{Binnen landsch Nieuws I ISW 4 Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje 6 IPfPiPP e OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN j scwui-Re'iv - HAA RSN'JDen Arme Moeder EERSTE KAMER kIgemeene beschouwingen Staatsbegrooting TWEEDE KAMER Vergadering van den Vrijheidsbond Oproep aan alle Oud-Zouaven In Nederland ONDERWIJS R. K. ïïandelshoogeschool te Tilburg RADIO-OMROEP RCJOM'H r F Mu.il.lt: ttjl-jiovCl m ZZ1 Vergadering: van Vrijdag De behandeling van de Rijks begrooting 3931 (Algemeens beschouwingen) wordt voortgezet. De heer OSSENDORP '(S.D.A.P.) consta teert, dat er onrust bestaat bij het Rijksper soneel inzake de salarieering. Aan het ge organiseerd oVerleg ontbreekt nog veel. In 't bijzonder laat de positie van de onderwijzers nog veel te wenschen over. De voorstelling als zouden sedert 1914 de onderwijzers tot 130 pet. zijn vooruitgegaan is geheel onjuist De vergelijking der gemiddel den is ongeoorloofd. De werkelijkheid is, dat de onderwijzers niet slechts niet tot de ge goede middenklasse behooren, maar dat zij zelfs beneden de arbeidersklasse zijn geko men. Wanneer wij de .indexcijfers in .aan merking r.emen dan bedraagt de salarisstij ging voor de onderwijzers nauwelijks 5 i 1 pet. in 17 jaren, een stijging, die in het niet verzinkt in vergelijking met'bijv. die van de arbeidtrsloonên in de vrije bedrijven. De heer DE ZEEUW (S.D A.P.) vraagt of de Rsgeering wel die maatregelen treft, die noodig zijn om onze havens te doen beant woorden aan internationale eischen. Spr. eindigt met het uitspreken van de lioop, dat de Rsgeering zou doen blijken van daadwerkelijke belangstelling in de Rotter- damsche haven. De heer DE BRUYN (R.K.) houdt eenige beschouwingen over de economische crisis. Paus Leo XIII heeft 40 jaren geleden het economische vraagstuk reeds onder de oogen genomen en daarbij de belangen van het volk naar voren gebracht. Spreker zou gaarne van de Regeering ver nemen op welke wijze en in welke mate zij in dezen crisistijd wil helpen. Zou de werkloos- beid niet voor een belangrijk deel vermin deren, indien de werkgevers werden genoopt, met de Regeering een deel van de werkloos- heidsyerzeksringspremie voor rekening van hun bedrijven te nemen? Wij laten voorts 'duizenden buitenlandsche arbeiders in ons land werken terwijl tienduizenden Neder- landsche arbeiders werkloos rondloopen. Door rationalisatie worden 66 pet. van de geschoolde en 19 pet. van ds ongeschoolde arbeiders overbodig; zij worden weggeratio- naliseerd Spr. stelt de vraag of het kapitalisme in derdaad schuldig is aan de economische crisis. Indien die vraag bevestigend zou moeten worden beantwoord, dan zou het zeer zeker op den weg der regeering liggen, om den verwekker van het crisiskwaad on schadelijk te maken. Volgens art. 625 van het Burgerlijk Wet boek, is de private eigendom grondslag voor rechtsbescherming. Doch heeft, zoo vraagt spr.. God den menschen alleen den privaten eigendom gegeven of is daarnaast nog een andere vorm van eigendom spre ker wil nog niet gewagen van staatseigen dom den menschen toegedacht. Spreker gaat na, welke factoren, zich doen gelden bij de voortbrenging. Bet vigeerde stelsel is' niet: de productie voor den mensch, maar de menschen voor de productie. Dit stelsel leidt tot een mate rieel proletariaat en tot revolutie. Spr. stelt daartegenover de christelijke maatschappij leer, die een harmonische samenwerking tusschen kapitaal en arbeid beoogt. De Katholieke Staatspartij is in wezen een volkspartij, waarin voor alle democra tische elementen plaats is. De heer DANZ (S. D. A. P.) hoopt dat de Regeering een nieuwe circulaire aan de gemeehtebssturen inzake werkloosheidsbe strijding en -steun, na cver.eg u. centrales zal doen toekomen. Prof. DIEPENHORST (AH.) zal als ora torisch hekkesluiter fungeeren. Hij zal ech ter niet „de deur dicht doen" doch veeleer zal hij erop aandringen deuren te openen, n.l. van het buitenland. De meestbegunstigingsbepallngen hebben voor ons land weinig of geen beteekenis, om dat allerlei excepties worden gevonden; dit geldt voor de .paarden, de kweekerij-produc ten, het hooi, enz. De Regeering dient te beschikken over machtsmiddelen, die haar in staat stellen economische willekeur te wreken, hetgeen kan geschieden door actieve handelspolitiek. De regeering aan het woord De minister-president, Jhr. RUIJS DE BEERENBROUCK, antwoordt den heer De Zeeuw, dat niet zal kunnen worden volge houden, dat het der Regeering zou ontbre ken aan belangstelling voor de Nederland- sche havens. Het rapport van de commissie Inzake dumping is spreker binnenkort wachtende. De werkloosheidsregeling is bi) de Regee ring in onderzoek, terwijl inzake toelatingen wering van vreemde arbeiders met Duitoch- land een bevredigende oplossing is verkre gen. Tegen misbruik in economische crisis omstandigheden zal de Regeering optreden. De regeling inzake steun bij werkloosheid beschouwt spr. niet als onaantastbaar, niet als een wet van Meden en Perzen. Intus- schen is de hoofduitvoering overgelaten aan de gemeentebesturen. •"In voorbereiding- ia een wetsontwerp tot wijziging van art. 100 der Kieswet. Wat de mobilisatiekwesue betreft, de Re geering behoudt alle bevoegdheid zoolang geen afkondiging van den staat van ooriog heeft plaats gehad. De militaire autoriteiten Bijn tot dat oogenblik niet meer dan advi seurs van de regeering; zij zijin zich in- tuscchen bewust van hun verantwoordelijk heid wanneer het daarop aankomt. Minister DE GEER beantwoordt de op merkingen betreffende de financieels poli tiek. Groote zelfbeheersching zal noodig zijn om voor 1932 en 1933 niet tot groote tekor ten te geraken. Om te beginnen zullen alle nieuwe uitgaven moeten worden stopge zet. Wat de belegging van fondsgelden betreft, deze is mogelijk bijv. in de Zulderzeedroig- legging, zoodra voor deze werken zou moe ten worden geleend. Spreker antwoordt den heer Oosendorp, dat bij de besprekingen over de salarieering het georganiseerd overleg niet wordt uit geschakeld. Dat aan het gemiddelde in de door spr. gegeven becijfering, een groote plaats was toegekend, ontkent spr. niet. doch tegenover de 7 pet. verhooging, die met berekening van de indexcijfers, volgens den heer Ossendorp, de onderwijzers sedert 1914 niet zouden overschrijden, staan bijv. de hoogere ambtenaren, die met berekening van de indexcijfers nog beneden het peil van 1914 ziin gekomen Tb kwart voor zeven uur wordt de ver gadering gesloten. Vergadering van Vrijdag INDISCHE BEGROOTING. Voortgezet worden de beraadslagingen over de Indische begrooting. Bij de afdeeling volksgezondheid maakt mevrouw DE VRIES—BRUINS (SD.A.P.) eenige opmerkingen. Een gelukkig verschijn sel is het greote aantal vaccinaties die ver richt worden. De strijd tegen de chronische ziekten is veel moeilijker. In den strijd tegen de tuberculose doet de regeering veel te wei nig. Voor ons kleine landje wordt 20 maal msr voor sanatoria uitgegeven dan voor In- dtë dus ook de directe bestrijding laat wel te 'wenschen over. De behandeling van de geesteszieken laat cok veel te wenschen over. De sterfte van jenge kinderen is zeer hoog. De minister blijft echter tegenover deze aanklachten on aandoenlijk. Mevr. BAKKER—NORT (VD.) bepleit subsidie voor de opleiding van Indische ver pleegsters. Minister DE GRAAFF betoogt, dat de ge zondheidstoestand var. Indië steeds beter wordt. De algemeene sterfte-cljfers zijn sterk gedaald. Aan de orde is de afd. landbouw, nijver heid en handel. De heer CRAMER (S. D.) meent dat voor den landbouw veel te weinig gedaan wordt. Speciaal dienen gesteund te worden de voor export bestemde inlandsche cultures. MINISTER DE GRAAFF acht ook de kwestie van den inlandschen landbouw van groot gewicht. Op verschillend gebied zijn proeven genomen in verband met industria lisatie, niet overal echter met succes. Dit onderwerp heeft de groote belangstelling der regeering. Bij de afd. Wegenaanleg betreurt de heer CRAMER (S. D.) dat voor den aanleg van wegen op de buitengewesten niet 2 milliden meer is uitgetrokken, zooals het amende- ment-Rückert in den Volksraad luidde. De directe rentabiliteit van deze uitgaven staat volgens spr. vast. De MINISTER acht wegenaanleg hl ie buitengewesten van groote beteekenls. Het nut van deze wegen zal zich echter pas dcon gevoelen na vele jaren. In dezen krisistljd Is er geen speciale aanleiding voor deze wer ken. Departement van Oorlog Aan de orde is de afd. Departement van Oorlog, waarbij tevens behandeld worden het ontwerp betreffende de verdediging van ollehavens en de motie-Ter Laan over de reis-voorschrif ten De heer CRAMER (8. D. A. P.) bestrijdt de posten, die zijn uitgetrokken voor de ver dediging der oliehavens Tarakan en Balik- papan. De heer v. d. BILT (R. K.) bepleit ver hooging der pensioenen der marineschepe lingen van vóór 1918. De heer JOEKES (V. D.) gaat de ver plichtingen van de weermacht na. Voor zoo ver die weermacht noodig Is ter verzekering van binnenlandsche rust, gaat spr. ernjpre accoord. Wat een optreden tegen een buiten landsche macht betreft, gelooft spr., dat vol gens het Volkenbondspact volkomen neutra liteit niet meer bestaat. De heer TILANUS (C. H.) betreurt de af schaffing der stafmuzlek en hoopt, dat daarop zal werden teruggekomen. Spr. bestrijdt den heer Joekes In diens neutraliteitsbegrip.- De heer SCHAEPMAN (R. K.) noemt de verdediging van Indië een vitaal belang. De heer TER LAAN (S. D.) stelt zich ten aanzien van de verdediging van Indië op hec standpunt van het Defensierapport en net ontwapeningsvoorstel der S. D. A. F. Sor. sluit zich aan bij den heer v. d. Bilt ten aanzien van de pensioentoeslagen. Spr. noo- digt den heer v. d. Bilt uit, een voorstel In te dienen en niet voor den minister als een hondje op te zitten. De VOORZITTER hamert. De heer TER LAAN: Als een leeuw te gaan opzitten De VOORZITTER: De Kamer is geen beestenspel. Da heer TER LAAN hoopt, dat de heer v. d. Bilt een voorstel zal Indienen om de hou ding der Katholieken te zien. De MINISTER zet tegenover den heer Joekes het neutraliteitsstandpunt der regee ring uiteen. Binnen ons vermogen moet de neutraliteit gehandhaafd worden. Tegen een poging om zich meester te maken van ome oliehavens kunnen wij ons wel degelijk met succes verzetten. Ook voor de verdediging van de havens bulten Borneo zal gezorgd moeten worden. De afschaffing der stafmu zlek heeft spr. met weemoed gezien, hoewel de stafmuzlek niet meer is, wat die vroeger was. Men moet zich neerleggen bij hetgeen besloten is In Indië. De heer TER LAAN trekt zijn motie in. De vergadering wordt te 7.10 uur ver daagd. Rede van Mr. D. Fock. Ter gelegenheid van de alg. vergadering van de liberale staatspartij „De Vrijheids bond", die te Deventer wordt gehouden, heeft mr. D. Fock gisterenavond de openingsrede uitgesproken. In het kort ging hij de toestanden in het buitenland na, om dan te komen op de we reldcrisis. Spr. betoogt de noodzakelijkheid om levenskrachtige bedrijven, die door deze crisis zwaar getroffen zij»--en.-dreigen te niet te gaan. doch van groote beteekenls zijn voor onze volkswelvaart, over deze moeilijke tijden heen te helpen. Spr. denkt hierbij In de eerste plaats aan onzen land bouw en meer speciaal aan de suikerbleten, de tarwe en het aardappelmeel. In meer algemeenen zin, afgescheiden van de crisis, Is het wenscheltjk, dat men kome tot een spoedige Invoering van Staatspen sioen. Spreker vraagt zich af, of deze crisis niet is verscherpt door tal van overheidsmaatre gelen, die onder socialistische» invloed mede door anderen zijn genomen en noemt daarbij de pachtwet, de rijkswinkelslultingswet en het verbeteren der arbeidsvoorwaarden van ge- meentepersoneel in eenige steden. Dan komt mr. Fock tot het Ned. politieke leven. In Ieder opzicht blijkt de toenemende macht van de regeering en de achter haar staande ambtenaren tegenover den volks invloed. Zoowel de tarwewet als het ontwerp inzake het muziekauteursrecht houden zoo goed als geen bepalingen in, doch laten alles aan den Minister over. Indien men streeft naar samenwerkingen naar een gezonde ontwikkeling van de demo cratie, maar behoud van onze parlementaire instellingen en regelmatige uitoefening van den volksinvloed bü de regeering, dan zal de scheidslijn niet loopen naar godsdienstige ge zindheid, maar getrokken moeten worden tusschen hen eenerzijds, die onze nationale I volkseenheid willen behouden en zich on- voorwaafdelijk willen neerleggen bü de be slissing van de volksvertegenwoordiging, en anderzijds hen, die niet of niet meer geloo- ven in het parlementaire stelsel, dan wel meenen zich bij de uitspraken van het par lement niet onvoorwaardelijk te moeten neerleggen. Wanneer de bestaande politieke partijen, die ondanks alle geschilpunten toch één zijn in haar waardeering voor het behoud van het parlementaire stelsel en van onze na tionale volkseenheid, voortgaan met den na druk te leggen op wat verdeelt in plaats van te streven naar wat vereenlgt, zullen de kiezers zich steeds meer wenden tot uiterste grospen, afkeerig als ze zullen worden van de machteloosheid van de tegenwoordige po litieke partijen om ons parlementair stelsel naar behooren te doen functloneeren. Alles most in het werk worden gesteld om een parlementaire regeering te bereiken. Om een volledig overzicht te verkrijgen van de nog levende Oud-Zouaven in Neder land, verzoeken wij, dat allen, ook zij die zich in 1927 opgaven, aan onderstaand adres zich schriftelijk gelleven op te geven; onder vermelding van; Naam Voornaam Geboortejaar Woonplaats, en zoo mogelijk het wapennummer, wat ons de vergaf king--m«fc de-«katr-teule (officlëele lijst) gemakkelijk maakt. Teneinde ons doel te bereiken, doen wij een beroep op de hulp van familieleden of anderen, die ter plaatse van hun inwoning Oud-Zouaven kennen. Men gelieve de opgave te zenden vóór 14 Maart a.s. Namens het Bestuur van den Alg. Ned. Zouavenbond B. VAN REEUWEN, Geestelijk Adviseur, Pastoor St. Joseph, Hillegorfi. Viering van den dies natalis De R.K. Handelshoogeschool te Tilburg vierde gisteren haar dies natalis. - In de parochiekerk van den H. Joseph werd een plechtige H. Mis opgedragen, die werd bijgewoond door de professoren en verschillende leden van het Curatorium met de studenten. Om kwartier voor twaalf had ln het audi torium aan den Bo3schenweg een acade- mlale vergadering plaats, waarin de dies rede, getiteld „de maatschappijleer tan het universalisme en St. Thomas" werd gehou den door den Rector-Magnificus Prof. Dr. F. A. Weve O.P. Van het curatorium waren aanwezig de president-cuiator mr. A. baron van Wijn bergen, de secretaris mr. B. van Spaen- donck, de burgemeester van Tilburg mr. dr. F. Vonk de Both, de oud-minister ir. M. Bongaerts en de inspecteur van het bijz. onderwijs in het bisdom Roermond de Zecr- eerw. heer dr. J. P. van Gils, die des mor gens de plechtige H. Mis had opgedragen. De voltallige Senaat der hoogeschool, de hoogleeraren dr. F. A. Weve O.P., rector- magnificus, Mgr. dr. Goossens, dr. M. Ccb- benhagen, mr. E. Gimbrère, H. A. Kaag, dr. Triebeis en de buitengewóón hocglecraav» dr. Gelissen hadden, gekleed in de profes sorale toga, op het podium plaats genomen met de lectoren dr. de Haas, dr. Scholl, mr. Boogaard en H. Smeets. Het dagelijksch bestuur der gemeente Til burg was vertegenwoordigd door de wethou ders mr. J. v. d. Mortel, dr. H. Moller, J. van Oudenhoven en den gemeente-secreta ris van Dusseldorp, terwijl we verder nog opmerkten den inspecteur van het onder wijs baron ir. van Voorts tot Vcorst en de heeren ir. Handete en Raats, directeuren der Tilburgsche textiel-ambachtsschool. „Uw dochtertje moet de zeelucht eens kun nen genieten, mevrouw. Er is momenteel geen gevaar, maar het zal haar geen goed doen, als ze hier in deze bedompte stad blijft, voor al in 't heete seizoen, dat aanstaande Is." Mevrouw van Meerwijk zuchtte eens, vroeg: „hoeveel ben ik u schuldig, professor?" be taalde en verliet, met haar dochtertje aan de hand, de spreekkamer van den beroemden kinderdokter. Zij was de weduwe van een officier. Pas twee jaar getrouwd, had ze het ongeluk ge had haar man te verliezen, en ze bleef ach ter met een kindje van nóg geen Jaar. Ze had maar een klein pensioen; noch zij, noch haar man had persoonlijk fortuin bezeten. Menigeen dacht, dat het zwakke, tengere vrouwtje haar verdriet niet tè boven zou ko men, maar ze had veel wilskracht, en ln plaats van den moed te verliezen, stak ze flink de handen uit, om het brood voor haar dochtertje te verdienen. Ze had gelukkig ia haar meisjesjaren uit- Stekend cosiólumnaaien 'geleerd éh-dit' kwant- haar nu goed 'té "stade. Wéldra had ze-'Veéri klanten, eerst omdat mén médelijden mét haar had, later omdat men zag, dat ze ele gant en vlug werkte. Het was een hard leven voor het jonge vrouwtje, maar ze had een greoten troost in haar lief dochtertje, een engel van een kind. Voor haar Mia getroostte zij zich alle moei te en ontberingen, voor haar werkte ze met lust en ijver, en haar grootste eigenlijk haar eenige illusie was, dat haar kleine Mia later haar moeder in haar ouderdom tot steun sou zijn. Dit was echter nog in de verre toekomst, want de kleine was pas zeven jaar. Het kind was altijd vroolijk en gezond ge weest tot het vóór eenige maanden aange tast werd door typhus. Het herstelde betrek kelijk gauw, maar kon niet meer op krachten komen en bleef zwak en lusteloos. Het vroe ger zoo levenslustige meisje zat nu liefst treurig in een leunstoel. Daarbij werkte de dampige stadslucht in het nauwe straatje, waar mevrouw van Meerwijk woonde, nadee- lig. „De zeelucht," had de professor gezegd, maar de zeelucht moet men ln een badplaats genieten, en déar heengaan kost geld! Zoodra mevrouw thuiskwam, ging ze naar een kast en telde haar spaarpot na. Ze had namelijk al jaren lang alles wat ze eenigszins kon uitzuinigen op zijde gelegd als een ap peltje voor den dorst. Het scheen haar nog al mee te vallen, want met een vroolijk lachje zei ze tot haar kind: „Mia, als 't God blieft, gaan we met Juli naar de zee!" „Ja, moedertje," riep de kleine, „gaan we op reis? Heusch? Toe, vertel u eens, hoe de zee er uit ziet." En den heelen avond was de Uleir.e veel vroolijker door het prettige voor uitzicht. De dagen gingen nu vlug om. Spoedig was het Mei. „Nu nog maar twee maanden," juichte Mia, „en dan gaan we naar de zee!" Het was een mooie lenteavond. Mevrouw van Meerwijk was druk bezig met naaien van een prachtige zijden japon. Mia zat in een schrift versjes over te schrijven. „O, moeder!" riep ze vroolijk, „wat zal het toch prettig zijn!" „Ja, kindje, heerlijk, maar nu moet je rustig schrijven, anders kan ik, «iet-doorwerken, en als deze japon af is, krijg Ik weer geld voor de reis." „Ja, ik zal heel zoet zijn, maar moeder, de zee is heel groot, hè; zóó," en Mia lichtte haar armpjes op en raakte met haar elleboog den Inktpot, die op tafel stond. Mevrouw slaakte een kreet en wilde gauw de lichte zijde terugtrekken, maar het was te laat! Al de inkt was over de fijne roze zijde gestort; de helft, zoo niet meer, was zeker be dorven. „O, moeder," riep de kleine, „nu is alles zwart en...." Maar zij schrok van het bleek bestorven gezicht harer moeder; „is het héél erg? Ach, wat ben ik stout geweest." „Stil maar, kindje," zei mevrouw van Meerwijk, die moeite had om die weinige woorden uit te brengen. Met vloeipapier en doeken trachtte ze den Inkt nog op te betten, allerlei middeltjes werden beproefd, maar de zijde was en bleef bedorven. Dure, zware zijde van minstens zes gulden de el! Mevrouw stond zwijgend, met doodsbleek gelr.at op en deed haar mantel aan. „O, mama, waar gaat u heen?" „Ik moet even naar de dame toe, van wie de japon is," zei de moeder. Tranen verstikten haar stem. „Moet u ze nu een nieuwe japon geven? O, zijde Is zoo duur! Dan kunnen we niet naar de zee!" En het bieeke kind begon hart verscheurend te snikken. „Och, Mia-lief, wees nu even stil, anders kan Ik me niet goed houden. Ga nu even naar het meisje ln de keuken." Mevrouw van Meerwük ging de deur uit. In wanhoop liep ze de straten door. De dame, mevrouw Reeser, woonde wel een kwar tier ver. Ze had dus tijd om haar gedachten te verzamelen. Wat zou ze zeggen? Wat kon se doen? Ze kende Mevrouw Reeser te goed. Die zou kaar tot den laatsten cent alles laten beta lenen dan haar arme Mia! Ze beet zich op de lippen om niet in tranen uit te barsten. Daar stond ze op de stoep van het prach tige huls, een rukje aan de bel, een keurig gekleede dienstmeid deed open en keek met minachting naar het kale manteltje van „die naaister." Mevrouw Reeser kwam haar ln de gang al tegemoet. Ze was een gezette dame, gekleed in een vuurroode zijde blouse, die haar geel gelaat nog leelijker maakte dan het al was. „Zoo, juffrouw," begon ze, „U komt zeker om te passen. Niet? Dan toch stellig morgen, want ik mfcet mijn japon uiterlijk Zaterdag hebben. Zond2g moet ik naar een diner bij baron van Slochteren, een intiemen vriend van m'n maft.-Heel intiem! Dus...." „Mevrouw, ik kwam u eigenlijk zeggen dat ik een ongeluk gehad heb," bracht mevrouw yan Meerwijk er met moeite uit. r „Een ongeluk!?" Toch-niet met mijn japon? Mensch, zeg 't toch gauw!" „Ja, mevrouw, een inktpot is...." „V/at! Een inktpot over mijn rose japon?! En dat kom je zoo kalm vertellen, of 't niets is!Wat denk je wei? Alles zeker be dorven. Maar je moet me alles betalen, versta Je, tot den laatsten cent! Daar helpt niets aan, al moet ik het gerecht ér bij halen!" Mevrouw van Meerwijk tastte in haar zak, waarin ze een biljet van honderd gulden ge stoken had, voor ze van huis ging. Ze wilde het op tafel leggen en fier heengaan, maar ze dacht aan Mia.... Vóór haar kind wilde de moeder zich vernederen. „Ach, mevrouw," zei ze snikkend, „ik zou u graag alles willen betalen, maar mjn kind is ziek. U hebt toch zelf ook kinderen. Heb toch medelijden! De dokter heeft gezegd, dat mijn dochtertje naar de zee moet, ik heb al zoo lang daarvoor gespaard." Ze kon niet meer. „Naar zee!" riep mevrouw Reeser, „nou nog mooier! De dame moet naar een bad plaats! Mijn kinderen zijn nog nooit naar een badplaats geweest! Neen, betalen zul je, of de politie Mevrouw van Meerwijk luisterde niet meer. Ze lel het biljet op tafel en ging heen Zwijgend kuste ze haar dochtertje toen ze thuis kwam. „Maatje, gaan we nu niet op reis?" vroeg het meisje, d|tt er opvallend bleek uitzag. „Neen, kindje, misschien het volgend jaar." Het volgend jaar was Mia in den Hemel. ZONDAG S MAART 1931. HUIZEN, 298 M. 8.39—9.30 KRO. 9.36 NCRV. 12.00—5.00 KRO. 5.20—7.45 N.C.R.V. Daarna KRO. 8.300.30 Morgenwijding door Pater Eykemans 9.35 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Sliedreeht. 12.001.30 Con- eart KRO-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.302.00 Gcdrdienstonderricht voor oude ren. 2.00—2.30 A. A. Paap: „Hoe de Spoor wegen-delegatie de gastvrijheid van Sovjet- Rusland genoot". 2.304.00 Concert. KRO- Salon-orkest o. 1. v. M. v! 't Woud. 4.00— 5.00 Ziekenlof. 5.20 Kerkdienst uit de Noór- derkerk te Zeist. Ds. W. Verhoef Nz„ orgel: C. Schoneveld. 7.458.10 Dr. J. Haest: „De stoffelijke aaimoes". 8.103.15 Voetbaluitsla gen. 8.1510.43 Concert KRO-orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen, ca. 9.00 Vaz Dias. 10.40 Epi loog door het klein Koor o. 1, v. Jos. H. Picckers. HILVERSUM, 1875 M. 8.50 Voetbalnieuws. 9.35 Orgelspel Joh. Jong. 12.0012.30 L. J. Jordaan:' „De Klankfilm". 12.302.00 Con cert AVRO-octet o. 1. v. L. Schmidt. 2.00 2.30 Eoekenhalfuurtje. 2.304.00 Aansl Con certgetouw te A'dam 4.004.S0 Dr. C. H. Sluiter: „William Herschel, de ontdekker van Uranus". 4 305.00 Gramofoonpl. en Vaz Dias. 6.00 Concert VARA-orkest o. 1. v. H. dé Groot. 8.00 Vaz Dias. 8.159.15 Concert Omroeporkest o. 1. v. N. Trcep, m. m. v. Henr. Sala, sopraan. 9.159.35 Vioolduetten A. Pot en S. Swaap. Vleugel: E. Veen. 9.35 —10.00 Felix Timmermans leest uit eigen werk. 10.00—11.00 Concert Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 11.00—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, .1554.4 M. 3.20 Kerk-cantate Nó. 131 van Bach.-4.15 Ultz. voof kinderen. 4.35 Concert. MilitairOrkest, E. Pujol, gui taar; M. Cuervas, guitaar. 5.50 Zang door J. Coates, tenor. 6.20 Lezing. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Orgelspel. 9.10 Berichten. 9.25 „Benedici- te Ómnia Opera". Solisten, orkest en koor. 10.50 Epiloog. 11.00—11.20 Thé Silent Fel lowship. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 9.05 Gramofoonpl. 11.50 Gramofoonpl. 12.50 Gra mofoonpl. 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Gramo foonpl. 4.20 Gramofoonpl. 5.20 .Vastenpreek. 7.50 Circus Radio Paris. 8.20 Concert. 9.05 Concert. Orkest en solisten. LANGENEERG, 473 M. 6.20—7.20 Orkest- concert. 7.207.50 Gramofoonpl 8.259.20 Katholieke morgenwijding. 10.50—1120 Gra mofoonpl. 12.20—1.50 Orkestconcert. 2.45— 3.25 Concert. Sopraan en bas. 7.209.20 Or kestconcert en zang. 9.50 Verslag van Turn- wedstrijden. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDEORG, 1153 M. 11.20—12.20 Or kestconcert. 1.201.50 Gramofoonpl. 1.50 3.50 Concert. Orkest en piano. 3.50—4.20 Kin derwetje. 7.20—8.20 Orkestconcert m. m. v. colist? 8.20—3.35 „Familien Hansen" van J Locher. 0.359.05 Zang door Vocaal Kwar tet. 9.259.45 Viool-recital. 9.4510.20 Or kestconcert 10.20—11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, £03.5 en 333.2 M. 508.5 M.: 5.20 Conéert door Kwintet. 6.05 Gramofoonpl. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Harp-recital. 9.20 Dans muziek. 338.2 M.: 5.50 Gramofoonpl. 6.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 7.20 Gramo foonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.35 Concert. Or kest en piano. ZEESEN, 1635 M. 6.20 Concert. 7.20—8.10- Dlvërsen. 8.10 Morgenwijding. 10.20 G. P. Te- leman-herdenking m. m. v. orkest 0. 1. v. W. Beek. 11.20 Orkestconcert O. 1. V.vF. Breisach. 1.20—3.40 Lezingen. 3.40 Orkest- concert. 5.20—5 50 Lezingen: 6.50 Leerspel „Briefe Unterwegs" van A. Falkenberg. 7.20 Concert van Wagner, composities door orkest en 'solisten: 8.35 Blaacconcert. 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. MAANDAG, 9 MAART 1931 HUIZEN 298 M. Uitcl. N.C.R.V."uït- zending 8,00—8,15 Schriftlezing 8.15— 5 9.30 MargeHépnÓSrt; .1030-11.00 Zieken-, dienst 11.00—1130 Lezen van Chh 13é(£- tuur 11.30—12.30 Gramofoonpl. 123IM-- f.45 Orgelconcert, dcor Jan Zwart 1:45— 2.00 Gramofoonp'aten 2.002.35 School- zang o. 1. v. J. G. Venhuis .2.353.15 A.. J. Herwig: „Selzoenborders en de mooiste planten voor de voorjaarsborder" 3.15— 3.45. Knipcursus 4.005.00 Zielcenuurtje 5.00—5.45 Handenarbeid voor de Jeugd. H. J. Stelnvoort 7.00 Concert. Mej. A. Hermes (alt), G. Beths (viool) en P. Halse- ma (piano) 7.00—7.30 Halfuurtje door het Kristllk Frysk Selsk'p 730—8.00 Gramofoonpl. 8.008.30 Dr. W. Lodder: „Paulus en de vaïcche broeders" 8.30— 10.45 Concert. Chr. Radio-orkest o. 1. v. G. Stam 10.00 Vaz Dias 10.45—11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM 1875 M. 9.00 Gramo foonpl. 11.30 Gramofoonpl 12.00 Po litieker. 12.15 Concert V.A.R.A.-scptet o. I. v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 2.15 Gra mofoonpl. 2.55 Louis Bi'oen (viool), Cor de Groot (plano) 3.30 Plano-eoli door C. de Groot 4.15 Vervolg piano en viool 4.30 Vervolg piano-roli 5.30 Concert V. AR.A.-orkest o.l.v. H. de Groot 1 6.45 Concert Utr. Sted. Orkest o. 1. v. Dr. Ad. Kienzl. Inleiding Plet Tiggsrs 8.10 Ver volg orkestconcert 9.00 Graadt van Rog gen: „Nederlandcché Jaarbeurs" 9.20 Opera „Carmen" (Gramofoonpl.) 11.00— 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel door E. T. Cook, O. Davis (tenor) 1.35 Orkestconcert 2.25 Ultz. voor scholen oï-e:.> Belasting ep woorden» 7 Maart. Toen ilc Zaterdagmorgen mijn salaris opstreek en als een goed burger di' reet de helft gireerde aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen, raakte ik aan he' peinzen over de vraag, waar minister D® 'Geer als de 5 mllliosn sigaretten-accijns zijn opgesoupeerd, dón weer de noodige mlllloC' nen vandaan zal kunnen halen? Uit een be lasting op speelkaarten? Is vrosger al mis lukt, dé menschen bleven met de oude kaar ten spelen tot je er soep van kon koken. Uit een luxe-belasting op ln restaurants gebruikte maaltijden? Zou niet genoeg inbrengen; d® menschen zouden desnoods thuis éten! Ver hoogde belasting op bioscoopvoorstellingen' Dat zou bsteekenen de kip slachten, die de gouden eieren legt. Maar dien' middag kreeg Ik plots een lumi neus idee. Ilc reisde van Amsterdam naar Den Haa& met den sneltrein van 16.35, die onderweï nergens stopt. In mijn coupé zat een dame. die bij Haarlem aanstalten maakte, om uit te stappen en vervolgens moest vernemen, dat de trein doorreed naar Den Haag. Uit den mond van haar drie metgezellen no teerde ik toen ds volgende mededeelingen: „U zit in den verkeerden trein." „Hier stopt-is niet." „Hij stopt hier nooit." „U moet met 16.45 mee." Perron 2." ,,'t Gebeurt dikkels, dat de menschen zich .met dezen trein .vergissen." „Nee, hij stopt hier niet." „Ze roepen 't altijd af." „Je moet altijd vragen." „Hij rijdt meteen door naar Den Haag." „In Leiden £topt-ie ook niet." „Nergens niet." „Op den terugweg zijn ook van dis trei nen." Ja, ze vergissen zich d'r dikwels mee." „Ik. zeg ze vergissen zich d'r dikwels mee." „U-moet zeker in Haarlem wezen." „Moet u in Den Haag maar uitstappen." Gaat u in Den Haag naar den chef, die :ent uw kaartje af." „Je zit er maar mee." „Ik zeg je zit er maar mee." Onlangs zat ik ook met iemand in der» trein, maar die most naar Lele." „Ja, je moet doorrije naar Den Haag hé, niks an te doen." - „O wist u niet dat-te niet in Haarled stoptö." „Ja, dat dcet-ie; nooit hè." ,,'n Sheltrein." „Ik neem 'm altijd voor me gemak, want ik moét naar Den Haag." „Zs vérgissé zich d'r dikkels mee." „Ja. Jeweettetniethè?" „Jelette'rnletaltijdop." „Nourijdtustraks v/eerterug." Excellentie, cm 's hemelswil, een belasting op: woorden 3.40 Dansmuziek 4-05 Concert. J. Poug» net (vlooi), B. Humby (plano) 435 Or kestconcert 5.35 Kinderuurtje 630 Lezing 6.35 Berichten 7.00 Concert. Het Brosa Kwartet 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Vaudeville 0.20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 9.55 Concert. H. Eisdcll (tenor), Orkest 11.10 —12.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio Paris", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 405 Gramofoonpl. 0.60 Gramofoonpl. 8.20 „Le Pacha" van R- Benjamin 9.50 Concert. Kwartet, piano en' zang. LANGKNBERG,ï473 M."— 6.30—7.2Ö Or*-1 möfcrönpl. 9.35—10.33 'Gramofoonpl.54— 11:30 Gramofoonpl. 12.25—1.50 Orkest-; concert m.m.v. sopraan 4205.20 Or kestconcert —7.20—9.00 Concert. Orkest en solisten 9.20 Berichten Daarna tot- 10.20 Dansmuziek 10.2011.20 Dansmu ziek (Gramofoonpl.). KALÜNDBORG. 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert 2.40—4.43 Orkestconcert -- 4.04—4.09 Zang 4.40—5.00 Zang 7.35— 0.35 Völund Smed". Melo-drama van H- Drachmann 9 5511.20 Heruitzending van buitenlandsche stations. BRUSSEL, 508,5 en 338,2 M. 503,5 Mt 5.20 Orkestconcert en Zang 7,20 Gramo foonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Man- dolinespel 8.35 Zang 8 50 Mandoline- spel 9.05 Zang 9.20 „jvlarlborough s'el* va-t-en guerre". Blijspel van M. Acliart 10.05 Gramofoonpl. 338,2 M.: 5.20 Con cert. Kwintet 6 05 Gramofoonpl. 730 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 830 Orkestconcert. Zang. ZEESEN, 1035 M. 6.40—11.20 Lezingen 1120—12.15 Gramofoonpl. 12.15—130 Be richten 1.20—2.20 Gramofoonpl. 2.20 3.50 Lezingen 3.50—4.50 Orkestconcert 4.507.20 Lezingen 7.20 Orkestconcert 8.50 Liederenconcert 9,05 Jazz op twee vleugels 9.40 Berichten, daarna tot 11.50 Dansmuziek. PHILIPS- en „ERREM 3" TOESTELLEN SPECIALISTEN Tel. 14509 KONINGSTR. 21 i V) ij - 221. t Was toevallig, maar het kan gebeurep, De m*n bleef voor den winkel staan, Waar Wim om zijn eigen dorst te iesschen, Ook naar binnen was gegaan. De man veegde zich over zijn wangen, Voelde toen zijn behaard gelaat. Jonge, jonge, dacht hij, wat een haardos, t Wordt tijd, dat ik me scheren laat. 222. Aap de Guadalquivir *ag hij Cordova, eens de Moorenstad, Die ruim drie eeuwen geleden Nog 'n millloen bewoners had. Ze Is nu vervallen, niet groot meer. Maar haar gebouwen zijn vermaard. Pim zag wéinig van die paleizén, Hij vloog weer voiort in snelle vaart- ••aaaaaaaBaaBaaaaaHBMaaaaaaaaaaaaaaBaaaaaaaaaaaHaH*Huaaua aaai aaaaaaaaaaaaaaaa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10