1250.- f 3000.- f 750.- f 125.- 140.- Dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 12 MAART 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17714 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL -.RELIGIEUS" Verwant Nationale Bedevaart naar Dokkum De plannen voor den raad- huisbouw te Bloemendaal In Mei bespreking in den raad? De brand in de Barteljorisstraat Het hooger beroep ingetrokken De begrafenis der slachtoffers van de „Noordpool" te Fraserburgh Het Ijs In de Zuiderzee Het a.s. proces tegen den Dusseldorfscben moordenaar 250 getuigen en 15 deskundigen zullen worden gehoord Nederland en België Leugens van Molotow Belangstelling voor Gandhi Het vergaan van de „IJmuiden 132' Groote brand in Indie Patoemboekan grootendeels verdwenen Weer een Indische vulcaan in werking Tragisch ongeluk Treiler-Visscherij in de Moray Firth Internationale overeenkomst tot uits.'uiting van buitenlandsche treilers gevraagd De Belgische Defensieplannen Generaal Galet over Nederlands defensiepolitiek Engelsche Marïnebegrooting Rede van Alexander VOORNAAMSTE cJRIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De moeiliikheden in Spanje Nieuwe regeeringskrisis in Frankrijk BUREAUXNA8SAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie Ijjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COIIRA ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN. TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. b|j vooruitbek B|j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. ahonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van 'n anderen vinger Bij gelegenheid van een voor enkele dagen te Amsterdam gehouden „Marxis tisch Week-end", is door een tweetal prekers het onderwerp „Atheïsme en kapitalisme" behandeld. Een> der sprekers was de welbekende sociaal-demokraat en vrijdenker A. H. Gerhard, die rondweg erkende, dat het Socialisme in zijn oorsprong atheïstisch ^asvolgens het verslag in de sociaal- demokratische pers zei hij: „Een andere dialectiek zorgde er voov dat de atheïstische inzichten van boven naar beneden ook bij de lagere k assen doordrongen en dus lag het in de lijn dat Marx en Engels in den modernen zin van het woord vrijdenkers genoemd kunnen worden De socialistische bewe ging als beweging is geboren uit en door de vrijdenkers. Zooals de kerk zich ont popte als de hevigste vijand van het so cialisme, werd het atheïsme een vijan dige macht tegenover het kapitalisme, omdat het den geest der arbeiders vrij maakte." Heeft u dat goed gelezen? .,De socialistische beweging als bewe ging is geboren uit en door de vrijden kers"! Is het nu niet ondenkbaar dat de so cialistische beweging sindsdien haar af stamming verloochend zou hebben? Het socialisme is nog steeds atheïs tisch. Merkwaardig is intusschen wat de heer Gerhard nog verder vertelde; vol kerts bedoeld verslag eindigde hij: „zijn boeiend en zeer veelzijdig be toog met een paar, naar hij zeide, zeer aanvalbare stellingen. Hij betoogde n.l., dat elk goed socialist en elk goed his torisch materialist religieus is, want zü erkennen de onvoorwaardelijke onder werping aan krachten buiten hen." Bat noemen wij een staaltje van katheder -dronkenschap Elk goed socialist en elk goed histo- Hsch materialist is religieus. En waarom? Omdat beiden de onvoorwaardelijke onderwerping aan krachten buiten hen erkennen Ziedaar de atheïsten opeens tot rell- Sieuze menschen omgetooverd. Nog. nooit hebben wij met het woord Religieus zoo zien sollen. Heel juist merkt „De Avondpost" öaar aanleiding hiervan op: „Ja, het begrip „religie" is zeer rek baar, maar dat het rekbaar genoeg zou zijn, om zelfs atheïsten te omvatten, weigeren wij aan te nemen. Er zijn menschen, en ook, ongetwijfeld, socialis ten, die slechts één kracht „buiten hen" erkennen: het noodlot. Dus: zij zouden religieus zijn? De begrippen „religie" en „godsdienst" dekken elkander niet, maar dat zij el kaar dicht naderen, staat vast. Daar om kan een atheïst niet religieus zijn." Laten de atheïsten zich liever donder smoesjes atheïsten blijven noe- öien en het woord religieus niet ont mijden met hun godloochenaarsmond! Natuurlijk blijft de Vrij denkers-ver- Ceniging ,JDe Dageraad" niet in gebreke, een actie tegen de voorgenomen straf baarstelling van godslastering op touw te zetten. Zoo zien wij aangekondigd, dat er Maandag a.s. te Amsterdam vanwege hDe Dageraad" een openbare protest- Vergadering zal gehouden worden „ter bespreking van het aangekondigde Voornemen der regeering om een straf bepaling inzake godslastering te ont werpen". Dat is natuurlijk hun edele vrijden kersplicht. Maar en nu komt het pikante Wie zullen er de sprekers zijn? „Het Volk" weet mee te deelen, dat ».als sprekers zullen optreden onze par- tijgenooten Edo Fimmen, J. Hoving en J. Schmidt". „Onze partij genooten". Drie sociaal-democraten vormen het sprekers-college van een „Dageraads"- Vergadering, welke zal eischen, gods lastering niet V.rafbaar te doen blij ven, omdat ze naar hartelust God wil len mogen lasteren. Vrijdenkerij en socialisme, wèl zeer Verwante dingen. Gerhard heeft toch maar groot ge lijk. Men kan ook zeggen, dat de drie ge doemde heeren hier optreden, omdat Sij naar Gerhard's opvatting zoo Swaar „religieus" zijn. Bat komt volgens hem toch op het- Selfde neer. Be Nationale Bedevaart ter eere van de H.H. Bonifatius en Gezellen naar Dokkum, Ssi dit jaar op Zondag en Maandag 9 en 10 Augustus worden gehouden. 2.H. Exc Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht, zal deze Nationale bedevaart geleiden. Dezer dagen is gemeld, dat door de daar toe aangezochte zeven architecten de ont werpen waren ingezonden voor den bouw van een raadhuis te Bloemendaal. Deze plannen zijn thans in handen gesteld van de deskundigencommissie, bestaande uit de heeren A. R. Hulshoff, stads-architect te Amsterdam, Ir. J. Gratama, particulier ar chitect te Amsterdam en J. de Jong Czn., directeur van Publieke Werken te Bloemen daal. Deze commissie zal rapport opmaken en dit uitbrengen aan de uit den raad gevorm de commissie voor den raadhuisbouw. In onderling overleg zullen deze beide commis sies vervolgens het vraagstuk bespreken en daarna zullen de plannen ter bespreking komen in den raad. Het zal nog wel even duren, 'alvorens het zoover is. Verwacht wordt, dat over een dag of veertien de des kundigencommissie rapport zal uitbrengen aan de raadhuisbouwcommissie. Waarschijnlijk zal een aparte raadsverga dering belegd worden ter bespreking van den raadhuisbouw. Deze zal echter wel niet vóór einde April, begin Mei gehouden wor den. Het ligt in de bedoeling, de ingekomen ontwerpen te exposeeren, doch dit zal eerst gebeuren, nadat de kwestie in den raad be handeld is. Zooals bekend, had de Officier van Justi tie bij de Haariemsche Rechtbank hooger beroep aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis tegen den verdachte van de brand stichting in het perceel in de Barteljoris straat, waarin toentertijd gevestigd was de N. V. Handelshuis „Het Centrum." Naar wij thans vernemen heeft de Officier dit hooger beroep ingetrokken, waarmede de zaak afgehandeld is. De vrijspraak der rechtbank is daarmede ln kracht van gewijsde gegaan. Teö zuiden van Enkhuizen zijn in de Zui derzee de ijsvelden weggedreven. Ten Noor den van de stad is de zee geheel open. Alleen in 't Krabbersgat is nog een strook drijfijs. De vaart voor stoom- en motorvaartuigen kan langs Enkhuizen worden hervat. De scheepvaart veel verbeterd. De scheepvaart vanaf Amsterdam naar de Zuiderzee is veel verbeterd. Het Buiten-IJ levert nog groote belemmeringen op, doch het Pampus is door den Noordwesten wind groo- tendeels ijsvrij gemaakt. Buiten den Durger- dammer vuurtoren is het open water en het ijs is langs de Zuidkust samengedrongen. Men verwacht, dat de behandeling van het proces tegen den beruehten Dussel- dorfschen moordenaar Peter Kurten 8 a If) dagen zal duren. Er zijn n.l. niet minder dan 250 getuigen en 15 deskundigen gedagvaard. De rechtbank zal een beroep op de pers doen, om sensationeele berichtgeving van het proces te vermijden. Fotografeeren en teekenen in de recht zaal zal streng worden verboden. Te Fraserburgh (Schotland) vond de begra fenis plaats van de slachtoffers van den trawler „Noordpool IJm. 132", die tijdens den jongden storm in de Moray Firth verging. De deelneming der bevolking was groot. Onze foto bevestigt de juistheid van onze berichten, die spraken van een kilometcrlangen lijkstoet. Zcoals bekend is, zullen de gevallen, dappere zee'ieden naar Holland worden overgebracht, om daar te worden begraven. Moge hun teraardebe stelling hier niet minder plechtig zijn Een optimistische verklaring van Minister Hijmans Een B. T. A.-bericht meldt uit Brussel: Joris verklaarde gisterenavond in de Ka mer, dat Antwerpen niet vijandig staat tegenover de Nederlandsehe havens. Wat het vraagt is beëindiging van de aange knoopte onderhandelingen en een overeen komst waarbij rekening werdt gehouden met de belangen der Belgen. Hijmans, de minister van buitenlandsche zaken, verklaarde, dat de betrekkingen met Nederland hoe langer hoe hartelijker wer den en dat de gedachtenwisseling waar schijnlijk tct resultaat zal hebben, dat met Nederland een overeenkomst tot stand za! komen ten aanzien van de Schelde. De gun stige symptomen worden steeds talrijker. Tegenspraak van zijn bewerlhgcn Volgens de officieele berichten uit Mos kou, heeft Molotow in het Congres van Sovjetraden een officieus bericht voo: ge lezen, volgens welke de vertegenwoordiger van het Vaticaan in Oostenrijk het denk beeld had geopperd, om een internationaal congres te Weenen bijeen te roepen, ten einde een eenheidsfront tegen de Sovjet- Unie te vormen. De „Reichspost", het hoofdorgaan van de christeiyk-sociale partij, verklaart thans, bevoegd te zijn, om beslist uit te spreken, dat Molotow's verklaring onwaar is. De Pauselijke Nuntius te Weenen, Mgr. dr. Sibilia, heeft nooit een dergelijk be richt het licht doen zien en wanneer Molo tow een dergelijk bericht heeft voorgeleden, kan dat niet anders dan een vervalsching zijn. Een vrouw gedood Voor een massa-vergadering te Bombay, waar Gandhi een rede zou houden, bestond zoo'n ontzaglijke belangstelling, dat de menschenmenigte schier niet was te over zien. Het gedrang was zoo hevig, dat een vrouw werd gedood en zeven personen ernstig werden gewond. Gandhi moest, na enkele woorden, de bijeenkomst ontbinden. (Volgens een Engelsche uitvinding zal het diner der toekomst in tabletten genoten worden). Als wij nog een weinig jaren Oefenen ons in geduld, Krijgen wij een nieuw soort maaltijd, Naar ons heden is onthuld. Vitaminen, vetten, zouten Zijn verpakt tn een tablet, Dat ons op een enkel bordje Netjes dan wordt voorgezet. Soepen, vleesch, diverse groenten, Aardappels en saus en visch, Kortom, alle heerliikheden Sieren als tablet den disch. Bij het opstaan ln de vroegte, Aan de lunch om twaalf uur, Aan 't diner in d'avondstonde, Houdt men zijn tabletten-kuur. Een menu van vijftien centen Biedt één gang doch wil men meer, Voor zes neergetelde stuivers Leeft men in Luilekkerland-sfeer. Dan ontvangt men een tabletje Met gerechten heerlijk-fijn, Waarvoor in deez' oude wereld Vijf gangen benoodigd zijn. Doch hoe prettig zoo'n diner zij, In tablet-vorm voorgezet, 't Allerbeste is voorzeker, Dat men ons bespaart die pret! F. Het aan land brengen van een der lijkeu. Diep oneer den indruk slaat de bevolking bet droevig gebeuren gade By een brand te Patoemboekan zyn in to taal 32 kedehs verbrand. De schade bedraagt f 120.000. Hiervan wordt f 100.000 door ver zekering gedekt. De corzaak is nog niet be kend, doch eenige Chineezen werden bereids door de politie verhoord. Het verbrande blok was gelegen tegenover de plaats waar in Oc tober brand woedde Patoemboekan is thans grootendeels verdwenen. Brandstichters gearresteerd De veldpolitie te Medan arresteerde twee Chineezen. die verdacht worden van het stichten van den brand te Patoemboekan, ten einde de verzekeringssom machtig te worden. Beiden ontkennen. Een Bengaleesch nachtwaker werd even eens aangehouden. Het vermoeden, dat by den grooten brand kwaadwilligheid in het spel was, wordt steeds sterker. Dorpen ontruimd De vulcaan Awoe, gelegen op de Sangi- eilanden, toont verhoogde werking. Het wa ter van het kratermeer is 20 Meter gerezen, terwyi de temperatuur van het water is ge stegen. Vier inheemsche dorpen werden ontruimd. Kindje van 8 maanden om het leven gekomen In de woning van de familie H. aan de Waerschutsstraat te Rotterdam heeft gis terochtend een tragisch ongeluk plaats ge had. Terwyi de ouders zich even verwydera hadden, is een spirituskooktoestel, dat by de wieg met een kindje van 8 maanden was geplaatst, omgevallen, waardoor de gordynen van het wiegje hebben vlam ge vat. In een oogwenk stond het bedje en het houtwerk in vlammen en toen men in allerijl het vuur gebluscht had, bleek, dat de arme kleine ten gevolge van verschil lende ernstige brandwonden jammeriyk om bet leven was gekomen. In het Britsche Lagerhuis werd gisteren door een afgevaardigde gevraagd ol de mi nister van Buitenlandsche Zaken bereid is een conferentie bijeen te roepen van landen die geïnteresseerd zyn b.j de Noordzee- visschery, ten einde een internationale overeenkomst te verkrijgen voor het uitslui ten van buitenlandsche treilers uit de Moray Firth en andere streken buiten de territoriale grenzen, welke op het oogenblik voor treilers gesloten zijn op bevel van den Schotschen Visschery Raad. De minister voor Schotland, Adamson, antwoordde, dat hii beloofd heeft, den hul digen stand van zaken in de Moray Firth aan ziin collega's in de regeering voor te leg gen. Hij heeft de vorige week persoonlijk 'n onderzoek ingesteld. De gedane voorstellen zullen worden overwogen. De minister zeide zich bewust te'zyn van de urgentie der aan gelegenheid en de veroorzaakte geprikkel- heid. Woensdag hielden de liberale fracties van Kamer en Senaat in België een gezamen- ïyke vergadering ten einde generaal Galet, chef van den Belgischen generaien staf, net bekende defensieplan der regeering te hoo- ren uiteenzetten. Generaal Galet verklaarde van een defen sielinie, welke de oostelijke grens over haar geheele lengte zou volgen om technische en andere redenen niet te willen weten. Het Antwerpsche Kamerlid Joris stelde de vraag of de generaal ook wist wat Nederland zou doen in geval van een nieuwen oorlog; zal Nederland aan de zijde van België staan? Kan men op de hulp van Nederland reke nen? Hierop blijkt Galet te hebben geant woord, dat de defensiepolitiek van Neder land op Engeland steunt en zou hij hebben laten uitkomen dat het Belgische defensie systeem eveneens grootendeels op deze op vatting is gegrondvest. By de indiening van de marïnebegrooting in het Engelsche Lagerhuis zette Alexander, de eerste lord der Admiraliteit, de moeilijK- heden uiteen, die een scherpe vermindering, grooter dan 342.000 pond sterling, onmoge- iyk maakten, doch zeide dat het totaal der uitgaven een vermindering van bijna 5500 pond sterling aanwees, vergeleken bij de be grooting van 1927. Dank grootendeels zij net vlootverdrag van Londen, zouden de effec tieven in 1931 gemideld worden verminderd met 8648, vergeleken by 1928, hetgeen neer komt op een vermindering van de uitgaven met 1.500.000 pond sterling. De nieuwbouw in het komende begrootingsjaar wyst een vermindering van 250.000 pond sterling aan, vergeleken by het voorafgaande jaar, en van meer dan vier millioen vergeleken by 1923 Het program voor 1931 bevat den eersten termyn voor den bouw van drie kruisers, een een kruiserleider, acht destroyers en drie duikbooten, die het program vormen voor de normale vervanging binnen de grenzen van het vlootverdrag van Londen, doch de ge heele wereld hoopt dat veel grooter vorde ringen zullen worden gemaakt wat betreft de verminderingen op de ontwapeningsconfe rentie, en in dit geval zou de regeering als nog in staat zyn den bouw van deze sche pen te annuleeren, uit te stellen of te wy- zigen. Reddlngstoestellen voor de duikbooten zyn op de geheele vloot ingevoerd. De brandstichting in de Barteljorisstraat te Haarlem. Het hooger beroep door den Officier van Justitie ingetrokken. (biz. 1, 1ste blad) Waarschijnlijk eerst in Mej zal de Bloe- mendaalsche raad de plannen tot bouw van een nieuw raadhuis bespreken. (biz. 1, 1ste blad) Een tweede groote brand werd oorzaak dat Patoemboekan (Ned. O. I.) bijna geheel is verdwenen. (biz. 1, 1ste blad) In Frankrük dreigt een nieuwe regee» ringscrisis. (blz. 1, lste blad) Het a.s. proces tegen den Dusseldorfschen moordenaar. (blz. 1, lste blad) Uitroeping van de republiek Catalonië ln Spanje? (blz. 1, lste olad) Diocesane Vereeniging voor kinderuitzen- ding in het Bisdom Haarlem. (blz. 1, 2de olad) Nederlandsch A-elftal tegen B-elftal te 's-Gravenhage. (blz. 2, 2de blad) De tekst van het Fransch-Italiaansche Vlootaccoord. (blz. 1, 3de blad) Krachtig pleidooi in de Belgische Kamer Devéze tegen Vandervelde. (blz. 1, 3de blad) Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake steun aan suikerbietenteelt. (blz. 2, 3de blad) Het Nijverheidsonderwys in de Tweede Kamer. (blz 2, 3de blad) Besluiten van de Commissie voor werkver ruiming in de schoenindustrie. (blz. 2, 3dé blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.28. Hoogste barometerstand 767.9 mM. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 730.9 m.M. te Wisby. Verwachting: Matige, tydelijk krachtige, Noordelyke tot Westelyken wind, meest zwaar bewolkt, waarschynlyk nog sneeuw buien, lichte vorst des nachts, overdag tem peratuur om het vriespunt. Een republiek Catalonië? Uit Barcelona wordt gemeld, dat de nieu we republikeinsche Catalonische party zich heeft uitgesproken voor volledige autonomie van Catalonië en heeft aangekondigd, dat zy voornemens is, om na 22 Maart a.s. ver schillende acties in te zetten, om haar doel te verwezenlyken. In geheel Catalonië zyn manifesten in omloop, waarin de uitroeping van de republiek Catalonië wordt aangekon digd. Ontevredenheid over den Minister van Financiën In de wandelgangen van de Kamer spreekt men sedert eenige dagen weer van de mo- gclykheid van een a.s. regeeringskrisis, dia na de behandeling van de begrooting wordt verwacht. De socialisten zyn niet tevreden met de verklaringen van den Minister van Finan ciën Flandin over zyn optreden als advo caat van de groote Fransche luehtvaartmaat- schappü, speciaal van de Aëro Postale. Naar de meening in politieke kringen, wachten zij slechts op de gelegenheid, om door een aanval op hem de regeering te treffen. X Sommigen weten zelfs reeds mede te dee len dat de leden van het kabinet drang op Flandin hebben uitgeoefend, om zijn functie neer te leggen, wat Flandin echter zou hebben geweigerd. Te zijner rechtvaardiging zou hy zelfs vier zijner collega's, de Ministers Reynaud, Du- mont, Delligne en Pietri, voor het bankroet der Aëro Postale verantwoordeiyk hebben gesteld. Men acht het niet uitgesloten, dat de re geering reeds heden, bij de behandeling van het uitgestelde artikel over de subsidieering van de Aëro Postale, in een zeer moeilijke positie zal geraken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1