MARIA-STICHT1NG PIANO 350 gid. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND" TE BEVERWIJK HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DE FINANTIEEL OVERZICHT DIRECTIE-KEET TE KOOP BOUW 140 WONINGEN MEUBELEN MEUBELEN LAATSTE WAARSCHUWING T. KROON Riviervischmarkt 5—1 W.ALPHENAAR-Kruisweg 49 KATHOLIEKEN Woningbureau „NOORD-HOLLAND" Meubelmagazijn GEBR. VAN GEMERT Ridderstraat 34 Geen BlufGeen Bluf E. D. O. H. F. C.—H. B. S. HA A PL. VOETBALBOND Overzicht Arsenal koopt een heel elftal ZWEMMEN Haarl. R. K. Zwemver. „Sint Bavo" DAMMEN Het distrlctsbestuur De clubwedstrijden 2e klas District H. en O. v. d. Ned. R. K. Dambond De Verzendvereeniging, die uitgroeide tot een machtige organisatie IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK rlAARL.Co DlNER-Ve,Q. MERK F. WEBER NIMIS BETONBOUW, PRES. STEYNSTRAAT 7 WEDEROM GROOTE UITBREIDING GROOTE ONDERHANDSCHE VERKOOPING VAN NIEUWE MEUBELEN i - A.s. Zondag ontvangt E. D. O. aan de Kleverlaan K. F. C.. Deze wedstrijd moet voor E. D. O. het keerpunt worden en de kans om niet als nummer laatst te eindigen wordt dan tamelijk groot. Oogenschijnltjk heeft E. D. O. tegen het sterke K. F. C. wei nig kans, maar toch gelooven vrij als de verjongde E.D.O.-ploeg strijdt van het be gin tct het einde, de punten aan de Klever laan blijven. Voor dezen hoogst belangrijken wedst'Ud heeft de elftalcommissie weer een andere opstelling als tegen Feyenoord geformeerd. Van der Laan, Koppen en Tanis zijn ver vangen. De opstelling luidt als volgt; De Waard, K. Zandrtra, Boeré J. Perukel, Jansen, H. Oomen, J. Koene, B. Steffens, W. Zand'stra, J. L. Perukel, C .v. d. Hurk H.F.C. komt aan de Spanjaardslaan tegen H.BAS. uit met de volgende opstelling: Van der Meulen Wamsteeker Smit Ruth Jongeneel Van der Lee P. Jongeneel Reydon, Jhr. van Riemsdijk N.N. Constant Lanljs, Chapon Zoo Chapon verhinderd is speelt Hagenaar in zijn plaats. Het aantal wedstrijden dat afgeloopen Zondag nog is doorgegaan was wederom povertjes. R. C. H. 3 leed, zooals wij reeds voorspeld hadden, tegen Spaarnevogels een 54 ne derlaag en in 1 B. deed R. C. H. 4 goed werk door Haarlem 4 met een 72 overwinning beide punten afhandig te maken. Dit waren de eenige wedstrijden, welke in de 1ste klasse gespeeld zijn. Het wordt intusschen een leelljk gedrang om op tijd klaar te komen en voor vele ver- eenigingen is opschieten de boodschap, daar zl' over eenige weken geen beschikking meer over een terrein zullen hebben. Het is dan ook te hopen, dat a.s. Zondag het geheele programma gespeeld kan wor den. Indien het E. H. S.-terrein bespeelbaar is, komt Haarlem 3 daar op bezoek. Slagen de Roodbroeken er in ook hier de overwinning te behalen, dan is het lot der thuisclub vrijwel bezegeld. Schoten 2 krijgt tegen Damiaten gelegen heid revanche te nemen van de op de Kle verlaan gelsden nederlaag. Wij achten de thuisclub wel in staat een dergelijk resultaat te bereiken. Spaarnevogels zou H. F. C. 3 een goeden dienst kunnen bswijzen door thuis de baas over Stormvogels 3 te blijven. De IJmuide- naren zullen echter htm huid wel duur wil len verkoopen. Een gelijk spel lijkt waarschijnlijk. Bennebroek krijgt Kennemers 2 op be zoek. Wij achten de gasten wel in staat een overwinning in den wacht te sleepen. H. F. C. 3 moet naar R. C. H. 3 en zal zeer zeker wel beide punten mee huiswaarts ne men. Haarlem 4 ontvangt de jonge E. D. O.- ploeg. Op het E. D. O.-terrein werd een sma delijke nederlaag geleden. Zoo'n vaart zal het nu niet loopen, doch een nederlaag wordt het zeer zeker. D. W. O. ontvangt R. C. H. 4. Nu de be zoekers vrijwel binnen zijn, krijgt de thuis club een goede kans, om een overwinning te behalen. R. C. H. zal wel alle pogingen in het werk stellen om I. V. O. één of meer punten te ontfutselen. Erg gerust zijn we dan ook voor I. V. O. niet. Zeker niet als er met in vallers gespeeld moet worden. Ripperda krijgt het gemakkelijker. Wij achten ten minste de thuisclub best in staat, zich de meerdere van de Velsenaren te too- nen. Tenslotte in Beverwijk de uiterst belang rijke ontmoeting tusschen Beverwijk 2 en Bloemendaal 2. Dit is de kans voor de thuis club. Indien er een overwinning behaald wordt en dit kan best, dan is nog lang niet alle hoop verloren. Programma voor Zondag Afdeellng IA E. H. S.—Haarlem 3. Schoten 2Damiaten. SpaarnevogelsStormvogels 3. BennebroekKennemers 2 R. C. H. 3H.F.C. 3 Af deeling 1B Haarlem 4E. D. O. 3 R O. H. 5—1. V. O. RipperdaKinheim 2. Beverwijk 2Bloemendaaal 2. Afdeeling 2A Hillegom 2V.S.V. 3. E. D. O. 4—1. V. O. 2. Afdeeling 2B Kennemers 3V. S. V. 4. Bloemendaal 4Stormvogels 4. D. S. K.Schoten 2a. Afdeeling 2C R. C. H. 7Zandvoort 3 V. V. B. H.Hillinen 2. Afdeeling 21» D. O. A.Zandvoort 2. E. D. O. 5—E. T. O- Afdeeling 3A. Bloemendaal 5Zandvoort 4. Ripperda 3T. E. H. B. 3. Afdeeling 3B D. O. A. 3Spaarndam 3. V. V. H. 2—Kinheim 4. Kennemers 7—T. H. B. 4. Afdeeling 30 VI. VogelsRipperda 2. E. T. O. 2Eennebroek 2. Spaarnestad 3Droste. Afdeeling 3D Damiaten 2—V. V. B. Kinheim 5—Spaardam 2. Afdeeling 3E Swastika 2Kennemers 5. Kinheim 3Beverwijk 5. Afdeeling 3F D. W. O. 2—Halfweg 3. R. C. H. 9—Heemstede. Hillinen 2—D. O. A. 2. Afdeeling 3G Kennemers 6R. C. H. 8. Kenau—I. V. O. 3. Afdeeling 3** Droate 2—D. W. O. 3. JUNIOREN-COMPETITIE Afdeeling A Halfweg—E. D. O. a. H. F. C.—Hillegom. Afdeeling B D W. O.—T. H. B. a. E. D. O. b—V. V. B. R O. H. bStormvogels. KennemersBloemendaal b. Afdeeling C ZandvoortR. C. H. c. D. I. O.Bloemendaal c. T. H. B.Haarlem b. De leider van de eerste divisie der Engel- sche League The Arsenal Is momenteel nog al kapitaalkrachtig. Thans is bekend ge maakt, dat het geheele elftal van Clapton Orient, een club uit de derde divisie, is aan gekocht, om hieruit een aantal sterke reser ves aan te kweeken. Na de voorbereidende werkzaamheden vol bracht te hebben heeft het voorloopige be stuur een ledenvergadering, welke flink be zocht was, bijeengeroepen op Woensdag II Maart. De voorzitter, de heer J. Pielage, opende de vergadering met den Chrlstelijken groet en een welkom en begon met voorlezing der statuten. Deze werden, behoudens 'n kleine wijzi ging, met algemeene stemmen aangenomen. De vereeniging. door het bek-achtigen der statuten definitief opgericht, kreeg als eerste teak zich een voorzitter te kiezen. De heer J. Pielage werd als zoodanig met een zeer groote meerderheid van stemmen gekozen. De overige bestuursleden van het voorloooig bestuur werden daa-na aan den voorzitter toegewezen om met hem het werk voort te zetten. De We'eerw. Heer Schamper, algemeen epcrtpdviseu-, vro°g hierna het woord. In krachtige bewoordingen wees hi1 de leden en best"urde-en op hun zware taak en groeten p'lcbt. Een groot arbeidsveld l'gt hier ooen en hij spoorde allen aan met het bestuur samen te werken, ondat deze. in de katho lieke snort tie weging, nieuwe tak groeie en bloeie tot daar, waar reeds an dere takken gestegen z'in. Hij verklaarde het bestuur als geïnstal'eerd. De ee-ste taak van het nieuwe bestuur was h"t vastste'leo van de contributie. Het verstel van bet bestuur werd aangenomen. Na nog eenige informaties ingewonnen te h"bben omtr»nt den meert ge schik ten oefen tijd en oefenplaats, dee'de de voorzitter mede, het b"ishoudelük reglement in ver band met het late uur tot een voVende ver gadering te verdagen. H'erria sloot hil de vergadering met d»n aebrulkeliiken g-oet. Het bestuur, dat zich gaarne beschikbaar stelt tot het reven van inlichtingen en waar 'zich nieuwe leden kunnen aanmelden, ls als vo1frt samengesteld. Voor-itter: de heer J. Pielage, Zaanen- laan 21. Leden: de dames A. Montauban, Ged. S"v,a1kburgei-graoht; J. Ruigrok Zomervaart 140; de heeren: De Keulenaa". Westergracht 115; A. Senden, Zaanenlaan 55. Op de j.l. gehouden bestuursvergadering wer den de functies als volgt verdeeld: N. Somers, voorzitter; P. Veen, 2de voor zitter; B. Stevens en J. Bosse, respectievelijk le en 2e secretaris. D. Vink en M. Marchand le en 2e penningmeester en H. v. Gastel, com missaris van materiaal. De retumwedstrijd, tusschen de kampioen van afd. A. tegen dito afd. B, zal plaats heb ben op 21 Maart aanstaande. Zooals bekend won Alliance 1 de eerste ontmoeting met 17— 3 van S. D. O. 2, hetgeen gezien de krachts verhouding zeer begrijpelijk is. Het is dan ook zeker, dat Alliance I het kampioenschap van de 2e klas zal behalen. Volledigheidshalve laent wij hier den stand van de afdeeling A volgen; gesp. gew. gel. verl. pnt. Alliance 1 8 7 1 14 S. D. O. 1 7 5 1 1 11 St. Bavo 2 7 3 1 3 7 Gezellen 1 8 3 5 6 T. E. P. 2 8 - 8 De wedstrijden om het pers. kampioenschap le klas In de afgeloopen week kwamen de volgende partijen tot een uitslag: N. Somers remise met J. Wlllemse. H. Rump verliest van J. Warmerdam. P. Hollenberg wint van J. Warmerdam. De afgebroken partij N. SomersJ. War merdam eindigde in een overwinning voor eerstgenoemde. De party P. MulP. Hollen- berg moest worden afgebroken. De stand van deze afdeeling is op heden als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. N. Somers 4 3 1 7 G. Zeeuwe 3 2 .1 4 H. Rump 3 2 14 J. Warmerdam 4 2 2 4 P. Mul 4 2 2 4 J. Wlllemse 5 113 3 P. Kollenberg 11 2 J Fictoor 4 1 3 2 G. Rump 2 2 Zooals deze stand laat zien, staat op het cogenblik N. Somers met sprekende cijfers nummer 1. Echter durven wü nog met geen zekerheid te beloven, wie wel de meest ern stige candidaat voor het kampioenschap is, daar de resteerende partyen nog wel eens een verrassende wending kunnen bezorgen. De oud-kampioen- G. Rump, die heden de hek kensluiter is, zal zeker wel al het mogelijke in het werk stellen, om een van de eerste plaatsen te bezetten. Ook spelers als G. Zeeuwe, H. Rump en P. Mul zullen zeker hun positie aanmerkelijk opvoeren. In de zevende ronde, welke 20 Maart aan staande plaats heeft, komen de volgende spe lers tegen elkander uit. G. Rump—J. Fictoor, P. Hollenberg—J. Wlllemse, P. MulJ. Warmerdam, N. Somers G. Zeeuwe, H. Rump, vry. Pers. kampioenschap 2e klasse M. Veenendaal wint vanC. van Dam. L. Floris verliest van O. v. Dam. J. Lucas wint van C. van Dam. M. Homburg verliest van C. v. Dam. gesp. gew. hem. verl. pnt. Stand: C. van Dam 4 2 0 2 4 M. Veenendaal 1 1 2 J. Lucas 1 1 2 M. Homburg 1 1 L. Floris X 1 M. BUnsdorp nog niet gespeeld. Maandag 16 Maart a.s. zal het 25 jaar ge leden zyn, dat de Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" werd opgericht. Hoewel de toestanden in het tuinbouwbedrijf aller minst rooskleurig genoemd mogen worden en Kennemerland's nijvere tuindersbayoi- king al evenzeer te kampen heeft met de geweldige economische krisis, die momenteel de gansche wereld teistert, is er toch alle reden, om dit jubileum, zy het ook op be scheiden wijze te herdenken. Met de oprich ting van de Tuindersvereeniging „Kenne merland" in het jaar 1933 werd voor den tuinbouw in deze omgeving een nieuw tijd perk ingeluid, een periode, die wel zeer na drukkelijk de groote kracht van het begrip organicatie aan den dag heeft doen treden. Niemand van de toenmalige oprichters heeft ooit kunnen bevroeden, dat hun bescheiden vereeniging zou zyn voorbestemd, om uit te groeien, tot de machtigste tuindersorganisa tie in deze streken, noch minder dat zij zou worden de hechte basis, waarop in later jaren een belangryk stuk Roomsch-Katho- liek sociaal en economisch leven zou worden gegrondvest. Zeker mogen de thans nog in leven zynde oprichters zich gelukkig prijzen, dat hun pioniers-arbeid zich in die groote, nooit verwachte mate zou uitbreiden, dat het zaad. door hen met zooveel zorg en omzichtigheid in den brakken grond uitgestrooid in een kwart-eeuw tyds inderdaad duizendvoudig vrucht zou geven. Hoe zwaar moet inderdaad hun taak geweest zijn en welk een moed moeten zy aan den dag hebben gelegd om in die dagen, toen op dit gebied nog een reusachtig terrein braak lag, toen ieder voor zich met een groote verspilling van krachten de tuinbouwbelangen alleen voor zichzelf be hartigde, de tuinders op te roepen gezamen- ïyk de handen aan den ploeg te slaan. Het resultaat van het moeizaam pogen dezer pioniers demonstreert zich dageiyks in het groote en drukke bedrijf van de R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland", waarvan het ontstaan ten slotte aan hun arbeid ls te danken. Vandaar, dat de her denking van het jubileum staat in het tee- ken van hun streven, dat het niet is een jubileum van de R. K. Tuindersvereeniging „Kennemerland", maar veeleer een dankbare herinnering, die gelegen is in de oprichting van de eerste organisatie van tuinders in dit gewest, de Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland". Een stukje historie. Het product, dat In het byzonder heeft bygedragen aan ds vermaardheid, welke Kennemerland's tuinbouw zich in den loop der jaren heeft verworven, is de aardbei. 25 jaar geleden was de aardbelencultuur voor de tuinbouwers in de landstreek Ken nemerland hoofdbron van bestaan. Met den oogst van deze zoo' gewilde vruchten was het wel en wee gemoeid van de nyvere tuinders bevolking en niet minder ook van den han- deldrijvenden middenstand in Beverwyk en omgeving. Het was dus alleszins begrijpeiyk, dat de tuinders met groote interesse de be richten volgden die verband hielden met den afzet en den prijs voor het product. Zoo deed reeds in het najaar van het Jaar 1905 het gerucht de ronde, dat in het volgende aardbeienseizoen Duitschland een invoer recht op aardbeien zou heffen van niet min der dan zes ets. per K.G. Toenmaals gold voor de aardbeien een prys van acht ets. per kilo, zoodat begrijpelijkerwijze het bericht betreffende de verhooging der invoerrechten een niet geringe bezorgdheid onder de tuin ders teweeg bracht. De onderlinge bespre kingen over deze belangryke aangelegenheid hadden tot resultaat, dat in het destyds be staande café-Tesselaar op het Hofland een groote vergadering van de belanghebbende tuinders werd gehouden. De belangstelling' overtrof verre de ver wachtingen, het zaaltje was niet alleen stampvol, maar men had zelfs een plaatsje moeten verzoeken In de particuliere ver trekken van den kastelein. In deze eerste by eenkomst werd het woord gevoerd door een in tuinderskringen zeer bekenden figuur, n.l. door den heer Teun de Vries, die in een krachtig betoog de tuinders opwekte geza menlijk maatregelen te treffen, teneinde zoo mogelijk den invloed van deze tariefsver- hooging te fnuiken. In een tweede vergadering, welke gehou den werd in café De Roóde te Noorddorp, werd besloten een organisatie te stichten. Bij notarieele acte van 16 Maart 1906 werd de oprichting van de Coöp. Tuindersvereeni ging „Kennemerland" een feit. De jonge organisatie legde zich toe op het verzenden van de producten, omdat het veilingssysteem in die dagen nog onbekend was. De heer Freyn van de combinatie Maters, Priester en v. d. Berg trok voor de vereeniging naar Duitschland en sloot daar tegen een bepaald percentage de noodige contracten met de afnemers van aardbeien af. Het resultaat van deze eerste poging was bemoedigend, want reeds kon in dat eerste seizoen een omzet van f 44.000.een voor die dagen zeer hoog bedrag, geboekt worden. De ver eeniging ging het nu ook met andere arti kelen probeeren, o.a. met boonen en dop erwten, welk laatste product vooral door de fabrieken werd afgenomen. Tengevolge van een en ander bleek de omzet zich in het daarop volgende jaar reeds verdubbeld te hebben. In het seizoen van 1910 kon de 600ste wagon aardbeien naar Duitschland worden verladen, wat met eenig feestelijk vertoon gepaard ging. De vereeniging hield achtereenvolgens haar kantoor in de voor malige kosterswoning van de Luthersche Gemeente aan de Koningstraat, daarna in de Begynestraat. vervolgens boven het thans verdwenen Geheelonthouders-café in de Breestraat en ten slotte in een perceel aan de Zeestraat, eigendom van den heer Poli tiek, dat door de organisatie werd aange kocht. Toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak was het met den export gedaan en besloot men over te gaan tot het veilen der aangevoerde producten, op de wyze zooals dat reeds door enkele firma's op de Meer gevolgd werd. In 9—14 Maart 1931 De New Yorksche beurs gaf deze week slechts weinig variatie te zien en dienten gevolge was de belangstelling voor Ameri- kaansche waarden hier gering. Bijzondere interesse bestond daarentegen voor de aan- deelen der Nederlandsche Ford-fabrieken, tengevolge van de dividend-aankondiging van 20 pet. (10 pet.), die den koers der aandeelen met 30—35 pet. deed stygen. Over het algemeen schynen de Europeesc'ne Ford fabrieken met veel succes te werken. In Duitschland bijvoorbeeld werd een dividend van 10 pet. gedeclareerd en m de dezer dagen gehouden jaarvergadering werd ver klaard, dat dit jaar het belangrijkste sedert de oprichting is geweest. In 1930 steeg de omzet met 23 pet. In vergeiyking met 1929, ondanks de algemeene depressie ln Duitsch land, die in de automobielindustrie een ach teruitgang met RM. 400 miliioen veroor zaakte. Ook voor het nu loopende jaar schy nen de vooruitzichten van de Duitsche Ford fabrieken gunstig beoordeeld te worden, daar men een verkoop vm» 18000 wagens verwacht tegen 13776 in 1930. De Deensche fabriek keerde eveneens een dividend van 10 pc't. uit, terwijl de Zweedsche Maatschappij de aandeelhouders met een bonus verraste, het geen ln dezen tijd zeker een zeldzaam ver- schynsel genoemd mag worden. Ondanks de millicenenproductie van automobielen mag men verwachten, dat de verhouding tus schen het aantal automobielen en de totale bevolking in vele landen van Europa nog voor groote verbetering vatbaar is. In Ame rika schijnen de spoorwegen, tenminste sommige ïynen, reeds sterk den invloed van het steeds toenemend automobielverkeer te ondervinden en niet alleen wat het passa giersvervoer betreft, maar ook by de ver zending van goederen. Groote warenhuizen byv., die een voornaam gedeelte van hun afzet aan zoogenaamde „mailorders" te dan ken hebben, bezitten een eigen autodienst, die de af te leveren goederen soms honderden kilometers ver vervoert en evenals in den goeden ouden tyd zijn er op lange trajecten pleisterplaatsen, waar de pakketten door andere wagens worden overgenomen. Deze sne'.diensten mogen dan wellicht niet zoo poëtisch zyn als zy waren in den tyd van onze voorvaderen, toen. zooals romantische schilders en dichters ons leeren, op de schaduwrijke pleisterplaatsen de hupsche dochters van den waard op het sein van den vroolijken posthoorn de met stof bedekte postillons met een koelen dronk tegemoet snelden, zeker ls het, dat zy perfect ge organiseerd en uitmuntend geoutilleerd^zyn, sneller en goedkooper werken dan de spoor wegen en hun een geduchte concurrentie aandoen. En reeds wordt beweerd, dat op den duur de aan vaste trajecten gebonden vervoerdiensten, zooals spoorwegen en trams, den stryd tegen den auto zullen moeten verliezen. In het Berliner Tageblatt vinden wy in een speciaal aan de werkloosheid gewyd bij blad een statistiek van het leger der werk- loozen, onder het opschrift: Reichsverfassung, Artikel 163, Absatz 22: „Jedem Deutschen soil die Möglichkeit gegeben werden, durch wirt - schaftliche Arbeit seinen Lebensunterhalt zu erwerben." 1919 700.000 1921 300.000 1923 2.700.000 1924 805.000 1925 1.924.000 1926 2.266.000 1927 1.830.000 1928 2.441.000 1929 2.851.000 1930 4.384 000 1931 5.000.000 In de kolommen rondom de statistiek wor» den de meeningen weergegeven van een aantal inzenders over de middelen, die be raamd moeten worden om aan dezen toestand een einde te maken. Een van de inzenders geeft de schuld aan de werkende vrouwen en om de merkwaardigheid van zijn betoog geven wy een gedeelte daarvan hier weer. De kwestie der werkloosheid, zegt hy, hangt ten nauwste met een andere kwestie samen, n.l. met het indringen van de vrouw in de tot nu toe aan de mannen voorbehouden be roepen; want men kan wel zeggen, dat iedere vrouw, die een positie inneemt, welke vroe ger door een man vervuld werd, in den regel niet slechts een enkelen man werkloos maakt, maar, inzooverre het aan de positie verbonden salaris de stichting van een gezin veroorlooft, deze stichting en daarmede de verwydering van een tweede werkkracht verhindert, n.L van de gehuwde vrouw. DaarbU komt, dat de man met zyn familie, in het algemeen, vrywel zijn geheele inkomen in het binnen land verteert, tengevolge waarvan hy door de vermeerdering van het verbruik bijdraagt tot de vergrooting van de binnenlanjlsche werk gelegenheid, terwijl de alleenstaande vrouw in een gelijke betrekking men denke aan een leerares, directrice of „Ministertalr&tln" haar voor een enkele persoon dikwyis buiten gewoon hoog inkomen niet zelden voor on- noodige luxe aanwendt, ja zelfs het voor het binnenland zoo bitter noodige kapitaal in het buitenland uitgeeft. De verontwaardigde inzender geeft tenslotte den volgenden raad: Geeft aan de mannen de hun toekomende betrekkingen in het publieke- zoowel als in het bedryfsleven terug en bevordert door een jonggezellen- en gezellinnenbelasting, welke van staatswege aan alle gehuwde mannen als vrouwen- en kindertoeslag ten goede l;omt, de stichting van een familie. Het is merkwaardig, dat in tegenstelling met hetgeen in vorige periodes van depressie viel waar te nemen, bij de tegenwoordige crisis de bedrijfskosten by vele ondernemin gen zoo hoog biyven in vergeiyking met de algemeene prijsdaling. Dit kan zyn oorzaak vinden in het hoog biyven der loonen, maar ook en waarschyniyk nog meer in het feit, dat ten gevolge van de reusachtige uit breiding van het productie-apparaat veel kapitaal is vastgelegd, met het gevolg dat dus rente moet worden betaald op kapitaal, dat niet of nauwelijks rendabel is terwyi by inkrimping der productie de kosten per een heid stijgen. Sinds 1925 is het algemeen prys- niveau nu reeds dalende, zooals uit de index cijfers blijkt, welke thans nog maar weinig hooger zun dan in 1913 en ln sommige geval len reeds lager. Niettegenstaande deze da ling, die zich vooral in de groothandelpry- zen uit, zyn de productiekosten betrekkeiyk gelijk gebleven, in Engeland byv. nog op het zelfde peii als in 1324. Toch kan een biyvend herstel alleen gevonden worden door verla ging van de kosten der productie. Oppervlak kig gezien ïykt het eenvoudigste middel daartoe loonsverlaging; althans voor die in dustrieën, welke betrekkeiyk weinig vast ka pitaal per arbeider hebben, hjkt dit een voor de hand liggende oplossing. Doch de maat schappij als een geheel is er niet mee ge baat, daar door de verminderde koopkracht van een zoo groot deel der bevolking de af zet mogeiykheden evenredig achteruitgaan. Over het algemeen ïyken de problemen van overproductie en werkloosheid onoplosbaar en de Wereld zou den man, die haar door raad of daad van deze rnlsère zou kunnen verlossen, met gejuich begroeten. Maar zulke mannen bestaan nu eenmaal niet, zoodat men zich moet troosten met de gedachte dat alles weer terecht zal komen, volgens de liifspreuk van den ouden Oom Krtiger, die Inderdaad een zeer verstandig mensch was. R. Ma. Di. Wo. Do. Vr. Rhiiips 229' 228 230234 'A 233 >j Unilever 201 205 211 217 K 220 Ned. Ford 230 282 325 329 324 Y, Oude Dell 270 281 256 257 258 1916 kon het bestuur er eindelijk toe over gaan een lang gekoesterden wensch in ver vulling te doen gaan. De behoefte, om het kantoor en de verdere bezittingen der ver eeniging naar de Meerstraat over te brengen, was reeds eerder aan den dag getreden en thans deed zich de gelegenheid daartoe voor. Voor een som van 16.500.— werd .Kenne merland" eigenaresse van de voormalige pastorie der Doopsgezinde Gemeente. De le den stelden wel zooveel vertrouwen in nun bestuur, dat zij tot dezen aankoop, die wer- keiyk een heele stap beteskende, hun toe stemming gaven. In de thans afgelegde 10 jaren was veel van de bestuursleden gevergd en met eere dienen dan ook de namen ge noemd te worden van den eersten voorzit ter, den heer Th. de Lange en diens op volger den heer L. Pirovano, welke laatste gedurende 25 jaren onafgebroken het wél en wee der vereeniging van zeer nabij heeft kunnen volgen. In dien tyd werd de drang naar organisatie in steeds sterkere mate gevoeld, in het bijzonder ook in onze Room- sche kringen, waartoe de geesteiyke over heid de katholieken met nadruk aanspoorde. De oude vereeniging werd omgezet in de R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kenne merland". Het initiatief tot het stichten der gebouwen werd genomen door het bestuur der oude vereeniging, gevormd door de heeren L. Pirovano, L. Aardenburg, R. Docter, C. Baltus, G. van Egmond, H. Kluft, J. Metse laar, A. Meyland en Y. Schuit; de totstand koming geschiedde reeds onder de nieuwe bestuurderen J. van Eerde, A. Meyland, J. Metselaar, W. Scholten, Y. Schuit, C. Baltus, G de Ruiter, P. Stam en J. Steenvoorden. De vereeniging heeft zich ontwikkeld tot een groot veilingbedrijf, aanvankeiyk onder de directie van de heeren J. H. Frommé voor het aoministratieve gedeelte en L. Pi rovano vooi net technische gedeelte van 't bedryf. Het spreekt vanzelf, dat de vereeni ging ook alle „kinderziekten" heeft moeten doorstaan; zelfs was er eenigen tyd sprake van een ernstige crisis. In 1920 trad de heer W. de Groot op als directeur en on der diens hoogst bekwame, deskundige lei ding, wist het bedryf zich van de tijdelijke inzinking te herstellen, waaraan ten slotte ook alle leden hun medewerking verleen den, om uit te groeien tot een der machtig ste veilingorganisaties in verren omtrek. De keurig bygehouden statistiek geeft een overzicht van de wisselvallige uitkomsten van het tuinbouwbedryf. De „vette" jaren werden steeds gevolgd door meerdere „ma gere". Als een specimen van de eerste cate gorie noemen wy het jaar 1919 met een to talen omzet van 1.970 451.19, terwyi 1923 wel een zeer ongunstig jaar was. terecht m de tuinderskringen bekend als het „ramp- jaar". De totale omzet bedroeg slechts 591.333.98. De omzetten van de laatste drie jaren 1928, 1929 en 1930 waren respectievelijk 1.197.391,71; 1.171.992,43 en 742.845,23. In 1925 weid in samenwerking met de Coöp, Veiling- en Aankoopvereenigin? „Vrije Groenten- en Fruitveiling" W. A. de bloembollenveiling „Beverwyk" opgericht, welke zich eveneens in een steeds toenemen- den groei mocht verheugen, zelfs in die mate, dat daarvoor op de puinhoopen van het voormalig café „De Zon" in de Bree* straat een afzonderiyk gebouwencomple* verrees. Sedert 1922 treedt de heer J. P. Ni)»" sen als voorzitter op, een leider die zich én om zijn kwaliteiten èn om zyn vlotte per soonlijkheid van jaar tot Jaar als zoodanig herkozen zag. Onder het personeel van hoog tot laag heerscht een prettige saamhoortg- heid en een vlotte samenwerking, die ge voegd by de eminente leiding van den heer De Groot als directeur, aan den gang van zaken zeer ten goede komt. Zoo is er dus zeer zeker alle reden om dit zilveren jubi leum niet onopgemerkt te laten voorbUgaan- Van de oprichters der oude vereeniging Is nog altyd de heer C. Baltus als bestuurslid onafgebroken we'kzaam, terwyi de tweede jubilaris, de heer L. Pirovano. gedurende een kwart eeuw de organisatie in verschillende functies diende. Ter herdenking van dit jubileum ztd Maandagmorgen, 16 Maart, ln de parochie kerk van de H. Agatha aan de Breestraat een plechtige H. Mis van dankbaarheid wor den opgedragen door den Geesteiyken Advi seur der vereeniging, den Zeereerw. Heef Pastoor C. M. Wouterlood. Onder de H. Ml» zullen alle leden ter H. Tafel naderen. Na de kerkeiyke plechtigheid vereenigen de leden zich aan een gemeenschappelijk ontbyt in de bovenzaal van café-restaurant „Oud Meerenstein." Des middags van 12 tot 1 uur worden belangstellenden in de gele genheid gesteld, eveneens in „Oud Meeren stein", om bestuur en directie te complimea- teeren. Bakentaergr -27.— Tele/oon 14393 VAN 16—22 MAART. MAANDAG: Pouletsoep - Runder rollade - Snyboonen (op verzoek gebraden Hamspek - Bruine Boonen) Griesmeelpudding met bessensap DINSDAG: Kerrysoep - Klapstuk - Hutspot (op verzoek Varkenslappen - Spruitjes) - Perencompóte - WOENS DAG: Windsorsoep - Kalfsgehakt - Gestoofde Prei (op verzoek Gedroog de Appeltjes) - Flensjes DON DERDAG: Groentesoep - Kalfslap- pen - Doperwten en Worteltjes - Ananaspudding met vanillesaus "VRIJDAGVérmicellisoep - Runder lappen (op verzoek gebakken Schol) - Roode kool - Rystkoekjes ZATER DAG: Witte Boonensoep - Contrefilet (op verzoek in pikante saus) - Sper- cieboonen - Rödaröd met vanille saus ZONDAG: Tomatensoep - Blinde Vinken - Andyvie - Diplo maatpudding met marasquinsaus. Betrekt tijdens den schoonmaaktijd uwe maaltyden van de H. C. D. V. Geen verplicht lidmaatschap Geen verplicht dageiyksch gebruik. Door Inruiling een zeer goed onderhouden Duitsche kruis- snarige en in metaal gebouwd# PIANO F. WEBER Staat op orkest-toon Voor den zeer lagen prijs van koopt niet in winkels waar onze- deiyke of N. Malthusiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zyn. Koopt aan Statlonsboekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT Nieuw uitbreidingsplan Haarlem-Zuid/Oost. NOG ENKELE WONINGEN der tweede serie per 15 April ek. beschikbaar. HUURPRIJZEN: 37.5040.— en 43.33 p. ra. ALLARD PIERSONSTRAAT 46, Bushalte Nagt- zaamstraat, lijn 2. HEDEN GAAT DE LAATSTE WEEK VAN ONZE 10 PROCENT KORTING RECLAME IN. TOT ZATERDAG 21 MAART GEVEN WIJ NOG 10 PROCENT KORTING OP AL ONZE PRIJZEN. ZIET DE ETALAGES. ALLES IS GEPRIJSD, EN VAN DEZE PRIJZEN GAAT 10 PROCENT AF. NU KOOPEN IS GELD VERDIENEN. Wegens ons groot succes van onzen grooten omzet in onze Meubelmagazynen, zullen wy eerdaags in het groote heerenhuis, Jansstr. 66 (t.o. Gerechtsgebouw) zeventien toonkamers in gebruik nemen. van 9 tot 8 uur, 's Zaterdags tot 10 uur. Theemeubels 8.Oud-Hollandsche Hoekstoelen 4.50; pracht Eiken Dres soirs met drie bladen, bladmaat 120, met geslepen spiegel 25.—; zwaar 2-pers. gebeeldhouwd eiken Ledikant 17.50; St. Auping Matras, 2-pers, 2-deelig 10.20 Jaar garantie, pracht 2-pers. Damast Bedstel, Peiuw, 3 Kussens 22.50; pracht eiken Boekenkast 17.50; Slaapkamer 75.fraai Salon- Ameublement 55.Ameublement met leer, 2 Clubfauteuils, 4 Stoelen met sporten 25.Ameublement met moquette 27.50; pr. Divans vanaf 8.50; kapitale mooie eiken Spiegelkasten 37.50; Engelsche Ledikanten vanaf 6.50; eiken Rooktafels 3.75; fraaie Wollen Dekens 5.—; zware gewat teerde Dekens 5.50; reuze sorteering in Vloerkleeden. Divan-, Kapstok- en Tafelkleeden vanaf 2.50; eiken Schuiftafels 12.—; groote Schilderstukken 4.iets kleiner 2.prima Armstoelen met leer 6.50; eiken Spiegels met geslepen glas 5.50; pracht eiken Bureau Ministre 35.eiken Cylinder Bureau 65.—; prima Kantoorstoelen 10.zeldzame fraaie Waaier- Ameublementen vanaf 85.by anderen 165.eiken Nachtkastjes met marmerblad 9.50; zeldzame eiken Dressoir met gebogen kasten 55.—; eiken Buffetten 42.50; Sa'ontafels, eiken 6A0; groote eiken Salontafels met kruisvoet 10 A0; groote party Keukenstoelen 75 ets., enz.; te veel om op te noemen. Alleen voor deze pryzen by hoek JANSSTRAAT - TELEFOON I49I1 Alle meubelen worden ook ingeruild; tevens een reuse party 1ste klas 2e hands meubelen voor spotprijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14