f 3000.- f 750.- f250. f125.- f50.- f40. Tot afscheid dit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 10 MAART 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17712 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Het fabrieksmeisje DOOD GEBOKST Benoemingen De ramp van de „Noordpool" Koninklijke deelneming De Maltezer kwestie en de van Lord Strickland naar Londen reis Een waarschuwing der kerkelijke overheid Het ijs in Haarlem en Omstreken Geheel onbetrouwbaar Kath. Verkennersbeweging Winterweer in Canada Uitverkoop-tragedie 5000 vrouwen in gevecht Door het ijs gezakt Vier kinderen verdronken Het proces tegen de Mensjewiki Wolkbreuken boven Bandoeng Geen doodstraffen Verscheidene gewonden Nationalistische Militie VOORNAAMSTE cACIEUWS m J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht De stoomtram HaarlemLeiden Door botsing gederailleerd De kerkvervolging in Litauen De gespannen verhouding tusschen regeering en Vaticaan -Mi BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN» TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vocruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been ot arm bii verlies van 'n anderen vinger Het fabrieksmeisje heeft sinds gerui- tnen tijd de algemeene belangstelling. En dat is maar heel gelukkig! Al te lang toch is het fabrieksmeisje niet in haar en niet In het algemeen belang aan haar lot overgelaten, be houdens dan enkele wettelijke, bescher mende bepalingen. Aan ons Kamerlid, mejuffrouw Meyer, komt de eer toe, het vraagstuk, laatste lijk bij de behandeling der begrooting voor Arbeid in November van het vorig Jaar, op energieke en sympathieke wijze aan de orde gesteld te hebben. Den leeftijd, waarop het meisje de fa briek mag binnengaan, wilde ons Kamerlid verhoogd zien, en dat niet alleen om het meisje op al te jeugdigen leeftijd, zoowel lichamelijk als geestelijk, te beschermen tegen de velerlei gevaren der fabriek, doch ook om het meisje ge legenheid te geven, liefst imperatief voorgeschreven, zich te bekwamen ;n huishoudelijken arbeid, om goede huis vrouwen en goede moeders te worden in de toekomst. Bovendien zou een verhooging van de leeftijdsgrens in onzen tijd van werkloosheid een verruiming van werk gelegenheid beteekenen. Hier laten wij mejuffrouw Meyer's belangrijk betoog uit de „Handelingen" Volgen: „Opbouwend moet er gewerkt worden en de Regeering moet allen helpen, die de belangen der fabrieksjeugd nastreven. Niet slechts met moreelen of stoffelijken steun, maar zoo noodig ook door wette lijke maatregelen. Een van de eerste punten, die ik de Regeering in overweging aanbeveel is, den leeftijd, waarop het meisje in de fabriek mag worden toegelaten, te verhoogen. Voor mij staat vast, hoe meer ik er over denk, dat ze niet te jong met dien arbeid mag beginnen. Op jeugdigen leeftijd is ze zeer open voor velerlei invloed, heeft zij zoowel lichamelijk als geestelijk de meeste kans, nadeelig te worden beïnvloed. Vandaar zou ik den leeftijd, waarop aan meisjes een arbeidskaart wordt uitgereikt, willen verhoogd zien. Wij zullen nit ede eersten zijn, die tot dien maatregel overgaan. Engeland heeft er reeds toe besloten en in Duitsch- land zal het ook binnenkort een feit wor den, dat de leeftijd op 15 jaar bepaald wordt. Den tijd, die er tusschen het ver laten der school en het uitreiken der ar beidskaart dan zou bestaan, kan het meisje gebruiken om zich op huishoudelijk gebied te bekwamen, als voorbereiding tot de latere gezinstaak. Nu, naar wij hopen, binnenkort net stopwetje zal worden ingetrokken, mogen wij een vernieuwden bloei van het nijver heidsonderwijs verwachten, die zeker veel meer gelegenheid dan tot nu toe zal geven om meisjes huishoudonderwijs te laten genieten. Ook het ontwerp Cursuswet biedt gelegenheid om tot dat onderwijs ce komen in dorpen en kleine steden. Het aanleeren van huishoudelijke bezig heden, bereiden van een voedzamen, goe den maaltijd, het verzorgen der kinderen, is voor fabrieksmeisjes alleszins noodza kelijk, willen ze later goede huisvrouwen en moeders worden. Uit een verslag van een der bladen over het bezoek aan de Limburgsche industrie trof mij ook het bericht, dat de tricotage- fabriek te Treebeek alleen meisjes aan neemt, die een cursus aan de huishoud school hebben gevolgd. De heer Minister zegt in de Memorie van Antwoord: „dat het een te ver gaande maatregel zou zijn" dit te eischen voor het uitreiken van een arbeidskaart. Ik zou voor een dergelijken maatregel toch wel kunnen voelen. Intusschen dring ik er ernstig bij den heer Minister op aan, te willen overwegen of het niet wenschelijk en noodzakelijk is, de leeftijdsgrens te verhoogen en de daartoe noodige maatregelen voor te be reiden. Ook meen ik, dat bij de heerschende werkloosheid een dergelijke maatregel in het belang van de arbeidsmarkt zal zijn. Ons Kamerlid heeft haar doel niet mogen bereiken: Minister Verschuur kon voorloopig niet verder gaan dan tot een beperking van den fabrieksarbeid in twee-pïoegen-stelsel voor meisjes tot 18 jaar of ouder. Wij mogen den Minister hiervoor dank baar zijn voldaan heeft de Minister ons echter niet. Méér en beter dient het (toekomstige» fabrieksmeisje tegen de samenleving en tegen zichzelf in bescherming genomen te worden en 't is verheugend, op te merken, hoe deze gedachte steeds meer veld wint. Mejuffrouw Meyer wees reeds op Engeland en Duitschland; daarna heeft „De Morgen" de aandacht gevestigd op een Belgisch voorbeeld: Kamerleden van de drie voornaamste partijen heb ben er een tweetal initiatief-voorstellen ingediend, waarvan er één enkele bepa lingen der lager-onderwijswet wijzigt er, een ander enkele bepalingen van de wot op den arbeid van vrouwen en kinderen. Als deze wijzigingen worden aan vaard, is er dit bereikt: De leerplicht geldt voor meisjes tot hun zestiende jaar (nu is dat veertien jaar). Als de meisjes tot hun veertien ie jaar regelmatig de lagere school bezocht hebben, zijn ze verplicht tot hun zes tiende jaar nog de school te blijven bij wonen gedurende tenminste tien uren per week. Dan hoeven ze dus niet langer lederen dag na.ar school, maar in 4C week moeten het in totaal tien uren worden. De tien uren zullen geheel ge wijd zijn aan huishoudkunde en alles Wat met het beheer en het bestuur van een huishouden in verband staat. Ech ter kan volgens het ontwerp een meisje reeds op haar vijftiende jaar van den leerplicht worden ontslagen, als ze al de klassen van de lagere school heeft door gemaakt en tevens een diploma heeft verworven, waaruit blijkt, dat ze met vrucht den huishoudcursus heeft ge volgd. In overeenstemming hiermee is het dan aan meisjes, jonger dan zestien jaar, verboden arbeid te verrichten in fabrieken, werkhuizen, enz. tenzij ze met hun diploma kunnen bewijzen dat ze op vijftienjarigen leeftijd ontslagen werden van de verplichting om tot zes tien jaar naar school te gaan, omdat ze de noodige kennis van huishoudkunde hebben opgedaan. Zoo dringt meer en meer het besef door, dat, zooals wij hierboven zeiden, het fabrieksmeisje meer dan tot op heden geschiedt tegen de samenleving en tegen zichzelf moet worden be schermd, en dat zoowel negatief ais positief: door verbod en door voor schrift, door verhooging van de leef tijdsgrens, waarop de fabriek voor het meisje opengaat, en door huishoud-op- leiding. De evolutie gaat ons echter niet snel genoeg. Is men wel genoegzaam overtuigd van de groote voordeelen, welke een verhor- ging van de leeftijdsgrens met gelijk tijdig uitgevaardigd voorschrift inzake huishoud-opleiding, zoowel voor het meisje als voor de heele maatschappij, beteekenen zoude? Allereerst zou het meisje een of twee jaar langer profiteeren van.... niet in de fabriek te zijn, een of twee jaar de velerlei fabrieksgevaren en -bezwaren ontkomen; na dien tijd zou het meisje tegen een en ander allicht beter bestand zijn. Hoe heilzaam zou deze periode benut kunnen en moeten worden voor de op leiding in de huishouding, waarin het meisje ten slotte toch eenmaal haar ge lukkige toekomst hoopt te vinden. Van den plicht tot het volgen van huishoud onderwijs zouden o.i. natuurlijk de meisjes, die in huishoudelijken dienst treden, ontslagen moeten worden. En dan komt het ons voor, dat Ie meisjes veel meer dan thans in huishou delijke betrekkingen zouden willen gaan, en dat velen danwellicht nooit de fabriek zouden zien! Ware dit geen schoon resultaat van de leeftijdsgrens-verhooging? Rest dan nog de verruiming der werk gelegenheid, welke voor de mannelijke wereld van een en ander het gevolg zou zijn, en wel stééds, maar vooral in tijden van werkloosheid, van het grootste be lang ware. Deze werkverruiming zou in krisistlj- den het werkloosheidsleed kunnen ver minderen en in normale tijden er toe kunnen bijdragen, dat méér dan thans de mannen de betrekkingen waarnemen, welke zij waarnemen moeten. Wij zien in de door mejuffrouw Meyer bepleite leeftijdsgrens-verhooging zóó vele en zóó groote voordeelen, dat .iet door de „N. Tilburgsche Courant" naar voren gebrachte bezwaar de derving van inkomsten door arbeidersgezinnen daarbij o.i. in het niet verzinkt. Ofschoon ook deze factor niet veron achtzaamd behoeft te worden. Een bekende figuur uit de bokswereld, de Hagenaar Michiel de Brons heeft zichzelven gisterenavond dood gebokst. Een korte mededeeling met een tra- gischen achtergrond. Micheil de Brons was slechts 27 jaar, dus in den bloei van zijn leven; een man, kerngezond, met een mooie, groote wereld in voor uitzicht. De bokser is gevallen, hij heeft zich dood gebokst. Voor den wedstrijd werd hij nog onderzocht door een dokter, die hem goedkeurde. Vijf ronden sloeg en beukte hij in het rond, met de kracht van een jongen, sterken kerel. Bij de zesde ronde zakte hij plotseling neer, nog even een trekken van de blauw- opgezwollen spieren, een kort reute lende bokser was gevallen, hij had zich dood gebokst. En weer zullen desniettemin honder den op blijven trekken naar de boks- tent om twee mannen te zien vechten op leven en dood, om bloed te zien, stroomend uit ingeslagen oogen, om sensatie te vinden in een schadelijken uitwas van stompzinnige quasi-sporti- viteit. En als de Olympiade weer alle sport- broeders en -zusters van de wereld bij een zal roepen en de adel van de heer lijke sport hoogtij gaat vieren, zal er weer een schaduw over het massale schouwspel van kracht en lenigheid vallen, omdat het boksen het program ontsiert. Zou de wereld nooit wijzer worden? En minder wreed? Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van het Pius-Gesticht te Alkmaar den Weleerw. Heer J. Filbry, die Rector was van het St. Elisabethzieken- huis aldaar, en tot Rector van genoemd ziekenhuis den Weleerw. Rector C. Vis, die Rector was van het Pius-Gesticht te Alk maar. In opdracht van H. M. de Koningin heeft de burgemeester van Igmond aan Zee H. M.'s deelneming overgebracht aan de nage laten betrekkingen van den ingezetene De Prins, een der slachtoffers van den veron gelukten stoomtreiler de „Noordpool". Een gemeenschappelijk graf voor de slachtoffers te IJmuiden? In verband met de pogingen, door het bestuur van de IJmuider Federatie in het werk gestald, om te bewerkstelligen, dat het stoffelijk overschot der slachtoffers van de „Noordpool" in Nederland wordt ter aarde besteld, vernemen wü nog, dat thans be sprekingen zijn gevoerd met de Visscherij Maatschappij „Oceaan", bij welke maat schappij schipper Gravenmaker, omgeko men bij de ramp van de „Noordpool" een tiental jaren in dienst was. Het is niet onmogelijk, dat bedoelde reederij den thans uit de vaart zijnden trawler „Oceaan tl", het vaartuig waarop schipper Gravenmaker gedurende eenige jaren voer, voor dit doel belangeloos beschikbaar zal stellen. De be manning zal dan uit vrijwilligers bestaan. Het bestuur der IJmuider Federatie denkt aan een gemeenschappelijk graf te IJmui- den, waarop dan een eenvoudig gedenktee- ken zal worden geplaatst. De families zijn reeds met dit voorloopig plan, waarvan de kosten gedekt zullen wor den middels vrijwillige bijdragen der traw lerbemanning, in kennis gesteld. Het bestuur der IJmuider Federatie ver zocht inmiddels inlichtingen aan den bur gemeester van Fraserburgh, terwijl het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders, van welke organisatie de IJmuider Federatie deel uitmaakt, zich op de hoogte stelt van de noodzakelijke formaliteiten, die hierbij in acht zijn te nemen. Het stoffelijk overschot naar Holland? Van betrouwbare zijde vernamen wij nog hi verband met de pogingen, die in het werk worden gesteld, om het stoffelijk overschot der slachtoffers van ds „Noordpool" naar ons land te doen overbrengen, dat ook de Reedersvereeniging te IJmuiden en de bur gemeesters van Velsen en Maassluis hun aandacht aan deze zaak schenken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat aan de wenschen dei betrokken families voldaan zal kunnen worden. Slechte visscherü-nitkomsten In verband met de slechte vangsten heeft de directie van de Visscherij-Mij. „Noord pool" besloten, den stoomboottrawler „Zuid pool" IJm. 46 bulten dienst te stellen. Ook de „Acacia" IJm. 90 en de IJm. 128 en 154 zullen voorloopig niet meer ter visscherij uitvaren. Onze Rorneinsche correspondent schrijft: Zooals men weet, duurt de Maltezer kwestie, ontstaan door het ingrijpen van lord Strickland, gouverneur van Malta, ;n aangelegenheden van zuiver kerkelijken aard, nog onveranderd voort. Na de for- meele diplomatieke breuk tusschen het Va- ticaan en Engeland en de publicatie der betreffende officieele documenten, is geen enkele verandering ten goede ingetreden in de uiterst slechte verhouding. Nu lord Strickland dezer dagen plotseling naar Londen vertrokken is en daar o.a. in het Hoogerhuis verklaarde dat hij bereid is de Katholieke Kerk zijn excuses aan te bie den, hebben de kerkelijke autoriteiten van het eiland gemeend een „waarschuwing" te moeten publiceeren van dezen inhoud: „Het is bekend, dat een deputatie, onder leiding van lord Strickland, naar Londen vertrokken is met het tweevoudige doel, om de constitutioneele hervormingen te bevor deren en om te protesteeren tegen de bis schoppen naar aanleiding van de bekrach tiging hunner instructies aan de pastoors en door deze aan de geestelijkheid, betref fende degenen die de p'aatsen bezoeken of steunen, waar de vijanden van den gods dienst en van het vaderland elkaar ont moeten. Het is duidelijk dat deze, met zoo veel ophef door de bladen aangekondigde deputatie niet anders beoogt, dan de gees telijke overheid te intimideeren, haar aan te zetten om terug te treden en de verde diging der vrije uitoefening van haar taak op te geven. Het kan daarom zijn nut heb ben hier in herinnering te brengen wat voorgeschreven wordt door den Codex van Canonisch Recht, onder canon 2334: „De excommunicatie latae senten- t i a e, op blzondere wijze voorbehouden aan den H. Stoel, treft al degenen die recht streeks of zijdelings de kerkelijke jurisdictie belemmeren, zoowel in foro interno, als in foro extern o, door gebruik te maken van de leekenmacht." „Het spreekt vanzelf," besluit de waar schuwing: „dat deze excommunicatie hier reeds lang van kracht geworden is," Vele jaren al geleden, In den slechten oorlogstijd, In den tijd van rantsosneering En algemeene narigheid, In den tijd van margarine Met een beetje wagensmeer, Van melk en brood en haring-bonnen En honderd van die zaken meer, Ontstond gebrek aan goede huizen, Aan ruimte voor het groot gezin, Werd er geknoeid met sleutelgelden En trok men bij elkander in. Toen was de taak van de gemeente Om te voorzien in dezen nood, Ze bouwde houten kaartenhuisjes, In heel de stad en in het groot. Hoewel geen mooie stadsverstering, Was menigeer. er mee gebaat, Omdat men beter zóó kon wonen, Dan op de kille, koude straat. De tijden zijn reeds lang verbeterd, Men trok de houten keeten uit, Waar eerst veel lief en leed gedeeld was, Waar er een stierf, of werd de bruid. De slooper kwam, met forsche slagen Werd die historie bruut geveld. De dagen van de oorlogshuizen Ze zijn nog klein, ze zijn geteld. Als dankbaarheid voor al het goede Aan velen in de stad gedaan, Komt een der laatste houten keeten, In onze krant ten afscheid staan. ACHILLES. Vreemdelingenverkeer Haarlem deelt ons mede, dat In Haarlem en omstreken het ijs overal vol wakken is, door sneeuw ver raderlijk en volkomen onbetrouwbaar. Men vermjjde het dus zelf en houde er vooral de kinderen vandaan. In het bisdom Haarlem Tot Verkennersgeestelijke voor het diocees Haarlem is, als opvolger van rector H. A. C. M. Wennen benoemd kapelaan J. B. Th. van Woesik, Pastorie Cornells de Wittlaan 12, s-Gravenhage. Record sneeuwval Zondag en Maandag hebben in Ottawa en Centraal-Canada de he igste sneeuwstor men van den afgeloopen winter gewoed. In de straten viel meer meeuw in twee dagen dan verleden jaar in de heele maand Maart bij elkaar De hevige wind deed sneeuwverstuivingen ontstaan van 3 tot 4 Meter hoogte, die dwars over de straat kwimen te liggen en het verkeer zoo goed als gehee, onmogelijk maakten. De telefoondienst werd door den sneeuw storm op vele plaatsen onderbroken en tal rijke boomen knapten af. Ongeveer vijfduizend vrouwen van alle nationaliteiten, van wie enkele zuigelingen droegen, stortten zich, aangelokt door ja ponnen en mantels voor een dollar per stuk, halsoverkop in een groot magazijn te Brook lyn (New York; toen de deuren werden ge opend Ei ontstond groot gedrang, de vitrines werden ingedrukt, en onder gegil ontstonden gevechten met nagels en tanden, waarbij tien vrouwen werden gewond. Het duurde drie uur voordat de politie, die werd gehin derd door duizenden toeschouwers, de orde volkomen had hersteld. Gistermiddag zijn twee kinderen uit de gezinnen Koolhof en ten Hoeve te Kielwin- deweer bij Hoogezand op een wijk door het ijs gezakt en verdronken. De beide knaapjes, respectievelijk acht en zeven jaar oud, waren 's middags van school weggebleven, blijkbaar om te gaan schaat senrijden. In den namiddag zijn de lijkjes opgehaald. Bij reddingspogingen slaat de roeiboot om Gistermiddag hebben zicli vele jongens en ook eenige volwassenen op den Bzrg- schen Plas te Hilligersberg gewaagd, hoewel het ijs zeer onbetrouwbaar was, doordat er vele wakken en zwakke plekken waren. Twee volwassenen zijn dan ook door het ijs ge zakt, maar zij konden zich zwemmend red den. Omstreeks vier uur is er een jongetje in een wak gevallen. Het kind is door de politie met een dreg uit het water gehaald en na tien minuten kunstmatige ademhaling waren de levensgeesten weer opgewekt. Nauwelijks was men met dezen drenkeling klaar, of de twaalfjarige J. C. van den Berg uit de Hoofdlaan en de twaalfjarige T. Klein uit de Staringstraat te Schiebroek reden in een wak, dat met een dun laagje ijs ten deele was bedekt. Er kwam onmiddellijk hulp van een agent van politie en twee bur gers in een roeiboot. De redders zijn met hun roeiboot omgeslagen, maar zij wisten zwemmend de beide jongens te redden. In de woning van den heer P. Schildkamp zijn de drenkelingen binnengebracht en nadat anderhalf uur kunstmatige ademha ling was toegepast, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. De belde lijkjes zijn naar de ouderlijke woningen overgebracht. Na langdurige beraadslagingen heeft het Hooggerechtshof in het Mensjewiki-proces ds navolgende vonnissen geveld: De beklaag den Suchanow, Ginsburg, Petunin, Jakubo- witsch, Scher en Gromann, werden tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld: de be klaagden Berlacki, Teitelbaum, Ikow. Soko- lowski en anderen tot gevangenisstraffen van 5 tot 8 jaren. In het vonnis wordt o.a. overwogen, dat het Hof als verzachtende omstandigheid in aanmerking heeft genomen, dat de beklaag den het schuldige van hun daden hebben in gezien en zich bereid verklaard hebben zich in den dienst van het Sovjet-regiem te stel len. Daar de binnenlandsch-politieke toe stand der Sovjet-Unie zeer stabiel is, heeft het Proletarische Gerechtshof ervan afgezien doodstraffen op te leggen. Geweldige wolkbreuken veroorzaakten groote materieele schade óver geheel Bandoeng. Er gingen geen menschenlevens verloren, doch verscheidene personen wer den gewond. Nader wordt gemeld: Het noodweer heeft groote schade aange- icht. De bliksem sloeg eenige malen in Euro- esche huizen in, waarbij echter geen per soonlijke ongelukken plaats vonden. In de tangsl is een groote vrouwenloods ingestort. Drie vróuwen werden bedolven, doch gered twee hunner werden licht en een zwaar ge wond. Ontoelaatbaar voor militairen Een binnenkort te verwachten legerorder .-al de volgende ministerieele beschikking be vatten: Blijkens berichten zijn of zullen de leden van het „Verbond van Nationalisten" over gaan tot de winning van een zoogenaamde „Nationalistische Militie". Op grond van het reglement betreffende de krijgstucht, wordt bekend gemaakt, dat het. als zijnde strijdig met de belangen van de krijgstucht, den militair verboden is deel te 'emen of leiding te geven aan bedoelde Na- tonale Militie" of deze op eenigerlei andere wijze te bevorderen. Vier kinderen door het ijs gezakt en ver dronken. (biz. l, lste blad) Surseance van betaling verleend aan Engel- berts Co. (blz. 1, lste blad) In het Mensjewiekenproces tc Moskon zijn geen doodstraffen opgelegd, maar gevange nisstraffen tot 10 jaar. (blz. 1, lste blad) De 24e Jaarbeurs te Utrecht. (blz. 1, 2de blad) Het Lagerhuis aanvaardde het regeerings- voorstel tot toetreding van Groot-Brittannië tot de algemeene acte. (blz. 1, 3de blad) Tachtig arbeiders te New York lijden aan gasvergiftiging. (blz. 1, 3de blad) De Haagsche bokser De Brons tijdens een wedstrijd dood gebleven. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m. 7.56, stilstand. «t OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 6.24. Hoogste barometerstand 773.5 te Akureyrl. Laagste barometerstand 747.9 te Toulouse. Verwachting: Zwakke tot matige, veran derlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk eenige sneeuw, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Maandagmiddag te ongeveer half twee heeft op den hoek van den Rijksstraatweg en den Warmonderdam, onder de gemeente Sassenhelm, een botsing plaats gehad tus schen de stoomtram Haarlem—Leiden en een vrachtauto van de N. V. „Padox" te Warmond. De bestuurder van den vrachtauto wilde den straatweg oprijden, doch bemerkce te laat de naderende tram. Door de botsing, die volgde, derailleerde de tram en zij kwam nagenoeg midden op straat te staan. De vrachtauto werd zwaar beschadigd, terwijl ook de tram schade opliep De bestuurder van den vrachtauto W., kwam er met liet te verwondingen af. Sedert het begin van het conflict tusschen de regeering van Litauen en de katholieke geertriukheid, dat iederen dag reeds scher per vormen aanneemt, is er in de diploma tieke betrekking tusschen Kowno en het Vaticaan een scheeve verstandhouding ge komen. De Pauselijke Nuntius Eartaloni, die op de meest besliste wijze partij getrokken had voor de geestelijkheid heeft Kowno ver laten. Tusschen de regeering van Litauen en de Pauselijke Curie zijn toen verschillen de nota's gewisseld, waarbij van de zijde der regeering van Litauen getracht werd om te bewijzen dat het optreden der regee ring tegenover de geestelijkheid ab~o!uut ge rechtvaardigd was: bovendien wilde de re geering van Litauen dat het Vaticaan het optreden der regeering zou goedkeuren, voor al wat betreft het afkeuren van de hou ding der geestelijken die op den kansel te gen de regeering waren te velde cetrokken, zoodat de regeering wel genoodzaakt was om maatregelen te nemen. Thans is in Kowno een antwoord van het Vaticaan ont vangen, waarin op ondubbelzinnige wijze wordt partij gekozen voor de geestelijkheid. Van officieele zijde wordt over den inhoud van deze diplomatieke nota hoegenaamd niets gepubliceerd: men deelt ons echter mede, dat het Vaticaan wel bereid zou zijn om een onderzoek te doen instellen naar het optre den der geestelijken die den kansel voor politieke doeleinden zouden hebben mis bruikt, maar dit onderzoek zou dan behoo- ren te gesch'eden door de kerkelijke autori teiten en niet door de handlangers der re geering. Algemeen wordt verwacht dat het onvermijdelijk Is, dat de betrekkingen tus schen Kowno en het Vaticaan nog meer toegespitst zullen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1