I tweede blad De vrouw zonder rechten Moeder en kind Een betreurenswaardig besluit der Middenstandscentrale DONDERDAG 12 MAART 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT ITALIË Het gebrek van een mooie instelling STADSNIEUWS Diocesane Vereeniging van Kinderuitzending in het bisdom Haarlem Oprichtingsvergadering te Haarlem Dc brand van Tower Bridge te Londen Nabij een gevaarlijk punt De Haarlemschs Hypotheekbank K. R. O. Toen dezer dagen, op slechts dertig kilo meter afstand van Rome, een oude boer met Jijn achttien;arige kleindochter en enkele Rekenden van de markt naar huis terugkeer de, werd het gezelschap onderweg aangehou den door een aantal met geweren, revolvers, bessen cn stokken gewapende jonge boeren arbeiders. Het meisje, waarom het, naar rPoedig bleek begonnen was wierp zich voor de aanvallers op haar knieën en smeekte om Cenade. terwijl ze de zuigeling van één der Vrouwen uit het gezelschap, in haar armen Weid. Het baatte haar niet, en na zijn lotge noten opdracht gegeven te hebben de an deren in bedwang te houden, sleurde de eaiivoerder, een drie-en-twintig jarige losse éibeider, haar mee. De grootvader had den roover zijner klein dochter echter herkend en begaf zich dus, Zoodra men hem vrij liet, naar zijn huis, om daar het meisje te kunnen helpen. Op zijn Beroep, antwoordde haar stem, die om hulp E«ieekte. Hij werd echter bij zijn eerste po- Ging om binnen te dringen, dadelijk over- hiand en het slachtoffer werd weggevoerd haar een andere schuilplaats, waar de po- "tie haar eerst na vier dagen wist te ont dekken. Vermelding verdient het feit, dat 't Overbrengen van het meisje plaats had on der een toeloop van een paar hondera men schen, die, bevreesd voor de bloedwraak Been vinger ter redding verroerden! Natuurlijk was het meisje, toen de politie «aar eindelijk bevrijdde geweld aangedaan. Volgens het landsgebruik moet zij nu met «aar ontvoerder trouwen, ondanks het feit dat die bekend staat als een nietsnut en «Meermalen met do politie te doen had. Bij zijn verhoor gaf hij eerlijk toe, zijn daad te hebben volbracht om met het meisje te «loeten trouwen en zoo in het bezit te ko- «len van haar vrij aanzienlijken bruidsschat. Kaar grootvader heeft er reeds in berust. Haar moeder, die een gerechtelijke straf voor den uitvoerder wilde, zoodra deze in het huwelijk treedt, bemoeit zich de rechtbank «iet verder met het geval! moest bij de Politie komen, bij den burgemeester en bij «■11e mogelijke autoriteiten, om zich te laten «verreden! In het belang van de eer harer dochter!! Want de toestand van thans is «en schande, blijven ziten is ook een schan de, en aan de schande van zoo'n meisje te trouwen, waagt zich natuurlijk geen mensch. De rechtelooze vrouw "Was dit geval een treurige uitzondering, dan zouden we het gaarne laten voor wat het is en er geen woord aan wijden. Maar hijna gelijktijdig berichtten de kranten, dat l« Perugia iets dergelijks had plaats gehad e« dat de politie den ontvoerder tot een hu welijk wist te dwingen door hem zeven «baanden lang in preventieve hechtenis te houden. Te Rome stierf niet lang geleden 'n ««tvoerd meisje door de schuld van haar ontvoerder en deze werd slechts tot 'n half jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat de «oodlottige aflorp aan d« den dader on bekende bijzondere gesteldheid van het slachtoffer moest worden toegeschreven. Een a«der meisje werd krankzinnig van angst en «tortte zich in eer rivier en verdronk: haar ®ohaker kon zulks volgens het bordeel der rechtbank niet worden aangerekend, omdat hij voordien zijn ernstige huwelijksplan- «en openlijk had verklaard En zoo zouden wij uit de gewone dagelijk- éche krantenberichten een oneindig lange «eeks van zulke gevallen kunnen opdiepen, «laar ten slotte is het wel voldoende de «tededeeling aan te halen welke de onder minister van binnenlandsche zaken. Arpina- H> juist heden in de Kamer deed: dat name- b'k de ontvoeringen-met-trouwdoeleinden steeds talrijker worden en in het afgeloopen Jaar het aantal 1200 verre overschreden; dat is dus ongeveer 4 per dag. Als men nu re kent, dat ir.Mi op de eilanden en in heel Zuid-Italiè principieel zijn eigen peultjes doppen blijft, bj een door enkele boeren «a een schaking georganiseerde straf-expe- flitie in Calabrië vielen bij voorbeeld verleden Jaar zes-en-vijftig dooden! dat daar zulke euvelen juist het meest voorkomen, en dat die gevallen zelden of nooit door de politie borden achterhaald, dan heeft men onge veer een indruk van het vele leed, dat in Italië al te dikwijls door de wettelijk veel te Geinig beschermde vrouw geleden wordt. Want tot trouwen komt het in den regel hijna steeds, maar tot een gelukkig huwe lijk? Welke optimist zou dat durven ver dachten! Voor moeder en kind Door het ontbreken van elk soort verze kering is Italië langzaam-aan tot den on- «logelijken toestand gekomen, dat een ziek bed vrijwel steeds de ruïne van den patiënt en zijn familie ten gevolge heeft. Een ver blijf van een maand in een donker, vies zie kenhuis met meedoogenloos-slechte verzor ging, kost gemiddeld zes i. zevenhonderd gulden? Een doodgewone operatie voor breuk of blindedarm verhoogt dit bedrag met twee driehonderd gulden. De betaling moet vooruit geschieden en de kranten druk ken rustig allerlei gevallen af van menschen, die, omdat ze niet betalen kunnen, doodziek op straat worden gezez en dikwijls op tra gische manier als honden sterven. Ofschoon Italië jaarlijks 400.000 nieuwe gevallen van tuberculose registreert, bestond daar tot vcor enkele jaren geen enkele kostelooze be handeling voor. Mussolini heeft op dit gebied pionierswerk verricht. Ongetwijfeld zal het nog jaren duren, voor de zaak in orde is, maar wat hij tot heden toe bereikte met zijn verplichte verzekering, nieuwe ziekenhuizen en harden strijd tegen malaria en tuberculose, verdient den hoogsten lof en dwingt bewondering af. Deze wantoestanden hebben zich vooral gewroken op de Italiaansche moeder en haar kind. De medische hulp bij een bevalling zonder complicaties, kost gemiddeld vier honderd gulden Is operatief ingrijpen nood zakelijk, dan gaat dit bedrag 50 tot 100 pCt. omhoog. De baker of. zooals dit tegen woordig heet: ,de juffrouw", verleent geen hulp beneden de 200 250 gulden. De gevolgen zijn begrijpelijk. De dokter en de levatrice blijven buiten de deur, dik- wi'ls tot het te laat is; en de moeder staat haar dochter bij, de man ziln vrouw, met alle zedelijke en lichamelijke ellende van dien. Zoo mogelijk, is Mussolini hier nog ra dicaler opgetreden dan in het stelsel van algemeere ziekenzorg. Van hem is de in stelling der vrii gezellen-belasting, welke alle ongehuwde Italianen van meer dan vüf-en- twintig jaren betalen moeten, en uit de op brengst daarvan heeft hij de Onera mater- ni!a cd ïnfanzia geschapen: het werk van moederschap en kindsheid. Een ernstig cnvel De maternita zooals het werk gewoonlijk wordt genoemd, beschikt over een enormen stat' van geneesheeren en verpleegsters, die in klinieken en kleine wijkgebouwen, toe komstige moeders van raad aienen, verzor gen en ten slotte bijstaan. Betrekkelijk staat het werk nog in zijn kinderschoenen, maai de cijfers van 1Ö30 zeggen toch al veel: er werd namelijk 1.140.0G0 maal hulp verstrekt aan 1-72.741 vrouwen. Terwijl er in het af geloopen jaar 495.000 kinderen geboren wer den! De vlucht, welke de matemitï geno men heeft, is ongetwijfeld een bewijs van de behoefte, welke er aan bestond. Nu heerscht er in Italië echter een kwaad, dat de afmetingen van een nationale ramp begint aan te nemen. Gemiddeld zijn er thans van de honderd kinderen, die geboren worden, reeds ruim dertig van ongehuwde moeders, terwijl dit getal nog steeds omhoog gaat. Natuurlijk wordt de maternita juist voor zulke gevallen meer en meer een uit komst, en al kan men den minister niet heelemaal ongelijk geven, toen hij heden avond in de Kamer zeide dat de staat veel en groot kwaad voorkomen kan wanneer men in het buitenrechtelijke kind minder de zonde der ouders dan den burger van morgen wil zien om andere redenen schuilt hier een ernstig gevaar. De maternita doet beslist niets voor niets sn ook de armste vrouw krijgt beneden een minimum van 60 65 gulden geen hulp. Deze bepaling echter geldt alleen voor de gehuwde moeders! De ongehuwde geniet niet alleen gratis verpleging en hulp, maar ontvangt bovendien tot aan de meerderja righeid van haar kind een maandgeld en, in het geval er iemand is, die met haar trou wen wil, een eenvoudig meubilair voor haar huis, een uitzet en den bruidsschat, waarbui ten nu eenmaal geen huwelijk mogelijk is. De „moralisten" deze schimpscheut was waarschijnlijk bedoeld voor de Oss. Rom., da vereeniging voor „Eer en Deugd" en derge lijke. die zich tegen deze regeling aanhou dend verzetten; zullen echter, volgens den minister, hun zin niet krijgen. Wat te be treuren valt als een zwarte schaduw op een zoo nuttige instelling. Strikken aan de wiegen Een fascistische oekaze is het, dat de ge boorte van alweer-een-Italiaan feestelijk en openlijk moet worden gevierd. Nastri alle culle! Strikken aan de wiegen, leest u in de kranten, op aanplakbiljetten, op strooi- brieven. En waar de burgers nogal eens in gebreke blijven, zorgt de fascistische partij er zelf voor, dat groote, wit-zijden strikken kunstig aan de huisdeur bevestigd worden en daar een week blijven hangen. Vooral door de algemeene Italiaansche ge woonte, om niet voor het allerlaatste oogen- blik hulp in te roepen, luidt dit gebruik tot de aardigste gevallen. Een paar weken geleden, bijvoorbeeld, werd heel de haven van Napels in beroering ge bracht door het binnenloopen van een schip met de witte vlag in top. Wat er aan de hand was? Aan boord had een blijde gebeur tenis plaats gehad en bij gebrek aan een strik had men een witte vlag geheschen! De burgers van Milaan werden vergast op het schouwspel van de locomotief en een wagon van een trein, welke een volle week met witte strikken gesierd op het station ter bezichtiging stonden. Rome, 8 Maart. J. H. Alle R.K. Vereenigingen, welke tot taak hebben of willen nemen de uitzending van zwakke kinderen naar buiten, waren Woens dagmiddag in de Sociëteit „St. Bavo" te Haarlem bijeen om te komen tot de op richting van de Diocesane Vereeniging van Kinderuitzending in het bisdom Haarlem. De vergadering werd geopend door den Hoogeerw. Zeergel. heer prof. J. H. Niekel, als voorzitter van den Diocesanen Jeugdraad in het Bisdom Haarlem, die na zijn ope ningswoord de leiding der vergadering over droeg aan den Zeereerw. heer rector J. A. Voorham, voorzitter van den door Z H. Exc. Mgr. Aengenent aangewezen commissie, wel ke een goede Diocesane organisatie van de Katholieke Kinderuitzending in het bisdom I den. eindigde prof. Niekel. Rotterdam; G. v. d. Schoot O. F. M., Gou da; C. Fluitman, Enkhuizen; J. Hulsman, 's-Gravenhage; P. de Lange, Amsterdam, en mr. H. W. J. M. de Jong, Den Haag, rechts kundig adviseur. Prof. Niekel zette na een welkomstwoord uiteen den gang van zaken, welke er toe geleid heeft, dat aan hem de leiding werd toevertrouwd van den Diocesanen Jeugdraad, die alles, wat door en voor de katholieke jeugd gedaan wordt, tot één geheel moet vormen, daarin bijgestaan door de paro chiale jeugdraden en inter-parochiale veree nigingen. Aan hem is het jeugdwerk in het geheel opgedragen en hij zal trachten, dat in de toekomst de belangen van de jeugd, waar dit nog niet het geval is, beter behartigd worden. Spr. las voor, wat in de Diocesane Synode omtrent de godsdienstige en verdere opvoe ding der schoolgaande jeugd staat, waaruit blijkt, dat tot die taak ook behoort de uit zending van zwakke kinderen naar buiten, en releveerde dan de instelling van meer genoemde commissie om tot een zelfstandige diocesane organisatie op dit terrein te ko men. Hoewel de commissie wel bewust was van de nuttige werking van de reeds op dit terrein bestaande vereenigingen en haar on ontbeerlijkheid, is, volgens spr toch geen contact met deze gezocht, omdat het een zelfstandige vereeniging zal worden. Evenwel, zoo verklaarde spr., hoopt de commissie de medewerking en adviezen van deze vereenigingen te ontvangen, opdat door dezen invloed concept-statuten en voorloopig reglement, welke na verscheidene vergade ringen en besprekingen, met het R.K. Huis vestingscomité te 's-Hertogenbosch gevoerd, zijn opgemaakt, doch waarbij omtrent het punt kolonie-verpleging nog geen overeen stemming is bereikt, naar wensch vastgesteld zullen kunnen worden. Met een felicitatie aan het adres van de commissie en den wensch uitsprekend, dat Mgr. Aengenent heden verblijd zal kunnen worden met de oprichting van een vereeni ging, waarmede Z. H. Exc. voor den dag zal kunnen komen en waardoor het jeugdwerk nog beter dan voorheen zal kunnen geschie- moest voorbereiden, opdat daardoor de noo- dige eenheid zou worden verkregen en overal ook het noodige zou worden gedaan. Het voorloopig bestuur dezer commissie bestaat uit de volgende personen: J. A. Voorham pr„ Amsterdam, voorz.; S. Braak man pr.. 's-Gravenhage, seer.; dr. J. Grib- ling, Delft, penningm.; G. Kerkvliet pr. Rector Voorham zeide, de leiding van deze vergadering aanvaard te hebben met den zelfden schroom en dezelfde bezwaren als waarr. ede hij het voorzitterschap der voor bereidende commissie op zich nam, omdat hij overtuigd was van de groote moeilijkheden die de totstandkoming van de noodzakelijke eenheid in dit werk met zich zou brengen. (Ingezonden) Destijds is Haarlem in door den Gemeenteraad van beginsel aangenomen een motie-Bijvoet, waardoor allereerst besloten werd, zonder dat de Haarl. Winkeliers hier om hadden verzocht, integendeel er zich tegen hadden verzet, dat alle Winkel zaken van Haarlem op de Donderdagen na I uur den heelen middag en avond gesloten zouden zijn. Dispensatie (en dit is eigenlijk de strekking der motie-Bijvoet) zou alleen worden gegeven aan eiken Winkelier, die zou toetreden tot een Collectief Contract, d^t gesloten zou worden door de Midden standscentrale ten eenre en door de Be sturen der 3 pl. Kantoorbedienden-organi saties ter andere zijde. In een latere vergadering van den Ge meenteraad is dit beginsel-besluit (motie- Bijvoet) allereerst bekrachtigd, doch tege lijkertijd aangevuld met een motie-Visser, waarbij besloten werd, dat men het Collec tief Contract kon inrichten, zooals partijen zouden overeenkomen, doch boven alles werd deze eisch gesteld: „in ieder geval moet de halve vrije dag een middag zijn." Volgde op 9 Februari een vergadering ten Stadhuize van het Dagel. Bestuur der Mid denstandscentrale met vertegenwoordigers der 3 Kantoorbedienden-organisaties, onder praesidium van den Wethouder M. Rooden- burg. In de officieele Notulen, ten Stadhuize opgemaakt, lezen wij o.m.: „De lieer van Tetering informeert of de regeling, welke men zich heeft gedacht, de mogelijkheid opent, dat een patroon, die het met zijn personeel volkomen eens is kunnen worden, ook ontheffing van B. en W. krijgt, ongeacht of de vrije tijd voor dat personeel juist op dezelfde wijze is geregeld als in het Collectief Contract. In dit verband stond enkelen Raads leden voor oogen een Commissie van Be roep, welke zou kunnen beslissen, in ge vallen, waarin patroons het eventueel niet met hun personeel omtrent den vrijen halven dag eens zouden zijn. De Voorzitter gelooft, dat zulks niet zou beantwoorden aan de bedoeling van de motie-Bijvoet, zooals die, na amen- Een brand, waarvan de blussching levendig her innerde aan den brand van het Leidsche stad huis, die eenige jaren geleden plaats vond, heeft Zaterdag te Lon den plaats gehad. Het was de geweldige brand van Tower Bridge in dc Engelsche hoofdstad, die, ondanks het harde wer ken van de Londensclie spuitgasten, acht en veertig uur aanhield. De koude was zeer hevig, zoodat het bluschwater in ijspegels veranderde. Hiernaast een foto van den brand deering door den heer Visser, werd aan genomen. De heer Jacobson verklaart, dat de Alg Ned. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden bepaaldelijk een vrijen middag voor het personeel wenecht en een wette lijk verplichte middagsluiting voor win kels den meest geëigenden weg acht om dat voor het personeel te bereiken. Daarna heeft ondergeteekende nog een persoonlijk onderhoud ten Stadhuize gehad met den Wethouder Roodenburg en ook toen is door den Wethouder uitdrukkelijk ver klaard, dat de keuze van den dag weliswaar vrijgelaten wordt, doch dat de halve dag voor alle bedrijven en te allen tijde moest zijn een vrije middag, zonder uitzonderin gen Ziedaar, mijne lezers, de ware en nuchtere feiten, waarmede de Middenstandsorganisa ties hadden rekening te houden bij het be palen harer gedragslijn. Aan e.v. mogelijkheden, zooals door Mr. Dr. F. A. Bijvoet in zijn artikel geschetst, hadden onze organisaties niets, noch eenig houvast. En, bovendien, zij hebben alle re den in deze zéér wantrouwend te zijn na de opgedane ervaringen in de z.g. „Bevredi gingscommissie" van het Gem. Gasbedrijf, waarin zij met de z.g. „goede trouw" op de meest ergerlijke wijze in de luren zijn ge legd. „In ieder geval een vrije middag!" Dat was het mes op de keel van onzen Handel- drijvenden Middenstand, aan welke men met dezen eisch een collectief contract wilde af dwingen. En nu ben ik het volmaakt eens met Mr. Dr. F. A. Bijvoet, die een dergelijke uitdruk king gaat zoeken in een dubbeltjes-sensatie roman, doch kenschetsend is het, dat het juist in dergelijke lectuur is, waarin de gestie van een Raad eener stad van 120.000 zielen, van een motie- en amendement-in diener in den jare 1931, gericht tegen een belangrijk en actief deel der inwoners onzer stad, ter wille van partij-koketterie, met succes voor sensatie-lezers kan beschreven worden. Aanvankelijk was er bij ons nog plaats voor de gedachte aan welmeenende bedoe lingen des Heeren Bijvoet, doch nu hij in zijn jongste artikel het amendement-Visser (in ieder geval moet het een middag zijn) in bescherming neemt, nu kan en moet de Middenstand van Haarlem en verre Om streken weten, wat voor vleesch hij met den heer Mr. Dr. F. A. Bijvoet in de kuip heeft. Mijne lezers, de leiding der Haarl. Mid- denstandsvereenigingen kende dus de feiten, hierboven geschetst, en wij vragen het ieder eerlijk en onbevooroordeeld, of een Midden stand, die zichzelf respecteert, alzoo, met het mes op de keel, een collectief contract kon aangaan of pleit het niet veeleer voor zijn eergevoel, dat hij een dergelijke onwaar dige propositie verre van zich werpt? Er kome dan over ons wat wil, doch dan zullen we wel verder zien, want: „II y a encore des juges a Berlin!" Over de besluiten der 3 Middenstandsver- eeniglngen en onzer Middenstandscentra'.e hebben wij een, en op uitdrukkelijk verzoek der vergaderden, krachtig gesteld communi qué uitgegeven. In dat communiqué kondig den wij aan een gedocumenteerd betoog aan het adres van B. en W. Mr. Dr. F. A. Bijvoet heeft in jeugdige on bezonnenheid, welke hem reeds meermalen parten heeft gespeeld, dit betoog niet afge wacht, noch heeft hij het der moeite waard geacht eens met ons te komen praten. Thans heeft hij zich laten verleiden tot het schrijven van dingen, welke wellicht anders in de pen waren gebleven. In zijn algemeen protest tot de Midden standscentrale heeft hij, het Katholiexe raadslid en de Katholieke Advocaat-Procu reur, het noodig geacht uit deze neutrale organisatie vooral tot mikpunt te nemen den ondergeteekende, den voorzitter der R. K. Middenstandsvereeniging. Mij persoonlijk deert zijn aanval aller minst, doch hij moge dit wel weten, dat de H. en I. Middenstand van Haarlem en Om geving dit optreden van Mr. Dr. F. A. Bij voet niet licht vergeten zal. Het woord is thans aan Mr. Dr. F. A. Bijvoet. Zijn er na deze uiteenzetting voor hem nieuwe gezichtspunten gekomen, welke hJj te voren niet heeft kunnen overzien, dan bied ik hem alle gelegenheid met mij te komen praten. Ten slotte is het laatste woord aan mij, den aangevallene. P. J. M VAN TETERING, Voorzitter der R. K, Middenstandsvereeniging. De tallooze gevaren, die den mensch rondom de Amsterdamsche Poort omringen, tracht de gemeente zooveel mogelijk te vermin deren. Nu is er weer een vluchtheuvel geplaatst op de Costvest, waarlaDgs veel verkeer richting stad gaat. Of deze oplossing weer afdoende zal zijn? Afwachten en cxpcrimentcercn Door den bijstand en de voorlichting der commissieleden en anderen is de chaos, waarvoor de commissie geplaatst werd, weg gewerkt en nu moet besproken worden, wat in de toekomst gedaan zal moeten worden. Spr. ging na het voorbereidend werk der commissie, die tot een goeden leidraad is gekomen, zoodat de Diocesane organisatie zelfstandig zal zijn, en hoopte, dat allen zou den toetreden, opdat men hedenmiddag tot een resultaat zou komen. Alvorens de besprekingen over de con cept-statuten aanvingen, brachten de aan wezigen verscheidene vragen naar voren, waarin o.a. gevraagd werd, hoe de verhou ding zou zijn tusschen de nieuwe vereeni ging en Herwonnen Levenskracht, die ook kinderen uitzendt, op welke financieele basis de vereeniging geplaatst zou worden: uit stelling van de statutenbehandeling om na der overleg te plegen met de hoofdorganisa ties; anderen zouden het betreuren, indien niet de financieele regeling over het R.K. Huisvestingscomité in Den Bosch zou gaan en wenschten overleg met „De Hanze" te 's-Gravenhage, die werkende is, om te ko men tot uitzending van zwakke midden standskinderen. De verschillende sprekers werden beant woord. Betreffende H. L. werd gezegd, dat deze vereeniging zich bepaalt tot het uit zenden van t. b. c.-kinderen van een be paalde groep menschen en dat een aparte vereenigig zich beter zelfstandig aan de uit zending van zwakke kinderen kan wijden. Prof. Niekel bleek uit de besprekingen groo te sympathie voor Den Eosch en hij deelde mede, dat het hier volstrekt niet tegen Den Eosch gaat. Wanneer een diocesaan verband opgericht wordt, moet de verhouding om trent Den Bosch bepaald worden. Eerst moet echter vaststaan, of de vereeniging opgericht wordt. De heer Hulsman lichtte nog toe, hoe men omtrent één punt nog niet tot over eenstemming met Den Eosch kon komen en achtte het niet de juiste methode van Den Bosch, buiten de commissie om een verkeer den indruk wekkende circulaire te versprei den. Rector Braakman zeide, dat, nu een be tere organisatie zal worden gesticht, de oude organisatie hervormd moet worden, in het belang van het zwakke kind. Ook rector Voorham betreurde het zenden van de circulaire door Den Bosch en las daarna de overeenkomst met het R.K. Huis vestingscomité en de Diocesane Vereeniging voor. Hierna deelden de afgevaardigden mede, zich met de .oprichting der Diocesane Ver eeniging te kunnen vereenigen, zoodat tot oprichting werd besloten. De behandeling der concept-statuten werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Rector Voorham hoopte, dat de jonge vrucht goed zou mogen gedijen en tot groo- ten bloei zal komen in het belang van de jeugd. Na een dankwoord gericht te hebben tot prof. Niekel, sloot hij de vergadering met den christelijken groet. Den secretaris, evenals den penningmees ter werd dank gebracht voor hun harde werken. Tot leden van de kascommissie over het jaar 1931 werden benoemd de heeren Beau fort en Sikkelerus. Vervolgens werd het jaarverslag van de kascommissie uitgebracht door den heer P. Rosenhart. Op 1 Januari 1931 telde de afdeeling Haar lem 2023 betalende leden, waardoor bleek, dat Haarlem in vergelijking met de groo- tere steden geen slecht figuur slaat. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Kouwenhoven en K. Coebergh, werden her kozen, terwijl in de vacature Speet geen nieuw lid werd gekozen, met het oog op de aanstaande reorganisatie. Vervolgens werd de komende propaganda- avond besproken, waarop n:et meer zooals vorige jaren een spreker zal uitgenoodigd worden. Deze avond zal plaats hebben op 19 Mei 1931, waarop het K. R. O.-orkest zal concerteeren. Ock niet-leden zullen toegang hebben, te gen betaling van een zeker bedrag, dat voor c'e leden aanmerkelijk gereduceerd zal wor den. Verscheidene wenschen werden voor dien avond nog naar voren gebracht. Nadat de secretaris nog verslag had uit gebracht van de Technische Club, werd de vergadering dcor dén voorzitter onder dank en met den Christelijken groet gesloten. De afdeeling Haarlem van den K. R. O. hield gisterenavond in het gebouw van de Jozef gezellen een vergadering. De voorzitter,' de heer P. Kouwenhoven, opende de vergadering met den Christelij ken groet en een hartelijk welkom tot alle aanwezigen. Spr. wierp een terugblik op het afgeloo pen vereenigingsjaar en meest constateeren, dat het ledental weer gestadig was vooruit gegaan. Spr. memoreerde de jubileumactie, welke een groot succes werd. Hij zeide vervol gens te moeten constateeren, dat de K. R. O. niet alleen kwantitatief, doch ook kwali tatief was vooruitgegaan en dat andersden kenden het werk van den K. R. O. zeker weten te waardeeren. Ingekomen was een schrijven van den heer Paul Speet, waarin deze bedankte als bestuurslid van- de afdeeling Haarlem, we gens verhuizing naar Hilversum. De voorzitter bracht den heer Speet hulde voor het vele en groote werk, dat hij niet slechts voor de afdeeling, doch ook voor den geheelen K. R. O. had gedaan. Besloten werd hem uit de vergadering een dank-telegram te sturen. Vervolgens was een schrijven ingekomen van den- heer Beaufort, die namens de kas commissie de bescheiden van den penning meester had nagezien, alles in orde had be vonden, maar niet op deze vergadering aan wezig kon zijn. Den heer Eeaufort werd naar aanleiding van dit schrijven dank gebracht voor zijn mceite. Onder de ingekomen stukken waren voorts 3 stuks ontwerp-statuten. De voorzitter deelde mede, dat de K. R. O. een reorganisatie moet ondergaan. De Bond van Katholieke Radiovereenigin- gen zou gaan verdwijnen, terwijl de K. R. O. als volgt zou ingedeeld worden: De Fede ratie K. R. O., het „opperwezen" dus, ver volgens de vijf diocesane bonden, die ge vormd worden door de plaatselijke afdee- lingen. Voor ieder van deze drie „groepen" waren statuten gemaakt, die voor de afdeelingen, en voor de diocesane bonden gelijkluidend waren. De voorzitter vergeleek de bestaande sta tuten met de nieuwe en noemde de ver schillen en las tenslotte ook de statuten van de Federatie en den Diocesanen Bond voor. Ook wipd medegedeeld, hoe de respectie velijke besturen er uit zouden zien. Voor ieder der Diocesane Bonden zal rechtspersoonlijkheid worden aangevraagd. Uit het jaarverslag bleek, dat hard voor den K. R. O. was gewerkt. Hulde werd gebracht aan de pajochieele Propagandaclubs, die met den grootsten ijver nieuwe leden hadden aangeworven. Uit het financieel jaarverslag bleek, dat 1350 kwitanties waren geïnd met een totaal bedrag van f 6133.05, waarvan 80 pet. aan den K. R. O. was gegeven. In kas was een saldo van f 220.05. Het jaarverslag Aan het jaarverslag der Haarlemsche Hypotheekbank over 1930 is het volgende ontleend: Bij een uitgezet bedrag van hypotheken van 7 625.030.en een geplaatst bedrag van 4.749.500.aan pandbrieven was de uitbreiding van het bedrijf iets sterker dan over 1C29. In de eerste helft van 1930 kon als rente voor de hypotheken nog 514 en 514 werden verkregen, maar in de tweede helft van het jaar was de te bedingen hypotheek rente tot 5 geclaa'd. Als gevolg daarvan werd de afgifte van 5 pandbrieven gestaakt en die van 414 met zeer veel succes hervat. Het aanbod van pandbrieven ter inkoop was over 1930 "-er veel kleiner dan over het voorgaand jaar. De hypotheken, boven 5V4 rente dra gende, werden voor een zeer belangrijk deel afgelost of, voor zoover zij voor verlenging in aanmerking kwamen, tegen 5 of iets daarboven gecontinueerd. Deze factoren hebben de rer.temarge, het verschil tusschen op hypotheken te ontvan gen en op pandbrieven te betalen rente de hoofdbron voor de winst ten ongunste beïnvloed. Rekening houdende met de algemeene klachten over malaise in binnen- en bui tenland, daling van jandp' ijzen, enz. geeft ons hypotheekbankbedrijf alle reden tot te vredenheid. Met groote erkentelijkheid en waardeering wordt in herinnering gebracht de onverd 'o- ten toewijding, gedurende bijna 40 jaar, door een oud-vexrziiter, Jhr. dr. A. j. Rethaan Macaré. voor de vennootschap be toond en de langjarige en belangrijke diensten, die hij haar heeft bewezen. In den loop van 1930 werden 268 aandeelen overgeboekt. Geene overschrijving vindt plaats dan na gunstige informatie omtrent den vermogenstoestand van den nieuwen verkrijger. Voor zoover ons bekend, werden de aandeelen verhandeld tegen koersen van 305% tct 335%. Volstorting had plaats voor 58 aandeelen. De numme s der volgestorte aandeelen zijn aan het slot der lijst van aandeelhouders vermeld. Op 31 December 1930 telde de Bank 109» aandeelhouders. Voor het overgroote gedeelte kwam de winst voort uit hetgeen aan hypotheekrente meer werd ontvangen dan aan pandbriefren te moert worden uitbetaald. Verder d'oegen tot de winst bij de provisiën bij het afslui ten van nieuwe en bij het verlengen van af- loopende leeningen, benevens de vergoeding by vervroegde aflossing van ter leen ver strekte gelden. In het begin van het jaar konden wij over gaan tot de plaatsing van 414 pandbrieven en de uitgifte van stukken - an 5% staken. Evenwel niet dan tegen een belangrijk koers verlies in den beginne. In den loop des jaars werd de pari-koers bereikt en over schreden. Het disagio ad 66 004.25, vermin derd met het avio, d"or inkoop verkregen, ad ƒ8.250.55 wordt ten bedrage van 57.753.70 door ons gebracht ten laste van de mede daarvoor aangewezen extra-reserve. Voor de waardeberekening der effecten if aangenomen de laatste officieele koe snotee- ring in 1930, die van 30 Decemljpr, terwijl de Russische en Hongaarsche fondsen, ongeacht den beurskoers, pro memorie zijn vernield. Het saldo der bedrijfsrekening over 1930 bed reeg f 408 82150. waaronder het onver deeld saldo 1929 ad 619.95. Na aftrek dor onkosten ad 106.521.29 bliift er een saldo van 302.300.21. Het komt ons gewenscht voor daarvan aar te wenden: voor afschrijvingen 7.030.65 voor creatie van een rekening Buitengewo ne Reserve 20 000.welke gewenscht word' geacht in verband met de onzekerheid dei tijdsomstandighedenvoorts om 1 668.91 tf doen overgaan naar volgende jaarrekening Na voldoening der dividend en tantième belasting ten bedrage van f 21.587.64, blijf: voor te verdeelen winst 252.013.01. Daaruit kan over de verplichte stortinf worden uitgekeerd dertig gulden oer aandeel De balans sluit met een bedrag var 4G.293 036.46, de winst- en verliesrekeninr met een bedr ag van 2.179.586.16. „O. M. S."—,,'T SPAARVE" Dinsdag speelden voor dezen massakam; de 2e klassers. Uitslag: „O. M. S." 58, 86, 85 52. Totaal 281 car. „'t Spaame' 100, 100, 100, 100. Totaal 400 car.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5