Laatste Nieuws Amsterdamsche Beuro Cheque-koersen Stofzuigerhuis MAEESTEföS KEHITtGA WUTMRICH, HAARLEM Electriclleit De brand te Den Helder Schade geraamd op drie ton Het ijs in de Zuiderzee De cycloon over Mauritius Het noodweer in Engeland De Vlootovereenkomst Het Japansche antwoord Zware sneeuwval in Zwitserland Groote brand bij Medan De Tweede Ronde-Tafel-Conferentie De terugkeer van Gandhi te Ahmedabad Geboorte van een zoon van de Maharadja van Kashmir Agenda STADSNIEUWS 10 Maart Agenda 11 Maart Comité tot bestrijding van de gevol gen der werkloosheid te Haarlem De a.s. Raadsverkiezingen In memorlam G. Th. M. v. d. Bosch Als het marktdag is De ingevallen vorst Tijdelijke vergrooting der werkloosheid Nationale fototentoonstelling Jubileum Levering Waalstraatklinkers R. K. Propagandaclub te Haarlem Uitbreiding school Een attentie voor mej. Peeters Verband-commissie „Nazorg" Rijkspostspaarbank Het Witte Kruis Waarom de ijsbaan niet open gaat De Sint Augustiiuis-tentoonstelUng Zijn vader met een mes gestoken Het contract In het bakkersbedrijf BURGERLIJKE STAND CASTRICIIM Pastoor G. J. van Oostwaard Barteljcrisstrcat IS - Tel. 10756 VAMPYR Stofzuigers f 105.- BEVERWIJK C. E. Engelberts Co. Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK io\%, MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Omtrent den hevigen brand, welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in het meu belpakhuis van den heer G-overs, aan den Dijkweg te Den Helder heeft gewoed, valt nog 'te vermelden, dat de schade geraamd wordt op ongeveer drie ton, welke gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. Eenige der inboedels n.l. die in het pakhuis waren opgeslagen, waren niet door de eige naars verzekerd, zoodat dit een schadepost is. De oorzaak van den brand is onbekend. Het pakhuis had een totaal inhoud van 2500 M3 en is verleden jaar gebouwd. AMSTERDAM, 10 Maart Wegens de aanzienlijke dikte van het Ijs buiton de Oranje-sluizen, kon een aantal motorsche pen de Zuiderzee r-iet bereiken en moest op het Buiten-IJ terugkoeren. Daarna zijn deze met een sleepboot des middags opnieuw vertrokken. Vanmiddag ging ook de vaart voor stoom- booten van Amsterdam naar de Zuiderzee zeer moeilijk. 10.000 dakoozen Ten gevolge van den cycloon op het oiland Mauritius zijn meer dan 10.000 menschen dkaloos geworden. Ondanks de bemoeiingen der autorit riten kunnen velen niet worden voorzien van voldoende voedsel en kleeding Men ondervindt groote moeilijkheden bij het onderbrengen van de vele dakloozen. Uit geheel Engeland en Schotland blijven -de berichten omtrent hevigen sneeuwval en sneeuwverstuivingen, die vooral in het Noorden van het land een ernstig karakter dragen en talrijke verkeersstoringen veroor zaken, aanhouden. Er worden acht gevallen van overlijden gemeld, die deels direct door de koude, deels cok door ongevallen, tengevolge van de vorst, zijn veroorzaakt. Tijdens een sneeuwstorm sloeg een vloed golf over het dek van 't 20.000 ton metende Cunard-stoomschip ..Laconia", waardoor twee mannen over boord werden gespoeld. Een stoomtreiler strandde aan de Schot- sche kust en hetzelfde lot trof een treiler bij de Orkney-eilanden. Zelfs de groote oceaanstoomers hadden vertraging. De .Dresden" en de „Europa" kwamen met 12 uur vertraging binnen. Reuter meent te weten, dat het Japan sche antwoord op de Fransch-Italiaansche vlootovereenkomst bestaat uit een goedkeu ring zonder beperkende bepalingen. Alhoewel nog geen enkel detail van het antwoord, dat naar Londen is gestuurd, be kend gegeven werd, verneemt Reuter, dat Japan zich er mee tevreden heeft gesteld .aan het antwoord een zeker commentaar te verbinden, dat het karakter van desiderata heeft. De aandacht is. naar men meent, .vooral op het groote kwantum onderzeeërs geves tigd, dat Frankrijk werd toegewezen, alsmede op het groote tonnage oude oorlogsschepen en de kwestie der zoogenaamde hoofdsche pen. Men vreest dat een nieuwe ratificatie van het verdrag, maar dan in gewijzigden vorm noodzakelijk zal blijken, hetgeen onge- wenscht voorkomt. Ook vreest men, dat de hoop die men over een algeheele afschaffing der hoofd schepen op de conferentie van 1936 gekoes terd heeft thans ijdel zal blijken te zijn. Men gelooft, dat het Japansche antwoord bedoeld is als een commentaar, waar de op de komende ontwapeningsconferentie in Ge neve rekening zal moeten worden gehou den. In de avonduren van gisteren hield in de omgeving van den St. Gothard, de sneeuwval onverminderd aan. Het verkeer in de steden begint kritiek te worden. Onafgebroken werken de sneeuw ploegen V' -nit In net centrum van Zwitserland loopen veM op de hellingen gebouwde huizen ge vaar. De tandra nbaan tusschen Arth en den Rigi moest, met het oog op het lawine gevaar, eenige dagen worden stopgezet Alle treinen, ook de internationa.e, neb ben mee nuri twee uren vertraging Nee-- stortende sneeuwmassa's deden de •ocomotjef van een passagierstreln uit Ziirich derail- leeren. 50 kedeh's verwoest De ,.Deli Courant" meldt, dat een brand gewoed heeft te Patoemboekan. Vijftig kedeh's werden verwoest. De schade is zeer groot; doch kan nog niet worden ge schat. Geen deelneming der Conservatieven Na een vergadering van de Indië-Commis- sie der Conservatieve Partij, die drie uur duurde, verklaarde Baldwin zich bereid het standpunt te vertegenwoordigen, dat de Conservatieve Party niet zal deelnemen aan de nieuwe Engelsch-Indische Ronde Tafel Conferentie, die in Indië zal worden ge houden. Weliswaar nam Baldwin zelf niet aan de vergadering deel, doch hij werd voortdurend van de gebeurtenissen op de hoogte gehou den. Het was vooral Churchill, die grooten in vloed op de beslissing had. Baldwin heeft een onderhoud met MacUonald gehad en zal Donderdag a.s. bij de discussie over de overeenkomst met Gandhi zijn standpunt uiteenzetten. In regeeringskringen is men door dezen loop der gebeurtenissen ten zeer ste verrast, aangezien Eaidwin nog Vrijdag jj. in zijn laatste rede over den toestand in Indië geen enkele toespeling op de moge lijkheid van een dergelijk besluit had ge maakt. Gandhi is gisteren naar zijn woning te Ahmedabad teruggekeerd. De treinreis er heen was een ware triomftocht en de ont vangst in zijn woonplaats was overweldi gend. Duizenden en duizenden Indiërs wa ren aanwezig om Gandhi te verwelkomen en er was geen kans voor den Mahatma om zijn woning te bereiken, dan nadat hij de menigte zijn zegen had gegeven. Uit Cannes wordt gemeld, dat de Mahara nee van Kashmir het leven heeft geschonken aan een zoon. De Maharadja van Kashmir, Sir Hari Singh, is ten zeerste verheugd over een manneiyken opvolger. Hy is een der voor naamste vorsten van Indië en een der rUkate lieden ter wereld. De Maharadja en de Ma haranee vertoefden tydens de Ronde Tafel conferentie te Londen. Het was de eerste maal sedert de eeuwen oude geschiedenis van de vorsten van Kash mir, dat een vrouw van den Maharadja het land verliet. De Maharadja huwde in 1927 met de tegenwoordige Maharanee, die zyn derde vrouw is. Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering Trampersoneel, 8 uur St. Ceciliae, 8 uur Vakgroep Stucadoors R. K. Bouw- vakbond, 8 uur Bestuur RK. Grafische Bond, 8 uur R.K. Rechtskundig Bureau, half 9 uur Ziekenfonds „Helpt Elkan der", 8 uur. R. K. Openbare Leeszaal St. Augustlnus- tentoonstelling, op de tyden dat de Lees zaal geopend is. Gem. Concertzaal Gemeenteiyk Orgel concert, te geven door George Robert en Mia Peltenburg, 8 uur. Café Brinkmann Ledenvergadering Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, kwart over 8 uur. Gebouw „St. Bavo" „Kunst na Arbeid," 8 uur Haarl. Inkoop Combinatie, half 9 uur Comm. Lich. Opvoeding, afd. Zwemclub, 8 uur Nederl. R. K. Huisves ting-comité, 4 uur Stille Omgang, 8 uur Bestuur R. K. Bouwvakbond, half 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbewerkers, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur R. K. Openbare Leeszaal St. Augustinus- tentoonstelling, op de tyden, dat de lees zaal geopend is. St. Josephsgezcllen Jaarvergadering van de afdeeling Haarlem van den K. R. O., half 9 uur. Stadsschouwburg 5de Kamermuziekavond, Gaspar Cassado, cello, 8 uur. Café Brinkmann Vergadering Spaarn- wouderstraatvereeniging, half 9 uur Ned. Maatseh. voor Nijverheid en Handel, departement Haarlem, 8 uur. Gem. Concertgebouw Concert H. O. V., 8 K uur. In dank ontving het Comité de volgende by dragen: Dr. W. L. L. 10.—; C. en A. B. 500.—; Ned. R. K. Politiebond St. Michael 25.—; Werkl. C. en v. d. L. 34.65: N.V. de Faam 100.—; Mevr. A. V. 10.—; J J. S. 10.—; H. F. E. 25.—; Dr. A. A. v. S. 25; Perso neel P. E. N. 243.50; Haarl. Politiepers. 50.—; P. L. 2.50. Totaal 1035.65. VrUz. Dem. candidaten De voorloopige candidateniyst van den Vryz. Dem. Bond is alphabetisch als volgt vastgesteld: A. G. Boes (aftr.), Mr. L. G. van Dam, H. P. Deinum, mevrouw M. E. Elzinga Beriyn, H. Heidstra (aftr.), J. H. J. Huls man, Mr. M. Slingenberg (aftr.), Mr. J. van der Vegt. S. D. A. P. Door de S. D. A. P. Is de candidateniyst voor de eerste 13 plaatsen als volgt vastge steld 1. M. A. Reinalda, 2. mr. J. Gerritsz. 3. J. Joosten, 4. mevr. M. MaarschallKomin. 5. J. A. Scholl, 6. W. Koppen, 7. W. Metiers, 8. mej. W. G. van Vliet, 9. F. Keerwolf. 10. M. H. Groenendaal, 11. M. J. A. Westerveld, 12 A. Mars, 13. J. de Kat. Als 14e komt op de Ujst voor de heer Posthumus. Voor het verdere deel der Ujst moet de volgorde nog uitgezocht worden, doch dit staat vast, dat zy geheel afwykt van het door het bestuur gegeven advies. A. s. Donderdag 12 Maart zal, der norgens te half tien, op „Kapel" te He oo, een plechtige Requiemmis worden gezongen voor de zielerust van den heer G. Th. M. van den Bosch, den vurigen Maria-vereer- der, de groote stuwkracht en bevorderaar van de devotie tot O. L. Vr. ter Nood. Aan hem hebben de Kennemers niet alleen, maar ook velen buiten Kennemer- land, veel te danken, want hy is het vooral geweest, die ons de Bedevaartsplaats en O. L. Vr. ter Nood heeft teruggegeven. Mogen velen hun dankbaarheid soonen door Donderdagmorgen tegenwoordig te zyn bU die Requiemmis, welke -al worden op gedragen door den voorzitter van het be stuur der O. L. Vr. ter Nood-Stichting, ge assisteerd door zy:i beide mede-priester leden. Voor hen, die uit de richting Uitgeest te 9.21 uur station Heiloo aankomen, staat een autobus gereed, waarmede zy zich terstond naar „Kapel" kunnen begeven. Zakkenrollerij By de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een portemonnaie met 6.25 uit een taschje, terwyi de eigenaresse op de Gedempte Oude Gracht liep. De ingevallen late vorst brengt verschil lende onaangenaamheden mede. Allereerst de hevige koude, welke door merg en been dringt en in het late winter seizoen vooral niet meevalt. Maar daarnaast storing in de maatschappeiyke orde en wel in hoofdzaak door tijdelijke vergrooting der werkloosheid. Immers, door de hevige vorst is de arbeid in de bouwbedrijven onmoge lijk gemaakt. Het vriezend weer dwingt tot neerlegging van het werk. Van zelf stijgt daardoor het aantal werk- loozen, dat zich aan de Arbeidsbeurs laat in- schryven. Dit is nu zelfs 250 tot 300 ge weest, waardoor het aantal werkloozen, dat nu bij de Arbeidsbeurs is ingeschreven, ge stegen is tot ongeveer 2300. Óver deze stijging behoeft men zich ech ter niet ongerust te maken. Natuurlijk geeft deze vermeerdering van werkloosheid meer zorg, vooral door het plotselinge der ver hooging. Doch aan deze styging is ook de geruststellende wetenschap verbonden, dat zy slechts tydeiyk is, daar aan het einde der vorstperiode alle bouwvakarbeiders weer aan het werk kunnen gaan, zoodat dan de ingeschreven werkloozen onmiddeliyk ver mindert met eenzelfde aantal als waarmede het nu vermeerderd is. De werkverschaffing te Castrlcum kan, ondanks het vriezend weer, voortgang vin den. Hier moet wel grondarbeid verricht worden, doch desondanks veroorzaakt de vorst hier geen storing. Vorst en bloembollen. Naar wy by informatie vernamen, is het op het oogenblik moeilijk uit te maken, of de vorst veel schade zal aanrichten aan de bloembollen. Er wordt niet verwacht, dat veel schade berokkend zal worden aan de bollen, welke nog in den grond zyn. Wel bestaat de kans. dat op de velden, waarvan het dek reeds is weggenomen, hr.t lof der bollen afvriest. Doch dit zal eerst gecon stateerd kunnen worden tegen den tijd. dat de bollen in bloei komen staan. In hoofd zaak betreft dit de te velde staande hyacin ten. Een prognose aan de hand van late vorst perioden in vroegere jaren is niet te maken, omdat de ondervinding geleerd heeft, dat het gewas het eene laar veel meer kan ver dragen dan het andere. De Bond van Nederlandsche Amateur Fotografen-Vereenigingen organiseert als vervolg op de verleden jaar gehouden inter nationale fototentoonstelling dit Jaar een nationale fototentoonstelling. Deze wordt in verscheidene plaatsen van ons land gehouden, o. a te Rotterdam, Arnhem, Utrecht, Amsterdam, Krommenie en vermoedeiyk ook in Den Haag, Zwolle en Haarlem. De expositie bestaat uit 147 werken. Donderdag 12 Maart zal de heer A. K. P. Vring den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar als handpersdrukkcr in dienst trad van de Drukkerij M. A. Jacobson, alhier. De door Openbare Werken aanbestede klinkers ten dienste van de reorganisatie der Fonteinlaan, is opgedragen aan de Fa. van Meeuwen, te Haarlem, voor den prijs van f 34.60 per 1000 stuks, franco voor den wal. Op Zaterdag 7 Maart hield de algemeen voorzitter, prof. Steger, in „St. Bavo", voor de leden der parochieele propangandaclubs en hun introducé's, en zulks om hen te be wapenen voor den a.s. verkiezingsstrijd, zyn eerste les over de Inrichting der Provincie. Allereerst werd een uiteenzetting gegeven over hetgeen onder wetgevende en onder uitvoerende macht wordt verstaan. Daarna werd verklaard wat onder „autonomie" en wat onder „zelfbestuur" te begrypen is. Onder autonomie wordt begrepen, dat het provin ciaal bestuur zelfstandig verordeningen maken en uitvoeren kan, die het voor zyn provincie noodig acht; onder zelfbestuur dat het uitvoerende macht bezit ten opzichte van die Wetten en Algemeene Maatregelen van Bestuur, welke hem door het Ruk ter uitvoe ring gelaten worden. Aan het hoofd der provincie staan de Provinciale Staten. Zy zyn een wezenlyke vertegenwoordiging van de ingezetenen der provincie, omdat zij door en uit dezen worden gekozen. De Commissaris des Konings staat niet aan het hoofd der provincie: hy wordt benoemd door de Kroon en is dus Staats ambtenaar. De Provinciale Staten zyn niet. evenals de Staten-Generaal dat zün, ontbindbaar. Voor eerst zou er dan een bestuurloos tydperk komen, en ten tweede: het „Gemeen Over leg" zooals dat ten aanzien van den wetgeven- den arbeid tusschen de Regeering en de Staten-Generaal is voorgeschreven en, ge schokt of verbroken zijnde, aanleiding kan wezen tot Kamerontbinding, dat Gemeen Overleg ontbreekt hier, omdat de Provin ciale Staten hun verordeningen zelfstandig maken. Met nadruk werd er ten slotte op gewe zen: lo. dat de provinciale verordeningen niet in stryd mogen zyn; a. met de Wet Gods; b. mrt de wetten des Lands; 2o. dat het terrein van bemoeiing voor het Provin ciaal Bestuur uitsluitend is, het algemeen belang der Provincie, waaronder is te ver staan: de algemeene voorwaarden, die in de provincie vervuld moeten zyn, opdat de inge- tenen hun particuliere belangen kunnen be hartigen. Zaterdag 14 Maart van 4—5 uur in St. Bavo, de tweede en laatste les: Over werk kring en bevoegdheid van Provinciale en van Gedeputeerde Staten. Op Woensdag 18 Maart spreekt mr. Bomans voor de leden der Propagagandaclubs en hun introducé's over de praktijk der Provinciale en der Gedeputeerde Staten in het St. Jozefs Gezellen Patronaat, Jansstraat, niet in St. Bavo! Het bestuur der Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel heeft heden in het gymnastieklokaal van de Willem de Zwjjgerschool, Herzog- straat te Haarlem-Noord, in het openbaar aanbesteed: a. Het uitbreiden van voornoemde school met 3 klasselokalen en het verplaatsen van het gymnastieklokaal c. a. b. Het glas- en verfwerk voor het sub a. genoemde. Laagste inschrijver was vcor a.: R. Jor- ritsma, te Heemstede, voor t 33.983, en voor b. de fa. Sieuwertsen en Voortman, te Haarlem, voor f 950. De afdeeling Haarlem van den R.K. Vrou wenbond heeft een aantal ontwikkelingsmid- dagen gegeven. Mejuffrouw Peeters, eere-voorzitster, open de de serie met een gloedvolle rede over „Dingen van den dag",mej. Proot hield een causerie over muziekgeschiedenis. Op de derde lezing behandelde prof. dr. Alph. Steger een zeer interessant onderwerp: „Een kijkje in de Logica". Spr. begon met den dames te verzoeken haar hart te sluiten en het verstand geheel te openen; immers, de logica is de weten schap die verstand en rede bij hun werkingen leidt om in het bezit der waarheid te komen. Achtereenvolgens behandelde spr. de defi nitie, het begrip, het oordeel en de redenee ring. In het tweeds gedeelte behandelde spr. het sophisme, de redeneering die, ofschoon zij waar en juist schijnt, toch op eenigerlei wijze egen de regels zondigt en daardoor tot dwa ling voert. Alles werd toegelicht en verduidelükt met •oorbeelden aan het leven, zelfs aan het po- 'itieke leven der laatste dagen ontleend. Tijdens de pauze had er een aangenaam 'ntermezzo plaats. De beloofde hamer van deken Westerwoudt aan mejuffrouw Peeters verd haar met eenige vriendeliike woorden loor de presidente, mevrouw Schous, aange boden. Een begeleidend schrijven van deken Westerwoudt behelsde het vo'gende: ..Ter dankbare herinnering aan tal van wijze besluiten door den Haarlemschen Vrou wenbond onder den hamerslag van mejuf- *""ouw Peeters genomen." Aaangenaam verrast gaf de eere-voorzitster den eersten slag met den keurig bewerkten hamer en dankte zij op de haar eigen pret tige wijze. De presidente, mevrouw Schous, was de vertolkster van alle dames en dankte prof. Steger voor de buitengewone hoogstaande en leerzame lezing. De vierde ontwikkelingsmiddag zal gehou den worden op Vrijdag 13 Maart. Spreekster mejuffrouw Luduina Dteperbrock met het onderwerp: „Letterkundig leven in Zuid- Af rika". Het batig saldo der kinder-operette: „Een Oudejaarsavondfeest te Volendam" bedraagt f 556. Aan het postkantoor Haarlem en zyn bij kantoren werd in den loop der maand Fe bruari 1931 op spaarbankboekjes ingelegd f 286.728.37 en terugbetaald f 201.076.65. Der halve meer ingelegd dan terugbetaald f 95.651.72. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 291. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 4900 en afgeschreven f 9100. Derhalve minder in- dan afgeschre- van f 4200. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 5. De afdeeling Haarlem van de Noord- Hollanösche Vereeniging „Het Witte Kruis', vergaderde gisteravond in Hotel „Lion d'Or" De voorzitter, de heer A. W. Miehels, opende de vergadering met een welkomst woord tot alien en bracht vervolgens dank aan zyn medebestuursleden voor de pret tige samenwerking, die in het afgeloopen jaar weer had bijgedragen tot grooteren groei en bloei der vereeniging. De notulen werden onder dank goedge keurd. Naar aanleiding van het jaarverslag van den secretaris, werden eenige vragen ge steld, doch geen opmerkingen gemaakt bestuursvacature op één na de meeste van dank aan den secretaris, den heer mr. L. G. van Dam, werd goedgekeurd- Wat de rekening van den penningmees ter betreft, vonden enkele leden het traote- ment van de zuster-wykverpleegsters te laag. De voorzitter deelde mede, dat de provin cie een minimum van f 1500 en een maxi mum van f 2000 per jaar stelde, terwijl de afdeeling een minimum van f 1700 en een maximum van f 2000 stelde. Alle twee zusters (op de begrooting is zelfs op een derde gerekend) krijgen dus in ieder geval f 1700 met een periodieke verhooging van f 50. De heer Van Leeuwen zeide, namens de controle-commissie, ales in orde te hebben bevonden en stelde voor den penningmees ter, den heer H. Brunink, décharge te ver- leenen, hetgeen geschiedde. De voorzitter bracht den penningmeester dank voor zün accuraat beheer. Het gemeentebestuur had de rekening over de badhuizen nauwkeurig gecontro leerd. daar het tekort door dit bestuur werd gedekt, en had alles in de beste orde bevonden. Als afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering van de Noord-Hollandsche Ver eeniging „Het Witte Kruis", bracht de heer W- J. van Vloodorp verslag uit. Spr. zeide, dat het hem plezier had gedaan, dat de be sprekingen zoo zakelqk en vlot waren ver- loopen. Wat het Haarlemsche voorstel over de kwestie „vriibedöen" betrof, waren zy niet geslaagd, terwijl de door de afdeeling I.aarlem gestelde candidaat in de hoofd bestuursvacature op één na van de meeste stemmen verwierf. Gekozen werd de heer Spierings, daar men van meening was, dat een R. K. in het hoofdbestuur zitting moest hebben. Ofschoon in de statuten bepaald was, dat ook leden, naast de afgevaardigden, op de Algemeene Vergadering het woord mochten voeren, moest de heer van Vloodorp zyn afkeuring uitspreken over de wijze, waarop dit werd gedaan door één der leden van de afdeeling Haarlem, die niet alleen de afdeeling Haarlem, maar ook zichzelf daardoor belachelijk had gemaakt. Daar om was door Je afdeeling Uitgeest de wen- scheiykheid aangeroerd van statuten-wüzi- ging op genoemd punt. Voorstellen voor de algemeene Verga dering had niemand. Medegedeeld werd, dat op die vergadering de verkiezing van twee bestuursleden zou plaats hebben ter voorziening in twee vaca tures. Besloten werd in de vacature van secre taris de heer A. W. Miehels te stellen en voor de tweede vacature een afwachtende houding aan te nemen. Bü de rondvraag kwam de lieer Hagebout nog eens terug op het salaris der zusters- wykverpleegsters, dat volgens zUn meening te laag was. Hü meende dat de subsidie der gemeente te laag was, daar de zusters zeer veel werk van den Gem. Geneeskundi gen Dienst overnamen, terwül dit voor de gemeente natuuriyk financieele voordeelen bood. De voorzitter antwoordde, dat de kansen voor een subsidie-verhooging zeer gering waren, daar dan alle wijkverpleegsters van Haarlem, ook van andere richtingen, een hoogere subsidie zouden moeten ontvan gen. Ook werd gevraagd of de connectie m;t Spaarndam geheel verbroken was. Besloten werd te wachten, totdat de afdeeling Spaarndam weer eenige to~nadering zrc"'t. Hierna volgde sluiting der vergadering. net bcstuvr liet er gras over groeien Wanneer men op de Kleverlaan wandelt en langs de Haarlemsche Ijsbaan komt, zal men daar geen zwierende schaatsenrijders of kunstrijdsters kunnen aanschouwen, hoewel 't toch eenige dagen flink gevroren heeft. In vele plaatsen is de ijspret in vollen gang. Prachtig üs bevordert de aantrekkelijkheid en een prettige temperatuur, juist om het vriespunt, doet jong en oud met volle teugen van de wintersport genieten. In Alkmaar worden vandaag zelfs wedstrü- den gehouden. Het bestor van de IJsclub voor Haarlem en omstreken heeft blijkbaar niet gedacht aan uitzonderingen, die den regel bevestigen. De banen zijn namelijk droog gelegd en het gras k\jkt vroolijk naar de diepblauwe lucht. Jammer! Zeldzaam jammer! Maar wat doe je er aan? Wie verwachtte er ook nog yspret als de lente voor de deur staat? In ieder geval zal het bestuur iets voor het volgende jaar geleefd hebben! In dc R.K. Leeszaal Op zeer gelukkige wijze heeft de direc teur der Kath. Leeszaal, de heer v. d Velden, een Sint Augustinus-exposii ie gearrangeerd, waaraan alle katholieke be langstellenden beslist een bezoek moeten brengen. En deze zullen een groot aantal vorjnen, want wie zou niet gaarne nóg na der kennis maken met het leven en de werken van dezen grooten Heilige en Kerk vader? (Entrée vry). De groote achterzaal is gezellig en artistiek ingericht, met haar groen, beel dende en typografische schoonheid en historischen rijkdom. Daar is vooreerst een uitgebreide litera tuur van en over den Heiligen Augustinus. Deze voorname collectie, die uitmunt door innerlijke en uiteriyke schoonheid, werd prettig en overzichteiyk ten-toon-gesteld. 't Bisschoppelijk Museum en ook de Stads bibliotheek vormden goede en te waardee- ren bronnen, voor die hoogst interessante verscheidenheid, w.o. de beroemde Erasmus- editie. De kolossale boeken zijn fraai ge bonden en hebben volkomen de eeuwen getrotseerd, zoowel inneriyk als uitwendig! Naast de literatuur, met waardevolle boeken over Noord-Afrika, kan men ver schillende beeltenissen van den H. Kerk vader bewonderen, zoowel gebeeldhouwde, eschilderde, geteekende als gebrandschil derde. Op de eerste plaats zouden we willen noemen de ontwerpen voor en het fragment van de glas-in-lcod-ramen voor de Kathe draal, van H. A. Bijvoet. De artistieke entourage, fonkelend in blauwen en rooien, van het St. Augustinus-raam is inderdaad prachtig! De prenten naar de fresco's uit het kloos ter in Tirol, verbeeldende het leven van den grooten Heilige, zyn voorts zeer inte ressant en schoon komt hierin ook uit dc ontroerende verhouding, welke er bestond tusschen Augustinus en zijn heilige Moeder Sinte Monica. Vergeten we ook niet melding te maken van de aanwezigheid der St. Augustinus- penningen van H. Luns. De Etruskische vazen, verder de Punische voorwerpen: lompjes, oUepulletjes, gewicht jes en munten, van de opgravingen te Carthago, uit den tijd van St. Augustinus, zyn uit historisch oogpunt zeer interessant. Op deze tentoonstelling is een treffende combinatie te waardeeren van het histori sche en het artistieke. Met groote eere dient genoemd te woxden de belangryke inzending schilderijen en teekeningen van den kunstenaar G. Huysser, die veel in N.-Afrika en speciaal in Tunis werkte. Zijn hoogst artistieke bijdragen vormen voor ons een evenement. De schilderijen zyn eerder biy, dan diep, hun toon is zeer aantrekkelijk, kleuren en kleurharmonieën zyn inderdaad mooi. De teekeningen mogen uiterst subtiel genoemd worden. Huysser is in zijn schilderwerk minder etherisch dan Bauer, maar zyn kunst heeft andere, eigen waarden, die zeer te apprecieeren zyn. Het licht van het Zui den lacht daarin op onweerstaanbare wijze en de kleuren bloeien biy en frisch in onze herinnering op. Deze is trouwens aange naam, wat betreft de geheele tentoon stelling, zoo waardig en prettig saamgesteid, dat men er gaarne toeft, er niet spoedig heen gaat en heen gegaan den drang voelt er spoedig terug te keeren. K. de H. Bü een twist Door de politie is aangehouden een 29- jarige timmerman, die by een twist zyn vader met een mes in den bovenarm had gestoken. De man is naar het St. Elisabeth's Gast huis vervoerd en had een wonde van 2 c.M. diepte. De dader verkeerde ln kenneiyken staat van dronkenschap. Ook door den Algemeenen Bond aanvaard In een gisteravond door de leden-bakkers gezellen van den Algemeenen Bond gehou den vergadering is besloten, in navolging van de R. K„ Chr. en Neutrale Bonden, het nieuwe contract in het bakkersbedrijf te aan vaarden. Geboren. 7 Maart: J. G. Ruttede Wildt, z.; A. M. H. G. ElferinkTermeer, z.; J. WestermanPlat, d E. van Tumhoutr--v. Dyk, d.; N. v. d. PolVerkaalk, z. 8 Maart: A. C. C. SnoekKoster, z.; A. fl. JaspersRoijakkers, z.; H. de Wildevan Es, d. 9 Maart: A. UithovenKooijman, d.; F. J. Dernison—ten Brink, d.; H. M. Jonker- Vos, d. Overleden. 6 Maart: J„ 16 dagen, z. v. H. J. Groenendaal, Leidschevaart. 7 Maart: J. Kluyt, 11 j., Busken Huet- straat; H. Ridderikhof, 83 j„ Dr. Leüds- straat; N. G. W„ 1 mnd., z. v. W. J. Klum- per, Leidschevaart; M. C. Steffens—van Tongeren, 78 j„ Ben Viljoenstraat,; J. van Servellen, 76 j., Lorentzplein; M. J. Wieg manvan Kalken, 84 j„ Hooimarkt. 8 Maart: J. M. Wustrow, 69 j., Brouwers vaart. De toestand van den Zeereerw. Heer pas toor G. J. van Oostwaard is nog steeds ern stig. Zün Eerw lüöt veel pijn, terwül ook de koorts aanhoudt. Aanbesteding. Hedenmorgen is door B. en W. ten raadhuize aanbesteed het bouwen van een fitterswoning, de bovenbouw van n meter- en regulateurs-station en de bijbe- hoorende werken op een terrein aan den Tolweg onder Heemskerk. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Bander, Wijk aan Duin f 10.471 C. Nelis, Wük aan Duin f 9.980 J. Kalf, Beverwijk f 8.475 V. Ph. Braun en Zn., Beverwük 1 8.400 J. P. Schelvis, Eeverwijk f 8.128 J. M. Tromp, Beverwyk f 8.095 J. P. IJ. de Vries, wyk a. Duin f 7.976 A. Schweitzer, Velsen f 7.700 A. Castricum, wyk aan Duin f 7.673 De raming bedroeg f 7.750. De gunning werd aangehouden. Surséance van betaling verleend Door de Arrondissementsrechtbank te Am- hem is surséance van betaling verleend voor den tijd van één jaar aan de Bankiersfirma C. E. Engelberts Co., aldaar. DINSDAG 10 MAART 1931 Vorige Koersen Koers 2.15 Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4</, Nederl. 1916 4K Nederl 1917 4'/i N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mü. industrieën Onliever Cftïvê Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned. Ford Indnstr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Münbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon. Olie Perlafc Peudawa Continental Oil Shell Union OU Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V I C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika H)n dito Gem. Eigenü Kon. Ned Stoomb Scheep vaart - Onie Marine comm. Marine pref Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Onion Pacific Wabash Jhic. Mllw. St. Paul Kansas City South Erie Rallr Prolongatie 10113/ 6 101"/ 101lc/16 101 10216/16 1C215/ 103 103 98 98 142 130% 149 148% 202 202% 102% 103 81 78% 55 54% 228% 227 3$% 85% 278% 279 82 £8% 65*/, 65% 9%« 9%. 19 T/ 70 >1 69 b 86»% £3 272% n u 21l8/ls 22 287% 286 156 93 w - (32 113 112 91 91 65% 66 35% 72 33% 60% 60 44 42 413/, 4% 14% - 12% 52 133% 15% 15% 15% 378 382 26 102 76,50 260 255 266% 262% 65 65 319% 44% 324 201 200 19% 19 7% 7% 44% 45 36 35 1% i« 116 DINSDAG 10 MAART 1931 7.70 7.80 34.70 34.80 12.11 12.12 New-York (cnole1 2,49 2.50 59.35 59.45 47.95 <8.05 13.— 13.10 27.10 27.20 66.65 66.80 66.75 66.90 66.65 66.30 7.go 7.40 35.— 35.10 27.— 29.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2