof bekende kerk historicus Mgr. Graaf, wel hartelijk blij ge weest moet zijn met een kapelaan, die niet alleen een diepe bewondering had voor de veelzijdige kennis van zijn pastoor, maar die hem ook hielp bij zijn historische nasporin gen en die straks de aangewezen man bleek, om den profetenmantel over te nemen. Het duurde dan ook niet lang, of de naam van Van der Loos werd onafscheidelijk verbon den aan de Stichting van Mgr. Graaf, de „Bijdragen voor de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem". De bereidwilligheid, waarmede hij ande ren over zijn gegevens laat beschikken, en het vermogen, om ook jongere confraters aan den arbeid te zetten, heeft hij onge twijfeld uit zijn leerjaren meegebracht. Jarenlang heeft hij onverdroten (en on baatzuchtig, want de toestand van de kas was niet evenredig aan het gewicht van het Tijdschrift) de resultaten van zijn stu die in dit tijdschrift gepubliceerd: Pastoor Van der Loos heeft door zijn publicaties de Bijdragen gemaakt tot een onuitputtelijke bron van kennis aangaande de nieuwe ge schiedenis van wat tegenwoordig het Bis dom Haarlem is. Reeds meer dan twintig jaar geleden ver scheen van J. C. van der Loos een merk waardig boek over de Geschiedenis van Amstelland; zijn eigen parochie verrijkt hij met een geschiedenis van Uitgeest, welke de rij van monografieën over de geschiedenis van het Bisdom Haarlem waardig opende; onlangs nog verblijdcri hij de jubileerende parochie van Scheveningen met haar .ge schiedenis. Een lang gevoelde leemte in de historiografie van de vrijwording van de Katholieken in Nederland is de zestigjarige bezig aan te vullen: in den loopenden jaar gang van de Bijdragen verschijnt de ge schiedenis van het Seminarie Warmond, dat zulk een groote rol in de emancipatie ge speeld heeft. Pastoor Van der Loos mag met voldoe ning terugzien op zijn arbeid en zijn tal rijke vrienden en vereerders stemmen zeker in met den wensch, dat zijn werkkracht, die nog lang niet is uitgeput, ook in de vol gende jaren veel nieuws over de geschiede nis van het Bisdom Haarlem zal te voor schijn brengen. Van Donderdag 19 tot Zondag 22 Maart wordt in het retraitehuis „Loyola" te Vught een retraite gegeven voor de leden der R. K. Jonge Werkgeversvereeniging. Degenen die aan deze retraite wenschen deel te nemen, worden verzocht zulks te melden aan het secretariaat der vereeniging, Heerengracht 338, Amsterdam, of aan de Directie van bovengenoemd retraitehuis. De eerste promotie in de Theologische Faculteit De Theologische Faculteit van de Keizer Karei-Universiteit te Nijmegen zal op 19 Maart haar eerste promotie beleven en wel die van een harer eigen leerlinge..!. De Zeereerw. heer C van Oosterhout, pro fessor aan het Groot-Seminarie te Hoeven, zal alsdan promoveeren tot Doctor in de Godgeleerdheid op een proefschrift: „De psychologie van het geweten." Terwijl er eerst plannen bestonden om de ze gebeurtenis een eenigszins feestelijk aan zien te verleenCn, zijn deze plannen in ver band met den Vastentijd en op verzoek van den promovendus later opgegeven. Gisterenmorgen omstreeks acht uur ont stol. I onder Franeker aan den Schalsum- merweg twist tusschen een werkman te Fra neker en een melkrijder te Beetgum. Die twist, vermoedelijk het gevolg van een on geoorloofde verhouding tusschen de vrouw van den werkman en den melkrijder, liep zoo hoog, dat beide mannen al vechtende terecht zijn gekomen in de langs den weg loopende sloot, waaruit de melkrijder le venloos is opgehaald. De werkman heeft zich aangemeld bij de gemeente-politie te Frane ker, die een nader onderzoek instelt. Nader wordt gemeld, dat de werkman, een machinist op de stoomboot „Prins van Oranje" reeds eerder twist had gehad met den chauffeur van den melkauto over be doelde kwestie. De machinist zou nu gister morgen den melkrijder hebben opgewacht, waarbij het tot een vechtpartij is gekomen met het bekende noodlottige gevolg. Te Dokkum is Woensdagmiddag de ruim 70-jarige kaaskoopman S. Bruin van Valom, die onder invloed van sterken drank ver keerde, met z'n hondenkar te water geraakt en verdronken. Ook de honden werden dood uit het water gehaald. In «het huis van bewaring te Leeuwarden is opgesloten een rêiziger uit Drachten, die verdacht wordt van verduistering van f 2000 ten nadeele van een manufacturier aldaar. Verschillende aanrijdingen Gisteravond reed de chauffeur van Z., af komstig uit Heukelom, met zijn vrachtauto even buiten Gorinchem nabij Paardewater een fietser aan, die tegen den grond werd gesmakt en wiens kleeren danig gehavend werden. Daarna reed van Z. een anderen fietser aan, zekeren Van T„ die ernstig ge wond werd en een hersenschudding bekwam. Daarna botste de vrachtauto tegen een rij tuig op, dat geheel in elkaar gereden werd. k II Slot. Aan de eene zijde van het kantoor stond een geweldige kluis, welke Bootman eens goedkoop had weten te bemachtigen. Ze was in één woord kolossaal. Een meter tachtig hoog, 'n man kon er gemakkelijk in loopen en zich er languit in neerleggen. Om er echter in te kunnen komen moest men een ingewikkeld mechanisme in wer king brengen. Voor de veiligheid veran derde Bootman iederen dag de combinatie der sloten en schreef telkens de nieuwe cijfers in een klein zakboekje, dat hy altijd met zich meedroeg. De fabrikatie van luci fers vond hij zoo'n eentonig bestaan, dat hij daarom als 't ware genoot om op dat slot zijn hersens te concentreeren. De vreemdste combinaties waren ook al door hem ontworpen. Toen Bootman dezen mor gen zijn kantoor betrad, keek hij met lan- derigen blik rond. Nogal een omgeving om iets dramatisch te beleven! Bah! lucifers naast hem, voor hem, ja zelfs boven hem, want op de kluis stonden ook stapels lucifers. Geheel verstrooid teekende hij de post, daar hij in gedachten geheel vertoefde bij den man zonder penning. Twaalf uur! Zelden was het hem zoo aangenaam geweest dit uur te hooren slaan als juist vandaag. Het was Zaterdag en om de loonen uit te betalen, moest nlj naar een lager gelegen vertrekje, waar de menschen een voor een hun geld kwamen halen. Soms even, naar aanleiding van het een of ander, een woordje zeggend. Toen hij het laatste meisje uitbetaald had, trok hij het kleine boek uit zijn zak, bestudeerde de lettercombinatie en maakte daarop slot voor slot open. Ten slotte trok hij de geweldige deur naar zich toe en stapte de kluis binnen. Juist had hij een der kleinere kastjes in de kluis geopend, toen hij een licht gedruisch achter zich hoorde. Het geluid bracht tevens absolute duisternis met zich mee. Hij verbleekte en wierp zich met geweld tegen de deur, doch het was reeds te laat. De kluisdeur was vanzelf in 't slot gesprongen. Bootman nu had de deur slechts even over het veeringspunt heen geduwd, was hierna de kluis binnen gegaan en had er niet aan gedacht, dat dan de deur langzaam dichtviel. Bootman trilde van de zenuwen. Hij was niet bij machte om geregeld te denken en eens klaps speelde 't refrein van een liedje uit z'n kinderjaren door z'n hoofd: „je zit er in en je blijft er in, falderaldeliere Langzaam kalmeerde hij en probeerde zich zijn toestand in te denken. Hij zat opgesloten in een donkere kluis, waarin niets te onderscheiden viel. Tot Maandagmorgen zou hij moeten wachten. Zou de lucht wel zoolang goed blijven om ingeademd të kunnen worden? Zou hij het zoolang zonder voedsel kunnen stellen? Deze vragen drongen zich aan hem op. Zelf kon hij er geen antwoord op geven. Toen begon hij voorzichtig om hem heen te tasten en schoof de boeken, welke op den grond gestapeld lagen, bij elkander. Zoo kreeg hij tenminste ruimte genoeg om zich neer te kunnen leggen. Het leek hem het beste maar te gaan slapen, immers, dan zou de tijd ongemerkt voorbijgaan. Van zijn jas en vest maakte hij 'n bundel tje, dat dienst moest doen als hoofdkussen. De gedachte in die donkere kluis opge sloten te zijn tot Maandagmorgen en zon der voedsel werd een obcessie, welke hij uit alle macht van zich af wilde zetten. Ein delijk gelukte hem dit en viel hij in slaap. Hoe lang hij geslapen had zou hij niet kunnen zeggen, doch toen hij ontwaakte, voelde hij een hevige hoofdpijn. De lucht was benauwend en hij had het gevoel of zijn slapen zouden bersten. Zijn keel was uitgedroogd en hij versmachtte van dorst. Alles stond hem weer duidelijk voor den geest. Het werd hem angstig te moede er, het zweet parelde op zijn voorhoofd. Ten laatste begon hij als een klein kind te schreien. Plotseling kwam hij overeind Had hij goed gehoord? Was er iemand in zijn kantoor? Zou het nu al Maandagmor gen zijn? Voorzichtig rond tastend, be reikte hij de kluisdeur en legde zijn oor er tegen aan om beter te kunnen hooren. Nu hoorde hij duidelijk voetstappen en begon uit alle macht te schreeuwen om zijn ver blijfplaats bekend te maken. Niemand zou immers op de gedachte komen, dat hij in de kluis zat. Nadat hij zich schor ge schreeuwd had, hield hij even stil om te luisteren. En ja, de voetstappen kwamen zijn kant uit. Ze hielden stil voor de kluis en nu hoorde hij de stem van zijn broer Henri roepen: „Ben je hier, Tom? Wat is er gebeurd?" Door de zenuwen kon hij haast niet spreken. Eindelijk riep hij te rug: „Laat me er eerst uit, alsjeblieft. Welke dag is het?*' ,,'t Is Zondagavond," riep zijn broer te rug. „Ik heb hier de sleutels, zeg nu maar de combinatie." ,,'n Oogenblik," schreeuwde de gevan gene en greep zijn zakboekje uit zijn zak en zocht haastig naar lucifers om de com binatie van het letterslot te kunnen opzoe ken. Hij zocht en zocht steeds haastiger en zenuwachtiger. Zijn broer, die aandachtig, aan de kluis deur stond te luisteren om de woorden der combinatie op te» kunnen vangen, ver bleekte. Van binnen uit hoorde hij een gil en verder niets meer. Bootman, die altijd verlangd had iets bijzonders, iets dramatisch te mogen bele ven, was verhoord geworden „Hij had geen enkelen lucifer bij zich.'" De chauffeur scheen zich om een en ander niet te bekommeren en reed door. Nog gis teravond werd hij te Leerdam aangehouden. Bij onderzoek bleek, dat Van Z. onder in vloed van sterken drank achter het stuur had gezeten, waardoor de verschillende aan rijdingen hadden plaats gevonden. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Door het op hol slaan van het paard viel gistermorgen de 34-jarige landbouwer H. Sluier te Ommen van den wagen en werd dood opgenomen. De Waal stijgt niet meer Nieuwe was uit Duitschland gemeld De Waal voor Nijmegen bereikte gister morgen een stand van 12.09 boven N. A. P. Hiermede is voorloopig het hoogste peil be reikt, daar het water gistermorgen 10 uur geen vedere stijging vertoonde en Keulen heden 31 c.M. val meldde. De berichten van Boven-Rijn wijzen echter op hernieuw den was. In het Schwarzwald is sterke dooi met zwaren regenval opgetreden, zoodat een groote waterafvoer plaats vindt. Constanz meldde gistermorgen 7 c.M. was, waaruit blijkt, dat het peil van het Bodenmeer aan zienlijk gestegen is. De Overlaat werkt niet meer De berichten van de Maas luiden gunsti ger. Voor Grave is val ingetreden en sinds gisternacht is de werking van den Beer- scben Overlaat geëindigd}. Gisternacht omstreeks 3 uur zijn te De Punt gem. Vries (Gr.) twee auto's tegen elkaar gebotst. De eene, bestuurd door den heer Steur uit Assen, werd door een auto, die zigzagsgewijze uit de richting Gronin gen kwam, in de flank gereden. De heer Steur kwam er goed af, hoewel zijn auto zwaar werd gehavend. De andere auto vloog na de botsing tegen een boom. De beide inzit tenden, twee vertegenwoordigers van de Texaco-Mij., woonachtig te Zwolle, moesten hun onvoorzichtigheid om in beschonken toestand den terugtocht naar huis te aan vaarden, duur bekoopen. Het bleek, dat de een achter het stuur was doodgeslagen, ter wijl de anderen zwaar gewond werd. Hij is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Gistermorgen is een 43-jarig zandschip- per uit Leidscher.dam op een schip, liggende bU de Lammerbrug te Leiden, met zijn been bekneld geraakt tusschen een ketting, waar door dit lichamsdeel geheel werd afge kneld. In hoogst emstigen toestand is de ongelukkige naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Een goede vangst der Arnhemsche politic Toen de eigenaar van een huis in de Spinschoolstraat te Arnhem zich gisteravond nog even naar dit gebouw begaf, vluchtten daar plotseling twee mannen uit. Voorbij gangers maakten onmiddellijk jacht op de vluchtelingen, doch de inbrekers ontsnap ten. Een hunner liet echter een paar schoenen achter; dit was voor de recherche een aanwijzing en gisterenmorgen is het tweetal aan de justitie uitgeleverd. Bij een onderzoek in hun woningen kwam een verrassende collectie voorwerpen te voor schijn, alle afkomstig van diefstallen, waar aan de gearresteerden zich hadden schuldig gemaakt. Behalve een hoeveelheid levensmiddelen, vond men een electrische kachel, dekens, pendules met coupes, goud en zilveren sie raden, gereedschappen en zeer veel klee- aingstukken. Bij de inbraak in de Spin schoolstraat is niets vermist, doordat de daders bij hun werk verrast werden. Deze drie woorden „smaakt als room geven precies weer, noe fijn de smaak wel is van de bekendeSK. JP* ROM A- PUDDINGI Daarom moet ook uw pudding, steeds zijn: m Gisterenmorgen is bij de lichtmis tusschen Staphorst en Zwolle een luxe auto uit Fries land tengevolge van den rook van een tram van de Dedemsvaartsche stoomtram Maat schappij, welke neersloeg op den v:eg, in botsing gekomen met een houttransport- auto van de fa. Eindhoven te Zwolle. De luxe auto werd op de rails geworpen, waar door de tramdienst stagnatie ondervond. De passagiers van de tram werden met een autobus van dezelfde Maatschappij ver voerd. Scholen gesloten. In verband met de heerschende griep in Tubbergen zijn de R.K. scholen te dorp Tub- bergen en in de buurtschap Geesteren tijde lijk gesloten. Meer dan de helft der kinde ren ligt ziek aan de griep. Ouders uit hun gezin weggerukt In een huisgezin te Standdaarbuiten, be staande uit vader, moeder en zes kinderen, deed de griep haar intrede, met het treurig gevolg, dat vader en moeder binnen enkele dagen daaraan overleden. In twee weken „een ander mensch" Als iemand zich ziek voelt, lijdt zijn werk hieronder. En zoodoende zal zijn chef het ook merken. Toch was dit gelukkig voor dezen man, want het was zijn chef, die hem raadde Kruschen Salts te probeeren. Immers, niets werkt doeltreffender en veiliger tegen hardlijvigheid en de nadeelige gevolgen, dan deze wereldberoemde zouten. Hij schrijft zelf „Tot voor zes maanden leed ik aan hard lijvigheid, zware hoofdpijnen en buikpijn. Ik had alles al geprobeerd wat ik maar beden ken kon, om beter te worden, maar niets hielp. Toen raadde mijn chef mij Kruschen Salts aan, of eigenlijk raadde hij het niet aan, hij stond er op, dat ik het nam. Ik gaf toe en kocht een flesch om eens proef te nemen. En na verloop van 14 dagen was ik zoo gezond als iemand maar zijn kan en zal nooit nalaten anderen te raden ook met „de kleine dagelijksche dosis" te beginnen. Als U wilt, kunt U dezen brief gebruiken, maar indien U hiermede "'adverteert, doe het dan onder de initialen W. B." De helft van alle kwalen, die de menschen bedreigen, zijn het gevolg van een en dezelfde oorzaak. Deze oorzaak is de slechte werking der spijsverteringsorganen, waardoor Uw lichaam niet vrij is van giftige afvalstoffen. Zelf-vergiftiging is het onvermijdelijke ge- vo'g en de daarbij behoorende reeks van kwalen: hoofdpijn voor den een, rheumatiek voor den ander, moeheid, slapeloosheid en neerslachtigheid. Kruschen Salts is het na tuurlijke recept voor inwendige zuiverheid. De zes zouten in Kruschen Salts zijn een zachte doch zekere aansporing voor Uw lever en nieren om weer regelmatig te func- tionneeren. Uw lichaam blijft zoodoende inwendig vrij van alle onzuiverheden, welke zich anders ophoopen, en de regelmatige werking Uwer organen belemmeren. Kruschen Sa'ts werkt direct op Uw bloeds omloop, zoodat frisch, zuiver bloed Uw ade ren doorstroomt en U nieuwe energie voelt tintelen tot in elke vezel van Uw lichaam. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) 219. De botboer kruide zijn wagen verder, Zijn visch prijzend, zoo hard hij kon. De man, met de handen in de zakken, Dacht weer aan zijn luchtballon. Die jongen zal nou wel zijn verdwenen. Door de vischkar heb ik hem gemist. Door die rare vischhistorie Heb ik achter het net gevischt. 220. De wind nam Pim weer in het ootje, Voerde hem van Portugal weg. „Ik geloof, hij brengt me naar Spanje, Maar ik weet hier weg noch steg." Boven het Escorial kwam hij zwevend, 't Koninklijk paleis van Madrid. Het lijkt net een vesting,dacht de jongen, Wie hier toch wel gevangen zit?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6