Am HOEST AjaxStormvogels E, D. O.—R. C. H. Perukel v. d. Hurk. HAARL. VOETBALBOND Overzicht Voetbal D. H. V. B. R. K. V. V.—A. D. O. R. K. V. V. Concordia HOCKEY Leipzig en Competitie BOKSEN Carnera slaat Jlm Naloney GEMENGD NIEUWS Prijscourant Fongers 1931 Boerderljbrand Ernstig auto-ongeval te Soesterberg Onvoorzichtigheid van een jongen Een hotelhouder benadeeld Oudheidkundige vondst in Valkenburg Drie jongens door het ijs gezakt Ongeluk met een lift STILLEND Sljmoplossenc Vrouw in brand Zijn maandsalaris ontstolen Doodelijke val VRAGEN BUS PROGRAMMA VOOR ZONDAG AFDEELING I le klasse D. F. C.Excelsior, 't Gooi—Hermes-D. V. S. V. D. C.—H. F C. AjaxStormvogels. 2e klasse A T. O. G.—W. F. C. H. R. C.—D E. C. A. F. C.—Z. V. V. 2e klasse B Hercules—D. W. 8. V. V. A.Velox. 3e klasse A D. S. V.—de Meteoor. K. V. V.—Oosterpark. AmstelOranje-Zwart. KinhelmHelder. Hortus—Watergraafsmeer. 3e klasse B A. P. G. 8.—D. W. V. Q. S. C.—D. J. K. 8. D. W.—O. D. E. O. 8. V.—Assendelft. Meervogelsde Kennemers. 4e klasse A Zaandijk—D T. S. J. O. S.—Swift. 8. L. T. O.—Rivalen. VroneUitgeest. 4e klasse B Zilvermeeuwen--P.. C. A. ZaanlandiaPurmersteijn. E. D. W.—E. V. C. Schinkelhaven—Heemskerck. 4e klasse C Hillegom—Halfweg. 8. O. A.—Beverwijk. NeerlandlaW. M. 8. Sloterdijk—T. X. W. 4e klasse D KampongWilhelmina Vooruit. Laren—A. P. W. O. Elinckwijk8. D. Z. T. D. O.Soest. Reserve le klasse H. F. O. 2—A. F. O. 2. Z. F. C. 2Ajax 2. Blauw-Wit 2—E. D. O. 2. Stormvogels 2—R. C. H. 2. Hilversum 2—Haarlem 2. Reserve 2e klasse A D. E. C. 2—K F O. 2. De Spartaan 2Alcmaria Victrix 2. W. F. C. 2—V 8. y. 2. Ajax 3—Blauw-Wit 3. V. V. A. 2—H. R. O. 2. AFDEELING II le klasse Sparta—H. V. V. E. D. O—R. C. H. K. F. C.—Hilversum. 2e klasse A B. M. T.—V. O. O D. H. C.—Neptunus. Unitas—V. L O. 8. QuickSteeds Hooger. Xerxesde Hollandlaan. 2e klasse B OvermaasS. V. W. D. C. L.—O D. S. FortunaR. F. C. S. V. V.—C. V V. GoudaV. D. L. 3e klasse A B. E. C.—U. V. 8. L. F. O.Hilllnen. T. H. B.—Alphen. AFDEELING III le klasse A. G. O. V. V.—Z. A. O. P E. C.—Vitesse. HeraklesRobur et Velocitas. WageningenEnschede. AFDEELING IV le klasse Willem nWilhelmina. B. V. v.—M V. V. Eindhovende Valk, AFDEELING IV le klasse FrislaVelocitas. M. 8. C.Friesland. AchillesVeendam. G. V. A. V.Leeuwarden. De competitie-leider heeft voor Zondag as. bovengenoemden wedstrijd ingelascht. Wat te zeggen van den uitslag? Ajax moet winnen, Stormvogels wil winnen. Stormvo gels heeft in dit jaar nog geen enkelen wedstrijd verloren en Ajax is er den laat- sten tijd niet zoo goed meer in. Tegenover dit laatste staat echter, dat we In de laat ste wedstrijden 't Gooi en H. B. S. het spel van Stormvogels er ook niet beter op vonden worden, Ja, we zijn er zelfs van overtuigd, dat als Stormvogels zóó speelt, Ajax ongetwijfeld den wedstrijd wint. Storm vogels komt volledig uit, dus met: De Waard, Haak, Koster, Pronk, Tol, v. d. Velde, v. d. Steen, Effem, Plokker, Groeneveld, Boekelaar. Voor bovenstaanden wedstrijd, die aj. Zondag op het E. D. O.-terrein gespeeld zal worden, zal R. C. H. hoogstwaarschijn lijk in de volgende opstelling uitkomen: Kos Krom, N.N., Geutskens, Ruis, Muller, Blokker, de Geus, N.N., Verkerk, Paape E.D.O.—R.C.H. aan de Kleverlaan Is onge twijfeld een uiterst belangrijke ontmoeting. Niet alleen omdat het een plaatselijke wed strijd is. welke altijd een bijzondere interesse heeft, doch ook om het belang dat beiden bij den uitslag hebben. Een overwinning brengt R.CH. in veilige haven en een over winning voor E.D.O. beteekent een zeer goede kans om den dans te ontspringen. E.D.O. heeft een ruime plaats In het elftal voor de jeugd gegeven, zoodat het elftal weer sterk gewijzigd is nl.: De Waard K Zandstra Boeré J. Perukel Jansen H. Oomen J. Koene B. Steffens W. Zandstra J. L. Regen en sneeuw maakten dat er jJ. Zondag van het vastgestelde programma weinig of niets terecht kwam. Zoo konden in de eerste klasse slechts twee ontmoetingen doorgaan. I. V. O. wist alhoewel met veel invallers spelend een overwinning op Haarlem 4 te behalen. Het pleit werd echter eerst in de tweede helft ten gunste van de geblokten beslist nadat de rust met 31 voor de Roodbroe- ken was ingegaan. De tweede ontmoeting was tusschen R. C. H. 4 en Ripperda, die in een gelijkspel eindigde. Voor de thuisclub een lang niet onver dienstelijk resultaat, voor Ripperda een te genvaller, daar het nu wederom een punt bij I. V. O. ten achter staat. In afdeeling 1 A kan a.s. Zondag de be slissing voor de laatste plaats definitief vallen, indien Haarlem 3 er in zou slagen over Damiaten te zegevieren en Schoten 2 kans zag E. H. S. te slaan. Het lot van E. H. S. zou hiermede vrijwel beslist zijn. Hierop is alle kans, want wij achten zoowel Haarlem 3 als Schoten 2 best in staat hun tegenstanders de baas te blijven. R. C. H. 3 ontvangt Spaamevogels op be zoek en zal tegen hen wel het onderspit moeten delven. In IJmuiden de uiterst belangrijke wed strijd Stormvogels 3H. F. C. 3. Zouden de Haarlemmers er in slagen ook deze lastige klip te omzeilen, dan kan het kampioen schap hen nauwelijks meer ontgaan. Slagen de Vogels er echter in te zegevie ren, dan zal het nog wel eenlge weken du ren alvorens de beslissing gevallen Is. Kennemers 2 gaat bij D. I. O. op bzoek. De thuisclub heeft nog een heel klein kansje op den eeretitel. Er zou dan echter Zondag gwonnen moeten wo"den. Dit zal echter zoo gemakkelijk niet gaan. Wij gelooven meer in een gelijkspel. Ripperda krijgt a.s. Zondag wederom een degradatlecandidaat als tegenstander. De thuisclub zal nu echter wel op beide de punten beslag leggen, temeer daar D. W. O. de laatste weken erg met zieke spelers sukkelt. Kinheim 2 ontvangt Beverwijk 2 en moet gezien de tot nu toe bereikte resultaten, de baas over hen blijven. R. C. H. 4 heeft tegen Haarlem 4 een beste kans om beide punten binnen te ha len, waardoor voor hen het degradatiege vaar zoo goed als geheel geweken zou zijn. Wedstrljdprogramma voor Zondag: Stads-Editie-beker (vervolg 2e ronde) Afdeeling 1 A Haarlem 3Damiaten R. C. H. 3—Spaamevogels H. F. C. 3—Stormvogels 3 D. I. O.Kennemers 2 Schoten 2E. H. 8. Afdeeling 1 B RipperdaD. W. O. Kinhelm 2Beverwijk 2 R. C. H. 4—Haarlem 4 Afdeeling 2 A Haarlem 3a—E. D. O. 4 Zeemeeuwen 2H. F. C. 4 SwastikaI, V. O. 2 Afdeeling 2 B Bloemendaal 4R. C. H. 6 Kennemers 3D. S. K. Afdeeling 2 C Zandvoort 3V. V. H. SpaarnestadSchoten 3 R. C. H. 7Zeemeeuwen 3 Afdeeling 2 D Zeemeeuwen 4—Zandvoort 2 E. D. O. 5—V. O. G. (terr. V. O. G.) D. O. A.—E. T O. Afdeeling 2 E Kinhelm 3D. I. O. 3 Afdeeling 3 A Zandvoort 4—Hillegom 3 Kennemers 4V. O. G. 2 Bloemendaal 5Ripperda 3 T. H. B. 3Zeemeeuwen 5 Afd. 3 B V. V. H. 3Kennemers 7 V. V. H. 2Spaarndam 3 Kinheim 4D. O. A. 3 Afdeeling 3 C Bennebroek 2Ripperda 2 DrosteE. T. O. 2 Afdeeling 3 D D. S. K. 2Spaamdam 2 E. D. O. 7—V. V. B. Damiaten 2Beverwijk 3 Afdeeling 3 E KenauBeverwijk 5 Kennemers 5Schoten 4 Kinheim 3-D. I. O. 3 Afdeeling 3 F Heemstede—D. W. O. 2 Afdeeling 3 G R. C. H. 8Stormvogels 5 Afdeeling 3 H Haarlem 6Ripperda 4 E. H. S. 2Heemstede 2 D. W. O. 3—Droste 2 Junioren A. HillegomHaarlem E. D. O. aR. C. H. a B.: D. W. O—Bloemendaalb KennemersV. V. B C: D. I. O.—Zandvoort Haarlem bVI. Vogels Bloemendaal cZeemeeuwen Men meldt ons, dat onder den naam D. E. 8. te Haarlem is opgericht een nieuwe voetbalvereenlging, welke haar leden voor namelijk heeft gerecruteerd uit handels- menschen en winkeliers. Het secretariaat ls gevestigd bij den heer W. v. Driest, Ceramstraat 3. Programma 8 Maart. A. D. O. 1—H. B. C. 1, 2.30 uur. Rood Wit 1A. D. O. 2, 2.30 uur. A. D. O. b—D. E. M. b, 12.30 uur. A. D. O. I ontvangt Zondag een elftal, waar zij nog nooit van gewonnen heeft, een reden te meer voor de A D. O.-mannen het beste beentje voor te zetten. Breek nu eens met de traditie en tracht tenminste één puntje thuis te houden. Laat uw eergevoel geprikkeld, uwe energie krachtig en onze overwinning grootsch zijn. Allo A.D.O. aan den slag. R. BEENTJES, Marquettelaan 1, Heemskerk. Secretariaat: Patrimonium 27, Hillegom Zondag a.s.: Vitesse IConcordia I, 2.30 uur te Castri- cum. Vertrek per autobus, 1 uur per bus vanaf Remise. Concordia HIVictrix II, 2.30 uur op Nieuw Treslong. Concordia IVT.Y.B.B. IV, 1 uur op Nieuw Treslong. Concordia VB. 8. M. IV, 12 uur op Nieuw Treslong. Contributiebetalen: Zaterdagavond aan de Remise. Het Nederlandsche hockey staat Zondag in het teeken van „Leipzig en Competitie". In de Messe-stad zal Holland den zwaren strijd tegen Duitschland aanbinden. De oranje-Jongens hebben een prachtige voorbereiding en training achter den rug. Een heele serie voor-wedstrijden hebben plaats gevonden; uit selectie-wedstrijden, oefen-wedstrijden, proef-wedstrijden en hoe al die andere wedstrijden heeten, is thans het Nederlandsche team geboren en wij gelooven zeker, dat het een stevig team is; steviger dan de laatste jaren. Het Dultsche hockey heeft daarentegen sinds half-December met pech te kampen gehad. Was het weer goed, dan waren de velden nog onbespeelbaar of leken de velden be speelbaar te worden, dan kwam op het laat ste moment het weer als spelbreker nog op zetten. Hoe het zij, er is sinds half December vrij wel geen hockeybal aangeraakt in Duitsch land en dat is voor de Duitsche „Mannschaft" een groote handicap I Ongetwijfeld. Of het in Leipzig te merken zal zijn; een goed-geoefead Holland tegen een niet-ge- oefend Duitschland. Wij gelooven niet; de techniek onzer buren is wel op een dusdanig peil, dat na een niet sterk begin al gauw het verband weer gelegd is. De ausdauer der Duitschers zal wel niet verminderd zijn; het tempo nog zeer hoog en de techniek nog zeer goed. Daartegenover een elftal enthou siaste Hollanders vast besloten de 70 smet van het vorig seizoen zoo al niet uit te wis- schen, dan toch zichzelf te rehablliteeren met een eervolle nederlaag. Dat zal het resultaat wel zijn in Leipzig: een nederlaag, doch een eervolle I De ploegen zijn aldus: Brunner Heberk Zander Peter Hobein Handeland Mehlitz Milller Weiss Scherbarth Wollner. v. d. Haar Kist Dupon Jannlnk Maas v. Lierop Ter Haar v. d. Hagen Tresling De Waal Hardebeck Het Duitsche elftal heeft dus niet Dincke in doel staan en mist den gevreesden spil Theo Haag. Maar Kurt Weiss is er wel en die zal wel weer willen trachten een half dozijn punten bij elkaar te slaan! Voor Ter Haar een zware doop in zijn eerste internationale! De wedstrijd werd door Berlin Zondag middag te 3 uur 20 min. per radio uitgezon den. De competitie is slechts klein. Bloemendaal 2 speelt thuis tegen Victoria en dient te win nen, wil zij zich nog eenigszins een kans ge ven niet op de laatste plaats te komen. In den laatsten wedstrijd tegen Utrecht en nog wel uit zal het nog moeilijker zijn een of twee punten te verkrijgen. MH.C. 2 speelt den laatsten wedstrijd op eigen terrein tegen Hilversum 4. Misschien kan het een overwinning zijn; altijd een pret tig slot. Voor de competitie echter van geen belang meer daar Amersfoort al voorbeschikt is degradatie-wedstrijden te spelen. Gisteren sloeg de Italiaansche reus Primo Carnera te Miami (Florida) den Amerikaan- schen zwaargewicht-bokser Jim Maloney op punten. De bekende Fongers-Rijwielenfabriek zond ons haar nieuwe prijscourant. Het boekje is frisch van kleur en smake lijk van uitvoering; het ziet er uitstekend verzorgd uit. Bij inzage van deze prijscourant wordt men getroffen door de groote verscheiden heid van modellen, welke deze firma ter beschikking heeft. Het groote voordeel hiervan is, dat hier door een rijwiel kan worden geleverd, het welk aan alle speciale eischen van den koo- per voldoet. Eenige nieuwe modellen Kinder rijwielen zijn nog aan de collectie toegevoegd. Speciale vermelding verdient nog, dat het bedrijf is uitgerust met een verchromings- installatie van het •nieuwste systeem. Een paar kijkjes van interieurs en een luchtfoto van het gebouwencomplex geven een indruk van de Fongers-zaak. Vee omgekomen Gisternacht ontstond brand in de boerde rij van den landbouwer J. te IJsselsteyn tusschen Deume en Venray. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat binnen korten tijd de geheele boerderij tot den grond toe afbrandde. Het vee, waaronder eenige koei en en talrijke varkens kwamen in de vlam men om. Vrouw en kinderen konden slechts met de grootste moeite zich in veiligheid 2—7 Maart 1931 Het bericht, dat het voltallige Nederland sche Rubbercomité deze week naar Londen zou gaan om de restrictie-maatregelen te bespreken, welke de rubber-industrie van haar moeilijkheden zullen moeten, verlossen, had zoowel op de Londensche Beurs als op het Damrak een stijging van rubberwaar den tengevolge. De prijs van het product steeg van 3 7/8 d. tot 4 1/8 d. In Londen stegen voornamelijk aandeelen United Ser- dang, Anglo Dutch en Allied Sumatra, ter- Wijl ten onzent Amsterdam Rubber, Dell- Batavia, Oost-Java, Bandars en Hessa Rubber goede vraag ontmoetten. Reeds langen tüd was de rubberafdeeling vrijwel geheel verlaten, terwijl zij nu plotseling door een ongewone activiteit werd gekenmerkt. Het z.g. Maxwell schema, dat aan de Rubberconferentie ten grondslag zal liggen, is gebaseerd op een prijs van 9 d., met een restrictie van den export van 25 wan neer de prijs beneden dit niveau is. De restrictie zou van toepassing zijn op alle rubbers, met uitzondering van de Neder- landsch-Indische bevolkingsrubber. De in- landsche producenten zouden dan, inplaats van restrictie toe te passen, een extra- exportrecht van 10% moeten betalen. Wan neer de gezamenlijke producenten van plan tage-rubber de productie beperken, zullen de inboorlingen ongestoord kunnen produ- ceeren tot het product een prijs van 6 d. heeft bereikt. Daarna treedt voor hen het extra-exportrecht in werking, waarvoor een schaal zal worden vastgesteld, in overeen stemming met de stijging van den prijs. Dit schema schijnt in rubberkringen gunstig ontvangen te zijn, hoewel zooals gewoonlijk, de verwachtingen omtrent het succes niet algemeen zijn. De aanvankelijk willige stemming voor rubberaandeelen op de Amsterdamsche beurs heeft weer spoedig plaats gemaakt voor een reactie, deels tengevolge van winst nemingen en deels doordat men tot het in zicht kwam, dat de marktpositie van het product tenslotte nog niet verbetert dooi het feit alleen, dat een aantal heeren in Londen confereert over de mogelijkheden tot verbetering. Er moet nog heel wat gebeuren alvorens de restrictie den rubberprijs op een zoodanig niveau heeft gebracht, dat de on dernemingen weer van een behoorlijke winstmarge verzekerd kunnen zijn. Tot nu toe hebben in het algemeen de pogingen om door het toepassen van restric tie de prijzen der verschillende producten weer op loonend niveau te brengen nog geen successen opgeleverd. In December van het vorig jaar bijv. werd een restrictie plan voor de theecultuur aangenomen, waarbij door de Nederlandsche producenten werd besloten voor het nu loopende Jaar een restrictie toe te passen op een basis van 10% van den oogst van 1929. Dit besluit werd echter genomen onder voorbehoud van medewerking der Britsche producenten, terwijl nu dezer dagen is gebleken, dat voor de voortzetting van de restrictie geen vol doende steun verwacht kan worden van de zijde der Britsch-Indische en Ceylonplan- ters, die beweren, dat de Nederlandsche producenten zich niet aan het vastgestelde productiequotum hebben gehouden, maar ca. 10 millioen lbs. meer hebben verscheept. Reeds bij de destijds gevoerde onderhan delingen echter werd er door de Neder landsche producenten op gewezen, dat een aanzienlijk deel der productie zich in han den van inlanders bevindt, waardoor een juiste contvóle niet moglijk is. Tengevolge van een en ander waren de weinige hier verhandelde thee-aandeelen wat lager. Ook tabaksaandeelen mogen zich niet in de gunst van koopers verheugen en dat is geen wonder, wanneer men hoort dat de in Amsterdam vertoonde monsters van de soor ten die binnenkort geveild zullen worden een dusdanig jammerlijken indruk maken, dat een deskundige er reeds den naam van „boe renkool" aan heeft gegeven. In Amerika schijnt thans de ergste werk loosheid voorbij te zijn, of juister gezegd, de voortdurende toename van het aantal werkloozen is tot staan gekomen en heeft zelfs, volgens de opgave der vakvereenigin- gen, in Februari plaats gemaakt voor een vermindering met 100.000 man. Ook uit het maandelijksch overzicht van de National City Bank valt op te maken, dat de alge- heele toestand verbetert, hoewel deze ver betering nog met ups en downs gepaard gaat. Het is voor het eerst sinds geruimen tijd, dat een belangrijk aantal index-cijfers gestegen is. Tot de industrieën, die zich blijkbaar aan het herstellen zijn, behoort op de eerste plaats de automobiel-industrie, die de leiding genomen heeft voor het herstel van zaken. Ook de productie der staalfa brieken breidt zich langzaam uit en einde Februari bedroeg de capaciteit 52 pet. te gen 42 pet. in een der weken van December. Éveneens voor de producten der katoen- textielindustrie en voor wollen goederen heeft zich in de laatste weken een goede vraag ontwikkeld. Niettemin zijn er ook nog vele ongunstige factoren en voornamelijk de vooruitzichten van den landbouw en de bouwbedrijven zijn nog zeer onbevredigend. Uit den aard der zaak zijn de door de mees te bedrijven behaalde resultaten over het afgeloopen jaar aanzienlijk bij die van het daaraan voorafgegane ten achter gebleven en de National City Bank heeft uit de ge publiceerde balansen van ca. 900 industriee- le- en handelsondernemingen berekend, dat de netto-winsten in totaal ca. 40 pet. min der bedragen dan in 1929. Reeds eenigen tijd kan men waarnemen, dat de koers van den gulden in het inter nationaal verkeer daalt; Ponden, Dollars, Marken, Belgische en Fransche Francs no- teeren alle boven pariteit. Zie staatje onder. Hoewel aanvankelijk, ondanks den bui tengewoon lagen rentestand, de gulden in 't buitenland gevraagd was, is er thans voor buitenlandsche geldgevers blijkbaar geen at tractie meer aan verbonden om gelden hier uit te zetten, zoodat een terugtrekking van saldi heeft plaats gevonden, waardoor een druk op den gulden werd uitgeoefend. (Ver moedelijk hing de toevloeiing van kapitaal naar ons land samen met den ongunstigen economischen toestand in Engeland en met de onzekere politieke verhoudingen in Duitschland). Bovendien schijnt er bij onze banken de neiging te bestaan overtollige gelden in het buitenland te plaatsen, waar weliswaar de geldkoersen in verband met de werelddepressie evenmin zeer hoog zijn, maar waar niettemin uitzetting op korten termijn nog loonender is. Ook de recente vraag voor Amsterdamsche rekening naar buiten landsche (voornamelijk Amerikaansche en Duitsche) effecten heeft den koers van den gulden gedrukt. Mogelijk zal de Nederlandsche Bank door afgifte van buitenlandsche wissels of goud trachten een verdere stijging van de wissel koersen te voorkomen. In dat geval zal de inkrimping van den billettenomloop wel eenige stilging van de geldrente tengevolge hebben. Tot nu toe bleven de zeer lage geld koersen zonder eenigen stimuleerenden in vloed op het zakenleven, zoodat zeker van een zeer ongezonden toestand gesproken kan worden. Rg. 23 Januari 6 Februari 24 Febr. 6 Maart Pariteit Londen New York Berlijn Brussel Parijs 12.08 3/4 2.48 5/8 59.10 1/2 34.65 1/2 9.741/4 12.10 5/18 2.48 15/16 59.24 1/2 34.76 9.76 3/4 12.113/16 2.49 5/16 59.26 34.76 1/2 9.77 12.12 2.49 1/2 59.30 34.78 9.77 1/4 12.107 2.488 59.263 34.592 9.747 stellen. Het huisraad is nagenoeg geheel verloren gegaan. Verzekering dekt de scha de, die uit den aard der zaak aanzienlijk is. Geneesheer gewond Op den Rijksstraatweg UtrechtAmers foort heeft gisteravond, ongeveer kwart voor tien, een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Van den auto, waarin gezeten was waardoor dr. Beurden van Schoonhoven uit van het St. Elisabeths-Gasthuis te Amers foort, sprong ter hoogte van 'het gebouw van den Nederlandschen Protestanten Bond te Soesterberg plotseling de carburateur, waardoor dr. Beuren van Schoonhoven uit den wagen werd geworpen. Ernstig gewond werd het slachtoffer het gebouw van den Protestanten Bond binnengedragen. Een tweede persoon, die in den wagen was ge zeten, eveneens een geneesheer, verleende onmiddellijk geneeskundige huip. Overbren ging naar een der gasthuizen werd noodza kelijk geacht. De politie te Soesterberg werd direct gewaarschuwd, ten einde een onderzoek in te stellen. Brand in een meubelmagazjji) Gistermiddag om drie uur ontstond te Assen in het meubel- en beddenmagazijn van den heer Th. Meyer in de Kruisstraat een hevige brand. De brand is ontstaan in de bedden- en matrassenstoffeerderij, waar een tweetal jongens werkzaam was. Een van hen wilde probeeren of kapok kon branden en wierp 'n brandenden lucifer in het kapok. Onmiddellijk ontstond brand. De jongens trachtten daarna zelf den brand te blusschen hetgeen mislukte, daar de vlam men snel om zich heen grepen. De brandweer werd ontboden en stelde alle pogingen in het werk om het vuur te bestrijden. De vlammen vonden in de aan wezige stoffen en meubelen van den winkel gretig voedsel. Aangezien er voor de belen dende perceelen gevaar ontstond, werd de brandweer van Groningen ontboden. Doch toen deze ter plaatse verscheen, behoefde zij geen water te geven. Toen de groote spiegelruiten tengevolge van de geweldige hitte knapten, sloegen de vlammen naar buiten. Ook van de tegenover liggende per ceelen sprongen versoheidene ruiten. De belendende huizen bekwamen veel brand en waterschade. Van den voorraad kon niets worden gered, het huis brandde ge heel uit. Huis en inventaris waren verze kerd. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De brand trok begrijpelijkerwijs veel be langstelling, doch het publiek werd door de politie op behoorlijken afstand gehouden. 74-jarige oplichter gearresteerd Wij hebben een dezer dagen medegedeeld, dat een hotelhouder op 't Rembrandtsplein te Amsterdam voor een bedrag van plm. f 3250 benadeeld was geworden door een lo geergast, die zijn rekening niet betaald en geleend geld niet teruggegeven had. Bij het onderzoek door de politie is gebleken, dat de vreemde gast een 74-jarige in het ge heele land zeer ongunstig bekend staat en dat er in tal van plaatsen naar hem gezocht wordt in verband met oplichtingen en ver duisteringen. Donderdag is hij te Wassenaar aangehouden en naar hier overgebracht, gis teren werd hij ter beschikking van de justitie gesteld. Tevens is in beaslag genomen de auto, waarin de 74-jarige gewoon was te rijden. Hij bleek zich dezen auto in huurkoop te heb ben aangeschaft, doch van betalen kwam niet veel terecht.... Rotsteekeningen in een grot onder de kasteelruïne Door den heer Dorren uit Valkenburg wer den, naar de Limb. K. meldt, op de maand vergadering van het Natuurhistorisch Ge nootschap een aantal beenderen en een stuk hertengewei ter nadere bestudeering en defi- nieering medegebracht die in een laag mer- gelafval in een grot by Valkenburg waren ge vonden. Nadere aanduidingen omtrent de vindplaats wilde de referent niet geven. Hy verwachtte, dat ook de archaelogie belang by deze vondst zou hebben, daar er in die grot rotsteekenin gen gevonden waren, in den mergel gegrift, waarschyniyk met een steen. De teekeningen die ongekleurd waren, stelde twee menschen- figuren voor (naakt), waarvan een jager, ge wapend met een speer, voor hem een ever zwijn en daarvoor weer een hart, dat achter om keek en volgens den heer Dorren zeer goed geteekend was. Hy was van oordeel, dat die teekeningen zeer oud moeten zyn daar er ook een eiland op voorkomt, die uit onze streken reeds lang is verdwenen. Op de mergellaag, waarin de beenderen ge vonden zyn lag een andere, waarin veel groo te slakkenhuisjes voorkwamen, wat er op wyst, dat deze laag van de helling naar bin nengegleden is. Enkele scherven, in het afval gevonden, werden door dr. Goossens als vroeg-midden- eeuwsch gedefininieerd. Van andere zyde verneemt het blad nog, dat de vindplaats ligt onder de kasteelruimte. Eén verdronken Gistermiddag omstreeks vier uur waag den zich drie jongens op het zwakke ys van den vyver in het Meentebosch te Win- No. 10 7 Maart schoten. Zij zakten er door en schoten on der het ys. IJiings toesnellende burgers slaagden er in de jongens, van wie er twee bewusteloos waren, op het droge te bren gen. Van een hunner, den 10-jarigen S. H., konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt. Jongeman zwaar gewond Gistermorgen ongeveer kwart over negen wilde een ongeveer twintigjarig employé, die op een der étages van de Erdal-fabriek aan den Omval te Amsterdam werkzaam was, een kar, met blik geladen, in de lift trekken. Hy trok de kar, achteruitloopend, voort en stootte daarby met den rug tegen den lift wand. Plotseling schoot de lift een eind om hoog en de jongeman sloeg er achterover in. ,,-s. - Doozen 20 en 30 cent. Bij Apoth, en Drogisten De kar viel mee omlaag en de jongeling ge raakte tusschen liftwand en kar bekneld. Pas nadat de lift was opgetrokken kon het slachtoffer worden bevrijd. Zeer zwaar ge wond is hy naar het O. L. V.-gasthuis ver voerd. Gisterochtend wilde de bewoonster van een derde verdieping aan de Ruysdaelkade te Amsterdam een brandende kachel byvul- len. De vlam sloeg uit en tastte de kleeren van de vrouw aan. zy had de tegenwoordig heid van geest in bed te springen en de de kens over zich heen te trekken, waardoor de vlammen doofden. Nochtans had zy vrij zware brandwonden. De brandweer legde het eerste verband. De G. G. D. heeft haar naar een der gast huizen gebracht. In de Openbare Leeszaal te Almelo is een hoofd der school uit een naburige gemeente een sigarenkoker ontstolen, waarin zich zyn geheele maandsalaris bevond. De landbouwer J. B. te Lithoyen by Oss, is eergisteren van een zolder gevallen, waar door hy een zware hersenschudding kreeg. Hy is aan de gevolgen overleden. Vr.: Waar kan ik 't beste goedgekeurde trekhonden bekomen? Antw.: Handelsadressen worden in deze rubriek niet verstrekt. Vr. I. Wanneer men lid is van de A. A. Z. A. K. en op het oogenblik in militairen dienst, is men dan verplicht, tijdens den diensttyd contributie te betalen? II. Wanneer men, zoolang men in dienst is, geen contributie betaalt, hoelang moet men dan na dien tyd lid zyn, voor men op kosten van de A. A. Z. A. K. door den dok ter behandeld kan worden? Antw I. en II. Om uw vragen te kunnen beantwoorden, zouden wy het reglement van bedoelde vereeniging in ons bezit moeten hebben. Wendt u om inlichtingen tot het bestuur. Vraag: Hoe moet men een clivia behande len, als men gas voor verlichting in huis heeft? Antw.: Gas is voor alle planten slecht. Evenwel is een clivia een onzer sterkste ka merplanten die hiervan het minst te ïyden heeft. De behandeling biyft dus hetzelfde. Veel licht, geen scherpe zon, zomers veel wa ter, en wekeiyks vloeimest. 's Winters zeer matig of byna geen water geven, totdat de bloemstengel zich vertoont. Is deze ongeveer pl.m. 15 c.M. zichtbaar, dan begint men ge- leideiyk aan meer water te geven. Tempe ratuur liefst 5565 gr. F. Zomers graag op een beschut plaatsje buiten. Vraag: Kunt u my opgeven, hoeveel deelen zeep en Was ik moet gebruiken voor het wasschen van een beddetyk? Antw.: Wendt u tot een drogist, waar u speciale beddewas kunt koopen. Vraag 1. Hoe oud moet een meisje zyn om lid te worden van het Roode Kruis in Haar lem? 2. Bestaat er ook een aparte vereeniging voor R.K.? Tot wien moet men zch wenden? Antw. 1. Minstens 16 Jaar. Men kan zich aanmelden by den heer Rohlfs, secretaris der Roode-Kruis-Transpo-t-Colonne, Ancgang 17, Haarlem. Vr. Als men een weekloon heeft van f 19, vry huishuur met f 25 aardappelgeld en 1 liter melk, is men dan verplicht om 25 cent ziekengeld te betalen, of is het minder? Antw. Zonder meer nadere gegevens be treffende gemeente, geldswaarde van huis huur en melk, alsmede het bedryf hetwelk in de onderneming wordt uitgeoefende is bovenstaande vraag niet te beantwoorden. Vraag: Als men met September 65 jaar wordt, hoeveel weken vooruit moet men zich dan by den Raad van Arbeid opgeven, om ouderdomsrente te krijgen? Antw.: Aan de verzekerden wordt vier weken vóór het bereiken van hun 65ste levensjaar een formulier gezonden, waar mee een aanvrage om ouderdomsrente kan worden ingediend. Vr. In Koninkiyk goedgekeurde statuten staat: „Bestuursleden worden by meerder heid van stemmen gekozen." Op een ver gadering zyn aanwezig 7 leden. By verkie zing worden op A uitgebracht 3 en B 2 stemmen en 2 biljetten blanco. Heeft het bestuur nu het recht om te zeggen: „de blanco-stemmen tellen ook mee". Aantal stemmen 7, meerderheid 4. A heeft 3 stemmen is dus niet gekozen? II. Indien in een volgende vergadering deze handeling van het bestuur door de le den wordt goedgekeurd, kan A zich dan nog beroepen op het Burgeriyk Wetboek? III. Zoo ja, op welk artikel? Antw. I. Naar onze meening is A geko zen tot bestuurslid; II en III. fïeen. Vr. Wat moet men doen, als kippen kalk- pooten hebben? Antw. Smeer de pooten gedurende 14 da gen eens per dag in met raapolie, waarna de royten spoedig zullen verdwynen. U kunt de pooten ook behandelen met petroleum en ereoline. Vr. Is het mogeiyk by helder weer de kust van Engeland te zien, vanaf de pier te IJmuiden of Scheveningen? Antw. Neen. Vr. I. Kan men een broedmachine ook verwarmen met petroleum? II. Hoeveel maal moet men de eieren kee- ren, des nachts ook? III. Hoeveel graden warmte moet er zyn met broeden en met het uitkomen der eieren? Antw. I. Als de machine daarop is inge richt wel. II. Tweemaal per dag alle 12 uren. By het aansteken 37 38 graden, dan de eieren in de lade leggen, de tempe ratuur laten oploopen tot 39 graden. Na den vyfden dag 39 K graad. Vr. I. Hoe kan men bloedvlekken van een Jaar oud, uit een veloutine japon krijgen? II. Hoe kan men boerenjongens- of el- troenvlekken uit een zyden japon krygen? Antw. I. Met waterstofperoxyde van 3 pet. H. Met alcohol van 90 pet. Vr. Is het boek „Aan het Westeiyk front geen nieuws", louter fantasie, of heeft de schryver den oorlog geheel of gedeelteiyk meegemaakt? Antw. De schryver heeft den oorlog mee gemaakt in de voorste gelederen, voor zoo ver ons bekend is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14