Buitenlandsch Q^Cieuws FEUILLETON Gesprongen Handen PUROL derde blad Een krachtig pleidooi in de Belgische Kamer DE DROOMER DONDERDAG 12 MAART 1931 BLADZIJDE 1 Devèze tegen Vandervelde over ontwapening „Duitschland is schuldig!" Duitsche politiek De handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland Nieuwe Spaansche nationale beweging Een Centrumspartij Briand jubileert 25 jaar minister Zaleski over DuitscMands Landbouwpolitiek Het Fransch-Italiaansch Viootaccoord Tekst van de overeenkomst Gemengde Buitenlandsche Berichten De bevolking der Ver. Staten Samenzwering te Jaca Een gerc^UdeHs uit Monte Carlo Een millionnalrsdochter in dienst der Sovjets KORT NIEUWS STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP Doos 30,60, tube 80 ct. Bij de bespreking over de begrooting van buitenlandsche zaken nam de liberale leider Devèze het woord. Spreker zeide: Een algeheele ontwapening is nog slechts een magnifiek ideaal, waarvan de verwezen lijking nog twijfelachtig en veraf lijkt. Vandervelde eischt ontwapening, wijl de socialistische internationale ontwapening eischt, maar intusschen geven de Duitsche socialisten hun stem aan een belangrijke mi litair budget. Vandervelde die In de Belgische Kamer krachtig werd aangevallen. Of Vandervelde hoopt, by ons gehoor te Vinden, en dan staat België eerlang alleen en ongewapend in een wereld, waar niemand ontwapend heeft, want degenen, die Van- dervelde napraten in het buitenland, zullen daar geen gehoor vinden en zullen, evenals in Duitschland, daden stellen, die met hun boorden niet overeenkomen.. (heftige pro testen by uiterst links, levendige toejuichin gen by de liberalen en katholieken. Lang durig tumult. Als de kalmte een weinig is teruggekeerd, gaat Devèze voort:) ófwel Vandervelde begrypt, dat de meerderheid dezer vergadering zal weigeren hem te vol gen, zoolang de andere naties niet eveneens den weg opgaan, dien hy met zooveel wel sprekendheid aanwyst en dan verzoek ik hem eens na te denken over het karakter dier politieke houding, waarby hy de elo quentie en het grootsche gebaar voor zyn tekening zou nemen, den anderen echter de zorg voor de veiligheid en den last der ver- Untwoordeiykheid. zou laten. (Onbeschryfe- lyk tumult). De voorzitter heft de zitting een kwartier op. Na hervatting van de zitting zeide Devèze, dat men overigens ook niet luistert naar de socialisten. Men zou op los zand bouwen. Wanneer men aan de ontwapening een an dere internationale basis gaf dan die der be staande verdragen, die een volledige kracht van verplichting en juridische waarde heb ben. Omtrent de eerbiediging der verdragen Zeide Devèze: het is een gevaarlijk spel. om in het verdrag van Versailles onderscheid te toaken tusschen clausules, die onschendbaar zyn en anderen, die voor herziening vatbaar zyn. Waaraan kan men deze uit elkaar kennen? Steeds nog antwoordend op de verklarin gen van Vandervelde, zeide Devèze verder, dat met het onderscheid, dat Vandervelde maakte in de clausules van het verdrag van Versailles, verbonden is de ontkenning van het beginsel, dat Duitschland en zijn bond- genooten uitsluitend verantwoordeiyk zyn voor het uitbreken van den oorlog. Ongetwyfeld zyn er altyd Duitschers ge weest, die tegenstanders zyn van den oorlog, er zyn er geweest, die door de regeering bedrogen werden, maar zeker is, dat dege nen, die Duitschland regeerden, de wereld hebben overgeleverd aan den gruwel van den oorlog. Ook al heeft Duitschland in 1919 ver klaard, dat het de materieele schade, die het België aandeed, zou herstellen, dit kan ons niet voldoende zijn, want onophoudeiyk tracht men ons te treffen in onze eer. Laat Vandervelde daarom van de Duitsche socia listen eischen, dat zy de misdadige campagne staken, die tegen onze eer wordt gevoerd. Devèze verklaarde vervolgens, dat de libe rale party allereerst nationale veiligheid wenscht en zich geen ontwapening kan den ken dan een geleideiyke en geiyktydige onder controle. Aan het einde van zyn rede werd de spre ker herhaaldeiyk door interrupties van de Uiterste linkerzijde onderbroken; de presi dent dreigde opnieuw de zitting te schor sen. Onder een hevig lawaai riep Devèze uit, dat het noodzakeiyk is, dat van de nationale tribune verkondigd wordt, dat Duitschland schuldig was. Toen Devèze zyn rede beëindigd had, brak op de banken der liberale en katholieke af gevaardigden een stormachtig apDlaus los. In antwoord op de door verschillende spre kers gemaakte opmerkingen, verklaarde de Naar het Engelsch 1. Inleiding De week van de wedstryden in Cairo was voorby. Na het diner zaten de Engelschen byeen in de koele vestibule van hotel Shepherd en bespraken de gebeurtenissen van dën afgeloopen dag. Zooals te begrypen valt, was het hotel overvol met allerlei genre van gasten: we reldreizigers, zieken en herstellenden, par venus; en uit alle streken van de aarde. Maar by deze gelegenheid kwamen er altyd een groot aantal Engelsche officieren van ver-af gelegen stations aan den Nyl en een zame posten van Soedan. Dien volgenden dag zouden ze weer uiteen zyn, maar voor het oogenbllk genoten ze nog eens van hun heeriyke vacantie, lagen zoo lui mogeiUk in de makkeiyke ligstoelen en Heten zich be dienen door de Arabische kellners, die stil en geruischloos van den een naar den ander gingen en totaal geen stoornis te weeg brachten in het geanimeerd gesprek. „Wie is toch die oude heer, die vandaag alleen naar de races reed en die zooveel Minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Hymans later tegen het slot van de zitting, dat voortdurend voeling gehouden wordt met de Nederlandsche regeering voor de op lossing van de tusschen beide landen be staande geschillen. De minister beschouwt de houding van de Nederlandsche pers tegenover de Belgische Eeuwfeesten en het te Oslo gesloten accoord als bemoedigende voorteekenen. De „D. A. S." heeft naar aanleiding van den terugkeer der delegatie Duitsche in- dustrieelen uit Sovjet-Rusland bijzonderhe den gegeven over uitbreiding van de Duitsch —Russische handelstransacties. De orders, die uit den aard der zaak eerst geplaatst kunnen worden na verdere onderhandelin gen, hebben o.a. betrekking op werktuigen, fabrieksinstallaties, etc. Sovjet-Rusland beoogde reeds binnen het kader van de thans bestaande regeling in 1931 een groot aantal bestellingen te doen. De daarboven nog te plaatsen orders zouden op 300 miilioen Mark worden becijferd. In het algemeen zal over de prüzen en leve ringsvoorwaarden nog nader beraadslaagd moeten worden, aangezien de Russen, naar oude gewoonte, tydens de reis der Duitsche industrieelen, in Duitschland ook by niet aan de excursie deelnemende firma's offer ten hebben aangevraagd. En hoe de Ver. Staten er over denken De ondubbelzinnige verklaring van het Witte Huis te Washington, dat de regee ring geen relaties met Sovjet-Rusland am bieert, heeft in politieke kringen aanleiding gegeven tot het ontstaan van geruchten over oneenigheid tusschen President Hoover en staatssecretaris Stimson inzake de kwestie van de politiek ten aanzien van Rusland. De „New York World" doet den President der Republiek allerlei verwijten en betoogt, dat de regeering, met het oog op de in de V. S. aanwezige zeven millioen werkloo- zen, een goudm'jn, geiyk de Russische markt, dient uit te buiten, instede van dicht te gooien. De stichting van een nieuwe staatsparty in Spanje, die als een Centrumsparty be schouwd wordt, heeft op het oogenblik de algemeene publieke belangstelling getrokken. Het is het begin van een nieuwe nationale beweging. De Hertog van Maura, die de tra ditie van zyn vader wil voortzetten, is het op verschillende punten eens geworden met den leider der Catalaansche beweging, Francisco Cambo, zoodat de vroegere scheiding niet meer bestaat. De correspondentie, die tusschen beide po litieke leiders gevoerd werd, is dezer dagen gepubliceerd. Maura geeft zyn groote vreugde te kennen, dat Cambo by zyn politieke actie afstand heeft gedaan van de eenzüdige ver tegenwoordiging der Catalaansche politiek en dat hy met alle kracht wil medewerken aan de oplossing der nationale vraagstukken. Cambo heeft in zijn antwoord die meening van Maura bevestigd: hy wil een einde ma ken aan de politieke werkloosheid, die voor Spanje zoo verderfelijk is; hy wil volle aan dacht schenken aan het nationale probleem. De nieuwe party zal zich niet bezig houden met allerlei bespiegelingen en theoretische kwesties, maar zal al het mogeiyke doen om mede te werken aan de praktische oplossing van de brandende kwesties van den dag. In de pers is men over 't algemeen buitengewoon ingenomen met deze toenadering tusschen deze groote politieke leiders. De nieuwe Cen trumsparty richt zich niet alleen tot de con servatieven, maar ook tot de liberalen en zelfs de republikeinen worden uitgenoodigd. Het moet een verbond worden van alle vooraan staande mannen, wien het welzijn der natie ter harte gaat. Met dit plan is in het politieke leven van Spanje nieuw leven gekomen. Als de nieuwe party by de komende ver kiezingen het noodige vertrouwen weet te winnen en sterk genoeg uit den strijd te voor- schijn treedt, dan zal zy dienstig zyn voor den nieuwen opbloei van Spanje. moet gewonnen hebben op Trefoil?" vroeg de lange, blonde man met byzondere be langstelling. „Het is zoo'n knappe, oude heer, al wit van haren en zoo recht als een kaars! Iiy viel my onmiddeliyk op en Ik heb hem nog nooit gezien, dus hy zal hier nog wel zoo lang niet zyn." „Ja, hy is mU ook opgevallen," zei nu een ander. „Zeker, een krasse oude heer!" „Wat kunnen my die ouwe heeren nu schelen!" riep een jong tweede luitenant je. „Neen; mij interesseert veel meer die knap pe, blonde matrone, zeker met een dochter van haar: een ware schoonheid, met iets onbeschryflijk liefs en bevalligs over zich. Weet geen van u, wie zij zijn kan?" Neen, niemand wist het. Ze waren immers allen veel te kort aangekomen, om zich eenigszins georiënteerd te kunnen hebben, wat de beau monde betrof. „Kyk. mooier hadden wy het nu al niet kunnen wenschen: Daar gaat Chatterton, de man, die alles weet van iedereen, of althans meent te weten," riep de eerste spreker kapitein Clarence, plotseling uit zijn stoel opvliegend en een ouden heer toewenkend, die opgewekt en levendig door de vestibule liep. „Hallo, Chatterton! JU bent juist degene, dien wy noodig hebben! Toe, kom eens even naderby." De onude heer gaf onmiddellijk gehoor aan die uitnoodiging en vroeg: „Wel, van wien verlangen jullie wat te weten?" Aristide Briand, de minister van buiten landsche zaken, viert Zaterdag zyn 25- jarig minister-jubileum. VUf en twintig jaar geleden zag hy zich voor de eerste maal met een ministerportefeuille belast. Briand, die thans 69 jaar oud is, is elf maal minister-president geweest. De Poolsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, heeft in de Sejm naar aan leiding van de jongste beschermende maat regelen der Duitsche regeering o.a. gezegd, dat Polen als landbouwstaat volkomen de noodzakelijkheid inziet van de bestrUdin? der agrarische crisis, met het oog op het herstel der rentabiliteit van den Duitschen landbouw. Het begrypt eveneens dat een der middelen daartoe de eigenlijke douanepoli- tiek is, waardoor de stabilisatie der renta biliteit kan worden bereikt. Er bestaat ech ter vrees voor de neiging, de landbouwpro ductie van Duitschland kunstmatig te hoog op te voeren, vooral van die a tikelen, waar op het evenwicht in den goederenruil met vele landbouwstaten is gebaseerd Volgens de Poolsche regeering bestaat de voornaamste taak bij de bestryding der land bouwcrisis in het vinden der middelen om het overschot der landbouwproductie van de wereldmarkten af te voeren, hetgeen slechts kan geschieden door middel van een gemeen schappelijke internationale actie. Zaleski wees verder op de noodzakeiyk- heid, dat Polen de overeenkomsten van Den Haag en het Duitsch-Poolsche liquidatie verdrag teekent, welke laatste hij een voor beide partijen voordeelig compromis achtte. De Ssjm heeft met 188 tegen 90 stemmen het Duitsch-Poolsche liquidatieverdrag aan genomen. Het thans gepubliceerde Fransch-Itali aansch viootaccoord bepaalt dat Frankryk en Italië vóór 31 December 1936 resp. twee slagschepen kunnen bouwen met een tonnen- maat, welke de 23.333 ton en een geschut- kaliber, dat de twaalf inches niet over- schrUdt. Bij de voltooiing ervan zal Frank ryk een schip van de klasse van de „Dide rot" afschaffen, terwijl Italië telkens on geveer 16.820 ton aan verouderde kruisers der eerste klasse zal afschaffen, in totaal 33.640 ton. Zonder vooruit te loopen op de algemeene herziening van de tonnenmaat der slag schepen, gelijk deze door het Verdrag van Washington is vastgesteld, zal de totale ton nenmaat aan slagschepen, aan Frankrijk en Italië krachtens het nieuwe accoord toege staan, van 157.000 tot 181.000 ton worden verhoogd. Frankrijk en Italië kunnen vóór 31 December 1936 resp. 34.000 ton aan moeder schepen voor vliegtuigen bouwen. De Fransche en Italiaansche regeeringen zullen elkaar zoo lang mogelijk van tevoren in kennis stellen van hun voornemen om schepen te bouwen van elk der bovengenoem de categorie. Het Fransch-Italiaansch viootaccoord be paalt nog, dat er na 31 December 1931 geen nieuwe aanbouw van duikbooten meer zal geschieden, uitgezonderd de voltooiing van het program voor 1930 en de vervanging van de verouderde tonnenmaat. Onder voorbe houd eener algemeene herziening ter Ont wapeningsconferentie in 1932 zal de Fran sche tonnenmaat aan duikbooten op 31 De cember 1936 de 81.939 ton niet overschryden. Het Britsche gemeenebest verklaart dat dit cyfer te hoog is met betrekking tot het cijfer van zyn torpedojagers, d.w.z. 150.000 ton, krachtens het verdrag van Londen, doch zal niet zyn toevlucht tot artikel 21 van het verdrag nemen, in afwachting van een dergelijke herziening. Groot-Brittannië behoudt het recht het aantal torpedojagers te verhoogen indien op de conferentie van 1932 geen bevredigend evenwicht tusschen de Fransche tonnenmaat aan duikbooten en dc Britsche tonnenmaat aan torpedojagers zal zijn bereikt. Frankryk en Italië zullen na voltooiing van het program 1930 geen kruisers meer bouwen met kanonnen boven Dit zeggende liet hij zich in den makke- lyken stoel vallen, dien een van de jongeren had aangeschoven en keek vragend rond. Percy Chatterton was in zijn soort een beroemdheid. Hy was iemand van ruime mid delen en deed niets anders, dan de wereld rondreizen; zoodat hij, een goede vijftiger als hij was, tal van kennissen had ge maakt, wat hem in de gelegenheid had ge steld vele vreemde en eigenaardige dingen te hooren en te zien. Hy was er trotsch op, dat, ofschoon hij zijn vrienden telde by het dozijn en zyn kennissen bij de honderd, hy onmiddellijk wist, wien hy vóór zich had en zich ook nooit in een naam vergiste, of de k1 eins te bijzonderheid was vergeten, verbonden aan de geschiedenis van den persoon, dien hU weerzag. Nu kan hij wel niet zoo onfeilbaar zyn geweest, als hij zelve meende; het geen hU zei, werd in ieder geval voor be trouwbaar gehouden, omdat er nooit van kwaadwilligheid of laster by hem sprake was. „Een knappe moeder met een mooie doch tersprak hy overleggend. „Laat eens kyken: waren ze vandaag bij de wedren nen?" „Neen, maar toen ik terugreed, kwam ik ze tegen," antwoordde het tweede luitenantje geestdriftig. „De dochter is boven alle be- schryving mooi; maar zóó teer ziet zy er uit, dat het mij leek hoe haar hals gebogen ging onder het zware haar van een donker kastanje bruine tint en met groote, violetblauwe oogen?" vroeg de 155 mm. De nieuwe kruisers met kanon nen van tenminste 155 mm. en de torpedo jagers zullen niet de tonnenmaat overschry den, welke vervangbaar is voor 31 December 1936. Het viootaccoord besluit met te zeggen dat wanneer het geteekend zal zijn, Groot-Brit tannië, Frankryk, Italië of alle onderteeke naren van het verdrag van Londen gelijkty- dig een entente zullen teekenen, volgens welke „de onderhavige regeling geen per manente proportie vaststelt voor welke cate gorie schepen ook, gelyk er ook tusschen het Britsche gemeenebest, Frankryk en Italië geen enkel precedent is geschapen voor een uiteindelyke oplossing der quaestie óf en hoè de resteerende tonnenmaat boven de leeftijdsgrens op 31 December 1936 ten slotte kan worden vervangen." Ten plattelande toegenomen Voor het eerst in tien jaar tüds is verle den jaar de plattelandsbevolking der Ver- eenigde Staten toegenomen. Deze „terug naar het land"-beweging wordt door het departement van landbouw toegeschreven aan den toestand der industrieele arbeids markt. Verleden jaar trokken 1.392.000 men- schen van stad naar boerdery. Het departement raamt de plattelands bevolking op 1 Januari op 27.430.000 of een vijfde van de heele bevolking tegen 27.222.000 een jaar geleden. Tot bevrijding van gevangenen Volgens bericht uit Pau (Pyreneeën) is in Jaca een samenzwering ontdekt om de poli tieke gevangenen te bevryden, die wegens deelneming aan den Decemberoprtand in de citadel daar ter stede gevangen zitten. De samenzweerders zouden van plan zyn geweest, de bureaux in brand te steken, waar in zich de akten bevinden voor het proces tegen de gevangenen. Vele bewoners van Jaca zouden bij de samenzwering betrokken zyn. Een jeugdige Grieksche dame, Lydia Roxolanes, heeft in Monte Carlo de alge meene aandacht getrokken. Met ongeloof lijken overmoed zette zy haar leven op net spel, verkocht zy in Athene haar woning en al haar meubels. Direct na haar aankomst in Mor.te Carlo, verscheen zy in de speel zaal van het Casino en zette, zonder te aar zelen de heele som, die zy bezat, nJ. 5000 francs op één nummer. Alles was verloren! Ieder ander mensch zou in deze omstan digheid wanhopig geworden zUn. De jonge Grieksche verloor echter den moed niet. Zy ging naar haar hotel, pakfe al haar kleeren, en alles wat waarde had byeen en bracht dat naar de Bank van Leening, waar zy er 300 frs. voor kreeg. Met dit geld keerde zy naar dc speelzaal terug en het gelukte haar niet alleen de 5000 francs terug te verdie nen, maar zy won slag op slag, zoodat zy ten slotte een bedrag van 250.00J francs ryk was. Zy beschouwde haar fortuin als de meest gewone zaak ter wereld. Aan de jour nalisten, die haar kort nadien een bezoek in het hotel brachten, verklaarde zy: ,Jk had in Athene een beschéiden betrekking. Ik moest flink werken om den kost te ver dienen. Ik ben niet naar Monte Carlo ge komen om my te amuseeren. Ik ben van plan te trouwen en daar moest ik my toch beslist het noodige geld voor verschaffen." Dat de jonge dame niet alleen durf, maar ook de noodige vastberadenheid bezat, bleek wel hieruit, dat zy denzelfden dag voor goed Monte Carlo verhet en naar Athene terug keerde. De Grieksche politie heeft dezer dagen een sensationeele arrestatie gedaan, waar door men een uitgebreid spionnage-systeem op het spoor gekomen is, dat in Athene, Weenen en Berlyn zyn vertakkingen heeft en dat onder leiding staat van een geheimen Russischen agent. De politie te Athene had een anoniemen brief gekregen, waarin ver zocht werd byzonder te willen letten op een arbeidersvrouw, die in een achterbuurt te Athene woonde, en die zich schynbaar in niets van andere arbeidersvrouwen onder scheidde. Toen men echter een inval in haar woning deed, kon men nog net een lyst in beslag nemen, die deze arbeiders vrouw juist wilde verbranden, toen zy zich ontdekt waande. Op deze lyst stonden de namen vermeld van alle communisten-leiders op den Bal kan, en allerlei mededeellngen, die bestemd waren voor Boedapest, Weenen, Praag en Berlijn. Toen het huis van deze arbeiders vrouw nauwkeurig werd onderzocht, vond men achter een dubbelen wand in een dichtgemetselde kamer een heelen voorraad bommen, revolvers, geweren, munitie, ja zelfs patronen voor machinegeweren, alles afkomstig uit de wapenmagazUnen van het Grieksche leger. Men kan zich echter de verbazing der politieautoriteiten voorstellen, toen by nader onderzoek bleek, dat deze ar beidersvrouw een dochter was van een be kend millionnair uit Athene, zy heet Orevine Levy: haar vader is een der meest vooraan- Mr. Chatterton. „Ja, nu geloof ik, dat ik er ben! Ik vrees, dat ik u niet zoo heel veel van haar vertellen kan. Maar dit weet ik wel, dat, ofschoon zy heel stil en terug getrokken leven, ze toch tot de toonëel- wereld behooren." „Wat?Moeder en dochter?" vroeg kapitein Clarence. „Maar ze zyn ook geen moeder en doch ter. Ze zyn beiden ongetrouwd en ik geloof niet eens, dat ze familie van elkaar zyn, al spreekt de jongste de oudste dan ook toe, als „nicht Annet"; dat heb ik gisteren ge hoord, toen ik met haar in denzelfden coupé van Helouan reisde. Haar echten naam, of haar tooneelnaam, heb ik nog niet ontdekt. Veel bekendheid hebben ze zeker nog niet; toevallig kwam het my ter oore, dat ze tot nog toe enkel in de provincie hebben ge speeld." „Hoe komen ze zoo hier verzeild?" vroeg de tweede luitenant. „Ze zijn al vroeg in het voorjaar met een tweede-rangs reizend tooneeigezelschap in Alexandrië gekomen en precies op het oogen blik, dat dit gezelschap failliet ging en het jonge meisje rheumatische koortsen kreeg. „Nicht Annet," zal ik dus ook maar zeggen, moet haar toen met voorbeeldige zorg ver pleegd hebben en nog kans hebben gezien, om haar van haar spaarduitjes naar die plaats te brengen, Je weet wel, daar ergens dicht by Helouan, die bekend is om haar zwavelbaden. Hier schynt het arme kind veel van opgeknapt te zyn, of schoon ze er toch nog schrikbarend teer uit staande industrieelen in Athene, zy is een buitengewoon knap meisje, 20 jaar oud. On geveer een jaar geleden was zy plotseling verdwenen en sindsdien had men niets meer van haar vernomen. Men heeft thans hare identiteit kunnen vaststellen met behulp van een fotographle, die men in het deksel van een vioolkist in hare woning gevonden heeft. Orevine Lev;- heeft te Athene in ver schillende fabrieken gewerkt onder de na men van Anthony Cathy, Maria Asemako- pulo en Maria Aspropulo en overal was zy bezig om de communistische beginselen onder de fabrieksmeisjes te verspreiden, zy spreekt vloeiend Fransch, Duitsch, Engelsch en Grieksch. Na hare arrestatie weigert zy hardnekkig om nog eenige mededeelingen te doen. Men is nog wel te weten kunnen ko men, dat zy door een zekeren Oscar in het „vak" werd opgeleid. Sedert geruimen tyd was deze Oscar muziekleeraar in Athene, waar hy bekend stond als een der meest beruchte Russische spionnen. Het Duitsche RUksdaglid Her mann Müller is ernstig ïydende aan een ontsteking van de galblaas. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE (thuisr.) 9 Maart van Sabang. POELAU LAUT (uitr.) 10 Maart te Sabang. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ BARNEVELD, 10 Maart van Delfzyi te Hamburg. BENNEKOM, 13 Maart v. d. Zd. Pacific- kust te Amsterdam verwacht. BRIELLE (thuisr.), 10 Maart te en v. Callao. CERES, 10 Maart te en v. Salonica naar Smyrna. COTTICA (uitr.), 10 Maart v. Madeira n. Paramaribo. HERCULES, 10 Maart v. Malta te Rotter dam. MARS, 10 Maart v. Alicante te Barcelona. MINERVA, 10 Maart v. Limni n. Piraeus. NEREUS, Kopenh./Hamb.; p. 10 Maart Brunsb. ODYSSEUS, 10 Maart v. Danzig n. Stettin. ORESTES, 10 Maart v. Varna te Constanza. ORPHEUS, 10 Maart v. Stettin te Amster dam. TITUS, J1 Maart nam. 5 u. v. West Indië te IJmuiden verwacht. KON. HOLL. LLOYD ORANIA (theisr.), 10 Maart nam. 4 u. v. Lissabon. HOLLAND-AFRIKA-LIJN ALDABI, 11 Maart van Dar-es-Salaam n. Zanibar. GIEKERK (thuisr.) 12 Maart te Antwer pen verw. JAGERSFONTEIN (thuisr.) 12 Maart te Genua verwacht. MELISKERK 11 Maart van Antwerpen te Amst. NIEUWKERK 11 Maart van Amst. te Ant werpen. RANDFONTEIN (thuisr.) 11 Maart te Southampton; vertrekt nam. 7 u. n. Diunker- ken. RIETFONTEIN (thuisr.) 11 Maart v. Beira naar Lorenzo Marques. WISSEKERK 10 Maart v. Durban te East- London. HOLLAND-AMERIKA-LIJN GROOTENDIJK 10 Maart v. New York te Havanna. KINDERDIJK 10 Maart v. Hamburg naar Antwerpen. MOERDIJK, Pacifick. naar Rott. 9 Maart van St. Thomas. ROTTERDAM (excursie-reis) 10 Maart V. Haiffa. HOLLAND - AUSTR ALIÊ-LIJN AAGTEKERK (uitr.) 9 Maart v. Sydney. ABBEKERK (uitr.) 11 Maart te Antwer pen. HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LIJN KOUDEKERK (uitr.) 10 Maart te Madras. SCHIEKERK (uitr.) pass. 10 Maart Gibral tar. STREEFKERK (thuisr.) pass. 9 Maart Gi braltar. JAVA—NEW YORK-LIJN BUITENZORG, New York n. Java; pass. 11 Maart Point de Galie. PACIFIC—JAVA—BENGALEN LUK TABINTA 10 Maart van San Francisco n. Java. JAVA—BENGALEN-LIJN JACATRA 9 Maart van Calcutta te Ba tavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD INSULINDE, 11 Maart van Batavia naar Rott. KEDOE (thuisr.) 10 Maart van Padan®. MERAUKE 11 Maart van Rott. naar Bata via, vla Antw. SOEKABOEMI (uitr.) pass. 10 Maart Pe- rim. TAPANOELI 11 Maart van Batavia te Soe- rabaya. ziet. Op haar weg naar Engeland logeeren ze nu in het Nieuwe Hótel in Cairo. Ben je nu voldoende ingelicht?" Het gezelschapje was tevreden, ten minste wat de beide dames betrof; de belangstelling naar den waardigen ouden heer scheen over het geheel nog grooter te zijn en Chatterton stak eens een nieuwe sigaret aan, om het een en ander van hem te vertellen. „Je kon het niet beter treffen!" begon hy, „want van Philip Hastings, of generaal Hastings, zooals hy dan nü is, weet ik wel alles, wat er geweten kan worden. HU is een tydgenoot van my, en, ofschoon wy nooit meer dan kennissen zyn geweest, heb ik hem myn heele leven toch wel in het oog gehoudenEen eigenaardige geschiedenis heeft hy achter den rug, als je bedenkt, dat hy de beste dagen zyns levens in betrek- keiyke armoede heeft doorgebracht en op vyf-en-vyftigjarigen leeftyd ineens million nair werd." „De gelukkige!Waarom moest hèm dit nu juist overkomen en niet my?" zuchtte een afgunstige toehoorder. „Toch heeft dié arme Hastings niet veel geluk gehad van zyn geld! Het kwam Im mers te laat, om hem nog geluk te brengen! En, om nu zyn geschiedenis te beginnen by het begin; hy was van eerste familie, een jongere zoon van het oude geslacht van de Tremaines van Caldecote, in het westen van het land „Wat? Sir Christopher Tremaine?Ik ken zyn oudsten zoon, Ronald, by de huza- VRIJDAG 13 MAART 1931 HUIZEN, 298 M. Nederl. Omroep. Alge meen Programma. Verzorgd door den KRO en vanaf 7.30 NCRV. 8.008.15 Gramo- foonpl. 10.00—11.30 Gramofoonpl. 11.30 12.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.001.30 Concert KRO-Kwintet o.l.v. P. Lustenhouwer 1.302.00 Gramo foonpl. 2.002.45 Kookpraatje mej. Lau- wers 3.004.00 Concert KRO. Salon-or kest o.l.v. M. v. 't Woud 4.004.15 Gramo foonpl. 4 155.00 Concert M. Tibbe (pia no), L. v. Wijngaarden (Viool), H. v. d. Bosch (alt), J. Wagemaker (cello) 5.00 5.15 Gramofoonpl. 5.155.45 Vervolg Solisten-kwartet 5.456.00 Max. K. Ge- risch: „Nu eens naar het Zwarte Woud." 6.006.45 Vervolgconcert KRO Salon-orkest 6.457.15 Cursus Engelsch 7.157.30 Gramofoonpl. 7.3010.30 Bach's Mattheus' Passion door de Kon. Chr. Orat. Vereen. „Excelsior" o.l.v. B. Diamant. Jongensk. o.l.v. P. 't Hart. Begeleiding: Residentie-orkest. In de pauze causerie door Ferd. Kloek. 10.30 Vaz Dias 10.30—11.40 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. 9.00 Gramofoon- platen 11.30 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert AVRO-orkest o.l.v. Nico Treep m.m. v. H. v. Dalen (piano) 2.303.00 Uitz. voor scholen 3.00—4.00 Concert AVRO- kwlntet ol.v. Fr. Lupgens 4-OOOrgelspel Joh. Jong 5.15 Concert VARA-orkest oJ.v. H. de Groot. M.m.v. B. v. Kreveld (zang) en S. Metz (pianobegeleiding) 7.30 Politieber. 8.30 Concert 9.30 Concert 10.05 Vaz Dias. 10.4511.00 Concert (Vervolg). Me vrouw Berkhout—Scherps (zang) en Com. Berkhout (piano) —11.0012.00 Gramofoon- platen. DAVKNTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwy- ding 11.05 Lezing 12.20 Concert G. Hay Dillon (sopraan). J. Collingwood bariton). 12.50 Orgelspel door F. Wright. B. Scott (alt). 1.50 Gramofoonpl. 2.45 Uitz. voor scholen 4.50 orkestconcert 5.35 Kinder uurtje 6.20 Lezing 6.35 Berichten 7.00 Concert. Brosa Kwartet 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert Orkest en zang 9.05 Lezing 9.20 Berichten. 9.35 Be richten 9.40 „The Rosoue" naar een no velle van Joseph Conrad 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS," 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Tooneeluitz. 9.50 Kamermuziek. Zang, piano en cello. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 9.35—10.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestcon cert 4.205.20 Orkestconcert 7.058.10 Concert. Orkest, Alessandro Valente (zang). 8.20 Concert. Orkest en cembalo. Daarna: Berichten en tot 11.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert 2.204.20 Orkestconcert en voordracht 6.407.20 Trio-concert 7.35 9.50 By eenkomst. Toespraken 10.05— 11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 5 085 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.05 Concert. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Cello-recital 850 Concert. Orkest. 338.2 M.:. 5.20 Orkestconcert 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en zang. ZEESEN, 1635 M. 5.40—11.20 Lezingen 11.20—12.15 Gramofponpl. 12.15—1.20 Be richten 1.202.20 Gramofoonpl. 2.20— 3.50 Lezingen 3.504.50 Concert 450— 750 Voordrachten. 750 Orkestconcert 9.40 Berichten en daarna Concert ten be hoeve van Werkloozen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LUN ALPHACCA 11 Maart van B. Aires te Rot terdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ELPENOR, 11 Maart van Hamburg te Rott. MENELAUS, Japan-Rott.; 11 Maart van Singapore- NEDERLANDSCHE SCHEPEN ADELAAR, m.s„ 10 Maart v. Fowey naar Stettin. ALBATROS, m.s., 10 Maart v. Assens te Huil. ARY SCHEFFER, 8 Maart van Rott. te Havre. BATAVIER n 11 Maart v.m. 8 uur 50 van Rott. te Gravesend. BEYERLAND 9 Maart Arhus o.d. Tyna. EEM, 11 Maart v. Valencia te Hamburg. FLENSBURG 10 Maart v. Oxelösund naar Rott. FRIESLAND 10 Maart v.d. Tyne te Rouaan. GOUWE 11 Maart v. Granville te Ponalth. KALENDRECHT 11 Maart v. Bordeaux te Rouaan. KATWIJK 10 Maart v. VI aardingen te Boness. KERKPLEIN 10 Maart v. Narvik n. Rott. LEONORA 10 Maart v. Sunderland naar Roaan. LINGE 11 Maart v. Oran te Bathuret. MARK 10 Maart v. Duinkerken n. Kenitra, NOORD 11 Maart v. Antwerpen te Algiers. ruwe en schrale huid, springen de lippen, verzacht men direct en geneest men spoedig met ren," zei kapitein Clarence. „Een aardige vent, maar geweldig zelfzuchtig!" „Ja, zelfzucht is een van de hoofdondeug den van de Tremaines. Maar Phil Hastings heeft de familiedeugden en haar knapheid van uiterlyk, maar hij mist die hoofd ondeugd en heeft zich juist altyd byzonder onzelfzuchtig getoond. Op veertigjarigen leeftyd was hy nóg kapitein en toen trad die phase van zyn leven in. dat hy hopeloos verliefd was op de dochter van den kolonel, een meisje van twintig, buitengewoon gees tig en aardig om te zien, maar met menig leeiyk. trekje in haar karakter. Annette East heette zy. Wit al harten moet zy gebroken hebben!Je begrypt, wat een sensatie dat verwekte, toen zij den armen en te genover haar al zooveel ouderen Phil Has tings aannam. Maar de verloving was van korten duur: na eenige maanden maakte zy het af." „Wat is er van haar geworden?" vroeg kapitein Clarence. „O, zy is aan het tooneel gegaan, of zjj is getrouwd, gestorven, of mogeiyk ook alle drie. In ieder geval was die arme Has tings geheel uit het veld geslagen, toen hy haar verloor. Juist brak er een oorlog uit. Hy was in actieven dienst en onder scheidde zich zóó zeer, dat hy steeds pro motie maakte, zoodat hy, toen hij met pen sioen ging, den rang had van luitenant- generaal. Haast tegeiykertyd daarmee trad er een groote verandering in in zyn fi- nanciëele omstandigheden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9