Gemengd odCieuws f Voor de Huiskamer Het èestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN I BINNENLANDSCH NIEUWS Nederlandsche Journalisten Kring RADIO-NIEUWS K. R. O.-stlchtlng LUCHTVAART De radio-installatie van de PHAFK voldoet uitmuntend FAILLISSEMENTEN Dekschuit omgeslagen Een wachtmeester van de marechaussee geschoten Als je fazanten ko Auto te water De staking te Geldermalsen De brand te Assen Op het stootblok gereden Winkelhuls afgebrand Gevaarlijke badkamers De Koetsier Radiorede verbroken BokspartiJ met noodlottig verloop Drukkerij afgebrand Ontploffing van een bus acetyleen Tegen een auto geredet Diefachtige werkster Algemeene vergadering De jaarvergadering van den Nederland- schen Journalistenkring zal plaats hebben op Zaterdag 28 Maart ajs. des middags half drie, te 's-Gravenhage. Het bestuur besloot, op advies van den penningmeester, den heer Henri Dekking, voor te stellen, wederom twintig procent der kringinkomsten over het loopende jaar te storten in de Weerstandskas. Op de rekening wordt verder een eerste termijn uitgetrokken voor de vorming van een fonds ter herdenking van het vijftig jarig bestaan van den kring in Februari 1934. Indische journalisten Bij het kringbestuur is ingekomen het rapport van de destijds benoemde commissie van (oud)-Indische journalisten, de heeren A. J. Lievegoed, C. A. Crayé en W. C. van Meurs,. inzake betere aansluiting der Indi sche journalisten aan den Kring. Voorgesteld wordt in hoofdzaak statuten en reglement zóó te wijzigen, dat er een au tonome groep Nederlandsch-Indië van den Kring zal worden gevormd. Dit denkbeeld, dat de commissie in een voorstel heeft uit gewerkt, komt binnenkort in behandeling. VV edmvenpensloen. Het Kringbestuur besloot een commissie te benoemen, die over de aanhangige plan nen en voorstellen met betrekking tot het pensioen voor weduwen en weezen van jour nalisten, rapport zal uitbrengen. Installatie Eerehof. Bij het Kringbestuur is thans in voorbe reiding de installatie van de Internationale Eere-Rechtbank voor journalisten, die waar schijnlijk in September a.s. te 's-Gravenha ge zal plaats hebben. Voorzitterschap. In de Zaterdag J.l. gehouden bestuursver gadering van den Kring heeft de voorzitter, de heer D. Hans, die wederom aan de beurt van aftreden is, medegedeeld, dat hij, na een twintig-jarig bestuurslidmaatschap, waar van het grootste deel ais voorzitter, er ern stig aan gedacht heeft ontslag te nemen. Indien hij zich niettemin thans weer her kiesbaar stelt, geschiedt dit met de positieve mededeeling, dat het voo* de laatste maal is en dat hij zich het recht voorbehoudt vóór den afloop van den nieuwen termijn zijn taak neder te leggen. De Inrichting van de nieuwe studio Hieronder volgen nog eenige bijzonder heden van de nieuwe K. R. O-studio te Hilversum, welke Zaterdag door Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht officieel is geopend en die 11 April 1930 door den K. R. O. is aangekocht. Op 27 April d.a.v. experimenteerde het orkest voor het eerst in de studio en In een der eerste dagen van Mei had de eerste uit zending plaats. Vanaf dien dag is de geheele uitzending van den K. R. O. naar Hilversum overge plaatst. Alleen de Epiloog van Zondagavond en de morgenwijding worden in het K.R.O.- gebouw op de Heerengracht In Amsterdam gehouden. In de oude studio's hebben ook de orekst-repetlties en de ontvangsten van de debutanten plaats. Dat de inrichting van de studio zulk een geruimen tijd in beslag heeft genomen, werd veroorzaakt door de bezwarende omstandig heden waaronder het werk moest worden Uitgevoerd. Het gebouw heeft één groote studio en twee kleine. De groote studio is een zaal, welke de geheele diepte van het huis be slaat. Bulten het podium voor het orkest, dat zich aan het achtereinde bevindt, heeft zij een afmeting van 17.65 M. x 0 M. Be halve het podium met stoelen, lessenaars en Instrumenten, is de zaal geheel leeg. Toe hoorders mogen er zich tijdens de uitzen ding niet in bevinden. Voor een leek ln radio-aangelegenheden HJkt zoo n zaal van ruim 1TA Meter diepte verspilling van ruimte. Doch dat is het geenszins. Deze ruimte toch zou men kunnen noemen: „ge luidsruimte." Zij dient uitsluitend ter be vordering van de accoustiek. Vandaar dat het orkest door den luidspreker een helderen klank heeft, terwijl deze, zat het orkest in een kleine kamer opgesloten, onmiddellijk tusschen de muren zou worden doodgedrukt Slechts één meubel ln deze zaal trekt nog de aandacht. Het is een getimmerte, slechts een houten geraamte met losse gordijnen. Men noemt dit „de tent'Deze tent wordt gebruikt voor verschillende doeleinden. Treedt er een solist met orkest op, dan wordt zij voor het orkestpodium gerold, waar de solist er met een microfoon in plaats neemt. Dit heeft het voordeel, dat het geluld van den solist meer afgerond door de micro foon komt, terwijl toch het cor.tact met de zaal behouden blijft. BI) het uitzender, van hoorspelen zitten de personages ook ln de tent. In verband met de accoustieke mogelijk heden van de zaal, zijn de microfonen aan beide zijden open. Aan de eene zijde vangen zij het geluld uit het orkest op, aan de andere gelijktijdig de resonnans uit de zaal. Over de groote studio sprekend, rest nog te vermelden, dat deze accoustisch de meesi veeleischende vaklieden uitstekend bevre digt. Een onlangs door de British Broad casting Corporation terzake uitgebracht rap port brengt grooten lof aan de accoustlsche kwaliteiten van de K. R. O.-StuUio. Van de twee kleine studio's wordt er ge regeld één gebruikt, terwijl de andere als tweede hulp dienst doet. Deze eerste studio is Ingericht met een tafel en een stoel voor den spreker natuurlijk met de microfoon, die op de tafel staat, benevens een licht- kastje, waarmee de spreker twee minuten voor het einde van zijn tijd gewaarschuwd wordt. Ook staat er een vleugel in deze studio De technische kamer is een labyrinth, waarin slechts de geluidsingenieur weg weet, tot wiens domein ook de gramofoon- Uitzending behoort. De -chakel tusschen de technische ka mer en de studio, is de omroepcel, waar de omroeper zijn werk doet en waar de klok het bekende tijdsein geeft. Met andere ruimten als een ontvangkamer, een vertrek voor de discotheek en een foyer is de uit rusting van de K.R.O.-studio compleet. Wat ten slotte het gebouw zelf betreft, dit was vroeger het centrum van het Katholieke vereenigingsleven te Hilversum en was de „Katholieke Vereeniging" ge naamd. Thans, zoo merkt de Gooische Brieven-schrijver van het „Ctr." terecht op, gaat het gebouw zijn roeping naar waar heid vervullen, want nu vereenigt het de Katholieken van Noord en Zuid, van Ooet en West aan de prachtvinding van de laat ste tijden, aan de Radio. De Kath. Vereeniging, die nu K.R.O.- Studio geworden is, heeft steeds de Kath. zaak zij het op bescheiden schaal pogen te dienen. Zfj heeft jaren van succes gehad; wie herinnert zich niet de Kerst oratoria van Muller met levende beelden, onder leiding van den kunstenaar Anton Brouwer, de prachtige muziek- en zanguit voeringen, onder onze Andriessen's de heerlijke lezingen van Dr. Schaepman, v. d. Aa, v. d. Lans, van de Paters Ermann en v. Schijndel, van meester Van Wulfen, van Johs. Geradts en nog zoo vele anderen meer, binnen dezelver muren gehouden; met groote dankbaarheid mag dit alles nog even in herinnering worden gebracht. Na de „vette" jaren braken echter ook voor haar de „magere" jaren aan en die vermagering bleek welke middelen de haar tot het laatst toe trouw geblevenen ook aanwendden tot opfleuring der hoogst ernstige zieke in het geheel niet tot staan te brengen te zijn. Het Roomsche gebouw is Goddank weer in Roomsche handen terecht gekomen. Wat eens en uitsluitend Roomsch Hilversum heeft gediend, dat dient nu een heel Roomsch land, ja, tot op zekere hoogte een heele Roomsche wereld en wie maar naar een Roomsche Radio luisteren wil. Moge God steeds wasdom geven aan „de Katholieke Radio Omroep-Studio in het Gooische land". Storingen hebben zich niet voorgedaan De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij spaart moeite noch kosten om de postvluch- ten naar Nederlandsch-Indië zoo zeker mo gelijk te maken en zij kan ook met recht trotsch zijn op de door haar bereikte resulta ten. Het spreekt vanzelf, dat een radio-Installa tie bij dergelijke vluchten belangrijke dien sten kan bewijzen. De K.L.M. heeft dit goed ingezien en is dan ook reeds spoedig met proefnemingen met een radio-uitrusting be gonnen. De PHAFK, die veilig in Indië is aangekomen en zich thans op de terugreis bevindt, Is uitgerust met een volledig door de NS.P. ontworpen radio-installatie. Men be schikt in het vliegtuig over een langegolf- zender met een antenne-energie van 130 watt, een langegolfontvanger, een kristal-gestuur- den kortegolfzender, een sterken kortegolf- telegrafie-zender en een kortegolf-ontvan- ger. Hieruit blijkt wel, dat men met alle mogelijkheden heeft rekening gehouden, om nauwkeurig te kunnen onderzoeken met welke apparaten en op welke golflengten de beste resultaten worden bereikt. Na de aankomst in Indië heeft de beman ning van het vliegtuig onmiddellijk telefo nisch uitvoerige mededeelingen gedaan om trent den tocht en omtrent het gebruik van de radio-installatie. Hieruit blijkt wel, dat ook deze vlucht weer een groot succes Is geworden, ditmaal niet alleen voor de K.L.M. maar ook voor de N.S.F.-constructeurs van de radio-installatie. De langegolf-zender was vooral van groot belang tot Boedapest, storingen hebben zich niet voorgedaan. Met vele grondstations werd gewerkt, waarbij men zeer belangrijke mede deelingen heeft ontvangen, zooals meteorolo gische berichten en opgaven van de positie van het vliegtuig. Vooral de peilingen van het station te Basra waren zeer welkom, daar men toen langen tijd in de wolken had ge vlogen. Ook de stations te Karachi en Jodh- pur gaven peilingen. Die van Jodhpur waren tot op één graad nauwkeurig. Eveneens wer den verschillende goede verbindingen met op zee verkeerende schepen tot stand gebracht. Belangrijke ervaringen zijn opgedaan betref fende de grondorganlsatie in het algemeen. De goede werking van den kristalgestuur- den kortegolfzender, die op een golflengte van 45 5 M. werkte, bleek vooral duidelijk na het vertrek uit Medan. Met den kristalge- stuurden kortegolfzender slaagde men er ln tot 1200 K.M. na het vertrek een verbinding te onderhouden, hetgeen ongetwijfeld een zeer bilzondere prestatie is. Tot boven de Middellandsche Zee kon men met den korteeolfontvanger de uitzendingen van Kootwijk hooren. Na Karachi hoorde men Bandoeng reeds, terwijl vanaf Bangkok een kruisverbinding met Bandoeng zeer wel mogelijk bleek te zijn. Ook met het station Diamond Point werd met beide kortegolfzenders uitstekend ge werkt. Dit station meldde zeer goede ont vangst van de beide zenders. Geen enkel defect heeft zich bij de appara ten voorgedaan: evenmlng behoefde eenlg onderdeel verwisseld te worden, ondanks de zware elschen, die gedurende een dergelijke vlucht aan de installatie wordt gesteld. Door deze vlucht ls ten duidelijkste bewe zen Van hoeveel belang het toepassen van een goede radio-Installatie is bij een lange af- sfandvlucht.. In de toekomst zal wel leder vliegtuig, dat een dergeliiken tocht onder neemt met een volledige radio-installatie zijn uitgerust. 7 Maart opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 5 Maart. C. G. Ströning, winkelier, Den Haag, Cornells v. d. Lijnstraat 71. R.c. Mr. J. C. v. d. Burcht van Llchtenbergh. Cur. Mr J. F B. Rutgers, Den Haag. 5 Maart. S. J. Sjouke, weduwe van W. L. Groenestijn, winkelierster, Rijswijk, Heeren straat 68. R.c. Mr. G. Scholten. Cur. Mr. J. H. Willems, Den Haag. 5 Maart. B. J. Winterink, weduwe D. L. Jongerheld, pensionhoudster, Leiden Merel straat 38. R. c. Mr. G. H. B. V. d. Boom. Cur. Mr. J. M Sormani, Leiden 5 Maart J. van Veen Jr., Den Haag, Laak- kade. R.c. Mr. H. W. E. Klomp. Cur. Mr. J. J. Veurman, Den Haag. 5 Maart. W. C. E. Berger, schilder, Arnhem. R.c. Mr. C. van Nlevelt. Cur. Mr. E. de Vis ser, Arnhem. 5 Maart. J. W. C. J. Tilleman, meubelkoop man, Nijmegen. R. c. Mr. C. v. Nlevelt. Cur. Mr. P. M. H. Sassen, Nijmegen 6 Maart. B. Noot. Amsterdam, Plantage Middenlaan 66. R c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. H. J. Scheltema, Amsterdam, Von delstraat 45 6 Maart. J. J. Greydanus; veehoïïder, Wol- dijk gem. Bedum. R.c. Mr. B. P. Enklaar. Cur. Mr. H T Meyering, Groningen. 6 Maart. G. Kloose, koopman, Haren, Rijks straatweg A 311. R.c. Mr. B. P. Enklaar. Cur. Mr. J. Mulder, Groningen. 6 Maart. R. v. d Noord-Vlsscher, schoen winkelier, Groningen, Veemarktstraat 98. R.c. Mr. B. P. Enklaar. Cur. Mr. T. v. Mesdag, Groningen. 6 Maart. W. Freriks, arbeider Ned. Spoor wegen, Geldermalsen. R.c. Mr. A. J. E. Ter- Windt. Cur. Jhr. Mr E. J. J. v. Lidt de Jeude, Tiel. 0 Maart. N. van Eijk, reiziger, Zaltbommel. R.c. Mr. A. J. E. Terwindt. Cur. Jhr. Mr. E. J J. v. Lldt de Jeude, Tiel. 6 Maart. A. v. d. Ven, koopman, Eindhoven, Harmoniestraat 44. R. c. Mr. Dr. Heyman. Cur. Mr. A. Steinkühler, Eindhoven. 6 Maart. E. van Rooy. manufacturler, Mill (N.B.). R.c. Jhr. Mr. P. v. Meeuwen. Cur. Mr. M. Adelmeyer, Den Bosch. In de week van 27 Maart 1931 zijn in Nederland uitgesproken 100 faillissementen. der evenwel te waarschuwen. Ook de deur waarder had v. d. P. niet 'ngeJicht. De mand met inhoud werd ln beslag ge nomen. Door van der P. ls een klacht Ingediend bij den Minister van Justitie over dit op treden van den veldwachter. Een man verdronken. Gisterenavond te ongeveer half 5 is een met 500 zakken cement geladen dekschuit in het Merwedekanaai te Utrecht, omgekan teld. Op het vaartuig bevonden zich drie arbeiders, die alle drie te water geraakten. Twee van hen werden door brugwachters en schippers gered, maar de derde, de 52-jarige G. V. uit Utrecht, werd na IA uur dreggen levenloos opgehaald. De overledene was ge huwd. De oorzaak van het ongeluk is onbe kend. Het verkeer in het Merwedekanaai is niet gestremd. Toen de marechaussêes zieh verwijderden klonk een schot en bleek de wachtmeester Stakenburg in den pols getroffen door een schot hagel. De brigadecommandant kreeg eenige kor- -els in zijn kleeren. De wachtmeestei werd naar het ziekenhuis overgebracht. De commandant begaf zich naar de wo ning van P., lichtte dezen van zijn bed, maar de man ontkende geschoten te hebben. Inmiddels was ook de man opgespoord, die met P had staan praten deze verklaarde dat P. het geweer in zijn woning is gaan ha len en het schot heeft gelost. Getuige was toen gevlucht, met achterla ting van zijn rijwiel. Gistermorgen was de toestand van den wachtmeester goed te noemen. De dader aangehouden Zaterdagavond werd de marechaussee te Heerlen opgebeld door een caféhouder te Ubachsberg, in verband met een ruzie in zijn café tusschen twee groepen personen. De bri gadierscommandant Soentjes en de wacht meester Stakenburg wisten door tactisch op treden te bewerken, dat de bezoekers huns weegs gingen. De marechaussee bleef nog eenlgen tijd pa trouilleeren en kwam daarbij voorbij de wo ning van zekeren P., die in een poort, met een der mannen uit het café stond te pra ten. Op een vraag van dan éommandant ant woordde deze laatste, dat hij zijn fiets kwam halen en dadelijk wegging. Een onaardig veldwachter Op een te Amersfoort gehouden Inboedel- velling was als kooper of kijker tegenwoor dig de onbezoldigd Rijksveldwachter K. Voor den prijs van f 5 kocht daar C. v. d. P. een fazantenpaar. In een mand gepakt plaatste v. d. P, zijn fazanten op zijn rljwiei er, wilde zich naar huis begeven. Doch toen hij zich nog maar enkele meters had verwijderd, werd hij door genoemden veldwachter aan gehouden, die proces-verbaal opmaakte we gens het vervoeren van fazanten ln gesloten tijd. De inhoud der rnand behoefde niet ge controleerd te worden, daar K getuige was geweest van den koop en het inpakken, zon- De inzittende verdronken Gistermiddag te 12 uur kwam een auto van het dorp Wolphaartsdtjk naar het Wol- phaartsdyksche veer gereden. De auto heed b.ij de vaart de laagwater-brug op met zulk 'n snelle vaart, dat de chauffeur, op de boot gekomen, blijkbaar niet meer tijdig remmen kon en door de verschansing heen aan den anderen kant van de boot de Zandkreek in reed. Direct werden pogingen tot redding in het werk gesteld, maar toen men na ruim een half uur den bestuurder van den auto uti het water had gehaald, bleken de levensgees ten reeds te zijn geweken. Het slachtoffer ls J Schipper uit Oostburg afkomstig. De auto is nog niet opgehaald. Weer ongeregeldheden Was het sedert enkele weken rustig met de staking aan de chamottefabriek te Gel dermalsen, die sedert Juni 1930 voortduurt, gistermorgen was er weer een bloedige bot sing tusschen stakers en politie en vielen er geduchte klappen. Van een A.T.O.-bus, waarin werkwilligen naar de fabriek werden gebracht, werd een aantal ruiten Ingegooid, waardoor verschillenden werden verwond. Een slachtoffer De brand die Vrijdagmiddag ln het meu bel- en beddenmagazijn van den heer F. M. in de Kruisstraat te Assen heeft gewoed, heeft nog een slachtoffer geëischt. De heer H. van M., koperslager, was bij het uitbreken van den brand in het maga zijn met herstelwerk bezig. Hij heeft onmid dellijk bij het blusschingswerk geholpen, doch zag zich op een gegeven oogenblik den uit weg door de vlammen afgesneden. Hij is toen door een lichtkoker gered. Be wusteloos tengevolge van den verstlkkenden rook werd hij n„ar het ziekenhuis vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. Ongeval op het station te Vlissingen Gistermiddag ongeveer half vijf is op het station Vlissingen een motortrein, die uit Goes kwam, vermoedelijk door het weigeren van de remmen op het stootblok gereden. Vier inzittende dames werden allen aan het gelaat gewond. Een harer moest zich in het ziekenhuis laten verbinden. De anderen konden huiswaarts gaan. Te Nleuw-Beets (Fr.) is het winkelhuis, waarin een kruidenierszaak en een rijwiel handel waren gevestigd, in eigendom van en bewoond door H. de Haan, geheel afgebrand. De inboedel ging geheel verloren. Die Jan Hendriks, met zijn wilde, nooit gekomde haren, zijn troebele oogen en zijn veel te grooten neus, had veel weg van een ouden zeeroover Vooral als hij een glaas'e te veel op had, dan kon hij zoo vervaarlijk scheel van onder de geweldige klep van zijn pet uit de wereld inkijken, dat de kinderen huilend voor hem wegliepen en de volwas senen hem het trottoir dat hl) in die om standigheden in zijn geheele breedte noodig had, zonder meer afstonden. Een slecht mensch? Men wist het niet. Familie had hll niet en vriendenhij sprak zoo weinig dat zijn toch al dunne lippen als door gebrek aan beweging als tot één dunne streep waren geworden. En zelfs zijn kostjuffrouw wist niets van hem te ver tellen dan dat het een ruwe, onverschillige gast was, die nooit meer sprak dan hoog noodig en die zich van niemand iets aantrok. Maar hij betaalde stipt lederen eersten van de maand en dat was in dezen slechten tijd al heel vrat.... Zij echter, die 's morgens om zes uur in den kleinen stal van de handelsfirma, waar Jan Hendriks werkzaam was, hadden kun nen zijn, zouden spoedig tot de ontdekking zijn gekomen dat de man lang zoo ruw en ongevoelig niet was als hij er uitzag. Zijn oogen lachten in hun diepe kassen en zijn groote neus scheen zijn best te doen om vriendelijk rimpelend, er wat minder wreed uit te zien. En met een stem, oneindig veel zachter dan die, waarmede hij de menschen aansprak riep de oude: „Hola Zwartvoet! Hoe gaat het ouwe jongen? Goed geslapen vannacht?" Een gewillig goed dier, die Zwartvoet. Een groot, zwart paard, zecht als een lam en moedig in het werk. Hij was oud nu. maar toch nog gezond en sterk. Men moest hem zien trekken aan de riemen als de wagen vol geladen was en een hooge brug gepasseerd moest worden. Fen klappen met de tong en vbort vloog hij, als een pijl uit den boog. Als hij dan stilhield, bulten adem. de flanken met schuim bedekt, streelde Jan Hendriks hem en zei, half fluisterend, voor hem alleen: „Goed zoo, Zwartvoet, goed zoo ouwe Jon gen." Dan schudde het paard zijn kop en keek met zijn groote. bruine oogen ln de zon derlinge oogen van den ouden koetsier, alsof het antwoorden wilde: „O, voor jou! voor jou zou Ik nog veel meer doen!" De man en het dier gaven zich geen re kenschap van het voortschrijden van den tijd en zij zagen niet den vooruitgang, dien onverbiddelijken vijand van koetsiers en van paarden Zekeren dag werd Jan Hendriks op het kantoor van den patroon ontboden. „Beste man," zei deze, „denk ie dat je een auto zou kunnen leeren besturen?" De koetsier opende den mond, maar kon aanvankelijk geen woord uitbrengen. „Een auto besturen?" stotterde hij eindelijk. „Maar waarom? Wij hebben Zwartvoet toch?" „Ach wat," antwoorddp je patroon verachte lijk, „die oude knol! Wij gaan hem verkoo- pen en een grooten vrachtauto aanschaffen. Wat wil je? Men moet met zijn tijd mee gaan!" Dat was een harde slag voor den ouden koetsier! Den dag dat het paard weggevoerd zou worden, kuste hij het dier snikkend op den neus en riep uit: „Het ls dus waar, arm oud beest, dat ze je van me wegnemenVoor uitgang noemen ze dat, die slimmerds! Alsof' jij je werk niet goed genoeg deed. Een auto moet er komen! Alsof die begrijpt zooals JU.... En zoo werd Jan chauffeur. Als het haar begint grijs te worden en de beenen niet zoo vlug meer vooruit willen, dan kan men om trent paarden, automobielen en vooruitgang wel zijn Ideeën hebben en zoo, maar daar dient het dan ook bij te blijven en boven dienwie zou in dezen tijd van motoren en machines een ouden koetsier kunnen ge bruiken? Jan Hendriks dus werd chauffeur. Hij be stuurde een mooien vrachtauto, die naar benzine en versche verf rook. Gedurende de ritten had .hij geen tijd om te denken, maar het ongeluk was, dat met die ellendige ma chine het werk veei vlugger gedaan was, terwijl de uren. geheel alleen in den stal doorgebracht, dubbel lang vielen. Soms, als hij bezig was den motor te sme ren, werd de herinnering aan zijn oud paard hem te machtig. Natuurlijk, het waren niet de automatisch in elkander grijpende rade ren noch de tallooze schroefjes die hem Zwartvoet konden deen vergeten! Zwartvoet, die, als hij na volbrachte dagtaak uitgespan nen werd, hem met den kop tegen de wang wreef, bedelend om een stukje suiker of een liefkoozing. En in zijn machtelooze woede beet hij den wagen dan toe: „Ellendige kar! Mooie uitvindingen zijn me dat! Met zijn tijd meegaan, noemt de patroon het! Bah, het mocht wat!" Eens, toen hij langzaam door een drukke straat reed, zag hij uit een zijstraat een kar komen, getrokken door een groot, zwart paard. Zijn hart sprong op van vreugde; het was Zwartvoet. daar viel niet aan te twijfelen. Jan Hendriks zette den motor stop en wachtte. Toen het paard den auto tot op eenige meters genaderd was, smakte Jan Hendriks met de tong en riep, zooals vroe ger, als hij 's morgens ln den stal kwam: „Hola Zwartvoet!... Het paard bleef staan, met trillende neus vleugels en toen, zonder acht te slaan op de zweepslagen die zijn flanken striemden, na derde het den vrachtauto en kwam met zijn langen kop strijken larg de mouw van den ouden chauffeur. Jan Hendriks was bulten zichzelf van vreugde en van verdriet tegelijk; hij sprong van zijn zitplaats en, zijn baar dige wang tegen den hals van het dier, riep hij uit: „Mijn oude Zwartvoet! Vind lk je dan toch nog terug?!" „Hé dronkelap!" riep een spottende stem, die van den koetsier, „wil je dat paard wel oens met rust laten!" En toen Jan Hendriks geen acht op hem sloeg: „Jouw Zwartvoet? Ben jij dus degeen, die, voor mij, dien ouden knol geroskamd heeft?" „Oude knol! Ik verbied Je zoo over dit trouwe dier te spreken!" antwoordde Jan Hendriks, terwijl hij spierwit werd. „En laat die zweep met rust, ongeluksvogel, ind en je wilt dat hij je gehoorzaamt. Heb je dan heelemaai geen verstand van paarden. Jij?" „Neen," antwoordde de ander, „gelukkig niet. Ik ben taxi-chauffeur. Het is dat lk zonder werk ben, anders zou ik nooit bij dien kruidenier met zijn afgedanktën knol te rechtgekomen zijn." Ér scheen plots een licht op te gaan ln de oude hersens van Jan Hendriks ,Jij was chauffeur en je bent nu koetsier tegen je zin en ik. die van paarden houd, ben in de automobielen! Vriend, laten we overleg gen. Kom van dien bok af en laten we er eentje nemen Den volgenden morgen vroeg Jan Hendriks den patroon om een onderhoud. „Mijnheer", zei de oude man zijn pet verlegen tusschen de handen draaiend, „ik k-~i u zeggen, dat ik wegga. Het is niet dat ik -t hier slecht heb, maar u hebt Zwart voet verkocht en dat had u een ouden koet sier als ik ben, niet moeten aandoen Zwartvoet ls nu bij een kruidenier en hij, die hem verzorgt, heeft geen verstand van paarden, want hij is autobestuurder. En nu mijnheer, wilde ik u vragen of u hem in uw dienst wilt nemen om uw vrachtauto te be sturendat is zijn vak. En lk, ik ga hem vervangen bij den kruidenier, want paarden, dat is mijn werk En toen de patroon sprakeloos bleef van verbazing: „Ik verdien niet veel bij dien kruidenier! Veel minder dan bij u, mijnheer. Maar ik ben oud geworden met Zwartvoet, ik heb hem twintig jaar lang verzorgd en nu, nu kan ik niet meer buiten het dier! Ik ben leelijk, oud, kwaadaardig, ik weet hetNiemand wil zich met mij bemoeien. Alleen Zwartvoet heeft een beetje van me gehouden En groote tranen rolden langs zijn on- mogelijken neus, die trilde van ontroering Maandagavond zou de heer P. de Boer Voor het Algemeen Programma, dat deze week verzorgd wordt door de VARA, een toespraak houden over het onderwerp: ,,'s Ministers Deckers reis naar Napels en de nood der mobilisatie-slachtoffers." Deze toespraak is evenwel niet doorgegaan, omdat de Algemeene Programma-commissie den tekst van de toespraak heeft afgekeurd. Een dienstmeisje overleden Een jongeman flauw gevallen Zaterdagavond maakte in een woning aan de Willem de Zwijgerlaan te Den Haag, de 29-jarige dienstbode gebruik van de badka mer. Toen zij daar langer dan gewoonlijk had vertoefd, werden de huisgenooten onge rust. Toen men de badkamer had geopend, trof men het meisje dood in de badkuip aan. Onderzocht wordt, of de doodsoorzaak is te wijten aan een flauwte, die haar tijdens het nemen van het bad zou hebben overval len. Verder werd Zondagavond in een woning aan den Stationsweg de 18-Jarige zoon des huizes ln bedwelmenden toestand in het bad aangetroffen. Hier geldt het vermoede lijk onvoldoende ventilatie m de badkamer. De jonge man is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Bokser aan hartverlamming overleden. Gisteravond is tijdens de Bokswedstrijden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen aan den Schtedamschen Singel te Rot terdam, een ernstig ongeluk gebeurd. In de zesde ronde van den wedstrijd tus schen de beroepsboksers (halfzwaargewicht) Michael de Brons (29 jaar), chauffeur uit Den Haag, en Willem van der Veer (een broer van den bokser Piet van der Veer) is de Brons plotseling bewusteloos neergeval len. De boksers hadden Hjf aan lijf ln de tou wen gestaan en weken juist uit elkaar op het oogenblik dat de Brons viel. Hij ls, nadat men hem even had laten liggen, naar een achterzaal vervoerd, waar dr. Fraenkel slechts den dood kon consta- teeren. Uit het verloop van het onderzoek bleek, dat in het betrokken gevecht geen zware klappen zijn gevallen, dat bij het Ujf aan lijfwerlt op het oogenblik dat de Brons viel, eveneens geen ernstige klappen zijn gegeven. Vermoedelijk heeft de Brons een hartver lamming gekregen. Hij is voor den wedstrijd gekeurd en werd goedgekeurd. Het lijk is naar het ziekenhuis Coolslngel overgebracht. Een felle uitslaande brand brak Maan dagmiddag uit in de Drukkerij „Universitas" van de firma Zon en Drost te Apeldoorn. Omwonenden bemerkten den brand toen de vlammen reeds hoog uit het pand sloegen en toen de brandweer arriveerde stond de geheele drukkerij reeds in lichte laaie. Met tien slangen tastte de brandweer het vuur aan, maar zij moest zich hoofdzakelijk bepalen tot het behouden van de nabij ge legen stoomerl] en ververij van de firma De Graaf en Zoon, benevens van het pand „De Goedkoope Winkel" van den heer Hermans, welke perceelen behouden bleven doch veel waterschade bekwamen. De drukkerij werd geheel een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De stop over de St. Nlcolaaskerk heen gevlogen Gistermiddag omstreeks één uur ls op de Pr. Hendrikkade bij de Kamperbrug te Am sterdam een bus acetyleen ontploft. Een expeditieknecht haalde de bus van een vrachtauto om haar op een schuit over te laden. Toen de bus op straat werd gezet, geschiedde de ontploffing en wel met zulk een kracht, dat de stop de lucht in, over een der torens van de St. Nicolaaskerk heen vloog en op den Zeedijk neerkwam. Daar vernielde zij het houten omhulsel van een zonnescherm, doch richtte verder geert schade aan. Tengevolge van de ontploffing kreeg de expeditieknecht, die al vljft'en jaar gewoon is met acetyleen om te gaan en er nimmer een ongeval mee had, verwondingen aan zijn been: hij is in het Binnengasthuis opgenomen. De politie nam de acëtyleenbus in beslag voor een nader deskundig onder zoek. En gedood Zondagmiddag ls de gemeenteveldwach ter van Heer bij Maastricht, Hakens, die op zijn motorfiets van den voetbalwedstrijd in Kerkrade terugkeerde, te Spekholzerheide tegen een auto opgereden, en van den motor geslingerd. Hij ls naar het ziekenhuis te Heerlen gebracht, waar hl) ls overleden. Een werkster te Zeist is betrapt, dat rij zich bij herhaling schuldig maakte aan dief stal van geld en bankpapier in dienstbe trekking. Door middel van gemerkt bankpa pier, dat bij haar thuis werd aangetroffen, is de diefstal uitgekomen. De ontvreemding van een paar honderd gulden is reeds aan getoond. De vrouw is als moeder van zeven kinderen na verhoor voorloopig weer op vrije voeten gesteld. 225. De barbiersalon was zonder klanten, Toen de man kalmpjes binnentrad. Zag, gelukkig voor den slechten jongen, Wim niet, die aan tafel zat. ,,'k Zal maar plaats nemen," zei de koopman, ,,'t Is hier netjes ingericht." Keek ook in de groote spiegels, Die weerkaatsten zijn gericht. 226. De Jongen dreef verder naar het zuiden, De wind voerde hem weer mee, Zag Griekenland en het eiland Creta, Met zijn bergen in de zee. Eindelijk kwam hij over Egypte, Zag de pyramiden, groot en steil, Zag het hoofd der sphinx zoo reusachtig, Zag de oevers van den Nljl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10