SWÊÊÈê f 3099.- f 750.- f250. f125.- f50.- f40. lil? Va Banqme -ÈLMWi DUREAUXNA8SAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 9 MAART 1931 ADVERTENTIEN 35 ct.p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17711 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN T WINTIG UREN NA HET ONGEVAL Vernietiging geëischt Malaise? armoede? Snel en doortastend Het Moederhuls der St. JuJanacongregatie Ernstige aardbeving op den Balkan De Groote Houtbruè Ernstige brand te Eindhoven Vijf woonhuizen afgebrand Ernstig auto-ongeval Twee zwaar gewonden 100 200 dooden - Ongeveer 800 gewonden De a.s. Gemeenteraads verkiezingen te Haarlem De stemming over het politiek advies in de R. K. Kiesvereeniging Vervulling Rectoraat De revolutie in Peru VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Onverantwoordelijke autobestuurder Arakstokerij ontdekt Ernstige aardbeving geregistreerd in Duitschland De Joodsche Invalide Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 et. bi) vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van "n anderen vinger la het nieuwste parade-proces tegen sociaal-demokraten in Moskou heefi ÏJry!enko tegen vijf beklaagden de doodstraf geëischt en tegen de overige ■^klaagden langdurige gevangenisstraf fen. Zoo eischt het de liefelijke natuur van pfylenko, die natuurlijk een hevige befde voelt voor zijn verdrukten even- ^ensch en heelemaal niet aan klasse- Ikstitle doet. Als deze zelfde Krylenko eens voor een techtbank van een objectief wereld geweten terecht moest staan, zou hij Plicht twintig maal tot de doodstraf Veroordeeld worden En dan kwam hij er allicht nóg Soed af! Maar nu: „De Tribune". Dit blad vermeldt het Vaz Dias-b?- Vlcht betreffende den eisch van den Aeer Krylenko en schrijft erboven: DE DOODSTRAF GEËISCHT »«Als de vijand zich niet overgeeft, moet hij vernietigd worden." Het blad begrijpt blijkbaar niet, hoe bet met deze aanhaling van den Russi- ®ehen schrijven Maxim Gorki het dood-, bet vernietigings-vonnis, van alle echte conununisten in Nederland wenscht en °bderteekent. „Als de vijand zich niet overgeeft" Ms de communist in Nederland een ac tieve vijand van de wettige staatsorde blijft en daartegen blijft kampen om deze te ondermijnen en omvèr te wer den dan „moet hij vernietigd wor den" dan moet hem eenzelfde lot be lhoren zijn, als de heer Krylenko zijn beklaagden toegewezen wil zien, dan Moet (om met „De Tribune" te spreken) öe Nederlandsche communist „vernie tigd" worden. Het sluit als 'n bus! Intusschen doet het wel prettig aan, 'Öoor „De Tribune" tegen iederen vijand Van het communisme de vernietigings- 8traf te hooren eischen, terwijl de com munisten b.v. bij ons nog steeds als kind M huls zijn, gelijke burgerrechten ge- Meten en in geen haar op hun hoofd Eekrenkt worden. Herhaaldelijk hooren wij de opmer king maken: Wat praat men toch van malaise en Van armoede! Kijk eens naar de bioskopen, die lederen avond, en vaak ook nog over ig, geregeld stikvol zitten! Ga eens na, boeveel de menschen en vooral de longeren tegenwoordig uitgeven voor Vermaak; hoeveel kosten niet die tel kens terugkeerende, grootere of kleinere Mts tapjes, waar vroeger niet over ge- brakkizeerd werd; hoeveel wordt er aan eigaren, en vooral aan sigaretten, niet de lucht ingeblazen! Wat al verteringen Veroorlooft men zich niet op zijn uit kap j es, in de danszalen, op het sport terrein! Zijn vele banketzaken 's Zon dags niet vaak veel te klein? Dat en nog veel méér is ten Öotte toch allemaal luxe, waar we best buiten kunnen. Wat 'n kapitalen worden er in één enkele week niet uitgegeven voor deze en andere overbodige weelde! Kom, praat ons niet van malaise en Mmoede! Als er werkelijk nood was, ais er werkelijk honger geleden werd, dan ïovi er voor vermaak zooveel geld niet beschikbaar zijn! In deze opmerking schuilt veel waars. Het zou inderdaad van het grootste belang zijn, indien er aan de hand van betrouwbare gegevens eens kon worden berekend, welke kapitalen er geregeld Voor vermaak worden besteed. We zijn er van overtuigd, dat men Verbaasd zou staan over zóóveel licht vaardig, om niet te zeggen lichtzinnig Uitgegeven geld. Hoeveel zoude er gewonnen zijn, als trien zich in 't algemeen eens wat wist te beperken in zijn onnutte, overbodige Uitgaven voor genot en pleizler. En de winst zou niet alleen een mate- tleele, maar minstens evenzeer ook een geestelijke zijn, Hoe talloos velen zijn er, die thans door hun jacht naar genot en pleizler Van alle levensverdieping worden afge houden hoe talloos velen ver ongelukken op hun rustelooze jacht. Wanneer men over de enorme kapi talen, welke voor vermaak worden uit gegeven, philosopheert, en men stelt Mch daarbij de begrijpelijke vraag: of *i dan eigenlijk wel malaise heerscht, of er eigenlijk wel armoede geleden wordt, öioet men echter één ding niet vergeten. U.I., dat zij, die onnutte luxe-uitgavon doen, en zij, die lijden onder de malaise, ehz. over 't algemeen twee verschillende katagorieën vormen. Wij zeggen: over t algemeen, want Men moet er zich telkens weer over ver bazen, hoe vele malaise- en armoede- lilders zich vaak uitgaven permitteeren, welke zij niet zouden kunnen verant woorden. Maar over 't algemeen worden de kapitalen voor vermaak uitgegeven door jongelui en anderen, die betrekkelijk goed verdienen en leven zonder zorg. Deze vragen zich niet af, of zij zulke uitgaven wel mogen doen, of zij niet moesten sparen en of zij niet ver plicht zijn, dat zoo lichtvaardig of licht zinnig uitgegeven geld op andere wijze te besteden, en wel tot steun van het huisgezin, voor het onderhoud van arme en behoeftige en zieke familieleden. Jongelui, als hier bedoeld, beschikken voor hun genoegen roekeloos over h;t geld, dat, in den geest der Armenwet, eigenlijk aangewend moest worden tot leniging van nood. Minister Donner heeft nog onlangs in de Memorie van Antwoordop zijn be- grooting, gericht tot de Eerste Kamer, opgemerkt, dat de gevallen van opzette lijke verzaking van den onderstands- plicht, hetzij jegens bejaarde ouders cf jegens verlaten of gewezen echtgenoo- ten, hetzij al dan niet ontnomen kinde ren, stemmen tot bezorgdheid. Die bezorgdheid zou niet zoo groot ge hoeven te zijn, als er niet zulke kapita len voor vermaak werden uitgegeven. En in zóóverre stelt men zich, ziende hoe roekeloos er luxe-uitgaven geschie den, terecht de vraag: Is er eigenlijk wel malaise? Is er eigenlijk wel armoede? Indien elkeen zijn plicht deed. zou er in ieder geval veel minder malaise, veel minder armoede zijn! Neen, er zullen geen groote gezinnen meer zijn, als niet snel en doortastend wordt ingegrepen inlaat ons zeggen 1950. Frankrijk leert, dat dit kwaad niet meer te keeren is met stoffelij ken steun, waar het eenmaal een vasten haard heeft inge vreten in de volksopvatting. Wij hebben in Nederland goddank nog groote oasen. Maar ze zijn bezig onder te stuiven met nooddruft. Die ooren hebben om te hooren, dat zü hooren en die handen hebben om te helpen, dat zij helpen! „Snel en doortastend!" Onder bovenstaand opschrift schrijft F. S. in „De Katholieke School": „Indien de geloovigen, waar zij de po litieke zeggenschap bezitten, niet snel en doortastend optreden, zal, dank zij egoïsti sche houding van vrijgezellen en kinder- armen, de positie van het groote gezin, dat onder de huidige verhouding meer en meer in gedeclasseerde stelling komt, hoe langer hoe benarder worden." Deze zin uit het artikel van „De Maas bode": Kinderlooze Egoïsten heeft iets van een profetisch woord. Toch gelooven we, dat deze profetie niet op zal gaan. Waarom niet? Om de even eenvoudige ais lugubere reden, dat, als niet „snel en doortastend" zal worden opgetreden, er weldra geen groote gezinnen meer zullen zijn. Ziehier enkele feiten, medegedeeld door de „Alg. Deutsche Lehrerzeitung": De schoolbevolking van Berlijn bestaat voor 40 pet. uit Einkinder, voor 75 pet. uit „Ein"- en „Zweikinder" en slechts voor 3M pet. uit „Vielkinder". „Ja, ja, ja, maar dat is Berlijn!" Er zijn altijd zielen, die rust zoeken in zoo'n uitroep. Maar elders vond ik de mededeeling, dat, behoudens enkele oasen, op zijn minst de helft van alle leerlingen der Duitsche scholen „Ein"- en „Zweikinder" zijn. „Na ja, maar dit is Duitschland!" Weet u nog wel, rustlievende ziel, hoe het eertijds in Frankrijk was? En nog is? Weet u, hoe 't Walenland uitsterft? Weet u, hoe de melaatsche plekken van het Nieuw-Malthusianisme zich in ons eigen lieve vaderland uitbreiden? Ach, de wereld is tegenwoordigd een groot dorp. En dit kwaad woekert voort als een epidemie. Heeft u de cijfers van het Amsterdamsche gemeentepersoneel bekeken? Heeft u Emil Ludwig hooren juichen. „Deze tijd te beleven is een geschenk: Het strafwetboek van Europa is herzien; huwelijk, scheiding en geboorte zijn dingen geworden, waarover de volwassen burgers zelf vrijelijk mogen beschikken." En in Amerika, rustlievende vriend, heerscht naast de echtscheiding de „com passionate mariage" de „birth control" op permachtig. Het finaneieeie bericht uit Haarlem luidt: H. B. f 2.50; v. D. f 1.—; N. N. f 2.50. Uit den Haag mocht ik f 328.45 ontvangen, waaronder eene gift van f 300. Dat zet nog eens zoden aan den dijk, of liever steentjes aan den muur. Het werkloozen-vraagstuk vordert in deze buitengewone moeilijke dagen buitengewone middelen. Een der voornaamste middelen is om de werkloozen aan werk te helpen. Hoevelen zouden er nu werk vinden, als het Moederhuis zou kunnen gebouwd worden? Wie daartoe helpt, helpt dubbel, want die zorgt voor werkverschaffing en tevens voor onderdak der Juliaantjes en dat laatste is ook dringend noodig. Want om aan de vele aanvragen om hulp in de huishouding te kunnen voldoen, most het getal der Zusters groeien, maar daarmede groeit ook de moei lijkheid der behuizing. Mocht de edelmoedige gever of geefster, die de drie honderd gulden voor het Moe derhuis gaf, doch ook de werkloozen niet vergat, want voor hen werd ook drie hon derd gulden gegeven, mocht die edelmoedi ge onbekende minstens drie honderd navol gers vinden. Ik hoop er de volgende week ten minste eenige te mogen vermelden. Den Haag, 7 Maart 1931. Da Costastraat 44, Giro 88072. J. JORNA, S. J. Pastoor, Bisschoppelijk Bestuurder der St. Julianacongregatie. Och, een mensch went gauw aan alles, Ook al aan de revoluties. Tegenwoordig schijnt het mode Met de politieke ruzies. Niet alleen bij groote staten. Maar ook net zoo goed bij kleine Is het met de mise-en-scène Niet geheel en al m 't -eine. Monaco had zich tot dusver Daaraan nog wel niet bezondigd, Maar het heeft toch reeds nA Paschen Revolutie aangekondigd! Zoo iets heet wel in de termen Van de strategie niet tactisch, Doch het is voor de bevolking Uit dén aard dei zaas wel practisch. Monaco was steeds berekend, Daarvandaan ook zijn roulette En het wil nu, vóór de nerrie, Eerst toch nog de Paasch-recette! Maar dén gaat het spel beginnen, En men voert daar ten tooneele Hoe de vorsten in dat landje Op hün beurt va banque spelen! MARTIN BERDEN. Gisteravond zijn door brand aan den Woenselschen weg te Eindhoven vijf woon huizen vernield, bewoond door de families Van den Heuvel, Seeman, Van de Laar, Van Gerwen en de gezusters Hoek. Het vuur is vermoedelijk ontstaan in de de woning van de familie v. d. Heuvel en breidde zich zeer snel uit, zoodat de bewo ners ook niets van den inboedel konden redden. De brandweer, die, mede doordat gewacht moest worden voor een spoorwegovergang laat kwam en bovendien met onvoldoend materieel was uitgerukt, kon weinig uit richten. De vijf huizen brandden geheel uit. De oorzaak is onbekend. Zondagmiddag omstreeks vijf uur heeft op de Heerlersteenweg te Kerkrade een ernstig motorongeval plaats gehad. De veldwachter Haken uit Heer kwam met den heer Bleser van een voetbalwedstrijd terug. Waarschijnlijk wilde hij een anderen motorrijder voorbij rijden en kwam doordat hij te ver uithaalde in botsing met den Bel gischen auto van den heer Langlaar. Het motorrijwiel drong een eind in den radiator. Zoowel de heer Haken als de heer Bleser werden ernstig gewond. Eerstgenoem de werd ongeveer 20 Meter met den auto meegesleurd. Dr. van Wersch uit Heerler- baan verleende de eerste hulp, terwijl de zwaargewonden geestelijk werden bijgestaan door kapelaan Scheurs uit Spekho^erheide. De heer Haken werd overgebracht naar het ziekenhuis, de heer Bleser naar de verband- kamer van de Staatsmijn Wilhelmina. De toestand van de beide gewonden is zeer ernstig. Bi) de aardbeving op den Balkan, die in het bijzonder Joegoslavië, Bulgarije en Griekenland heeft geteisterd zijn ongeveer honderd a twee honderd dooden en onge veer 800 gewonden te betreuren. Duizenden huizen zijn verwoest. De telefoon- en tele graaflijnen zijn verbroken. In het bijzonder heeft het gebied tus schen Gjevgelue Strumitza en het cen trum van Joegoslavië van de aardbeving te lijden gehad De koning van Joegoslavië heeft een proclamatie tot het volk gericht waarbij hij oproept openbare geldinzame lingen te organiseeren. Het Joegoslavische Roode Kruis heeft een hulpactie ingesteld ten behoeve van de door de hevige ramp getroffenen, te Saloniki zijn zeer vele hui zen ingestort. Volgens berichten uit Sofia is ten gevol ge van de aardbeving onberekenbare scha de aangericht in West-Bulgarije. Ontzettende uitwerking. De haard der aardbeving, welke in den nacht Op Zondag den Balkan heeft geteis terd, ligt in dezelfde streek, welke reeds Vrijdag jJ. door een aardbeving is getrof fen. Volgens de tot dusver ontvangen be richten heeft de laatste aardbeving ramp spoedige gevolgen gehad. De spoorweg- en telefoonverbindingen zijn volkomen verbro ken. Verscheidene honderden personen zijn volgens deze berichten gedood of gewond. Nauwkeurige getallen kunnen vanzelfspre kend nog niet worden gegeven. Talrijke Grieksche spoorwegstations vertoonen in hun muren breede scheuren, zoodat het spoor wegpersoneel in leege wagons heeft moeten overnachten. De haard. Volgens de registratie van het te Belgrado gevestigde seismografische instituut ligt de haard van de aardbeving op een afstand van 530 K.M. ten Zuiden van Belgrado. De schokken waren zoo krachtig, dat de naal den van alle apparaten zijn gebroken. Volgens de thans voorhanden zijnde be richten is de schade van de aardbeving van Vrijdag aanzienlijk grooter dan oorspronke lijk werd aangenomen. In totaal zijn meer dan 100 huizen inge stort en 30 personen zwaar gewond. Het vliegongeluk te Tubbergen. Het totaal verbrande vliegtuig. Dc gevolgen In Zuid-Servië. Berichten uit Skolpje bevestigen het cata- strophaal karakter van de jongste aardbeving in Zuid-Servië. De aardschokken duurden ditmaal ruim een uur. Volgens de laatste berichten is de streek ten Zuiden van Skolpje het zwaarst getroffen, vooral het district Demirkapoe. Het dorp Pirava is met den grond gelijk gemaakt. Tot nu toe heeft men daar 19 dooden en 22 zwaargewonden ge borgen. Het aantal slachtoffers kan echter nog veel grooter worden, daar de telefonische en telegrafische verbindingen met vele Plaatsen geheel verbroken zijn en men der halve zonder eenig bericht over deze plaat sen is. De dorpen Karadjevo, Udovo en Mi- rowze en de stad Valandovo zijn voor het grootste deel verwoest. De stations van Demirkapoe, Udovo en Mirowze liggen in puin. De spoorbrug over de Vardar is in gestort. Het verkeer met Athene is verbro ken. Alle bruggen in het Vardardai zijn zwaar beschadigd. De autoriteiten hebben hulpexpedities ge organiseerd en tenten onder de bevolking verdeeld. Uit Skolpje zijn talrijke genees kundigen naar het gebied der aardbeving gezonden. De koning en de minister-presi dent Siwkowitsj zijn vertrokken naar het rampgebied, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den omvang der cata strophe. De koning heeft bevel gegeven alle soldaten uit Zuid-Servië onmiddellijk verlof te geven, teneinde hun gelegenheid te geven hun familie bij te staan. Tot dusverre 150 slachtoffers in Zuid-Servië. Naar uit Belgrado gemeld wordt, heeft de aardbeving volgens de laatste berichten tot dusverre in Zuid-Servië 150 slachtoffers ge maakt. Bovendien werden 700 gewonden ge teld. Ongeveer 1500 huizen zijn verwoest. In geheel Zuid-Servië zijn de rivieren buiten de oevers getreden. Niet meer dan 33 dooden? Volgens de Joegoslavische ochtendbladen zou het totaal aantal dooden tengevolge van de aardbeving in Zuid-Servië 33, het aantal zwaar gewonden 70,' het aantal licht gewonden 150 en het aantal ingestorte hui zen 600 zijn. De meeste schade is door de aardbeving aangericht in een betrekkelijk klein gebied aan de Joegoslavische-Bulgaarsche-Griek- sche grens. In den loop van gisteren- konden de mees te telefoonverbindingen weer hersteld wor- "V5 OM' -s Wïi Thans is het tweede beeld van de nieuwe Groote Houtbrug gereed gekomen, namelijk dat van Frans Hals, dat aan den rechter kant werd geplaatst. Het beeld is van ge lijke stylistische bewerking als dat van Lie ven de Key en sluit zich goed aan bij de strenge, architectonische lijnen van de brug. den. Ondanks het koude en regenachtige weer vertoeft de bevolking nog in het open veld. Te Gjewgeli werden in totaal tot gisteren 24 aardschokken waargenomen. Op vele plaatsen vormden zich, onder een dof gerommel als van een in de verte rol lenden donder groote scheuren in de aarde, waaruit op sommige plaatsen warme bron nen zijn ontsprongen. De candidatenlijst vastgesteld. Zondag 8 Maart werden bij de gehouden grosiyststemming over de lijst der R. K. Staatsparty voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing te Haaalem uitgebracht 633 stem men en wel: Geldige stemmen 632. Van onwaarde 1. Voor het politiek advies 548. Tegen het politiek advies 84. Het politiek advies is dus aangenomen. De candidatenlijst der R. K. Staatspartij is nu als volgt vastgesteld: 1. W. J. B. v. Liemt. 2. M. L. A. Klein. 3. A. J. Loerakker. 4. J. Ph. H. Castricum. 5. Mr. dr. A F. Bijvoet. 6. H. J. L. Klein Schiphorst. 7. Ch. C. Wolff. 8. G. H. Weustink. 9. J. G. v. Kessel. 10. P. J. M. v. Têtering. 11. Mevr J. A. Hoekstra—Zethof. 12. Mr. dr. A. F. H. Schreurs. 13. H. J. Kuiper. 14. P. de Rooy. 15. Th. G. C. Hooy. 16. J. H. A. Beenders. 17. Dr. H. J. M. -Janzen. 18. H. J. Nelissen. 19. Mevr. H. WeberStrick. 20. J. A. A. v. Duren. 21. J W. M. Rybroek. 22. J. J. v. Schie. y Naar men ons uit Alkmaar bericht, is be noemd tot Rector van het Pius-Gesticlit, aldaar, de Weleerw. Heer J. Fiibry, die Rector was van het St. Elisabethziekenhuis, aldaar en tot Rector van genoemd zieken huis de Weleerw. Heer -C. Vis, die Rector was van het Pius-Gesticht te Alkmaar. Een voorloopige regeering gevormd Uit Lima wordt gemeld, dat aldaar een vergadering plaats vond van de leiders van alle revolutionnaire groepen, om een basis te vinden voor de vorming van een enkele gecentraliseerde Junta, die de regeering over het land zal aanvaarden. Een voorloopige regeering is gevormd, onder leiding van ko lonel Jinunez. De voormalige president, overste Sanchez Ferro, die zyn ambt moest neerleggen, is per stoomschip naar Europa vertrokken. Het kwam by zyn vertrek nog tot eenige rumoe rige tooneelen. De candidatenlijst van dc R. K. Staats party voor de gemeenteraadsverkiezingen te laarlem vastgesteld. (blz. 1, 1ste blad) Een voorloopige regeering in Peru ge vormd. (blz. 1. 1ste blad) Ernstige aardbeving op den Balkan. 100 a 200 dooden. Vele dorpen verwoest. (blz. 1, lste blad) Overstroomingen in Frankryk. (blz. 2, lste blad) Nieuwe aardschokken in Grieksch-Mace- donië. (blz. 2, lste blad) Begrafenis van zeven slachtoffers van de „Noordpool" te Frasburgh. Indrukwekkende plechtigheid. (blz. 2, 2de blad) Het postvliegtuig D 1383 van de lijn LondenBerlijn, heeft by Tubbergen een noodlanding gemaakt en is verbrand. Een passagier licht gewond. (blz. 2, 2de blad) Molotow over de Internationale positie der Sovjet Unie. De veldtocht van het Vaticaan wordt niet gevreesd. (blz. 2, 2de blad) Schout-by-nacht C. J. E. Brutel de In Rivière bestemd tot commandant van de marine te Den Helder. (blz. 3, 2de blad) Luchtvaartschool op Schiphol geopend. (blz. 3, 2de olad) Mgr. Jansen over de gevaren van de radio. (blz. 3, 2de Olad) 1 Barometerstand 9 uur vjn.: 7.58 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.22. Hoogste Barometerstand 775.8 m.M. te Seydisfjord. Laagste Barometerstand 746.3 m.M. te Marseille. Verwachting: Zwakke tot matigen, Ooste lijke tot Noordeiyken wind, gedeeltelijk be wolkt, wellicht eenige sneeuw, matige vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. In dronken toestand achter het stuur In den nacht van Zondag op Maandag kreeg de politie van Beverwyk telefonisch bericht, dat te Alkmaar een autobestuurder, die onder den invloed van sterken drank ver keerde, een aanrijding had veroorzaakt. Den auto had men in de richting Beverwyk zien wegrijden. De Beverwyksche politie posteerde zich op de Breestraat en slaagde er in, den auto aan te houden. De bestuurder bleek zoodanig onder den invloed van sterken drank te verkeeren, dat men het onverantwoordelijk achtte om hem nog verder het besturen van zyn wagen over te laten. Ook de andere passagiers bleken niet heele maal nuchter te zyn. De auto werd in een garage gestald, waar na de heeren zich op eigen kosten naar Haar lem konden laten vervoeren, echter niet ai- vorens tegen den bestuurder, den Haarlem mer M. K., proces-verbaal was opgemaakt. 7 Cbineezen veroordeeld In het Pangkalanbrandansche werd een geweldige arakstokery ontdekt met 25 ketels. De stokers boden weerstand, doch werden overweldigd. 7 Chineezen werden, in verband met deze ontdekking, tot 3 maanden gevange nisstraf veroordeeld. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door 't seismcgraphiesch station Hohenheim 'n buitengewoon hevige aardbeving geregis treerd, waarvan de haard op ongeveer 1200 K. M. gelegen is. De hevigheid van de aardbeving is van een zeer ernstig karakter, voor het geval de haard op een bewoond gebied is gele gen. Te Hohemheim werden de eerste schok ken geregistreerd om 2 uur 53. De seismograaf werkte tot 3 uur 30. De loten van de 12 door de Provinciale Comité's georgan'seerde Loterijen, ten bate van „De Joodsche Invalide", zyn totaal uit- 1 verkocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1