f 3000.- f 750.- f250. f125.- f50.- f40. VRIJDAG 13 Bandjirs bij Makassar &IT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 13 MAART 1931 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17715 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECKTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL EEN VEILIGHEIDSWACHT Russisch graan in Belgie Invoerverbod opgeheven GOED VOORBEELD Waar Labour regeert Geweldige koude in Mandsjoerije Meer dan 1000 menschen doodgevroren Litauen en het Vaticaan Een oplossing in 't zicht Een nieuwe radio-rede van den Paus? Twee dorpen in Savoye door aardverschuivingen bedolven Een aardmassa van 6 millioen M3 J. Lourens t Scheepsbrand op de Jangtse Vermoedelijk 200 opvarenden verdronken De schoonheids koninginnen Afkeuring door de „Osservatore" Schepen in het ijs „De Tribune" uit de Openbare Leeszaal te Haarlem Nu geheel weggenomen De a.s. Raadsverkiezingen te Heemstede Eenvoud van leven De werking van den Awoe •De bevolking vlucht Ridderordes Kolenmijn „verdronken" Geen menschenievens te betreuren De DO S in Vlisslngen Mijnstaking in Frankrijk aangekondigd Doorgebroken dam Groote schade De toestand In Spanje VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Het ijs in de Zuiderzee Het Marker Veer Twee bruggen weggeslagen BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN7" voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bi) vooruitbet. Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Al), e a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden kgen ongevallen verzekerd Voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van 'n anderen vinger „De Gelderlander" had geschreven: ..Over de ontwapening raakt Nederland Wet uitgepraatDe meerderheid in ons land zegt: houdt het geweer bij den voet en belet elke vechtende partij den toegang tot ons land. Echter een minderheid oor deelt anders: handen omhoog, raadt ze aan als er oorlog komt. Laten wy ons on middellijk overgeven aan den eerste den beste, die onze grens passeert. Niet vech tenZoodra wij ons verzetten, begint het bloedbad." Naar aanleiding van dit o.i. volkomen Juist exposé van de zaak, klaagt „Het ^°lk": „De tegenstanders van nationale °utwapening grijpen in hun zwakte ®teeds weer naar vervalsching." Wij vragen: waarin bestaat dan toch Ju 's hemelsnaam die vervalsching? «Het Volk" zal ons dit duidelijk Utaken: „De tegenstelling is vervalscht weerge geven. Meerderheid en minderheid willen onderling vechtende partijen buiten ons land houden. De minderheid acht hiertoe een beperkte veiligheidswacht voldoende. In meer dan dat. in een oorlogsleger, ziet zij gevaar om meegesleept te worden in een oorlog. De meerderheid wil, als een buitenlandse! leger onze grenzen wil over trekken, om met ons oorlog te voeren, dat met oorlog beantwoorden. De minderheid Wenscht dat niet, omdat zi) het zelfmoord acht. Zoo staat de zaak." Evenals de meerderheid wil ook de Minderheid onderling-vechtende partijen buiten ons land houden dat staat dus Vast; tot dit doel wil de minderheid een „beperkte veiligheidswacht" benut ten. Hoe zal die veiligheidswacht moeten °Ptreden om te trachten het gestelds Uoel te bereiken? Natuurlijk precies eender als een nor- Maal leger, dat „Het Volk" een „oorlogs- ieger" belieft te noemen: de mannen 2ullen den indringer hun tanden, hun bajonetten moeten laten zien. En 't is voor een kind te begrijpen, Uat een tot op zekere hoogte sterk leger Meer kans van slagen zal hebben dan 6en zwak leger. Kans van slagen hlèrin, dat de onder rug-vechtende partijen buiten ons land Behouden worden, zooals ook de minder heid het wenscht en waartoe die min derheid ln beginsel toch ook een leger Bebruiken wil (zij het dan ook dat dit leger den onschuldiger klinkenden Uaam van „beperkte veiligheidswacht" Moet dragen). Maar nu gaat „Het Volk" onderscheid Maken tusschen het tegenhouden van °Uderling-vechtende partijen en het °ver de grenzen trekken van een bui- tenlandsch leger „om met ons oorlog te Voeren"; in het laatste geval zullen wij °hs niet mogen verweren volgens de Minderheid. Het is ons niet duidelijk, waarom wij Mis niet moeten verweren tegen een Vijand, die ons komt aanvallen, maar Vrel tegen onderling-vechtenden, die Mkander willen bereiken door over onze Brens te trekken. Men zou zoo zeggen, dat verdediging tegen den ons rechtstreeks bedrelgenden Vijand als 't er op dan komt nog Méér voor de hand ligt dan verdediging tegen onderling-vechtenden. Maar wat hier ook van zij: als een buitenlandsch leger ons wil komen be- °orlogen, moeten wij volgens de min derheid dus („De Gelderlander" blijkt Vtel gelijk te hebben) de „handen om hoog" steken en „ons onmiddellijk over- Beven aan den eerste den beste, die onze Brens passeert." Het eigenaardige is echter, dat dit taats te gevaar hoegenaamd niet dreigt: het is vrij ondenkbaar, dat Duitschland België het in hun hoofd zullen krij- Ben om alleen Nederland om de een rt Midere reden op een oorlogje te komen tracteeren. Als wij last van oorlog krijgen, is dit Vrijwel uitsluitend denkbaar (en zéér henkbaar!) van de zijde van „on derling-vechtenden", die onze grens wil- tan overtrekken en ons territorium als BMgveld willen benutten. En in dat, vrijwel uitsluitend denk bare geval wil de minderheid onze gren en wel verdedigen, dus oorlog voeren, Uus vechten. Maarmet een zwak leger! Om toch maar spoedig en zeker Ufgemaakt te worden! Ziedaar tot welke waanzinnige conse quentie de roode eenzijdige-ontwape- Ulngs-eisch en de propaganda voor een ■«beperkte veiligheidswacht" leiden. De Belgische minister van Binnenlandsche z®ken heeft een decreet in voorbereiding, *aarbU het verbod tot invoer van Russisch BMan wordt opgeheven. Teneinde inlandsche JUaanverbouwers te steunen, zal de regee- j n8 een stelsel van invoervergunningen van instellen. v Dit stelsel zal dan voor den tarweinvoer Ml alls landen gelden, Het doet ons werkelijk goed, dat we nu eens kunnen wyzen op een socialis tisch goed voorbeeld. Een goed voorbeeld van groote ac- tueele beteekenis. Terwijl de sociaal-demokraten hier te lande zich in naam van de heilige vrijheid sterk verzetten tegen de voor genomen strafbaarstelling van gods lastering, zegt de sociaal-demokratische minister in de hoofdcommissie van den Pruisischen Landdag, dat de op zich gerechtvaardigde meeningsvrijheid van de organisaties van vrijdenkers haar grenzen heeft, waar het gevoelen van andersdenkenden gekwetst wordt. De grove beschimping van kerk of godsdienstige kringen kan niet langer geduld worden. Uit deze overweging heeft nu minis ter Severing zelf bij den rijksminister van binnenlandsche zaken het voorstel ingediend, om een conferentie van de ministers van binnenlandsche zaken der verschillende landen bijeen te roe pen, om aan die vrijdenkersbuitenspo righeden een einde te maken en even tueel nieuwe wetten uit te vaardigen. Zoo spreekt en zoo handelt een ras echt sociaal-demokraat in Duitschland. Onze sociaal-demokraten mogen een voorbeeld aan hem nemen! Een lezer van „Het Volk" vraagt, hoe hoog de werkloozensteun in Engeland is, wie de premie betalen en of alle arbeiders verzekerd zijn. De heer Henri Polak antwoordt: Verzekerd zijn alle arbeiders, uitgezonderd landarbei ders, huispersoneel en eenige andere groepen Arbeiders, werkgevers en de Staat betalen gezamenlijk de premies en wel (normaal) onderscheidelijk 35, 40 en 37 Vt cent per week. De uitkeering bedraagt 10.00 per week voor ongehuwden; gehuwden ontvangen boven dien 5.60 voor hunne echtgenoote en 1.20 voor elk van hen voor zijn onderhoud af hankelijk kind. Dit alles geldt dan in de hoogste klasse gerangschikten. Er zijn ette lijke lagere klassen, de laagste zijnde die der meisjes beneden den 17-jarigen leeftijd. „Het Volk" meldt: LONDEN, 8 Maart. (Part.) Het staat thans vast, dat Rouse geen gratie krijgt en Dinsdag in de gevangenis van Bedford zal worden opgehangen. Clynes heeft, alvorens uitspraak te doen, stappen gedaan, die een minister van Binnenlandsche Zaken ge woonlijk niet aanwendt. Hij heeft niet al leen den rechter, die Rouse ter dood ver oordeelde, ondervraagd, doch ook Lord Hewart, die het hof van beroep presideer de. Daar beide rechters volhielden, dat Rouse schuldig is, heeft Clynes geen gratie verleend. „De Maasbode" stelt hierbij twee vragen: Verschillen deze werkloosheidsuitkeeringen zooveel van die in Nederland? En is de Engelsche labour-minister een bar baar, nu hij de doodstraf laat toepassen? In Mandsjoerije heerscht op het oogen- blik een koudegolf, die reeds zeer veel slachtoffers heeft gemaakt. In Charoin alleen reeds zijn meer dan 1000 menschen omgekomen van koude. De straten zijn ab soluut uitgestorven, want niemand durft zich buiten te wagen, tenzij in geval van uiterste noodzaak. Het is voorgekomen, dat enkele dronken menschen bij het naar huls gaan gevallen zijn en niet meer konden op staan en daar niemand hen kwam helpen, zijn ze op elendige wijze om het leven ge komen. Vooral aan de Siberische grens van Mandsjoerije is de koude verschrikkelijk. Dr. Zanlys, de gezant van Litauen bij het Vaticaan, zal dezer dagen in Kowno aankomen. In politieke kringen is men van oordeel, dat deze reis van den gezant in verband staat met het conflict, dat tusschen de regeering en de geestelijkheid is ont staan en tengevolge waarvan een gespan nen verhouding is gerezen tusschen Kowno en het Vaticaan. Tot nu toe was men steeds zeer pessimistisch gestemd omtrent de kan sen voor een oplossing dezer moeilijkheden, maar thans vernemen wij, dat men ook in regeeringskringen van oordeel is, dat er spoe dig, een overeenkomst tusschen belde par tijen zal worden gesloten. Volgens de „Giornale d'Italia" zal de Paus Zaterdag voor Paschen een nieuwe rede voor de radio houden, Tengevolge van een ongekend groote aardverschuiving in Savoye in een dei- Westelijke uitloopers van de Alpen zijn 2 dorpen zoo goed als van den aardbodem weggevaagd. Reeds gistermorgen zag men in de ge meente Chatelard, dat een gedeelte van het gebergte langzaam in de richting van het dorp afgleed. Alle voorzorgsmaatregelen werden genomen om de bevolking tegen onaangename verassingen te beschermen. Gisteravond laat werd de prefect er van in kennis gesteld, dat een stuk land met een oppervlakte van 40 H.A. zich ln de richting van het dorp Granges voortbewoog en korten tijd later werd gemeld, dat de ge weldige aardmassa de eerste huizen van het dorp had bereikt en deze als lucifersdoosjes in elkaar had gedrukt en bedolven. De be volking bracht zich, met achterlating van have en goed, in veiligheid. Intusschen is de aardmassa, die geschat wordt op ongeveer 6 millioen kubieke meter, voortgeschoven met een snelheid van 150 K.M. per uur, en de plaatsjes Bergues en Michaud zijn volkomen van den aardbodem weggevaagd. Michaud was een buurtschap, waar ongeveer 10 huizen stonden, die vol ledig verdwenen zijn. De geweldige aardlawine zet nog steeds haar weg voort en teekent zich als een lange zwarte slang langs de berghelling af. Zy beweegt zich in de richting van het dal en de bevolking vlucht voor den aardstroom, waarboven uit boomen en zelfs nog intact gebleven gedeelten van heele huizen, die meegeschoven worden, uitsteken. Uit de geheele omgeving hebben zich mynbouwkundige, geologische en civiele in genieurs naar de plaats des onheils be geven, om te trachten maatregelen te tref fen, waardoor de. aardmassa in de richting van een onbewoonde streek geleld kan wor den. Door het tewerk stellen van een groot aantal arbeiders is een kanaaltje gegraven, waardoor een stortbeek wordt omgeleid in de richting van de aardlawine. Met behulp van de watermassa hoopt men de richting waarin deze zich beweegt, te kunnen beïn vloeden. In den afgeloopen nacht heeft men voorts een brug in de lucht laten springen, waardoor men hoopt te bereiken, dat de schuivende aardmassa zich in twee deelen splitst en daardoor haar kracht verliest. Tot nog toe zijn gelukkig geen menschen- levens te betreuren, aangezien overal de be volking tijdig de bedreigde woningen' "kon ontruimen en zich in veiligheid brengen. Te Rotterdam is gistermorgen, 54 jaar oud, plotseling overleden de heer J. Lourens, die gedurende ruiir dertig jaar redacteur buitenland is geweest «'an de „N R. Ct." De heer Lourens trad na korten tijd aan de „Opr. Haarleirsche Courant" werk zaam te zyn geweest op 22-jarigen leef- tyd in dienst by de „N. R. C." Hy was een zeer bekwaam journalist. Aan boord van het s.s. „Pachi", dat 3Q0 passagiers, waaronder 100 soldaten, vervoer de. had een ontploffing plaats. Het schip, dat zich op de Jangste bevond, 70 myien van Shanghai, is gezonken. Men gelooft, dat 200 opvarenden verdron ken zijn. De brand zou ontstaan zyn door het weg werpen door soldaten van sigaretteneindjes in een lading katoen, waarop een ontploffing volgde. De 100 overlevenden worden naar Shanghai gedirigeerd. Het pauseiyk orgaan de „Osservatore" spreekt zyn afkeuring uit over de zooge naamde schoonheidswedstryden, welke het blad kwalificeert als „heidensche wedstrijden van ydelheid, naaktheid en schaamteloos heid". Deze afkeuring is een gevolg van het ver- schynen van een advertentie n een Ro- meinsch blad, waarin meisjes geviaagd wer den om deel te nemen aan de aanstaande schoonheidswedstryden te Nlzza en San Re- mo. De „Osservatore" raadt deze deelneming met den meesten nadruk af, en wyst er op, hoe he treeds met v schillende der „konin ginnen" misgeloopen is. Tusschen Schokland en Blokzijl Gistermiddag werd te Lemmer van Schok land af telefonisch assistentie gevraagd van de daar gestationneerde reddingsboot „Hil da", voor in het ys bekneld zittende motor schepen, die de noodvlag voerden. Om half vyf koos de reddingsboot zee. Nader wordt gemeld, dat de reddingsboot gisterenavond tegen half li onverrichterzake te Lemmer is teruggekeerd. Tusschen Vollen- hove en Schokland zaten twee motorschepen en een motortjalk ln een ysveld van onge veer 5 K.M. bekneld, zoodat men met de red dingsboot er niet by kon komen. Direct ge vaar bestaat er niet en men hoopt, dat wan neer de wind meer uit het Noordoosten zal waaien, de schepen wel uit elkaar gedreven zullen worden. Tot nu toe werd het dagblad „De Tribu ne'ingevolge een beslissing van B. en W., niet ter lezing gelegd op de tafel der open bare leeszaal te Haarlem, maar wel was het blad ln de zaal aanwezig en werd op aan vrage „onder enveloppe" verstrekt, zooals het heette, hoewel het in de practijk hierop neerkwam, dat het blad op de tafel van den zaalwachter lag en daar verkrijgbaar was voor iedereen. Ingevolge de circulaire van den inspecteur op de openbare leeszalen hebben B. en W. nu echter besloten, het dagblad in het ge heel niet meer ter lezing te verstrekken, zoodat het uit de leeszaal is verdwenen. Het abonnement is tegen 1 April opgezegd. De tot dien datum nog verschijnende num mers komen echter niet meer op de lees tafel. De gemeenteraadsverkiezingen te Heem stede zijn vastgesteld op Woensdag 17 Juni. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans over de weelde ixl dezen crisistijd Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda schryft in „Sancta Maria": Reeds hebben we uit christelyke naasten liefde gevraagd om in den noodtoestand, waarin wy thans leven, de werkzaamheden te laten verrichten, die toch binnen niet te langen tyd zullen uitgevoerd worden. Laten we, zooveel ln ons vermogen Is, de werkloos heid .voorkomen, die nadeelige gevolgen na zich sleept zoowel op geestelijk als op tyde- ïyk gebied. Gedreven door christelyke naastenliefde, hebben we ook een beroep gedaan op aller medemerking om de eigen industrie te be- voordeelen en onze inkoopen te doen by elven landgenooten. Bonman -mogen -we nog e«n derde verzoek toevoegen. Ieder klaagt over de slechte ty- den. Overal ontwaart men achteruitgang van zaken, werkloosheid, gebrek, diepe ar moede. Vordert nu de echt christelijke geest niet, dat degenen, die zich nog ruim kunnen bewegen, zich leeren beperken, vaarwel zeg gen aarr een weelderig leven, zorgvuldig geldverspilling vermijden en zich toeleggen op bezuiniging en eenvoud van leven. Wij zyn er zeker van dat niemand het ons ten kwade zal duiden, als wy openiyk wee klagen over de verregaande weelde, welke in alle standen is doorgedrongen. Zeer velen zoeken te genieten alwat de wereld te ge nieten aanbiedt. Mogen in deze benarde tyden allen tot bezinning komen en beseffen, dat bezuini ging en eenvoud des levens dringend gevor derd worden, nu zoovelen aan gebrek en armoede ten prooi zijn. Laten degenen, die door God rijkelijk met aardsche goederen zijn gezegend, zich ln christelijke versterving veel ontzeggen om wat zij daardoor hebben bespaard, uit christelijke naastenliefde aan hun arme me- demenschen af te staan. Begriinen wij goed den plicht, die ons door de ongunstige tijdsomstandivheden wordt opgelegd en geven wij bereidwillig van onzen overvloed aan den arme. De vulcaan stoot rookwolken uit De vulkaan Awoe op de Sangi-eilanden vertoont een verhoogde werking. De water stand ln het kratermeer is 20 Meter hooger dan in normale omstandigheden 't geval is. De temperatuur van het water is boven de 50 gr. C. Sinds 4 dagen stoot de vulkaan rookwolken uit op 3 verschillende plaatsen. De bevolking van vier kampongs is uit vrees voor een uitbarsting gevlucht. Het verkeerde systeem Den laatsten tyd is er een strooming gaande, om verandering te krygen ln het systeem, volgens hetwelk ridderordes worden verleend. Dat gaat veel te automatisch: .zooveel jaren dienst in die-en-die functie brengt vanzelf een onderscheiding mee, als men niet al te groote domheden heeft uit gehaald. Bovendien zUn er dan nog bepaalde ordes streng gereserveerd voor de verschillende maatschappeiyke standen. Thans komt in de Chrlstelijk-Historische Unie het verzet tegen het tegenwoordige systeem tot uiting. Voor de in April te houden algemeene vergadering der Chrlstelijk-Historische Unie is de volgende motie-Leiden ingediend: „De Christ. Hist. Unie, in algemeene ver gadering byeen: constateerende, dat het verleenen_ van onderscheidingen en ridderorden door de Regeering,, op groote schaal, de onwaarach tigheid in de hand werkt, spreekt als haar overtuiging uit, dat tot het verleenen van onderscheidingen door de Regeering alleen dan moest worden over gegaan, wanneer het verrichten van een zeer byzondere daad daartoe aanleiding geeft," Wel, dat is vandaag geen pretje, Als je bygeloovlg bent! Vrijdag, en nog wel op 13, Is nu juist niet preferent. U mag heden niets beginnen, Want dan loopt het toch niet goed, En u moet by alles denken, Wat u zoo vandaag al doet: Heden Vrydag, heden 13, Heden is het ong'luksdag. En dan raakt u zonder twyfel Wel voldoende overstag! Breek vandaag vooral een trekpot Of een vaasje of een ruit, Anders kunt u nooit meer zeggen: Zie je wel, het komt toch uit! Maak een ander zenuwachtig, Maak hem angstig en gedrukt. Tracht hem stevig bij te brengen, Dat hem heden niets gelukt! led're dag brengt ongevallen En je weet niet altijd hoe. Schryf, wat heden mocht gebeuren, Den fatalen datum toe! Want wanneer nu met die dwaasheid Ook door u wordt meegedaan, Blyft het bygeloof tenminste Weer een tyd je voortbestaan! MARTIN BERDEN. In den afgeloopen nacht te ongeveer 2 uur sprong in de myn Engelsburg van de Vereinigte Stahlwerke A. G. te Bochum plotseling een waterader en met ongekende kracht stortte een geweldige watermassa de myn in, die nog steeds met onverminderde kracht voortstroomt. Het geheele bedryf moest worden stopgezet. Gelukkig zijn geen menschenievens te be treuren omdat men het uitbreken van den waterstroom tijdig bemerkte, zoodat alle 500 man van de nachtploeg in volmaakte orde ed myn konden verlaten De watermassa is af komstig uit de nabygelegen mynvelden en men staat er volkomen machteloos tegen over. De mynlnspectie was spoedig ter plaatse en kon slechts constateeren, dat alles ge daan was, wat men had kunnen doen. Men vermoedt echter, dat de geheele myn, die tot de best geoutilleerde behoort, zal volloo- pen en verdrinken. De myn Engelsburg was niet alleen een myn met waardevolle Installaties, maar leverde bovendien de kostbare kwaliteiten gaskolen. In totaal werkte 1900 man in de mijn. De hoeveelheid water die in de mijn Engelsburg stroomt is een zeldzaamheid die gelukkig slechts een enkelen keer voorkomt. De Dornler-vllegboot DO. S., die op de Parijsche vliegtuigtentoonstelling is geëx poseerd geweest, heeft in Havre vele vluch ten gemaakt. Gistermiddag heeft de boot, naar Wolff meldt, de terugreis aanvaard. Om twee uur werd gestart naar Zee- brugge. In den loop van den namiddag ver scheen het vliegschip boven Zeebrugge en zette koers in Noordelijke richting. Om vyf uur landde de DO. S. in Vlissln gen. Tegen bet einde der maand Het landeiyk bestuur van den Franschen Mynwerkersbond heeft gisteravond oesloten, om per 30 Maart a.s. de algemeene staking in de mynen af te kondigen. Het stakingsbesluit geldt voor alle myn- distrlcten in geheel Frankrijk. De datum, waarop de staking ingaat, is expres zoo laat gekozen, omdat men de hoop nog niet heeft opgegeven, nog tot overeen stemming met de werkgevers te kunnen ko men; anderszins echter ook om de plannen der communisten, die op 16 Maart as in staking kvlllen gaan. indien geen overeen stemming is verkregen, te dwarsboomen. Het „A. I. D." meldt, dat in het meer van Tjisaroea, te Sindanglaja een dam is door gebroken. Het meer is geheel leeggeloopen. De weg is over een lengte van zestig tot zeventig meter weggeslagen, evenals twee bruggen over de Tji-Walen aan den re- gentschapsweg en den weg naar MarVwatti De Poentjakpas is aan de oostzyde afge sloten voor het verkeer. Het herstel der wegen zal eenige maanden duren. Herstel der grondwettelijke waarborgen Terstond na afloop van het proces tegen de deelnemers aar, de December-onlusten in Jaca en Madrid, zal de censuur op de pers worden opgeheven. Daar het proces te Madrid op 20 Maart as. begint en waarschynlyk drie dagen zal duren, zal de censuur vermoedelyk den 24en Maart worden opgeheven. Geiyktydig zullen alle grondwetteiyke waarborgen worden hersteld. Oplossing in het zicht tusschen Litauen en het Vaticaan. (biz. 1, 1ste blad) Geweldige koude in Mandsjoerye 1003 menschen doodgevroren. (blz. 1, 1ste oiad) Invoerverbod Russisch graan in België op geheven. (blz. 1, 1ste blad) De verhoogde werking.van den vulkaan Awoe. (blz. 1, Iste blad) In Frankrijk dreigt een mynstaking. (blz. 1, 1ste blad) Nieuwe my'nramp in Duitschland. Geen slachtoffers. (blz. 1, 1ste blad) Herstel der wettelijke waarborgen in Spanje. (blz. 1, lste blad) Landstormdag te Utrecht. v (blz. 1, 2de blad) Wijziging der wet Rijkspostspaarbank door de Tweede Kamer aangenomen. (blz. 2, 3de blad) De begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Eerste Kamer. (blz. 2, 3de blad) ..Huldiging van den oud-burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn. (blz. 2, 3de blad) Scheepsbrand op de Jangtse 200 doo- den. (blz. 1, lste blad) Nieuwe radio-rede van den Paus. (blz. 1, lste blad) Ontvoering van 200 Cubaansche politieke gevangenen. (blz. 1, 3de blad) Britsch-Indië en de conservatieven. (blz. 1, 3de blad) t Barometerstand 9 uur v.m.: 7.60 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.29. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 739.0 m_M. te Hernösand en Stockholm. Verwachting: zwakke, later matige, in het Noorden wellicht toenemende, Zuideiyke tot Zuidwestelijken wind, toenemende bewol king. weinig of geen regen, later iets zach ter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt heden te 9.10 uur aan alle posten: Attentiesein neerl Donderdagmiddag heeft men onder groote belangstelling pogingen aangewend het ys in het Monnikendammer Gat te' breken, waardoor de Marker motorboot (veerboot der T. N. H. Tr.) weer den steiger zou kun nen aandoen. Na vergeefsche pogingen moest men echter weer terugkeeren, aangezien de ysdikte ln het Gat van dien aard was, dat breken uitgesloten was. Door den N.W. wind begint het Zuiderzee water te werken, waardoor het ys langs en om Marken wegdryft, zoodat buitengaats de zee voor de scheepvaart weer geschikt is. Het Monnikendammer Gat zal echter gebroken moeten worden, aangezien het Gat den vorm van een trechter heeft, waardoor wegdryven van het ys uitgesloten :s. Na half vier werd de dienst van het Mar ker Veer stopgezet. Zware regens veroorzaakten gisternacht in het binnenland van Makassar bandjirs. Twee bruggen werden weggeslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1