f 750.- f 3000.- f250. f 125, f50. f40. Bespreek vroegtijdig f WOENSDAG 11 MAART 1931 Loonderving De „censuur m S. D. A. P. de Spiritistische seances TANDHEELKUNDIGE HULP Ontploffing Overval door dieven Geteisterd Macedonië Onder neerstortend zand bedolven en gestikt De volkstelling in Haarlem Heuvelverschuiving Zés menschen bedolven Na de ramp van de „Noordpool" Telegrafisch Weerbericht LOOPT U MOEILIJK? CIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17713 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NEUTRAAL? „Vooralsnog'' geen maatregelen Een vernhtlgend deskundig oordeel Kliniek Kennemerplein 5 achter het station. Kliniek gebitten f 50.-. Pijnloos trekken inbegrepen. Trekken tand of kies kosteloos. Met verdooving f 1. Zoowel Ziekenfonds als niet zieken- fondsleden kunnen van deze tarieven gebruik maken, doch uitsluitend op de onderstaande spreekuren 's Morgens v. 9-10, Maandag en Donderdag 's avonds van 7—9. 's Zaterdags van 1—3 uur. Lee Lauer t Eén doode en vier gewonden Twee dooden en een zwaar gewonde Ongeluk op een onbewaakten overweg Een en twintig dorpen verwoest Eenige arbeiders bewusteloos te voorschijn gebracht De voorloopige cijfers Rozenstraat 7-9-13 - Tel. 14903 Een stakende gemeenteraad Hotelbouw te Castricum aan Zee Pastoor ïf. Moes Een herinnering Teraardebestelling op Nederland- schen bodem Droevig einde De Rerum Novarum herdenking te Rome VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houistraat 166 Haarlem Stormwaarschuwitmsdiepst Het ijs in de Zuiderzee BUREAUXNA8SAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COU ADVERTENTIÈN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbcl. B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. AH® fthonné'« oo dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen uuüovailen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot weiken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bjj een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been ot arm bil verlies van *n anderen vinger Wij schreven gisteren, dat bij de vele eh groote voordeelen van leef tij dsgrens- ve?hooging voor toelating van meisjes 'h de fabriek het door de „N. Tilburg- Eche Courant" naar voren gebrachte bezwaar de derving van inkomsten door arbeidersgezinnen o.i. in het niet verzinkt. Toch willen wij dit bezwaar niet ge heel wegcijferen, speciaal, waar het Beidt voor het groote arbeidersgezin; het Tilburgsche blad zegt er van: „Voor opzettelijk kleingehouden gezin nen geldt het niet, maar echt christelijk groote gezinnen hebben, bij het aan groeien der kinderen, meerdere inkomsten noodig. Er wordt daar en niet ten on rechte gerekend op de hulp van de oudere kinderen om het lot van vader en moeder te verzachten en reikhalzend wordt er uitgezien naar het oogenblik, dat de ver diensten van de oudsten den last komen Verlichten. Nu is natuurlijk de conclusie niet deze, dat het belang der meisjes moet worden voorbijgezien, maar wel, dat het econo misch toestel derwijs worde ingericht, dat den grooten gezinnen een grooter stuk van den gezamenlijken maatschappelijken koek worde toebedeeld. Geschiedt dit niet, dan moet een op zich zelf toe te juichen maatregel alweer ultloopen op verdere ondermijning van het christelijk huwelijksleven. Want dan Wordt de last verzwaard. Wetgeverskunst moet het zijn, maatregelen te treffen die in de door ons bedoelde richting gaan.-' Wij nemen aan, dat er zich natuurlijk °mstandigheden kunnen voordoen, daarin het fabrieksioon van een meisje ln het gezin niet of bezwaarlijk ont beerd kan worden, maar in 't algemeen behoeft het bezwaar niet groot te zijn. De loonen, welke aan fabrieksmeisjes van 14, 15, 16 jaar en ouder uitbetaald borden, zijn natuurlijk zeer varieerend; er worden loonen gegeven van 5. 6.7.maar ook van 12. f 15.en hooger. Een handig dienstmeisje (en dienst meisjes kunnen op_ heel jeugdigen leef tijd reeds heel handig zijn!) verdient echter al heel gauw 25.— per maand. In vele gevallen zal dus een jong dienstmeisje ook zuiver geldelijk ge broken, ai evenveel verdienen als het tabrieksmeieje; zoo'n jong dienst meisje zal haar familie dus al evenzeer hunnen steunen als een even oud meisje van de fabriek. Wie de loonen der beide hierbedoelde meisjes op deze wijze naast elkaar steit, begaat echter de groote misrekening, daaraan zoovelen zich schuldig maken, dat zij nl. te weinig de (ten slotte ook Seldelijke) waarde van de huisvesting, de voeding, enz. in aanmerking nemen; - indien men deze waarde in een geld som optelde bij het loon, dat het dienst meisje krijgt, zou het blijken, dat het dienstmeisje er in verreweg de meeste Bevallen gunstiger aan toe is dan het fabrieksmeisje. In kortzichtigheid wordt maar al te veel gelet op het geldsommetje, dat Zoo'n meisje wekelijks in handen krijgt in kortzichtigheid enuit egoïsme sturen vele ouders hun dochtertjes naar de fabriek, omdat ze dan geld zien, geld. Op het waarachtige belang der meis jes zelf wordt dan veelal minder gelet. En nu zal men zeggen: Nou ja! laat het dan waar zijn, dat een meisje als dienstbode alles in I Aanmerking genomen ten slotte méér Verdient dan een fabrieksmeisje, aan die waarde van kost en inwoning heb ben we zoo weinig: thuis wordt het niet Bevoeld, of er een meer of minder mee net, dus kunnen we beter wat meer geld :lh handen krijgen. In dit laatste schuilt een kern van baarheid een kern, meer ook niet. Natuurlijk zullen egoïstische ouders, die de fabrieksloonen hunner kinderen opstrijken en zich aan de huisvesting i ®n de verzorging dier kinderen maar I Vroinlg gelegen laten liggen, zeer voor- deelig financieren, maar dan doen /.j bun kinderen te kort; het moet juist Vrèl gevoeld worden, of er een meer of minder mee-eet! Het is overigens geen kwestie van voelen of niet voelen het is een kwes tie van nuchter rekenen; men voelt het meestal niet, omdat de kosten over zoo oneindig veel postjes verdeeld zijn, maar een feit is het natuurlijk, dat het onderhoud van een meisje thuis onge Veer evenveel kost als in haar dienst betrekking, indien zij in beide gevallen oen ongeveer gelijke behandeling ge nietkost het thuis zooveel minder, dan moet er thuis ook veel aan mankee- *en. Natuurlijk zijn wij het met de „N. Til burgsche Courant" eens, dat de groote Bezinnen door den wetgever zooveel mogelijk beschermd moeten worden, maar dat een maatregel, als door mejuf frouw Meyer bepleit, zou moeten uitloo- ben op verdere ondermijning van het christelijk huwelijksleven, doordat „de last verzwaard" zou worden dat wil cr bij ons niet in. Als de schoolvrije meisjes in de huis houding kunnen gaan dienen, waarbij alJ toch óók haar familie kunnen onder steunen, dan behoeft er niet getreurd te worden over een maatregel, waardoor zij de eerste jaren niet naar de fabriek mocsn. Het bezwaar van de loonderving welke op zichzelf bovendien kwestieus is mag in ieder geval de bereiking van de groote moreele, sociale en eko- nomische voordeelen der door mejuf frouw Meyer gewilde regeling niet ln den weg staan. Om de liefhebbers van de sport zooveel mogelijk te gerieven, is een Amsterdam- sche firma er indertijd toe overgegaan, des Zondagsavonds een blad uit te geven, dat dan reeds de uitslagen van de dienzelfden dag plaats gehad heb bende sportgebeurtenissen publiceert. Bepaalde dit blad, de „Cetem", zich nu werkelijk tot het sportterritorium, dan zouden wij er eigenlijk nog geen vrede mee kunnen nemen, omdat de Zondagsrust er door ernstig in het ge drang komt. Maar bovendien begeeft de redactie zich op het terrein der nieuwsreportage, ja, zelfs acht zij zich nu en dan geroe pen, haar meening in een of andere politieke of geloofskwestie kenbaar te maken. Zoo troffen wij in het nummer van Zondag j.l. een artikel aan, waarin beschouwingen over lijkverbranding en Katholiek Geloof ten beste worden ge geven en waarin men zelfs Kardinaal van Roey, den Aartsbisschop van Meche- len, brutaliteit durft verwijten, toen Z. Em. het' bekende protest tegen de nationale hulde aan generaal Bernheim liet hooren, welk protest men „middel- eeuwsche uitval" durft noemen. De anti-katholieke tendenz van het blad blijkt voorts ook uit de volgende tirade, welke we nog uit genoemd arti kel lichten: „Maar, indien nu de generaal de lijk verbranding niet had gewenscht, Indien bij de plechtigheid het lijk zelf was tegenwoordig geweest, was Mgr. Van Roey ook niet gekomen, want generaal Bern heim was namelijkeen Israëliet, een vroom Israëliet! En de Prins der Room- sche Kerk zou hebben mosten een uit vlucht zoeken om als bezoldigd ambtenaar van den Staat, en als Bisschop, niet te moeten een dienst in de Synagoge bijwo nen." De Kardinaal wordt dus niet minder dan van onverdraagzaamheid beschul digd. Onze lezers weten wel beter. We hebben op bovenstaande slechts de aandacht willen vestigen, om daar mee aan te toonen, dat de „Cetem" niet verdient, door Katholieken gelezen te worden. Op de vergadering van het Partijbestuur der S. D. A. P. was, naar „Het Volk" meldt, ingekomen een verzoek om aan het Partij congres een voorstel te doen, beoogende aan het P.B. op te dragen een commissie te be noemen, die tot taak zal hebben te onder zoeken, of de gedragingen en de strijdwijze van de groep „links-socialisten' in de S. D. A. P. in overeenstemming zijn met de toe zeggingen en afspraken van het congres van 1929, Het P.B. besloot aan dit verzoek voor alsnog geen gevolg te geven en de even- tueele discussies over deze aangelegenheid op het aanstaande congres af te wachten. Aldus het socialistisch blad. Maar wijs er niet op, schrijft de „Resb.", dat er in de S. D. A. P. zoo iets is als „cen suur" en baas zijn in eigen huis. Dat spreekt vanzelf. Doch bij anderen komt dat niet te pas, b.v. als de Katholieke Kerk wil uitmanen wie bij haar hoort.... De bekende directeur van den Amster- damschen G. G. D., de heer dr. L. Heyer- mans, geeft in de door hem verzorgde me dische kroniek van „Het Volk" als volgt, kort en bondig, zijn meening weer over de z.g. spi itistlsche séances: „Spiritistische séances zijn uit medisch oogpunt uit den boozc, omdat hiervan vaak zenuwpatiënten het slachtoffer wor den. Zij behooren, als zij in het openbaar worden gehouden, verboden te worden. Een verstandig mensch blijft uit de geslo ten kringen weg. Ik moet dus de bijwo ning ontraden." Vernietigender oordeel van zoo onver dachte zijde kan men zich mielijk den ken. Dat was pas een buitenkansje Tot besluit van dit seizoen Viel een sneeuwpak van jewelste Gaf de winter van kstoen. Witte straten, witte pleinen, Heel de stad was dubbel blank, Wat een ongekende weelde, Vader Winter, héél veel dank! Buiten is het haast een sprookje, Smerig in de binnenstad. Werkeloozen kunnen werken! Heel den dag zijn ze op pad Met een schop er. met een bezem, „Stoepie vegen? Goed juffrouw? Voor een kwartje geen ellende De werkelooze werkt zich blauw. Voor de jeugd is het een pretje, Jongens van een Jan de Wit Gooien ballen, maken poppen. „Hela, hoed!" 'n worp, hij zit! Toen kwam er een boos agentje En hij sprak: „zeg. laat je dat", Lieve menschen. heelt die diender Vroeger dan geen jeugd gehad? Als er sneeuw valt, (het is zeldzaam) Pakt een jongen van Stavast, Niet een stoof, mtiar wel 'n sneeuwbal, Wie noemt ddt nu ongepast?! ACHILLES. Hedenochtend is in het Diaconessenhuls te Haarlem aan de gevolgen van zijn bij een motorongeluk bekomen verwondingen overleden de heer Leo Lauer. HU bereikte den leeftijd van 47 jaar. Gisteren deed zich een ongunstige wen ding in den toestand van den heer Lauer voor. De versplintering van het linkerdy- been bleek n.l. zoo ernstig te zUn, dat het been geamputeerd moest worden. Doch ook deze operatie heeft het leven van den heer Lauer niet kunnen redden en hedenmorgen overleed hU. De heer Lauer was een in de spo_t-wereld bekend journalist. Van 1 Juni 190724 No vember 1924 was hij leider van „Revue der Sporten." Toen de exploitatie van dit blad minder gunstig werd, verliethU het en richtte „Sport in Beeld" op, dat midden Januari 1925 voor het eerst verscheen en waarvan hy nog steeds hoofdredacteur was. Esnige weken geleden was hU benoema tot hoofdredacteur van Auto'.even." Van zijn hand verschenen vele artikelen en ook enkele werkjes op sportgebied, om. „De Roman van Jaap Eden.' Hoewel insider in de sportbeweging, was de heer Lauer zelf geen sportbeoefenaar, uitgezonderd de motorsport. Als zoodanig organiseerde hU het concours d'élégance in zijn woonplaats Za^dvoort. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Za terdag om half drie op de Algemeene Begraafplaats te Zandvoort. Aan het graf zal niet gesproken worden. Maandagmiddag vond wegens inslaan van den bliksem op het boorterrein Badjoebang van de Nederl. Indische Aardolie Maatschap pij, een ontploffing in den boorput. No. 8 plaats. D^ assistentboormeester Wimmers werd gedood, vier Europeanen werden niet levensgevaarlük gewond. De in den boorput ontstane brand is nog niet gebluscht. Dieven drongen een inlandsche woning te Taroes, 14 K. M. van Koepang gelegen, bin nen. ZU sloegen het daar wonend echtpaar dood en verwondden het tienjarig zoontje zwaar, waarna zij vluchtten met medeneming van een geldkist, terwijl de woning in brand gestoken werd. Jongeman ernstig gewond Gistermiddag is de 23-jarige K. Z. met zUn fiets op den onbewaakten overweg aan den Zwarten Weg door een uit de richting Gouda komenden goederentrein aangereden. De jongeman werd van de spoorbaan ge slingerd en kwam beneden aan den berm van den weg terecht. Men vond den ongelukkige met een ern stige hoofdwonde benevens verwondingen aan beide beenen. Per brancard is hij naai de wUkverpleging vervoerd. Het spoorwegverkeer tusschen Skoplje en Athene, dat door de aardbeving onderbroken was, is thans weer zoo goed als hersteld. De reparatiewerkzaamheden dragen slecnts een voorlooplg karakter, zoodat op de ner- stelde trajecten slechts met geringe snelheid kan worden gereden. Voor zoover op het oogenblik de toestand valt te overzien, zijn 21 dorpen door de aardbeving verwoest. Aangezien er in het getroffen gebied ge brek aan brandstof heerscht, kampeert de daklooze bevolking rondom' reusachtige vu ren, waarin het hout, dat men krijgen kan, wordt gestookt. Aan wederopbouw denkt nog niemand. v? Bi) graafwerk voor het nieuwe waterlei dingkanaal voor de gemeente Amsterdam in de duinen onder Zandvoort, heeft gisteren een zandstorting .plaats gehad. Een vallende zandmarsa stortte neer over den 34-jarigen voorman E., die daardocr geheel bedolven werd. Eenige werklieden snelden toe om hem te redden, maar wer den door een tweede zandmasca bedolven. Zy konden spoedig, hoewel bewusteloos te voorschyn worden gebracht en na korten tyd slaagde men er in de levensgeesten op te wekken. Toen men E. uitgegraven had, bleken de levensgeesten reeds geweken te zyn. E. was woonachtig te Putten (N.-B.) en laat een weduwe met vier jeugdige kinde ren achter. Na ruim twee maanden van tellen en controleeren, navorschen en informeeren, hebben de ambtenaren van het Bevolkings register te Haarlem het voorloopig doel van de elfde 10-jaarlijksche volkstelling in deze stad bereikt en is men gekomen tot het vinden van het voorloopig bevolkings cijfer, dat uiterlyk 8 Maart aan het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage opgegeven moet worden, op 31 December 1 Januari j.l. Totaal telde Haarlem, volgens de telkaar- ten in dien nacht 119.159 inwoners, verdeeld in 56.695 mannelyke en 62.454 vrouwelyke personen. Volgens de statistische per kwartaal ver- schynende gegevens omtrent den Burgeily- ken Stand Haarlem, was het inwonertal op 31 December van het vorig jaar 119.846, t.w. 56.989 m. en 62.857 vr. personen. Vanwaar dit verschil? Zouden den 31sten December deze 687 personen Haarlem den rug toegekeerd heb ben en elders verbleven hebben? Zal ongstwyfeld op Oudejaar een aantal Ingezetenen dit familiefeest buiten Haarlem hebben gevierd, de grootste oorzaak tot dit verschil vormt het in gebreke blyven by net kaarten invullen van hen, die op 31 Decem ber in het buitenland, op zee of in een ziekenhuis verblyf hielden, of zonder ken nisgeving van woonplaats veranderden, zon der het verhuisbiljet op te vragen, en zich ln de nieuwe woonplaats lieten medetellen. Door contröle met de gegevens uit de Bevolkingsregisters tracht en weet men dit verschil zoo dit niet geheel weg te werken is. dan toeh tot een zeer klein getal te re- duceeren. Deze contröle vergt evenwel zeer veel tUd, want vele „puzzles" moeten vaak opgelost worden. Waarschijnlyk zal men in Haarlem hiermede eind April gereed zyn, zoodat dan het met de volkstelling verband houdende werk algeheel voltooid zal zyn. uwe binnen- en buitenlandsche reizen per luxe autocar Slechts de voorzitter aanwezig De Raad van Roosteren was opgeroepen tot een openbare vergadering des namiddags zeven uur. De agenda vermeldde vyf punten. Het schynt dat de vroede vaderen niet veel lust hebben om ter vergadering te ko men. Immers in September 1929 kon een vergadering wegens onvoltalligheid niet door gaan en ook thans was dit weer het geval. Het was reeds kwart over zeven en de voor zitter, tevens lid, zag nog geen enkel lid in de zaal verschenen. Van de zijde van het publiek was even wel buitengewoon groote belangstelling, want om twintig minuten na zeven stroomde de publieke tribune vol. Om half acht opende de voorzitter de vergadering, deelde mede, dat van een raads- "!d bericht was ingekomen dat hij wegens ziekte verhinderd was om de vergadering bij te wonen, en constateerde, dat, behalve hy zelf. geen enkel lid aanwezig was. waar na hij de vergadering overeenkomstig het bepaalde in het reglement van orde sloot. Met den bouw begonnen Naar wy vernemen is met den bouw van I een hotel, annex café-restaurant te Castri cum aan Zee aangevangen en zal getracht worden, nog voor het begin van het seizoen, zelfs voor de spltsdagen in het voor-seizoen, Hemelvaartsdag en de beide Pinksterdagen, daarmede gereed te zijn. Het metselwerk is opgedragen aan den heer C. de Groot en het timmerwerk aan den heer A. Hopman, beiden te Castricum. Naar wy vernemen, heeft de Zeereerw. heer H. Moes, sinds 1905 pastoor te Zwaag- dijk. eervol ont«lag als pastoor aangevraagd. Z.E. is in 1859 geboren. „Dat kan je aan mUn grootje vertellen" Een der Beriynsche bladen vertelt het volgende verhaal: Een Duitsche koopman, die eenige jaren lang als krygsgevangene in Rusland had doorgebracht, ontmoette tydens een zakenreis een ouden heer, die in het gevangenkamp van Tasjkent als censor van de brieven der krygsgevangenen optrad. De beide heeren herkenden elkaar onmiddeliyk en natuuriyk werden de oude herinneringen opgehaald. De oude censor wist zich nog precies alles van den gewezen krygsgevangene te herin neren en wel omdat deze ln zyn brieven altijd lovend over de toestanden in het ge vangenkamp had geschreven. „Uw kamera den, aldus de censor, moest ik voortdurend tot de orde roepen en ik heb myn blauwe potlooden versleten aan de vele doorhalin gen. U daarentegen schreef altyd, dat de behandeling buitengewoon goed was, het eten niets te wenschen overliet en de tenten zeer geriefeiyk waren. A propos, hoe gaat het met uw grootmoeder?" Myn grootmoeder, vroeg de koopman uiterst verbaasd. Hij had geen van beide grootmoeders ooit gekend, zoodat de vraag van een vreemde al zeer onverwacht kwam. Ja zeker, uw grootmoeder, herhaalde de gewezen censor, die blijkbaar toch niet zoo heel goed Duitsch kende. U schreef onder eiken briefen dat kan je aan myn grootje vertellen. De „Preangerbode" meldt uit Bandoeng, dat ln de dessa Indragirl Zondag vermoe- deiyk tengevolge van zware regens een heuvel ls afgeschoven. Zes menschen wer den bedolven. De V. E. M. stelt een volledig bemande en uitgeruste boot beschikbaar In aansluiting aan hetgeen gisteren ge meld werd kunnen wü thans berichten, dat als gevolg van de door het bestuur der IJmuider Federatie met de Visschery-Mij. „Oceaan" gevoerde besprekingen gistermor gen een conferentie plaats vond tusschen genoemd bestuur en dat van de Reeders- vereeniging. Het bestuur van de Reedersvereenlging verklaarde, zeer sympathiek te staan tegen over de taak, welke de IJ. F. op zich geno men had, en was bereid 1000 by te dragen in de kosten. Daarnaast deelden de heeren Klercq en Koster namens de directie van de Vereenig- de Exploitatie Maatschappy mede, dat deze reedery bereid was, voor dit doel, waarmede ook zy van ganscher harte instemde, een schip van het geschiktste type voor rekening van de reedery, bemand en volledig uitge rust, beschikbaar te stellen. De vertegenwoordigers der IJ. F. spraken over deze loyale medewerking hun volle '.e- vredenheid uit. zy waren thans zoo goed als overtuigd van het welslagen van het plan hunner organisatie en zouden nog dien zelfden middag in een vergadering van net bestuur mededeeling doen van het resultaat van de gehouden conferentie. Later berichtte men ons nog, dat het be stuur der IJ. F. bovengenoemde medewer king, van de züde der reeders welwillend aangeboden, in dank aanvaard heeft. Het officieele plan zal thans zoo spoedig mogeiyk uitgewerkt en met de families be sproken worden. Het bestuur der IJ. F. verzoekt ons nog te berichten, dat reeds vele opvarenden zien eigener beweging aanmeldden als vrywillige: voor het transport der omgekomenen. Waar echter de directie van de V. E. M. een volledig uitgenst en bemand schip ter beschikking stelt, meent het bestuur van deze aanbiedingen, hoewel hoogelijk gewaar deerd, geen gebruik te moeten maken. Het schip niet meer te bergen Het Hbld. verneemt, dat deskundigen den toestand van den nabij Fraserburg gestran- den stoomtreiler „Noordpool" hebben opge nomen en van oordeel zyn, dat het scnip niet meer kan geborgen worden. Daarom hebben zy aan assuradeuren voorgesteld, net schip te verkoopen in den toestand zooals het nu tegen de rotsen ligt. In zyn brandend huls omgekomen Dinsdagnacht om drie uur werd de brandweer van Alblasserdam geaiarrmerd voor een brand in de woning van den ar beider S. Daar men vermoedde, dat de be woner zich nog in het huis bevond, ging men naar binnen en vond het lijk van S. geheel verkoold op den grond liggen. Het pand brandde geheel uit. S. was 61 jaar oud. De officieele Nederlandsche spreker Geiyk bekend, zal in de op 14 Mei n.s. In den Binnenhof der Pauselijke Kanselarij van het Vaticaan te houden officieele her denking van de ult-'a rdiging van Paus Leo Xlll's zendbrief „Rerum Novarum", namens elk der vertegenwoordigde landen een toe spraak worden gehouden. Overleg tusschen de leiding onzer vier na tionale katholieke centrale organisaties van werkgevers, boeren, middenstanders en ar beiders heeft geleid tot een aan den oud minister van Arbeid mr. P. J. M. Aalberse gericht verzoek in bedoelde illustre bijeen komst namens katholiek Nederland het woord te voeren. Wielryder door den trein gegrepen; onge luk by Gcuda. (blz. 1, 1ste blad) Zes menschen bedolven bij een heuvel- afschuiving in de Preanger. (olz. 1, lste blad) De Rerum Novarum-herdenking te Rome. (blz. 1, lste u.ad) In Macedonië zyn 21 dorpen door de aardbeving verwoest. (blz. 1, xste oiad) Overleden is de sportjournalist Leo Lauer. (blz. J., lste c.aü) Voorloopige cijfers der volkstelling ln Haarlem. (blz. 1. lste blad) Man te Alblasserdam levend verbrand. (blz. 2, 2de oiad) Locomobiel ontploft te Slochteren; boer- dery afgebrand en drie personen gewond. (blz. 2, 2de oiad) Mosley uit de Engelsche Arbeiderspartij gezet. (blz. 1, 3de oiad) Nehroe over het accoord Gandhl-Lord Ir win. (blz. 1, 3de blad) De plaats van de ontwapeningsconferen tie zal worden gehouden. (blz. 1, 3de blad) De Eerste Kamer heeft de credietverlee- ning aan de aardappelmeel-industrie z. h. st. aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Olie-ontwerpen door de Tweede Kamer aangenomen. (blz 2, 3de blad) Behandeling wijziging Nijverheidsonder- wyswet door de Tweede Kamer. (olz. 2. 3de blad) Oprichtingsvergadering Economisch Tech nologisch Instituut in Limburg. (biz. 2, 3de blad) R.K. Bond van Ziekenverpleegsters besloot vakverceniging te worden. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.53 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.26. Hoogste barometerstand 770,6 te Akureyrl. Laagste barometerstand 7431 te Wisby. Verwachting: Meest matige. Noordweste lijke tot Westelijken wind, gedeelteiyk be volkt, sneeuwbuien, lichte tot matige vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. Geseind hedenmorgen te 7.10 aan alle posten: „Weest op uw hoede." koop dan een paar steunschoenen bij PKbSBL'ttG. Gr Houtstraat 88, Haarlem en 't leed is geleden! By Enkhuizen Nu het eenige dagen biyft doorwinteren vertoont zich ook iederen dag meer drijfys in de Zuiderzee Vooral bezuiden Enkhuizen is veel ys zichtbaar al is dit nog niet van zwaar gehalte. Stoombooten en motorsche pen weten zich door dit ys nog een weg te banen. Twee booten waren Dinsdagmor gen niet zoo gelukkig ep kregen 't te kwaad met zwaarder drijfijs. Vanaf den wal was het te zien dat men veel moeite had zich nier door een weg te banen. Na eenige uren ge lukte dit. De groote visschersbooten gaan nog steeds uit ter vischvangst en met goede resultaten. Gelukkig blykt het met de avery aan het vischwant niet zoo erg te zyn, als het zich aanvankeiyk liet aanzien Biyft de vorst echter nog aanhouden, dan zal het dedryf moeten worden gestaakt. Het verkeer Monnikendam—Marken Door het vele ys in de Zuiderzee, het? Mon nikendammergat ligt geheel vol is ne: niet mogelijk met de veerbooten der T.N.H.Tr. voor den wal te Komen. De passagiers en goederen worden nu met de booten tot aan den dyk by Katwoude ge bracht, waarna men per motorboot, zy het dan ook met vertraging, naar Marken kan vertrekken. Zoover het oog reikt is alles ys, zoodat de dienst, Indieh de vorst nog eenige dagen mocht aanhouden, stopgezet en de ysvletten in dienst gebracht moeten worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1