yan Alles en van Overal PIJLTJES DE VRIJE HALVE DAG VOOR WINKELPERSONEEL TWEEDE BLAD DINSDAG 10 MAART 1931 BLADZIJDE 1 JAARBEURS Dat eeuwige gevoel van uitputting" STADSNIEUWS Gemeente-electricïteitsbedriji De a.s. Statenverkiezing Gewetensgeld Comité tot bestrijding van de gevol gen der werkloosheid te Haarlem De Sint Augustinus-tentoonstelling Zuiderzeewerken In memoriam G. Th. M. v. d. Bosch Reddingsbrigade St. Franciscus Levering Waalstraatklinkers BINNENLANDSCH NIEUWS De Vrijdenkers-actie in Limburg CONTANT OF TERMIJNBETALING zonder rente of andere kosten MEUBELFABRIEK A. F. DE BOER Het adres der Middenstandscentrale 277. vandaag is de vier-en-twintigste Utrecht sche Jaarbeurs begonnen en als altijd war^n daags te voren de vertegenwoordigers der Pers uitgenoodigd alvast vooraf eens een kijkje te komen nemen en te luisteren naar de voordracht die de algemeene secretaris van de Jaarbeurs, de heer Graadt van Roggen, ter inleiding zou houden. In die inleiding kwam, ik zou haast zeg gen natuurlijk, de malaise ter sprake en -1e heer Van Roggen zelf accentueerde dit „na tuurlijk" met te zeggen dat het naar zijn meening wel een eigenaardigen indruk zou maken, wanneer hij niet over de malaise sprak. Toch, iets positiefs is er niet van te zeg gen en wat er dan nog van te zeggen zou zijn, is reeds zoo dikwijls herhaald, dat het niet nogmaals onder de aandacht gebracht behoeft te worden. Wat het worden zal, daaromtrent kan men alleen maar gissen, maar, en hier citeer ik den heer Van Rog gen: „Wat wij weten en dan ook zeer Positief weten is, dat het ditmaal, vooi den algemeenen economischen toestand, een langdurig ziekbed geworden is en dat de doktersrekening hoog zal zijn. Bij elke lang durige ziekte echter komt er 'n moment, waarop het voor den patiënt en voor de om standers beter is, dat er maar niet te veel over de ziekte en over de ziekteverschijnse len wordt gepraat. Dat is gemeenlijk net oogenblik, waarop zooals de leeken zeg gen de Natuur het verder maar moet zien te bolwerken. Ik heb het gevoel, dat handel en industrie aan dit oogenblik toe zijn." Toch mag het wel eens bedacht worden dat de malaise buiten onze grenzen veel erger is en er voor ons land geen reden Is, het koor der klagers te versterken. Dat hier toe geen aanleiding is, is wel gebleken bij ie voorbereiding van deze 24ste Jaarbeurs, -iie sterk den indruk heeft bevestigd, dat onze industrie en onze handel in den kern ge zond zijn en geschraagd worden door een gezond bankwezen en een gezonde publieke opinie. De Jaarbeurs heeft, bij de voorbereiding van deze voorjaarsbeurs, van de malaise vóór alles bemerkt een verhoogde activiteit by handel en industrie. Slechts vier gevallen hebben zich voorgedaan, dat firma's zich teruggetrokken hebben op grond van de ma laise. Zelfs het binnenkomen der huurpen ningen had regelmatig plaats. Voor het overige kenmerkte zich de voorbereiding van deze beurs door een groote animo om deel te nemen, een streven om goed voor den dag te komen en een zeer uitgesproken ten- denz by de industrie om zich aan de ge- wyzigde toestanden aan te passen, ten einde op de voorjaarsbeurs zoo concurreerend mo gelijk aan de markt te zijn. Een verhoogde activiteit, die beantwoordt aan de eischen van het oogenblik en het natuuriyke middel is om zich tegen de malaise schrap te zet ten. Het zyn de moderne jaarbeursinstitu ten, die daarby het handelsverkeer de hel pende hand bieden, omdat juist in malaise - tijden meer naar voren treden de voordae- len van die functies van het jaarbeurswezen, die het intermediair der Jaarbeurs onder scheiden van andere methoden in het han delsverkeer: de aanwezigheid van een veel vuldig en veelzijdig aanbod en het persoon- hjk contact tusschen producent en weder- verkooper. Eigenaardig is het, dat tal van firma's, die tot nog toe alleen aan de najaarsbeur zen deelnamen, nu ook voor deze jaarbeurs hebben ingeschreven. Aanleiding was het grcotere belang dat de Jaarbeurs voor hen had gekregen na de uitbreiding van het vori ge jaar. Vóór die uitbreiding bood de Jaar beurs te weinig verscheidenheid voor die deelnemers: de samenstelling thans is zoo danig. dat ook groote winkeliers, coöperaties en warenhuizen belang hebben gekregen by de Jaarbeurs en den nandel in hst algemeen zich voor den inkoop op de jaarbeurs kan concentreeren. Gevolg van den toevloed van „oude klan ten" was, dat vele nieuwe wegens tekort aan plaatsruimte moesten worden afgewezen. Hoezeer het te betreuren is, dat men geen ruimte genoeg heeft, had ditmaal toch dit tekort deze lichtzyde, dat daardoor de min der gewenschte elementen, zij die in den malaisetyd de jaarbeurs als uiterste redmid del beschouwen, geweerd konden worden. Over het algemeen is de indeeling van de jaarbeurs gebleven zooals die het vorig jaar was. Werkelijk buitengewoon is de groep bouwmaterialen en wegenbouw en opvallend is daarin de grcotere deelneming van de Limburgsche klei-industrie. Op Vrydag 13 Maart zal aan de Jaarbeurs een bezoek gebracht worden door een aantal Nederlandsche diplomatieke en consulaire ambtenaren, daartoe door bemiddeling en onder medewerking van het Departement van Buitenlandsche Zaken uitgenoodigd. Het ligt in de bedoeling om telkenmale een andere groep Nederlandsche consuls en diplomatieke agenten tot een bezoek aan de voorjaarsbeurs uit te noodigen, zoodat deze heeren uit eigen aanschouwing de Jaarbeurs te Utrecht leeren kennen en daardoor beter in de gelegenheid zullen zyn In hunne rayons de buitenland sche zakenmenschen omtrent onze Jaarbeurs in te lichten en ons voor te lichten omtrent de wyze waarop in den vreemde in daar in aanmerking komende kringen de aandacht op de beurs kan worden gevestigd. Op internationaal gebied is de Nederland sche Jaarbeurs een nieuwe phase ingetre den. Was het internationale jaarbeurswezen na den wereldoorlog een chaos, langzamer hand is er orde in gekomen en de jaar beursinstellingen weten nu zoo ten naaste by, wat zy aan elkander hebben en wat zij voor elkander kunnen zyn. Het Utrechtsche Jaarbeursbestuur heeft dan ook in het afgeloopen half jaar het oogenblik gekomen geacht om toe te treden tot de Union des Foires Internationales. Tevens is onder de oogen gezien de mogelijkheid van interna tionale samenwerking op jaarbeursgebied en als gevolg van daaromtrent plaats gehad hebbende besprekingen zal tydens den duur van deze jaarbeurs een vriendschappelijk accoord gesloten worden tusschen de Brus- selsche en de Utrechtsche Jaarbeurs, spe ciaal wat betreft de bevordering over er weer van Jaarbeursdeelneming van die groepen van industrieën, die in het eigen land weinig of niet vertegenwoordigd zijn en ter bevordering van het bezoek van dis groepen van inkoopers, die by het meer speciale product van een der beide landen belang hebben. Juist waar ln dezen tyd de tariefmuren steeds hooger worden opge trokken, kunnen op de internationale jaar beurzen de grondslagen gelegd worden voor een tegenactie, om ook op het gebied van den Europeeschen economischen strijd tot een mildere wyze van oorlog voeren te komen. Het Jaarbeursbestuur heeft besloten, on- mlddeliyk na afloop van deze voorjaars beurs een aanvang te maken met den bouw van een derde jaarbeursgebouw over vijf verdiepingen, een herhaling van het tweede Jaarbeursgebouw, dat juist een jaar gele den voor de eerste maal ln gebruik werd genomen. De financiering van dit derde gebouw is bereids verzekerd. Het behoeft geen betoog, dat dit besluit, om wederom tot een uitbreiding van het complex Jaarbeursgebouwen over te gaan, niet genomen is dan nadat ernstig de vraag onder de oogen gezien is of het in deze työen van malaise wel verantwoord was tot uitbreiding van het jaarbeursgebouw over te gaan. De verwachtingen omtrent de normale ontwikkeling van het jaarbeurs instituut lieten niet den minsten twijfel omtrent de noodzakelijkheid eener uitbrei ding: daartegenover stond ais groote onbe kende factor de invloed der malaise, inzon derheid wat betreft den duur der malaise, en de mogelijke verergering van den toe stand. Het Jaarbeursbestuur heeft ten slotte den bouw van een derde gebouw aange durfd, tegenover de risico van een paar jaren ongunstige exploitatie stellend de kans om, by terugkeer van betere tijden, gereed te zyn het Nederlandsche Jaarbeurs- instituut dè,n te kunnen doen beantwoorden aan de eischen, die zullen worden gesteld. Dit derde gebouw zal worden opgetrokken in het verlengde der beide vorige en daar mee als het ware één geheel vormen. In hoofdzaak zal het gelijk worden aan het tweede. De grootte wordt hetzelfde, alleen zullen de monsterkamers er grooter in wor den, wat mogelijk is geworden, naar ons de architect, de heer De Bie Loveling Tjeenk meedeelde, door ze verder boven de licht- hal te doen overhangen. In het geheel zul len er in het nieuwe gebouw 300 monster kamers komen van 14 a 16 M2. oppervlakte. Voor den bouw van het tweede gebouw heeft men anderhalf jaar noodig gehad, dit derde zal echter binnen tien maanden gereed moeten zyn, om welke reden men een andere constructie voor het gebouw heeft gekozen, dat nu z.g. op staal skelet zal worden opgetrokken. Deze staalcon structie zal ook ten goede komen aan den bouw der monsterkamers, die niet minder dan 4.55 M. vrij boven de lichthal uitsteken. Nog één jaarbeurs dus, de najaarsbeurs in September a.s., zal men met gebrek aan ruimte te worstelen hebben en niet aan alle aanvragen kunnen voldoen; met de eerst volgende voorjaarsbeurs zal men dan over 300 monsterkamers meer kunnen beschik ken. En als het jaarbeurs-instituut blijft groeien zooals het tot nu toe gegroeid is Enfin, ik heb al voorloopige teekeningen gezien, die het Utrechtsche Vreeburg een totale gedaanteverwisseling kunnen doen ondergaan. ARTHUR TERVOOREN. Opening van de toonkamer ln de Groote Houtstraat Gisteren is de toonkamer van het G. E. B. aan de Groote Houtstraat 140, voor het publiek opengesteld. Vooraf ontving ons de directeur, de heer ir. J. Reuss, die ons het volgende mede deelde. Ongeveer 1 jaar geleden stelde de directie van het electriciteitsbedrijf de ge meente Haarlem voor, twee inlichtingen bureau* in Haarlem-Noord en Zuid te ves tigen, omdat de ligging van de kantoren in den Waarderpolder voor velen een be zwaar is, om een en ander te komen bepra ten. Haarlem, dat bijna 8 K.M. lang is, diende op dit gebied beter geoutilleerd te zyn. De voorstellen werden goedgekeurd en al spoedig viel het oog op de perceelen, ge legen tegenover het Proveniershuis, in eigendom van de gemeente. Een oorspronkelijk plan, om een modern gebouw op te trekken, bleek te kostbaar te zijn, zoodat architect Gerritsen met ver bouwingen een goed geheel moest trachten te krijgen. Hij is daarin zeker geslaagd, want de huizen zien er van binnen en van buiten frisch en doeltreffend uit. De etala ges mogen er zyn en de inrichting van de showrooms is door den dienst van Openbare Werken op origineele wijze verzorgd. Den heer Van Eek komt daarvoor een woord van lof toe. Mevrouw Fige zal de verschillende klan ten voorzien en de verschillende toestellen, die aanwezig zijn, demonstreeren. De volgende eenvoudige electrische appa raten, zooals warmwaterreservoirs, warm waterreservoirs speciaal voor nachtstroom, stofzuigers, electrische kacheltjes, water keteltjes en strijküzers kunnen aan stroom verbruikers, aangesloten op de Haarlemsche netten, in huurkoop worden afgestaan. De aansluitleidingen, behoorende tot een warmwaterreservoir en aangelegd onder toezicht van het G. E. B., kunnen eveneens in huurkoop worden verstrekt. Naar wensch en af: ankelijk van de grootte van het bedrag kan afbetaling in G, 12 of 24 maandelijksche termijnen geschie den, waarna het apparaat, inclusief de lei dingen, in eigendom van den stroomver bruiker overgaat. Er is hier geen sprake van concurrentie van gemeentewege, omdat de installateurs ln deze kwestie gekend zijn. Wanneer zich iemand by een installateur meldt, dat hij een der bovengenoemde apparaten op afbe taling wil hebben, geeft deze opdracht aan het kantoor van het G. E. B. in de Groote Houtstraat. Vandaar uit wordt de transactie verder afgewikkeld, zelfs de afbetalings-ter- mijnen worden door middel van den incas- sodienst geïncasseerd. De installateur krijgt voor zijn moeite 20 pet. van den verkoop prijs. Gaat iemand rechtstreeks naar het kan toor van het G. E. B., dan wordt de provisie volgens nummer toegekend. Ruim 60 instal lateurs zijn van deze regeling in kennis gesteld, een groot gedeelte heeft reeds een accoordverklaring ingezonden. In de toonkamers in de Groote Hout straat is echter meer te zien, dan de appa raten die verkocht worden. Gedemonstreerd wordt b.v. met hand- doekendrogers, broodroosters, sigarenaanste kers, fluitketels etc. De bezoekers kunnen alle mogelijke adviezen inwinnen, maar voor aanschaffing van die apparaten wor den ze verwezen naar de installateurs. Met het exploiteeren van de huurkoop apparaten wordt niet het maken van winst beoogd, omdat de hoofdzaak van het G. E. B. is, de levering van meer stroom. Het bedrijf is daar ten volle voor ingericht, want binnenkort wordt een nieuwe machine in gebruik genomen, waardoor overvloedige capaciteit wordt bereikt. Op deze wijze kan het gemeentebedrijf de huishoudens op een voordeelige en gemakkelijke wijze van doel treffende electrische toestellen voorzien. Op de bovenverdieping van het perceel is een kantoor ingericht, een kleine toonka mer en een wachtkamer. Op de tweede etage zijn verschillende goederen opgesla gen, als sub-magazijn van de magazijnen in de Pieterstraat. Verschillende aardige nieuwigheden op electrisch gebied zijn in de showrooms te bewonderen. Heeft u al eens een lamp ge zien met aan den zolder ornamenten met verwarm ings-elementen? Een verwarmings-element boven de dou che? Practische raam verwarming tegen net beslaan van de ruiten? U moet eens een kijkje gaan nemen. Het ligt in de bedoeling binnenkort ook een inlichtingenbureau in het Noorden dei- stad te openen, opdat een gemakkelijk con tact met het publiek in alle opzichten verkregen zal kunnen worden. De heer Koster (V.D.) niet herkiesbaar. Naar wij vernemen, stelt de heer J. Kos ter (V.D.), lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, zich bij de a.s. verkiezingen niet meer beschikbaar. Bij den Inspecteur der directe belastingen alhier is f 611.87 aan gewetensgeld inge komen Aan het College van Burgemeester en Wethouders is door de Middenstandscen trale een adres gezonden, waaraan het vol gende is ontleend: Door den Voorzitter der desbetreffende Raadscommissie den Wethouder W. Rooden - burg, is ons gevraagd uiterlijk 8 Maart aan Uw College mede te deeien, of onze Midden standscentrale genegen is met de Besturen der 3 Personeelsorganisaties een Collectief Contract aan te gaan, doch gebaseerd op het besluit van Uwen Gemeenteraad, dat ais volgt luidt: „Op Donderdagmiddag van iede re week zullen alle winkelzaken van 1 uur af gesloten moeten zyn, alzoo een middag en een avond. Dispensatie dezer Gem. Verordening zal alléén worden verleend aan die winkelbe drijven, welke zich schriftelijk verbinden aan hun personeelen, zonder eenige uitzonde ring, (amendementVisser op de motie Bijvoet) steeds iedere week een vrijen mid dag en avond, nu en in de toekomst, te ga randeeren. Met Uw College, dat zich van den begin ne af verzet heeft tegen een gedwongen middag- en avondsluiting per week van alle winkelzaken in Haarlem een stad n. b van ruim 120.000 zielen hebben zoowel de 3 afzonderlijke ledenvergaderingen der Haarl. Middenstandsorganisaties, als de gec. besturenvergadering overal met alge meene stemmen veroordeeld en verworpen de invoering van een algemeene, tegen den geest der Rijkswet indruischende en door de winkeliers ongevraagde middag- en avond sluiting per week, alsmede afgewezen den plicht om steeds en geregeld een vrijen middag en avond aan het winkelperoneel te garandeeren, waardoor absoluut geen reke ning gehouden wordt met speciale drukten in de middag- en avonduren, seizoendruk- ten, vacantietijden, ziekteperiodes, enz. enz. Immers, de onverbiddelijke eisch van Uwen Gemeenteraad is: „de vrije halve dag in een middag, zonder uitzonderingen." Verder wordt nog het volgende opge merkt: Hoewel, èn voor de richtige exploitatie, èn voor de productie het in het algemeen het zelfde is of een werknemer van fabriek of werkplaats 's morgens dah wel 's middags zijn vrijen halven dag heeft, heel anders is dit en voor ieder begrijpelyk met het winkelpersoneel. Er zijn zaken, welke des morgens het meeste werk hebben (men den- ke aan comestibleszaken, enz. welke vóór 12 uur bedienen moeten), doch de meeste an dere, mode- en manufactudenzaken, zaken voor luxe en huish. artikelen, enz. ontvan gen alleen en uitsluitend des middags de cliënten, wijl des morgens te huis de huis houding verzorgd wordt. Rekening houdend met deze nuchtere en voor ieder tastbare feiten uit ons dage- lijksch leven en mede rekening houdend, als gevolg daarvan, met de vitale levensbelan gen van een groot deel onzer winkeliers, be paalde het Winkelwerktijdenbesluit, in af wijking van den vrijen middag voor perso neel van fabrieken en werkplaatsen, dat de winkelpersoneelen, al naar den aard der winkelzaak, zouden krijgen ófwel een vrijen ochtend, ófwel een vrijen middag. Wij zouden niet gaarne beweren, dat de finantieele toestand onzer winkeliers by het optreden van Minister Verschuur beter was geworden dan ten tijde van Minister Aal- berse, eerder gelooven wy, dat het tegendeel het geval is, en daarom willen wi) ons niet wijs maken, dat dit Winkelwerkty'denbesluit over de heele linie onder de onzen in deze tijden met vreugde begroet is, maar feit is toch, dat de Georganiseerde Middenstand, wetend, dat het toch eenmaal gebeuren moest, tegen 's Ministers plannen geen noe menswaardige actie gevoerd heeft en na de invoering het besluit loyaal heeft uitge voerd. Waren thans de organisaties der kantoor bedienden, welke hare wenschen zagen inge willigd tevreden? Geenszins! Onmiddellijk kwamen zy met nadere eischen bij de gemeenteraden in dezen zin: in ieder geval, zij het met verwaarloozing van de noodzakelijkheden in de diverse be drijven, een vrije middag gegarandeerd en wel op Donderdagmiddag en -avond, waar op dan alle winkelzaken van Haarlem ge sloten moeten worden, al dan niet met per soneel werkend. Een overigens vriendschappelijke confe rentie van de besturen der Werkgevers- en Werknemersorganisaties leidde tot niets: Al le zaken zouden en moesten op Donderdag middag en -avond gesloten zijn. Dat was de onverbiddeiyke eisch en daarop strandde natuurlijk alles! Een evenwel door ons consciëntieus Inge stelde enquête gaf ons overduidelyk te ken- In dank ontving het Comité de volgende bijdragen: Dr. W. L. L. 10.—; C. en A. B. 500.—; Ned. R. K. Politiebond St. Michaël 25.—; Werkl. C. en v. d. L. 34.65: N.V. de Faam f 100.—; Mevr. A. V. 10.—; J. J. S. 10.—; H. F. E. 25.—; Dr. A. A. v. S. 25; Perso neel P. E. N. 243.50; Haarl. Politiepers. 50.—; P. L. 2.50. Totaal 1035.65. In de R.K. Leeszaal Op zeer gelukkige wijze heeft de direc teur der Kath. Leeszaal, de heer v. d Velden, een Sint Augustinus-exposirie gearrangeerd, waaraan alle katholieke be langstellenden beslist een bezoek moeten brengen. En deze zullen een groot aantal vormen, want wie zou niet gaarne nóg na der kennis maken met het leven en de werken van dezen grooten Heilige en Kerk vader? (Entree vrij). De groo:e achterzaal is gezellig en artistiek ingericht, met haar groen, beel dende en typografische schoonheid en historischen rijkdom. Daar is vooreerst een uitgebreide litera tuur van en over den Heiligen Augustinus. Deze voorname collectie, die uitmunt door innerlijke en uiterlijke schoonheid, werd prettig en overzichtelijk ten-toon-gesteld. 't Bisschoppelijk Museum en ook de Stads bibliotheek vormSen goede en te waardee- ren bronnen voor die hoogst interessante verscheidenheid, w.o. de beroemde Erasmus- editie. De kolossale boeken zijn fraai ge bonden en hebben volkomen de eeuwen getrotseerd, zoowel innerlijk als uitwendig! Naast de literatuur, met waardevolle boeken over Noord-Afrika, kan men ver schillende beeltenissen van den H. Kerk vader bewonderen, zoowel gebeeldhouwde, eschilderde, geteekende als gebrandschil derde. Op de eerste plaats zouden we willen noemen de ontwerpen voor en het fragment nen, dat zoowat alle Haarl. winkeliers van deze gedwongen middagsluiting niets moes ten hebben en in het belang hunner zaken niet verder wensch ten te gaan, dan waartoe de Rijkswet hen verplichtte: een vrijen mor gen of middag, al naar gelang de eene zaak 's morgens en de andere 's middags haar klanten krijgt. Oók de Haarl. Ver. van Huls vrouwen, cmvattend ruim 2S00 huisgezinnen, ontried met groote kracht een uniforme winkelsluiting gedurende een middag en avond per week. Verder denke men aan de ontwrichting van het expeditiebedrijf in een grootstad als Haarlem van de Post, de Spoorwegen, vracht- en beurtvaartbedryf, enz. enz. By de behandeling der regeling van de winkelsluiting door de Tweede Kamer op 13 Maart 1930 is nadrukkelijk gebleken, dat de gemeenteraad eerst dan bevoegd is een gem. verordening saam te stellen, waardoor de winkels een morgen of een middag zullen gesloten worden, wanneer dit door de win keliers zelf gevraagd wordt. In Haarlem daarentegen zal een dergelijke verordening tot stand komen, ondanks dat de winkeliers, met algemeene stemmen hunner organisaties er zich tegen verklaard hebben. Onze organisaties verklaren zich abso luut niet tegen het verleenen van een vrijen middag, waar het maar eenigszins mogelijk is. Integendeel zij bevorderen dien, doch, waar het mogelijk is. Volgens de enquête wordt reeds thans door 269 werkgevers aan 615 personeelsleden een middag vrij gegeven. 19 werkgevers geven aan 68 personeelsle den afwisselend een morgen en een middag vrij. 172 werkgevers geven aan 579 personeels leden een morgen vry. Waar ons bestuur zich bereid verklaard heeft met de besturen der pers. organisaties bezoeken bij deze werkgevers te gaan afleg gen, vragen wij ons toch af, of hier in Haar lem plaats Is voor het treffen van een der- gelijken rigoureuzen maatregel als wordt voorgesteld: alle zaken Donderdagmiddag gesloten. Men bedenke toch in dit verband, dat ve le zaken alléén 's middags haar klanten krijgen, dat zij verder bij ziektegevallen, in vacantietijden, in seizoendrukten, enz., on mogelijk immer en altijd een vrijen middag kunnen garandeeren, omdat ten slotte de leiders der zaken alléén en uitsluitend de verantwoordelijkheid dragen voor de richti ge exploitatie hunner bedrijven en niet de personeelen. Gevraagd wordt verder, waarom Haarlem alléén dezen dubbelen druk op zich moet nemen, terwijl alle andere zustersteden, waarmede Haarlem concurreeren moet, ge vrijwaard blijven. Ook voor vele personeelsleden is zelfs een vrije middag niet gewenscht en wel voor hen, die in de omgeving wonen en des Za terdagsavonds ofwel Zondagmorgen naar hun anders reizen en dus veel liever 's Maan dagsmiddags 1 uur in hun zaken terugkee- ren, dan dat zy nu gedwongen zouden wor den een middag in de week met hun ziel onder den arm in de stad te moeten rond dolen. Uit al de acties der besturen van de Kan- toorbediendenorganisaties, waaraan Uwe Ge meenteraad een al te gewillig oor heeft ge leend, in plaats van zooals de wet voor schrijft zich in deze materie te laten leiden door het bedrijfsbelang der winkeliers, blijkt dat deze besturen niet ken nen de eischen onzer winkelbedrijven, noch onzer personeelen en dat kan ook niet, wijl onze enquête evident heeft aan getoond, dat van de 1228 personeelsleden, in onze zaken werkend er slechts 42 in totaal bij een der 3 Haarl. Kantoorbediendenorga nisaties waren aangesloten. Een groote onkunde der bestuurderen om trent deze bedrijven en een zoo goed als ont brekend contact van deze besturen met on ze personeelen hebben deze heele actie ver troebeld. Wij zijn dan ook genoodzaakt, waartoe ons opdracht is verleend met algemeene stemmen door de 3 Haarl. Middenstandsorganisaties, ondanks allen eerbied, welken wij overigens gaarne onzer gem. Overheid bewijzen, doch gedreven door de zorgen voor onze bedrijven, ons krachtigst tot in hoogste instantie te blijven verzetten tegen een uniforme mid dagsluiting, waardoor Uwe Raad ons veel zwaarder zou gaan belasten dan wat onze Ned. Wetgever van ons eischt en vraagt. Intusschen blijven wij bereid overal waar het maar mogelijk is te propageeren het ge ven van een vrijen middag, wanneer onze personeelen daaraan tenminste de voorkeur schenken. van de glas-in-lood-ramen voor de Kathe draal, van H. A. Bijvoet. De artistieke entourage, fonkelend in blauwen en rooden. van het St. Augustinus-raam is inderdaad prachtig! De prenten naar de fresco's uit het kloos ter in Tirol, verbeeldende het leven van den grooten Heilige, zijn voorts zeer inte ressant en schoon komt hierin ook uit de ontroerende verhouding, welke er bestond tusschen Augustinus en zyn heilige Moeder Sinte Monica. Vergeten we ook niet melding te maken van de aanwezigheid der St. Augustinus- penningen van H. Luns. De Etruskische vazen, verder de Punische voorwerpen: lampjes, oliepulletjes, gewicht jes en munten, van de opgravingen te Carthago, uit den tijd van St. Augustinus, zijn uit historisch oogpunt zeer interessant. Op deze tentoonstelling is een treffende combinatie te waardeeren van het histori sche en het artistieke. Met groote eere 'dient genoemd te worden de belangrijke inzending schilderijen e:i teekeningen van den kunstenaar G. Huysser, die veel in N.-Afrika en speciaal in Tunis werkte. Zyn hoogst artistieke bydragen vormen voor ons een evenement. De schilderyen zijn eerder biy, dan diep, hun toon is zesr aantrekkelijk, kleuren en kleurharmonieën zyn inderdaad mooi. De teekeningen mogen uiterst subtiel genoemd worden. Huysser is in zijn schilderwerk minder etherisch dan Bauer, maar zijn kunst heeft andere, eigen waarden, die zeer te apprecieeren zyn. Het licht van het Zui den lacht daarin op onweerstaanbare wijze en de kleuren bloeien blij en frisch in onze herinnering op. Deze is trouwens aange naam, wat betreft de geheele tentoon stelling, zoo waardig en prettig saamgesteld, dat men er gaarne toeft, er niet spoedig heen gaat en heen gegaan den drang voelt er spoedig terug te keeren. K. de H. Door de vorst De werkzaamheden aan de Zuiderzeewer ken zijn in verband met de vorst stopgezet. Er drijft veel ijs in zee. De baggermolens enz. zijn in de groote werkhaven gesleept. Ook in den Wierlnger- meerpolder staan alle werken stil. Honderden arbeiders zijn hierdoor voor het oogenblik zonder werk. Velen zyn dan ook naar de plaatsen hunner inwoning teruggekeerd. Gok de visschersvloot is niet uitgevaren. A. s. Donderdag 12 Maart zal, des morgens te half tien, op „Kapel" te Heiloo, een plechtige Requiemmis worden gezongen voor de zielerust van den heer G. Th. M. van den Bosch, den vurigen Maria-vereer- der, de groote stuwkracht en bevorderaar van de devotie tot O. L. Vr. ter Nood. Aan hem hebben de Kennsmers niet alleen, maar ook velen buiten Kennemer- land, veel te danken, want hy is het vooral geweest, die ons de Bedevaartsplaats en O. L. Vr. ter Nood heeft teruggegeven. Mogen velen hun dankbaarheid tooneri door Donderdagmorgen tegenwoordig te zyn by die Requiemmis, welke ral worden op gedragen door den voorzitter van het be stuur der O. L. Vr. ter Nood-Stichting, ge assisteerd door zyn beide mede-priester leden. Voor hen, die uit de richting Uitgeest te 9.21 uur station Heiloo aankomen, staat een autobus gereed, waarmede zij zich terstond naar „Kapel" kunnen bsgeven. Wegens ziekte van den voorzitter kan de vergadering der Reddingsbrigade St. Fran ciscus van Assisië, welke morgens vond in het gebouw der R.K. Miluairenvereeaiging zou worden gehouden, niet doorgaan. De eerstvolgende bijeenkomst is vastgesteld cp Woensdag 24 Maart. Zoo.i's vry algemeen bekend is, stelt deze „brigade" zich het red den van katholieke alcoholisten ten doel. Wie voor een geval van drankzucht hulp of raad van de vereenlging wenscht, wordt ver zocht zich te wenden tot het secretariaat, Amsterdamsche vaart 62. De door Openbare Werken aanbestede klinkers ten dienste van de reorganisatie der Fonteinlaan, is opgedragen aan de Fa. van Meeuwen, te Haarlem, voor den prijs van f 34.60 per 1000 stuks, franco voor den wal. Het antwoord der Katholieke Arbeiders. Reeds eenigen tijd tracht de Vrydenkers- vereeniging „de Dageraad" door de versprei ding van pamfletten in het katholieke Lim burgsche land propaganda voor haar begin selen te maken. De Limburgsche Katholieke Werklieden- bond antwoordt op deze uitdaging met het volgend schrijven: „Doen jullie nu niets tegen zoo'n gemeen heid, is ons gevraagd naar. aanleiding van de verspreiding van het vieze pamflet van den Dageraad tegen de encycliek van onzen H. Vader Pius XI over het Christeiyk Huwe lijk? Zeker doen we iets! Eerstens nemen alle Katholieke arbeiders het vast besluit voortaan de pamfletten van den Dageraad onmiddellijk kapot te scheu ren en neer te werpen waar ze thuis hooren: in den drek van de straat! Aan dat parool houden we ons. Maar we gaan iets meer doen! Niet de verspreiders van dat vuil van onze Limburgsche straten ranselen, al jeuken ook de vuisten van menigen kloeken Limburger om dat te doen! Maar iets wat waardiger is, en veel krachtdadiger! Onze Limburgsche Katholieke arbeiders hebben besloten tot een echt-Katholieke protestactie. Ze gaan eerherstel brengen aan Christus en aan hun Moeder, de Kerk! Eerherstel voor den venynigen laffen hoon door „Tribune" en Vrijdenkers tegen Chris tus en de Kerk uitgebracht! Een eerherstel dat algemeen zal zyn! Alle af deelingen van den Limbuigscnen Katholieken Werkiiedenbond laten op Zon dag 22 Maart een H. Mis tot eerherstel op dragen. En de duizenden georganiseerde Katholie ke arbeiders in Limburg gaan op dien Zon- Geen mannelijk Nederlandsch Door de H. Congregatie van het Cere- moniëel te Rome is op 31 December 1930 een decreet gepubliceerd, waarbij een nieuwe titelatuur wordt ingesteld voor verschillende Kerkelijke Hoogwaardig heidsbekleders. Hieronder volgt zij, zooals de „Osser- vatore Romano" ze aangeeft: 1. de Kardinalen: Sua Eminenza Reverendissima Signor Cardinale. 2. de Bisschoppen en met hen ge lijkgestelde: Sua Eccelenza Reverendissima Mon- signore. 3. de Protonotarii en Huispre- 1 at en (hiertoe behooren ook de Vi carissen-Generaal en de Apostolische Prefecten) Illustrissimo e Reverendissimo Mon- signore. 4. de Fauselyke Kamerheeren en overige Geestelijke Dignitarissen van het Pauselijk Hof: Reverendissimo Monsignore. Letterlijk vertaald zouden deze titels in het Nederlandsch luiden: Voor een Kardinaal: Zijne Hoogwaar dige Eminentie de heer Kardinaal; Voor-een Bisschop: Zijne Hoogwaar dige Excellentie Monseigneur; Voor protonotarii: Doorluchtige en Hooreerwaarde Monseigneur; Voor Pauselijke Kamerheeren: Hoog eerwaarde Monseigneur. Dit is de letterlijke vertaling, maar Ik hoop niet, dat zij burgerrecht in Neder land zal verkrijgen. Zij klinkt voor Nederlandsche ooren, die niet zoo ou den superlatieven vorm aangelegd zijn als Spanjaarden en Italianen, ze klinkt voor Nederlandsche ooren laf, pappe rig, niet gespierd genoeg. Ze herinnert sterk aan de soms kluchtige Vlaamsche vertalingen, die in België aan Fransche titels en straatnamen wordt gegeven. Mannelijker en streelender voor ons Nederlandsch taalgevoel zou o.v. zijn: Zijne Excellentie Monseigneur J. D. «T. Aengenent, Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum, den Hoogeerw. Heer Mon seigneur, enz. Wij geven dan misschien een tikje minder dan de supsrlatieve Italiaansche titels, maar het klinkt in alle geval flinker. Intusschen is de nieuwe titelatuur niet officieel ingevoerd en het beste zal zijn, dat wij op eigen houtje maar geen veranderingen gaan aanbrengen. Als er in dit opzicht wat te veranderen valt, zal het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland dat allicht laten blijken rul onder onze katholieken zijn eminente taalgeleerden genoeg, die dan een pret tige en stevige Nederlandsche vertaling van de, natuurlijk uitstekend bedoelde maar met de noodige Italiaansche gran dezza opgezette, nieuwe titelatuur aan de hand kunnen doen. Zij, die zich aan den ouden vorm hou den, mogen er van verzekerd zijn, dat zij, naar wij meenen te weten, onzen eigen doorluchtigen Kerkvorst daar mede geen ongenoegen doen. Integendeel. dag in geest van eerherstel ter H. Tafel. En met Christus in het-hart zullen ze dan aan Christus en de Kerk hun eed van trouw en liefde hernieuwen. Dat gaan we doenEn dat is het beste wat er gedaan kan worden. We gaan nog een ander eerherstel bren gen aan Christus onzen Koning! In geest van eerherstel gaan we van af heden nog eens zoo hard werken voor den uitbouw van onze Katholieke arbeidersbe weging. Nu zyn we niet meer tevreden met de 20.000 leden in onzen Limb. R. K. Werkiie denbond,' dien we ons als 'n ideaal voor 1931 hadden gesteld Nu moeten er nog duizenden door ons wor den bijgewonnen, nog duizenden, die door hun toetreden zullen berijden, dat ook zy met ons Christus willen doen heerschen in Limburg! Duizenden, die met de twintigdui zend, die we nu reeds zijn, gereed staan om op te komen voor de eer van Christus en de Kerk onze Moeder. Dat gaan we doen. En de trawanten van den Dageraad mo gen het zich voor gezegd houden, dat wy ieder van hun sc'nand-paml letten gaan be antwoorden met de inlyving van duizend nieuwe leden in het strijdbaar leger van Christus-arbeider, van den Koning van den arbeid. We zijn gereed voor het antwoord met de daad. Het ergerlijk gedoe van den Dageraad heeft ook de leeuwen onder ons vurig ge maakt, en de half-ingeslapenen hei-wakker. Dat zullen ze gewaar worden!" Hinderlijk voor Uzelf en Uw omgeving Behoort U ook tot de velen, die blij zijn als de dag om is? Wien het werk zwaar vait, omdat ze altijd vermoeid zijn, steeds humeu rig en gekweld door hoofdpijn? Dit zijn alle de symptomen van zwakte en bloedarmoede. Uw gestel eischt een mid del, waardoor Uw lichaam en zenuwen nieu we levenskrachten krijgen en U zich licha melijk en geestelijk gezond voelt. Wincarnis, het door 18.000 doktoren aan bevolen middel, geeft alles wat Uw gestel noodig heeft. Het bevat zenuwstaiend phos phor, vleeschextract en rijk vitamir.tnhou- dènd mout voor Uw lichaam en bloedaau- zettende druivensappen als in den allerbes- ten rooden wijn. Drink lederen dag zoo'n glas Wincarnis en U zult spoedig erkennen dat U een nooit gekende gezondheid geniet. De heer M. H. P. te M. schrijft ons: „Ik voel me veel werkzamer en vind 't leven weer de moeite waard. Ik was een slachtoffer van zenuwzwakte en het leven was ondraaglijk. Wincarnis heeft me geheel vernieuwd!" Wincarnis is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten. Prijzen vanaf 2.45. Importeurs N. V. Rowntree Handeïs My., Keizersgracht 124, Amsterdam-C. Adv. KARPETTEN - GORDIJNEN - BEDSTELLEN - ENZ. BALATUM a 1.09 PER EL HAARLEM - KONINGINNEWEG 18 - (FILIAAL) - GEEN WINKEL Prima kwaliteit Buitengewoon lage prijzen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5