Buitenlandsch Q?Cieuws Ruwe Handen feuilleton De vierde september HEERENBAAI £ERDE blad ZATERDAG 7 MAART 1931 BLADZIJDE 1 Het smokkelen van menschen aan de DuiLch-Poclsche grens Duitsche Rijksdag Wat Gandhi wil Het nieuwe Russische proces Lastig China Spoedig zacht meif, In ieder geval geen minister president worden De Ontwapeningsconferentie in 1932 Doodstraf geëischt Ontwapening! Muiterij in een legerdivisie De arrestaties in de Oekraïne .Monsieur le deputé!' Militaire kerkhoven in Frankrijk Onbegrijpelijk Peru Gemengde (Buitenlandsche cBerichten De bavennrbeidersstaUng te - Le Havre geëindigd Cycloon boven Mauritius Geheimzinnig testament Engelsche bioscopen op Zondag RECHTSZAKEN Kloppenburg contra de Telegraaf LEGER EN VLOOT Vice-Admiraal ten Broecke Hoekstra De Militaire Geneeskundige Dienst KUNST EN KENNIS „De Anatomische Les" ONDERWIJS R. K. Universiteit -ér- Een vreemdsoortig beroep. Het is gevaarlijk, maar brengt veel èeld op u 0 Dultsch-Poolsche grens is 800 KM. ;r08 en de onnatuurlijkste grens ter wereld. ~e houdt in geen enkel opzicht rekening rjet bestaande toestanden, eeuwenoude ver- 'hdlngen en de gewoonste bepalingen, é-érom is ze van het begin af gedoemd in eUwige onrust te verkeeren. Er heerscht een °°rtdurende zenuwachtigheid en men is steeds op alarm voorbereid. Wantrou- p n aan belde zijden, argwaan van den y®0 tegenover den ander, aan den eenen ^ht een ziekelijk nationalisme en aan den "bderen kant depressie en verbeten ernst. wanneer men deze grens wil passeeren, °nöer dat de douane er erg in heeft, dan men daar een zeker bedrag voor over r®bbeu. Er zijn een paar dozijn punten, men heimelijk en veelvuldig deze overtrekt en aan iederen kant is een P®-ar dozijn menschen, die de grens, het én het volk door en döör kennen en H die wetenschap en ervaring geld zien slaan. Dat zijn de menschen-smokke- een nieuw, zeer winstgevend, maar riskant beroep. Zf1 hebben tot schuts patroon de heeren, die deze belachelijke gemaakt hebben. Zoo ziin er b.v. te Benthem en Kattowitz j1"*® a vier cafeetjes of kroegen, waar men ?e öienschensmokkelaars op gezette tijden f*h aantreffen. Meestal weet de politie er van, maar zij kan slechts ingrijpen, als r® Iémand in het openbaar betrapt. De ®hokkelaars zelf zijn bijna altijd in het bezit T1 absoluut echte passen. Zeer velen kunnen ln de noodzakelijkheid "érkeeren, om de Duitsche grens zonder ijskm te passeeren. Bijvoorbeeld degenen, jre het niet met hun geweten overeen kun- ®ép brengen, in het Pcolsche leger te gaan aiehen. Of vele anderen, wien het om een Of andere reden door cle Poolsche autori- a Jéiten verboden is, naar het buitenland uit wijken. Talrijke Poolsche staatsbu-gers ?°Pen £en onrechte in Duitschland betere ®vensvoorwaa rden en hoogere verdiensten vinden. Het Duitsche consulaat weigert visum met het oog op de werkloosheid j? ®igen land. Met het gevolg, dat men de wens overgaat, zonder visum. Ten slotte er ook nog vele misdadige elementen, Duitschland willen doortrekken of Ber- ^ih als operatie-terrein uitkiezen. Hen allen staan de menschensmokkelaars raad en daad bij. Er wordt een vast ?édrag bepaald, dat in de meeste gevallen voormt betaald moet worden en waarop Hwk wordt afgedongen, daar de concur- féhtie het dikwijls goedkooper doet. Ver- Volgens wordt eer. bepaald uur afgespro- *en, natuurlijk des nachts, en de tocht kan Oevinnen. ^én moet van zulk een duisteren tocht 0vér de grens geen al te romantische ver achtingen hebben. De menschensmikke- kennen elk stukje grond en de ge woonten der grenswachters. Zij weten pre- daarin is aan de Duitsch-Foolsche grens heel wat te doen. Hen, die op deze manier over de grens gesmokkeld worden, snapt men gewoonlijk pas in de grenssteden. Dikwijls verraden zij zich vanzelf. Maar ook heel dikwijls bereiken ze hun doel. Voor den Bsrlijn- schen rechter worden bijna dagelijks zulke lui veroordeeld en vrijgesproken. Het totaal aan banden leggen van de menschenrmokelarij, zal wel altijd een utopie blijven. Want daarvoor zou men een legertje van grenswachters moeten hebben en dit zou veel te duur uitkomen. cles °P de seconde af, wanneer een pa- hebh"e of 6611 post te verwachten is. Ze obejj ggjj fijn gehoor en goede ocgen. Men 9W al wel biizonder veel pech hebben, "h-een grenswachter zoo maar in de armen 6 loopen. Als bovendien de nacht flink °onksr en het weer weinig aanlokkelijk is, oan is een Wandelingetje van vijf minuten Voldoende en voor men e'gcnlijk tijd heeft °Rl aan gevaar te denken, is men er al over. Het werkelijke gevaar dreigt van heel Jhderen kant. Namelijk van dien der smok laars zelf. Het zijn grootendeels beruchte "kiivlduen, waarvoor men van begin af op hoede moet zijn. Men kan nog van geluk spreken als men met een bloote afpersing van afkomt. Deze afpersing heef gewoonlijk plaats tij - et)s den gevaarvollen tocht over de grens. >.Het spijt me, meneer, maar als u me r^t die twintig mark geeft, moet ik u al- leeh laten." Deze gemeene dreigementen hebben al 5®el wat goedgeloovige menschen flinke vppimen gelds ontnomen. Dan wist er een Poolsche deserteur beter raad op. Toen die ®°k voor het feit kwam te staan, dat men hem geld wilde afpersen, nam hij den smok- jélaar eenvoudig bij zijn kraag en dwong hem den tocht voort te zetten, of hij zou hém op staanden voet den nek omdraaien. j~e smokkelaar was daarvan zoo geschrok- 5®o. dat hij hem zelfs uit eigen beweging 0et gelelde-geld terug betaalde. Maar ook voor moorden en andere mis- ®éden schrikken zulke menschensmokke- 'éars niet terug en dat zoo'n afpersing dik- *t)ta samengaat met een berooving kan ®ien begrijpen. Zooals van zelf spreekt zijn deze men sensmokkelaars in de meeste gevallen °°k smokkelaars van goederen, want ook Scherpe woorden van een vrouwelijk lid tegen de communisten De behandeling in tweede lezing van de begrooting voor binnenlandsche zaken, werd in den Rijksdag voortgezet. Daarbij kwam de communistische motie van wan trouwen tegen dr. Wirth aan de orde. Afgevaardigde mevrouw dr. Wsber (Cen trum) verklaarde, dat de Centrum-partij met verontwaardiging de communistische critiek op de encycliek van den Paus over het huwelijk, afwijst. (Tumult op de banken der communisten). De familie vervolgde spreekster moet tegen de communistische hetze worden beschermd, (lawaai en gelach bi) de com munisten). De communisten willen het woord vader en moeder volledig afschaffen; ook in de pers, voor de radio en op de film valt heden een beschimping van het familieleven waar te nemen. „Wij zullen ons daartegen verzet ten". (Gelach bij de communisten). Het doel van het Centrum is propageerlng van de christelijke cultuur, ln tegenstelling met de valsche civilisatie van het moderne too- neel. Ook tegen de Russische films zal het Centrum zich blijven verzetten. Met dank baarheid memoreerde spreekster het feit, dat de minister zich tegen de politiek in de school heeft verklaard. Het is op den duur onverdraagbaar voor de scholen, dat in de landen bij wisselende regeeringen fin t'e schoolpolitiek het roer voortdurend wordt omgeworpen, en de scholen tot speelbal van de partijen worden gemaakt. De spreekster sloot zich aan bü de opmerkingen, welke de minister heeft gemaakt over de bar- baarsche inbreuk van het cultuurbolsje wisme op het geestesleven, waarna zij do beteekenis schetste van de religieuze grond slagen van het volksleven. „Im Westen Nichts Neues." De Rijksdag heeft met 307 tegen 64 stem men het communistische voorstel tot onver wijlde opheffing van het verbod van de film „lm Westen Nichts Neues" verworpen. Met dezelfde stemverhouding werd nog een voorstel verworpen, waarin verzocht wordt de- Pruisische regeering ertoe te be wegen, dat zij op grond van de filmwet op heffing van het filmverbod zal eischen. Voorstellers waren de communisten. Aangenomen werd met de stemmen der socialisten, communisten en Staatspartij een soc. voorstel, volgens hetwelk de Rijksdag het verbod van de film „lm Westen Nichts Neues" als ongegrond verklaart en van de Rijksregeéririg verlangt, dat deze pogingen in het werk zal stellen dekeuring van de film te bespoedigen, wanneer zij door de vervaardigers opnieuw ter keuring wordt voorgelegd. Bij de verdere stemmingen over de be grooting Binnenlandsche Zaken werd met de stemmen der sociaaldemocraten en com munisten een voorstel der Volkspartij ver worpen, waarin van ds regeering maatrege len gevraagd worden om de vernlaatsing van de „Internationale van Goddeloozen" van Moskou naar Berlijn te verhinderen. Ver worpen werd voorts nog een voorstel van de Volkspartij inzake indiening van een nieuwe filmwet, waarbij bescherming van de Na tionale waardigheid en het Duitsche aan zien in het buitenland wordt gewaarborgd. In eerste en tweede lezing werd tenslotte het sociaa'democratkche ontwerp aangeno men, waarin naar aanleid'ng van het Re- maraue-verbod bepaald wordt, dat dergelij ke verboden films tenminste in besloten kring zullen mogen worden vertoond. Motie van wantrouwen verworpen. De Rijksdag heeft een door de communis ten tegen den Minister van Binnenlandsche Zaken, Dr, Wirth, ingediende motie van DR. WIRTH i -wrt wantrouwen met 271 tegen 66 stemmen en 38 onthoudingen verworpen. Een resolutie, waarin de Rijksregeering verzocht wordt de betalingen van de politie- gelden aan Thüringen en Bronswijk onver wijld te staken, werd met 308 tegen 64 stem men verworpen. In een interview heeft Gandhi verklaard, dat hij niet de functie van minister-presi dent van Indië zal aanvaarden. Dit wil hij aan jongeren dan hij overlaten. Hij ziet in de toskomst den dag, dat niet meer Londen, doch Delhi het centrum der Indische natie zal zijn. GANDHI Op de tweede Engelsch Indische conferentie zal hij het vraagstuk der Indische schulden aan de orde brengen. Hij twijfelt evenwel of Engeland zich hiermede accoord zal verkla ren, dit probleem ooit voor den Volkenbond te brengen voor het geval hierbij oneenighe- den zullen rijzen. Een schrijven van sir Eric Drummond De secretaris-generaal van den Volken bond heeft thans ter voorbereiding van de ontwapeningsconferentie in Februari 1932 een schrijven tot de verschil'ende regeerin gen gericht, waarin hij voor 15 April a.s. opgaaf verzoekt van de vermoedelijke sa menstelling der delegaties, teneinde een overzicht te kunnen krijgen over de be- noodigde ruimte. Zooals bekend, zal de raad van den Vol kenbond in Mei definitief bepalen, waar de conferentie zal bijeenkomen. Voorloop!» wordt aan Genève gedacht, doch ook Frankrijk en Spanje doen moeite om de conferentie in één hunner steden te doen houden. Gis.teren heeft Krylenko na 'n redevoering welke 5 uur duurde, de doodstraf ge- eischt voor de beklaagden Gromap, Schor, Jakobowitsj, Ginsburg en Soechanow Voor de overige beklaagden eischte hij lange ge vangenisstraffen. De eisch werd door het talrijke publiek met bijval begroet. In zijn redevoering had- Krylenko er den nadruk op gelegd, dat de verhooren het bewijs gele verd hadden, dat de beklaagden hoogver'aad pleegden en gepoogd hebben de Sovjtt-re- geering omver te werpen. De begrooting van het Fransche luchtvaart ministerie Uit de Kamerdebatten over de begrooting van het departement van Luchtvaart blijkt, dat deze in totaal 262 millioen 652 duizend franken bedraagt, d.w.z. 240 millioen meer dan verleden jaar. Meer dan drie vierde ge deelte van de totale uitgaven voor het vlieg- wezen komen voor rekening van militaire doeleinden. De Engelsche Iegerbeg-rooting. De ontwerp-begrooting voor het Engelsche leger werden gisteren door den Minister van Oorlog gepubliceerd. In hoofdzaak is bezuinigd op uitrustings- en transportmiddelen, remonte e.d. De sterkte van het leger in Engeland zal 148.800 man bedragen, dit is 10.000 man minder dan de effectieve sterkte, waarop gerekend was, een en ander als gevolg van de recrutee- rlngsmoailijkheden. Het aantal aanwervin gen is nauwelijks voldoende om het aantal van hen, die hun paspoort ontvangen, te dekken. Het territoriale leger bedraagt op het oogenblik 6784 officieren en 127.282 on derofficieren en manschappen. Als uitvloei sel van het jaarprogramma Inzake de me chaniseering van het territoriale veldleger worden 219 veldbatterijen en 43 lichte bat terijen met automobielstransportmiddelen uitgerust. Er zal in het komende jaar waarschijnlijk bespinigd worden. Een ernstige muiterij is uitgebroken in de twaalfde divisie regeeringctroepen, die bij de grens van Honan en Hoepeh in garnizoen lagen. Toen de troepen order kregen naar Hankau te vertrekken, verkeerde de twaalf de divisie in de meening, dat zij zou wor- dengedemobiliseerd en kwam als teeken van protest in opstand. De muiters sneden de telegraafdraden door en woelden de spoorrails los, waarna zij zich bij de communisten aansloten, waar door de roode legers m Üentraal-China met 10.000 recroten werden versterkt. Acht met troepen geladen t einsn vert okken ijlings uit Hankau naar het tooneel der mui terij. v Het officieele bericht van Moskou. Officieel wordt medegedeeld, dat te Char- kow zeventig personen zijn gearresteerd, die met levensmiddelen gespeculeerd zouden hebben. Zij zijn allen naar Siberië verban nen en mogen niet meer naar Zuid- of Midden-Rusland teragkeeren. Be gearres teerden zijn employé's van coöperaties en vroegere N. E. P.-handelaren. De berichten uit Warschau waren dps overdreven wat het aantal arrestaties be treft, terwijl deze arrestaties ook niets uit staande hebben met eenige tegen de Sovjet- regeering gerichte of nationalistisch-Oe- kraïnsche actie. Vechtpartij in de Fransche kamer Gisterenmiddag kwam het in de wandel gangen van de kamer tot een vechtpartij tusschen den soc. afgevaardigde Masson en den onderstaatssecretaris van het Ministe rie van Koloniën, Diagne. Diagne, die zelf een Scnegalneger is. ver dedigde tijdens een onderhoud met Masson den dwangarbeid en uitte zich daarbij min achtend over Albert Thomas, waarop een kloppartij ontstond tusschen beide oppo nenten. Zaaldienaars moesten de vechten den scheiden. 50 milUoen voor verbetering In de Fransche Kamer werd critiek uit geoefend op den staat, waarin de oorlogs kerkhoven op het voormalige front verkee ren. Een der leden deelde mede, dat hij tijdens eën bezoek aan het voormalig slag veld van Verdun, het onvoldoende beheer der militaire kerkhoven heeft kunnen con- stateeren. De resten van talrijke soldaten, die in den oorlcg sneuvelden, wachten nog altijd in barakken op een definitieve ter- aardebesteling. Hij betrêurde het, dat men, |n einde het Doodenhuis te Douaumont ts linnen voltooien, een beroep heeft moeten doen op de openbare, zelfs buitenlandsche edelmoedigheid, dat de suppoosten fooien dér bezoekers aannemen, en dat er jacht partijen worden georganiseerd op terreinen, waar zich nog het stoffelijk overschot van vele soldaten bevindt. Hij drong aan op het openen van een crediet van 50 millioen om verbetering ln den toestand te brengen. De afgevaardigde Schleiter, maire van Verdun, sloot zich bij deze critiek aan. De minister voor de pensioenen, Champe tter de Ribes, aarzelde niet de sprekers gelijk te. geven. Doch het werk, dat op de voor malige slagvelden te doen ls, is zóó omvang rijk, dat men er nog niet mee gereed kan zijn. De onder hem ressorteerende diensten kon geen blaam treffen, zij hebben hun plicht gedaan. Er rest inderdaad nog veel te doen: het vervangen der houten kruisen door duurzame, en het opzoeken van neg verborgen lijken. Minister-president Laval deelde vervol gens mede, dat binnen acht dagen een wetsontwerp, strekkende tot het openen van een crcdiet van 50 millioen zal worden In gediend. HU betreurde slechts, dat het tot 1931 moest duren aleer er verbetering in den toestand zou worden gebracht. Besprekingen van overste Jiminez. Naar uit Lima gemeld wordt, zou de terug keer van Sanchez Cerro op zijn functie te Lima, geschied zijn onder medewerking van overste Jiminez, die erin geslaagd zou zijn, een nieuwe revolutionnaire regeering te vor men. Jiminez onderhandelt thans met de op standelingen in het Zuiden, teneinde weer te komen tot een normalen toestand en een constitutioneele regeering. Het leger schijnt grootendeels met de plannen van Jiminez in te stemmen, terwijl de houding van de ma rine nog onzeker is. HOOFDSTUK XVIII. Het masker valt. 't Was één van die stormachtige avonden, bij niemand het verlangen op zou komen, ém uit te varen naar zee, en nog minder het Kanaal over te steken. Met geweld yeukten de huizenhooge golven de kust bij Néwhaven en een fijne schuimregen werd vlagen landwaarts gestuwd. Niettemin *®ten iviyra en Leslie Wace in het kleine *'1 kamertje van het scheepsiogement en jachtten geduldig op de komst van Wa ly ^-hatterton, op wiens jacht zij zich reeds ^ee uur geleden zouden vervoegd nebben Noch Myra noch Leslie hadden de laatste **ee dagen een krant ingezien en zij schre- ^n zijn opomhoud aan alles toe, behalve *®n de echte reden. Naast elkaar gezeten keken zij troosteloos ^oor het venster naar den regen en spraken Seen woord. t De ouderwetsche schoorsteenklok tikte Besta dig angzaam voort, maar Wally ver been niet t Was iets over half negen toen Leslie, die in de kamer op en neer was gaan 'oopen, plotseling stil stond om aan het raam te luisteren. Van heel ver kon men flauw het gesnor van een zware motorfiets hooren. Het ge luid werd al sterker en groeide bij nadering aan tot helsch lawaai. Zonder signaal kwam een kolossale, drijf natte Harley, die geheel onder de modder zat, de binnenplaats van de herberg opgere den en bleef daar stilstaan. Een goedingepakte, doorweekte gestalte stapte ijlings af en haastte zich naar binnen, zonder zich den tijd te gunnen, de motor fiets op 'n droog plekje neer te zetten, iets wat zich toen een nurksche stalknecht genoopt zag te doen. Broeder en zuster keken elkaar vol ver wachting aan. Dit moest ten laatste Wally zijn. 't Was toch vreemd, dat hij die reis niet in de Buggatti gemaakt had. Leslie haastte zich naar de deur van het kamertje, opende ze en had de woorden van welkom reeds op z'n lippen- De leeren motorrijder stapte de kamer in en met een kreet van verbazing deinsde Leslie achteruit, terwijl schrik op zijn gelaat te lezen stond. De man, die tegenover hem stond, was Inspecteur Guest, van Scotland Yard. Gedurende eenige oogenblikken zwegen allen. Dan nam Guest het woord „Goeden avond, miss Wace, goeden avond Leslie."- Broeder en zuster knikten moedeloos. „Als ik u was, dan ga^ ik alle hoop maar op, om vannacht het Kanaal over te steken," luidde z'n volgende bemerking en beiden stonden verslagen. „Wat bedoelt u hoe wist u stamelde Leslie versuft. Dan herstelde hij zich „Ik «eet niet wat u moet hebben. Wie had het over het Kanaal en waarom zouden wij niet oversteken ,,'t Is vannacht slecht op het water," was het koele antwoord. Het verdere onderhoud werd onderbroken door het binnentreden van een heldere dienst maagd, die een handdoek, 'n schotel en zeep binnen bracht. Dc inspecteur nam alles van haar aan, zond de meid heen en richtte zich tot Myra „Heeft u er iets op tegen, als ik me in deze kamer even opfrisch, miss Wace vroeg hij op kalmen toon. Myra was te beduusd en ontsteld, om dit te weigeren of om hem verklaring te vragen van zijn vreemd verzoek. Haar broeder deelde haar berusting en zij lieten hem z'n gang gaan. Eenige oogenblikken keken zij toe hoe Guest zich proestend gelaat en haar wiesch. Zelfs dat verbaasde hen niet meer. Zij waren in een toestand geraakt, dat emotie zich niet laat gelden. Hun verwachtingen waren kapot geslagen, en de komst van Guest zei hun maar al te duidelijk, dat er iets misgeloopen was. Leslie had voorzien, dat, na de finale van de wraakneming van zijn broer, men het hun ook warm zou maken. Bij sommigen van zijn kennissen hadden ze hem al aange wezen als den broeder van den moordenaar en de algemeene houding van zijn vrienden en toevallige bekenden was ietwat koel geworden. Ook Myra had 'n paar onvriendelijke bemerkingen opgevangen en 't verloop van de zaak begon slechl op haar in te werken. Het besluit werd genomen, dat zij zich ergens naar een rustig plekje zou begeven, 'n plekje, waar zij geen last zou hebben van die zenuwsloopende kwellingen en angsten, die een politieonderzoek met zich bracht, en zij hadden besloten minstens voor een tijdland het land te verlaten, en opnieuw heen te gaan, nrsschien wel met Gerald, als die geheimzinnige ongen dat wénsclite. Maar de verschijning van Guest bewees dat zij nog met met die politioneele onder zoekingen hadden afgedaan. Met ontdanen blik keek Leslie naar Guest. De inspecteur verwijderde juist iets uit z'n mond. Met een zucht keek Leslie weer een anderen kant uit. Hoe lang zou Guest hen zoo nog martelen, alvorens met zijn vragen voor den dag te komen Leslie's verdere gedaebtengang werd onder broken door een kloppen op de deur. „Binnen," noodigde hij met benepen stem. De flinke, knappe Viscount Medway kwam de kamer binnen, onberispelijk en bezadigd zooals altijd. De havenarbeiders die in staking zijn ge weest hebben het werk hervat. Beide partijen hebben er in toegestemd dat de minister van arbeid zal arbitreeren. Groote verwoesting-en De gouverneur van Mauritius heeft een telegram gezonden aan den Engelsehen minis ter van koloniën, waarin hij zegt te betreuren dezen er van in kennis te moeten stellen, dat den 5en Maart een hevige cycloon boven Mauritius heeft gewoed. Gevreesd wordt dat groote schade is toege bracht aan de gebouwen en woonhuizen en vooral zeer groote schade aan de suiker gewassen. De gouverneur meldt voorts dat hij nog niet kan berichten of veel menschenlevens te be treuren zijn. Ten gevolge van de hevige windvlagen zijn de telegraaf- en telefoonlijnen gestoord. Het verkeer langs de groote wegen wordt ernstig bemoeilijkt. Gisterenmorgen in alle vroegte heeft een Berlijnsche straatveger bij zijn werk een zonderlinge vondst gedaan. In een muumls trof hij een klein kistje aan waarop een brief lag, waarin den vinder werd veizocht het kistje naar de politie te brengen, voor welke mos'te een testamentaire belooning van 1000 M. werd toegezegd. De brief, gedateerd 4 Maart, was niet onderteekend. Bij opening van het kistje, dat blükhaar vroeger gediend had als be waarplaats van kleinoodiën, werden een ta felkleedje en een paar servetjes gevonden, benevens een portret van Mussolini en een paar brieven. De ad^e^sen daarvan zijn zeer ondu'delijk en vrijwel niet te ontcijferen. Uit den inhoud en het schrift meende men te kunnen afleiden, dat de schrijfster een adellijke dame is geweest. Haar vermogen, zoo schrijft zij in een soort testament, tot een bedrag van 12.000 dollar zou gedepo neerd zijn bij een met naam en adres ge noemden notaris te Dregden. De erflaatster verzoekt de politie twaalf jonge meisjes te zoeken, onder wie het geld verdeeld kan woeden. Tenslotte leidt de politie uit de verschil lende gegevens af, dat de schrijfster een jonee dame was van ongeveer 18-jarigen ieeftijd. die met haar familie twist had we gens een door deze niet gewenscht huwelijk. Men vermoedt, dat zij zich in de Spree heeft verdronken. Overigens tast men volkomen in het duis ter over deze geheimzinnige geschiedenis. \>e minister van binnenlandsche zaken Clynes heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat er binnenkort een wetsontwerp zou woi- den ingediend in verband met het Zondags geopend zijn van openbare vermakelijkhe den. Daarbij zou de bestaande practijk van vóór de bakende rechterlijke beslissing, aar- bij voorstellingen op Zondag onwettig wer den verklaard, worden hersteld. Tevens zou worden bepaald dat het personeel dezer in stellingen niet meer dan 6 dagen per week zou mogen werken. Dagvaarding uitgebracht. Dezer dagen is ten verzoeke van den heer P. J. F. Kloppenburg, vroeger directeur van de Provinciale Bankvereeniging, thans zon der beroep, uitgebracht de dagvaarding te gen de N. V. Dagblad De Telegraaf, waarbij de heer Kloppenburg van genoemd blad schadevergoeding vraagt op grond van een artikel in het ochtendblad van 5 Maart 1930 onder het oprohrift „3 a 4 ton verduisterd?" en met den ondertitel Praktijken van een bankier. In de dagvaarding wordt gesteld, dat dit bericht, blijkens zijn strekking zeer perti nent, als gold het vaststaande feiten, geen andere uitlegging gedoogt, dan dat medege deeld wordt, dat Kloppenburg ten detrimen te van zijn crediteuren, althans die van de N. V. Provinciale Bankvereeniging, waarvan hij d'recteur was, f 100.000 had onttrokken en op een of andere wijze ten name van zijn gewezen echtgenoote gesteld, om zoodoende ten nadesle van die crediteuren zich lichte lijk te verrijken. Eiscber stelt, dat hetgeen in bovenbedoel de publicatie beweerd wordt, lederen feitelij- ken grondslag mist, waaruit volgt, dat die publicatie oplevert het nvsdrijf van laster, althans smaadschrift, althans eenvoudige beleediging, in ieder geval is een onrecht matige daad. Eiseher heeft moeten onder vinden, dat in breede kringen als waar wordt aangenomen hetgeen gedaagde heeft durven schrijven, waardoor eiseher in die breede kringen geldt als een bedrieglijk bankroetier. Als rechtstreeksch gevolg van bedoeld ar tikel vindt eiseher de deuren van alle fat soenlijke lieden voor zich gesloten. Na zijn faillissement., hetgeen door homologatie van En ben ik dan thuisgekomen Gauw myn pypje uiigeklopt Even Radio genoten t En een versche pijp gestopt- luie stoel,pantoffels, krantje. Pa's Hel fijnste wat ik ken; DOUWE EGBERTS zorgt ook dan weer. Dat ik.it) de wolken" ben. ClingeDoofwbo* 20 - 50 cl per ons verschop U woiken van genot. een accoord is geëindigd, heeft eiseher op alle betamelijke wijzen getracht voor zich en degenen tot wier onderhoud hij wettelijk verplicht is en ter onverplichte voldoening zijner crediteuren zich een bestaan te cre- eeren, maar al zijn pogingen zijn gefaald door de omstandigheid bovengemeld, welke omstandigheden een direct gevolg zijn van het geïncrimineerde artikel. Op deze gronden concludeert eiseher, dat de Amsterdamsche rechtbank bij vonnis, uitvoerbaar bij voorraad a. zal verklaren, dat de gepleegde daad is lasterlijk, althans beleedigend, althans on rechtmatig, in het eerste of tweede geval met bepaling, dat het vonnis ten koste der gedaagde openbaar zal wordsn aangeplakt; b. de gedaagde zal veroordeelen om ter vergoeding der schade voormeld aan eiseher te betalen een bedrag, nader op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet; c. de gedaagde zal veroordeelen in de kos ten van het geding. De afgetreden commandant der zeemacht in Ned.-Indië, vice-admiraal Ten Broecke Hoekstra, adjudant in buitengewonen dienst van de koningin, is voornemens eerlang den zeedienst met pensioen te verlaten. De onderzoek-commissie geïnstalleerd. De Minister van Defensie heeft hedenvoor middag in een der lokalen van zijn Depar tement geïnstalleerd de dezer dagen door hem, onder voorzitterschap van dr. M. Rut gers, lid van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, ingestelde commissie tot on derzoek van den militairen geneeskundigen dienst. De verdoeking uitstekend geslaagd. Over eenige weken is de restauratie gereed. Volgens het „Hdbd." is de verdoeking van het onlangs met bijlslagen beschadigde schilderij van Rembrandt „De anatomische les van dr. Joh. Deyman", met zeer groot succes geschied. De „operatie" is in het Rijksmuseum te Ams^rdam verricht onder het voortdurend toezicht van de „Commissie van toezicht en. advies over de schilderijen der gemeente". Thans worden de beschadigingen verder weggewerkt ze vallen erg mee, daar de meeste in de zwarte plekken van het doek zijn toegebracht. De hoop is gewettigd, dat het beroemde schilderij binnen een week of drie weer voor de museumbezoekers te zien zal zijn! Ambtsaanvaarding prof. dr. Th. Rutten Prof. Dr. F. J. Th. Rutten, bij besluit van de Radboudstichting benoemd als buitenge woon hoogleeraar in de experimenteele psy chologie aan de Keizer Karei-universiteit te Nijmegen, aanvaardde gistermiddag onder groote belangstelling zijn ambt, door 't uit spreken van een rede over: „Nieuwe ge zichtspunten in de methodiek der experi menteele psychologie." Hi j knoopte zijn jas los, trok ze uit en wierp ze over een stoel. Zijn doorweekte hoed en das gingen denzelfden weg. ,,'t Is me het regentje wel," zei hij op helderen toon en dan 'als had hij er niet aan gedacht „Gegroet, beste neef en nicht." Hij hield zijn monocle voor zijn oog; richtte zich tot Guest en zei, terwijl zijn toon in fluisteren overging: „Zoo, Gerald „Hallo, ouwe jongen," was het verbaasde antwoord van Guest, en het werd geuit op een toon, die aan ieder ander kon toebe- hooren maar in geen geval aan inspecteur Jeremias Guest van Scotland Yard. Leslie en Myra rezen overeind met 'n luide zucht. „Gerald Als één man vielen ze weer terug in hun stoelen, waaruit ze zoo juist waren opgestaan en keken versuft den inspecteur aan. Inspecteur Guest had een gedaantever wisseling ondergaan. Verdwenen was het donkere, zwaarmoe dige gezicht van Guest, verdwenen ook die spottende uitdrukking, de magere wangen en het gladde, zwarte haar. En daarvoor in plaats verscheen een rond gelaat, met een Vriendelijke uitdrukking, en hei vochtige haar, dat zoo even zwart was, werd nu weer blond krullend. Myra herkende het eerst haam broeder en met een kreet van verrassing sprong zij op haar voeten en wierp zich in zijn armen. Een oogenblik lang bleef zé zoo rusten, terwijl ze Onsamenhangende woordjes van blijdschap stamelde en vervolgens, toen ze wat tot bedaren was gekomen, stond ook Leslie op en drukte zijn broeder warm de hand. „Gerald," zei hij, „wat koelbloedigheid betreft, is er geen tweede Maar in 's hemels naam, hoe speelde je dat klaar?" „Niets gemakkelijker dan dat," glimlachte Gerald. Hij legde twee kegelvormige plakken rubber op de tafel. „Met behulp van die interessante stukjes rubber, trok ik m'n wangen in een holte en met behulp van wat kleurstof maakte ik mijn blonde lokken don kerkleurig. En ziedaar een inspecteur Guest op maat 1" En hij stak de rubber- plakken in z'n mond ter verduidelijking van zijn woorden. „Een kleine kunstmatige schaduw onder de wangbeenderen wijzigde mijn gelaatsuitdrukking, 't Was tamelijk eenvoudig, al moest ik eiken morgen mijn kin donker schminken, omdat mijn baard in z'n normale tint doorgroeide, en had ik dat niet gedaan, dan was me dat niet gelukt." „Wat 'n knap staaltje van je, beste jongen. Niemand van ons had da: kunnen denken I" Op een toon van bewondering sprak Myra deze woorden. Gerald lachte vroolijk en liet zich neer vallen in een stoel, tegenover dien. waarin zijn door.uchtige »eef zijn elegante persoon lijkheid had neergezet. (Wordt vervolgdfL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9